Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

içerik

Yüz Lekelerin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Yüz lekeleri cilt hücreleri olan pigmentlerin toplanması sonucunda meydana gelecektir. Cilt lekelerinde en çok yaşlanma, gebelik ve güneş ışınları sonucunda oluşması görülmektedir.

Yüz Lekesi

Yüz Lekesi

Derinin renginin melanin pigmenti ile alakalı olduğu bilinmektedir. Melanin pigment sayısının beyaz tenli ya da sarı ten rengine sahip olan insanlarda daha fazla olması ile bilinmektedir. Açık cilt tonuna sahip olan kişilerde güneşin UV ışınları sonucunda melanosit pigmentlerinde artış olmasına neden olacak durumlar karşı karşıya gelecektir.

Cilt üzerinde bazı bölgelerde bunun sonucunda renk koyulaşmasının olmasına neden olacak durumlar meydana gelecektir. Çoğunlukla açık ten rengine sahip olan kişilerde yüz bölgeleri daha çoğunlukta güneş ışınlarına maruz kalacaktır.

Bunun sonucunda da yüz bölgesinde bazı bölgelerinde pigment sayısında artma meydana gelmesi ile birlikte cilt tonunun renk değişikliğinin olması görülecektir.

Cilt üzerinde pigmentlerin artması ile birlikte çoğunlukla kahverengi renk tonuna ya da mor renk tonunda lekelerin oluşmasına neden olacaktır. Melanin toplanması ile birlikte lekelerde artma olacaktır. Görülecek cilt lekelerinin koyulaşması ile birlikte siyah renkte olması görülmektedir.

Yüz Lekesi Nedenleri

İnsanların derisinin rengini gözle görülmeyecek olan melansoitler vermektedir. Melanin pigment adı verilen bu hücreler kişilerin açık renk tonunda ya da koyu renk tonunda olmaları ile alakalı olmaktadır. İnsanlar güneş ışınlarına aşırı maruz kalmaları ile birlikte ten renginde koyulaşma görülmektedir.

Bronz bir tene güneş ışınlarına aşırı maruz kalınması sonucunda insanlarda ortaya çıkacaktır. Melanositlerin yoğunlaşması ve bir bölgede toplanması ile birlikte cilt üzerinde güneş ışınlarına bağlı olarak renk tonunda değişikliklerin olmasına neden olacaktır. Bu pigmentler cilt üzerinde ne kadar toplanırsa cilt tonu da o kadar koyulaşır.

Cilt lekelerinin oluşmasına neden olacak durumlar şunlardır:

 • Doğumsal nedenler;
 • Ergenlikte hormon artışı;
 • Yaşlanma;
 • Güneş nedenleri;
 • Sivilce;
 • Stresten;
 • Kullanılan kimyasal ilaçlar;
 • Zararlı kozmetik ürünleri.

Güneş ışınlarının cilt üzerinde etkisi çok fazla olmaktadır. Doğumsal olarak cilt üzerinde meydana gelen lekelerin sıklıkla çiller olarak adlandırılmaktadır. Çiller oluşması durumunda melanin koyulaşması sonucunda meydana gelecek durumlar oluşacaktır.

Ciltte meydana gelecek olan çillerin kahverengi ten renginde oluşması geniş yamalar içerisinde ortaya çıkacak durumlar oluşmasına neden olur. Özellikle de kişilerde ciltlerinde çil olması durumunda güneş ışınlarına maruz kalmaları sonucunda bu lekelerin artması görülmektedir.

Bebeklerin ciltlerinde doğumsal olarak gelişebilir.

Kişilerde lentijinler oluşmasına da neden olacak durum meydana gelebilir. Bunun sebebi arasında kişilerde doğuştan oluşmasına neden olacak bir durum olabilir.

Kloasma bayanlarda meydana gelecek olan bir cilt lekelenmesi olacaktır. Bu gebelik lekeleri olarak da isimlendirilmektedir. Hormon dengesizliği sonucunda bayanlarda kahverengi renkte ya da siyah renk tonunda lekeler görülmektedir.

Lökoderma adı verilen ve cilt üzerinde beyaz ve soluk renkte lekelerin oluşmasına neden olacak lökoderma isimli cilt lekeleri meydana gelecektir. Melanositlerin cilt bölgesinde yok olması ile görülmektedir.

Yüz Lekesi Tedavisi

Cildin pigmentleri sonucunda meydana gelecek olan lekelerin tedavisinde etkili olacak kremler bulunduğu gibi evde yapılacak olan doğal maske tarifleri ile de cilt lekelerinin azaltılması ve önlenmesi mümkün olacaktır.

İlk olarak kişilerde meydana gelen rahatsız edici görüntünün ortadan kaldırılması için kesin tedavisi için cilt lekelerine sebebi araştırılması gerekmektedir. Siyah ya da mor renk tonunda oluşan cilt lekelerinin son zamanlarda lazer tedavisi ile kesin tedavisi mümkün olmaktadır.

Cilt lekesi olanlar için kesin tedavi ayrıca şunlar olmaktadır:

 • Güneş koruyucu kremler;
 • Leke giderici kremler;
 • Kimyasal peeling;
 • Leke mezoterapisi;
 • Enzim peeling;
 • PRP tedavisi;
 • Spesifik dalga sistemleri.

Cilt lekelerinden kurtulmanın yolları arasında günümüzde kullanılmakta olan kimyasal peeling ya da enzim peeling mutlaka cildiye uzmanı kontrolünde gerçekleşmektedir.

Tedavisi kesin olanlar doktor kontrolü sonucunda kişilerde cilt üzerinde lekelerin soyulması ile mümkün olmaktadır.

Kullanılacak olan cilt üzerinde lekelerin temizlemesi için cilt lekelerinden kurtulmanın yolu olarak son zamanlarda siyah ya da mor lekelerin kesin olarak çıkarması için doktor tarafından ilk olarak hastanın muayenesi yapılması gerekmektedir. Bunun sonucunda hastanın lekelerinin kesin olarak çıkması için tedaviye başlanmalıdır.

Mezoterapi

İstenmeyen ve rahatsız edici cilt lekelerinin görünümünü azaltmak için son yıllarda kullanılmakta olan cilt lekeleri tedavisinde etkili olan mezoterapi yöntemi ile kesin tedavisi mümkün olmaktadır. Cilde yararlı olan vitamin ve minerallerin çok ince bir uca sahip olan iğneler ile cilt altına enjekte edilecektir.

