Çocuğumun Madde Bağımlısı Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Çocuğunuzun madde bağımlısı olduğunu nasıl anlarsınız?

Çocuğumun Madde Bağımlısı Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Öncelikle içgüdülerinizle bu konuda bazı şüpheleriniz var ve sizi endişelendiren durumlarla karşılaştıysanız çevrenizdeki en yakın kişilerle ve çocuğunuzun takibindeki eğitmenlerle konuşmak gerekiyor. İşte çocoğunuzun madde bağımlısı olup olmadığınız anlamak için bazı ipuçları.

GÖZLERİ KIRMIZIYSA

Görünümdeki değişiklikler bağımlılığın kolayca anlaşılabileceği belirtilerdir. Sürekli kırmızı ya da akan bir burun, cam gibi bakan gözler, sürekli öksürük varsa, kişisel temizliğine dikkat etmiyorsa tüm bunlar uyuşturucu madde kullanımının olası göstergeleri olabilir.

ÇOK UYUYOR YA DA UYUMA GÜÇLÜĞÜ ÇEKİYORSA

Yemek masasında uyuyakalmak ya da okuldan sonra uzun şekerlemeler geç saatlere kadar uyanık kalmanın sonucu değildir. Madde kullanımı da yorgunluk ve uyuşukluğa neden olan bir uyku güçlüğüne yol açar. Aşırı yorgunluk, heyecan ya da her ikisi birden varsa, rahatlayamıyorsa ya da nedensiz yere gerginse uyuşturucu madde kullandığından şüphelenmelisiniz.

ÇABUK ÖFKELENİYORSA

Madde kullanan ya da bağımlı olan bir kişi otorite figürlerine karşı asi ya da saldırgan davranışlar içine girebilir. Hareketleri radikal bir biçimde kötü yönde değişiyorsa bu bir problemin ana göstergesi olabilir.

Çocuğunuz bir anda öfkeli ve her zaman savunmada kalan birine dönüşüyorsa, basit soru ya da istekler sert bir karşılık buluyorsa bu kesinlikle ciddi bir durum olduğunu gösterir.

Uyuşturucu kullanımı ruh halinde sert bir değişikliğe yol açabilir.

SİZİNLE KONUŞMAYI BIRAKTIYSA

Çocuğunuz sizinle tüm iletişimi kestiyse sıradan bir problemden çok daha fazlası var demektir. “Benimle şu anda pek konuşmak istemediğini biliyorum, fakat her zaman senin için burada olduğumu bilmeni isterim, ne zaman istersen yardıma hazırım” gibi sözler işe yarayabilir.

DEPRESYONDAYSA

Uyuşturucu bağımlılığı genellikle depresyona sürükler. Bunun hem fiziksel hem de psikolojik nedenleri vardır. Beyindeki kimyasal reaksiyonlar suçluluk, boşluk, ümitsizlik duygularına neden olur. Depresyon belirtileri gösteren çocukların profesyonel yardıma ihtiyacı vardır. Bu belirtileri görmezden gelmek trajediye götürebilir.

ARKADAŞLARINI DEĞİŞTİRDİYSE

Yaşıtlar, ergenler üstünde çok büyük etkiye sahiptir. Bu nedenle arkadaş grubunun seçimi çok büyük önem taşır. Çocuğunuz uyuşturucu madde ya da alkol kullanan bir grupla arkadaşlığı seçtiyse, çocuğunuzun bu kişilerle zaman geçirmesini yasaklayın.

FAZLA PARA HARCAMAYA BAŞLADIYSA

Anlamadığınız harcamalar kırmızı alarmdır. Açıklanamayan harcamalar bazı soruların sorulmasını gerektirir. Çocuğunuzun elinden büyük miktarda para çıkıyorsa madde kullanımından şüphelenmelisiniz.

NOTLARI ANİDEN DÜŞERSE

Çocuğunuzun notları aniden düşerse ya da davranış problemleri varsa, olası sorumlu madde bağımlılığı olabilir. Tüm öğretmenler, yöneticiler ve spor eğitmenlerinden hemen bilgi alın.

YEME ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİYSE

Çocuğunuz aniden yemeğe ilgisini kaybeder, hızla kilo kaybederse unun tek nedeni olarak uyuşturucuyu düşünmelisiniz. Özellikle kokain ya da amfetamin gibi uyarıcıların kullanımı kilo kaybına yol açabilir.

ARTIK KEYİF ALMIYORSA

İlgi alanlarında ani bir değişiklik ya da ilgi alanlarının kaybolması da olası bir madde bağımlılığı problemi belirtisi olabilir.

Mesela marihuana yorgunluk, ilgisizlik, hiçbir şey yapmak istememe gibi durumların ortaya çıkmasına neden olduğu çok iyi bilinen bir uyuşturucudur.

İlgi alanlarındaki basit bir değişiklik ani bir ilgi eksikliği haline gelirse ya da ev işleri, spor faaliyetleri, müzik çalışmaları gibi etkinlikleri aksatmaya başladığında harekete geçmelisiniz.

SAĞLIĞI BOZULDUYSA

Göz akları kızardıysa, göz bebekleri irileştiyse ya da vücudunda kabuk bağlamış izler varsa şüphelenin. Sık sık kanayan ya da akan burun ya da ağız, dudak çevresinde ya da ellerde çeşitli lezyonlar, uyuşturucu kullanımının işareti olabilir. Vücudun belli bölümlerini kapalı tutmak – kollar gibi – çocuğunuzun incelenmekten kaçındığı anlamına gelir.

GİZLİ KAPAKLI İŞLER

Kilitli kapılar, kilitli çekmeceler. Mahremiyet evde bir ayrıcalıktır ama bir hak değildir. Ebeveyn olarak en kötüsünden şüpheleniyorsanız kilitli kapılar ardında neler olduğunu araştırmakta bir an bile tereddüt etmeyin. Eğer endişe duyuyorsanız odasını ve eşyalarını karıştırın.

UYUŞTURUCU KULLANDIĞINI SÖYLERSE

İlaç bağımlılığının çok açık işareti olan bazı cümleler duyabilirsiniz: “İstediğim zaman bırakabilirim.” “Kokaini arkadaşım için saklıyorum,” “Kafam iyiyken daha iyi araba kullanıyorum” gibi.

Sorunun ortaya çıkmasından dolayı memnun olmalısınız ve çocuğunuzun sorununa çözüm bulmak için hemen harekete geçmeniz gerekir.

Источник: https://www.mynet.com/cocugunuzun-madde-bagimlisi-oldugunu-nasil-anlarsiniz-110104590677

Çocuğumun madde kullandığını nasıl anlarım?

Çocuğumun Madde Bağımlısı Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?
09/12/201523/05/2018

Bir insanın madde kullandığını hemen anlamak kolay değildir. Bağımlılık insanın sosyal hayatı, psikolojik dünyası ve fiziksel yapısı üzerinde izler bırakır. Bu değişim süreci ise maddelere göre farklılaşır.

İnsanın madde bağımlısı olduğunu anlaması yaklaşık iki yıl almaktadır ve genellikle fiziksel belirtiler ve sıkıntılar ile kabullenme süreci başlar.

  Kişi sık sık hastalanır, madde kullanmadığı zaman kriz dediğimiz yoksunluk belirtileri ortaya çıkar veya kullandığı madde miktarı yetmez, tolerans gelişimi nedeniyle daha çok miktarda madde kullanmak zorunda kalır.

Yine kullandığı maddeye göre vücudunda yara izleri oluşabilir, karıncalanmalar hissedebilir, solgun ve bitkin gözükebilir, saçları ve dişler dökülmeye başlayabilir.

Aileler çocuklarının sadece fiziksel durumuna bakarak madde kullandığını anlamaya çalışırsa bu süre iki yılı alabilir.

Bu nedenle anne ve babalar çocuklarının sosyal, ruhsal hayatları ve fiziksel özelliklerini sürekli takip etmelidirler. Bunlar üzerinde  ters giden bir durum tespit ederlerse daha dikkatli gözlem yapmaları gerekir.

Üzerinde belki kitap yazılabilecek bir konuyu kısaca başlıklar halinde özetlemek gerekirse:

Arkadaş çevresi

Eski arkadaş çevresinden kopup kısa bir dönem içinde yeni bir arkadaş grubuna dâhil oluyorsa, arkadaşları ile ilgili çocuk ailesine yeterli bilgi vermek istemiyorsa, arkadaşlarını  kendi ailesine tanıştırmak istemiyorsa, arkadaşlarının arasında sigara ve alkol tüketimi yaygınlaşmaya başlıyorsa çocukların madde kullanım kültürüne girmekte olduğunu düşünmek mümkündür. Aileler çocuklarının gelişimini ve değişimini iyi takip etmek istiyorsa, çocuğun arkadaşlarını tanımalıdır.

Okula ve derse ilgisi

Normal düzeydeki ilgisinde farklı olarak ani bir değişim olmuşsa, okula gitmek istemiyorsa, okul ve öğretmeleri hakkında sürekli şikâyetçiyse, ders çalışmıyor veya ödevlerini yapmıyorsa, sınavlarında sürekli başarısız oluyorsa gençlerin günlük hayatına başka meşgalelerin girdiği görülmektedir. Madde kullanan kişilerin hayatta tek öncelikleri madde temin etmek ve kullanmaktır. Maddeye bağlandıktan sonra hayata dair diğer işler önemini yitirmektedir.

Yalan söyleme

Madde kullanmaya başlayan gençler madde kullanımını, maddeye ödedikleri tutarı, madde tesirinde geçirdikleri süreyi ve o arkadaşlarını gizlemek için sürekli yalan söylerler.

Bu konularda yalan söyledikçe o yalanlarını başka yalanlarla desteklemek zorunda kalıyorlar.

Çocuğu madde kullanan ebeveynler genelikle belirli yaşlara kadar çocuklarının yalan söylemediğini ancak sonrasında sözlerine itibar edemediklerini belirtirler.

Para harcama düzeni

Her maddenin bir bedeli vardır ve bağımlılık arttıkça daha çok maddeye ihtiyacı duyarlar. Normal insanlar paralarını düzenli harcayabilirken bağımlılar parayı temin ettikleri gün hemen madde temini yoluna giderler.

Kendilerinin parası olmadığı durumlarda arkadaşlarının maddesini kullanırlar ve kendi paraları olunca da arkadaşlarına ısmarlarlar. Her iki durumda da paralarını hızlı tüketirler.

Özellikle öğrencilerin düzenli para harcayıp harcamadıkları önemli bir göstergedir.

Aile içi ilişkiler

Madde kullanan kişiler durumlarını fark ettirmemek ve ailelerine sürekli yalan söylememek için  sıkı aile ilişkilerinden uzak durmak isterler. Ayrıca yeni yaşam tarzları rutin aile içi ilişkilerden sıkılmalarına neden olur. Gençler zamanlarını aileleri ile değil de arkadaşlarıyla geçirmeyi tercih ederler. Bu nedenle de normal aile içi ilişkiler zayıflar.

Yalnız kalma

Aile içi bağları zayıflayan genç madde kullandığı anlaşılmaması için evdeyken yalnız kalmayı tercih edebileceği gibi yaşamış olduğu psikolojik durumlar (pişmanlık, maddelerin tesiri vs.) sebebiyle de yalnız kalmayı tercih edebilir. Bazen madde kullanmak için uzun süre banyoda veya tuvalette kaldıkları da görülür.

Kilo kaybı

Kullanılan maddeler vücudu tahrip ettiğinden belirgin bir zayıflama görülmektedir. Gençlerin herhangi bir rejim veya spor yapmadan ani zayıflamaları madde kullanmanın  bir göstergesi olabilir.

Madde göstergeleri

Bağımlılık yapan maddeler uyuşturucu, uyarıcı ve hayal gördürücü olarak tasnif edilmektedir ve her birinin farklı göstergeleri vardır. Her maddeyi ayrı ele almak gerekmektedir. Bu maddelerin ise birden fazla göstergesi olabilir ama gençler bu maddelerin tesiri ile eve gitmeyeceği için aileler tarafından tespit edilmesi güç olabilir.

Источник: https://www.aliunlu.com/cocugum-madde-kullandigini-nasil-anlarim/

Bir Kişinin Hap veya Kokain Kullandığı Nasıl Belli Olur?

Çocuğumun Madde Bağımlısı Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Hap veya kokain kullandığı nasıl belli olur? [/box]

Cevap:

Madde Bağımlısını Nasıl Anlarız?

Özellikle son yıllarda madde bağlımlılığı kullanan gençlerde artış gözlemleniyor. Tabloyu daha vahim hale getiren ise madde kullanan gençlerin yaş ortalamalarının gittikçe düşmesi.

Madde bağımlısı çocuk ve gençlere öncelikle yardımcı olması gereken ailedir. Bu nedenle AHEF (Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu) Başkanı Dr.

Hasan Eraydın, ebeveynlere çocuklarının madde bağımlısı olduğunu nasıl anlayabileceklerine dair ipuçları veriyor.

Madde bağımlılığı ergenlerde olmak üzere çocuk ve gençlerde çok yaygındır. En sık görülen alkol, tütün, esrar gibi maddelerin yanında amfetamin, metamfetamin, halusinojenler, uçucu maddeler, kokain, anabolik steroidler ve opioid grubu bağımlılık yapıcı maddeler görülebilmektedir.kapuska.

net Gençlerde madde bağımlılığının anlaşılması, aileye erken yardım şansı vermesi açısından çok önemli, fakat bir o kadar da zor bir durumdur. Özellikle ergenlik döneminde bağımlılıkla ilişkisi olmayan benzer tipte davranışların gençlerde görülebilmesi durumu daha da zorlaştırmaktadır.

Madde kullanımıyla ortaya çıkan belirtiler çok çeşitli olmamakla birlikte, iyi izlendiğinde çok yardımcı olabilir.

 • Okul devamlılığında düşme görülmesi, daha önceki okul başarısından gerileme görülmesi
 • Kendine güvensiz tutarsız davranışlar, dalgalı – düzensiz bir ruh hali
 • Kullanılan maddeye göre derslerinde dalgınlık, uyku hali veya aşırı hareketlilik
 • Harcanan para miktarında artış görülmesi, ebevenlerinin cüzdanından para çalmanın alışkanlık haline gelmesi
 • Saldırganlaşma, kavgacı bir yapıya bürünme, vücudunda kesik ve çizikler görülmesi
 • Arkadaş çevresinin değişmesi, yeni bir arkadaş grubuna katılma
 • Sık sık fiziksel sağlık problemleri yaşanması
 • İştah kaybı, sevdiği yiyeceklere karşı ilgisizlik
 • Kullanılan maddenin etkisi geçtikten sonra halsizlik, sersemlik ve yüksek sese hassasiyet

gibi belirtilere dikkat edilmesi erken dönemde madde bağımlılığının fark edilerek ebevenlerin çocuklarıyla iletişimlerini daha sağlıklı hale getirmelerini, onu madde kullanımına iten sebeplerin ortaya konmasını ve bu sorunun çözümünü kolaylaştıracaktır.

Bir Gencin Eroin Kullandığını Anlamak

Balıklı Rum Hastanesi Vakfı Anatolia Klinikleri’nde Şef Yardımcısı Doç. Dr. Özkan Pektaş’a bu soruyu sorduğumda söze şöyle başladı: “Daha kırık kırık, çatallı, bitkin bir ses tonu vardır. Yüzü beyazdır. Kafası düşer, incedir, zayıftır…” Ama sonra hemen uyardı: “Bütün eroin kullananlar birbirine benzemez tabii ki! Bu özellikler var diye hemen çocuğunuzu damgalamayın”

Hocam, bir gencin eroin kullandığı nasıl anlaşılır?

Ses tonu daha kırık kırıktır mesela, daha yavaştır, yüzü daha beyazdır. Sonra uyuşturucu kullanımı neleri getiriyor beraberinde? Pearcing geliyor, dövme geliyor, garip saçlar geliyor… Siyah giyinme falan geliyor. Ama bunu normal olarak yapan da var. Onun için bunlara bakıp hemen damgayı vurmayacağız…

“Kırık kırık konuşma” dediniz, açar mısınız?

Kısıkmış gibi çatallı, bitmiş, bitkin bir sesi vardır. Kafası düşer, incedir, zayıftır. Eroin hemen zayıflamayı sağlar çünkü.

Peki başka nasıl anlarız bir gencin eroin kullandığını?

Bütün eroin kullananlar birbirine benzemiyor tabii ki! Aileler bir kere özellikle çocuğun hal ve gidişini takip edecekler. Çünkü özellikle uyuşturucu kullanımı farklı bir popülasyonun toplum içinde oluşmasına sebep oluyor.

O zaman ne oluyor? Çocuğunuzun eroin kullananlarla karşılaşma şansı artıyor. Anne-babaların korktuğu da bu zaten. Bu yüzden, “Aman çocuğumun gözünden nasıl anlarım, madde kullanıp kullanmadığını?” diye sorup duruyorlar.

Peki siz nasıl yanıtlıyorsunuz onları?

Ondan anlama, hal ve gidişini takip et. Okuldaki başarısı ne durumda, onu takip et. Çocuğun devamlılığı var mı, yok mu, onu takip et. Okuluna zamanında gidiyor mu, gitmiyor mu, onu takip et. Dersleri bozuldu diyelim, hemen korkma! Çocuğa hemen uyuşturucu damgasını basma. Ama derdini anlamaya çalış, nasihat etme. Hepimiz kötü olduğunu biliyoruz maddenin.

Otur, oku. Esrar, eroin ne yapar? Alkol ile nasıl baş edecek çocuk, bunları öğret. Çocuğa uzun süreli mutlulukları öğretecek birtakım hobiler kazandır. Mesela Türkiye’deki en büyük eksiklik hobileri yok gençlerin. Soruyorsunuz, “Senin ne hobin var?” “Balıkçıya giderim, rakı balık müthiş” diyor mesela.

“Ne yapalım?” “Bodrum’a gidelim coşalım!” Bizim toplumun mutlu olmaktan, keyiften anladığı rakı-balık. Oysa çocuğa hobi kazandırmak önemli. Ne bileyim, spor yapsın, yüzsün, basketbol oynasın, bir şeyler biriktirsin… Tabii burada devletin devreye girmesi gerekiyor. Çünkü bunların hepsi para gerektiriyor.

Diyeceğim şu; önemli olan uzun vadede sizi mutlu edebilecek şeyleri bulabilmek. Öbürü çok basit, “İçelim, coşalım…”

“Çocuklarınıza kendi hatalarınızdan bahsedin”

Aileler hal ve gidişe dikkat ettiler, başka?

İkincisi, çocuğun okul başarısı. Üçüncüsü, çocuğun arkadaşları. O yaş grubundaki çocuğun arkadaşlarını asla aşağılamamak lazım. 15 yaşınızı hatırlayın, bir arkadaşımız vardır, taparız ona. “Murat benim için her şey” diye düşünürüz. Çocuğa “Haydi be, Murat beş para etmez” dememek lazım.

İnanmadığımız halde, o çocuktan çekindiğimiz halde, o çocukla arkadaşlığından korksak bile, onu aşağılamadan, “Senin arkadaşını takdir ediyorum ama” filan demek lazım… Tabii bir de çocuğa kendi hatalarımızdan bahsedeceğiz. Hep başarılarımızı anlatıyoruz çocuklarımıza.

“Ben senin zamanında çiçek gibi çalışıyordum… Acayip okullar, üniversiteler bitirdim. Senin her şeyin var ama hiçbir şey yapmıyorsun” gibi… Bu bir diyalog değil. “Ya, ben bir hata yapmıştım biliyor musun, onun yüzünden şunları şunları kaybettim” deyince çocuk hemen kulağını açıyor.

“Bak, benim idol diye gördüğüm babam da hata yapabiliyor! Annem de hata yapmış” diyor ve o zaman sizi dinliyor çocuk.

Onun dışında ne yapıyoruz, özellikle bu maddelerin neler yaptığını, neler ettiğini, nasıl problemler yarattığını daha gerçekçi olarak öğrenip, çocukla kurduğumuz diyalogda konuşuyoruz.

Mesela gençlerin hemen ilk söylediği şey şu oluyor: “Ot hiç zarar vermiyor baba. Ot kimyasal değil, bitkisel!” “Evet oğlum bitkisel. Ama bitkisel dediğin bu madde sinir dokusuna harabiyet veriyor.

Bak internette yayınlar var, ’Esrarın yarattığı psikozlar’ diye, ’Esrarın yarattığı işsizlik’ diye, ’Esrarın yarattığı ilerleyememek’ diye…”

Amerika’da çok güzel böyle bir reklam var: İki oğlan böyle televizyonda seyrediyor, bir doktor da anlatıyor, “Esrar şunu yapar, bunu yapar” falan diye… Biri diyor ki, “Ulan yedi senedir kullanıyoruz.

Bu herifin anlattıklarından hiç birisini gördün mü?” Diğeri, “Hiçbirisini görmedik!” diyor. O sırada anne içeriden sesleniyor, “Ya çocuklar yedi sene oldu, ne olur bir iş bulun artık.

Mecbur muyum size bakmaya!”

ÇOCUĞUNUZA HARÇLIĞI HAFTALIK VERİN!

Çocuğa fazla harçlık vermek de teşvik edebilir mi uyuşturucu kullanımını?

Çocuğa elbette harçlık vereceğiz, ama para konseptini öğreterek… Mesela çocuğun o parayı haftalık olarak idare etmesi önemli.

Çocuğa haftalık bin lira da verebilirsiniz, 100 lira da… Burada miktar önemli değil, önemli olan çocuğun o bir haftalık süre içinde parayı değerlendirebilmesi.

Mesela uyuşturucu bağımlısının en büyük özelliği şudur; ver 100 lira, o gün bitti. “Yarın ne olacak?” “Bakarız yarına!”

Ne yapmak lazım o zaman?

Çocuğa o bir haftalık parasını nasıl idare edebileceğini öğretmeniz lazım.

Günlük vermek engel olabilir mi?

Günlük verdin, pat diye bitiriyor. Haftalık vermek, bir hafta yettirmek önemli. “Tostun var, kolan var, haftasonu bir de arkadaşlarınla maça gideceksin. Şimdi buna uygun paranı idare et, haydi yavrum!” demek lazım. Yani harçlıkta ölçüyü getiriyoruz.

Bu bir engel olur mu?

Evet. Çünkü çocuk ölçüyü öğrenir. Yaşamda ölçüyü öğrenmek çok önemli, ölçüyü şaşırdığınız zaman, sınır çok kolay aşılabiliyor zira…

Çocuğunuzu cebinizde saklayamazsınız!

Hocam, eroinden ölen Begüm’ün annesi sürekli kendini sorguluyordur herhalde. “Bırakmasaydım, göndermeseydim, niye gönderdim” diye… Sizce yapabileceği bir şey var mıydı?

Kesinlikle hayır. Çocuğunuzu cebinizde saklayamazsınız. Arkadaşlarından biri telefon açtı, çağırdı… 23 yaşında, ne yapsın anne-baba? Hiçbir şansı yoktu ki kadıncağızın. “Kızım gitme arkadaşlarına” nasıl desin?

Dese zaten belki kaçıp gidecek değil mi?

Hukuk engel olur bir kere, “Sen kimsin ki 23 yaşındaki birini alıkoyuyorsun” diye hesap sorar.

Peki Begüm’ün anne-babası boşanmamış olsaydı her şey daha farklı olabilir miydi?

Bakın ben böyle dağılmış ailelerde de gördüm eroin kullanıp ölen çocukları, çok sıkı bağlar içinde olan ailelerde de… Bu, çok yanlış! İşte aileler böyle dejenere olunca çocuklar da böyle oluyor değil. Yok öyle bir şey, emin olun.

O annenin yapabileceği bir şey yoktu yani?

Maalesef hayır! Orada yaşanan şeylerin ne olduğunu bilemiyoruz ama maalesef bu maddeler öldürücü olabiliyor.

Diyelim ki çocuğumuzun uyuşturucu kullandığını öğrendik, onu geri kazanmak için uygun konuşma ne olur peki? 

Sonuçlar anlatılabilir. Mesela kokainde diyoruz ki, “Genç yaşta felç geçiren insanların hepsi kokain yüzünden felç geçiriyor. Çünkü bir anda damarlar kasılıyor, büzülüyor. Damarlar büzüldüğü için, çok kolay enfarktüs veya beyin kanaması geçirebiliyor kokain kullanan…” Bir hastamızı ise şöyle kaybettik mesela. Oturmuş Bodrum’da kumsalda sürekli güneşe bakmış. Kör oldu.

Devamlı güneşe bakabiliyor mu?

Evet bakabiliyor, halüstrojen, o sırada orada bir sürü hayaller görüyor ve güneşe de bakıyor. Mesela kokainde vücudunuzun içinde böcekler hissedersiniz. Öyle çok hastamız var.

Bıçak ile derisini soyuyor mesela, altındaki böcekleri çıkarmak için… Mesela bir eroinman içtiği zaman kafası düşer genellikle, yani öyle şiddet yapacak bir durumda olmaz. Ama krizdeyse çok sinirli olur, eğer karnınızın içindeyse onu keser alır.

Ötesini düşünmez yani. O an o ağrıyı giderecek. Feci bir ağrı başlar çünkü yoksunlukta.

Bir de şu var; bunu deneyen her genç arkadan, “Bir daha deneyeyim, ben çok mutlu oldum” filan demiyor. Rahatsız oluyor, “Ben kendime hakim olamadım, abuk sabuk şeyler yaptım. Bir daha kullanmayacağım baba” diyor. Bu yüzden paniğe kapılıp çocukla aramızdaki ilişkiyi tamamen sokağa atmamamız gerekiyor.

Источник: http://www.renklinot.com/soru-cevap-2/bir-kisinin-hap-veya-kokain-kullandigi-nasil-belli-olur.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.