Çocuklar Diş Hekimi ile Ne Zaman Tanışmalı?

Çocuklar çok küçük yaşta diş hekimi ile tanışmalı

Çocuklar Diş Hekimi ile Ne Zaman Tanışmalı?

Diş hekimliğinde gelişen teknolojiye rağmen toplumun genelindeki diş hekimi korkusunun önüne geçmek çok da kolay olmamaktadır. Bunun asıl sebebi korku ve kaygının karmaşık bir duygu, duygunun da ötesinde bir deneyim olmasıdır. Geçmiş deneyimler veya kişilerin birbirine aktardıkları tecrübeler bu korkuyu oluşturmakta ve ön yargının gelişmesini sağlamaktadır.

Bu yüzden çocuk diş hekimi olarak; çocuklarınızın ilk diş hekimi ile tanışması ne kadar erken olursa o kadar az korku ve endişe yaşayacağını belirtmek isterim. Çocuklar küçük yaşlarından itibaren bir rutin halinde gördüğü hekimini benimser ve güvenir.

Müdahale etmemiz gerektiğinde çocuk bize, güven içerisinde olduğu ve ortamı tanıdığı için rahatlıkla işlemlerini yaptırabilecektir. Ayrıca bu güven ortamı sayesinde oluşabilecek diş hekimi korkusunun da ömür boyu önüne geçmiş olmaktayız.

Dünya Sağlık Örgütü, çocukların ilk dişlerinin sürmesi ile birlikte (6-12 ay arasında) ilk diş hekimi muayenesinin yapılarak, 4 ayda bir rutin kontrollerin düzenlenmesini önermektedir.

Birçok aile diş fırçalamaya başlamak için çocukların tüm dişlerinin sürmesinin tamamlanmasını beklemektedir. Ancak altıncı ayda sürmeye başlayan dişlerin yaklaşık 2-2,5 yaş arasında tamamlandığını düşünürsek bu nerdeyse dişlerin 2 yıl boyunca hiç fırçalanmaması demek oluyor.

Fırçalanmayan dişlerin yüzeyinde biriken plak ve bakteri, diş çürüğü için uygun ortam oluşturmakta ve çocukların dişleri çok erken yaşta çürüyebilmektedir. Çocukların dişleri ağız içinde görülmeye başlamasıyla birlikte mutlaka fırçalanmalıdır.

Çürük oluşumuna neden olan bakterilerin dişlerin sürmesi ile ağız içinde kolonize olduğu bilinmekteydi. Yapılan yeni çalışmalar aslında bu bakterinin ağız içinde bulunduğunu hatta dil, damak ve yanak yüzeyinde de dişler daha sürmeden önce kolonize olduğunu ispatladı.

Bu sebeple yeni doğan bebeklerin de günde mutlaka en az bir kere nemli gazlı bez ile dil, damak ve yanak yüzeylerin silinmesini öneriyoruz.

İnternette çok sık karşımıza çıkan ve kaynağı belli olmadan yayınlanan diş macunu ve fluorid ile ilgili olumsuz yazılar son dönemlerde anne ve babaların aklını karıştırdı. Birçok anne baba ise çocukları, yuttuğu için diş macunu kullanmayı tercih etmemekte.

3 yaşından itibaren çocuklarımız için uygun diş macunları bulunmakta. Diş macunu ile fırçalamanın sadece su ile fırçalamaktan daha etkili olduğu kanıtlanmıştır. Anne babaların, çocuklarının yutmasından korkmadan diş fırçasının üzerine bezelye büyüklüğünde macun sürerek dişleri fırçalanması daha etkili olacaktır.

Ayrıca ülkemizde de 0-3 yaş grubu için diş macunları bulunmakta. Ben de kendi kızımın dişlerini çıktığından beri yani yaklaşık 6 aylık olduğundan beri uygun diş macunu kullanarak günde iki kere dişlerini fırçalıyorum.

Çocukların bu yaşta tam olarak yutkunma refleksini kazanamadıkları ve tüküremedikleri göz önüne alınarak hazırlanan diş macunlarını, güven içinde kullanabilirsiniz.

Dişlerin yüzeyinde görülen her siyah leke çürük olmayabilir. Aileler sıklıkla çocukların dişlerinde bir leke gördüklerinde endişeye kapılarak bizlere getiriyorlar. Her görülen lekeyi diş çürüğü olarak tanımlamak doğru değildir.

Bazen çocukların yediği veya içtiği yiyeceklerden, en çok demir ilaçlarından dişlerin yüzeyi boyanabilmektedir. En sık gördüğümüz lekelenme sebebi ise bazı bireylerin ağız florasında bulunan kromojen bakterilerin dişin diş etine yakın kısmına yerleşerek oluşturduğu siyah-kahverengi olan lekelerdir.

Çocuk diş hekimi tarafından yapılan profesyonel diş temizliği ile bu lekeler temizlenebilir. Fakat tekrar oluşma ihtimali vardır.

Diş çürüğünün oluşumunda çeşitli faktörler etkilidir. Bunlar çevresel ve genetik faktörler olarak ikiye ayrılır. Çevresel faktörleri beslenme, diş fırçalama, düzenli diş hekimine gitme alışkanlıkları, koruyucu uygulamaların yapılıp yapılmaması olarak tanımlayabiliriz.

Bu faktörlerin düzenlenmesi ve optimum seviyeye çıkarılarak çürük oluşumunu engellemek mümkündür. Genetik faktörler sanıldığı kadar diş çürüğü oluşumunda etkili değildir.

Nadiren tüm çevresel faktörler olması gereken düzeyde olmasına rağmen genetik faktörlerden ötürü dişlerde çürük oluşabilir.

Çocuklarımızın dişlerini günde 2 kere düzenli fırçaladığımız, sağlıklı beslenmesini sağladığımız, düzenli çocuk diş hekimine götürdüğümüz, koruyucu uygulamalarını düzenli yaptırdığımız sürece dişlerinde çürük oluşumunu engellemiş oluruz.

Yazı: Çocuk Diş Doktoru Dr. DT. C. Ceren Soytuna

***

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/hayattan-hikayeler/haber/1051890-cocuklar-cok-kucuk-yasta-dis-hekimi-ile-tanismali

Bebeklerde adım adım diş çıkarma

Çocuklar Diş Hekimi ile Ne Zaman Tanışmalı?

Doğumdan sonra ilk aylar bebeğinizin dünyaya, sizin de anneliğe alışma döneminizdir. Gazı, uykusu gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Ancak bebeğinizin tüm dönemlerinde çeşitli sıkıntılarla karşılaşmaya hazırlıklı olun.

Huysuzlukları, ağlamaları, uykusuz kaldığı geceler özellikle 6’ncı ayda başlayabilir. Çünkü bebeğiniz 6’ncı ayından itibaren diş çıkarmaya başlar. Bebeklerde diş çıkarma dönemi ebeveynler için zorlayıcı olabilir.

İşte bebeklerde diş çıkarmayla ilgili merak edilen sorular ve yanıtları…

1. Bebeklerde diş çıkarma ne zaman başlar?
6 ay – 9 ay arasında dişler görünmeye başlayabilir.

2. Diş çıkarma belirtileri nelerdir?
Dişin çıkacağı bölgede kaşınma, salya artışı her zaman olmamakla birlikte ateş ve huzursuzluk görülebilir. Ancak her yeni çıkan diş, aynı belirtileri vermez.

3. Ne tür rahatsızlıklara, huzursuzluklara yol açabilir?

Diş çıkarma kaşınma ve salya artışına neden olabilir. Ayrıca ateş ve huzursuzluk bu tabloya eşlik edebilir.

4. Bebekleri rahatlatmak için bu süreçte neler yapılmalıdır?

Bebekler diş çıkarma döneminde diş kaşıyıcılar ile rahatlatılmaya çalışılabilir. Çok fazla huzursuzluk durumunda doktora danışılarak rahatlatıcı topical jeller kullanılabilir.

5. Bebeklerde diştemizliği ve bakımı nasıl sağlanmalıdır?

İlk dişlerin görülmesi ve öncesinde ağız içi ve dişler temiz bir gazlı bezle ya da parmak fırçaları yardımıyla temizlenmelidir. 1 yaşından itibaren fırça kullanımına başlanmalı ve çok az miktarda macun fırça yüzeyine sürülmelidir. 2-6 yaş grubu çocuklarda macun miktarı bezelye tanesi büyüklüğünde ve florürlü diş macunu kullanılmalıdır.

Bebeklerde diş çürüklerine dikkat!

6. Bebeklerde diş çürüğü olabilir mi?
Evet.

7. Diş çıkarma döneminde çürüklerden korunmak için neler yapılmalıdır?

Diş çürükleri, çocuklarda genel sağlığı ve ağız-diş sağlığını olumsuz yönde etkilemesi açısından önemli bir sorundur. Günümüzde diş çürüğü enfeksiyöz bir hastalık olarak tanımlanır ve çocukluk döneminde en sık görülen hastalıktır.

Diş çürüğü oluşumu birçok faktöre bağlıdır ve günlük olarak ağız hijyeninin yapılması, sistemik ve topikal florür uygulanması, doğru beslenme uygulamaları ve düzenli olarak diş hekimi kontrolü ile profesyonel bakım yapılarak diş çürükleri önlenebilir.

9.

Bebekler, çocuklar ilk kez ne zaman diş hekimine götürülmelidir?
İlk diş hekimi ziyaretinin ilk diş çıktıktan sonra bebeğinizin 6’ncı ayında veya 1 yaşında olması gerektiğine Amerikan Çocuk Diş Hekimligi Birliği (AAPD) ve Avrupa Çocuk Diş Hekimliği Birliği (EAPD) tarafından dikkat çekilir. Erken çocukluk çağı çürüklerinin (biberon çürüklerinin) önlenmesinde, ailelerin diş sağlığı konusunda bilgilendirilmeleri, yönlendirilmeleri ve önlem almaları önem taşır.

10. İlkokula kadar kaç diş çıkmış olur?
Süt dişlerinin sayısı 20 adet ve sürekli azıları 6 yaşında çıkanlarla beraber 24 adet diş görülebilir.

Diş çıkarma sırasında öncelik: Alt çene

11. Dişler hangi aralıklarla çıkar ve bebek örneğin 4 yaşına geldiğinde kaç dişi çıkmış olur?

Diş çıkarmada öncelik sırası ilk olarak alt ön dişlerdedir. Bunu takiben üst ön dişler ve yan kesici dişler olacak şekilde devam eder. Süt dişlerinin çıkma sıraları şöyledir:

  • Üst-alt kesici dişler : 6-12 ay.     Düşme (ortalama): 7-8 yaş
  • Üst-alt köpekdişler: 18-24 ay.     Düşme (ortalama): 10-11 yaş
  • Üst-alt birinci süt azı dişleri: 12-18 ay.     Düşme (ortalama): 9-10 yaş
  • Üst-alt ikinci süt azı dişleri: 24-30 ay.     Düşme (ortalama): 11 yaş

Daimi birinci azı dişleri ise 6 yaşında çıkar ve 6 yaşında ilk kalıcı diş ağız içinde yerini alır.

12. Hangi yanlış davranışlar dişlere zarar verir?

Uzun sure anne sütü ya da biberon ile gece beslenme, erken çocukluk çağı çürüklerinde başlıca etkendir. Ayrıca diş fırçalamaya geç başlanması, karbonhidrat (şeker vs.) ağırlıklı beslenme ve pedodontistin (çocuk diş hekimi) kişiye özel bakımlarının eksik yapılması diş çıkarma döneminde çürüklere neden olup zarar verebilir.

13. Anneler bebeklerinin diş çıkarma sürecinde nelere dikkat etmelidir?

Diş çıkarma esnasında görülen semptomları hafifletmek için pedodontiste ya da çocuk doktorlarına danışabilirler. Diş ve ağız hijyenini bu aşamada aksatmamaları gerekir.

Video: Çocuklar dişlerini ne zaman fırçalamaya başlamalı?

İlginizi çekebilir

Çocuklarda koruyucu diş hekimliği nedir?

Anne adaylarının diş sağlığı için dikkat etmesi gerekenler

Çocuklarda ortodonti tedavisi

Bebeklerde ve çocuklarda ateş nasıl oluşur

Çocuk bakımında sık yapılan hatalar

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/bebeklerde-adim-adim-dis-cikarma

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.