Çocuğunuzu Bahar Alerjenlerinden Uzak Tutun

Çocuğunuzu bahar alerjenlerinden uzak tutun

Çocuğunuzu Bahar Alerjenlerinden Uzak Tutun

Alerjik astım, saman nezlesi, atopik dermatit–egzama ve besin alerjileri… Çocukluk döneminde görülen en önemli sağlık problemleri arasında yer alan bu hastalıklar, özellikle bahar aylarında şiddetini artırabiliyor.

Kontrol altına alınamayan alerjik hastalıkların hem çocuğun hem ebeveynlerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediğini belirten Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Alerji Bölümü’nden Doç. Dr.

Cevdet Özdemir, çocuklarda alerjik hastalıklara karşı ailelere önerilerde bulundu.

Alerjenlerden en çok solunum yolları etkileniyor

Alerji oluşturabilme kapasitesine sahip maddelere alerjen denir. Ev tozu akarları, polenler, küf mantarları, hayvan epiteli ve tüyleri ile besinler en önemli alerjenlerdir.

Bu maddelere vücudun gösterdiği aşırı duyarlılık reaksiyonları, alerjik hastalıkların oluşumunda rol oynar. Alerjik hastalıklarda bir veya birden çok organ sistemi etkilenebilmektedir.

Bu konuda en sık solunum yollarında sorunlar yaşanır.


Hışıltı ve nefes darlığı astım habercisi

Alerji şikayetleri üst hava yollarında olursa halk arasında saman nezlesi olarak adlandırılan tablo ortaya çıkar. Belirtiler arasında burun tıkanıklığı ve akıntısı, burun kaşıntısı ve hapşırık yer alır.

Alt hava yollarında ise özellikle bu bölgede oluşan reaktiviteye bağlı olarak uzayan öksürük, hışıltı ve hatta nefes darlığı atakları ile seyreden astım görülür.

Çocukluk çağında görülen astım, en sık alerjiye bağlı olduğu için tek organa bağlı bir hastalık olarak görülmemeli, üst ve alt hava yollarının ortak sorunu olarak değerlendirilmelidir.

Tanı için kan ve alerji deri testleri yapılıyor

Alerji tanısında hastanın klinik hikayesi büyük önem taşır. Doğru tanı ve etkin tedavi için hangi alerjenlerle temas sonrası sorunun tetiklendiği bilinmelidir. Alerji tanısında laboratuvar ve alerji deri testlerinden yararlanılır.

Bu tanı yöntemleri mutlaka çocuk alerji uzmanları tarafından uygulanmalı ve değerlendirilmelidir. Söz konusu rahatsızlıklarda alerjenden kaçınmanın yanı sıra takip ve tanı da büyük önem taşır.

Önemli olan atağı geçiştirmek değil, çocuk sorunlu alerjenle karşılaşmaya devam ettiği sürece sorunları artarak devam edeceği için uzun dönemli takip gereklidir.

Ailede alerjik bireyler varsa çocuklar mutlaka incelenmeli

Anne karnında başlayabilen alerjene yatkınlık doğum sonrası dönemde şekillenir. Besin alerjileri süt çocukluğu döneminde sindirim ve deri sistemlerinde bulgu verir.

Sindirim sistemindeki bulgular sık kusma, kilo alamama, mukuslu ya da kanlı dışkılama gibi bulgularla ortaya çıkabilirken, deride özellikle yanaklarda, dirseklerde, diz bölgesinde kuruluk, kabuklanma, kaşıntı ve kızarıklıkla giden egzama türü reaksiyonlar olur. Atopik dermatit olarak adlandırılan bu tablo alerjiyi düşündürebilir.

Bu bulgularla başvuran hastalarda tanı sonrası sorumlu alerjenden kaçınarak belirtilerin kontrol altına alınması sağlanabilir. Belli bir süre bekledikten sonrada hastanın tekrar değerlendirilerek bu gıdalara karşı tolerans geliştirip geliştirmediğine bakılmalıdır.

Alerjik rinit okul öncesi dönemde yaygın görülüyor

Çocuklarda okul öncesi dönemde hava yoluyla karşılaşılan ev tozu akarı, polen gibi alerjenlere karşı reaksiyon görülür.

Bu tabloda üst havayollarında burun tıkanıklığı, akıntısı ve kaşıntısı, hapşırık ile seyreden saman nezlesi, diğer adı ile alerjik rinit görülür.

