Cilt Lekesi Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı

içerik

Doğum Lekesi

Cilt Lekesi Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı

Doğum lekesi (şarap lekesi,port wine stain) yenidoğanların  % 0.3’de görülen damarsal bir anomalidir.  Doğum lekesi en çok boyun veya yüz bölgesinde pembeden mora kadar değişebilen bir renkte cilt lekesi olarak başlar. Ancak vücutta da ortaya çıkabilir.

Doğum lekesi ne zaman ortaya çıkar?

Bu lekeler genelde doğumda mevcuttur. Çocuk büyüdükçe leke de büyür. Şarap lekesi tipindeki doğum lekesi asla gerilemez. Zamanla rengi koyulaşır ve kalınlığı artar. 40 yaş sonrası %65 vakada bu lezyonlar iyice kalınlaşarak yumru haline gelebilir. Kendiliğinden veya travma ile kanama riski ortaya çıkar.

Doğum lekesi neden olur?

Doğum lekesinin nedeni bilinmemektedir. Doğum lekesi genetik bir hastalık değildir.

Doğum lekesi hangi hastalıklarla karışabilir?

Doğum lekesi lezyonlarını hemanjiomlardan ayırmak gerekir. Hemanjiomlar çocukluk çağının selim huylu damarsal tümörleridir. Yenidoğanların %2-3 ünde, 1 yaşına kadar %12, erken doğanların  %22’sinde görülebilir. Kadın erkek oranı 3:1’dir. Hızlı büyümeleri ile hemanjiomlar doğum lekesinden ayrılır. Başlangıçta beyaz veya pembe leke olarak görülür.

Yaşamın ilk yılında hızla büyümeye başlar.  Bazı hastalarda kanama, infeksiyon olabilir. Göze ve solunum yollarına yakın hemanjiomlar büyüyerek problem yaratabilir. Hemanjiomlar 1 yaşına doğru büyüme hızı azalır. 5-12 yaş arası gerileme dönemini tamamlar. Hemanjiomlar tamamen gerileyebilir. Hemanjiomlar geriledikten sonra %50 kişide iz veya leke kalabilir.

Doğum lekesi tedavisi nasıl yapılır?

Doğum lekeleri lazer tedavileri ile giderilebilir. Tedavi prensibi lekeyi oluşturan damarların içinden geçen kan hücrelerinin, lazer ışığı ile yakalanmasıdır. Böylece damar içinde ısı etkisiyle damar zedelenir.

Bir süre sonra  damar kaybolur ve böylece her seansta leke solmaya başlar. Lazer tedavilerinin özelliği, hedef hücreleri etkilerken diğer hücreleri etkilememesidir.

Böylece lazerler büyük olasılıkla izsiz tedavi gerçekleştirilebilme imkanı yaratmaktadırlar.

Doğum lekesi tedavisinde kullanılan lazerler nelerdir?

 • Pulsed dye lazer (PDL)
 • KTP lazer
 • İntense Pulsed Light (IPL)
 • Long pulsed ND YAG lazer

Lazerle doğum lekesi tedavisinde en etkili lazer hangisidir?

Doğum lekesi tedavisinde en yaygın kullanımı olan en etkili lazer pulse dye lazerdir. Derin yerleşimli  ve kabarık doğum lekelerinde, daha derin dokulara inme özelliği olan  long pulsed ND:YAG lazer tedaviye eklenebilir. IPL ışık sistemi olup diğer lazerlerin etkili olmadığı durumlarda denenebilir.

Lazerle doğum lekesi tedavisi ne sıklıkta ve kaç seans yapılmalıdır?

Doğum lekesi lazerle tedavileri 4-8 hafta aralıklarla yapılır. Doğum lekelerinde seans sayısı (ortalama 5-20 seans)  kişiden kişiye değişebilir.

Doğum lekeleri nasıl geçer?

Doğum lekeleri lazer yanıtları şikayetin boyutuna, anatomik yerleşimine ve damarların genişliğine bağlıdır. Baş ve boyundaki doğum lekelerinden, alın ve yanağın kenarına yakın yerleşimde olanlar tedaviye iyi yanıt verirler. Yüzün orta kısmına yakın yerleşimlerde tedavi yanıtları yavaştır. Kol ve bacak yerleşimli olanlardan, gövdede olanlara göre daha zor yanıt alınır.

Kol ve bacağın ucuna yakın yerleşen doğum lekelerinde tedavi güç olabilir. Küçük çaplı doğum lekesi büyük olanlara göre daha çabuk iyileşir.  Doğum lekesinin rengi de önemlidir. Pembe renkli doğum lekesi küçük damarlardan, mor renkli doğum lekesi büyük damarlardan oluşmuştur. Kırmızı renkli olanlar daha damarların daha yüzeye yakın yerleştiğini gösterir.

Kırmızı renkli doğum lekesi tedavi yanıtı en iyi olandır.

Doğum lekesi tedavisi ne zaman başlanmalıdır?

Doğum lekesi lazer tedavilerine erken yaşta başlamak seans sayısını azaltır. Çünkü cildin ince olması ve doğum lekesi alanının küçük olması lazer tedavisinin daha etkili olmasını sağlamaktadır.  Erişkinlerde de başarılı tedaviler yapılabilir ancak seans sayısı artabilir.

Doğum lekesi lazer tedavisi sonrası ne beklemeliyim?

Pulse dye lazer sonrası ciltte 5-15 gün süren geçici morluk ve ödem oluşabilir. Diğer lazer uygulamalarında kızarıklık ve ödem oluşabilir. Bu tür yan etkiler geçicidir.

Her işlemden 1-2 ay sonra lekenin rengi açılmalıdır. Leke açılması durduğunca lazerin cinsi değiştirilerek etkinlik arttırılabilir.  Cilt rengi çok koyu olanlarda lazer tedavilerinde dikkatli olunmalıdır.

Lazer tedavisinden sonar güneşten koruyucu kullanılmalıdır.

Doğum Lekesi Tedavisi / Uzm.Dr. Gökhan Gökler

Источник: https://www.mddermatoloji.com/leke-tedavisi/dogum-lekesi/

Cildinize gölge düşmesin! – Pervin Dinçer

Cilt Lekesi Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı

Güncelleme tarihi: 19.01.2015

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak hepimizin ortak hayalidir. Fakat hepimiz bu kadar şanslı olamayabiliyoruz. Cildimizde görmek istemediğimiz ve bizi rahatsız eden birçok problemlerle karşılaşıyoruz. Cildimizi olduğundan daha yıpranmış ve sağlıksız gösteren problemlerden biri de cildimizde çeşitli sebeplerden oluşan lekelerdir.

Güzel ciltlerimizin bu davetsiz misafirleri çoğumuzun korkulu rüyası haline gelmeye başladı. Bilinçsizce güneşlenme, yanlış ürün kullanımı, genetik yatkınlık ve hormonal problemler ile oluşan lekeler, bir anda güzelliğimize gölge düşürebilir.

Siz değerli takipçilerimize geniş bir leke dosyası hazırladım.

Bugünkü yazımda sizlere, lekeler nasıl oluşur, hangi leke tedavileri uzun sürer, hangi lekeler tek seansta giderilir, leke tedavilerindeki uygulamalar nelerdir ve leke tedavisi sonrası nelere dikkat etmeliyiz gibi daha birçok konuda bilgiler vereceğim.

Leke nasıl oluşur?

Ciltteki leke problemlerinde renk pigmenti olan melanin, cilde yerleşen “melanosit” adlı hücreler tarafından üretilmektedir. Bazı durumlarda melanin üretimi normalin üzerine çıkarak ciltte düzensiz ve aşırı renklenmeye (hiperpigmentasyona ) yani lekeye neden olur. Güneşe fazla maruz kalma sebebiyle yaz aylarında artan pigmentasyonla bu durum yıllarca da sürebilir.

Güneş, hormonel değişiklikler, gebelik, bazı sistemik hastalıklar ve bu rahatsızlıklar için kullanılan ilaçlar, genetik yatkınlık, enfeksiyon hastalıkları, yanlış kozmetik kullanımı, ağızdan alınan bazı ilaçlar ciltte lekelenmeye neden olur. Bazı leke problemleri ise çocukluğumuzdan bu yana oluşan çiller ve yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan lekelerdir.

Leke çeşitleri

 • Melasma (Chloasma): Doğum kontrol hapları ve hamilelik sırasında oluşan hormonal değişimler, melanin pigmentin aşırı üretimine neden olabilir. Bu artış ile birlikte en çok güneş gören yanak, alın ve çene gibi bölgelerde boyutları büyük olan lekeler oluşabilir. Oluşan bu lekeler tekrarlayan hamileliklerle birlikte artış gösterebilir.
 • Yaygın hiperpigmentasyon: Böbrek üstü bezi yetmezliği ile oluşan yaygın renk değişiklikleri görülür.
 • Foto alerjik reaksiyonlar: Ağızdan alınan bazı ilaçlar veya topikal (bölgesel) sürülen bazı kimyasal ilaçlar hiperpigmentasyona yol açabilmektedir.
 • Kronik güneş ve solaryum banyoları: Güneş ve solaryuma maruz kalmanın sonucunda cilt kendini korumak amacı ile daha da kalınlaşır ve melanin pigment üretimi artar. Dolayısıyla leke oluşumunda artış görülebilir.
 • Çil: En çok yüz, sırt, kol kısmında görülen bu lekeler açık veya daha koyu kahverengi lekeler şeklinde olabilirler. Genelde güneşli mevsimlerde artarken, güneş olmayan mevsimlerde azalma gösterirler.
 • Lentigo: Erken yaşlarda solar lentigo, ileri yaşlarda oluşanlara ise senil lentigo denilir. Boyutları 2-20 cm olabilirken, renkleri açık kahverenginden siyaha kadar değişen renklerde olabilirler.

Leke tedavisine nasıl karar verilir?

Leke tedavisinden önce wood lambası ile cilt analizi yapılarak hangi tedaviye uygun olunduğuna karar verilir.

Yüzeysel lekelerde peelingler ve ev kullanım ürünleri yeterli olabilirken yıllar içinde koyulaşan derin lekelerde enzim peeling, ışık peeling ve lazerler bazı melanin baskılayıcı enjeksiyonlardan bir veya bir kaçı kombine şekilde yapılmaktadır.

Evde kullanılabilecek ürünlerle de desteklenebilmektedir. Çil ve lentigo şeklindeki lekelerde lazerler kullanılabilirken genelde bir, bazı durumlar da ikinci seansa ihtiyaç duyulmaktadır.

Lazer ile leke tedavileri

Lazerle leke tedavilerinde hedef leke görünümünü oluşturan melanin boyasıdır. Uygulamada leke üzerine uygulanan lazer enerjisi melanin içeren hücreler tarafından emilir ve böylece ısı ortaya çıkar. Ortaya çıkan ısı, melanin boyasında parçalanarak küçülme meydana gelir.

Melanin boyası küçülerek zamanla vücut tarafından ortadan kaldırılır. Böylece lekelerin rengi açılır. Lazerle leke tedavilerinde Q-switch Nd yag lazer, Nd yag lazer, fraksiyonel co2 lazer (her lekede değil, bazen lekeyi artırabilir)IPL lazerlerden destek alınmaktadır.

Lazerle yapılan leke tedavisinde ciltte kabuk oluşmamakta ve bu uygulamadan sonra sosyal hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Çil, lentigo, yaşlılık lekelerinde ise işlem yapılan alanlarda ince bir kabuk oluşabilirken, bu kabuk 1 hafta içerisinde kaybolmakta ve böylece çilleriniz de yok olmaktadır.

Işık peeling ile leke tedavisi

Işık peeling, bir enzim peelingtir. Hassas ciltlerin güneşe fazla maruz kalmasından kaynaklanan lekelerde, doğum ve sivilce lekelerinde, pigmentasyon beneklerinde, koyu hamilelik lekelerinde, melazma ve yaşlılık gibi cilt problemlerinde uygulanmaktadır.

Işık peeling öncesinde hastanın cildi özel peeling öncesi solüsyonu ile temizlenmektedir. Ardından ciltte bekletilen bir çeşit kimyasal peeling uygulanılmaktadır.

Peeling sonrası cilde 8-12 saat boyunca kalacak bir maske uygulanmaktadır. Maske ciltte sizin tarafınızdan çıkarılmakta ardından ev kullanım ürünleri uygulanılmaktadır.

Cildiniz 7 gün süre ile soyulabilmektedir fakat bazı ciltlerde soyulma görülmemektedir.