Peeling

Kimyasal peeling her zaman için doktor kontrolünde uygulanması gereken ve deri üzerine sürülmesi sonucunda lekelerin kesin olarak çıkmasını sağlayacak bir tedavi yöntemi olmaktadır.

Doktor kontrolünde yapılmaması durumunda ciddi cilt sorunlarına neden olacaktır. Cilt üzerine kimyasal peeling sürülecek ve birkaç dakika bekledikten sonra yıkanacaktır.

Sonrasında deri soyulması meydana gelir ve deri eski cilt tonuna kavuşur.

Mezolift

Cilt üzerine uygulanacak olan mezolift sayesinde hyalüronik asit sürülmesi ve mineraller sayesinde cilt pigmentlerinin sağlığına kavuşması sağlanmaktadır. Cilt hücrelerinin hızla yayılmasını önleyerek cilt tonunun açılmasında etkili olur.

Ayrıca cilt lekelerini geçirmek için hastaların sigara dumanına ciltlerinin maruz kalmamasını sağlaması, güneş ışıklarından etkilenmemek için güneş kremi kullanarak güneşe çıkmaları gerekmektedir. Bunların dışında karbonat maskesi ya da yoğurt maskesi evinizde yaparak cilt lekelerinde iyileşme sağlamakta mümkün olacaktır.

Источник: https://ciltte.com/yuzdeki-lekeler.html

Cilt Lekelerini Hiç Olmamış Gibi Yok Edecek 6 Ev Yapımı Bitkisel Reçete

Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

İster açık ister koyu bir tene sahip olun, cilt lekeleri çok belirgin olmasalar bile rahatsız edicidir. Cildimizi temizlemek ve beslemek için yaptığımız onca şeyden sonra orada hala öylece durmaları, gözümüze çarptıkça bizi hoşnutsuz kılar. Hele bazı lekeler var ki, yüzümüzün en göze çarpan noktalarında sinir bozucu şekilde aynadan bize göz kırpar adeta.

Lekelerin başlıca oluşma nedeni güneş. Cilt tipiniz ve hassasiyetinize göre kısa veya uzun süreli, az veya çok güneşe maruz kalmak leke oluşumuna neden olur; ayrıca kırışmalara da.

Yani önce güneşten sakınmak gerekiyor, hem de yalnızca yaz aylarında değil, yıl boyunca.

Eğer çok açık renk ve hassas bir cildiniz varsa koruma faktörlü güneş kremlerini, güneşin varlığını hissettirdiği günlerin tümünde kullanmalısınız.

Hava soğuk ama yine de güneşli mi? Koruma faktörlü kreminizi sürmeden çıkmayın, ayrıca o kremi ellerinizin üstüne sürmeyi de unutmayın.

Ayrıca fındık büyüklüğündeki koyu kahverengi lekeler, başka bir hastalığın habercisi olabileceğinden ilk yapmanız gereken bir cilt doktoruna başvurmak.

Cildiniz leke ve yanı sıra ben oluşumuna çok meyilli ve hassas ise doğru şekilde bakımını ve korumasını yapmak için mutlaka bir dermatoloğa danışın. İhmaliniz, oldukça ciddi cilt sorunlarına neden olabilir.

Aşağıdaki formülleri, cilt lekelerinizin renginin koyuluğuna ve sıklığına göre haftada 2-4 defa arası rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Maskeleri ve peeling’leri temizlemek için yüzünüzü önce ılık sonra soğuk suyla yıkayın. Son yıkama suyunun soğuk olması, gözeneklerinizin kapanması ve cildinizin sıkılaşması için de iyi olacaktır.

Lekenin başını küçükken ezeceksin: Limonlu şekerli peeling ve bal Maskesi

Yeni oluşan veya oluşmaya başlayan cilt lekeleri üzerinde, doğru malzemelerle düzenli şekilde uygulanan peeling’ler etkilidir. En doğru malzeme ise limon ve bal. Önce peeling’i, daha sonra maskeyi uygulayın.

Fakat gündüz değil akşamları. Çünkü turunçgil ailesinin diğer üyeleri gibi limon da cildi güneşe karşı daha hassas yapar ve hatta cildinizde bu meyvelerin kalıntısıyla güneşe çıktığınızda leke oluşumu kolaylaştırır.

Gece uyguladığınızda ise aksi yönde etkili olur. 1 yemek kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı içme suyu ile yarım limon suyunu karıştırın ve temiz cildinize masaj yaparak sürün. 5 dakika sonra yıkayın. Ardından 1 yemek kaşığı bal ile yarım limon suyunu karıştırın ve pamuk yardımıyla cildinize sürün. 20 dakika kadar bekledikten sonra yıkayın.

Hint mutfağı desteğe geldi: Zerdeçal maskesi

Hint mutfağının demirbaşı diyebileceğimiz bu baharatı tüketmek bin bir derde deva. Maskesi ise antibakteriyel olduğundan sivilce ve akneleri kurutuyor, düzenli uyguladığında hem onların izlerini hem de lekeleri azaltıyor. Zerdeçal maskesini pek çok farklı malzeme seçeneğiyle yapabilirsiniz.

1 yemek kaşığı toz zerdeçala, macun kıvamını alana kadar şu malzemelerden 1 veya en fazla iki tanesini ekleyin: Hindistan cevizi yağı, süt, limon suyu, bal veya yoğurt. Maskeyi temizlediğiniz cilde hafifçe masaj yaparak sürün. 20-30 dakika beklettikten sonra önce ılık sonra soğuk suyla yıkayın.

Her gün yatmadan: Elma sirkeli cilt toniği

Cilt tipiniz ne olursa olsun her gün yatmadan önce kullanabileceğiniz bu toniğin, zamanla lekelerin renginde bir açılma yarattığını gözlemleyebilirsiniz. Uygun bir şişeye yarı yarıya elma sirkesi ve içme suyu ekleyin.

Temizlediğiniz cildinize pamuk yardımıyla masaj yaparak sürün. Pamuğa birkaç damla taze limon suyu da sıkabilirsiniz, bu toniğin etkisini artıracaktır. Toniği uyguladıktan sonra yüzünüzü yıkamadan uyuyun. Sabah mutlaka yüzünüzü yeniden temizleyin.

