Çocuğunuzun Boyu Yılda 4,5 Cm’den Az Uzuyorsa Dikkat!

içerik

Çocuğunuzun Boyu Yılda 4,5 cm’den Az Uzuyorsa Dikkat

Çocuğunuzun Boyu Yılda 4,5 Cm’den Az Uzuyorsa Dikkat!

Araştırmalara göre, büyüme hormonu seviyeleri gün içinde artma ve azalmalar gösterebiliyor. Büyüme hormonu en çok geceleri uykuda salgılanıyor. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Kara, çocuklarda büyüme-gelişme ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Çocuğun vücudu büyür, zihni gelişir. Büyüme ve gelişme geriliği bazen birlikte görülebilirken, bu iki durumu birbirinden ayırmak gerekiyor.

En çok geceleri uykuda salgılanan büyüme hormonunun başlıca etkisinin boy büyümesini artırmak olduğunu söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr.

Cengiz Kara, büyüme yaşı, erken ve geç ergenlik belirtileri hakkında şunları söyledi;

FİZİKSEL STRES BÜYÜME HORMONU SALGISINI UYARIR

Büyüme üzerine en çok etki eden iki hormondan biri büyüme diğer tiroit hormonudur. Büyüme hormonu, beyin bölgesinde bulunan hipofiz bezinden salgılanır. Büyüme hormonu seviyeleri gün içinde artma ve azalmalar gösterir; en çok gece uykuda salgılanır.

Uyku, egzersiz, fiziksel stres, ergenlik, açlık ve kan şekerinde düşme büyüme hormonu salgısını uyarır. Büyüme hormonunun başlıca biyolojik etkisi, boy büyümesini artırmaktır.

Ayrıca kemik kalınlığını, yumuşak doku (kas) büyümesini, protein üretimini, insülin direncini ve kan şekeri seviyesini de artırır.

12 YAŞINDA DOĞUM BOYUNUN 3 KATINA ULAŞILIR

Ortalama doğum boyu 50 cm’dir. Bir bebek ilk yıl 25 cm uzayarak doğum boyunun 1,5 katına ulaşır. Sonrasında büyüme hızı giderek yavaşlar; ikinci yıl ortalama 12 cm, üçüncü yıl 8 cm ve dördüncü yıl 7 cm olur.

Dolayısıyla çocuklar 4 yaşta ortalama 102 cm boy ile doğum boyunun 2 katına ulaşırlar. Sonraki yıllarda ergenliğe kadar yıllık büyüme hızları ortalama 5-6 cm artarak devam eder.

Böylece 12 yaşta, erkekler ortalama 150 cm ve kızlar 153 cm ile doğum boyunun 3 katına ulaşır.

TÜRKİYE ORTALAMASI: KIZLAR 163 CM, ERKEKLER 176 CM

Olcay Neyzi ve arkadaşlarının 2008 yılı araştırması verilerine göre, ülkemizdeki nihai erişkin boy uzunluğu kızlarda ortalama 163 cm ve erkeklerde 176 cm’dir. Büyüme hızı yıllık 1 cm’nin altına düşmüşse büyüme tamamlanmak üzeredir. Ergenlik döneminin sonunda erişkin boyun yüzde 99’u tamamlanır. Kızlar yaklaşık 16 yaşında ve erkekler 18 yaşında erişkin boylarına ulaşır.

ERKEKLER KIZLARDAN 13 SANTİM DAHA FAZLA UZUYOR

Kızlarla erkeklerin büyümesi ergenlik döneminde farklılaşır. Bu farklılık erişkin boy ortalamalarının farklı olmasını sağlar. Kızların ergenlik büyümesi erkeklere göre 2 yıl önce başlar ve sonlanır.

Kızların 2 yıl daha az uzaması, 8-10 cm fark yaratır. Ergenlikte erkekler toplam 25-30 cm uzarken, kızlar 20-25 cm boy atarlar, bu da 3-5 cm civarında farka neden olur.

Böylece erkeklerin ortalama erişkin boyu, kızlarınkinden yaklaşık 13 cm uzun olur.

BÜYÜME GERİLİĞİ 2 YAŞINDAN SONRA BELİRLENEBİLİR

Büyüme geriliği bir zaman dilimindeki büyüme hızının yaşıtlara göre geri olmasıdır. Örneğin, 6 yaş ile ergenlik arasındaki bir çocuğun yıllık büyümesi 4.5 cm’den azsa ‘büyüme geriliği’ vardır.

Büyüme hızını değerlendirirken büyüme eğrilerinden yararlanılır. Hayatın ilk 2 yılında büyüme eğrisinde aşağı veya yukarı fizyolojik sapmalar gözlenebilir.

2 yaşından büyük bir çocuğun büyüme eğrisinde aşağı kayma gözlenirse büyüme geriliği vardır.

ERKEN ERGENLİK KISA BOYA NEDEN OLABİLİR

Ergenlik öncesinde yıllık 5-6 cm uzayan çocuğun ergenlikle beraber büyümesi yeniden hızlanır. Ergenlikte artan cinsiyet hormonları, özellikle östrojen hormonu kemiklerin olgunlaşmasını ve dolayısıyla büyüme plaklarının kapanmasını hızlandırır.

Ergenlik bir yandan büyümenin hızlandığı, diğer yandan ise tamamlandığı bir dönemdir. Erken ergenlik çocuğun yaşıtlarına göre daha hızlı büyümesine yol açtığı için başlangıçta uzun boya neden olur.

[attention type=yellow]
Ancak büyüme plakları daha erken kapandığı ve büyüme erken sonlandığı için nihai boy kısa kalır. Bu durum özellikle küçük yaşlarda başlayan ve hızlı seyir gösteren erken ergenlik için geçerlidir. Ergenliğin erkene kayması her zaman büyümeyi olumsuz etkilemez.
[/attention]

Erken ergenlik şüphesi olan her çocuğun endokrin uzmanları tarafından özel olarak değerlendirilmesi gerekir.

GEÇ ERGENLİK KOL VE BACAK ORANINI BOZABİLİR

Ergenlik gecikmesi olan bazı çocukların kalıcı sorunları vardır, yani ergenlik ya hiç başlamaz ya da başlasa bile tamamlanmaz. Bu çocukların cinsiyet hormonları eksik olduğu için büyüme plaklarının kapanması gecikir ve bu nedenle boy uzaması devam eder.

Bu dönemde daha çok kol ve bacak boyu uzadığı için vücudun oranı bozulur. Bacak boyu gövdeye göre orantısız uzun hale gelir, yine kulaç mesafesi boydan daha uzun hale gelir.

Ergenlik gecikmesi olan çocuklarda uzun kol ve bacaklarla orantısız bir vücut yapısı oluşabilir.

BÜYÜME GERİLİĞİNİN EN SIK NEDENİ BESLENME YETERSİZLİĞİ

Boyu yeterince uzamayan bir çocukta pek çok sorun olabilir, diğer nedenler dışlandıktan sonra büyüme hormonu eksikliği olup olmadığı değerlendirilebilir. Büyüme geriliğinin en sık nedeni beslenme yetersizliğidir. Beslenme yetersizliği, geri kalmış ülkelerde daha çok gıda alımında yetersizliğe bağlıyken, gelişmiş ülkelerde kronik hastalıklara bağlı gelişir.

AĞIR OLGULARDA CÜCELİK MEYDANA GELİR

Büyüme hormonu eksikliğinin en önemli ve çoğu zaman tek belirtisi, büyüme geriliği ve boy kısalığıdır. Ağır olgularda cücelik meydana gelir. Vücut yapısı orantılı küçüktür.

Doğuştan büyüme hormonu eksikliklerinde büyüme bebeklikten itibaren bozulabilir. Yaş büyüse de vücut küçük, yüz bebeksi kalır; alın belirgin, yüz kemikleri, burun ve çene küçüktür. Dişler geç çıkabilir. Eller-ayaklar küçüktür.

Kemik gelişmesi geri kalır ve ergenlik gecikir. Zekâ genellikle normaldir.

AİLELER BÜYÜME HORMONU ENJEKSİYONLARINI UYGULAYABİLİR

Büyüme hormonu içeren preparatlar mevcuttur. Bu ilaçlar enjeksiyon formunda hazır bulunur. Her gece yatmadan önce cilt altına uygun dozlarda uygulanır. Bunun için ailelere özel eğitim verilir. Aileler, büyüme hormonu enjeksiyonlarını evde kolayca uygulayabilir.

Büyüme hormonu eksikliği olan çocuklarda tedavi büyüme plakları kapanana dek sürdürülür. Ancak, çocuğun tedavi altındaki büyümesi ve İGF-1 hormon düzeyi yakından takip edilmelidir.

Uygun doz ayarlamaları yapılmalı, yetersiz veya aşırı tedavinin olumsuz etkilerinden kaçınılması gerekir.

NORMAL BOY NASIL ANLAŞILIR?

Çocuğun boy ölçüsü toplum için geliştirilmiş büyüme tabloları ve eğrileri üzerinde değerlendirilir. Eğer boy uzunluğu yaş grubuna göre yüzde 3’ün altında ise boy kısalığı vardır. Boy yüzde 3-97 arasında ise normal sınırlar içindedir.
https://medyademlik.com/cocugunuzun-boyu-yilda-45-cmden-az-uzuyorsa-dikkat/
Boy Uzaması, Çocuk Gelişimi, Hormon

Источник: https://medyademlik.wordpress.com/2017/10/20/cocugunuzun-boyu-yilda-45-cmden-az-uzuyorsa-dikkat/

Ergenlik döneminde çocuğunuzun boyuna dikkat!

Çocuğunuzun Boyu Yılda 4,5 Cm’den Az Uzuyorsa Dikkat!

Ergenlik döneminde çocuklarda hem fiziksel hem de psikolojik değişimler gözleniyor. Ergenlik dönemindeki bir çocuğun boyu yılda 5 santimden daha az uzuyorsa, hemen doktora gitmek gerekiyor.

Son yıllarda ailelerde, özellikle ergenlik konusunda bir korku gözleniyor. Çocuklarının ergenliğe girmeleriyle birlikte artık boylarının uzamayacağı, erken âdet görecekleri gibi bazı yanlış varsayımlar aileleri telaşa düşürüyor, yaşamlarını zorlaştırıyor ve hastanelere gereksiz başvurulara neden oluyor.

Bilim Üniversitesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz, “Genital bölgede veya vücutta hafif tüylenme görülmesi ve alında beliren sivilceler de korku saçan faktörler arasında.

Oysa 6-8 yaş arasında meydana gelen hafif ve geçici meme büyümeleri, alında sivilcelenme ve bazı çocuklarda genital veya koltuk altı bölgelerinde meydana gelen tüylenme genellikle normaldir” diyor.

Ergenlik dönemi kızlarda daha erken başlıyor

Ergenlik, en basit şekliyle çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemi olarak tanımlanıyor. Bu dönemde çocukta hem fiziksel hem de cinsel ve psikolojik yönden değişimler ve gelişimler gözleniyor. Bu değişimler ortalama 10-18 yaş grubunu ifade ediyor.

Ergenlik belirtilerinin kızlarda 8, erkeklerde 9 yaşından önce gözlenmesi normal dışı olarak değerlendiriliyor ve ‘erken ergenlik’ olarak nitelendiriliyor. Belirtilerin kızlarda 13, erkeklerde ise 13.

5 yaşa kadar ortaya çıkmaması durumu ise ‘gecikmiş ergenlik’ olarak kabul edildiği için araştırılması gerekiyor.

Kızlarda ergenlik 10-11, erkeklerde ise 11-12 yaşlarında başlıyor. Kız çocukları ergenliğe erkeklerden 2 yıl önce giriyor.

