Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Çocukların bağışıklık sistemi beslenme, uyku ya da stres gibi faktörler nedeniyle zayıflayabiliyor. Bağışıklık sisteminin zayıflaması çocukların sık hastalanmasına neden olduğundan ebeveynlerin çocukların bağışıklığını güçlendirici yöntemlere dikkat etmesi gerekiyor. 

Hijyen Kurallarına Dikkat Etme

Bağışıklık sistemi ile hijyen arasında önemli bir bağ vardır. Bunu hijyen hipotezi ile açıklayabiliriz. Bu hipoteze göre ortam sterilliği arttıkça bağışıklık sistemi kendine doğru çalışır ve kendi kendine zarar vermeye başlar.

Örneğin; çamaşır suyu gibi maddelerle evin sık sık temizlenmesi çocuğun bağışıklık sisteminin gelişmesini engeller. Çocuk ne kadar çok yaşadığı ortamla ilişkide ise, yaşıtları ile ya da toprakla oynuyorsa o kadar bağışıklık sistemi gelişir.

Ailenin tek çocuğu olup steril çevrede yaşayan çocuklarda bağışıklık sistemi gelişemez, bu tür çocuklar, kreş veya okulun ilk yılında sık sık hastalanır ve okula gidemezler.

Aşı Olma

Aşılar, içerdikleri mikroorganizmalarla bağışıklık sistemini uyararak hücresel ve/veya sıvısal bağışıklık yanıtı oluşturur. Böylece hastalık oluşmadan o hastalığa karşı direnç meydana gelir.

Ancak şu unutulmamalıdır ki, hiçbir aşı temsil ettiği mikroorganizmanın kendisi kadar etkili bir cevap oluşturamaz.

Bu nedenle kalıcı ya da uzun süreli bir bağışıklık direnci için aşıların belli aralıklarla tekrarı gerekir.

Yeterli ve Sağlıklı Beslenme

Bağışıklık sistemi vücudumuzu dış maddelerden, mikrop istilasından ve muhtemel tümör oluşumundan koruyan bir sistemdir. Bebekler, anne karnından çıktığı zaman anneden ve sütten aldığı faktörlerle bu savunma mekanizmasına sahip olarak doğarlar. Fakat zaman içinde düzensiz beslenme, çevremizdeki toksinler, uykusuzluk bu savunma sisteminin zayıflamasına neden olur.

Vücudumuzu bakteriler, virüsler, mantarlar gibi mikroorganizmalara karşı koruyan bağışıklık sistemi güçsüzleştiğinde enfeksiyonlara karşı korumasız kalır. Yanlış beslenme, şeker, sigara (pasif içicilik de dahil), çevre ve hava kirliliği bu sistemin zayıflamasına neden olur.

Düzenli Spor

Çocuklarda çok sık karşılaştığımız durumlardan birisi de televizyon ve bilgisayar karşısında uzun süre zaman geçirmeleri, yeterli dinlenememe ve uykusuzluktur. Hem bedensel hem de ruhsal yorgunluk, bağışıklık sistemini zayıflatır.

Beslenme şekli de bu sistemimizi güçlendirir. Yulaf, tam buğday ekmekleri, kepekli pirinç, kepekli makarna, bulgur gibi kompleks karbonhidratlar dikkatli; bunun yanı sıra protein ve yağ da dengeli bir şekilde tüketilmelidir.

Bağışıklık sisteminin hücrelerinin etkinliği için de A, C, E, B12 vitaminleri, folik asit, demir, çinko ve selenyum da önemlidir. Bunların yanında Omega 3 yönünden zengin olan balık, haftada 1-2 kez, bol taze meyve ve taze sebze düzenli olarak sofralarda yer almalıdır.

Ayrıca ıhlamur, zencefil, zerdeçal, bitki çayları da günlük tüketilmeye dikkat edilmelidir.

Uyku Süresi

Bebeklerin sağlıklı gelişimleri için kesintisiz gece uykusu en az beslenme kadar önemlidir. Çünkü bebekler gerçekten de uyuyarak büyürler.

Uyku sırasında, özellikle karanlıkta melatonin hormonu salgılanır. Bu hormonun salgılanması bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir role sahiptir ve aynı zamanda hipofiz bezinin daha fazla büyüme hormonu salgılamasını sağlar.

Uyku sırasında bebeğin çalışmayan kasları da çalışarak enerji depoları yenilenir. Bebekler uyurken beyinleri çalışır ve gelişir. Bebek, uyanıkken oyunda öğrendiği bilgileri uyku sırasında organize ederek beynine kaydeder. Böylece beyinde nöronlar arası bağlar oluşur ve güçlenir.

Uyku süresi ve kalitesi bütün bu gelişmelerin olabilmesi için çok önem kazanır.

İyi uyumuş ve dinlenmiş bir bebek, uyku öncesi depoladığı bilgileri hafızasına düzenli bir şekilde kaydetmiş olarak güne daha enerjik başlar. Böylece uyanıkken yeni şeyler öğrenmeye de istekli olur ve kaliteli oyunlar oynayabilir.

Eğer çeşitli nedenlerle bebeğin gece uykusu devamlı bölünürse ve uykusunu yeterince alamazsa, bu bebeğin gelişiminde problemlere neden olabilir.

Maalesef annelerin çoğu bebeklerinin beslenmesine aşırı dikkat ederken, bebeklerin büyümesi için uykunun genel olarak gerekli olduğu dışında, kaliteli ve kesintisiz gece uykusunun bebeklerin büyümelerinde ve beyin gelişiminde ne kadar önemli role sahip olduğunun farkında değiller.

Mükemmel bir gece uykusu, bebeğinizin gün boyu öğrendiklerini düzenlemesini, enerji depolarını yenilemesini ve yeni güne mutlu, zinde ve en önemlisi öğrenmeye açık olarak başlamasını sağlayarak zihinsel gelişimini hızlandırır.

Источник: https://cicicee.com/cocuklarin-bagisiklik-sistemi-nasil-guclendirilir/

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yöntemler

Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren yöntemler

Çocuklar sıklıkla bakteri, virüs, mantar ve parazitler gibi hastalık üreten organizmalara maruz kalmaktadır. Ancak bu çocukların her seferinde hastalanacağı anlamına gelmez. Güçlü bir bağışıklık sistemi bir çocuğa, hastalıkları savuşturabilmesi için doğal bir koruma sağlar.

Bununla birlikte, çocuğunuz genellikle sürekli soğuk algınlığı, tekrarlayan grip enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, mide rahatsızlıkları ve diğer sağlık sorunları geçiriyorsa çocuğunuzun bağışıklık savunmasının güçlü olmadığı anlamına gelir.

Basit yaşam ve beslenme değişikliği ile çocuğunuzun bu yaygın sağlık sorunlarına karşı savunmasını artırabilir, iyileşmeyi hızlandırabilir ve çocuğunuzun sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin

Küçük dokunuşlarla çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılabilir, çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren yöntemler:

Bebeğinizi Emzirin

Anne sütü, çocuğunuzun bağışıklığını artırmak için mükemmel bir yoldur. Çocuğunuzun sağlıklı olması için gereken tüm protein, şeker ve yağı içerir. Ayrıca anne sütünde antikorlar ve beyaz kan hücreleri vardır. Bunlar bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve  çocukların hastalıklarla mücadelesine yardımcı olmaktadır.

Avustralya’da 2002 yılında yapılan bir araştırmada emzirmenin bebeğin bağışıklık sistemi gelişimi üzerinde pozitif bir etkisi olduğu bulundu. Sütteki faktörler gastrointestinal mukozal olgunlaşmayı ve bağışıklık sisteminin gelişimini etkileyen bağırsak mikroflorasını değiştirmeyi de etkiler.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF, ilk altı ay boyunca sadece anne sütüyle, sonrasında ise 2 yaşına kadar bebeklerin emzirilmeye devam etmesini önermektedir. Emzirilen bebeklere kıyasla mama ile beslenen bebekler orta kulak enfeksiyonlarına, pnömoniye, mide gribine ve diğer sorunlara maruz kalma eğilimindedir.

çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için

Çocuğunuzu daha fazla meyve ve sebzeyle besleyin

Sağlıklı bir beslenme iyi bir bağışıklık sisteminin temelidir. Bu nedenle çocukların yedikleri oldukça önemlidir. Elma, havuç, patates, fasulye, brokoli, kivi, kavun, portakal ve çilek gibi bağışıklık sistemini güçlendiren meyve ve sebzeler çocuğun beslenmesine dahil edilmesi çok önemlidir.

Çocuğunuza çiğ, organik meyveleri ve sebzeleri verin. Meyve ve sebzelerle yapılan meyve suları ve posaları da beslenmeye dahil edebilirsiniz.

Yemekler, gün boyunca farklı çeşitler ve atıştırmalıklarla verilebilir. Porsiyon boyutu ise, çocuğunuzun yaşı kadar yaklaşık 1 çorba kaşığı meyve veya sebze olabilir. Örneğin, 2 yaşındaki bir çocuğu besliyorsanız, çocuğa 2 yemek kaşığı ile porsiyonunu hazırlayabilirsiniz.

A, B2, B6 ve C vitamini bakımından zengin fıstık, tohum, bakliyat, kepekli tahıl ve diğer gıdalar, çinko, selenyum ve esansiyel yağ asitleri bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Rafine hububat yerine, çocuğunuza tahıl ürünlerini verin.

Çerezler, kutulu tahıllar ve gazlı içecekler gibi işlenmiş ve şekerle doldurulmuş olan gıdaları çocuğunuzun beslenmesinden uzak tutun.

Çocuğunuzun Yeteri Kadar Uyuduğundan Emin Olun

Yeterli dinlenme ve uyku, büyüyen çocuklar için şarttır. Yetersiz uyku bebeklerde daha sık hastalanmalara sebep olmaktadır.  2012 yılında yapılan bir çalışmada, uykunun bağışıklık üzerinde güçlü bir düzenleyici etkiye sahip olduğu bulunmuştur.

Yeni doğan bir bebeğin günde 18 saate kadar uykuya ihtiyacı vardır. Diğer çocukların yaşlarına bağlı olarak, günde 10 ila 14 saat arasında uykuya ihtiyaçları vardır. Süre ile birlikte, uyku kalitesi de önemlidir.

Çocuğunuzun yatak odasını gece karanlık ve iyi havalandırılmış tutarak iyi bir uyku için zemin hazırlayabilirsiniz. Karanlıkta uyku, aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan melatonin hormonu üretimini teşvik eder. Ayrıca, çocuğunuzun yatak odasından tüm elektronik cihazları uzaklaştırın.

Küçük yaştan itibaren egzersizi alışkanlığı edinin

Egzersiz, çocuğunuzu hastalıklardan uzak tutmanın harika bir yoludur. Günlük olarak yaklaşık 30 dakikalık düzenli egzersiz, bağışıklık sistemini güçlendirir ve çocuğunuzun gelişimine katkı sağlar.

Çocuğunuzun egzersizle ilgilenmesini sağlamak için bir rol modeli olması gerekir. Egzersiz yapmayı çocuğa sevdirmek için, onları dışarıya çıkmaya ve oynamaya teşvik etmek yerine, çocuklarınızla birlikte aktiviteler yapmak daha etkili olacaktır.

Günlük yaklaşık 30 dakika yürüme, koşma veya bisiklet sürme, bütün aile için en iyi fiziksel egzersizlerden bazılarıdır. Ayrıca çocuğunuzu yüzme derslerine, tenis sınıflarına ya da kendi tercih ettiği diğer sporlara da gönderebilirsiniz.

Haftada bir kez çocuğunuzla küçük bir beyzbol maçı yapmak için dışarı çıkabilir veya birlikte yürüyüş ve bisiklet sürmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Bu aynı zamanda çocuğunuzla daha kaliteli zaman geçirmenizi sağlar.

Doğa mükemmel bir bağışıklık uyarıcısıdır. Bu nedenle, bağışıklık sistemini güçlendirirken çocuğunuzu bedenen ve zihnen beslemek için doğaya maruz bırakın.

D vitamini eksikliği olan insanlar, daha sık hasta olma riski altındadır. D vitamini eksikliği olanlar astım, kanser, çeşitli otoimmün hastalıklar ve enfeksiyona karşı daha yatkındırlar.

Çocuğunuzun kollarını ve yüzünü günde 20 dakika güneş ışığına maruz bırakarak, gerekli miktarda D vitamini almasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, sabahın erken güneşi oldukça etkili olacaktır.

Buna ek olarak, sabahın erken saatlerinde alınan temiz hava çocuğunuzun beden ve zihni için iyidir. Çocuğunuzu ormanda veya parkta yürüyüşe çıkarın. Çocuğunuzun koşmasını, atlamasını, dans etmesini ve tırmanmasını sağlayın. Çimlerin üzerinde yalınayak gezmelerine izin verin. Aynı zamanda bu aktiviteler çocukların güçlenmesi için de iyidir.

Çocuğunuzda sevgi

Sevgi, çocuğun bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere genel gelişiminde önemlidir. Bir çocuğun pahalı hediye ve oyuncaklara ihtiyacı yoktur. Çocuğunuzun sevgiye, mutlu ve güvenli bir yaşam geçirme duygusuna ihtiyacı var. Pozitif ve mutlu duygular bağışıklık sisteminin hücrelerini uyardığı bilinmektedir.

Sevginizi çocuğunuza göstermekten çekinmeyin. Tutun, sarılın, masaj yapın, dokunun ve öpün. Çocuğunuzla vakit geçirin ve onunla oynamayı deneyin. Yemeklerinizi beraber yiyin ve onunla günlük faaliyetleri hakkında konuşun.

Aynı zamanda stres, bağışıklık sistemini bozar ve bir çocuğun hastalığa karşı direncini azaltabilir. Stresli durumları önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Çocuğunuza, kaçınılamayacak kadar zor zamanlar geçirmemek için, sorunlarıyla başa çıkma mekanizmalarını öğretin.

Hijyen alışkanlığı kazandırın

Çocuğunuza ilk yaşlarından itibaren hijyen eğitimi verin. Böylece bu alışkanlıkları hayatı boyunca sürdürecektir. İyi hijyen bağışıklık sistemini güçlendirmez, ancak bağışıklık sistemindeki zorlamayı en aza indirgeyerek hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Çocuğunuza öğretmeniz gereken ilk şey elleri yıkama tekniğidir. Bu basit alışkanlık, soğuk algınlığı ve grip gibi çeşitli enfeksiyonlara yakalanma riskini düşürecektir. Çocuğunuza düzenli şekilde sabun ve ılık suyla ellerini en az 20 saniye yıkamasını öğretin.

Bir çocuğa dışarıda oynadıktan sonra, okuldan eve geldikten sonra, tuvaleti kullandıktan sonra, evcil hayvanlarla oynadıktan sonra ve yemek yemeden önce ellerini yıkamaları gerektiği öğretilmelidir.

Diğer iyi hijyen alışkanlıkları dişleri günde iki kez fırçalama, temiz giysiler giyme ve günlük duş yapılmasıdır. Ayrıca çocuğunuza hapşırırken veya öksürürken bir mendil kullanmasını öğretin. Çocuğunuzun tırnaklarında kir olup olmadığını kontrol etmeniz ve gerektiğinde temizlemesine yardımcı olmanız gerekir.

çocuklarda bağışıklık sistemi

Gereksiz antibiyotik kullanmaktan kaçının

Günümüz dünyasında antibiyotikler gerekli ve faydalı olsa da, onlara çok fazla güvenmek vücuda zararlı olabilir.

 Aşırı antibiyotik kullanımı, hem kötü hem de iyi bakterileri öldürür, bağışıklık sistemine zarar verir.

 Ayrıca, bakterilerin giderek antibiyotiğe dirençli hale gelmesine ve standart tedaviye cevap vermemesine neden olabilir. Doktor tavsiyesi dışında kesinlikle antibiyotik kullanmayın.

Probiyotikleri kullanın

Probiyotikler, bağırsaklardaki “kötü” bakterilerin tutulmasını önleyen “iyi” bakterilerin dostudur.

Araştırmacılar, “iyi” bakterilerin bağışıklık sistemi üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğuna ve bağırsak mukozal bağışıklık sistemi yoluyla bağışıklık tepkilerini modüle edebildiğine inanıyorlar. Ancak bağırsak bakterilerinin bağışıklık sistemi bileşenleri ile nasıl etkileşime girdiğini tam olarak bilmiyoruz.

Düzenli olarak çocuğunuza yoğurt, ayran, kefir ve lahana turşusu gibi probiyotik bakımdan zengin yiyecekler verin.

Bitkileri Kullanın

Bazı bağışıklık artırıcı otlar ve bitkileri kullanarak çocuğunuzun bağışıklığını geliştirebilirsiniz.

  • Özellikle grip sezonu sırasında zerdeçal sütünü çocuğunuza düzenli olarak verebilirsiniz. Bu sütü hazırlamak için , ¼ veya ½ çay kaşığı zerdeçal tozu ve biraz karabiberi bir fincan süte ilave edip kaynatın. Biraz balla tatlandırın.
  • Birkaç fesleğen yaprağını iyice yıkayıp çocuğunuza günlük veya haftada birkaç kez çiğnemesini isteyebilirsiniz.

Diğer öneriler:

  • Çocuğunuza mümkün olduğunca sağlıklı, toksik olmayan bir ortamda bulundurun. Toksinler, kirleticiler ve alerjenler çocuğunuzun bağışıklık sistemi gelişimine olumsuz etki eder. Tüm çim ve bahçe haşere ilaçlarına karşı ekonomik, toksik olmayan alternatifleri tercih edin. Doğal ev temizleyicilerini ve kişisel bakım ürünlerini kullanın.
  • Dumanın sağlığınıza olduğu kadar çocuğunuza zararlı olabileceği için sigarayı bırakın. Sigara dumanı bir çocuklarda bronşit, kulak enfeksiyonları ve astım riskini arttırır.
  • Çocuğunuzun gün boyunca yeterince su içtiğinden emin olun.
  • Şeker alımını, beyaz kan hücre sayısını azalttığı için sınırlandırın.

Источник: http://saglikloji.com/cocuklarda-bagisiklik-sistemini-guclendiren-yontemler/

Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendirirsiniz?

Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Bağışıklık sistemi olmasaydı en küçük virus enfeksiyonu bile insanı öldürebilirdi.Bağışıklık sistemi hepimizin bildiği gibi sağlıklı bir yaşam sürmede son derece önemli.

Hele konu çocuklar olunca bağışıklık sistemlerinin iyi çalışması ve iyi eğitilmiş olması ömür boyu daha sağlıklı olmalarını sağlayabiliyor.İyi eğitilmiş olması diyorum çünkü bağışıklık sistemi de eğitilebiliyor.

Aynı çocuğun eğitimi gibi… Virüslerin ,bakterilerin mantarların çok olduğu ve yiyeceklerin temiz olmadığı bir ortamda bu kendiliğinden oluyor. Ancak günümüz dünyasında  gelişmiş ülkelerde pek çok çocuk steril,temiz ortamlarda büyüyor,temiz yiyecekler yiyor.

Bağışıklık sisteminin eğitilmesi hem enfeksiyonlarla savaşmak için önemli hem de bu sayede bağışıklık sistemi kendi silahlarının kendi silahlarını kendine çevirdiği otoimmün hastalıklar (crohn ve ülseratif kolit örneğin) ve allerjik hastalıkların olma olasılığı azalıyor.

1989’da İngiliz Doktor Strachan tarafından ortaya atılan hijyen hipotezine göre çocuklar virus mantar ve bakterilerle karşılaşmadıklarında alerji, astım, egzama gibi hastalıkların olasılığı artıyor. Çok çocuklu ailelerde astım daha az görünüyor. Hijyen ne kadar artarsa egzama ve alerji riski o kadar artıyor.

Bağışıklık sistemi hem virus mikrop ve mantarları öldürme hem de hafıza fonksiyonu olan inanılmaz dinamik bir mekanizma

O zaman ne yapmalı ?Doğumdan itibaren çocuğun bağışıklığını güçlendirmenin, eğitmenin yolu var mıdır? Hem enfeksiyon olasılığını azaltıp hem de astım allerji gibi rahatsızlıkların olma riskini azaltabilir miyiz? Tıpta pek çok şeyde olduğu gibi bu sorunun da yüzde100 kesinlikleşmiş bir yanıtı yok. Ancak bildiklerimiz bağışıklık sistemini güçlendirecek bir yol haritasını bebeklikten itibaren oluşturmamıza yardımcı oluyor. Önce bu konuyla ilgili bildiğimiz gerçeklere bakalım. Sonra da yol haritamızı oluşturalım.

• Bağışıklık sistemi oldukça karmaşık birimlerden oluşup oldukça karmaşık fonksiyonları yerine getirirken beslenme çok önemli. Özellikle protein,fitonutrientler dediğimiz vitaminler ve antioksidanlar,omega 3 yağ asitleri

•  Yararlı bakteriler bağışıklık sisteminin eğitiminde önemli. Vücudun bir çok yerinde, özellikle bağırsak florasında milyonlarca faydalı mikroorganizma var.

Bunların varlığı bağışıklık sisteminin hafıza fonksiyonunu yerine getirmesi için gerekli.Bu bakteriler anne sütü içen bebeklerde ve fermente besinlerle artıyor.

Antibiyotikler ve temizlik malzemeleri bu floraya zarar verebiliyor.

•  Bağışıklık sisteminin hafıza fonksiyonunun gelişmesi için aşılama çok önemli.Aşılar çocuğun doğal bağışıklık kazanması tehli ya da zararlı olabilecek bir sürü hastalığa karşı vücutta direnç geliştiriyor.

Bir çocuk hiç hastalıklarla tanışmazsa vücut direnci gelişmez. Hastalıklarla karşılaşmaları gerekir.Aşırı koruma faydadan çok zarar getirir.

O zaman çocuğumuzun bağışıklığını geliştirmek için şöyle bir yol haritası çıkıyor ortaya:

1- Anne sütü

(Hem aktif hem pasif bağışıklığa inanılmaz faydası var. Mümkünse çocuklar iki yıl emzirilmeli bence. İmmün sisteme etkisi ikinci yıl azalıyor ancak mevcut.)

2-Kademeli olarak azalan sterilizasyon

İlk 3 ay ortamı tümden sterilize etmek ve hasta kimseleri çocuğa yaklaştırmamak    uygundur.Çünkü bu dönemde çocuğun kendine özgü bağışıklık sistemi eğitilmeye hazır değildir.Enfeksiyonlar ağır geçer.

En önemli direnç zaten anneden geçen antikorlardır. Daha sonra sterilizasyonu kademeli olarak azaltmakta fayda vardır.Çocuklar 6 haftadan itibaren her gün temiz havaya çıkarılmalı.5 dakika bile olsa bu önemlidir.

Çocukların oyun parkına çıkmasına izin verilmelidir ) 

3-Fermente gıdalara erken başlamak

Floranın güçlenmesi için erkenden yoğurt gibi fermente gıdalara başlanması.6-7. ay gibi yoğurda başlanması uygundur. Kefir de bebeklikten itibaren azar azar verilebilir.Bu şekilde bebeğin bağışıklık sistemindeki hafıza fonksiyonu güçlenir. )

4-Antibiyotiklerden mümkün olduğunca kaçınma

Antibiyotiklerin gereksiz yere kullanılmaması, doğru endikasyonlarla ancak bakteriyel enfeksiyon şüphelenildiğinde kullanılması.

5-Probiyotiklerle takviye

Çalışmalar üst solunum yolu enfeksiyonlarının ve mide bağırsak enfeksiyonlarının çok yoğun olduğu dönemlerde düzenli probiyotik kullanımının koruyucu olabileceğini gösteriyor.

6-Bitkisel besinler

Çocuğun bebeklikten itibaren fitonutrinetları sebze ve meyvelerdeki vitaminleri alması.Mevsiminde ve mümkün olduğunca organic sebze ve meyvelerin tüketilmesi.

Sebze meyve alımı yeterli değilse vitamin takviyesi.

                                                                                    

7-Dengeli beslenme

Çocukların küçükten itibaren sabırla ve abur cubura taviz vermeyerek dengeli beslenmeye alıştırılması.Beyaz şeker vücudun ve bağışıklık sisteminin düşmanıdır, unutmayın.
 

8-Aşılama

Aşılama çok önemli çünkü çocuklarımızın bir çok çocukluk hastalığına karşı doğal bağışıklık kazanmasını istemeyiz ve göze alamayız.Ve hayır aşılama bağışıklık sistemini zayıflatmıyor,güçlendiriyor.

9-Evde çok fazla kimyasal madde kullanılmaması

Arap sabunu gibi doğal     temizleyicilerin tercih edilmesi. Çamaşır suyu gibi kuvvetli ürünlerin kullanılmaması. Unutulmamalı temizlik maddeleri de bakteri direncine yol açabiliyor ve allerji gelişiminde rol oynayabiliyor.

10-Çocukları aşırı korumaktan sakınmak

Dikkat ediniz nerede çok korunan, hasta insanlara hiç yaklaştırılmayan,çok steril bir ortamda büyüyen çocuk varsa onlar daha fazla hasta olur. Üstelik bu yetmiyormuşçasına daha fazla alerji ve astım geliştirirler. Çocuklarımız rahat büyüsün, havaya göre giyinsin ve diğer çocukların arasına düzenli olarak karışsınlar.

Sağlıklı Büyüsünler

Источник: https://www.bebek.com/cocugunuzun-bagisiklik-sistemini-nasil-guclendirirsiniz/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.