Cilt Lekesi Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı

içerik

Cilt Leke Tedavisi

Cilt Lekesi Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı

Birçok nedenle ortaya çıkan cilt lekeleri bazı durumlarda çeşitli rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Ancak var olan tüm cilt lekeleri tedavi edilebilir.

Cilt lekelerini tedavi etmek için kullanılan tedavi şekilleri; peeling, mezolift, PRP, Kriyoterapi, Lazer yöntemleridir. Tedavi yöntemlerinin birden fazla olması leke çeşidinin türüne bağlıdır.

Tedavi öncesinde hangi yöntemin uygun olduğu uzmanlar tarafından belirlenir.

Cilt lekeleri için kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi olan peeling, ölü derinin ortadan kaldırılmasını sağlayan maskedir. Peeling uygulaması alanında uzman kişiler tarafından yapılır. Uzman kişilerin yaptığı peeling uygulamasına alternatif olarak yüzeysel uygulama yapılabilir.

Bunun için uygun malzemeleri temin edip peeling maskesini hazırlayabilirsiniz. Normal şartlarda yapılan uygulamada ise maske kişinin yüzüne tam olarak nüfus edecek şekilde uygulanır ve belirli bir sürenin ardından temizlenip cilt ılık su ile yıkanır.

Böylece ciltte bulunan lekeler ve ölü derilerden arınmış olursunuz.

Cilt lekelerini gideren alternatif yöntemlerden birisi mezolift uygulamasıdır. Genellikle cildin gençleşmesi için yapılan bu uygulama cilt lekelerini de ortadan kaldırır. A, B, C, E ve K vitamini, amino asit, mineral tuz, koenzim, nükleik asit, dimetil amino etanol vb.

maddelerin içerisinde yer aldığı karışım, mezolift yönteminin ana bileşenlerini oluşturur. İlgili karışım mikropunktur yöntemi kullanılarak cilt altına uygulanır. Yaklaşık 10 dakika ile 30 dakika arasında işlem tamamlanır ve cildin gençleşmesi sağlanır.

Cilt lekeleri ise ilk seans itibariyle ortadan kalkmaya başlar.

Ciltteki lekelerin giderilmesi ve cildin tazelenmesini sağlayan bu uygulama ufak iğneler yardımıyla enjekte yapılarak uygulanır.

Sağlıklı uygulamalardan birisi olan PRP tedavisinde kullanılan serum ile mezoterapi benzeri enjeksiyon işlemi yapılır.

Deri altına yapılan enjekte işleminin ardından yapılan uygulamanın 3 veya 4 kez tekrar edilmesi gerekir. Kalıcı sonuçlar tekrar eden seansların ardından ortaya çıkar.

Çeşitli nedenlerle oluşan cilt lekelerini ortadan kaldırmak için kullanılan alternatif yöntemlerden birisi kriyoterapi uygulamasıdır. Kısaca soğuk tedavisi olarak tanımlanan bu uygulamada zarar görmüş dokulara ve hücrelere soğuk uygulaması yapılır.

Tedavinin ardından uygulama alanında çeşitli yan etkiler görülebilir. Şişlik, ağrı veya sıvı toplanmasına benzer yan etkiler birçok kişide görülmüştür. Tedavi sonrasında hastaya ağrı kesici verilir. Ortalama 4 seans süresince uygulama yapılmalıdır.

Kesin sonuç için uygulamayı periyodik olarak sürdürmek gerekir.

Lazer tedavisi uygulamalarında cilt lekesinin türü ve büyüklüğü çok önemlidir. Cilt lekesine bağlı olarak uygulama yapılacak seans miktarı belirlenir.

Bu aşamadan sonra periyodik olarak uygulamalar başlar ve cilt lekesi olan noktaya lazer ile müdahale edilir. Lazer ile tedavi yönteminde yer alan fraksiyonel lazerler çeşitli yan etkiler gösterir.

Yan etkileri gördüğünüz takdirde tedavi olduğunuz noktaya durumu bildirmelisiniz. Tedavi sonrasında oluşabilecek durumlara müdahale edilebilir.

Clearlift

Cilt yapısını onarmak ve iyileştirmek için kullanılan lazer ile tedavi uygulamalarından birisi clearlift tekniğidir. Yıpranmış cilt, kırışıklıklar, cilt lekeleri, doğum izleri vb.

şikayetler için yapılan uygulama kısa sürede sonuç verir. Clearlift acısız ve sürekli olarak devam eden bir uygulama olduğundan ilk olarak tedavi uygulaması yapılacak bölge incelenir.

İncelemenin ardından seans sayısı belirlenir ve lekenin giderilmesi için periyodik uygulamalar yapılır.

Scarlet

Lazer tedavi uygulamalarının bir başka çeşidi olan Scarlet tekniğinde yine mikro iğneler kullanılır. Cilt altına yapılan uygulama ile cilt üstünde oluşan leke ve izlerin iyileştirilmesi sağlanır.

İğneler ile cilt altına enjekte yapılmasının üzerinden belirli bir süre geçtiğinde cilt yenilenmeye başlar. Tedavi uygulaması oldukça pratik ve kısa sürelidir.

Scarlet tekniğinin yan etkileri mevcut değildir.

Icon Lazer

Lazer tedavisinin teknolojik olarak son basamağı olduğu ifade edilen Icon, cilt lekeleri için yapılan en pratik uygulamadır. Lekelerin olduğu noktaya yapılan uygulama kısa sürede sonuç verir. En hızlı tedavi yöntemi olarak bilinen Scarlet tekniği FDA onayına sahip tek uygulama olarak biliniyor. Lazer tedavi türünden birisi olan Icon Lazer herhangi bir şekilde tahrişe neden olmaz.

Baby Face Beauty

Thulium lazer teknolojisinin kullanıldığı Baby Face Beauty tekniğinde cilt altına anti-aging maddesi enjekte edilir. Cildin iyileşmesini sağlayan bu yöntem cilde parlaklık ve canlılık katar.

Tedavi süresi 10 dakika ile 15 dakika arasında değişmektedir. Lazer tedavi çeşidi olan Baby Face Beauty son derece ağrısız bir uygulamadır. Bu nedenle tedavi sonrasında herhangi bir ağrı kesici verilmez.

Kısa süreli kızarıklık oluşması dışında herhangi bir yan etkisi yoktur.

Güneş lekeleri, yaşlılık veya doğum izleri gibi çeşitli faktörler nedeniyle cilt üzerinde farklı görünüme neden olan lekeler birçok şekilde tedavi edilebilir. Uygulanacak tedavi yöntemlerinin öncesinde uzmanlar ilgili bölgeyi detaylı bir şekilde izlemektedir.

