Ciltteki beyaz lekeler hastalık habercisi olabilir

Ciltte Beyaz Lekeler Neden Olur ve Tedavileri Nasıldır?

Ciltteki beyaz lekeler hastalık habercisi olabilir

Deride beyaz lekeler birçok nedenden kaynaklı olarak meydana gelir. Bu sorunun meydana gelme nedenine bağlı olarak uzman doktor tedavi planlaması yapacaktır.

Vitiligo

Bu sorun oldukça yaygın cilt sağlık durumudur. Ciltte beyaz lekeler oluşturan melanosit pigmentini kaybettiği bir durumdur. Cilt rengi ne olursa olsun herkeste kalıtsal bir hastalıktır. Vitiligo nedeni hala bilinmemektedir. Büyük olasılıkla bir otoimmün hastalıktır.

Vitiligo yüzdeki, ellerdeki ve ayaklardaki cildin çoğunu etkiler. Ciltteki beyaz lekeler çok küçük olabilir veya çok büyük cilt alanlarına sahip olarak vücuda yayılabilirler. Vitiligo insanları görüntü açısından huzursuz eden bir durumdur. Psikolojik anlamda huzursuzluk yaşayan kişiler psikiyatriden destek almalıdır.

Bu sayede tedavi süreci daha kolay atlatılır.

Tedavi Seçenekleri

Sorunun tedavisi kozmetik bir durumdur.Etki altında kalan cilde renk kazandırma amaçtır. Çeşitli terapiler ile deneme yanılmalarına neden olabilir. Uzman doktorlar aşağıdakilerden birini veya birkaçını tedavi amaçlı önerebilir;

 • Steroidler
 • İmmunodulators
 • Ultraviyole ışık tedavisi

Güneş kremi kullanmak, beyaz lekeler cilt kısımlarında koyu bir fondöten veya gözenekli bir kremi kullanmak yardımcı olabilir. Özellikle vitiligo ile nasıl başa çıkılacağına dair en iyi çözümü bulmak için dermatolog veya uzman doktorla görüşmek gerekir. Bitkisel ev ilaçları kullanımında düzenli kullanım şarttır. Düzensiz kullanımla etkili sonuç elde edilmez.

Tinea Versicolor

Ciltte beyaz lekelerin en popüler nedenlerinden bir tanesidir. Böyle beyaz lekeler malassezia furfurmantarları ile kronik maya enfeksiyonu neden olur. Tinea versicolor ayriyeten pityriasisversicolor olarak da adlandırılmaktadır. Ciltteki beyaz, kırmızı ve kahverengi lekelerle başlar. Lekeler deriden daha açık veya koyu olabilir. Beyaz lekeler en görünür olanlardır.

Belirtiler şunlardır:

 • Kaşıntı
 • Ölçekleme
 • Kuruluk

Bu durum kulağa ciddi gelse bile enfeksiyon yüzünden uzman doktorların hastalarına reçete etmesi gereken bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlar sorunun kolaylıkla tedavi edilmesini sağlar. Bu enfeksiyon güneş ışığına, sıcak havaya, nemli havaya, yağlı cilde ve çok fazla terlemeye maruz kalma sebebiyle daha da kötü görünebilir.

İdiyopatik Guttat Hypomelanosis

Beyaz lekeler görünümünden sorumlu başka bir cilt sağlığı durumudur. Genelde yüzde, inciklerinizde veya önkollarınızda 2 ile 5 mm düz, beyaz lekeler görülebilir. Bu 40 yaşın üzerindeki bir kişide meydana gelebilir.

Pityriasis Alba

Pityriasis Alba ismine insanlar aşina değildir. Bu isim latinceden gelmektedir. Beyaz, pullu yamalar anlamına gelir. Bu hastalık 6 ile 12 yaşları arasındaki ve özellikle kuru ciltli çocuklarda oldukça yaygındır. Genellikle güneşin fazla olduğu yaz aylarında daha fazla gözlemlenir.

Pityriasis Alba’nın gerçek nedeni bilinmemektedir. Egzamaya çok benzer bu nedenle başlangıçta doğru bir şekilde teşhis edilmesi oldukça zordur. Genelde yüz, boyun ve kollarda görülen döküntüye benzemektedir. Yamalar çok küçük, oval, yuvarlak ve genellikle çok kurudur.

1 ile 2 inç arasında boyutları değişmektedir. 

n Skleroz

n sklerozus genç ve yaşlılarda gözlemlenen nadir şekilde meydana gelen bir sorundur. Kadınlarda genelde anüs ve vulva çevre kısmında beyaz tenli ince deri lekelerine neden olur.

 Erkeklerde bozukluk penisin sünnetini etkileme eğilimindedir. Ayriyeten kişi vücudun farklı alanlarında da meydana gelebilmektedir. Hafif olgular gözle görülür başka semptomlar ise görülmeyebilir.

Diğer semptomlar arasında;

 • Acı verici durumlar
 • Şiddetli düzeyde kaşıntı
 • İdrar çıkma konusunda zorluk
 • Kolayca çürüyen veya yırtılan cilt
 • Kanama
 • Kabarma

Cilt Lekeleri Hastalık Habercisi Olabilir

Ciltteki beyaz lekeler hastalık habercisi olabilir

Deride leke ile seyreden hastalıklar oldukça yaygındır. Güneş ışınları, hormonlar, çeşitli ilaç ve kozmetikler leke oluşumunda sık suçlanan nedenlerdir. Ayrıca travma ve çeşitli deri hastalıklarına cevap olarak da oluşabilir. Uzman ellerde yapılmayan lazer ve kimyasal soyma tedavileri de lekeye neden olabilir.

Cilt Kanserinin Belirtisi Olabilir

Çiller, güneş lekeleri, gebelik lekeleri, çeşitli kozmetiklere ve bitkilere bağlı gelişen lekeler, sivilce ve cilt yaralarından sonra oluşanlardır. Ancak bazen cilt lekeleri, deri kanserinin bulgusu da olabilir.

Özellikle leke değişik renk tonlarındaysa, asimetrik ve kenarlarında düzensizlik mevcutsa, kanama, kaşıntı, kabuklanma veya üzerinde açık yara gibi bulgular varsa mutlaka uzmana başvurmak gerekir.

Ayrıca kızıllar ve sarışınlar, renkli gözlü bireyler, ailede deri kanseri öyküsü olanlar, vücudunda 50’den fazla beni olan ve çocukluk çağında güneş yanığı öyküsü olanlar, deri kanseri gelişimi açısından daha risklidir. Deri kanserleri, cilt lekelerinin küçük bir kısmını oluşturur.

Leke Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

 • Öncelikle kişinin iyi bir güneş koruyucu ürün kullanması gerekir. Güneş koruyucular aslında leke oluşmasını azaltan veya oluşmuş lekenin artmasını engelleyen bir nevi koruyucu tedavi ajanlarıdır. Güneşten koruyucu seçerken, cilt tipine uygun ürünler seçmek gerekir. Örneğin cilt tipi kuru ise krem, yağlı ise losyon formunda bir ürün seçilmelidir.

  Yaz aylarında güneş ışınlarının en dik geldiği 11.00 – 15.00 arası olabildiğince güneşe çıkmamaya özen gösterin. Güneş koruyucunuzu dışarı çıkmadan en az 20-30 dakika önce sürün. Leke oluşturma riskinden dolayı güneşe çıkmadan cildinize parfüm gibi alkollü ürünler sürmeyin. Güneş koruyucunuzu plajda 2 saatte bir, gündelik hayatta ise 4 saatte bir yenileyin.

 • Oluşmuş lekelerde leke açıcı krem ve serumlar, kimyasal peelingler, dermaroller, PRP, mezoterapi, yüksek teknolojiye sahip lazerler ve ışık sistemleri olmak üzere birçok tedavi protokolü mevcuttur.

  Leke tedavisinde kişinin deri tipi, lekenin derinliği ve yaygınlığını saptamak ve kişiye özgü tedavi planlamak gerekir.

  Bu tedaviler genel olarak açık tenlilerde ve derinin üst tabakasına yerleşmiş lekelerde daha başarılıdır.

 • Leke açıcı krem ve serumlar hastaların evde de rahatlıkla uygulayabileceği ilk aşama tedavilerdir. Sıklıkla A vitamini, C vitamini, hidrokinon, kojik asit ya da arbutin gibi ürünler tercih edilir. Ancak bu tedaviler ile deride tahriş oluşabileceği bilinmeli ve dermatolog kontrolü altında uygulanmalıdır.

 • Kimyasal peeling işlemi cildin özellikle güneş gibi dış faktörlerden dolayı hasar görmüş olan tabakasını yenilemek ve alttan yeni hücrelere yer açmak için uygulanan bir tazeleme işlemidir. Özellikle meyve asitleri ile yapılan peeling işlemi tüm cilt tiplerine uygulanarak hassasiyete neden olmaz.

  Ortalama 3 haftada 1 kez uygulanan bu işlem yaklaşık 10 dakika sürer. Hiçbir uyuşturmaya ihtiyaç olmadan, derinin üst tabakalarının temizlenmesini ve tazelenmesini sağlar. Cildi yeniler, pürüzsüz ve yumuşak bir cilt yapısı oluşturur. Ayrıca ciltteki renk farklılıklarını azaltır, kolajen yapısını güçlendirir ve cilde üst düzeyde nem kazandırır.

  Leke tedavisinde ortalama 4-6 seans önerilir.

 • Lekeli ciltler için son yıllarda geliştirilen enzim peeling her mevsim uygulanabilir. Yan etki riski minimumdur, asıl olarak leke oluşmasına neden olan mekanizmayı baskılar. Soyucu asit içermediğinden her tip deri rengine sahip hastada uygulanabilir. Uygun deri temizliğinden sonra maskenin uygulanması ile işlem başlar. Maske ortalama 4-8 saat ciltte kalır.

  Uygun görülen süre sonrasında maske suyla yıkanarak ya da nötr bir temizleyici yardımıyla çıkarılır. Takip eden ilk iki hafta günde 2-3 kez, sonraki 2 hafta ise günde bir kez enzim peeling kremi düzenli olarak kullanılmalıdır. Ciltte yara oluşturmadığından sosyal hayata aynen devam edilebilir. İşlem sonrası yaklaşık 1-4 hafta içerisinde cilt lekelerden arınır.

 • Bir silindir üzerinde sıralanmış mikroiğneleri olan dermoroller tedavisi cilt lekelerinde kullandığımız bir diğer tedavi şeklidir. Kontrollü bir şekilde deride birçok küçük kanal açarak cildimizin yara iyileşme mekanizmasını harekete geçirir. Ayrıca leke açıcı krem ve serumların etkinliğini artırır.

 • PRP kişiden alınan küçük miktardaki kanın özel bir tüpe alınarak santrifüj işlemine tabi tutulduktan sonra elde edilen trombositlerden zengin kısmın aynı kişiye enjeksiyon yolu ile geri verilme işlemidir. 3 hafta ara ile 3-4 seans uygulanan PRP işlemi cilde parlaklık verirken lekelerin azalmasını sağlar. Dermaroller ya da lazer tedavilerini takiben uygulanması ise daha başarılı sonuçlar verir.

 • Mezoterapi farklı özellikteki ürünlerin, deri içine enjekte edilmesi işlemidir. Leke tedavisinde leke açıcı özelliği olan maddeler 1-2 hafta ara ile 6-8 seans deri altına enjekte edilir. PRP ile dönüşümlü uygulanabilir.

 • Pigment ve kollajeni uyarma etkisi olan lazerler günümüzde en çok görülen çiller, doğum lekeleri, yaşlılık ve güneş lekeleri gibi birçok lekenin tedavisinde başarıyla kullanılır. Ancak her lazer leke tedavisinde etkili değildir. Özellikle Q- anahtarlı lazerler leke tedavisinde tercih edilir.

  Açık tenlilerdeki yüzeysel lekelerde daha başarılı sonuç verir. Cildin katmanlarında uzandıkları seviyeye göre yüzeysel lekeler için kısa sürede sonuç alınabilirken, derin lekeler için daha fazla seans uygulama yapılması gerekir. Seans aralıkları, 3-4 haftadır.

  Seans sayısı ise hastadan hastaya değişmekle beraber ortalama 2-6 seanstır.

 • Ortalama 3-6 seansta yüz ve vücutta istenmeyen birçok leke, deriyi soymadan ve deriye tazelik vererek ışık sistemleri ile tedavi edilebilir. Seanslar 3 hafta aralıklarla bronzlaşmamış tene uygulanmalıdır.

İlgili Galeriler

Источник: https://www.optikgazete.com/gundem/cilt-lekeleri-hastalik-habercisi-olabilir-h4214.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.