Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Ciltte beyaz lekeler: nedenleri ve tedavi yöntemleri

Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

2017/08/14 11 0 2490

Ciltte beyaz lekeler, özellikle karanlıkta ya da bronzlaşmış vücutta fark edilir, oldukça yaygın bir fenomen. Pigmentasyon bozuklukları çeşitli nedenlerle tetiklenebilir ve tedavi onlara bağlıdır.

Neden beyaz lekeler ciltte görünür?

Melanin deri pigmentinin bozulmuş üretiminin bir sonucu olarak ortaya çıkan cilt hücrelerinin depigmentasyonu ciltte veya iç organlarda patolojik süreçleri işaret eder.

Melaninin konjenital eksikliğine “albinizm” denir – bu durumda kişinin güneşin önündeki korumayı azalttığı, fakat cildin, saçın, kaşların, irisin eşit şekilde boyanmadığı ve bu fenomenin yaşam boyunca devam ettiği görülür.

Diğer durumlarda hastalıklardan bahsediyoruz.

Beyaz lekeleri tetikleyen hastalıklar

Melantositlerin sentezinin veya erken ayrışmasının ihlali nedenleri her zaman bilim adamları tarafından bilinmemektedir, bununla birlikte, vücudun çeşitli bölgelerinde beyaz (açık) lekelerin ortaya çıktığı belirtiler arasında bir dizi hastalık ayrılmaktadır.

vitiligo

İyi tanımlanmış kenarları olan beyaz lekeler, kollar, bacaklar, sırt, yüz üzerinde görünen düzensiz şekiller – bu cilt bölgesinde melaninin yok oluşunun bir sonucu.

Noktalar büyüklükte büyüyebilir, birbirleriyle birleşerek daha büyükleri oluşturabilirler.

Pigmente olmayan cilt bölgelerinin ortaya çıkma sebebi bilinmediğinden, söylenemez ve herhangi bir tedavi olmaksızın aniden ortadan kaybolabilirler.

Vitiligo karakteristik belirtileri:

 • Hiçbir kaşıntı, soyulma – cilt pürüzsüz, dokunmak ağrı ve rahatsızlık vermez.
 • Parlak bölgelerdeki saçlar da renksizdir.
 • Hastalık asla ayakların ve avuçların derisinde kendini göstermez.

Hastalık genellikle otuz yaşın altındaki gençlerde görülür. Vitiligo hem erkek hem de kadınlara eşit derecede duyarlıdır.

Muhtemelen, vitiligo nedenleri şunlardır:

 1. Karaciğer bozuklukları, kronik hastalıklar;
 2. Endokrin bezi disfonksiyonu;
 3. Zihinsel aşırı stres, şiddetli stres;
 4. Şiddetli bulaşıcı hastalıklar;
 5. Otoimmün bozukluklar;
 6. Fenol, formaldehit, ağır metal tuzları ile güçlü, uzun süreli zehirlenme

Ek bir provokatif faktör kalıtsal yatkınlıktır.

Blogda daha fazlasını görün: Evde yaş noktalarından kurtulmak için nasıl

Vitiligo ile beyaz lekeleri çıkarmak kolay değil:

 • Mevcut iç hastalıklar ile, ilk etapta, hastalığın nedeni olarak, karaciğerin, endokrin bezlerinin çalışmalarını organize etmek için, ortadan kaldırılmalıdır;
 • Melanin sentezini uyararak depigmente alanların rengini restore etmek mümkündür. Tıpkı bronzlaşma sırasında olduğu gibi, cilt koyu bir gölge alır, beyaz lekeler benzer bir etki elde etmek için ultraviyole ışıkla ışınlanır. Prosedürler ile birlikte, hasta ışığa duyarlı ilaçlar alır;
 • Ağır vakalarda, plastik cerrahi etkilenmemiş bölgelerden cilt greftleri sunar.
 • Çocukta beyaz lekeler ortaya çıkarsa, bir doktora gösterilmelidir. Çocukluk çağında cilt pigmentasyonunun ihlaline yol açmanın olası nedenlerinden biri olan ünlü çocuk doktoru Yevgeny Komarovsky, helmintik istilayı ele alır. Muayene olmak, nedeni belirlemek ve tedaviyi yapmak gereklidir.

Pityriasis versicolor

İlkbahar ve yaz aylarında, bazı insanlar, boyun, göğüs, sırttaki cildin belirli bölgelerinin ultraviyole güneş ışığının etkisi altında karanlığa gömülmediğini fark ederler: ya açık kalırlar, ya da pembemsi veya açık kahverengiye dönüşürler, cildin geri kalanından farklıdırlar. Bu hastalığa pembe veya pullu n adı verilir ve normalde cilt üzerinde yaşayan mantar Malassezia'nın patolojik aktivitesinden kaynaklanır.

Maya aktivitesine neden olan faktörler:

 • Artan terleme ve yağlı ciltler;
 • oruç;
 • gebelik;
 • Azaltılmış bağışıklık;
 • Kortikosteroidler alarak hormonal bozulmalar

Hastalığın adını aldığı karakteristik bir semptom, beyaz lekeler alanında cildin güçlü bir şekilde dökülmesine neden olur.

Hastalık bulaşıcı değildir.

Melantositleri enfekte eden mantarları çıkarmak için, antifungal ilaçlar – merhemler, kremler, tabletler kullanabilirsiniz.

hipovitaminozu

Damla şekilli hipomelanoz, küçük, birkaç milimetre çapında, ciltte beyaz lekeler şeklinde ortaya çıkar. Noktalar damlalara benziyor – dolayısıyla hastalığın adı.

Erken çocukluk döneminde hastalık ağır bulaşıcı hastalıkların bir komplikasyonu olabilir. Aynı zamanda merkezi ve periferik sinir sistemi hasarlarına, zeka geriliği ve fiziksel gelişime de zarar verilebilmektedir.

Lekelerin bulunduğu bölgedeki deri hem pürüzsüz hem de pürüzlü olabilir, pullu, kaşıntı yoktur. Kurallar, kural olarak, güneş ışığına maruz kalan vücudun açık alanlarında görülür.

Hastalık, tenli kişilerde daha yaygındır.

Erişkinlerde, damla şeklinde hipomelanoz kırk yıl sonra ortaya çıkar ve cildin doğal yaşlanması ile ilişkilidir.