Daha sonra ise cilt lekesinin türü, büyüklüğü ve neden olan faktörleri ele alınarak bir tedavi şablonu belirlenir. Cilt lekesi tedavi sürecinin öncesinde yapılan bir diğer analiz ise herhangi bir yan etkiye maruz kalınıp kalınmayacağıdır.

Hastanın var olan rahatsızlıkları detaylı bir şekilde incelenerek oluşabilecek komplikasyonlar ele alınır. Sonuç uygun ise tedavi sürecine geçilir.

Leke tedavilerinin uygulanabilmesi için hastanın belirli şartları sağlaması gerekir. Bu nedenle tedavi öncesinde bazı testler uygulanır.

Cilt lekesi tedavilerinin uygulanmasını engelleyen durumlar; hamilelik, emzirme dönemi, açık yara bulunması, ergenlik yaşının doldurulmaması ve ilaç tedavisi görüyor olmaktır.

Cilt lekesi tedavisini yasak kılan rahatsızlıkların başında ise akne tedavisi, hormon tedavisi ve kanser yer almaktadır. Bu tür rahatsızlıkları bulunan hastalara tedavi uygulaması yapılmaz.

Leke tedavisi uygulamadan önce hastanın ayrıntılı bir şekilde izlenmesi gerekir. Tedavi öncesi süreçte yapılan muayene tedavi sonrası süreci doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle var olan rahatsızlıkların tamamı analiz edilir. Hastanın leke tedavisi öncesi kan değerlerine bakılır.

Bunun yanı sıra hastalık geçmişi ve sahip olduğu rahatsızlıklar detaylı bir şekilde incelenir. İnceleme sonucuna göre uygun olan yol belirlenir. Leke tedavisini engelleyen faktörler var ise hastanın tedavi için uygun olmadığına karar verilir.

Ancak şartların tamamı sağlandığı takdirde var olan tedavi seçenekleri hastaya sunulur.

Leke tedavisi sonrasında uygulama yapılan alan yakından takip edilir. Uygulama alanında yer alan gelişmeler yan etkilere maruz kalınıp kalınmadığını ortaya çıkarmaktadır.

Bu nedenle uzman kişiler tarafından detaylı bir şekilde analiz yapılır. Uzmanların analiziyle birlikte hastanın uygulaması gereken kurallar tedavi sonrasında sıklıkla hatırlatılır. Görülen yan etkilere ise anında müdahale edilir.

Tedavi sonrası süreç en az tedavi süreci kadar önemlidir.

Leke tedavisinin ardından kontrol aşaması devreye girer. Eğer birkaç seans ile tedavi yapılmışsa her seans sonrasında gelişen durumlar izlenir.

Buna benzer olarak tek seans ile uygulanan tedavilerde de minimum 1 hafta tedavi alanı kontrol altında tutulur. Sürekli olarak uzman gözetiminde kontrol süreci sürdürülür.

Tedavi için uygun şartlar sağlanmış olsa bile tedavi sonrasında bazı yan etkilerin görülmesi doğaldır. Bu nedenle kontrol aşaması büyük bir önem taşır.

Leke tedavisinin ardından uygulanması gereken bazı kurallar bulunur. Uzmanlar tedavi sürecinin ardından ilgili konularda hastaya bilgi vererek nasıl davranması gerektiğini açıklar. Tedavi sonrasında cildin zarar görmemesi için bu uygulamalar yapılmalıdır.

Genellikle güneşten korunma, uygun şekilde beslenme ve kozmetik ürünlerden uzak durma konusunda uyarılar yapılır. Bu tür girişimler leke tedavisi yapılan noktayı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle hastanın kişisel uygulamaları periyodik olarak sürdürmesi gerekir.

Leke tedavisinin ardından güneşin yakıcı etkisinden uzak durmak gerekir. Yoğun ısı kaynakları hassas ciltlerde çeşitli yan etkileri ortaya çıkarır. Ayrıca yok edilen cilt lekesinin yerinde yeniden iz oluşmasına neden olabilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak gerekir. Güneşten alınan D vitamini ihtiyacı ise uygun besin öğeleri ile karşılanmalıdır. Böylece vitamin eksikliği problemi oluşmaz.

Cilt tedavisi sonrasında beslenme şekline dikkat edilmesi gerekir. Cildin kendini yenilemesine yardımcı olmak için doğal ürünler tüketilebilir. Kesinlikle yağlı yiyecekler ve şekerli gıdalar tüketilmemelidir.

Bu tür gıdaları sürekli olarak tüketmek cildi olumsuz etkiler. Cilt lekesi tedavisinin ardından yapılan en önemli uyarı minimum 8 bardak su tüketmek ve bunu periyodik olarak sürdürmektir.

Günlük su tüketim miktarını arttırmak cildin yenilenmesine katkı sağlar.

Leke tedavilerinin ardından kozmetik ürünlerinin kullanılması uygun değildir. İçeriği bakımından olumsuz etki yaratabilecek kozmetik ürünler normal şartlarda da cilde zarar verirken ciddi bir tedavi sürecinin ardından kullanımı daha büyük riskleri ortaya çıkarır. Bu nedenle kozmetik ürünlerinin tamamından uzak durulması en uygun seçenektir.

Leke tedavisinin ardından çeşitli yan etkilere maruz kalındığı görülür. Tedavi öncesinde yapılan analizler yeterli oranda önlem alınmasını sağlar. Ancak yan etkiler analiz yapılsa bile ortaya çıkabilme potansiyeline sahiptir. Tedavi sonrasında deride kabuklanma, leke renginin koyulaşması ve kanserojen etkiler görüldüğü takdirde uzman hekime başvurarak kontrol yapılması sağlanmalıdır.

Deride Kabuklanma

Leke tedavisi sonrasında sıklıkla görülen yan etkilerin başında derinin kabuklanması gelir. Tedavi uygun koşullarda gerçekleştirilmiş olsa bile bu tür yan etkileri görmek doğaldır. Deri kabuklaştığı takdirde hekime durum bildirilmelidir.

Leke Renginin Koyulaşması

Tedavi sonrasında çeşitli faktörlere bağlı olarak leke rengi koyulaşabilir. Özellikle tedaviden sonraki ilk 24 saat içerisinde böyle bir yan etki görmek mümkündür. Ancak maksimum 2 hafta içerisinde koyulaşma kaybolur. Deri renginin koyulaşması geçici bir yan etkidir.

Kanserojen Etkiler

Yaşamı önemli ölçüde etkileyen kanserojen etkiler, kişinin psikolojik olarak yıpranmasına vesile olur. Ancak cilt lekesi tedavisinde belirtilen kanserojen etkisi bu çapta büyük bir etki değildir.