Çünkü güneşe çıkmadan önce cildinizi bu malzemelerden arındırmanız gerekiyor.

Asyalı kadınları dinliyoruz: Yulaf unu ve pirinç suyu maskesi

Lif ve vitaminler açısından zengin bir içeriğe sahip olan yulafı tüketmek, özellikle kilo vermek isteyenler için çok iyi bir seçenek. Ayrıca cilde tatbik edildiğinde rengini açma özelliğine de sahip. Pirinç suyunu ise Asyalı kadınlar cilt renklerini açmak için geleneksel olarak yüzyıllardır kullanmakta.

1 avuç pirinci 1 su bardağı içme suyu içinde 20 dakika kadar bırakın. Süre sonunda bardağı bir çay kaşığıyla iyice karıştırın ve bu suyu süzün. Süzdüğünüz suya macun kıvamını alana kadar yulaf unu ve 1 yumurta akı ekleyin.

Temizlediğiniz cildinize masaj yaparak yayın, iyice kuruyana kadar 20-30 dakika bekleyip yıkayın.

20 dakika yeter: Aloe vera jeli

Aloe veranın faydalarından bahsederken cilt hücrelerini yenileyici özelliğinden evvelce bahsetmiştik. Bu jeli, tek başına maske olarak uygulayabilirsiniz. Ayrıca şu ek malzemelerle daha işe yarar hale de getirebilirsiniz:

– 1 yemek kaşığı Aloe vera jeli- 1 ampul E vitamini

– 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı veya sütü

Hepsini karıştırıp parmaklarınız veya bir parça pamuk yardımıyla temizlediğiniz cildinize sürün, 20-30 dakika beklettikten sonra yıkayın.

Sandal ağacı anlatsın: Renk açıcı cilt temizleme yağı formulü

Sandal ağacı yağı, cilt için çok iyi bir besleyici maddedir ve cilt lekelerini hafifletmenin yanış sıra kırışıkların görünümünü azaltıcı etkisi de vardır. Hint yağı ve Hindistan cevizi yağı, cildi yumuşatır ve lekelerin açılmasında etkilidirler.

Bu üç yağı, yarı yarıya ölçüsünde (örneğin 1’er yemek kaşığı) karıştırın. Avuçlarınızda ısıtarak parmaklarınızla yüzünüze hafifçe masaj yaparak iyice yedirin.

Pamuklu bir bezi veya büyükçe bir pamuk parçasını kaynar su dolu kaba batırıp çıkarın ve sıkın, ardından bununla yüzünüzdeki yağı temizleyin. Bu yöntemi günün her saati, öncesinde cildinizi temizlemeye gerek olmaksızın ve haftanın her günü uygulayabilirsiniz.

Cildiniz kuru veya kuruya dönük normal ise ekstra nemlendirici kullanmanıza gerek yoktur. Zira ciltte kalan yağ, bu işlevi görecektir.

Şifa olsun

Источник: https://yemek.com/cilt-lekelerini-yok-eden-bitkisel-receteler/

Cilt Lekeleri Neden Oluşur? Nasıl Geçer ve Önlenir?

Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Yanlış beslenme, genetik yapı, kirli hava gibi birçok etki ile ciltte lekelenmeler oluşabilmektedir. Güneş de cilt üzerinde çeşitli lekeler oluşturabilmektedir. Cilt lekesinin nedenleri arasında sivilce izleri de en başta gelmektedir. Özellikle ergenlik döneminde oluşan sivilcelere müdahale edildiğinde iz kalma olasılığı çok yüksektir.

Cilt lekelerinin giderilebilmesi için birçok alternatif vardır. Tek başına mucize bir yöntem beklemek yanlış olacaktır. Cilt lekelerinden kurtulmak için öncelikle evde uygulanabilecek bitkisel yöntemleri deneyebilirsiniz. Sonuç alamazsanız tıbbi alternatiflere ve çeşitli uygulamalara yönelebilirsiniz.

Ciltteki Siyah Noktalar Neden Oluşur? Nasıl Geçer ve Önlenir?

Cilt lekelerini başarılı bir şekilde geçirdikten sonra tekrar oluşmasını engellemeniz de önemli bir adımdır. Bu lekelerden kurtulmak için yapılacak bilinçsiz uygulamalar daha ciddi sorunlarla uğraşmanıza neden olabilir.

Bilmediğiniz ve emin olmadığınız uygulamaları tercih etmemeye özen göstermelisiniz.

Aksi halde yanlış hareketlerle ciltte daha ciddi tahrişlere yol açabilir; cildiniz üzerinde geri dönüşsüz, tedavisi mümkün olmayan izler oluşturabilirsiniz.

Cilt Lekesi Neden Oluşur?

Cilt lekelerini nasıl giderildiğini anlatmadan önce, sorunun kaynağını öğrenmek daha mantıklı olacaktır. Yaptığımız yanlış uygulamalar ve alışkanlıklar cildimizde kalıcı lekelerin oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle leke oluştuktan sonra çare aramak yerine, lekeye neden olan etkenleri bilmeli ve önlemimizi ona göre almalıyız. Peki, cilt lekeleri neden oluşur?

Ciltte leke oluşumuna sebep olan en önemli ve güçlü faktör Güneş ışınlarıdır. Bu nedenle yaz kış demeden, evde balkona bile çıkıyor olsanız, en az 30 spf koruma faktörlü kremler kullanmalısınız.

Bunun yanında hamilelik gibi hormonal etkenler, kalıtsal faktörler ve solaryum da cilt lekelerine yol açabilmektedir. Cilt lekesinin bir diğer önemli sebebi de sigara alışkanlığıdır.

Sigara içmenin özellikle kadınlarda, cilt lekesine yol açtığı tespit edilmiştir.

Cilt Lekelerini Önleme Yolları Nelerdir?

Cilt lekelerini önlemede en etkili yöntemi bulmak, cilt tipinizin neye karşı duyarlı olduğu ile ilgilidir.

Güneşe karşı hassas bir cildiniz var ise güneş kremleriyle korunarak cilt lekeleri oluşumunu önleyebilirsiniz.

