Çocukla Seyahat

içerik

Çocukla Seyahat ve Uçak Yolculuğu • kesfet.tv

Çocukla Seyahat

Bir yerden bir yere güvenilir ve hızlı bir şekilde gitmenin en kolay yolu tabii ki uçak yolculuğu! Ancak gitmek istediğimiz yere rahat ve konforlu bir şekilde ulaşmamızı sağlayan uçak yolculuğunda konu çocuklarla seyahat olunca, biraz daha dikkatli olmak gerekiyor. Sadece birkaç noktaya dikkat ederek onlarla çok daha sorunsuz ve keyifli bir seyahat geçirebilirsiniz. Çocuklarınızla daha rahat bir uçak yolculuğu sağlayacak 8 tüyoyu sizler için bir araya getirdik. Çocukla seyahat önemlidir!

1- Çocuğunuzu Ruhen ve Bedenen Uçağa Binmeye Hazırlayın

Çocuğunuz ilk defa uçağa binecekse ve korkuyorsa, onu bu duruma önceden hazırlayın. Uçak yolculuğunun son derece güvenilir olduğunu aşılayabilir, konforlu bir yolculuk geçireceğinizi söyleyebilirsiniz.

Ona bir kuş gibi yukarıdan şehirleri seyrederek yolculuk etmenin ne kadar keyifli olacağını ve uçakla gitmek istediğiniz yere çok daha hızlı bir şekilde varabileceğinizi anlatabilirsiniz.

2- Önceden Plan Yapın

Havaalanına kolay gidebilmek ve rahat bir yolculuk geçirebilmek için birkaç detayı önceden belirleyin.

Uçağın kalkış yerini evinize yakın seçmeye özen gösterin. Uçuş saatini çocuğunuza göre ayarlayın. Eğer sabahın erken saatlerinde bir uçuş tercih edecekseniz uygun fiyatlı uçak bileti bulma şansınız daha yüksek olur.

3- Yanınıza İhtiyaç Duyabileceği Yiyecekleri ve Hijyen Malzemelerini Alın

Çocuğunuz küçükse yanınızda süt, mama ve bolca bebek bezi bulundurun. Eğer mama ile beslenme yaşını geçmişse onun yiyebileceği bir yemeği hazırlatabilirsiniz. Çocuğunuzun sıvıya da ihtiyacı olacak, bu nedenle yanınızda birkaç adet su bulundurun. Yanınıza çocuklarınızın sevdiği yiyeceklerden alın.

Yanınızda çok sayıda hijyenik ıslak mendil bulundurmayı unutmayın. Özellikle bebeklere uygun olan paraben içermeyen mendilleri tercih edin. Çocuklarınız her gördüğü yere dokunabilir, her şeyi elleyebilir ve uçak gibi bir ortamda çok çabuk elleri kirlenebilir. Elini ve ağzını temizlemek için ıslak mendile oldukça ihtiyacınız olacak.

4- Yanınızda Yedek Giysi Bulundurun

Çocuklarınızın üzerine bir şey dökmeleri ve bundan dolayı giysilerinin kirlenme ihtimali oldukça yüksek. Bu durumda yanınızda yedek kıyafet bulundurmanızda fayda var.

Uçuş sırasında üşüme ihtimaline karşı da yanınızda hırka veya kapşonlu sweatshirt bulundurabilirsiniz.

5- Çocuklarınızın Huzurlu Olmasını Sağlayın

Çocuklarla seyahat etmenin en zorlu yanlarından biri de uslu durmamalarıdır. Onların huzursuzlukları çevreye de yansır. Ağlayarak veya gürültü yaparak sizi üzdükleri gibi, çevreyi de rahatsız ederler.

Böyle anlarda hoşuna gidecek şeyleri yaparak ilgisini çekebilir ve onların keyiflerini yerine getirebilirsiniz. Çocuklar sıkıldıkları veya acıktıkları için huysuzluk yapabilirler. Seveceği ufak atıştırmalıklar verebilir, ilgisini çekecek kitap veya dergilere yöneltebilirsiniz.

6- Yanınızda Bir Kutu dolusu Oyuncak Taşımayın

Uçağa binerken yanınıza çok fazla oyuncak almayın. Bir ya da iki tane sevdiği ufak oyuncağını alabilirsiniz. Ayrıca oynaması için kabin görevlisinden plastik bardak ve pipet de rica edebilirsiniz.

Basit oyunlar oynayabileceği oyuncaklar, ilgiyle okuyacağı kitap ve dergileri yanınıza alabilirsiniz. Uçakta müzik ve film yayını varsa, sevdiği bir filmi de açabilirsiniz. Telefonunuzu uçak moduna alıp sevdiği bir mobil oyununu oynamasına izin verebilirsiniz.

7- Gerektiğinde Başkasından Yardım Alın

Gerek duyduğunuzda yanınızdaki kişiden veya kabin memurundan yardım isteyebilirsiniz. Çocuğunuzla ilgili tek başına çözemediğiniz bir problem olduğunda başkalarının desteğini alabilirsiniz.

8- Hastalığı Varsa Daha Dikkatli Olun

Çocuğunuz grip veya nezleye yakalandıysa, uçuş tarihini tekrar gözden geçirmenizde fayda var. Bu durumda yolculuk etmesi pek de sağlıklı olmaz. Ayrıca ishale yakalandıysa, yoğun su kaybı yaşayacağı için ishali bitene kadar uçakla seyahat etmemenizi öneririz. Bu süreçte bol bol su içirmeye de özen gösterin.

Kulak enfeksiyonu geçiriyorsa basınç nedeniyle uçak seyahati yapması uygun olmaz. Çocuğunuz sinüzit olduysa uçak yolculuğu sırasında başı ağrıyabilir. Bu açıdan soğuk algınlığı, ateş ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklara karşı yanınızda ilaç bulundurarak olası sağlık problemlerine kolayca çözüm bulabilirsiniz.

Bu önerilere uyarak çocuğunuzla çok daha keyifli ve sorunsuz bir uçak yolculuğu geçirebilirsiniz. Uçak biletinizi henüz almadıysanız en ucuz uçak bileti nasıl bulunur yazılarımızı gözden geçirebilirsiniz.

Источник: https://kesfet.tv/cocukla-seyahat.html

Bebekle Seyahat : Çocukla Dünya Nasıl Gezilir ?

Çocukla Seyahat

Bir çoğumuz, yurt dışı hayalleri kurarken “Biz de gitmek istiyoruz ama. Biliyorsun. Bebekle seyahat hayal şu an !” serzenişi ile çocukla yurtdışı seyahat hayallerinden vazgeçiyor.

Hayallerinizden vazgeçmeyin,  sizler de bebekle de yurt dışına gidilip, görmek istediğiniz o güzel yerleri görün diye, bebekle yurt dışına giderken neler yapmanız gerektiğini, hangi önlemleri ve işlemleri takip etmeniz gerektiğini hatta bebek pasaportundan tutun da, bebekle uçak yolculuğuna kadar tüm deneyimlerimi sırası ile bu yazımda anlatacağım.

