Çocuğa Doğru Zamanda Doğru İlaç Vermek Önemli

İlaç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğa Doğru Zamanda Doğru İlaç Vermek Önemli

Haber güncelleme tarihi 31.01.2019 15:55

Çok İlaç Değil Doğru İlaç İyileştirir

Öncelikle belirtmek gerekir ki her durumda ilaç almak doğru bir davranış değildir. Örneğin başınız ağrıdığında bu hafif bir ağrıysa ve genelde kısa süreli baş ağrılarınız oluyorsa hemen ağrı kesiciye başvurmamanızı tavsiye ederiz.

İlaç kullanmadan önce şunları sorgulamalısınız:

 • Bu ilacı neden kullanacağım?
 • Bu ilacı ne zaman almalıyım?
 • Bu ilacı günde kaç kez, ne kadar kullanmalıyım?
 • İlaç hangi şartlarda saklanmalıdır?
 • Bu ilacı kullanmayı ne zaman kesmeliyim?
 • Bu ilacın yan etkileri nelerdir?
 • İlacın dozunu kaçırırsam ne yapmalıyım?
 • Tedavi sırasında yan etkiler görülürse ne yapmalıyım?

İlaç Kullanımında Öneriler

 • Doktorunuz size düzenli olarak kullandığınız bir ilaç var mı diye soracaktır. Doktorunuza kullandığınız ilaçları (vitaminler de dahil) eksiksiz söyleyin.
 • İlaçlarınızı alırken size verilen talimatlara uyun.
 • Yiyeceklerden veya ilaçlardan kaynaklı şikayetleriniz olursa bunu doktorunuza söyleyin.
 • Yakınlarınızdan doktorun size anlattıklarını hatırlatmasını rica edin.
 • Düzenli kullandığınız diğer ilaçların reçete edilmesi için doktorunuza hatırlatma yapın.
 • Doktorunuza veya hemşirenize ilaçları zamanında alabilmek için ne gibi yöntemler uygulayabileceğinizi danışın.
 • Alerjik bir bünyeniz varsa bunları bildirmeyi unutmayın.

Evde İlaç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İlaçlarınızı doğru zamanda almanız için aile üyelerinden size hatırlatmalarını isteyin.
 • Sürekli kullandığınız ilaçların kutusunu atmayın.
 • İlaçlarınız devam edecekse bitmeden 3-5 gün önceden doktorunuza reçete ettirin.
 • İlaçlarınızı alırken ilacın adını okuyup doğru aldığınızdan emin olun.
 • İlaçlarınızı karanlıkta kullanmayın, yanlış ilacı alabilirsiniz.
 • İlaçları nemli yerlerde saklamayın. Banyo gibi…
 • Kendi kendinize veya tanıdıklarınıza danışarak kesinlikle ilaç almayın.
 • Size reçete edilen ilaçları da başkasına tavsiye etmeyin.
 • İlacınızı her gün aynı saatte alın.
 • İlacınızın son kullanma günü geçtiyse ilacı kullanmayınız.
 • İlacınız kullanılmayacak duruma gelmişse çöpe atmayın, lavoboya ya da tuvalete dökün.
 • Özellikle antibiyotik olmak üzere ilaçlarınızı size söylenen zamandan önce kesmeyin. İyi hissetseniz bile…
 • Beklenmeyen bir etki görürseniz doktorunuza söyleyin.
 • İlaç kullanırken alkol almamaya dikkat ediniz.
 • Tüm ilaçlarınızı kendi ambalajında saklayınız.

Çocuklarda İlaç Güvenliği İçin Alınması Gereken Önlemler

İlk olarak şunu bilmelisiniz. Çocuklar ilaçların ne anlama geldiğini tam olarak bilemez. Bu yüzden onları şeker gibi yemeye kalkabilir. İlaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve kendi amlajında saklayın.

Aynı şekilde çocuklar sizin ilaçları aldığınızı gördüğünde sizi taklit etmek isteyebilir. Bu yüzden çocukların önünde ilaç kullanmayın.

İlacınızı aldığınız anda telefona veya kapıya bakmanız gerekirse ilacınızı yanınıza alın, bir yere bırakmamaya dikkat edin çünkü çocukları gözlemlemediğiniz zaman çabuk hareket ederek istediğini yapabilir ve ilacı alıp yutabilir.

İlacınızı sürekli kullansanız bile kullandığınız zaman tekrar aynı yere kaldırın. Çocuğunuza ilaç verecekseniz karanlık bir yerde vermeyin. Doğru ilacı verdiğinizden emin olun.

İlaçların ismini doğru kullanmanız da çocuklara onun bir şeker olmadığını öğretmede yardımcı olur.

Çocuğunuzilaç kullanacaksa ona ilacı neden kullanması gerektiği ve ilacı ne kadar süre kullanacağı hakkında onun anlayacağı şekilde bilgi verin.

