Çocuğumun Burnu Neden Kanıyor?

Çocuk burunda neden kan var? Burundan kanama nedenleri, tedavi

Çocuğumun Burnu Neden Kanıyor?

Burundan kanama ilk fenomenden biridir.spontan kan kaybı arasında. Ve aniden ortaya çıkar ve hem anne hem de çocukları korkutur. Çocuk burunda neden kan var? Bunun yerine, vasküler duvarın bütünlüğünün veya kan koagulabilitesinin zayıflamasından kaynaklanmaktadır. Buna ek olarak, kanama kendiliğinden olabilir ve ayrıca yaralanma nedeniyle ortaya çıkar.

Yerel karakterin sebepleri

Burundan kanama bölünür yerel veyaygın. Buradaki burun aktığı ilk vakada, burun bölmesinin hasar görmesi nedeniyle burun akar. Kolay travmatize olan vasküler pleksus yüzeyine yakındır.

Burada sebepler farklı olabilir, örneğin burunda toplanma alışkanlığı, boşluğa düşen yabancı cisim kanaması, kırılma, kırılma. Küçük çocuklar burnuna bir şey yapabilir ve unutabilirler. Buna ek olarak, çocuk ebeveynine hünerini söylemekten korkuyor.

Sonuç olarak, burun pürülan sekresyonlarla kanamaya başlar. Böyle bir durumda, nesneyi çıkartmak için hemen bir doktora danışmalısınız.

Ortak nedenler

Burundan kan sızıntısının nedenleri, örneğin,burunda çeşitli habis ve benign tümörler. Ayrıca, septumun eğriliği nedeniyle durum ortaya çıkabilir, ancak zor bir burun solunumu görülecektir. Bazen bebeğin vasküler sistemde anormal bir yapıya sahip olduğu, bu nedenle soğukta soğuk kan gidebilir.

Buna ek olarak, odada taze ve nemli hava varlığı çocuk için önemlidir. Sonuçta, çoğu zaman bir çocuğun burnu aşırı kurutulmuş hava vasıtasıyla kanar. Sonuç olarak, septumun mukozası vasküler sistemle kaynaşarak yok olur. Bu nedenle elastikiyeti ve kuvveti kaybolur.

Bu nedenle, hapşırırken, mukus kırığı üfler, bundan sonra kan damlası kesilir ve kan akar.

Kan koagülabilitesi

Bundan dolayı genellikle burun kanları gidebilirhastalık, zayıf pıhtılaşması gibi. Burada, kapların permeabilitesi arttı, bu nedenle grip, soğuk algınlık veya ARI gibi herhangi bir enfeksiyon zaten ağır kanamaya neden oluyor.

Ayrıca bu kategoriye damar duvar sisteminin yapısında bir ihlal ile karakterize olan kalıtsal hastalıklar atfedilebilir. Buna ek olarak, iltihap da burun kan neden olabilir. Kan basıncı yükselir ve kanama eşlik eder.

Böbrek hastalığı, güneş yanığı ve aşırı ısınma da bu nedenle olabilir.

Uyku sürecinde

Aniden uyku esnasında gidebilirburnundan kan Ve bu kan kaybı tek taraflı veya her burun deliğidir. Zamanın yanı sıra yoğunluk da farklılıklar vardır. Bazen kan pıhtıları az miktarda ortaya çıkar ve sonra her şey kesilir.

Diğer durumlarda kan dolaşımının yeterince uzun süre dökülmesini durdurmak için vakit geçirmek zordur. Önemli olan, burun kanının sadece travmanın bir işareti olmadığını, aynı zamanda olası bir hastalığın anlaşılması. Bu nedenle, bir çocuk burnundan kan bulursa her sabah bir doktora danışmak gerekir.

Uzman bir anket reçetelemeli, burun boşluğunu incelemeli, paranazal sinüslerin muayenesi için radyografiye gönderilmelidir.

Yerel kanama ile kan durdurma

Kanamanın meydana gelmesi durumundaGemilerin septum yüzeyine olan yakınlığı nedeniyle, uzman bir koterizasyon reçete edebilir. Bu çeşitli yollarla yapılabilir: elektrik, lazer veya sıvı azot.

Genellikle, bu endikasyon haftada birkaç kez tekrarlanan (ve kanı durdurma girişimleri başarısız olduğunda) ve aynı zamanda çocuğun organizmasının tükenmesi veya aneminin ortaya çıkması gibi sürekli bir burun kanamasıdır.

Genel sınav

Kan burun aktığında, nedenleri olabilirgenel bir doğa. Zaten tam bir sınav var. Bu liste kan testleri, diğer uzmanlarla görüşmeler, bir hematolog, bir çocuk doktoru, bir cerrahı içermektedir. Kronik kanama ile, vücut daha sonra anemi oluşturur, tükenir.

Dahası, bağışıklık, zaten hastalığa karşı direncin azalmasıyla sonuçlanır. Aynı zamanda, eğer oksijen açlığı varsa, bir patoloji ortaya çıkar ve birçok yapısal değişiklik geri dönüşümsüz hale gelir.

Kanama da akut bir durumdur, bu durumda durum keskin bir şekilde bozulmakta, bu da bilinç kaybına yol açmaktadır.

Nazal kanamayla ilgili yardım

Çocuğun burun kanaması nedenleri, çok. Kanamanın ana sebebi kanı uygun şekilde durdurma yeteneğidir. Bundan sonra, sebebi ile başa çıkma zamanı.

1. Çocuk önce güvence altına alınmalıdır. Sonuçta, kanı gördüğünüzde, bebek stres yaşar ve sonuç olarak, kan basıncında bir artış olur. Tabii ki, bu sadece kan kaybını artırır. Bu nedenle, çocuğu ve diğerlerini her şeyin yolunda olduğuna ikna edebilmeniz gerekir. Teh yok ve kanama yakında duracak.

2. Çocuk dik pozisyona getirilmelidir. Bundan sonra, biraz geriye doğru eğin, böylece kalan kan, sonuna kadar akacaktır. Ayrıca kanın hangi yarısından gittiğini de görecek. Ve en küçük çocuklara gelince benzer bir şekilde hareket etmek gerekir.

Burada bebek alınmalı ve hafifçe öne doğru alınmalıdır. Başı geri çevirmenin hatalı bir eylem olduğunu belirtmek gerekir. Hepsi kanın boğaza girmesi yüzünden. Bu çocuğun boğulmasına yol açar. Bundan sonra öksürük kusma ile başlar ve kanama artar.

3. Birçok kişi kanı burnundan nasıl keseceğini bilmez. Arter basıncı yükselir, bu nedenle yeterli temiz hava yoktur.

Kıyafetlerinizi çıkartmanız ve daha sonra çocuğunuza nefes almasını, burnunuza nefes almasını ve ağzınızı solumasını istemeniz gerekir. Daha sonra, burun üzerinde, soğuk suya batırılmış bir mendil koyun.

Aynı zamanda bacaklar, burun bölgesinde kan dolaşımını ve seyrini kesecek sıcak bir battaniyeye sarılmalıdır.

4. Burundan kan sızıntısının nedenlerinin, septuma yakın konumlandırılmış zayıf bir vasküler pleksus olduğu bilinmektedir. Bu yüzden bazen burun kanadının elini sıkmak yeterlidir, böylece kanama durur.

Bu yöntem yardımcı olmazsa, çocuk burun gazının içine steril gazlı bezden bir tampon koyabilirsiniz. Ana şey, onu bir hidrojen peroksit çözeltisiyle önceden nemlendirmektir.

Ayrıca “Naphthyzine”, “Otrivin” veya “Tizin” gibi diğer vazokonstriktörler de kullanılabilir.

5. Çocuğun buruntan niçin kanamasının nedeni yabancı bir cisme dönüşebilir. Onu bağımsız olarak elde etmek imkansızdır. Sonuçta, başarısız bir koşullar kombinasyonu ile, solunum yoluna girecek, boğulmayı kışkırtacak. Bu nedenle, sadece uzmanlar bununla ilgilenmelidir. Ek olarak, çocuğu rahatlatmak ve ona olabildiğince çabuk yardım etmeye çalışmak önemlidir.

6. bebek baş ağrısı olduğunda, burun kanaması aynı zamanda bir doktoru görmek için ciddi bir nedendir, akmaya başlar. Çocuğun sağlık durumunun kesin nedenini belirlemek için kapsamlı bir inceleme yapılması gerekmektedir. Kanama yanmazsa, yukarıdaki önlemler yeterli olacaktır.

kalp hızı, bilinç derecesi, çocuğun genel durumunu izlemelidir yardımcı. Durduktan sonra, önümüzdeki günlerde fiziksel aktiviteyi sınırlandırmalısınız. Buna ek olarak, bir pamuklu çubukla sinüsler madeni yağ yağlama özelliğine sahiptir. Bu, mukoza zarının kurumasını engeller.

Hastaneye yatış endikasyonları

Kendi kendine durma kanamasıBurundan ilk yirmi dakika içinde olmalıdır. Alınan hiçbir önlem yardım etmezse, kan durmaz veya tekrar gitmeye başlarsa, tıbbi müdahale gerektirir. Bu nedenle, çocuk ilk yardım almak için acilen tıbbi kuruluşa acele edilmelidir.

Üstelik, bir ambulans çağırmak, hastaneye giden yolda kanamayı durdurmak için belirli eylemleri gerçekleştirmenize izin verecektir.

Pıhtılaşma bozukluğu, böbrek hastalığı, bilinçsiz bir durumda olan veya bir yaralanma sonrasında çocuklarının hemen hastaneye yatırılması gerektiği unutulmamalıdır.

tedavi

Bir çocuk bir hastaneye girdiğinde, zaten var.Kanamayı durdurmak için belirli önlemler uygulayın. İlk olarak, çocuğun burundan niçin aktığını öğrenin. Kanama burun delikleri ile ortaya çıkarsa ve kaynak burun boşluğunun ön kısımlarında ise, teşhis etmek kolaydır. Yukarıda bahsedildiği gibi, lazer, elektrik ve nitrojen ile koterizasyon kullanılır.

Kanın arkaya doğru akması durumundaNazofarenks bölümleri, daha sonra yutuldu, kanlı kusma var. Bu, tespit edilmesi daha zor olan ilk burun kanamasıdır. Büyük bir kan kaybıyla, gazlı bezler takılır. Ayrıca hemostatik ilaçlar kullanılır.

Bol kanama

Çok fazla kan kaybı varsaölümcül bir sonuca yol açabilir, kanın infüzyonunu geçirebilir. Özellikle ağır vakalarda donör kanı kullanılır. Ayrıca, burnundan kanı durdurmak için, cerrahiye başvurabilir.

Burada, hasarlı bölgeye kan tedarikini sağlayan büyük damarların bağlanması veya tıkanması gerçekleştirilir. Aynı zamanda, bu sonuçlara yol açan sebepleri ortaya çıkarmaya başlar. Çünkü burun kanı genellikle sadece belli bir hastalığın belirtisidir.

Zamanında yapılan teşhis ve zamanında tedavi, istenmeyen olayların önlenmesine yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, bu, buruntan kalıcı veya geçici kanamayı önleyecek ve aynı zamanda çocuğunuzun hayatını da koruyacaktır.

Bu nedenle, tedaviyi bir uzmana ertelemeniz gerekmez ve eğer bebeğiniz burun kanaması geçirirse, acil olarak onu kurtarmak için bir ambulans çağırmak zorunda kalmadan önce acil önlemler almanız gerekir.

Источник: https://tr.erch2014.com/dom-i-semya/18651-pochemu-u-rebenka-idet-krov-iz-nosa-prichiny-krovotecheniya-iz-nosa-lechenie.html

Burun Kanaması : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Çocuğumun Burnu Neden Kanıyor?

Her yaşta insanın hayatının bazı dönemlerinde farklı nedenlerle karşılaştığı burun kanamasının tıbbi ismi epistaksis olarak bilinir. Burun yapı olarak en ufak bir darbeyle bile kanayabilecek kadar hassastır.

Kendi kendinize de bazı yöntemlerle tedavi edebileceğiniz bu kanamalara, tek tarafta ya da her iki tarafta rastlanabilir.

Kanamalar burnun arka kısmında ya da ön kısmında görülür ve birkaç saniye ya da 10 dakika kadar sürebilir.

Kuruyan burun zarları, kanama ve enfeksiyonlara karşı hassaslaşır. Çünkü burnun içinde çok ince damarlar bulunur ve kuru havadan çabuk etkilenirler. Özellikle çok soğuk havalarda burun mukozasının kuruması ve çatlaması kanamaya yol açar.

2. Burunda kemik eğriliği

Burun eğriliği tıpta “septum deviasyonu” adıyla bilinir. Burun delikleri arasında ince bir duvar mevcuttur ve bu duvar burnun merkezinde yer alır.

Her iki burun boşluğuna eşit uzaklıkta yer alan bu duvar bazı insanlarda tek bir tarafa doğru eğik şekilde olabilir. Bu da burun boşluklarından birini genişletirken diğerini daraltır.

Bu durum, nefes almada zorluk yaşanmasına ve kanamalara sebebiyet verir.

3. Sümkürme

Özellikle grip, nezle gibi hastalık dönemlerinde burnun kapalı olan kısmını açabilmek için sümkürülür. Bazen bu sümkürme öyle güçlü olur ki, burun damarlarında çatlamaya sebep olur. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde bu sebeple gelişen kanamalara çok sık rastlanır. Sümkürürken, burnun ne kadar hassas bir yapıda olduğu akla getirilerek çok zorlanmaması gerekir.

4. Solunum rahatsızlıkları

Genellikle bu tip kanamalara, sinüzit iltihabı, saman nezlesi ve alerjik rinit gibi solunum yolu enfeksiyonları sebep olur. Kuruyan burun mukozası kabuk oluşturur. Hassaslaşan burun, sümkürme, hapşırma ya da öksürük anında kanar. Kabuk olan burun mukozası yara halini alır. Bu da beraberinde kanamayı getirir.

5. Darbeler, kırıklar ve yaralanmalar

Kavga ya da kaza sonucu burna alınan darbeler, kırıklara ve şekil bozukluklarına sebep olabilir. Sonrasında şiddetli kanamalar görülebilir. Burun ya da yüz ameliyatlarından sonra da kanamalar meydana gelebilir. Ayrıca yabancı bir cisimle çocukların burunlarını karıştırması sonucu burnu koruyan tabakada tahriş meydana gelir, beraberinde kanamalar görülür.

6. Pıhtılaşma hastalıkları

Kanın pıhtılaşmaması sebebiyle oluşan hemofili gibi hastalıklarda, durduk yere burun kanamasıyla karşılaşılır. Bu hastalıklarda kanın pıhtılaşmasını sağlayan unsurlar eksik kalır. Vücutta gerektiği gibi kanamayı durduramaz ve uzun süreli, aniden oluşan kanamalar önlenemez.

7. Hipertansiyon

Hiper tansiyonun belirtileri arasında kanama da yer alır. Vücuttaki su-tuz endeksi, böbrek, sinir sistemi ve hormon seviyeleri tansiyonu etkileyerek kanamalara yol açabilir.

Stres altında olanlar, çok tuz tüketenler, şeker hastaları, obezler, sigara ve alkol alışkanlığı olanlar yüksek tansiyonla karşı karşıya kalabilir. Bu da olası kanamaları beraberinde getirir.

Hipertansiyon hastalarında burun kanaması baş ağrısına sebep olur.

Hipertansiyon İle Alakalı Tüm Detaylar İçin: Hipertansiyon Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

8. K vitamini eksikliği

Beslenme ile burun kanaması çok alakasız gibi görünse de, bozuk beslenme alışkanlığı ve kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırıcı enzimler içeren K vitamininin eksikliği burunda kanamaya yol açabildiği gibi; basur, diş eti kanaması gibi sorunlara da sebebiyet verebilir.

9. Tümörler

Burun içinde bulunan sinüsler ve genizden kaynaklı kanamalar görülebilir. Bu kanamalar ciddi önem taşır ve sürekli tekrarlar yapıdadır. Mutlaka doktor kontrolünün yapılması gerekir.

10. Hormonal nedenler

Hamilelik döneminde hormon değişiklikleri burun kanamalarına neden olabilir. Kanamaya, artan kan basıncı sebep olur ve ciddi riskler taşımayan bir durumdur. Yine de doktor kontrolünün yaptırılmasında fayda var.

Sık Sık Burun Kanaması Neye İşarettir?

Sık sık oluşan burun kanaması, genellikle kronikleşmiş hastalıklarda özellikle pareniyal alerjik rinit ya da hipertansiyon gibi rahatsızlıklarda görülür. Bazı durumlarda endoskopla burun içine bakılıp, kanamanın yeri tespit edilerek kanayan damar yakılır ya da tampon uygulanır.

Çocuklarda Neden Olur?

Çocuklarda kanamaya, daha çok burnu karıştırma ve burna sert yabancı cisimler kaçması gibi durumlar sebep olur. Gece uykuda burun kanaması da çocuklarda sık karşılaşılan bir durumdur. Odanın sıcak ve kuru olması ya da var olan kan hastalıkları buna sebep olabilir. Çocuklarda burun kanamalarının görülme sebepleri:

 • Üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Travma, düşme, kaza sonucu oluşan kanamalar
 • Alerjik rinit
 • Burnun karıştırılması ve burnun içine yabancı cisim kaçması
 • Kan hastalıkları, trombosit azlığı, lösemi gibi ciddi rahatsızlıklar
 • Böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları
 • Uzun süre güneşlenme
 • Sıcak hava

Burun Kanaması Nasıl Geçer?

Eğer burun, belli bir hastalık nedeniyle kanamıyorsa, özellikle kanın pıhtılaşması ile ilgili bir rahatsızlık söz konusu değilse kanama birkaç saniyeden on dakikaya kadar olan zaman diliminde kendiliğinden durur. Burun kanaması nasıl durdurulur konusu ilk yardım hususunda bilinçlenmek ve panik anında ne yapılacağını bilmek açısından önemlidir. Kendi kendinize kanamayı durdurabileceğiniz bazı yöntemler:

1. Boynu düz tutmak

Kanama esnasında yapılan ilk şey kafayı geriye atmaktır. Bu yapılan büyük yanlışlardan biridir. Kanamanın durmasına değil, genize doğru akmasına sebep olur. Başı çok hafif öne yatırarak durmak gerekir. Bu yöntem kanamanın kısa sürede durmasını sağlar.

2. Soğuk su ile burnu temizlemek

Kafayı ıslatmak, burnun içine pamuk yardımıyla tampon yapmak, boyuna buz koymak yine yanlış bilinen birkaç yöntemdir. Doğrusu, soğuk su yardımıyla fazla sümkürmeden burnun temizlenmesidir.

3. Burna iki parmak yardımı ile sıkıştırarak baskı uygulamak

Elin iki parmağı ile burun kemiğinin altından tutup sıkıca bastırarak sıkıştırmak yapılacak diğer bir yöntemdir. 5 dakika boyunca bu şekilde bastırmak gerekir. Bu yöntem pıhtı oluşmasını engellemek için yapılır.

5 dakika sonra hala kanama durmamışsa, tekrar soğuk suyla yıkayıp, oluşan pıhtıların dışarı çıkmasını sağlayarak, 5 dakika boyunca yine burun iki parmak ile sıkıştırılıp baskı uygulanmalıdır.

Birkaç kez bu yöntem uygulandığı takdirde kanamaların %90’ı durur.

Hipertansiyon kaynaklı olan kanamalar söz konusu ise kanamanın durdurulması doğru bir davranış olmaz. Ayrıca tek taraflı burun kanaması söz konusu ise bu, lokal bir kanama olduğu ihtimalini doğurur.

En doğru yöntem doktor tarafından muayene edilip, kanama noktasının ve sebebinin bulunmasıdır. Burnun arka tarafından gelen kanamaları ise, kişi kendi kendine durduramaz.

Bu gibi bir durumda, burnun arka tarafının tamponlanması gerektiğinden hastanın hastaneye gitmesi uygun olur.

Источник: https://sebboy.com/burun-kanamasi-neden-olur/

Burun kanaması ile ilgili yardım

Çocuğun neden burundan kanadığının sebepleri. Kanamada asıl önemli olan kan düzgün şekilde durdurulmasıdır. Ondan sonra, davayla uğraşmanın zamanı geldi.

1. Çocuğa ilk önce güvence verilmelidir. Ne de olsa, kan görürseniz, bebek stres yaşar ve sonuçta kan basıncında bir artış olur. Tabii ki, bu sadece kan kaybını arttırır. Bu nedenle, çocuğu ve her şeyin düzeni içinde olan diğer tüm insanları ikna edebilmelisiniz. Hiçbir teh yoktur ve kanama yakında duracaktır.

2. Çocuk dik durmalıdır. Bundan sonra, burnu kalan kan sonuna kadar akacak şekilde biraz ileriye doğru eğin. Ayrıca, kanın gerçekte neredeyse yarısından kaçının görmesine de izin verir. Ve en küçük çocuklara gelince benzer şekilde davranmak gerekir.

Burada bebek alınmalı ve hafifçe ileri sarılmalıdır. Başın devrilmesinin yanlış bir eylem olduğunu belirtmek gerekir. Hepsi boğazın içine kan alabiliyor. Bu, çocuğun boğulmasına yol açar. Bundan sonra öksürük kusma ve kanamaların artması ile başlar.

3. Birçoğu burundan kan durdurmayı bilmiyor. Arteryel basınç yükselir, bu nedenle yeterli taze hava olmaz.

Kıyafetlerinizi açmak zorundasınız ve çocuğun nefes almasını, burnuyla nefes almasını ve ağzınızı solumasını isteyin. Sonra burnunda soğuk suya batırılmış bir mendil koyun.

Aynı zamanda, bacaklar sıcak bir battaniyeye sarılmalıdır, bu da burun bölgesinde kan dolaşımını ve dolaşımını durduracaktır.

4. Burnun kan sızıntısının nedeninin septuma yakın zayıf bir vasküler pleksus olduğu bilinmektedir. Bu nedenle burun kanadının elini sık sık basarak sıkıştırabilir, böylece kanama durur.

Bu yöntem yardımcı olmazsa, çocuk burun geçidine steril gazlı bezlerden bir tampon koyabilir. Önemli olan hidrojen peroksit çözeltisi ile önceden nemlendirmektir.

Buna ek olarak, “Naftirin”, “Otrivin” veya “Tizin” gibi diğer vazokonstriktörler de kullanılabilir.

5. Çocuğun neden burundan kanadığının nedeni, yabancı bir vücut haline gelebilir. Bağımsız olarak elde etmek imkansızdır. Sonuçta, başarısız bir durum kombinasyonu ile solunum sistemine girecek ve boğulma kışkırtacaktır. Bu nedenle yalnızca uzmanlarla uğraşmalıdır. Buna ek olarak, şu anda çocuğa güven vermek ve kendisine olabildiğince çabuk yardım etmeye çalışmak önemlidir.

6. Bebek baş ağrısına sahip olduğunda, burun kanı akmaya başlar, bu da bir doktora danışmak için ciddi bir nedendir. Çocuğun sağlık durumunun kesin nedenini belirlemek için kapsamlı bir inceleme yapılması gerekmektedir. Kanama yanmazsa, yukarıdaki önlemler yeterli olacaktır.

Bakım sağlarken nabzı, bilinç derecesini, çocuğun genel durumunu izleyin. Durduktan sonra, önümüzdeki günlerde fiziksel aktiviteyi sınırlandırmalısınız. Buna ek olarak, burun çubuklarını pamuklu çubuklar kullanarak petrol jeli ile yağlayabilirsiniz.

Bu, mukoza zarının kurumasını engeller.

Çocuğunuzun burnu kanıyorsa..

Çocuğumun Burnu Neden Kanıyor?

Söz konusu çocukları olduğunda çok daha dikkatli ve özverili olan ebeveynler, bir anda ortaya çıkan burun kanamaları karşısında endişe ve stres yaşayabilirler. Özellikle de herhangi bir hastalıktan farklı olarak yaşanan kanamalar, ailelerin paniğe kapılmasına yol açar.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Naser Dadaşzade, burun kanamaları hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Çocuklarda görülen burun kanamalarının nedenleri nelerdir?

 • Buruna parmak ya da yabancı cisim sokulması ile oluşan kanamalar
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları (sinüzit, gripal enfeksiyonlar)
 • Alerjik rinit (burun içi mukozasını tahriş ederek kanamaya yol açabilir)
 • Hipertansiyon (çocuklarda nadiren görülebilir)
 • Aşırı egzersiz sırasında kanama olabilir.
 • Travma, düşme ve çarpma
 • Kan hastalıkları, trombosit azlığı, lösemi gibi kan hastalıkları, pıhtılaşma hormonu eksikliği
 • Burun damarlarındaki problemler, kitleler

Günde kaç defa hangi yoğunlukta kanama varsa hekime başvurulmalı?

Herhangi bir enfeksiyon veya sebep yokken burun kanamasının oluşması önemlidir. Enfeksiyonlarda tedavi gerekir. Sık ama az kanama varsa acil değildir; ama az fakat yoğun kanama müdahale gerektirebilir.

Kanama olduğunda hangi testler isteniliyor?

Basit kılcal damar kanamasının ilk seferinde test yapmaya gerek olmayabilir. Aşırı kanamalarda ise, kanama ve pıhtılaşma faktörleri, kan sayımı yeterli olur.

Kan testlerinin dışında teşhis için neler yapılıyor?

Burun içi muayenesi en iyi yöntemdir. Özellikle travma hikayesi varsa, kan testleri dışında radyolojik tetkikler yardımcı olabilir. Bazen ailenin veya hastanın hikayesinde kol ve bacaklarında morarmalar varsa sistemik bir hastalık araştırılır.

Kanamaya yönelik tedavide hangi seçenekler bulunuyor?

Öncelikle parmakla burunda basınç oluşturularak, iki kanattan kanama kontrol edilebilir. Kılcal damar kanamalarında koterizasyon (gümüş nitrat çubuğu ile yakma veya ileri safhalarda elektrokoter kullanmak) yeterli olur. Bazen kanama kontrolü için burun içi tamponlar kullanılabilir. Bu tamponlar artık can yakmayan ve içinden aynı zamanda nefes alınabilen yumuşak süngerimsi tamponlardır.

Burun kanaması tedavisi ne kadar sürüyor?

Tedavi, sebebe göre değişir. Yakma olayı bir kaç dakikada biter. Tampon da fazla zaman gerektiren bir tedavi değildir. Tamponlar 2-3 gün, ileri ve ciddi durumlarda 7 güne kadar tutulabilir. Bu vakalarda mutlaka antibiyotik ile desteği gerekir. Hastaya sümkürmekten ve buruna basınç uygulamaktan (hapşırık sırasında) kaçınması önerilir.

Kanama olduğunda ilkyardım uygulaması anlamında ne yapmak gerekiyor?

 • İlk yapılması gereken sakin olmaktır.
 • Paniğe kapıldığınız takdirde birçok yapmanız gereken şey aklınıza gelmeyebilir.
 • Baş hafif öne eğik ve iki parmakla iki burun kanadı bastırılır.
 • Üç-dört dakika sonra burun lavaboda soğuk su kullanılarak hafif sümkürmeyle temizlenir.
 • Burun içinde oluşan pıhtılar çıkartılır. (Burun içinde kalan pıhtılar kanamayı devam ettirir.)
 • Tekrar buruna basarak tutulur ve kanama devam ediyorsa doktora başvurulur.

ÇOCUĞUNUZUN TANSİYONUNU ÖLÇTÜRÜN

Avrasya Hastanesi’nden Kulak Burun Boğaz hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Koray Cengiz, konuyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Ön burun kanamaları burun boşluğunun hemen girişinde, orta hatta kılcal damarlar mukoza örtüsünün içinde özel bir bölgede toplanırlar.

Çocuklarda en sık görülen burun kanamaları bu bölgeye ait olanlardır. Çoğu kanama, buradaki kılcal bir damarın çatlaması nedeniyle tek taraflı olur.

Kanama genel olarak kısa süreli olmakla birlikte az kanamalardır. Olası burun kanamalarının nedenleri aşağıdaki gibidir;

 • Buruna alınan darbe
 • Burun kırıkları
 • Yüz ve kafatası kırıkları
 • Burun karıştırma
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları

Burun kanaması hastalık habercisi mi?

Hafif burun kanamaları dışında çocuklarda arka burun kanadında meydana gelen ciddi kanamalarda meydana gelir. Dolayısıyla yaşanan her kanamanın basit olduğu kanaatine varılmamalıdır. Bazıları kontrol edilmesi zor ve ciddi kanamalar olabilirler.

Kafa travmaları ile yüz yaralanmaları dışında aslında sıklıkla orta ve ileri yaştakilerde, tansiyon sorunları olanlarda görülebilir. Çocuklarda ise kanama, pıhtılaşma sorunları nedeniyle meydana gelebilir. Burnumuzun içinde arka üst bölgelerden kaynaklandıkları için burun ön tarafına uygulanan parmak basısı burada kanamayı durdurmaz.

Ağız ve boğaza doğru kanama devam eder. Bu bölgenin kanamaları mutlaka bir Kulak Burun Boğaz uzmanının müdahalesini gerektirir.

Sık sık görülen burun kanamaları tedavi edilebilir

Basit kılcal damar kanamaları için çok fazla test yapılmasına gerek yoktur. Aşırı kanamalarda ise kanama ve pıhtılaşma faktörleri için kan sayımı yeterli olacaktır. Burun içi muayenesi en iyi yöntemdir. Kan testleri dışında radyolojik tetkikler de yapılabilir, özellikle hastanın travma hikayesi varsa sistemik bir hastalık araştırılır.

Burun damarları yakılıyor

Tedavi edilmesi gereken burun kanamalarında en sık tercih edilen yöntem burun damarlarının yakılmasıdır. Bu yöntemde öncelikle parmakla burunda basınç oluşturularak, iki kanattan kanama kontrol edilir. Kılcal damar kanamalarında gümüş nitrat çubuğu ile burun damarlarını yakma yeterli olur.

Bazen kanama kontrolü için burun içi tamponlar kullanılabilir. Bu tamponlar, artık can yakmayan ve aynı zamanda nefes alınabilen yumuşak süngerimsi yapıdadır. Yakma olayı bir kaç dakikada biter. Tamponlar 2-3 gün, ileri ve ciddi durumlarda 7 güne kadar tutulabilirler. Bu vakalarda tedavi mutlaka antibiyotik ile desteklenmelidir.

Hastaya sümkürmekten ve buruna basınç uygulamaktan kaçınması önerilir.

OKUL ÇOCUKLARINDA BESLENME NASIL OLMALI?

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/anne-baba/cocuk-sagligi/haber/1002903-cocuklarda-burun-kanamasi-nedenleri-nelerdir

Yerel kanamayla kanı durdurmak

Kanamanın meydana gelmesi durumundaGemilerin septum yüzeyine olan yakınlığı nedeniyle, uzman bir koterizasyon reçete edebilir. Bu çeşitli yollarla yapılabilir: elektrik, lazer veya sıvı azot.

Genellikle, bu endikasyon haftada birkaç kez tekrarlanan (ve kanı durdurma girişimleri başarısız olduğunda) ve aynı zamanda çocuğun organizmasının tükenmesi veya aneminin ortaya çıkması gibi sürekli bir burun kanamasıdır.

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть