Ciltte Yaşlılık Lekeleri

içerik

Evde Yaşlılık Lekelerinizi Soldurun (4 Yöntem) – Doğal Cilt Bakımı

Ciltte Yaşlılık Lekeleri

Yaşlılık lekeleri (güneş lekeleri olarak da bilinirler) zararsız, düz, sarı veya kahverengi cilt lekeleridir. Genellikle 40 yaş üzeri kişilerin ellerinin sırt kısmında, ensede ve yüz bölgesinde görülebilirler.

Bu lekeler genellikle zararsızdır lakin renk, yapı ve boyut değişikliği gösteren cilt lekeleriniz varsa mutlaka doktora görünmeniz gerekir.

Çünkü bu tür belirtiler cilt kanseri işareti olabilir (buradan: Cilt Kanseri Nasıl Anlaşılır yazımızı okuyabilirsiniz).

Yaşlılık Lekelerinin Sebepleri

Uzun yıllar güneşe maruz kalan bir cilde sahip olduğunuzu gösteren yaş lekeleri karaciğerin düzgün çalışmadığının ve yetersiz beslenmenin de işareti olabilir.

Örneğin yaşlandığımız sürece metabolizmamız değişir ve karaciğer daha fazla toksinle mücadele etmek zorunda kalır. Şayet karaciğerimiz bu toksinleri vücut dışına atamazsa cilt üzerinde lekeler oluşmaya başlayabilir. Vücudun oksitlenmesi, antioksidan içeren gıdaların yeterince tüketilmemesinden kaynaklanabilir.

Yaşlılıktan kaynaklanan cilt lekelerinin oluşması nasıl yıllar sürüyorsa bu lekelerden kurtulmak da uzun zaman almaktadır. Fakat pes etmeyin.

Aşağıdaki yöntemleri deneyerek bir kaç ay içerisinde tamamen yok olmasa da renklerinde solma gerçekleşecektir. Sizde işe yaramayan yöntem yerine sıradakini deneyebilirsiniz.

Önleyici bir tedbir olarak en az 15 faktörlü güneş kremi kullanmanız yerinde olur.

Elma Sirkesi Kullanarak Cilt Lekelerinden Kurtulma

Elma sirkesi, soğan suyu ile karıştırıldıktan sonra cilde sürülürse yaşlılık ve güneş lekelerinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Soğanı ince ince kıyın veya blendırdan geçirin. Peynir süzme kumaşı veya ince delikli temiz bir kumaş kullanarak suyunu süzün. Bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir yemek kaşığı soğan suyunu karıştırın. Pamuğu bu karışıma daldırıp lekelerinizin olduğu bölgelere sürün.

30 dakika bekleyin ve lekelerin olduğu bölgeyi yıkayarak temizleyin. Bu işlemi her gün 6 hafta boyunca uygulayın. Lekelerinizin git gide azaldığını ve solduğunu gözlemleyeceksiniz. Şayet 6 hafta sonra lekeler solmaya başlarsa tamamen kurtulmak için bu işleme devam edin.

Bu işlemi hızlandırmak için 3 çorba kaşığı sirkeyi bir su bardağı ılık veya soğuk suya katıp karıştırın ve günde iki defa 1 ay boyunca için.

Bu sadece cilt lekelerinizin kaybolmasına iyi gelmeyecek aynı zamanda size enerji vererek cildinizin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayacaktır.

Şayet sirkeli suyun tadı çok sertse bir yemek kaşığı bal ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

Aloe Vera Kullanarak Yaşlılık Lekelerini Tedavi Etme

Aloe vera suyu veya jeli cilt problemlerinin (özellikle yanıkların) iyileştirilmesinde kullanılan bir maddedir.

Çoğu kişi aloe veranın aynı zamanda yaşlılıktan kaynaklanan cilt lekelerinin gözle daha az görünür hale gelmesine yardımcı olduğunu tecrübe etmiştir.

Aloe vera suyunu veya jelini günde iki defa lekelerin bulunduğu bölgeye direkt olarak sürün ve cildinizde 45 dakika bekletin (daha sonra ılık su ile temizleyin). Bir ay içerisinde farkı görmeye başlamanız gerekiyor.

Limon Suyu İle Yaşlılık Lekelerinden Kurtulun

Limonun içerisindeki sitrik asidin yaşlılık lekelerinin solmasına yardımcı olduğu uzun zamandır bilinen bir gerçek. Taze limonu direkt olarak lekelerin bulunduğu bölgeye hafifçe ovarak sürün.

Günde iki defa bu işlemi tekrarlayın. İki ay içerisinde lekelerin solduğunu gözlemlemeniz gerekiyor. Limon suyunun cildinizde en az 30 dakika kalması gerekiyor.

Cildiniz çok hassas değilse gece boyunca da kalabilir.

Not: Şayet dışarı çıkmayı planlıyorsanız limon suyunun kuruduğundan emin olun. Çünkü cildin güneş ışığına karşı hassaslaşmasına neden olmaktadır.

Kastor Yağı İle Yaşlılık Lekelerini Soldurun

Yaşlılık lekelerini soldurmak için kastor yağı kullanabilirsiniz. Sabah ve akşam iki defa olmak üzere direkt olarak sorunlu bölgeye sürün. Bir ay içerisinde etkisini görmeniz gerekiyor.

Elma sirkesi, limon suyu, aloe vera ve kastor yağı ile yaşlılık lekelerinin tedavisi

Источник: http://www.dogalcilt.com/evde-yaslilik-lekelerinizi-soldurun/

Yaşlılık Lekeleri İçin En Etkili Bitkisel Yağlar

Ciltte Yaşlılık Lekeleri

Yaşlılık lekeleri genellikle ciltte kahverengi, gri ve siyah tonlarda ve çeşitli büyüklüklerde görülebilir. Bu lekeler kollarda, omuzlarda, ellerde ve yüzde görülebilir. Bu yerler güneşe en çok maruz kalan bölgeler olduğu için bu bölgelerde daha çok görünürler.

