Çoçuğun sağlıklı gelişimi için mevsime göre beslenmesi şart!

içerik

Çocuklar için sağlıklı ve dengeli beslenme önerileri

Çoçuğun sağlıklı gelişimi için mevsime göre beslenmesi şart!

Okul çocuklarının dengesiz, yetersiz veya aşırı beslenmesi sonucunda; büyüme ve gelişme geri kalır, bu gerilik büyüme dönemi bitinceye kadar telafi edilmezse erişkinliğe yansır ve bu çocuklar boyca kısa, zayıf ve güçsüz birer yetişkin olurlar.

Buna ek olarak enfeksiyon hastalıkları sık ve ağır seyreder, özellikle kız çocuklarında menstrüasyonun da etkisiyle demir yetersizliği anemisine sık rastlanır, ergenlik döneminde kalsiyumun yetersiz tüketimi ileriki yaşlarda osteoporoz riski oluşturmaktadır.

Aşırı ve dengesiz beslenme sonucunda şişmanlık ileriki yaşlara yansır ve yüksek tansiyon, kan yağlarında artış, kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı gibi kronik hastalıklara zemin hazırlar.

Düzenli beslenen çocuk sağlıklı büyür! Çocuklar için doğru beslenme önerileri

Yapılan çalışmalarda, yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerinin dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları çektikleri, okul devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarılarının düşük olduğu ortaya konmuştur. Aileler çocuklarının yalnızca okul başarılarıyla değil onların büyüme ve gelişmelerini izleme ve sağlıklı beslenme davranışları geliştirmeleriyle de yakından ilgilenmeli ve kendi beslenme alışkanlıklarıyla da örnek olmalıdırlar.

Okul çağında çocuk okulda verilen bir beslenme hizmeti yoksa genellikle öğle yemeklerini ev dışında yemek zorundadır. Okulda yemek yeme davranışı arkadaşlarından etkilenebilmektedir. Okulda yemek çıkmıyorsa, kantinde karın doyurmak zorunda kalan veya bunu tercih eden çocuklarda yanlış beslenme alışkanlıkları gelişmektedir.

Yapılan birçok çalışmada, son zamanlarda çocuk ve adolesanlar başta olmak üzere her yaş grubunda abur cubur besinlerin tüketiminin arttığı belirtilmiştir.

Çocukların enerji alımlarının bir kısmı abur cubur besinlerden gelirken, bu tür besinler daha çok öğle vaktinde tüketilmektedir.

Gazlı içecek, meşrubat gibi içecekler, patates kızartması, cips, şekerleme ve dondurma çocuklar tarafından en çok tüketilen abur cubur besinlerdir.

Bu besinlerin tüketimini azaltmak için iyi planlanmış bir beslenme eğitimi programı ile birlikte uygulamada da okul içerisinde satışa sunulan gıda maddelerinin beslenme ihtiyaçlarını karşılayıcı ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılmasına temel teşkil edici nitelikte olması gerekmektedir. Okulda beslenme hizmeti verilmiyorsa çocuğa mutlaka beslenme çantası hazırlanmalıdır.

Okul çocukları için sağlıklı beslenme önerileri

Sağlıklı Beslenme Çantası

Okula götürülen beslenme çantasının dört besin grubunda bulunan besinlerden seçilerek hazırlanması yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması için önemlidir.

Beslenme çantasında kolay taşınabilecek kuru gıdalar, yanında içecek en uygun seçimdir.

Yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayan bir sandviçte haşlanmış yumurta, peynir, ızgara köfte, haşlanmış et-tavuk grubu besinlerinden seçilen herhangi bir besin yanında mevsime uygun, iyi yıkanmış, taze sebze ve meyveler bulunmalıdır.

Bunların yanında beslenme çantasında fındık veya ceviz bulunması da çocuğun beslenmesini enerji, protein ve mineraller açısından destekler. İçecek olarak ise okul kantininden alınacak olan ayran veya sütün tercih edilmesi sağlıklı bir seçim olacaktır.

Sağlıklı Beslenme Eğitiminde Ailenin Rolü

Beslenme sonradan kazanılan bir davranış biçimidir ve anne karnında başlayan bir süreç olup ilk alışkanlıklar ailenin beslenme modeline göre şekillenmektedir.

Aile Olarak Sağlıklı Beslenin

Çocuğu ayırmak yerine siz de yanlış beslenme alışkanlıklarınızdan arınıp birlikte sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanın. Beslenme eğitimi ne kadar erken başlarsa çocuğun gelişimi, zeka düzeyi ve bağışıklık sistemi de o denli güçlenir. Aile olarak;

 1. Öğünlerinizi beraber yapın ve çocuğunuza sağlıklı beslenme konusunda örnek olun.
 2. Kahvaltının önemini çocuğun kavramasını sağlayarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazandırın.
 3. Mutfağınızı meyve, sebze, tam tahıllı besinler ve diğer sağlıklı seçimlerle doldurun. Abur cuburları evinizden uzak tutun.
 4. Dışarda hazır yemek yerine yemeklerinizi evde hazırlayıp, tüketin ve porsiyon ölçülerine dikkat edin.
 5. Çocuğunuzun boy-kilo gelişimini takip edin.
 6. Çocuğunuzu günlük fiziksel aktiviteye teşvik edin. Bu onun sosyalleşmesini, çevresiyle iletişim kabiliyetinin iyileşmesini de sağlayacaktır.
 7. Televizyon, bilgisayar v.b. şeylere ayrılan süreyi sınırlandırın. Çocuğunuzun hareketsiz kalmasına engel olun.

Sağlıklı Beslenme Eğitiminde Öğretmenin Rolü

Çocukların anne babadan sonra en çok örnek aldıkları kişiler öğretmenleridir. Öğrencilere temel beslenme bilgilerinin verilmesi, öğrenilen bilgilerin davranışa dönüştürülmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarına zamanında müdahale edilmesi ve beslenme davranışları ile örnek olma konusunda öğretmenlere de önemli sorumluluklar düşmektedir.

Alerjiden korunmak için sağlıklı beslenme önerileri

Öğretmenler;

