Cilt (Yüz Kurdu) Bitkisel Tedavi Yöntemi

içerik

Yağ Kisti Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Cilt (Yüz Kurdu) Bitkisel Tedavi Yöntemi

Yağ kistleri, büyüklüğü 0,5 cm ile 2.5 cm arasında değişebilen küçük, kanserojen olmayan ve cildin üst tabakasında görülen şişliklerdir. Genellikle acısızlardır ve çevrelerinde kırmızı renkte bir yumru şeklinde şişkinlik görülür.

Bu kistler genellikle ciltteki sebum üretiminin çok olduğu, yüz, boyun, omuz, ense ve göğüs gibi yerlerde görülürler. Ortaya çıkma sebepleri çoğunlukla hasar görmüş bir saç folikülü veya aşırı çalışan yağ bezelerinden kaynaklanır.

Yağ kistlerini tedavi etmek ve ortaya çıkmasını engellemek için genellikle ciltteki yağ üretimini dengeleyen bitkisel tedavi yöntemleri tercih edilir. Sizin için bu doğal yöntemlerin en etkili olanlarını sıraladık;

1. Sıcak kompres

Temiz bir el bezini sıcak suya batırın. Kıvırıp aşırı suyu süzdükten sonra kistin üzerine koyarak bu şekilde 5 – 10 dakika boyunca bekleyin. Kist iyileşene kadar bu işlemi günde 3-4 kere tekrarlayın. Kan dolaşımını hızlandırarak iyileşme süresini kısaltacak bu yöntemde el bezi ve su yerine eğer elinizde varsa ısıtma yastığı da kullanabilirsiniz.

2. Elma şırası sirkesi

Elma şırası sirkesi, bakteriyel enfeksiyonları yok eden asetik asit içerir. Kistleri tedavi etmek için uygulanan sikloroterapi işleminde de elma şırası sirkesinden faydalanılır.

Elma şırası sirkesini direk olarak yağ kistinin üzerine uygulayın ve bir bandaj ile kapatın. Bandajı günlük olarak değiştirmeye dikkat edin. 1 hafta sonunda kistin üzerinde sert bir tabaka oluştuğunu göreceksiniz.

Bu sert tabakayı nazikçe kaldırın ve kistin içerisindekileri akıtın. Temiz bir el bezi yardımı ile bu bölgeyi temizleyin.

3. Aloe Vera

Aloe veranın antibiyotik etkisi gösteren fenol içeren bileşenleri vardır. Bu yüzden yağ kistlerini tedavi etmek için de aloe vera son derece etkilidir. Aloe Vera yapraklarında bulunan ve sıkarak çıkarabileceğiniz jeli kistin üzerine sürün. Bu işlemi bir kaç gün ( kist iyileşene kadar ) günde iki kere olacak şekilde devam ettirin.

4. Hint yağı

Bir temizleme pamuğunu Hint yağına batırarak direk olarak kistin üstüne örtün. Daha sonra sıcak su torbasını temizleme pamuğunun üzerine koyun. Bu şekilde bir süre beklettiğinizde kistin küçüldüğünü gözlemleyebilirsiniz.

5. Sandal ağacı ve gül suyu

Sandal ağacı içerdiği mantar önleyici bileşenler ile yağ kistlerinin de tedavisinin hızlanmasını sağlar. Sandal ağacını bir krem kıvamı alana kadar gül suyu ile karıştırıp kistin üstüne sürün. Kuruyana kadar bekleyin ve kuruduktan sonra soğuk su ile durulayın. Kistten kaynaklanan iltihabı da azaltacak olan bu tarifi günde 2 defa kist ortadan kalkana kadar uygulamaya devam edin.

6. Bal

Bal bulabileceğiniz doğal tedaviler arasında en organik olanıdır. Yağ kistlerini tedavi etmek için en etkili yöntemlerden birisi de baldır.

 • Bir miktar buğday çimini yarım muz ve 1 yemek kaşığı bal ile blenderda karıştırın. Ortaya çıkan bu karışımı kist olan bölgenin üstüne sürün. Temiz bir bez ile üstünü kapatın ve gece boyunca bu şekilde kalmasını sağlayın. Bu uygulamayı kist iyileşene kadar günlük tekrar edin.
 • Alternatif bir tedavi yöntemi ise 3 yemek kaşığı bal ile 1 yemek kaşığı toz tarçını karıştırın. Bu karışımı kistin üzerine sürün. Bu uygulamayı da kist yok olana kadar günlük olarak uygulayabilirsiniz.
 • Bir diğer alternatif bal tedavisinde ise 1 yemek kaşığı bal ile 1 yumurta beyazını iyice karıştırın. Karışımı kist olan bölgeye temiz parmak uçlarınızla nazikçe yayın. Bu uygulamayı günde iki kere sabah ve akşam tekrarlayabilirsiniz.

7. Patates

Patates bol miktarda C vitamini içerir. C vitamini ölü cilt hücrelerinin atılmasını hızlandırdığı için yağ kistlerinin tedavisi açısından da idealdir.

 • Kistin üzerine bir patates dilimi koyun ve temiz bir bez ile üstünü örtün. Gece boyunca bu şekilde kalmasını sağlayın.
 • Alternatif olarak bir pamuk topunu patates suyuna batırarak kistin üzerine de sürebilirsiniz. Yine gece boyu durulamadan bu şekilde kalmasını sağladığınızda sabah kalktığınızda kistin boyutunun küçüldüğünü göreceksiniz.

8. Zerdeçal

Zerdeçal kisti kırıp cildin o bölgesini eski haline getirme açısından en etkili bitkisel tedavi yöntemlerindendir. Ayrıca bu sayfadaki tedaviler arasında en çok ağrı kesici etki gösteren de zerdeçaldır.

 • 1 bardak suyu içine 1 yemek kaşığı zerdeçal ekleyerek kaynatın ve kaynadıktan sonra soğumaya bırakın. Soğuttuğunuz bu zerdeçal çayını her gece içerek hem kistin iyileştirmesini hızlandırır hem de acısını dindirebilirsiniz.
 • Alternatif olarak bir miktar nane suyu ve toz zerdeçalı karıştırarak kremsi bir kıvam elde edin. Bu karışımı kistin üzerine sürün ve 15 dakika kalmasını sağlayın. Su ile durulayabilirsiniz.
 • Aynı tedaviyi zerdeçal, bal ve su karışımı ile de yapabilirsiniz.

9. Karbonat

Karbonatı bir miktar tuz ve su ile yumuşak bir kıvam alana kadar karıştırın. Bu karışımı kistin üzerine yayın. Bu, kist tedavisinde en popüler yöntemlerden birisidir ve oldukça etkilidir. Cildinizdeki pH seviyesini de düzenleyerek bakteri üremesinin önüne geçer ve yanma ve kaşınmayı da giderir.

10. Lahana

Lahana yapraklarını suda kaynatıp yumuşattıktan sonra kistin üzerine kapatabilirsiniz. Daha sonra üzerini ince ve temiz bir bez ile kaplayın. Yağ kistlerini tedavi etmek için oldukça etkili bir yöntemdir.

Yağ kisti tedavisi süresince bunlara dikkat edin!

 • Bol bol su için ve bol bol taze meyve tüketin.
 • İçindeki iltihabı çıkarmak için sakın sıktırmayın, bu şekilde enfeksiyonu vücutta başka yerlere de yaymış olursunuz.
 • Yağ kistleri iyileşene kadar lif açısından zengin yiyecekler tüketmeye özen gösterin.
 • Yağ kisti olan bölgelerin güneş ışığına aşırı maruz kalmamasına dikkat edin.
 • Eğer kistin büyüklüğü giderek genişliyorsa ve sizi rahatsız edecek boyutlara ulaştıysa vakit geçirmeden bir uzmana danışın.
 • Tuzlu, baharatlı ve kafeinli gıda ve içeceklerin alımını tedavi sürecinde azaltın.
 • Eğer kist kendi kendi patlarsa bol su ile yıkayın ve eğer elinizde varsa anti bakteriyel bir sabunla iyice temizleyin.
 • Kistin etrafındaki bölgeyi temiz tutmaya ekstra özen gösterin.
 • Kist olan bölgeye bir uygulama yapmadan önce ellerinizi iyice temizlediğinizden emin olun.
 • Kullandığınız cilt bakımı ürünlerinin yağsız olmasına özen gösterin.

Bu yazı Ara 26, 2018 tarihinde güncellendi

Источник: //www.ciltsitesi.com/dogal-maskeler/yag-kisti-bitkisel-tedavi-yontemleri/

Kıl kurdu nasıl dökülür? Nasıl Geçer? Doğal ve bitkisel tedavisi

Cilt (Yüz Kurdu) Bitkisel Tedavi Yöntemi

Vücudunuzda bir yerlerde bir kurt dolaştığı düşüncesi oldukça korkutucu değil mi? Ancak insanlarda kıl kurdu, bağırsak kurdu ve parazitler düşündüğünüzden daha yaygındır.

Kıl kurdu insanlarda en yaygın görülen kurtlardan biridir.

“Kıl Kurdu nasıl dökülür?” başlıklı bu yazımızda kıl kurdu bitkisel tedavisi ve kıl kurdu döktüren doğal yöntemler hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Kıl kurdu nedir?

Kıl kurdu 0.6 cm ila 1 cm arasında uzunluğa sahip olabilir. Özellikle 5-10 yaş arası çocuklarda yaygındır. Ayrıca kıl kurdu taşıyan hastalarla sürekli temas halinde bulunan sağlık görevlileri de risk grubunda yer almaktadır.

Kıl Kurdu Belirtileri

Kıl kurdu belirtileri söz konusu olduğunda ise durum daha karmaşıktır. Bazı durumlarda kıl kurdu hiçbir belirti ortaya çıkarmayabilir. Diğer yandan çoğu kişide makatta sürekli kaşıntı ve anüs etrafında tahriş gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Ayrıca anüs bölgesinde ve dışkıda kıl kurdu görülebilir.

İlaveten kıl kurdu belirtileri arasında huzursuzluk, uykusuzluk, karın ağrısı, mide bulantısı ve iştah kaybı da yer almaktadır.

Kıl kurdu bulaşıcı mı? Nasıl bulaşır?

Kıl kurdu enfeksiyonu son derece bulaşıcıdır. Kıl kurdu taşıyan kişilerin kullandığı eşyalarda veya kıl kurdu enfeksiyonu bulaşabilir. Ayrıca kirli yiyecekler, yeterince pişmemiş etli yiyeceklerde de kıl kurdu bulunabilir.

Enfeksiyon döngüsü kıl kurdunun yumurtalarının mideye inmesi ile başlar. Kıl kurdu yumurtaları mideye indikten sonra kuluçka ve olgunlaşma dönemi başlar. Vücutta bu yumurtaların bulunması kişide kıl kurdu enfeksiyonu bulunduğu anlamına gelir.

Kıl kurdu tedavisi kesinlikle geciktirilmemelidir. Tedavinin geciktirilmesi etrafınızdaki kişileri de enfeksiyon riskine dahil eder. Sizde veya aile üyelerinizden birinde kıl kurdu belirtileri ortaya çıkmış ise derhal tedaviye başlanması gerekmektedir. Diğer yandan kıl kurdu tedavisi sürecinde yararlanabileceğiniz doğal yöntemler de bulunmaktadır.

Kıl kurdu nasıl dökülür?

İşte kıl kurdu tedavisi sürecinde başvurabileceğiniz doğal yöntemler:

1 Hijyen Kuralları

Kıl kurdunun yayılmasını önlemek için öncelikle kişisel hijyene ve ev temizliğine son derece dikkat edilmelidir. Hijyen ve ev temizliği kurallarına dikkat etmek kıl kurdu yumurtalarını yok edecek ve kıl kurdu enfeksiyonunun yayılmasını önleyecektir.

 • Hafif bir sabun ve sıcak suyla ellerinizi düzenli olarak yıkayınız. Tuvaleti kullandıktan sonra, bebek bezi değiştirdikten sonra, yemekten önce ve ağzınıza dokunmanız gerektiğinde mutlaka ellerinizi yıkayınız.
 • Gece boyunca birikmiş olabilecek kıl kurdu yumurtalarını temizlemek için her sabah duş alınız.
 • Kıl kurdu yumurtaları tırnak altlarına kolayca yerleşebilir. Bu nedenle tırnaklarınızı kısa tutunuz. Tırnaklarınızı yemeyiniz.
 • İç çamaşırlarınızı her gün değiştiriniz ve sıcak suda yıkayınız.
 • Tüm yatak çarşafı ve nevresim takımlarını sıcak suda yıkayınız.
 • Uykuda giydiğiniz giysileri her gece değiştiriniz.
 • Özellikle halı gibi parazitlerin yaşayabileceğin tüm alanları iyice temizleyiniz.
 • Oyuncaklar, zemin, mutfak tezgahı ve klozet gibi kıl kurdu yumurtası taşıyabilecek tüm yüzeyleri temizleyiniz.
 • Mutfak ve banyoyu her gün temizleyiniz.

2 Çiğ Sarımsak

Sarımsak kıl kurdu için mükemmel bir bitkisel tedavi yöntemidir. Sarımsakta bulunan alisin adlı organosülfür bileşeni bağırsak kurdu problemlerini azaltmaya yardımcı olur.

Antiparazit özelliği sayesinde sarımsak mevcut yumurtaları öldürür ve dişi kurtların daha fazla yumurta bırakmasına yardımcı olur. Sarımsak sadece kıl kurdu değil diğer tüm bağırsak kurdu türlerinde etkilidir.

 • Her gün aç karnına 2-3 sarımsak yiyin ve 1 hafta boyunca buna devam edin.
 • Alternatif olarak 2 adet ezilmiş sarımsağı yarım bardak sütün içinde kaynatın ve aç karnına 1 hafta boyunca için.
 • Ayrıca 2-3 doğranmış sarımsak ile bir miktar vazelini karıştırın. Bu karışımı yatmadan önce makat bölgesine sürün. Ertesi sabah soğuk suyla iyice yıkayın.

3 Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi kıl kurdu bitkisel tedavisi için etkili olan antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Ayrıca vücuttan parazitlerin atılmasına ve bağışıklık sisteminin bunlarla savaşmasına yardımcı olan güçlü antiparazit özelliklere sahiptir. Kıl kurdu düşürmek için Hindistan cevizinin kendisini veya Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz.

 • 1 yemek kaşığı taze Hindistan cevizini her sabah kahvaltıda tüketin. Birkaç saat sonra 1 çay kaşığı hint yağı ile 1 bardak sütü karıştırın ve için. Bu yöntemi her gün tekrarlayın.
 • Alternatif olarak her sabah 1-2 çay kaşığı organik Hindistan cevizi yağı içebilirsiniz.
 • Ayrıca yatmadan önce makat bölgesine az bir miktar Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.

4 Kabak Çekirdeği

Kıl kurdu bitkisel tedavisi sürecinde kabak çekirdeği yardımcınız olacaktır. Kabak çekirdeğinde bulunan curcurbitin maddesi antiparazit özelliklere sahiptir. Kıl kurdu oluşumlarını felç eder ve bunların bağırsak duvarına tutunmasına engel olarak vücuttan atılmasını sağlar.

2016 yılında International Journal of Molecular Sciences dergisinde yayınlanan bir araştırmada kabak çekirdeğinin bağırsak kurdu enfeksiyonlarında etkili bir bitkisel tedavi olduğu belirtilmiştir.

 • 12 saatlik açtıktan sonra 2 yemek kaşığı kurutulmuş kabak çekirdeği yiyin. 1 saat sonra 1 bardak ılık su veya süt için. Bu yöntemi 1 hafta boyunca her gün tekrarlayın.
 • Alternatif olarak 1 yemek kaşığı ezilmiş kabak çekirdeği ile aynı miktarda balı karıştırın. Bu karışımı her sabah aç karnına 1 hafta boyunca yiyin.

5 Hint Leylağı

Nim olarak da bilinen hint leylağı kıl kurdu bitkisel tedavisi seçenekleri arasında yer almaktadır.

Antiparazit özellikleri sayesinde hint leylağı kıl kurdu gibi bağırsak kurdu oluşumlarını öldürmeye yardımcı olur. Ayrıca vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.

 1. 1 bardak hint leylağı yaprağını yıkayın.
 2. 1 bardak su ile birlikte yaprakları blenderdan geçirin.
 3. Süzün
 4. Kıl kurdu bitkisel tedavisi için bu suyu her gün aç karnına için.

6 Kudret Narı

Kudret narı da kıl kurdu bitkisel tedavisi sürecinde yardımcınız olacaktır. Antihelmintik özellikleri sayesinde kudret narı kıl kurdu gibi bağırsak kurdu enfeksiyonlarını gidermeye yardımcı olur. Ayrıca bu parazitlerin geride bıraktığı toksinlerin temizlenmesini sağlar.

 1. 2 adet kudret narı çekirdeğinin suyunu sıkın.
 2. Bu suyu 1 hafta boyunca günde 3-4 kereye bölerek küçük miktarlarda için.

7 Yeşil Papaya

Yeşil papaya meyvesi güçlü antihelmintik özelliklere sahiptir. Yeşil papaya içerisindeki papain enzimi kıl kurdu bitkisel tedavisi sürecinde etkili olmaktadır. Papayanın yalnızca meyvesi değil çekirdekleri de antihelmintik ve amip öldürücü özelliklere sahiptir.

2007 yılında yayınlanan bir araştırmada kurutulmuş papaya çekirdeklerinin herhangi bir yan etki bırakmaksızın insanlarda kıl kurdu gibi bağırsak kurdu oluşumlarını öldürmeye yardımcı oludğu belirtilmiştir. Yeşil papaya özellikle tropik mevsimlerde bağırsak parazitlerine karşı ucuz, doğal zararsız ve kolaylıkla elde edilebilen bir meyvedir.

 • 1 yemek kaşığı taze sıkılmış papaya suyu ile 1 yemek kaşığı balı 3 yemek kaşığı sıcak suyun içerisine karıştırın. Bu karışımı sabah aç karnına için. 2 saat sonra 1 bardak ılık süt içerisine 2 yemek kaşığı organik hint yağı karıştırın. Bu işlemi 2-3 gün boyunca tekrarlayın.
 • Alternatif olarak papaya çekirdeklerini toz haline getirin. Bu tozdan 2 çay kaşığı alarak 1 bardak ılık süte karıştırın. Sabah aç karnına 3 gün boyunca için.

8 Havuç

Kıl kurdu bitkisel tedavisi seçenekleri arasında bir diğeri de havuçtur. Havuç doğal bir kurt öldürücüdür. Kıl kurdu gibi oluşumların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Beta-karoten ve A vitamini yönünden zengin olan havuç kıl kurdu yumurtalarını yok eder. Ayrıca lif özelliği sayesinde sindirimi kolaylaştırarak daha fazla dışkılamayı sağlar.

Ayrıca havuç bağışıklık sistemini güçlendirerek kıl kurdu ile mücadeleye destek olur.

 1. 2-3 adet havucu rendeleyin.
 2. Sabah aç karnına yiyin.
 3. Birkaç saat boyunca başka bir şey yemeyin.
 4. Kıl kurdu oluşumlarından kurtulmak için 1 hafta boyunca bunu her gün tekrarlayın.

9 Gıdada Kullanılabilir Diyatomik Toprak

Gıdada kullanılabilir diyatomik toprak kıl kurdu tedavisi dahil çeşitli bağırsak kurdu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilir.

Diyatomik toprak diyatom adı verilen ve kıl kurdu ve diğer parazitleri öldüren fosilleşmiş küçük alglerden üretilen tortul, kireçli bir topraktır. Yetişkin kıl kurdu ve kıl kurdu yumurtalarını öldürmede son derece etkilidir.

 1. En az yarım litre suyun içerisine 1 çay kaşığı gıdada kulanılabilir diyatomik toprak ekleyin.
 2. Aç karnına bekletmeden için.
 3. Bu işlemi günde 3-4 kere tekrarlayın.

Dikkat: Bu yönteme başvururken yalnızca gıdada kullanılabilir diyatomik toprak kullanılmalıdır. Diğer diyatomik toprak türleri insan vücudu için toksik olabilir.

10 Beslenme Değişiklikleri

Kıl kurdu tedavisi için bir diğer doğal yöntem beslenmede bazı değişiklikler gerçekleştirmektir. Örneğin kıl kurdu nişasta ve şekerli yiyecekleri sever. Dolayısıyla bunları çok tüketmeniz halinde kıl kurtları bunlarla beslenebilir. Bu nedenle beslenmenizdeki karbonhidrat ve şekeri azaltmanız önerilir.

Diğer yandan taze meyve ve sebzeler, lif yönünden zengin yiyecekler ve tam tahıllar bolca tüketilmelidir. Lif yönünden zengin yiyecekler tüketmek dışkıyı yumuşatarak kıl kurdu yumurtalarının ve kıl kurtlarının vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Ayrıca bağırsaklarda faydalı bakterilerin çoğalması için bolca yoğurt veya kefir tüketilmelidir. Bağırsaklardaki faydalı bakteriler kıl kurdu larvalarının büyümesi için elverişsiz bir ortam oluşturacaktır.

Kıl Kurdu Düşürmek İçin Ek Öneriler

 • Bulunduğunuz yeri güçlü bir şekilde gün boyunca aydınlatınız. Yüzeylerdeki kıl kurdu yumurtaları ışığa karşı hassastır.
 • Üzerinde kıl kurdu yumurtası taşıma ihtimali olan iç çamaşırı, pijama, nevresim, bornoz gibi malzemelerinizi evin içerisinde çırpmayınız.
 • Diş fırçalarını banyoda açıkta değil, dolabın içerisinde muhafaza ediniz.
 • Makat bölgesini kaşımaktan kaçınınız.

Kaynaklar:

Источник: //www.iyibakkendine.com/kil-kurdu-nasil-dokulur-dogal-ve-bitkisel-tedavisi/

Akne Tedavisinde Kullanılabilecek Olan Doğal Uygulamalar

Cilt (Yüz Kurdu) Bitkisel Tedavi Yöntemi

Akne oluşumunun vce yarattığı izlerin önüne geçmek için bitkisel uygulamalar kullanılabilir. Bunların tarifine uygun kullanılması sorunun en aza indirilmesine olanak sağlar.

Akne İzlerinden Kurtulmanın 5 Yolu

Akne ve İz Tedavisi

Akne zararlıların cilt sorunudur. Sivilce cilde saldırır ve güzelliğinizi almaya çalışır. Sivilceler yani akneler inatçı ve bazen iyileşmek zor olan sıkıntılar meydana getirir. Kişiye verdikleri şey, ağrı, benlik saygısı sorunları ve yara izleri gibi bazı olumsuz şeylerdir.

 Bu kalıcı yara izleri, hem sosyal hem de kişisel olarak yaşamın geri kalanında olumsuz etkiler ortaya çıkartır. Aknenin oluşmasından sonra onunla oynamak, kopartmak ve patlatmakta izlerin oluşumunda oldukça etkilidir. Bunun yerine aşağıda akne lekelerine bitkisel çözüm uygulamaları tercih edilmelidir.

Bu uygulamalar Suna Dumankaya gibi uzmanlar tarafından da tavsiye edilir.

Buz

Buz, akne skar problemini önemli ölçüde ortadan kaldıran iyi bir seçenektir. Etkilenen bölgenin iltihaplanmasını hafifletmeye destek olacaktır. Birkaç dakikalığına etkilenen bölgeye bir parça buz küpü koyulması gerekir. Bu problemi en aza indirmek için etkili geçici yollardan bir tanesidir.

Limon Suyu

Limon suyu akne izlerinin giderilmesinde etkili bir çözüm olarak kullanılabilir. Taze limon suyu bir kabın içine sıkılır ve pamuk desteği ile cilt üzerine uygulanır. Akne lekelerini giderici olarak çalışan bu uygulama soğuk su ile durulanmalıdır.

Düzenli kullanım ile ciltteki izler kısa süre içinde azalmaya başlar. Hafta 2 ya da 3 defa uygulanması yeterli olacaktır. Cilde limon güneş ile birlikte zarar verebileceğinden dolayı yüzünüzde limon suyu varken kişi kendini güneşe maruz bırakmamalıdır.

Her zaman geceleri uygulama yapmak bu konuda oldukça önemli olan bir detaydır.

Yeşil Çay Özü

Yeşil çay özü, cildin lekelerini çıkarmanın yanı sıra akne tedavisi için mükemmel bir seçenektir. Cildin durumunu iyileştirmek için yeşil çayı içebilir ve hatta bu çayı direkt olarak yüze uygulama yapabilirsiniz. Haftada 3 kez cildin üzerine uygulanması yeterli olacaktır.

E Vitamini

E vitamini, sağlıklı bir cilt sunan yararlı kaynaklardan bir tanesi olarak kabul edilir. Vitamin E kapsülü almak yerine, sıvıyı kapsülün dışına çıkarabilir ve şaşırtıcı bir sonuç elde etmek için yara bölgesindeki bölgeyi de uygulayabilirsiniz. Haftada 2 kez cildin üzerine uygulanması yeterli olacaktır.

Aloe Vera

Bu bitkinin yapraklarının içinde bulunan jel rejeneratif özelliklere sahip bitkisel özler içerir. Özellikle iyileşme, gerilme izleri, yanıklar ve akne izleri için cilde faydaları bilinmektedir.

 • Uygulama için yaprakların içinden alınacak olan 1 kaşık jel buzdolabından soğutulur.
 • Ardından direkt olarak yara izleri üzerine sürülür.
 • 30 dakika süresince bekletildikten sonra ılık suyla yıkanması gerekmektedir.

Sodyum Bikarbonat

Hafif yara izleri üzerinde etkili olan ve akne için mükemmel olan etkili bir eksfoliyaldir. Uygulama içinde;

 • Öncelikli olarak yüz su ile temizlenir ve nemlendirici sürülür.
 • Ardından yüze birkaç dakika boyunca bir tutam bikarbonat uygulanır.
 • Daha sonra ılık su ile yıkanması gerekmektedir.
 • Bu ilacı çok kullanmak gerekmez. Haftada bir kez kullanılması olumlu sonuçlar verir.
 • Çok fazla bikarbonat hassas cilde zarar verebilir.

Bal

Rejeneratif ve yumuşatıcı etkileri bulunur. Uygulama için;

 • Bir yara izi çıkarmak için mükemmel düzeyde bir maske yapmak adına balı yumurta sarısı ile karıştırabilirsiniz.  Bu karışımı akne tedavisinde kullanmak için 20 dakika boyunca yara izlerine uygulamak gerekir.
 • Yüzü temizlemek için bol su ile yıkanma sağlanmalıdır.
 • Bal ayriyeten antiseptik özelliklere sahiptir ve ciltte nem dengesinin sağlanmasına izin verir.

Kuşburnu Yağı

Tıpkı bal gibi, bu yağ hasarlı dokuları hafifletmek için rejeneratif özelliklere sahiptir. Yeni dokular oluşturarak yaraların izlerini temizleme olanak sağlar. Yatmadan önce bunu yağın cilt üzerine uygulanması gerekir. Kokusu hoş olan yağ kesinlikle rahatsız etmez. Ayrıca düzenli şekilde her akşam uygulanması gerekir.

Domates

Anti-exfoliant özelliklerine sahip olan domates ayrıca cildin bakımı için mükemmel olan beta-karoten bakımından da oldukça zengindir. Ciltte bulunan kistik aknelerinde ortadan kalkmasına olanak sağlar. Özelliklerinden yararlanmak için;

 • Domatesleri dilimler halinde kesilir.
 • Cilt üzerine koyulan bu dilimler 10 dakika boyunca cildin üzerinde bekletilmelidir.
 • Bunun dışında domates suyu ve salatalık ile mükemmel bir tonik yapılabilir. Bir karıştırıcıda bir domates ve yarım salatalık karıştırılır. Etkilenen bölgeleri bu harika tonik pamuk yardımı ile sürülür.

 İbrahim Saraçoğlu Kürü

 • 1  fincan maden suyu
 • 1 fincan elma sirkesi

Öncelikli olarak bitkisel akne tedavisi kapsamında uygulama yapmak için doğal elma sirkesi kullanmak gerekir. Karışım sabah ve akşam olmak üzere 2 kere cilde uygulanmalıdır.

Источник: //ciltte.com/akne-bitkisel-tedavi.html

Sarımsak ve Sirke ile Kıl Kurdu Tedavisi

Cilt (Yüz Kurdu) Bitkisel Tedavi Yöntemi

Makatta meydana gelen kıl kurdu tedavisi için sarımsak ve sirkenin kullanımı ile ilgili yazımıza geçmeden önce, kıl kurdu nedir, belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır, sirke kıl kurdunu döker mi, sarımsak iyi gelir mi gibi konulara da değiniyor olacağız;

Kıl Kurdu Nedir?

Kıl kurdu, makat yani anüs içinden dışına kadar yayılan bir çeşit bakteri enfeksiyonuna verilen isimdir. Bağırsak kurdu ya da tenya isimleri ile de yaygın olarak bilinen kıl kurdu çoğu kez zararsız ve tedavisi oldukça basit bir sorun olsa da, yaşandığı süre boyunca hastaya oldukça rahatsızlık veren, kaşıntı, yanma, acı hissiyatına yol açan bir durumdur.

Kıl kurdu tedavisi için yaygın olarak kullanılan bitkisel yöntemlerden sirke ve sarımsağın kurt dökme özelliklerinden detaylıca bahsetmeden önce, kıl kurdunı geçirmek için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler ve diğer tıbbı yöntemlerden de bahsetmek istiyoruz.

Kıl Kurdu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kıl kurdu tedavisi, doktorlar tarafından önerilen bir takım ilaçlar sayesinde kolayca yapılabileceği gibi, aşağıda bahsi geçen doğal yöntemlerle de başarılı sonuçlar alındığı bildirilmiştir;

 • Sirke içerek kıl kurdundan kurtulmak
 • Sirke sürerek kıl kurtlarını dökmek
 • Sarımsak sürerek kıl kurdu tedavisi
 • Vazelinle Kurt Dökmek
 • Nohut Suyu ile Bağırsak Kurdu Tedavisi

Sirke Kıl Kurdunu Döker mi?

Sirkenin kıl kurdunu tamamen döktüğüne dair bilimsel bir kanıt olmamakla birlikte uzun yıllardır kıl kurdundan kurtulma tedavisinde en yaygın olarak kullanılan doğal yöntemdir.

 • Sarımsak ve elma sirkesini bir kavanoza koyunuz.
 • 10 gün kadar bekletiniz
 • Ardından günde 1 bardak içiniz
 • Ayrıca elma ya da üzüm sirkesi ile ezilmiş sarımsağı karıştırarak elde edeceğiniz kıvamlı bir kür sayesinde makat bölgenize doğrudan uygulayarak da kıl kurdundan kurtulabilirsiniz.

Sarımsak Kıl Kurduna İyi Gelir mi?

Sarımsak sürmek anüs bölgesi için ağrılı ve acılı bir yöntem olabileceğinden, en iyisi sarımsağı bütün dişler halinde çiğnemek ya da sirke ile karıştırarak içmektir. Kıl kurdu dökülmesinde oldukça etkili olduğuna inanılır

Kıl Kurdu Tedavisinde Yaygın olarak Kullanılan İlaç İsimleri:

 • Andozol
 • Sitrax
 • Yomesan
 • Kontil
 • Molit
 • Nidazol

gibi ilaçlar kıl kurdu tedavisinde, sarımsak ve sirke ile bitkisel yoldan kıl kurdu dökme seçeneklerine tıbbi alternatiftir ancak yukarıda bahsi geçen ilaçların konunun uzmanı bir doktor tavsiyesi olmadan kullanılması sakıncalı olabilir.

Kıl Kurdu Kimlerde Sık Görülür?

Kıl kurdu çocuklarda ve bebeklerde daha çok görülmekte ve parazitler daha dirençli olmakla birlikte, zaman zaman yetişkinlerde de görülebilir.

Kıl Kurdunun Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki kıl kurdu belirtilerinden en az 4 tanesinin bir arada bulunması rahatsızlıktan şüphelenilmesi için yeterli kanıt niteliğindedir. Diğer yandan belirtiler, farklı rahatsızlıklara da işaret ediyor olabileceğinden detaylı doktor muayenesi ve değerlendirmesi tavsiye edilir.

 •  Anal veya vajinal bölgede şiddetli kaşıntı
 • Burun içinde kaşıntı
 • ağızdan özellikle geceleri kontrolü güç salya akması,
 • diş gıcırdatma – strese bağlı olmayan-
 • Sebebi belirmenemeyen huzursuzluk, uykusuzluk, bebeklerde ağlama
 • Sürekli devam etmeyen ancak arada gözükse de şiddetli karın ağrısı
 • Yemeye içmeye bağlı olmayan bulantı
 • Aralıklı görülen ishal durumu
 • Normalinden daha kokulu, daha yumuşak veya keçi pisliği tarzında kaka yapılması
 • Şiddetli gaz sancısı tarzı ağrılar
 • Diş ve mideye bağlı olmayan sebebi belirlenemeyen ağız kokuları,
 • vücutta kaşıntılı döküntüler,
 • ağız çevresinde rengi soluk bölgelerin oluşması

Kıl Kurdu Tanısı Nasıl Konur?

Çoğu kez çocuk doktoru ya da dhailiye doktorunun muayenesi sırasında ek bir teste gerek kalmadan tanısı konulabilen kıl kurdunun kesin tanısı ve bağırsak parazitinden ayrılması için en garantili yöntem gaitada yapılacak parazit testidir.

Yetişkinlerde de çocuklarda da yapılacak gaita testinde kullanılacak kakanın – dışkının – yarım saatten fazla bekletilmemiş olması, taze olarak teste tabi tutulması kıl kurdunun doğru tanısı ve tedavisinde önem teşkil etmektedir.

Hamilelikte Kıl Kurdu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelikte de kıl kurdu durumu için güvenle uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerinden bir tanesi elma sirkesidir ancak makat çevresindeki enfeksiyonların genital bölge aracılığıyla rahim içerisine ulaşması ve elma sirkesi tedavisinin kıl kurdu dökmede yetersiz kalması durumunda gebeliğiniz için risk taşıması söz konusu olduğundan, konuyla ilgili ivedilikle bir uzman kadın doğum doktoruna danışılması gerekmektedir.

Eğer rahatsızlık henüz ciddi boyutta değilse ve yalnızca şüpheleniyorsanız, elma sirkesi ve sarımsak ve vazelini deneyebilirsiniz

Kıl Kurdu Tedavisi için Hangi Doktora ve Bölüme Gidilir?

Kıl kurdu bir enfeksiyon hastalığıdır. Kıl kurdu, adından da anlaşılabileceği üzere kıl şeklinde bir parazittir ve karmaşık olmayan durumlarda herhangi bir dahiliye doktoruna başvurabilirsiniz.

Aynı zamanda enfeksiyon hastalıkları uzmanı, kadın doğumcular ve dermatologlar yani cildiye uzmanları da kıl kurdunun tanı ve tedavisinde yetkin hekim gruplarındandır.

Diğer yandan eğer kıl kurdu çocuklarda ve bebeklerde görülmüşse, herhangi bir uzman çocuk doktoru da konuya muhtemelen vakıf olacaktırç

Sirke ile kıl kurdu dökme oldukça doğal ve güvenli bir yöntemdir. Eğer siz de sirke ile kıl kurdu tedavisi yapmayı denediyseniz, elde ettiğiniz sonuçlar hakkında lütfen bizleri de yorumlar aracılığıyla bilgilendiriniz.

Источник: //www.1ciltbakimi.com/sarimsak-ve-sirke-ile-kil-kurdu-tedavisi/

Bağırsak Paraziti İçin Bitkisel Tedaviler – Doğal Cilt Bakımı

Cilt (Yüz Kurdu) Bitkisel Tedavi Yöntemi

Bağırsak parazitleri, sindirim yoluyla, deriden veya böcek ısırması yoluyla vücuda giren, vücuda girdikten sonra gelişmeye başlayan, canlı için zararlı olan, kurt, tenya, kökbacaklı gibi isimleri olan canlılardır.

Sindirim yolu ile bulaşan yumurtalar, vücuda dahil olduktan belli bir süre sonra kurtçuk haline dönüşüp vücudun beslenmesinden yararlanarak üreyen koloni halinde yaşayan canlılardır. Çeşitli isimleri olan bu canlılar farklı özelliklerde olup metabolizma için hiçbir zaman faydası olmayan özelliktedirler.

Bulaşmaları için spesifik bir yaş grubu olmayıp her yaştan bireye kolaylıkla bulaşabilirler.

Bağırsak parazitleri nasıl bulaşırlar?

Bağırsak parazitlerinin bulaşma yolları arasında;

 • hijyen eksikliği,
 • iyi yıkanmamış sebze ve meyveler,
 • pişmemiş ya da çiğ et tüketimi,
 • fast food tüketimi,
 • tuvalet sonrası ellerin yıkanmaması ya da gelişi güzel yıkanması,
 • bozulmuş gıdalar
 • zayıf bağışıklık sistemi

sıralanabilir.

Bağırsak paraziti belirtileri nelerdir?

Bağırsağa yerleşen bu parazitler kişiye verdikleri zararla teşhis edilebilir:

 • sürekli ağızdan salya akması,
 • ağız kokusunun kötüleşmesi ve uyku halinde salya artması,
 • artan karın ağrıları,
 • ateş,
 • kusma,
 • iştah kaybı,
 • anüs bölgesinde kaşıntı

belirgin şikayetler arasındadır.

Parazitlerin vücuda zararları nelerdir?

 • Kilo almaya çalışan bir birey eğer kilo alamıyorsa vücudunda parazit dediğimiz bir konakçı olabilir.
 • Parazitler siz ne ile beslenirseniz onlarda beslenir, yeteri kadar aldığınızı düşündüğünüz besin miktarını sürekli sizinle paylaşacaklardır.
 • Ayrıca bu parazitler dışkı kıvamını bozabildikleri gibi sürekli ishal halinde olmanıza da sebep olabilirler.
 • Tedavi edilmediklerinde karaciğere, akciğere bile etki ederler.

Bazı türleri zor tespit edilebildiği gibi bazı türleri de ( tenya gibi) anüs bölgesinde sürekli kaşıntıya sebep olduğu için kolay tespit edilir.

Bağırsak parazitleri bitkisel yöntemlerle nasıl dökülür?

Bağırsak parazitleri için mücadele bitkisel yöntemler de kullanılır.

Sarımsak

Birçok rahatsızlıkta destekleyici olarak kullanılması tavsiye edilen sarımsak aynı zamanda parazit düşmanıdır. Bir hafta boyunca aç karnına bir diş tüketeceğiniz sarımsak antiseptik özelliği ile parazit düşürme etkisi gösterecektir. Her ne kadar kullanımı sırasında ağızda hoş olmayan koku bıraksa da parazitleri karşı sarımsak tüketmekten çekinmeyiniz.

Kabak çekirdeği

Parazit ile mücadele birçok araştırma sonucu edinilen bilgiye göre kabak çekirdeğinin parazit faaliyetlerini azalttığı tespit edilmiştir.

Kavrulmamış kabak çekirdeği sabah aç karnına tüketilirse en yüksek etkiyi gösterir.

Kabak çekirdeğini bire beş oranda su ile karıştırıp öğüttükten sonra da tüketebilirsiniz. (200ml su bardağı için 40 gram kabak çekirdeği).

Çörek otu yağı

Ölümden başka her derde deva diye bilinen çörek otunun yağını sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı içmek parazitlerden kurtulmanıza fayda sağlayacaktır.

Ceviz kabuğu

Sindirimin düzenlenmesinde ve kolesterol dengelenmesinde faydası olan cevizin kabuğu da parazitlere iyi gelir. 500 ml suya üç dört ceviz kabuğunu atıp kaynattıktan sonra yaklaşık on dakika demlenmesini bekleyiniz. Demlediğiniz bu karışımdan içerek parazit ile mücadele edebilirsiniz.

Papatya

Parazitler sindirim sistemi problemi olan canlılar oldukları için çözüm de sindirim sistemine yönelik olmaktadır. Kaynamış olan bir bardak suya atacağınız yaklaşık bir tatlı kaşığı kurutulmuş papatya yaprağını 10 dakika demlendikten sonra sabah akşam aç karnına bir bardak tüketebilirsiniz.

Nar

Nar tüketerek kabız olacağınız gibi aynı zamanda parazitlerden de kurtulabilirsiniz. Parazite karşı kullanılmasında ana etkisi kabız yapıcı olmasıdır.

Bağırsak parazitleri kilo aldırır mı?

Parazit kilo aldırır mı sorusuna cevap vermeden önce aşağıda ki tabloya bakmakta fayda var. Canlılar arasında üç faklı şekilde ortak yaşam söz konusudur.

Mutualism:

İnsan ve mikroorganizma arasında ortak bir yaşamın söz konusu olduğu yani her iki tarafında fayda gördüğü yaşam şekli, probiyotiklerle yaşam şekli gibi.

Kommensalism:

Taraflardan biri yarar görürken diğer tarafa ne fayda veren ne de zarar veren yaşama şekli.

Parasitism:

Taraflardan biri yarar görürken diğerinin zarar gördüğü yaşam şekli.

Bu tabloya göre parazitler hiçbir koşulda insana faydası olmayan canlılardır. Parazitlerin mutualist bir şekilde yaşayan probiyotikler ile karıştırılması söz konusu olabilir.

Fakat şu da unutulmamalıdır ki parazitler ince ve kalın bağırsaklara yerleştikleri için zamanla bağırsak hareketlerinde bozulmalara sebep olabileceklerinden kişinin dengeli kilo almasına veya vermesine engel olabilirler. Bu yüzden %100 parazit kilo aldırır demek ne doğrudur ne de yanlıştır.

Sağlıklı beslendiğinizi düşünüyorsanız, tükettiğiniz gıdaların kalori değerlerine göre yaşadığınızı biliyorsanız ve hala kilo almaya devam ediyorsanız parazit kontrolü yaptırmanız faydanıza olacaktır.

İştah artışı ve iştah azalması

Bağırsak paraziti (kurdu) olan kimselerde ani iştah artışı görülebilmektedir. Ancak iştah artışına rağmen kilo kilo kaybı yaşanması sıklıkla müşahede edilen bir durumdur. Bazılarında ise iştahta azalma, mide bulantısı ve kusma gibi kilo kaybını hızlandırıcı etkiler görülebilmektedir.

Parazit ile mücadele de dikkat edilmesi gereken noktalar

Parazit ile mücadele ederken ilk esas parazitin bulaşmasını engellemektir:

 • meyve ve sebzelerin güzelce yıkanması temizlenmesi,
 • hijyen kurallarına dikkat etmek,
 • çiğ ya da pişmemiş etleri tüketmemek,
 • tuvalet ahlakının benimsenmesi,
 • bulunulan ortamın temizliği

gibi konularda daha özenli davranmak parazit için mücadele de gereklidir.

Parazit bulaşmasına dair kaygılarınız varsa bir hekime başvurarak gaita (dışkı) testi gibi yöntemlerle parazit tespit edilir.

Genellikle ilaç tedavisi ile de kısa bir sürede parazitlerden kurtulursunuz. Bazen dirençli parazit durumlarında operasyon gerekebilir.

Parazite maruz kalan bir aile bireyinden diğerlerine de bulaşabileceği için tedavi bütün aile fertlerini kapsamalıdır.

Özellikle çocuklarda bazı parazit türleri hemen hastalığa sebep olmaz fakat çocuklarda beslenme bozukluğu, anemi veya zihinsel gerilemeye yol açabileceğinden daha da dikkatli olmak gerekir.

Bağırsak paraziti nedir, nasıl bulaşır, vücuda zararları nedir, bağırsak kurtlarını (kabak çekirdeği vb.) bitkisel yöntemlerle dökme gibi çok sayıda sorunun cevabı bu yazımızda.

Источник: //www.dogalcilt.com/bagirsak-paraziti-icin-bitkisel-tedaviler/

Aort Damar Genişlemesi Tedavisinde faydalı Olan Bitkiler

Cilt (Yüz Kurdu) Bitkisel Tedavi Yöntemi

Dünyada ölüm oranlarının ağırlıklı yüzdesini oluşturan aort damar genişlemesinde uygulanacak olan tıbbi tedaviye destek olan bitkisel tedavi yöntemlerinin verdikleri başarılı sonuçlar göz ardı edilemez.

Aort Damarı Genişlemesi Bitkisel Tedavi

Bitkisel tedavi yöntemleri ilk çağlardan günümüze kadar gelmektedir. Neredeyse bütün hastalıklarda başarılı sonuçlar veren bitkisel tedavi yöntemleri; günümüzde büyük riskler taşıyan aort damarın genişlemesi konusunda yüz güldüren başarılar elde etmektedir.

Bu sağlık sorunun tedavisinde bilhassa kalbin güçlenmesine yardımcı olan bitkiler kullanılmaktadır.  Aynı zamanda idrar söktürmeye yardımcı olan bitkiler tedaviye destek vermektedir. İdrar söktüren otlar ve kürler yardımı ile vücutta biriken fazla sıvılar ve ödemler dışarı atılmaktadır. Bu sayede kalbin zayıf düşmesinin de önüne geçilmiş olunur.

  Aort damarıyla ilgili olan hastalıklarda vücutta bulunan ödem risk unsuru olmaktadır.

Aortun farklı sebeplerden ötürü zarar görmesi veya yıpranmasına aort anevrizmaları denilmektedir. Bu tarz durumlarda gereken önlem alınmadığı takdirde genişleyen ve zarar gören damar yırtılabilir.  Bu problemin sonu ölüme varan istenmeyen sonuçlara varabilmektedir. Aort damarlarında meydana gelen genişleme tıbbi tedavinin yanında bitkisel tedavi yöntemiyle de engellenebilmektedir.

Aort Damarı Genişlemesi Bitkisel Tedavi

Aort damarı genişlemesi konusunda gerek tıbbı olsun gerekse bitkisel tedavi sırasında hastanın kendi sosyal hayatını da düzene sokması gerekmektedir. Bu hastalığın tedavisinde; hastalığa neden olan faktörlerin saptanıp ortadan kaldırılması önemli bir ayrıntı olmaktadır.

Aort damar genişlemesinin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hipertansiyon
 • Sigara ve alkol alışkanlıkları
 • Genetik hastalıklar
 • Hastanın geçmişinde veya yakın zamanda herhangi bir göğüs travması geçirmiş olması
 • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak damarların esnekliğini yitirmesi
 • Yağlı yiyecekler, kızartmalar, karbonhidratlar, hazır gıdalar gibi vücut sağlığı için yanlış olan bir beslenme tarzının olması
 • Hareketten uzak bir hayat sürmek
 • Kilo
 • Hormonlarda meydana gelen dengesizlik
 • Bağ dokusu hastalıkları
 • Damarlarda iltihaplanma
 • Uyuşturucu kullanımı
 • Doğum Kontrol İlaçları
 • Ağır kaldırmak
 • Damarlarda oluşan tıkanıklıklar
 • Psikolojik sorunlar
 • Herhangi bir kaza geçirmiş olması

Şifalı Bitkiler

Aort damarının genişlemesi oldukça tehli olan bir sağlık problemidir. Dünyada ölümlerin ağırlıklı yüzdesini oluşturan bu hastalık için uygulanacak olan tıbbi tedavi yanında hastaların yararlı ve tedaviye yardımcı olacak gıdaları tüketmesi önemli bir noktadır. Kalp hastalıklarında kullanılan bitkiler, ödem ve idrar söktürücü kürler bu hastalığın tedavisinde şifalı olmaktadır.

Aort damarının genişlemesinde kullanılacak bitkilerden bazılarını şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Sarımsak
 • Ökseotu
 • Hindiba
 • Alıç Bitkisi
 • Siyah Çekirdekli Üzüm
 • Aslan perçemi
 • Ayırık otu
 • Ihlamur
 • Zeytin dalı
 • Oğul otu
 • Kantaron
 • kekik
 • Biberiye
 • Domates
 • Hayıt tohumu
 • Pazı
 • Yeşil çay
 • Patates
 • Civanperçemi
 • Parahtisan bitkisi
 • Soğan
 • Greyfurt
 • Zerdeçal
 • Kediotu kökü
 • Lahana
 • Paprika
 • Maydanoz
 • Zencefil

Ceviz, kestane ve badem gibi kabuklu yemişlerin aort damarının genişletme konusunda başarılı sonuçlar verdiğini yapılan araştırmalar açıkça göstermektedir. Bilhassa ceviz vitamin deposudur. Kadınların günde iki erkeklerinde dört adet yemesi damar sağlığı konusunda olumlu sonuçlar almasına yardımcı olacaktır.

Çörek otu, damarlarda kan akışı dengesini azaltmakta ve arter hastalıklarında ölüm rirskini minimuma indirmektedir.

Çikolata;  her gün aksatmadan kırk gram bitter çikolata tüketmek arter genişlemesi yaşayan hastalarda çözüm odaklı olmaktadır. Çikolata damarlardaki kanı dengeler ve damarlarda oluşan sorunların önüne geçer.

Domates damar dostu olan bir sebzedir. Arter duvarlarında oluşan olumsuz problemlerin çözülmesine yardımcı olan bu sebze her tür damar hastalığın tedavisinde olmazsa olmazlardandır.

Bitki Kürleri

Yapılan araştırmalar sonucu dünya çapında kalp ve damar hastalıkları yüzünden oluşan ölüm oranları AIDS dahil pek çok hastalığı geçerek ilk sıraya yerleşmiştir. Bunun pek çok nedenleri olmasına karşı en önemli nedenler arasında sağlıksız ve yanlış beslenme gelir.

Beslenme alışkanlığının dengelenmesi ve damar dostu olan gıdaların tüketilmesine özen gösterilmesi halinde; arterle ilgili problemler yüzünden hayatlarını yitiren insanların oranında ciddi bir düşüş yaşanacağı muhakkaktır. Aort damarlarının genişlemesi ile ilgili olan sağlık problemleri konusunda şifalı olan bitki kürleri bulunmaktadır.

Bitki kürlerinin uygulamaya başlamadan önce tedavinize yön veren doktorunuzla irtibat kurup danışmanız önemli bir ayrıntı olmaktadır. Çünkü paralelinde yaşadığınız farklı sağlık sorunlarınız varsa; farklı problemler yaşamanız mümkün olmaktadır. Örneğin bir tansiyon hastasına limon kürünü uygulamak tansiyonun daha fazla düşmesine neden olabilir.

Bu sebepten ötürü bitki kürlerini kullanmadan mutlaka bir uzmana danışmanız yararlı olacaktır.

Kedi Otu Kürü

 1. Yavşan otu,
 2. kedi otu,
 3. bal,
 4. limon,
 5. pelit otu,
 6. sirke ve oğul otu

Kedi ile yavşan otlarından birer tutam alıp birlikte karıştırarak yirmi dakika kaynamakta olan çaydanlıktaki suyun içinde demleyin.  Demlenen karışımı süzüp bal ile karıştırın.  Her gün düzenli olarak kullanacağınız bu kür tok karnına yemek yedikten hemen sonra iki ölçek içilmek suretiyle uygulanır.

Bu özel kürün hazırlanması sırasında süzülüp ayrılan posasına ayırmış bulunduğunuz pelit otu tozunu karıştırarak sakız gibi macun kıvamına yakın bir hale getirilir. Taze sıkılmış organik limonun suyuyla iyice harmanlanıp yoğrulur. Hemen ardından oluşan hamurdan zeytinden biraz küçük haplar yapılır ve her gün beş tane içilir.  

Oğul otu temiz su içinde kaynatılıp demlenir. Süzüldükten sonra suyla sirke eklenir. Kısa bir süre bekletilen bu kür her öğünde yemekle birlikte bir bardak olarak tüketilir.

Hayıt Otu Kürü

 • Yüz gram hayıt tohumu, iki aspirin, on gram oğul otu, bir limon, otuz gram karabaş otu

Bir litre suyun içine hayıt tohumu ilave edilerek kaynatılır. Daha sonra bir limon suyu diğer malzemelerle birlikte karıştırılır.  Bir süre dinlendirildikten aynı gün içinde içilerek tüketilir.

Bu kürler dışında Saraçoğlu tarafından hazırlanan limon kürü, aort damar genişlemesi sorununda başarılı sonuçlar vermektedir.

Bitki kürleri yanında bilhassa c vitamini konusunda zengin olan sebze ve meyveler, balık, enginar, düzenli olarak beslenme listenizde olması gereken şifalı bitkiler arasındadır.

Her gün bir adet yenilen greyfurtun da damar genişlemesi konusunda tedavi edici özelliğine şaşıracaksınız. Greyfurt konusunda önemli bir ayrıntı çok fazla tüketilmemesi gerektiğidir. Günde birden fazla yenilmemesi önemli bir noktadır.

(1 votes, average: 2,00 5)
Loading…

Источник: //damarlari.com/aort-damari-genislemesi-bitkisel-tedavisi.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..