Çocuğu “Taraf” Seçmeye Zorlamayın

Çocuğu

Çocuğu “Taraf” Seçmeye Zorlamayın

Boşanma, ebeveynlerden birinin uzakta emek harcaması yada vefatı durumunda çocukla baş başa kalan ebeveyn için durum zor olabiliyor. Uzm. Psikolog Selin Karabulut bu durumlarda neler yapılması icap ettiğini söyledi.

Her çocuk için anne-babanın birlikteliğinin fazlaca kıymetli bulunduğunu sadece bazı durumlarda ebeveynlerin birinin çocukla baş başa kalabildiğini söyleyen Anadolu Sıhhat Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Evladı ile baş başa kalan anne yada babanın öncelikleri, kuşkusuz evlatları olmak zorunda. Sadece bu durum kendilerine süre ayırmamaları, kendi gereksinimlerini düşünmemeleri anlamına da gelmemeli” açıklamasında bulunmuş oldu.

Tek ebeveyn olma durumunda karşılaşılan en yaygın nedenin eşlerin boşanması bulunduğunu belirten Anadolu Sıhhat Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Ek olarak; ebeveynden birinin vefatı ya da ebeveynden birinin uzakta emek harcaması benzer biçimde nedenlerden dolayı sınırı olan görüşmeler de söz mevzusu olabiliyor” dedi. Tek ebeveyn olmanın güncel yaşam zorlukları, ekonomik ve ruhsal zorluklarının olmasının fazlaca düzgüsel bulunduğunu vurgulayan Karabulut, “Bu durum öteki ebeveynin olmama sebebine bağlı olarak da değişebilmekle beraber, bazı durumlar hem ebeveyn hem de çocuk açısından süreci birazcık daha zorlaştırabiliyor. Mesela beklenmedik, trajik kayıplar hem geride kalan ebeveyn için hem de çocuklar için üstesinden gelinmesi ihtiyaç duyulan travmalar olarak kalabiliyor” şeklinde konuştu.

0-6 yaş aralığı için anne mühim

Sertlik içeren geçimsizlik ve evlatların buna tanık olması, bununla yaşaması ve çiftlerin boşanması benzer biçimde durumlarında işlerin karmaşık hale gelebileceğini söyleyen Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Ailede annenin ya da babanın olmaması durumunda; her iki durum da asla travmatik olmayabilir yada oldukça travmatik olabilir. Bu, öteki ebeveynin ne şekilde evden ayrılmış olduğu ile ve hayattaysa evimizdeki ebeveynle olan ilişkisiyle oldukça ilintili” dedi. 0-6 yaş aralığındaki çocuk için annenin olmamasının bir parça daha zor bulunduğunu vurgulayan Karabulut, “Çocuk bu yaşlarda temel itimat duygusunu anneden öğreniyor” dedi.

Ebeveyn mutlu olmalı ki çocuk da mutlu olsun

Evladı ile baş başa kalan anne yada babanın önceliğinin çocuk olması icap ettiğinin altını çizen Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Sadece bu da kendilerine süre ayırmamaları, kendi gereksinimlerini düşünmemeleri anlamına gelmemeli. Şahıs mutlu olmalı ki, evladı da mutlu olabilsin” şeklinde konuştu. Mesela, çocuk öteki ebeveynde olduğunda dinlenmenin haricinde kendisi için program yapmalı dedi.

Yetişkinler ruhsal, çocuklar davranışsal tepki gösteriyor

Evlatların tek ebeveyn durumuna alışmalarının süre alabileceğini belirten Selin Karabulut, “Bilhassa çevrelerinde anne-babası beraber olan aileleri gördüklerinde, bu durumu kendi durumlarıyla karşılaştırma çabasına girebilirler” şeklinde konuştu.

Uç durumlar, travmalar, istismar yoksa, evlatların bu duruma alışmasının uzun sürmeyebileceğini söylemiş oldu. Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Aslen evlatların, bu şekilde durumlara yetişkinlerden fazlaca daha kolay adapte olduklarını söyleyebiliriz.

Yetişkinler adapte olamadığında ruhsal sıkıntılar yaşarken, çocuklar davranışsal problemler yaşayarak tepki gösteriyor. Mesela tırnak yeme, ders başarısında düşme, hiddet problemleri, uyku problemleri, buluğluk dönemindeyseler okul problemleri, dost ilişkilerinde problemler en sık görülen tepkilerdir.

Sadece dikkat edilmelidir ki, bu tepkiler tütün-madde kullanımına kadar gidebilir” dedi.

Tek ebeveyne tavsiyeler

Selin Karabulut, çocuğun tüm sorumluluklarını tek ebeveynin üstlenmesi durumunda şu önerilerde bulunmuş oldu.

– Çocukla anne/baba ile ilgili konuşurken kişisel duygu ve düşüncelerinizi onlara yansıtmayın.– Çocuğunuzu “taraf” seçmeye zorlamayın.

– Çocuğunuzla doğru, açık, net bir kontakt kurun.

– Çocuğunuzla hususi zamanlar geçirin.

– Toplumsal ortamlarda da zaman geçirmeye çalışın.

– Tek ebeveynle yaşıyor diye ona mahzun, mutsuz, problemli çocuk benzer biçimde davranmayın, işlerinizin organik akışını sürdürün.

– Ihtimaller içinde problemleri derhal “tek ebeveynli oluş”a bağlamaktan kaçının.

– Baba/anne eksiğini aşırı çabayla kapamaya çabalamayın.

– Çocuk üstünden savaşmayın.

– Uzakta olduğunuz zamanlarda da çocuğunuzla iletişimde kalınca.

– Uzaktaki anne/baba olarak yaşadığınız evde çocuğunuza ilişkin hususi eşyalar, oyuncaklar, kitaplar olmasına itina gösterin.

– Uzaktaki anne/baba olarak çocuğunuzla olduğunuz zamanlarda onun tercihlerini de göz önünde bulundurmaya çalışın.

– Uzaktaki anne/baba olarak evinizde çocuğunuza konuk muamelesi yapmayın.

– İhtiyaç halinde uzman desteği almayı dikkatsizlik etmeyin.

İlgili

Источник: https://www.f95h.com/cocugu-taraf-secmeye-zorlamayin/

En Objektif İnsana Bile Gizliden Gizliye Taraf Tutturmayı Başarmış Medyatik İkililer

Çocuğu “Taraf” Seçmeye Zorlamayın

Fanatizm sahalarda görmeye alışkın olduğumuz, bir grup insanı bıçak gibi ortadan ikiye bölebilen sihirli bir güç.

Spor takımlarının, dizilerin ve markaların en büyük güç kaynağı kendilerine yarattığı fanatik kitle.

Çoğu zaman planlanmış stratejiler ya da somut amaçlar uğruna yaratılan fanatizm bazen de taraf tutma içgüdülerimizin biz ne olduğunu bile anlamadan harekete geçmesiyle ortaya çıkabiliyor.

İtiraf edelim: Listedeki ikililerden en az biri – onların aralarında olup bitenin bizimle hiçbir alakası olmadığını bile bile- sizde de gizliden gizliye taraf tutma isteği doğuruyor.

İşte kimi zaman bireysel şöhretlerinin bile önüne geçen kavga ve sevdalarıyla magazin tarihine adlarını kazımış 13 medyatik ikili.

1. Banu Alkan – Oya Aydoğan

İkilinin arasındaki tartışma 1976 yılına dayanıyor. Ses Mecmua‘sının yaptığı güzellik yarışmasının finalistleri arasına kalan iki isim yarışmanın sonucu hakkında hala hemfikir olmuş değiller.

Oya Aydoğan kendisinin yarışmada birinci Banu Alkan’ınsa dördüncü olduğunu iddia ediyor. Banu Alkan ise yarışmadan çekildiğini ve bu yüzden dereceye girmediğini.

İkilinin arasındaki çekişme paralel evrenlerde farklı güzellik yarışmalarına katıldıklarını kabul etmedikleri takdirde çözülecek gibi durmuyor.

Birinci belli ikinci kim?”-Hülya Avşar

Pek yakında atasözleri ve deyimler sözlüklerinde yerini alacak derecede popülerlik kazanmış sözü, Hülya Avşar’ın adını tartışmalarla gündeme oturtmaktaki başarısını tescilliyor.

Hülya Avşar’ın onlarca ünlüyle yaptığı tartışmalara göre, Hülya Avşar Türkiye’nin en ünlüsü, en güzeli ve en zekisi.

Bir zamanlar Türkiye gündeminin demirbaşı olmuş tartışmalarıyla Hülya Avşar ve Gülben Ergen Türkiye’nin en çok konuşulan medyatik ikililerinden biri olma ünvanını paylaşıyor.

3. Petek Dinçöz – Nez

“Sakın sakın sakın ha, you’re just foolish casanova”-Anonim

Bildiğimiz kadarıyla aralarında tartışma dahi bulunmayan ikilinin yarattığı kutuplaşmanın sebebi pek de bilinmiyor. 2000’li yılların başlarında özellikle genç kitleyi hedef alan bu fanatizm salgınında galip gelen isim tabii ki de sizin aklınızdan geçen…..

4. Sevda Demirel – Hande Ataizi

Ne dedin sen? Ne dedin?”

-Sevda Demirel

Sevda Demirel’in tam da “çok güzel bir aşk şarkısı” söyleyecekken karar değiştirip Hande Ataizi’ne attığı tokatın sesi hala Türk halkının kulaklarında çınlıyor. Attığı tokatla kötü bir üne sahip olsa da Sevda Demirel’in tokat esnasındaki meşhur sözü de nesilden nesile aktarılacak anlam(sızlığ)a sahip.

Tülin ile Caner “aşk” larıyla milyonları ekranlara bağlayan isimler arasındaydı.

Aşkın, tutkunun, ihtirasın ekran yüzü olan ikilinin sevdası zamanın popüler şovlarından “Biz Evleniyoruz” programında başladı.

Kafasında kırdığı bardakla aşkın bünyeye zarar verebileceğinin en somut kanıtını televizyon dünyasına gösteren Caner ve “Türkiye’nin Gelini” Tülin’in serüvenleri maalesef mutlu sonla bitmedi.

6. Firdevs – Abidin

Bir zamanlar Tarkan’ın tahtını sallayacağı düşünülen Abidin, en güçlü rakibi olan Firdevs’e beslediği karşılıksız duygularla Türk halkını karmaşık hislere boğmuştu. Türk halkı, canlı yayında aşkını ilan edip Firdevs’ten karşılık alamayan Abidin hakkında sessizlik yemini etmişçesine suskunluğunu sürdürüyor.

7. Semra Kaynana – Sinem

Fizik dünyası için Albert Einstein neyse kaynanalar için de Semra Kaynana oydu… İkilinin arasındaki fay hattından daha gergin tartışma milyonların ekrana kilitlemişti.

8. Filozof Eray – Çılgın Çocuk Melih

“Melihçi misin, Eraycı mı?”

-Anonim

İbrahim Tatlıses, Yıldız Tilbe’yi “kadın satıcılarının” elinden aldığını iddia ediyordu. Yıldız Tilbe ise bu fırtınalı tartışmanın girdabına magazin muhabiri Seyhan Soylu’yu da katarak tartışmanın Türk magazin tarihindeki yerini perçinlemişti. İkili arasındaki kavga Türk argosuna giriş seviyesinde ders olarak okutulacak zenginlikte küfürler içeriyordu.

10. Seda Sayan – Erol Köse

Seda Sayan’ın uygunsuz fotoğraflarını üzerinden paylaşan Erol Köse, televizyon tarihinin gelmiş geçmiş en uzun monoloğuna sebebiyet vereceğini bilmiyordu. Erol Köse’ye hitaben bir buçuk saat boyunca aralıksız konuştuğu televizyon programıyla efsane olan Seda Sayan, gündelik tartışma dilini zenginleştirmekle kalmayıp internette fenomen olmuş birçok videoya da ilham oldu.

11. Beyazıt Öztürk – Okan Bayülgen

2000’li yılların başında cumartesi gecesi “Zaga Gecesi” cuma gecesiyse “Beyaz Show Gecesi” olarak görülürdü. Zamanında aynı kanalda program yapan ikili arasındaki istemsiz kutuplaşma günümüze kadar boyut değiştirerek devam etti.

12. Ajda Pekkan – Bülent Ersoy

Biri Süperstar diğeri Diva… Devlerin çatışması iddialara göre 1976 yılında Bülent Ersoy’un Ajda Pekkan’a attığı tokatla başlamış. Kavgalarıyla 40 yıl sonra yeniden gündeme oturan ikilinin arasındaki gerilim Ajda Pekkan’ın Bülent Ersoy’u görüp selam vermemesi üzerine Bülent Ersoy’un ona hödük ve ucube demesiyle yeniden alevlendi.

Türkiye’nin en “atarlı” kadını ünvanını yıllardır layığıyla taşıyan Demet Akalın, yakın zamanda oklarını Hande Yener’e çevirmişti. Müzik dünyasına adım attıkları ilk günden beri birbirleriyle kıyaslanan ikili, Türk halkını taraf seçmeye zorlayan isimler arasında.

Источник: https://listelist.com/medyatik-ikililer/

Çocuğu “taraf” seçmeye zorlamayın

Çocuğu “Taraf” Seçmeye Zorlamayın

Tek ebeveyn olma durumunda karşılaşılan en yaygın nedenin eşlerin boşanması olduğunu belirten Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Ayrıca; ebeveynden birinin vefatı ya da ebeveynden birinin uzakta çalışması gibi nedenlerden dolayı sınırlı görüşmeler de söz konusu olabiliyor” dedi.

Tek ebeveyn olmanın güncel yaşam zorlukları, ekonomik ve psikolojik zorluklarının olmasının çok normal olduğunu vurgulayan Karabulut, “Bu durum diğer ebeveynin olmama sebebine bağlı olarak da değişebilmekle birlikte, bazı durumlar hem ebeveyn hem de çocuk açısından süreci biraz daha zorlaştırabiliyor.

Örneğin beklenmedik, dramatik kayıplar hem geride kalan ebeveyn için hem de çocuklar için üstesinden gelinmesi gereken travmalar olarak kalabiliyor” şeklinde konuştu.

0-6 yaş aralığı için anne önemli

Şiddet içeren geçimsizlik ve çocukların buna şahit olması, bununla yaşaması ve çiftlerin boşanması gibi durumlarında işlerin karmaşık hale gelebileceğini söyleyen Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Ailede annenin ya da babanın olmaması durumunda; her iki durum da hiç travmatik olmayabilir veya oldukça travmatik olabilir. Bu, diğer ebeveynin ne şekilde evden ayrıldığı ile ve hayattaysa evdeki ebeveynle olan ilişkisiyle oldukça ilintili” dedi. 0-6 yaş aralığındaki çocuk için annenin olmamasının bir parça daha zor olduğunu vurgulayan Karabulut, “Çocuk bu yaşlarda temel güven duygusunu anneden öğreniyor” dedi. Uzman Psikolog Selin Karabulut, travmatik olabilecek durumların anne-ile baba arasındaki şiddet, çocuğa uygulanan fiziksel ve ruhsal şiddet, ebeveynden birinin habersiz, beklenmedik bir şekilde evden ayrılması ve kendisinden bir daha haber alınamaması ve üçüncü kişilerin aile içine istenmedik biçimde girmesi olduğunu söyledi.

Ebeveyn mutlu olmalı ki çocuk da mutlu olsun

Çocuğu ile baş başa kalan anne veya babanın önceliğinin çocuk olması gerektiğinin altını çizen Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Ancak bu da kendilerine zaman ayırmamaları, kendi ihtiyaçlarını düşünmemeleri anlamına gelmemeli. Kişi mutlu olmalı ki, çocuğu da mutlu olabilsin” şeklinde konuştu.

Bir çocukla iletişim kurmanın bir yetişkinle iletişim kurmaktan farklı olduğunu söyleyen Karabulut, “Bu yüzden evde kalan başka kişiler yoksa, ebeveyn sosyal iletişim ihtiyacını gidermenin yollarını bulmalı.

Örneğin, çocuk diğer ebeveynde olduğunda dinlenmenin dışında kendisi için program yapmalı” dedi.

Yetişkinler ruhsal, çocuklar davranışsal tepki gösteriyor

Çocukların tek ebeveyn durumuna alışmalarının zaman alabileceğini belirten Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Özellikle çevrelerinde anne-babası birlikte olan aileleri gördüklerinde, bu durumu kendi durumlarıyla kıyaslama çabasına girebilirler” şeklinde konuştu.

Uç durumlar, travmalar, istismar yoksa, çocukların bu duruma alışmasının uzun sürmeyebileceğini söyleyen Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Aslında çocukların, böyle durumlara yetişkinlerden çok daha kolay adapte olduklarını söyleyebiliriz.

Yetişkinler adapte olamadığında ruhsal sıkıntılar yaşarken, çocuklar davranışsal problemler yaşayarak tepki gösteriyor.

Örneğin tırnak yeme, ders başarısında düşme, öfke problemleri, uyku problemleri, ergenlik dönemindeyseler okul problemleri, arkadaş ilişkilerinde problemler en sık görülen tepkilerdir. Ancak dikkat edilmelidir ki, bu tepkiler tütün-madde kullanımına kadar gidebilir” dedi.

Tek ebeveyne öneriler:

Selin Karabulut, çocuğun tüm sorumluluklarını tek ebeveynin üstlenmesi durumunda şu önerilerde bulundu.

 • Çocukla anne/baba ile ilgili konuşurken kişisel duygu ve düşüncelerinizi onlara yansıtmayın.
 • Çocuğunuzu “taraf” seçmeye zorlamayın.
 • Çocuğunuzla doğru, açık, net bir iletişim kurmaya özen gösterin.
 • Çocuğunuzla özel zamanlar geçirin.
 • Çocuğunuzla birebir zaman geçirdiğiniz gibi, sosyal ortamlarda da vakit geçirmeye çalışın.
 • Tek ebeveynle yaşıyor diye ona mahzun, üzgün, problemli çocuk gibi davranmayın, işlerinizin doğal akışını sürdürün.
 • Olası problemleri hemen “tek ebeveynli oluş”a bağlamaktan kaçının.
 • Baba/anne eksiğini aşırı çabayla kapamaya çalışmayın.
 • Çocuk üzerinden savaşmayın.
 • Uzakta olduğunuz zamanlarda da çocuğunuzla iletişimde kalın.
 • Uzaktaki anne/baba olarak yaşadığınız evde çocuğunuza ait özel eşyalar, oyuncaklar, kitaplar olmasına özen gösterin.
 • Uzaktaki anne/baba olarak çocuğunuzla olduğunuz zamanlarda onun tercihlerini de göz önünde bulundurmaya çalışın.
 • Uzaktaki anne/baba olarak evinizde çocuğunuza misafir muamelesi yapmayın.
 • İhtiyaç halinde uzman desteği almayı ihmal etmeyin.

Prev Post

Çölyak’ın tedavisi hayat boyu glutensiz beslenme

Источник: http://babynewsturkiye.com/index.php/2018/05/09/cocugu-taraf-secmeye-zorlamayin/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть