Çocuğunuzu Havuz Enfeksiyonundan Korumanın 10 Yolu

Çocuğunuzu Havuz Enfeksiyonundan Korumanın 10 Yolu

Çocuğunuzu Havuz Enfeksiyonundan Korumanın 10 Yolu

Havaların ısınmasıyla birlikte başta çocuklar olmak üzere birçok kişi serinlemek için deniz ve havuzları tercih ediyor.

Klorlandığı için temiz olduğu düşünülen havuzlar özellikle çocuklar için enfeksiyon kaynağı haline gelebiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr.

Ahmet Soysal, havuzlarda enfeksiyon hastalıklarına karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Havuzlar enfeksiyon kaynağı olabilir

Okulların tatil olması ve havaların ısınmasıyla birlikte oteller, tatil siteleri ve su parklarının havuzları özellikle çocukların akınına uğramaktadır.

Anne babalar genellikle bu havuzların dezenfekte olduğunu düşünmekte ve havuzlardan enfeksiyon kapılmayacağını sanmaktadırlar. Ancak, bilinenin aksine düzenli klorlanan havuzlar bile hem çocuklar hem yetişkinler için enfeksiyon kaynağı olabilmektedir.

Günümüzde özellikle gelişmiş ülkelerde yüzme havuzu kaynaklı ishal salgınları rapor edildiği bilinmektedir.

Çocuğunuz eğlenirken enfeksiyon kapabilir

Tatil planlarında su parkı olan alternatifler çocuklu aileler için ön plana çıkabilmektedir. Otellerin veya su parklarının havuz ve eğlence aletlerinde bulunan su kendi içinde devir daim yapmaktadır.

Aynı anda yüzlerce insanın kullanabildiği bu tür eğlence havuzlarında hala standart hale getirilmiş bir kontrol yöntemi mevcut değildir.

Özellikle çocukların tercih ettiği eğlence havuzlarında kendi içinde devir daim olan su çok kolay bir şekilde enfeksiyon kaynağı haline gelerek ishal salgınına neden olabilmektedir. Örnek olarak ABD’de bir su parkında aynı anda 1700 kişinin enfekte olduğu rapor edilmiştir.

Şişme havuzlar masum olmayabilir

Plastik şişme su havuzları genellikle şehir şebeke suyu ile doldurulmaktadır. Şişme havuzlar okul, kreş gibi ortamlarda aktivite amaçlı olarak kullanıldığı zaman aynı anda çok sayıda çocuk tarafından kullanılmaktadır.

Bu durumda şişme havuzları kolaylıkla enfeksiyon kaynağı haline getirmektedir. Evde de kullanılabilen şişme havuzlar, aynı evde yaşayan çocukların haricinde başka çocuklar tarafından da kullanılıyorsa dikkatli olunmalıdır.

Kusma ve ishali olan çocukların kullanmaması gereken şişme havuzlarda; çocukların havuza girmeden önce sabun ile duş aldırılması, çocuğun havuzda su yutmaması, kirli bezi olan çocukların havuzdan uzak tutulması, çocuğun gaita kaçırması durumunda havuzun boşaltılarak temizlenmesi ve güneş altında en az 4 saat kurutulması enfeksiyon bakımından önemlidir.

Çocuğunuzu saat başı havuzdan çıkarın

Çocukların uzun süre havuzda kalmaları enfeksiyon bakımından riskli sonuçlar yaratabilmektedir. Halk arasında yüzücü kulağı olarak bilinen ve özellikle yüzme sonrasında görülen akut otitis eksterna uzun süre havuzda kalınmasının ardından yaşanabilmektedir.

Travmatize olmuş dış kulak yolunun yüzme havuzundaki su ile uzun süreli teması sonrasında mikrop kapmasına bağlı olarak kızarıklık, şişlik, kaşıntı, ağrı ve akıntı görülebilmektedir.

Yüzücülerde sık görülen yüzücü kulağından hem kendinizi hem çocuğunu korumak için;

 • Kulaklar kuru bir havluyla temizlenmeli, kulak çubuklarından uzak durulmalı
 • Saat başı havuzdan çıkılmalı
 • Kulaklara havuz suyu kaçtıysa baş her iki yana eğilerek çıkartılmasına özen gösterilmelidir.

Sızdırmaz bezler mikrop saçabilir

Havuz için tasarlanmış su geçirmez alt bezleri veya pantolonlar belli bir süre için çocuk altına yaptığında gaitanın kabaca dışarı sızmasını engellese de gaitada olabilecek mikropların havuz suyuna bulaşmasını engellememektedir.