Dudaklarda beyaz lekeler

Dudaklarda çeşitli şekil ve görünümlerin beyaz lekelerin ortaya çıkmasının birçok nedeni vardır:

 1. Çocuklarda hijyen kurallarının ihlali, gastrointestinal sistemin kötü performans, regurjitasyon, zayıf bağışıklık nedeniyle Candida cheilitis;
 2. Hamilelik – vücuttaki hormonal dalgalanmalar dudaklarda beyazımsı noktalara yol açabilir. Çocuğun doğumundan sonra kendiliğinden kaybolurlar;
 3. Cildin altındaki dudaklardaki beyaz lekeler, sigara, artan testosteron seviyeleri, fiziksel hasar, kalıtsal yatkınlık ve bozulmuş karaciğer fonksiyonu ile tetiklenebilir;
 4. Dudak alerjisi beyaz lekeler olarak görünebilir.

Yukarıdaki tüm olgularda, dış oluşumlardan bahsediyoruz ve cilt pigmentasyonunun kaybı hakkında değil, ve tedavinin beyaz noktaların ortaya çıkmasına neden olan nedene bağlı olduğunu anlamak gerekir.

Pigmentsiz nevüs

Nevüs veya köstebek, kural olarak, açık kahverengiden neredeyse siyaha kadar, az çok doymuş bir koyu renge sahiptir. Bununla birlikte, ciltte boyanmamış nevüs beyaz şişlik noktaları yer alır.

Hastalık konjenitaldir. Doktorlar, görünümünü genetik mutasyonla ilişkilendirir. Pigmentsiz bir nevüs semptomatik olarak kendini göstermez, tedavi etmez ve kontrol gerektirir, çünkü melanom (deri kanseri) için risk faktörlerinden biridir.

Beyaz lekeler nasıl tedavi edilir

Cildin beyaz lekelerinden nasıl kurtulacağına karar vermeden önce, bir muayene yaptırmanız ve doğru bir teşhis koymanız gerekir.

Cildin mikozları, antifungal ilaçların kombine kullanımı ile tedavi edilir. Diğer durumlarda, varlığı (yokluğu) kurun:

 • Karaciğerin bozulması;
 • Hormonal bozukluklar;
 • Solucan istilaları;
 • Makro ve mikrobesin eksiklikleri

Temel yöntemler

 1. İlaç Melangenin Plus temiz cilde uygulanır ve tamamen emilene kadar bırakılır. İlacın bileşimi plasenta ve kalsiyum klorürden bir ekstrakttır. Tedavi süreci birkaç haftadan birkaç aya kadar değişmektedir.
 2. Fotokimoterapi – ultraviyole ışınları ile depigmente cilde maruz kalma. Aynı zamanda hasta, cilt hücrelerinin ultraviyole ışınlarına duyarlılığını arttıran ilaçları kabul eder. Koyu tenli hastaları tedavi ederken en iyi sonuç elde edilir. Seanslar birkaç ay boyunca her gün yapılır, pozitif sonuç her zaman garanti edilmez.
 3. Bir helyum-neon lazeri ile yapılan muamele benzer bir etkiye sahiptir. Bu yöntem, etkilenen alanları daha doğru bir şekilde etkilemenize olanak tanır, ortadan kaldırılma olasılığı çok daha yüksektir, daha az zaman gereklidir.
 4. Beyaz alanları koyulaştırmak mümkün değilse, hastanın cildin geri kalan kısmını hafifletmesi istenir, böylece lekeler bu kadar belirgin değildir. Sitotoksik ilaçlar megalositleri yok eder ve düzgün bir cilt tonunu geri kazanır.
 5. Deri grefti aşırı bir yöntemdir, küçük lekeleri çıkarmak için kullanılır, ancak doktorlar nakledilen cildin yeni yerde pigmentasyonu kaybetmeyeceğini garanti etmez.

Halk yöntemleriyle tedavi

Geleneksel tıp, ciltte beyaz lekelerden kurtulmanın kendi yollarını sunar:

 • Hypericum çiçekleri sıkıca 4-5 cm boyunda bir cam kavanoza yerleştirilir ve bitkisel yağ – ayçiçek (daha iyi rafine edilmiş), zeytin, badem, deniz topalak ile dökülür. Banka, 2 hafta boyunca güneşli bir yerde bırakılır, periyodik olarak sarsılır. İki hafta sonra yağ süzülür, çiçekler sıkılır ve atılır, taze olanlar yerine konur ve infüze yağ ile dökülür. Çiçekler 5-6 kez değiştirmek için tavsiye edilir. Sonuç kırmızı-kahverengi, oldukça kalın bir yağdır. Etkilenen bölgelere bulaşırlar ve 1 çay kaşığı için içeri girerler. Sabahları aç karnına, kahvaltıdan 30 dakika önce.
 • Siyah kimyon yağı eczaneden satın alınabilir. Önceden etkilenen bölgeler sirke batırılmış peçete ile silinir, sonra siyah kimyon yağıyla ovulur ve yaklaşık yarım saat güneşte kalır. Yağ, cilt pigmentasyonunu artırarak, ışığa duyarlı bir etkiye sahiptir. Benzer şekilde, karoten havuçta bulunur.
 • Geleneksel tıp, huş katranı ile cilt üzerindeki beyaz lekelerin yağlanmasını önerir.

Ciltte beyaz lekelerin ortaya çıkması hoş olmayan bir kozmetik kusurdur, bu da istenirse tıbbi ya da halk yöntemleri ile ortadan kaldırılabilir. Kendi kendini tedavi etmemek önemlidir, ancak doğru bir tanı ve tedavi reçetesi oluşturmak için bir dermatologla, bir endokrinologla temasa geçmek önemlidir.

Источник: http://tr.healthprot.com/belye-pyatna-na-kozhe_default.htm

18 Maddede Cilt Lekelerine Doğal Bitkisel Çözümler ve Tedavi Yöntemleri

Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Cilt lekeleri, özellikle kadınlarda estetik kaygıya sebep olan bir cilt problemidir ve hiperpigmentasyon olarak adlandırılmaktadır. Cilt üzerinde oluşan gözle görülür renk farklılıkları olarak da tanımlanabilir.

Cilt lekeleri, cilt tipine ve hassasiyetine göre uzun veya kısa süreli olabilmektedir. Cilt lekelerinin en büyük sebebi güneş olsa da her cilt lekesi güneş kaynaklı olmayabilir.

Cilt lekeleri cilt kanseri gibi rahatsızlıkların da belirtisi olması dolayısıyla bir dermatoloğa (cilt doktoruna) başvurmak gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Olur?

Ciltte leke oluşmasının pek çok nedeni olabilir. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir;

1. Güneşe maruz kalma

Cildimiz güneşe maruz kaldığında güneşten gelen UV ışınları ciltte bulunan melanosit hücrelerini uyarır. Cilt kendini bu zararlı ışınlardan korumak için melanosit hücrelerinden melanin pigmentinin salgılanmasını arttırır.

Melanin pigmenti cilde rengini veren pigmenttir ve cilt renginin koyu olması melanin pigmentinin fazla olduğunu göstermektedir. Cildin kendini korumak için ürettiği bu pigmentlerin belli bölgelerde birikmesi sonucunda cilt lekeleri oluşmaktadır.

Oluşan bu cilt lekelerinin rengi kırmızı olabildiği gibi açık kahverengi ve siyaha yakın tonlar arasında da değişebilir.

2. Yaşlanma

Yaşlanmayla beraber vücudumuzdaki yapım (anabolizma) reaksiyonlarının hızı, yıkım (katabolizma) reaksiyonlarının hızının altına düşer.

Yani diğer bir deyişle vücudumuzdaki yıkım olayları yeni oluşumlardan daha hızlı hale gelir.

Vücutta meydana gelen yıkımların artmasıyla beraber açığa çıkan maddeler ciltte belli bölgelerde birikir ve vücuttan atılmayan bu maddeler biriktikleri bölgelerde lekeler oluşturmaya başlar.

3. Hiperpigmentasyon

Bu olay cildin belli bir bölgesi hasar gördüğü zaman meydana gelir. Hasar görme sonucunda ciltte melanin üretimi artar ve cildin belli bir bölümünde biriken bu melanin pigmentleri, biriktikleri yerde koyu bir görünüme sebep olur.

4. Karaciğer hasarı

Karaciğer hasarının genel belirtilerinden olan cilt lekeleri, karaciğerin hasar görmesi sonucu vücut toksinlerinin hücrelerden uzaklaştırılmasında karaciğerin yeterli etkinlikte bulunamamasından dolayı oluşmaktadır.

5. Hormonal dengesizlikler

Hormonal dengesizlikler, hücrelerin aşırı pigment üretmesine sebep olabilmektedir. Hormonal dengesizliklerin en yaygın sebepleri; genetik bozukluklar, hamilelik veya menopoz durumlarıdır.

6. Kan damarı bozuklukları

Doğum lekesi olarak bilinen pek çok yeni doğan bebekte görülen bu lekeler bazen kalıcı olabildikleri gibi zamanla silinebilmektedir. Bu doğum lekeleri lekelerin altında bulunan kan damarı bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Bununla beraber doğum lekelerinin hepsi zararsızdır.

7. Sivilce, siyah nokta ve yaralar

Sivilceler, siyah noktalar ve yaralar geçmek üzere oldukları zamanlarda arkalarında hafif izler bırakabilirler.

8. Kozmetik ürünlerinin yanlış kullanımı

Çoğu kozmetik ürününü kullanım talimatlarına uygun kullanmadığımızda ya da içindeki maddelerden birine karşı hassasiyetimiz olduğu halde kullandığımızda cildimizde bu ürünlere karşı bir reaksiyon gerçekleşmektedir. Deride kızarıklıklar, şişme, kaşıntı vb. şekilde kendini belli eden bu reaksiyonlar sonucunda ciltte istenmeyen lekeler meydana gelebilmektedir.

9. Cilt kanseri

Cilt kanseri kendisini ciltte çıkan ve uzun süre kalan cilt lekeleri olarak kendini belli edebilir. Ciltte meydana gelen bu lekeler; genişliyor, etrafında kan damarları artışı oluyor, kaşınıyor, kanıyor ve kabuk bağlıyorsa mutlaka bir dermatoloğa gidilmelidir.

Cilt Lekelerinin Oluşmasında Etkili Olan Diğer Nedenler

 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Günlük yaşantımızdaki aşırı stres
 • C vitamini ve B12 vitamini eksikliği
 • Sigara kullanımı
 • Dermatit (bir cilt sorunu) oluşumu
 • Diyabet hastalığı

1. Lazer terapisi

UV ışınlarından oluşan lazer lekelerin bulunduğu bölgelere gönderilir ve ciltteki hücreler tarafından absorbe edilir. UV ışınlarını emen hücreler öldürülür. Tedavinin etkisi bir hafta kadar sonra ortaya çıkmaktadır. Cilt ilk başlarda daha koyu hale gelir ancak bir süre sonra rengi açılarak daha berrak bir cilt ortaya çıkar.

2. Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon terapisinde, mikroskobik kristal parçacıkları kullanılarak hasarlı cildin katmanları soyularak yenilenmiş bir cilt meydana getirilir.

3. Kimyasal peelingler

Bu işlem düşük bir asit konsantrasyonun cilde uygulanmasıyla gerçekleşmektedir. Cilde uygulanan asit derinin dış katmanlarının dökülmesini sağlayacak ve ardından melanin birikmesinin gerçekleşmediği deriyi açığa çıkarmak için nötrleştirici uygulanacaktır.

1. Limon suyu

Limon suyu özellikle sivilceler sebebiyle oluşan yüzdeki lekeleri çıkarmak için kullanılmaktadır. Limon bünyesinde bulundurduğu asit ve C vitaminiyle toksinleri atmakta ve ölü hücrelerin ciltten uzaklaştırılmasında fayda sağlamaktadır.

Bu uygulamayı yapmak için bir miktar limonu sıkıp yumuşak bir pamuğa bu limon suyunu emdirin. Daha sonra limon suyuyla ıslatılmış pamuğu lekelerin üzerine uygulayın. Cildinizde kuruyana kadar (en az 20 dakika) bekleyin ve serin su ile yüzünüzü yıkayın.

Bu işlemin her gün tekrarlanması gerekmektedir.

2. Aloe vera

Aloe vera bünyesinde bulundurduğu enzimler ve vitaminler sayesinde güçlü bir antioksidan olma özelliğine sahiptir. Özellikle yüzdeki koyu noktaların ve karaciğer nedeniyle oluşan lekelerin açılması için kullanılmaktadır.

Ayrıca aloe vera suyunun cildi güneş hasarına karşı da korumakta faydası vardır. Aloe vera uygulaması için önce cildinizi temizlemeniz ve kurulamanız gerekmektedir.

Aloe veranın içinden çıkardığınız suyu ile yüzünüzdeki lekeli bölgelere hafif masaj yaparak uygulayınız.

3. Patates

Patates koyu renkli lekeleri açmak için kullanılmaktadır. Patatesin cildi beyazlatma özelliği bulunmaktadır.

İçinde bulunan nişasta pigmentasyonun azalmasına yardımcı olurken enzimler ise sağlıklı bir cilt oluşmasını sağlar. Cilt lekelerini gidermek için patates uygulaması yapmak için, patatesi ayırarak bir dilim kesin.

Kesmiş olduğunuz dilimi lekenin üstüne yerleştirin ve birkaç dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayarak temizleyin.

4. Zerdeçal

Zerdeçal, ciltteki serbest radikallerin hasarını onarması ve ciltteki pigmentasyonu azaltması dolayısıyla lekelerden kurtulma yolları arasında oldukça ünlüdür. Etkisi özellikle güneş ve yaşlanma dolayısıyla oluşan lekeler üzerindedir.

Lekelerinize zerdeçal uygulamasını yapmak için, 2 çay kaşığı zerdeçalı biraz süt ve limon suyu ile karıştırın.

Hazırladığınız karışımı cilt lekelerinin bulunduğu bölgeye uygulayın ve birkaç dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayarak temizleyin.

5. Yayık altı suyu

Yayık altı suyu yıllardır güzel bir cilt elde etmek için kullanılan bir yöntemdir.

İçinde bulunan laktik asitler cilt için oldukça faydalıdır ve doğrudan cilde uygulanması sonucunda siyah noktalar üzerinde güçlü bir etkisi görülmektedir. Yayık altı suyunu cildinize uyguladıktan sonra birkaç dakika bekleyin ve yıkayın.

Bunun yanında yayık altı suyuna küçük bir limonun suyunu karıştırarak cildinize uygularsanız yağlı cildinize ve sivilcelere iyi geleceğini göreceksiniz.

6. Soğan

Soğan asidik özelliğe sahip olması dolayısıyla koyu cilt lekeleri üzerinde bir ağartıcı etkiye sahiptir.

Cilt lekelerine soğan uygulamasını, soğanı kesip direk leke bulunan bölgeye ovarak uygulayabileceğiniz gibi bir çorba kaşığı soğan suyuna iki çorba kaşığı bal karıştırarak oluşturduğunuz karışımı da lekeler üzerine sürerek uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrasında unutulmaması gereken önemli bir nokta, alanın gerçekten iyi bir şekilde yıkanması gerektiğidir.

7. Badem

Badem cildi çok iyi bir şekilde nemlendirerek ve cildin parlak tutulmasını sağlayarak etki göstermektedir.

Bademi cilde uygulamak için, 10 adet bademi bir gece suda bekletin ve ertesi gün derilerini soyduktan sonra öğütün.

Öğüttüğünüz bademe yarım çorba kaşığı sandal ağacı tozu ve bal (ya da süt) ekleyerek bir macun oluşturun. Oluşturduğunuz macunu cildinize uygulayın ve otuz dakika sonra yıkayarak cildinizi temizleyin.

8. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, besleyici gücü yüksek bir yağdır ve ciltte oluşan renk değişikliğini ortadan kaldırmada kullanılır. Hindistan cevizi yağını cilde doğrudan, cilt yağı emene kadar masaj yaparak uygulamalısınız. Bu işlemi ne kadar sık tekrarlarsanız o kadar güzel sonuç alırsınız.

9. Yoğurt

Yoğurt, yağlı bir cildiniz varsa ya da cilt lekeleriniz bulunuyorsa doğal bir çözüm olarak cilde rahatlıkla uygulanabilmektedir. Yoğurdun cilt üzerinde kullanımında pek çok yol vardır. Bunlardan en basiti yoğurdu cildinize sürüp 20 dakika bekledikten sonra cildin su ile yıkanması şeklindedir.

Diğer bir uygulama olarak bir yemek kaşığı yoğurt, bir çay kaşığı taze limon suyu ve iki yemek kaşığı yulaf ezmesi tozunu karıştırarak bir maske oluşturabilirsiniz. Yapmış olduğunuz maskeyi ciltte lekeli bölgeye uygulayarak yarım saat bekleyin ve ardından herhangi bir nemlendirici uyguladıktan sonra soğuk su ile yıkayın.

Maskenin 1-2 ay boyunca her gün uygulanması ile en iyi sonuç elde edilmektedir.

10. E vitamini

E vitamini, cildin renk değişikliğinden korunmasına yardımcı olan antioksidan özelliğe sahip bir vitamindir. Etkilenen deri alanına sadece E vitamini yağının uygulanmasıyla cilt lekelerinde büyük bir fark olduğu gözlenmiştir.

11. Elma sirkesi

Elma sirkesinin içinde bulunan aminoasitler, asetik asit ve vitaminler cilt bakımında önemli olan maddelerdir. Ancak koyu renkli cilt lekelerini çıkarmayı sağlayan asıl madde içeriğindeki kükürttür. Kükürt, hiperpigmentasyon ve koyu leke tedavisi için en iyi uygulamadır.

Elma sirkesini lekelere uygulamak için, pamuklu bir bezi sirkeye batırarak ıslatın ve lekeler üzerine sürdükten sonra 30 dakika bekleyin ve yıkayın. Bu uygulamayı 4-6 hafta boyunca her gün yapmanız gerekmektedir.

Uygulamadan sonra ve dışarı çıkılmadan (güneşe çıkmadan) önce cildin güzelce temizlenmesi gerekmektedir.

12. Karbonat

Karbonat koyu lekeler ve akne izlerini yok etmek için kullanılan oldukça yaygın bir uygulamadır. Lekelerin tedavisinin yanı sıra yeni cilt büyümesini teşvik etmektedir.

Yarım çay kaşığı karbonat ve yarım çay kaşığı damıtılmış suyu birbirine karıştırın. Yüzünüzü yıkadıktan sonra hazırladığınız karışımı lekeli bölgelere cildinizi ovarak sürün. 5 dakika bekledikten sonra yıkayarak temizleyin.

Gerekli görülürse her gün bir kez uygulanabilir ancak kuru ciltlere uygulanmamalıdır.

13. Domates

Domates içinde bulundurduğu enzimler ve yüksek likopen miktarıyla güçlü bir antioksidandır. Cildi beyazlatmada oldukça etkili olmasının yanı sıra kahverengi lekelerin tedavisinde de yardımcı olmaktadır.

Domatesi cilde uygularken, domatesi kesip dilimleri yüzünüze doğrudan sürebileceğiniz gibi saf domates suyunu da lekeler üzerine uygulayabilirsiniz.

Cildinize domatesi uyguladıktan 20 dakika sonra cildinizi soğuk suyla yıkayın.

14. Sandal ağacı yağı

Sandal ağacı yağı cilt lekelerini hafifletmekle beraber cilt lekelerini azaltıcı etki de göstermektedir.

Sandal ağacı yağını cildinize uygulamak için, sandal ağacı yağını, hint yağı ve hindistan cevizi yağı ile beraber eşit ölçüde (örneğin hepsinden birer yemek kaşığı) karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı yüzünüze hafif masaj yaparak iyice emdirin.

Daha sonra pamuklu bir bezi kaynar su ile ıslatıp fazla suyunu sıkın ve cildinizdeki yağı temizlemek için kullanın. Bu yöntemi her gün istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz.

15. Ananas

Ananas suyunun sağlık için yararlı olduğu bilinen bir gerçektir ve ananas suyu ciltteki koyu renkli lekelerin tedavisinde de kullanılmaktadır. Ananas suyunu cilde uygulamak için, ananas suyunu bir pamuğa emdirin ve daha sonrasında bu pamuğu cilt lekelerinin bulunduğu bölgelere uygulayın. Yaptığınız bu işlem zamanla ciltteki lekelerin giderilmesinde etkili olacaktır.

Tüm bu uygulamaların yanı sıra cilt lekelerine sahipseniz güneşe çıkmadan önce mutlaka yüksek koruma faktörüne sahip bir güneş kremi kullanmanız gerekmektedir.

Cilt lekelerine doğal bitkisel çözümler ve tedavi yöntemleri konusuyla bağlantılı, ilginizi çekebilecek diğer paylaşımlar;

Источник: http://kozmetrik.com/cilt-lekesi-neden-olur-nasil-tedavi-edilir/

İdrarın Cilde Olan Etkileri ve Cilt Lekelerinin Tedavisi

Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

İdrarın içerisinde bulunan üre, vitamin ve mineraller cildin yapısını korumak adına çalışan hücreleri uyararak cilt lekelerini ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca cilt sorunlarında da etkilidir.

Geceden kalan ve sabah yapılan idrarın içerisinde yoğun miktarda mineral ve vitamin bulunur. İdrarın pH seviyesi de cilde uygun olduğundan dolayı sabahları yapılan ilk idrar ile yapılan cilt bakımı sonucu cilt lekeleri ortadan kaldırılabilmektedir.

Ayrıca ten üzerindeki ton farklılıkları, çiller ve bunun gibi pek çok sorunda ortadan kaldırılabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre idrarın cilt temizliğinde kullanılması halinde ciltteki kirleri çıkarabilen ve gözenekleri açan bir etki sağladığı da bilinmektedir.

İdrar sadece lekelerde değil aynı zamanda egzama, kızarıklık, kuru cilt tipi, kaşıntılı cilt gibi sorunların ortadan kaldırılmasında da etkili olarak kullanılmaktadır. Cilt terapilerinde de etkili bir şekilde kullanılabilecek olan idrarın içerisinde bulunan maddeler ile yaşlılığın etkileri de kısa sürede ortadan kaldırılabilmektedir.

Antikorlar ve mineraller açısından zengin olan idrarda cildin daha iyi çalışmasını tetikleyecek olan maddeler bulunduğundan dolayı düzenli olarak kullanıldığında daha canlı ve sağlıklı bir ten elde edilebilmektedir.

İdrarın Faydaları ve Cilt Tedavisi

İdrar çok eski çağlardan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Özellikle Hint kültüründe kullanılan idrar yaraların tedavisinde ve iç hastalıkların tedavisinde tercih edilmektedir.

Bununla ilgili olarak eski Sanskritçe metinlerden birinde idrarın sahibi tarafından içilmesinin bütün iç hastalıklara şifa olduğu ile ilgili bilgiler de bulunmaktadır.

Ayrıca Eski Roma, Mısır ve Yunan uygarlıklarında da idrar yaraların, iltihaplanmaların ve sivilce gibi cilt sorunlarının çözümünde pek çok kişi tarafından kullanılmıştır.

Cilt Yapısını Yenileyen İdrar Yaşlılığın Etkilerini Azaltır

Alternatif tıp yöntemleri içerisinde steril olarak görülmesinden dolayı saf sudan daha temiz olarak bilinen idrarın içerisindeki maddeler vücuda zarar vermediği gibi idrarı daha da faydalı hale getirmektedir.

Yurt dışında pek çok dermatolog ve doktor tarafından araştırma konusu hale gelen idrarın artrit, ishal, kabızlık ve obezite gibi rahatsızlıklara iyi geldiği ile ilgili kitaplarda detaylı bilgiler bulunmaktadır.

Cilt Sorunlarında İdrarın Kullanımı

Cilt üzerinde oluşan lekeler, egzama, renk değişimleri, sivilceler ve siğil gibi çeşitli oluşum için kişinin kendi idrarını kullanması bir süre sonra cildin eskiden daha sağlıklı ve parlak bir hale gelmesini sağlamaktadır. Bunun için sabah uyandığında yapılan ilk idrarın alınması gerekmektedir. İlk idrarın içerisinde gece boyunca vücuttan süzülen ve vücut için fazlalık kabul edilen üre, mineral ve vitaminler bulunmaktadır.

İdrarın içerisinde cildi hafif derecede parçalayarak ciltte yara oluştuğu sinyalini gönderen üre asidi bulunmaktadır. Bu asidin ten ile temas etmesi sonucu en üst kısımda bulunan ölü deri zarar görür ve alt deri cildi korumak adına antikor üretmeye ve yarayı kapatmak adına gerekli vitamin ve minerali hücrelere göndermeye çalışmaktadır.

İdrarın içerisinde bulunan ürede aynı zamanda nemlendirici özellikte bulunmaktadır. Bu sayede kuru cilt sorunlarının ortadan kalkmasında da oldukça etkili olmaktadır.

Normal bir nemlendirici kremde bulunandan daha fazla nemlendirici özelliğe sahip olan üre içerisindeki asidik yapı ile ciltteki koyu renkli bölgelerin daha açık renkli görünmesini sağlayarak ciltte bulunan farklı renk tonlarını da ortadan kaldırmayı sağlar.

İdrar İle Cilt Bakımı

 • Sabah kalktığınızda yapacağınız ilk idrarı bir kabın içerisine alın.
 • Elinize alacağınız bir pamuk ile idrarı yavaş yavaş sorunlu bölgelere uygulayın. Özellikle cilt lekelerinin bulunduğu kısımlara uygulamanız halinde içerisinde bulunan asit ile birlikte koyu renkli lekeler ortadan kalkacak ve farklı renk tonları da aynı renk tonunda sabitlenmeye başlayacaktır.
 • İdrarınızı her sabah yeniden alarak gün içerisinde temiz olan cildinize uygulayabilirsiniz.
 • Cilt üzerinde bulunan sivilce, egzama gibi bölgelere ve kuru olan kısımlara da idrarınızı pamuk yardımı ile sürebilirsiniz.

İdrarın kokusu genellikle keskin olabilir.

Bu nedenle yüzünüze sürdüğünüzde de kokusunun olacağını düşünebilirsiniz. Ancak içerisindeki faydalı mineraller ve vitaminler ile birlikte idrar kısa sürede emilecek ve herhangi bir koku etrafa yayılmayacaktır.

 • Yüzünüze sürdüğünüz idrarı kuruyana kadar bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu sırada bütün faydalı maddeler cilt tarafından emilmiş olacaktır.
 • Bir hafta boyunca bu uygulamaya devam ettikten sonra idrar ile cilt temizliklerine ara vermeniz gerekir. Bir haftanın ardından cildinizde sivilcelerinizde büyüme ve cilt lekelerinizde artış gözleyebilirsiniz. Ancak bir haftanın sonunda teniniz yumuşayacak ve sorunlu bölgelerde ufak soyulmalar başlayacaktır.

Cilt lekelerinin ortadan kalkmasında tercih edeceğiniz idrarı fazla miktarda kullanmamak gerekir.

Çünkü içerisinde bulunan ürenin fazla miktarda kullanılması bir süre sonra ciltte tahrişlere neden olabilmektedir.

Cildin yenilenmesinde idrar kullanmak istemeyenler için içerisinde üre bakımından zengin olan kremler bulunmaktadır. Bu kremler ile idrardan alınan sonucun daha fazlası elde edilebilir.

Источник: https://ciltte.com/idrar-cilt-lekelerine-iyi-gelir-mi.html

Cilt Lekeleri Nedenleri

Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Cilt lekeleri neden olur? Cilt lekelerine yol açan pek çok sebep vardır. Virüsler, enfeksiyonlar, hormonsal dalgalanmalar, genetik problemler, zararlı güneş ışınları, yanlış beslenme ve ilaçlar ciltte farklı türlerde lekelere neden olabilirler.

Hormonlar: Sivilce ve lekelerde hormonların çok önemli bir rolü vardır. Özellikle hamilelikte, regl döneminde ve menopozdaki hormonal dalgalanmalar ciltte lekelere yol açabilir. Pek çok kadın adet dönemi başlarken sivilce ve benzeri lekelenmeler yaşar.

Aşırı yağ üretimi: Özellikle ergenlik döneminde yağ bezlerinden salgılanan hormonlar sebum üretimini artırır ve bu da gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Gözenekler temizlenmediği takdirde ciltte lekeler meydana gelir.

Enfeksiyonlar: Bazı maya enfeksiyonları ciltte lekelere neden olabilir. Mayalar aşırı büyüdükleri takdirde püstüller oluşabilir. (1)

Genetik problemler: Sivilce gibi cilt lekeleri genetik olabilir. Darier hastalığı siğil benzeri lekelere yol açarken Fabry hastalığı  koyu renkli kırmızı lekelerin oluşmasına neden olur.

Güneş ışınları: Korunmasız bir şekilde güneş ışınlarına maruz kalmak cilt kanseri, hiperpigmentasyon ve çeşitli cilt sorunlarına neden olabilir.

Çok fazla süt ürünleri tüketmek: Cildiniz, süt ürünleri gibi maddeleri gereğinden fazla tükettiğinizde boşaltım sistemi gibi çalışır ve bu maddeleri ciltten atmaya çabalar. Süt ürünleri yapıları gereği sindirilmeleri daha zor besinlerdir. Cilt yoluyla atılmaya çalışılan maddeler, özellikle çene ve boyun bölgesinde lekelere yol açabilir.

Beslenme:  Yediklerinizin cildiniz üzerinde bir etkisi olabilir. Besin alerjileri ve kontakt dermatit, cilt tahrişine neden olabilir. Şekeri yüksek diyetler ve basit karbonhidratlar da lekelere yol açabilir.

İlaçlar: Bazı reçeteli ve reçetesiz ilaçların yan etkilerinden biri de sivilce oluşumudur. Bu ilaçlar; kortikosteroidler ve androjenik steroidler ilaçlar lekelere yol açabilir. (2)

Cilt Lekeleri Nedir?

Cilt lekeleri sivilceler, akneler, siyah ya da beyaz noktalar şeklinde ortaya çıkabilen cilt sorunlarıdır. Yüzde, göğüste ve sırtta çıkabilen cilt lekeleri her yaştan insanda görülebilir.

Ergenlerde, hamilelerde ya da menopoza giren kadınlarda hormonsal dalgalanmalar nedeniyle dönem dönem sivilce çıkabilir. Adet dönemi başlarken yüzde kırmızı renkli lekeler görülebilir.

Bunun dışında cildin yeterince temizlenmemesi sonucu ölü deri hücrelerinin ve yağların birikmesi sonucu akneler oluşabilir. Bazı cilt lekelerinin içleri sıvı doludur ve oldukça şişkindirler.

Cilt lekelerinin çoğu zararsızdır ancak bazıları cilt kanseri gibi ciddi sorunların belirtisi olabilirler. Tedavi edilmeyen lekeler kalıcı olabilirler. (3)
Cilt lekeleri nedir hakkında daha fazla detay için

Cilt Lekeleri Belirtileri

Cilt lekeleri nasıl anlaşılır? Cilt lekeleri başlangıcı lekenin yerine ve çeşidine göre farklılık gösterebilir. Çoğu leke cildin kızarmasına, kaşınmasına ve hassaslaşmasına yol açar. Bu nedenle lekelerin baş kısımları irin dolu, kırmızı ve çeşitli boyutlarda olabilirler.

Sırtta, göğüs bölgesinde, yüzde, alında ve ellerde lekeler görülebilir. Bazı lekeler saç diplerinde ya da vücudun daha az görünen yerlerinde ortaya çıkabilir. İltihaplı sivilcelerde irin dolu şişlikler vardır, iltihapsız sivilcelerde ise sadece kırmızı renkli ve küçük lekeler görülür.

Güneş lekeleri koyu renkli ve düzensiz şekillidir. Tedavi edilmeyen lekeler çoğalabilir ve büyüklükleri artabilir. Bazı lekeler ağrılı olabilirken bazıları sadece cildin kötü görünmesine yol açarlar. (4)
Cilt lekeleri belirtileri hakkında daha fazla bilgi için

Cilt Lekeleri Tedavisi

Cilt lekeleri nasıl geçer?  Cilt lekelerinde tedavinin amacı kusursuz bir cilt elde etmektir. Bunun için topikal kremler, antibiyotikler ya da lazer tedavileri yardımcı olabilir.

Topikal kremlerin çoğu reçetesiz olarak temin edilebilir. Antibiyotikler ise reçeteli olarak verilmektedir ve doktor kontrolünde kullanılmalıdırlar.

Bu ilaçlarla ilgili en sık yaşanan problemler; alerjik reaksiyonlar, gastrointestinal rahatsızlıklar ve artan güneş hassasiyeti olabilir.

Sivilce için uzun süreli antibiyotik kullanımı bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir. Bazı antibiyotikler yemek borusunun tahriş olmasına neden olabilir.

Sivilce ve aknelerin hızlı bir şekilde iyileşmesi için hastaya kortizon enjeksiyon edilebilir. Ancak çok fazla kortizon almak sivilceleri yok ederken vücutta farklı sorunlara yol açabilir.

Bu nedenle dikkatli bir şekilde kullanılması tavsiye edilir.

Cilt lekeleri ameliyatı: Lazerle yapılan tedavilerde özellikle akne gibi sorunlar iyileştirilebilmektedir. Epidermisin altına yayılan cilt problemlerinde lazer ışınları hücrelere etki ederek cildin görünümünü iyileştirirler. (5)

Cilt lekeleri için hangi doktora gidilir? Cilt lekelerinde dermatoloji uzmanlarına gidilebilir.
Cilt lekeleri tedavisi hakkında daha fazlası için

Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir?

Cilt lekeleri bitkisel tedavisi: Aloe vera suyu, salatalık dilimleri, portakal kabuğu, patates suyu, su ile seyreltilmiş elma sirkesi ve muz kabuğu, sahip oldukları anti enflamatuar özellikleri sayesinde pürüzsüz bir cilt arayanların sıkça kullandığı bitkisel çözümlerdir. (6)

Cilt lekeleri evde tedavi yöntemleri:

 • Hormonal dengesizlikler nedeniyle oluşan cilt lekeleri için B6 vitamini içeren gıdalar tüketilebilir. Ergenlikte ya da adet dönemlerinde kalsiyum ve magnezyum takviyeleri alınabilir.
 • Yağ birikmesi nedeniyle oluşan lekelerde fazla yağ ciltten atılmalıdır. Bunun için yüz temizliğine dikkat edilmeli ve ciltteki bakterileri temizleyeme yardımcı olmak için anti bakteriyel temizleyiciler kullanılmalıdır.
 • Yeni bir kozmetik ürün kullanırken ürünü cildin herhangi bir bölgesinde test etmeli, eğer alerjik bir reaksiyon oluşmuyorsa kullanılmalıdır. Eğer cilt olumsuz bir tepki veriyorsa bu ürün kullanılmamalıdır. (7)

Источник: https://www.acil.net/cilt-lekeleri-nedenleri/

Cilt Lekelerinin Sebepleri ve Tedavisi | Cilt Bakımı

Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Cilt Lekeleri deri üzerinde renk değişikliği ile kendini gösterir. Cilt lekelerinin oluşması için potansiyel bir sebep olması lazım. Cilt lekelerinden kurtulmak için ilk yapılması gereken durun lekeye senep olan etkenleri ortan kaldırmak ve sorunu tanılayıp gerekli tedaviyi olmaktır.

Deri üzerinde oluşan cilt lekelerinin  yaygın nedenlerinin başında hastalık, deride bulunan yaralar, aileden gelen kalıtsal etkilen, çevresel faktörler olabilir.

Melamin seviyesindeki eksiklikte cilt lekelerinin oluşmasına zemin hazırlar. Melamin cilde rengine veren bir pingmentir ve cildimizi güneşten gelen ışınlardan korur.

Derinin belli bir bölgesinde melamin fazla olduğunda cilt lekeleri oluşmaya başlar

Cilt Lekelerine Oluşmasının Sebepleri

Cilt lekelerinin oluşmasına sebep olan etkenleri sıra ile sizlere sırayla açıklamak istiyorum.

Güneş yanıkları ve diğer tür yanıklar derimize zarar verir ve iyleşmesi biraz zaman alabilir. Güneş ışınına fazla maruz kalmak derimizin görünen kısımlarını güneşten korumamak yada cildimize güneş kremi sürmeden çıkmak güneş yanıklarının oluşmasına sebep olur. Güne kremi seçiminde dikkatli olmak ve en az 15 faktörlü güneş kremi kullanmak gerektiğini bilmek lazım.

Çeşitli enfeksiyonlar cilt renginde belirgin değişikliğe sebep olabilmektedir. Cildimizde bulunan kesikler ve sıyrıklar bakterilerin yaranın içine girmesi sonuçu cilt lekeleri oluşabilmektedir. Cilt dokusunda değişiklere neden olan bu yaralar ve sıyrıklar enfeksiyon kapması sonucu derinin kırmızı yada beyaz bi renk almasına neden olur.

Baışıklık sistemimiz normalde enfeksiyonlara ve hastalığa neden olan mikroplara karşık savaşarak vücuda sağlıklı tutmaya calışmaktadır. Bazı durumlatda bağışıklık sistemi kendi koruyamaz ve cilt üzerinde kırmızı kabarcıklar ya kızarıklıklar görülebilir.

Gıdalar, bitkiler yada tahriş edici maddeleralerjik reaksiyonlara sebep olaurlar bunun sonucunda vücudun belli bölgelerinde alerjiye bağlı olarak cilt lekeleri oluşabilmektedir, bu cilt lekeleri kaşıntı, yanma, döküntü, veya çeşitli şişilikler olarak görülebilmektedir. Bazı aerjik rahatsızlıklar egzamayı tetikleyebilir bu sonucunda egzama olan deride pullu bir deri, kırmızı kabarcıklar şeklinde şekilde görülür.

Hormonal değişiklikler genel olarak hamilelik döneminde ortaya çıkan cilt renginde belirgin değişikliklerdir. Gebelik döneminde orataya çkan bu lekeler ” melasma” olarak adlandırılır. Melasma gebelik sırasında yüz bölgesinde çıkan kahverengi lekelerdir yüzün her iki bölgesindede görülmektedir.

Doğum lekeleri doğumda yada doğumdan sonra görülen cilt lekelerinden biridir. Doğum lekelerinin çeşitli türleri vardır.

Doğumda deri üzerinde görülen kahverengi yada siyah lekelerdir. Bunların çoğu kalıtsaldır ve endişelenmeye gerek yotur. Ancak lekenin boyutu ve şekli ilerde sorun teşkil etmemesi adına kontrol edilmelidir.

moğol noktalar  ” genel olarak bebeklerde görülen mavi renkteki cilt lekesidir ve  yeni doğan bebeklerde görülürken 3-4 sene içinde kendiliğinden kaybolur.

Moğal noktalar asya bölgesinde sıklıkla görülmesinden dolayı bu adı almıştır.

Kanser cildin renginde yada dokusunda değişikliğe sebep olabilir. Cilt kanserine sebep olan etkenler kimyasal ürünler ve güneş ışığı en büyük etkenlerin başında gelir. Cilt kanserinin oluşmasına sebep olan etkenler ve korunma yöntemleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki konuyu tıklayıp inceleyebilirsiniz.

                                                         CİLT KANSERİ ve KORUNMA YÖNTEMLERİ

Cilt Lekelerinin Tedavisi Nasıl Yapılır

Cilt lekelerinden kurtulmak için çeşitli tedavi yöntemleri vardır şimsi sizlere bu tedavi yöntemlerinden bahsetmek istiyorum

Lazer tedavisinde yoğun ışınlar ile derinin lekeli kısmı soyulmaya çalışılır. Lazelerde lekeli bölgeye ışın atışları yaparak lekenin alt tabakasına inerek lekeyi yok etme yöntemidir, yan etkileri sıkça görülmektedir.

 • Tropikal Kimyasal Kremler

Diğer bir etkili yöntem ise kimyasal kremleridir. Tropikal hidrokinon veya reçete ile satılan retinol kremler cilt üzerindeki lekeleri azaltmaya ve koy etmeye yaramaktadır.

Salstik asit ve glikolik asit içeren kimyasal peelinglerde derinin dış tabakası üzerine uygulanır ciltte bulunan renksiz tabakayı kaldırmak için etkili bir yöntemdir. Salstik asit ve glikolik asit ile etkili sonuçlar alamak için güzellik merkezinize yada dokturunuza bu konuda danışmalısınız.

Cilt lekeleri için en çok kullanılan bu 3 yöntemden birini seçmek için mutlaka dokturunuza danışın. Unutmayın ki her tedavinin yan etkileri, maliyeti cilde olan etkinliği için dokturunuz ile bu konuda konuşmanız çok önemlidir.

Evde Cilt Lekelerinden Kurtulma 

Cilt lekelerinden kurtulmak için ende uygulayabileceğini doğal yöntemler bulunmaktadır. Bunlar;

Kremler

A ve E vitamini içeren kremler kullanarak ciltte oluşan renk değişiminin etkilerini azaltabilirsiniz ayrıca bu vitaminler cilt sağlığı ve cilt bakımı için çok etkilidir.

Limon Suyu

Limon suyu lekeli olan cilt bölgesi için bulunmz bir nimettir. Günde 2 kere cildinize limon suyu sürebilirsiniz. Hatta ben cildime limonu ortadan ikiye bölüp evde direk hafiften baskı yaparak uyguluyorum. Bu şekilde altı ile sekiz hafta içinde etkili sonuç alabilir cilt lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

Hintyağı

Hergün düzenli şekilde 2 defa sorunlu olan bölgeye hint yağı uygulayabilirsiniz. Gece yapmadan önce hintyağını sorunlu bölgeye sürün ve sabah sorunlu bölgeyi ıık su ile yıkayın. Hint yağını aşırı kullanmından kaçınmak gerekli gözenekleri tıkma ihtimail çok yüksektir. Haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

C Vitamini

C vitamini, clt sağlığı için gerekli bir besin öğesidir. Cildi yenileyen tazeleyen c vitamini meyvelerde, kavun, portakal, ananasta bolca bulunaktadır.

Ayrıca cil lekeleriniz için Dulavrat otu, süt ve devediketi ile yapılmış çay çok etkili olmaktadır. Bu çayı içmek sorunlu bölgenin iyleşmesini hızlandıracaktır.

Birçok cilt lekeleri zararsızdır, cildinizde oluşan lekeler için bazen tedavi çok basit olabilmektedir. Bazı durumlarda ciltte şiddetli kaşıntı, yanma ve kızarıklık görülebilmektedir bunlar uzun süreli tedavi erektirebilmektedir. Cildinizde değişiklik olduğunda ihmal etmeden sorunun kaynağını belirlemek için dokturubuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Источник: https://www.ciltguzellik.com/cilt-lekelerinin-sebepleri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.