Çünkü cilt lekesi tedavileri steril ortamlarda yapılarak uygun koşullarda gerçekleştirilir. Ancak var olan rahatsızlıklara bağlı olarak gelişen kanserojen etkiler önemli yan etkiler arasında bulunur.

Bu tür durumlarda tedavi olduğunuz yere veya uzman doktora başvurmalısınız.

Bu bölüm; cilt lekesi tedavisi, tedavi süreci, tedavi sonrasında yapılacak uygulamalar, tedavi sonrası takip edilecek kişisel uygulamalar ve çeşitli komplikasyonlar ile ilgili sorulan soruları içermektedir.

Cilt lekesinin oluşumunu doğrudan etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bunlar; hormonal değişiklikler, gebelik süreci, genetik rahatsızlıklar veya sistemsel rahatsızlıklar, enfeksiyon rahatsızlıkları, güneş etkisi ve kozmetik ilaç gruplarının olumsuz sonuçları olarak gruplandırılır.

Cilt lekesi tedavisinin ardından ilk 24 saat içerisinde yan etkileri görmeniz doğaldır. Özellikle kızarıklık ve lekenin koyulaşması gibi yan etkiler bu süreçte ortaya çıkabilir.

Hiçbir şekilde yan etki görmemekte mümkündür. Ancak asıl sonuçları maksimum 2 hafta içerisinde görebilirsiniz.

Bu durum tedavi yöntemi, uygulama noktası ve uygulanan seans sayısına bağlı olarak 1 hafta ile 3 hafta arasında değişkenlik gösterebilir.

Tedavi yöntemi arasında bulunan lazer uygulaması seçeneğinde yapılan tedavi sonrasında leke tekrar ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu olasılık çok düşüktür. Lazer ile tedavi uygulanan noktada cilt lekesinin tekrar ortaya çıkma olasılığı lazer uygulanmayan noktada çıkma olasılığından çok daha düşüktür. Cilt lekesi tekrar ortaya çıktığı takdirde uzman doktorlardan yardım almanız önerilir.

Cilt lekelerinin tedavileri için kesin bir süre vermek imkansızdır. Çünkü bu durum gelişen lekenin türü, boyutu ve gelişim sürecine bağlı olarak değişiklik gösterir. Tedavi uygulanacak olan cilt lekesi alanı ile ilgili analiz yapılır.

Analizin ardından uygun tedavi seçeneği belirlenir. Tedavi bazen tek seans ile uygulanabilirken bazen 5-6 seans kadar uzun sürelere yayılabilir. Cilt lekesi tedavisinde 2 seans arasında 2 ile 4 hafta beklenilmesi gerekir.

En uygun süreyi analiz yaptırarak öğrenebilirsiniz.

Cilt lekelerine karşı uygulanabilecek doğal yöntemler bulunmaktadır. Ancak bu yöntemleri bireysel olarak uygulamak olumsuz sonuçlar doğurabilir.

İlk olarak cilt lekesinin muayene edilmesi ve uygulanması gerekiyorsa bitkisel tedavi seçeneğinin uzmanlar tarafından belirlenmesi gerekir.

Genellikle ufak çaplı cilt lekelerinde bitkisel tedaviler olumlu sonuçlar verir. Ancak ileri derecedeki lekeler için tıbbi müdahale gerekir.

Cilt lekesi tedavileri için kullanılan en etkili yöntem lazer ile tedavi seçenekleridir. En az riske sahip seçenektir.

Leke tedavisinde kullanılan yöntemler son derece uygun seçenekleri içerisinde barındırır. Tedavi yöntemlerinin ardından herhangi bir enfeksiyon riski bulunmaz. Ancak bağımsız olarak ufak tefek yan etkiler görmek mümkündür.

Cilt lekesi tedavisi öncesinde, tedavi sırasında veya sonrasında doktora danışmadan ürün kullanmak sakıncalıdır. Özellikle kozmetik ürünler son derece risklidir.

Cilt lekelerinin oluşumunu etkileyen faktörlerden uzak durmak gerekir. Bununla birlikte koruma faktörlü doğal güneş kremleri kullanarak güneşten korunabilirsiniz. Ayrıca kozmetik ürünleri hayatınızdan çıkarmanız önerilir. Cilt bakımını uygun şekilde yapmalı ve doğal ürünler kullanmalısınız.

Leke tedavisinin yapıldığı süreçte güneşlenmek sakıncalıdır. Koruma faktörlü güneş kremleri kullansanız bile bu süreçte güneşlenmeniz önerilmez.

Leke tedavileri yüz lekelerini tamamen ortadan kaldırabilir. Uygun tedavi seçeneğini belirledikten sonra cildinizin gençleşmesini, canlı olmasını ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Cilt lekesi tedavilerinde en çok karşılaşılan tür melazma türü lekelerdir. Bunlar genellikle kahverengi renge sahiptir. Lekenin rengi tedavi sürecini doğrudan etkilemez. Ancak uygulanacak tedavi türünü belirlemekte yardımcı olur. Her ihtimalde tedaviniz etkili sonuç verecektir.

Cilt lekesi olarak en sık görülen tür Melazma tamamen giderilebilir. Leke tedavilerinde etkili sonuç almak mümkündür. Ancak ilerleyen süreçte leke tekrar ortaya çıkabilir. Bu çok düşük bir olasılık olsa bile dikkat edilmesi gereken konulardan birisi olarak vurgulanır.

Источник: https://www.ameliyat.com/cilt-leke-tedavisi-t55/

Doğum Lekesi

Cilt Lekesi Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı

Doğum lekesi (şarap lekesi,port wine stain) yenidoğanların  % 0.3’de görülen damarsal bir anomalidir.  Doğum lekesi en çok boyun veya yüz bölgesinde pembeden mora kadar değişebilen bir renkte cilt lekesi olarak başlar. Ancak vücutta da ortaya çıkabilir.

Doğum lekesi ne zaman ortaya çıkar?

Bu lekeler genelde doğumda mevcuttur. Çocuk büyüdükçe leke de büyür. Şarap lekesi tipindeki doğum lekesi asla gerilemez. Zamanla rengi koyulaşır ve kalınlığı artar. 40 yaş sonrası %65 vakada bu lezyonlar iyice kalınlaşarak yumru haline gelebilir. Kendiliğinden veya travma ile kanama riski ortaya çıkar.

Doğum lekesi neden olur?

Doğum lekesinin nedeni bilinmemektedir. Doğum lekesi genetik bir hastalık değildir.

Doğum lekesi hangi hastalıklarla karışabilir?

Doğum lekesi lezyonlarını hemanjiomlardan ayırmak gerekir. Hemanjiomlar çocukluk çağının selim huylu damarsal tümörleridir. Yenidoğanların %2-3 ünde, 1 yaşına kadar %12, erken doğanların  %22’sinde görülebilir. Kadın erkek oranı 3:1’dir. Hızlı büyümeleri ile hemanjiomlar doğum lekesinden ayrılır. Başlangıçta beyaz veya pembe leke olarak görülür.

Yaşamın ilk yılında hızla büyümeye başlar.  Bazı hastalarda kanama, infeksiyon olabilir. Göze ve solunum yollarına yakın hemanjiomlar büyüyerek problem yaratabilir. Hemanjiomlar 1 yaşına doğru büyüme hızı azalır. 5-12 yaş arası gerileme dönemini tamamlar. Hemanjiomlar tamamen gerileyebilir. Hemanjiomlar geriledikten sonra %50 kişide iz veya leke kalabilir.

Doğum lekesi tedavisi nasıl yapılır?

Doğum lekeleri lazer tedavileri ile giderilebilir. Tedavi prensibi lekeyi oluşturan damarların içinden geçen kan hücrelerinin, lazer ışığı ile yakalanmasıdır. Böylece damar içinde ısı etkisiyle damar zedelenir.

Bir süre sonra  damar kaybolur ve böylece her seansta leke solmaya başlar. Lazer tedavilerinin özelliği, hedef hücreleri etkilerken diğer hücreleri etkilememesidir.

Böylece lazerler büyük olasılıkla izsiz tedavi gerçekleştirilebilme imkanı yaratmaktadırlar.

Doğum lekesi tedavisinde kullanılan lazerler nelerdir?

  • Pulsed dye lazer (PDL)
  • KTP lazer
  • İntense Pulsed Light (IPL)
  • Long pulsed ND YAG lazer

Lazerle doğum lekesi tedavisinde en etkili lazer hangisidir?

Doğum lekesi tedavisinde en yaygın kullanımı olan en etkili lazer pulse dye lazerdir. Derin yerleşimli  ve kabarık doğum lekelerinde, daha derin dokulara inme özelliği olan  long pulsed ND:YAG lazer tedaviye eklenebilir. IPL ışık sistemi olup diğer lazerlerin etkili olmadığı durumlarda denenebilir.

Lazerle doğum lekesi tedavisi ne sıklıkta ve kaç seans yapılmalıdır?

Doğum lekesi lazerle tedavileri 4-8 hafta aralıklarla yapılır. Doğum lekelerinde seans sayısı (ortalama 5-20 seans)  kişiden kişiye değişebilir.

Doğum lekeleri nasıl geçer?

Doğum lekeleri lazer yanıtları şikayetin boyutuna, anatomik yerleşimine ve damarların genişliğine bağlıdır. Baş ve boyundaki doğum lekelerinden, alın ve yanağın kenarına yakın yerleşimde olanlar tedaviye iyi yanıt verirler. Yüzün orta kısmına yakın yerleşimlerde tedavi yanıtları yavaştır. Kol ve bacak yerleşimli olanlardan, gövdede olanlara göre daha zor yanıt alınır.

Kol ve bacağın ucuna yakın yerleşen doğum lekelerinde tedavi güç olabilir. Küçük çaplı doğum lekesi büyük olanlara göre daha çabuk iyileşir.  Doğum lekesinin rengi de önemlidir. Pembe renkli doğum lekesi küçük damarlardan, mor renkli doğum lekesi büyük damarlardan oluşmuştur. Kırmızı renkli olanlar daha damarların daha yüzeye yakın yerleştiğini gösterir.

Kırmızı renkli doğum lekesi tedavi yanıtı en iyi olandır.

Doğum lekesi tedavisi ne zaman başlanmalıdır?

Doğum lekesi lazer tedavilerine erken yaşta başlamak seans sayısını azaltır. Çünkü cildin ince olması ve doğum lekesi alanının küçük olması lazer tedavisinin daha etkili olmasını sağlamaktadır.  Erişkinlerde de başarılı tedaviler yapılabilir ancak seans sayısı artabilir.

Doğum lekesi lazer tedavisi sonrası ne beklemeliyim?

Pulse dye lazer sonrası ciltte 5-15 gün süren geçici morluk ve ödem oluşabilir. Diğer lazer uygulamalarında kızarıklık ve ödem oluşabilir. Bu tür yan etkiler geçicidir.

Her işlemden 1-2 ay sonra lekenin rengi açılmalıdır. Leke açılması durduğunca lazerin cinsi değiştirilerek etkinlik arttırılabilir.  Cilt rengi çok koyu olanlarda lazer tedavilerinde dikkatli olunmalıdır.

Lazer tedavisinden sonar güneşten koruyucu kullanılmalıdır.

Doğum Lekesi Tedavisi / Uzm.Dr. Gökhan Gökler

Источник: https://www.mddermatoloji.com/leke-tedavisi/dogum-lekesi/

Türlerine Göre Cilt Lekesi Tedavisi » Bilgiustam

Cilt Lekesi Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı

Yaz aylarının klasik derdinin güneş olduğu söylenebilir. İster kuzey ülkelerinde yaşayın ister güney; herkesin cilt lekesi problemi yaşama ihtimali bulunuyor. Yüzde, kolda, bacakta daha kahverengi ve büyük lekeler şeklinde ve hemen hemen herkesin yaşayabileceği bir sorun olduğunu söylemek mümkün.

Melazma, kış aylarında rengi açılıp, yazın rengi koyulaşan bir leke türü. Melazmaya sebep olanın tek başına hormonlar mı, hormon yanında kullanılan kozmetikler mi, yoksa sadece saf olarak güneş mi yapıyor, bunların hiçbirisi tam olarak bilinmiyor. Çoklu faktörlü ve maalesef hastaların yüzde 90’dan fazlası kadın. Bu da bize hormonal etkinin baskınlığını düşündürüyor.

Hamilelik sonrası, doğum kontrol hapı kullanımıyla birlikte veya yüze yapılan birtakım kozmetik işlemler sonrası üst dudakta ve yanakta artış yaşanabiliyor. Lekeler çoğu insan için güneşin yoğun olduğu dönemde başlıyor. Ancak pek çok kişinin bebekliğinden itibaren aldığı güneş hasarıyla deride mutlaka çok belli olmasa da çil bulunuyor.

Dışarıdan bakıldığında belli olmayan bu lekeler ultraviyole lambalar sayesinde rahatlıkla görülebiliyor.

Leke Oluşumunu Tetikleyici Faktörler:

• Yaş• Hızlı ve ani güneşlenme• İlaç kullanımları• Kozmetik ürünler• Parfüm içeren kremler• Doğum kontrol hapları

Güneşsiz bir hayat yok. D vitaminine tabii ki ihtiyacımız var ama üç saat güneşin altında durmanın hiçbir anlamı yok. Saat 10.00 – 11.00 arasında 20 dakika güneşlenmek D vitamini değerleriniz için yeterli.

Tedavi Nasıl Planlanmalı

Tedaviyi planlarken ilk faktör cilt lekesinin tipi oluyor. Eğer oluşan leke çil veya lentigo ise tedavi çok daha kolay gerçekleşiyor. Bunun sebebini iki tipin de daha yüzeysel lekeler olmasından kaynaklandığını belirtiliyor. Tedaviyi belirleyen etkenlerden bir diğeri de lekenin yaygınlığı.

Mevsim olarak sonbahar-kış aylarında günler kısaldığı ve dolayısıyla da güneş ışınları daha düşük açıda vurduğu için ideal zamanlar olarak kabul ediliyor. Bu aylarda güneşin ultraviyole indeksi düşüyor. Hem doktorlar hem de hastalar için daha rahat bir dönem olarak kabul ediliyor. Eğer çok yaygın bir çillenme varsa kimyasal yöntemlerle derinin bütün katmanı soyuluyor.

Lekeler tek tek ise Qswitch lazerlerle bu noktaların alınması sağlanıyor. IPL sistemler yani yoğun ışık kaynaklarıyla da yine tek tek noktaların yok edilmesi hedefleniyor. Lekenin tedavisi derecelendirildiğinde en zoru ve karışık olanı melazma. Bu durumlarda tüm derinin ince bir katman halinde soyulması gerekiyor” şeklinde anlatıyor.

TCA denilen işlemle derinin orta kademesine kadar soyma işlemleri yapılıyor. Kişinin yaşı çok genç dahi olsa dramatik düzelmeler elde edilebiliyor.

Tedavi Yöntemleri

• Kimyasal peeling: Kimyasal peeling’de TCA (triklosetik asit) peeling yapılıyor. Tek seans uygulanıyor. Tek seans olmasına rağmen cilt soyulacağı için birkaç gün evde oturmayı gerektiriyor. Basit bir peeling ile lekelerden kurtulma şansı bulunmuyor.

“Hem günlük hayatıma devam edeyim hem de lekelerimden kurtulayım” denildiğinde bu ancak üç nokta halinde olan lekelenmelerde lazer tedavisiyle gerçekleşiyor. Tüm yüzde çalışılması için mutlaka bir ön hazırlık yapılması gerekiyor.

İki-üç hafta önceden uçuk olmaması için kişi ilaçla bu işleme hazır hale getiriliyor. İşlem toplamda bir saat kadar sürüyor. Yüzde kızarıklık ve şişlik oluyor. İki gün boyunca da bu kızarıklık ve şişlik durumu devam ediyor.

Kimyasal işlem yapılan yerlerde deri doğal olarak kademeli ölüme gidiyor ve yüzeysel ince bir kahverengi kabuk oluşuyor. Daha sonrasında soyulma gerçekleşiyor. Dolayısıyla kimyasal peeling yaptıranların üç-dört gün evde oturması tavsiye ediliyor. Sonuç çoğunlukla tatmin edici oluyor.

• Lazer: Lekelenmesi noktasal olanlara genelde bir veya iki seans uygulanıyor. Aynı anda lazerle bütün alanı tamamen tedavi etme şansı olmuyor. Üç-dört seans sonrasında cildin kalitesinde olumlu etkiler görülebiliyor.

Su Kaybına Dikkat

Tüm geniş alanlar tedavi edildiğinde doğal olarak su kaybı gibi sorunlar olabiliyor. Sıvı kaybını önlemek için bol sıvı tüketimi öneriliyor. Özel bir beslenme planına gerek olmuyor, kişinin sağlıklı beslenmesi yeterli geliyor. Kolajeni artıran antioksidan formülasyonlu besin takviyeleri isteğe bağlı olarak alınabiliyor.

Tekrar lekelenme olmasın diye güneş koruyucu ürünler, C vitaminli serumlar, koenzimler Q10 içeren kremlerin alınması etkili oluyor. Günümüzde en çok merak edilen konulardan biri de cilt lekelerinin kozmetik ürünlerle geçip geçmeyeceği sorusu. Renk açıcı peeling’lerle çoğu insanın lekesi eğer açık tenliyse kontrol altına alınabilir ancak tamamen geçer diyemeyiz.

Melazma konusu ise tam bir muamma; melazmadan tamamen kurtulmak çok zor. Melazma Ciddiyet Endeksi, lekenin yüzeysel derinliğini, içinde damarsal altyapı var mı yok mu ona bakılarak belirlenen değerlendirme kriterleri var. Bir kişinin Melazma Ciddiyet Endeksi diyelim ki sekiz, bunu ikiye düşürebilirsek kendimizi başarılı sayıyoruz.

Melazma oluştu mu bilin ki hayatınızın bir köşesinde yer alacak.”

En Sık Yapılan Yanlışlar

Kozmetik ürünlerle güneşten korunabilirsiniz ancak yeterli gelmeyebiliyor. Dolayısıyla en önemlisi büyük şapka takmak. Uzm. Dr. Şerafettin Saraçoğlu, Japonların bu anlamda bilinç düzeylerinin çok yüksek olduğunu ve sokakta şemsiyeyle dolaştıklarının altını çiziyor. Melazma tedavisine genellikle nisanhaziran ayında geliniyor. Çünkü bu aylarda lekeler koyulaşıyor.

Krem İçerikleri

İçeriklerde en çok A Vitamini türevleri, C Vitamini, arbutin, K Vitamini’nin yanı sıra kojik asit tercih ediliyor. Glutatyon denilen mekanizmayı tetikleyen ürünler de kullanılıyor.

Bazı vakalarda bu içerikler yetersiz kaldığında ağızdan verilen ilaçlar da olabiliyor. Bunların çoğunlukla yan etkileri leke açıcı olmaları. Mesela balgam yumuşatıcı olarak kullanılan bir maddenin yan etkisinin leke açıcı olması gibi.

Yan etkilerden yararlanıp düşük dozlarda kullanılmasının bir sakıncısı bulunmuyor.

Evde Bakım

Limon suyu, içerisindeki asidik özellik ve C Vitamini’nden dolayı lekelere sürülebiliyor ancak yazın yapılması önerilmiyor. Yaz aylarında su teresi özlü kremlerden fayda almış pek çok vaka bulunuyor.