 1. Öğrenciler ile birlikte yeterli ve dengeli beslenme konusunda çeşitli etkinlikler (bilgi yarışması, sınıf gazetesi, beslenme köşesi vb.) düzenlemeli ve bu konunun öğrenciler arasında tartışılmasına zemin hazırlamalıdırlar.
 2. Öğrencilerin kahvaltı yapıp, yapmadıklarını sorgulamalı ve dışarıda açıkta satılan yiyecekleri tüketmemeleri konusunda sık sık uyarıda bulunmalıdırlar.
 3. Çocukların beslenme çantası içeriklerini sıklıkla kontrol etmelidirler.
 4. Beslenme saatlerinde; patates kızartması, çikolata, gibi yiyecekler yerine, peynir, yumurta, taze sebze ve meyve gibi besinler, gazlı ve diğer hazır içecekler yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyunun tercih edilmesi konusunda çocukları uyarmalı ve bu konuda veliler ile işbirliği yapmalıdırlar.
 5. Öğrencilerin boy ve ağırlık artışlarını takip etmeli ve değerlendirmelidirler.
 6. Yeterli ve dengeli beslenme konusunda örnek davranış göstermeli, örnek davranışlarda bulunan öğrencilerini ödüllendirmelidirler.
 • Çocuklara kahvaltı alışkanlığı mutlaka kazandırılmalı.
 • Her öğünde 4 temel besin grubunda ( süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, meyve ve sebzeler, tahıl grubu) yer alan yiyecekler tüketilmeli.
 • Günde en az 2 su bardağı süt içme alışkanlığı edinilmeli.
 • Günde en az 5 porsiyon sebze-meyve tüketilmeli.
 • Çay, gazlı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, süt veya ayran tercih edilmeli.
 • Çocuklar okul çevresinde açıkta satılan, besleyici değeri düşük ve sağlıksız besinleri tüketmemeleri konusunda bilinçlendirilmeli.
 • Yemek konusunda çocuklarla inatlaşmamalı, acıktığında yeterli ve dengeli beslenmesi sağlanmalı.
 • Okullarında yemek çıkmayan çocukların evden beslenme çantası götürmesine özen gösterilmeli ve beslenme çantalarının her gün iyice temizlenmesi gereklidir.
 • Çocukların boy uzunlukları ile ağırlıklarına dikkat edilmeli ve takip edilmeli.
 • Günde 8-10 bardak sıvı tüketilmeli.
 • Temiz ve mikropsuz besinler tüketilmeli, çiğ sebze ve meyveler bol su ile yıkanmadan yenilmemeli, açıkta satılan besinler tüketilmemeli.
 • Çocuklara yemeklerden önce ve sonra mutlaka el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır.
 • Düzenli olarak egzersiz alışkanlığı kazandırılmalı.

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/cocuklar-icin-saglikli-ve-dengeli-beslenme-onerileri/

Hamilelikte Beslenme Programı: Hamileler Ne Yemeli? | Anneysen.com

Çoçuğun sağlıklı gelişimi için mevsime göre beslenmesi şart!

Hamileyken yenmesi gerekenler listesini aslında 4 ana grupta toplayarak işini kolaylaştıracağız. Çünkü sağlıklı beslenmenin temelinde bu 4 besin grubu yer alıyor.

Hamilelik sırasında beslenmedeki hedefin, bebeğinin gelişimine destek verecek tüm besinleri dengeli bir şekilde tüketmek olmalı.

Bunun için de yediklerini boş kalori kaynaklarından değil, besleyici gruplardan seçmelisin. İşte 4 adımda hamilelikte yenmesi gereken yiyecekler!

Başlamadan önce bunu da buraya bırakalım: “Sağlıklı Beslenmek Önemli Ama Yapamıyorum” Diyen Hamileler İçin Altın Bilgiler

1- Protein İçeren Besinler: Et, Yumurta ve Kuru Baklagil Grubu / Günde 3-4 Porsiyon

Hamilelikte proteine olan ihtiyaç artar. Bebeğinin gelişimi için de en önemli besin kaynağı proteinlerdir. Bunun için de hamileyim ne yemeliyim diye merak ediyorsan işe protein kaynaklarından başlayabilirsin.

Günde yaklaşık 100-120 gram kadar kırmızı et, tavuk, hindi veya balık yiyebilirsin. Hamilelikte et yemek hayvansal protein ihtiyacını karşılayacağı için çok önemlidir. Çünkü hayvansal proteinler sana ihtiyacın olan tüm amino asitleri sağlar. Bunlara tam proteinler denir.

Hayvansal protein tüketiminde dikkat etmen gereken en önemli şey, et ürünlerinin iyice pişmiş olmaları. Çünkü hamilelik döneminde çiğ veya az pişmiş et, tavuk, balık, yumurta gibi besinlerden uzak durman gerekir.

Hamilelikte neleri tüketmemen gerektiğini hatırlamak için, Bu 15 Şeyden Uzak Dur: Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler yazımıza mutlaka göz at.

Besin öğelerini arttırmak için bitkisel proteinleri de tüketmelisin. Hayvansal protein tüketmediğin günlerde 1 tabak kuru baklagil ve yumurta yiyerek protein ihtiyacını karşılayabilirsin.

Süt ve süt ürünleri çok iyi birer kalsiyum ve aynı zamanda da protein kaynağıdır. Bu yüzden hamilelikte süt tüketimi son derece kritiktir. Hem kalsiyum hem de protein yönünden zengin oldukları için de hamilelikte bu grupla 1 taşla 2 kuş vurabilirsin.

Protein ve kalsiyum dışında hamilelikte alman gereken diğer vitamin ve mineralleri öğrenmek için Bunları Bilmelisin: Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin ve Mineraller Nelerdir? yazımıza mutlaka göz atmalısın.

Kalsiyum, kemik ve diş gelişimi için en önemli mineral olduğu için süt grubu, hamilelerin yemesi gereken yiyecekler arasında yer alır.

İki dilim peynir, 2 su bardağı süt ya da yoğurt tüketerek günlük beslenme programına ortalama 3- 4 porsiyon süt grubu dahil etmelisin.

Fazla tuz tüketmek ve kafein almak kalsiyumun emilimini azaltır. Bunu aklında çıkartma.

Bu konu önemli: 6 Soruda Hamilelikte Probiyotik Kullanımına Dair Bilmen Gereken Her Şey

3- Meyve ve Sebzeler: Gökkuşağının Tüm Renklerinde

Unutma tüm meyve ve sebzeler hamilelik döneminde yenmeye layıktır. Bu yüzden sebze ve meyve tüketiminde olabildiğince çeşitliliği gözetmelisin.

Aklına her zaman şunu getir sebze ve meyve alışverişi yaparken sepetimde gökkuşağının tüm renklerinden olmalı: Turuncu, yeşil, kırmızı, sarı!

C Vitamininden Zengin Yiyecekler: Günde 2 Porsiyon

Tahmin edeceğin gibi özellikle C vitamininin kaynağı taze sebze ve meyvelerdir. Bu yüzden de hamilelikte meyve yemek senin için atlanmaması gereken bir ritüel olmalı.

Her gün mutlaka C vitamini yönünden zengin meyve veya sebze tüketmelisin.

Portakal, mandalina, greyfurt, çilek, elma, karpuz, ananas, sivri biber, brokoli, domates, kavun hamilelikte yenmesi gereken meyveler ve sebzeler arasında yer alır.

Bu bilgilere ihtiyacın olabilir: Kritik Soru: Vejetaryen ve Vegan Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Günde 1-2 Porsiyon

Koyu yeşil yapraklı sebzeler folik asit ve B6 yönünden zengindir. Aynı zamanda posa içerdikleri için kabızlığa karşı da korur. Roka, tere, semizotu, pazı, ıspanak, pırasa, dereotu, maydanoz, kereviz yaprağı gibi yeşil yapraklı sebzelerden gün içinde tükettiğinden emin olmalısın.

Kabızlık hamilelikte büyük dert. İçini kurutan bu sorunla nasıl baş edebilirsin: Hamilelikte Kabızlık İle Başa Çıkma Rehberi

Sarı, Turuncu, Kırmızı ve Mor Sebze ve Meyveler: Günde 1 Porsiyon

Koyu sarı, turuncu ve kırmızı meyve ve sebzeler A vitamini öncüsü olan beta- karoten içerirler ve çok güçlü birer antioksidanlardır. A vitamini sağlıklı hücre gelişimi için gereklidir.

Mevsiminde olmak şartıyla havuç, tatlı patates, kayısı, bal kabağı, Trabzon hurması, pancar, mor lahana, kırmızı orman meyveleri gibi renk skalasında zengin yiyecekleri mutlaka tüketmeye çalış.

Bu yazı çok işine yarayacak: Mevsimlere Göre Hamilelikte Beslenme Listesinin Olmazsa Olmaz Meyve ve Sebzeleri

4- Tam Tahıllı Besinler ve Ekmek Grubu

Ekmek ve tahıl grubu, gebelikte günlük beslenme listesinin enerji ayağını oluşturur. Aynı zamanda beslenmenin de temelini oluşturur.

Tahıllar B grubu vitaminleri yönünden zengindir. Selenyum, çinko, krom, magnezyum gibi önemli mineralleri de içerir.

Sağlıklı bir beslenme için rafine tahıllar yerine tam tahıllardan yapılmış yiyecekleri tercih etmelisin. Buna bağlı olarak hamilelikte ekmek tüketimi konusunda da tam buğday unundan yapılmış ekmeklere yönelmelisin.

Tam buğday unundan yapılmış ekmek, makarna, bulgur, kuru baklagiller tüketmelisin.

Beyaz pirinç, beyaz undan yapılmış ekmek, makarna, beyaz unla yapılmış kekler, kurabiyeler kaçınman gereken karbonhidratlar arasındadır.

Hamilelikte Beslenme Tablosu

Besin ÖğesiGıda KaynağıGünlük Porsiyon Alımı
Protein İçeren Yiyecekler Kırmızı et, tavuk, hindi, balık, yumurta veya kuru baklagil 3- 4 (100-120 gram)
Kalsiyum İçeren Yiyecekler Süt, peynir, yoğurt 3 – 4
Demir İçeren Yiyecekler Yumurta ve kırmızı et 2
Tam Tahıllılar ve Ekmek (Çinko, magnezyum ve B vitamini yönünden zengin) Bulgur, tam buğday unundan ekmek, makarna, kuru baklagiller 8 (1 porsiyon= 1 ince dilim esmer ekmek= 1 kase çorba= 3 yemek kaşığı bulgur pilavı)
C Vitamini İçeren Yiyecekler Sebze ve meyveler: Portakal, mandalina, sivri biber, çilek, elma 2
Yeşil Yapraklı Sebzeler (Folik asit ve B6 yönünden zengin) Ispanak, roka, tere, semizotu, pazı, karalahana 1 – 2 (1 porsiyon = 1 kase salata = 6 yemek kaşığı sebze yemeği)
Sarı ve Turuncu Sebze ve Meyveler (A vitamini ve beta karoten yönünden zengin, antioksidanlar) Havuç, balkabağı, Trabzon hurması, tatlı patates 1
Yağlı Yiyecekler Ceviz, badem, fındık 2 – 3 (2 adet ceviz içi veya 6-8 adet badem ya da fındık = 1 tatlı kaşığı kadar yağ)

Hamilelikte En Faydalı Besinler: Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli?

Daha doğmadan bebeğine nasıl kilo aldıracağına, gelişimini nasıl destekleyeceğine dair kafa yormaya başladın. Bu yüzden de aklında hep aynı soru dolanıyor: Hamilelikte bebeğin kilo alması için ne yemeli?

Omega-3

Hamileyken düzenli olarak balık tüketen kadınların daha sağlıklı bir hamilelik geçirdikleri ve daha kilolu bebekler dünyaya getirdikleri söyleniyor.

Bu yüzden haftada en az 1 defa balık tüketmelisin. Eğer balık yiyemiyorsan fındık, fıstık, ceviz gibi omega 3 içeren kuruyemişleri ara öğün olarak günde 1 avuç yiyebilirsin.

Bu besinler hamilelikte bebeğin zeka gelişimi için de son derece faydalı.

Bebeğinin beden ve zeka gelişimi için hamilelik boyunca demir, folik asit, iyot, çinko, vitamin B, omega 3 ve 6 yağ asitleri gibi vitamin ve minerallerin gerekli besin kaynaklarından tüketmen gerektiğini unutma! Omega-3 denen o harika yağlardan yeterince almanın en önemli olduğu dönem, bebeğinin beyin gelişiminin hızlandığı 3.trimester dönemidir.

Bak bu da önemli: Hamilelikte Beslenme Hafta Hafta Nasıl Olmalı?

Folik Asit

Folat, folasin veya B9 vitamini olarak da isimlendirilen folik asit, hamilelik döneminde özel bir yere sahiptir. Araştırmalar hamilelikte folik asit almanın bebekte oluşabilecek nöral tüp kusurlarını önlemeye veya azaltmaya yardım ettiğini gösterir.

Araştırmacılar, anne adaylarının hamilelik öncesinde ve hamileliğin ilk 13 haftasında günde 0.4 mg folik asit aldığı takdirde spina bifidanın büyük oranda engelleneceğine inanır. Elbette buna en iyi kararı verecek kişi seni hamileliğin başından sonuna takip edecek doktorun olacaktır.

Mutlaka oku: Hamilelikte Folik Asit Kullanımı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

Her ne kadar doktorun folik asit için ilaç takviyesinde bulunacak olsa da folik asit içeren gıdaları tanımanda bir sakınca yok. Kuşkonmaz, avokado, muz, siyah fasülye, brokoli, yumurta sarısı, turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, yeşil fasulye, çilek, mercimek, bezelye, karaciğer, yoğurt folik asit açısından zengin gıdalardır.

Hamilelikte doğru beslenmek bebeğine verebileceğin ilk ve en güzel hediyedir. Bunun için Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza mutlaka göz atmalısın.

Hamilelikte Su Tüketimi Nasıl Olmalı?

Günde en az 8 büyük bardak suyu (8 x 250 cc) hamilelikte günlük beslenme programının içine mutlaka dahil etmelisin.

Bebeğinin vücudu seninki gibi büyük ölçüde sıvıdan oluşur. Senin vücudun da hamilelik süresince her zamankinden daha fazla suya ihtiyaç duyar. Peki, su içmenin sana faydaları nelerdir?

 • Cildinin yumuşak kalmasını sağlar.
 • Kabızlığı azaltır.
 • Senin ve bebeğinin vücudunu toksinlerden ve atık maddelerden arındırır.
 • Aşırı şişmeyi ve ödemi azaltır.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını önler.
 • Erken doğum riskini düşürür.

Kısacası her gün en az 8 büyük bardak yani en az 2 litre su içmeye özen göster. Bunun en kolay yolu ise suyu sürekli görebileceğin ve anında ulaşabileceğin kadar yakınında tutmak. Bardak bardak içmeyi unutuyorsan cam bir şişe ile kendine ölçü yapabilirsin.