Irk, cinsiyet, genetik unsurlar, vücuttaki hormonların salınımını etkileyen faktörler, iklim, ailesel özellikler, beslenme durumu ve çevresel uyarılar ergenliğe giriş yaşını etkileyebiliyor.

Araştırma ve klinik gözlemler soğuk kuzey ülkelerinde çocukların ergenliğe daha geç girdiklerini, sıcak ülkelerde ise ergenlik yaşının daha öne çekildiğini gösteriyor.

13 HAMLEDE ERGENLERLE MÜZAKERE

Ergenliğin başlıca belirtileri

Kızlarda memelerde tomurcuklanma (meme dokusunda sertleşme), erkeklerdeyse testislerde büyümeyle birlikte skrotum (torba) derisinde kızarma ve kalınlaşma, ergenliğin başladığını gösteriyor. Ergenlik dönemi ortalama 3 yıl sürüyor.

Bu dönemde erkeklerde testis hacmi büyüyor, genital ve koltuk altı kıllanması oluyor, ses kalınlaşıyor, sakal ve bıyık oluşuyor. Kızlardaysa meme büyümesi artarak devam ediyor ve ardından âdet oluşuyor. Bu dönemde kızlar ortalama 20 santim, erkekler ise 25- 30 santim uzuyorlar. Prof. Dr.

Büyükgebiz, vücut ağırlığının yüzde 50’sinin de bu dönemde kazanıldığını söylüyor.

Bu işaretlerde acil doktora!

Kızlarda en hızlı büyüme, âdetten hemen önce yani 12 yaş civarında gerçekleşirken, erkeklerde 13.5 yaşında meydana geliyor. Bu dönemde yaklaşık 2 yıl içinde 6-8 santimlik boy uzaması gözleniyor. Kızlarda büyüme ilk âdetten sonra yavaşlasa da tamamlanmıyor. Erkeklerdeyse büyüme hızı 13.

5-14 yaştan sonra yavaşlıyor ve 17-18 yaşa kadar devam ediyor. Prof. Dr.

Büyükgebiz, “Ailelerin, çocuklarının yılda 5 santimden az uzaması, sınıfta yaşıtlarından geri kalması, her yıl aynı pantolonu veya eteği giymesi halinde; bu durumdan şüphelenmeleri ve onları vakit kaybetmeden bu konunun uzmanı olan bir doktora götürmeleri gerekiyor” diye konuşuyor.

ERGENLİK SORUNLARI İÇİN ÖNERİLER…

Âdet görme uzamaya engel mi?

Büyümenin durması, uzun kemiklerdeki büyüme kıkırdaklarının kapanması anlamına geliyor. Bu durum, kemik yaşı tayiniyle anlaşılıyor. Büyüme kızlarda âdetten sonraki 2-3 yıl içinde, erkeklerde 18 yaş civarında duruyor. Kız çocuklarının boyları âdetten sonra ortalama 6 santim uzuyor, âdetlerin düzensiz olması halinde uzama daha fazla oluyor.

Boy kısalığına neden olan hastalıklar

 • Mide-bağırsak hastalıkları. (En sık görüleni çölyaktır.)
 • Bütün kronik hastalıklar. (Astım, karaciğer, kalp, böbrek.)
 • Kortizonlu ilaçların uzun süre kullanımı.
 • Büyüme hormonu eksikliği.
 • Tiroit hormonu eksikliği.
 • Bazı genetik hastalıklar.

Ünlülerin ergenlik halleri

+20Jennifer Lopez

Boy kısalığını olumsuz etkileyen faktörler

 • Bebeklerin 2 bin 500 gramın altında doğması. (Bu bebeklerin yüzde 15-20’si kısa boylu oluyor.)
 • Yetersiz beslenme. (Yaşamın özellikle ilk 3 yılında doğru beslenmek gerekiyor.)
 • Tedavi edilmemiş erken ergenlik.
 • Hızlanmış ergenlik. (Meme gelişimiyle ilk âdet arası dönem kısaysa söz konusudur.)

Anne-babanın boyu ne oranda etkili?

Anne-babanın boyu, çocuğun boyunun genetik potansiyelini belirlesede; tek belirleyici olarak görülmüyor. Beslenme durumu, ergenliğe giriş yaşı, ergenliğin süresi, iklim şartları, çevresel faktörler gibi unsurlar da çocuğun erişkin boyunun ne olacağını göstermede önem taşıyor.

Normalde çocuğun erişkin boyunun anne-baba ortalamasından daha uzun olması beklenirken, bazı kemik hastalıkları ve genetik sorunlar boy kısalığına neden olabiliyor.

Ayrıca beslenme yetersizliği, tedavi edilmeyen erken ergenlik ve hormon eksikliği gibi durumlar ile kronik hastalıklarda da çocuğun boyu kısa kalıyor.

Ceyda Erenoğlu

Источник: https://hthayat.haberturk.com/anne-baba/cocuk-sagligi/haber/1002153-ergenlikten-sonra-cocugumun-boyu-ne-kadar-olur

Çocukların Boyu Neden Uzamıyor?

Çocuğunuzun Boyu Yılda 4,5 Cm’den Az Uzuyorsa Dikkat!

Haber güncelleme tarihi 20.01.2019 11:20

Çocukların Boyunun Uzamasını Etkileyen Faktörler

Neredeyse bütün anne ve babalar çocuklarının boyunun uzun olmasını arzu ediyor. Bu isteğin neye bağlı olduğu pek açıklanamasa da genel itibarıyla insanlarda uzun boyluluğa karşı bir sempati var.

Ama bütün çocukların boyu istenen seviyede uzamıyor. Kusursuz beslense de uyku ve psikolojik problemler yaşamasa da bazı çocukların boyu yaşıtlarına göre hayli kısa kalıyor.

Peki, çocukların boyunun uzamama sebepleri nelerdir?

1. Genetik 

Aslında anne ve babaların bu konuda çok özel bir çaba harcamalarına gerek yoktur. Çünkü çocuğun boyunun uzaması daha çok genetik etmenlere bağlıdır. Yani anne ve babanın boy ortalaması çocuğun boyunu da büyük oranda etkileyecektir.

2. Büyüme Hormonu

Bütün insanların bedeni ‘somatotropin’ olarak bilinen büyüme hormonu salgılar. Bu hormon kemik dokularını uyarır ve çocuğun boy atma prosesine tesir gösterir.

Kemik gelişimiyle birlikte somatotropin hormonu adalele kütlesini de arttırır. Ancak bu hormonun yetersiz salgılanması boy uzamasını da olumsuz etkiler.

Eğer çocuğunuzun boyu yaşıtlarına göre kısaysa onu kesinlikle bir uzmana gösterin.

3. Düzenli ve Dengeli Beslenme

Düzenli ve dengeli beslenme de çocuklarınızın boyunun sağlıklı uzamasına etki ediyor. Araştırmalar tüketilen proteinli gıdaların çocukların boylarının uzamasına hayli pozitif etki ettiğini ortaya koydu. Bu yüzden çocukların süt ve süt ürünleri ile et ürünlerini tüketmelerinde fayda var. Ayrıca çocuklar çeşitli sebze ve meyveler, balı mahsulleri, kuruyemişler de tüketmelidir.

4. Coğrafi Bölge ve İklim Koşulları

Yaşanılan coğrafi bölge ve iklim koşulları da çocukların boyunu etkiler. Örneği kuzeyin soğuk iklimlerinde yaşayan çocuklar sıcak güney ülkelerindekilere göre daha fazla uzar. Bilim adamları Güneş ışınlarının aşırı fazlalığı boy atma prosesine olumsuz etki yapar.

5. Hastalıklar

Hekimler çocuğun boyunun normal uzamasının onun sağlıklı olduğuna da işaret ettiğini söylüyor. Uzmanlar sağlıklı çocukların daha hızlı uzadığını çeşitli sağlık problemleri yaşayanların ise boy atma sürecinin yavaşladığını belirtiyor. Çocuğunuzun uzamasına engel olan hastalıklar; solunum yolu rahatsızlıkları, kansızlık, bağırsak sorunları, kalp rahatsızlıkları vs.

6. Ruhsal Durumlar

Çocuğunuzun ruhsal durumu da boyunun uzamasını etkiliyor. Psikolojik bozukluklar, stres gibi etmenler çocuğunuzun boyunun uzamasına engel olabiliyor. Bu nedenle aileler çocuklarını gergin ruh halinden korumak için huzurlu bir aile ortamı kurmak zorunda. Ayrıca kızlarda 19, erkeklerde ise 21 yaşında boy uzaması tamamlanıyor.

Çocuklarda Boy Uzamama Belirtileri

 • Çocuğunuz bir yılda 5 cm’den az uzuyorsa
 • Büyüme son aylarda yavaşlamışsa ve çocuğunuz akranlarından geri düşüyorsa
 • Son 1 yıldır giysilerinde değişiklik yapmadıysanız
 • Son 1 yıldır ayakkabı numarasında değişiklik olmadıysa
 • Çocuğunuz, sınıfta en küçük olduğu konusunda şikayetçiyse
 • Yaşıtlarından küçük olduğu için içine kapanmış ve kendinden küçük oyun arkadaşları seçiyorsa
 • Yaşıtlarından küçük olduğu için özgüvenini kaybetmiş ve ders başarıları azalmışsa

Çocukların Tüketmesi Gereken Boy Uzatan Gıdalar

Boy uzaması, çocuk gelişiminde önemli bir yer tutmaktadır. Çocuğunuzun boyunun uzamasını istiyorsanız mutlaka bu gıdalardan almasını sağlamalısınız. İşte o gıdalar şunlardır;

1. Süt

Çocuk gelişiminin en önemli unsuru kemiklerdeki gelişimden geçer. Kemikler için çocukların kalsiyum ve fosfora ihtiyacı var. Çocuklar bu maddeleri süt tüketerek alabilirler.

2. Peynir

Peynir çocuklar için mükemmel bir gıdadır, çünkü onlar peyniri çok sever, Kalsiyum protein ve B12 vitamini açısından zengin olan peynir, kemik oluşumunda büyük fayda sağlar.

3. Kemik Suyu

Kemik suyu, içinde bulunan kıkırdak, liflerden dolayı vücut sağlığı için oldukça yararlı ve onarıcı bir özelliğe sahiptir. Bebeklerin vücut gelişimleri için ek gıdaya geçildiğinde çorbalarında kemik suyu kullanmanız uzmanlarca öneriliyor.

4. Brokoli

Güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olan Brokoli, hastalıklarla savaşmak için bağışıklık sisteminizi destekleyen K vitaminin içerisinde bulundurur. Burada önemli olan Brokolinin doğru şekilde pişirilmesidir.

5. Kereviz

Kerevizin içindeki silisyum kemikleri güçlendiren maddelerden biridir. Kereviz ve insan kemiğinin yüzde 23’ü sodyumdan oluşmaktadır.

Önerilen İçerik; Çocukların Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Neoldu.com / Sosyal Fayda

Источник: https://www.neoldu.com/cocuklarin-boyu-neden-uzamiyor-4100h.htm

Çocuğunuzun boyu yılda 4,5 cm’den az uzuyorsa dikkat!

Çocuğunuzun Boyu Yılda 4,5 Cm’den Az Uzuyorsa Dikkat!

Büyüme üzerine en çok etki eden iki hormondan biri büyüme diğer tiroit hormonudur. Büyüme hormonu, beyin bölgesinde bulunan hipofiz bezinden salgılanır. Büyüme hormonu seviyeleri gün içinde artma ve azalmalar gösterir; en çok gece uykuda salgılanır.

Uyku, egzersiz, fiziksel stres, ergenlik, açlık ve kan şekerinde düşme büyüme hormonu salgısını uyarır. Büyüme hormonunun başlıca biyolojik etkisi, boy büyümesini artırmaktır.

Ayrıca kemik kalınlığını, yumuşak doku (kas) büyümesini, protein üretimini, insülin direncini ve kan şekeri seviyesini de artırır.

2 yıl içinde kıyafet boyu değişmeyen çocuklara dikkat

Ortalama doğum boyu 50 cm’dir. Bir bebek ilk yıl 25 cm uzayarak doğum boyunun 1,5 katına ulaşır. Sonrasında büyüme hızı giderek yavaşlar; ikinci yıl ortalama 12 cm, üçüncü yıl 8 cm ve dördüncü yıl 7 cm olur.

Dolayısıyla çocuklar 4 yaşta ortalama 102 cm boy ile doğum boyunun 2 katına ulaşırlar. Sonraki yıllarda ergenliğe kadar yıllık büyüme hızları ortalama 5-6 cm artarak devam eder.

Böylece 12 yaşta, erkekler ortalama 150 cm ve kızlar 153 cm ile doğum boyunun 3 katına ulaşır.

Türkiye ortalaması: kızlar 163 cm, erkekler 176 cm

Olcay Neyzi ve arkadaşlarının 2008 yılı araştırması verilerine göre, ülkemizdeki nihai erişkin boy uzunluğu kızlarda ortalama 163 cm ve erkeklerde 176 cm’dir. Büyüme hızı yıllık 1 cm’nin altına düşmüşse büyüme tamamlanmak üzeredir. Ergenlik döneminin sonunda erişkin boyun yüzde 99’u tamamlanır. Kızlar yaklaşık 16 yaşında ve erkekler 18 yaşında erişkin boylarına ulaşır.

Erkekler kızlardan 13 santim daha fazla uzuyor

Kızlarla erkeklerin büyümesi ergenlik döneminde farklılaşır. Bu farklılık erişkin boy ortalamalarının farklı olmasını sağlar. Kızların ergenlik büyümesi erkeklere göre 2 yıl önce başlar ve sonlanır.

Kızların 2 yıl daha az uzaması, 8-10 cm fark yaratır. Ergenlikte erkekler toplam 25-30 cm uzarken, kızlar 20-25 cm boy atarlar, bu da 3-5 cm civarında farka neden olur.

Böylece erkeklerin ortalama erişkin boyu, kızlarınkinden yaklaşık 13 cm uzun olur.

Büyüme geriliği bir zaman dilimindeki büyüme hızının yaşıtlara göre geri olmasıdır. Örneğin, 6 yaş ile ergenlik arasındaki bir çocuğun yıllık büyümesi 4.5 cm’den azsa ‘büyüme geriliği’ vardır.

Büyüme hızını değerlendirirken büyüme eğrilerinden yararlanılır. Hayatın ilk 2 yılında büyüme eğrisinde aşağı veya yukarı fizyolojik sapmalar gözlenebilir.

2 yaşından büyük bir çocuğun büyüme eğrisinde aşağı kayma gözlenirse büyüme geriliği vardır.

Erken ergenlik kısa boya neden olabilir

Ergenlik öncesinde yıllık 5-6 cm uzayan çocuğun ergenlikle beraber büyümesi yeniden hızlanır. Ergenlikte artan cinsiyet hormonları, özellikle östrojen hormonu kemiklerin olgunlaşmasını ve dolayısıyla büyüme plaklarının kapanmasını hızlandırır.

Ergenlik bir yandan büyümenin hızlandığı, diğer yandan ise tamamlandığı bir dönemdir. Erken ergenlik çocuğun yaşıtlarına göre daha hızlı büyümesine yol açtığı için başlangıçta uzun boya neden olur.

[attention type=yellow]
Ancak büyüme plakları daha erken kapandığı ve büyüme erken sonlandığı için nihai boy kısa kalır. Bu durum özellikle küçük yaşlarda başlayan ve hızlı seyir gösteren erken ergenlik için geçerlidir. Ergenliğin erkene kayması her zaman büyümeyi olumsuz etkilemez.
[/attention]

Erken ergenlik şüphesi olan her çocuğun endokrin uzmanları tarafından özel olarak değerlendirilmesi gerekir.

Geç ergenlik kol ve bacak oranını bozabilir

Ergenlik gecikmesi olan bazı çocukların kalıcı sorunları vardır, yani ergenlik ya hiç başlamaz ya da başlasa bile tamamlanmaz. Bu çocukların cinsiyet hormonları eksik olduğu için büyüme plaklarının kapanması gecikir ve bu nedenle boy uzaması devam eder.

Bu dönemde daha çok kol ve bacak boyu uzadığı için vücudun oranı bozulur. Bacak boyu gövdeye göre orantısız uzun hale gelir, yine kulaç mesafesi boydan daha uzun hale gelir.

Ergenlik gecikmesi olan çocuklarda uzun kol ve bacaklarla orantısız bir vücut yapısı oluşabilir.

Boyu yeterince uzamayan bir çocukta pek çok sorun olabilir, diğer nedenler dışlandıktan sonra büyüme hormonu eksikliği olup olmadığı değerlendirilebilir. Büyüme geriliğinin en sık nedeni beslenme yetersizliğidir. Beslenme yetersizliği, geri kalmış ülkelerde daha çok gıda alımında yetersizliğe bağlıyken, gelişmiş ülkelerde kronik hastalıklara bağlı gelişir.

Çocuğunuzun boyu uzamıyorsa sebebi önemli bazı hastalıklar olabilir!

Ağır olgularda cücelik meydana gelir

Büyüme hormonu eksikliğinin en önemli ve çoğu zaman tek belirtisi, büyüme geriliği ve boy kısalığıdır. Ağır olgularda cücelik meydana gelir. Vücut yapısı orantılı küçüktür.

Doğuştan büyüme hormonu eksikliklerinde büyüme bebeklikten itibaren bozulabilir. Yaş büyüse de vücut küçük, yüz bebeksi kalır; alın belirgin, yüz kemikleri, burun ve çene küçüktür. Dişler geç çıkabilir. Eller-ayaklar küçüktür.

Kemik gelişmesi geri kalır ve ergenlik gecikir. Zekâ genellikle normaldir.

Aileler büyüme hormonu enjeksiyonlarını uygulayabilir

Büyüme hormonu içeren preparatlar mevcuttur. Bu ilaçlar enjeksiyon formunda hazır bulunur. Her gece yatmadan önce cilt altına uygun dozlarda uygulanır. Bunun için ailelere özel eğitim verilir. Aileler, büyüme hormonu enjeksiyonlarını evde kolayca uygulayabilir.

Büyüme hormonu eksikliği olan çocuklarda tedavi büyüme plakları kapanana dek sürdürülür. Ancak, çocuğun tedavi altındaki büyümesi ve İGF-1 hormon düzeyi yakından takip edilmelidir.

Uygun doz ayarlamaları yapılmalı, yetersiz veya aşırı tedavinin olumsuz etkilerinden kaçınılması gerekir.

Çocuğun boy ölçüsü toplum için geliştirilmiş büyüme tabloları ve eğrileri üzerinde değerlendirilir. Eğer boy uzunluğu yaş grubuna göre yüzde 3’ün altında ise boy kısalığı vardır. Boy yüzde 3-97 arasında ise normal sınırlar içindedir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/cocugunuzun-boyu-yilda-45-cmden-az-uzuyorsa-dikkat/

Çocuğunuzun boyu yılda 4.5 santimden az uzuyorsa!

Çocuğunuzun Boyu Yılda 4,5 Cm’den Az Uzuyorsa Dikkat!

Çocuğunuzun boyu yılda 4.5 santimden az uzuyorsa! Çocukların gelişiminde etkili iki hormondan birisi büyüme diğeri de tiroit. Araştırmalara göre büyüme hormonu en çok geceleri uykuda salgılanıyor. Başlıca etkisi de boy büyümesini artırmak. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Kara, çocuklarda büyüme-gelişme ile ilgili şu bilgileri veriyor:

Büyüme üzerine en çok etki eden iki hormondan biri büyüme diğer tiroit hormonudur. Büyüme hormonu, beyin bölgesinde bulunan hipofiz bezinden salgılanır. Büyüme hormonu seviyeleri gün içinde artma ve azalmalar gösterir; en çok gece uykuda salgılanır.

Uyku, egzersiz, fiziksel stres, ergenlik, açlık ve kan şekerinde düşme büyüme hormonu salgısını uyarır. Büyüme hormonunun başlıca biyolojik etkisi, boy büyümesini artırmaktır.

Ayrıca kemik kalınlığını, yumuşak doku (kas) büyümesini, protein üretimini, insülin direncini ve kan şekeri seviyesini de artırır.

ÇOCUĞUNUZUN BOYU YILDA 4.5 SANTİMDEN AZ UZUYORSA!

Ortalama doğum boyu 50 cm’dir. Bir bebek ilk yıl 25 cm uzayarak doğum boyunun 1,5 katına ulaşır. Sonrasında büyüme hızı giderek yavaşlar; ikinci yıl ortalama 12 cm, üçüncü yıl 8 cm ve dördüncü yıl 7 cm olur.

Dolayısıyla çocuklar 4 yaşta ortalama 102 cm boy ile doğum boyunun 2 katına ulaşırlar. Sonraki yıllarda ergenliğe kadar yıllık büyüme hızları ortalama 5-6 cm artarak devam eder.

Böylece 12 yaşta, erkekler ortalama 150 cm ve kızlar 153 cm ile doğum boyunun 3 katına ulaşır.

TÜRKİYE ORTALAMASI: KIZLAR 163 CM, ERKEKLER 176 CM

Olcay Neyzi ve arkadaşlarının 2008 yılı araştırması verilerine göre, ülkemizdeki nihai erişkin boy uzunluğu kızlarda ortalama 163 cm ve erkeklerde 176 cm’dir. Büyüme hızı yıllık 1 cm’nin altına düşmüşse büyüme tamamlanmak üzeredir. Ergenlik döneminin sonunda erişkin boyun yüzde 99’u tamamlanır. Kızlar yaklaşık 16 yaşında ve erkekler 18 yaşında erişkin boylarına ulaşır.

ERKEKLER KIZLARDAN 13 SANTİM DAHA FAZLA UZUYOR

Kızlarla erkeklerin büyümesi ergenlik döneminde farklılaşır. Bu farklılık erişkin boy ortalamalarının farklı olmasını sağlar. Kızların ergenlik büyümesi erkeklere göre 2 yıl önce başlar ve sonlanır.

Kızların 2 yıl daha az uzaması, 8-10 cm fark yaratır. Ergenlikte erkekler toplam 25-30 cm uzarken, kızlar 20-25 cm boy atarlar, bu da 3-5 cm civarında farka neden olur.

Böylece erkeklerin ortalama erişkin boyu, kızlarınkinden yaklaşık 13 cm uzun olur.

BÜYÜME GERİLİĞİ 2 YAŞINDAN SONRA BELİRLENEBİLİR

Büyüme geriliği bir zaman dilimindeki büyüme hızının yaşıtlara göre geri olmasıdır. Örneğin, 6 yaş ile ergenlik arasındaki bir çocuğun yıllık büyümesi 4.5 cm’den azsa ‘büyüme geriliği’ vardır.

Büyüme hızını değerlendirirken büyüme eğrilerinden yararlanılır. Hayatın ilk 2 yılında büyüme eğrisinde aşağı veya yukarı fizyolojik sapmalar gözlenebilir.

2 yaşından büyük bir çocuğun büyüme eğrisinde aşağı kayma gözlenirse büyüme geriliği vardır.

ERKEN ERGENLİK KISA BOYA NEDEN OLABİLİR

rgenlik öncesinde yıllık 5-6 cm uzayan çocuğun ergenlikle beraber büyümesi yeniden hızlanır. Ergenlikte artan cinsiyet hormonları, özellikle östrojen hormonu kemiklerin olgunlaşmasını ve dolayısıyla büyüme plaklarının kapanmasını hızlandırır.

Ergenlik bir yandan büyümenin hızlandığı, diğer yandan ise tamamlandığı bir dönemdir. Erken ergenlik çocuğun yaşıtlarına göre daha hızlı büyümesine yol açtığı için başlangıçta uzun boya neden olur.

[attention type=yellow]
Ancak büyüme plakları daha erken kapandığı ve büyüme erken sonlandığı için nihai boy kısa kalır. Bu durum özellikle küçük yaşlarda başlayan ve hızlı seyir gösteren erken ergenlik için geçerlidir. Ergenliğin erkene kayması her zaman büyümeyi olumsuz etkilemez.
[/attention]

Erken ergenlik şüphesi olan her çocuğun endokrin uzmanları tarafından özel olarak değerlendirilmesi gerekir.

GEÇ ERGENLİK KOL VE BACAK ORANINI BOZABİLİR

Ergenlik gecikmesi olan bazı çocukların kalıcı sorunları vardır, yani ergenlik ya hiç başlamaz ya da başlasa bile tamamlanmaz. Bu çocukların cinsiyet hormonları eksik olduğu için büyüme plaklarının kapanması gecikir ve bu nedenle boy uzaması devam eder.

Bu dönemde daha çok kol ve bacak boyu uzadığı için vücudun oranı bozulur. Bacak boyu gövdeye göre orantısız uzun hale gelir, yine kulaç mesafesi boydan daha uzun hale gelir.

Ergenlik gecikmesi olan çocuklarda uzun kol ve bacaklarla orantısız bir vücut yapısı oluşabilir.

BÜYÜME GERİLİĞİNİN EN SIK NEDENİ BESLENME YETERSİZLİĞİ

Boyu yeterince uzamayan bir çocukta pek çok sorun olabilir, diğer nedenler dışlandıktan sonra büyüme hormonu eksikliği olup olmadığı değerlendirilebilir. Büyüme geriliğinin en sık nedeni beslenme yetersizliğidir. Beslenme yetersizliği, geri kalmış ülkelerde daha çok gıda alımında yetersizliğe bağlıyken, gelişmiş ülkelerde kronik hastalıklara bağlı gelişir.

AĞIR OLGULARDA CÜCELİK MEYDANA GELİR

Büyüme hormonu eksikliğinin en önemli ve çoğu zaman tek belirtisi, büyüme geriliği ve boy kısalığıdır. Ağır olgularda cücelik meydana gelir. Vücut yapısı orantılı küçüktür.

Doğuştan büyüme hormonu eksikliklerinde büyüme bebeklikten itibaren bozulabilir. Yaş büyüse de vücut küçük, yüz bebeksi kalır; alın belirgin, yüz kemikleri, burun ve çene küçüktür. Dişler geç çıkabilir. Eller-ayaklar küçüktür.

Kemik gelişmesi geri kalır ve ergenlik gecikir. Zekâ genellikle normaldir.

AİLELER BÜYÜME HORMONU ENJEKSİYONLARINI UYGULAYABİLİR

Büyüme hormonu içeren preparatlar mevcuttur. Bu ilaçlar enjeksiyon formunda hazır bulunur. Her gece yatmadan önce cilt altına uygun dozlarda uygulanır. Bunun için ailelere özel eğitim verilir. Aileler, büyüme hormonu enjeksiyonlarını evde kolayca uygulayabilir.

Büyüme hormonu eksikliği olan çocuklarda tedavi büyüme plakları kapanana dek sürdürülür. Ancak, çocuğun tedavi altındaki büyümesi ve İGF-1 hormon düzeyi yakından takip edilmelidir.

Uygun doz ayarlamaları yapılmalı, yetersiz veya aşırı tedavinin olumsuz etkilerinden kaçınılması gerekir.

NORMAL BOY NASIL ANLAŞILIR?

Çocuğun boy ölçüsü toplum için geliştirilmiş büyüme tabloları ve eğrileri üzerinde değerlendirilir. Eğer boy uzunluğu yaş grubuna göre yüzde 3’ün altında ise boy kısalığı vardır. Boy yüzde 3-97 arasında ise normal sınırlar içindedir.

Источник: http://www.egitimcaddesi.com/cocugunuzun-boyu-yilda-az-uzuyorsa/

Boy Nasıl Uzar? 1 Ayda 7 cm Uzamak

Çocuğunuzun Boyu Yılda 4,5 Cm’den Az Uzuyorsa Dikkat!

Boy nasıl uzar ne yapılmalıdır. Boyumuz uzamasını sağlayan bazı hormonlar bulunmaktadır bunun adı büyüme hormonudur. Bu hormon kimisinde normalinden fazla salgılanırken kimisinde de az salgılamak ta.

Boy Nasıl Uzar

Boy uzamasına neler engel olur?

Yukarıda dediğimiz gibi boy uzama hormonun durma sebebi nelerdir. Aile ağacının gen yapısından dolayı olabilir. Örnek olarak anne babanın boyu kısa ise çocuğunun da boyu kısa olma ihtimali vardır. Fakat bu aşılabilmektedir. Onun haricinde dengesiz beslenme ve egzersiz yapılmaması neden olmaktadır ve yaşam tarzı .

Boyumuz kaç yaşına kadar uzamaktadır?

Boyum kaç yaşına kadar uzar sorusu bir çok platformda tartışılır bir konu olmuştur. Bu sorunun cevabını verip noktayı koymak istiyorum. Doğal büyüme sürecinde 14 ila 16 yaş arasında ortalama 10 cm kadar uzanır. 16 ila 20 yaş arasında da bu oran ortalama 1 ile 3 cm olarak değişmektedir.

Boyum nasıl uzar ne yapmalıyım?

Boy uzaması için yapılması gereken bir çok madde yer almaktadır. Eğer doğal büyüme sürecini aştıysanız ve buna rağmen kendinizi istediğiniz boy uzunluğunda hissetmiyorsanız bu sefer işe el atmakta fayda vardır.

 1. Bol protein ve vitamin içeren yiyecekler tüketmeliyiz. Örnek olarak kemik gelişimini destekleyecek besinlerde diyebiliriz. Fakat bunu zorla yapıyormuş gibi yapmayalım adeta hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz ki sürekli gelişim yaşaya bilelim.
 2. Düzenli egzersiz yapmalıyız egzersiz yapmanın bir çok faydası bulunmaktadır. Öncelikle kas dokumuzu taze tutar. Vücudun dinç olmasını sağlar fakat siz boy uzatacaktınız değil mi o zaman sizin boy uzatmanızı sağlayacak egzersizler yapmanız gerekir. okumaya deva et ve egzersizleri öğren.
 3. Kaliteli bir uyku, bir insanın uykusu ne kadar kaliteli ise günlük yaşamı da aynı şekilde kalitelidir. Kaliteli uykuyu ne ifade eder mesela ben akşam 09:00 da yatağıma girerim 1 saat kitap okurum ve yatsı namazımı kılar sabah 05:00 da uyanırım. Daha hava karanlıkken ve bir sabah namazı kılarım ardan sicak bir kahve ile balkonda güneşin doğuşunu izlerim. Bence kaliteli uyku budur.

Boy nasıl uzar sorunun cevabını 3 madde karşıladığını düşünüyorum. Bu 3 maddeye uyak her kesim kesinlikle başarıyı yakalayacaktır.

Boy uzatma hareketleri nelerdir 

Doğal Yollarla Boy Uzatma Hareketleri

Sizce boy nasıl uzar tabi ki etkili boy uzatma hareketleri ile nedir bu etkili boy uzatma hareketleri. Birazdan sıralayacağım. Öncelik ile boy uzatma faaliyetlerini internete yazdığınız anda Google amcanız size yüzlerce site gösterecektir.

Ancak işin kötü yanı bunların büyük bir alanı denenmemiş tesirsiz hareketlerdir. Yani boy uzatayım derken karın kası yapabilirsiniz. Tercih meselesi Sizlere bir kitap tavsiyesinde bulunacağım.

Hızlı boy uzatma programının formülü kitabı

Bu kitap ilk tanıştığım vakit deneme konusu da gerektiğince tereddütlerim vardı. Çünkü en az 3 ayımı vermeliyim onun haricinde umutlarımı da vermeliydim. İyi ki henüz denemişim diyorum. Ve boyum şuanda 1.76 benim için oldukça güzel bir boy belki başkaların gözü daha yüksektedir tercih meselesi.

Hızlı boy uzatma programının formülü kitabının içeriğinde neler var

Ne tarz yiyecekler tüketmelisiniz. Hem sağlığınız için hem de boyunuz için bu konu hakkında detaylıca bir anlatım bulabilirsiniz kitap içeriğin de.

Boy uzatma hareketleri nelerdir. Bu konu hakkında kitabın içeriğinde çok güzel konular bulabilirsiniz. İçeriğinde yazılı olan her bir egzersiz hareketi binlerce insan üzerinde denenmiştir. Yani içeriğinde boş sözlere yer verilmemiştir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz kaliteli uyku konusu da içeriğinde yer almaktadır. Bu kitabı alan her arkadaşımızın bir kere kötü bir yaşam tarzı var ise artık daha güzel ve kaliteli bir yaşama sahip olacaktır. Ve en önemlide özgüveniniz yerine gelecektir.

Boyu kısa olan insanların yaşadığı sorunlar nelerdir

 1. Öncelikle boyu kısa olan arkadaşlarımızın özgüven eksikliği oldukça fazladır. Kendini bir toplumda ifade etmekte güçlük çekerler.
 2. Boyu uzun olan bir insana göre karşı cins ile ilişki kurma şansı oldukça düşüktür.

 3. Yapılan araştırmalar ve anket sonuçları gösteriyor ki her iki cins de kendine bir eş seçimi sırasında boyun uzun olmasına dikkat etmektedir.

Bu kitabı alan her arkadaşımız öz güvenin yeniden kazanır. Yaşam tarzı şekillenir. Arkadaş ortam olsun veya da aile ortamında artık sözü daha ağır basar.

İnsanlar boyu uzun olan insanların sözünü daha çok dikkate almamaktadır çünkü psikolojik olarak onların gözünde siz küçüksünüz.

 Hızlı boy uzatma kitabına neden güvenmeliyim

 1. Üzerinde yaklaşık 10 yıllık bir çalışma bulunmaktadır.
 2. 60 gün garantisi var eğer kitabı alırsanız ve memnun kalmadığınız taktirde 60 gün içerisinde iade ettire bilirisiniz.
 3. Üzerinde yazılı olan her bir madde binlerce insanın üzerinde denenmiştir.

 4. Kitap o kadar başarılıdır ki global anlamda satışa sunulmuştur yani dünya çapında.
 5. Ben kullandım ve tavsiye ediyorum başarılı kitap.

Boy nasıl uzar sorusuna karşılık olarak sizlere bu kitabı tavsiye ediyorum.

Oldukça etkili yöntemler bulunuyor içeriğinde.

Boy Uzatma Kitabını Hemen İncele

Benzer Konular

Boy Uzatma Telkini

Hızlı Boy Uzatma Programı Kitabı İndir

Boy Uzatma Kürü

Boy Uzatan Yiyecekler Listesi Nelerdir

Evde Boy Uzatma Hareketleri Nelerdir

Источник: https://boyuzatmakitabi.org/boy-nasil-uzar/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть