Çocuk yetiştirmede kaçınılması gereken hatalar.

içerik

Çocuk Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Çocuk yetiştirmede kaçınılması gereken hatalar.

Çocuk yetiştirmek, biz ebeveynlerin sağlam bir gelecek oluşturmak için en çok dikkat etmesi gereken konulardan birisidir.

Erkek ve kız çocuğu yetiştirirken nelere dikkat edilmeli diye baktığımızda karşımıza kocaman bir liste çıksa da kesinlikle çocukları sevgi ile beslemek onların sağlam bir karaktere sahip olmasını sağlayacaktır.

Çocukların topluma kazandırılması için hepimiz çocuklarımızın üzerine titriyoruz ancak anne ve babalık duygusunun vermiş olduğu ek duygulardan dolayı çoğu zaman yanlışlar yapıyoruz. Bu durum da kusurlu karaktere sahip olan bireylerin toplum içerisinde yer almasına neden oluyor.

Çocuk yetiştirirken nelere dikkat etmeliyiz konusunda vereceğimiz bilgiler. Bir nebzede olsa yetiştirme sırasında yapmış olduğunuz hataları görmenizi sağlayacaktır. Bilinçli ebeveynler olduğumuz müddetçe çocuklarımızı doğru bir şekilde yetiştireceğimizden kesinlikle şüpheniz olmasın.

Günümüzde çocuk yetiştirirken yapılan hataların başında çocukları özgüvensiz yetiştirmek baş sırada yer almaktadır. Özgüveni olmayan bireyler toplum içerisinde tutunamadıklarından dolayı da ilerleyen dönemlerde evlatlarımız kendi ayaklarının üzerinde duramamaktadır.

Uzmanlar çocukların karakterlerinin çok küçük yaşlarda şekillendiğini, karakter şekillenirken anne ve babanın örnek alındığını belirtiyor.

Bu yüzden çocuğunuza emirler verip hayatını kısıtlamak yerine, sizler çocuklarınıza birer güzel örnek olarak onların sağlıklı ve özgüvenli bir şekilde yetişmelerini sağlayabilirsiniz.

Çocuk yetiştirirken yapılan hatalar

 • Dünya genelinde yer alan tüm anne babalar çocuklarının her zaman diğer çocuklardan daha başarılı olmasını ister ve bundan dolayı çocuklarına aşırı derecede baskı yapar. Çocuğunuzun karnesinde düşük bir not olduğunda ona baskı yapmanız onun başarılı olmasını istemenizdendir ancak bu tip durumlarda farkında olmadan çocuğun iç dünyasına kapanmasına ve çevresiyle iletişimi keserek daha da başarısız olmasına neden olursunuz. Bu yüzden ister başarılı ister başarısız olsun çocuğunuz unutmayın ki sizin çocuğunuzdur. Bu yüzden her zaman Başarısız dahi olsa çocuğunuza onu sevip ona değer verdiğinizi hissettirin.
 • Özellikle Türk toplumunda çocukların sürekli olarak duyguları bastırılmaya çalışılır. Aşırı derecede mutlu olup sevindiği zaman bu durum yaramaz olarak addedilir ve çocuğun sevinmesi dahi kısıtlanmaya çalışır. Bu gerçekten de en fazla yapılan hatalardan birisidir. Her ne olursa olsun çocuğunuzun tüm duygularını doyasıya yaşamasına izin verin.
 • Anne ve babalar çocuklarına emir vermeyi aşırı derecede seviyor. Çocuklarından bir şeyi yapmalarını istedikleri zaman eğer çocuk buna karşı çıkarsa aşırı derecede ısrarcı oluyorlar. Bu durum çocuğun ailesi ile iletişiminin kopmasına ve aşırı derecede huysuz olarak nitelendirilen bir karaktere sahip olmasına neden olmaktadır. Çocuklarınıza emir vererek baskı kurmak yerine ona alternatif yollar sunmaya çalışın. Bu sayede ruhsal olarak ılımlı ve çözüm arayışında olan bir çocuk yetiştirebilirsiniz.
 • Çocuğunuz her düştüğü zaman kesinlikle yanında olmayın. Her sendelediğinde yanında olmanız erişkinlik dönemine ulaştığı zaman kendi ayaklarının üzerinde duramamasına neden olur. Sizler eğer çocuğunuz bir olayın altında gerçekten de kalkamıyorsa o zaman yardımcı olmalısınız. Bu sayede kendi sorunlarıyla mücadele edip bu sorunları aşan bir evlat yetiştirebilirsiniz.
 • Çocukların büyük bölümü baskıcı aile yapısından dolayı ailesinden uzaklaşır. Çocuklarınıza baskı yapmak yerine onlarla vakit geçirerek size bağlanmasını sağlayın. Çocuklardaki bağlılık duygusu kuvvetlendiği zaman sizden kesinlikle kopamayacaktır ve sizin hoşunuza gitmeyecek türden olan davranışlardan da uzak duracaktır.

Çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler

 • Çocuklarınıza sevginizi sözlü olarak değil fiziksel olarak gösterin. Çocuğunuza sarılmanız ve onu öpmeniz sevgi dolu bir yetişme dönemi geçirmesini sağlar.
 • Gün boyunca çocuğunuzun yanında boş bir şekilde oturmanıza gerek yok. Gün içerisinde çocuğunuzla verimli bir şekilde geçireceğiniz birkaç saat çocuğunuzun karakterinin şekillenmesini sağlayacaktır.
 • Aile içerisinde önemli bir karar alacağınız zaman çocuğunuzun da görüşlerini alın. Vermiş olduğu fikirler saçma dahi olsa kesinlikle onu dinleyin. Bu çocuğunuza onu önemsediğinizi hissettirecektir.
 • Okul sıralarındayken çocuklara büyük bir ders yükü yükleniyor. Okul derslerinde çocuğunuza yardımcı olun. Takıldığı alanlarda ona yardımcı olmanız, başarılı bir eğitim hayatının olmasını sağlar.
 • İyi davranışlar sergilediği zaman çocuğunuzu ödüllendirin. Ayrıca kötü davranışlar sergilediğinde çocuğunuzu cezalandırın ki bunun yanlış olduğunu kavrayabilsin ve ileride tekrarlamasın.
 • Çocuklarınızın yanındayken kötü olarak addedilen davranışlarda bulunmayın. Mesela eşinizle kavga yapmayın ya da birisinin dedikodusunu yapmayın. Çocuğunuz her halinizle sizi örnek alacaktır. Bu yüzden kesinlikle çocuğunuzun gelişim döneminde hal ve hareketlerinize dikkat edin.
 • Çocuğunuzun her zaman elinden tutup ona destek olmak yerine zaman zaman ona sorumluluklar verin ki sorumluluk almayı öğrenebilsin. Tabi ki de altında kalkamayacağı türden sorumluluklar vermemeye özen gösterin.
 • Çocuklarınızın eline harçlık tutuşturmakla iş bitmiyor. Çocuğunuza kesinlikle yokluğun da ne demek olduğunu öğretin. Hayatın zorluklarla dolu olduğunu ve para kazanmak için çalışmasının gerekli olduğunu ona anlatın ve hissettirin.
 • İnternet ve televizyon çocukların karakterinin olumsuz bir şekilde şekillenmesine neden olacak türden yayınlarla doludur. Elinizden geldiğince çocuğunuzu bu yayınlardan uzak tutun. Daha çok bilgilenmesini sağlayacak türden teknolojilerle ilgilenmesini sağlayın.

Çocuk yetiştirirken nelere dikkat etmeliyiz konusu bunun gibi şeylerle çoğaltılabilir. Çocuğunuzun her zaman rol modeli siz olacaksınız. Bu yüzden yetiştirme sırasında sürekli olarak örnek davranışlar içerisinde olmanız gerekmektedir. Çocuğunuza doğru olan şeyleri söyleyip sizler büyük bir yanlışın içerisinde olursanız çocuğunuz sizi örnek alacağı için o da bu büyük yanlışa dahil olacaktır.

Источник: //www.bilgitimi.com/cocuk-yetistirirken-nelere-dikkat-etmeliyiz.html

Çocuk yetiştirirken yapılan hatalar ve çözüm yolları

Çocuk yetiştirmede kaçınılması gereken hatalar.

Bebeğini kucağına alan her ebeveyn, mutlu bir çocuk yetiştirmenin hayalini kurar. Ancak bazen iyi niyetle de olsa yapılan bazı küçük hatalar, çocukların gelişimlerine büyük darbeler vurur.

Ebeveynlerin mükemmel anne-baba olmak takıntısı nedeni ile çocuk mutsuzluğa sürüklenebilir, tutarsız tepkiler ve her isteğini yerine getirme tutumu çocuğa 'sınır' sorunu yaşatabilir, 'aşırı koruyuculuk' yüzünden bir türlü kendini bulamayabilir ve 'başarı' baskısı ile öfke nöbetlerine girebilir!

Anne ve babaların iyi niyetle ya da yanlış yönlendirmelerle sergiledikleri bazı tutumların aslında çocuk yetiştirirken zorluk yaşanmasına neden olabileceğini vurgulayan Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Söğütözü Hastanesi Çocuk Gelişimi Uzmanı Birgül Bayoğlu, çocuk yetiştirirken yapılan hataları ve çözüm yollarını anlattı:

Mükemmeliyetçilik çocuğa zarar:

“Çok iyi anne – baba olmak” kaygısı hisseden ebeveynler çocukla sorun yaşayabilirler. Çocukla birlikte yaşarken güvenlik, sevgi ve iletişim dışında hiç bir konuda mükemmel tutum sergilemek beklenmemeli. Kendi becerilerinden mükemmellik bekleyen ebeveyn, çocuğa da bu beklentisini yansıtır. Mükemmeliyetçi yaklaşım, anne ve babayı yıprattığı gibi çocuğun duygusal gelişimine de zarar verir.

Tutarsız tepkiler sınır sorunu yaratıyor:

Anne – babanın olaylar karşısında birbirlerinden farklı ya da kendi içlerinde tutarsız tepkileri çocuğun sınır sorunu yaşamasına neden olabilir. Çocuğun istek ve tepkilerine gösterilen anne baba tutumundaki farklılık aile üyeleri arasındaki iletişimi de olumsuz etkiyor.

Koruyucu tutum başarı duygusunu engelliyor:

Güvenlik adına çocuğa “aşırı koruyucu” yaklaşan ebeveynler, çocuklarının öncelikle kendine güven olmak üzere gelişim becerilerinin kazanılmasını geciktirebilirler. Çocuklar, bebeklikten itibaren pek çok yaşantıyı kendi başlarına deneyimlemediklerinde başarı duygusunu tadamıyorlar.

Her isteğini yerine getirmek iyi aile olmak demek değil:

Çocuğun her isteğini her zaman yerine getiren ebeveynler sınırlarını öğrenemeyen çocuklar yetiştirir. Çocukların davranışlarını, kendileri ve çevrelerine göre düzenlemeyi öğrenmeleri gerekiyor. Sabırlı olmak, saygı duymak ve empati kurmak önce aile içinde öğrenilir.

3 yaşından önce cep telefonu geç gelişim demek:

Çocuğu oyalamanın en kolay ve rahat yolunun tablet ve cep telefonu olduğunu keşfeden ebeveynler, gerçekte dil gelişimi başta olmak üzere çocuklarının gelişimlerini olumsuz etkiler. Teknolojik araçlar 3 yaşından önce çocuklara yoğun olarak sunulduğunda öğrenme ve dikkat sorunlarına neden olabiliyor.

Başarı basıkıs öfke patlamasına yol açıyor:

Çocuğun duygularını göz ardı ederek, yüksek beklentiyle başarıya odaklı baskıcı – otoriter tutumlar, çocuğun duygusal gelişimini olumsuz etkiler ve çatışmaları artırır. Beklenti ve hedefler, çocuğun gelişimi ve duygusal durumu ile birlikte ele alınmalı. Duyguların yok sayılması öfke duygusunun artmasına yol açar.

Merak duygusunu 'hayır' diyerek törpülemeyin:

Çocuğun davranışları ve isteklerine karşı gösterilen ilk tepkinin “hayır” olması, çocukla ebeveyn arasındaki çatışmayı artırır. İlk 2 yaş içinde çocuklar, doğal gelişimleri nedeniyle deneme yanılmalara ihtiyaç duyarlar. Çocuğu korumak, anne ve babanın ana görevi. Ancak güvenlik dışındaki istenmeyen davranışlar, sağlıklı iletişimle değiştirilmelidir.

Oyunu siz değil çocuğunuz yönlendirsin:

Çocuğuyla oyun oynarken, kendi karar ve düşünceleriyle oyunu yönlendiren ebeveynler, çocukla iletişimde zorluk yaşayabiliyor. Oyun; çocuğun duygu ve düş dünyasıdır, üstelik çocuğu tanımanın en iyi yoludur. Oyunda çocuğu sürekli engellemek, onaylamamak, isteği ve ilgisi dışında seçenekler sunmak çocuğu öfkelendirir, hırçınlaştırır.

Çocuğunuzun anne ve babasıyla iletişimi farklı olur:

Çocuğun babasıyla olan iletişim ve ilişkisine müdahale eden anneler, hem çocukla babanın ilişkisini etkiler hem de kendi beklentileri nedeniyle mutsuz olurlar.

Ebeveynlerin birbirlerinden çocuk adına beklentileri, aile içinde huzursuzluğa neden olabileceği gibi; çocuğun anne ya da babasıyla arasındaki ilişkinin gelişimini de geciktirir.

Ebeveynler güvenlik dışındaki konulara farklı bakış açısıyla yaklaşabilirler.

Sorusunu iyice anlamadan cevap vermeyin:

Çocuktan gelen tepki, soru ve konuları kendi öngörüsüyle yanıtlayan ya da tepki veren ebeveynler, çocuğun gerçek duygu ve düşüncelerini fark edemiyorlar. Çocuğun sorularını ya da anlattıklarını soru sormadan bir sonuca bağlamak hatalı sonuçlara yol açar.

Mutlu çocuklar için mutlu ev ortamı

Sağlıklı çocuk yetiştirmenin en önemli koşulu, çocuğun gelişimi hakkında bilgi sahibi olmaktan geçiyor. Anne ve baba kendi çocuğunun gelişimini okuyarak, izleyerek, gerekirse uzmanlara danışarak öğrenmeli ve takip etmeli.

Çocukların huzurlu, kendine güvenli, sosyal ilişkilerinde başarılı ve mutlu bireyler olması için huzurlu ve gelişimi destekleyen bir ev ortamı gerekiyor.

Çocuğu teknolojiden ve televizyondan ilk üç yıl uzak tutmak, ona sosyal bir çevre sağlamak, onunla duygu odaklı iletişim kurmak ve çocuğa karşı duyarlı olmak; sağlıklı çocuk yetiştirmenin etkili yolları olarak görünüyor.

Ebeveynlerin çocuk yetiştirirken düştüğü hatalar

· Çok iyi hatta mükemmel anne ve baba olmaya çalışmak.

· Bebeklik döneminde onları korumak ya da disiplin kurmak adına, gün içindeki öğrenme deneyimlerini ” hayır” ile sık sık engellemek.

· Anne ya da baba olarak birbirinden farklı tutumlar sergilemek, benzer olaylarda farklı tepkiler vererek tutarsız davranmak.

· Güvenlik adına “aşırı koruyucu” bir tavır sergilemek, çocuğun eli, ayağı, gözü ve düşüncesi olmak.

· Çocuğun isteklerini zaman, yer, kişi ve uygunluk süzgecinden geçirmeden, anında yerine getirmek ya da önce 'hayır' deyip çocuğun tepkisinden bıkarak pes etmek.

· Gerekçe ne olursa olsun çocukla ilgilenmek yerine ona tablet, TV, cep telefonu gibi kolay sonuç alınan teknoloji araçlarını sunmak.

· Çocuğun başarılı olmasına yönelik yüksek beklentileri yerine getirmesi için onunla baskıcı- otoriter bir tutumla iletişim kurmak.

· Oyun için çocuğa zaman ayırmak ama oyun içinde çocuğu isteği dışında yönlendirmek, engellemek ve eleştirmek.

· Baba ve annenin ortak düşünmesini ve ilgilenmesini beklemek.

· Çocuğun soru ve anlatımlarını, ayrıntıları öğrenmeden ebeveyn öngörüsüyle yanıtlamak ya da çocuğu yönlendirmek.

Источник: //www.kadinvekadin.net/cocuk_yetistirirken_yapilan_hatalar_ve_cozum_yollari.html

Çocuk Yetiştirme Ve Eğitimi Nasıl Olmalı? – Sağlık Ocağım .NET

Çocuk yetiştirmede kaçınılması gereken hatalar.

Uzmanlar çocuk yetiştirmede en önemli konunun çocuk ile doğru iletişim kurmak olduğunu belirterek disiplin ve nasihatin dengeli olması konusunda dikkate çekmektedirler.

İyi, başarılı ve mutlu çocuk yetiştirmenin ilk kuralının çocuk ile doğru iletişim kurmak olduğunu belirten uzmanlar, anne ve babalara çocuklarını korumacı tavır ile yetiştirmek değilde, çocuklara mücadeleci olmanın yolunu gösterilmeleri gerektiği üzerinde durmaktadırlar.

Çocuğun anne ve babasının karşılıksız sevgisine ve şeatine ihtiyacı vardır. Anne ve babanın görevi çocuğun sadece maddi ihtiyaçlarını karşılama ile sınırlı değildir.

Çocuğun güvenli, huzurlu bir ortamda yetişmesi duygusal, sosyal, zihinsel, bedensel ve psikolojik sağlığının korunması, kişisel gelişiminin, ilgi ve yeteneklerinin desteklenmesi, kendine yetebilen bağımsız bir birey olarak hayata hazırlanması da ailenin temel görevlerindendir.

Doğru ve başarılı çocuk yetiştirme yöntemleri

Çocuk yetiştirmede kural 1 : Çocuk yetiştirmenin birinci kuralı çocuğun, şeatli, karakterli anne ve babası ile huzurlu bir yuvada büyümesidir.

Çocuk yetiştirmede kural 2 : Anne ve babanın çocuğunu kendi parçası olarak kabul etmesi ve onun hayatı hakkında kararlar alması veya almaya çalışması normaldir. Fakat çocuğunda özeline saygı duyulmalı ve kendini özgür hissetmesine fırsat verilmelidir.

Çocuk yetiştirmede kural 3 : Çocuğun kendini mutlu hissetmesi anne babanın mutluluğundan daha önemli olması gerektiği gibi, ikisi arasında bir denge kurulmalıdır.

Çocuk yetiştirmede kural 4 : Anne ve baba çocuğunu bütün zorluklardan korumayı değil, çocuğa sorumluluk duygusunu ve zorlukları birlikte aşmayı öğretmelidir.

Çocuk yetiştirmede kural 5 : Ailenin bütün yükü tek başına taşıması yerine, anne, baba ve çocuğun da içinde bulunacağı bir takım oluşturarak sorumluluklar ve yaşam biçimi paylaşılmalıdır.

Çocuk yetiştirmede kural 6 : Anne ve baba çocuğunu zor işlerden koruma amacında değil, çocuğunu hayata hazırlama amacı içinde olmalıdır.

Çocuk yetiştirmede kural 7 : Anne ve babalar çocuklarının sorunlarını dinlemeli ve çözümü çocuk ile birlikte bulmaya çalışmalıdırlar.

Çocuk yetiştirmede kural 8 : Anne ve baba çocuğun konulan kurallara uymasını beklemeli, lakin çocuklarında kurallara itiraz etme hakkının olduğunu unutmamalıdır.

En etkili istek çocuğa seçenek sunmaktır.

Çocuk yetiştirmede kural 9 : Anne ve baba çocuğunun sözlerini yetişkinlere dinler gibi dinlemelidir.

Fakat onların yetişkinler gibi davranmalarını beklememelidir.

Çocuk yetiştirmede kural 10 : Disiplin ve nasihat devamlı olur ise etkili olur. Çocuğa nasihat eden anne ve baba ettiği nasihati önce kendileri uygulamalıdır ki, çocuk onlara inansın.

Çocuk yetiştirmede kural 11 : Çocukların arkadaş çevresi ve sosyal yaşamındaki gelişmeler yakından izlenmelidir. Fakat çok fazla müdahale edilmemelidir.

Çocuk yetiştirmede kural 12 : Ebevenler, çocuğunu hayat yolunda yürütmeye değil, ona hayat yolunda nasıl yürüyeceğini öğretmelidir.


Çocuk yetiştirmede kural 13 : Bir anne çocuklarını büyütürken doğal olarak kendini evde hapis olmuş ve sosyallikten uzaklaşmış hissedebilir.

Fakat anne ve babanın sıradan olaylardan mutluluk duyması, kendini özgür hissetmesi ve sorumluluk dengesini kurabilmesi durumunda bu durum daha kolay atlatılır.

Çocuk yetiştirmede kural 14 : Ebeveyn, anne, baba, eş, iş ilişkilerini birbirine karıştırmamalıdır.

Çocuk yetiştirmede kural 15 : Anne ve babanın, çocuğunun kendi düşüncelerini bilmek gibi bir görevi söz konusu değildir. Çocuğa kendi düşünceleri ile baş başa bırakıp çocuğun kendi gemisinin kaptanı olmasına fırsat verilmelidir.

Çocuk yetiştirmede kural 16 : Anne ve baba çocuğuna bazen kızıp sinirlenebilir. Önemli olan sonrasında kendi kendine eleştirebilmeli ve haksız olduğu durumlarda çocuğundan özür dilemeyi bilmelidir.


Çocuk yetiştirmede kural 17 : Çocuk en olmadık zamanda soru sorduğunda cevap veremesek bile ilk fırsatta çocuğun dinlenmesi ve ona zaman ayrılması gereklidir.

Çocuk yetiştirmede kural 18 : Çocuk eğitiminde sevgi, saygı, ilgi, sabır ve güven kelimelerinin sihirli kelimeler olduğunu unutmamak gereklidir.

Çocuğun ne düşündüğünü önemsemek ve bunu ona hissettirmek, kendisini ifade etmesi konusunda cesaretlendirmek bu sihirli kelimeler ile mümkündür.

Çocuk yetiştirmede kural 19 : Ailenin sabrı amaca yönelik olmalıdır. Her istediği yapılan çocuk bencil, her istediğine hayır denilen çocuk ise inatçı olur.


Çocuk yetiştirmede kural 20 : En önemlisi çocuğun insani değerleri ve empatiyi bilmesidir. Çocuk ideal insanın dünyayı değiştirmeye kendisinden başladığını bilmelidir.

Çocuğa nasıl örnek olmalı?

Çocuğa nasıl örnek olmalı

Çocuk anne ve babayı örnek alır. Çocuklar önce gözleyerek sonrada taklit ederek öğrenirler. Aile bir sorun ile karşılaştığında ya da birisi ile bir anlaşmazlığa düştüğünde çocuk anne ve babayı bu durumda dikkatlice izler. İleride karşılaşacağı sorunlar karşısında nasıl davranacağını aileden öğrenir.

Çocuğun nasıl davranmasını istediğiniz şeklide davranılmalıdır. Çünkü çocuk anne ve babayı örnek alır. Sen benim dediğimi yap, yaptığımı yapma anlayışı, çelişkili bir tutumdur. Çocuklar üzerinde söylenenlerden çok davranışlar etkilidir.

Çocukların yanında anne ve babanın söyledikleri ve davranışları birbiri ile uyumlu olmalıdır. Aileler çocuklara ne söylüyor ise o şekilde davranmalıdır. Anne baba kendi davranışını değiştirmeden çocuğunun davranışını değiştirmesini beklememelidir.

Çocuk gelişimi ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/cocuk-yetistirme-ve-egitimi-nasl-olmal/

Çocuk Yetiştirirken Yapılan Hatalar ve Doğru Davranış Önerileri

Çocuk yetiştirmede kaçınılması gereken hatalar.

Çocuk yetiştirmek, hiç kuşkusuz ki çok dikkat isteyen ve çok zor olan bir dönemi kapsamaktadır. Anne ve babalar çocukları en iyi şekilde topluma kazandırabilmek için çaba sarf ederler. Fakat farkında olmadan birçok yanlış yaparak, çocuğun yetiştirilmesi sırasında etkili olacak olumsuzluklar meydana getirirler.

Bütün bu olumsuzluklardan korunmak ve sağlam karakterli bir birey yetiştirmek için anne ve babaların bilinçlendirilmesi gereklidir. Bir bireyin karakterinin şekillenmesinde anne ve babanın payı çok büyüktür. Toplum olarak, çocuk yetiştirme konusunda doğru sanıp aslında yanlış olan çok fazla davranış sergiliyoruz.

Özgüven Eksikliği Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Çözüm Yolları Nelerdir?

Bu yapılan yanlışlar ile insanın bütün geleceği şekillenmekte ve hayatı boyunca çekebileceği sıkıntıların temeli oluşmaktadır.

Anne ve babalar, okuyan, dinleyen, soru sorabilen, kendine güveni olan, anlayan ve anladığını ifade edebilen çocuklar yetiştirmelidirler.

Biz bu yazımızda çocuk yetiştirirken yapılan hatalar ile başarılı ve mutlu bir çocuk nasıl yetiştirilir sorusunun cevaplarını paylaşacağız.

Çocuk Yetiştirirken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Sizlere çocuk yetiştirme konusunda doğru yöntemleri vermeden önce, yapılan hatalar hakkında kısaca bilgi vermek istedik. Çünkü öncelikle doğru bildiğiniz yanlışların farkına varmalı, bunları yapmaktan vazgeçmeli ve daha sonra, önerilere kulak vermelisiz. İşte çocuk büyütürken yapılan başlıca yanlış davranışlar;

 • Çocukları yetiştirirken her şeyin mükemmel olacağı düşüncesinden uzaklaşarak, onun elinden geldiği kadar iyi olmasına destek olmalısınız. Bütün anne ve babalar çocukları için her şeyin mükemmelini hayal ederler ve gerçekleşmesini umut ederler fakat çocuğunuzu yetiştirirken üzerinde böyle bir baskı oluşmasına engel olun. Onun başarısız olsa bile, sizin evladınız olduğu için çok sevdiğinizi belli edin.
 • Çocuğun hissettiği duygulara engel olmayın. Kızdıysa ya da sevindiyse bunu özgürce yaşamasına izin verin.
 • Eğer istediğiniz bir şeyi çocuğunuza yaptıramıyorsanız, onu yapması için zorlamayın. Daha farklı alternatifler sunarak uzlaşma yoluna gidin. Böylelikle sürekli olarak isyan eden, her şeye karşı çıkan bir çocuk olmak yerine daha ılımlı bir çocuk olacaktır.
 • Çocuğunuza karşı çok fazla koruyucu olmayın. Parkta veya başka bir yerde oynarken uzaktan gözlemleyin ama, her düştüğünde ya da ters bir durumda yanına koşmayın. Sorunları kendisinin çözmesine izin verin.
 • Merak duygusunu törpülemeyin. Çocuğunuz herhangi bir şeyi merak ediyorsa, öğrenmesi için ona yardım edin.
 • Sizinle oyun oynamak istediğinde, oyunu siz değil onun yönetmesini sağlayın.

Çocuk Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Evet, çocuk yetiştirirken yapılan en önemli hatalardan bahsettikten sonra, gelelim asıl bilinmesi gerekenlere. Uzman doktorların bilgilerinden derlediğimiz aşağıdaki önerilerde, başarılı ve mutlu bir çocuk yetiştirmenin kurallarını öğreneceksiniz.