Sigara, alkol tüketiminiz fazla ise ve bıraktığınızda lekelerinizde azalma gözleniyorsa bu alışkanlıklarınızdan kurtularak cilt lekelenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Solaryumdan uzak durarak, hormanal dengenizi düzende tutarak, güneş ışınlarından korunarak ve alışkanlıklarınızdan vazgeçerek lekeleri önlemede başarılı olabilirsiniz. Hamilelik durumunuz, kalıtsal faktörler de önlenemez cilt lekelerine sebep olmaktadır.

Cilt Lekelerinin Tedavisi Nedir (Cilt Lekesi Nasıl Geçer)?

Cilt lekelerinin geçmesi için bitkilerle hazırlanan maskeler, kürler, tonikler deneyebilirsiniz. Başarı elde edemezseniz; bir dermatoloji uzmanına giderek tıbbi tedaviyi deneyebilirsiniz. Cilt lekelerini giderici kremler, merhemler denenebilir. Son alternatif olarak kimyasal peeling, lazer gibi yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Kimyasal Peeling ile Cilt Lekesi Giderme

Kimyasal peeling uzun zamandır cilt lekeleri için kullanılan bir yöntemdir.

Derinin üst tabakasının soyulmasına yönelik bir işlem olan kimyasal peelingde uygulama esnasında acı yoktur.

Ancak sonrasında deride hassasiyet, kabuklaşma, kızarıklık gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Kimyasal peeling uygulaması tüm yüze değil sadece sorunlu olan kısma uygulanmaktadır.

Lazer ile Cilt Lekesi Giderme

Cilt lekelerini gidermede etkili olan bir diğer alternatif lazer uygulamasıdır. Lazer yönteminde de tıpkı kimyasal peeling gibi soyulmalara rastlanılmaktadır. Lazerle cilt lekelerinden kurtulmak daha etkili bir yöntemdir ama bazı riskler söz konusudur.

Lazer uygulamasından sonra bölgede yanma, kaşıntı, ağrı, morarma ve kabuklanma görülebilir. Lazer yapıldıktan sonra ciltte oluşan görüntüden dolayı dışarı çıkmakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle uygulama tarihini buna göre ayarlamalısınız.

Mezoterapi ile Cilt Lekesi Giderme

Cilt lekelerinin yok edilmesini sağlarken yüzde renk açısı etki de sağlayan mezoterapi yönteminde, diğerlerinde olduğu gibi kabuklanma ve soyulma söz konusu değildir. Mezoterapi yönteminde derinin altına enjekte edilen vitaminler etki etmektedir. Bu vitaminler cilt altında hücrelerin yenilenmesine olanak sağlar.

Cilt Lekesi Giderici Medikal Kremler

Ciltte oluşan lekelerin giderilmesi için eczanelerde satılan kremler kullanılabilir. Bu kremler lekenin nasıl oluştuğu dikkate alınarak kullanılmalıdır.

Dolayısıyla doktor kontrolüne gitmeden bilinçsizce krem kullanmak yerine; dermatoloji uzmanı muayenesine gidilmeli ve doktorun önerdiği kremler kullanılmalıdır.

Leke giderici kremlerin yanında güneşin yeni lekeler oluşturmasını önleyecek güneş kremleri de kullanılabilir.

Kozmetik Ürünlerle Cilt Lekesi Giderme

Piyasada satılan kozmetik ürünlerin büyük kısmı, cilt lekelerinin giderilmesine yönelik vaatlerde bulunur. Çeşitli birçok markada bulunan ürün alternatiflerinden birini tercih ederek deneyebilirsiniz.

Bu tür ürünleri alırken cilt tipinizi, aldığınız ürünün içeriğini ve işleyişini mutlaka bilmelisiniz. Özellikle yeni hücre oluşumunu destekleyecek kremler, losyonlar, tonikler tercih edilebilir.

Kozmetik ürünler doğal ürünlere nazaran daha pratik görünebilir ama önceliğin doğal ürünlerden yana olması en doğrusudur.

Asit İçeren Ürünler Kullanma

Asitli ürünlerle yapılan uygulamalar güneş lekeleri için kullanılmamaktadır.

Sadece sivilce ve yara izleri için uygun olan bu ürünler, cildin soyulması üzerine çalışmaktadır. Asitli ürünler dendiğinde akla doğrudan kimyasallar gelmemeli.

Evde asitli ürünleri kullanarak da cilt lekelerini gidermeye çalışabilirsiniz. Sirke ya da limon bu iş için gayet uygun olacaktır.

Derideki (Cilt) Çatlaklar Neden Oluşur? Nasıl Önlenir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bu tür asitli ürünlerin kullanımı ile ciltte kızarıklıklar oluşturabilir ama bir süre sonra geçecektir. Ancak uygularken son derece dikkatli olmalı ve 3-4 günde bir uygulamalısınız. Aksi takdirde asitin tahriş edici özelliği cildinize zarar verebilir.

Cilt Lekeleri için Doğal Maskeler

Cilt lekelerinin giderilebilmesi için evde yapılacak maskeler de faydalı olabilmektedir. Medikal yöntemlerden önce bu doğal yöntemlerin uygulanması en doğrusudur. Bitkisel kürler sadece cilt lekelerini gidermekle kalmaz; nem dengesi sağlarken ciltte kırışıklık oluşmasını da engelleyebilir.

Limon Maskesi

Limon maskesini hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler taze limon suyu ve maydanozdur. Maydanozları ince ince kıydıktan sonra kaynamış suyun içine atın ve 15 dakika ocakta kaynatın.

Süre tamamlandıktan sonra ocaktan alın ve soğumasını bekleyin. Suyunu süzüp içine 5 yemek kaşığı kadar da taze limon suyunu ilave edin.

Elde ettiğiniz karışımı lekelerinizi azaltmak için her gün bir pamuk yardımıyla yüzünüze sürün.

Kil Maskesi

Kil maskesini yapabilmek için 1 yemek kaşığı kil, 1 yemek kaşığı rendelenmiş soğan, 1 yemek kaşığı ince kıyılmış maydanoz, 1 yemek kaşığı rendelenmiş salatalık ve 1 yemek kaşığı kafur yağına ihtiyacınız olacaktır. Malzemelerin hepsini hafif derin bir kabın içinde iyice karıştırmalısınız.

