Ciltteki Renk Değişikliklerine Dikkat!

Renkli ve Şekil Değiştiren Benler Cilt Kanserine İşaret Edebilir

Ciltteki Renk Değişikliklerine Dikkat!
Dermatoloji ve Kozmetoloji

Vücudunuzdaki benlerin arttığını gözlemliyorsanız, bu benlerin renk ve şekil değiştirdiğini düşünüyorsanız mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmalısınız. Memorial Hizmet Hastanesi Dermatoloji Bölümü Uzmanları, benlerdeki değişikliklerin cilt kanserine işaret edebileceğini belirterek ben tanısı ve takibin hakkında önemi bilgi verdi.

Benlerin sayısı genetik veya güneşe maruz kalmaya göre değişebilir

Benler genellikle derinin zararsız değişikliklerindendir. Tıp dilinde “melanositik nevüs” olarak bilinirler ve “melanosit” adı verilen pigment hücrelerin (derinin rengini veren hücreler) çoğalması sonucu gelişmektedir. Benler düz veya kabarık olabilir.

Renkleri pembeden kahverengi ve siyaha kadar değişmektedir. Benler doğumda mevcut olabildikleri gibi genellikle çocukluk yaşında da gelişmektedir. Benler zamanla kendiliğinden kaybolabilir ya da sonradan çıkabilir.

Bu durum benlerin doğal süreci olarak kabul edilmektedir.

Bir benin kansere dönüşebilmesi için bir takım etkenlerin  kanserleşmede önemli rol oynadığı bilinmektedir . Bu etkenlerin en başında ise güneş gelmektedir. Bu nedenle vücudumuzdaki benlerin yazın kansere dönüşme riski çok daha fazla olmaktadır. Ani ve yüksek dozdaki güneş ışınları benler üzerinde çok etkilidir. Özellikle koyu renk melanin içeren benler daha fazla risk taşımaktadır.

Benlerin rengine ve şekli önemlidir

Doğuştan olan benler bebeklerin % 1`inde görülür. Boyutları birkaç milimetreden vücudun çok geniş alanlarını kaplayacak kadar olabilir. Özellikle çok geniş olanlarının melanom denen bir cilt kanserine dönüşme olasılığı vardır. Bazı benlerin etrafı beyaz bir halka ile kaplıdır.

Bu tip benler çocuklukta ve ergenlik döneminde görülmektedir. Herhangi bir zararları yoktur ve zamanla ortadaki ben ve beyaz halka ortadan kalkmaktadır. Bazen renk değişikliği “melanom” denilen cilt kanserinde de görülebilir.

Eğer bu durumdan şüphe duyulursa biyopsi alınması önerilmektedir.

Kenarları düzensiz ve büyük benlere dikkat!

Sıra dışı benler “Clark nevüs” olarak bilinmektedir. Bu benler normal olmayan görüntüdedir. Kenarları düzensiz, büyük boyutta, sıklıkla cilt kanserine işaret eder tarzdadır. Kaygı uyandıran görünümlerinden dolayı gerekli olmadığı halde cerrahi olarak çıkarılmaktadır. Sıra dışı benleri olan kişiler özellikle ailelerinde cilt kanseri öyküsü var ise risk grubundadırlar.

Düzenli doktor kontrolü önemli

Melanoma derinin pigment (boya) hücrelerinden kaynaklanan kanseridir. Eğer bir ben büyüklüğünü, şeklini veya rengini değiştirirse veya erişkin dönemde yeni bir ben çıkarsa mutlaka bir dermatoloji uzmanı tarafından incelenmesi gerekmektedir.

Dermatologlar “dermatoskopi” yöntemiyle benlerin görüntüsünü büyüterek inceleyebilirler ve gerekirse biyopsi de alabilmektedirler. Kanser olasılığı var ise, bir benin yapısı düzensizse, çevreye doğru yayılıyor ve rengini değiştiriyorsa tedavi edilmesi gerekmektedir.

Eğer ben kıyafetlerin, tarağın ve tıraş bıçağının zarar verebileceği bölgelerde ise travmaya ve tahrişe maruz kalmaması için, alınması önerilmektedir.

Kolay ve ağrısız bir şekilde benlerden kurtulabilirsiniz

Deriden kabarık bir ben traşlama şeklinde biyopsi yöntemi ile kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Deri lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra bir cerrahi bıçak veya koter ile çıkartılmaktadır. Yara düz beyaz bir leke bırakarak iyileşmeye başlamaktadır.

Benin alınmasında cerrahi yöntem kullanılmasında ben eğer düzse veya melanom dediğimiz cilt kanseri şüphesi var ise kullanılmaktadır. Derideki ben tam kalınlığı ile alınmakta, sonra da dikiş atılmaktadır. Çıkarılan ben patolojik incelemeye gönderilmektedir. Cerrahi yapılan yerde ince bir çizgi şeklinde iz kalır.

Benlerin üzerinde çıkan kıllar traş edilebilmektedir. Cımbızla alınması benin altında ağrılı şişliğe neden olabilmektedir.

Benlerinizin neden olabileceği risklerden korunmak için;

 • Ayda bir kişisel cilt muayenesi önemlidir. Benlerde değişiklik görüldüğünde ya da yeni bir ben fark edildiğinde dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.
 • Kişide çok sayıda ben varsa, daha önceden olan deri kanseri öyküsü bulunuyorsa düzenli kontrole gidilmelidir.
 • Çok sayıda ben ve sıra dışı ben var ise fotoğraf ile kayıt almak faydalı olabilir.
 • Güneş ile ilişkiler doğru ayarlanmalı, mutlaka güneşten koruyucu ürün kullanılmalıdır. Koruma faktörü 30 ve üzerinde olan güneşten koruyucular sık olarak güneşe maruz kalan alanlara uygulanmalıdır.

Источник: https://www.hizmethastanesi.com/saglik-rehberi/renkli-ve-sekil-degistiren-benler-cilt-kanserine-isaret-edebilir/

Benleriniz Büyüyor Ve Şekil Değiştiriyorsa Dikkat Edin!

Ciltteki Renk Değişikliklerine Dikkat!
Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji)
Memorial Antalya Hastanesi

“Güzellik tanesi” olarak da anılan benler kimi zaman kişiye ayırt edici bir güzellik katarken, bazen de sinsi bir hastalığın habercisi olabiliyor.

Vücudumuzda doğuştan var olan ya da sonradan çıkan benler göz alışkanlığından dolayı farkedilmeyebiliyor ancak benler üzerindeki değişiklikler cilt kanserine işaret edebiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr.

Lütfiye Çoban, benler konusunda dikkatli olunması gerektiğini vurgulayarak, ben tanısı ve takibindeki son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Ben takibi ile cilt kanseri riskinizi düşürün

Melanom, deriye renk veren hücrelerin kanseridir. Deri kanserleri içinde en ciddi seyirli olanıdır ve tüm kanser türleri arasında, artış hızı en hızlı olan kanserdir. Yani önümüzdeki yıllarda toplum sağlığını ilgilendiren en önemli sağlık sorunlarında biri olacağı tahmin edilmektedir. Böylesine önemli bir hastalığın erken tanı ile tam tedavisi de mümkündür.

Hastalarının yarıdan daha az kısmında melanom, eski bir ben üzerinden gelişir. Eski bir benin renk değiştirmesi,  büyüklüğünün artması, üzerinde kabarıklık, kanama olması ya da yara açılması melanom için işaret olabilir.

Yeni oluşan benlere temkinli yaklaşın

Yeni ben oluşumu hayatın ilk 30 yılında olur. Melanom olgularının yarısından fazlası normal deri üzerinde oluşur ve koyu renkli olduğu için yeni bir ben gibi algılanır.  35 yaştan sonra yeni çıkan benleri önemsemek gerekir.

