Çocuğa Doğru Zamanda Doğru İlaç Vermek Önemli

Başarının ipi: Doğru zaman doğru yer doğru insan

Çocuğa Doğru Zamanda Doğru İlaç Vermek Önemli

İki yıl sonraki ortalama gelirinizi merak ediyorsanız eğer, şu andaki en yakın beş arkadaşınızın gelirlerinin ortalamasını hesaplayın, iki yıl sonraki geliriniz o olacaktır.

Nedense dünyada bazı insanlar çok başarılı olurken bazıları başarısızlık denizinde yüzmekten ömrünün sonuna kadar kurtulamıyor. Hayatı başarısızlıklarla dolu kişilerin başarıyı tatmaları için pek çok kitap yayınlanıyor ve bu kitaplar yok satıyor.

Başarısız kişiler bu kitapları okuduktan sonra daha başarılı oluyorlar mı bilmiyorum ama bu kitapların yazarları son derece yüksek tirajlarla çok zengin olup diğer başarılı insanların arasına karışıyor. Dünyadaki kişisel gelişim ve başarı kitaplarının babası benim bildiğim kadarıyla Dale Carnegie dir.

Kendisi Amerika’da fakir bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak 1888 yılında dünyaya geldi. Kolej eğitimini tamamladıktan sonra satış alanında çalışmalar yapmış ve çok kısa sürede yönetici pozisyonuna gelmiştir.

Daha sonra yöneticilik kariyerini yarıda bırakarak kişisel gelişim ve satış pazarlama eğitimleri düzenlemiş, kişisel gelişim üzerine kitaplar yazmış, bu kitaplar tüm dünyada milyonlarca satmış ve satmaya da hala devam etmektedir.

Carnegi kitaplarından elde ettiği gelirle Carnegie Vakfı’nı kurmuştur. 1956’da öldüğünde arkasında dünyanın en büyük vakıflarından birini bıraktı. Milyar dolarlık bütçeye sahip bu vakıf hala faaliyetlerini sürdürmektedir.

Benimse Dale Carnegie kitaplarıyla ilk tanışmam lise yıllarında oldu. Teoride çok güzel ama uygulaması çok zor olan satış pazarlama teknikleriyle dolu bu kitabı okuduktan sonra hayatımda pek fazla bir şey değişmedi maalesef ama kişisel gelişime olan merakım azalmadan devam etti.

Bu süre zarfında başarılı insanların profillerini inceledikçe hiçbirinin aynı yöntemi kullanmadığını, aslında hepsinin biribirinden farklı tarzları olduğunu gördüm. Öyleyse matematiksel olarak sabit bir başarı formülünden söz etmek mümkün değildi. Peki öyleyse neydi bu insanların ortak noktaları?

Başarının sonsuz sayıda yolu var. Ve sonsuz sayıda farklı özellikte insan farklı alanlarda başarılı olabiliyor. Başarının zeka ve sosyal çevre sayesinde olduğunu nispeten kabul edebiliriz. Ama tamamen bundan ibaret olduğunu da söyleyemeyiz. Zeka ve sosyal çevre yardımcı faktörlerdir. Öyleyse başarının sırrı nedir?

Evrenin başarı ipi… 

Başarıyı bir ipe, başarılı insanları da ip atlayan çocuklara benzetirsek eğer, burada başarının frekansı ipin dönme hızıdır. İp atlayanlar kervanında ayağı , kafası ipe takılmadan atlayabilen kişi başarılı kişidir. İpe takılmamak için başarının ahengine uyum sağlayabilmek gerekir.

İpin dönme hızına yani başarının frekansına uyum sağlıyorsanız eğer bunu nasıl yaptığınızın bir önemi kalmıyor. Siz çok yükseğe zıplıyor olabilirsiniz, nefesiniz çok kuvvetli olabilir, çok çevik ve atik de olabilirsiniz. Ama eğer dönmekte olan ipin arasına yanlış bir zamanlamayla girerseniz o ip ayağınıza, kafanıza dolanır.

Hiç atlamamış olmayı bile dileyebilirsiniz. Evrenin başarı ipinde atlayabilmek için ipin ahengine uyum sağlayabilmemiz gerekir. “Doğru zaman, doğru yer, doğru insan” şeklinde özetlenebilecek bu ahengi kendi lehimize çevirmek mümkündür. Peki nasıl?

Öncelikle başarı eyleminin bilmekten ziyade bir hissediş olduğunu farketmeliyiz. Evrenin tılsımlı ipinde takılmadan atlayabilmemiz için göremediğimiz bu ipi hissedebilmeliyiz. Her başarısızlığın ardından kaldığımız yerden değil de sıfırdan başlamak daha doğru olur.

Çünkü kaldığımız yerdeki frekansımız hala aynıdır. Mevcut frekansla “şanslı” ve başarılı insanlar arasına girmemizin mümkün olmadığını zaten gördük. Öyleyse frekansımızı değiştirmemiz gerekiyor.

Bunun için mesleğimizi, ailemizi değiştirmemiz gerekmiyor belki ama o kadar köklü olmasa da madem ki doğru mekan, zaman ve insan dedik öyleyse zaman kendiliğinden değiştiğine göre bize düşen de mekan ve çevremizdeki insanları değiştirmek olmalı.

Ancak o şekilde hayata yeni bir frekansla sıfırdan başlayabiliriz. Bu uğurda yakın çevremizi bile değiştirmemiz gerekebilir. Milyonlarca insan bunu denemeye cesaret edemediği için ömürlerinin sonuna kadar aynı frekansta yaşayıp başarıdan uzak bir şekilde ölüp gittiler. Bu dünya sahnesi ilk adımı atacak cesareti gösteremediği için tarihte kaybolup giden pek çok dahi insana şahit olmuştur…

Bazen de herhangi bir zamanda başarılı olamayan insanlar aynı insanlarla aynı mekanda kalarak farklı bir zamanda da başarılı olabilirler. Bunun planlamasını herkesin kendisi yapması gerekir. Başarı kokusunu almadığımız bir ortamda daha fazla kalmaya gerek yok. Öyleyse bu durumda bütün enerjimizi o ortamdan uzaklaşmak için kullanmalıyız.

Çoğu zaman başarılı insanlarla birlikte vakit geçirmek bizi başarı ipinin frekansına bir adım daha yaklaştırır. Başarının tanımı herkese göre farklılık gösterdiği için kimlerle takılmamız gerektiğine kendimiz karar vermeliyiz.

Başarılı bir kumarbaz olmak isteyen kişiyle başarılı bir din adamı olmak isteyen kişinin bulunması gereken ortamlar farklıdır. Buna göre sosyal ve iş ortamımızı kendimiz belirlemeliyiz.

Bu yüzden İki yıl sonraki ortalama gelirinizi merak ediyorsanız eğer, şu andaki en yakın beş arkadaşınızın gelirlerinin ortalamasını hesaplayın, iki yıl sonraki geliriniz o olacaktır.

Ruhsal Gelişimin Etikleri ve Kendi Yolunuzun Sınırları

Источник: https://indigodergisi.com/2012/11/basarinin-ipi-dogru-zaman-dogru-yer-dogru-insan/

İlaç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğa Doğru Zamanda Doğru İlaç Vermek Önemli

Haber güncelleme tarihi 31.01.2019 15:55

Çok İlaç Değil Doğru İlaç İyileştirir

Öncelikle belirtmek gerekir ki her durumda ilaç almak doğru bir davranış değildir. Örneğin başınız ağrıdığında bu hafif bir ağrıysa ve genelde kısa süreli baş ağrılarınız oluyorsa hemen ağrı kesiciye başvurmamanızı tavsiye ederiz.

İlaç kullanmadan önce şunları sorgulamalısınız:

 • Bu ilacı neden kullanacağım?
 • Bu ilacı ne zaman almalıyım?
 • Bu ilacı günde kaç kez, ne kadar kullanmalıyım?
 • İlaç hangi şartlarda saklanmalıdır?
 • Bu ilacı kullanmayı ne zaman kesmeliyim?
 • Bu ilacın yan etkileri nelerdir?
 • İlacın dozunu kaçırırsam ne yapmalıyım?
 • Tedavi sırasında yan etkiler görülürse ne yapmalıyım?