Alerjik rinitli çocuklar sık üst solunum yolu enfeksiyonları geçirmekte ve antibiyotik tedavileri almaktadır. Geniz eti ve bademcik büyümesi, sık orta kulak enfeksiyonları ve tekrarlayan sinüzit bu çocuklarda görülmektedir.

Alerjenin ortamdan uzaklaşması şart!

Kontrol altına alınamayan alerjik hastalıklar, iyi tedavi edilemediğinde kalıcı hasar ya da komplikasyonlar görülmekte, okul gün kaybı, tedavi maliyetlerinin artması gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Bu hastaların mutlaka bir çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmesi, uygun tanı ve tedavi yöntemleriyle takip edilmesi gerekir. Bunun için öncelikle doğru bilgi ve tetkiklerle astıma yol açan alerjen tespit edilir.

Alerjenlerden ve astım ataklarını tetikleyici diğer faktörlerden kaçınılmalı, medikal ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Ayrıca bu hastaların takip altında tutulup, tedavilerinin düzenlenmesi gerekir.

Uygun hasta gruplarında da bu önlem ve tedavilere ek olarak alerjen spesifik immünoterapi, bir diğer adı ile alerji aşıları hastalığın doğal seyrini değiştirerek, kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.

Источник: //www.bebek.com/cocugunuzu-bahar-alerjenlerinden-uzak-tutun/

Bahar Alerjileri Çocuğunuzun Sağlığını Tehdit Ediyor

Çocuğunuzu Bahar Alerjenlerinden Uzak Tutun

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte sıcak havayı fırsat bilenler, park, bahçe ve piknik alanlarının yolunu tutuyor. Ancak, bizi yanıltan bu günler astım hastaları için kötü günlerin başlangıcı oluyor. Özellikle çocuklarda bahar aylarında görülen nezle ve grip, çocukların yaşam kalitesini düşürürken, anne ve babaları da zor durumda bırakıyor.

Memorial Hizmet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanları, daha çok bahar aylarında ortaya çıkan kronik nezlenin nedenleri ve korunma yolları hakkında bilgi verdi.
                                                 

Alerji sinüzit belirtisi olabilir

Sürekli nükseden nezle ve grip hali, polenlerin artması ile bahar aylarında tekrar kendini göstermeye başladı.

“Alerjik Rinit”

denilen bu durum halk arasında saman nezlesi, bahar nezlesi, alerjik nezle veya üst solunum yolu alerjisi olarak adlandırılmaktadır.

Özellikle çocuklarda görülen nezle ve grip hali bir türlü geçmek bilmezken, ağır durumlarda yerini; baş ağrısı, iltihaplı burun akıntıları, öksürük gibi belirtilere bırakabiliyor. Bu gibi ağır durumlarda çocuklara sinüzit teşhisi de konulabilmektedir.

Alerji, bulunduğumuz çevrede ya da ortamda olan bir alerjenin nefes alma sırasında buruna alınıp burnun iç yüzüne yapışması sonucunda, mikrobik olmayan bir iltihap neticesinde ortaya çıkabilmektedir.

Uzun dönemde ilaç tedavisi de yeterli olmuyor

Kullanılan birçok ilaç, alerjiyi geçici olarak tedavi etse de uzun dönemde kesin çözüm alınamıyor. Anne ve babalar çocukları için, ellerinden geleni yapmalarına rağmen sürekli nükseden bu hastalık karşısında çaresiz kalıyorlar. Bu durumdan dolayı, çocuklar sosyal çevrelerinden ve eğitimlerinden de geri kalabiliyorlar.                                                 

Alerjenler mevsimine göre farklılık gösteriyor

Alerjik hastalıklar her mevsimde görülebilir. Örneğin; alerjik astımın en sık sebebi evde halı, kilim ve benzeri tüylü eşyalarda üreyen akarlardır(mite) ve bunlar ev tozuna karışarak solunan havaya katılıp nefes alınca bronşlara gider.

“Akar alerjisi”, en sık kış ayında görülür ve alerjik astım sebebidir. Özellikle bahar aylarında görülen “Alerjik rinit”in sebebi ise daha çok polenlerdir. Polenler bahar aylarında; çiçeklerinin açması ile atmosfere yayılırlar. Yani hastalar, bu mevsimde alerjik oldukları madde ile karşılaşırlar.

Polenler, büyük çapa sahip olduklarından sıklıkla burun ve göz bulgularına neden olurlar. Burnumuzun en önemli görevi havayı süzmek, ısıtmak ve nemlendirmektir. Dolayısıyla polenler burundan geçerken süzülürler ve böylelikle burun duvarlarına yapışırlar.

Bu yapışma sonucunda orada bir alerjik iltihap gelişir ve bu mikrobik olmayan iltihap, hastalık bulgularına sebep olur.

Günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkiliyor

Alerjik rinit; hapşırma, aksırma, burun tıkanıklığı, burunda akıntı, burunda ve yumuşak damakta kaşıntı gibi şikayetlere yol açar. Bu bulgular bahar aylarında daha da artar. Bu yüzden halk arasında  “bahar nezlesi, bahar alerjisi, saman nezlesi” gibi isimler kullanılmaktadır. Bundan başka; gözlerde yanma, sulanma, kızarma ve kaşıntı belirgindir.

Hastalar, yanlarında devamlı burun silmek için mendil taşımak zorunda kalır. Burun tıkanıklıklarının devam etmesi nedeniyle gece uyku düzeni bozulur. Gündüz olan sık hapşırma, burun kaşıntısı ve gözlerde yanma, sulanma ciddi konsantrasyon bozukluklarına yol açar. Çocuklarda okul başarısı düşer.

Devamlı burun kaşıma nedeniyle “alerji selamı” denen burnu önden arkaya ovalama hareketi çok tipik olarak görülür. Bu hareketin uzun müddet yapılması neticesinde burun kemerinde yatay bir çizgi olur. Bunun dışında burun tıkanıklığı nedeniyle, gözaltı kapaklarında devamlı bir morluk vardır.

Burunda olan devamlı alerjik reaksiyon ve burun akıntısı, bilhassa geceleri olan geniz akıntısı ve gece öksürüklerine sebep olur. Gündüz ise devamlı genzi temizleme sesi çıkarılır.

Polenlerden Korunmanın Yolları ve Alerjik Rinit Tedavisi İçin Yapılması Gerekenler;

Alerjik Rinit tedavisinde esas yöntem bütün alerjik hastalıklarda olduğu gibi alerjenden korunmaktır. Polen alerjisinde bu pek kolay değildir ve tam olarak gerçekleştirilemez.

Polenlerden korunmak için,

  •  Ağaç ve çiçeklerin yoğun olduğu açık alanlarda mümkün olduğu kadar az bulunmak, dolayısıyla yüksek yerlerde yaşamak,
  •  Saat 8.00 ila 14.00 arasında dış ortamlarda bulunmamaya çalışmak,
  •  Polen mevsiminde kapı ve pencereleri kapalı tutmak, klima bulunan mekan ve ulaşım araçlarını havalandırmak alerjiden korunmak için yararlı olacaktır.

Çevresel alerjenlerden korunma tedbirleri yalnız olarak alerjiden korunmak için yeterli değildir. İlaç tedavisi ile desteklenmelidir.

Bahar alerjilerinden korunmak için  pratik öneriler;

1-  Sigara içmeyin ve yanınızda içilmesine izin vermeyin.
2-  Tozlu ve polenli ortamlarda bulunmayın, eğer bulunmak zorundaysanız mutlaka maske takın.

3-  Polen yoğunluğu en çok sabah erken saatlerde ve akşam saatlerinde         olmaktadır. Bu saatlerde dışarı çıkmamaya çalışın.

4-  Polenlerin uçuştuğu mevsimlerde kapı ve pencerelerinizi kapalı tutun. Rüzgarlı havalarda evde kalmaya çalışın.

5-  Burnun dış kısmına ve göz çevresine çok ince bir tabaka şeklinde vazelin sürün,polenler vazeline yapışmakta ve böylece girişleri engellenmektedir.
6-  Özellikle kaloriferli evlerde kuru ev havası alerjik rinitin kötüleşmesine neden olabileceğinden, evde hava nemlendiricisi kullanın.
7-  Klimalarda kullanılan filtreleri her ay değiştirin, alerjenleri tutan özel filtreler        alın.

8-  Hava değişimini içeride bulunan havayı kullanarak temizleyen, dışarıdaki havayı kullanmayan özel klimaları tercih edin.

9-  Evinizde tüylü hayvan ve bitki beslemekten kaçının.
10- Yatmadan önce duş alın ya da saçlarınızı yıkayın.
11- Polen mevsiminde giysilerinizi açık havada kurutmayın. Şapka ve ceketlerinizi daha sık yıkayın.
12- Tüylü ve yünlü battaniyeler yerine pamuklu ve sentetik olanları tercih edin.
13- Toz barındırabilecek kilim, halı gibi ev eşyalarını kullanmamaya özen gösterin.
14- Polen mevsiminde arabada giderken pencereleri kapalı tutun.

Источник: //www.hizmethastanesi.com/saglik-rehberi/bahar-alerjileri-cocugunuzun-sagligini-tehdit-ediyor/

Bahar Alerjilerinden Korunma Yolları

Çocuğunuzu Bahar Alerjenlerinden Uzak Tutun

Eğer evde alerjik bir çocuğunuz varsa baharı herkes gibi coşkuyla karşılamayabilirsiniz. Havaların ısınması ile uçuşmaya başlayan polenler, alerjik çocuklar için öksürük ve hapşırma nöbetleri, burun, göz kaşıntısı, sürekli akan bir burun demek.

 Bir kaç basit önlemle çocuğunuz baharı daha rahat geçirecektir. Bahar alerjileri için doktorunuza göründüğünüzü, alerji testlerinin yapıldığını ve ilaç kullanmanız gerekiyorsa kullandığınızı varsayarak bahar alerjilerinden korunma yollarını sıralıyorum.Burnunu tuzlu su ile temizleyinBurnumuz akciğerlerimizin hava filtresidir. Çocuğunuzun burnunu etkin ve doğru bir yöntemle temizleyerek polen ve alerjenlerin akciğerlere ulaşmasını önlemiş olursunuz.

Bunun için doktorunuzun önereceği burun spreylerini kullanabileceğiniz gibi evde kendi hazırladığınız tuzlu suyu da kullanabilirsiniz.Bir su bardağı kaynamış ılımış suya kabaca yarım çay kaşığı tuz ve bir tutam karbonat koyun ve karıştırın. İşte ev yapımı burun spreyiniz hazır.

Bunu (iğnesi çıkarılmış) bir enjektör ile çocuğunuzun burnuna sıkabilir; bu işlemi günde bir kaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Bu sıvı ile sadece burnunu açmakla kalmaz aynı zamanda burun içindeki polenleri ve diğer alerjenleri de uzaklaştırmış olursunuz.

Her gece banyo yaptırın

Böylece bütün gün çocuğunuz, üzerine sinen kedi-köpek tüyleri, polenler ve ev akarından kurtulacak ve daha rahat uyuyacaktır. Ayrıca sıcak duş sayesinde tıkalı burunlar da açılmış olacaktır.

 Amerikan Alerji İmmünoloji Derneği, bahar alerjilerinden korunmak için alerjik çocukların bahçeden veya dışarıdan gelince kıyafetlerinin çıkarılıp, banyo yaptırılmalarını öneriyor.

Banyo yaptırmadığınız takdirde dışarıdan gelen ve elbiseleri ile saçlarının üzerine yerleşmiş polenler ve alerjenler yatak çarşaflarına ve yastığa yayılır. Bu da tüm gece çocuğunuzun solunum yollarında uyarıcı etki oluşturarak öksürük, hapşırık gibi belirtilere yol açar.

Çocuklarınızı tütün ve mamullerinden uzak tutun

Bahar alerjilerilerinden korunma yollarından en önemlisi belki de bu madde. Çocuklarınızı sigara, puro, nargile gibi tütün ve mamullerinin içildiği mekanlardan uzak tutun.

Açık havada içilen sigaralar, nargileler de buna dahil. Ne yazık ki nasılsa açık havadayız diye pek çok anne-baba çocuklarının yanında sigara içiyor veya başkasının içmesine izin veriyor.

Oysa açık havada içilen sigara da çocuğunuzun astımını ve alerjik rinitini tetikleyebilir.

Evcil dostlarınızı da bahar alerjilerinden korunma önlemlerine dahil edin

Eğer evcil hayvanınız varsa mümkün olduğunca sık yıkayın ve onlarla temas ettikten sonra ellerinizi yıkayın. Evcil hayvanlarınız, polenleri ev dışından içeriye taşıyabilirler veya sizin onların tüylerine karşı alerjiniz olabilir. Kedi ve köpeklerinizi mümkünse yatak odasına sokmayın.

Halıları kaldırın

Halılar, toz akarları ve polenler için iyi birer yuva oluştururlar. Bu yüzden eğer mümkünse halıları kaldırın halıları kaldıramıyorsanız, küçültün ve mümkün olduğunca sık temizleyin. Ev içerisinde özellikle yatak odasında halı, kilim ve battaniye gibi toz tutacak şeyler yerine deri, vinleks, vinil, parke ve pvc benzeri eşyalar kullanmaya çalışın.

Çocuklarınızı şapka ve gözlük kullanmaya teşvik edin

Çocuklarınızın dışarı çıkarken gözlük ve geniş kenarlı şapka kullanmasını sağlayın. Böylece polenlerden bir miktar korunabilirler.

Polen saatlerine dikkat

Polenlerin daha çok olduğu saatlerde arabada ve evde pencerelerinizi kapalı tutun. Özellikle sabah 06.00 ile 10.00 arası polenlerin en yoğun olduğu saatlerdir. Bu saatlerde evinizi havalandırmayın.

Evlerimiz alerjisi olan çocuklarımız için bir sığınak gibi olmalı ve orada rahat nefes alabilmeliler.
Sıcak ve rüzgarlı günlerde polen artar. Böyle günlerde evi mümkün olduğunca havalandırmamaya ve çocuklarımızı dışarı çıkarmamaya çalışalım.

Alerjik çocuklarmızı parka götürmek için rüzgarsız havaları tecih edelim. Park için en ideal saatler öğleden sonra saat 15.00 ve sonrası.

Çamaşırları içeride kurutun

Polen mevsiminde çamaşırları içeride kurutarak polenlerin çocuklarınızın kıyafetlerine, havlu ve çarşaflarına sinmesini önleyebilirsiniz. Islak ve nemli çamaşırlar ortamdaki polenleri kuru kıyafetlere göre daha fazla çeker. Bir kurutma makinesi edinmek akıllıca olabilir. Yüksek ısıda yapılan kurutma aynı zamanda akarların da ölmesine yol açar.

Klimalarınızın bakımını yaptırın

Bahar alerjilerinden korunma yollarından biri de klimalarınızın hava filtrelerini sık aralıklarla değiştirmektir. Klimalarınızın akımını periyodik aralıklarla yaptırın.

Bakımı ve temizliği iyi yapılmış, filtresi yenilenmiş bir klima sizi fazla elektrik harcamaktan, çocuklarınızı alerjenlerden korur. Eğer imkanınız varsa alerjenleri tutan özel filtrelerden alın.

Ortamı içerideki havayı kullanarak temizleyen ve dışarıdaki havayı kullanmayan klimaları tercih edin.

Balık yağı kullanın

Omega 3 yağ asitlerinin alerjik reaksiyonlarda ortaya çıkan lökotrienlerin miktarını düşürdüğünü gösteren çalışmalar mevcut. Omega 3 soğuk ve derin deniz balıkları, ceviz, keten tohumunda yüksek miktrada bulunur. Çocuklarınızı omega 3 zengin gıdalarla beslemeye özen gösterin.

Çarşaf ve nevresimleri sık sık ve yüksek ısıda yıkayın

Haftada bir kez çocuğunuzun nevresim takımlarını 60 derecenin üzerinde bir ısı ile yıkayın. Yüksek ısı, ev akarlarını ölmesini sağlar ve alerjenleri uzaklaştırır.

Elyaf yorgan ve yastık kullanın

Kuş tüyü, kaz tüyü ve yün yatak, yorgan ve yastıklar ev akarlarının yerleşmesi için mükemmel bir ortam sağlarlar. Bir çocuğun ortalama 10-12 saat uyuduğunu düşünürsek allerjik bir çocuk, eğer kaz tüyü veya yün bir yorganla uyuyorsa hayatının üçte birini bol miktarda ev akarı ile birlikte geçiriyor demektir.

Peluş ve tüylü oyuncaklarla vedalaşın

Peluş, tüylü ve içi doldurulmuş oyuncaklar bolca akar barındırır.

Giysi seçimine dikkat edin

Çocuklarınıza terletmeyen, pamuklu ve rahat giysiler giydirmeye özen gösterin. Nemli ve terli cilde polen ve alerjenler daha kolay yapışır.

Havanız temiz, alerjensiz ve burnunuz açık olsun.

Источник: //www.mucizesende.com/bahar-alerjilerinden-korunma-yollari/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.