Eğer vücudun çok fazla sıvı tutuyorsa, çok egzersiz yapıyorsan ve hava çok sıcaksa daha fazla içmeye çalış. Ama su içmeyi tam yemek öncesine denk getirmemeye çalış. Yoksa yiyemeyecek kadar tıkanabilirsin.

Son olarak unutma içtiğin çaylar, meyve suları ve diğer sıvılar suyun yerini asla tutmaz.

Bu adımları takip ederek hem miniğini hem kendini ödüllendir: 7 Adımda Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Tuz Tüketimi Nasıl Olmalı?

Bildiğin gibi tuz vücutta ödemi, su tutulmasını, ve şişmeyi tetiklediği için eskiden hamilelik döneminde tamamen kısıtlanırdı.

Artık hamileyken vücut sıvılarının belli bir oranda artması normal ve gerekli kabul ediliyor. Bu yüzden de vücuttaki sıvı miktarının uygun düzeyde tutmak için de ölçülü bir şekilde sodyum alımı öneriliyor. Çünkü sodyum yoksunluğu fetüsün gelişimi için zararlı olabiliyor.

Yine de çok yüksek miktarda tuz ve çok tuzlu yiyecekler hamile ol ya da olma özellikle bir alışkanlığa dönmüşse herkes için zararlı.

Üstelik fazla tuz alımı ile hamilelik ve doğum sonrasında yüksek tansiyon arasında sıkı bir bağ olduğunu da bilmelisin. Dolayısıyla soya sosu, hazır turşular, cipsler gibi yüksek tuz oranına sahip yiyeceklerden uzak durmalısın.

Biraz daha titizlenelim mi: Hamilelikte Güvenli Beslenmenin Yollarını Biliyor musun?

Genel bir prensip olarak yemekleri yaparken tuz eklememeye çalışabilirsin. Zaten besinlerin içerdiği sodyum oranı vücudumuzun ihtiyacı olan kadarını karşılıyor.

Çok canın çekerse hazır turşular yerine ev yapımı ve az tuzlu yapılmış turşulardan atıştırabilirsin. Ama bu oturup bir kavanoz turşu yiyeceğin anlamına gelmiyor.

Her zaman olduğu gibi tuz kullanım konusunda da doktorunun fikrini alıp onun önerilerine göre hareket edebilirsin.

Источник: //www.anneysen.com/hamilelik/makale/beslenme-hamilelikte-beslenme-programi-hamileler-ne-yemeli_10038

Hamilelikteki Sağlıklı Beslenme Çocuğun Zeka Düzeyini Etkiliyor

Çoçuğun sağlıklı gelişimi için mevsime göre beslenmesi şart!

Her anne-baba çocuklarının zeka kapasitesinin yüksek olmasını ister. Ancak çocuğun zeka gelişiminin sağlıklı olabilmesi için anne adayının gebelik döneminde kendine çok dikkat etmesi gerekir. Uzmanlar, çocuğun zeka gelişimi için anne…

Her anne-baba çocuklarının zeka kapasitesinin yüksek olmasını ister. Ancak çocuğun zeka gelişiminin sağlıklı olabilmesi için anne adayının gebelik döneminde kendine çok dikkat etmesi gerekir. Uzmanlar, çocuğun zeka gelişimi için anne adaylarının beslenme ve uyku düzenine dikkat etmesini belirterek haftada 1 defa balık tüketmenin yanında stresten uzak durmalarını tavsiye etti.

Central Hospital’dan Çocuk Nörolojisi Uzmanı Uzm. Dr. Aydan Angay, çocuklarda zeka gelişimini ve zeka gelişimini etkileyen faktörler hakkında açıklamalarda bulundu.

Angay, “Çocuğun beyin hücreleri anne karnındayken oluşmaya başladığından beslenme ve uyku düzenine özen gösterilmelidir. Özellikle sağlıklı bir beyin ve sinir sistemi gelişimi için haftada 1 defa mutlaka balık tüketilmelidir.

Ayrıca stres ve kaygı yaratan durumlardan da mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.” diye konuştu.

Çocuğun beyin hücrelerinin anne karnındayken gebeliğin ilk 3 ayında başladığına dikkat çeken Dr. Aydan Angay, “Beyin hücreleri diğer tüm hücrelerden daha hızlı çoğalarak doğumdan sonraki ilk yıl boyunca devam eder.

Nöronları besleyen ve bir arada tutan destek doku hücreleri de bu dönemde oluşur.

Tüm bu hücreler çocuğun yaşamı boyunca kullanacağı zekanın temelini oluşturacağından anne adaylarının hamilelik süresince kendilerine çok dikkat etmesi ve iyi bakması oldukça önemlidir.” dedi.

'5 YAŞA KADAR ZEKA GELİŞİMİNİN YÜZDE 80’İ OLUŞUR'

Angay, çocukların zihinsel gelişiminin 5 yaşına kadar şekillendiğini ve zekanın yaklaşık yüzde 80’i bu yaşa kadar oluştuğuna dikkat çekti.

“Çocuğu tüm hayatı boyunca etkileyecek zihinsel-anatomik yapılar, beceriler ve sosyal özellikler bu sayede gelişir.” diyen Angay, “Bu nedenle çocuğun zeka gelişimi için en önemli dönemler okul öncesi yıllarıdır.

Bu yıllarda çocuğun kişilik gelişimin temeli de atılmış olur.” şeklinde konuştu.

'ZEKA GELİŞİMİNDE EN ÖNEMLİ ETKEN GENETİK FAKTÖRLER'

Çocuklarda zeka gelişimini etkileyen en önemli etkenin genetik faktörler olduğunu söyleyen Angay sözlerini şöyle sürdürdü: “Zekanın kalıtım kadar çevre ile de önemli bir ilgisi vardır.

Kişilik yapısı, sosyo- psikolojik çevre, dil yeteneği, güdüler, gebelik koşulları, çocukla kurulan duygusal etkileşim ve beslenme gibi durumlar da zeka gelişimini büyük oranda etkiler. Tek yumurta ikizleri birbirlerinden ne kadar farklı çevrelerde yetişirlerse aralarındaki zeka farkı da o kadar fazla olmaktadır.

Beynin hızlı büyümesi ve toksinlere en duyarlı olunan dönem anne karnındaki süreçtir. Zeka gelişimi için genetik potansiyelin uygun olması, çocuğa yoğun uyaran verilmesi ve beslenme düzeni arasında çok yakın bir ilişki bulunmaktadır. Aile ile zihinsel gelişme arasında da birebir etkilenme vardır.

Eğitim seviyesi yüksek ailelerin çocuklarının, aynı zeka seviyesine sahip düşük eğitimli ailelerin çocuklarından daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir.”

'GEBELİKTE YAŞANAN STRES ÇOCUĞU ETKİLEYE BİLİR'

Anne adayının hamilelik dönemindeki duygusal durumun da bebeğin zekasını etkileyebileceğine değinen Angay, ”Gebeliğini aşırı kaygılı, korkulu, öfkeli, mutsuz ve stresli geçiren anne adaylarının çocukları ileriki dönemlerinde aşırı hassas olabilir. Yoğun yaşanan duygular, bazı kimyasal maddelerin vücuda yayılarak anne karnındaki bebeğin dolaşım sistemine geçmesine sebep olabilir. Bunun sonucunda da bebeğin beyin işlevleri önemli derecede etkilenebilir.” ifadesini kullandı

'ÇOCUĞA ZEKA GENİ HANGİ EBEVEYNDEN GEÇER'

Çocuğa zeka geninin ebeveynlerden hangisinden geçtiğinin de merak konusu olduğunu ifade eden Angay, “Zeka kapasitesi tamamen genetik yapı ile alakalıdır ancak zekanın anne veya babadan geçtiğini saptamak genel olarak mümkün değildir.” dedi.

Sağlıklı DNA yapısına sahip bireylerin çocuklarının zekasının da buna bağlı olarak iyi olduğunu üstün zekalı kişilerin ise genellikle toplum tarafından utangaç ve uyumsuz olarak algılandığını belirten Angay, “Ancak yapılan birçok araştırma üstün zekaya sahip olanların birçok normal insandan çok daha iyi iş yapabilen, uyumlu ve sevilen kişiler olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca hamilelik öncesinde ve sürecinde sağlıklı ve iyi beslenmek zeka gelişimi ile doğru orantılıdır.” diye konuştu.

'HAFTADA BİR DEFA BALIK TÜKETİLMELİ'

Hamilelik süresince süt, yumurta ve tavuk gibi protein yönünden zengin besinler düzenli olarak alınması gerektiğinin altını çizen Angay, “Karbonhidrat ağırlıklı gıdalar tüketilmeli ve haftada 1 defa mutlaka balık yenmelidir. Balıkta bulunan omega 3 yağ asitleri, folik asitleri, kalsiyum ve fosfor bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimi için oldukça önemlidir.” dedi.

'ANNE SÜTÜ ŞART'

Doğumdan sonra anne sütünün önemine değinen Angay, şu ifadelere yer verdi: “Demir eksikliği sebebiyle oluşan kansızlık da çocuğun zeka gelişimini önleyebilir. Bu sebeple mevsim yeşillikleri, fasulye, fındık, pekmez benzeri yiyeceklerin tüketimine özen gösterilmelidir.

Ayrıca doğum sonrası çocuğu anne sütüyle beslemek de bebeğin zeka gelişimini üst seviyeye çıkarmaya yardımcı olur. Zeka kapsamlı bir kavram olduğundan anne-babadan geçen genler ve beslenme düzeni haricinde çocuğa yeterli sevgi ve bakım ortamı da sağlanmalıdır.

Anne ve babanın çocuğa olan bağlılığı da zeka gelişimini olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilen faktörlerden biridir.”

'ZEKA GELİŞİMİ İÇİN DÜZENLİ BESLENME ŞART'

Çocukların zekasını geliştirmek için sağlıklı ve düzenli beslenmenin şart olduğuna dikkat çeken Angay, “Özellikle ilk çocukluk döneminde beyin gelişimi için alınan gıdaların değeri ve miktarı önemlidir.

Bunların haricinde oyun oynamak da çocuğun zekasını geliştiren önemli bir etkinliktir. Düzenli spor yapmak hem fiziki yönü geliştirir hem de beyin gelişimine ve hafızaya olumlu katkı sağlar.

Bu sebeple çocuklar yaşlarına ve kapasitelerine uygun spor dallarına yönlendirilmelidir.” şeklinde konuştu.

CİHAN

Kaynak: CHA

Источник: //haberciniz.biz/hamilelikteki-saglikli-beslenme-cocugun-zeka-duzeyini-etkiliyor-3612236h.htm

Okulda Sağlıklı Beslenme İlkeleri

Çoçuğun sağlıklı gelişimi için mevsime göre beslenmesi şart!

Okulda çocuklar günün büyük bir bölümünü geçirmekte, bir veya birden fazla öğünü okulların kantinleri veya yemekhanelerinde tüketmek zorunda kalmaktadır. Bu nedenle okulda sağlıklıklı beslenme ilkelerine uymak çocuğunuzun ileri ki yaşlarında yaşam kalitesini arttıracak ve sağlıklı bir birey olmasını sağlayacak en önemli unsurlardan birisidir.

Çocukların öğrenme becerisini geliştirmek de beslenme faktörü çok önemlidir. Çünkü beynin çalışması için yeterli miktarda besinleri tüketmesi gerekir.

Yeterli miktarda karbonhidrat alması, B12, çinko, bakır gibi vitamin ve minerallerden zengin besinleri tüketmesi okul başarısının artmasında önemli bir faktördür Ayrıca protein (balık,et,süt,yumurta vb) tüketilmesi dikkat algısını artırmaktadır. Bu tarz bir beslenme şekli, öğrenmeyi ve hatırlatmayı olumlu yönde etkilemektedir.

Okulda Beslenmenin önemi

Günün büyük bir kısmını okulda geçiren çocukların sağlıklı gelişimi için beslenme yine önemli etkendir.

Yapılan çalışmalarda, yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerinin öğrenmede güçlük çektikleri, kavrama becerilerinin azaldığı, dikkat sürelerinin kısaldığı, saldırganlığa meyil gibi olumsuz davranış sergiledikleri ve okul başarılarında düşüklük yaşandığı ortaya konmuştur.

Doğru bir beslenme alışkanlığı sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için uygulanmalı. Besin ögelerini uygun zamanda ve yeterli miktarda alınmasını sağlayın. Bu nedenle eğer çocuğunuz tüm gün okula devam ediyorsa öğle yemeğini ve ara saatlerde atıştırmalıklarını takip etmelisiniz.

Okulda  Nasıl beslenmeli

Öncelikle çocuğun okula gitmeden önce güne kahvaltıyla başlamasını sağlayın. Güne zinde başlaması için kahvaltı yapılmasına özen göstermeniz önemlidir. Eğer kahvaltıyı kaçırdığı zamanlar oluyorsa en azından bir meyve ve süt tüketmesini sağlayın.Okulda  ara öğün olarak bir meyve, bir dilim evde hazırladığınız kek/poğaça,domates,salatalık gibi besinleri almasına dikkat edin.

Beslenme çantasına öğle yemeğinde protein ve karbonhidrat kaynaklı besinler koyun. Bu konuda çocuklarda beslenme çantası ile ilgili yazımda beslenme çantasına neler koyulabileceği hakkında bilgi verdim.

Eğer okulun düzenlediği yemek listesi varsa çocuğunuzun besin alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak hazırlayın. Yemek listesini takip edin.

Gün içerisinde et yemişse akşam yemeğinde sebze ağırlıklı yemek hazırlayarak dengeli beslenmesini sağlamış olun.

Eğer mümkünse çocuğunuzun 3 ana öğün ve 2 ara öğün yemek yemesini, besin grubundan yeterli ve dengeli olmasını ve tüketilmesini sağlayın.

Yemekhane var ise

Bazı okullarda yeterli imkan ve alan varsa yemekhaneler bulunabiliyor. Bu durumda sizin yükünüz biraz daha hafiflemiş oluyor.

  Okuldan günlük yiyeceği besinleri öğrenerek geriye akşam yemeğinde de dengeli olacak şekilde yemeği hazırlamanız kalıyor. Okulda olan her yemeği çocuğunuzun tüketeceği anlamına gelmiyor.

Okuldan gelen çocuğunuza ne yediğini, ne kadar tükettiğini sorarak yeterli beslenmesi konusunda fikir edinebilirsiniz.

Yemekhane Yok ise

Yemekhanesi olmayan okullarda çocuğunuzun okulda geçireceği vakte göre öğle yemeği ve ara öğün hazırlayarak beslenme çantasına koyabilirsiniz. Yine bu konuda “çocuğun beslenme çantası nasıl olmalıdır?” yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

Okul Kantinleri ne kadar sağlıklı

Sağlıklı bir ortam ve sağlıklı besin için olması gereken özellikler neler olmalıdır bunun bilincinde olarak kantinlerde gözlem yapmak oldukça kolaydır. Temizlik ve hijyen nedir, ambalaj muhafazası,besinlerdeki etiket nasıl okunur gibi bu konularda bilgi almasını sağlayarak çocuğunuza sadece okulda değil dışarıda nasıl bir besin seçimi yapacağı endişenizi giderin.

Okul kantinlerinde gıda güvenilirliğinden şüphe duyuyorsa bunu en yakınlarına paylaşması gerektiğini söyleyin.

Son Dönemlerdeki değişimler

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ortak bir çalışma yaparak okul kantinlerinde nelerin satılıp nelerin satılmayacağını belirleyerek bunlarla ilgili düzenlemeler yapıldı.

 Çocukların çok sevdiği çikolata ve şeker çeşitleri, kola gibi gazlı içecekler, hazır meyve suları gibi ürünler çocukların genel sağlık sorunu olan obeziteyle mücadele kapsamında yasaklandı.

Milli Eğitim Bakanlığının okulda sağlıklı beslenmeye teşvik amacıyla günlük haşlanmış yumurta, mevsimine uygun sebze ve meyve, taze sıkılmış meyve ve sebze suyu, yoğurt, peynir, süt , doğal maden suyu, tuzsuz ve kabuksuz kuruyemişler, şekersiz sakızlar gibi ürünler satışına izin verildi.

Yapılan bu değişimler sayesinde çocukların sağlıklı besleneceğini umut etsek de maalesef okul çevresinde seyyar satıcılar, büfeler çocukların okul kantininde yasaklanan yiyeceklere ulaşmasını sağlamaktadır. Bu durumda öğretmenlerin ve ailenin çocuklarına vereceği sağlıklı beslenme konusundaki eğitim okulda yapılan kantin düzenlemesinin anlamlı olmasını sağlar.

Kantinlerde yasaklanan yiyecek ve içecekler

 • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul kantinlerine bazı yiyecek ve içeceklere yasak getirilmiştir. Bunlar;
 • Gazlı içecekler (Kola, gazoz vb.)
 • Enerji içecekleri,
 • Aromalı ve kolalı içecekler,
 • Aromalı doğal mineralli içecekler,aromalı içecek tozu,
 • Sporcu içecekleri, meyve suyu konsantresi, yapay soda,
 • Meyveli doğal mineralli içecek, meyveli içecek
 • Çikolata türleri, gofretler
 • Tüm şeker ve şekerleme türleri
 • Kafein içeren ürünler
 • Yaş pastalar, ekler
 • Tatlandırıcı içeren yiyecek ve içecekler gibi.

İdeal kantinler nasıl olmalı

Kantinde aranan en önemli özellik bakanlığın verdiği düzenlemeleri yerine getirerek çocuklara hijyenli bir ortamda temiz ve güvenilir yiyeceklerin satışını yapmaktır.

Bir anne gözüyle ya da çocuğun beslenmesi konusunda titiz davranan ailelere kantinin nasıl olması gerektiğini sorarsanız “mutfağım gibi olsun” derlerdi. Sağlıklı ürünlerin uygun koşullarda saklanabileceği simit, tost gibi açık da satılan ürünlerin temiz koşullarda hazırlanması ve muhafaza edilmesi gerekir.

İdeal kantinlerde meyve ve sebzeler çocukların ilgisini çekebilecek şekilde hazırlanmış olmalı ve tazeliği muhafaza edilmelidir. Kantinlerin pano ve duvarlarında çocuklara sağlık beslenme alışkanlıkları kazandırabilecek afişler olmalı ve çocuklar sağlıklı gıdalara özendirilmelidir.

Sonuç

Kantinde satın alınan ambalajlı ürünlere dikkat etmelidir.

Ambalajın temiz ve daha önceden açılmamış olmasına etiket bilgisinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından üretim izninin bulunmasına ve son kullanım tarihin geçmemiş olmasına dikkat etmelidir.

Ayrıca ambalajsız satılan tost, poğaça, simit gibi yiyeceklerin temiz  ve güvenilir bir şekilde olup olmadığına dikkat etmelidir. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için gıda etiketi okuma başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Açıkta satılan besinler yeterince güvenilir değildir. Ayrıca açıkta bulunan besinler kısa sürede bozulacağı için sağlığımızı tehye atabilir. Bu yüzden okul çevresinde açık satılan besinlerin satın alınmaması gerekir. Besin seçimi yaparken yiyeceklerimizin kapalı ve ambalajlı olmasına dikkat edelim. Açık ürün alırken güvendiğimiz yerlerden satın alalım.

Çocuklar, tuvalet ve umumi kullanıma açık çeşmelerde su içmemeli, evden getirdiği su matarasındaki suyu ya da kantinden aldığı açılmamış kapalı su şişesinden su tüketmelidir. Bol su tüketmesi için teşviklerde bulunun.

Unutmayın ki, suyun enerji değeri yoktur ve vücudun en önemli ihtiyacıdır. Okulda dahi olsa çocuğun günde en az 8-10 su bardağı kadar su içmesini sağlayın.

Metal çelik mataralar veya yaşı uygunsa cam şişeler kullanabilirsiniz.

Günümüzün büyük sorunlarından biri olan hazır gıdalar, fasfood yiyecekler, enerji değeri yüksek olan gıdalar çocuklarımız için oldukça cazip ve anne babalar için kolay ulaşılabilen bu yiyecekler sağlık açısından oldukça tehlidir.

Gündemi meşgul eden diyabet(şeker hastalığı), boy kısalığı gibi rahatsızlıkların temel nedenlerinden biri yanlış beslenme alışkanlığıdır.

Bu nedenler okul ve okul çevresinde çocuğunuzun fast food gıdalara yönelmesini engellemek için kendisi ile konuşun ve bu gıdaların ona zarar verebileceğinden bahsedin.

Son olarak çocuğunuzun beslenme durumunun yeterliliğini öğrenmek ve çocuğun yaşına göre sağlıklı beslenme ilkelerini öğrenmek için diyetisyen ile görüşmeniz yararınıza olacaktır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Okul öncesi Çocuklarda Sağlıklı Beslenme başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: //www.beslenmerehberim.net/okulda-saglikli-beslenme/

Hamileler için örnek beslenme listesi

Çoçuğun sağlıklı gelişimi için mevsime göre beslenmesi şart!

Gebelikte önemli olan anne adayının çok kilo alacak şekilde beslenmesi değil, bebek için gerekli vitamin ve mineralleri karşılayacak şekilde bir beslenme listesine uymasıdır. Tatlı, yağlı gıdalar (kek, pasta, kurabiye, ekmek ) hamilelikte anne adayının aşırı kilo almasına neden olurken bebek üzerinde olumlu bir etkisi yoktur.

Dünya sağlık örgütü gebelik planlanmaya başladığından itibaren 3 ay öncesinden itibaren başlayıp gebeliğin 13. Haftasına kadar folik asit kullanmanın önemini vurgulamıştır.

Gebelik döneminde içerisinde kimyasal madde bulunan işlenmiş etler ( salam,sosis) hazır çorba, kola, fanta gibi asitli içecekler tercih edilmemelidir.

Hamilelik döneminde hamileler için örnek beslenme menüsü, beslenme programı konusunda anne adaylarına 3 farklı günlük hamile beslenme listesi sunuyoruz.

İLKBAHAR MEVSİMİNE UYGUN ÖRNEK BESLENME LİSTESİ 2400 KKAL

KAHVALTI
►1 kibrit kutusu beyaz peynir
►1 haşlanmış yumurta
►5 zeytin
►Sebze söğüş (yağsız) / mevsim yeşillikleri
►2 dilim tam tahıllı ekmek
►Ihlamur çayı

ÖĞLEN
►2 küçük kepçe düğün çorba
►4 orta boy lahana sarma
►1 kase yoğurt
►Mevsim yeşillikleri ( yağsız )
►1 dilim tam tahıllı ekmek

AKŞAM
►1 küçük kepçe mercimek çorba
►1 el büyüklüğünde fırında mezgit
►6 yemek kaşığı haşlanmış brokoli, patates, havuç
►1 bardak şalgam suyu
►Rokalı salata ( yağsız )
►2 dilim tam tahıllı ekmek

ARA ÖĞÜNLER
►10 tane badem + çeyrek armut
►10 orta boy çilek + 1 bardak süt
►10 tane erik + 1 kase yoğurt

YAZ MEVSİMİNE UYGUN ÖRNEK BESLENME LİSTESİ 2500 KKAL

KAHVALTI
►3 yemek kaşığı lor peyniri
►4 tane ceviz
►Süzme yoğurtlu baharatlı sos
►Sebze söğüş (yağsız) / mevsim yeşillikleri
►3 dilim tam tahıllı ekmek
►Açık şekersiz çay

ÖĞLEN
►2 küçük kepçe sebze çorba
►1 orta boy zeytinyağlı enginar
►1 kase yoğurt
►Mevsim yeşillikleri ( yağsız )
►2 dilim tam tahıllı ekmek

AKŞAM
►1 küçük kepçe sebze çorba
►1 parça piliç kievski
►1 bardak ayran
►Mevsim yeşillikleri ( yağsız )
►2 dilim tam tahıllı ekmek

ARA ÖĞÜNLER
►Yarım közlenmiş mısır + 1 bardak ayran
►3 dilim karpuz + 1 bardak ayran
►1 orta boy şeftali + 5 ceviz

SONBAHAR MEVSİMİNE UYGUN ÖRNEK BESLENME LİSTESİ 2400 KKAL

KAHVALTI
►1 tam yumurta, 1 beyazı ile menemen
►5 zeytin
►Sebze söğüş (yağsız) / mevsim yeşillikleri
►3 dilim tam tahıllı ekmek
►Açık şekersiz rezene çayı

ÖĞLEN
►2 küçük kepçe tavuksuyu çorba
►6 yemek kaşığı etli taze fasulye
►1 kâse cacık
►Mevsim yeşillikleri ( yağsız )
►2 dilim tam tahıllı ekmek

AKŞAM
►1 küçük kepçe domates çorba
►3 tane izmir köfte
►4 dilim fırın patates
►1 bardak ayran
►Mevsim yeşillikleri ( yağsız )
►2 dilim tam tahıllı ekmek

ARA ÖĞÜNLER
►1 küçük portakal + 10 adet antepfıstığı
►10 tane fındık + 10 tane kuru üzüm
►4 orta boy kestane + 1 bardak kefir

KIŞ MEVSİMİNE UYGUN ÖRNEK BESLENME LİSTESİ 2300 KKAL

KAHVALTI
►1 kibrit kutusu beyaz peynir
►1 haşlanmış yumurta
►5 zeytin
►1 yemek kaşığı pekmez
►Sebze söğüş (yağsız) / mevsim yeşillikleri
►3 dilim tam tahıllı ekmek
►Ihlamur çayı

ÖĞLEN
►2 küçük kepçe şehriye çorba
►6 yemek kaşığı pırasa
►1 kase yoğurt
►Mevsim yeşillikleri ( yağsız )
►2 dilim tam tahıllı ekmek

AKŞAM
►1 küçük kepçe tarhana çorba
►10 – 12 parça et sote
►1 bardak ayran
►Mevsim yeşillikleri ( yağsız )
►2 dilim tam tahıllı ekmek

ARA ÖĞÜNLER
►1 küçük elma + 1 kese yoğurt
►1 bardak patlamış mısır + 1 bardak ayran
►5-6 küçük galeta + 1 kibrit kutusu peynir

2.TRİMESTER ( 14 – 26. hafta arasında olan hamileler örnek beslenme listeleri )

İLKBAHAR MEVSİMİNE UYGUN ÖRNEK BESLENME LİSTESİ 2500 KKAL

KAHVALTI
►1 kibrit kutusu beyaz peynir
►1 haşlanmış yumurta
►5 zeytin
►Sebze söğüş (yağsız) / mevsim yeşillikleri
►3 dilim tam tahıllı ekmek
►Ihlamur çayı

ÖĞLEN
►2 küçük kepçe yayla çorba
►6 yemek kaşığı patates kavurma
►1 kase yoğurt
►Mevsim yeşillikleri ( yağsız )
►2 dilim tam tahıllı ekmek

AKŞAM
►1 küçük kepçe mantar çorba
►1 el büyüklüğünde sebzeli fırın levrek
►4 yemek kaşığı humus
►1 bardak şalgam suyu
►Rokalı salata ( yağsız )
►2 dilim tam tahıllı ekmek

ARA ÖĞÜNLER
►10 tane badem + çeyrek armut
►10 orta boy çilek + 1 bardak süt
►10 tane erik + 1 kase yoğurt

YAZ MEVSİMİNE UYGUN ÖRNEK BESLENME LİSTESİ 2500 KKAL

KAHVALTI
►3 yemek kaşığı lor peyniri
►4 tane ceviz
►Süzme yoğurtlu baharatlı sos
►Sebze söğüş (yağsız) / mevsim yeşillikleri
►3 dilim tam tahıllı ekmek
►çık şekersiz çay

ÖĞLEN
►2 küçük kepçe ezogelin çorba
►2 parça fırında kıymalı kaşarlı kabak sandalı
►1 kase yoğurt
►Mevsim yeşillikleri ( yağsız )
►2 dilim tam tahıllı ekmek

