Çocuk Yetiştirme Önerileri Veren Yazıları Nasıl Okumalı?

içerik

Harvard’lı Psikologlardan “İyi” Çocuk Yetiştirmekle İlgili 6 Öneri

Çocuk Yetiştirme Önerileri Veren Yazıları Nasıl Okumalı?

Pek çok aile teknolojinin çocuklarını nasıl mahvettiğini duymaktan yoruldu artık. Dijital çağın anne ve babaları çocuklarının dikkatlerini çekmeye yönelik giderek artan rekabetin gayet farkındalar. Ve çevirdikleri her sayfada ya da her mouse tıklamasında çocuk yetiştirme ile ilgili hem en ilerici fikirlerin hem de keşfedilen en yeni kaygıların bombardımanı altında kalıyorlar.

Ancak modernliğin deliliğinin altında “iyi ahlaklı” bir çocuk yetiştirmenin temelleri pek değişmedi.

Ebeveynler çocuklarının hedeflerine ulaşabilmelerini ve mutluluğu bulabilmelerini istiyor. Ancak Harvard’lı araştırmacılar, bunun iyilik ve empati pahasına gerçekleşmemesi gerektiğine inanıyor.

Onlara göre bir avuç denenmiş ve doğruluğu kanıtlanmış yöntem, çocuklarınızı olmalarını istediğiniz gibi hedef  odaklı ve aynı zamanda iyi ahlaklı yetiştirmenizi sağlamanın hala en iyi yolu.

Ve işte o altı yöntem:

1) Çocuklarınızla birlikte takılın

Bu, neredeyse her şeyin temeli. Çocuklarınızla düzenli zaman geçirin, onlara kendileriyle, dünyayla ve onu nasıl gördükleriyle ilgili ucu açık sorular sorun. Cevaplarını aktif bir şekilde dinleyin. Sadece çocuğunuzu benzersiz yapan her türlü şeyi öğrenmekle kalmayacaksınız, aynı zamanda onlara başka bir insana nasıl ilgi gösterildiğini ve değer verildiğini de gösteriyor olacaksınız.

2) Eğer önemliyse, dile getirin

Araştırmacılara göre “Her ne kadar ebeveynlerin ve çocuklara bakan kişilerin çoğu çocuklarına bakmanın en büyük öncelilerinden biri olduğunu söyleseler de çocuklar çoğunlukla bu mesajı duymuyorlar.” Bu yüzden bunu onlara söylediğinizden emin olun.

Böylece onlar da bunun, kendilerinin de yapmaya devam etmesi gereken bir şey olduğunu bilirler.

Ayrıca öğretmenlerinin, koçlarının ve onlarla birlikte çalışan tüm diğer insanların, ekip çalışması ve işbirliği konusunda nasıl olduklarını ve genel olarak iyi bir insan olup olmadıklarını kontrol etmeyi öğrenirler.

3) Çocuklarınıza “nasıl yapılacağını” gösterin.”

Karar alma süreçlerinde bundan etkilenebilecek insanları da göz ardı etmemelerini sağlayacak şekilde ilerleyebilmeleri için yanlarında olun.

Örneğin eğer çocuğunuz bir spor dalını ya da başka bir aktiviteyi bırakmak istiyorsa, bu süreçte sorunun kaynağını belirlemek ve takıma olan katkılarını da göz önünde bulundurmak için onları teşvik edin.

Ve sonra bırakmanın gerçekten sorunu çözüp çözmeyeceğini anlamalarına yardım edin.

4) Yardımseverliği ve minnettarlığı rutin haline getirin

Araştırmacılar şöyle yazıyor: “Araştırmalara göre minnettarlık gösterme alışkanlığı olan insanlar yardımcı, cömert, şefkatli ve bağışlayıcı olmaya daha meyilli oluyorlar. Ve aynı zamanda mutlu ve sağlıklı olmaya da.

” Bu yüzden ebeveynlerin çocuklarından ev işi istemeye ve küçük kardeşlerine yardım etmelerini söylemeye devam etmesi iyi bir şey.

Konu “iyi” davranışı övmeye geldiğinde ise araştırmacılar ebeveynlerin “sadece sıra dışı yardım eylemlerini” övmelerini tavsiye ediyor.

5) Çocuklarınızın yıkıcı duygularını kontrol edin

“Başkalarına değer verme becerisi, öfke, utanma, kıskanma ya da diğer negatif duyguların altında kalabilir” diyor araştırmacılar.

Çocukların bu duyguları adlandırmalarına ve üzerine düşünmelerine yardım etmek ve sonra onları güvenli çatışma çözümlerine doğru yönlendirmek , onların başkalarına değer veren birer birey olma yolunda büyük bir adım atmalarını sağlayacaktır.

Ayrıca net ve makul sınırlar koymak da oldukça önemli. Bunların sevgiden ve onların güvenliği için olduğunu da anlamalılar.

6) Çocuklarınıza büyük resmi gösterin

“Hemen her çocuk aile ve yakın arkadaşlardan oluşan küçük bir çevreye empati duyar ve onlara değer verir” diyor araştırmacılar. Buradaki püf noktası, sosyal, kültürel ve hatta coğrafi olarak onların çevrelerinin dışında olan insanlara değer vermelerini sağlamak.

Bunu, iyi birer dinleyici olmaları konusunda danışmanlık ederek, kendilerini başkalarının yerine koymaları konusunda onları teşvik ederek ve haberlerde ya da eğlence dünyasındaki (filmler, şarkılar vs.) öğretici anları kullanarak empati pratiği yaparak başarabilirsiniz.

Araştırma bütün ailelere yönelik bir “moral konuşmasıyla” son buluyor:

“Başkalarına değer veren, saygılı ve iyi ahlaklı bir çocuk yetiştirmek çok zor bir iştir ve her zaman da öyle olmuştur. Ve hiç bir iş daha önemli ya da en sonunda bu kadar ödüllendirici olmamıştır.”

Kaynak: merakedencocuk.com/2015/06/harvardli-psikologlardan-iyi-cocuk-yetistirmekle-ilgili-6-oneri/

Источник: //www.egitimpedia.com/harvardli-psikologlardan-iyi-cocuk-yetistirmekle-ilgili-6-oneri/

Çocuk Yetiştirme Ve Eğitimi Nasıl Olmalı? – Sağlık Ocağım .NET

Çocuk Yetiştirme Önerileri Veren Yazıları Nasıl Okumalı?

Uzmanlar çocuk yetiştirmede en önemli konunun çocuk ile doğru iletişim kurmak olduğunu belirterek disiplin ve nasihatin dengeli olması konusunda dikkate çekmektedirler.

İyi, başarılı ve mutlu çocuk yetiştirmenin ilk kuralının çocuk ile doğru iletişim kurmak olduğunu belirten uzmanlar, anne ve babalara çocuklarını korumacı tavır ile yetiştirmek değilde, çocuklara mücadeleci olmanın yolunu gösterilmeleri gerektiği üzerinde durmaktadırlar.

Çocuğun anne ve babasının karşılıksız sevgisine ve şeatine ihtiyacı vardır. Anne ve babanın görevi çocuğun sadece maddi ihtiyaçlarını karşılama ile sınırlı değildir.

Çocuğun güvenli, huzurlu bir ortamda yetişmesi duygusal, sosyal, zihinsel, bedensel ve psikolojik sağlığının korunması, kişisel gelişiminin, ilgi ve yeteneklerinin desteklenmesi, kendine yetebilen bağımsız bir birey olarak hayata hazırlanması da ailenin temel görevlerindendir.

Doğru ve başarılı çocuk yetiştirme yöntemleri

Çocuk yetiştirmede kural 1 : Çocuk yetiştirmenin birinci kuralı çocuğun, şeatli, karakterli anne ve babası ile huzurlu bir yuvada büyümesidir.

Çocuk yetiştirmede kural 2 : Anne ve babanın çocuğunu kendi parçası olarak kabul etmesi ve onun hayatı hakkında kararlar alması veya almaya çalışması normaldir. Fakat çocuğunda özeline saygı duyulmalı ve kendini özgür hissetmesine fırsat verilmelidir.

Çocuk yetiştirmede kural 3 : Çocuğun kendini mutlu hissetmesi anne babanın mutluluğundan daha önemli olması gerektiği gibi, ikisi arasında bir denge kurulmalıdır.

Çocuk yetiştirmede kural 4 : Anne ve baba çocuğunu bütün zorluklardan korumayı değil, çocuğa sorumluluk duygusunu ve zorlukları birlikte aşmayı öğretmelidir.

Çocuk yetiştirmede kural 5 : Ailenin bütün yükü tek başına taşıması yerine, anne, baba ve çocuğun da içinde bulunacağı bir takım oluşturarak sorumluluklar ve yaşam biçimi paylaşılmalıdır.

Çocuk yetiştirmede kural 6 : Anne ve baba çocuğunu zor işlerden koruma amacında değil, çocuğunu hayata hazırlama amacı içinde olmalıdır.

Çocuk yetiştirmede kural 7 : Anne ve babalar çocuklarının sorunlarını dinlemeli ve çözümü çocuk ile birlikte bulmaya çalışmalıdırlar.

Çocuk yetiştirmede kural 8 : Anne ve baba çocuğun konulan kurallara uymasını beklemeli, lakin çocuklarında kurallara itiraz etme hakkının olduğunu unutmamalıdır.

En etkili istek çocuğa seçenek sunmaktır.

Çocuk yetiştirmede kural 9 : Anne ve baba çocuğunun sözlerini yetişkinlere dinler gibi dinlemelidir.

Fakat onların yetişkinler gibi davranmalarını beklememelidir.

Çocuk yetiştirmede kural 10 : Disiplin ve nasihat devamlı olur ise etkili olur. Çocuğa nasihat eden anne ve baba ettiği nasihati önce kendileri uygulamalıdır ki, çocuk onlara inansın.

Çocuk yetiştirmede kural 11 : Çocukların arkadaş çevresi ve sosyal yaşamındaki gelişmeler yakından izlenmelidir. Fakat çok fazla müdahale edilmemelidir.

Çocuk yetiştirmede kural 12 : Ebevenler, çocuğunu hayat yolunda yürütmeye değil, ona hayat yolunda nasıl yürüyeceğini öğretmelidir.


Çocuk yetiştirmede kural 13 : Bir anne çocuklarını büyütürken doğal olarak kendini evde hapis olmuş ve sosyallikten uzaklaşmış hissedebilir.

Fakat anne ve babanın sıradan olaylardan mutluluk duyması, kendini özgür hissetmesi ve sorumluluk dengesini kurabilmesi durumunda bu durum daha kolay atlatılır.

Çocuk yetiştirmede kural 14 : Ebeveyn, anne, baba, eş, iş ilişkilerini birbirine karıştırmamalıdır.

Çocuk yetiştirmede kural 15 : Anne ve babanın, çocuğunun kendi düşüncelerini bilmek gibi bir görevi söz konusu değildir. Çocuğa kendi düşünceleri ile baş başa bırakıp çocuğun kendi gemisinin kaptanı olmasına fırsat verilmelidir.

Çocuk yetiştirmede kural 16 : Anne ve baba çocuğuna bazen kızıp sinirlenebilir. Önemli olan sonrasında kendi kendine eleştirebilmeli ve haksız olduğu durumlarda çocuğundan özür dilemeyi bilmelidir.


Çocuk yetiştirmede kural 17 : Çocuk en olmadık zamanda soru sorduğunda cevap veremesek bile ilk fırsatta çocuğun dinlenmesi ve ona zaman ayrılması gereklidir.

Çocuk yetiştirmede kural 18 : Çocuk eğitiminde sevgi, saygı, ilgi, sabır ve güven kelimelerinin sihirli kelimeler olduğunu unutmamak gereklidir.

Çocuğun ne düşündüğünü önemsemek ve bunu ona hissettirmek, kendisini ifade etmesi konusunda cesaretlendirmek bu sihirli kelimeler ile mümkündür.

Çocuk yetiştirmede kural 19 : Ailenin sabrı amaca yönelik olmalıdır. Her istediği yapılan çocuk bencil, her istediğine hayır denilen çocuk ise inatçı olur.


Çocuk yetiştirmede kural 20 : En önemlisi çocuğun insani değerleri ve empatiyi bilmesidir. Çocuk ideal insanın dünyayı değiştirmeye kendisinden başladığını bilmelidir.

Çocuğa nasıl örnek olmalı?

Çocuğa nasıl örnek olmalı

Çocuk anne ve babayı örnek alır. Çocuklar önce gözleyerek sonrada taklit ederek öğrenirler. Aile bir sorun ile karşılaştığında ya da birisi ile bir anlaşmazlığa düştüğünde çocuk anne ve babayı bu durumda dikkatlice izler. İleride karşılaşacağı sorunlar karşısında nasıl davranacağını aileden öğrenir.

Çocuğun nasıl davranmasını istediğiniz şeklide davranılmalıdır. Çünkü çocuk anne ve babayı örnek alır. Sen benim dediğimi yap, yaptığımı yapma anlayışı, çelişkili bir tutumdur. Çocuklar üzerinde söylenenlerden çok davranışlar etkilidir.

Çocukların yanında anne ve babanın söyledikleri ve davranışları birbiri ile uyumlu olmalıdır. Aileler çocuklara ne söylüyor ise o şekilde davranmalıdır. Anne baba kendi davranışını değiştirmeden çocuğunun davranışını değiştirmesini beklememelidir.

Çocuk gelişimi ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/cocuk-yetistirme-ve-egitimi-nasl-olmal/

Çocuk Yetiştirirken Yapılan Hatalar ve Doğru Ebeveyn Davranış Önerileri | Çocuğa nasıl davranmalıyım?

Çocuk Yetiştirme Önerileri Veren Yazıları Nasıl Okumalı?

Çocuklarımız yetiştirken farkında olmadan tekrarladığınız yanlış yaklaşımınız dolayısıyla çocuğunuz özgüveni eksik, sabırsız, doyumsuz ve hatta sizden duygusal açıdan uzaklaşmış bir birey haline dönüşebilir.

Anne-babaların çocuklarının her istediğini yapmak, aç kalmasın diye zorla yemek yedirmek, başkalarıyla kıyaslamak gibi farkında olarak ya da farkında olmadan yaptıkları gafların sonuçları çocuklarınız açısından oldukça ağır olabilir

Ebeveynler olarak hepimizin hayali ve idealimiz çocuklarımızın kendi ayaklarının üzerinde duran, mutlu, başarılı ve toplum için yer edinmiş bireyler olarak yetiştirmesidir.