Genellikle 40 yaş sonrasında görülen bu lekeler 40’lı yaşın altındakilerde de nadiren de olsa ortaya çıkabilir. Son derece zararsız olan bu lekelerin görüntüsünden rahatsız değilseniz hiçbir tedavi uygulamanıza da gerek yoktur.

Yaşlılık Lekeleri Neden Oluşur?

Yaşlılık lekelerinin oluşumunda en büyük sebeplerden birisi aşırı melanin üretimidir.

Her ne kadar ilaç sektörü tam olarak yaşlılık lekelerine neyin sebep olduğunu bilemese de bu konudaki araştırmalarda bir diğer büyük etkenin de aşırı ultra viole güneş ışınına maruz kalmanın olduğunu tespit ettiler. Yüz ve el bölgenizde daha çok çıkıyorsa bunun sebebi güneş olabilir çünkü bu bölgeler daha çok güneş görür.

Yaşlılık Lekeleri İçin Etkili Bitkisel Yağlar

Yaşlılık lekelerini daha az görünür yapmak veya tamamen yok olmasını sağlamak için pahalı kozmetik ilaçlar tercih etmek yerine daha doğal ve daha güvenli bir yol olan bitkisel yağları tercih edebilirsiniz.

Bu yağlar yaşlılık lekelerine iyi gelmenin yanı sıra, cildinizdeki kuruluk problemlerine, kırışıklıklara ve diğer cilt problemlerine de iyi gelecektir.

Bunun için aşağıda sıralayacağımız bitkisel yağları kullanabilirsiniz;

1. Günlük Uçucu Yağı

Günlük uçucu yağı, en iyi enfeksiyon giderici ve iltihap sökücü yağlardan birisidir. Bu yağın iyileştirici etkisi cilde derinlemesine nüfuz eder.

Sinirleri yatıştıran bu yağ cildi mikroorganizmalardan korur.

Tümör engelleyici ve kanser önleyici etkileri ile yaşlılık lekeleri, benler, siğiller gibi pek çok cilt sorunu için en iyi bitkisel yağlardan birisidir. Düzenli kullanıldığında kırışıklıklara da iyi gelir.

2. Sandal Ağacı Yağı

Bu mistik yağın en belirgin özellikleri cildin yenileme seviyesini artırarak iyileştirici etki gösterip cildin daha genç ve daha sıkı durmasını sağlamak. Doğal cilt toniği olarak kullanabileceğiniz bu doğal yağı yaşlılık lekelerinin tedavisinde de kullanabilirsiniz.

3. Lavanta Yağı

Lavanta yağının en belirgin özelliği güzel kokusu olabilir ama vücudunuzun ve zihninizin gevşemesine de yardımcı olur. Sandal ağacı yağı gibi bu yağ da cildi yenileyici özelliğe sahiptir. Yara izlerinin ve güneş yanıklarının tedavisi için de kullanılabilen lavanta yağı yaşlılık lekeleri için de iyi bir doğal tedavi olacaktır.

4. Saman Çiçeği Yağı

Sedef hastalığı ve egzemanın doğal tedavisinde kullanımına alışık olduğumuz bu bitkisel yağı yaşlılık lekeleri için de kullanabilirsiniz. Dokuların kendini yenilemesini hızlandırır ve ağrı kesici etkisi vardır. Ayrıca bu yağı güneşin zararlı etkilerinden korunmak için de kullanabilirsiniz.

5. Havuç Yağı

Havuç yağının cilt ve saç için faydaları konusunda tüm yararlarından bahsetmiştik. Cilt için gerçekten çok başarılı bir onarıcı olan bu yağ ciltte bulunan tüm lekelerin renklerinin açılmasını ve yavaş yavaş yok olmasını sağlar.

6. Sardunya Çiçeği Yağı

Sardunya çiçeği yağı ciltteki sebum üretimini normale çevirir ve özellikle yüzdeki yaşlılık lekelerinin azalmasını sağlar. Bu yağ aynı zamanda kırışıklıkları azaltmak, cildi sıkılaştırmak ve cildin elastikiyetini korumak için de kullanılabilir. Ayrıca sardunya çiçeği yağı uygulandığı bölgelerde kan dolaşımını hızlandırır.

7. Merağacı Yağı

Enfeksiyon giderici ve iltihap sökücü etkileri ile merağacı yağı yaşlanan ciltler için oldukça faydalı bir bitkisel yağdır. Cildin elastikiyetini artırarak ince çizgiler ve kırışıklıkları engeller ve yok eder. Cilt çatlakları ve egzema tedavisi için de bu faydalı yağ kullanılabilir.

8. Portakal Çiçeği Esansı Yağı

Özellikle hassas ve yağlı ciltler için muhteşem bir yağdır. Cildi canlandıran bu yağ cilt sarkmasını önleme ve ince çizgileri azaltma konusunda etkilidir. İçerisinde bulunan sitral doğal olarak cildinizin yenilenme hızını artırır. Yağlı ciltlerdeki geniş gözeneklerin sıkılaşması için portakal çiçeği esansı yağından faydalanabilirsiniz.

9. Gül Esansı Yağı

Gül cilt açısından yaşlanma karşıtıdır ve kuru ciltleri canlandırır. Yapılan araştırmalarda gülün ciltteki mikroplarla savaştığı ve iyileşme sürecini hızlandırdığı tespit edilmiştir. Cildinizi temizlemek için gül esansı yağından faydalanabilirsiniz, yaşlılık lekelerinin giderilmesine de yardımcı olacaktır.

10. Hint Defnesi Yağı

Hint defnesi cilt için yaşlanma karşıtı etkileri ile bilinir. Antibakteriyel içeriği sayesinde yaşlılık lekeleri gibi cilt sorunları ile savaşır. Ciltteki sebum üretimini de düzenleyen Hint defnesi yağı yaşlılık lekelerinin azalmasını da sağlar.

11. Kayısı Çekirdeği Yağı

Hemen hemen karşınıza çıkabilecek her türlü cilt iyileştirici yağ karışım tarifinin arasında kayısı çekirdeği yağını görmeniz son derece normal.