1. Bebekle Yurtdışı Seyahati Mümkün Mü ?

Evet olur. Hem de bal gibi olur. Ne demişler ‘’ Bir işe nasıl başlarsanız öyle gider’. Onun da bir birey olduğunu, o küçük insanın ruhuna neler katarsak ilerisi için bir o kadar sağlam temel atmış olacağımızı unutmayalım.

Boşuna dememişler, “Çok gezen mi bilir çok okuyan mı ?” diye. Ayrıca bebek 2 yaşına gelinceye kadar uçaklar onlara bedava, ki aşağıda zaten bebekle uçak yolculuğuna dair her şeyi de anlatacağım.

İsveç, Stockholm : Bebekle seyahat önerileri

O yüzden, özellikle bu dönemde gezebildiğiniz kadar gezmelisiniz… Hem çocuk daha tam ayaklanmadığından gezmek daha kolay, hem de bilet parası ödemediğiniz için maliyet daha düşük. Sonrasında ise işler biraz zorlaşmasına rağmen, bebek büyüdükçe sizinle gezmekten keyif almaya başlıyor ve bebekle seyahat daha zeli hale geliyor.

2. Bebeğe pasaport nasıl çıkarılır?

Bebek pasaportu çıkarmak için gerekenler tıpkı bizlerin pasaport sürecinde yaptıkları gibi. Yani bebek diye daha az zahmetli olmuyor.

Emniyette pasaport kısmından randevu alıp, bebekle beraber gitmeniz gerekiyor. Randevuyu internet üzerinden başvuru formu doldurup alabilirsiniz.

Gerekli belgeler ise nüfus cüzdanı, pasaport harcının yattığına dair makbuz, iki adet biyometrik fotoğraf.

Pasaport nedir ve vize nasıl alınır yazısından detayları görebilirsiniz.

Bebek pasaportu : Bebekle seyahat önerileri

Bu fotoğrafı direkt fotoğrafçıda çektirebileceğiniz gibi, bebeğiniz poz vermiyor ya da huysuzlanıyorsa evde beyaz bir kumaş üzerine yüzü sabit size bakacak şekilde yatırıp, fotoğraf çekip, bunu fotoğrafçıda biyometrik hale getirebilirsiniz.

Bizim bebek sağolsun sorunsuz pozunu verdi, fotoğrafçı bile şaşırdı. Pasaport başvurusunda: bebek için anne, baba ve bir de muvafakat belgesi veriliyor. Diğer evraklarla beraber başvuru yapılıyor. Vereceğiniz adrese pasaport geliyor. Bu pasaport en fazla 5 yıl geçerli olabiliyor. 18 yaşına kadar çocuklarda uygulama böyle.

3. Peki 0-2 yaş bebek için seyahat öncesi nasıl bir hazırlık gerekiyor ?

Eskiden tek bavulla gittiğimiz seyahatler, bebekten sonra iki bavul, artı bebek çantası şeklinde artan bagaj hacmiyle devam ediyor. Bebekle ya da çocukla seyahat ederken listenizi çok önceden hazır edip yurtdışında bulamayacağınız malzemeleri (İlaç gibi) öncelikle hazırlamanız gerekiyor.

Gideceğiniz yerde başınıza herşey gelebilir düşüncesiyle;

 • Bebeğin üst baş yedekleri
 • İlaçları
 • Sevdiği birkaç parça oyuncağı
 • Bebek arabası ve rüzgarlığı
 • Kışsa uzun süre bebek arabasında kalacağı için, en kalınından tulumu gibi hayati malzemeler listenin en başında olmalı.

Madrid seyahatimizde kızımız ateşlendi ve hasta oldu. Tüm gece ıslak bezlerle, ateş düşürücülerle uğraştık durduk. Eğer ateş düşürücü ilacını yanımıza almasaydık ne yapardık bilmiyorum !!! Çünkü yurtdışında eczaneden reçetesiz ilaç alınmıyor. Yani her durumu düşünüp, bir iki hafta öncesinden liste hazırlamaya başlamak gerekiyor. Adım adım listede neler var dersek:

 • Bebeğin kullandığı rutin ilaçlar (demir ilacı gibi) ve ihtiyaç olabilecek durumda kullanacağı ilaçlar ( ağrı kesici, ateş düşürücü şurup)
 • Dışarda gezeceği için bebeğe uygun yüksek faktörlü güneş kremi.
 • Bol bol yedeklenmiş giysi. Aynı gün içinde komple üç defa üst değiştirdiğimizi bilirim.
 • Mevsim kışsa, üst üste giydirebileceğimiz, kapalı mekana girince çıkarabileceğimiz ince ama sıcak tutan kıyafetler. Dış mekan için kar tulumu, battaniye, puset için rüzgardan ve yağmurdan koruyacak rüzgarlık.
 • Ek gıdaya geçmişse kavanoz mama, kuru meyve; daha büyükse atıştırmalık kraker türü şeyler.
 • Emzik, biberon ve yedekleri ve pişik kremleri.
 • Ayrıca 0-2 yaş döneminde bebeğin pek çok aşısı olduğu için seyahati ayarlarken aşı takvimini de hesaba katmak gerekiyor. Seyahat, aşıdan hemen sonrasına da gelmeyecek şekilde olmalı. Bebek, bazı aşılar sonrasında ateş ve huzursuzluk yapabiliyor.

4. Bebekle uçak yolculuğu nasıl oluyor?

Çocukla uçak seyahati, bebeklik döneminde gayet sorunsuz oluyor. Özellikle emen bebekler için iniş kalkış anında kulaklardaki basıncı önlemek adına bebeği emzirmek lazım.

Yürüme safhasına geçmemiş bebeklerin uyku süresi de uzun olduğundan, uçak yolculuğunda sıkıntı olmuyor. Ayaklanmışsa yerinde oturmak istemiyor. Aralarda kaldırıp uçağı turlamak şart! Kucakta saatlerce oturacak diye hayal kurmayın. Baştan söyleyeyim !!!

Hollanda Amsterdam : Bebekle seyahat önerileri

Boyama kitabı, boya kalemleri, ilgisini çekecek bir dergi, sevdiği çizgi filmi yüklediğiniz bir tablet sizi epey idare edecektir. Buna rağmen huzursuzluk yapıp nedeni belirsiz ağlama krizine girebilir.(Başıma geldi)

Burada da, bildiğiniz tüm duaları okuyup “Ya sabır ! ” deyip susmasını bekleyeceksiniz. Çünkü uçak yolculukları, iç kulakta basınç yarattığı için bebek ve küçük çocuklarda huzursuzluk ve ağlama krizleri görülmesi çok normal.

Uçak tren bileti siteleri yazılarımızdan, ucuza uçak bileti bileti bulabilirsiniz.

Bazı zamanlarda 3’lü koltuklarda boşluk olunca eşimle oraya geçiyoruz ve bebek uyuyarak yolu bitiriyor. Veya ilk sırada bulunan aparata hostesler yardımıyla yatak bağlanıyor ve bebek burada da uyuyabiliyor ( Bu yatak 11 kiloya kadar kullanılabiliyor).

Yani uyku kısmı bizde hiç sorun olmadı. Zaten uçakta ki bebek, yolcuya göre mama / oyuncak/ dergi gibi şeyler yükleniyor ve bunlar bebeği oyalayan şeyler. Kızımız uçaklara çok alıştı, nerede uçak görse ( Daha konuşamadığından) eliyle uçak gibi yaparak “Uvvv.” diye taklit yapıyor. Darısı başınıza.

5. Bebekle yurtdışında gidilecek yerler nereler ?

Biz bebek sahibi olmadan önce UzakdoğuAmerika ve Avrupa‘nın çeşitli ülkelerine seyahat ettik. İki kişi gezmek demek elini kolunu sallayarak dilediğin an dilediğin yere gitmek demek.

Ancak bebekten sonra tercihimiz Avrupa ülkelerine seyahat etmek yönünde oldu. Çünkü Avrupa ülkelerine uçuş süresi kısa, metro ağı geniş, bebek arabası ile gezmek çok rahat.

Gitmeden önce yaya gezmenin rahat olduğu şehirleri tercih ettik. Bir yaşında ilk seyahatine Almanya/Münih ile başlayan kızımız 2016 yılı içinde tam 6 yurtdışı seyahati ile minik bir gezgin oldu diyebiliriz.

Münih’e yılbaşı kutlamaları için bebekle gitmek başta biraz çılgınlık gibi gözüküyor. Bunu kabul ediyorum. Çünkü Aralık ayının son günleri hava eksilerde iken, 12 aylık bebekle Almanya’nın soğuğunda seyahat etmek kolay olmasa da, zor da değil aslında.

Sadece bebeği sıcak tutmak için sıkı bir hazırlık safhası gerekiyor. Bebekle bir diğer rotamız olan Amsterdam, genelde bekar erkeklerin gözdesi gibi görünsede inanın bebekle gezmek için biçilmiş kaftan. Neden mi?

Şehir küçük, hemen her yer yürüme mesafesinde, bebek arabasını her yere rahatça sokabiliyorsunuz, yakın yerlere ulaşım kolay. Harika bir hayvanat bahçesi var, yarım gün gezip hem bebeği hem kendinizi gayet güzel eğlendiriyorsunuz.

Berlin şehri yine çocukla gezmek için çok uygun bir şehir. Gidilecek pek çok alternatif var. İlk aklıma gelenler : Sea Life Akvaryum ve Madam Tussaud Balmumu Heykel Müzesi.

Prag, Hamleys : Bebekle seyahat önerileri

Bu ikisi de çocukların, hatta bebeklerin gayet ilgisini çeken eğlenceli yerler. Akla ilk gelen yerlerden olmasa da Portekiz/Lizbon bizim için çocukla gezme açısından çok rahat ettiğimiz bir şehir oldu. Ulaşım çok rahattı. Kasım ayında bile hava gayet ılıktı. Üşümeden sadece montla, akşamlara kadar gezdik.

Prag yazılarımız için, Çek Cumhuriyeti linkine tıklayınız.

Prag ise, yine yaz döneminde gittiğimiz için, bebekle sokakta rahatça dolaşıp vakit geçirdiğimiz bir şehir oldu. Prag’ da bulunan Hamleys adlı oyuncakçı kızımızın favori mekanı oldu. Saatlerce vakit geçirdik ve onunla beraber biz de çok eğlendik.

6. Bebekle gezmenin maliyeti nedir ?

İki yaşına kadar uçak bileti ücreti ödenmiyor bebek için. Otelde de para alınmıyor. Dolayısıyla iki yaşına kadar maddi anlamda ekstra birşeyi yok bebekle seyahatin.

Çekoslovakya, Karlovy Vary : Bebekle seyahat önerileri

Sonrasında aynen kendinize aldığınız gibi bilet parası ödeyip, koltuğunu satın alacaksınız. Dolayısıyla masraf artacak. Ama yine de o çocuk o seyahate gidecek, başka yolu yok !!!

7. Seyahatlerde bebek ve çocuk nasıl oyalanır ?

Bebek iyi günündeyse arabasına sorunsuz oturup, size eşlik edip, mamasını yiyip, uykusu gelince uyuyor. Ama yürümeye başladıktan sonra arabada oturmaktan rahatsız olup devamlı ayağa kalkmak istiyor.

Bir yaşından sonra başlayan bu durum büyüdükçe artarak ilerliyor. Arabasında oturması için oyalanacağı şeyleri mutlaka yanınızda bulundurmak gerekiyor. Krakerler, atıştırmalıklar, meyve gibi. Bir iki ufak kitap da işe yarıyor. Kısa süreli olsada…

Çekoslovakya, Prag : Bebekle seyahat önerileri

Biz yurtdışı seyahatlerimizde hayvanat bahçesine mutlaka gidiyoruz.  Ayrıca doğa tarihi müzeleri de çocukların çok ilgisini çekiyor. Bebektir anlamaz diye düşünmeyin. İnanın öyle iyi anlıyorlar ki.

Küçük olmasına rağmen kızımız bu tip müzelerde hayvanları, bitkileri tanıyor; “Bak kuş. Bak kelebek. Bak dinozor.” derken harika vakit geçiriyor. Gün boyu sokakta olunca aralarda çocuk bahçesi, oyuncakçı gibi yerlere girip çocuğu eğlendirip, o arabasında uykuya dalarken tekrar kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Hollanda, Amsterdam : Bebekle seyahat önerileri

Bu arada, gitmeden önce mutlaka o şehirde çocukla gidilecek yerlerin ayrı bir listesini yapmak gerek. Çünkü o da bir birey ve onu hesaba katmadan plan yapmak mümkün değil. Bugüne kadar seyahatlerin ilk günü dışında sıkıntı yaşamadık. O da ilk gün uçuş ve yol yorgunluğundan kaynaklanıyor, hava değişimi ve ortam değişimden dolayı ekstra huysuzluk oluyor, Allahtan ertesi güne geçiyor.

8. Bebekle gezerken nelere dikkat etmek gerekir?

 • Yurtdışında bebekle gezerken üşüme/terleme durumuna karşı bebeği sık sık kontrol etmekte fayda var. Özellikle kışın hareketsiz arabasında yatan bebeği çok iyi muhafaza etmek gerekiyor. Daha sıcak havalarda güneş koruyucusu ve güneşliği özellikle kullanılmalı. Çünkü ciltleri çok hassas ve uzun süre güneş altında kalmamaları gerekir.
 • Bebekle gezerken dışarda geçirdiğimiz süreyi bebeğe uygun yerlerde vereceğimiz molalarla beraber yürütmeliyiz. Mutlaka günlük programa bebeğin/çocuğun ilgisini çekecek bir şeyler eklemeliyiz.

Hollanda, Volendam : Bebekle seyahat önerileri

 • Uyku düzenini elimizden geldiğince korumaya çalışmak, sonrasında bizim lehimize olacaktır. Gündüz gezerken ona da vakit ayırıp eğer yürüyorsa ona uygun yerlerde aktivitelerle hem eğlenmesini hem de yorulmasını sağlamak, uykuya rahat dalmasına yardımcı olacaktır.
 • Bebeği bir eşya gibi ordan oraya taşımaktan ziyade onunla beraber gezdiğimizi anlarsak işler daha kolaylaşır.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

9. Yurtdışında bu bebek ne yiyecek ne içecek?

Bize en çok sorulan sorulardan biri de bu. Özellikle bazı anneler seyahate gidememe sebebi olarak bebeğe yurtdışında yedirecek birşey bulamama korkusu olduğunu söylüyorlar. Tabii ki buna hiçbir şekilde katılmıyorum. Emen bebek için zaten her an her dakika yemek hazır. Bebek emiyorsa bir dakika düşünmeyin bile. Peki bebek emmiyorsa ?

Yok emmiyor ek gıdaya geçmişse o zaman da kavanoz mamaları var. Türkiye’de olandan çok daha fazla çeşitli kavanoz mama, yurtdışında mevcut. Bugüne kadar gittiğimiz ülkelerde; balık, çorba, köfte, pilav, tavuk gibi pek çok alternatifi bize ve bebeğe uygun şekilde bulduk.

Çekoslovakya, Prag : Bebekle seyahat önerileri

Böyle böyle iki yaşına getirdik, bundan sonrasında zaten artık bizim yediğimiz herşeyi yiyebilir duruma geldiği için yemek işi çok daha kolay olur diye düşünüyorum. Ancak yine de oralara giderken hayat kurtarıcı çubuk kraker, kuru meyve gibi atıştırmalıkları yanıma fazla fazla alıyorum.

Konaklama konusunda Booking.com,Hotelscombined.com ve Hostel konusunda ise Hostelworld.com linklerini kullanınız.

10. Bebekle/çocukla seyahat çok yorucu olmuyor mu?

Oluyor. Bunun başka bir açıklaması yok. Eskisine göre iki kat efor, iki kat yorgunluk ancak gün sonunda ailece beraber olmaktan dolayı iki kat mutluluk.

Hollanda, Volendam : Bebekle seyahat önerileri

Seyahatlerimizde çocuktan önce de sabah otelden çıkıp akşama kadar gezdiğimiz için zaten yorgunluk kaçınılmaz oluyordu. Bebekten sonra tabi bu yorgunluk iki katına çıkıyor.

Otel bulma konusunda En iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

Neden ? Çünkü bebek arabası, bebek çantası, onu doyurması, oyalaması, uyutması, sıkılınca pusetten indirip peşinde koşması var. Bunlar zaten bebek sahibi olmadan önce düşünülmesi gereken şeyler.

Benzer Yazılar da İlginizi Çekebilir (Yazının üzerine tıklayınız.)

Sonuçta, hayatınızın bir daha asla eskisi gibi olmayacağını bilerek çocuk yapıyorsunuz. E haliyle seyahatleriniz de eskisi gibi olmayacak.

Nasıl evdeki düzen değiştiyse, seyahatte de farklı bir düzen kuruyorsunuz bebekle. Ancak eşimle ikimiz asla onsuz seyahat etmek istemiyoruz, bu konuda hemfikiriz. Tüm zorluğuna rağmen çocukla gezmek çok zeli.

 Şimdi iki yaşında çocukla Uzak Doğu nasıl olur onu düşünüyoruz. Darısı başınıza.

Источник: https://www.birhayalinpesinde.com/cocukla-seyahat-bebekle-seyahat-gezmek

Çocukla Uçak Yolculuğu İçin Öneriler

Çocukla Seyahat

1 yaşının altındaki çocukla seyahat etmekle, 1 yaşının üstündeki çocukla seyahat etmek arasında ciddi farklar olduğunu Prag ve Viyana seyahatimizde öğrenmiş olduk.

Bu sebeple de bize ayrı bir yazı yazmamız için birçok yeni bilgi ortaya çıktı.

Minik bebeğinizle uçakta seyahat edecekseniz, bu yazımızın yanında “Bebekle Uçak Yolculuğunu Kolaylaştıracak Öneriler” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Derin 14 aylık olduğunda hedefimiz Prag ve Viyana’ya seyahat etmekti. Bir önceki uçak yolculuğumuza göre daha deneyimliydik ve Derin de artık ele avuca sığmayan, hareketli bir bebek olmuştu.

Gelelim size kolaylık sağlayacak önerilere;

.

Check-in Sırasında

Check-in sırasında görevliye, çocuklu olduğunuzu ve rahat etmek istediğinizi söylerseniz uçağın doluluk durumuna göre yan koltuğun boş olmasını sağlayabilirsiniz.

Birçok uçak firmasında, daracık kabinlere en son binip en önce inebilmeleri için çocuklu ailelere ön sıralardan yer veriyorlar.  Siz yine de check-in yaparken ön sıralardan yer vermelerini hatırlatabilirsiniz.

Eğer pusetiniz varsa, görevliye bunu mutlaka söyleyip puset için etiket alarak, uçağın kapısına kadar yanınızda götürebilirsiniz. Uçağa tam binerken katlayıp görevliye teslim edebilir, indiğinizde de yine kapıdan teslim alabilirsiniz.

.

Korkunç uzun check-in kuyruklarında sıra beklemek gerçekten çocukla çok zor bir durum. Bir çok uçak firmasında çocuklu ailelere öncelik hakkı bulunuyor. Pegasus‘un çocuklara öncelik hizmeti yok ama çok küçük çocuklar için rica ederseniz kırmıyorlar. Özellikle dönüş yolunda Derin’in diş çıkarması bizi epey zorlamıştı ve bekleyecek hiç halimiz kalmamıştı. Görevlilerden rica ettik ve bize öncelik tanıdılar.  

Источник: http://cocukluseyahat.com/cocuklaucak/

ÇOCUKLA ve BEBEKLE TATİL REHBERİ & NERELERE GİDİLİR

Çocukla Seyahat

Bugünkü yazı gezgin iki annenin engin gezi tecrübelerinden yola çıkarak hazırlandı. Burcu Kamarlı ve Gözde Küçükşahin anlatıp yazdı; biz de sizler için derleyip düzenledik. Buyrunuz; “Çocukla, bebekle tatil için nerelere gidilir? Çocukla huzurlu tatil nasıl yapılır?” gibisinden sorularınızın cevabını okuyunuz.

ÇOCUKLA BİRLİKTE GİDİLECEK EN GÜZEL TATİL ROTALARI

Genel itibariyle daha kısa uçuşlarla ulaşabileceğiniz, (yurtdışı ise) saat farkı fazla olmayan, hijyen koşulları açısından iyi, sert iklim koşulları olmayan ve olası bir sağlık probleminde sağlık hizmetlerinde aksaklık yaşamayacağınız lokasyonlar tercih edilmelidir.Bu kriterlere göre daha soft destinasyonlar arasında;

 • İskandinav ülkeleri,
 • Akdeniz ülkelerinden Avrupa üzerinde bulunan ülkeler
 • ve genel itibariyle Avrupa ülkeleri bulunuyor.

İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya, İspanya, Norveç, Danimarka ya da İsveç gibi ülkelere 3-4 saatlik bir uçus ile ulaşabilir, rahat şehir turları, ihtiyaç anında güvenilir sağlık çözümleri sayesinde huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Eğer uzun bir tatil süreniz varsa, “Jetlagged durumunu bu süreçte zaten atlatmaya vaktimiz olur.” diyorsanız Miami, Los Angeles ve New York gibi seçenekleri de tercih edebilirsiniz.

cocukla seyahat rehberi

Yürüyen, koşan ve keşfeden bir çocuğunuz varsa biraz daha doğayla iç içe seyahatler de sizin için elverişli olacaktır. Böylelikle bu süreçte çocuğunuzun algısı da çevresindekilere keşfetmek üzere açılacaktır.

İsvec, Finlandiya ve Almanya gibi ülkeler sizin için biçilmiş bir kaftan olabilir; mini keşif turlarına çıkıp çocuğunuza doğayı tanıtabilirsiniz.

Seçenekler içerisinde özellikle Berlin, meraklı bir çocuk için muhteşem bir yer! Hem hayvanat bahçesine, akvaryuma hem de koşup oynayabileceği birçok parka sahip! Her parkta çocukların rahatça oynayabileceği oyun parkları da cabası..

Eğer çocuğunuz artık parklardan ve oyuncaklardan keyif almaya başlamışsa ve hatta favori çizgi film kahramanını bulmuşsa Disneyland, Legoland vb park seyahatlerinin zamanı gelmiş demektir.

En büyük ve görkemli Legoland için Kopenhag, ya da en güzel Disneyland icin Paris’ i tercih edebilirsiniz. Hatta “Disney’e doyamıyoruz; su parklarına da bayılıyoruz.” diyorsanız kendinizi Disney Cruise turlarına atabilirsiniz.

Böylece hem sizin için hem de çocuğunuz için unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz.

Fakat baştan söyleyelim: Bu tür turları önceden planlamak ailenizin konforunun sağlanması için oldukça önemlidir. Otelinizi parkın içinden ayarlamak ulaşım açısından -özellikle Disneyland için- oldukça avantaj sağlayacaktır.

Ayrıca bu tür parklarda kuyrukları hızlı atlamak üzere yapılan ‘fastpass’ kartlardan satın almanız zamanlama açısından işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Ayni zamanda bu parkların online app servislerinden park haritalarını inceleyerek çocuğunuzun en çok keyif alacağı noktaları da önceden belirleyerek hız kazanabilirsiniz.

cocukla nerelere gidilir

Gelelim çocukla deniz tatiline! Şüphesiz ki Türkiye kıyıları en iyi seçenekler arasında yer alıyor. Ulaşımın Türkiye içi lokasyonlara kolay olmasının yanı sıra buralardaki birçok otelin çocuklu ailelere özel hizmetleri de bulunuyor. Örneğin; Tekirova Güral tam bir bebek dostu.

Bebek oyun alanlarından çocuk uyku odalarına kadar her imkân var. Uykusu gelen çocuğunuzu uyku odasına bırakıyorsunuz; çocuğunuz uyandığında size haber veriyorlar.

Ayrıca Torba Voyage, Gökova’ da Villa Akbük, Maxroyal Belek ve Voyage Belek de çocuklu aileler için tercih edilebilecek oteller arasında yer alıyor.

Türkiye dışı lokasyonlarda Tassos Adası ve Sardunya Adası da suyu seven çocuklar ve aileleri için adeta cennet! (Buraları tekne ile de seyahat edebilirsiniz.) – (Ayrıca en güzel yunan adaları yazımıza buradan ulaşabilirsiniz)

NOT: Türkiye içinde çocukla ve bebekle tatil için tercih edilmemesi gereken yerlerin başında Kapadokya geliyor. Oldukça anlamsız ve yorucu bir seyahat oluyor. Ayrıca birçok restoranda mama sandalyesi dahi yok.

HUZURLU TATİLİN PÜF NOKTALARI

cocukla gidilecek yerler

Çocuğunuzla , bebeğinizle geçireceğiniz huzurlu bir tatil için 2 temel kural var:

–Çocuğunuzu özgür bırakın! Varsın sizinle aynı saatte yemek yemesin; saatlerce kumsalda oyun oynasın ya da sokakta oradan oraya sürüklesin ama özgür kalsın. Zaten enerjisini birkaç saat içerisinde harcayıp bitireceğinden günün geri kalanı sizin olacaktır. Böylelikle hem çocuğunuzun gönlü olacak hem de siz huzurlu bir tatil geçireceksiniz.

–Çocuğunuzu izleyin! Bu sayede neye ihtiyacı olduğunu kolaylıkla saptayabilirsiniz. Zira çocuklar kaç yaşında olurlarsa olsun aç ve uykusuz oldukları ve tuvaletleri geldiği zamanlar çok mutsuz olurlar. Bu sebeple size düşen görev bu 3 ana durumu iyi yönetmektir.

-Çocuğunuzun yemek saatlerini atlamadan ve uyku saatlerini de daha sakin mekanlara (müze gibi) denk getirerek en azından öğle uykusunun bir kısmını uyumasını sağlayın. Böylelikle gün boyu daha zinde bir çocukla rahat bir tur yapabilirsiniz. Uykusuz çocuk mızmız çocuktur ve bir kere mızmızlanmaya başlarsa o günü kapatana dek bunu çekmek zorunda kalabilirsiniz.

-Çocuğunuzun sevdiği yemekleri yapan restoranları tercih edin. Böylelikle yemek vakitlerini sorunsuz bir şekilde atlatabilirsiniz. Başka bir alternatif olarak çocuğunuza şehir turu öncesi sevdiği sandviçleri hazırlayıp yanınıza alın. Ufak atıştırmalıklar hiç ummadığınız yerde hayat kurtarabilir.

-Seyahatte kullanacağınız bebek arabasının hafif, kolay açılıp kapanan ve tabi ki tam yatabilen bir açıya sahip olduğundan emin olun. Unutmayın; uzun seyir yürüyüşlerindeki hareket ona ninni gibi gelecektir ve uyumak isteyecektir.

BEBEĞİN/ÇOCUĞUN SEYAHAT ÇANTASINDA NELER OLMALI?

-Bebek bezi-Islak mendil-Pişik kremi-Alt değiştirme pedi/ bezi-Mama (sıvı, toz ya da anne sütü,kavanoz mama.),-Biberon/ kaşık-2-3 emzik ve Dr. Brown emzik temizleme mendili-Dr.

Brown ağız ve yüz temizleme mendili-Termometre ve ateş düşürücü (özel olarak kulladığı ilaçlar)-Yedek kıyafet ve mama önlüğü/ağız bezi-Battaniye (cis kacma ihtimali icin yedek battaniye)-Yasa göre çok yönlü oyuncak.

-Kitap, eğitici kartlar/ oyunlar-Sağlık karnesi (Varsa özel durumlarını içeren notlar)

-Kan grubu kartı

Источник: https://www.filgezi.com/cocukla-bebekle-tatil-rehberi-nerelere-gidilir/

Çocukla Seyahat: Bebekle Uçak Yolculuğu Nasıl Yapılır?

Çocukla Seyahat

Bebekle uçak yolculuğu yapmayı düşünüyorsan, bilmen gereken bazı ayrıntılar var. Bu ayrıntıların farkında olduğun sürece hem sen hem çocuğun hem de diğer yolcular, konforlu bir şekilde yolculuğunu tamamlayabilir. İlk defa bebekle uçak yolculuğu yapacaksan, yazımızı dikkatle okuman da fayda var.

Seyahat etmeyi çok seviyor ve bu seyahatte çocuğunun da sana eşlik etmesini istiyorsun ama çocukla seyahat konusunda endişelerin var. Zaman zaman onun sıkılacağından, rahatsızlık duyacağından ve kocaman çığlıklarından çekiniyorsun.

Çocuk ya da bebekle uçak yolculuğu yapmak zor görünse de aslında belli başlı şeylere dikkat edildiği sürece oldukça konforlu geçer. Üstelik özellikle 4 yaş üzeri çocuklar için uçak yolculuğu, başlı başına bir serüvendir! Uzun süre boyunca bahsedeceği bir serüven…

Öncelikle her ebeveynin bu kaygılar içinde valizini hazırladığını bilmeni isteriz. Rahatla, olayların akışı senin elinde. Eğer onunla birlikte gideceğin rotaya karar verdiysen ve ucuz uçak biletin de hazırsa minik gezginin sana nasıl zele eşlik edeceğine bir göz atalım.

Çocukla Ya Da Bebekle Uçak Yolculuğu Öncesi Yapılacaklar

Çocukla uçak yolculuğu ön hazırlık ister. Özellikle bebeklerin seyahat esnasında huzurlu olması için annelerin bebeklerin hoşlandıkları şeyleri yanında bulundurmaları iyi bir fikir.

Örneğin en sevdiği oyuncak gibi. Mama ve süt konusunda da tek yapmanız gereken onları kapalı poşetlere koymak. Bebek bezini de unutma tabii ki. Yanında çocugun varsa ve bu şekilde ilk kez uçağa bineceksen, bu üç madde çok önemli.

Bebeğinle ilk kez uçak seyahatine çıkıyorsan, öncelikle bir sağlık uzmanına danışabilirsin. Unutma, pediatri uzmanları bebekle uçak seyahati sakıncalı bulmuyor ama özellikle bebeğin altı aylıktan küçükse, bir uzmandan fikir alman daha iyi olur.

Uçakla seyahat esnasında sıcak su gibi ihtiyaçlarınız için host ve hosteslerden yardım isteyebilirsiniz. Ayrıca bebek ve çocuklar için ihtiyacınız olan her anda kabin memuru size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

Bebekle uçak yolculuğa çıkmadan önce en önemli nokta, havalimanına erken gitmek. Havalimanına geç kalırsan, birçok şey için koşuşturman gerekebilir; üstelik yanında bir bebekle! Bunu kimse istemez.

Seyahat Planlarına Onu da Dahil Et!

Çocuk ile seyahat etmek ve çocuğu seyahate götürmek arasında keskin bir fark vardır. Eğer minik gezgin seyahate çıktığınızın farkına varacak bir yaştaysa onun da fikirlerini almak önemli.

Önce ona gideceğiniz yeri anlatmakla işe başlayabilirsin. Haritada gideceğiniz mesafeyi ona göstermek ilgisini çekecektir. Sonrasında gezeceğiniz yerleri ona anlatabilir, ilginç olan kısımlarından bahsedebilirsin.

Plan yaparken ne istediğini sormak ve buna göre birkaç gününü onun isteklerine göre şekillendirmek, birlikte araştırma yapmak onu heyecanlandıracak. En az sizin kadar seyahate meraklı bir yol arkadaşı edinmenin en iyi yolu bu diyebiliriz.

Plan yaparken;

 • Gideceğiniz müze ve galerileri belirle, bu seyahatte senin fikirlerin de önemli fakat planında sadece buna odaklanma.
 • Onun için sıkıcı bir kültür turunu birlikte oynayacağınız oyunlarla zeli hale getir. Mesela heykellerin ismini tahmin etmece oyunu, en hızlı dondurma yeme oyunu gibi minik eğlenceler türetebilirsin.
 • Onun için eğlenceli olacak alışveriş mekanlarına ve parklara planında mutlaka yer ver.
 • Seyahat sırasında çekildiğiniz fotoğraflarınız olacaktır. Bunun dışında onun da sevdiği şeylerin fotoğraflarını çekmesine izin ver. Böylece seyahat albümünüzü daha çok benimseyecek.
 • Gittiğiniz şehirden mutlaka ona da küçük bir hediye al. Bu küçük hediye yıllar boyu seyahat anınızı temsil edebilir.

Bebekle Uçak Yolculuğu Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekle uçak yolculuğu yapmayı düşünüyorsan tuvalete yakın koltukları tercih etmek pratik bir fikir. Böylece bebek bezi değiştirmeye gitmen gerekirse daha rahat edersin. Tabii ki yanında bolca ıslak mendil bulundurmayı unutma.

Uçakta bebekle seyahat ediyorsan, özellikle kalkış ve iniş sırasında bebeğin huysuzlanabilir. Bunun nedeni, değişen hava basıncının bebeklerin kulaklarını rahatsız etmesidir. Bu noktada yapabileceğin şey, bebeğini biberonla beslemek. Bebeğin emme hareketi, kulaklardaki basıncı azaltarak tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olabilir.

Uçağa bebek arabası alınmadığını unutmayın. Yani check-in işlemleri esnasında bebek arabasını bagaja teslim etmen gerekiyor. İniş esnasında bebek arabasının hazır olmasını istiyorsan, bunu görevlilere belirtebilirsin. Yardımcı olacaklardır.

Uçuş esnasında bebeklerin huysuzlanması çok normal, sonuçta o bir bebek! Bebeğin ağlamaya başlarsa panikleme ve onu sakinleştirmeye çalış. Sen sükunetini kaybetmezsen, bebeğinin huysuzluğu da kısa sürede geçecektir.

Çocukla Uçak Yolculuğu Yapacaklara Pratik Bilgiler

Çocuğun varsa, uçak yolculuğu esnasında sıkılabileceği gerçeğinden yola çıkarak düşünmeye başlayabilirsin. Yanında onu eğlendirebilecek şeyler olması, onun sıkıntısını giderebilir. Mesela sevdiği oyuncak ya da okumayı öğrendiyse hoşlandığı çocuk kitapları, onun için vaktin daha hızlı geçmesini sağlar.

Çocuklar uzun süre hareketsiz kalmaktan hoşlanmazlar. Uzun yolculuklarla, kabin memuruna danışarak onun koridorda hareket etmesine izin verebilirsin. Diğer bir noktada çocuklara pencere kenarından bilet almak. Özellikle gündüz uçuşlarında pencereden görünen manzaraya dalmaları çok olası.

Çocukla beraber uçağa doğru hareket ederken, asla elini bırakma ya da onu kucağuna al. Özellikle uçağa biniş esnasında onu gözetim altında tutman önemli.

Çocukla uçak yolculuğu yapacaksan, ilgili sayfayı ziyaret etmen iyi olur. Belirli yaş aralığındaki çocuklar için uçak bileti alman gerekiyor. Tüm detaylara Genel Kurallar sayfasından ulaşabilirsin.

Uçakta Mutlu Olmasını Sağla

Uçmak çoğu çocuk için eğlenceli bir seyahat yolu. Bulutları görmek, bir şehre tepeden bakmak onların her zaman dikkatini çeker. Fakat uzun süren uçak yolculuklarında onun genç bünyesini mutlu etmekte biraz zorlanabilirsin. Bunun için uçuş sırasında dikkat etmen gereken şeyler var;

 • Havalimanında yolcuların uçağa kabulü sırasında çıkış kapısı yoğun olur. Onun için dakikalarca sırada beklemek zor olabilir. Erkenden sıraya girmek yerine onun oyun oynamasına izin verebilir, sıraya giren son yolculardan olabilirsin.
 • Uçuş saatini onun uyku saatine denk getirmen mümkünse, bu fırsatı kaçırma. Bu onun huzurlu bir yolculuk geçirmesi için yapabileceğin en iyi şeylerden biri.
 • Eğer uykuya dalmakta zorlanacağını düşünüyorsan, uykudan hemen önce pijamalarını giydir ve uyuma oyuncağı varsa mutlaka onu da yanına al.
 • Uçuş sırasında onu sıkmayacak, terletmeyecek dökümlü ve pamuklu kıyafetleri tercih edebilirsin.
 • Uzun süre oturmak onu sıkabilir. Bunun için yanına masal kitapları alabilir ya da en sevdiği oyuncaklarını yanında taşıyabilirsin.
 • Bir tablete sahipsen onun en sevdiği çizgi filmi izlemesine izin verebilirsin.
 • Uçağın uçuş ve kalkış sırasında kulaklarının basınçtan etkilenmemesi için sakız çiğnetebilir ya da sevdiği bir atıştırmalığı yedirebilirsin. Eğer bebeğin çok küçükse onu emzirebilirsin.
 • Uçuş sırasında karnı acıktıysa, o senin gibi sabırlı olmayabilir. Bunu ondan istemen büyük fedakarlık. Açlığını bastıracak sağlıklı atıştırmalıklar bu konuda çıkacak krizi önleyecektir. Meyveli yoğurt, kuru meyve veya kuruyemişler bir süre bu durumu idare edebilir.
 • Biberonla beslenen bebekler için en az 2 biberon bulundurmalısın. Uçakta biberon sterilizatörü bulmak genellikle mümkün olmaz. Hazır konu yedeklerden açılmışken kabin bagajında onun için yedek kıyafet ve çorap bulundurmayı unutma.

Bebekle Uçak Yolculuğu İçin Bilet Almaya Gerek Var Mı?

Bebek yolcu sayfasından güncel bilgilere ulaşabilirsin.

Çocukları ile gezgin anneler hakkında bir içeriğimiz vardı. İlgini çektiyse bekleriz.

Источник: https://blog.flypgs.com/minik-yol-arkadasini-mutlu-etmenin-yollari/

Çocukla Seyahat Etmenin 10 Püf Noktası

Çocukla Seyahat

Çocuğumuz olmadan önce de sık seyahat eden bir çifttik. Seyahatleri A’dan Z’ye kendim planlar her detayı gitmeden çok iyi öğrenirdim. Hamile kaldıktan sonra, arkadaşlarımız seyahat etmeyi 10-15 sene unutmamız gerektiğini söylediler.

Birçok çocuklu tanıdığım değil başka ülkeyi gezmek, şehir dışına bile çıkmaktan kaçınıyorlardı ta ki çocukları büyüyene, uçakta daha kolay eğlendirilecekleri ergenlik yaşlarına dek.

Haliyle çocukla seyahat dendiği zaman bir çok kişinin aklına, bağırış çağırış dolu anlar geliyor.

Bense oğlumu sırtımıza yerleştirip Eyfel Kulesi’ne çıkmayı, Karadeniz sahili boyunca arabayla dolaşmayı, gulet kiralayıp Akdeniz sularında gezmeyi hayal ediyordum birkaç sene içinde.

Elbette bu hayallerin tamamını küçük bir çocukla gerçekleştirmek, özellikle de yüzme bilmeyen birini gulete bir hafta mahkum etmek pek akıllıca olmazdı. Bazı şeyler değişmek zorundaydı. Ailedeki her bireye uygun, herkesin ze alacağı bir şekilde seyahat etmek şarttı.

Seyahat etmemek bir seçenek olamazdı, keza seyahat etmeyi bilmeyen bir çocuk yetiştirmek de.

Çocukla seyahat konusunda çok araştırdım, birçok yazı okudum. Genelde yeni anne-baba bebeğin ilk aylarında eve kapanmayı tercih ediyor ve sonra ne zaman evden çıkacaklarını bilemiyorlar.

Bebekken zor, yürümeye başlayınca zor, okula başlayınca tatilleri denk getirmek daha bir zor. 2.

5 senedir 3 kıta, 7 ülke gezdik oğlumla ve işte yaşayarak edindiğim küçük çocukla seyahat etmeye dair tecrübelerim ve önerilerim.

1. Her geceyi farklı mekanda geçirmeyin

Küçük çocuklar rutini sever. Her akşam farklı bir yatakta uyutmaya çalışmak, tüm aile için uykusuz geceler ve mutsuz günler demektir.

En güzeli sabit bir mekan seçerek onu birkaç oyuncak ile eve çevirmek ve görülecek yerlere günübirlik geziler düzenlemek olur.

Nisan’da İtalya’ya yapacağımız gezide, 4 gece Roma’da kalacağız, Napoli’de gecelemek yerine Pompeii’ye günübirlik bir gezi planladım. Bu sayede her gece döneceğimiz mekan tanıdık bir yer olacak ve çocukla seyahat etmek işkenceye dönüşmeyecek.

2. Otel yerine evde kalın

Küçük odaları bulunan şehir otelleri yerine mutfağı ve en az iki odası bulunan apartman tarzı evlerde kalmak çocukla oldukça avantajlı. O uyuduktan sonra eşinizle oturup sohbet edebileceğiniz ekstra bir oda için otelde çok fazla fiyat ödersiniz.

Yakındaki bir marketten yapılacak alışveriş ile sabah erkenden uyanan çocuklara evde kahvaltı hazırlamak da günü kurtaran şeylerin başında.

Hem ekonomik olur, hem otel odasına göre geniştir, hem de mutfak opsiyonu olduğundan çocuklarla sürekli dışarıda yemek durumunda kalmazsınız. San Francisco’ya ilk gittiğimizde oğlum 9 aylıktı. İlk kez bir apartmanda kaldık.

Çamaşır makinesi ve biberonlarını yıkadığım bulaşık makinesi hayat kurtarıcı olmuştu. 1.5 yaşındayken de kaldığımız başka bir evde jetlag dolayısıyla erkenden uyandığımızda dilediğimiz saatte kahvaltı yapabilmiştik.

3. Oradan oraya koşturmayın

Saati saatine planlar yapmaktan kaçının. Çocukla seyahat ederken en güzeli rahat olmak. Günde bir müze veya sanat galerisi ile başlayıp çocukların hoşlanacağı hayvanat bahçesi, havuz veya park aktiviteleriyle günü tamamlayın. Çocuklarınızın da seyahatten ze alması için onları da günlük planlara dahil edin. Böylece bir sonraki tatili iple çekeceklerdir.

4. Neyi, ne zaman yemek isterlerse bırakın yesinler

Annelerin en çok yakındığı şey çocukların yeterince yemek yememesidir. Çocukları besleyici gıdalarla evde yedirmek dahi zorken, başka bir ortamda, basit bir peynirin tadının bile farklı olduğu yerde doğru düzgün beslensin diye uğraşmak gereksiz ve sinir bozucu.

Evde izin vermediğimiz patates kızartması bir haftada çocukları zehirleyecek değil ya. Bırakın ne yemek istiyorlarsa yesinler, sizin de kafanız rahat olsun. Eve döndüğünüzde kaldığınız yerden devam edersiniz. Çocuklar tatil ve ev farkına bizden daha çabuk adapte olurlar. Oğlum son gezimizde beyaz diyeti uyguladı; makarna, pilav, ekmek ve süt.

Neyse ki meyvelerin tadı değişmiyor, birkaç çeşit meyve ve vitamin ile günü tamamlıyorduk.

5. Katlanabilir baston puset olmazsa olmaz

Uçak kapısında teslim edeceğiniz hafif bir puset, küçük çocukla tatilde her zaman yanınızda bulunması gerekenlerden biri. Siz öğle yemeği yerken veya müze gezerken orada uyuyabilir, akşamları kaldığınız yere çocuk yoruldu diye erken dönmek istemediğinizde tatili kurtarabilir.

6. Çocuklu arkadaşlarınızla tatile çıkın

Başka bir aileyle seyahat etmek herkes için daha eğlenceli olacaktır. Çocuklar birbiriyle oynayabilir ve annelerin sürekli ilgisine ihtiyaç duymazlar. Anne-baba yaşıtlarıyla sosyalleşebilir ve hatta akşamları çocuklara sırayla bakıcılık yapabilir.

Geçen yaz başında Bodrum’da arkadaşlarımla tatildeydik ve her birimizin aynı yaşlarda çocuğu vardı. Çocuklar birbirlerinden görüp yedi, oynadı, denize girdi. Bir akşam babalar odada kalıp bebeklere baktı, anneler dışarı çıktı.

Diğer akşam tam tersi… Bu yöntem çocukla seyahat etmeyi kolaylaştırmakla beraber daha keyifli hale de getirebilir. Özellikle de arkadaşlarınız kafa dengiyse.

7. Su kenarında güvenliği ihmal etmeyin

Çocuklarla eğlenceli bir yaz tatili mutlaka havuz veya deniz de içermeli. Çocuklar yüzme bilmiyorsa, havuz kenarında oturup rahatlamayı aklınızdan geçiremezsiniz. Aile olarak birinci göreviniz çocuklarınızın güvenliği.

O nedenle ya kolluk tarzı yüzmeye yarayan araçlarla önleminizi alın, ya da çocuklarınızı başıboş havuz/deniz kıyısında bırakmayın. Deniz kıyısında, denize uzak bir alanda oturup çocukların kumla oynamasını tercih ettik şimdiye dek.

Arada bir gönüllü çıkıyor, denizden kova kova su da taşıyordu. 1-2 yaş çocuğu bu şekilde saatlerce oynayabilir.

8. Teknoloji sağolsun

Ahlaki olarak iPad, iPhone, video türü eğlendiricilere karşı da olsanız, bir deneyin. Uçakta kemer bağlamak, ön sırayı tekmelemek, oyuncakları yere fırlatmak sorun olmaktan çıkacak. Restoranda yemek beklerken herkes daha sakin olacak. Tatilde herkes eğlensin istiyorsanız, izin verin.

Eve dönünce kurallar koymak zor olmayacaktır. 5 aylıkken araba koltuğunda 40 dakikadan fazla uyumayan oğlumu oyalamak için müzikli, görüntülü uygulamalar üç saatlik araba yolculuklarında yardımcımızdı. Dışarıdayken bekleme anlarında, hepimizin sabır pili bitmek üzereyken kullandığımız bir yardımcı.

Evde ise, telefonum ortada dahi olsa izinsiz almaz, oynamak aklına gelmez.

9. İlk yardım çantasız bavul olmaz

Çocuktur düşer, şaşar. Bavulda temel ilk yardım malzemelerini bulundurun. Ateş düşürücü/ağrı kesici şurup ve termometre, yara bandı, yaz mevsiminde sinek kovucu önlemleri yanınıza alın.

Oğlum ilk kez ateşlendiğinde 8 aylıktı ve biz Zürih’teydik. Yanımda ilaçları bulunmasına rağmen termometreyi almayı unutmuşum.

Neyse ki şehir merkezindeydik ve ateşi olduğunu farkettiğimde yakında bir eczane bulmak zor olmadı.

10. Ailecek tatili ertelemeyin

Aileleri çocuklarıyla tatil yapmaktan alıkoyan en temel neden, çocukların hatırlayacak yaşa gelmelerini beklemek.

Peki bu mantıkla düşünürsek, neden çocuklara şaşalı doğumgünü partileri yapıyoruz? Neden sinemaya, tiyatroya götürüyoruz? Kaç yaşında olursa olsun, çocuğumuz bu geziden etkilenir, değişen şartlara ayak uydurur ve yeni kültürler, hayvanlar, aktiviteler için heyecan duyar. Oğlum 1.

5 yaşındayken gittiğimiz Kanarya Adaları’nda otel çalışanları her sabah yanaklarını sıkarken İspanyolca birkaç kelime öğrenmişti onlardan. Geçen hafta İsviçre’deyken Almanca ilgisini çekti, evdeki kitapları getirip “Almanca oku” diyor.

Yavru maymunların annesinin sırtında gezdiğini gördü, sokakta gitar çalanları taklit etti. 2.5 yaşındaki biri için oldukça kayda değer şeyler bunlar. Üstelik tatildeyken, evdekine göre daha az stresli anne-baba ile tam zamanlı vakit geçirmek bir çocuk gözünde harika birşey olmalı.

Kısacası, bebekliklerinden itibaren uçağa binmeye, yolculuk yapmaya alışan çocuklar, şartların değişmesine, farklı insanlara, tatlara ve kültürlere daha kolay uyum sağlıyorlar. Saygı duymayı ve kendisini eğlendirmeyi bilen küçük sosyal bireylere dönüşüyorlar.

Sizin bu listeye ekleyecekleriniz var mı?

Görsellerin bir kısmı Deniz Sütlü Özgül’e aittir.

Источник: http://www.geziko.com/blog/cocukla-seyahat-etmenin-10-puf-noktasi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.