Elde ettiğiniz karışımı cildinizin tamamına ya da sadece lekelerin yoğun olduğu bölgelere sürebilirsiniz. Maskeyi sürdükten sonra 20 dakika kadar beklemelisiniz. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra yüzünüzü ılık suyla durulayabilirsiniz. Bu maskenin haftada iki kez düzenli olarak yapılması önemlidir. Aksi halde fayda sağlaması olanaksızdır.

Kuru Fasulye Maskesi

Bu maskeyi hazırlamak için bir kaseden az haşlanmış fasulyeyi iyice ezin. İçerisine bir yemek kaşığı süzme yoğurt, bir çay kaşığı karbonat, bir çay kaşığı limon suyu, bir tatlı kaşığı bal ekleyin ve krem haline gelinceye kadar karıştırın.

Oluşturduğunuz bu karışımı yüzünüzün tamamına uygulayabilirsiniz. Biraz bekledikten sonra cildinizin bu maskeyi emdiğini fark edeceksiniz. Kalan karışımı da yine yüzünüzün her tarafına gelecek şekilde sürebilirsiniz. Yarım saat bekleyen maskeyi yıkamadan önce, elinizle masaj yaparak cildinizin iyice emmesini sağlayın.

Daha sonra yıkayıp, cilt tipinize uygun bir nemlendirici sürebilirsiniz.

Источник: https://bilgihanem.com/cilt-lekeleri-neden-olusur/

18 Maddede Cilt Lekelerine Doğal Bitkisel Çözümler ve Tedavi Yöntemleri

Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Cilt lekeleri, özellikle kadınlarda estetik kaygıya sebep olan bir cilt problemidir ve hiperpigmentasyon olarak adlandırılmaktadır. Cilt üzerinde oluşan gözle görülür renk farklılıkları olarak da tanımlanabilir.

Cilt lekeleri, cilt tipine ve hassasiyetine göre uzun veya kısa süreli olabilmektedir. Cilt lekelerinin en büyük sebebi güneş olsa da her cilt lekesi güneş kaynaklı olmayabilir.

Cilt lekeleri cilt kanseri gibi rahatsızlıkların da belirtisi olması dolayısıyla bir dermatoloğa (cilt doktoruna) başvurmak gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Olur?

Ciltte leke oluşmasının pek çok nedeni olabilir. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir;

1. Güneşe maruz kalma

Cildimiz güneşe maruz kaldığında güneşten gelen UV ışınları ciltte bulunan melanosit hücrelerini uyarır. Cilt kendini bu zararlı ışınlardan korumak için melanosit hücrelerinden melanin pigmentinin salgılanmasını arttırır.

Melanin pigmenti cilde rengini veren pigmenttir ve cilt renginin koyu olması melanin pigmentinin fazla olduğunu göstermektedir. Cildin kendini korumak için ürettiği bu pigmentlerin belli bölgelerde birikmesi sonucunda cilt lekeleri oluşmaktadır.

Oluşan bu cilt lekelerinin rengi kırmızı olabildiği gibi açık kahverengi ve siyaha yakın tonlar arasında da değişebilir.

2. Yaşlanma

Yaşlanmayla beraber vücudumuzdaki yapım (anabolizma) reaksiyonlarının hızı, yıkım (katabolizma) reaksiyonlarının hızının altına düşer.

Yani diğer bir deyişle vücudumuzdaki yıkım olayları yeni oluşumlardan daha hızlı hale gelir.

Vücutta meydana gelen yıkımların artmasıyla beraber açığa çıkan maddeler ciltte belli bölgelerde birikir ve vücuttan atılmayan bu maddeler biriktikleri bölgelerde lekeler oluşturmaya başlar.

3. Hiperpigmentasyon

Bu olay cildin belli bir bölgesi hasar gördüğü zaman meydana gelir. Hasar görme sonucunda ciltte melanin üretimi artar ve cildin belli bir bölümünde biriken bu melanin pigmentleri, biriktikleri yerde koyu bir görünüme sebep olur.

4. Karaciğer hasarı

Karaciğer hasarının genel belirtilerinden olan cilt lekeleri, karaciğerin hasar görmesi sonucu vücut toksinlerinin hücrelerden uzaklaştırılmasında karaciğerin yeterli etkinlikte bulunamamasından dolayı oluşmaktadır.

5. Hormonal dengesizlikler

Hormonal dengesizlikler, hücrelerin aşırı pigment üretmesine sebep olabilmektedir. Hormonal dengesizliklerin en yaygın sebepleri; genetik bozukluklar, hamilelik veya menopoz durumlarıdır.

6. Kan damarı bozuklukları

Doğum lekesi olarak bilinen pek çok yeni doğan bebekte görülen bu lekeler bazen kalıcı olabildikleri gibi zamanla silinebilmektedir. Bu doğum lekeleri lekelerin altında bulunan kan damarı bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Bununla beraber doğum lekelerinin hepsi zararsızdır.

7. Sivilce, siyah nokta ve yaralar

Sivilceler, siyah noktalar ve yaralar geçmek üzere oldukları zamanlarda arkalarında hafif izler bırakabilirler.

8. Kozmetik ürünlerinin yanlış kullanımı

Çoğu kozmetik ürününü kullanım talimatlarına uygun kullanmadığımızda ya da içindeki maddelerden birine karşı hassasiyetimiz olduğu halde kullandığımızda cildimizde bu ürünlere karşı bir reaksiyon gerçekleşmektedir. Deride kızarıklıklar, şişme, kaşıntı vb. şekilde kendini belli eden bu reaksiyonlar sonucunda ciltte istenmeyen lekeler meydana gelebilmektedir.

9. Cilt kanseri

Cilt kanseri kendisini ciltte çıkan ve uzun süre kalan cilt lekeleri olarak kendini belli edebilir. Ciltte meydana gelen bu lekeler; genişliyor, etrafında kan damarları artışı oluyor, kaşınıyor, kanıyor ve kabuk bağlıyorsa mutlaka bir dermatoloğa gidilmelidir.

Cilt Lekelerinin Oluşmasında Etkili Olan Diğer Nedenler

 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Günlük yaşantımızdaki aşırı stres
 • C vitamini ve B12 vitamini eksikliği
 • Sigara kullanımı
 • Dermatit (bir cilt sorunu) oluşumu
 • Diyabet hastalığı

1. Lazer terapisi

UV ışınlarından oluşan lazer lekelerin bulunduğu bölgelere gönderilir ve ciltteki hücreler tarafından absorbe edilir. UV ışınlarını emen hücreler öldürülür. Tedavinin etkisi bir hafta kadar sonra ortaya çıkmaktadır. Cilt ilk başlarda daha koyu hale gelir ancak bir süre sonra rengi açılarak daha berrak bir cilt ortaya çıkar.

2. Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon terapisinde, mikroskobik kristal parçacıkları kullanılarak hasarlı cildin katmanları soyularak yenilenmiş bir cilt meydana getirilir.

3. Kimyasal peelingler

Bu işlem düşük bir asit konsantrasyonun cilde uygulanmasıyla gerçekleşmektedir. Cilde uygulanan asit derinin dış katmanlarının dökülmesini sağlayacak ve ardından melanin birikmesinin gerçekleşmediği deriyi açığa çıkarmak için nötrleştirici uygulanacaktır.

1. Limon suyu

Limon suyu özellikle sivilceler sebebiyle oluşan yüzdeki lekeleri çıkarmak için kullanılmaktadır. Limon bünyesinde bulundurduğu asit ve C vitaminiyle toksinleri atmakta ve ölü hücrelerin ciltten uzaklaştırılmasında fayda sağlamaktadır.

Bu uygulamayı yapmak için bir miktar limonu sıkıp yumuşak bir pamuğa bu limon suyunu emdirin. Daha sonra limon suyuyla ıslatılmış pamuğu lekelerin üzerine uygulayın. Cildinizde kuruyana kadar (en az 20 dakika) bekleyin ve serin su ile yüzünüzü yıkayın.

Bu işlemin her gün tekrarlanması gerekmektedir.

2. Aloe vera

Aloe vera bünyesinde bulundurduğu enzimler ve vitaminler sayesinde güçlü bir antioksidan olma özelliğine sahiptir. Özellikle yüzdeki koyu noktaların ve karaciğer nedeniyle oluşan lekelerin açılması için kullanılmaktadır.

Ayrıca aloe vera suyunun cildi güneş hasarına karşı da korumakta faydası vardır. Aloe vera uygulaması için önce cildinizi temizlemeniz ve kurulamanız gerekmektedir.

Aloe veranın içinden çıkardığınız suyu ile yüzünüzdeki lekeli bölgelere hafif masaj yaparak uygulayınız.

3. Patates

Patates koyu renkli lekeleri açmak için kullanılmaktadır. Patatesin cildi beyazlatma özelliği bulunmaktadır.

İçinde bulunan nişasta pigmentasyonun azalmasına yardımcı olurken enzimler ise sağlıklı bir cilt oluşmasını sağlar. Cilt lekelerini gidermek için patates uygulaması yapmak için, patatesi ayırarak bir dilim kesin.

Kesmiş olduğunuz dilimi lekenin üstüne yerleştirin ve birkaç dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayarak temizleyin.

4. Zerdeçal

Zerdeçal, ciltteki serbest radikallerin hasarını onarması ve ciltteki pigmentasyonu azaltması dolayısıyla lekelerden kurtulma yolları arasında oldukça ünlüdür. Etkisi özellikle güneş ve yaşlanma dolayısıyla oluşan lekeler üzerindedir.

Lekelerinize zerdeçal uygulamasını yapmak için, 2 çay kaşığı zerdeçalı biraz süt ve limon suyu ile karıştırın.

Hazırladığınız karışımı cilt lekelerinin bulunduğu bölgeye uygulayın ve birkaç dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayarak temizleyin.

5. Yayık altı suyu

Yayık altı suyu yıllardır güzel bir cilt elde etmek için kullanılan bir yöntemdir.

İçinde bulunan laktik asitler cilt için oldukça faydalıdır ve doğrudan cilde uygulanması sonucunda siyah noktalar üzerinde güçlü bir etkisi görülmektedir. Yayık altı suyunu cildinize uyguladıktan sonra birkaç dakika bekleyin ve yıkayın.

Bunun yanında yayık altı suyuna küçük bir limonun suyunu karıştırarak cildinize uygularsanız yağlı cildinize ve sivilcelere iyi geleceğini göreceksiniz.

6. Soğan

Soğan asidik özelliğe sahip olması dolayısıyla koyu cilt lekeleri üzerinde bir ağartıcı etkiye sahiptir.

Cilt lekelerine soğan uygulamasını, soğanı kesip direk leke bulunan bölgeye ovarak uygulayabileceğiniz gibi bir çorba kaşığı soğan suyuna iki çorba kaşığı bal karıştırarak oluşturduğunuz karışımı da lekeler üzerine sürerek uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrasında unutulmaması gereken önemli bir nokta, alanın gerçekten iyi bir şekilde yıkanması gerektiğidir.

7. Badem

Badem cildi çok iyi bir şekilde nemlendirerek ve cildin parlak tutulmasını sağlayarak etki göstermektedir.

Bademi cilde uygulamak için, 10 adet bademi bir gece suda bekletin ve ertesi gün derilerini soyduktan sonra öğütün.

Öğüttüğünüz bademe yarım çorba kaşığı sandal ağacı tozu ve bal (ya da süt) ekleyerek bir macun oluşturun. Oluşturduğunuz macunu cildinize uygulayın ve otuz dakika sonra yıkayarak cildinizi temizleyin.

8. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, besleyici gücü yüksek bir yağdır ve ciltte oluşan renk değişikliğini ortadan kaldırmada kullanılır. Hindistan cevizi yağını cilde doğrudan, cilt yağı emene kadar masaj yaparak uygulamalısınız. Bu işlemi ne kadar sık tekrarlarsanız o kadar güzel sonuç alırsınız.

9. Yoğurt

Yoğurt, yağlı bir cildiniz varsa ya da cilt lekeleriniz bulunuyorsa doğal bir çözüm olarak cilde rahatlıkla uygulanabilmektedir. Yoğurdun cilt üzerinde kullanımında pek çok yol vardır. Bunlardan en basiti yoğurdu cildinize sürüp 20 dakika bekledikten sonra cildin su ile yıkanması şeklindedir.

Diğer bir uygulama olarak bir yemek kaşığı yoğurt, bir çay kaşığı taze limon suyu ve iki yemek kaşığı yulaf ezmesi tozunu karıştırarak bir maske oluşturabilirsiniz. Yapmış olduğunuz maskeyi ciltte lekeli bölgeye uygulayarak yarım saat bekleyin ve ardından herhangi bir nemlendirici uyguladıktan sonra soğuk su ile yıkayın.

Maskenin 1-2 ay boyunca her gün uygulanması ile en iyi sonuç elde edilmektedir.

10. E vitamini

E vitamini, cildin renk değişikliğinden korunmasına yardımcı olan antioksidan özelliğe sahip bir vitamindir. Etkilenen deri alanına sadece E vitamini yağının uygulanmasıyla cilt lekelerinde büyük bir fark olduğu gözlenmiştir.

11. Elma sirkesi

Elma sirkesinin içinde bulunan aminoasitler, asetik asit ve vitaminler cilt bakımında önemli olan maddelerdir. Ancak koyu renkli cilt lekelerini çıkarmayı sağlayan asıl madde içeriğindeki kükürttür. Kükürt, hiperpigmentasyon ve koyu leke tedavisi için en iyi uygulamadır.

Elma sirkesini lekelere uygulamak için, pamuklu bir bezi sirkeye batırarak ıslatın ve lekeler üzerine sürdükten sonra 30 dakika bekleyin ve yıkayın. Bu uygulamayı 4-6 hafta boyunca her gün yapmanız gerekmektedir.

Uygulamadan sonra ve dışarı çıkılmadan (güneşe çıkmadan) önce cildin güzelce temizlenmesi gerekmektedir.

12. Karbonat

Karbonat koyu lekeler ve akne izlerini yok etmek için kullanılan oldukça yaygın bir uygulamadır. Lekelerin tedavisinin yanı sıra yeni cilt büyümesini teşvik etmektedir.

Yarım çay kaşığı karbonat ve yarım çay kaşığı damıtılmış suyu birbirine karıştırın. Yüzünüzü yıkadıktan sonra hazırladığınız karışımı lekeli bölgelere cildinizi ovarak sürün. 5 dakika bekledikten sonra yıkayarak temizleyin.

Gerekli görülürse her gün bir kez uygulanabilir ancak kuru ciltlere uygulanmamalıdır.

13. Domates

Domates içinde bulundurduğu enzimler ve yüksek likopen miktarıyla güçlü bir antioksidandır. Cildi beyazlatmada oldukça etkili olmasının yanı sıra kahverengi lekelerin tedavisinde de yardımcı olmaktadır.

Domatesi cilde uygularken, domatesi kesip dilimleri yüzünüze doğrudan sürebileceğiniz gibi saf domates suyunu da lekeler üzerine uygulayabilirsiniz.

Cildinize domatesi uyguladıktan 20 dakika sonra cildinizi soğuk suyla yıkayın.

14. Sandal ağacı yağı

Sandal ağacı yağı cilt lekelerini hafifletmekle beraber cilt lekelerini azaltıcı etki de göstermektedir.

Sandal ağacı yağını cildinize uygulamak için, sandal ağacı yağını, hint yağı ve hindistan cevizi yağı ile beraber eşit ölçüde (örneğin hepsinden birer yemek kaşığı) karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı yüzünüze hafif masaj yaparak iyice emdirin.

Daha sonra pamuklu bir bezi kaynar su ile ıslatıp fazla suyunu sıkın ve cildinizdeki yağı temizlemek için kullanın. Bu yöntemi her gün istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz.

15. Ananas

Ananas suyunun sağlık için yararlı olduğu bilinen bir gerçektir ve ananas suyu ciltteki koyu renkli lekelerin tedavisinde de kullanılmaktadır. Ananas suyunu cilde uygulamak için, ananas suyunu bir pamuğa emdirin ve daha sonrasında bu pamuğu cilt lekelerinin bulunduğu bölgelere uygulayın. Yaptığınız bu işlem zamanla ciltteki lekelerin giderilmesinde etkili olacaktır.

Tüm bu uygulamaların yanı sıra cilt lekelerine sahipseniz güneşe çıkmadan önce mutlaka yüksek koruma faktörüne sahip bir güneş kremi kullanmanız gerekmektedir.

Cilt lekelerine doğal bitkisel çözümler ve tedavi yöntemleri konusuyla bağlantılı, ilginizi çekebilecek diğer paylaşımlar;

Источник: http://kozmetrik.com/cilt-lekesi-neden-olur-nasil-tedavi-edilir/

Cilt lekeleri hastalık belirtisi olabilir!

Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

“Doğuştan, yaşla ve dış etkenlerle oluşan lekelerin tedavisi lekenin cinsine göre çeşitlilik gösterir. Hemen her tür lekenin tedavisi için kış ayları en ideal dönemdir” diyen Liv Hospital Dermatoloji Uzmanı Dr. Hilal Gökalp cilt lekelerinde tedavi yöntemlerini anlattı.

Cilt lekeleri neden oluşur?

Deride leke ile seyreden hastalıklar oldukça yaygındır. Güneş ışınları, hormonlar, çeşitli ilaç ve kozmetikler leke oluşumunda sık suçlanan nedenlerdir. Ayrıca travma ve çeşitli deri hastalıklarına cevap olarak da oluşabilir. Uzman ellerde yapılmayan lazer ve kimyasal soyma tedavileri de lekeye neden olabilir.

Cilt kanseri belirtisi olabilir!

Çiller, güneş lekeleri, gebelik lekeleri, çeşitli kozmetiklere ve bitkilere bağlı gelişen lekeler, sivilce ve cilt yaralarından sonra oluşanlardır.

Ancak bazen cilt lekeleri, deri kanserinin bulgusu da olabilir.

Özellikle leke değişik renk tonlarındaysa, asimetrik ve kenarlarında düzensizlik mevcutsa, kanama, kaşıntı, kabuklanma veya üzerinde açık yara gibi bulgular varsa mutlaka uzmana başvurmak gerekir.

Vücudunuzda 50’den fazla ben varsa dikkat!

Ayrıca kızıllar ve sarışınlar, renkli gözlü bireyler, ailede deri kanseri öyküsü olanlar, vücudunda 50’den fazla beni olan ve çocukluk çağında güneş yanığı öyküsü olanlar, deri kanseri gelişimi açısından daha risklidir. Deri kanserleri, cilt lekelerinin küçük bir kısmını oluşturur.

Cilt lekeleri tedavisinde kullanılan yöntemler:

Öncelikle kişinin iyi bir güneşten koruyucu ürün kullanmak gerekir. Güneş koruyucular aslında leke oluşmasını azaltan veya oluşmuş lekenin artmasını engelleyen bir nevi koruyucu tedavi ajanlarıdır. Güneşten koruyucu seçerken cilt tipine uygun ürünler seçmek gerekir. Örneğin kuru ise krem, yağlı ise losyon formunda bir ürün seçilmelidir.

Yaz aylarında güneş ışınlarının en dik geldiği 11.00 – 15.00 arası olabildiğince güneşe çıkmamaya özen gösterin! Güneş koruyucunuzu dışarı çıkmadan en az 20-30 dakika önce sürün! Leke oluşturma riskinden dolayı güneşe çıkmadan cildinize parfüm gibi alkollü ürünler sürmeyin! Güneş koruyucunuzu plajda 2 saatte bir, gündelik hayatta ise 4 saatte bir yenileyin!

Cilt lekeleri tedavi yöntemleri:

Oluşmuş lekelerde leke açıcı krem ve serumlar, kimyasal peelingler, dermaroller, PRP, mezoterapi, yüksek teknolojiye sahip lazerler ve ışık sistemleri olmak üzere birçok tedavi protokolü mevcuttur.

Leke tedavisinde kişinin deri tipi, lekenin derinliği ve yaygınlığını saptamak ve kişiye özgü tedavi planlamak gerekir.

Bu tedaviler genel olarak açık tenlilerde ve derinin üst tabakasına yerleşmiş lekelerde daha başarılıdır.

Leke giderici krem ve serumlar

Leke açıcı krem ve serumlar hastaların evde de rahatlıkla uygulayabileceği ilk aşama tedavilerdir. Sıklıkla A vitamini, C vitamini, hidrokinon, kojik asit ya da arbutin gibi ürünler tercih edilir. Ancak bu tedaviler ile deride tahriş oluşabileceği bilinmeli ve dermatolog kontrolü altında uygulanmalıdır.

Kimyasal peeling

Kimyasal peeling işlemi cildin özellikle güneş gibi dış faktörlerden dolayı hasar görmüş olan tabakasını yenilemek ve alttan yeni hücrelere yer açmak için uygulanan bir tazeleme işlemidir. Özellikle meyve asitleri ile yapılan peeling işlemi tüm cilt tiplerine uygulanarak hassasiyete neden olmaz.

Ortalama 3 haftada 1 kez uygulanan bu işlem yaklaşık 10 dakika sürer. Hiçbir uyuşturmaya ihtiyaç olmadan, derinin üst tabakalarının temizlenmesini ve tazelenmesini sağlar. Cildi yeniler, pürüzsüz ve yumuşak bir cilt yapısı oluşturur. Ayrıca ciltteki renk farklılıklarını azaltır, kolajen yapısını güçlendirir ve cilde üst düzeyde nem kazandırır.

Leke tedavisinde ortalama 4-6 seans önerilir.

Enzim peeling

Cilt lekeleri için son yıllarda geliştirilen enzim peeling her mevsim uygulanabilir. Yan etki riski minimumdur, asıl olarak leke oluşmasına neden olan mekanizmayı baskılar. Soyucu asit içermediğinden her tip deri rengine sahip hastada uygulanabilir. Uygun deri temizliğinden sonra maskenin uygulanması ile işlem başlar. Maske ortalama 4-8 saat ciltte kalır.

Uygun görülen süre sonrasında maske suyla yıkanarak ya da nötr bir temizleyici yardımıyla çıkarılır. Takip eden ilk iki hafta günde 2-3 kez, sonraki 2 hafta ise günde bir kez enzim peeling kremi düzenli olarak kullanılmalıdır. Ciltte yara oluşturmadığından sosyal hayata aynen devam edilebilir. İşlem sonrası yaklaşık 1-4 hafta içerisinde cilt lekelerden arınır.

Bir silindir üzerinde sıralanmış mikroiğneleri olan dermoroller tedavisi cilt lekelerinde kullandığımız bir diğer tedavi şeklidir. Kontrollü bir şekilde deride birçok küçük kanal açarak cildimizin yara iyileşme mekanizmasını harekete geçirir. Ayrıca leke açıcı krem ve serumların etkinliğini artırır.

PRP tedavisi

PRP kişiden alınan küçük miktardaki kanın özel bir tüpe alınarak santrifüj işlemine tabi tutulduktan sonra elde edilen trombositlerden zengin kısmın aynı kişiye enjeksiyon yolu ile geri verilme işlemidir. 3 hafta ara ile 3-4 seans uygulanan PRP işlemi cilde parlaklık verirken lekelerin azalmasını sağlar. Dermaroller ya da lazer tedavilerini takiben uygulanması ise daha başarılı sonuçlar verir.

Mezoterapi

Mezoterapi farklı özellikteki ürünlerin, deri içine enjekte edilmesi işlemidir. Leke tedavisinde leke açıcı özelliği olan maddeler 1-2 hafta ara ile 6-8 seans deri altına enjekte edilir. PRP ile dönüşümlü uygulanabilir.

Lazer tedavisi

Pigment ve kollajeni uyarma etkisi olan lazerler günümüzde en çok görülen çiller, doğum lekeleri, yaşlılık ve güneş lekeleri gibi birçok lekenin tedavisinde başarıyla kullanılır. Ancak her lazer leke tedavisinde etkili değildir. Özellikle Q- anahtarlı lazerler leke tedavisinde tercih edilir.

Açık tenlilerdeki yüzeyel lekelerde daha başarılı sonuç verir. Cildin katmanlarında uzandıkları seviyeye göre yüzeysel lekeler için kısa sürede sonuç alınabilirken, derin lekeler için daha fazla seans uygulama yapılması gerekir. Seans aralıkları 3-4 haftadır.

Seans sayısı ise hastadan hastaya değişmekle beraber ortalama 2-6 seanstır.

Ortalama 3-6 seansta yüz ve vücutta istenmeyen birçok leke, deriyi soymadan ve deriye tazelik vererek ışık sistemleri ile tedavi edilebilir. Seanslar 3 hafta aralıklarla bronzlaşmamış tene uygulanmalıdır.

Kozmetik ürünlerde kanser yapan maddeler tam liste

Источник: https://indigodergisi.com/2018/02/cilt-lekeleri-hastalik-belirtisi-tedavi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.