Çocuğunuzu Bahar Alerjenlerinden Uzak Tutun

Çocuğunuzu bahar alerjenlerinden uzak tutun

Çocuğunuzu Bahar Alerjenlerinden Uzak Tutun

Alerjik astım, saman nezlesi, atopik dermatit–egzama ve besin alerjileri… Çocukluk döneminde görülen en önemli sağlık problemleri arasında yer alan bu hastalıklar, özellikle bahar aylarında şiddetini artırabiliyor.

Kontrol altına alınamayan alerjik hastalıkların hem çocuğun hem ebeveynlerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediğini belirten Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Alerji Bölümü’nden Doç. Dr.

Cevdet Özdemir, çocuklarda alerjik hastalıklara karşı ailelere önerilerde bulundu.

Alerjenlerden en çok solunum yolları etkileniyor

Alerji oluşturabilme kapasitesine sahip maddelere alerjen denir. Ev tozu akarları, polenler, küf mantarları, hayvan epiteli ve tüyleri ile besinler en önemli alerjenlerdir.

Bu maddelere vücudun gösterdiği aşırı duyarlılık reaksiyonları, alerjik hastalıkların oluşumunda rol oynar. Alerjik hastalıklarda bir veya birden çok organ sistemi etkilenebilmektedir.

Bu konuda en sık solunum yollarında sorunlar yaşanır.


Hışıltı ve nefes darlığı astım habercisi

Alerji şikayetleri üst hava yollarında olursa halk arasında saman nezlesi olarak adlandırılan tablo ortaya çıkar. Belirtiler arasında burun tıkanıklığı ve akıntısı, burun kaşıntısı ve hapşırık yer alır.

Alt hava yollarında ise özellikle bu bölgede oluşan reaktiviteye bağlı olarak uzayan öksürük, hışıltı ve hatta nefes darlığı atakları ile seyreden astım görülür.

Çocukluk çağında görülen astım, en sık alerjiye bağlı olduğu için tek organa bağlı bir hastalık olarak görülmemeli, üst ve alt hava yollarının ortak sorunu olarak değerlendirilmelidir.

Tanı için kan ve alerji deri testleri yapılıyor

Alerji tanısında hastanın klinik hikayesi büyük önem taşır. Doğru tanı ve etkin tedavi için hangi alerjenlerle temas sonrası sorunun tetiklendiği bilinmelidir. Alerji tanısında laboratuvar ve alerji deri testlerinden yararlanılır.

Bu tanı yöntemleri mutlaka çocuk alerji uzmanları tarafından uygulanmalı ve değerlendirilmelidir. Söz konusu rahatsızlıklarda alerjenden kaçınmanın yanı sıra takip ve tanı da büyük önem taşır.

Önemli olan atağı geçiştirmek değil, çocuk sorunlu alerjenle karşılaşmaya devam ettiği sürece sorunları artarak devam edeceği için uzun dönemli takip gereklidir.

Ailede alerjik bireyler varsa çocuklar mutlaka incelenmeli

Anne karnında başlayabilen alerjene yatkınlık doğum sonrası dönemde şekillenir. Besin alerjileri süt çocukluğu döneminde sindirim ve deri sistemlerinde bulgu verir.

Sindirim sistemindeki bulgular sık kusma, kilo alamama, mukuslu ya da kanlı dışkılama gibi bulgularla ortaya çıkabilirken, deride özellikle yanaklarda, dirseklerde, diz bölgesinde kuruluk, kabuklanma, kaşıntı ve kızarıklıkla giden egzama türü reaksiyonlar olur. Atopik dermatit olarak adlandırılan bu tablo alerjiyi düşündürebilir.

Bu bulgularla başvuran hastalarda tanı sonrası sorumlu alerjenden kaçınarak belirtilerin kontrol altına alınması sağlanabilir. Belli bir süre bekledikten sonrada hastanın tekrar değerlendirilerek bu gıdalara karşı tolerans geliştirip geliştirmediğine bakılmalıdır.

Alerjik rinit okul öncesi dönemde yaygın görülüyor

Çocuklarda okul öncesi dönemde hava yoluyla karşılaşılan ev tozu akarı, polen gibi alerjenlere karşı reaksiyon görülür.

Bu tabloda üst havayollarında burun tıkanıklığı, akıntısı ve kaşıntısı, hapşırık ile seyreden saman nezlesi, diğer adı ile alerjik rinit görülür.

Alerjik rinitli çocuklar sık üst solunum yolu enfeksiyonları geçirmekte ve antibiyotik tedavileri almaktadır. Geniz eti ve bademcik büyümesi, sık orta kulak enfeksiyonları ve tekrarlayan sinüzit bu çocuklarda görülmektedir.

