Çocuğunuzu Bahar Alerjenlerinden Uzak Tutun

Çocuğunuzu bahar alerjenlerinden uzak tutun

Çocuğunuzu Bahar Alerjenlerinden Uzak Tutun

Alerjik astım, saman nezlesi, atopik dermatit–egzama ve besin alerjileri… Çocukluk döneminde görülen en önemli sağlık problemleri arasında yer alan bu hastalıklar, özellikle bahar aylarında şiddetini artırabiliyor.

Kontrol altına alınamayan alerjik hastalıkların hem çocuğun hem ebeveynlerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediğini belirten Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Alerji Bölümü’nden Doç. Dr.

Cevdet Özdemir, çocuklarda alerjik hastalıklara karşı ailelere önerilerde bulundu.

Alerjenlerden en çok solunum yolları etkileniyor

Alerji oluşturabilme kapasitesine sahip maddelere alerjen denir. Ev tozu akarları, polenler, küf mantarları, hayvan epiteli ve tüyleri ile besinler en önemli alerjenlerdir.

Bu maddelere vücudun gösterdiği aşırı duyarlılık reaksiyonları, alerjik hastalıkların oluşumunda rol oynar. Alerjik hastalıklarda bir veya birden çok organ sistemi etkilenebilmektedir.

Bu konuda en sık solunum yollarında sorunlar yaşanır.


Hışıltı ve nefes darlığı astım habercisi

Alerji şikayetleri üst hava yollarında olursa halk arasında saman nezlesi olarak adlandırılan tablo ortaya çıkar. Belirtiler arasında burun tıkanıklığı ve akıntısı, burun kaşıntısı ve hapşırık yer alır.

Alt hava yollarında ise özellikle bu bölgede oluşan reaktiviteye bağlı olarak uzayan öksürük, hışıltı ve hatta nefes darlığı atakları ile seyreden astım görülür.

Çocukluk çağında görülen astım, en sık alerjiye bağlı olduğu için tek organa bağlı bir hastalık olarak görülmemeli, üst ve alt hava yollarının ortak sorunu olarak değerlendirilmelidir.

Tanı için kan ve alerji deri testleri yapılıyor

Alerji tanısında hastanın klinik hikayesi büyük önem taşır. Doğru tanı ve etkin tedavi için hangi alerjenlerle temas sonrası sorunun tetiklendiği bilinmelidir. Alerji tanısında laboratuvar ve alerji deri testlerinden yararlanılır.

Bu tanı yöntemleri mutlaka çocuk alerji uzmanları tarafından uygulanmalı ve değerlendirilmelidir. Söz konusu rahatsızlıklarda alerjenden kaçınmanın yanı sıra takip ve tanı da büyük önem taşır.

Önemli olan atağı geçiştirmek değil, çocuk sorunlu alerjenle karşılaşmaya devam ettiği sürece sorunları artarak devam edeceği için uzun dönemli takip gereklidir.

Ailede alerjik bireyler varsa çocuklar mutlaka incelenmeli

Anne karnında başlayabilen alerjene yatkınlık doğum sonrası dönemde şekillenir. Besin alerjileri süt çocukluğu döneminde sindirim ve deri sistemlerinde bulgu verir.

Sindirim sistemindeki bulgular sık kusma, kilo alamama, mukuslu ya da kanlı dışkılama gibi bulgularla ortaya çıkabilirken, deride özellikle yanaklarda, dirseklerde, diz bölgesinde kuruluk, kabuklanma, kaşıntı ve kızarıklıkla giden egzama türü reaksiyonlar olur. Atopik dermatit olarak adlandırılan bu tablo alerjiyi düşündürebilir.

Bu bulgularla başvuran hastalarda tanı sonrası sorumlu alerjenden kaçınarak belirtilerin kontrol altına alınması sağlanabilir. Belli bir süre bekledikten sonrada hastanın tekrar değerlendirilerek bu gıdalara karşı tolerans geliştirip geliştirmediğine bakılmalıdır.

Alerjik rinit okul öncesi dönemde yaygın görülüyor

Çocuklarda okul öncesi dönemde hava yoluyla karşılaşılan ev tozu akarı, polen gibi alerjenlere karşı reaksiyon görülür.

Bu tabloda üst havayollarında burun tıkanıklığı, akıntısı ve kaşıntısı, hapşırık ile seyreden saman nezlesi, diğer adı ile alerjik rinit görülür.

Alerjik rinitli çocuklar sık üst solunum yolu enfeksiyonları geçirmekte ve antibiyotik tedavileri almaktadır. Geniz eti ve bademcik büyümesi, sık orta kulak enfeksiyonları ve tekrarlayan sinüzit bu çocuklarda görülmektedir.

Alerjenin ortamdan uzaklaşması şart!

Kontrol altına alınamayan alerjik hastalıklar, iyi tedavi edilemediğinde kalıcı hasar ya da komplikasyonlar görülmekte, okul gün kaybı, tedavi maliyetlerinin artması gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Bu hastaların mutlaka bir çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmesi, uygun tanı ve tedavi yöntemleriyle takip edilmesi gerekir. Bunun için öncelikle doğru bilgi ve tetkiklerle astıma yol açan alerjen tespit edilir.

Alerjenlerden ve astım ataklarını tetikleyici diğer faktörlerden kaçınılmalı, medikal ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Ayrıca bu hastaların takip altında tutulup, tedavilerinin düzenlenmesi gerekir.

Uygun hasta gruplarında da bu önlem ve tedavilere ek olarak alerjen spesifik immünoterapi, bir diğer adı ile alerji aşıları hastalığın doğal seyrini değiştirerek, kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.

Источник: https://www.bebek.com/cocugunuzu-bahar-alerjenlerinden-uzak-tutun/

Bahar Alerjisi Nedir? Nasıl Anlaşılır? Tedavi Esnasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çocuğunuzu Bahar Alerjenlerinden Uzak Tutun

Bahar aylarında meydana gelen bu alerji çeşidi kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Bundan dolayı bir hekime görünmeli ve gereken ilaç desteği alınmalıdır.

Bahar Alerjisi Nedir?

Alerji; vücudumuzun bağışıklık sisteminin kendisinden olmayan şeylere karşı gösterdiği aşırı tepkidir. İlkbahar aylarında polenlerin havaya yayılmasıyla bahar alerjileri insanlarda sıkça rastlanmaktadır.

Bahar Alerjisi Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Polenler mart ayında öncelikle ağaç polenleri olarak ortaya çıkmaktadır. Mayıs ve Haziran ayında çimen polenleri devam etmektedir. Temmuzdan ayından sonra ise yabani ot polenleri olarak ortaya çıkmaktadır. Bazı kişilerin vücutları ise bu polenlere karşı alerji geliştirmekte olup bununla birlikte vücutları bazı belirtileri ortaya çıkarmaktadır.

Bahar alerjisi diğer adıyla polen alerjisi genellikle 2 yaşından sonra ortaya çıkmakta olup, alerjinin gelişebilmesi için en az iki bahar mevsimi geçmesi gerekmektedir.

2 yaş altındaki çocuklarda bahar alerjisinin görülmesi düşüktür. Çocuklarda “çocuk alerji uzmanları” tarafından bazı testler yaptırılarak teşhis konulmaktadır. En önemlisi ciltten yapılan alerji testidir.

Uzmanlar çocuklardaki belirtileri ve test sonucunu değerlendirerek teşhis koymaktadır.

Alerjisi olan çocukların genellikle burunları tıkalı olup, uykusuz kalmalarına sebep olduğu için gün boyu kendilerini yorgun hisseder. Bu da okul başarısını etkilemektedir. Yetişkinlerde de şikâyetleri olanlar ve polen alerjisinden şüphelenilenler de klinik, muayene ve alerji deri testleri ile tanı konulmaktadır.

Polen alerjisi belirtileri: burun akması, kaşınması, tıkanması, hapşırma, gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişmeler gözlenir. Bazı hastalarda astım görülür. Polen alerjisi olan kişi kendisini yorgun ve halsiz hisseder, konsantre bozukluğu yaşayabilir.

Bahar Alerjisinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde bahar alerjisinin oluşan belirti ve bulgularını kontrol altına almak için etkili ilaçlar kullanılmaktadır. Bir diğer tedavi yöntemi ise aşı tedavisidir (bağışıklık olarak da bilinen immunoterapi tedavisi). Bu yöntem günümüzde tek kürdür.

Yani hastanın duyarlı olduğu alerjenler gittikçe artan dozlarda enjekte edilerek ya da dil altına damla şeklinde verilerek bu tedavi uygulanmaktadır.Böylece vücudun o alerjene karşı duyarsızlaştırılması sağlanıp, alerjik olduğu maddelerle karşılaştığında tepkime oluşturması önlenir.

Başka bir yöntem ise; sadece mevsim öncesi uygulanan ve her yıl tekrarlanan (yedi hafta gibi kısa süreli uygulanan) aşı tedavisidir. Bu tedavi sayesinde hasta o bahar mevsimini rahat geçirmektedir.

Ancak bu aşı her yıl mevsim başlamadan önce tekrarlanmalıdır. Tüm bunlara rağmen bahar alerjisinin tedavisi % 100 mümkün değildir.

Ancak yukarıdaki yöntemlerle alerjik hastalıklar kontrol altına alınmaktadır.

Korunmak İçin Neler Yapmalı

  Eğer bahar alerjisine sahipseniz, alacağız basit önlemler ile alerjinin sebep olduğu rahatsızlıkları, hafif şekliyle atlatmanız mümkündür.

 • Bahar aylarında alerjenlerden uzak durmak için kapı ve pencereleri çok fazla açmamak ve ortamdaki havayı temizlemek için bir hava temizleyici kullanmak.
 • Polenlerin çok yüksek olduğu vakitlerde, açık ortamlarda bulunmamak. Polen zamanı açık havada spor yapmamak.
 • Mobilyaların tozlarını alırken nemli ve temiz bir bez kullanarak; yüzeylerde alerjenlerin yayılma ihtimali düşürmek.
 • Hapsolan polenleri, küfleri ve tozları toplaması sebebiyle haftada iki kez yaşam alanlarınızı elektrik süpürgesi ile temizlemek (elektrik süpürgesi olarak hepa filtre ile donatılmış süpürge seçmek önemlidir.)Temizlik esnasında maske kullanmak.
 • Dışarı çıkmadan önce saçları kurutmak. Çünkü ıslak saçlar polenleri toplayan bir etkiye sahiptir.
 • Çocukların sokaktan geldiği zaman giysilerini değiştirmek ya da bunu sağlamak. Günlük kıyafetlerinizi yatak odasında çıkarmamak.
 • Tatil için deniz kenarını veya yüksek dağları seçmek. Arabada giderken hava değişimi için klimadan yararlanmak.
 • Dışarıda gözlük ve şapka kullanmak ve gözlükleri her gün dezenfekte etmek. Saçlar tozu tuttuğu için, her akşam saçları yıkayıp duş almak.

Tedavi De Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bahar alerjisi olanlar yukarıdaki önlemlerin büyük çoğunluğuna uymalıdır. Şikâyetleri geçmediği takdirde ilaç tedavisine başlanmalıdır. Doktor kontrolünde anti alerjik ilaçlarla hastalık kontrol altında tutulmalıdır. Eczanelerden rastgele alerji ilacı alınmamalıdır. Rasgele alınan ilaçlar kişinin sağlığını tehye düşürebilir.

Çok az miktarlardan başlanarak aşı yapılabilir. Bu alerjenlere karşı vücudun duyarsız hale gelmesi sağlanır. Bu aşılama yaklaşık 4–5 yıl sürmektedir. Bu süre içinde kişi sabırlı olmakla beraber yine de korunmak için uyulması gereken maddelere dikkat ederek yaşamını sürdürmeye çalışılmalıdır.

Loading…

Источник: https://alerjisebebi.com/bahar-alerjisi

Bahar Alerjileri Çocuğunuzun Sağlığını Tehdit Ediyor

Çocuğunuzu Bahar Alerjenlerinden Uzak Tutun

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte sıcak havayı fırsat bilenler, park, bahçe ve piknik alanlarının yolunu tutuyor. Ancak, bizi yanıltan bu günler astım hastaları için kötü günlerin başlangıcı oluyor. Özellikle çocuklarda bahar aylarında görülen nezle ve grip, çocukların yaşam kalitesini düşürürken, anne ve babaları da zor durumda bırakıyor.

Memorial Hizmet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanları, daha çok bahar aylarında ortaya çıkan kronik nezlenin nedenleri ve korunma yolları hakkında bilgi verdi.
                                                 

Alerji sinüzit belirtisi olabilir

Sürekli nükseden nezle ve grip hali, polenlerin artması ile bahar aylarında tekrar kendini göstermeye başladı.

“Alerjik Rinit”

denilen bu durum halk arasında saman nezlesi, bahar nezlesi, alerjik nezle veya üst solunum yolu alerjisi olarak adlandırılmaktadır.

Özellikle çocuklarda görülen nezle ve grip hali bir türlü geçmek bilmezken, ağır durumlarda yerini; baş ağrısı, iltihaplı burun akıntıları, öksürük gibi belirtilere bırakabiliyor. Bu gibi ağır durumlarda çocuklara sinüzit teşhisi de konulabilmektedir.

Alerji, bulunduğumuz çevrede ya da ortamda olan bir alerjenin nefes alma sırasında buruna alınıp burnun iç yüzüne yapışması sonucunda, mikrobik olmayan bir iltihap neticesinde ortaya çıkabilmektedir.

Uzun dönemde ilaç tedavisi de yeterli olmuyor

Kullanılan birçok ilaç, alerjiyi geçici olarak tedavi etse de uzun dönemde kesin çözüm alınamıyor. Anne ve babalar çocukları için, ellerinden geleni yapmalarına rağmen sürekli nükseden bu hastalık karşısında çaresiz kalıyorlar. Bu durumdan dolayı, çocuklar sosyal çevrelerinden ve eğitimlerinden de geri kalabiliyorlar.                                                 

Alerjenler mevsimine göre farklılık gösteriyor

Alerjik hastalıklar her mevsimde görülebilir. Örneğin; alerjik astımın en sık sebebi evde halı, kilim ve benzeri tüylü eşyalarda üreyen akarlardır(mite) ve bunlar ev tozuna karışarak solunan havaya katılıp nefes alınca bronşlara gider.

“Akar alerjisi”, en sık kış ayında görülür ve alerjik astım sebebidir. Özellikle bahar aylarında görülen “Alerjik rinit”in sebebi ise daha çok polenlerdir. Polenler bahar aylarında; çiçeklerinin açması ile atmosfere yayılırlar. Yani hastalar, bu mevsimde alerjik oldukları madde ile karşılaşırlar.

Polenler, büyük çapa sahip olduklarından sıklıkla burun ve göz bulgularına neden olurlar. Burnumuzun en önemli görevi havayı süzmek, ısıtmak ve nemlendirmektir. Dolayısıyla polenler burundan geçerken süzülürler ve böylelikle burun duvarlarına yapışırlar.

Bu yapışma sonucunda orada bir alerjik iltihap gelişir ve bu mikrobik olmayan iltihap, hastalık bulgularına sebep olur.

Günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkiliyor

Alerjik rinit; hapşırma, aksırma, burun tıkanıklığı, burunda akıntı, burunda ve yumuşak damakta kaşıntı gibi şikayetlere yol açar. Bu bulgular bahar aylarında daha da artar. Bu yüzden halk arasında  “bahar nezlesi, bahar alerjisi, saman nezlesi” gibi isimler kullanılmaktadır. Bundan başka; gözlerde yanma, sulanma, kızarma ve kaşıntı belirgindir.

Hastalar, yanlarında devamlı burun silmek için mendil taşımak zorunda kalır. Burun tıkanıklıklarının devam etmesi nedeniyle gece uyku düzeni bozulur. Gündüz olan sık hapşırma, burun kaşıntısı ve gözlerde yanma, sulanma ciddi konsantrasyon bozukluklarına yol açar. Çocuklarda okul başarısı düşer.

Devamlı burun kaşıma nedeniyle “alerji selamı” denen burnu önden arkaya ovalama hareketi çok tipik olarak görülür. Bu hareketin uzun müddet yapılması neticesinde burun kemerinde yatay bir çizgi olur. Bunun dışında burun tıkanıklığı nedeniyle, gözaltı kapaklarında devamlı bir morluk vardır.

Burunda olan devamlı alerjik reaksiyon ve burun akıntısı, bilhassa geceleri olan geniz akıntısı ve gece öksürüklerine sebep olur. Gündüz ise devamlı genzi temizleme sesi çıkarılır.

Polenlerden Korunmanın Yolları ve Alerjik Rinit Tedavisi İçin Yapılması Gerekenler;

Alerjik Rinit tedavisinde esas yöntem bütün alerjik hastalıklarda olduğu gibi alerjenden korunmaktır. Polen alerjisinde bu pek kolay değildir ve tam olarak gerçekleştirilemez.

Polenlerden korunmak için,

 •  Ağaç ve çiçeklerin yoğun olduğu açık alanlarda mümkün olduğu kadar az bulunmak, dolayısıyla yüksek yerlerde yaşamak,
 •  Saat 8.00 ila 14.

  00 arasında dış ortamlarda bulunmamaya çalışmak,

 •  Polen mevsiminde kapı ve pencereleri kapalı tutmak, klima bulunan mekan ve ulaşım araçlarını havalandırmak alerjiden korunmak için yararlı olacaktır.

Çevresel alerjenlerden korunma tedbirleri yalnız olarak alerjiden korunmak için yeterli değildir. İlaç tedavisi ile desteklenmelidir.

Bahar alerjilerinden korunmak için  pratik öneriler;

1-  Sigara içmeyin ve yanınızda içilmesine izin vermeyin.
2-  Tozlu ve polenli ortamlarda bulunmayın, eğer bulunmak zorundaysanız mutlaka maske takın.

3-  Polen yoğunluğu en çok sabah erken saatlerde ve akşam saatlerinde         olmaktadır. Bu saatlerde dışarı çıkmamaya çalışın.

4-  Polenlerin uçuştuğu mevsimlerde kapı ve pencerelerinizi kapalı tutun. Rüzgarlı havalarda evde kalmaya çalışın.

5-  Burnun dış kısmına ve göz çevresine çok ince bir tabaka şeklinde vazelin sürün,polenler vazeline yapışmakta ve böylece girişleri engellenmektedir.
6-  Özellikle kaloriferli evlerde kuru ev havası alerjik rinitin kötüleşmesine neden olabileceğinden, evde hava nemlendiricisi kullanın.
7-  Klimalarda kullanılan filtreleri her ay değiştirin, alerjenleri tutan özel filtreler        alın.

8-  Hava değişimini içeride bulunan havayı kullanarak temizleyen, dışarıdaki havayı kullanmayan özel klimaları tercih edin.

9-  Evinizde tüylü hayvan ve bitki beslemekten kaçının.
10- Yatmadan önce duş alın ya da saçlarınızı yıkayın.
11- Polen mevsiminde giysilerinizi açık havada kurutmayın. Şapka ve ceketlerinizi daha sık yıkayın.
12- Tüylü ve yünlü battaniyeler yerine pamuklu ve sentetik olanları tercih edin.
13- Toz barındırabilecek kilim, halı gibi ev eşyalarını kullanmamaya özen gösterin.
14- Polen mevsiminde arabada giderken pencereleri kapalı tutun.

Источник: https://www.hizmethastanesi.com/saglik-rehberi/bahar-alerjileri-cocugunuzun-sagligini-tehdit-ediyor/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.