 • Çocuk başarılı olduğu zaman, daha çok sevildiğini hissetmemelidir. Eğer çocukta daha çok başarılı olunca daha çok sevileceği gibi yanlış bir düşünce oluşur ise ileride çok büyük problemler ile karşılaşabilir.
 • Çocuk yetiştirilirken ona yaşamı boyunca hatanın, en doğal unsurlardan biri olduğunu benimsetmek önemlidir. Basit bir hata yaptığında hayal kırıklığına uğramaması, yaptıkları hatalardan dersler çıkarması gerektiğini aşılamak çok önemlidir.
 • Çocuğunuzun ne istediğini anlamak için onu dikkatli bir şekilde dinleyin. Eğer siz çocuğunuzu dinlemezseniz, çocuğunuz da sizi ve başka hiç kimseyi dinlemeyecektir. Önemli bir işiniz var ise ya da hiç vaktiniz yoksa bile yine de çocuğunuzu dinlemek için vakit ayırın.
 • Çocuğu yetiştiren anne ve babalar bu konu hakkında tam olarak düzenli bir yol izlemelidirler. Çocuk yetiştirmede tutarlı davranan anne babalar topluma daha iyi bir birey kazandırmış olacaklardır. Çocuğunuz için bir kural koyduysanız, bunu bazı zamanlarda görmezden gelmeyin. O kurala uymasını sağlayın. Böylelikle çocuk da daha kararlı ve düzenli olacaktır.
 • Eğer ortada bir sorun varsa bunu çözmek aslında size düşer. Ama çocuğunuzun problem çözme güdülerinin gelişmesini istiyorsanız, birlikte problem çözmeye çalışın. Böylelikle çocuk siz yanında olmadığınız zamanlarda da ortada olan problemler için çözüm arayışına girecektir. Bu da kişilik gelişimi için oldukça olumlu bir yaklaşımdır.
 • Eğer çocuğunuz bir hata yaptıysa, ceza vermekten kaçınmayın. Koyduğunuz kurallara karşı yaptığı hatalarda hiçbir ceza almazlarsa yaptıklarının yanlış olduğunun bilincinde olamazlar. Onlara altından kalkabilecekleri cezalar verin. Çocuklar için uygulanması zor olan cezalar vermeniz halinde nasıl olsa bana böyle bir şey yaptırmazlar düşüncesi ile sizi pek de ciddiye almayacaklardır.
 • Çocuklarınızı yetiştirirken dikkat edeceğiniz en önemli şeylerden biri de tutarlı olmaktır. Çocuğa yapma dediğiniz bir şeyi kendiniz yapıyorsanız, çocuk için söylediğiniz hiçbir şey etkili olmayacaktır.

Başarılı Çocuk Yetiştirmenin Yolları Nelerdir?

Çocuğunuzun okulda ve toplumda başarılı bir birey olmasını istiyorsanız, davranışlarınıza hemen çeki düzen vermeniz gerekiyor. Çünkü ancak, doğru bir şekilde yetiştirilmiş, anne ve babasının desteğini almış bir çocuk toplumda saygın ve başarılı bir birey olabilir.

Çocuğunuzun kreş zamanı geldiğinde mutlaka yollayın. Çünkü sizin evde öğreteceğiniz şeyler sınırlıdır. Ayrıca okullarda yapılan faaliyetler sayesinde, çocukların becerileri keşfedilir.

Hangi alana ilgisi ve yeteneği olduğu tespit edilen çocuk, doğru şekilde yönlendirilebilir.

Çocuğunuzun merak duygusunu törpülemeyin. Bir konu hakkında sizi soru yağmuruna tutuyorsa sabırla cevap verin. Her konuda yanında olduğunuzu ona hissettirin. Hata yapmaktan korkan bir birey, kendini geliştirmeyecektir de…

Bu yüzden çocuğunuza hatasında bile onun arkasında olduğunuzu hissettirin. Ona saygılı davranın, size bir şey anlatırken dinleyin, bir konu hakkında fikrini sunduğunda, onu da önemsediğinizi hissettirin.

Dikkat Eksikliği (Dağınıklığı) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Çocuğunuzun kendine güvenmesini sağlayın. Ona her ortamda ve koşulda fikirlerini savunması gerektiğini söyleyin. Bireysel gücünün farkına varmasını sağlayın. İçine kapanık veya özgüveni eksik olduğunu hissettiğiniz anda bir uzmana danışın.

Eğer daha çocuk yaşta korkak ve çekingen bir yapısı olursa, ileride asla toplum içerisinde düşüncelerini söyleyemez. En basit şekilde anlatalım; sınıfta öğretmen bir şey sorduğunda bildiği halde parmak kaldırmaya çekinen çocuk, başarısını hiçbir zaman gösteremez.

Bu hayatın her alanında geçerlidir.

Bu hayatta herkes üniversite okuyup, kariyer yapacak diye bir kaide yok. Çocuğunuzun yeteneklerini keşfedin. Tiyatro mu yapmak istiyor, resim yaparken mi kendini mutlu hissediyor? Bırakın ne yapmaktan mutlu oluyorsa onu yapsın.

Eğer bir müzisyen olmak istiyorsa, onu doktor, avukat ol diye zorlamayın. Meslek seçiminde özgür bırakın. Unutmayın ki sizin zorlamanızla en üst noktalara gelebilir, çok iyi bir işi, çok iyi bir maaşı olabilir.

Ama insan yaptığı işten mutlu değilse başarılı olması hiçbir işe yaramaz.

Bunlardan başka yukarıda saydığımız hataları yapmaktan kaçının. Anne babaların yapması gereken şeyler kadar, yapmaması gereken davranışlar da çok önemlidir. Evet, belki doğru anne baba nasıl olur bilmiyorsunuz.

Çocuk yetiştirirken elinizden geleni yaptığınızı ama hala bir şeylerde yanlış yaptığınızı düşünüyorsunuz. Elbette hiç kimse dört dörtlük bir ebeveyn olamaz. Ama bu konularda yazılmış birçok kitap var. İşe bu kitapları okuyarak başlayabilirsiniz.

Size verdiğimiz önerileri de dikkate alarak uyguladığınız takdirde, toplumda saygın ve başarılı bir çocuk yetiştirmeniz hiç de zor olmayacaktır.

Источник: //bilgihanem.com/cocuk-yetistirirken-yapilan-hatalar-ve-dogrular/

Fuarda Kaçınılması Gereken Hatalar

Çocuk yetiştirmede kaçınılması gereken hatalar.

Akıllı bir pazarlamacı her zaman diğer pazarlamacıların hatalarında ders alır. Bu tür hatalar, belirli bir sektördeki işletmelerin ürünlerini ve hizmetlerini pazarladıkları fuarlarda yaygın olarak görülmektedir.

Birçok katılımcı, büyük şovlarını planlarken genellikle küçük şeyleri görmezden gelirler ve çoğu zaman, bu hatalar, stant personeli ve stant tasarımı ile ilgilidir. Her iki unsurda markanızın fuara yansıma şeklidir.

Profesyonel ve müşteri odaklı bir firma olarak, bu hatalardan kaçınmak, katılacağınız bir ticari fuarda pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

İşte size fuarlarda rastlanan birkaç sunum ve personel hatası;

Bir güvenlik bölgesi oluşturmak!

Fuar stantlarında profesyonel bir yaklaşımda bulunma görevi öncelikle yöneticilerindir. Çoğu zaman, çalışanlar birbirleriyle sohbet etmek için kabin köşelerinde, duvarlarda veya sunum alanlarında toplanma eğilimindedir. Birleştikleri bu alanlar “güvenlik bölgeleri” olarak adlandırılır.

 Potansiyel ziyaretçileriniz veya yoldan geçenler, standınızın önünden geçerken, özel alanınıza veya geçici toplanma sahanıza izinsiz girdiklerini düşündükleri için giremezler. Sergi salonları genellikle çok büyüktür ve ziyaretçiler büyük olasılıkla sizin standınız önünden iki kez geçme şansına sahip olmazlar.

Bu yüzden bu alanların yaratılmasından uzak durulmalıdır.