Peki ya Vücut Lekeleri

Yaz sonrası vücutta cilt lekesi denildiği zaman genellikle gövdede koyu güneş yanıklarıyla oluşan çillenmeden bahsediliyor. Bunun yanı sıra yaşla beraber olan özellikle kol ve bacakta beyaz noktacıklar şeklinde kendini belli eden bir tablo oluşuyor. Beyaz noktacıkların sebebi tam olarak bilinmese de Uzm. Dr.

Saraçoğlu, “Bu beyazları aynı saçların yaşlabirlikte ağarması gibi düşünebilirsiniz” diyor.
Yaz aylarında vücutta veya yüzde vitiligo (büyük beyaz lekelenmeler) ile de karşılaşılıyor.

Vitiligo tedavisinde standart olarak kortizon uygulanabiliyor ve şiddetine göre birtakım koyulaşmayı artırılabilen ürünler de tercih edilebiliyor. Boyun ve göğüste uzun süre güneşte kalmayla oluşan kızartılı lekeler de oluşabiliyor. Bunlara Civatte’ın poikiloderması deniliyor.

Özellikle boyun kısmında, göğüste, alında ve ensede görülüyor. Kırmızı damarlanmalar şeklinde değişiyor. Güneşin kronik hasarıdır ve tek tedavisi lazer olarak kabul ediliyor. Güneş gördüğünde yanma yapabiliyor.

Güneş Hasarı İlk 18 Yaşta Alınıyor

İnsan ömrü artarak günümüzde ortalama 80 yıla ulaştı ve 80 yıl içerisinde oluşan güneş hasarı yüzde 60-80 oranında ilk 18 yaşta alınıyor. Daha sonra bilinçleniliyor veya zaten güneş altında kalmaya daha az vakit bulunuluyor.

İlk yaşlarda eğitimle ve iyi bir koruyucu önlemle zaten leke engellenebiliyor. Kadınlarda çiller hariç diğer lekeler ilk 18-20 yaşlarında çok fazla görülmüyor. Kadınlar genelde doğurganlıklarının arttığı dönemde lekelenmeye başlıyor.

Dolayısıyla 20’li yaşlardan itibaren kadınlar daha kolay lekeleniyor dersek yanlış olmaz.

Yazar: Enes Eker

Источник: https://www.bilgiustam.com/trlerine-gre-cilt-lekesi-tedavisi/

Cilt Lekelerini Hiç Olmamış Gibi Yok Edecek 6 Ev Yapımı Bitkisel Reçete

Cilt Lekesi Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı

İster açık ister koyu bir tene sahip olun, cilt lekeleri çok belirgin olmasalar bile rahatsız edicidir. Cildimizi temizlemek ve beslemek için yaptığımız onca şeyden sonra orada hala öylece durmaları, gözümüze çarptıkça bizi hoşnutsuz kılar. Hele bazı lekeler var ki, yüzümüzün en göze çarpan noktalarında sinir bozucu şekilde aynadan bize göz kırpar adeta.

Lekelerin başlıca oluşma nedeni güneş. Cilt tipiniz ve hassasiyetinize göre kısa veya uzun süreli, az veya çok güneşe maruz kalmak leke oluşumuna neden olur; ayrıca kırışmalara da.

Yani önce güneşten sakınmak gerekiyor, hem de yalnızca yaz aylarında değil, yıl boyunca.

Eğer çok açık renk ve hassas bir cildiniz varsa koruma faktörlü güneş kremlerini, güneşin varlığını hissettirdiği günlerin tümünde kullanmalısınız.

Hava soğuk ama yine de güneşli mi? Koruma faktörlü kreminizi sürmeden çıkmayın, ayrıca o kremi ellerinizin üstüne sürmeyi de unutmayın.

Ayrıca fındık büyüklüğündeki koyu kahverengi lekeler, başka bir hastalığın habercisi olabileceğinden ilk yapmanız gereken bir cilt doktoruna başvurmak.

Cildiniz leke ve yanı sıra ben oluşumuna çok meyilli ve hassas ise doğru şekilde bakımını ve korumasını yapmak için mutlaka bir dermatoloğa danışın. İhmaliniz, oldukça ciddi cilt sorunlarına neden olabilir.

Aşağıdaki formülleri, cilt lekelerinizin renginin koyuluğuna ve sıklığına göre haftada 2-4 defa arası rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Maskeleri ve peeling’leri temizlemek için yüzünüzü önce ılık sonra soğuk suyla yıkayın. Son yıkama suyunun soğuk olması, gözeneklerinizin kapanması ve cildinizin sıkılaşması için de iyi olacaktır.

Lekenin başını küçükken ezeceksin: Limonlu şekerli peeling ve bal Maskesi

Yeni oluşan veya oluşmaya başlayan cilt lekeleri üzerinde, doğru malzemelerle düzenli şekilde uygulanan peeling’ler etkilidir. En doğru malzeme ise limon ve bal. Önce peeling’i, daha sonra maskeyi uygulayın.

Fakat gündüz değil akşamları. Çünkü turunçgil ailesinin diğer üyeleri gibi limon da cildi güneşe karşı daha hassas yapar ve hatta cildinizde bu meyvelerin kalıntısıyla güneşe çıktığınızda leke oluşumu kolaylaştırır.

Gece uyguladığınızda ise aksi yönde etkili olur. 1 yemek kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı içme suyu ile yarım limon suyunu karıştırın ve temiz cildinize masaj yaparak sürün. 5 dakika sonra yıkayın. Ardından 1 yemek kaşığı bal ile yarım limon suyunu karıştırın ve pamuk yardımıyla cildinize sürün. 20 dakika kadar bekledikten sonra yıkayın.

Hint mutfağı desteğe geldi: Zerdeçal maskesi

Hint mutfağının demirbaşı diyebileceğimiz bu baharatı tüketmek bin bir derde deva. Maskesi ise antibakteriyel olduğundan sivilce ve akneleri kurutuyor, düzenli uyguladığında hem onların izlerini hem de lekeleri azaltıyor. Zerdeçal maskesini pek çok farklı malzeme seçeneğiyle yapabilirsiniz.

1 yemek kaşığı toz zerdeçala, macun kıvamını alana kadar şu malzemelerden 1 veya en fazla iki tanesini ekleyin: Hindistan cevizi yağı, süt, limon suyu, bal veya yoğurt. Maskeyi temizlediğiniz cilde hafifçe masaj yaparak sürün. 20-30 dakika beklettikten sonra önce ılık sonra soğuk suyla yıkayın.

Her gün yatmadan: Elma sirkeli cilt toniği

Cilt tipiniz ne olursa olsun her gün yatmadan önce kullanabileceğiniz bu toniğin, zamanla lekelerin renginde bir açılma yarattığını gözlemleyebilirsiniz. Uygun bir şişeye yarı yarıya elma sirkesi ve içme suyu ekleyin.

Temizlediğiniz cildinize pamuk yardımıyla masaj yaparak sürün. Pamuğa birkaç damla taze limon suyu da sıkabilirsiniz, bu toniğin etkisini artıracaktır. Toniği uyguladıktan sonra yüzünüzü yıkamadan uyuyun. Sabah mutlaka yüzünüzü yeniden temizleyin.

Çünkü güneşe çıkmadan önce cildinizi bu malzemelerden arındırmanız gerekiyor.

Asyalı kadınları dinliyoruz: Yulaf unu ve pirinç suyu maskesi

Lif ve vitaminler açısından zengin bir içeriğe sahip olan yulafı tüketmek, özellikle kilo vermek isteyenler için çok iyi bir seçenek. Ayrıca cilde tatbik edildiğinde rengini açma özelliğine de sahip. Pirinç suyunu ise Asyalı kadınlar cilt renklerini açmak için geleneksel olarak yüzyıllardır kullanmakta.

1 avuç pirinci 1 su bardağı içme suyu içinde 20 dakika kadar bırakın. Süre sonunda bardağı bir çay kaşığıyla iyice karıştırın ve bu suyu süzün. Süzdüğünüz suya macun kıvamını alana kadar yulaf unu ve 1 yumurta akı ekleyin.

Temizlediğiniz cildinize masaj yaparak yayın, iyice kuruyana kadar 20-30 dakika bekleyip yıkayın.

20 dakika yeter: Aloe vera jeli

Aloe veranın faydalarından bahsederken cilt hücrelerini yenileyici özelliğinden evvelce bahsetmiştik. Bu jeli, tek başına maske olarak uygulayabilirsiniz. Ayrıca şu ek malzemelerle daha işe yarar hale de getirebilirsiniz:

– 1 yemek kaşığı Aloe vera jeli- 1 ampul E vitamini

– 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı veya sütü

Hepsini karıştırıp parmaklarınız veya bir parça pamuk yardımıyla temizlediğiniz cildinize sürün, 20-30 dakika beklettikten sonra yıkayın.

Sandal ağacı anlatsın: Renk açıcı cilt temizleme yağı formulü

Sandal ağacı yağı, cilt için çok iyi bir besleyici maddedir ve cilt lekelerini hafifletmenin yanış sıra kırışıkların görünümünü azaltıcı etkisi de vardır. Hint yağı ve Hindistan cevizi yağı, cildi yumuşatır ve lekelerin açılmasında etkilidirler.

Bu üç yağı, yarı yarıya ölçüsünde (örneğin 1’er yemek kaşığı) karıştırın. Avuçlarınızda ısıtarak parmaklarınızla yüzünüze hafifçe masaj yaparak iyice yedirin.

Pamuklu bir bezi veya büyükçe bir pamuk parçasını kaynar su dolu kaba batırıp çıkarın ve sıkın, ardından bununla yüzünüzdeki yağı temizleyin. Bu yöntemi günün her saati, öncesinde cildinizi temizlemeye gerek olmaksızın ve haftanın her günü uygulayabilirsiniz.

Cildiniz kuru veya kuruya dönük normal ise ekstra nemlendirici kullanmanıza gerek yoktur. Zira ciltte kalan yağ, bu işlevi görecektir.

Şifa olsun

Источник: https://yemek.com/cilt-lekelerini-yok-eden-bitkisel-receteler/

Hamilelik Lekeleri Ne Zaman Başlar?

Cilt Lekesi Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı

Hamilelik dönemi, her haliyle, her belirtisiyle, her değişikliğiyle çok özel ve farklı bir süreçtir.

Bu dönemde artan bazı hormonlar nedeniyle anne adaylarının dış görünüşlerinde olduğu kadar ciltlerinde ve saçlarında da bazı değişimler oluyor.

Aşırı kilo almak, yorgunluk, halsizlik, hareket kısıtlılığının yanında bir de kadınların hamilelik döneminde çok şikayet ettikleri konuların ilk sıralarında cilt lekeleri, ciltteki çatlaklar ve saçların yıpranması sorunları geliyor.

Hamilelik döneminde oluşan çatlaklar, lekeler, saç sorunlarıyla ilgili olarak pek çok önemli husus var. Bu olumsuz durumların daha gebelik başlamadan önce bilinmesi ve engellemeye yönelik önlemlerin alınması önem taşıyor.

Burada asıl önemli olan da, anne adaylarının doktorlarına sorup danışmadan herhangi bir ilaç ya da her hangi bir kimyasal almamalarıdır. Bu bağlamda gebelik öncesinde var olan ve gebelikte de tekrar eden, devam eden bir sağlık sorununa karşı da reçeteli de olsa ilaç alınmamalıdır.

Gebeliğin seyri ve bebeğin sağlığı için sakıncaları olabileceği için mutlaka doktorun gebeliğe uygun yeni bir tedavi planlaması gerekir.
Gebelikten önce en basit baş ağrısı için kullanılan bir ağrı kesici bile gebelikte anne adayının ve bebeğin sağlığını tehdit edebilir.

Aynı bağlamda gebelik öncesinde egzama sorunu olan ve bunun için ilaç kullanan anne adayı, gebelik döneminde aynı ilacı kullanmaya devam etmemelidir. Bu bakımdan ilaç her ne olursa olsun doktor, “gebelikte kullanımı uygundur” demediği sürece kullanılmamalıdır.

Bu kural, reçete ile satılan ilaçların yanı sıra cilt ve saç bakımı için kullanılan ürünler için de geçerlidir. Aksi halde cilt ve saç sorunları da kaçınılmaz olacaktır.

Gebelikte cilt lekeleri neden olur?

Gebelikte anne adaylarının en fazla şikayet ettikleri sorunlardan birisi alınan fazla kilolar, bir diğeri ise cilt lekeleridir. Ciltte oluşan kahverengi lekeler, hemen hemen tüm hamileliklerde görülen ortak sorunlardandır.

Gebelikte hem lekelerin oluşmasında hem de yoğunluğunda kişinin genetik yapısı, beslenme alışkanlıkları ve bir de ne kadar sıklıkta güneşe çıktığı etkilidir. Gebelik öncesinde kadının uzun dönem doğum kontrol hapı kullanmış olması, çok uzun süre güneşte kalması durumunda da hamilelik döneminde yoğun lekelenmeler oluşuyor.

Hamileliğin başından itibaren, hatta gebelik öncesinde bile olsa güneşin zararlı ışınlarından korunmak gerekiyor. Ancak hamilelikte anne adayının yeterince D vitamini alabilmesi için güneşten yeterince faydalanması önem taşıyor. Gebelikte yeterince D vitamini alabilmek için anne adayının her gün 20 – 30 dakika güneş görmelidir.

Ancak bu süreyi aşmamakta da fayda var. Vücudun D vitaminini sentezleyebilmesi için mutlaka güneş ışınlarına ihtiyacı vardır, fakat kontrollü ve kısıtlı bir güneş ışığından bahsedilmektedir.

Gebeliğin oluşması ve bebeğin rahme yerleşmesiyle birlikte anne adayının vücudunda salgılanan hormonlar, cilt yapısını değiştirmektedir. Bundan dolayı da koltuk altı, kasık ve karın orta bölgesinde renk değişiklikleri, renk koyulaşması şeklinde bazı gelişmeler olabiliyor.

Gebelik lekeleri adı verilen melazma, anne adaylarının daha çok alın bölgesi, dudak üstü ve yanaklarda ortaya çıkmaktadır. Bunun sebebi de cilde rengini veren renk hücrelerinin gebelikte daha fazla çalışmasıdır. Gebelik lekeleri sıklıkla buğday tenli kişilerde görülmekle birlikte, açık tenli kişilerde de ortaya çıkabilir.

Gebelik döneminde salgılanan büyüme hormonu, östrojen ve progesteron hormonları, bu lekelerin ortaya çıkmasına uygun ortam oluşturur. Anne adaylarının bu süreçte çok fazla güneşlenmesi de bu lekelenmelerin iyice artmasına sebep olur.

Güneşten koruyuculuğunun çok yüksek olduğu iddia edilen güneş koruyucu kremlerin kullanılması da bu dönemde leke oluşumunu önlemezken, var olanları da ortadan kaldırmaz. Bir de bu dönemde her güneş koruyucunun kullanılması da zararlı olabileceği için önerilmez.

Bu bakımdan gebelikte güneşten korunmak konusunda doktora danışmak ve sadece doktorun önerdiği ürünleri kullanmak en doğru yaklaşım olacaktır. Çünkü doktorun izni ve önerisi olmadan kullanılan güneş kremlerinin içindeki bazı kimyasal maddeler hem cilde hem de anne karnındaki bebeğe çok ciddi zarar verebilir.

Hamilelikte leke tedavisi yapılmaz!

Lekelenmelerin çok yoğun olduğu hamilelik döneminde anne adayları bir an önce leke tedavisi yapmak isterler. Ancak hormonların sıra dışı şekilde salgılandığı gebelik dönemi leke tedavisi için hiç de uygun değildir. Hiçbir doktor, hamilelik dönemi içinde leke tedavisini önermez.

Gebelik lekelerinin çoğu doğumdan sonraki birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolur. Ancak bazı kadınlarda doğumdan sonra da lekeler geçmez, aynı şekilde kalabilir. Bu gibi bir durumda bir uzmana başvurup leke tedavisi yaptırmak en doğrusudur.

Ancak pek çok cilt uzmanı leke tedavisi için emzirme döneminin bitmesini beklemeyi önermekteler.

Tüm bunların yanında hamilelik döneminde anne adayının yüz, el, kol bölgesinde kılcal damarlarda çatlamalar olabiliyor. Anne adaylarının bacak bölgesinde gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kılcal damarlar artış gösterebiliyor.

Bu bağlamda ellerde kızarmalar, mantara yatkınlık, terlemede artış, vücutta su tutulumunun artması gibi sorunlar da yaşanabiliyor.Ancak gebelikte kılcal damarlarla ilgili sorunlar daha çok; aşırı kilo alan hamilelerde görülmektedir.

Gebelik döneminde yaşanan cilt sorunlarından birisi de ilk aylarda sıkça görülen akneler, sivilcelerdir. Fakat gebeliğin 4. ayından sonra bu akne oluşumunda azalma oluyor.

Sağlıklı bir hamilelikten bahsedildiğinde en önemli husususun sağlıklı ve doğal bir beslenme programı olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda besleme uzmanları da sağlıklı beslenmenin önemini vurgulamaktadır.

Hamilelik döneminde şeker ve yağ bakımından zengin gıdalarla beslenmek, alınması gerekenden çok fazla miktarda kalori almak, yeterince hareket etmemek, uykusuz kalmak, stresli bir hamilelik dönemi yaşamak da aşırı kilo artışını tetiklemektedir. Bu şekilde beslenme programı uygulamak ciltte sivilcelenmeyi artırır, hatta hormon dengesini bozar.

Bu sorun da çoğu zaman cilt sorunlarına sebep olur. Bu bağlamda hamilelik süresince nasıl bir beslenme programı uygulanacağı konusunda bir beslenme uzmanından yardım almak en doğrusudur.

Hamilelikte cilt sağlığı için neler yapılabilir?

Hamilelik döneminde cilt bakımına ve temizliğine her zamandan fazla önem göstermek gerekiyor. Bu süreçte hormonların da artışı nedeniyle cilt salgılarının arttığı unutulmamalıdır. Bu bakımdan her gün düzenli olarak ılık duş almak terlemeyi de azaltacaktır. Terleme vücutta isilik, pişik gibi riskleri artabilir, kilonun hızla artması ve hormonlar da bunu tetikleyici rol oynar.

Bu süreçte kimyasal içerikli bir ilaç ya da kozmetik ürünler kullanmak yerine, duş aldıktan sonra bir miktar talk pudrası ile cildi rahatlatmak da doğru olur. Bununla birlikte gebelik döneminden önce sıklıkla kullanılan duş jelleri ve banyo sonrası losyonlarının da kullanılmamasında fayda var.

Hamilelikteki cilt bakımında doktorların önerdiği doğal ürünleri tercih edilmelidir. Bunlar arasında badem yağı, buğday yağı ve zeytinyağı en sık olarak kullanılanlardır. Özellikle kış mevsiminde topuklarda oluşabilecek çatlaklara karşı vazelin kullanılabilir.

Ancak ciltte oluşan lekeler için profesyonel cilt bakımı yaptırmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü bu tür uygulamalar sırasında kullanılan ürünler gebeliğe zarar verebilir. Ayrıca gebelikte makyaj ürünleri, özellikle de tüm yüzü kapatan, yoğun kimyasal içerikli pudra ve fondöten gibi ürünlerden uzak durulmalıdır.

Meme çatlaklarını önlemek içinse tatlı badem yağı ve E vitamini içeren doğal yağlar kullanılabilir.

Источник: https://www.aliosmankoyuncuoglu.com/hamilelik-lekeleri-ne-zaman-baslar/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.