İlaç Kullanımında Öneriler

 • Doktorunuz size düzenli olarak kullandığınız bir ilaç var mı diye soracaktır. Doktorunuza kullandığınız ilaçları (vitaminler de dahil) eksiksiz söyleyin.
 • İlaçlarınızı alırken size verilen talimatlara uyun.
 • Yiyeceklerden veya ilaçlardan kaynaklı şikayetleriniz olursa bunu doktorunuza söyleyin.
 • Yakınlarınızdan doktorun size anlattıklarını hatırlatmasını rica edin.
 • Düzenli kullandığınız diğer ilaçların reçete edilmesi için doktorunuza hatırlatma yapın.
 • Doktorunuza veya hemşirenize ilaçları zamanında alabilmek için ne gibi yöntemler uygulayabileceğinizi danışın.
 • Alerjik bir bünyeniz varsa bunları bildirmeyi unutmayın.

Evde İlaç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İlaçlarınızı doğru zamanda almanız için aile üyelerinden size hatırlatmalarını isteyin.
 • Sürekli kullandığınız ilaçların kutusunu atmayın.
 • İlaçlarınız devam edecekse bitmeden 3-5 gün önceden doktorunuza reçete ettirin.
 • İlaçlarınızı alırken ilacın adını okuyup doğru aldığınızdan emin olun.
 • İlaçlarınızı karanlıkta kullanmayın, yanlış ilacı alabilirsiniz.
 • İlaçları nemli yerlerde saklamayın. Banyo gibi…
 • Kendi kendinize veya tanıdıklarınıza danışarak kesinlikle ilaç almayın.
 • Size reçete edilen ilaçları da başkasına tavsiye etmeyin.
 • İlacınızı her gün aynı saatte alın.
 • İlacınızın son kullanma günü geçtiyse ilacı kullanmayınız.
 • İlacınız kullanılmayacak duruma gelmişse çöpe atmayın, lavoboya ya da tuvalete dökün.
 • Özellikle antibiyotik olmak üzere ilaçlarınızı size söylenen zamandan önce kesmeyin. İyi hissetseniz bile…
 • Beklenmeyen bir etki görürseniz doktorunuza söyleyin.
 • İlaç kullanırken alkol almamaya dikkat ediniz.
 • Tüm ilaçlarınızı kendi ambalajında saklayınız.

Çocuklarda İlaç Güvenliği İçin Alınması Gereken Önlemler

İlk olarak şunu bilmelisiniz. Çocuklar ilaçların ne anlama geldiğini tam olarak bilemez. Bu yüzden onları şeker gibi yemeye kalkabilir. İlaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve kendi amlajında saklayın.

Aynı şekilde çocuklar sizin ilaçları aldığınızı gördüğünde sizi taklit etmek isteyebilir. Bu yüzden çocukların önünde ilaç kullanmayın.

İlacınızı aldığınız anda telefona veya kapıya bakmanız gerekirse ilacınızı yanınıza alın, bir yere bırakmamaya dikkat edin çünkü çocukları gözlemlemediğiniz zaman çabuk hareket ederek istediğini yapabilir ve ilacı alıp yutabilir.

İlacınızı sürekli kullansanız bile kullandığınız zaman tekrar aynı yere kaldırın. Çocuğunuza ilaç verecekseniz karanlık bir yerde vermeyin. Doğru ilacı verdiğinizden emin olun.

İlaçların ismini doğru kullanmanız da çocuklara onun bir şeker olmadığını öğretmede yardımcı olur.

Çocuğunuzilaç kullanacaksa ona ilacı neden kullanması gerektiği ve ilacı ne kadar süre kullanacağı hakkında onun anlayacağı şekilde bilgi verin.

Hamilelikte İlaç Kullanımı

Hamilelikte ilaç kullanımının sakıncalı bir durum olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Ancak hamilelikte ilaç kullanımının taşıdığı risklerin yalnızca ilk üç ay ile sınırlı olmadığını da bilmek gerekir. Hamile ya da emzikliyseniz bu durumu doktora bildirin.

Hamilelik süreciniz boyunca ve emzirme döneminde doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı hiçbir şekilde kullanmayınız.

Önerilen İçerik; ► İlaç Çeşitleri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/ilac-kullaniminda-dikkat-edilmesi-gerekenler-10283h.htm

İLaçlar İdare: İlaçların Doğru Şekilde Alınması Önemi Neden

Çocuğa Doğru Zamanda Doğru İlaç Vermek Önemli

Hastalığın tanısı, tedavisi veya önlenmesi için ilaç alırız. Çok sayıda farklı formda gelirler ve onları çeşitli şekillerde ele alırız. Kendiniz bir ilaç alabilirsiniz ya da bir sağlık uzmanı size verebilir.

Ancak, uyuşturucular sağlığımızı iyileştirmek için kullanıldıklarında bile tehli olabilir. Onları doğru bir şekilde almak ve bunları yönetmenin doğru yolunu anlamak riskleri azaltabilir. İlacın yönlendirildiği şekilde kullanılmasının önemini öğrenmek için okumaya devam edin.

İlaç uygulama yolları aşağıdaki tabloda açıklanmaktadır.

Yol

Açıklama

yanak

yanakta ( enteral
) doğrudan mideye veya bağırsağa (bir G-tüpü veya J-tüpü ile) inhalable
bir tüp ya da maske yoluyla solunur infüze edildi
damara IV damla enjekte edilir ve zamanla yavaşça damlatılır kas içi
şırınga ile kasta enjekte edilir > intratekal damar içine
intravenöz damara enjekte edildi veya bir damara enjekte edildi veya
burun burun içine spreyi veya pompa
oftalmik verildi.
oral tablet, kapsül, pastil veya likit olarak kulak içine damla damla verilen
otik tablet, damla damla, jel veya merhemle gözün içine sokun
rektal
dilde altındaki enjekte edilen rektum subkütan
topikal
deri altına tutturulmuş transdermal
deri üzerine uygulanan rektum subkütan
cilt
İlaç vermek için kullanılan yol üç ana faktöre bağlı: tedavi edilen vücudun bir kısmı

ilacın vücutta çalışma şekli

ilaç

 • Örneğin, bazı ilaçlar ağız yoluyla alındığı takdirde mide asidi tarafından yok edilir. Dolayısıyla bunun yerine enjeksiyonla verilmesi gerekebilir.
 • Eğitim
 • İlaç yönetimi eğitimi

Evde veya özel eğitim alamayan biri tarafından her tür ilaç alınabilir. Doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcıları size ilacı nasıl emniyetli şekilde verecekleri konusunda eğitilirler. İlacın uygulanması, ilacın nasıl anlaşıldığını ve şunları içerecektir:

vücudunuzdan nasıl geçtiği

uygulanması gerektiği zaman

Olası yan etkiler ve tehli reaksiyonlar

 • uygun depolama, işleme ve imha etme > Sağlık uzmanları bu konuların hepsinde eğitimlidir. Aslında birçok sağlık hizmeti sunucusu, uyuşturucu kullandıklarında “beş hakkı” göz önünde bulundurur:
 • doğru hasta
 • doğru ilaç
 • doğru zaman

doğru doz

 • doğru rota < Uyuşturucular, profesyoneller tarafından uyuşturucu verildiğinde bile Birleşik Devletler'de çok sık görülür.Aslında, ilaç hataları her yıl 1,3 milyon yaralanmanın nedenidir. Bu hatalar yanlış ilaç, doz, zamanlama veya uygulama yolundan kaynaklanmaktadır. Bu "haklar", ilaçların doğru ve güvenli bir şekilde verilmesine yardımcı olmak için bir başlangıç ​​noktasıdır.
 • Reklam Reklamı Reklamı
 • Dozaj ve zamanlama
 • Dozaj ve zamanlama
 • Tüm ilaçlar için, sadece tarif edilen dozajı reçete etiketinde veya diğer talimatlarda vermelisiniz. Dozaj, doktorunuz tarafından dikkatle belirlenir ve yaşınız, kilo, böbrek ve karaciğer sağlığınız ve diğer sağlık durumunuzdan etkilenebilir.

Bazı ilaçlar için dozaj deneme yanılma ile belirlenmelidir. Bu ilaçlar için, tedaviyi ilk kez başlattığınızda sağlık uzmanınızın sizi izlemesi gerekir.

Örneğin, doktorunuz tiroid ilaçlarını veya kan tinerlerini önerirse, dozajın çok yüksek veya çok düşük olup olmadığını göstermek için büyük olasılıkla zamanla birkaç kan testi yaptırmanız gerekir.

Bu testlerden elde edilen sonuçlar, doktorunuza sizin için doğru olanı bulana kadar dozaj ayarlamanıza yardımcı olacaktır.

Etkili olabilmeniz için, birçok ilacın kan dolaşımınızda belli bir seviyeye ulaşması gerekir. Sisteminizde bu miktarda ilacın kalması için belirli saatlerde (örneğin her sabah) verilmesi gerekir. Çok geç dozda ilaç almak çok yüksek ilaç seviyelerine neden olabilir ve bir doz eksik veya dozlar arasında çok uzun süre beklemek vücudunuzdaki ilacın miktarını düşürebilir ve düzgün çalışmasını önleyebilir.

Olası Sorunlar

Olası Sorunlar

Herhangi bir ilacın yan etkileri veya istenmeyen ve olumsuz etkileri olabilir. Bu etkiler allerjik bir reaksiyon veya aldığınız başka bir ilaçla etkileşim içerebilir. Bu problemlerden kaçınmak için, aldığınız diğer ilaçları veya ilaçlar veya gıdalar için herhangi bir alerjiniz olduğu zaman doktorunuza bildirin.

Yan etki riski yüksek olan bir ilaç yalnızca bir sağlık hizmeti sunucusu tarafından verilebilir.

Ve bazı nadir durumlarda, sağlık uzmanınız sizi uyuşturucuyu nasıl etkilediğini gözlemleyebilmeleri için sizi kendi yerinde tutabilir.

Kendiniz ilaç alırsanız, döküntü, şişlik veya diğer yan etkiler gibi sorunları izlemek size kalmış. Herhangi bir sorun fark ederseniz, doktorunuza haber vermekten mutlaka emin olun.

AdvertisementAdvertisement

Takeaway

Doktorunuzla konuşun

En iyi sonuçları almak ve yan etkilerinizi ve diğer sorunlarınızı azaltmak için ilaçlarınızı doğru bir şekilde almaya dikkat edin. İlacınızı veren herkes dikkatli bir şekilde doktorunuzun talimatlarına uymalıdır.

İlaçlarınızı almakla ilgili her şeyi anladığınızdan emin olun. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuzla konuşun. Sorabileceğiniz bazı sorular şunları içerir:

Bu ilacı ne sıklıkta kullanmam gerektiğinden emin değilim. Talimatlarınızı daha net açıklayabilir misiniz?

Hemşire bana ilaçlarımı şimdi veriyor. Kendime vermek için eğitilebilir miyim?

İlaçımı almakta zorluk çekiyorum. Bunun yerine bir aile üyesi veya sağlık hizmeti sağlayıcısı bana verebilir mi?

İzlemem gereken yan etkiler var mı?

Bu ilacı ne zaman almalıyım? Yoksa önemli mi?

 • Bu ilacın etkileşime girdiği herhangi bir ilaç alıyor muyum?
 • Reklam
 • Soru ve Cevap
 • Soru ve Cevap
 • Neden bu kadar dikkatli olmalıyım? Çok az veya fazla ilaç aldıysam neden önemlidir?
 • Bu çok önemli olabilir. Doktorunuzun talimatlarına göre alırsanız, ilacınız güvenli ve etkin olmalıdır. Ancak, yapmazsan, ilacın iyilikten daha çok zarar verebilir.