Müşterinin isteklerini göz ardı edici bir sunum şekli!

Aşırı derecede agresif bir satış ortamı ya da sunumu geri tepebilir. Sunumuzun pazarlamanın, insanları bir şeyler satın almaya zorlamadığı veya kandırmadığı konusunda ikna edici olması önemlidir.

Sunumlarınızı yaparken, gerçekler, son trendler ve firmanız hakkında daha az konuşmanız gerekir.

Ben ben ben yaklaşımı potansiyel müşterilerinizi uzaklaştıracak, çünkü herkes kendisinin en iyisi olduğunu düşünür ve söyler.

İletişim kurmadan broşür dağıtmak!

Personellerin, çoğu yabancılarla direk iletişimin nasıl kurulacağını bilmediğinden broşürleri, el ilanları ya da eşantiyonlarını ziyaretçilere hemen verirler. Bu kesinlikle ziyaretçiyi standa çekmek için doğru bir yol değildir.

Standınız da iyi ve potansiyel müşterilerinizle konuşmak isteyen ve doğru üslubu bilen personelleri bulundurmalısınız.

Bu nedenle, stant çalışanlarınızı, daha önce fuar deneyimi olan, ziyaretçilerle nasıl iletişim kuracağını bilen ve gerekli bilgileri aktarabilecek kabiliyette olanlar arasından seçmelisiniz.

Stantta bir güvenlik görevlisi edasıyla durmak

Bu aynı zamanda birçok sergi çalışanının proaktif olarak karşılamak için yaptıkları ortak bir hatadır. Bazen, ticari fuarlarda çalışanlar istemeden de olsa sanki bir işletmeyi koruyan güvenlik görevlisi havasıyla ziyaretçileri karşılarlar.

Bunu bilmek sizi şaşırtacak ama bu aslında sergi standı ile ziyaretçileriniz arasında bir duvar ya da bariyer oluşturur. Proaktif olmak ve standınızı canlı tutmak önemli olsa da, çalışanların bir şeylerin peşinde koşan bekçiler gibi durmaları gerekmez.

Masanın arkasında oturmak ve ziyaretçilerin yaklaşmasını beklemek de doğru yol değildir. Yani, burada kesinlikle ikisi arasında bir denge kurulması gerekir.

Standın yapısı

Birçok katılımcı, stantlarının dış kenarlarını iç yapılara karıştırmakla hata yapar. Stant duvarlarınız varsa ve iç yapılarınız, ziyaretçi akışını kolaylaştıracak şekilde hizalanmalıdır.

Bunun için ziyaretçilerin stant alanınıza izinsiz girdikleri izlenimi yaratmayacak açık ve misafirperver yapıda olması önemlidir.

Ayrıca koridor halısı ile stant zemininiz arasında bir boşluk bırakılmaması ziyaretçi akışını engelleyebilecek bir hendek veya boşluk oluşturulmasını önler. Fuar Standında Bulunması Gerekenler

Renk veya aydınlatma hataları

Aşırı kontrast bir aydınlatmanın etkisini hafife almayın. Aydınlatma, çarpıcı kontrastlar yaratarak görsel etkiyi engelleyebilecek başka bir araçtır.

 Fuar alanı aydınlatmasına kıyasla aşırı parlak stant alanları kuvvet alanı yaratabilir. Ziyaretçiler genellikle güvenli bir bölgeye girdiklerini düşünerek bu ‘güç alanlarına’ girmekten kaçınırlar.

Bu yüzden kuvvetli aydınlatmadan kaçınılmalıdır.

Yetersiz Stant Personeli bulundurmak

Fuar standınız için en son istediğiniz şey yetersiz stant personelleridir. Birçok katılımcı büyük stant alanları satın alıyor ve en iyi fuar stant tasarımlarını gerçekleştiriyor ancak yeterli personel alamıyor.

Standında bir ziyaretçiniz olduğunu hayal edin, ancak onlarla ilgilenecek hiç kimse yok veya çalışanlarınız diğer ziyaretçilerle meşgul.

Sadece ziyaretçiler üzerinde yaratacağınız izlenimi hayal etmeniz bu konunun önemini anlamanız için yeterli bir kriterdir.

Düşük kaliteli bir fuar standı oluşturmak

Bir fuarın, tüm rakiplerinizin bir çatı altında toplandığı bir yer olduğunu ve herkesin işlerini tanıtmak için en iyi pazarlama planına sahip olduğunu unutmayın. Bu konuda düşük kaliteli bir stant veya stant ekipmanı kurmayı göze alamazsınız. Kötü kalitedeki standın kötü bir izlenim yaratması ve insanları uzak tutması nedeniyle ziyaretçi kaybedebilirsiniz.

Artık fuar stantlarını tasarlarken ve kurarken neyin yapılıp yapılmayacağını bildiğinize göre, Türkiye genelindeki yapılan yurtiçi fuarlarının tanıtımları, tarihleri, adresleri gibi pek çok bilgiye ulaşabileceğiniz Kobi Vadisi fuar takvimi sayfasını ziyaret ederek tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Özlem Güvenç Ağaoğlu

Fuarda Kaçınılması Gereken Hatalar adlı makalemizi değerlendirmek ister misiniz?

Источник: //www.kobivadisi.com/fuarda-kacinilmasi-gereken-hatalar/

Sağlıklı Bir Evlilik için Kaçınılması Gereken 9 Hata!

Çocuk yetiştirmede kaçınılması gereken hatalar.

Her evlilikte çiftlerin karşısına zor durumlar çıkabilir ve her evlilik zaman zaman çatırdayabilir. Asıl mesele çatırdayan ve zor durumlarla karşı karşıya kalan evliliklerde temel problemlerin ne olduğunu analiz edip sorunu ortadan kaldırmaya çalışmaktır.

Bu yazımızda evlilikleri en çok zedeleyen hataları sizler için listeledik. Siz de bu hataları yaptığınızı düşünüyorsanız kendinizi yavaş yavaş değiştirmeye çalışmanızda fayda var.

Diğer taraftan partneriniz bu tip hatalar yapıyorsa ona uygun bir dille durumu izah etmeye çalışın ve sorunun farkına varmasını sağlayın.

Başlamadan bir not düşelim, evliliği zedeleyen hataların bulunduğu aşağıdaki listeye “şiddet uygulamak” meselesini dahil etmedik, bunu zaten yapmayacağınızı, hiçbir zaman insanlıktan o denli çıkamayacağınızı çok iyi biliyor ve eşinize kesinlikle el kaldırmayacağınız konusunda size güveniyoruz. Lütfen bizi yanıltmayın.

İşte evlilikte çiftlerin huzurunu bozan temel hatalar:

Bir ilişkiyi taşıyan şey iletişimin kalitesidir. İletişim de doğru sözcüklerin seçilmesi ve kişilerin kendini en iyi biçimde ifade etmesi sayesinde kaliteli hale gelir.

Günümüzde karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesi ise kişilerin iletişim kurarken uygun sözcüklerden yararlanmamasından meydan geliyor. Kişi doğrudan söyleyebileceği bir şeyi dolaylı yolla ya da alttan alta imalarda bulunarak eşine anlatabiliyor.

Bu kapalı anlatım da kişilerin birbirlerini anlamakta sıkıntı çekmesine sebep olabiliyor. Kapalı anlatımınız yüzünden eşiniz anlatmak istediğiniz meseleyi çok farklı algılayabilir ve mesajı yanlış aldığı için istediğiniz reaksiyonu göstermek yerine apayrı bir reaksiyonda bulunabilir.

Göz temasını kaybetmeden, en doğru sözcükleri tercih ederek iletişim kurmanızda ve karşınızdakini gerçekten dinleyerek ona söylemek istediklerinizi net bir şekilde belirtmenizde büyük fayda olacaktır.

2. “Hayır” yerine “evet” demek

Anlık bir meseleyi kurtarmak için zaman zaman gönülsüzce verilen cevaplar ve sözler, o anı kurtarmak için faydalı olsa da uzun vadede ilişkiyi çıkmaza sokabiliyor.

Eşiniz sizden bir şey istediği zaman ve bu şeyi gerçekten yapmak istemediğiniz durumda, zaman zaman sırf o kırılmasın diye “hayır” demek yerine “evet” diyor olabilirsiniz. Ama unutmayın ki bu kısa vadede bir çözümmüş gibi görünse de uzun vadede başınıza ciddi sorunlar açabilir.

İstemediğiniz herhangi bir şeyi kabul edip yapmanız, barış ve sükûnet sağlansın diye kendinizi geri planda tutmanız ilerleyen süreçte kendinizi ilişkiye karşı küstürmenize ve öfkelendirmenize sebep olabilir. Duygularınızı olabildiğince belli etmeye ve baskılamamaya çalışın.

Yapmak istemediğiniz bir şey varsa eşinize bunu uygun bir dille izah edin ve başka bir çözüm bulmak istediğinizi ona anlatın.

3. Emir kipini bol bol kullanmak

Daha çok erkeklerde karşılaşılan ama günümüzde kadınların da eskiye nazaran daha çok yaptığı hatalardan bir tanesi de sürekli emir kipiyle karşıdaki insandan bir şeyler talep etmektir.

Unutmayın ki en sabırlı, en uysal insan bile bir yerden sonra ona emirler yağdıran ve ona sürekli ne yapması gerektiğini anlatan birinden hoşlanmamaya başlar. “Çöpü at”, “Kapıyı aç” gibi emir kipleri bir yerden sonra ilişkinin zarar görmesine sebep olabilir.

Bu tip itici cümleler kurmak yerine “Hayatım işe giderken çöpü de atmayı unutma” gibi hoş cümleler tercih edebilirsiniz.

4. Eşini Sürekli Bölmek, Cevap Hakkı Vermemek

Eşlerden biri, diğeri konuşurken sürekli onun cümlelerini tamamlıyorsa, onun konuşmalarını bölüp kendi söylemek istediklerini anlatmaya başlıyorsa ya da bir sorun hakkında eşine hiç söz hakkı tanımıyorsa bu büyük bir probleme yol açabilir.

Eşinize saygı duyuyorsanız onunla konuşurken ona söz hakkı tanırsınız, konuşmalarını bölmeden sabırlı bir şekilde (size saçma gelenler de dahil) tüm fikirlerini dinlemeye çalışırsınız ve en sonunda uygun bir dille müzakere ederek en çıkmaz sorunları bile çözebilirsiniz.

5. Partnerin karakteri hakkında sert eleştiriler yapmak

Eşler arasındaki ilişkiyi zedeleyen basit hatalardan bir tanesi de partneri küçük düşüren, partnerin onurunu kıran sözlerin sarf edilmesidir.

Haklı dahi olsanız eşinizi sert şekilde eleştirirseniz ve bunu çok defa yaparsanız bir yerden sonra sevgi-saygı eskisi kadar sağlıklı bir gelişim gösteremez ve evliliğiniz çatırdamaya başlar.

“Sen zaten hep böylesin ki”, “Bir çorabını bile bulamıyorsun, ne biçim insansın” ve benzeri cümleler karşınızdakinin kendisini son derece değersiz hissetmesine sebep olur.

6. Küsüp gitmek

Eşler birbirleriyle bir konu hakkında tartışırken problem bir çözüme kavuşturulana kadar diyaloğun sürmesi gerekiyor. Diyalog devam ederken eşlerden bir tanesi küsüp ortamı terk ederse sorun çözülmemiş, ertelenmiş olur ve ilerleyen zamanlarda aynı sorun yüzünden bir tartışma daha yaşanabilir.

Küsüp gitmek yerine en uygun tartışma ortamını yaratarak saygı sınırları çerçevesinde problem masaya yatırılmalı ve eşler konu hakkındaki fikirlerini net bir dille birbirlerine anlattıktan sonra çözüm hakkında önerilerde bulunmalı.

Anlık öfkeler ve kişisel arzular bu sağlıklı iletişimi engellese dahi kendinize hakim olup gereken adımları atarsanız çok sağlıklı bir ilişki yaşayabilirsiniz.

7. Eşlerin birbirlerini başka çiftlerle karşılaştırması

Dünyada herkes birbirinden farklıdır, aynı anneden doğma iki kardeş bile farklı yeteneklere ve farklı karakterlere sahipken evliliğinizi ya da eşinizi başkalarıyla kıyaslamak dünyanın en saçma şeylerinden bir tanesi olur.

“Biz bir tatile bile gidemedik ama Ayşe ile Ahmet Maldivler’e gitmiş”, “İbrahim araba almış, aynı zamanda senden iki kat daha çok para kazanıyormuş” gibi kıyas cümleleri karşı taraftaki kişinin gururunu zedeleyebilir ve ilişkinin gidişatını kötü etkileyebilir.

8. Konuşurken ses tonuna hakim olamamak

İlişkileri zedeleyen diğer hususlardan bir tanesi de eşler arasında bir problem hakkında tartışma yaşanırken birisinin sesini çok yükseltmesi ve karşısındakini rahatsız edecek şekilde bağırmaya başlamasıdır. Ne kadar sinirlenirseniz sinirlenin, sorunu en sağlıklı biçimde çözmek istiyorsanız sinirlerinize hakim olup, bağırıp çağırmadan sorunu çözmeye çalışmanız gerekir.

9. Empati yapmamak

Eşiniz bir hata yapmış olabilir ve bu hata sizi çok üzmüş ya da sinirlendirmiş olabilir.

Onu suçlamadan önce onunla empati kurmaya çalışın ve siz olsaydınız bu hata aynı şekilde vuku bulur muydu, bulmaz mıydı, bunu düşünmeye çalışın.

Ayrıca ona kızmadan önce, aynı hatayı siz yapsaydınız size nasıl davranılmasını isterdiniz, bunu düşünerek onunla iletişime geçin. Kendinizin rahatsız olacağı bir davranışı eşinize uygulamamaya gayret gösterin.

Источник: //evdesifa.com/saglikli-bir-evlilik-icin-kacinilmasi-gereken-9-hata/

Çocuk yetiştirirken en sık yapılan hatalar neler?

Çocuk yetiştirmede kaçınılması gereken hatalar.

Anne-babaların çocuklarının her istediğini yapmak, aç kalmasın diye zorla yemek yedirmek, başkalarıyla kıyaslamak gibi yaptıkları küçük hataların sonuçları ağır olabilir.

Anne-babalar çocuklarını kendi ayaklarının üzerinde duran, başarılı ve toplum için faydalı bireyler olarak yetiştirmeye çabalıyor. Bazen bu büyük sorumluluk ve uğraş karşısında anne-babaların çabalarının başarısız kaldığı durumlar olabiliyor.

Çocuk yetiştirmenin büyük bir özveri ve sorumluluk istediğini belirten Emsey Hospital Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Fırat Hamidi ailelerin çocuk yetiştirirken düştükleri 6 temel yanlışı anlattı ve önemli uyarılarda bulundu:

Yanlış 1: “Çocuk ne kadar sessiz olursa insanlar tarafından o kadar çok sevilir.”

Evde ya da toplum içinde “sen sus”, “çok konuşma”, “sen karışma”, “sen ne biliyorsun ki” gibi söylemler çocuğun bir süre sonra daha az konuşmasına, kendini daha az ifade etmesine ve kendini konuşmaya layık olmayan biri olarak görmesine neden olacaktır.

Düşüncelerinin de değersiz ve önemsiz olduğunu düşünmeye başlayacak olan çocuk, bir süre sonra soru sormayan, merak etmeyen, hakkını savunamayan biri olacaktır.

Bilişsel anlamda da bu çocuklarda öğrenme ile ilgili de sorunlar gözlenebilmektedir. Bu süreç erişkinlik döneminde de içe dönük, çekingen, özgüven eksikliği olan bir kişilik geliştirmesine zemin hazırlayacaktır.

Yanlış 2: “Çocuk bir hata yaparsa ve laftan anlamıyorsa bağırmalı ki yaptığının yanlış olduğunu öğrensin ve bir daha tekrarlamasın.”

Yaptığı hatalı bir davranıştan sonra çocuğa bağırmak, ses yükseltmek ve fiziksel şiddette bulunmak ilk etapta belki de o davranışın sönmesine sebep olacaktır. Ancak uzun vadede etkisiz kalacaktır.

Kaldı ki çocuktaki bu davranışın kısa süreli tekrarlamaması da yanlış davranışı öğrendiği için değil, korktuğundan ve sizden gelecek tepkiden kaçındığı için olacaktır. Bu da çocuğun duygusal açıdan sizden uzaklaşmasına neden olacaktır.

Bu tarz bir yaklaşım ile yetiştirilen çocuklar ergenlik döneminden itibaren fiziksel olarak gelişeceği için ebeveynden duyumsadığı korkunun da azalması ile anne babalarından gördükleri şiddeti büyüdüklerinde bu sefer kendileri anne-babalarına gösterme eğiliminde olabilirler.

Yanlış 3: “Ben zor şartlarla büyüdüm ama şu an varlıklıyım; benim çocuklarım yokluk çekmesin, ne isterlerse yaparım.”

Çocukların ihtiyaçlarını karşılamak elbette ki anne – babaların görev ve sorumluluğudur. Sevgi, ilgi, değer verme konularında sınırsız olabilirsiniz. Ancak maddi açıdan ihtiyaçtan fazlasını sırf imkanlarınız var diye vermeniz çocuğunuzun iyiliğine olmayacaktır. Aksine ona kötülük yapmış olacaksınız.

Her istediğine anında ulaşan, aynı oyuncaktan fazla fazla sahip olan, sürekli hediye yağmuruna tutulan, yeni tablet telefon vs. çıktığında anında eskisini bırakıp değiştiren çocuk ve gençler, ileride sabredemeyen, erteleyemeyen, bekleyemeyen, doyumsuz bir karaktere sahip olacaktır. Böylece birçok alanda zorluk ve güçlük yaşayacaktır.

Yanlış 4: “Bak komşunun çocuğu, kardeşin kendisine söylenmeden odasına gidip dersini çalışıyor, sen eline hiç kitap almıyorsun. O üniversiteye gidecek, sen ancak oyun oyna” gibi kıyaslamalar çocuğu motive eder.

Çocuğunun hırslanacağını, durumdan ders çıkaracağını ve motive olacağını düşünerek söylenen bu tarz cümlelerin herhangi bir çocuğu motive ettiğine klinik pratiğinde hiç rastlanmamıştır.

Aksine çocuğun kıyasladığınız kişi her kimse ona karşı öfke hissetmesine neden olacaktır. Örneğin o kişi kardeşiyse öfkesini ona güç kullanarak çıkarabilir. Ayrıca kendisini yetersiz ve başarısız hissedecektir, öz güveni azalacaktır. Yeterli olduğu alanları da görmezden gelecek ya da önemsiz görmeye başlayacaktır.

Yanlış 5: “Yaramazlık yapma yoksa seni polise veririm, doktor sana iğne yapar” gibi söylemler çocukların uslu durmasını sağlar.

Şaka yollu ya da anı kurtarmaya yönelik işinize yarıyor gibi görünen bu tarz cümleler çocukta travmatik etkiler oluşturabilir. Çocuklar söylediklerinize inanırlar. Bu gibi söylemler çocuğunuzun polisten, doktordan korkmasına ve gerçekte polise, doktora ihtiyacınız olduğunda zorlanmanıza neden olacaktır.

Doktor ya da polis gördüğünde korkma oğlum/kızım bir şey yapmayacak dediğinizde, daha önceki söyleminizle çelişen bu tutarsız söyleminiz sizce ne derece inandırıcı olacaktır?

Yanlış 6: “Çocuğum yemek yemiyor; her yemesine karşılık ödül veririm, onu telefonla tabletle oyalayayım da çaktırmadan kaşıkla yemek yedireyim, yeter ki yesin aç kalmasın.”

Özellikle bizim toplumumuzda bir çocuk zayıf ya da görece düşük kilodaymış gibi göründüğünde çocuğun annesi “Çocuğu aç mı bıraktın?”, “Yemek yedirmiyor musun?” şeklinde sorulara maruz kalmaktadır. Bu sorulara maruz kalan anneler, belli bir süre sonra kendilerini yetersiz anne olarak duyumsarlar ve çocuğu doyurmayı bir ritüel gibi görüp gerekirse zorla yedirmeye çalışırlar.

Bu yaklaşımlar yemeğin ve yeme eyleminin çocuk beyninde acı veren, kriz oluşturan, keyifsiz bir şeymiş gibi kodlanmasına neden olur. Çocuk her yemek gördüğünde beyninde oluşan bu geçmiş deneyimlerin etkisi ile yemekten tiksinir, daha fazla uzaklaşır ve kısır döngüye girmiş olur.

Böylece kendi elinizle o korktuğunuz yeme problemini oluşturmuş olursunuz. Yemek yerken çocuğun yediği şeyi görmesi, koklaması, eline alması yani yediği yemeği hissetmesi yemekten keyif almasını isteriz.

Acıktığını hissetmesi, doyduğu zaman da tokluk duygusunu duyumsamasını isteriz.

Yemek yemeyi sadece bir fiziksel eylem olmaktan çıkarıp aynı zamanda sofrada aile bireyleri ile birlikte sohbet eşliğinde keyifli, sıcak, duygusal bir paylaşım olarak hissetmesini sağlamalıyız.

Hiperaktif çocukların ailelerine 10 önemli öneri

Источник: //indigodergisi.com/2017/04/cocuk-yetistirirken-yapilan-hatalar/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..