AKŞAM
►1 küçük kepçe ezogelin çorba
►6 -8 tane misket köfte (sebzeli)
►1 bardak ayran
►Mevsim yeşillikleri ( yağsız )
►2 dilim tam tahıllı ekmek

ARA ÖĞÜNLER
►Yarım közlenmiş mısır + 1 bardak ayran
►3 dilim karpuz + 1 bardak ayran
►1 orta boy şeftali + 5 ceviz

SONBAHAR MEVSİMİNE UYGUN ÖRNEK BESLENME LİSTESİ 2500 KKAL

KAHVALTI
►1 tam yumurta, 1 beyazı ile menemen
►5 zeytin
►Sebze söğüş (yağsız) / mevsim yeşillikleri
►3 dilim tam tahıllı ekmek
►Açık şekersiz rezene çayı

ÖĞLEN
►2 küçük kepçe mercimek çorba
►6 yemek kaşığı etli bamya
►1 kase yoğurt
►Mevsim yeşillikleri ( yağsız )
►2 dilim tam tahıllı ekmek

AKŞAM
1 küçük kepçe düğün çorba
1 adet püreli hasanpaşa köfte
1 kase haydari
Mevsim yeşillikleri ( yağsız )
1 dilim tam tahıllı ekmek

ARA ÖĞÜNLER
►1 küçük portakal + 10 adet antepfıstığı
►10 tane fındık + 10 tane kuru üzüm
►4 orta boy kestane + 1 bardak kefir

KIŞ MEVSİMİNE UYGUN ÖRNEK BESLENME LİSTESİ 2300 KKAL

KAHVALTI
►1 kibrit kutusu beyaz peynir
►1 haşlanmış yumurta
►5 zeytin
►1 yemek kaşığı pekmez
►Sebze söğüş (yağsız) / mevsim yeşillikleri
►3 dilim tam tahıllı ekmek
►Ihlamur çayı

ÖĞLEN
►2 küçük kepçe domates çorba
►6 yemek kaşığı etli bezelye
►1 kase biber borani
►Mevsim yeşillikleri ( yağsız )
►2 dilim tam tahıllı ekmek

AKŞAM
►1 küçük kepçe yayla çorba
►10 – 12 parça kuşbaşı etli tavuk sote
►1 bardak ayran
►Mevsim yeşillikleri ( yağsız )
►2 dilim tam tahıllı ekmek

ARA ÖĞÜNLER
►1 küçük elma + 1 kese yoğurt
►1 bardak patlamış mısır + 1 bardak ayran
►5-6 küçük galeta + 1 kibrit kutusu peynir

3.TRİMESTER ( 27 – 40. hafta arasında olan hamileler örnek beslenme listeleri )

İLKBAHAR MEVSİMİNE UYGUN ÖRNEK BESLENME LİSTESİ 2500 KKAL

KAHVALTI
►1 kibrit kutusu beyaz peynir
►1 haşlanmış yumurta
►5 zeytin
►Sebze söğüş (yağsız) / mevsim yeşillikleri
►3 dilim tam tahıllı ekmek
►Ihlamur çayı

ÖĞLEN
►2 küçük kepçe tarhana çorba
►6 yemek kaşığı kıymalı fırın karnabahar
►1 kase yoğurt
►Mevsim yeşillikleri ( yağsız )
►2 dilim tam tahıllı ekmek

AKŞAM
►1 küçük kepçe domates çorba
►1 dilim fırın somon
►6 yemek kaşığı kuru fasulye piyazı
►1 bardak şalgam suyu
►Rokalı salata ( yağsız )
►2 dilim tam tahıllı ekmek

ARA ÖĞÜNLER
►10 tane badem + çeyrek armut
►10 orta boy çilek + 1 bardak süt
►10 tane erik + 1 kase yoğurt

YAZ MEVSİMİNE UYGUN ÖRNEK BESLENME LİSTESİ 2600 KKAL

KAHVALTI
►3 yemek kaşığı lor peyniri
►4 tane ceviz
►Süzme yoğurtlu baharatlı sos
►Sebze söğüş (yağsız) / mevsim yeşillikleri
►3 dilim tam tahıllı ekmek
►açık şekersiz çay

ÖĞLEN
►2 küçük kepçe yayla çorba
►6 yemek kaşığı kıymalı bulgurlu semizotu
►1 kase yoğurt
►Mevsim yeşillikleri ( yağsız )
►2 dilim tam tahıllı ekmek

AKŞAM
►1 küçük kepçe yayla çorba
►1 avuç içi büyüklüğünde sebzeli et haşlama
►1 bardak ayran
►Mevsim yeşillikleri ( yağsız )
►2 dilim tam tahıllı ekmek

ARA ÖĞÜNLER
►Yarım közlenmiş mısır + 1 bardak ayran
►3 dilim karpuz + 1 bardak ayran
►1 orta boy şeftali + 5 ceviz

SONBAHAR MEVSİMİNE UYGUN ÖRNEK BESLENME LİSTESİ 2700 KKAL

KAHVALTI
►1 tam yumurta, 1 beyazı ile menemen
►5 zeytin
►Sebze söğüş (yağsız) / mevsim yeşillikleri
►3 dilim tam tahıllı ekmek
►Açık şekersiz rezene çayı

ÖĞLEN
►2 küçük kepçe domates çorba
►6 yemek kaşığı bulgurlu ıspanak
►1 kase yoğurt
►Mevsim yeşillikleri ( yağsız )
►2 dilim tam tahıllı ekmek

AKŞAM
►1 küçük kepçe şehriye çorba
►10 – 12 parça kuşbaşı etli köri soslu tavuk
►6 yemek kaşığı cevizli erişte
►1 bardak ayran
►Mevsim yeşillikleri ( yağsız )

ARA ÖĞÜNLER
►1 küçük portakal + 10 adet antepfıstığı
►10 tane fındık + 10 tane kuru üzüm
►4 orta boy kestane + 1 bardak kefir

KIŞ MEVSİMİNE UYGUN ÖRNEK BESLENME LİSTESİ 2400 KKAL

KAHVALTI
►1 kibrit kutusu beyaz peynir
►1 haşlanmış yumurta
►5 zeytin
►1 yemek kaşığı pekmez
►Sebze söğüş (yağsız) / mevsim yeşillikleri
►3 dilim tam tahıllı ekmek
►Ihlamur çayı

ÖĞLEN
►2 küçük kepçe sebze çorba
►6 yemek kaşığı zeytinyağlı kereviz
►1 kase yoğurt
►Mevsim yeşillikleri ( yağsız )
►2 dilim tam tahıllı ekmek

AKŞAM
►1 küçük kepçe sebze çorba
►10 – 12 parça kuşbaşı etli tas kebabı
►6 yemek kaşığı nohutlu pirinç pilavı
►1 bardak ayran
►Mevsim yeşillikleri ( yağsız )

ARA ÖĞÜNLER
►1 küçük elma + 1 kese yoğurt
►1 bardak patlamış mısır + 1 bardak ayran
►5-6 küçük galeta + 1 kibrit kutusu peynir

Diyetisyen Çiğdem Öteleş

HAMİLELİKTE ÖRNEK BESLENME NASIL OLMALI – VİDEO

Источник: //www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..