Işık peeling, deride bulunan melanin miktarının azalmasına yardımcı olur, pigmentasyon (leke oluşumu) baskılanmasında rol alır ve ciltte leke oluşumunu tetikleyen mekanizmanın baskılanmasını destekler. Melanin miktarı ev devam ürünleri ile de baskılandıkça leke ciltte kaybolur. Güneş koruyucu ve devam kremi kullanımı lekenin geri gelmemesi açısından oldukça önemlidir.

Leke açıcı ve cilt yapısını onarıcı enjeksiyonlar

Bazı leke hastalarının ciltlerinde incelme yıpranma nemsizlik gözlemlenmektedir. Bu durum yapısal olduğu gibi özellikle de uzun süreli leke açıcı kremler kullanmak ve sık sık leke açıcı peelingler uygulatmaya da bağlı olabilmektedir.

Bu durumda vitamin enjeksiyonlarından destek alınıp cildin yapısı iyileştirilmektedir. Bununla birlikte melanin üretimini baskılayıcı ve peptide büyüme faktörlerinin de yer aldığı enjeksiyonlar uygulanmaktadır. Böylece lekeler açılmaya başlamakta ve cildin yapısı düzelmektedir.

Bu da sonrasında uygulanacak olan tedavilerden alınacak başarıyı artırmaktadır.

Ciltte leke oluştuğunda mutlaka hemen uzmana başvurun. Çünkü bazen bir kremle çok kısa sürede geçebilecek bir leke dikkate alınmamakta böylece ciltteki leke derinleştikçe tedavi şekli ve süresi de değişebilmektedir.

Saygıdeğer okurlarım, mutlaka ama mutlaka uzman doktora danışarak krem kullanmanızı tavsiye ederim.

Bilinçsizce kullanılan leke açıcılar, peelingler, kese uygulamaları, limon gibi tahriş edici uygulamalar cildi inceltmekle beraber aşırı hassaslaştırmakta ve hatta lekenin giderek koyulaşmasına neden olabilmektedir.

Tüm bunlar da sonrasında leke tedavilerinde süreci ve başarıyı zorlaştırmaktadır. Lekemiz olsun ya da olmasın aşırı güneşlenmekten kaçınmalı, mutlaka dermo-kozmetik güneş koruyucu kullanmalı ve cildi iyi nemlendirmeliyiz.

Yayın tarihi: 19.01.2015

Источник: http://www.hurriyetaile.com/yazarlar/pervin-dincer/cildinize-golge-dusmesin_5167.html

Türlerine Göre Cilt Lekesi Tedavisi » Bilgiustam

Cilt Lekesi Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı

Yaz aylarının klasik derdinin güneş olduğu söylenebilir. İster kuzey ülkelerinde yaşayın ister güney; herkesin cilt lekesi problemi yaşama ihtimali bulunuyor. Yüzde, kolda, bacakta daha kahverengi ve büyük lekeler şeklinde ve hemen hemen herkesin yaşayabileceği bir sorun olduğunu söylemek mümkün.

Melazma, kış aylarında rengi açılıp, yazın rengi koyulaşan bir leke türü. Melazmaya sebep olanın tek başına hormonlar mı, hormon yanında kullanılan kozmetikler mi, yoksa sadece saf olarak güneş mi yapıyor, bunların hiçbirisi tam olarak bilinmiyor. Çoklu faktörlü ve maalesef hastaların yüzde 90’dan fazlası kadın. Bu da bize hormonal etkinin baskınlığını düşündürüyor.

Hamilelik sonrası, doğum kontrol hapı kullanımıyla birlikte veya yüze yapılan birtakım kozmetik işlemler sonrası üst dudakta ve yanakta artış yaşanabiliyor. Lekeler çoğu insan için güneşin yoğun olduğu dönemde başlıyor. Ancak pek çok kişinin bebekliğinden itibaren aldığı güneş hasarıyla deride mutlaka çok belli olmasa da çil bulunuyor.

Dışarıdan bakıldığında belli olmayan bu lekeler ultraviyole lambalar sayesinde rahatlıkla görülebiliyor.

Leke Oluşumunu Tetikleyici Faktörler:

• Yaş• Hızlı ve ani güneşlenme• İlaç kullanımları• Kozmetik ürünler• Parfüm içeren kremler• Doğum kontrol hapları

Güneşsiz bir hayat yok. D vitaminine tabii ki ihtiyacımız var ama üç saat güneşin altında durmanın hiçbir anlamı yok. Saat 10.00 – 11.00 arasında 20 dakika güneşlenmek D vitamini değerleriniz için yeterli.

Tedavi Nasıl Planlanmalı

Tedaviyi planlarken ilk faktör cilt lekesinin tipi oluyor. Eğer oluşan leke çil veya lentigo ise tedavi çok daha kolay gerçekleşiyor. Bunun sebebini iki tipin de daha yüzeysel lekeler olmasından kaynaklandığını belirtiliyor. Tedaviyi belirleyen etkenlerden bir diğeri de lekenin yaygınlığı.

Mevsim olarak sonbahar-kış aylarında günler kısaldığı ve dolayısıyla da güneş ışınları daha düşük açıda vurduğu için ideal zamanlar olarak kabul ediliyor. Bu aylarda güneşin ultraviyole indeksi düşüyor. Hem doktorlar hem de hastalar için daha rahat bir dönem olarak kabul ediliyor. Eğer çok yaygın bir çillenme varsa kimyasal yöntemlerle derinin bütün katmanı soyuluyor.

Lekeler tek tek ise Qswitch lazerlerle bu noktaların alınması sağlanıyor. IPL sistemler yani yoğun ışık kaynaklarıyla da yine tek tek noktaların yok edilmesi hedefleniyor. Lekenin tedavisi derecelendirildiğinde en zoru ve karışık olanı melazma. Bu durumlarda tüm derinin ince bir katman halinde soyulması gerekiyor” şeklinde anlatıyor.

TCA denilen işlemle derinin orta kademesine kadar soyma işlemleri yapılıyor. Kişinin yaşı çok genç dahi olsa dramatik düzelmeler elde edilebiliyor.

Tedavi Yöntemleri

• Kimyasal peeling: Kimyasal peeling’de TCA (triklosetik asit) peeling yapılıyor. Tek seans uygulanıyor. Tek seans olmasına rağmen cilt soyulacağı için birkaç gün evde oturmayı gerektiriyor. Basit bir peeling ile lekelerden kurtulma şansı bulunmuyor.

“Hem günlük hayatıma devam edeyim hem de lekelerimden kurtulayım” denildiğinde bu ancak üç nokta halinde olan lekelenmelerde lazer tedavisiyle gerçekleşiyor. Tüm yüzde çalışılması için mutlaka bir ön hazırlık yapılması gerekiyor.

İki-üç hafta önceden uçuk olmaması için kişi ilaçla bu işleme hazır hale getiriliyor. İşlem toplamda bir saat kadar sürüyor. Yüzde kızarıklık ve şişlik oluyor. İki gün boyunca da bu kızarıklık ve şişlik durumu devam ediyor.

Kimyasal işlem yapılan yerlerde deri doğal olarak kademeli ölüme gidiyor ve yüzeysel ince bir kahverengi kabuk oluşuyor. Daha sonrasında soyulma gerçekleşiyor. Dolayısıyla kimyasal peeling yaptıranların üç-dört gün evde oturması tavsiye ediliyor. Sonuç çoğunlukla tatmin edici oluyor.

• Lazer: Lekelenmesi noktasal olanlara genelde bir veya iki seans uygulanıyor. Aynı anda lazerle bütün alanı tamamen tedavi etme şansı olmuyor. Üç-dört seans sonrasında cildin kalitesinde olumlu etkiler görülebiliyor.

Su Kaybına Dikkat

Tüm geniş alanlar tedavi edildiğinde doğal olarak su kaybı gibi sorunlar olabiliyor. Sıvı kaybını önlemek için bol sıvı tüketimi öneriliyor. Özel bir beslenme planına gerek olmuyor, kişinin sağlıklı beslenmesi yeterli geliyor. Kolajeni artıran antioksidan formülasyonlu besin takviyeleri isteğe bağlı olarak alınabiliyor.

Tekrar lekelenme olmasın diye güneş koruyucu ürünler, C vitaminli serumlar, koenzimler Q10 içeren kremlerin alınması etkili oluyor. Günümüzde en çok merak edilen konulardan biri de cilt lekelerinin kozmetik ürünlerle geçip geçmeyeceği sorusu. Renk açıcı peeling’lerle çoğu insanın lekesi eğer açık tenliyse kontrol altına alınabilir ancak tamamen geçer diyemeyiz.

Melazma konusu ise tam bir muamma; melazmadan tamamen kurtulmak çok zor. Melazma Ciddiyet Endeksi, lekenin yüzeysel derinliğini, içinde damarsal altyapı var mı yok mu ona bakılarak belirlenen değerlendirme kriterleri var. Bir kişinin Melazma Ciddiyet Endeksi diyelim ki sekiz, bunu ikiye düşürebilirsek kendimizi başarılı sayıyoruz.

Melazma oluştu mu bilin ki hayatınızın bir köşesinde yer alacak.”

En Sık Yapılan Yanlışlar

Kozmetik ürünlerle güneşten korunabilirsiniz ancak yeterli gelmeyebiliyor. Dolayısıyla en önemlisi büyük şapka takmak. Uzm. Dr. Şerafettin Saraçoğlu, Japonların bu anlamda bilinç düzeylerinin çok yüksek olduğunu ve sokakta şemsiyeyle dolaştıklarının altını çiziyor. Melazma tedavisine genellikle nisanhaziran ayında geliniyor. Çünkü bu aylarda lekeler koyulaşıyor.

Krem İçerikleri

İçeriklerde en çok A Vitamini türevleri, C Vitamini, arbutin, K Vitamini’nin yanı sıra kojik asit tercih ediliyor. Glutatyon denilen mekanizmayı tetikleyen ürünler de kullanılıyor.

Bazı vakalarda bu içerikler yetersiz kaldığında ağızdan verilen ilaçlar da olabiliyor. Bunların çoğunlukla yan etkileri leke açıcı olmaları. Mesela balgam yumuşatıcı olarak kullanılan bir maddenin yan etkisinin leke açıcı olması gibi.

Yan etkilerden yararlanıp düşük dozlarda kullanılmasının bir sakıncısı bulunmuyor.

Evde Bakım

Limon suyu, içerisindeki asidik özellik ve C Vitamini’nden dolayı lekelere sürülebiliyor ancak yazın yapılması önerilmiyor. Yaz aylarında su teresi özlü kremlerden fayda almış pek çok vaka bulunuyor.

Peki ya Vücut Lekeleri

Yaz sonrası vücutta cilt lekesi denildiği zaman genellikle gövdede koyu güneş yanıklarıyla oluşan çillenmeden bahsediliyor. Bunun yanı sıra yaşla beraber olan özellikle kol ve bacakta beyaz noktacıklar şeklinde kendini belli eden bir tablo oluşuyor. Beyaz noktacıkların sebebi tam olarak bilinmese de Uzm. Dr.

Saraçoğlu, “Bu beyazları aynı saçların yaşlabirlikte ağarması gibi düşünebilirsiniz” diyor.
Yaz aylarında vücutta veya yüzde vitiligo (büyük beyaz lekelenmeler) ile de karşılaşılıyor.

Vitiligo tedavisinde standart olarak kortizon uygulanabiliyor ve şiddetine göre birtakım koyulaşmayı artırılabilen ürünler de tercih edilebiliyor. Boyun ve göğüste uzun süre güneşte kalmayla oluşan kızartılı lekeler de oluşabiliyor. Bunlara Civatte’ın poikiloderması deniliyor.

Özellikle boyun kısmında, göğüste, alında ve ensede görülüyor. Kırmızı damarlanmalar şeklinde değişiyor. Güneşin kronik hasarıdır ve tek tedavisi lazer olarak kabul ediliyor. Güneş gördüğünde yanma yapabiliyor.

Güneş Hasarı İlk 18 Yaşta Alınıyor

İnsan ömrü artarak günümüzde ortalama 80 yıla ulaştı ve 80 yıl içerisinde oluşan güneş hasarı yüzde 60-80 oranında ilk 18 yaşta alınıyor. Daha sonra bilinçleniliyor veya zaten güneş altında kalmaya daha az vakit bulunuluyor.

İlk yaşlarda eğitimle ve iyi bir koruyucu önlemle zaten leke engellenebiliyor. Kadınlarda çiller hariç diğer lekeler ilk 18-20 yaşlarında çok fazla görülmüyor. Kadınlar genelde doğurganlıklarının arttığı dönemde lekelenmeye başlıyor.

Dolayısıyla 20’li yaşlardan itibaren kadınlar daha kolay lekeleniyor dersek yanlış olmaz.

Yazar: Enes Eker

Источник: https://www.bilgiustam.com/trlerine-gre-cilt-lekesi-tedavisi/

18 Maddede Cilt Lekelerine Doğal Bitkisel Çözümler ve Tedavi Yöntemleri

Cilt Lekesi Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı

Cilt lekeleri, özellikle kadınlarda estetik kaygıya sebep olan bir cilt problemidir ve hiperpigmentasyon olarak adlandırılmaktadır. Cilt üzerinde oluşan gözle görülür renk farklılıkları olarak da tanımlanabilir.

Cilt lekeleri, cilt tipine ve hassasiyetine göre uzun veya kısa süreli olabilmektedir. Cilt lekelerinin en büyük sebebi güneş olsa da her cilt lekesi güneş kaynaklı olmayabilir.

Cilt lekeleri cilt kanseri gibi rahatsızlıkların da belirtisi olması dolayısıyla bir dermatoloğa (cilt doktoruna) başvurmak gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Olur?

Ciltte leke oluşmasının pek çok nedeni olabilir. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir;

1. Güneşe maruz kalma

Cildimiz güneşe maruz kaldığında güneşten gelen UV ışınları ciltte bulunan melanosit hücrelerini uyarır. Cilt kendini bu zararlı ışınlardan korumak için melanosit hücrelerinden melanin pigmentinin salgılanmasını arttırır.

Melanin pigmenti cilde rengini veren pigmenttir ve cilt renginin koyu olması melanin pigmentinin fazla olduğunu göstermektedir. Cildin kendini korumak için ürettiği bu pigmentlerin belli bölgelerde birikmesi sonucunda cilt lekeleri oluşmaktadır.

Oluşan bu cilt lekelerinin rengi kırmızı olabildiği gibi açık kahverengi ve siyaha yakın tonlar arasında da değişebilir.

2. Yaşlanma

Yaşlanmayla beraber vücudumuzdaki yapım (anabolizma) reaksiyonlarının hızı, yıkım (katabolizma) reaksiyonlarının hızının altına düşer.

Yani diğer bir deyişle vücudumuzdaki yıkım olayları yeni oluşumlardan daha hızlı hale gelir.

Vücutta meydana gelen yıkımların artmasıyla beraber açığa çıkan maddeler ciltte belli bölgelerde birikir ve vücuttan atılmayan bu maddeler biriktikleri bölgelerde lekeler oluşturmaya başlar.

3. Hiperpigmentasyon

Bu olay cildin belli bir bölgesi hasar gördüğü zaman meydana gelir. Hasar görme sonucunda ciltte melanin üretimi artar ve cildin belli bir bölümünde biriken bu melanin pigmentleri, biriktikleri yerde koyu bir görünüme sebep olur.

4. Karaciğer hasarı

Karaciğer hasarının genel belirtilerinden olan cilt lekeleri, karaciğerin hasar görmesi sonucu vücut toksinlerinin hücrelerden uzaklaştırılmasında karaciğerin yeterli etkinlikte bulunamamasından dolayı oluşmaktadır.

5. Hormonal dengesizlikler

Hormonal dengesizlikler, hücrelerin aşırı pigment üretmesine sebep olabilmektedir. Hormonal dengesizliklerin en yaygın sebepleri; genetik bozukluklar, hamilelik veya menopoz durumlarıdır.

6. Kan damarı bozuklukları

Doğum lekesi olarak bilinen pek çok yeni doğan bebekte görülen bu lekeler bazen kalıcı olabildikleri gibi zamanla silinebilmektedir. Bu doğum lekeleri lekelerin altında bulunan kan damarı bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Bununla beraber doğum lekelerinin hepsi zararsızdır.

7. Sivilce, siyah nokta ve yaralar

Sivilceler, siyah noktalar ve yaralar geçmek üzere oldukları zamanlarda arkalarında hafif izler bırakabilirler.

8. Kozmetik ürünlerinin yanlış kullanımı

Çoğu kozmetik ürününü kullanım talimatlarına uygun kullanmadığımızda ya da içindeki maddelerden birine karşı hassasiyetimiz olduğu halde kullandığımızda cildimizde bu ürünlere karşı bir reaksiyon gerçekleşmektedir. Deride kızarıklıklar, şişme, kaşıntı vb. şekilde kendini belli eden bu reaksiyonlar sonucunda ciltte istenmeyen lekeler meydana gelebilmektedir.

9. Cilt kanseri

Cilt kanseri kendisini ciltte çıkan ve uzun süre kalan cilt lekeleri olarak kendini belli edebilir. Ciltte meydana gelen bu lekeler; genişliyor, etrafında kan damarları artışı oluyor, kaşınıyor, kanıyor ve kabuk bağlıyorsa mutlaka bir dermatoloğa gidilmelidir.

Cilt Lekelerinin Oluşmasında Etkili Olan Diğer Nedenler

 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Günlük yaşantımızdaki aşırı stres
 • C vitamini ve B12 vitamini eksikliği
 • Sigara kullanımı
 • Dermatit (bir cilt sorunu) oluşumu
 • Diyabet hastalığı

1. Lazer terapisi

UV ışınlarından oluşan lazer lekelerin bulunduğu bölgelere gönderilir ve ciltteki hücreler tarafından absorbe edilir. UV ışınlarını emen hücreler öldürülür. Tedavinin etkisi bir hafta kadar sonra ortaya çıkmaktadır. Cilt ilk başlarda daha koyu hale gelir ancak bir süre sonra rengi açılarak daha berrak bir cilt ortaya çıkar.

2. Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon terapisinde, mikroskobik kristal parçacıkları kullanılarak hasarlı cildin katmanları soyularak yenilenmiş bir cilt meydana getirilir.

3. Kimyasal peelingler

Bu işlem düşük bir asit konsantrasyonun cilde uygulanmasıyla gerçekleşmektedir. Cilde uygulanan asit derinin dış katmanlarının dökülmesini sağlayacak ve ardından melanin birikmesinin gerçekleşmediği deriyi açığa çıkarmak için nötrleştirici uygulanacaktır.

1. Limon suyu

Limon suyu özellikle sivilceler sebebiyle oluşan yüzdeki lekeleri çıkarmak için kullanılmaktadır. Limon bünyesinde bulundurduğu asit ve C vitaminiyle toksinleri atmakta ve ölü hücrelerin ciltten uzaklaştırılmasında fayda sağlamaktadır.

Bu uygulamayı yapmak için bir miktar limonu sıkıp yumuşak bir pamuğa bu limon suyunu emdirin. Daha sonra limon suyuyla ıslatılmış pamuğu lekelerin üzerine uygulayın. Cildinizde kuruyana kadar (en az 20 dakika) bekleyin ve serin su ile yüzünüzü yıkayın.

Bu işlemin her gün tekrarlanması gerekmektedir.

2. Aloe vera

Aloe vera bünyesinde bulundurduğu enzimler ve vitaminler sayesinde güçlü bir antioksidan olma özelliğine sahiptir. Özellikle yüzdeki koyu noktaların ve karaciğer nedeniyle oluşan lekelerin açılması için kullanılmaktadır.

Ayrıca aloe vera suyunun cildi güneş hasarına karşı da korumakta faydası vardır. Aloe vera uygulaması için önce cildinizi temizlemeniz ve kurulamanız gerekmektedir.

Aloe veranın içinden çıkardığınız suyu ile yüzünüzdeki lekeli bölgelere hafif masaj yaparak uygulayınız.

3. Patates

Patates koyu renkli lekeleri açmak için kullanılmaktadır. Patatesin cildi beyazlatma özelliği bulunmaktadır.

İçinde bulunan nişasta pigmentasyonun azalmasına yardımcı olurken enzimler ise sağlıklı bir cilt oluşmasını sağlar. Cilt lekelerini gidermek için patates uygulaması yapmak için, patatesi ayırarak bir dilim kesin.

Kesmiş olduğunuz dilimi lekenin üstüne yerleştirin ve birkaç dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayarak temizleyin.

4. Zerdeçal

Zerdeçal, ciltteki serbest radikallerin hasarını onarması ve ciltteki pigmentasyonu azaltması dolayısıyla lekelerden kurtulma yolları arasında oldukça ünlüdür. Etkisi özellikle güneş ve yaşlanma dolayısıyla oluşan lekeler üzerindedir.

Lekelerinize zerdeçal uygulamasını yapmak için, 2 çay kaşığı zerdeçalı biraz süt ve limon suyu ile karıştırın.

Hazırladığınız karışımı cilt lekelerinin bulunduğu bölgeye uygulayın ve birkaç dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayarak temizleyin.

5. Yayık altı suyu

Yayık altı suyu yıllardır güzel bir cilt elde etmek için kullanılan bir yöntemdir.

İçinde bulunan laktik asitler cilt için oldukça faydalıdır ve doğrudan cilde uygulanması sonucunda siyah noktalar üzerinde güçlü bir etkisi görülmektedir. Yayık altı suyunu cildinize uyguladıktan sonra birkaç dakika bekleyin ve yıkayın.

Bunun yanında yayık altı suyuna küçük bir limonun suyunu karıştırarak cildinize uygularsanız yağlı cildinize ve sivilcelere iyi geleceğini göreceksiniz.

6. Soğan

Soğan asidik özelliğe sahip olması dolayısıyla koyu cilt lekeleri üzerinde bir ağartıcı etkiye sahiptir.

Cilt lekelerine soğan uygulamasını, soğanı kesip direk leke bulunan bölgeye ovarak uygulayabileceğiniz gibi bir çorba kaşığı soğan suyuna iki çorba kaşığı bal karıştırarak oluşturduğunuz karışımı da lekeler üzerine sürerek uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrasında unutulmaması gereken önemli bir nokta, alanın gerçekten iyi bir şekilde yıkanması gerektiğidir.

7. Badem

Badem cildi çok iyi bir şekilde nemlendirerek ve cildin parlak tutulmasını sağlayarak etki göstermektedir.

Bademi cilde uygulamak için, 10 adet bademi bir gece suda bekletin ve ertesi gün derilerini soyduktan sonra öğütün.

Öğüttüğünüz bademe yarım çorba kaşığı sandal ağacı tozu ve bal (ya da süt) ekleyerek bir macun oluşturun. Oluşturduğunuz macunu cildinize uygulayın ve otuz dakika sonra yıkayarak cildinizi temizleyin.

8. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, besleyici gücü yüksek bir yağdır ve ciltte oluşan renk değişikliğini ortadan kaldırmada kullanılır. Hindistan cevizi yağını cilde doğrudan, cilt yağı emene kadar masaj yaparak uygulamalısınız. Bu işlemi ne kadar sık tekrarlarsanız o kadar güzel sonuç alırsınız.

9. Yoğurt

Yoğurt, yağlı bir cildiniz varsa ya da cilt lekeleriniz bulunuyorsa doğal bir çözüm olarak cilde rahatlıkla uygulanabilmektedir. Yoğurdun cilt üzerinde kullanımında pek çok yol vardır. Bunlardan en basiti yoğurdu cildinize sürüp 20 dakika bekledikten sonra cildin su ile yıkanması şeklindedir.

Diğer bir uygulama olarak bir yemek kaşığı yoğurt, bir çay kaşığı taze limon suyu ve iki yemek kaşığı yulaf ezmesi tozunu karıştırarak bir maske oluşturabilirsiniz. Yapmış olduğunuz maskeyi ciltte lekeli bölgeye uygulayarak yarım saat bekleyin ve ardından herhangi bir nemlendirici uyguladıktan sonra soğuk su ile yıkayın.

Maskenin 1-2 ay boyunca her gün uygulanması ile en iyi sonuç elde edilmektedir.

10. E vitamini

E vitamini, cildin renk değişikliğinden korunmasına yardımcı olan antioksidan özelliğe sahip bir vitamindir. Etkilenen deri alanına sadece E vitamini yağının uygulanmasıyla cilt lekelerinde büyük bir fark olduğu gözlenmiştir.

11. Elma sirkesi

Elma sirkesinin içinde bulunan aminoasitler, asetik asit ve vitaminler cilt bakımında önemli olan maddelerdir. Ancak koyu renkli cilt lekelerini çıkarmayı sağlayan asıl madde içeriğindeki kükürttür. Kükürt, hiperpigmentasyon ve koyu leke tedavisi için en iyi uygulamadır.

Elma sirkesini lekelere uygulamak için, pamuklu bir bezi sirkeye batırarak ıslatın ve lekeler üzerine sürdükten sonra 30 dakika bekleyin ve yıkayın. Bu uygulamayı 4-6 hafta boyunca her gün yapmanız gerekmektedir.

Uygulamadan sonra ve dışarı çıkılmadan (güneşe çıkmadan) önce cildin güzelce temizlenmesi gerekmektedir.

12. Karbonat

Karbonat koyu lekeler ve akne izlerini yok etmek için kullanılan oldukça yaygın bir uygulamadır. Lekelerin tedavisinin yanı sıra yeni cilt büyümesini teşvik etmektedir.

Yarım çay kaşığı karbonat ve yarım çay kaşığı damıtılmış suyu birbirine karıştırın. Yüzünüzü yıkadıktan sonra hazırladığınız karışımı lekeli bölgelere cildinizi ovarak sürün. 5 dakika bekledikten sonra yıkayarak temizleyin.

Gerekli görülürse her gün bir kez uygulanabilir ancak kuru ciltlere uygulanmamalıdır.

13. Domates

Domates içinde bulundurduğu enzimler ve yüksek likopen miktarıyla güçlü bir antioksidandır. Cildi beyazlatmada oldukça etkili olmasının yanı sıra kahverengi lekelerin tedavisinde de yardımcı olmaktadır.

Domatesi cilde uygularken, domatesi kesip dilimleri yüzünüze doğrudan sürebileceğiniz gibi saf domates suyunu da lekeler üzerine uygulayabilirsiniz.

Cildinize domatesi uyguladıktan 20 dakika sonra cildinizi soğuk suyla yıkayın.

14. Sandal ağacı yağı

Sandal ağacı yağı cilt lekelerini hafifletmekle beraber cilt lekelerini azaltıcı etki de göstermektedir.

Sandal ağacı yağını cildinize uygulamak için, sandal ağacı yağını, hint yağı ve hindistan cevizi yağı ile beraber eşit ölçüde (örneğin hepsinden birer yemek kaşığı) karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı yüzünüze hafif masaj yaparak iyice emdirin.

Daha sonra pamuklu bir bezi kaynar su ile ıslatıp fazla suyunu sıkın ve cildinizdeki yağı temizlemek için kullanın. Bu yöntemi her gün istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz.

15. Ananas

Ananas suyunun sağlık için yararlı olduğu bilinen bir gerçektir ve ananas suyu ciltteki koyu renkli lekelerin tedavisinde de kullanılmaktadır. Ananas suyunu cilde uygulamak için, ananas suyunu bir pamuğa emdirin ve daha sonrasında bu pamuğu cilt lekelerinin bulunduğu bölgelere uygulayın. Yaptığınız bu işlem zamanla ciltteki lekelerin giderilmesinde etkili olacaktır.

Tüm bu uygulamaların yanı sıra cilt lekelerine sahipseniz güneşe çıkmadan önce mutlaka yüksek koruma faktörüne sahip bir güneş kremi kullanmanız gerekmektedir.

Cilt lekelerine doğal bitkisel çözümler ve tedavi yöntemleri konusuyla bağlantılı, ilginizi çekebilecek diğer paylaşımlar;

Источник: http://kozmetrik.com/cilt-lekesi-neden-olur-nasil-tedavi-edilir/

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt Lekesi Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı

Cilt lekeleri sizi rahatsız ediyorsa ve cilt lekeleri nedeniyle mutsuzsanız, hiç üzülmeyin. Çünkü cilt lekelerini geçirmeniz için sizlere tavsiye edeceğimiz yöntemler ile cilt lekeleri yok olacak ve geçecektir.

Cilt lekeleri için zamanında müdahale edilmediğinde ve gözenekler genişlediğinde daha büyük lekeler oluşmaktadır. Ciltteki gözenekler küçülürse cilt lekeleri de gitmektedir. Bu nedenle cilt lekeleri için tedavi yöntemlerimizdeki asıl amaç gözenekleri küçültmek ve cilt lekelerinden kurtulmaktadır.

Gözenek Küçültme Yolları

Gözenekler gün içerisinde kir ve yağ ile dolar. Bu kir ve yağlar bakteri üretir. Bakteriler gözeneklerin iltihaplanmasına neden olur. Eğer cildinizin gözeneklerini küçültmek istiyorsanız her gün ve düzenli olarak yüzünüzü yıkamalısınız. Çok fazla yüz yıkamakta zararlı olduğundan sabah bir kez, akşam bir kez yüz yıkamak, gözenekleri temizlemenin en iyi yoludur.

Yüzünüze Buz Küpü Uygulayın

Her sabah cildinize uygulayacağınız buz küpü uygulaması ile hem daha dinç olacak hemde ciltteki gözenekleri sıkılaştırmış olacaksınız. Buzdolabından aldığınız bir kaç buz küpünü cildinizde 15 ile 30 dakika arasında dolaştırın. Uygulama sonrasında cildinizdeki sıkılaşmayı hissedeceksiniz.

Kabartma Tozu Maskesi

Makyaj sanatçıları ciltteki sivilceler ile savaşmak için kabartma tozu maskesini önerir. Kabartma tozu maskesi hem gözenekleri küçültür hemde sivilce izlerini yok eder. Eğer hassas bir cilde sahipseniz kabartma tozu cildinizi tahriş edebilir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde test etmeden cildinize uygulamayın.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı kabartma tozu
 • Yarım fincan sıcak su

Nasıl Yapılır?

 • Uygun bir kase içerisinde yukarıdaki malzemeleri karıştırın ve macun kıvamına getirin.
 • Macun kıvamına gelmiş olan karbonat maskesini cildinize dairesel hareketler ile masaj yaparak uygulayın.
 • Uygulama sonrasında 10 dakika bekleyin ve soğuk su kullanarak cildinizi durulayın.

Cilt Lekeleri İçin Limon ve Ananas Suyu Maskesi

Cilt lekelerini azaltmak için limon ve ananas suyundan faydalanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki malzemeleri hazırlayıp hemen maskeyi uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 adet limon
 • Yarım ananas
 • 1 adet bez

Nasıl Yapılır?

 • Uygun bir kase içerisine limon ve ananasın suyunu sıkın.
 • Bu suyu karıştırıp, temiz bir bezi içerisine daldırın. Bu bez ile cilt lekelerini siler gibi cildinize sürün.