Cilt kanseri çok beni olanı seviyor

 • Açık tenliler, renkli gözlüler, kızıllar, çilliler, güneşte hemen kızarıp hiç bronzlaşamayanlar
 • Çok sayıda beni olanlar
 • Ailesinde melanom olanlar
 • Daha önce melanom ya da diğer tür cilt kanseri geçirmiş olanlar melanom türü cilt kanseri tehtidi altındadır ve normal cilt yapısına sahip olan kişilerden daha çok dikkat etmek zorundadır.

Tüm kanserlerde olduğu gibi cilt kanserinde de erken tanı çok önemlidir. Çok erken saptanan melanom olgularında sadece ameliyat ile hastalının sağlığına kavuşma şansı % 90’dan fazladır.

 • Doğru ve etkili şekilde güneşten korunmalı
 • Yeni ben çıkıp çıkmadığı
 • Eski benlerde değişiklik olup olmadığına dikkat edilmelidir.
  • Asimetri
  • Kenarlarında düzensizlik
  • Renk değişikliği
  • Çapın 6mm den büyük olması
  • Kaşınma, kanama, ağrıma, üzerinde yara açılması gibi değişiklikler önemlidir.

Önce siz bilinçli olun

Vücuttaki benlerin yerlerini, yapılarını tanıyana kadar haftada bir kez daha sonra ise 1-2 ay aralarla kendi kendine ben muayenesi yapılmalıdır. Sık yapılması halinde bendeki değişiklikleri fark etmek zor olacağı için çok sık yapmamak gerekir.

İyi aydınlanan bir odada, bir adet boy aynası ve bir adet el aynası yardımı ile yeni çıkan ben olup olmadığı ve eski benlerdeki değişikliklere dikkat edilmelidir. Vücut bölgelere ayrılarak incelenmelidir. Ağız içi, kulak içi ve arkası, koltukaltı, parmak araları gibi bölgeler unutulmamalıdır. Sırt ve bacakların arka kısmı için el aynasının yardımına başvurulmalıdır.

Saç dipleri için aile bireylerinden yardım alınabilir. Daha sonraki muayenelere kılavuz olması bakımından bir şema üzerine işaretlemeler yapılabilir

 • 50 yaş üzerinde herkes melanom için bir kez deri muayenesi olmalıdır.
 • Çok sayıda (50 ve üzeri) beni olanlar, ailesinde melanom olanlar, daha önce melanom geçirmiş olanlar, diğer türde cilt kanseri geçirmiş olanlar yılda bir kez deri muayenesi olmalıdır.
 • 35 yaşından sonra yeni ben oluştuysa
 • Eski bir bende değişiklik olduysa doktora başvurmak gerekir.
 • Muayenede doktor genel olarak tüm benleri değerlendirdikten sonra dermoskop denilen deri yüzey mikroskobisi ile şüpheli benleri detaylı olarak inceler. Dijital dermoskop kullanılırsa görüntülerin fotoğraflanıp saklanması ve her kontrolde eski ve yeni halinin karşılaştırması mümkün olacaktır.
 • Muayenenin sonucuna göre benin alınması ya da belli aralıklar ile takip edilmesi önerilecektir.

Dijital dermatoskopi cihazı ile benleriniz takibe alınıyor

Dijital dermatoskopi deri yüzey mikroskobisidir. Benlerin 20-70 kat kadar büyütülerek alınan görüntüsünün yüksek çözünürlüklü bir bilgisayar ortamında değerlendirilmesini sağlar. Bu görüntüler arşivlenir ve her kontrolde eski ve yeni görüntüyü karşılaştırarak yeni oluşan bir beni veya eski bir bendeki değişikliği takip etmek ve melanomun erken tanısı mümkün olmaktadır.

Güncellenme Tarihi: 09 Şubat 2011Yayınlanma Tarihi: 09 Şubat 2011

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/benleriniz-buyuyor-ve-sekil-degistiriyorsa-dikkat-edin/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.