Bu yağda bol miktarda bulunan A ve E vitaminleri kolajen üretimini ve cilt hücrelerinin üretilme hızını artırarak cildin kendini daha çok yenilemesine yardımcı olur. Yine bu yağın içinde bulunan Omega 6 asitleri cildinizin beslenmesini ve ihtiyacı olan nemi sağlar.

Özellikle kuru ciltler için hızlı emilmesi ve iyileştirici özellikleri ile mutlaka kullanılması gereken bir yağdır.

Tarif 1

Bu tarifte cildinizin yaşlanmaya karşı koyması ve yaşlılık lekelerinin giderilmesi için bazı yağların harmoni içinde karıştırılması gerekiyor.

Malzemeler

 • 3 damla kuşburnu yağı
 • 5 damla argan yağı
 • 2 damla Avustralya fındığı yağı
 • 2 damla gecesefası yağı
 • 3 damla hodan tohumu yağı
 • 5 damla günlük uçucu yağ
 • 3 damla sardunya çiçeği yağı
 • 7 damla havuç yağı
 • 5 damla lavanta yağı

Hazırlanışı ve kullanılışı

Tüm yağları birbirine iyice karıştırın ve ağzı kapalı bir şişe içerisinde iyice çalkalayın. İyice karıştığına emin olduğunuz bu karışımdan 4-5 damla işaret parmağınıza damlatın ve yüzünüze masaj yapar şekilde sürün.

Kırışıklıkların ve lekelerin bulunduğu bölgelere daha fazla yoğunlaşarak o bölgelere daha yoğun masaj yapın. En iyi sonuçları almak için günde 2 kere bu uygulamayı tekrarlayın.

Tamamı ile doğal yağlarla hazırlanan bu karışım hiçbir istenmeyen yan etkiye sahip değildir ve yaşlılık lekeleri ve kırışıklıklar için çok etkilidir.

Tarif 2

Bu tarifteki biberiye yağı ciltteki gözenekleri sıkılaştırır. Limon yağı ise cildinizin rengini açarak yaşlılık lekelerinin daha az görünür olmasını sağlar.

Malzemeler

 • 10 damla biberiye yağı
 • 10 damla merağacı yağı
 • 10 damla günlük uçucu yağı
 • 20 damla sandal ağacı yağı
 • 10 damla sardunya çiçeği yağı
 • 20 damla kuşburnu yağı
 • 20 damla havuç yağı
 • 1 fincan kayısı çekirdeği yağı

Hazırlanışı ve kullanılışı

Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Karışımı bir damlalığın içine koyarsanız kullanmanız daha kolay olacaktır. Kullanacağınız zaman bir çay kaşığı avucunuzun içine alarak boynunuza ve yüzünüze masaj yapar şekilde sürün.

Tarif 3

Fazla malzemeleri doğal yağları satın almak biraz pahalı gelebilir. Bunun için daha az malzeme ile hazırlanan etkili bir anti-aging serumu da paylaşmak istedik.

Malzemeler

 • 20 damla kuşburnu yağı
 • 20 damla havuç yağı
 • 2 fincan kayısı çekirdeği yağı

Hazırlanışı ve kullanılışı

Tüm malzemeleri bir amber şişe içinde iyice çalkalayın ve karıştırın. Temizlemiş olduğunuz boyun ve yüzünüze bu karışımdan küçük bir parça alarak iyice masaj yapın. Günde 1 kere uygulayacağınız bu karışımın etkisini artırmak için gece yatmadan uygulayabilirsiniz.

Bu yazı Oca 14, 2019 tarihinde güncellendi

Источник: https://www.ciltsitesi.com/cilt-sorunlari/yaslilik-lekeleri-icin-en-etkili-bitkisel-yaglar/

Yaşlılık Lekelerinden Kaynaklı Sorunların Doğal Tedavisi

Ciltte Yaşlılık Lekeleri

Yaştan dolayı meydana gelen cilt lekelerinden kurtulmak adına bitkisel tedaviler fazlasıyla tercih edilir. Bitkisel tedaviler kapsamında önemli olan düzenli kullanım yapmaktır.

Yaşlanma Lekeleri

Yaştan Kaynaklı Oluşan Leke Örneği

Yaş ilerlemeye başladıkça insan cildinde meydana gelen en büyük değişim deride oluşan sorunlardır. Yaşlılık lekeleri karaciğer lekeleri olarak da bilinir. Yüz, eller, omuzlar ve diğer alanlarda görülürler.

Zararsızdırlar ama kusursuz bir görünüm önüne geçerler. Bu yüzden insanlar hızlı şekilde ortadan kalkmasını isterler. Lekelerden kurtulmak adına tıbbi açıdan lazer uygulaması birçok kişi tarafından tercih edilir.

Lazer uygulamasını tercih etmek istemeyen kişiler için kimyasal içermeyen bir şekilde onlardan kurtulmaya yardımcı olabilecek yaşlılık lekeleri için doğal ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar soya fasulyesi gibi sebzeden tutunda elma sirkesi bile olabilir.

Doğal karışımlar Suna Dumankaya gibi bu konuda birçok tarifi bulunan kişiler tarafından da tavsiye edilmektedir. Bu karışımlar içinde;

Limon Suyu

Limon suyu, sürekli olarak kullanmanız gerekse de, cilt aydınlatması için oldukça çekici bir üründür. Ayrıca ciltte düz bir şekilde kullanıldığı zaman da biraz serttir.

Bundan dolayı kullanmadan önce suyla veya başka bir baz bileşenle sulandırıldığından emin olmak gerekir.

 Doğal ağartma özelliklerine sahip sitrik asit açısından zengin olduğu için cilt üzerinde düzenli şekilde çalışır. Limon suyu toneri için;

 • Bir kâsenin içine yarım limon sıkılır ve ardından 2 çorba kaşığı su eklenir. Bir pamuk topu alınarak karışıma daldırılır ve temiz yüze sürülmelidir. Tamamen kurumasını bekledikten sonra soğuk su ile durulanır. Bu işlemin tamamlanmasının ardından ciltteki lekeli alana nemlendirici uygulanmalıdır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, yaşlılık lekelerinden kurtulmak için limon gibi işlev yapar. Elma sirkesi de seyreltilerek kullanıldığında hassas cilde sahip olan kişiler için sorun yaratmaz. Ayrıca organik olanını tercih etmek uygundur.

 • Elma sirkesi bir pamuk topunun üzerine yerleştirilir ve yaştan kaynaklı olan lekeler sürülür. 10 dakika bekletilmesi düzenli şekilde çalışmasına olanak sağlar. Bu uygulamanın  günde iki kez yapılması gerekmektedir.  2 hafta içinde lekelerin solmaya başladığını görmek mümkündür.

Uçucu Yağlar

Limon,  lavanta ve havuç tohumu gibi uçucu yağlar, yaşlılık lekeleri için çok güçlü olan ilaçlardır. Jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ veya  aloe vera jeli gibi ürünlerin içine 2 damla karıştırılır. Nemlendirici içine de karıştırmak mümkündür. Düzenli olarak her gün lekelerin üzerine sürüldüğünde tedavi edilir.

Hindistan Cevizi

Cilt beyazlatma ve aydınlatma için popüler bir baharattır. Sonuçları görmek için haftada üç kez Hindistan cevizi maskesi kullanmak gerekir.

 • Bir kâse içinde kıyılmış Hindistan cevizi, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı yoğurt karıştırılır. Bu karışımdan bir macun elde edildiğinde ciltte sürülerek 7 dakika boyunca bekletilir. Ardından soğuk su ile durulamak gerekmektedir. Düzenli kullanıldığı zaman bu bitkisel maske ile sorunlar giderilir.

Yoğurt

Laktik asit açısından zengindir, bu sayede ölü hücrelerin dışarı atılmasına yardımcı olur ve aynı zamanda cilt rengini hafifleten bir alfa hidroksil asittir. Cilde direk olarak yoğurt uygulayın ve 10 dakika boyunca bekletin. Yoğurt maskesi her gün güvenle cilt için kullanılabilir.

Hint Yağı

Hint yağı, melazma, hiperpigmentasyon ve yaşlılık lekeleri gibi cilt problemlerine yardımcı olduğu kanıtlanmış kalın bir yapışkan yağdır.  Doğrudan cilde uygulanabilir.  Başka bir hafif esansiyel yağlarla da karıştırılarak cilde uygulanabilir.

Maydanoz

Bir avuç taze maydanoz alınır, bir havan için dövülerek macun kıvamına getirilir. Bu aşamada gerekirse biraz su eklemesi yapılabilir. Macun kıvamına gelen maydanozun içine ½ tatlı kaşığı bal eklenir. Karışım etki altında kalmış olan alanlara sürülerek 20 dakika süresince bekletilir. Ardından durulanır. Her gün yapılması gerekir.

Aloe Vera Jel

Aloe vera jeli, yeryüzünde bulunan en rahatlatıcı maddelerden bir tanesidir. Ayrıca cilt aydınlatması özelliklerinin de olduğu bildirilmiştir. Limon, havuç tohumu yağı veya lavanta gibi uçucu yağlar ile cildi aydınlatır.

 • 4 damla limon yağı, 4 damla havuç tohumu yağı, 4 damla lavanta yağı ve 1fincan saf aloe vera jeli bir kabın içinde karıştırılır. Karışım gün içinde 3 kez cilde uygulanır. Bu karışımı ağzı kapaklı bir kabın içinde saklamak gerekir.

Ananas

Tıpkı limon gibi, ölü cildi eriten alfa hidroksil asitleri bakımından zengindir. Sorunlu cildin altında bulunan temiz ve açık bir cildi ortaya çıkarır. 10 dakika boyunca ananas suyu veya püresi sıkıntılı olan alanlara uygulanmalıdır. Ardından soğuk su ile durulama yapmak bu uygulamanın püf noktasıdır.

Источник: https://ciltte.com/yaslilik-lekeleri-nasil-gecer.html

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Geçer? Yaşlılık Lekeleri İçin Doğal Ve Kimyasal Tedavi Yöntemleri

Ciltte Yaşlılık Lekeleri

Yaşlılık lekeleri için yapılan tedaviler; lazer, yoğun atımlı ışık terapisi, kimyasal peeling, dermabrazyon, donma ve bazı ilaçların kullanımını içerir. Evde yapılan doğal ilaçlar ise limon suyu, yoğurt, aloe vera, papaya gibi lekelere yan etkileri olmayan tüm doğal bileşenlerin kullanımı nedeniyle etkili ve güvenli olduğu düşünülen doğal yöntemler vardır.

İlgili Haber

Yaşlılık lekeleri veya karaciğer lekeleri olarak bilinen lekeler, cildiniz üzerinde küçük, pigmentli bölgelerdir.

Öncelikle cildinizin güneşe maruz kalan bölgelerinde yüz, eller, omuzlar ve kollar gibi yerlerde görülür, bu yüzden güneş lentijinleri de denir.

Bu lekeler, 40 yaşın üzerinde olanlarda yaygındır, ancak UV ışınlarına, genetiğe ve yaşlanmaya aşırı maruz kalma nedeniyle de ortaya çıkabilir. Kanser şüphesi taşısa da, çoğunlukla zararsızdır ve tedaviye ihtiyaçları yoktur.

Yaşlılık Lekeleri İçin Tıbbi tedaviler

Yaşlılık lekelerini hafifletmek veya kaldırmak için çok sayıda tıbbi tedavi vardır. Yaşlanma lekelerine neden olan pigment, epidermisin tabanında (cildin en üst katmanı) bulunur, bu da herhangi bir tedavi için bu katmana nüfuz etmeyi gerekli kılar. İşte yaşlılık lekeleri için sıkça uygulanan bazı tedaviler:

Lazer ve Yoğun Atımlı Işık Terapisi

Bu terapi, melanin üreten hücreleri cildin yüzeyine zarar vermeden yok etmeye çalışır. Bu tedavi, yaşlılık lekelerini yok etmek için birden fazla seans gerektiriyor. Lazer Terapisinin, cildin hafif renk bozulması gibi birkaç yan etkisi vardır.

İlaçlar

Tıbbi tedavi, tek başına veya retinoid ile kombinasyon halinde kullanılan ağartma kremlerinin kullanımını içerir. Hafif steroidler tedavide de kullanılabilir, çünkü birkaç ay boyunca leke çıkarmaya yardımcı olurlar.

İlgili Haber

Bu işlem, cildin en dış tabakasını yakan bir asitin uygulanmasıyla yaşlılık lekelerini geçirir. Tedaviden sonra, yanık cilt değişir ve yerine pürüzsüz bir cilt gelir.

Donma (Kriyoterapi)

Bu tedavide yaşlılık lekelerine sıvı azot uygulanır. Bu, fazladan pigmenti yok eder ve böylece cildin lekelerden kurtulmasına yardımcı olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, donmanın hafif kalıcı bir yara izi veya renk değişikliği riski oluşturabileceğidir.

Dermabrazyon

Dermabrazyon, bir fırçanın cildinizin yüzeyinde hızla döndürülmesi işlemidir. Derinin üst tabakasını çıkarır ve yerinde yeni bir deri tabakası oluşturur. Ciltte geçici kızarıklık veya kabuk oluşumuna neden olabilir.

Dermatologlar tarafından yaşlılık lekelerinin çıkarılması veya azaltılması için önerilen tıbbi tedaviler etkilidir, ancak bazen istenmeyen yan etkiler olabilir.

Bunun nedeni tedavilerin bir şekilde sağlığınıza zararlı olabilecek kimyasallar kullanılarak yapılmasıdır. Neyse ki, yaşlılık lekelerini azalttığı ya da ortadan kaldırdığı bilinen bazı ev ilaçları da var.

Yalnızca tedavisi biraz daha fazla zaman alabilir ancak hiçbir yan etkisi yoktur ve maliyeti oldukça düşüktür.

Yaşlılık Lekeleri için Doğal Çözümler

İstenmeyen lekelerden kurtulmak için kanıtlanmış bazı ev çözüm seçeneklerine bir göz atalım:

Limon Suyu ve Yoğurt

Hem limon suyu hem de yoğurt, yaşlılık lekelerini hafifletmeye yardımcı olduklarından ağartma maddesi görevi görür. Limonun sitrik asit, antioksidanlar vb. Gibi diğer özellikleri de karanlık noktaların solmasına yardımcı olur.

Hintyağı

Yaşlılık lekeleri bazen sert olabilir. Aynı durum sizin için geçerliyse, birkaç ay boyunca düzenli olarak lekelere günde iki kez hint yağı uygulayın. Dokunun pürüzsüz hale geldiğini ve görünüşünde de belirgin bir gelişme göreceksiniz.

Soğan ve Elma Sirkesi

Soğan yaşlılık lekeleri için iyi bir çaredir. Bir soğanı rendeleyin ve süzgeç yardımı ile bir kâseye boşaltın. Buna eşit miktarda elma sirkesini karıştırın ve bir pamuklu çubukla lekelerin üzerine uygulayın. Bu yöntem kesinlikle yaşlılık lekelerinin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Aloe Vera

Aloe veranın, yanıklar ve izler gibi dermatolojik rahatsızlıkların tedavisinde büyük potansiyele sahip olduğu bulunmuştur. Aloe veradan elde edilen jel tedavi etmek için doğrudan etkilenen bölgelere sürülebilir.

Yaban turpu

Yaban turpu kullanımı yaşlılık lekelerinin giderilmesine yardımcı olur. Turp suyunu bir kapta sütle 20-30 dakika süreyle bekletin ve daha sonra lekeler üzerinde karışımı uygulayın. Antioksidanlar ve diğer uçucu bileşiklerdeki zenginliği nedeniyle, lekelerin görünümü hızla kaybolur.

Zeytinyağı ve Sirke

Yaşlılık lekelerini silmek için zeytinyağı ve sirke karışımı kullanılabilir. Bu karışım, uygulamasından sonraki yarım saat içerisinde su ile yıkanmalıdır.

Papaya

Lekeler üzerine papaya püresi sürülebilir. Uygulamadan 15-20 dakika sonra yıkayınız. Bu çözümün günlük kullanımı maksimum sonuç alınmasına yardımcı olur.

Portakal Suyu ve Elma Sirkesi

2 ila 3 kaşık portakal suyuna yarım kaşık elma sirkesi ekleyin. Bu karışım lekelere yaklaşık bir ay uygulanırsa, gözle görülür bir sonuç bekleyebilirsiniz.

Ayran ve Domates

Ayran ve domateste asit varlığından dolayı yaşlılık lekelerinin giderilmesinde çok faydalı oldukları kanıtlanmıştır. Sadece bu değil, aynı zamanda etkili bir temizleyici gibi davranırlar.

Karpuz

Antioksidan ve C vitamini bakımından zengin olan karpuzu, yaşlılık lekelerine sürtülmesi durumunda iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Sarımsak

Sarımsağın yaşlılık lekelerinin tedavisinde etkili olduğu görülmüştür.

Salatalık suyu

Salatalığın organik bileşiklerinin ağartma özellikleri, yaşlılık lekelerini azaltarak cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.

Karahindiba

Karahindiba kökü, cilt sorunlarını tedavi ettiği kanıtlanmıştır. Yaşlılık lekeleri, bu güçlü bitkinin her gün tüketilmesiyle de etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Turp, Sirke, Limon Suyu ve Biberiye Yağı

Etkilenen bölgeye bir miktar limon suyu, turp suyu, biberiye yağı ve sirke uygulanır. Bu karışım cildi temizler, aynı zamanda parlatır.

Gül Suyu ve Sandal Tozu

Gül suyu ve sandal tozunu karıştırın ve etkilenen alanlara uygulayın. Bir süre kurumasını bekleyin ve ardından suyla yıkayın.

Yaşlılık Lekelerini Önlemek İçin Ne Yapımalıdır?

Cildinizde yaşlılık lekelerinin oluşmasını önlemek için bazı önlemler alabilirsiniz:

Gölge: Gölgede kalan kişiler güneş ışığına maruz kalanlar kadar yaşlılık lekelerinden muzdarip olmazlar. Bu nedenle, cildinizin fazla UV ışınlarına maruz kalmasını önleyin.

Cildin Korunması: Yaşlılık lekelerine eğilimli olan kişilerin, güneş altındayken güneşten koruyucu kremler ve giysilerle korunması gerekir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: https://www.aktuelbilgiler.com/yaslilik-lekeleri-nasil-gecer/

Yaşlıların elinde neden kahverengi lekeler oluşur?

Ciltte Yaşlılık Lekeleri

Tıbbi olarak da karaciğer lekeleri veya halk arasında yaşlılık lekeleri olarak bilinen bu kahverengi lekeler, cildin yaşam boyunca genellikle güneşe en çok maruz kalan el, yüz, boyun gibi bölgelerinde görülmektedir.

Bu kahverengi lekelere açık tenli insanlarda daha sık rastlanmaktadır. Bu yazıda ellerdeki, yüzlerdeki vb. kahverengi lekeler neden oluşur, oluşumu nasıl önlenir ve tedavi yöntemleri nelerdir sorularını inceleyeceğiz.

Çoğumuz biyoloji derslerinden hatırlarız; ten'e rengini veren melanin adı verilen hücrelerdir. Cildin güneş ışığına maruz kalan yüz ve el gibi bölgelerinde bu melan hücresinin yoğunlaşması sonucu yaşla birlikte kahverengi lekeler oluşmaktadır.

Ellerdeki kahverengi lekeler kadınlarda uzun süre doğum kontrol hapı kullanımı, hormonal dengesizlikler, belirli ilaçların kullanımı, gebelik dönemi, karaciğer rahatsızlıkları, stres ve genetik nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir. Bu dengeyi düzenleyen karaciğerdir.

Ve karaciğerin yetersiz kalması veya denge sektesine uğraması sonucu genç yaşta geçici lekeler de oluşabilir.

50 yaş üzeri insanların çoğunda, genellikle ellerin üst kısımlarında (güneş ışığına en çok maruz kalan üye) kahverengi leke oluşumu görülmektedir. Bu lekeler genellikle zararsızdır. Ama elli yaşın altında olmanıza rağmen artarak oluşuyorsa bir cilt doktoruna başvurmanızda fayda var.

Yaşın ilerlemesi ile vücut ürettiği pigmentin dağılımını daha az kontrol etmeye başlar. Deri de UV ışınlarından korunmayı zamanla aksatmaya başlar ve lekeler belirginleşir. Yaşlılık lekelerinin oluşmaması için gençlik yıllarından itibarek korunmak gerekmektedir.

Güneş ışınlarının faydaları kadar zararları da bulunmaktadır. Bu nedenle 6-10. aylar arası güneşin dünyaya dik geldiği saatler olan 11-17 arası saatler en çok dikkat isteyen dönemlerdir.

Dik gelen güneş ışınları pigmentasyonu uyararak aşırı salgılanmayı arttıran maddelerin üretilmesine neden olur.

Peki bu lekelerin oluşumu nasıl önlenir?

Bu lekelerin oluşumunda her hastalıkta olduğu gibi aşırı stres ve yorgunluk. Vücudun dengesiz beslenmesi gibi sebepler önemli rol oynamakta. Bu yüzden beslenmeye, uyku düzenine ve stressiz bir yaşam sürme sizi bu lekelere ve beraberindeki birçok hastalığa karşı koruyacaktır.

Karaciğer sorunları vücutta toksin (zehirli madde) ve serbest radikallerin birikmesine neden olmaktadır. Bu yüzden karaciğeriniz için iyi olan antioksidan içeren yiyecekleri bol bol tüketmelisiniz. Bol bol su içmek de vücut döngüsünü artırır ve vücuttaki toksin miktarını azaltır.

Sigara, alkol tüketimi de her hastalıkta olduğu gibi bu leke problemlerinde önemli etkenler arasındadır. Alkol ve sigarayı bırakın, hayatınıza renk katın!

Lekelerin oluşumu tetikleyen en önemli bir madde de direk veya aşırı güney ışığına maruz kalmaktır. Özellikle yaz aylarında yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmak ve güneşe direk maruz kalmamak vücudunuzdaki leke oluşumlarının önüne geçecektir.

Peki oluşmuş lekeler nasıl giderilir?

Microdermabrasion ve kimyasal peeling ellerdeki kahverengi lekelerin giderilmesi için kullanılan kozmetik yöntemlerdir.

Microdermabrasion işlemi cildin üst katmanı üzerine basınçla püskürtülen kristallerin cildin yenilenmesini sağlaması ile yapılmaktadır.

Kimyasal peeling ise cildin üst tabakasının belirli kimyasallar ile soyularak alttan yeni ve lekesiz cildin çıkmasını sağlamak üzerine kurulu bir uygulamadır.

Güzellik merkezinde kahverengi lekelerin tedavisi için kullanabileceğiniz diğer bir uygulama ise ciltteki melanin seviyesine etki ederek lekelerin görünümünü azaltan lazer uygulamasıdır.

Ellerdeki kahverengi lekelerden kurtulmak ve görünümlerini azaltmak için bazı kozmetik kremlerden yardım alabilirsiniz. Ayrıca günlük hayatınızda el ve yüzünüzde yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmanız el ve yüzde kahverengi lekelerin oluşumunu engelleyecektir.

Yatmadan önce içinde c vitamini, yeşil çay özü, salisilik asit bulunan el kremi kullanmanız ellerdeki kahverengi elekerin görünümünü azaltacaktır.

Ama en önemlisi en etkilisi hayatta her şeyde olduğu gibi lekelerde de oluşmadan önce önlem almaktır. Güneşe direk maruz kalmayın, kalacağınızı bildiğinizde mutlaka güneş kremi ile vücudunuzu koruyun. Güneşe direk maruz kalan ciltlerde lekeler dışında birçok deri hastalıkları da görülebilir.

Doğal yollarla yaşlılık lekeleri temizleme?

Aloe vera: Aloe vera bitkisi Afrika ve Hindistan’ın bir çok yerinde bulunur. Çok etli, sulu bir bitkidir. Aloe vera’dan elde edilen bitki özü pigmentasyon tedavisinde çok yararlı 18 amino asit ihtiva eder.

Bu jelin günde iki kez uygulanması bu lekelerin çıkarılmasına yardımcı olur. Bir çok bilimsel çalışma bu jelin iyileştirici nitelikleri olduğunu kanıtlamıştır.

Bunlardan bazıları ayrıca nemlendirici niteliklere sahip olduğunu iddia etmektedir.

Ayran: Ayranda bulunan laktik asit patojenlerin üremesini engeller ve aynı zamanda yaşlılık lekelerinin için de çok yararlıdır. Yaşlılık lekelerinin üstüne bir pamuk yardımıyla ayranı uygulayabilirsiniz.

Hint Yağı: En sık kullanılan bitkisel yağlardan biri hint yağıdır. Cilt için oldukça faydalı olan izostearik asit ve süksinik asit içermektedir.

Molekül ağırlığı nedeniyle cildin derinlerine penetre olabilir, böylece cildi gençleştirir ve lekelerin rengini açar.

Hint yağının, anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri bulunmaktadır bu nedenle gıda ve ilaç endüstrisinde kullanılmaktadır.

Soğan ve Sirke: İki yemek kaşığı soğan suyu ile iki yemek kaşığı sirkeyi karıştırın ve lekelerin üzerine uygulayın. Daha iyi sonuçlar için, günde iki kez bu karışımı kullanın ve sonuçları görene kadar bu karışımı uygulamaya devam edin. Gözle görülür sonuçlar almak genellikle bir kaç ay sürmektedir.

E vitamini: E vitamini kapsülünü kesin ve içinde bulunan yağı yaşlılık lekeleri üzerine doğrudan uygulayın. Günlük uygulama yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, günlük E vitamini takviyeleri alabilirsiniz. Ancak E vitamini sihirli değildir sonuçları hemen görmezseniz ümitsizliğe kapılmayın ve günlük olarak uygulamaya devam edin.

Limon Suyu: Bir limon alın ve lekelerin üzerini doğrudan ovalayın. Limonda bulunan sitrik asit onu en güçlü cilt aydınlatıcı doğal maddelerden biri haline getirmektedir. Lekelerin üzerine günde iki kez limon uygulayın yaklaşık iki ay sonra sonuçları görmeye başlayacaksınız. Ancak aşırı duyarlı ve kuru cilde sahip kişiler bu işlemden kaçınmalıdır.

Источник: https://www.hafzullah.com/yaslilarin-elinde-neden-kahverengi-lekeler-olusur.html

Yaşlılık lekeleri kansere neden olur mu?

Ciltte Yaşlılık Lekeleri

Çil gibi görünen yassı, yuvarlak ve kahverengi lekeler iyicil yaş lekeleridir ve tehli değildir. Yalnızca görsel olarak rahatsız edebilirler sağlık açısından ise hiç bir sakıncası bulunmaz. Güneş gören alanlarda ortaya çıkarlar. El, sırt, göğüs, omuz ve yüzde olurlar.

Ancak bu lekeleri artırdığını düşündüğünüz bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanızı mutlaka bunun araştırılması da yapılmalı.

Lekeleriniz aşırı koyu renkli ise boyut olarak giderek büyüyorsa değişik renklerde ortaya çıkıyor ve kenarları şekilsiz ise daha ciddi bir sorun olduğunu öğrenmek için mutlaka bir cilt doktoruna baş vurmanız gerekir.

Vücuttaki herhangi bir hastalık yaşlılık lekelerinin artmasına neden olabilir mi?

Yaşlanma lekeleri, doğanın size yaptığı dövmelerdir. Ancak 18 yaşındayken yaptırdığınız şahane meleğin aksine, bunlar göstermeye meraklı olacağınız türden dövmeler değildir. Bunları yok etmenin çeşitli yolları vardır.

Yaşlanma lekeleri aslında cildin glikasyonudur ve cilt proteinine glikoz yani şeker eklenmesiyle olur.

Aniden ortaya çıkmadıysa ve yaşınızla doğru orantılı artıyorsa bir sorun yoktur ancak ortaya çıkma hızı süratleniyorsa araştırılması gerekir.  

Sürekli kullanılan ilaçlar cilt lekelerine yol açar mı?

Bazı ilaçları kullanmak zorundaysanız bu lekeler daha hızlı şekilde ortaya çıkabilir. Doğum kontrol hapları, tansiyon düşürücü ilaçlar, bazı antibiyotikler bu lekeleri hızlandırır.

Sistemik hastalıklar ki bunların arasında böbrek üstü bezi, troid bezi, bazı bağırsak hastalıkları ve demir eksikliği gelir. Yanlış kozmetikler, uzun süre güneşe maruz kalınması bile bu lekelerin artmasına neden olabilir.

Ağda cilt lekesinin ortaya çıkmasına neden olabilir mi?

Cilt lekelerinden Postinflamatuar Pigmentasyon (PİH); deride böcek ısırığı, birkesi, egzema, alerji, kıl dönmesi ve ağda sonrası gibi derinin iyileşirken bıraktığı kahverengi leke olarak kalan izdir.

Burada en önemli tedavi lekelerin oluşmasını engellemektir. Örneğin ağda özellikle de sir ağda uygun olmayan cilt bakımlarında yapılırsa bu sorunu doğurabilir. Tedavisi önemlidir kozmetik olarak silinmesi için doktorla birlikte bir disiplin oluşturulmalıdır.

Güneş koruyucusu ise asla ihmal edilmemelidir.

Gebelik lekesi sonradan geçebilir mi?

Malezma yani gebelik lekesi yüz bölgesinde genellikle üst dudak, burun üstü,yanaklar, alında ve daha nadir olarak boyunda ortaya çıkabilir. Melazmaya birden fazla nedenin sebep olduğu düşünülüyor. Doğum kontrol ilaçları kullanıldığında da ortaya çıkabilir. Ostrojen bağlantısı burada etkili oluyor.

Menopoz sonrası renklerinde bir hafifleme olabiliyor. Epilepsi de kullanılan ilaçların ve stresinde bu lekelerin artmasında etkili olduğu saptanmış. Wood ışığı altında muayene edilerek tedaviye başlanmalıdır ve ne kadar açılacağı baştan saptanabilir. Lazer gebelik lekelerinin silinmesinde etkilidir.

Güneş lekeleri kanser sinyali olabilir mi?

Güneş lekeleri genellikle bir santimetre çapında yuvarlak kahverengi lekeler olarak hem yüz hem de sırtta görülür. Tek ortaya çıkma nedeni güneştir.

Genellikle 50 yaş ve üzerinde de belirebilir ama yaşlılık lekelerinden farklıdır çünkü güneşten korunmuş bir ciltte hiç bir zaman ortaya çıkmazlar. Tedavilerinde dondurma yöntemi ve ulgun lazer etkili olur.

Tek nedeni güneş olduğu için bu lekeleri bulunan insanların mutlaka benlerini de kontrol ettirmeleri gerekir. Bu kontrol sadece güneşe bağlı deri kanserlerinin erken teşhisinde çok önemlidir.

Güneşe çıkarken yapılan makyaj güneş lekelerini artırır mı?

Kızgın güneş cilt lekelerini artırırken yenilerinin de oluşmasına davetiye çıkarır. Bu nedenle yazın cilde çok daha hassas davranmak gerekir. Sıcak günlerde kozmetiği mümkün olduğu kadar azaltmak gerekir.

Güneş lekeleri silindikten sonra yeniden ortaya çıkabilir mi?

Leke tedavisi yaptırdıktan sonra koruyucu kullanımı çok önemlidir. Daha sonra aynı bölgede leke oluşumunu engellemek için bahar aylarından başlayarak mutlaka koruyucu krem tedavisi sürdürülmelidir. Yoksa 15-20 dakika güneşe maruz kalındığında bile bu lekeler tekrarlayabilir.

Yaşlılık lekeleri kadınlarda mı, erkeklerde mi daha fazla görülüyor?

Kadınlarda daha çok ortaya çıkıyor. Annenizde bu lekeler varsa sizde de ortaya çıkma ihtimali yüksektir çünkü yaşlılık lekelerinde genetik önemlidir. O nedenle önleminizi almanız gerekebilir.

Örneğin gençlik yıllarınızdan itibaren UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan bir güneş kremi kullanmanız çok etkili olacaktır.

Ayrıca güneş ışınlarının yoksek olduğu satlerde güneşlenmemek çok önemlidir.   

Yaşlılık lekesi aslında çil midir?

Tıp dilinde ‘lentigo’ denen karaciğer lekeleri ya da yaşlılık lekeleri olarak bilinen bu sorun aslında çillerle karışan bir renk bozukluğu hastalığıdır. Çillerden daha büyük ve koyu renklidir. Onlar da her yaşta ortaya çıkabilir.  

Yaşlılık lekelerini dondurarak temizlemek mümkün mü?

Yaşlılık lekelerinden kurtulmanın her geçen gün yeni ve etkili yöntemi çıkıyor. Bunlar dondurma yani kriyoterapi yoluyla da temizlenebilir. Ancak her hastaya uygulanmaz çünkü dondurmak kabarcıkların ve beyaz noktaların oluşmasına neden olabilir. Bu yöntemden yararlanmak için cilt tipi çok önemlidir.  

Lekelerin zımparatılması mümkün mü?

Tıp dilinde bu yönteme dermabrazyon diyoruz ve bu da uygun olabilir ayrıca lazer terapisi koyu renkli pigmentlere neden olan maddeyi yok edebilir, lekeleri yavaş yavaş beyazlatan kremler de vardır. Bu lekelerden kurtulmak için cilde uygulanan ve lekeleri soyduğu TCA kimyasal peeling de çok etkilidir. Ancak hangi yöntemin sizin için en uygunu olduğuna doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz.

Güneş lekelerinden korunmak için ne tip bir koruyucu krem kullanmalı?

En azından üç ya da dört yıldızlı UVA korumaları bir SPF 30-kullanmalısınız. C vitamini, A vitamini, glikolik asit emblica ve meyan kökü özü gibi yaygın cilt kremleri ile oluşan hafif lekeleri biraz rengini açabilir.

Koyu renkliler genellikle güneş kremi kullanmaya ihtiyaçları olmadıklarını düşünürler bu büyük bir hatadır. Onlar güneşi sünger gibi çektikleri için aynı açık renkliler gibi uygun kremi kullanmaları gerekir.

çil tedavisi adlı konumuzu inceleyebilirsiniz.

Cilt lekelerinden kurtulurken kırışıklıkların da azalması mümkün mü?

Peeling tedavisi iki ya da üçer hafta arayla dört ile altı seans arasında yapılır. Peeling işlemi için kullanılacak asidin konsantrasyonunun güçlü olmasına dikkat edilmelidir. Güneş koruyucu kullanımına tedavi sonrası mutlaka devam edilmelidir. Peeling sonrası ciltte hafif kızarıklık, kabuklanma ve kepeklenme görülebilir.

Bu sorunlar bir kaç gün nemlendirici kullanımı ile hafifler. Leke sorununun yanında güneş hasarı, kırışıklık ve mat görünüm gibi yakınmalar varsa peeling ile bu lekeler azalır. Cilt parlak, canlı ve sağlıklı bir görünüm kazanır. İnce kırışıklıklarda, ciltteki sarkmada ve solgun görünüm de azalır.

Yaşlanmadan kaynaklanan sorunlar da hafiflemiş olur.

Источник: https://www.mddermatoloji.com/saglik-kosesi/yaslilik-lekeleri-kansere-neden-olur-mu/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.