Limon cilt lekelerinin rengini açarken aynı zamanda ciltteki bakterilerinde temizlenmesine yardımcı olacaktır. Ananas suyu ise ciltteki gözenekleri sıkılaştırarak lekelerin kaybolmasına yardımcı olur.

Yoğurt Maskesi

Sade yoğurt cilde uygulandığında büyük gözenekleri küçülterek akne ve sivilcenin tutunmasına yardımcı olan bakterileri öldürür. Yoğurt içerisindeki laktik asit ve probiyotikler, bakterilere karşı savaş açar ve sivilceleri yok eder.

Nasıl Yapılır?

 • Yüzünüze ince bir tabaka yoğurt sürün. Bu şekilde 5-10 dakika bekleyin.
 • Eğer 10 dakikadan fazla beklerseniz cildiniz tahriş olabilir. Bu nedenle süreye uyun.
 • Süre bitiminde cildinizi yıkayın ve temizleyin.
 • Haftada sadece bir kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Sağlıklı Yiyecekler Tüketin

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer? deyince aslında en önemli noktalardan birisi sağlıklı beslenmektir. Yemek seçimlerinde proteinler, kepekli tahıllar, meyve ve sebzeler, omega-3 yağ asitleri içeren besinler tüketin.

Süt ve süt ürünleri, kahve, nescafe gibi içeceklerden uzak durun. Bunun yerine bol bol su tüketin.

 • A vitamini, C vitamini ve B vitamini bol olan besinler cildinizdeki yara izlerini, kırışıklıkları ve ince çizgileri yok eder.
 • Portakallar sıkı bir cilde kavuşmanızı sağlar. Hatta portakal ve mandalina kollajen artışını tetikler.

Cilt Lekeleri için Sandal Ağacı Tozu

Cilt lekeleri için ve cilt kusurlarını azaltmak için sandal ağacı tozunu kullanabilirsiniz. Yüz bakımı için son derece uygun bir maske haline getireceğiniz sandal ağacı tozu sizi cilt lekelerinden kurtaracaktır.

Eşit miktarda sandal ağacı tozu ve sıcak suyu karıştırıp, macun kıvamına getirin. Macun kıvamına gelmiş bu karışımı cildinize sürün ve en az 20 dakika bekletin. Bekleme süresi sonunda cildinizi su ile temizleyin. Ardından yüzünüze nemlendirici sürmeyi unutmayın. Sandal ağacı tozu cildinizi kurutabilir.

Cilt Lekeleri için Muz Kabuğu

Cilt lekelerinden kurtulmak için bir adet muz kabuğunu temizlemiş olduğunuz cildinize sürerek geçiştirebilirsiniz. Muz kabuğunun içini cilt lekelerinin üstüne masaj yapar gibi sürün. Bu şekilde 15 dakika bekleyin ve ardından soğuk su ile yıkayın.

Cilt Lekelerini Geçirmek İçin Kuşburnu Tohumu Yağı

Cilt lekeler ve kızarıklarla mücadele etmek için son derece etkili olan kuşburnu tohumu yağı, cilt lekelerinden kurtulmak isteyenlere ilaç gibi gelecektir. Kuşburnu tohumu yağını tüm cildinize sürün ve 15 dakika bekleyin. Bekleme süresi sonunda cildinizi yıkayın.

Cilt Lekeleri için Profesyonel Çözümler

Cilt lekeleri için bitkisel çözümler ve doğal çözümlerin dışında birde profesyonel, doktor ve ilaç çözümleri de bulunmaktadır. Dilerseniz cilt lekeleri için bu çözüm yöntemlerine de başvurabilirsiniz.

Cilt Lekeleri için Dermatoloğa Gidin

Cilt lekeleri için hiç bir çözüm yolu bulamıyorsanız size tavsiyemiz bir dermatoloğa gitmenizdir. Yüksek ihtimal doktorunuz ilk önce size reçeteli ilaç tedavisi önerecektir. Bu reçeteli ilaçlar ile cilt lekeleriniz minimuma inecek.

Cilt Lekeleri için Dermabrazyon Deneyin

Doktorunuz reçeteli cilt lekesi ilaçlarıyla sonuç alamazsa size dermabrazyon yöntemini denemenizi önerebilir. Bu yöntemde kullanılan cihazda ince bir elmas ve tel fırçalar var. Cildin üst tabakasını sıyırıp, yeni hücre oluşumunu destekleyen bir cihazdır.

Özellikle yara izleri ve cilt lekelerinde çok başarılı işler çıkaran bu yöntemde aynı zamanda sivilce oluşumunu da minimuma indirmektedir.

Cilt Lekeleri için Kortizon Enjeksiyonu

Cilt lekelerini geçirmek isteyenlere en son kortizon enjekte edilen yöntem önerilebilir. Bu yöntem yaklaşık olarak bir gün şişlik bırakabiliyor. Tabi ki kortizon yöntemi en son denenen yöntem olarak bilinmektedir.

Cilt Lekeleri için Öneriler

 • Eğer cilt lekeleri için ilaç kullanacaksanız bir arkadaşınızdan duyduğunuz ilacı değil, doktorun vereceği ilaçları kullanmaya özen gösterin.
 • Bitkisel cilt lekesi tedavisine başlamadan önce mutlaka ellerinizin temiz ve kuru olduğundan emin olun.

 • Cilt lekesi maskelerini uygulamadan önce içerisinde cildinizi tahriş eden bir maddenin olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Gerekirse kolunuzun bir kısmında test edip, cildinize öyle uygulayın.
 • Sağlıklı besinler tüketin ve bol su için.
 • Doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini denemeden kesinlikle ilaç ve ameliyatlara yönelmeyin.

 • Kullandığınız her ürünün son kullanma tarihini kontrol edin. Kaş yapayım derken göz çıkarmayın.
 • Limon ile yapılan cilt kürünü göz kenarlarına sürmemeye dikkat edin. Aksi halde gözünüz yanabilir.

Yüzdeki lekelere en etkili çözüm olarak bilinen tüm yöntemleri sizlerle paylaştık.

Yüzde leke olmaması için bir çok maskeyi deneyebilir ve evinizde uygulayabilirsiniz. Sizlere son tavsiyemiz ise cilt lekelerine mucize çözüm yazan ve sizi aldatan kimyasal ürünlerden her zaman uzak durmanızdır.

Источник: https://www.1ciltbakimi.com/cilt-lekeleri-nasil-gecer/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.