Çocuğumun Madde Bağımlısı Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

içerik

Madde bağımlılığından kurtulmak mümkün

Çocuğumun Madde Bağımlısı Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Madde bağımlılığı, Bağımlılık ve tedavisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi'nden Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, madde bağımlılığından kurtulmanın yollarını anlattı ve çocuğu madde kullanan ebeveynelere önerilerde bulundu.

MADDE BAĞIMLILIĞI NEDİR?

Madde bağımlılığında, Kişide, beyinde bağımlılık yaratacak bazı maddeler vardır. Kişi bu maddeyi almadığı zaman o maddeye ihtiyaç duyar. Mesela ilk başlarda o maddeyi kullandığında keyif alır, rahatlar, endişesi gider, hoş bir his duyar ve bir süre sonra bu maddeyi tekrar alıp aynı hissi yaşamak ister.

Madde Bağımlılığından Korunma

Mesela kokain uyarıcı bir maddedir; enerji verir. Kişi kendisini iyi hisseder ve tekrar almaya ihtiyaç duyar. Esrar bazı kişilerde rahatlama ve gevşemeye yol açar. Kişi zaman içerisinde bu maddeyi sık sık tüketme ihtiyacı duyar, aramaya başlar ve madeninin kendisini düşünmeye başlar.

Bir süre sonra iki doz alması gerekir çünkü bir doz yetmez, buna tolerans denir. Zaman içerisinde de kullanma sıklığı artar, iki günde bir kullanırken artık her gün kullanmaya başlar.

Kişi bu maddeyi almadığı zaman bedeninde birtakım belirtiler başlar; titreme, terleme, konsantrasyon güçlüğü, uyuyamama, öfke gibi…

Madde Bağımlılığından Kurtulma Yolları

Kişi bu belirtileri ortadan kaldırmak için maddeyi almaya başlar, bu noktada artık bağımlılık gelişmiş demektir.

UYUŞTURUCU VE UYARICI HAPLAR BİRBİRİNDEN FARKLI MIDIR?

Madde bağımlılığında, Kokain, ekstazi uyarıcıdır. Kişide canlılık, zihinsel süreçte hızlanmaya neden olur, kişi kendini olduğundan daha güçlü zanneder, gülme krizine girer. Partilerde bu tür hapların kullanılma sebebi, sabaha kadar dans etmesini sağlayacak enerjiyi vermesidir.

Uyuşturucu maddeler ise kişide dinginliğe, rahatlamaya belki uyku haline geçmesine neden olabilir. Bunların içerisinde bizim kullandığımız yeşil reçeteli ilaçlar vardır, ki kişiler bunu hastalıktan bağımsız olarak kötüye de kullanabilirler.

Esrar uyuşturucu olabileceği gibi bazen kaygıyı artırır ve hareketlenmeye neden olabilir. Gençler uyarıcıları daha çok tercih ederler.

KULLANILAN HER UYUŞTURUCU MADDE AYNI ETKİYİ YAPIYOR MU? KİŞİ UYUŞTURUCU KULLANIMIYLA NE GİBİ ŞEYLER YAŞAYABİLİR?

Kişi kendini olduğundan daha güçlü hissediyor, hayaller görüyor, yaratıcılığı gelişiyor ve bazen de kabuslar görüyor. Bunlar çok kötü halüsinasyonlar olabiliyor, korku hissi çok artabiliyor. Bali de uyuşturucu bir maddedir, bali kullananların bırakmak istemesindeki en büyük faktör ürkütücü halüsinasyonlardır. Uyku hali yapabilir veya kişi, zaman mekanla bağlantısını kaybedebilir.

KİŞİ HER AN MADDEYİ DÜŞÜNÜYORSA MADDE BAĞIMLISI OLMUŞ DEMEKTİR

BİR KİŞİNİN MADDE BAĞIMLISI OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Kişi bir maddeyi kullanarak kendini iyi hissedeceğini, o madde olmadan iyi olmayacağını düşünüyorsa, gündelik faaliyetleri sırasında o maddeyi alsam mı almasam mı diye düşünmeye başlamışsa, harcamalarının büyük bir kısmını bu maddeyi almak için kullanıyorsa bağımlı olmuş demektir. Hatta birtakım kişiler madde almak için borçlanır, hırsızlık yapar, bedenini satar. Yasadışı bazı yollara sapma ihtiyacı duyuyorsa veya kişi bu maddeyi almadığında birtakım fiziksel belirtiler gösteriyorsa bu kişinin de bağımlı olduğunu söyleyebiliriz.

MADDE BAĞIMLILIĞININ FİZİKİ VE PSİKOLOJİK NEDENLERİ NELERDİR?

Herkes maddelere bağımlı olabilir. Bağımlı olmak karaktersizlik veya bozukluk değildir. Oysa bunlar kimyasal maddeler ve bizim beynimizin kullandığı kimyasallarla etkileşime giriyorlar. Bu madde kullanıldığında dopamin denilen maddenin vücutta salınımı artıyor bu da bize hoş duygular yaşatıyor.

Beyinlerimiz aşağı yukarı aynı, dolayısıyla her fizyolojik ve psikolojik yapıdaki kişi uzun süre madde kullanırsa bağımlı olabilir ama yaş da önemli bir faktör. Bazı kişilik yapıları, psikolojik faktörleri baz alacak olursak madde bağımlılığına daha meyillidir. Anti sosyal kişilikte olanlar bağımlı olmaya daha meyilli olabilirler.

Fiziksel faktörlere bakacak olursak, bazı psikiyatrik hastalıklarda madde kullanmaya daha fazla eğilim olabilir. Kişi bunu kendisini tedavi etmek için kullanabilir.

Dürtü kontrol problemi olan kişiler veya dikkat eksikliği hiperaktivitesi olan kişiler farkına varmadan bir maddeyi aldıklarında zihinlerinin daha iyi çalıştığını görürler ve maddeye yönelim olabilir.

HER KESİMDEN İNSAN MADDE BAĞIMLISI OLABİLİYOR

MADDE BAĞIMLILIĞI DAHA ÇOK KİMDE GÖRÜLÜR?

Ekonomik grubun pek önemi yok, zengin kişilerde daha çok görülürdiye beklenir ama böyle bir şey yok çünkü ucuzdan pahalıyadoğru gidiyor bu maddeler. Her kesimden insan maddeye bağımlıolabiliyor ama uyuşturucu tüccarları açısından genç popülasyonhedef kitle.

Genelde iyi yerlerde okuyan, iyi ailelerin çocukları hedefalınıyor. Özellikle ortaokul, lise çağındaki çocuklar riskli.Daha üst düzeydeki kişiler daha pahalı maddeleri tüketiyorlar; kokaingibi, ekstazi gibi… Daha alt seviyedekikişiler ise daha kolay ulaşılabilecek maddeleritüketiyorlar.

Bunlar beyinde geri dönüşü olmayankimyasal hasarlara neden oluyor.Ergenlik dönemi isyanın arttığı bir dönem,kimlik karmaşasının yaşandığı bir dönem. Kişikendisine ne yapılmaması söyleniyorsa onuyaptığı bir dönem yaşıyor.

Bu isyanın ve güçgösterisinin bir göstergesi olarak “madde dekullanırım, alkol de alırım” diyerek meydanokuyabiliyor. Gençlerde bağımlılık daha hızlıoluşuyor.

BAĞIMLILIĞIN VÜCUTTAKİ İLK TAHRİBATI NEDİR?

Maddeden maddeye değişir. Bazı maddeler etkilerini uzun dönemde ortaya çıkarır ama eroin gibi maddeler daha hızlı bağımlılık oluşturur. Maddenin kullanım yolu da önemli, madde solunum yoluyla alınıyorsa oradaki dolaşımda bir bozukluk yaratabilir.

Akciğerde sorun yaratabilir, genel dolaşım sistemine zarar verebilir, cilt sağlığına, karaciğer, böbrek, iç organlara zarar verebilir ama bunların görünür hale gelmesi uzun süre alır. İlk başta psikolojik etkiler görülür; kişinin uyuyamaması, konsantre olamaması, iştah kaybı, kilo kaybı gibi.

Beyne doğrudan ulaştığı için beyindeki ödül sistemini bozar ve beyin o maddeye ömür boyu bağımlı olur. Beyinde yapısal olarak gri maddede küçülmeye neden oluyor, problem çözme yeteneği, akıcı düşünme yeteneği, entelektüel fonksiyonlar azalıyor.

Ayrıca kalıcı unutkanlık ve kalıcı psikiyatrik hastalıklara neden olabiliyor. Şizofreninin ortaya çıkmasını hızlandırabiliyor.

YANLIŞ ARKADAŞ ÇEVRESİ, MADDE BAĞIMLISI OLMADA ETKEN MİDİR?

Yanlış arkadaş seçimi kişiyi madde kullanımına itebilir ama yine de karar verecek olan, kişinin kendisidir. Ama bu bir ergen olduğu zaman ergenin bunu kavraması zaman alabilir. Yanlış arkadaş o kişiye iki üç ay popülarite kazandırıyorsa o zaman madde kullanmak hoşuna gidiyor olabilir.

Ama ergenin temelinde iyi bir aile desteği varsa, bazı temel kişilik özelliklerinde sıkıntı ve herhangi bir dürtü kontrol bozukluğu gibi psikiyatrik problemi yoksa yanlış arkadaştan uzaklaşıp hayatına çeki düzen vermeyi başarabilir.

Ancak aileler polis olmamalı; “onunla-bununla arkadaşlık yap ya da yapma” dememeliler.

HEM DERSLERİNE ÇALIŞIP HEM MADDE KULLANABİLİR

Aileler çocuklarının madde bağımlısı olduğunu nasıl anlar? Madde bağımlısı olduğunu anladıklarında nasıl bir yol izlemelidirler? Çocuk kendisini gizlemeye çalışabilir. Derslerine çalışıyor olabilir,çok efendi olabilir ve bir yandan da madde kullanıyor olabilir.

Genelde zayıflama, cilt renginde soluklaşma, okul başarısındadüşme, sinirlilik, uyku sorunları, sebepsiz öfkelenme, şüphe duyma,aileden uzaklaşma, bakımının azalması, sosyal faaliyetlere ilgisininazalması, arkadaş çevresinin değişmesi gibi belirtiler aileninşüphelenmesine neden olabilir.

Böyle bir şey olduğunda aile,çocukla sakin olduğu bir zaman baş başa konuşmalıdır.Madde kullandığından şüphe duyduklarını, maddenin zarar vereceğinive bağımlılığa kadar yol açacağını söylemek doğru olur.

Güvenle ilgili bir sorun olmadığını sadece endişe duydukları içinkonuşmaya davet ettiklerini söylemeliler ve madde kullanmadığınısöyleyen çocuklarına küçük bir idrar tahliliyle sadece içlerinin rahatetmesi için bir kliniğe gitmek istediklerini söyleyebilirler.

MADDE BAĞIMLISI OLAN BİR KİŞİ BU BAĞIMLILIKTAN KURTULMAK İSTİYORSA NEREYE BAŞVURMALIDIR?

Psikiyatri uzmanına başvurmalıdır, ülkemizde bu alanda özelleşmiş klinikler var AMATEM’ler var, devlet hastanelerinin bünyesinde de kurulmuş AMATEM’ler var. Özel kurumların da kendi içlerinde alt birimleri var madde bağımlılığıyla ilgili, mutlaka psikiyatri uzmanına başvurmalıdırlar.

MADDE BAĞIMLILIĞINI NASIL TEDAVİ EDİYORSUNUZ?

Kişinin yaşı, kullandığı maddenin miktarı, ne kadar süredir kullandığı önemlidir. Mesela esrar kullanmaya yeni başlamışsa ve tedavi olmaya karar vermişse ayaktan tedaviyle psikoterapi ve ilaç tedavisiyle birlikte tedavi edilir.

Kişide birden çok madde bağımlılığı varsa tedaviye istekliyse ve geçmişte başarısız olmuş tedavi deneyimleri de varsa hastaneye yatırmak gerekir. Hastanede maddeden arındırıp ilaç ve psikoterapi vermek gerekir. Psikoterapi bu noktada çok önemli çünkü kişinin madde arama davranışının değişmesi gerekiyor.

Ailenin destek vermesi gerekiyor, sorun yok gibi durmamak ama yargılayıp suçlamadan tedavinin bir parçası olmaları gerekiyor.

“BİR KEZ DENESEM BİR ŞEY OLMAZ” DEMEYİN!

Tedavi edilmiş bir kimsenin tekrar eski alışkanlıklarına döndüğüne şahit oldunuz mu? Bağımlılık tedavisi dalgalı bir seyir izler.

Kişi,“madde hayatımdan gitti” diye bir balayı dönemiyaşar ve sonra “bir kez denesem bir şeyolmaz” diyebilir ve sonra da “bir kez denedimbir şey olmadı, bir kez daha deneyeyim” diyebilir.Böylece tekrar aynı sürece girilebilir.

Önce balayı döneminde kesinlikle maddeyikullanmak istemediğini, geçmişinin ne kadarkötü olduğunu düşünür ve kişide bir arınmaduygusu olur. Özellikle terapi almazsa kişistresli de olsa neşeli de olsa ilk döneceği şeymadde olur. Bazı olgular da var ki tek tedaviyledüzeliyor.

PSİKOHAYAT DERGİSİ

Источник: https://www.e-psikiyatri.com/madde-bagimliligindan-kurtulmak-mumkun-33971

Alkol veya madde bağımlı bireyi tedaviye nasıl ikna edilir?

Çocuğumun Madde Bağımlısı Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Alkol veya Madde bağımlılığı geliştikten sonra kişinin fiziksel ve ruhsal sağlığını olumsuz etkilemekle beraber sosyal yaşamına, aile ilişkilerine yansımaktadır. Bu şekilde aile ilişkilerde tahriş, kaygı ve korku duygulara yol açmaktadır.

Buna biz eş bağımlılık diyoruz. Eş bağımlı, anne-baba, eş veya çocuklardan biri olabilir. Bağımlıların eşleri ve anne-babaları üzerinde yapılan bir çalışmada hemen hepsinde uyum sorunları ve depresyon saptanmıştır.

Bu sorunlar, hastayla olan  bağlantığı zorlaşarak iletişim ve güven kopabilir.

Dolayısıyla ilk kendinizden başlayınız : duygularınızı, öfkeyi, sabırsızlığı ortadan kaldırın, aklı selim olun ve kendinizi kurban olarak göstermeyiniz tam tersine yardımcı olabilecek bir arkadaş olarak davrayınız. Kolay bir iş değil, ama kendi kontrol etmeden amaca ulaşamazsınız.

Ne üzerinde konuşmalısınız?

Uyuşturucu ve alkol bağımlılığı olan hastalar hastalığın getirdiği kötü sonuçlardan çok korkarlar. Sağlıkla olan ilk problemleri endişe verici sinyal olarak kabul ediyorlar. Yavaş yavaş anksiyete bir saplantıya dönüşür, hipokondriyazis.

Bunu sadece madde veya alkol kullanımı yoluyla bastırıyorlar. Ama bağımlı birey ayıkken bağımlılığın götürebilecek kötü sonuçları hakkında anlatıklarınızı ve onları önleyebileceğinizi söz ederek “tedaviye ikna etme” amacınıza ulaşabilirsiniz.

Önemli olan, bağımlı yakınlarla olan iletişimi bozmaktansa yaşadığı problemin yıkıcı sonuca getireceğinden farkında olması onu ikna etme şansını yükseltir.

Bu nedenle, ahlâk üzerinde konuşarak ve ayıplayarak hastanın suçluluk duygularını geliştirmesiyle yardımcı olamazsınız, fiziksel sağlığı üzerinde odaklanarak ve getirdiği zararı hakkında konuşmalısınız.

Tedavi hakkında ne zaman konuşabilirsiniz?

Bağımlı bireyin yardımı kabul etmeden önce psikolojik olarak hazır olmalı.

Yani yaşadığı problemlerin çözümü olarak hastaya tedaviyi sunmalıyız ve bu yardıma ciddi olarak ihtiyaç duyduğu anda söz konusu olabilir: aşırı doz kullanımı, sağlıkla ciddi sorunları yaşadığı anda ve dış görünüşün belirgin değişikliğini fark ettiği zaman.

Hasta bu değişikliklerin kötüye gittiğini farkına varır ve bundan dolayı duyduğu endişe hastanın tedavi olmasına büyük bir motivasyon yaratabilir. Hastanın yaşadığı bu tür anları uzmanlar “aydınlanma” olarak adlandırıyorlar. Genellikle bu anlar psikoaktif maddelerin kullanımındaki molalarda ortaya çıkabilir.

Unutmayınız: endişe, korku, kaygı gibi duygular hastayı rehabilitasyon olmayı ikna edebilmeniz için yardımcı olur. Aynı zamanda bağımlı bireyi tedavi olma kararını verdiğinden sonra daha önce bulunduğu sosyal ortamdan uzak tutmalısınız. Dolayısıyla hastanın tedavi olma fikiri oluşturabilecek duyarlık anı bekleyiniz ve gereğini yapınız.

Hastayı bilinçli olarak tedavi olmasına nasıl yardım edilir?

Hastadaki tıbbi bir yardıma ihtiyaç duyulan duygu farkındalığın uyandırılması – kolay olmayan ve uzun bir süreçtir. Çoğu zaman, hastalar bu farkındalığı yaşamıyorlar ve tedaviyi kendi fiziksel durumunu düzeltme amaçla alıyorlar. Bu durumda rehabilitasyon sonrası remisyon uzun süreli olamaz.

Dolayısıyla hastanın ailesi ve yakınların yapmaları gereken görevlerden biri hastanın yaptığı kararına önem verebilmesine yardımcı olmaktır.

Bunun için bağımlı birey ile arkadaş olmalısınız, hastalığın verdiği zararları, vücudundaki olumsuz etkileri, sosyal hayatına yansıyan olumsuzlukları ve polis tarafından çok sık yapılan uyarıları dolayından yaşadığı kaygıları hasta ile paylaşmalısınız.

Sohbet ederken bağımlı bireyin uyuşturucuya veya alkole olan yorulma duygusunu güçlendirmelisiniz. Eğer kurduğunuz iletişim sırasında anlaşıyorsanız ve aranızdaki iletişim sağlanıyorsa bu durumda kolaylıkla onun tek bir kurtulma şansı tedavi olma karar almaya bir adım atmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yorgunluk ve kaygı duygular başka bir değişle kaygı hastanın tedavi olma isteğini güçlendirir yorgunluk oysa hastalığın yükünden kurtulma isteğini uyandırmaktadır. Bundan dolayı, bağımlı bireyin tedavi olması için hazırlama sürecin ideal adımları – kaygı ve korku duygusunu güçlendirerek yıpranma ve yorgunluğun sebebi alkol ve uyuşturucu olduğunun farkına varmasıdır.

Hastayla bağlantıyı kuramıyorsanız ne yapmalısınız?

Eğer bağımlı birey ile sağlıklı iletişim kuramıyorsanız veya duygularınızı kontrol edemiyorsanız her zaman , ağır hastalarla çalışmış ve uyuşturucu veya alkol kullanımın zararları hakkında ayrıntılı bilgi verebilen psikolog uzmanların desteğinden yararlanabilirsiniz.

Ancak bu durumda gelecekte bağımlılığın tekrar nüksetmesini engellemek amacıyla olumsuz duygulara ve tepkilere sebep olan faktörleri ortadan kaldırmak için aile terapiden geçmelisiniz. Bu yüzden ilk tedavi olmayı ikna etme amacıyla bağımlı birey ile tek başınıza iletişim kurmaktan fayda var.

Eğer birey kendi gücüne inanırsa tedavisinin başarı şansı artar.

Uzmanla danış

Источник: https://nazaraliev.com/tr/haberler/alkol-veya-madde-bagimli-bireyi-tedaviye-nasil-ikna-edilir

Madde Bağımlılığı Nedir? Madde Bağımlılığı Nasıl Önlenir? – Sağlık Ocağım .NET

Çocuğumun Madde Bağımlısı Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Madde kullanımı insanlık tarihi kadar eskidir. Her insanın hayatında bağlılıklar vardır. Bağımlılık, bağlılıkların tutkuya dönüşmüş halidir.

 Madde bağımlılığı denildiğinde bağımlılık yapan birçok madde, madde bağımlılığı olarak tarif edilebilir.

Bütün maddeler bağımlılık yapar ve bunların hepsinin ortak özelliği keyif verici olmasıdır. Madde bağımlılığının daha az zararlı olanı yoktur.

Neden madde bağımlısı olunur?

Madde kullanıcısının asıl hedefi kendisini farklı hissetmek ve kafa yapmaktır. Bu istediği kafayı ne ile yaptığı ikinci plandadır. Çünkü birçok kişi kullandığı maddelerin bazılarında istediği hedefe ulaşamayabilir.

Bu tercih kişilerin seçiminden çok, beyin kimyası ve bünyeleri ile ilgilidir. Bir anlık çok hoşlarına giden bu maddeler kişilerin çok büyük kayıplarına neden olabilir. İnsanlar hoşlandıkları bir şeyi zararlı bile olsa tekrar tekrar yapmak ister.

Fakat bu durum artık kontrolümüzün dışına çıkmış ise artık bağımlılık söz konusudur.

Temel hedef kafa yapmak olduğunda bir maddeden diğer maddeye geçişler kolaylaşır. Madde bağımlılığının en tehlisi çoğul madde bağımlılığıdır ve bu kişiler ne bulursa kullanır.

Buna rağmen kişi ben hiç bir maddeye bağımlı değilim diyerek kendisini savunur.

 İnsanlar genellikle meraktan, arkadaş baskısından, bir kereden bir şey olmaz deyip geçmekten, kendisini kontrol edebileceğini düşündüğünden, çaresizlikten, farklı olma isteğinden dolayı madde bağımlısı olur.

Uyuşturucu bağımlılığı tedavisi

Madde kullanan kişi birtakım davranış sorunları ve psikolojik sorunlar ve yoksunluk belirtileri ile doktora baş vurduğunda tıbbi olarak bu kişiye müdahalede bulunmak gerekir. Bu arındırma tedavisi 1-2 hafta kadar sürer. Bu tedaviden sonra kişinin kullandığı maddeyi tekrar başlamasını engelleyici tedavi yöntemleri uygulanır.

Aslında bağımlı olan kişi bağımlı olduğu şeyi yapmadan da durabilir. Ancak bağımlıların çoğu bağımlı olduğu maddeyi bırakmayı denese bile tekrar başlar.

Uyuşturucu bağımlısının sorunu ara verememek değil bu maddeyi almadan duramama dır. Bağımlılık tedavisi de bu yeniden başlamayı önlemeye yöneliktir. Madde bağımlılığı tedavisi psikolojik ve sosyal ağırlıklı tedavilerdir.

Madde bağımlılığı tedavisinde rehabilitasyon tedavisi ağır bağımlılarda önemlidir.

Uyuşturucu bağımlılığı tedavisinin başarı oranı nedir?

Bağımlılık tedavisinde bağımlılığın şiddetine, süresine ve hastanın daha önce tedavi görüp görmemesine göre değişiklik gösterir. Farklı tedavi yaklaşımları vardır ve bu yaklaşımların arasında ilaç tedavileri, psikolojik tedaviler, psikososyal tedaviler ve ağır durumlarda hastaneye yatırılarak uygulanan tedavi yöntemleri mevcuttur.

Fakat sadece ilaç tedavisi ile madde bağımlılığından kurtulmak mümkün değildir. Bağımlılık tedavisi uzun (en az 6 ay veya bir yıl arası) sürebilir. Bu tedavi sürecinde hasta tekrar madde kullanabilir.

Fakat bu durum tedavinin başarısızlığı değil, tedavinin eksiklerini gösteren bir durumdur.

Tedavi uzun süre ve düzenli devam ettirilir ise en ağır uyuşturucu bağımlıları bile tedavi edilebilmektedir.

Madde bağımlılığı tedavisinden sonra nelere dikkat etmeli?

Madde bağımlılığı tedavisinde nelere dikkat edilmeli

Uyuşturucu veya madde bağımlısı birey madde kullanımının tedavisinden sonra erken dönemde bu kişiyi çok fazla zorluklar bekler. Bağımlı olduğu maddeyi canının istemesi, tedaviden sonra 1 yıl civarı sürebilir. Bu nedenle madde bağımlısı kişi, ben 1 aydır madde kullanmıyorum bitti artık diyemez.

Bu kişi ve bu bireyin ailesi her zaman uyanık olmalıdır. Madde bağımlılığından kurtulan bireyler genellikle farkında olmadan hep kendi kendilerine tuzak kurarlar. Örneğin ben madde kullanmıyorum ama benim kafam bu arkadaşlar ile daha iyi sarıyor deyip, yine madde kullananlar ile takılır ise bu şekilde kişi kendini tekrar madde kullanmayı iter.

Madde kullanan kişi, madde kullananlar ile takılmaya devam eder ise zayıf bir döneminde tekrar bu maddeyi kullanmaya başlayabilir. Bütün bu riskleri düşünerek, madde kullanımından kurtulan birey bu tür durumlardan kaçınmalıdır. Bu birey hiç bir zaman bu konuda kendisine güvenmemeli ve madde kullanılan ortamlardan uzak durmalıdır.

Esrar kullanmak zararsız ve doğal mı?

Doğal olan her şey yararlı ya da zararsız dır denilemez. Doğal olan birçok zararlı bitkiler ve maddeler vardır. Normal yiyecekler bile çok yenildiğinde insan sağlığına zarar verebilir.

Alkol (bira, şarap) gibi içecekler de doğal olarak elde edilir. Fakat alkolde ve esrarda beyne, bünyeye, psikolojiye ciddi anlamda zarar verir.

Esrarın en önemli zararlarından biri de bağımlılık yapması ve kişinin bu bağımlılık yüzünden her şeyi göze alır hale gelmesidir.

Uyuşturucu bağımlısı çevresine zarar verir mi?

Uyuşturucu kullananların saldırgan oldukları ve yerlerde süründüklerine dair görsel yayınlar vardır. En önemli risk grubu oluşturan disko, bar gibi ortamlarda bulunan bireylerdir. Bu bağımlılar kendileri hakkında söylenenleri hiç umursamazlar.

 Çoğu madde bağımlısı uyuşturucu kullanmadığında saldırgan olmaz veya bağımlı diyebilmek için, madde kullanmadığı zaman saldırganlaşan biri anlamına gelmez.

Eğer madde bağımlısı kişi almış olduğu maddeyi kullanmadığı veya kullandığı zaman saldırganlaşıyor ise ciddi bir durum söz konusudur ve bu kişinin acil tedavi olması gereklidir.

Gençleri madde bağımlılığına iten faktörler

Madde bağımlılığına iten faktörler

Merak nedeni ile madde bağımlılığı : Merak, denerim, bırakırım anlayışıdır. Meraklı olmayı arttıran nedenler ise gizlilik, bilinmezlik tir. Her insanın içinde var olan merak ve özenme duygusu, bulunduğu ortamdaki birini söz konusu maddeyi tüketmesi ile kendini gösterir ve çocuklar ya da gençler ilk deneyimlerini bu şekilde yaşarlar.

Çoğu kişiye göre bunun adı denemektir. Her denemede söz verilir ve bir daha denemeyiz, bu son deneme olsun diye. Fakat bir ya da iki kez deneme bile kişiyi dönüşü olmayan yola doğru sürüklemeye, kişinin geleceğinin yok olmasına neden olur.

Arkadaş baskısı nedeni ile madde bağımlılığı : Sosyal bir varlık olan insan, yaşamı süresince bu sosyalliği doğrultusunda farklı çevrelerde varlığını sürdürmektedir. Bulunduğu her ortam insanlara farklı insanlar, farklı dünyalar ve farklı görüşler sunar. Fakat bu sunulanlar her zaman olumlu değildir.

Bazen kişinin yaşamını çok ciddi derecede etkileyecek deneyimlerde bu sunulanların içindedir.

Aynı zamanda insanların alkol, sigara ve farklı maddeleri başladığı ortamlar genellikle arkadaş ortamlarıdır. Bu tür maddelere bağımlılığın oluşmasında en büyük katkı arkadaş ortamı katkısıdır.

Ayrıca bu kişilerin arkadaşları tarafından dışlanması gibi durumlarda kişinin bu tür maddelere alışmasına yol açar.

Bağımlı olmam düşüncesi ile madde bağımlılığı : Birçok kişi bir kereden bir şey olmaz diyerek başlar.

Alkol, sigara ve diğer uyuşturucu maddelere gençlerde, erişkinlerde bağımlı olmak için başlamamakla birlikte, başladıktan sonra bağımlı olurlar.

 İnsanlar, bağımlılık yapan maddelerin kendilerinde de bağımlılık yapacağını düşünmezler. Fakat bu maddeleri alışırken kontrollü olmak mümkün değildir.

Bağımlılık insanın kontrolünü elinden alır. İnsanların teslim olduğu ve yenilgiye uğradığı noktadır bağımlılık. Bağımlılığın en önemli derecesi, kullanılan maddenin kontrol edilememesi ve kullanmayı bırakamamasıdır. Unutulmaması gereken, kişi her zaman zamanında durmayı başaramaz.

Çaresizlik nedeni ile madde bağımlılığı : Gençlerde ya da erişkinlerde manevi boşluk, inanç zaafı, aile içindeki huzursuzluklar, ekonomik bozukluklar, mutsuzluk, güvensizlik duygusu, sorunlara karşı çözüm bulamadığına inanmak, geleceği için kaygılanmak gibi durumlar strese neden olur ve bu kişileri yalnız kalmayı iter.

Kişi madde kullanarak kendini iyi hisseder ve dertlerinden kurtulduğunu sanır. Oysa bu şekilde hiç bir sorun çözülmemekte, tam tersine sorunlar artmaktadır. Dolayısı ile bu maddelerin oluşturduğu geçici sığınma ortamları ve verdiği geçici rahatlama, önceleri alışkanlı, daha sonra da bağımlılık ya da tutsaklık meydana getirmektedir.

Farklı olmak için madde bağımlılığı : Bazı gençler ya da erişkinler farklı olmak için madde kullanmaya başlarlar. Bu nedenle alkol, sigara, uyuşturucu, esrar kullananlar sonunda gerçekten farklı olur.

Psikolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/madde-bagimliligi-nedir-madde-bagimliligi-nasil-onlenir/

Çocuğunuzun madde bağımlısı olduğunu nasıl anlarsınız?

Çocuğumun Madde Bağımlısı Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Öncelikle içgüdülerinizle bu konuda bazı şüpheleriniz var ve sizi endişelendiren durumlarla karşılaştıysanız çevrenizdeki en yakın kişilerle ve çocuğunuzun takibindeki eğitmenlerle konuşmak gerekiyor. İşte çocoğunuzun madde bağımlısı olup olmadığınız anlamak için bazı ipuçları.

GÖZLERİ KIRMIZIYSA

Görünümdeki değişiklikler bağımlılığın kolayca anlaşılabileceği belirtilerdir. Sürekli kırmızı ya da akan bir burun, cam gibi bakan gözler, sürekli öksürük varsa, kişisel temizliğine dikkat etmiyorsa tüm bunlar uyuşturucu madde kullanımının olası göstergeleri olabilir.

ÇOK UYUYOR YA DA UYUMA GÜÇLÜĞÜ ÇEKİYORSA

Yemek masasında uyuyakalmak ya da okuldan sonra uzun şekerlemeler geç saatlere kadar uyanık kalmanın sonucu değildir. Madde kullanımı da yorgunluk ve uyuşukluğa neden olan bir uyku güçlüğüne yol açar. Aşırı yorgunluk, heyecan ya da her ikisi birden varsa, rahatlayamıyorsa ya da nedensiz yere gerginse uyuşturucu madde kullandığından şüphelenmelisiniz.

ÇABUK ÖFKELENİYORSA

Madde kullanan ya da bağımlı olan bir kişi otorite figürlerine karşı asi ya da saldırgan davranışlar içine girebilir. Hareketleri radikal bir biçimde kötü yönde değişiyorsa bu bir problemin ana göstergesi olabilir.

Çocuğunuz bir anda öfkeli ve her zaman savunmada kalan birine dönüşüyorsa, basit soru ya da istekler sert bir karşılık buluyorsa bu kesinlikle ciddi bir durum olduğunu gösterir.

Uyuşturucu kullanımı ruh halinde sert bir değişikliğe yol açabilir.

SİZİNLE KONUŞMAYI BIRAKTIYSA

Çocuğunuz sizinle tüm iletişimi kestiyse sıradan bir problemden çok daha fazlası var demektir. “Benimle şu anda pek konuşmak istemediğini biliyorum, fakat her zaman senin için burada olduğumu bilmeni isterim, ne zaman istersen yardıma hazırım” gibi sözler işe yarayabilir.

DEPRESYONDAYSA

Uyuşturucu bağımlılığı genellikle depresyona sürükler. Bunun hem fiziksel hem de psikolojik nedenleri vardır. Beyindeki kimyasal reaksiyonlar suçluluk, boşluk, ümitsizlik duygularına neden olur. Depresyon belirtileri gösteren çocukların profesyonel yardıma ihtiyacı vardır. Bu belirtileri görmezden gelmek trajediye götürebilir.

ARKADAŞLARINI DEĞİŞTİRDİYSE

Yaşıtlar, ergenler üstünde çok büyük etkiye sahiptir. Bu nedenle arkadaş grubunun seçimi çok büyük önem taşır. Çocuğunuz uyuşturucu madde ya da alkol kullanan bir grupla arkadaşlığı seçtiyse, çocuğunuzun bu kişilerle zaman geçirmesini yasaklayın.

FAZLA PARA HARCAMAYA BAŞLADIYSA

Anlamadığınız harcamalar kırmızı alarmdır. Açıklanamayan harcamalar bazı soruların sorulmasını gerektirir. Çocuğunuzun elinden büyük miktarda para çıkıyorsa madde kullanımından şüphelenmelisiniz.

NOTLARI ANİDEN DÜŞERSE

Çocuğunuzun notları aniden düşerse ya da davranış problemleri varsa, olası sorumlu madde bağımlılığı olabilir. Tüm öğretmenler, yöneticiler ve spor eğitmenlerinden hemen bilgi alın.

YEME ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİYSE

Çocuğunuz aniden yemeğe ilgisini kaybeder, hızla kilo kaybederse unun tek nedeni olarak uyuşturucuyu düşünmelisiniz. Özellikle kokain ya da amfetamin gibi uyarıcıların kullanımı kilo kaybına yol açabilir.

ARTIK KEYİF ALMIYORSA

İlgi alanlarında ani bir değişiklik ya da ilgi alanlarının kaybolması da olası bir madde bağımlılığı problemi belirtisi olabilir.

Mesela marihuana yorgunluk, ilgisizlik, hiçbir şey yapmak istememe gibi durumların ortaya çıkmasına neden olduğu çok iyi bilinen bir uyuşturucudur.

İlgi alanlarındaki basit bir değişiklik ani bir ilgi eksikliği haline gelirse ya da ev işleri, spor faaliyetleri, müzik çalışmaları gibi etkinlikleri aksatmaya başladığında harekete geçmelisiniz.

SAĞLIĞI BOZULDUYSA

Göz akları kızardıysa, göz bebekleri irileştiyse ya da vücudunda kabuk bağlamış izler varsa şüphelenin. Sık sık kanayan ya da akan burun ya da ağız, dudak çevresinde ya da ellerde çeşitli lezyonlar, uyuşturucu kullanımının işareti olabilir. Vücudun belli bölümlerini kapalı tutmak – kollar gibi – çocuğunuzun incelenmekten kaçındığı anlamına gelir.

GİZLİ KAPAKLI İŞLER

Kilitli kapılar, kilitli çekmeceler. Mahremiyet evde bir ayrıcalıktır ama bir hak değildir. Ebeveyn olarak en kötüsünden şüpheleniyorsanız kilitli kapılar ardında neler olduğunu araştırmakta bir an bile tereddüt etmeyin. Eğer endişe duyuyorsanız odasını ve eşyalarını karıştırın.

UYUŞTURUCU KULLANDIĞINI SÖYLERSE

İlaç bağımlılığının çok açık işareti olan bazı cümleler duyabilirsiniz: “İstediğim zaman bırakabilirim.” “Kokaini arkadaşım için saklıyorum,” “Kafam iyiyken daha iyi araba kullanıyorum” gibi.

Sorunun ortaya çıkmasından dolayı memnun olmalısınız ve çocuğunuzun sorununa çözüm bulmak için hemen harekete geçmeniz gerekir.

Источник: https://www.mynet.com/cocugunuzun-madde-bagimlisi-oldugunu-nasil-anlarsiniz-110104590677

Çocuğumun madde kullandığını nasıl anlarım?

Çocuğumun Madde Bağımlısı Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?
09/12/201523/05/2018

Bir insanın madde kullandığını hemen anlamak kolay değildir. Bağımlılık insanın sosyal hayatı, psikolojik dünyası ve fiziksel yapısı üzerinde izler bırakır. Bu değişim süreci ise maddelere göre farklılaşır.

İnsanın madde bağımlısı olduğunu anlaması yaklaşık iki yıl almaktadır ve genellikle fiziksel belirtiler ve sıkıntılar ile kabullenme süreci başlar.

  Kişi sık sık hastalanır, madde kullanmadığı zaman kriz dediğimiz yoksunluk belirtileri ortaya çıkar veya kullandığı madde miktarı yetmez, tolerans gelişimi nedeniyle daha çok miktarda madde kullanmak zorunda kalır.

Yine kullandığı maddeye göre vücudunda yara izleri oluşabilir, karıncalanmalar hissedebilir, solgun ve bitkin gözükebilir, saçları ve dişler dökülmeye başlayabilir.

Aileler çocuklarının sadece fiziksel durumuna bakarak madde kullandığını anlamaya çalışırsa bu süre iki yılı alabilir.

Bu nedenle anne ve babalar çocuklarının sosyal, ruhsal hayatları ve fiziksel özelliklerini sürekli takip etmelidirler. Bunlar üzerinde  ters giden bir durum tespit ederlerse daha dikkatli gözlem yapmaları gerekir.

Üzerinde belki kitap yazılabilecek bir konuyu kısaca başlıklar halinde özetlemek gerekirse:

Arkadaş çevresi

Eski arkadaş çevresinden kopup kısa bir dönem içinde yeni bir arkadaş grubuna dâhil oluyorsa, arkadaşları ile ilgili çocuk ailesine yeterli bilgi vermek istemiyorsa, arkadaşlarını  kendi ailesine tanıştırmak istemiyorsa, arkadaşlarının arasında sigara ve alkol tüketimi yaygınlaşmaya başlıyorsa çocukların madde kullanım kültürüne girmekte olduğunu düşünmek mümkündür. Aileler çocuklarının gelişimini ve değişimini iyi takip etmek istiyorsa, çocuğun arkadaşlarını tanımalıdır.

Okula ve derse ilgisi

Normal düzeydeki ilgisinde farklı olarak ani bir değişim olmuşsa, okula gitmek istemiyorsa, okul ve öğretmeleri hakkında sürekli şikâyetçiyse, ders çalışmıyor veya ödevlerini yapmıyorsa, sınavlarında sürekli başarısız oluyorsa gençlerin günlük hayatına başka meşgalelerin girdiği görülmektedir. Madde kullanan kişilerin hayatta tek öncelikleri madde temin etmek ve kullanmaktır. Maddeye bağlandıktan sonra hayata dair diğer işler önemini yitirmektedir.

Yalan söyleme

Madde kullanmaya başlayan gençler madde kullanımını, maddeye ödedikleri tutarı, madde tesirinde geçirdikleri süreyi ve o arkadaşlarını gizlemek için sürekli yalan söylerler.

Bu konularda yalan söyledikçe o yalanlarını başka yalanlarla desteklemek zorunda kalıyorlar.

Çocuğu madde kullanan ebeveynler genelikle belirli yaşlara kadar çocuklarının yalan söylemediğini ancak sonrasında sözlerine itibar edemediklerini belirtirler.

Para harcama düzeni

Her maddenin bir bedeli vardır ve bağımlılık arttıkça daha çok maddeye ihtiyacı duyarlar. Normal insanlar paralarını düzenli harcayabilirken bağımlılar parayı temin ettikleri gün hemen madde temini yoluna giderler.

Kendilerinin parası olmadığı durumlarda arkadaşlarının maddesini kullanırlar ve kendi paraları olunca da arkadaşlarına ısmarlarlar. Her iki durumda da paralarını hızlı tüketirler.

Özellikle öğrencilerin düzenli para harcayıp harcamadıkları önemli bir göstergedir.

Aile içi ilişkiler

Madde kullanan kişiler durumlarını fark ettirmemek ve ailelerine sürekli yalan söylememek için  sıkı aile ilişkilerinden uzak durmak isterler. Ayrıca yeni yaşam tarzları rutin aile içi ilişkilerden sıkılmalarına neden olur. Gençler zamanlarını aileleri ile değil de arkadaşlarıyla geçirmeyi tercih ederler. Bu nedenle de normal aile içi ilişkiler zayıflar.

Yalnız kalma

Aile içi bağları zayıflayan genç madde kullandığı anlaşılmaması için evdeyken yalnız kalmayı tercih edebileceği gibi yaşamış olduğu psikolojik durumlar (pişmanlık, maddelerin tesiri vs.) sebebiyle de yalnız kalmayı tercih edebilir. Bazen madde kullanmak için uzun süre banyoda veya tuvalette kaldıkları da görülür.

Kilo kaybı

Kullanılan maddeler vücudu tahrip ettiğinden belirgin bir zayıflama görülmektedir. Gençlerin herhangi bir rejim veya spor yapmadan ani zayıflamaları madde kullanmanın  bir göstergesi olabilir.

Madde göstergeleri

Bağımlılık yapan maddeler uyuşturucu, uyarıcı ve hayal gördürücü olarak tasnif edilmektedir ve her birinin farklı göstergeleri vardır. Her maddeyi ayrı ele almak gerekmektedir. Bu maddelerin ise birden fazla göstergesi olabilir ama gençler bu maddelerin tesiri ile eve gitmeyeceği için aileler tarafından tespit edilmesi güç olabilir.

Источник: https://www.aliunlu.com/cocugum-madde-kullandigini-nasil-anlarim/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.