Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Cilt Lekeleri : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Karşılaşılan herhangi bir hastalığın belirtilerine ciltte rastlanabilir. Ciltte meydana gelen belirtilerin araştırılmasıyla birlikte hastalıklar hakkında daha hızlı bir teşhis koyulup, tedavi yöntemleri hakkında bu sayede karar verilir.

Hastalıkların ciltte ortaya çıkan belirtilerinin başında ise cilt lekeleri gelir. Çoğunlukla görsel olarak rahatsızlık veren bu lekeler bazı sağlık problemlerine de yol açabilir. Birçok sebebe bağlı olarak oluşan lekeler için çeşitli tedavi yöntemleri ve alınabilecek önlemler mevcuttur.

Ancak her durumda öncelikle lekelerin oluşma nedeninin tespit edilmesi gerekir.

Güneşten ışınları yeryüzüne gelene kadar kırılsa da küresel ısınmayla birlikte ozon tabakasının zarar görmesi zararlı ışınlara maruz kalmamızın önündeki en önemli etken.

Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının daha dik açıyla yeryüzüne inmesi sebebiyle zararlı ışınların etkisi artar ve bu da ciltte leke oluşmasına sebep olur.

Her ne kadar koruyucu kremlerle cilt korunmaya çalışılsa da özellikle cilt hassasiyeti olan kişilerde bu ışınların yansıması leke şeklinde olur.

2. Yaşlılık

Yaşın ilerlemesiyle birlikte katabolizma (yıkım süreci) faaliyetleri artar. Aynı doğrultuda hücrelerdeki onarım ve yapım faaliyetleri de daha yavaş işlemeye başlar. Bundan dolayı da ciltte kırışıklıklar birlikte lekeler oluşur. Yaşlılık sebebiyle oluşacak cilt lekelerine alınacak önlem sağlıklı bir hayat sürdürmekten geçer.

3. Hamilelik

Hamilelik süreci anne adayının farklı hormonal süreçlerinden oluşur. Bu süreçte hormon dengesinin sürekli olarak değişmesiyle ciltte de bazı değişimler yaşanması söz konusu olur. Özellikle hamileliğin son aylarına doğru anne adayının yüzünde bazı cilt lekeleri görülebilir. Bu lekeler kimi zaman kalıcı olabilirken hamileliğin sonlanmasıyla birlikte ortadan kayıp da olabilirler.

4. İlaçların yan etkileri

Bazı ilaçların karaciğere zarar vermesi sonucu karaciğer meydana gelen işlevsel bozuklukların belirtisi ilk olarak ciltte görülür.

Karaciğer yetmezliği gibi ağır sonuçlara neden olması muhtemel bazı ilaçların bilinçsiz bir şekilde kullanılması sonucu kısa süre içerisinde ciltte lekelenmeler meydana gelebilir.

Ciltte meydana gelen lekeler bu ilaçların en masum yan etkisi olarak değerlendirilebilir.

5. Genetik

Genetik yatkınlık hemen hemen her hastalıkta olduğu gibi cilt lekeleri söz konusu olduğunda da karşımıza çıkar. Gün geçtikçe artan lekelerin ana sebebi genetik yatkınlık olabilir.

Özellikle birinci dereceden yakınlarında cilt lekeleri olan kişiler riskli grup içerisinde yer alırlar.

Ancak cilt lekelerine neden olan geni taşıyor olmak kesin olarak bu sorunla karşılaşılacağı anlamına gelmez.

6. Stres

Stresin insanlar üzerinde fizyolojik etkileri gün geçtikte artmakta. Özellikle yaşadığımız çağın bir getirisi olan stres, birçok sağlık problemine neden olmasının yanı sıra ciltte meydana gelen lekelenmelerin temelinde yatan sebep olabilir.

Stresin yoğun olduğu dönemlerde ortaya çıkan sivilceler hormonların dengesinin aniden bozulmasından kaynaklanır. Buna bağlı olarak da aynı zamanda cildin yağ dengesi de değişir. Sivilceler ise değişen yağ dengesinin bir sonucu olarak yerine lekelere bırakır.

Sivilceyi koparmak gibi travmatik sonuçlara neden olabilecek davranışlar lekelerin oluşması için uygun zemini hazırlar.

7. Melazma

Melazma sadece kadınlarda görülen bir leke çeşididir. Doğum kontrol hapı kullanımı gibi hormon dengesini bozan davranışlar melazmanın asıl nedenidir. Melazma sonucu ortaya çıkan lekeler kimi kadınlarda oldukça dirençli bir şekilde seyreder ve ciltteki kahverengi lekeler zamanla koyu kahverengine dönüşür.

1. Leke giderici kremler

Eğer cildinizde lekelere rastlamışsanız en kısa sürede uzman bir doktora başvurmalısınız. Ciltte ortaya çıkan lekelerin altında yatan durum bazı önemli hastalıklardan kaynaklıyor olabilir.

Herhangi bir tetikleyici faktör sebebiyle ortaya çıkan cilt lekeleri için uzmanlar önce lekelerin renginin açılmasına, sonradan tamamen ortadan kaybolmasına yardımcı olan krem reçete ederler. Bu kremleri düzenli olarak kullanmanız sonucunda olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

Ciddiye alınmayan cilt lekeleri daha sonra önüne geçilmesi güç bir durumu doğurabileceği için bu konuya karşı hassas bir tutum sergilenmelidir.

2. Lazer

Gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanmasına rağmen bir türlü geçmek bilmeyen cilt lekeleri için bir cildiye uzmanı eşliğinde lazer tedavisine başvurulabilir. Lazer tedavisi sayesinde ciltteki lekeler gerekli dozdaki ışınların yardımıyla silinir.

Tedavi sonrası daha pürüzsüz bir cilde sahip olunur. Ancak lazer uygulamasının yetkin bir doktor tarafından uygun dozda yapılması esastır. Aksi halde cilt lekelerini geçirmek isterken daha büyük sorunlara ve ilerleyen lekelere maruz kalabilirsiniz.

3. İlaçlar

Karaciğerde meydana gelen bozukluklar veya başka bir iç hastalık sebebiyle ciltte ortaya çıkan lekelerin öncelikle ortaya çıkış sebebinin doğru tespit edilmesi gerekir.

Bunun için uzman doktor eşliğinde birkaç test yaptırılır.

Bu testler sonucunda ciltteki lekelerin herhangi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıktığı bulgusuna rastlanırsa, hastalığa yönelik uygulanacak ilaç tedavisi sayesinde lekelerden kurtulmak mümkün.

Cilt Beyazlatıcı ve Leke Giderici Maske Tarifleri

Eğer cildiniz leke problemiyle karşı karşıyaysa başvuracağınız bazı doğal yöntemler sayesinde bu problemin üstesinden gelebilirsiniz. Ancak kendi uygulayacağınız yöntemlerden önce elbette ki bir doktor muayenesinden geçmeniz sağlığınız açısından en doğrusu olur.

 • Doğanın bir mucizesi olan elma sirkesi alternatif tıbbın birçok alanında yüz yıllardır kullanılmakta. Cilt lekeleri için elma sirkesinden elde edilecek cilt maskesi sayesinde daha beyaz ve aydınlık bir görünüme sahip olabilmek mümkün. Bunun için bir parça pamuğa elma sirkesi damlatın ve pamuğu lekelerin üzerinde oval hareketlerle gezdirin. Kısa süre içerisinde lekelerin renginin açıldığını fark edeceksiniz.
 • Cilt lekelerini geçirmek için uygulanabilecek bir diğer yöntemin ana malzemesi ise karbonattır. İçeriği bakımında cilde oldukça faydası dokunan karbonat birçok kozmetik ürünün içerisinde de yer alır. Cilt lekeleri için karbonat yardımıyla bir tedavi yöntemi uygulamak istiyorsanız karbonatı su ya da gül suyuyla birlikte karıştırıp macun kıvamına getirin. Elde ettiğiniz bu karışımı lekelerin üzerine uygulayın. Bu karışımın etkisi kısa süre içerisinde görülür.

Gece yatmadan önce ve sabah kalktığınızda ilk iş olarak yüzünüzde biriken sebumu temizlemeye özen gösterin. Biriken sebum, cilt lekelerini ve farklı bazı cilt sorunlarını beraberinde getirebilir.

Bunun için özel olarak üretilen ürünleri tercih edebilir ya da yazıda bahsi geçen doğal yöntemlere başvurabilirsiniz.

Yalnız doğal yöntemlerle uygulanacak tedavi öncesi alerjiniz olan maddeler konusunda bir fikir sahibi olmanız gerekiyor.

Ayrıca eğer cildinizdeki lekelerden şikayetçiyseniz gün içerisinde bol miktarda su içmeye özen gösterin. Bu sayede nemlenen vücudunuz güneşten gelen ışınlara karşı doğal bir kalkan oluşturacak ve bu ışınlardan daha az etkilenmenizi sağlayacak.

Источник: https://sebboy.com/cilt-lekeleri-neden-olur/

Ciltte beyaz lekeler: nedenleri ve tedavi yöntemleri

Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

2017/08/14 11 0 2490

Ciltte beyaz lekeler, özellikle karanlıkta ya da bronzlaşmış vücutta fark edilir, oldukça yaygın bir fenomen. Pigmentasyon bozuklukları çeşitli nedenlerle tetiklenebilir ve tedavi onlara bağlıdır.

Neden beyaz lekeler ciltte görünür?

Melanin deri pigmentinin bozulmuş üretiminin bir sonucu olarak ortaya çıkan cilt hücrelerinin depigmentasyonu ciltte veya iç organlarda patolojik süreçleri işaret eder.

Melaninin konjenital eksikliğine “albinizm” denir – bu durumda kişinin güneşin önündeki korumayı azalttığı, fakat cildin, saçın, kaşların, irisin eşit şekilde boyanmadığı ve bu fenomenin yaşam boyunca devam ettiği görülür.

Diğer durumlarda hastalıklardan bahsediyoruz.

Beyaz lekeleri tetikleyen hastalıklar

Melantositlerin sentezinin veya erken ayrışmasının ihlali nedenleri her zaman bilim adamları tarafından bilinmemektedir, bununla birlikte, vücudun çeşitli bölgelerinde beyaz (açık) lekelerin ortaya çıktığı belirtiler arasında bir dizi hastalık ayrılmaktadır.

vitiligo

İyi tanımlanmış kenarları olan beyaz lekeler, kollar, bacaklar, sırt, yüz üzerinde görünen düzensiz şekiller – bu cilt bölgesinde melaninin yok oluşunun bir sonucu.

Noktalar büyüklükte büyüyebilir, birbirleriyle birleşerek daha büyükleri oluşturabilirler.

Pigmente olmayan cilt bölgelerinin ortaya çıkma sebebi bilinmediğinden, söylenemez ve herhangi bir tedavi olmaksızın aniden ortadan kaybolabilirler.

Vitiligo karakteristik belirtileri:

 • Hiçbir kaşıntı, soyulma – cilt pürüzsüz, dokunmak ağrı ve rahatsızlık vermez.
 • Parlak bölgelerdeki saçlar da renksizdir.
 • Hastalık asla ayakların ve avuçların derisinde kendini göstermez.

Hastalık genellikle otuz yaşın altındaki gençlerde görülür. Vitiligo hem erkek hem de kadınlara eşit derecede duyarlıdır.

Muhtemelen, vitiligo nedenleri şunlardır:

 1. Karaciğer bozuklukları, kronik hastalıklar;
 2. Endokrin bezi disfonksiyonu;
 3. Zihinsel aşırı stres, şiddetli stres;
 4. Şiddetli bulaşıcı hastalıklar;
 5. Otoimmün bozukluklar;
 6. Fenol, formaldehit, ağır metal tuzları ile güçlü, uzun süreli zehirlenme

Ek bir provokatif faktör kalıtsal yatkınlıktır.

Blogda daha fazlasını görün: Evde yaş noktalarından kurtulmak için nasıl

Vitiligo ile beyaz lekeleri çıkarmak kolay değil:

 • Mevcut iç hastalıklar ile, ilk etapta, hastalığın nedeni olarak, karaciğerin, endokrin bezlerinin çalışmalarını organize etmek için, ortadan kaldırılmalıdır;
 • Melanin sentezini uyararak depigmente alanların rengini restore etmek mümkündür. Tıpkı bronzlaşma sırasında olduğu gibi, cilt koyu bir gölge alır, beyaz lekeler benzer bir etki elde etmek için ultraviyole ışıkla ışınlanır. Prosedürler ile birlikte, hasta ışığa duyarlı ilaçlar alır;
 • Ağır vakalarda, plastik cerrahi etkilenmemiş bölgelerden cilt greftleri sunar.
 • Çocukta beyaz lekeler ortaya çıkarsa, bir doktora gösterilmelidir. Çocukluk çağında cilt pigmentasyonunun ihlaline yol açmanın olası nedenlerinden biri olan ünlü çocuk doktoru Yevgeny Komarovsky, helmintik istilayı ele alır. Muayene olmak, nedeni belirlemek ve tedaviyi yapmak gereklidir.

Pityriasis versicolor

İlkbahar ve yaz aylarında, bazı insanlar, boyun, göğüs, sırttaki cildin belirli bölgelerinin ultraviyole güneş ışığının etkisi altında karanlığa gömülmediğini fark ederler: ya açık kalırlar, ya da pembemsi veya açık kahverengiye dönüşürler, cildin geri kalanından farklıdırlar. Bu hastalığa pembe veya pullu n adı verilir ve normalde cilt üzerinde yaşayan mantar Malassezia'nın patolojik aktivitesinden kaynaklanır.

Maya aktivitesine neden olan faktörler:

 • Artan terleme ve yağlı ciltler;
 • oruç;
 • gebelik;
 • Azaltılmış bağışıklık;
 • Kortikosteroidler alarak hormonal bozulmalar

Hastalığın adını aldığı karakteristik bir semptom, beyaz lekeler alanında cildin güçlü bir şekilde dökülmesine neden olur.

Hastalık bulaşıcı değildir.

Melantositleri enfekte eden mantarları çıkarmak için, antifungal ilaçlar – merhemler, kremler, tabletler kullanabilirsiniz.

hipovitaminozu

Damla şekilli hipomelanoz, küçük, birkaç milimetre çapında, ciltte beyaz lekeler şeklinde ortaya çıkar. Noktalar damlalara benziyor – dolayısıyla hastalığın adı.

Erken çocukluk döneminde hastalık ağır bulaşıcı hastalıkların bir komplikasyonu olabilir. Aynı zamanda merkezi ve periferik sinir sistemi hasarlarına, zeka geriliği ve fiziksel gelişime de zarar verilebilmektedir.

Lekelerin bulunduğu bölgedeki deri hem pürüzsüz hem de pürüzlü olabilir, pullu, kaşıntı yoktur. Kurallar, kural olarak, güneş ışığına maruz kalan vücudun açık alanlarında görülür.

Hastalık, tenli kişilerde daha yaygındır.

Erişkinlerde, damla şeklinde hipomelanoz kırk yıl sonra ortaya çıkar ve cildin doğal yaşlanması ile ilişkilidir.

Dudaklarda beyaz lekeler

Dudaklarda çeşitli şekil ve görünümlerin beyaz lekelerin ortaya çıkmasının birçok nedeni vardır:

 1. Çocuklarda hijyen kurallarının ihlali, gastrointestinal sistemin kötü performans, regurjitasyon, zayıf bağışıklık nedeniyle Candida cheilitis;
 2. Hamilelik – vücuttaki hormonal dalgalanmalar dudaklarda beyazımsı noktalara yol açabilir. Çocuğun doğumundan sonra kendiliğinden kaybolurlar;
 3. Cildin altındaki dudaklardaki beyaz lekeler, sigara, artan testosteron seviyeleri, fiziksel hasar, kalıtsal yatkınlık ve bozulmuş karaciğer fonksiyonu ile tetiklenebilir;
 4. Dudak alerjisi beyaz lekeler olarak görünebilir.

Yukarıdaki tüm olgularda, dış oluşumlardan bahsediyoruz ve cilt pigmentasyonunun kaybı hakkında değil, ve tedavinin beyaz noktaların ortaya çıkmasına neden olan nedene bağlı olduğunu anlamak gerekir.

Pigmentsiz nevüs

Nevüs veya köstebek, kural olarak, açık kahverengiden neredeyse siyaha kadar, az çok doymuş bir koyu renge sahiptir. Bununla birlikte, ciltte boyanmamış nevüs beyaz şişlik noktaları yer alır.

Hastalık konjenitaldir. Doktorlar, görünümünü genetik mutasyonla ilişkilendirir. Pigmentsiz bir nevüs semptomatik olarak kendini göstermez, tedavi etmez ve kontrol gerektirir, çünkü melanom (deri kanseri) için risk faktörlerinden biridir.

Beyaz lekeler nasıl tedavi edilir

Cildin beyaz lekelerinden nasıl kurtulacağına karar vermeden önce, bir muayene yaptırmanız ve doğru bir teşhis koymanız gerekir.

Cildin mikozları, antifungal ilaçların kombine kullanımı ile tedavi edilir. Diğer durumlarda, varlığı (yokluğu) kurun:

 • Karaciğerin bozulması;
 • Hormonal bozukluklar;
 • Solucan istilaları;
 • Makro ve mikrobesin eksiklikleri

Temel yöntemler

 1. İlaç Melangenin Plus temiz cilde uygulanır ve tamamen emilene kadar bırakılır. İlacın bileşimi plasenta ve kalsiyum klorürden bir ekstrakttır. Tedavi süreci birkaç haftadan birkaç aya kadar değişmektedir.
 2. Fotokimoterapi – ultraviyole ışınları ile depigmente cilde maruz kalma. Aynı zamanda hasta, cilt hücrelerinin ultraviyole ışınlarına duyarlılığını arttıran ilaçları kabul eder. Koyu tenli hastaları tedavi ederken en iyi sonuç elde edilir. Seanslar birkaç ay boyunca her gün yapılır, pozitif sonuç her zaman garanti edilmez.
 3. Bir helyum-neon lazeri ile yapılan muamele benzer bir etkiye sahiptir. Bu yöntem, etkilenen alanları daha doğru bir şekilde etkilemenize olanak tanır, ortadan kaldırılma olasılığı çok daha yüksektir, daha az zaman gereklidir.
 4. Beyaz alanları koyulaştırmak mümkün değilse, hastanın cildin geri kalan kısmını hafifletmesi istenir, böylece lekeler bu kadar belirgin değildir. Sitotoksik ilaçlar megalositleri yok eder ve düzgün bir cilt tonunu geri kazanır.
 5. Deri grefti aşırı bir yöntemdir, küçük lekeleri çıkarmak için kullanılır, ancak doktorlar nakledilen cildin yeni yerde pigmentasyonu kaybetmeyeceğini garanti etmez.

Halk yöntemleriyle tedavi

Geleneksel tıp, ciltte beyaz lekelerden kurtulmanın kendi yollarını sunar:

 • Hypericum çiçekleri sıkıca 4-5 cm boyunda bir cam kavanoza yerleştirilir ve bitkisel yağ – ayçiçek (daha iyi rafine edilmiş), zeytin, badem, deniz topalak ile dökülür. Banka, 2 hafta boyunca güneşli bir yerde bırakılır, periyodik olarak sarsılır. İki hafta sonra yağ süzülür, çiçekler sıkılır ve atılır, taze olanlar yerine konur ve infüze yağ ile dökülür. Çiçekler 5-6 kez değiştirmek için tavsiye edilir. Sonuç kırmızı-kahverengi, oldukça kalın bir yağdır. Etkilenen bölgelere bulaşırlar ve 1 çay kaşığı için içeri girerler. Sabahları aç karnına, kahvaltıdan 30 dakika önce.
 • Siyah kimyon yağı eczaneden satın alınabilir. Önceden etkilenen bölgeler sirke batırılmış peçete ile silinir, sonra siyah kimyon yağıyla ovulur ve yaklaşık yarım saat güneşte kalır. Yağ, cilt pigmentasyonunu artırarak, ışığa duyarlı bir etkiye sahiptir. Benzer şekilde, karoten havuçta bulunur.
 • Geleneksel tıp, huş katranı ile cilt üzerindeki beyaz lekelerin yağlanmasını önerir.

Ciltte beyaz lekelerin ortaya çıkması hoş olmayan bir kozmetik kusurdur, bu da istenirse tıbbi ya da halk yöntemleri ile ortadan kaldırılabilir. Kendi kendini tedavi etmemek önemlidir, ancak doğru bir tanı ve tedavi reçetesi oluşturmak için bir dermatologla, bir endokrinologla temasa geçmek önemlidir.

Источник: http://tr.healthprot.com/belye-pyatna-na-kozhe_default.htm

Cilt Lekeleri Nedenleri

Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Cilt lekeleri neden olur? Cilt lekelerine yol açan pek çok sebep vardır. Virüsler, enfeksiyonlar, hormonsal dalgalanmalar, genetik problemler, zararlı güneş ışınları, yanlış beslenme ve ilaçlar ciltte farklı türlerde lekelere neden olabilirler.

Hormonlar: Sivilce ve lekelerde hormonların çok önemli bir rolü vardır. Özellikle hamilelikte, regl döneminde ve menopozdaki hormonal dalgalanmalar ciltte lekelere yol açabilir. Pek çok kadın adet dönemi başlarken sivilce ve benzeri lekelenmeler yaşar.

Aşırı yağ üretimi: Özellikle ergenlik döneminde yağ bezlerinden salgılanan hormonlar sebum üretimini artırır ve bu da gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Gözenekler temizlenmediği takdirde ciltte lekeler meydana gelir.

Enfeksiyonlar: Bazı maya enfeksiyonları ciltte lekelere neden olabilir. Mayalar aşırı büyüdükleri takdirde püstüller oluşabilir. (1)

Genetik problemler: Sivilce gibi cilt lekeleri genetik olabilir. Darier hastalığı siğil benzeri lekelere yol açarken Fabry hastalığı  koyu renkli kırmızı lekelerin oluşmasına neden olur.

Güneş ışınları: Korunmasız bir şekilde güneş ışınlarına maruz kalmak cilt kanseri, hiperpigmentasyon ve çeşitli cilt sorunlarına neden olabilir.

Çok fazla süt ürünleri tüketmek: Cildiniz, süt ürünleri gibi maddeleri gereğinden fazla tükettiğinizde boşaltım sistemi gibi çalışır ve bu maddeleri ciltten atmaya çabalar. Süt ürünleri yapıları gereği sindirilmeleri daha zor besinlerdir. Cilt yoluyla atılmaya çalışılan maddeler, özellikle çene ve boyun bölgesinde lekelere yol açabilir.

Beslenme:  Yediklerinizin cildiniz üzerinde bir etkisi olabilir. Besin alerjileri ve kontakt dermatit, cilt tahrişine neden olabilir. Şekeri yüksek diyetler ve basit karbonhidratlar da lekelere yol açabilir.

İlaçlar: Bazı reçeteli ve reçetesiz ilaçların yan etkilerinden biri de sivilce oluşumudur. Bu ilaçlar; kortikosteroidler ve androjenik steroidler ilaçlar lekelere yol açabilir. (2)

Cilt Lekeleri Nedir?

Cilt lekeleri sivilceler, akneler, siyah ya da beyaz noktalar şeklinde ortaya çıkabilen cilt sorunlarıdır. Yüzde, göğüste ve sırtta çıkabilen cilt lekeleri her yaştan insanda görülebilir.

Ergenlerde, hamilelerde ya da menopoza giren kadınlarda hormonsal dalgalanmalar nedeniyle dönem dönem sivilce çıkabilir. Adet dönemi başlarken yüzde kırmızı renkli lekeler görülebilir.

Bunun dışında cildin yeterince temizlenmemesi sonucu ölü deri hücrelerinin ve yağların birikmesi sonucu akneler oluşabilir. Bazı cilt lekelerinin içleri sıvı doludur ve oldukça şişkindirler.

Cilt lekelerinin çoğu zararsızdır ancak bazıları cilt kanseri gibi ciddi sorunların belirtisi olabilirler. Tedavi edilmeyen lekeler kalıcı olabilirler. (3)
Cilt lekeleri nedir hakkında daha fazla detay için

Cilt Lekeleri Belirtileri

Cilt lekeleri nasıl anlaşılır? Cilt lekeleri başlangıcı lekenin yerine ve çeşidine göre farklılık gösterebilir. Çoğu leke cildin kızarmasına, kaşınmasına ve hassaslaşmasına yol açar. Bu nedenle lekelerin baş kısımları irin dolu, kırmızı ve çeşitli boyutlarda olabilirler.

Sırtta, göğüs bölgesinde, yüzde, alında ve ellerde lekeler görülebilir. Bazı lekeler saç diplerinde ya da vücudun daha az görünen yerlerinde ortaya çıkabilir. İltihaplı sivilcelerde irin dolu şişlikler vardır, iltihapsız sivilcelerde ise sadece kırmızı renkli ve küçük lekeler görülür.

Güneş lekeleri koyu renkli ve düzensiz şekillidir. Tedavi edilmeyen lekeler çoğalabilir ve büyüklükleri artabilir. Bazı lekeler ağrılı olabilirken bazıları sadece cildin kötü görünmesine yol açarlar. (4)
Cilt lekeleri belirtileri hakkında daha fazla bilgi için

Cilt Lekeleri Tedavisi

Cilt lekeleri nasıl geçer?  Cilt lekelerinde tedavinin amacı kusursuz bir cilt elde etmektir. Bunun için topikal kremler, antibiyotikler ya da lazer tedavileri yardımcı olabilir.

Topikal kremlerin çoğu reçetesiz olarak temin edilebilir. Antibiyotikler ise reçeteli olarak verilmektedir ve doktor kontrolünde kullanılmalıdırlar.

Bu ilaçlarla ilgili en sık yaşanan problemler; alerjik reaksiyonlar, gastrointestinal rahatsızlıklar ve artan güneş hassasiyeti olabilir.

Sivilce için uzun süreli antibiyotik kullanımı bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir. Bazı antibiyotikler yemek borusunun tahriş olmasına neden olabilir.

Sivilce ve aknelerin hızlı bir şekilde iyileşmesi için hastaya kortizon enjeksiyon edilebilir. Ancak çok fazla kortizon almak sivilceleri yok ederken vücutta farklı sorunlara yol açabilir.

Bu nedenle dikkatli bir şekilde kullanılması tavsiye edilir.

Cilt lekeleri ameliyatı: Lazerle yapılan tedavilerde özellikle akne gibi sorunlar iyileştirilebilmektedir. Epidermisin altına yayılan cilt problemlerinde lazer ışınları hücrelere etki ederek cildin görünümünü iyileştirirler. (5)

Cilt lekeleri için hangi doktora gidilir? Cilt lekelerinde dermatoloji uzmanlarına gidilebilir.
Cilt lekeleri tedavisi hakkında daha fazlası için

Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir?

Cilt lekeleri bitkisel tedavisi: Aloe vera suyu, salatalık dilimleri, portakal kabuğu, patates suyu, su ile seyreltilmiş elma sirkesi ve muz kabuğu, sahip oldukları anti enflamatuar özellikleri sayesinde pürüzsüz bir cilt arayanların sıkça kullandığı bitkisel çözümlerdir. (6)

Cilt lekeleri evde tedavi yöntemleri:

 • Hormonal dengesizlikler nedeniyle oluşan cilt lekeleri için B6 vitamini içeren gıdalar tüketilebilir. Ergenlikte ya da adet dönemlerinde kalsiyum ve magnezyum takviyeleri alınabilir.
 • Yağ birikmesi nedeniyle oluşan lekelerde fazla yağ ciltten atılmalıdır. Bunun için yüz temizliğine dikkat edilmeli ve ciltteki bakterileri temizleyeme yardımcı olmak için anti bakteriyel temizleyiciler kullanılmalıdır.
 • Yeni bir kozmetik ürün kullanırken ürünü cildin herhangi bir bölgesinde test etmeli, eğer alerjik bir reaksiyon oluşmuyorsa kullanılmalıdır. Eğer cilt olumsuz bir tepki veriyorsa bu ürün kullanılmamalıdır. (7)

Источник: https://www.acil.net/cilt-lekeleri-nedenleri/

LEKE TEDAVİSİNDE DOĞRU TEŞHİS

Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Leke tedavisinde en önemlisi doğru teşhis koymaktır. Dolayısıyla herhangi bir leke tedavisi yöntemine başlamadan önce mutlaka bir dermatoloğa (cilt hastalıkları uzmanı) başvurulması ve leke türünün teşhis edilerek tedavinin planlanması önemlidir.

İyi huylu ve çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilecek bir leke fiziksel açıdan en tehli deri kanseri türü olan malin melanoma çok benzeyebilmektedir. Bu tip cilt kanseri ve bazı kanser başlangıcı olan leke benzeri lezyonlar üzerinde lazer ve benzeri tahrip yöntemleri asla kullanılmamalıdır.

Oluşum sebebi ve türüne göre farklı lekeler için farklı leke tedavisi yöntemleri mevcuttur. Dermatoloğunuz sizi doğru leke tedavisi yöntemine yönlendirecektir.

Aşağıda sol tarafta iyi huylu bir leke olan solar lentigo, sağ tarafta ise en tehli deri kanserlerinden biri olan lentigo malin melanoma görülmektedir. Solar lentigo ışın yöntemleriyle tedavi edilebilecekken, lentigo maligm melanoma’ya lazer atılması çok tehlidir ve hastalığı tetikler.

LEKE TEDAVİSİ YÖNTEMLERİ

 • Kimyasal peeling
 • Enzim Peeling
 • Kriyoterapi (dondurma tedavisi)
 • Lazerle Leke Tedavisi
 • Işın Tedavileri

PİGMENTASYON BOZUKLUKLARI (Hipermelanoz=LEKE):

Normal deri rengi dört biyolojik maddenin karışımından oluşur. Bunlar; 1)İndirgenmiş hemoglobin (mavi) 2)Oksihemoglobin (kırmızı) 3) Karotenoidler (sarı) gıdalarla dışarıdan alınır.

4) Melanin (kahverengi)

Deri renginin asıl belirleyicisi melanindir. Melanin, melanosit adı verilen özel epiderm hücreleri tarafından sentezlenir ve dağıtılır. Melaninin derideki miktarı ve dağılımı insan derisinin üç ana renginin (siyah, esmer ve beyaz )esasını oluşturur.

Bu üç temel deri rengi genetik olarak belirlenir ve yapısal melanin pigmentasyonu olarak adlandırılır. Normal temel deri rengi ultraviyole ışınım veya hipofiz hormonlarının etkisinde kalarak koyulaşabilir. Buna uyarılabilir melanin pigmentasyonu adı verilir.

Yapısal ve uyarılabilir melanin pigmentasyonunun birleşimi deri fototipini oluşturur.

Deride melanin artışı hipermelanoz diye bilinen duruma neden olur. Bu durumun iki nedeni vardır.

1) Melanin üretiminde artışa neden olacak şekilde melanosit sayısındaki artış (lentigo buna bir örnektir)
2) Melanosit sayısında artış yok, sadece melanin üretiminde artış var (melasma buna bir örnektir) Melanin sentezi yada melanogenez, ultraviyole ışınlarına karşı organizmanın verdiği koruyucu yanıttır. Uzun süre maruz kalma durumunda bir bronzlaşma yaratır. Ancak yaşlanma ve aşağıdaki faktörler ile birlikte pigmentleşme (leke) problemleri görülebilir.

Her iki tip hipermelanoz üç faktör sonucunda olabilir. Bunlar;

  a)Genetik b)Hormonal (hamilelik veya hormon içerikli ilaç kullanımı ) c)Ultraviyole ışını- sık ve uzun süre güneşte kalma ”enflamatuar reaksiyon, yanık, egzema”,- Parfüm, ultraviyole ışınlarının etkisi altındaki bazı fotosensitif ilaçlar

Bu bozukluklar aşağıdaki şekillerde ortaya çıkar.

– Çoğunlukla yüz, eller ve boyunda ortaya çıkan güneş nedeniyle oluşan lekeler (aktinik lentigo) yada yaşlanma lekeleri (senil lentigo) olarak bilinen lekeler.
– Simetrik bir şekilde alında, yanaklarda, çenede ve üst dudaklarda oluşan pigmentasyonda bir artış… Buna kloazma yada melazma adı verilir.

1-MELASMA:

Melasma (Yunanca ‘’siyah bir benek’’) güneşe maruz kalma sonucu oluşan, açık alanlarda, özellikle yüzde ortaya çıkan sonradan oluşan açık veya koyu kahverengi pigmentasyondur.

Gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı ve muhtemelen difenil hidantoin gibi belli ilaçların alımı ile ilişkili olabilir veya idiopatik (sebebi bilinmeyen) olabilir.

Kloazma (Yunancada yeşil bir benek), gebelik maskesi gibi isimlerle de bilinir.

Daha sıklıkla genç erişkinlerde görülür. Kadınlarda daha yaygındır. Hastaların yaklaşık %10’u erkektir. Melazma yapı olarak deri rengi esmer veya siyah olanlarda daha belirgindir.

Özellikle yapısal deri rengi esmer olup kontraseptif ilaç kullananlarda ve güneşli bölgelerde yaşayanlarda ortaya çıkar. Gebelik melazmaya neden olur. Son zamanlarda osteoporozu önlemek için hormon ilacı kullanan kadınlarda görülmektedir. Difenilhidantoin kullanan hastalarda da güneşe maruz kalınması durumunda görülebilir.

Sebebi tam olarak bilinmemektedir.
Pigmentasyon (leke) özellikle güneş ışığına maruz kalındıktan sonra, haftalar içinde çok hızlı gelişir.

Fizik Muayene Bulguları:

Deri Lezyonları:Renk tonu ve yoğunluğu büyük ölçüde hastanın deri fototipine bağlı lekelerdir. Açık kahve, koyu kahve, siyah renklerde olabilen genellikle tekdüze fakat beneklide olabilen deriden kabarık olmayan, simetrik olabilen, sınırları girintili çıkıntılı, düzensiz, coğrafik görünümlü olabilir.

Üçte ikisi yüzün orta kısımlarında, yanaklar, alın, burun, üst dudak ve çene, daha küçük oranda yüzün yanak ve çene bölgelerinde, nadiren de ön kolların dorsal yüzünde yerleşir.

Tamamen kozmetik bir sorun olmakla birlikte lekeli görüntü oldukça rahatsız edicidir.

Melazma doğumdan sonraki veya hormon içerikli ilaçların bırakılmasından sonra tamamen kaybolabilir. Sonraki gebeliklerde tekrar ortaya çıkabilir veya çıkmayabilir.

Tedavi:

Önlenmesi için hastanın her sabah titanyum dioksit ve/veya çinko oksit içeren opak bir güneşten koruyucu kullanması esastır. Güneşe yoğun maruziyetin olduğu zamanlarda 3 saatte bir tazelemek, terleme halinde, havuza veya denize girip çıktıktan sonra tazelemek, havlu ile yüz kurulandıktan sonra tazelemek gereklidir.

Tedavi etmek için hidrokinon, azeleik asit, tretinoin, glikolik asit, fitik asit, c vitamini, kojik asit gibi bir takım aktif ajanlar kullanılabilir. Bunun dışında kimyasal peeling gibi soyucu ajanlar, ışık tedavileri alternatif tedavi seçenekleridir.

Etkin tedaviye karar vermek için bir dermatolog ile görüşülüp pigmentasyonun derinin hangi tabakasında olduğu tespit edilmeli ve uygun tedavi seçeneği belirlenmelidir.

2-LENTİGO:

Derinin epidermis tabakasında yerleşmiş güneşle tetiklenen melanosit hücrelerinin çoğalmasıdır.

Özellikle açık tenli ve uzun süre güneşe maruz kalan kişilerin önemli bir kısmında çok sayıda lezyonlar (lekeler) şeklinde olur.

En sık el sırtı, alın, göğüs V’si, omuzlar ve sırt gibi güneş alan bölgelerde yerleşir.

Genellikle deri seviyesinde bazen üzerinde hafif pullanma bulunan 0.5-1.5cm çapında, yuvarlak veya oval, çevreye doğru yıldızsı uzantılar gösteren, düzensiz maküllerdir.

Rengi açık kahverengi ve ten rengi arasında değişir, bazen siyah ta olabilir. Herhangi bir belirtiye yol açmaz.

Genellikle 40 yaştan sonra, fakat güneşli iklimlerde yaşayanlarda 30 yaştan sonra görülür. Açık ten rengine sahip kişilerde daha sıklıkla ortaya çıkar. Akut güneş yanıklarından ve aşırı doz PUVA tedavisinden sonra ortaya çıkar.

Karışabildiği Durumlar:

Yüzde, güneşe maruz kalan yerlerde, sonradan ortaya çıkan kahverengi lezyonlar gelişigüzel muayenede birbirine benzer görünebilir fakat farklı özelliklere sahiptirler. Çillenme, seboreik keratoz, yaygın pigmente aktinik keratoz, lentigo maligma sıklıkla karışabildiği durumlardır.

3-EFELİD (Çillenme):

Başlıca güneş gören bölgelerde yerleşen 5-6mm’lik düzensiz şekilli, kahverengi çok sayıda deri seviyesinde lezyonlar ile karakterizedir.

Melanosit sayısında artış ya çok hafiftir veya hiç yoktur. Efelid kızıl saçlı veya açık ten rengi olanlarda daha sık görülür.

Ailesel bir geçiş özelliği olabileceği bilinmelidir.

Genellikle 3 yaş civarında ortaya çıkan lezyonlar yaz mevsiminde güneşin etkisi ile belirginleşir. Burun, yanaklar, el sırtı, ön kol ve gövdenin üst kısmı en sık yerleştiği bölgelerdir.

4- POSTİNFLAMATUAR HİPERPİGMENTASYON:

Deri fototipi 4,5,6 olan hastalar için önemli bir leke problemidir. Bu pigmentasyon bozukluğu aknede, psöriasiste, n planusta, atopik dermatitte, kontak dermatitte ve deriye herhangi bir travmadan sonra gelişebilir. İyileşmesi haftalar ve aylar sürebilir.

Lezyon karakteristik olarak daha önceki inflamasyon yerine sınırlıdır, sınırları belirsizdir. İlaç tedavisine iyi cevap verir. Bazı ilaçlara bağlı gelişen pigmentasyon ile beraber olabilir. Bu durumda tedaviye yanıt daha zor ve inatçıdır.

Yüz ve boynun retiküler, konfluan siyahtan kahverengi-mora değişen pigmentasyonudur.

Kontakt duyarlılık veya kimyasal maddelere özellikle kozmetikler içindeki koku maddelerine bağlı fotokontakt duyarlılık sonucu oluşabilir.

Fitifotodermatit (bitki+ışık dermatiti) eğlence yada mesleki nedenle güneşe maruz kaldığı sırada belirli bitkilerle temas sonucu oluşan derideki inflamasyondur.

İnflamatuar yanıt bir çok bitki ailesindeki fotoduyarlılaştırıcı kimyasallara karşı fototoksik reaksiyondur.

Oldukça yaygındır. Genellikle bahar ve yaz aylarında ve her yaşta oluşabilir. Tüm deri fototiplerinde oluşabilir.

Bazı meslek gruplarında daha sık görülür. Açık hava barlarında güneşe maruz kalan barmenlerde (limon suyuna bağlı), kereviz toplayanlarda, havuç işleyenlerde, bahçıvanlarda daha sıktır.

Hastanın belirli bitkilerle (miskat limonu, limon, yabani maydanoz, kereviz, incir, tavşancıl otu, yeşil havuç, yabani havuç) temas öyküsü vardır.

Bergamut içeren parfümleri kullanan kadınlarda, özellikle boyun yan taraflarında olmak üzere, parfüm uygulanan yerlerde çizgisel pigmentasyonlar gelişir.

Çayır otu bulunan plajlarda yürüyen ve çimenlerde oynayan çocuklarda bacaklarda berloque dermatiti gelişir.

Acı ve kaşıntı ile beraber eritem. Ödem, vezikül ve bülille birlikte tuhaf çizgilenmeler görülür. Temas alanının dağıldığı alanlar özellikle kollar, bacaklar ve yüzdür. Tedaviye iyi yanıt verir.

6- İLACA BAĞLI PİGMENTASYON

Hiperpigmentasyona neden olan ilaçlar;

 • Amiadaron,
 • Klorokin, hidroksiklorokin, kinakrin,kinin,
 • Minosiklin, klofazimin, zidovudin,
 • Hidantoin,
 • Bleomisin, siklofosfamid, doksorubisin, daunorubisin, busulfan, 5-fluorourasil, daktinomisin,
 • Gümüş, altın, civa,
 • Adrenokortikotropik hormon (ACTH), östrojen/progesteron,
 • Klorpromazin

İlaçlarının genellikle uzun süreli kullanımlarını takip eden pigmentasyonlar (lekeler) oluşur. Bu durum hastalarda önemli kozmetik kaygılar yaratır. İlaç kullanımlarının bırakılmasının ardından gerilemekle birlikte alternatif tedavi seçenekleri denenebilir.

Источник: https://www.filizozgur.com/cilt-lekeleri-tedavisi-fiyatlari-istanbul.php

Cilt Lekelerine Çözüm – 6 Doğal Yöntemle Pürüzsüz Ciltler!

Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Cilt lekeleri olarak adlandırılan cilt yüzeyindeki renk değişiklikleri, cilt derisinden daha koyu veya daha acık renkte olabilir. Genel olarak lekeler çene, alın ve yanak bölgelerinde yer alır. Yüze daha pürüzlü ve mat bir görünüm veren lekelere el üstünde, sırt ve göğüs bölgesinde de rastlanabilir.

Kişilerin sosyal yaşamları üzerinde olumsuz rol oynayan lekeler, çeşitli psikolojik hastalıklara da neden olabilir. Cildin yetersiz temizlenmesi, akne izleri, yüksek oranda kimyasal içeren makyaj malzemelerinin kullanımı, ilerleyen yaş ve güneş ciltte lekelere ve renk değişimlerine sebep olur.

Bu lekeleri önlemek için cildin temizliğinin ve bakımının doğru olarak yapılması önemlidir. Bazı cilt lekeleri önemsiz gibi görünse de altında yatan neden büyük bir hastalığın habercisi olabilir. Cilt lekeleri giderme tedavisi nedene yönelik yapılır.

Cilt Lekeleri Neden Olur?

Cildin kendi doğal rengini veren melanin pigmenti belirli bir bölgede biriktiği zaman o bölgedeki cilt renginin daha koyu olmasına neden olur.

Peki, cilt lekeleri nasıl çıkar?

 • Uzun süre koruyucu güneş kremi olmadan güneşe maruz kalmak, zararlı ultraviyole ışınlarının cilde nüfus etmesine neden olur. Ciltte en yaygın olarak görülen lekelenme çeşidi kahverengi lekelerdir. Güneşin zararlı ultraviyole ışınları melanin pigmenti artışını uyarır ve kahverengi lekeler oluşturur.

 • Bazı insanların ciltleri genetik olarak lekelenmelere karşı elverişlidir.
 • Kimyasal içeriği yüksek olan makyaj malzemelerinin kullanılması ve bu malzemelerin temizliğinin tam yapılmaması, solaryum gibi doğal olmayan yollarla bronzlaşma işlemi yapılması da cilt lekesi oluşturabilir.

 • Ayrıca cilt lekeleri sivilce izleri, sigara içme, aşırı strese maruz kalma gibi faktörlere ek olarak hormonal nedenlerle de gözlenebilir.
 • Androjen hormonu yükseldiğinde yağ bezlerinden sebum üretimi hızlanır. Sebum cilt gözeneklerini tıkayarak bakterilerin de etkisi ile cilt lekesi oluşumunu kolaylaştırır.

 • Menopoz ve premenopoz dönemindeki hormonal değişimlerin etkisiyle de ciltte lekeler meydana gelir.
 • Kahverengi lekeler dışında ciltte beyaz, pembe, sarı, mavi ve mor gibi çeşitli renklerde de cilt lekeleri oluşabilir.

 • Bu lekeler cilt hastalığı ya da tiroit bezi, böbrek üstü bezi, karaciğer ve demir metabolizması bozuklukları gibi sistemik bir hastalık sonucu gelişebilir.
 • Bu nedenler göz önüne alınarak cilt lekelerinin tedavisinde mutlaka bir dermatoloji uzmanından yardım alınması gerekir.

Cilt Lekeleri Çeşitleri Nelerdir?

 • Malezma: Yüksek oranda östrojen hormonundan kaynaklı olarak ortaya çıkan cilt lekelenmesi halk arasında gebelik lekelenmesi olarak bilinen malezmadır. Doğum kontrol hapı kullanımı sonucu da görülebilen malezma genellikle alın, yanaklar ve üst dudak bölgesinde gözlenir.

 • Et Benleri: Şişmanlık, menopoz, hormon hastalıkları, hamilelik gibi nedenlerle çoğalan et benleri genellikle orta ve üst yaş gruplarında görülür. Göz çevresi, üst gövde, koltuk altı ve boyun bölgesinde ortaya çıkan et benleri zamanla büyüyüp çoğalarak ağrılı bir hale gelebilir.

  Genellikle kalıtsal olan cilt benlerinin sayısının çoğalması melanom gelişme riskini arttırabilir. Özellikle 75 yaş üstü kişilerde daha sık karşılaşılan melanom, sıkı bir şekilde takibi gereken cilt lekelenmesi çeşididir.

 • Şarap Lekesi: Cilt lekeleri çeşitleri arasında yer alan şarap lekesi doğum lekesi olarak tanımlanır.

  Yeni doğan bebeklerin yaklaşık %25’inde görülen damarsal bir anomalilik olan şarap lekesi genellikle okul çağına kadar kaybolur. Sıklıkla yüzde ve boyunda görülen bu leke çeşidi pembe ya da koyu mor renktedir.

 • Seboreik Keratoz: Diğer bir lekelenme çeşidi ise genetik eğilime sahip olan seboreik keratozdur.

  Yaşlılık beni olarak da bilinen bu lekelenmeler orta yaş ve üstü kişilerde sık olarak görülür. Sırt, göğüs, omuz ve yüzde görülen benler, zaman içinde kahverengi ya da siyah renge dönüşür.

 • Lentigo: Deride bir renk bozukluğu olarak ortaya çıkan lentigo ise karaciğer ya da yaşlılık lekesi olarak bilinir.

  Çilden daha koyu renge sahip olan bu lekelenme çeşidi göğüs, sırt, omuz, yüz ve elin üst bölgesinde görülür.

 • Çiller: Daha çok açık tenli kişilerde görülen çiller ise hayatın erken dönemlerinde ortaya çıkar ve genellikle 40-45 yaşlarında kaybolur. Güneşe maruz kalındığında sayısı çoğalan çillerin sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur.

Cilt Lekeleri Tedavi Yöntemleri

Peki, cilt lekeleri nasıl gider? Cilt lekelerini tedavi etmek için medikal, kozmetik ve doğal işlemler uygulanır:

 • Kimyasal peeling işlemi cilt lekelenmelerinde başvurulan tedavi yöntemleri arasındadır. Bu işlemde kimyasal ürünler ile cilt soyularak lekelerin hafiflemesi sağlanabilir. Ancak ciltte deformasyonlara neden olduğu için bu yöntem pek tercih edilmemektedir.
 • Cilt lekeleri lazer uygulamalarında cildin üst tabakasının soyulması sağlanarak alt tabakada yer alan sorunsuz derinin ortaya çıkmasını sağlanır. Ancak bu işlemde de ciltte kaşınma, yanma, kabuklanma ve ağrı gibi sendromlar görülebilir. Bu problemler geçinceye kadar evden çıkılmaması önerilir.
 • Cilt lekelerine çözüm olarak kullanılan renk açıcı yöntemlerden biri de mezoterapi uygulamasıdır. Bu uygulamada deri altına vitaminler enjekte edilir ve cildin alt dokusu yenilenir. Cilt altına verilen leke giderici ve yenileyici maddeler lekelerin kaybolmasına yardımcı olur. Uzman bir dermatolog tarafından önerilen leke kremleri de güneş kremi ile birlikte kullanılarak lekelerin giderilmesinde faydalı olabilir.
 • Cilt lekeleri krem tedavisinde en önemli faktör kremlerin zamanında ve düzenli kullanılmasıdır.
 • A, E ve C vitamini cilt lekeleri için etkili vitaminlerdir. Dışarıdan hap şeklinde ya da deri altına enjeksiyon şeklinde uygulanan bu vitaminler cilt lekelerinin açılmasını hatta kaybolmasını sağlayabilir. Yetersiz D vitamini cilt lekeleri oluşumuna neden olur. D vitamini takviyesi bu lekelenmelerin önlenmesini sağlayabilir.
 • Ayrıca cilt lekeleri için sabun ve özel temizleme losyonları da kullanılabilir.

Cilt Lekelerine Çözüm Önerileri: 6 Doğal Yöntem

Doğal yöntemler kullanılarak da cilt lekeleri tedavi edilebilir. Peki, cilt lekeleri nasıl yok edilir? Asit içeriği yüksek kimyasal maddeler yerine cilt lekeleri elma sirkesi kullanılarak da yok edilebilir.

Cilt lekelerine çözüm İbrahim Saraçoğlu tarafından da ele alınmıştır. Saraçoğlu, cilt lekelerinden kurtulmak için cildi temizledikten sonra elma sirkesine batırılan pamuk ile lekeli bölgelerin silinmesini önermektedir. Cilt lekeleri için faydalı bitkisel çözümler:

1) Limonlu Maydanoz Kürü

Malzemeler:

Hazırlanışı:

 • Yarım demet maydanoz bol su ile yıkanır ve büyük parçalar halinde doğranarak 1 bardak kaynar suda 10 dakika bekletilir.
 • Soğuduktan sonra maydanoz suyunun içine 1 adet limon suyu eklenerek her gün cilt temizlendikten sonra pamuk yardımıyla lekeli bölgeye sürülür.

2) Maydanozlu Yoğurt Maskesi

Malzemeler:

Hazırlanışı:

 • Yarım demet maydanoz bol su ile yıkandıktan sonra blenderdan çekilir.
 • Cam bir kaba alınan maydanozun içine yarım limon suyu ve 1 yemek kaşığı yoğurt eklenir.
 • Karışım haftada 2 kez cilde uygulanır ve kuruduktan sonra ılık su ile yıkanır.

3) Limon ve Kâfur Yağı Maskesi

Malzemeler:

 • Maydanoz
 • Limon
 • Kâfur yağı
 • Salatalık
 • Kil (beyaz veya yeşil)
 • Soğan

Hazırlanışı:

 • Cilt lekeleri doğal çözüm yöntemlerinden biri de limon ve kafur yağı maskesidir.
 • 2 çorba kaşığı maydanoz ezmesi, 1 çorba kaşığı kâfur yağı, 2 çorba kaşığı rendelenmiş salatalık, yarım limon suyu, 1 yemek kaşığı kil ve 1 yemek kaşığı rendelenmiş soğan cam bir kaseye koyularak karıştırılır.
 • Hazırlanan maske haftada 2 kez lekeli bölgeye uygulanır.
 • Kuruduktan sonra ılık su ile yıkanır.

4) Karbonatlı Leke Maskesi

Malzemeler:

Hazırlanışı:

 • Cilt lekeleri maskeleri arasında etkili olan karbonatlı maske için 1 çay kaşığı karbonat ile 1 çorba kaşığı yoğurt karıştırılır.
 • Hazırlanan karışım lekeli bölgeye uygulanarak 15 dakika bekletilir.
 • Daha sonra ılık su ile yıkanır.
 • Cilt lekeleri karbonat içeriğinde yer alan özel maddeler yardımıyla düzenli kullanıldığında azalabilir.

5) Zerdeçal Maskesi

Malzemeler:

 • Zerdeçal
 • Süt
 • Limon
 • Yoğurt
 • Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı:

 • Cilt lekeleri bitkisel çözüm yöntemleri arasında en sık kullanılan maskelerden biri de zerdeçal maskesidir.
 • 1 yemek kaşığı zerdeçal, süt, limon suyu, yoğurt ve Hindistan cevizi yağı kullanılarak hazırlanan macun şeklindeki maske temiz cilde masaj yapılarak uygulanır.
 • Cilt lekelerine zerdeçal maskesi haftada 1-2 kez yapılabilir.

6) Aloe Vera Maskesi

Malzemeler:

 • Aloe vera jeli
 • Hindistan cevizi yağı
 • E vitamini ampulü

Hazırlanışı:

 • Cilt lekeleri aloe vera maskesi yardımıyla oldukça azalabilir.
 • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli, 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 1 ampul E vitamini karıştırılarak cilde sürülür.
 • 15-20 dakika bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır.

Yağlı Ciltler İçin Uygun Evde En İyi 7 Doğal Maske Yapımı

Uçuğa Ne İyi Gelir? Evde Uygulayabileceğiniz 7 Bitkisel Kesin Çözüm

Saç Gürleştirme: Evde 5 Doğal Formül ile Kısa Sürede Hacimli Saçlar

Gözenek Sıkılaştırıcı En Etkili 9 Doğal Maske ile Pürüzsüz Görünüm

Farklı İhtiyaçlara Özel 8 Cilt Maskesi Tarifi

Siyah Nokta Maskesi: Evde Pratik 5 Doğal Maske ile Etkili Çözüm

Yüz Maskesi: Cildinizi Anında Besleyecek Doğal ve Etkili 10 Tarif

Sivilce Kurutucu: Evde 7 Hızlı Yöntem, Etkilerine İnanamayacaksınız!

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/cilt-lekelerine-cozum-onerileri-6-dogal-yontem/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.