Bu yüzden ishali olan çocuklar bu bezleri kullansa dahi havuza girmemelidir. Çocuk sağlıklı ve bu bezler ile havuza girmiş ise çocuğun altı yarım saat ya da 45 dakika da bir kontrol edilmelidir. Dolu bezler havuzdan uzak bir alanda değiştirilmelidir.

Bez değiştirildikten sonra eller mutlaka su ve sabun ile yıkanmalıdır.

Havuzda enfeksiyondan korunmak için 10 altın kural:

 1. Yüzülecek havuzun suyu berrak olmalı ve havuzun dibi net olarak görülebilmelidir.
 2. Havuzun düzenli olarak denetlendiğinden ve kontrol edildiğinden emin olunmalıdır. Yüzme havuzundaki suyun pH değeri 7.2 ile 7.8 arasında olmalıdır ve sudaki serbest klor oranı en az 1 ppm olmalıdır.

 3. Cryptosporidiuma bağlı ishal yaşanmışsa ishal düzeldikten sonraki 2 hafta içinde havuza girilmemelidir.
 4. En önemli noktalardan biri de havuzun gider ve devir daim yapan boru veya kanallarının güvenlik önlemi alınmış olduğundan emin olunmalıdır.

  Yüzme havuzundan sorumlu cankurtaranın bulunması ve boğulma vakalarına karşı gerekli önlemlerin alındığından emin olunmalıdır.

 5. Açık yarası olan kişiler havuza girmemelidir.
 6. Havuza girmeden önce mutlaka sabun ile duş alınmalıdır.
 7. Havuzun içinde havuz suyunu ağıza alınmalıdır.

  Çocukların da havuz suyunu ağzına almamasına özen gösterilmelidir.

 8. Havuzda en fazla bir saat vakit geçirilmelidir. Saat başı havuzdan çıkılmalıdır. Havuza tekrar girilecekse, dinlenip yeterli miktarda sıvı alınmalıdır.
 9. Havuzdan çıktıktan sonra kulaklar havlu ile kurulanmalıdır.

  Baş her iki tarafa eğilerek kulaktaki suyun tam olarak çıkması sağlanmalıdır.

 10. Tuvalet veya bez değiştirildikten sonra mutlaka eller su ve sabun ile yıkanmalıdır.
Güncellenme Tarihi: 09 Temmuz 2018Yayınlanma Tarihi: 09 Temmuz 2018

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/cocugunuzu-havuz-enfeksiyonundan-korumanin-10-yolu/

Çocukları enfeksiyonlardan korumanın pratik yolları

Çocuğunuzu Havuz Enfeksiyonundan Korumanın 10 Yolu

Tüm solunum yolu enfeksiyonları için önemli olan başlangıçta kişinin vücut direncini yüksek tutmasıdır. Vücut direnci düştüğü zaman enfeksiyon ilerleyebilir, olaya eklenen bakteriler enfeksiyonu ağırlaştırabilir.

Alt solunum yolları enfeksiyonlarında öksürük ve göğüste yanma hissi, balgam çıkarma, nefes darlığı gibi şikayetler görülebilir. Genel durum bozukluğu, aşırı halsizlik ve ateş önemli bulgulardır. Örneğin zatürrede genellikle üşüme ve titreme ile birlikte yükselen ateş olabilir.

Enfeksiyonu olan çocuğun uzman bir doktor tarafından değerlendirilmesi ve tedavisinin planlanması gereklidir.

Çocukları kış hastalıklarından koruma yöntemleri

Vücudumuzun hastalıklara karşı bir savunma mekanizması vardır. Beş yaşından küçük çocukların bağışıklık sistemi henüz gelişimini tamamlamamıştır. Enfeksiyonlar erişkine göre daha sık ve daha ağırdır.

Bazı çocuklarda genetik bir sorun sonucu çocuğun bağışıklık sisteminde kalıcı bir eksiklik bulunabilir. Bu çocuklar çok sık hastalanırlar, hastaneye yatmaları gerekebilir.

Bu durumun bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Çocukları enfeksiyonlardan korunmak için beslenme nasıl olmalıdır?

Beslenme bozuklukları bağışıklık sistemi zayıflatarak sık enfeksiyonlara yol açabilir. Özellikle 1 yaşına kadar anne sütü ile beslenmiş bebekler sütteki koruyucu hücreler ve antikorlar sayesinde daha az enfeksiyon geçirirler.

Daha ileriki yaşlarda tüm besin gruplarını dengeli oranlarda içeren, yaşa uygun beslenme programı bünyeyi güçlü tutar. Sağlıklı beslenen kişinin sürekli vitamin alması gerekli değildir.

Bilimsel açıdan vitaminlerin solunum yolları enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir özelliği olduğu gösterilmemiştir ancak vücutta bir takım vitaminlerin eksik olduğu saptanırsa vitamin kullanılabilir. Vitaminleri doğal gıdalardan almak daha yararlıdır. Örneğin turunçgillerin bol tüketimi önerilir.

Zayıflık gibi aşırı kilo da pek çok soruna yol açar. Obez çocuklarda da enfeksiyonlara yatkınlık artmıştır. Bu çocuklarda üst solunum yollarında yağ birikimi sonucu daralma olabilir, sık enfeksiyon görülebilir.

Çocuklarda enfeksiyon riskini arttıran nedenler

 • Çocuğun bulunduğu ortamın kalabalık olması çocukların birbirlerine enfeksiyon bulaştırma ihtimalini arttırır.
 • Kreşe yeni başlayan çocuk o sene farklı mikroplarla tanışarak sık enfeksiyon geçirebilir.

 • Solunum yolu enfeksiyonuna neden olan mikroplar hasta kişilerin bulunduğu ortamda solunan havadan nefes yoluyla veya öpüşürken, el sıkışırken ortaya çıkan damlacık enfeksiyonu yoluyla alınır. Bu nedenle el yıkamasına dikkat etmenin solunum yolu enfeksiyonlarından korunmada birincil koruma yöntemi olarak da kabul edilir.

 • Kış ayarında kapalı mekanlarda bulunulması enfeksiyonu olan bir kişinin diğerlerine de enfeksiyonu bulaştırmasına neden olabilir.
 • Havalandırmasız veya sigara içilmiş kapalı ortamlarda bulunma, toplu taşıma araçlarının daha sık kullanılması enfeksiyonların yayılmasını kolaylaştırır.

 • Alerjisi olan çocuklarda burun tıkanıklığı sıktır, sinüzite yatkınlık vardır.
 • Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda hem alt hem üst solunum yolu enfeksiyonları daha sıktır.

Hangi aşıları yaptırarak çocukları enfeksiyonlardan korunabiliriz?

Çocuğun tüm aşıları düzenli olarak yapılmalı ve kayıt tutulmalıdır. Zatürre (pnömokok) aşısı da son 2 yıldır artık aşı şemamızda yer almakta ve tüm bebeklere uygulanmaktadır. Çocuğunuz 2 yaşından büyükse doktorunuza sorarak aşılanma durumunu öğrenmeniz yararlı olur. Risk gruplarının her yıl sonbahar aylarında influenza (grip) aşısını yaptırması gerekir.

Bu yıl salgın yapan pandemik influenza (H1N1) virüsüne karşı üretilen aşının kullanılması risk grubundaki kişiler (5 yaşından küçükler, hamileler, kronik hastalığı olan erişkinler)  için hayati öneme sahiptir.

6 aydan küçük prematüre bebekler (doğum ağırlığı < 1500 gram ve solunum desteği almışlarsa) doktorları kontrolünde kış ayları boyunca RSV enfeksiyonundan koruyucu antikor içeren bir ilaç kullanılmalıdır.

Grip virüsünün A, B, C tipleri vardır. A tipi hem hayvanlarda hem de insanlarda enfeksiyona yola açabilir. Bu virüs her yıl antijenleri yeniler. Örneğin kuş gribi (H5N1) enfekte kümes hayvanlarını tüketen insanlara bulaşan ve ağır hastalığa ve ölüme yol açabilen bir A tipi virüsüdür.

  H5N1 insandan insana temas ile bulaşmaz. Domuz gribi (H1N1) ise insandan insana bulaşıcılığı yüksek bir grip virüsüdür. Hastalığın seyri sağlıklı erişkinler için hafiftir. Ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrıları, boğaz ağrısı, öksürük ve ishale yol açabilir. Ateş genellikle 3 günden kısa sürer.

Olguların bir kısmında orta kulak iltihabı ve zatürre gelişebilir. Vücut direnci düştüğünden olaya bakteriler eklenip enfeksiyon ağırlaşabilir. Soğuk algınlığı ise genellikle rinoviruslara  bağlı gelişir. Nezle, boğaz ağrısı, ses kısıklığına yol açabilir. Ateş yoktur veya hafiftir.

Bulgular ortalama 1 haftada düzelir, ancak 1 yaşından küçük çocuklar bronşiyolit açısından riskli oldukları için bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Genel hijyen kurallarına uyma (el temizliği, aşırı kalabalıktan kaçınma, yeterli havalandırması olan ortamlarda bulunma), sigara dumanına maruz kalmama, iyi beslenme ve en önemlisi aşılama enfeksiyonlardan korunmada etkin yöntemlerdir.

Çocukları mevsimsel gripten koruyan önlemler

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/cocuk-enfeksiyon-korumak/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.