Bazen bu büyük sorumluluk ve uğraş karşısında anne-babaların çabalarının başarısız kaldığı durumlar da olabiliyor. Çocuk yetiştirmek büyük bir özveri, sorumluluk ve azami dikkat isteyen çok önemli bir uğraşı.

Bu sorumluluk ve önemli vazife esnasında zaman zaman yanlış tutumlarımızla çocuklarımızı ve geleceklerini önemli ölçüde etkileriz.

“Çocuk ne kadar sessiz sakin olursa insanlar tarafından o kadar çok sevilir, kabul edilir.” | yanlış!

Evde ya da toplum içinde “sen sus”, “çok konuşma”, “sen karışma”, “sen ne biliyorsun ki” gibi sözlerle engellenen susturulan çocuk, bir süre sonra daha az konuşarak, kendini daha az ifade ederek,  kendini konuşmaya layık olmayan biri olarak görmeye başlar. İşinizde, okulunuzda size böyle hitap edilse, kendinizi yeterli ve mutlu hissedebilir misiniz? Cevabınızı duyuyorum, öyleyse çocuklarınıza karşı engelleyici, susturucu değil, teşvik eden cesaretlendiren yönünüzü gösterin.

Söz verilmeyen ve düşünceleri ve sözleri dinlenmeyen çocuk düşüncelerinin de değersiz ve önemsiz olduğunu düşünmeye başlayarak, bir süre sonra soru sormayan, merak etmeyen, hakkını savunamayan birine dönüşecektir.

Bu tarz engellerle karşılaşan çocuklarda öğrenme ile ilgili de sorunlar gözlenebilmektedir. Bu süreç erişkinlik döneminde de içe dönük, çekingen, özgüven eksikliği olan bir kişilik geliştirmesine zemin hazırlayacaktır.

“Çocuğunuz sizi dinlemiyorsa ve aynı hataları tekrarlıyorsa bağırmalı ki yaptığının yanlış olduğunu öğrensin ve bir daha tekrarlamasın.” | yanlış!

Yaptığı hatalı bir davranıştan sonra çocuğa bağırmak, ses yükseltmek ve fiziksel şiddette bulunmak ilk etapta belki de o davranışın geçici olarak önüne geçmeye sebep olacaktır. Ancak uzun vadede etkisiz kalacaktır.

Kaldı ki çocuktaki bu davranışın kısa süreli tekrarlamaması da yanlış davranışı öğrendiği için değil, korktuğundan ve sizden gelecek tepkiden kaçındığı için olacaktır. Bu da çocuğun duygusal açıdan sizden uzaklaşmasına neden olacaktır.

Bu tarz bir yaklaşım ile yetiştirilen çocuklar ergenlik döneminden itibaren fiziksel olarak gelişeceği için ebeveynden duyumsadığı korkunun da azalması ile anne babalarından gördükleri şiddeti büyüdüklerinde bu sefer kendileri anne-babalarına gösterme eğiliminde olabilirler.

Çocuğunuz, gelişiminin başında biriktirdiği bu tip ebeveyn korkuları sebebiyle ömrünün sonuna kadar ailesi ile çatışabilir.

“Ben zor şartlarla büyüdüm ama şu an varlıklıyım; benim çocuklarım yokluk çekmesin, ne isterlerse yaparım.” | yanlış!

Çocukların ihtiyaçlarını karşılamak elbette ki anne – babaların görev ve sorumluluğudur. Sevgi, ilgi, değer verme konularında sınırsız olabilirsiniz. Ancak maddi açıdan ihtiyaçtan fazlasını sırf imkanlarınız var diye vermeniz çocuğunuzun iyiliğine olmayacaktır. Aksine ona kötülük yapmış olacaksınız.

Her istediğine anında ulaşan, aynı oyuncaktan fazla fazla sahip olan, sürekli hediye yağmuruna tutulan, yeni tablet telefon vs. çıktığında anında eskisini bırakıp değiştiren çocuk ve gençler, ileride sabredemeyen, erteleyemeyen, bekleyemeyen, doyumsuz bir karaktere sahip olacaktır.

Böylece birçok alanda zorluk ve güçlük yaşayacaktır.

 “Bak bilmem ne hanımın çocuğu, senden şu kadar yaş küçük kardeşin kendisine söylenmeden odasına gidip dersini çalışıyor, sen eline hiç kitap almıyorsun. O üniversiteye gidecek, sen ancak oyun oyna” gibi kıyaslamalar çocuğu motive eder. | yanlış!

Çocuğunun hırslanacağını, bu karşılaştırmadan ders çıkaracağını ve motive olacağını düşünerek söylenen bu tarz cümlelerin herhangi bir çocuğu motive edebildiğine dair bir adet dahi sonuca rastlanmamıştır.

Her birimizin parmak izleri dahi farklıyken, gerçekçi olalım;  çocuğumuzun bir başkasının izlediği yolu düşünüp, hırslanıp tamamen aynı yolu tekrar etmesini nasıl bekleyebiliriz? Çocukluğum bilmem ne teyzenin oğlunun kızının hangi okulda okuduğunu, hangi arabayı aldığını, hangi eve yerleştiğini dinlemekte geçti. Ama şunu söyleyebilirim, o bahsettikleri kişiler herkesin yolundan giderek birbirinin aynı hayatları yaşıyorlar. Benzer renkteki takım elbiselerle işlerine gidip, benzer sorunlarla mutsuz olduklarını anlatıp duruyorlar… Çocuklarınıza toplum içinde uyumu önemsemelerini söyleyin ama aynı olmalarını önermeyin. Hayatta farklılıklarımızla yer edinebiliriz.

Kıyaslanmak motive etmek bir yana, aksine çocuğun kıyasladığınız kişi her kimse ona karşı öfke hissetmesine neden olacaktır. Örneğin o kişi kardeşiyse öfkesini ona güç kullanarak, zorbalık ederek çıkarabilir.

Ayrıca kıyasladığınız çocuğunuz kendisini yetersiz ve başarısız hissedecektir, öz güveni azalacaktır. Yeterli olduğu alanları da görmezden gelecek ya da önemsiz görmeye başlayacaktır. Kıyaslanmak kimseye iyi hissettirmez, motive de etmez.

Basitçe kıyaslanmak hepimizi deli eder..

“Yaramazlık yapma yoksa seni polise veririm, doktor sana iğne yapar” gibi söylemler çocukların uslu durmasını sağlar. | yanlış!

Şaka yollu ya da anı kurtarmaya yönelik işinize yarıyor gibi görünen bu tarz cümleler çocukta travmatik etkiler oluşturabilir. Çocuklar söylediklerinize inanırlar. Bu gibi söylemler çocuğunuzun polisten, doktordan korkmasına ve gerçekte polise, doktora ihtiyacınız olduğunda zorlanmanıza neden olacaktır.

Doktor ya da polis gördüğünde korkma oğlum/kızım bir şey yapmayacak dediğinizde, daha önceki söyleminizle çelişen bu tutarsız söyleminiz sizce ne derece inandırıcı olacaktır? Bugün hala şöyle moderniz, şöyle aklı başındayız derken eşim dahi çileden çıktığında iğne yaptırmakla çocuklara göz dağı verebiliyor.

Peki hastanede iğne yapılmasının zaruri olduğu anlarda çocuklarımıza nasıl anlatacağız?

“Çocuğum yemek yemiyor; her yemesine karşılık ödül veririm, onu telefonla tabletle oyalayayım da çaktırmadan kaşıkla yemek yedireyim, yeter ki yesin aç kalmasın.” | yanlış!

Özellikle bizim toplumumuzda bir çocuk zayıf ya da görece düşük kilodaymış gibi göründüğünde çocuğun annesi “Çocuğu aç mı bıraktın?”, “Yemek yedirmiyor musun?” şeklinde sorulara maruz bırakılmakta.

Bu sorulara maruz kalan anneler, belli bir süre sonra kendilerini yetersiz anne olarak kabullenip ve çocuğunu doyurmayı bir savaş gibi görüp gerekirse zorla yedirmeye çalışırlar. Bu yaklaşımlar yemeğin ve yeme eyleminin çocuk beyninde acı veren, kriz oluşturan, keyifsiz bir şeymiş gibi kodlanmasına neden olur.

Çocuk her yemek gördüğünde beyninde oluşan bu geçmiş deneyimlerin etkisi ile yemekten tiksinir, daha fazla uzaklaşır ve kısır döngüye girmiş olur. Böylece kendi elinizle o korktuğunuz yeme problemini oluşturmuş olursunuz. Yemek yerken çocuğun yediği şeyi görmesi, koklaması, eline alması yani yediği yemeği hissetmesi yemekten keyif almasını isteriz.

Acıktığını hissetmesi, doyduğu zaman da tokluk duygusunu duyumsamasını isteriz. Yemek yemeyi sadece bir fiziksel eylem olmaktan çıkarıp aynı zamanda sofrada aile bireyleri ile birlikte sohbet eşliğinde keyifli, sıcak, duygusal bir paylaşım olarak hissetmesini sağlamalıyız.

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi //www.annesininmelegi.com’dur. Çocuğa nasıl davranmalıyım?

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir.

Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.
mükemmel Bir Çocuk Yetiştirme,çocuğu nasıl yetiştirmeli? çoçuk yetiştirmenin kuralları. Kendine güvenen çoçuk nasıl yetiştirilir, islamda çoçuk yetiştirmenin kuralları.

İyi çoçuk nasıl yetiştirilir çoçuk yetiştirmenin kuralları kitap erkek çocuğu nasıl yetiştirilir? çoçuk yetiştirme usulleri nelerdir erkek çocuğu nasıl yetiştirilir
All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

Источник: //www.annesininmelegi.com/2017/04/14/listecianne/cocuk-yetistirirken-en-sik-tekrarlanan-hatali-ebeveyn-davranislari-cocuk-yetistirirken-en-sik-yapilan-hatalar/bebek-anne-bakim-uyku-beslenme-gelisim-anne-baba-gaz-emzirme-gogus-aglama-sut-annesutu-bebektegaz-sut-pompasi-gogus-pedi/bebekcocuk-egitimi.html

Iyi Bir Çocuk Yetiştirmek Için 6 Adım

Çocuk Yetiştirme Önerileri Veren Yazıları Nasıl Okumalı?

Modern zamanlarda anne-babalar için hızlı yaşamanın getirdiği zorluklardan biri de, çocuklarını topluma faydası olacak, iyi, ve ruhsal olarak sağlıklı bireyler olarak yetiştirmek.

Teknolojik aletlerin aileler tarafından çocuklarına en rahat tedarik edilen ‘oyun ve oyuncak’ olduğu bir zamanda, aileler bazen “Acaba çocuğumuzun geleceği için yanlış bir şey mi yapıyoruz?” diye kendilerine sık sık sorabilir. Ancak belki de çocuklarımızın eline cep telefonlarını veya iPadleri vererek onların ‘daha uslu’ davranmasını sağlarken, biz de kendi teknolojik oyuncaklarımızla oynamak için kendimize vakit ayırmak istiyoruz.

Yine de, ebeveyn-çocuk ilişkisinin nesillerdir değişmeyen bazı yönleri var ki, bunlar topluma faydalı, mutlu ve başarılı çocuklar yetiştirme yolunda pek değişmiyorlar. Bu yazıda Harvard Üniversitesi’nden araştırmacıların iyi, nezaketli ve anlayışlı çocuklar yetiştirmek için gereken 6 adımı sizlerle paylaşacağız.

1) Çocuklarınızla vakit geçirmek için özel zaman ayırın.

Bu belki de yapacağınız tüm her şeyin temelini oluşturan öge. Ancak çocukla vakit geçirmek nedir, isterseniz onu da detaylandıralım.

Çocukla vakit geçirmek, siz Starbucks’ta oturup telefonunuza bakarken, onun da kendi iPad’i veya oyuncağıyla oynaması değildir.

Çocuğunuz birlikte olduğunuz zamanlarda başta size ilgisiz olsa bile, oynadığı oyunu zaman içinde sizinle paylaşmak isteyecektir.

Çocuğunuzla vakit geçirirken, onunla iki yetişkin gibi karşı karşıya oturup konuşmayı beklemeyin. Bırakın çocuğunuzla geçirdiğiniz vaktin aktivitesini çocuğunuz belirlesin, ve siz de ona uyum sağlayın.

Tabii burada önemli bir kural var, çocuğunuz kırıcı ve yıkıcı oyunlar ve davranışlar sergilemeyi tercih ediyorsa kesinlikle sınır çizmelisiniz.

Böyle bir durumda yapılandırılmış oyunlar (Monopoly, Connect4, Kızma Birader gibi) daha tercih edilebilir.

2) Eğer çocuğunuzla ilgili bir durum sizin için önemliyse, bunu ona belirtin

Anne ve babalar çocukları olmadan konsültasyona geldiklerinde sık sık çocukları ile ilgili endişelerini dile getirirler. Ancak, çocuk odada onlarla birlikte bulunduğu zaman durum büsbütün farklıdır. Anne-baba psikologla birebir görüşmelerinde çocuğu hakkında konuşabilirken, çocuk odada olduğu zaman genelde ona kızarlar.

Eğer çocuğunuzla ilgili bir durum sizi endişelendiriyorsa, bunu ona belirtmekten çekinmeyin. Bu, okul veya akademik performansı, arkadaşlık ilişkileri veya sizinle birebir ilişkisi ile ilgili bile olabilir. Çocuğunuzla yakınsınızdır ancak sizin zihninizi okuyamaz.

Bir kızgınlık anında yaralayıcı bir söz söylemek yerine, endişenizi dile getirmek için çaba sarfedin.

3) Çocuğunuza meseleler yapıcı bir şekilde nasıl çözülür, gösterin

Örneğin çocuğunuz okulunda bir öğretmeniyle anlaşmazlık yaşıyor. Böyle bir durumda ilk yapacağınız ne olur? Öğretmene kızgınlıkla gidip bağırır mısınız? Yoksa, biraz düşünüp çocuğunuza öğretmeniyle görüşeceğini mi söylersiniz? Eğer 2. şıkkı tercih ediyorsanız, siz sorunlara yapıcı bir biçimde yaklaşıyorsunuz demektir.

Böyle bir durumda çocuğunuza atacağınız adımları da anlatın. Örneğin, “Oğlum ben uygun bir zamanda öğretmeninle gidip bu konuyu konuşacağım ve neden böyle olduğunu anlamaya çalışacağım. Sonra onunla konuştuklarımızı sana da anlatacağım. Eğer bu durum iyileşmiyorsa, belki sınıfını değiştirmeyi düşünebiliriz.” gibi.

 Gördünüz mü, siz de konuya yapıcı yaklaşınca, atacağınız adımları çocuğunuza aktarabildiniz.

4) Yardımseverliği ve minnet duymayı hayatınızın bir parçası yapın.

Evde tüm işlerin sizin üzerinize kaldığını mı hissediyorsunuz? Çocuğunuz siz iş yaparken sizi rahatsız mı ediyor? Öyleyse, çocuğunuzu da eve katkıda bulunmanın bir parçası yapın, hem de birlikte vakit geçirmiş olun.

Belki başlarda onlara küçük temizliklerin nasıl yapılması gerektiğine dair yardımcı olmanız gerekecek, ancak onlara göstermekten üşenmeyin. Çünkü böylece çocuğunuza hayatı boyunca kullanabileceği beceriler de vermiş olacaksınız.

Tabii çocuğunuza yaptığı yardımlar için teşekkür etmeyi ihmal etmeyin.

5. Çocuğunuzun yıkıcı duygularına dikkat edin

Harvard’lı araştırmacılar, “Başkalarını düşünme kapasitemiz, kendi suçluluk, utanç, haset, kıskançlık ve benzeri negatif duygularımız tarafından engellenir.” diye belirtiyor.

Çocukların bu duyguları isimlendirebilmesi, ve bir yetişkin eşliğinde çözüme götürebilmesi önemlidir.

Ayrıca, bu duygular çok taştığında, çocuklara sınır çizebilmek, onların güvenliğini ve iyiliğini düşündüğümüzü göstermemiz açısından önem taşır.

6. Çocuklarınıza büyük resmi gösterin

Neredeyse tüm çocuklar kendi yakın çevrelerindeki kişilere (aile bireyleri, akrabalar, yakın arkadaşlar) iyi davranırlar. Ancak kendi çevreleri dışındaki insanlara nasıl davranacaklarını bilemeyebilirler.

Sokakta çocuğunuzun bir dilenciyi veya engelli bir insanı gördüğünde verdiği ilk tepkiyi düşünün. Önce ona merakla bakar, kendisinin o kişiden farklı olduğunu anlar, ve o kişiye nasıl davranacağını kestirmeye çalışır.

Hatta bazı çocuklar diğerlerinden hızlı davranırlar, ve farklının yarattığı kaygıyı azaltmak için o kişiyi etiketler: “Aa anne bak, farklı biri. Onun kolu yok.” gibi. Çocukların yaptığı bu tip şeylerin çok zalimce olduğunu düşünürüz çoğu zaman. Ancak, çocuğun bu etiketlemeyi yaparak amaçladığı kendi kaygısını azaltmaktır.

Dolayısıyla burada anne-babanın da farklılığa verdiği tepki çok önemli. Çocuklarınıza iyi dinleyiciler olmaya, farklıyı merak etmeye ve kendisini başkasının yerine koyabilmeye teşvik ederseniz, empati duyabilme kapasitesi gelişecektir.

Ancak bazen biz yetişkinler olarak bile bu bahsettiklerimizi yapmakta zorlanabiliriz. Böyle bir durumda, ailedeki tüm bireylerin birlikte görüldüğü bir uzmanın yönettiği aile danışma seansları, hem sizin hem de çocuğunuzun ruh sağlığı açısından çok faydalı olacaktır.

Seanslar hakkında bilgi almak için, bilgi@pavlovspartner.com‘a e-mail atabilir veya linkteki formu doldurabilirsiniz.

Herkese güzel günler dilerim,

Psk. Ayşe Canan Altındaş

Источник: //pavlovspartner.com/iyi-bir-cocuk-yetistirmek-icin-6-adim/

Çocuk Yetiştirirken Yapılan Hatalar ve Doğru Davranış Önerileri

Çocuk Yetiştirme Önerileri Veren Yazıları Nasıl Okumalı?

Çocuk yetiştirmek, hiç kuşkusuz ki çok dikkat isteyen ve çok zor olan bir dönemi kapsamaktadır. Anne ve babalar çocukları en iyi şekilde topluma kazandırabilmek için çaba sarf ederler. Fakat farkında olmadan birçok yanlış yaparak, çocuğun yetiştirilmesi sırasında etkili olacak olumsuzluklar meydana getirirler.

Bütün bu olumsuzluklardan korunmak ve sağlam karakterli bir birey yetiştirmek için anne ve babaların bilinçlendirilmesi gereklidir. Bir bireyin karakterinin şekillenmesinde anne ve babanın payı çok büyüktür. Toplum olarak, çocuk yetiştirme konusunda doğru sanıp aslında yanlış olan çok fazla davranış sergiliyoruz.

Özgüven Eksikliği Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Çözüm Yolları Nelerdir?

Bu yapılan yanlışlar ile insanın bütün geleceği şekillenmekte ve hayatı boyunca çekebileceği sıkıntıların temeli oluşmaktadır.

Anne ve babalar, okuyan, dinleyen, soru sorabilen, kendine güveni olan, anlayan ve anladığını ifade edebilen çocuklar yetiştirmelidirler.

Biz bu yazımızda çocuk yetiştirirken yapılan hatalar ile başarılı ve mutlu bir çocuk nasıl yetiştirilir sorusunun cevaplarını paylaşacağız.

Çocuk Yetiştirirken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Sizlere çocuk yetiştirme konusunda doğru yöntemleri vermeden önce, yapılan hatalar hakkında kısaca bilgi vermek istedik. Çünkü öncelikle doğru bildiğiniz yanlışların farkına varmalı, bunları yapmaktan vazgeçmeli ve daha sonra, önerilere kulak vermelisiz. İşte çocuk büyütürken yapılan başlıca yanlış davranışlar;

 • Çocukları yetiştirirken her şeyin mükemmel olacağı düşüncesinden uzaklaşarak, onun elinden geldiği kadar iyi olmasına destek olmalısınız. Bütün anne ve babalar çocukları için her şeyin mükemmelini hayal ederler ve gerçekleşmesini umut ederler fakat çocuğunuzu yetiştirirken üzerinde böyle bir baskı oluşmasına engel olun. Onun başarısız olsa bile, sizin evladınız olduğu için çok sevdiğinizi belli edin.
 • Çocuğun hissettiği duygulara engel olmayın. Kızdıysa ya da sevindiyse bunu özgürce yaşamasına izin verin.
 • Eğer istediğiniz bir şeyi çocuğunuza yaptıramıyorsanız, onu yapması için zorlamayın. Daha farklı alternatifler sunarak uzlaşma yoluna gidin. Böylelikle sürekli olarak isyan eden, her şeye karşı çıkan bir çocuk olmak yerine daha ılımlı bir çocuk olacaktır.
 • Çocuğunuza karşı çok fazla koruyucu olmayın. Parkta veya başka bir yerde oynarken uzaktan gözlemleyin ama, her düştüğünde ya da ters bir durumda yanına koşmayın. Sorunları kendisinin çözmesine izin verin.
 • Merak duygusunu törpülemeyin. Çocuğunuz herhangi bir şeyi merak ediyorsa, öğrenmesi için ona yardım edin.
 • Sizinle oyun oynamak istediğinde, oyunu siz değil onun yönetmesini sağlayın.

Çocuk Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Evet, çocuk yetiştirirken yapılan en önemli hatalardan bahsettikten sonra, gelelim asıl bilinmesi gerekenlere. Uzman doktorların bilgilerinden derlediğimiz aşağıdaki önerilerde, başarılı ve mutlu bir çocuk yetiştirmenin kurallarını öğreneceksiniz.

 • Çocuk başarılı olduğu zaman, daha çok sevildiğini hissetmemelidir. Eğer çocukta daha çok başarılı olunca daha çok sevileceği gibi yanlış bir düşünce oluşur ise ileride çok büyük problemler ile karşılaşabilir.
 • Çocuk yetiştirilirken ona yaşamı boyunca hatanın, en doğal unsurlardan biri olduğunu benimsetmek önemlidir. Basit bir hata yaptığında hayal kırıklığına uğramaması, yaptıkları hatalardan dersler çıkarması gerektiğini aşılamak çok önemlidir.
 • Çocuğunuzun ne istediğini anlamak için onu dikkatli bir şekilde dinleyin. Eğer siz çocuğunuzu dinlemezseniz, çocuğunuz da sizi ve başka hiç kimseyi dinlemeyecektir. Önemli bir işiniz var ise ya da hiç vaktiniz yoksa bile yine de çocuğunuzu dinlemek için vakit ayırın.
 • Çocuğu yetiştiren anne ve babalar bu konu hakkında tam olarak düzenli bir yol izlemelidirler. Çocuk yetiştirmede tutarlı davranan anne babalar topluma daha iyi bir birey kazandırmış olacaklardır. Çocuğunuz için bir kural koyduysanız, bunu bazı zamanlarda görmezden gelmeyin. O kurala uymasını sağlayın. Böylelikle çocuk da daha kararlı ve düzenli olacaktır.
 • Eğer ortada bir sorun varsa bunu çözmek aslında size düşer. Ama çocuğunuzun problem çözme güdülerinin gelişmesini istiyorsanız, birlikte problem çözmeye çalışın. Böylelikle çocuk siz yanında olmadığınız zamanlarda da ortada olan problemler için çözüm arayışına girecektir. Bu da kişilik gelişimi için oldukça olumlu bir yaklaşımdır.
 • Eğer çocuğunuz bir hata yaptıysa, ceza vermekten kaçınmayın. Koyduğunuz kurallara karşı yaptığı hatalarda hiçbir ceza almazlarsa yaptıklarının yanlış olduğunun bilincinde olamazlar. Onlara altından kalkabilecekleri cezalar verin. Çocuklar için uygulanması zor olan cezalar vermeniz halinde nasıl olsa bana böyle bir şey yaptırmazlar düşüncesi ile sizi pek de ciddiye almayacaklardır.
 • Çocuklarınızı yetiştirirken dikkat edeceğiniz en önemli şeylerden biri de tutarlı olmaktır. Çocuğa yapma dediğiniz bir şeyi kendiniz yapıyorsanız, çocuk için söylediğiniz hiçbir şey etkili olmayacaktır.

Başarılı Çocuk Yetiştirmenin Yolları Nelerdir?

Çocuğunuzun okulda ve toplumda başarılı bir birey olmasını istiyorsanız, davranışlarınıza hemen çeki düzen vermeniz gerekiyor. Çünkü ancak, doğru bir şekilde yetiştirilmiş, anne ve babasının desteğini almış bir çocuk toplumda saygın ve başarılı bir birey olabilir.

Çocuğunuzun kreş zamanı geldiğinde mutlaka yollayın. Çünkü sizin evde öğreteceğiniz şeyler sınırlıdır. Ayrıca okullarda yapılan faaliyetler sayesinde, çocukların becerileri keşfedilir.

Hangi alana ilgisi ve yeteneği olduğu tespit edilen çocuk, doğru şekilde yönlendirilebilir.

Çocuğunuzun merak duygusunu törpülemeyin. Bir konu hakkında sizi soru yağmuruna tutuyorsa sabırla cevap verin. Her konuda yanında olduğunuzu ona hissettirin. Hata yapmaktan korkan bir birey, kendini geliştirmeyecektir de…

Bu yüzden çocuğunuza hatasında bile onun arkasında olduğunuzu hissettirin. Ona saygılı davranın, size bir şey anlatırken dinleyin, bir konu hakkında fikrini sunduğunda, onu da önemsediğinizi hissettirin.

Dikkat Eksikliği (Dağınıklığı) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Çocuğunuzun kendine güvenmesini sağlayın. Ona her ortamda ve koşulda fikirlerini savunması gerektiğini söyleyin. Bireysel gücünün farkına varmasını sağlayın. İçine kapanık veya özgüveni eksik olduğunu hissettiğiniz anda bir uzmana danışın.

Eğer daha çocuk yaşta korkak ve çekingen bir yapısı olursa, ileride asla toplum içerisinde düşüncelerini söyleyemez. En basit şekilde anlatalım; sınıfta öğretmen bir şey sorduğunda bildiği halde parmak kaldırmaya çekinen çocuk, başarısını hiçbir zaman gösteremez.

Bu hayatın her alanında geçerlidir.

Bu hayatta herkes üniversite okuyup, kariyer yapacak diye bir kaide yok. Çocuğunuzun yeteneklerini keşfedin. Tiyatro mu yapmak istiyor, resim yaparken mi kendini mutlu hissediyor? Bırakın ne yapmaktan mutlu oluyorsa onu yapsın.

Eğer bir müzisyen olmak istiyorsa, onu doktor, avukat ol diye zorlamayın. Meslek seçiminde özgür bırakın. Unutmayın ki sizin zorlamanızla en üst noktalara gelebilir, çok iyi bir işi, çok iyi bir maaşı olabilir.

Ama insan yaptığı işten mutlu değilse başarılı olması hiçbir işe yaramaz.

Bunlardan başka yukarıda saydığımız hataları yapmaktan kaçının. Anne babaların yapması gereken şeyler kadar, yapmaması gereken davranışlar da çok önemlidir. Evet, belki doğru anne baba nasıl olur bilmiyorsunuz.

Çocuk yetiştirirken elinizden geleni yaptığınızı ama hala bir şeylerde yanlış yaptığınızı düşünüyorsunuz. Elbette hiç kimse dört dörtlük bir ebeveyn olamaz. Ama bu konularda yazılmış birçok kitap var. İşe bu kitapları okuyarak başlayabilirsiniz.

Size verdiğimiz önerileri de dikkate alarak uyguladığınız takdirde, toplumda saygın ve başarılı bir çocuk yetiştirmeniz hiç de zor olmayacaktır.

Источник: //bilgihanem.com/cocuk-yetistirirken-yapilan-hatalar-ve-dogrular/

Çocuk yetiştirirken en sık yapılan hatalar ve ailelere uzman önerileri

Çocuk Yetiştirme Önerileri Veren Yazıları Nasıl Okumalı?

Evde ya da toplum içinde “sen sus”, “çok konuşma”, “sen karışma”, “sen ne biliyorsun ki” gibi söylemler çocuğun bir süre sonra daha az konuşmasına, kendini daha az ifade etmesine ve kendini konuşmaya layık olmayan biri olarak görmesine neden olacaktır.

Düşüncelerinin de değersiz ve önemsiz olduğunu düşünmeye başlayacak olan çocuk, bir süre sonra soru sormayan, merak etmeyen, hakkını savunamayan biri olacaktır. Bilişsel anlamda da bu çocuklarda öğrenme ile ilgili de sorunlar gözlenebilmektedir.

Bu süreç erişkinlik döneminde de içe dönük, çekingen, özgüven eksikliği olan bir kişilik geliştirmesine zemin hazırlayacaktır.

Çocuk beslenmesinde yapılan bazı kritik hatalar kanser riskini artırıyor

Yaptığı hatalı bir davranıştan sonra çocuğa bağırmak, ses yükseltmek ve fiziksel şiddette bulunmak ilk etapta belki de o davranışın sönmesine sebep olacaktır. Ancak uzun vadede etkisiz kalacaktır.

Kaldı ki çocuktaki bu davranışın kısa süreli tekrarlamaması da yanlış davranışı öğrendiği için değil, korktuğundan ve sizden gelecek tepkiden kaçındığı için olacaktır. Bu da çocuğun duygusal açıdan sizden uzaklaşmasına neden olacaktır.

Bu tarz bir yaklaşım ile yetiştirilen çocuklar ergenlik döneminden itibaren fiziksel olarak gelişeceği için ebeveynden duyumsadığı korkunun da azalması ile anne babalarından gördükleri şiddeti büyüdüklerinde bu sefer kendileri anne-babalarına gösterme eğiliminde olabilirler.

Yanlış 3: “Ben zor şartlarla büyüdüm ama şu an varlıklıyım; benim çocuklarım yokluk çekmesin, ne isterlerse yaparım.”

Çocukların ihtiyaçlarını karşılamak elbette ki anne – babaların görev ve sorumluluğudur. Sevgi, ilgi, değer verme konularında sınırsız olabilirsiniz. Ancak maddi açıdan ihtiyaçtan fazlasını sırf imkânlarınız var diye vermeniz çocuğunuzun iyiliğine olmayacaktır. Aksine ona kötülük yapmış olacaksınız.

Her istediğine anında ulaşan, aynı oyuncaktan fazla fazla sahip olan, sürekli hediye yağmuruna tutulan, yeni tablet telefon vs. çıktığında anında eskisini bırakıp değiştiren çocuk ve gençler, ileride sabredemeyen, erteleyemeyen, bekleyemeyen, doyumsuz bir karaktere sahip olacaktır.

Böylece birçok alanda zorluk ve güçlük yaşayacaktır.

Yanlış 4: “Bak komşunun çocuğu, kardeşin kendisine söylenmeden odasına gidip dersini çalışıyor, sen eline hiç kitap almıyorsun. O üniversiteye gidecek, sen ancak oyun oyna” gibi kıyaslamalar çocuğu motive eder.

Çocuğunun hırslanacağını, durumdan ders çıkaracağını ve motive olacağını düşünerek söylenen bu tarz cümlelerin herhangi bir çocuğu motive ettiğine klinik pratiğinde hiç rastlanmamıştır.

Aksine çocuğun kıyasladığınız kişi her kimse ona karşı öfke hissetmesine neden olacaktır. Örneğin o kişi kardeşiyse öfkesini ona güç kullanarak çıkarabilir. Ayrıca kendisini yetersiz ve başarısız hissedecektir, öz güveni azalacaktır.

Yeterli olduğu alanları da görmezden gelecek ya da önemsiz görmeye başlayacaktır.

Kötü giden evlilik çocuk için boşanmaktan daha zararlı

Yanlış 5: Yaramazlık yapma yoksa seni polise veririm, doktor sana iğne yapar” gibi söylemler çocukların uslu durmasını sağlar.

Şaka yollu ya da anı kurtarmaya yönelik işinize yarıyor gibi görünen bu tarz cümleler çocukta travmatik etkiler oluşturabilir. Çocuklar söylediklerinize inanırlar.

Bu gibi söylemler çocuğunuzun polisten, doktordan korkmasına ve gerçekte polise, doktora ihtiyacınız olduğunda zorlanmanıza neden olacaktır.

Doktor ya da polis gördüğünde korkma oğlum/kızım bir şey yapmayacak dediğinizde, daha önceki söyleminizle çelişen bu tutarsız söyleminiz sizce ne derece inandırıcı olacaktır?

Yanlış 6: Çocuğum yemek yemiyor; her yemesine karşılık ödül veririm, onu telefonla tabletle oyalayayım da çaktırmadan kaşıkla yemek yedireyim, yeter ki yesin aç kalmasın.

Özellikle bizim toplumumuzda bir çocuk zayıf ya da görece düşük kilodaymış gibi göründüğünde çocuğun annesi “Çocuğu aç mı bıraktın?”, “Yemek yedirmiyor musun?” şeklinde sorulara maruz kalmaktadır.

Bu sorulara maruz kalan anneler, belli bir süre sonra kendilerini yetersiz anne olarak duyumsarlar ve çocuğu doyurmayı bir ritüel gibi görüp gerekirse zorla yedirmeye çalışırlar. Bu yaklaşımlar yemeğin ve yeme eyleminin çocuk beyninde acı veren, kriz oluşturan, keyifsiz bir şeymiş gibi kodlanmasına neden olur.

Çocuk her yemek gördüğünde beyninde oluşan bu geçmiş deneyimlerin etkisi ile yemekten tiksinir, daha fazla uzaklaşır ve kısır döngüye girmiş olur.

Böylece kendi elinizle o korktuğunuz yeme problemini oluşturmuş olursunuz. Yemek yerken çocuğun yediği şeyi görmesi, koklaması, eline alması yani yediği yemeği hissetmesi yemekten keyif almasını isteriz.

Acıktığını hissetmesi, doyduğu zaman da tokluk duygusunu duyumsamasını isteriz.

Yemek yemeyi sadece bir fiziksel eylem olmaktan çıkarıp aynı zamanda sofrada aile bireyleri ile birlikte sohbet eşliğinde keyifli, sıcak, duygusal bir paylaşım olarak hissetmesini sağlamalıyız.

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/cocuk-yetistirirken-en-sik-yapilan-hatalar-ve-ailelere-uzman-onerileri/

Modern Annelerin Okuması Gereken Kitaplar | Anneysen.com

Çocuk Yetiştirme Önerileri Veren Yazıları Nasıl Okumalı?

Yazar: William Martin

Yayınevi: Butik Yayınları

“Modern Ailelere Bilgece Öğütler”, bebek büyütürken okunması gereken kitaplar arasında çok daha farklı bir yerde. Çünkü bu kitap; içinde barındırdığı öğütleri, bilgileri ve fikirleri bir şiir şeklinde okuyucusuna sunuyor.

Bu kitap çocuğu doğruya yönlendirmek, yalandan uzak tutmak, özgüven kazandırmak, doğruyu ve yanlışı anlamasını sağlamak için annenin ruhuna dokunan şiirlerle dolu! “Modern Ailelere Bilgece Öğütler” kitabı sayesinde çocuk yetiştirme konusundaki bakış açın değişecek.

2- Çocuğunuzu Büyütürken Sizi Neler Bekler?

Yazar: Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff, Sandee E. Hathaway

Yayınevi: Epsilon Yayınevi

Hastalıklardan beslenmeye, tuvalet eğitiminden güvenliğe, günlük hayattan uyku düzenine, oyunlardan sosyal ilişkilere çocuğun ve annenin okul öncesi dönemde yaşayabileceği her türlü sorunun cevabı bu kitapta.

“Çocuğunuzu Büyütürken Sizi Neler Bekler?” Kitabının dikkat çeken bir diğer özelliği de ebeveynler için de tavsiyelerde bulunması! Bu oldukça sağduyulu bir şekilde hazırlanmış kitap, çocuklu bir özel hayatın nasıl yönetileceği, anne ve babanın kendine nasıl vakit ayırabileceği ve hatta boşanma durumlarında yapılabileceklerden de bahsediyor. Bu yönleriyle çocuk yetiştirme üzerine kitaplar arayan anneleri mutlu edecek!

Bu konu da çok önemli: Çocuk Kitaplarının Sahip Olması Gereken Özellikler Neler?

Yazar: Bengi Semerci

Yayınevi: Alfa Yayıncılık

Cinsellik, bir annenin çocuğuna açıklamakta en çok zorlandığı konulardan! Bu hassas konu hakkında çocuğunu nasıl yönlendireceğini ve konuyu ne boyutta anlatacağını bilmiyorsan, bu kitap sana rehber olabilir.

“Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım?” kitabı, farklı yaş grupları için cinsellik konusunda bilgi veriyor ve bunları, çocuğunun anlayabileceği bir dille anlatıyor. “Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım?” tüm bu yönleriyle her annenin okuması gereken kitaplar arasında!

Bu yazıya da bakmalısın: 11 Soruda Çocuklarda Cinsel Eğitim

4- Çocukluk Sırrı

Yazar: Adem Güneş

Yayınevi: Timaş Yayınları

Ünlü pedagog Adem Güneş’in annelere çocukları hakkında kılavuzluk eden bu kitabı, ufkunu açacak.

Çocuğunun ileride nasıl bir yetişkin olacağının işaretlerini veren “çocukluk sırrını” fark etmen, benliğini sarsmadan yönlendirmen, onu anlayabilmen ve kendi isteklerini geri plana atıp objektif bir eğitim verebilmen için yapabileceğin her şey bu kitapta. Çocukluk Sırrı, ebeveynlerin okuması gereken kitaplar arasında ilk sıralarda!

Çocuğunu Kişiliğine Zarar Vermeden Büyütmek İçin Adem Güneş'in Bu Sözlerine Kulak Ver!

5- Mahallenin En Mutlu Bebeği

Yazar: Harvey Karp

Yayınevi: Yakamoz Yayınları

Bebeğinin çok huysuz olduğunu ve onu asla sakinleştiremeyeceğini mi düşünüyorsun? Öyleyse bebek büyütürken okunması gereken kitaplardan biriyle sana yardımcı olalım. Mahallenin En Mutlu Bebeği kitabı; en huysuz, en çok ağlayan bebeğin bile nasıl mahallenin en mutlu bebeğine dönüşeceğini çok eğlenceli ve açık bir dille anlatıyor.

Oldukça mantıklı ve bilimsel verileri, eğlenceli bir şekilde anlatan Mahallenin En Mutlu Bebeği kitabı sayesinde, bebeğinin ve senin yüzünde artık güller açacak!

“Mahallenin En Mutlu Bebeği” kitabından bilgilerle: 3-12 Aylık Bebekler İçin Mışıl Mışıl Uyku Rehberi

6- Başlarım Şimdi Anneliğe!

Yazar: Şermin Yaşar

Yayınevi: Elma Yayınevi

Her anne deneyimsizlik nedeniyle uykusuz gecelerle, huysuz bebeklerle, gelmeyen sütlerle, hastalıklarla, doğum kilolarıyla ve sosyal problemlerle karşı karşıya kalıp ne yapacağını bilememiştir. Peki senin gibi tüm bunları yaşayıp deneyimlerinden dersler çıkarmış bir annenin önerilerine kulak vermek ister misin?

Oyuncu Anne olarak tanıdığımız Şermin Yaşar, 3 çocuğunu büyütürken yaşadığı tüm deneyimleri sana da yardımcı olsun diye bu kitapta birleştirmiş. Sana senin dilinden konuşacak ve kendini iyi hissetmeni sağlayacak bu anne bebek kitabını muhakkak okumalısın.

Oyuncu Anne'den İlhamla Çocuk Milletinden Öğrenebileceğin 10 Şey

7- Uykusuz Anne Kalmasın: Ağlatmadan Uyku Eğitimi

Yazar: Tansu Oskay

Yayınevi: Destek Yayınları

Bebeğinin düzenli ve sağlıklı uyku uyuması her annenin dileği değil mi? Peki bu durumun sorumlusu kim? Bebeğin kendi kendine uyuyamıyorsa ne yapmalısın? Uyku düzeni kurmak için neler yapmalısın?

Tüm bu sorulara pozitif ebeveynlik yaklaşımı ile cevap bulacağın Uykusuz Anne Kalmasın: Ağlatmadan Uyku Eğitimi kitabı ile bebeğinin uyku düzeni oturacak ve tüm aileni huzurlu günler bekleyecek!

Sana bir ön bilgi verelim: Pedagog Tansu Oskay'dan Ağlatmadan Uyku Eğitimi İpuçları

8- Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler

Yazar: Melinda Blau, Tracy Hogg

Yayınevi: Gün Yayıncılık

Bebeğini büyütürken onun dilinden anlamak, sıkılmayan, eğlenceli bir çocuk olmasını sağlamak, iştahla yemek yemesini görmek, deliksiz uykular çekmesine yardımcı olmak ister misin? Kulağına çok imkansız geliyor olabilir. Ama Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler kitabı ile bu isteklerin gerçeğe dönüşebilir.

Minik yavrunla birlikte hayattan keyif almanı sağlayacak öneriler veren ve kontrolü bebeğine kaptırmadan eğitmeni hedefleyen Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler, annelerin okuması gereken kitaplardan.

9- Korkma, İyi Bir Annesin!

Yazar: Saniye Bencik Kangal

Yayınevi: Elma Yayınevi

Çocuğuna layık bir anne olamadığını mı düşünüyorsun? Mükemmel anne olmak mı istiyorsun? Çocuğun büyürken ona yetemediğini ve yalnız olduğunu mu düşünüyorsun? Ama merak etme, Akademisyen Anne olarak tanıdığımız Saniye Bencik Kangal bu kitabında annelik için ihtiyacın olan tüm cesareti ve bilgileri bir araya getirmiş.

Hem anne hem de bir uzman olan Saniye Bencik Kangal’ın elinden çıkan Korkma, İyi Bir Annesin kitabı tam da ihtiyacın olan türden bir eser.

Akademisyenanne anlatıyor: Annelerin Çocuklarıyla İletişim Kurarken Yaptığı 7 Hata

10- Çocuğunuza Sınır Koyma

Yazar: Robert J. Mackenzie

Yayınevi: Yakamoz Yayıncılık

Çocuğunun koyduğun kurallara uymasını, senin sözünden çıkmamasını, uslu ve nazik olmasını istiyorsun ama o bu beklentilerini karşılamıyor mu? Belki de artık hatayı kendinde aramanın vakti gelmiştir.

Çocuğunuza Sınır Koyma kitabı; doğru, ılımlı ve her iki tarafında isteklerini göz önünde bulundurarak nasıl bir eğitim sistemi izlemen gerektiği konusunda sana yardımcı olacak. Ebeveynlere çocuğuyla çatışmama, işbirliği yapma, sorun çözme becerisi kazandırma, etkili sınır koyma yetisi kazandıracak bu kitap, aile ilişkisi ve gelişim açısından ihtiyacın olan yöntemi sana sunacak.

Источник: //www.anneysen.com/1-6-yas-cocuk/makale/cocuk-gelisimi-modern-annenin-okumasi-gereken-12-kitap_2298

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Tüp Bebekte Anomali Riski
Tüp Bebekte Anomali Riski
Menisküs Yırtıkları
Menisküs Yırtıkları