Örneğin, doktorunuz bir antibiyotik öngörürse, ilacın belirli bir miktarını sisteminizde tutmak için her dozu reçete edildiği gibi almak çok önemlidir. Her dozu zamanında almanız gerekir ve reçete yok olana kadar hepsini almanız gerekir. Bunu yapmazsanız, enfeksiyonunuz kötüye gidebilir ve ilaca tamamen cevap vermeyebilir. Çok az antibiotik almamanız çok önemlidir.

Diğer ilaçlar için fazla para harcarsanız daha fazla risk olur. Örneğin, oksikodon veya kodein gibi opioid ağrı kesici ilaçlar, reçeteyle alınırsa tehlidir. Uyuşturucu bağımlısı olabilirsiniz veya fazla doz alabilir ve ölebilirsiniz.

Tüm ilaçların riskleri vardır; bu nedenle, güvende kalmak ve ilacınızın en etkili olmasına yardımcı olmak için doktorunuzun talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.

 • – Healthline Medical Team
 • Yanıtlar, tıbbî uzmanlarımızın görüşlerini temsil eder. Tüm içerik kesinlikle bilgilendirici ve tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir.

Источник: https://tr.medic-life.com/medication-administration-why-it-s-important-to-take-drugs-right-way-16022

Kabız Olan Çocuğunuz İçin Faydalı Öneriler!

Çocuğa Doğru Zamanda Doğru İlaç Vermek Önemli

Bebekler ve çocuklar kabızlık sorunuyla sık sık karşılaşıyor. Annelerin bebeklerine ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü vermeleri, kabızlığa karşı alınacak ilk önlemlerden biri.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sevil Elçin Kızılok, kabızlığın her yaşta görülen bir sindirim sorunu olduğunu belirterek, bazı bebeklerin anne sütü almalarına rağmen bağırsak yapısındaki sorunlar nedeniyle kabızlık sorunu yaşayabildiğine dikkat çekiyor.

İnek sütünün bebeklerde kabızlığa yol açması nedeniyle bir yaşına kadar inek sütünü önermediklerini belirtiyor.

Çocuklar Neden Kabız Oluyor?

Dr. Sevil Elçin Kızılok, bebeklerde ve çocuklarda sık görülen kabızlığın nedenlerini şöyle sıralıyor:

Bağırsak genişliği gibi doğuştan gelen hastalıklar kabızlığa yol açabiliyor. Bu tip sorunlar olduğunda çocukları, çocuk cerrahisi ve çocuk gastroenterolojisi uzmanları takip ediyor.

Ailesel bağırsak yavaşlığı da önemli faktörlerden biri.

Çocuğun süt içmesi sağlıklı gelişmesi açısından önemli.

Ancak günde 500 ml yani yarım litreden sonrası zararlı hale geliyor.

Bu miktardan fazla süt tüketen çocuklarda demir eksikliğinin yanı sıra kabızlık da görülüyor.

Çocukları kabızlıktan koruyan besinler var. Sebze ve meyvelerdeki lifler, posa oluşmasına neden oluyor.

Bu nedenle ailelerin çocuklarını beslerken, sebze ve meyve ağırlıklı beslemeleri gerekiyor.

Eğer çocuk bu besinleri sevmiyorsa, seveceği bir hale sokmakta örneğin meyveli yoğurt gibi farklı gıdalarla karıştırarak cazip hale getirmesinde yarar var.

Çocuğunsürekli katı gıda almasına izin vermemek gerekiyor. Katı gıda kabızlığa yol açabiliyor. Unutmayın, çocuğun yeterince sıvı tüketmesi de çok önemli!

Düşük sodyum oranı ve zengin mineralleri ile bebeğiniz için en doğru su olan Fuska Su için tıklayabilirsiniz: https://www.e-bebek.com/fuska-bebek-suyu-200-ml-x-12-adet-p-aqf-001/

Kabızlığı önlemenin en etkili yolu su alımının artırılması

Anne sütü, çocuğun her türlü ihtiyacını karşılıyor. Ancak bazen bağırsak yapısındaki sorunlar anne sütünün bile kabızlık yapmasına neden olabiliyor.

Çocuklarda görülen başka bir etken, okulda tuvalete gitmeme. Birçok çocuk teneffüs aralığının kısa olması, tuvaletlerin kalabalık olması gibi çeşitli nedenlerle tuvalete gitmiyor, büyük tuvaletini tutmuyor. Bu da bu süreci doğrudan etkiliyor.

Psikolojik nedenlerle tuvaletini yapmak istemeyen çocuklar var. Bu çocukları, eğer çocukta herhangi bir sindirim sorunu ya da anatomik bir sorun yoksa, psikologa yönlendirmek gerekebiliyor.

“Ek besinlere başladıktan sonra gelişen kabızlığı ne yapmalıyım?” konulu videomuzu izleyebilirsiniz:Kabızlık İlaçlarını Düzenli Kullanmak Şart

Kabızlık tedavisinde bazı ilaçlar kullanılıyor. Ancak ilaçların kullanımı sırasında sorun yaşanabiliyor. Aileler ilaçları alışkanlık yapacağı korkusuyla gerektiği kadar kullanmıyor.

Oysa bu ilaçlar sertleşen dışkının yumuşamasını sağlıyor. Bazı anneler, bebeklerinin kabızlık tedavisinde, ilaç yerine fitil kullanmayı tercih edebiliyorlar. Çünkü fitil, anneler açısından çok daha rahat.

Oysa anneler, uzmanların verdiği ilaçları, zamanında ve gerektiği şekilde kullanırsa, tedavideki başarı oranını artırıyor.

Doğru Beslenmeyi Öğrenmek Kabızlıktan Koruyor

Kabızlık sorununa posalı yiyecekler tüketmemenin yol açtığına değinen Dr. Sevil Elçin Kızılok, beslenme konusunda şu bilgileri veriyor:

“Yeterince sebze ve meyve yememek, bağırsaklarda posa oluşmasına engel oluyor. Bu durumun sonuçlarından biri de, kabızlık.”

Bu sorunun oluşmaması için beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca aç karnına su içtikten sonra, kuru kayısı ve kuru incir tüketmenin bağırsak hareketini artırdığının bilinmesi gerekiyor.

Çocuk, kuru kayısı ve ya kuru incir yemezse, yoğurda karıştırarak ya da meyve püreleriyle beraber vermek etkili olabiliyor. Dikkat edilmesi gereken başka bir önemli nokta, ara öğünlerin atlanmaması.

Ara öğünler de bağırsak hareketlerinin artmasına yol açıyor. Beslenmesinde şekerlemeler, çikolatalar, hamburger ve diğer fast-food gıdalarda aşırıya kaçılmaması bir başka önemli nokta.

Bazı anneler çalıştığı için çocuğa büyükanneler bakıyor, onlar da çocuğa kıyamadıkları için katı ya da şekerli gıdalar verebiliyorlar. Oysa ‘Çocuk istiyor’ diyerek sağlığını olumsuz etkileyen besinler vermek, doğru değil.

Asıl önemli olan çocuğu doğru ve sağlıklı beslenmektir. Bunun temelleri de çocukluk döneminde atılıyor. Bu nedenle, çocuğa sağlıklı beslenme alışkanlığı kazındırma konusunda ailelerin daha hassas davranması gerekiyor. Ancak bu alışkanlığı emek ve sabır istediği de akıldan çıkmamalı.”

Dr. Sevil Elçin Kızılok kabızlığın tedavi edilebilir bir durum olduğunu ve kabızlık görülen çocuğun geciktirilmeden doktora getirilmesi gerektiğini belirtiyor. Kabızlığı uzun sürmesine rağmen doktora götürülmeyen çocukta sorunun kronikleşebileceğini vurguluyor.

Kabız olan çocuğunuz için faydalı bilgilerin yer aldığı makalemizi okumaya ne dersiniz? https://www.bebek.com/kabiz-olan-cocugunuz-icin-faydali-oneriler/

Uzmanlarımıza yönlendirdiğimiz sorular ve cevaplarından oluşan makalemizi okuyarak daha fazla bilgi alabilirsiniz: https://www.bebek.com/bebek-ve-cocuklarda-kabizlik/

Sağlıklı, mutlu günler dileriz!

Источник: https://www.bebek.com/kabiz-olan-cocugunuz-icin-faydali-oneriler/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.