Hamilelikte İlaç Kullanımı

Hamilelikte ilaç kullanımının sakıncalı bir durum olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Ancak hamilelikte ilaç kullanımının taşıdığı risklerin yalnızca ilk üç ay ile sınırlı olmadığını da bilmek gerekir. Hamile ya da emzikliyseniz bu durumu doktora bildirin.

Hamilelik süreciniz boyunca ve emzirme döneminde doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı hiçbir şekilde kullanmayınız.

Önerilen İçerik; ► İlaç Çeşitleri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/ilac-kullaniminda-dikkat-edilmesi-gerekenler-10283h.htm

Kabız Olan Çocuğunuz İçin Faydalı Öneriler!

Çocuğa Doğru Zamanda Doğru İlaç Vermek Önemli

Bebekler ve çocuklar kabızlık sorunuyla sık sık karşılaşıyor. Annelerin bebeklerine ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü vermeleri, kabızlığa karşı alınacak ilk önlemlerden biri.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sevil Elçin Kızılok, kabızlığın her yaşta görülen bir sindirim sorunu olduğunu belirterek, bazı bebeklerin anne sütü almalarına rağmen bağırsak yapısındaki sorunlar nedeniyle kabızlık sorunu yaşayabildiğine dikkat çekiyor.

İnek sütünün bebeklerde kabızlığa yol açması nedeniyle bir yaşına kadar inek sütünü önermediklerini belirtiyor.

Çocuklar Neden Kabız Oluyor?

Dr. Sevil Elçin Kızılok, bebeklerde ve çocuklarda sık görülen kabızlığın nedenlerini şöyle sıralıyor:

Bağırsak genişliği gibi doğuştan gelen hastalıklar kabızlığa yol açabiliyor. Bu tip sorunlar olduğunda çocukları, çocuk cerrahisi ve çocuk gastroenterolojisi uzmanları takip ediyor.

Ailesel bağırsak yavaşlığı da önemli faktörlerden biri.

Çocuğun süt içmesi sağlıklı gelişmesi açısından önemli.

Ancak günde 500 ml yani yarım litreden sonrası zararlı hale geliyor.

Bu miktardan fazla süt tüketen çocuklarda demir eksikliğinin yanı sıra kabızlık da görülüyor.

Çocukları kabızlıktan koruyan besinler var. Sebze ve meyvelerdeki lifler, posa oluşmasına neden oluyor.

Bu nedenle ailelerin çocuklarını beslerken, sebze ve meyve ağırlıklı beslemeleri gerekiyor.

Eğer çocuk bu besinleri sevmiyorsa, seveceği bir hale sokmakta örneğin meyveli yoğurt gibi farklı gıdalarla karıştırarak cazip hale getirmesinde yarar var.

Çocuğunsürekli katı gıda almasına izin vermemek gerekiyor. Katı gıda kabızlığa yol açabiliyor. Unutmayın, çocuğun yeterince sıvı tüketmesi de çok önemli!

Düşük sodyum oranı ve zengin mineralleri ile bebeğiniz için en doğru su olan Fuska Su için tıklayabilirsiniz: https://www.e-bebek.com/fuska-bebek-suyu-200-ml-x-12-adet-p-aqf-001/

Kabızlığı önlemenin en etkili yolu su alımının artırılması

Anne sütü, çocuğun her türlü ihtiyacını karşılıyor. Ancak bazen bağırsak yapısındaki sorunlar anne sütünün bile kabızlık yapmasına neden olabiliyor.

Çocuklarda görülen başka bir etken, okulda tuvalete gitmeme. Birçok çocuk teneffüs aralığının kısa olması, tuvaletlerin kalabalık olması gibi çeşitli nedenlerle tuvalete gitmiyor, büyük tuvaletini tutmuyor. Bu da bu süreci doğrudan etkiliyor.

Psikolojik nedenlerle tuvaletini yapmak istemeyen çocuklar var. Bu çocukları, eğer çocukta herhangi bir sindirim sorunu ya da anatomik bir sorun yoksa, psikologa yönlendirmek gerekebiliyor.

“Ek besinlere başladıktan sonra gelişen kabızlığı ne yapmalıyım?” konulu videomuzu izleyebilirsiniz:Kabızlık İlaçlarını Düzenli Kullanmak Şart

Kabızlık tedavisinde bazı ilaçlar kullanılıyor. Ancak ilaçların kullanımı sırasında sorun yaşanabiliyor. Aileler ilaçları alışkanlık yapacağı korkusuyla gerektiği kadar kullanmıyor.

Oysa bu ilaçlar sertleşen dışkının yumuşamasını sağlıyor. Bazı anneler, bebeklerinin kabızlık tedavisinde, ilaç yerine fitil kullanmayı tercih edebiliyorlar. Çünkü fitil, anneler açısından çok daha rahat.

Oysa anneler, uzmanların verdiği ilaçları, zamanında ve gerektiği şekilde kullanırsa, tedavideki başarı oranını artırıyor.

Doğru Beslenmeyi Öğrenmek Kabızlıktan Koruyor

Kabızlık sorununa posalı yiyecekler tüketmemenin yol açtığına değinen Dr. Sevil Elçin Kızılok, beslenme konusunda şu bilgileri veriyor:

“Yeterince sebze ve meyve yememek, bağırsaklarda posa oluşmasına engel oluyor. Bu durumun sonuçlarından biri de, kabızlık.”

Bu sorunun oluşmaması için beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca aç karnına su içtikten sonra, kuru kayısı ve kuru incir tüketmenin bağırsak hareketini artırdığının bilinmesi gerekiyor.

Çocuk, kuru kayısı ve ya kuru incir yemezse, yoğurda karıştırarak ya da meyve püreleriyle beraber vermek etkili olabiliyor. Dikkat edilmesi gereken başka bir önemli nokta, ara öğünlerin atlanmaması.

Ara öğünler de bağırsak hareketlerinin artmasına yol açıyor. Beslenmesinde şekerlemeler, çikolatalar, hamburger ve diğer fast-food gıdalarda aşırıya kaçılmaması bir başka önemli nokta.

Bazı anneler çalıştığı için çocuğa büyükanneler bakıyor, onlar da çocuğa kıyamadıkları için katı ya da şekerli gıdalar verebiliyorlar. Oysa ‘Çocuk istiyor’ diyerek sağlığını olumsuz etkileyen besinler vermek, doğru değil.

Asıl önemli olan çocuğu doğru ve sağlıklı beslenmektir. Bunun temelleri de çocukluk döneminde atılıyor. Bu nedenle, çocuğa sağlıklı beslenme alışkanlığı kazındırma konusunda ailelerin daha hassas davranması gerekiyor. Ancak bu alışkanlığı emek ve sabır istediği de akıldan çıkmamalı.”

Dr. Sevil Elçin Kızılok kabızlığın tedavi edilebilir bir durum olduğunu ve kabızlık görülen çocuğun geciktirilmeden doktora getirilmesi gerektiğini belirtiyor. Kabızlığı uzun sürmesine rağmen doktora götürülmeyen çocukta sorunun kronikleşebileceğini vurguluyor.

Kabız olan çocuğunuz için faydalı bilgilerin yer aldığı makalemizi okumaya ne dersiniz? https://www.bebek.com/kabiz-olan-cocugunuz-icin-faydali-oneriler/

Uzmanlarımıza yönlendirdiğimiz sorular ve cevaplarından oluşan makalemizi okuyarak daha fazla bilgi alabilirsiniz: https://www.bebek.com/bebek-ve-cocuklarda-kabizlik/

Sağlıklı, mutlu günler dileriz!

Источник: https://www.bebek.com/kabiz-olan-cocugunuz-icin-faydali-oneriler/

Çocuk zehirlenmelerinde ilk yardım nasıl yapılmalı?

Çocuğa Doğru Zamanda Doğru İlaç Vermek Önemli

Mantar zehirlenmesinde hayat kurtaran uyarıcı belirtiler

 • Öncelikle 112 acil ve tıbbı ilk yardım için gerekeni yapın
 • Evdeki ilaçlar kontrol edin.
 • Hastaneye giderken bu ilaçları da yanınızda götürün.
 • Yutulan her şeyi kusturmaya kalkmayın. Özellikle çamaşır suyu, kezzap, gaz yağı içmiş çocuğu kusturmayın. Çünkü bu tip kimyasallar yemek borusundan mideye geçerken organları yakar.
 • Çocuğu kusturmak için ayran, sarımsaklı yoğurt yedirmeyin ya da tuzlu su içirmeyin. Bu uygulamalar tedaviye yardımcı değil aksine vakit kaybıdır.
 • Kişinin bilinci kontrol edilir.
 • Sadece ağız zehirli maddeyle temas etmiş ise su ile çalkalanır.
 • Zehirli madde el ile temas etmişse, el sabunlu su ile yıkanır.
 • Hasta ya da yaralının yaşam bulguları değerlendirilir.
 • Kusma, bulantı, ishal vb. belirtiler değerlendirilir.
 • Özellikle, yakıcı maddenin alındığı ve hasta yaralının ne yiyip içtiğinin bilinmediği durumlarda hasta asla kusturulmaz!
 • Bilinç kaybı varsa hasta ya da yaralıya koma pozisyonu verilir.
 • Hasta ya da yalının üzeri örtülür.
 • Tıbbi yardım istenir (112).
 • Olayla ilgili bilgiler toplanarak kaydedilir. ( Zehirli maddenin türü, kişi ilaç ya da uyuşturucu alıyor mu, hastanın bulunduğu saat, evde ne tür ilaçlar olduğu, vb.)

Soba (Karbonmonoksit) zehirlenmelerinde acil ilk yardım yöntemleri

Solunum yoluyla zehirlenmelerde ilk yardım

· Olay yeri güvenliği sağlanır (Gaz vanası kapatılır, olay yerine ateşle yaklaşılmaz).

· Cam, kapı vb. açılarak ortam havalandırılır ya da hasta temiz havaya çıkarılır.

· Hastanın bilinci kontrol edilir, solunum yolu açıklığı ve solunumu değerlendirilir.

· Hasta rahat nefes alabilmesi için yarı oturur pozisyonda tutulur.

· Hastanın bilinci kapalı ise koma pozisyonu verilir.

· Tıbbi yardım istenir (112).

Deri yolu ile zehirlenmelerde ilk yardım

· Olay yeri güvenliği sağlanır.

· Yaşam bulguları değerlendirilir.

· Ellerin zehirli madde ile teması önlenir.

· Zehir bulaşmış giysiler çıkartılır.

· Zehirle temas etmiş deri 15 – 20 dk. boyunca bol suyla yıkanır.

· Tıbbi yardım istenir (112)

Zehir danışma merkezi (114) : Zehir danışma merkezi 24 saat hizmet vermektedir. Zehirlenme vakalarında merkez aranarak, yapılabilecekler hakkında bilgi alınabilir.

Çocuklarda en sık görülen zehirlenmeler anne babaların ilaçlarının yutulması ile gerçekleşmektedir. Bunu önlemek için ilaçların açıkta bırakılmaması ve kilitli dolaplarda saklanması gerekmektedir. Çocuklar yalnızca kendi evlerinde değil; bir başkasının evinde de zehirlenebilir. Misafirliğe gidilen evlerde de ilaçların ortalıkta olmadığı konusunda emin olmak gerekir.

Pet şişede temizlik maddesi bulundurmayın

Kullanıldıktan sonra artan kimyasal maddeler pet şişelerde saklanmamalıdır. Çocuklar anne ve babalarını bu şekilde su içerken gördükleri için kimyasal sıvıyı su zannederek içmekte ve böylece zehirlenebilmektedir.

Çocuğunuza ilacı şeker diye vermeyin

Çocukların ilaç içmesini kolaylaştırmak için ilaçların şeker olarak gösterilmesi son derece yanlıştır. İlaç kutusunu gören çocuk şeker olduğunu düşünerek bu ilaçları yutabilir ya da arkadaşına, küçük kardeşine verebilir. Bu problemi önlemek için ise çocuğa ilaçların “ilaç” adı altında verilmesi gerekir.

İlaçlarınızı çocuğun önünde içmeyin

Anne ve babasını ilaç içerken gören çocuklar bunu taklit ederek ilaç içebilmektedir. Çocuklara gece karanlıkta ilaç verilmesi de doğru değildir. İlacın saati eğer çocuğun uyku saatine denk geliyorsa ilaç saatini birkaç saat öne çekmek büyük bir problem yaratmaz. Fakat çocuğu uyandırmamak için karanlıkta verilen ilaçlar karıştırılabilir ve yanlış ilaçlar içirilebilir.

Gıda zehirlenmesi nedir? Belirtileri, ilk yardım ve tedavisi

Zamanı geçen ilaçları çöpe atmayın

Çöpte bulunan ilaçları yiyerek zehirlenen çok sayıda çocuk vakasına rastlanmaktadır. Çöplerden beslenen pek çok insan olduğu unutulmamalıdır. İlaçlar imha edilmek için tuvalete dökülebilir.

İlaçları kimyasal maddelerle aynı yerde bulundurmayın

Böcek ilacı ile öksürük şurubu aynı rafa konulduğunda karıştırılabilir. Bu tehye çok dikkat edilmesi gerekir. Çocuklarda hayati tehye neden olan bu tür zehirlenmeler sık görülmektedir.

Zehirlenmeyi anlamak için…

Ebeveynler çocukları ilaç içerken görebilir, ortada boş ilaç kutularını fark edebilir ya da çocuğun garip hareketlerinden anlayabilir.

Çocukta beklenmedik uyku hali, kusmalar, garip kokular, dengesizlik, peltek konuşma gibi belirtiler zehirlenmenin belirtileri olabilir. Evde eksilen veya boşalan ilaç kutularının takibinin yapılması çok önemlidir.

İlaçları çocuğun içip içmediğinden emin olmak için acilen bir hastaneye gidilmelidir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/cocuk-zehirlenme-ilk-yardim/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.