Çocuğunuzun Bağışıklığını Güçlendirmenin Yolları

içerik

Bebeklerin Bağışıklığı Neden Düşer? Nasıl Beslemeliyim?

Çocuğunuzun Bağışıklığını Güçlendirmenin Yolları

Sizden gelen soru:

merhabalar.otuz aylık bebeğim war sürekli hastalanıyor,bagışıklıgi düşük oldugunu öğrendim, ve yemekle arası yok.elimden gelenin en iyisini yapmak istiyorum, bütün witamınleri alsın istıyorum.sizden ögrenmek istediğim; neden bağışıklık düşük olur bebegimi nasıl beslemeliyim? teşekkürler.

Cevap:

Kısaca Bağışıklık Nedir?

Bağışıklık sistemi, bir canlıdaki hastalıklara karşı koruma yapan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin toplamıdır.

Sistem, canlı vücudunda geniş bir çeşitlilikte,virüslerden parazitik solucanlara, vücuda giren veya vücutla temasta bulunan her yabancı maddeye kadar tarama yapar ve onları, canlının sağlıklı vücut hücrelerinden ve dokularından ayırt eder.

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemimizin görevleri ve vücudumuz için önemi nedir?

İnsan vücudu, hastalıklara karşı bir savunma sistemi ile donatılmıştır ve bu yüzden de kendi kendini iyileştirme yeteneğine sahiptir. Bağışıklık sisteminin birinci görevi, vücudu enfeksiyonlardan ve kanserden korumaktır.

Hastalığa yol açan maddeler tarafından uyarıldığında bu sistem hemen harekete geçer. Bağışıklık sistemi, yabancı olarak algıladığı bir mikroorganizma ile karşılaştığında belirli hücreler bundan kurtulmak için savaşmaya başlar, ikinci kez aynı mikroorganizma ile karşılaştığında da vücudu enfeksiyondan korur.

Bağışıklık sistemimizin vücudumuz için önemi büyüktür. Yaşımız ilerledikçe bu sistem zamanla yorulur ve bazı önemli işlevlerini kaybeder. Yaşlandıkça, bu inanılmaz derecede karmaşık yapıdaki savunma sistemi yavaş yavaş zayıflar ve kanser hücreleri oluşur veya mikroorganizmalara karşı savunma yeteneğini yitirir.

Güçsüz bir bağışıklık sistemi daha sık enfeksiyon geçirme, enfeksiyonların daha uzun ve daha ağır seyretmesi dışında kansere yakalanma olasılığımızın da artması demektir.

Güçlü bir bağışıklık sistemi, vücudumuzun enfeksiyon hastalıklarından korunmasında, virüs,bakteri, mantar ve parazitlerle savaşmada en önemli gücüdür.

Çocuklarda ve erişkinlerde bağışıklık sistemi neden zayıf düşer?

Her insan sağlam fakat tam gelişmemiş bir bağışıklık sistemi ile doğar. Doğumdan hemen sonra anne kanından bebeğe geçmiş faktörler bebeği korur. Anne sütünün içindeki çeşitli maddeler ve antikorlar da çocuğun bağışıklığını güçlendirir. O nedenle anne sütü ile beslenmeyen bebekler daha sık enfeksiyonlara yakalanır ve hastalanır.

Bağışıklık sistemi çocuğun yaşamı boyunca adım adım güçlenerek mikroorganizmalar ile savaşmayı öğrenir ve öğrendiklerini belleğinde saklar. Bağışıklık sistemi en kuvvetli olduğu seviyeye ergenlikte ulaşır.

O nedenle her erişkin sağlam ve işler halde bir bağışıklık sistemine sahiptir.

Ancak sık hastalanma, çevre koşullarının uygun olmaması, stres, aşırı yorgunluk, uykusuzluk, kötü ve yetersiz beslenme, sigara ve alkol kullanımı, aşırı egzersiz gibi etkenler bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur.

Bağışıklık sistemimizin zayıflamaması için nelere dikkat etmek gerekir?

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanın en iyi yolu, sağlıklı bir yaşam tarzıyla olur. Kilo kontrolü, sağlıklı bir diyet ve düzenli ve ağır olmayan egzersiz enfeksiyonlara karşı savaşta vücudu güçlü kılar. Temizlik, özellikle düzenli el yıkamak, vücudu mikroorganizmalardan uzak tutar.

Bağışıklık sistemini formda tutmak için belirli vitamin ve minerallerden zengin, dengeli ve doğal bir beslenme şekli uygulamalıdır. Taze sebze ve meyve yemeyi ihmal etmemek gerekir.

Böylece A, C ve E vitaminleri yeterli alınmış olur. Genellikle ağır yiyeceklere yöneldiğimiz kış aylarında yeterli meyve ve sebze tüketiminin yanında vitamin desteğinin yapılması kaçınılmazdır.

Ancak vitamin tüketimi bilinçsizce değil, doktor kontrolünde olmalıdır.

Özellikle hangi dönemlerde bağışıklık sisteminin zayıflamasına karşı önlem almak gerekir?

Özellikle iyi havalandırılmayan ve klima ile ısıtılan kalabalık, kapalı ortamlarda yaşadığımız kış aylarında solunan havada mikroorganizma yoğunluğunun artması, ağır yağlı yiyeceklere yönelme, hareket azlığı ve stresin artması bağışıklık sistemimizin zayıflamasına yol açacaktır. Bu aylarda sık yakalandığımız nezle grip gibi hastalıklar da bağışıklık sistemimizin yorulmasına ve zayıflamasına neden olur.

Bağışıklık sisteminin daha zayıf olduğu bebekler, küçük çocuklar ve yaşlıları hastalıklardan korunmak için de gerekli önlemlerin alınması önemlidir.

Çocuğun Bağışıklık Sistemini Güçlendirme

Bağışıklık sistemi olmasaydı en küçük virus enfeksiyonu bile insanı öldürebilirdi.Bağışıklık sistemi hepimizin bildiği gibi sağlıklı bir yaşam sürmede son derece önemli.

Hele konu çocuklar olunca bağışıklık sistemlerinin iyi çalışması ve iyi eğitilmiş olması ömür boyu daha sağlıklı olmalarını sağlayabiliyor.İyi eğitilmiş olması diyorum çünki bağışıklık sistemi de eğitilebiliyor.

Aynı çocuğun eğitimi gibi.Virüslerin ,bakterilerin mantarların çok olduğu ve yiyeceklerin temiz olmadığı bir ortamda bu kendiliğinden oluyor.

Ancak günümüz dünyasında  gelişmiş ülkelerde pek çok çocuk steril,temiz ortamlarda büyüyor,temiz yiyecekler yiyor

Bağışıklık sisteminin eğitilmesi hem enfeksiyonlarla savaşmak için önemli hem de bu sayede bağışıklık sistemi kendi silahlarının kendi silahlarını kendine çevirdiği otoimmün hastalıklar (crohn ve ülseratif kolit örneğin) ve allerjik hastalıkların olma olasılığı azalıyor.

1989’da İngiliz Doktor Strachan tarafından ortaya atılan hijyen hipotezine göre çocuklar virus mantar ve bakterilerle karşılaşmadıklarında allerji,astım, egzema gibi hastalıkların olasılığı artıyor. Çok çocuklu ailelerde astım daha az görünüyor.Hijyen ne kadar artarsa egzema ve allerji riski o kadar artıyor.

Bağışıklık sistemi hem virus mikrop ve mantarları öldürme hem de hafıza fonksiyonu olan inanılmaz dinamik bir mekanizma

O zaman ne yapmalı ?Doğumdan itibaren çocuğun bağışıklığını güçlendirmenin, eğitmenin yolu var mıdır? Hem enfeksiyon olasılığını azaltıp hem de astım allerji gibi rahatsızlıkların olma riskini azaltabilir miyiz? Tıpta pek çok şeyde olduğu gibi bu sorunun da % 100 kesinlikleşmiş bir yanıtı yok. Ancak bildiklerimiz bağışıklık sistemini güçlendirecek bir yol haritasını bebeklikten itibaren oluşturmamıza yardımcı oluyor.Önce bu konuyla ilgili bildiğimiz gerçeklere bakalım. Sonra da yol haritamızı oluşturalım.

 • Bağışıklık sistemi oldukça karmaşık birimlerden oluşup oldukça karmaşık fonksiyonları yerine getirirken beslenme çok önemli. Özellikle protein,fitonutrientler dediğimiz vitaminler ve antioksidanlar,omega 3 yağ asitleri
 • Yararlı bakteriler bağışıklık sisteminin eğitiminde önemli. Vücudun bir çok yerinde, özellikle bağırsak florasında milyonlarca faydalı mikroorganizma var. Bunların varlığı bağışıklık sisteminin hafıza fonksiyonunu yerine getirmesi için gerekli.Bu bakteriler anne sütü içen bebeklerde ve fermente besinlerle artıyor. Antibiyotikler ve temizlik malzemeleri bu floraya zarar verebiliyor.
 • Bağışıklık sisteminin hafıza fonksiyonunun gelişmesi için aşılama çok önemli.Aşılar çocuğun doğal bağışıklık kazanması tehli ya da zararlı olabilecek bir sürü hastalığa karşı vücutta direnç geliştiriyor.

Bir çocuk hiç hastalıklarla tanışmazsa vücut direnci gelişmez.Hastalıklarla karşılaşmaları gerekir.Aşırı koruma faydadan çok zarar getirir.

O zaman çocuğumuzun bağışıklığını geliştirmek için şöyle bir yol haritası çıkıyor ortaya.

1- Anne sütü

(Hem aktif hem pasif bağışıklığa inanılmaz faydası var.Mümkünse çocuklar iki yıl     emzirilmeli bence.İmmün sisteme etkisi ikinci yıl azalıyor ancak mevcut.)

 2-Kademeli olarak azalan sterilizasyon

İlk 3 ay ortamı tümden sterilize etmek ve hasta kimseleri çocuğa yaklaştırmamak    uygundur.Çünki bu dönemde çocuğun kendine özgü bağışıklık sistemi eğitilmeye hazır değildir.Enfeksiyonlar ağır geçer.

En önemli direnç zaten anneden geçen antikorlardır. Daha sonra sterilizasyonu kademeli olarak azaltmakta fayda vardır.Çocuklar 6 haftadan itibaren hergün temiz havaya çıkarılmalı.5 dakika bile olsa bu önemlidir.

Çocukların oyun parkına çıkmasına izin verilmeli,aşırı korunma

3-Fermente gıdalara erken başlamak

Floranın güçlenmesi için erkenden yoğurt gibi fermente gıdalara başlanması.6-7. ay gibi yoğurda başlanması uygundur.Kefir de bebeklikten itibaren azar azar verilebilir.Bu şekilde bebeğin bağışıklık sistemindeki hafıza fonksiyonu güçlenir.Ancak yiyecek allerjilerine dikkat.

 4-Antibiyotiklerden mümkün olduğunca kaçınma

Antibiyotiklerin gereksiz yere kullanılmaması, doğru endikasyonlarla ancak bakteriyel enfeksiyon şüphelenildiğinde kullanılması.

5-Probiyotiklerle takviye

Çalışmalar üst solunum yolu enfeksiyonlarının ve mide bağırsak enfeksiyonlarının çok yoğun olduğu dönemlerde düzenli probiyotik kullanımının koruyucu olabileceğini gösteriyor.

6-Bitkisel besinler

Çocuğun bebeklikten itibaren fitonutrinetları sebze ve meyvelerdeki vitaminleri alması.

Mevsiminde ve mümkün olduğunca organic sebze ve meyvelerin tüketilmesi.

Sebze meyve alımı yeterli değilse vitamin takviyesi.

7-Dengeli beslenme

Çocukların kücükten itibaren sabırla ve abur cubura taviz vermeyerek dengeli beslenmeye alıştırılması.Beyaz şeker vücudun ve bağışıklık sisteminin düşmanı.

8-Aşılama

Aşılama çok önemli çünki çocuklarımızın bir çok çocukluk hastalığına karşı doğal bağışıklık kazanmasını istemeyiz ve göze alamayız.Ve hayır aşılama bağışıklık sistemini zayıflatmıyor,güçlendiriyor.

9-Evde çok fazla kimyasal madde kullanılmaması.

Arap sabunu gibi doğal     temizleyicilerin tercih edilmesi.Çamaşır suyu ciff gibi kuvvetli ürünlerin kullanılmaması. Unutulmamalı temizlik maddeleri de bakteri direncine yol açabiliyor ve allerji gelişiminde rol oynayabiliyor.

10-Çocukları aşırı korumaktan sakınmak

Dikkat ediniz nerede çok korunan,hasta insanlara hiç yaklaştırılmayan,çok steril bir ortamda büyüyen çocuk varsa onlar daha fazla hasta olur. Üstelik bu yetmiyormuşçasına daha fazla allerji ve astım geliştirirler.Çocuklarımız rahat büyüsün, havaya göre giyinsin ve diğer çocukların arasına düzenli olarak karışsınlar.

Источник: http://www.renklinot.com/soru-cevap-2/bebeklerin-bagisikligi-neden-duser-nasil-beslemeliyim.html

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Çocuğunuzun Bağışıklığını Güçlendirmenin Yolları

Kış yüzünü göstermeye başladı. Bu da soğuk havaların yine bizi donduracağını işaret ediyor. Tabi soğuk olur da hastalık eksik kalır mı? Şimdi size bir cümle söyleyeceğim. Bu cümleyi mutlaka hepimiz bir tanıdığından duymuştur.

‘Ben kolay kolay hasta olmam!’ İşte bunun sebebi bağışıklık sisteminden geçiyor. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişiler kolay kolay viral veya bakteriyel hastalıklara yakalanmıyor.

Peki bu bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Hatta en dipten anlatmamız gerekirse bağışıklık sistemi nedir?

Yazımıza bağışıklık sistemi yani immün sistem nedir sorusu ile başlayalım. Bağışıklık sistemi, hayvan ve insan gibi gelişmiş canlıların vücudunun biyolojik savunma mekanizmasına verilen addır. Peki bağışıklık sistemi en çok hangi dönemlerde zayıflar gibi sorular duyuyorum.

Bu sistemin güçlendirilmeye en çok ihtiyaç duyduğu vakit sıcak aylardan soğuk aylara geçiş dönemidir. Bunun sebebi ise vücudumuzun soğuk mevsimlerde daha fazla direnç göstermek zorunda olmasıdır. Bu dönemlerde bağışıklık sistemine verdiğiniz destekler genelde besin maddeleri, bol bol su ve de temiz hava ile sağlanır.

Besin maddeleri gerekli mineral ve vitaminleri sağlarken su vücudunuzdaki toksik maddelerin atılımını kolaylaştırır. Temiz havanın ise direkt olarak kan üzerinde etkisi vardır. Temiz kana oksijenlenmiş kan da denilebilmesi ile beraber kanın temizlenmek için ilk uğradığı durak akciğerlerdir ibaresini kullanmamız pek de yanlış olmaz.

Aldığınız temiz hava kanınızın temizlenmesine yardımcı olduğundan dolayı bağışıklık sisteminizin direncini arttırmada çok yararlı bir yöntemdir.

Bağışıklık Sistemini Zayıflatan Faktörler

Eğer bir konuda tedbir almak istiyorsak önce o konunun kötü yönlerini iyice bilmemiz gerekir. Bağışıklık sistemini zayıflatan faktörlergenel olarak şöyledir;

 • Yaşlılık; bağışıklık sisteminin zayıflamasında doğal bir faktördür.
 • Temiz hava, su ve ışık eksikliği bağışıklık sisteminizin işini ağırlaştıracak ve bunun sonucunda ise vücuda giren zararlı bir mikroorganizmayı etkisiz hale getiremeyecek kadar zayıflar.
 • Yetersiz uyku vücudunuzun yeteri kadar dinlenememesine yol açar ve bu bağışıklık sistemini zayıflatır.
 • Sürekli strese maruz kalmak, yetersiz hareket etmek, aşırı soğuğa maruz kalmak gibi faktörler de bağışıklık sistemini olumsuz etkiler.

Bağışıklık sistemi hayat kalitenizi arttıran bir sistemdir. Eğer bağışıklık sisteminiz zayıfsa çabuk hastalanırsınız, kendinizi en ufak bir enfeksiyonda oldukça yorgun ve bitkin hissedersiniz, kas ağrıları oluşu ve örnekler böyle çoğaltılabilir. Artık bağışıklık sisteminin önemi konusunda hemfikirsek şimdi bağışıklık sisteminizi güçlendirebilmek için yapabileceklerinize geçelim.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Yapılabilecekler

Sağlıklı, sağlıklı olduğu kadar da güçlü bir bağışıklık sistemi sadece hastalıklara yakalanma riskinizi düşürmez, var olan hastalığınızın tedavisinin daha kısa sürede sonuçlanmasını da sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılabilecekler;

 • Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için ilk koşul temiz hava, bol su ve ışık üçlemesidir.
 • Yeterli sürede uyku ve stresten uzaktan durmak.
 • Beslenme. Beslenme bağışıklık sisteminin temelini oluşturan vitamin ve minerallerin alınması için temel koşuldur. Bu sistemin sağlıklı olarak çalışmasını vücudumuz ancak dengeli beslenme ile sağlar.

Bu maddelerden anladığımız kadarıyla beslenme vücudumuz için çok önemli bir işlemdir. Doğru besinlerle düzenli olarak beslenildiği vakit hastalık vücudunuza biraz zor uğrayacaktır. Dilerseniz şimdi bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri inceleyelim.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlendirmek amacıyla tüketebileceğiniz besinler genelde vitaminlerine göre ayrılır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için öncelikle fast food’u hayatınızdan çıkartacaksınız.

Daha sonra yapmanız gerekenler ise hayatınıza bayat hiçbir şeyi almamak olacaktır. Unutmayın taze besinler vitamin yuvası iken doğru koşullarda saklanmamış bayat besinler mikroorganizmaların üremesi için çok müsait bir yerdir.

Bu yüzden bayat veya çürümüş besinleri tüketirken 2 kere düşünmenizi tavsiye ederim. Şimdi geçelim önerecek olduğum besinlere;

 • Sonbahar sebze ve meyvelerinizi sofranızdan ayırmayın. Bu besin kaynakları bol miktarda vitamin içermesinin dışında tükettiğimiz anda antioksidan alıyoruz. Antioksidanın vücut üzerindeki görevi ise temizlik ve bağışıklığa destektir. Bu meyve ve sebzeler arasında en çok kabul görenler arasında nar, elma, portakal, ıspanak, lahana, brokoli ve karnabahar bulunuyor.
 • Haftanın en az 2 günü balık yiyin. Çünkü balık içerisinde bulunan omega 3 ve diğer faydalı yağlar ile iyi huylu kolesterolün yükselmesi ve kötü huylu kolesterolün düşmesini sağlıyor. Ancak balığın taze olmasına dikkat etmenizi özellikle vurguluyorum.
 • Çocuklarınızı kesinlikle paketlenmiş gıdalara alıştırmayın. Sağlıklı gelişen bir nesil için beslenme alışkanlığının küçük yaşlarda kazandırılması gerekmektedir. Yemek yemediği zamanlarda doyması amacıyla paketlenmiş gıdalardan yedirmeyin. Çünkü bu tip gıdaların faydası yok zararı çok.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için günde en az 2 buçuk litre su için. İçtiğiniz bu sular boşaltımı hızlandıracak, hızlanan boşaltım sistemi ile de toksik maddeler vücudunuzda konaklayamayacaklar.
 • Brokolinin hayatınızda bir yer oluşturmasına izin verin. Çünkü brokoli içermiş olduğu sulforan maddesi ile antioksidan etki gösterir, C ve E vitaminlerini içerir. Bu etkiler ise bağışıklık sistemini doğrudan etkilemektedir.

Bu besinleri tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirme yolları arasından seçip elediğim bu yollar uygulanabilmesi en kolay yollardır.

Ancak yine de siz bu meyve veya sebzelerden hiçbir tanesini sevmiyorsanız sevdiğiniz besinlerin içerdiği vitaminleri ve mineralleri inceleyip bu vitamin ve minerallerin bağışıklık sistemi üzerine etkisini inceleyebilirsiniz.

bağışıklık sistemigüçlendirme

Источник: https://yasamloji.net/saglik/bagisiklik-sistemini-guclendirmenin-yollari.html

Bağışıklığı Güçlendirmenin Yolları

Çocuğunuzun Bağışıklığını Güçlendirmenin Yolları

Herkesin bağışıklık sistemi farklı çalışmakta olduğu için günlük hayatımız içinde bakterilerden, virüslerden korunma seviyemizde farklıdır. Peki, bağışıklık sistemi neden zayıflar veya çöker? Bağışıklığı güçlendirmenin yolları nelerdir?

Bahar aylarında en sık rastlanan durumlardan biri polen ve tozlara karşı hassasiyetten dolayı ortaya çıkan bahar alerjisi ile pek çok sebepten kolayca maruz kaldığımız grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar.

Tüm bunların kolayca ortaya çıkmasındaki en büyük etken zayıf bağışıklık sistemidir. Herkesin bağışıklık sistemi farklı çalışmakta olduğu için günlük hayatımız içinde bakterilerden, virüslerden korunma seviyemizde farklıdır.

Hastalıklardan kolay etkilenmemek veya daha çabuk iyileşebilmek için de bağışıklığı güçlendirmenin çaresine bakmalıyız.

Şimdiye kadar her ne kadar grip, soğuk algınlığı gibi tedavisi nispeten daha kolay hastalıklardan bahsetmiş olsam da çağımızın en çabuk ilerleyen hastalığı kanser gibi meşakatli hastalıklarla mücadele için de bağışıklık sistemi çok önemlidir.

Bağışıklık Sistemi Neden Zayıflar veya Çöker?

Sindirim sistemi, dolaşım sistemi, bağışıklık sistemi gibi vücudumuzu yöneten pek çok sistem vardır. Düzgün çalışmaları için ihtiyaç duydukları şartlar gerçekleştiği sürece herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ancak bazı sebepler yüzünden bağışıklık sistemi zayıflar ve hatta çöker.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasındaki en önemli sebep yanlış beslenmedir. Doktora danışmadan yapılan hatalı diyetler, yeterli miktarda ve kaliteli protein tüketmemek, doğal sebze ve meyveler, tahıllar, bakliyatlar tüketmemek en önemli sebepleri.

Bağışıklık sisteminin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve antioksidanları vermediğiniz sürece her türlü hastalığa davetiye çıkarıyorsunuz. Ben bağışıklık sistemini bilgisayarlardaki anti-vrüs programlarına benzetiyorum.

Bağışıklık sistemimiz güçlü olduğunda yani anti-virüs programınız açıksa gelen virüsleri tespit edip vücuda almamak veya yok etmek oldukça kolaydır. Aksi halde tüm virüslere karşı korumasızsınız!

Tüm bunlara ek olarak, yapılan araştırmalar ilerleyen yaş ile birlikte bağışıklık sisteminin yavaşladığını gösteriyor. Bu yüzden de özellikle belirli yaşlardan itibaren bağışıklığı güçlendiren besinler tüketmenin önemi daha da artıyor.

Elbette her zaman güçsüz düşmemizin sebebi sağlıksız beslenme değildir. Stresli hayat, depresyon, yetersiz uyku, hareketsiz yaşam, artan alkol tüketimi, D ve B12 vitamini eksikliği, sigara alışkanlığı gibi sebepler bağışıklık sisteminin olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır.

1- Bol Su Tüketmek :

Su içmenin en önemli görevlerinden biri tüm hücrelere yeterli oksijenin taşınmasını sağlamaktır ki bu da vücudumuzdaki tüm sistemlerin gerektiği gibi çalışması için şarttır. Ayrıca su, atıklarla birlikte hastalanmamıza sebep olan bakteri ve virüslerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Bu yüzden gün içerisinde yeteri miktarda su tüketmek gereklidir.

Su içmeyi sevmiyor, unutuyor musunuz? Aslında hepsinin bir çözümü var. İşte su içmenin yolları—> Daha çok su içmenin yolları

2- Bağışıklığı güçlendiren besinler tüketin :

Aslında tüm maddeler içerisinde en önemlisi diyebilirim. Ne tükettiğiniz kadar ne tüketmediğiniz de büyük önem taşımaktadır.

Özellikle stresli ve yoğun geçen günlük hayatımızda yaptığımız en büyük hata, işlenmiş hazır gıdaları kafeini, gazlı içecekleri, tatlı yiyecekleri fazla tüketmek.

İlk yapılması gereken bu tür gıdaları mümkün olduğunca beslenme alışkanlığınızdan çıkarmanız gerekiyor.

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve sağlıksız gıdalar yerine de bağışıklığı güçlendiren besinleri koymak şarttır. Özellikle antioksidan zengini sebze ve meyvelerden hemen her öğün tüketmek de fayda var.

İşte böylesi besinlerden biri domates. İçindeki likopenler sayesinde pek çok kanser türü riskini azaltmaktadır. Bu yüzden tam mevsimi olan yaz aylarında bolca domates tüketip, kış ayları için de evinizde domates konservesi yapabilirsiniz.

Haftada 2 kez balık tüketmek, omega-3 almak demektir ki bu da yine bağışıklığın güçlenmesinde ve hastalıklarda savaşta önemli bir faktördür.

Özellikle yoğurt ve kefirde ciddi oranda bulunan probiyotikler, hastalıklara sebep olan mikroorganizmaların çoğalmasını engelleyip, zararlı bakterilerin vücuttan atılmasını sağlarlar. Özellikle pırasa, enginar, patlıcan gibi besinlerle tüketildiklerinde daha iyi fayda gösterirler.

Aslında bağışıklığı güçlendiren besinler elbette bunlarla sınırlı değil. Sadece bu besinleri içeren bir yazıyı yakında yayınlayacağım için bağışıklığı güçlendirmenin diğer yollarıyla devam ediyorum.

3- Uyku Düzeninize Dikkat Edin :

Uyku sırasında bağışıklık sistemimiz çalışmaya, zararlı organizmalarla savaşmak için hazırlık yapmaya devam eder. Düzensiz ve az uyuyan kişilerde vücut direnci zayıflayacağından hastalıklara yakalanma riski de artar. Uykusuz kalmak, hormonların, kasların, organların sağlıklı çalışmasını engelleyen bir etki gösterir ve hastalıklara karşı daha açık olmasına sebep olur.

Uyumanın bazen ne kadar zor olduğunu iyi bilenlerdenim. Gün içerisinde çok yorulduysam, koşturduysam uykuya geçiş sürecim tam bir işkence haline geliyor.

Dahası bu şekilde uyumakta zorlandığım gecelerdeki uykum da oldukça kalitesiz oluyor. Bu da ertesi gün yorgun ve enerjisiz uyanmama sebep oluyor. Ancak tüm bu sorunları çözmenin de kolay yöntemleri var aslında.

Daha iyi ve kolay uyumak için önerileri okumak isterseniz—> Daha iyi uyumak için

 • Etiketler
 • bağışıklığı güçlendiren besinler

Источник: https://www.esraninportresi.com/saglik/beslenme/bagisikligi-guclendirmenin-yollari/

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir

Çocuğunuzun Bağışıklığını Güçlendirmenin Yolları
İnsanın bağışıklık sistemi, vücuda dışarıdan gelecek olan mikroorganizmalara karşı vücudu korumaktır. Vücudumuz hastalıklara karşı bu sistem sayesinde ayakta durmaktadır. Bağışıklık sisteminde herhangi bir sorun olmaya başlarsa bu hemen hastalık olarak karşınıza çıkar.

Özellikle 1 ile 3 yaşları arasında çocukların bağışıklık sistemleri daha tam olarak gelişmemiştir. Bu sebepten ötürü daha sık hasta olmaktadır.

Çocuklar genellikle kendilerini bu tehlere karşı koruyamadıkları için aileler bu konuda çocuklarının bağışıklık sistemini korumak adına bir takım önlemler almalılardır.

Bölüm1 : Beslenme

1Belkide her şeyin başı su. Su insan vücudu için o kadar gerekli ve yararlı ki belki her konuda suyu düzenli tüketmek sorunları çözecektir. Su vücuttan toksinleri atar ve vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırır. Bu sebepten ötürü çocuklarınızın suyu bolca tüketmesini sağlamalısınız.

2Ceviz,bağışıklık sistemini en çok güçlendiren besinlerden biridir. Çocuğunuzun günde 1-2 tane ceviz tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirmesini sağlayabilirsiniz.

3Kayısı. Çocukların sağlıklı bir gelişim için A vitamini alması şarttır. Kayısı içeriğinde A vitamini oldukça fazla bulunmaktadır. A vitamini bağışıklık sitemini güçlendiren bir vitamindir.

4Sarımsak. Neredeyse her derde deva olan sarımsak tam bir soğuk algınlığı ve grip savaşçısıdır.

5Kivi içeriğindeki bol C vitamini sayesinde bağışıklık sitemini güçlendiren vitaminlerin başında gelmektedir.

6Esmer Pirinç içeriğinde bolca bulunan Selenyum sayesinde kanserle savaşan hücreleri canlandırmakta ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

 • Çocuklar beslenme açısından hangi besinin tüketilmesi gerektiğini çok iyi bilmediklerinden ebeveynler bu konuda çocuklarına yardımcı olmalı ve sağlıklı, vücudu için ihtiyacı olan besinleri alarak beslenmelilerdir.

Bölüm2 : Tedbirler

1Özellikle çocuklukta uykunun önemi oldukça fazladır. Bundan dolayı uykunun belli bir düzen içinde ve yeterli miktarda alınması sağlanmalıdır.

2Çocukların mümkün olduğunca aşırı hijyenik ortamda büyütülmemesi gerekir. Bağışıklık sisteminin gelişmesi için dışarıdan gelecek virüs ve mikropların bazılarına da vücutlarının alışması gerekir.

Çocuğun yetiştirildiği ortamın dışında bu virüs ve mikroplar fazlasıyla bulunmaktadır. Eğer bu virüs ve mikroplara çocuğun bağışıklık sistemi alışmazsa hemen hemen her evden dışarı çıkışınızda hasta olacaktır.

3Çocuğunuzun her geçirdiği hastalığın hemen akabinde bağışıklık sisteminde düşüşler görülebilir.Bu hastalık sonrası dönemlerde çocuğunuzla ilgili önlemleri arttırabilirsiniz.

4Kış mevsimi geldiğinde daha çok önlem almaya özen göstermelisiniz. Genel olarak bu mevsimde hastalıklar daha çok yaşanmaktadır.

5Çocuğunuza doktor kontrolü dahilinde bağışıklıklarını güçlendirmek adına vitamin ve bağışıklık güçlendirici doğal ürünlerden verebilirsiniz.

6Şayet doktorunuz bilgisi yoksa ve siz tamamen kulaktan dolma bilgilerle bağışıklığı güçlendirme adına çocuğunuza aşırı ilaç veriyorsanız bu noktada en büyük yanlışı yapıyorsunuz demektir. Böyle bir karar verilecekse bunu doktor kontrolünde yapmak en doğrusudur.

7Evinizin içerisinde stresin hat safhada olduğu bir ortam mevcutsa bunu bir şekilde sonlandırmalısınız. Çünkü stres doğrudan bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkilemektedir.

8Çocuğunuzu doğal yollardan koruyamıyorsanız ,sıkça hastalanmaya devam ediyorsa yahut hasta olmadan önlem almak istiyorsanız bu açıdan aşı imdadınıza yetişmektedir. Bu yapılacak aşıların bilinçli ve belli bir düzen içerisinde yapılması gerekmektedir. Bu açıdan aşı yaptırırken bu noktalara da dikkat etmelisiniz.

9Ailenizin içinde mutluluk değilde mutsuzluk hakimse bu da sağlık açısından çocuğunuzu olumsuz etkileyecektir. Yapılan araştırmalara göre psikolojinin, sağlıklı bir yaşam üzerinde oldukça etkili olduğu belirlenmiştir. Bu sebepten ötürü çocuklarına mutlu bir ortamda büyüme şansı vermek onların bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili faktörlerden biridir.

10Çocuğunuz spor yapabilecek yaşa ulaştıysa onu hoşlandığı alandaki spora yönlendirmeniz bağışıklık açısından yararlı olacaktır. Aktif bir şekilde spor yapılırsa vücut daha sağlıklı ve dirençli kalacaktır.

Источник: https://www.pekinasil.com/cocuklarda-bagisiklik-sistemini-guclendirme/

Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Çocuğunuzun Bağışıklığını Güçlendirmenin Yolları

Kış ayları geldiğinde malum hepimiz çocuklarımız hasta olmasın diye onlara ne yedireceğimizi şaşırırız.

Bu nedenle tüm anne ve babalar için çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekleri uzmanlarına sorduk ve burada sizlerle paylaşmaya karar verdik.

Kışın özellikle okula ve kreşe giden çocuklar daha fazla hastalığa maruz kalırlar. Çünkü hastalanan bir çocuk okula gelerek tüm hastalığı o sınıftaki çocuklara kolayca bulaştırır.

Burada işte çocukların bağışıklık sistemi devreye girer. Bu nedenle çocuğunuzun bağışıklık sistemini ne kadar iyi tutarsanız etraftan hastalık kapma olasılığı okadar azalır.

Bu yüzden beslenmesi bu konuda son derece önemlidir.

Doğru ve dengeli beslenmesinin yanında bazı özel karışımlar da tüketirse çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlarsınız.

Bağışıklık sistemi nedir? Bağışıklık sistemi vücudun aslında bir tür savunma mekanizmasıdır. İnsanlar doğdukları andan itibaren bağışıklık sistemi sayesinde sağlıklı bir ömür sürer. Bebeklere uzmanların sürekli olarak anne sütü verin diye diretmelerinin altında da bağışıklık sistemi faktörü vardır.

Çünkü yeni doğan bebeğin o güçsüz olan bağışıklık sistemi sadece anne sütü sayesinde güçlenir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi hem çocuklar için hem de yetişkinler için kısacası herkes için son derece önemlidir. En kötü hastalıklardan tutun da en basit hastalıklara kadar vücudumuzu bağışıklık sisteminiz savunur.

Bu nedenle çocukların bağışıklık sistemini nasıl güçlendiririz konusu da son derece önemlidir.

Bağışıklık sisteminde uykunun önemi

Aslında bağışıklık sistemini güçlendiren faktörler sadece çocuklar için değil yetişkinler için de gerekli. Bu nedenle çocuğunuz için uygulayacağınız bu önlemleri kendiniz için de uygulamalısınız. Bağışıklık sisteminin yegane ve ebedi düşmanı uykusuzluktur.

Yeterli çekilen bir uyku bağışıklık sisteminin kolay kolay zayıflamasına izin vermez. Vücut daha zinde ve daha iyi hisseder kendini. Uykuda kendini yenileyen vücut özellikle çocuklarda daha fazla zamana ihtiyaç duyar. Çünkü çocuklar aynı zamanda uykuda büyüme gösterirler.

Bu nedenle erken yatan ve erken kalkan bir uyku düzeni olduğundan ve yeterli uyuduğundan emin olmalısınız çocuğunuzun.

Bağışıklık sistemini güçlendirmede beslenmenin önemi

Beslenme kesinlikle ciddi bir rol oynuyor bağışıklık sistemini güçlendirmede. Hele ki konu çocuklar olunca beslenmenin önemi ayrı bir önem kazanıyor doğal olarak.

Burada uzmanların belirttiği yiyecekleri az çok tahmin ediyorsunuzdur. Çünkü genelde artık sağlıklı gıdaların neler olduğunu hepimiz öğrendik.

Ama gene de özellikle kış döneminde çocukların bağışıklık sistemlerini güçlendiren yiyecekleri detayları ile yazalım.

Balıklar ve etler

Balık bağışıklık sistemini güçlendirmede son derece etkindir. Özellikle soğuk kış günlerinde haftada bir ya da iki kez çocuğunuzu bıktırmayacak şekilde balık yedirin.

Sebze ve meyve tüketimine ayrı bir önem verin

Her gün muhakkak bir meyve tüketmesine özen gösterin.

Kahvaltıda içecek olarak bir bardak portakal suyu içmesini bir alışkanlık haline getirerek her sabah güne güzel bir C vitamini takviyesi ile başlamasını sağlayın.

Günün diğer saatlerinde bir adet muz tüketmesini sağlayabilirsiniz. Akşam saatlerinde ise bir adet elma tüketmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bunları asla baskıcı ve tehditkar bir şekilde vermeyin.

Sebzelerden ise kışın daha çok yeşil yapraklı sebzeler tüketmemiz öneriliyor. Brokoli, ıspanak, kereviz, lahana, pazı gibi sebzeler önerilir. Eğer yedirebiliyorsanız tek tek yemeklerini yaparak yedirebilirsiniz. Yemeyen bir çocuğunuz varsa güzel bir sebze çorbası yapabilirsiniz.

Her gün bir kase yoğurt yemeli

Yoğurt hem yetişkin hem de çocuk beslenmesinde son derece önemli bir role sahiptir. Bu nedenle çocuğunuzun her gün bir kase yoğurt tükettiğinden emin olun.

Her gün bir yumurta

Yumurtanın artık sağlığımız üzerindeki iyi rolünü bilmeyen yoktur. Çocuğunuzun güne her gün sağlıklı bir kahvaltı ile başlamasına özen gösterin. Kahvaltısında bir adet haşlanmış yumurta, peynir, doğal tereyağ ya da doğal zeytinyağı ve bir bardak portakal suyu olsun.

Çocuğun vücudunda demire dikkat

Demir konusunda bir çok insan maalesef hala çok bilinçsiz. Çünkü demir yanlış şekilde vücuda girdiğinde hiç bir işe yaramıyor. Yani sabah kahvaltısını bol peynirli, sütlü yapan bir çocuğa siz demir yapsın diye bir kaşık pekmez içirdiğinizde bu hiç bir işe yaramayacaktır. Çünkü süt ve süt ürünleri vücudun demir emilimini engeller.

Eğer siz çocuğunuza demir vermek istiyorsanız demirin yanında C vitamini vermelisiniz. Çünkü C vitamini demir emilimini daha da arttırır. Yani mandalina yiyen bir çocuğa hemen arkasından bir kaşık pekmez yedirin. Ya da et yemeği yiyen çocuğunuza yemeğinin yanında etteki demiri daha iyi alabilmesi için bir bardak portakal suyu içirin.

Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirici doğal karışımlar

Şimdi de geldik biz her önlemi aldık ve ekstradan önlemlere. Yukarıda saydığımız önlemlere ilaveten çocukların bağışıklık sistemini güçlendirici doğal karışımlardan faydalanabilirsiniz. İşte uzmanların önerdikleri altın değerindeki bağışıklık sistemini güçlendiren takviyeler.

Arı sütü ve bal karışımı

Arı sütünün özellikle bağışıklık sistemini ciddi anlamda güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Hatta bir çok kanser hastalarına bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri için doktorları arı sütü takviyesi önerir.

Peki çocuklarımıza nasıl yedirebiliriz arı sütünü? Tıpkı bir şurup ve bir ilaç gibi yedirin. 3 yaşından büyükse çocuğunuz her sabah kahvaltıdan önce bir çay kaşığını geçmeyecek şekilde arı sütünü bal ile karıştırıp çocuğunuza verin.

3 yaşından küçük çocuklar için ise kesinlikle önce doktorunuza sormanızda fayda var.

Çocuklar için zencefil ve zerdeçallı karışım

Zencefil ve zerdeçalın sayısız faydalarını duymuşsunuzdur. Çocuğunuza kesinlikle bağışıklık sistemini güçlendirmek adına zencefilli ve zerdeçallı karışımı vermenizi öneririz.

Uzmanlardan aldığımız tarifte bu karışımın yoğurta tüketilmesinin daha kolay ve etkili olduğu belirtildi. Bir kase yoğurdun içine bir çay kaşığı zerdeçal ve bir çay kaşığı zencefil koyun ve karıştırın. Bu karışımı her gün çocuğunuza yedirin.

Hem yoğurdun, hem zencefilin, hem de zerdeçalın çocuğun sağlığı üzerinde çok ciddi etkileri olacaktır.

Muz ve yoğurtun bağışıklık sistemi üzerinde etkileri

En önemli probiyotik yiyecek bildiğiniz gibi yoğurttur. Bu nedenle her gün bir kase yoğurt kesinlikle her yaştan insanın tüketmesi gerekir. Farklı olarak siz yoğurdun içine bir adet muzu ezip koyabilir ve bu karışımı çocuğunuza her gün yedirebilirsiniz.

Peki bu karışımın etkisi ve faydası nedir? Bu karışım bağırsaklarımızda yaşayan bir takım yararlı bakterileri güçlendirir. Güçlenen bu bakteriler ise artık vücudumuz için ciddi bir askere dönüşür. En önemli probiyotik kaynağı yoğurt ve ondan sonra da muzdur.

Bu nedenle bu ikisi beraber tüketildiğinde çok daha iyi bir rol oynarlar.

Источник: http://www.annecocuk.co/cocuklarin-bagisiklik-sistemini-guclendiren-yiyecekler/

Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Çocuğunuzun Bağışıklığını Güçlendirmenin Yolları

Kışla beraber hastalık mevsiminin de başlaması ile birlikte pek çoğumuzu da bir telaş alıyor.

“Ben ekinezya alıyorum çocuğuma da iyi gelir mi?” , “Ailecek grip aşısı yaptırsak mı?, “Sabahları bir kaşık pekmez çocuğumu hastalıktan korur mu?”… Peki tüm bu uğraşlar çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve hastalıklardan korunması için yeterli mi? Memorial Etiler Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Deniz Tamtekin, çocukları hastalıklardan korumak için bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları hakkında bilgi verdi.

Selenyum ve demir çocuğunuza güç verir

Çocuğunuzun güçlü bir savunma sisteminin olması için sağlıklı bir vücuda sahip olması gerekir. Bunun için öncelikli koşul, mümkün olduğunca rafine olmuş gıdalardan ve raf ömrü uzun gıda maddelerinden uzak kalmasıdır.

İkincil olarak antioksidan olarak adlandırdığımız A,C,E,D vitaminleri, demir ve selenyumu yeterli miktarda olmasını sağlamak ve bunun için gerekli gıdaları uygun miktarda tüketmesidir.

Selenyum; karides, mantar,  dana ve kuzu ciğeri, somon ve ton balığında bulunur.

Sarı ve koyu yeşil sebze meyveler A vitamini zengini

A vitamini sarı renkli ve koyu yeşil sebze ve meyvelerden elde edilebilmektedir.  Karotenler A vitamini öncüsü sayılır. Bu nedenle savunma sisteminin yardımcı elemanlarındandır.

Greyfurt, havuç, kuru kayısı, Trabzon hurması, kırmızılahana, pancar, kırmızı turp, yaban mersini ve böğürtlende bol miktarda karoten bulunmaktadır.

Tüketilen sebze ve meyvelerin mevsimine uygun olarak alınması, vücudun ihtiyacının doğal yoldan karşılanmasını sağlayacak ve çocuğunuzun savunma sistemini güçlendirecektir.

C vitamini çocuğunuzun can simididir

C vitamini hastalıklardan korunmada önemli rol oynar. Bu vitamin en çok çilek, kivi,  kavun, portakal, mandalina ve greyfurt gibi meyvelerde bulunmaktadır. Ayrıca zerdeçal ve zencefil C vitamini kaynaklarıdır.

Anneannelerimizin ballı zencefil karışımının faydası hepimiz tarafından bilinmektedir. Çocukların günlük ortalama 100 mg kadar C vitaminine ihtiyaçları vardır. C vitamini depolanan bir vitamin değildir. Fazlası vücuttan atılmaktadır.

Bağışıklık sisteminin korunması için olmazsa olmazlardan olan E vitamini de; kuruyemiş, zeytin, zeytinyağı ve bazı yeşil sebzelerde bulunmaktadır.

1 köfte ile çinko ihtiyacı karşılanabilir

Çinko elementinin de güçlü savunma mekanizmasında önemli rolü vardır. Bu nedenle son yıllarda çinko preparatları çok satanlar listesinde yer almaktadır. Oysaki çocuğunuz, her gün tükettiği gıdalardan kendisi için gerekli olan çinkoyu alabilir.

Örneğin; 100 gr ette (3 köfte)  9 mg, pişmiş nohutun 100 gramında 1.4 mg çinko bulunmaktadır. 1-3 yaş arasındaki bir çocuğun 3 mg çinkoya ihtiyacı olduğuna göre, sadece 1 köfte tüketen bir çocuk bile çinko ihtiyacını rahatlıkla karşılamış olacaktır.

Demir ve D vitamini alımına dikkat!

Ülkemizde en yaygın sağlık sorunlarından biri de demir eksikliği anemisidir. Demir eksikliği anemisi hem demir alımının yetersiz kaldığı hem de demir kaybının olduğu durumlarda ortaya çıkabilir. Demir; et, pekmez, ciğer, yumurta, kuru üzüm, bakliyat ve bazı yeşil sebzelerde bulunur.

D vitamini de savunma sistemi için gerekli vitaminlerdendir. Güneşin çok yakıcı olmadığı saatlerde güneşe çıkmak D vitamini seviyesini normalleştirecektir.

Grip aşısı ve bağışıklık güçlendirici haplar işe yarıyor mu?

Günümüzde bağışıklığı güçlendirdiği iddia edilen bazı preparatların (ekinezya, mürver, beta glukan, propolis, C vitamini, çinko, arı sütü vb.) yararlılığının bilimsel çalışmalar ile kanıtlamadığı bilinmektedir.

Adaçayı gibi masum görülen bir bitki çayının bile belli bir miktardan fazlası toksik etki yaparken,  piyasada bulunan ve güçlü bir korunma sistemine sahip olunacağı vaadi ile sunulan bazı preparatların zararsız olup olmadığının iyi araştırılması gerekir.

Gripten korunmak için aşı uygulaması konusunda da uzmanlar çocukların gelişigüzel aşılanmaması gerektiği konusunda birleşmektedir.

Hastalıktan korkmayın önlem alın

Çocukların 2-8 yaş arasında sosyalleşme süreçlerinde birçok mikropla karşılaşacakları ve sıklıkla hastalanabilecekleri unutulmamalıdır. Çocuğun dengeli beslenmesi sağlanmalı, yeterli sürede uyuması için gerekli düzenlemeler yapılmalı ve çocuklar düzenli bedensel aktivitelere yönlendirilmelidir.

Güncellenme Tarihi: 03 Aralık 2012Yayınlanma Tarihi: 03 Aralık 2012

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/cocugunuzun-bagisiklik-sistemini-guclendirin/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.