Alerjenin ortamdan uzaklaşması şart!

Kontrol altına alınamayan alerjik hastalıklar, iyi tedavi edilemediğinde kalıcı hasar ya da komplikasyonlar görülmekte, okul gün kaybı, tedavi maliyetlerinin artması gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Bu hastaların mutlaka bir çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmesi, uygun tanı ve tedavi yöntemleriyle takip edilmesi gerekir. Bunun için öncelikle doğru bilgi ve tetkiklerle astıma yol açan alerjen tespit edilir.

Alerjenlerden ve astım ataklarını tetikleyici diğer faktörlerden kaçınılmalı, medikal ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Ayrıca bu hastaların takip altında tutulup, tedavilerinin düzenlenmesi gerekir.

Uygun hasta gruplarında da bu önlem ve tedavilere ek olarak alerjen spesifik immünoterapi, bir diğer adı ile alerji aşıları hastalığın doğal seyrini değiştirerek, kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.

Источник: //www.bebek.com/cocugunuzu-bahar-alerjenlerinden-uzak-tutun/

Bahar Alerjilerinden Korunma Yolları

Çocuğunuzu Bahar Alerjenlerinden Uzak Tutun

Eğer evde alerjik bir çocuğunuz varsa baharı herkes gibi coşkuyla karşılamayabilirsiniz. Havaların ısınması ile uçuşmaya başlayan polenler, alerjik çocuklar için öksürük ve hapşırma nöbetleri, burun, göz kaşıntısı, sürekli akan bir burun demek.

 Bir kaç basit önlemle çocuğunuz baharı daha rahat geçirecektir. Bahar alerjileri için doktorunuza göründüğünüzü, alerji testlerinin yapıldığını ve ilaç kullanmanız gerekiyorsa kullandığınızı varsayarak bahar alerjilerinden korunma yollarını sıralıyorum.Burnunu tuzlu su ile temizleyinBurnumuz akciğerlerimizin hava filtresidir. Çocuğunuzun burnunu etkin ve doğru bir yöntemle temizleyerek polen ve alerjenlerin akciğerlere ulaşmasını önlemiş olursunuz.

Bunun için doktorunuzun önereceği burun spreylerini kullanabileceğiniz gibi evde kendi hazırladığınız tuzlu suyu da kullanabilirsiniz.Bir su bardağı kaynamış ılımış suya kabaca yarım çay kaşığı tuz ve bir tutam karbonat koyun ve karıştırın. İşte ev yapımı burun spreyiniz hazır.

Bunu (iğnesi çıkarılmış) bir enjektör ile çocuğunuzun burnuna sıkabilir; bu işlemi günde bir kaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Bu sıvı ile sadece burnunu açmakla kalmaz aynı zamanda burun içindeki polenleri ve diğer alerjenleri de uzaklaştırmış olursunuz.

Her gece banyo yaptırın

Böylece bütün gün çocuğunuz, üzerine sinen kedi-köpek tüyleri, polenler ve ev akarından kurtulacak ve daha rahat uyuyacaktır. Ayrıca sıcak duş sayesinde tıkalı burunlar da açılmış olacaktır.

 Amerikan Alerji İmmünoloji Derneği, bahar alerjilerinden korunmak için alerjik çocukların bahçeden veya dışarıdan gelince kıyafetlerinin çıkarılıp, banyo yaptırılmalarını öneriyor.

Banyo yaptırmadığınız takdirde dışarıdan gelen ve elbiseleri ile saçlarının üzerine yerleşmiş polenler ve alerjenler yatak çarşaflarına ve yastığa yayılır. Bu da tüm gece çocuğunuzun solunum yollarında uyarıcı etki oluşturarak öksürük, hapşırık gibi belirtilere yol açar.

Çocuklarınızı tütün ve mamullerinden uzak tutun

Bahar alerjilerilerinden korunma yollarından en önemlisi belki de bu madde. Çocuklarınızı sigara, puro, nargile gibi tütün ve mamullerinin içildiği mekanlardan uzak tutun.

Açık havada içilen sigaralar, nargileler de buna dahil. Ne yazık ki nasılsa açık havadayız diye pek çok anne-baba çocuklarının yanında sigara içiyor veya başkasının içmesine izin veriyor.

Oysa açık havada içilen sigara da çocuğunuzun astımını ve alerjik rinitini tetikleyebilir.

Evcil dostlarınızı da bahar alerjilerinden korunma önlemlerine dahil edin

Eğer evcil hayvanınız varsa mümkün olduğunca sık yıkayın ve onlarla temas ettikten sonra ellerinizi yıkayın. Evcil hayvanlarınız, polenleri ev dışından içeriye taşıyabilirler veya sizin onların tüylerine karşı alerjiniz olabilir. Kedi ve köpeklerinizi mümkünse yatak odasına sokmayın.

Halıları kaldırın

Halılar, toz akarları ve polenler için iyi birer yuva oluştururlar. Bu yüzden eğer mümkünse halıları kaldırın halıları kaldıramıyorsanız, küçültün ve mümkün olduğunca sık temizleyin. Ev içerisinde özellikle yatak odasında halı, kilim ve battaniye gibi toz tutacak şeyler yerine deri, vinleks, vinil, parke ve pvc benzeri eşyalar kullanmaya çalışın.

Çocuklarınızı şapka ve gözlük kullanmaya teşvik edin

Çocuklarınızın dışarı çıkarken gözlük ve geniş kenarlı şapka kullanmasını sağlayın. Böylece polenlerden bir miktar korunabilirler.

Polen saatlerine dikkat

Polenlerin daha çok olduğu saatlerde arabada ve evde pencerelerinizi kapalı tutun. Özellikle sabah 06.00 ile 10.00 arası polenlerin en yoğun olduğu saatlerdir. Bu saatlerde evinizi havalandırmayın.

Evlerimiz alerjisi olan çocuklarımız için bir sığınak gibi olmalı ve orada rahat nefes alabilmeliler.
Sıcak ve rüzgarlı günlerde polen artar. Böyle günlerde evi mümkün olduğunca havalandırmamaya ve çocuklarımızı dışarı çıkarmamaya çalışalım.

Alerjik çocuklarmızı parka götürmek için rüzgarsız havaları tecih edelim. Park için en ideal saatler öğleden sonra saat 15.00 ve sonrası.

Çamaşırları içeride kurutun

Polen mevsiminde çamaşırları içeride kurutarak polenlerin çocuklarınızın kıyafetlerine, havlu ve çarşaflarına sinmesini önleyebilirsiniz. Islak ve nemli çamaşırlar ortamdaki polenleri kuru kıyafetlere göre daha fazla çeker. Bir kurutma makinesi edinmek akıllıca olabilir. Yüksek ısıda yapılan kurutma aynı zamanda akarların da ölmesine yol açar.

Klimalarınızın bakımını yaptırın

Bahar alerjilerinden korunma yollarından biri de klimalarınızın hava filtrelerini sık aralıklarla değiştirmektir. Klimalarınızın akımını periyodik aralıklarla yaptırın.

Bakımı ve temizliği iyi yapılmış, filtresi yenilenmiş bir klima sizi fazla elektrik harcamaktan, çocuklarınızı alerjenlerden korur. Eğer imkanınız varsa alerjenleri tutan özel filtrelerden alın.

Ortamı içerideki havayı kullanarak temizleyen ve dışarıdaki havayı kullanmayan klimaları tercih edin.

Balık yağı kullanın

Omega 3 yağ asitlerinin alerjik reaksiyonlarda ortaya çıkan lökotrienlerin miktarını düşürdüğünü gösteren çalışmalar mevcut. Omega 3 soğuk ve derin deniz balıkları, ceviz, keten tohumunda yüksek miktrada bulunur. Çocuklarınızı omega 3 zengin gıdalarla beslemeye özen gösterin.

Çarşaf ve nevresimleri sık sık ve yüksek ısıda yıkayın

Haftada bir kez çocuğunuzun nevresim takımlarını 60 derecenin üzerinde bir ısı ile yıkayın. Yüksek ısı, ev akarlarını ölmesini sağlar ve alerjenleri uzaklaştırır.

Elyaf yorgan ve yastık kullanın

Kuş tüyü, kaz tüyü ve yün yatak, yorgan ve yastıklar ev akarlarının yerleşmesi için mükemmel bir ortam sağlarlar. Bir çocuğun ortalama 10-12 saat uyuduğunu düşünürsek allerjik bir çocuk, eğer kaz tüyü veya yün bir yorganla uyuyorsa hayatının üçte birini bol miktarda ev akarı ile birlikte geçiriyor demektir.

Peluş ve tüylü oyuncaklarla vedalaşın

Peluş, tüylü ve içi doldurulmuş oyuncaklar bolca akar barındırır.

Giysi seçimine dikkat edin

Çocuklarınıza terletmeyen, pamuklu ve rahat giysiler giydirmeye özen gösterin. Nemli ve terli cilde polen ve alerjenler daha kolay yapışır.

Havanız temiz, alerjensiz ve burnunuz açık olsun.

Источник: //www.mucizesende.com/bahar-alerjilerinden-korunma-yollari/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.