Çocuklar İçin Doğru Güneş Koruyucu Nasıl Seçilir?

Güneş Kremi Nasıl Seçilir ve Kullanılır – Güneş Koruma Faktörleri

Çocuklar İçin Doğru Güneş Koruyucu Nasıl Seçilir?

Açık hava aktivitelerinden önce ihtiyatlı davranıp güneşe karşı önlem almayı planlıyorsanız, yapmanız gereken bazı seçimler vardır. Bu makale, güneş koruyucularının seçiminde ve uygulanmasında dikkat etmeniz gereken hususları ele almaktadır.

 • Güneş filtresi derecelendirmeleri
 • Güneş koruyucularının içerdiği bileşenler
 • Uygulama şekilleri
 • Toplam UV koruması için ipuçları

Not: UPF dereceli kumaşlardan mamul giysiler, cildi güneşten daha etkili bir şekilde korur. Bu yüzden en iyi stratejiniz, koruyucu kıyafetlerle cildinizi mümkün olduğunca örtmek ve açıkta kalan cildin kalan bölgeleri için güneş kremi kullanmaktır.

Güneş kremi derecelendirmelerini anlama

Güneş kremlerinin üzerilerinde yer alan etiketler, etkinliklerini değerlendirmenize yardımcı olan önemli bilgileri içerir.

Tüm etiketler, güneş korumasının güneş yanığına neden olan ışınlardan cilt korumasını yansıtan bir sayı olan Güneş Koruma Faktörünü (SPF) listeler.

Ayrıca, ilgili testlerden geçen güneş koruyucuları diğer korumaları da listeleyebilir: deriyi erken yaşlandıran ışınlara karşı geniş spektrumlu kapsama ve belirli bir süre için su geçirmezlik gibi.

SPF (Sun Protection Factor) ülkemizde bilinen adıyla Güneşten Koruma Faktörü

SPF, yani güneşten koruma faktörü, güneş kreminin korumasız bir cildin özel bir UV radyasyon türünün neden olduğu hasardan ne kadar iyi korunduğunu gösteren bir numaradır. Güneş yanığına neden olan, cilt kanserini teşvik eden başlıca UV Radyasyonu türü UVB ışınlarıdır.

 • SPF 15, UVB ışınlarının% 93’ünü engeller
 • SPF 30, UVB ışınlarının% 97’sini engeller
 • SPF 50, UVB ışınlarının% 98’ini engeller
 • SPF 100, UVB ışınlarının% 99’unu engeller

Güneşten koruma faktörü ile ilgili bilmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir.

SPF 15, dermatologların herhangi bir şiddette güneş ışığı için tavsiye ettikleri minimum derecelendirmedir.

50’nin üzerindeki SPF puanları anlamlı değildir. Hiçbir şey UVB ışınlarının% 100’ünü engellemez. SPF 100 derecesine sahip bir güneş kremi, aslında SPF 50 güneş koruyucudan yalnızca % 1 daha fazla UVB ışınını engeller. Kısacası SPF 50’nin üstü kremlere boşuna para ödeyeceğinizi söyleyebiliriz.

SPF derecelendirmeleri, ne kadar süre sonra etkisini kaybedeceğini size söylemez. SPF testinde koruma süresi bir faktör olsa da, güneş koruyucuları düzenleyen Federal Gıda ve İlaç Dairesi (FDA – ABD), SPF derecesine bakılmaksızın her iki saatte bir güneş koruyucu uygulamanızı tekrarlamanızı önerir.

Geniş Spektrum hangi anlama gelir

Ultraviyole (UV) radyasyon, değişen dalga boylarındaki ışınları içerir. Yukarıda belirtilen UVB ışınlarına ek olarak, cildi erken yaşlandıran ve aynı zamanda cilt kanserine katkıda bulunan UVA ışınlarından da korunmaya ihtiyacınız vardır. Sayısal bir derecelendirmeden ziyade, UVA-ışın koruması spesifik bir terim ile gösterilir: geniş spektrum.

Özet olarak “geniş spektrum” ibaresini gördüğünüz güneş kremleri hem UVA ışınlarına, hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlar. Geniş spektruma sahip bir koruyucudaki UVA koruma seviyesinin, UVB koruma seviyesiyle (SPF derecesi) aynı orantıda olacağı kabul edilir.

Su ve Ter Direnci

“Suya dayanıklı” ibaresi, güneş koruyucusunun su veya ter mevcudiyetine rağmen iyi performans gösterecek şekilde formüle edildiği anlamına gelir.

Yüzerken veya terlerken güneş koruyucu uzun süre etki göstermediği için, FDA ürün etiketlerinde “su geçirmez” veya “ter geçirmez” kullanımını yasaklamıştır (ülkemizde böyle bir kısıtlama bulunmamaktadır).

Yine de suya karşı direnci gösteren iki farklı derecelendirme bulunur.

 • 40 dakika suya dayanıklı
 • 80 dakika suya dayanıklı

Bununla birlikte, cildinizi yıkamanın güneşten koruyucuları temizlediğini unutmayın. Bu nedenle, suya dayanıklılık derecesine ve bıraktığınızı düşündüğünüz zamana bakılmaksızın, havlu kullanmanızın hemen ardından güneş kremini tekrar uygulamanız gerekir.

Güneş kremlerinin içerikleri hakkındaki düşünceler

FDA, güneş kremlerinde hangi malzemelere izin verildiğini düzenler. Aşağıdaki listede, FDA eleştirmenlerinin dikkat etmesi gerekenler de dahil olmak üzere, bu önemli içeriklerin bazılarını vurgulamaktadır:

Oksibenzon: Bu kimyasal, dünya çapında mercan-resif eko sistemlerine zarar vermekle suçlandığından, Amerika’da çeşitli eyaletler bu bileşeni içeren güneş koruyucularının yasaklanmasını düşünüyor.

UVB ışınlarına karşı son derece etkili olan ve güneş kremlerinde yaygın olarak kullanılan oksibenzon, ABD genelinde insanların kan örneklerinde eser miktarda miktarda bulunmuş, bu yüzden sağlık araştırmacılarının dikkatini çekmiştir.

ABD dahil birçok ülke, güneş koruyucularında oksibenzon yüzdesini sınırlar. Ülkemizde ise bu yönde bir çalışma ve yaptırım yapılmamıştır.

Not: Oksibenzon, mercan resiflerinin sağlığına zarar verdiğinden şüphelenilen tek güneş koruyucu madde değildir. Bununla birlikte, iklim değişikliğinin ve diğer pek çok faktörün bu krize katkıda bulunduğu, hangi faktörlerin en büyük endişe kaynağı olduğunu ayrıştırmanın zor olduğu belirtildi.

Para Amino Benzoik Asit (PABA): Bazı kişilerde alerjik ve fotosensitivite reaksiyonlarına neden olur. Kullanmayan ürünler genellikle etiketlerinde “PABAsız” (PABA FREE) olarak belirtilir.

Parabenler: Bunlar, bazı güneş koruyucu ürünler de dahil olmak üzere bazı cilt bakım ürünlerinde bulunan koruyucu maddelerdir (örn., Metilparaben). Butilparaben, mercan resiflerinin ağartma işleminde rol oynamıştır.

Parabenler bazı sağlık sorunları ile ilişkilendirilmeye başlanmış, bu nedenle artan sayıda marka tarafından kullanımına son verilmektedir. Bu maddeyi ihtiva etmeyen güneş koruyucularında “parabensiz” (PARABEN FREE) ibaresi yer almaktadır.

Kokular: Kokularla ilgili endişelerden bazıları gözlerinizi tahriş edip, cildinizde bir takım alerjik reaksiyonları tetikleyebilecekleridir. Sırf çocuklar için değil, güneş altında terleyecek yetişkinlerin de koku içeren güneş koruyucularından sakınması önerilir.

Nano parçacıklar: Birer mikroskobik partikül olan nano parçacıklar hücre zarlarından kolaylıkla geçebilirler. Uzun vadede çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilen bu durum karşısında, üreticiler nano-parçacık riski bulunmayan ürünlerde, “nanosuz” (NANO FREE) olduklarını belirten uyarılar koyarlar.

Çinko oksit ve titanyum dioksit:  Naturel, doğal veya organik gibi ibarelerle pazarlanan güneş koruyucuları bu maddeleri ihtiva eder. Bu mineralleri içeren birçok güneş kremi, daha pürüzsüz ve daha net bir uygulama sağlamak için kısmen nano parçacıkları kullanır.

Güneş kremi nasıl kullanılır – uygulama yöntemleri

Hemen hemen herkes güneş kremini çok az kullanır ve neredeyse hiç kimse onu doğru şekilde kullanmaz. Aşağıdaki uygulama ipuçlarını benimseyin, böylece güneş koruyucusunu doğru şekilde kullanan birkaç kişiden biri olacaksınız.

 • Seçtiğiniz güneş koruyucudan çok daha önemli olan, uyguladığınız yoldur. Örneğin Koruma faktörü 50 olan bir güneş koruyucu özensiz ve rastgele uygulandığında, yüksek performanslı bir SPF 30 (veya SPF 15) güneş koruyucudan daha az koruma sağlar. Bu nedenle güneş kremini cildinizde güneş gören her noktaya eşit biçimde uyguladığınızdan emin olun.
 • Güneşe maruz kalmadan 15 dakika önce uygulayın. Bu tüm güneş koruyucuları için geçerlidir.
 • Yapmanız gerektiğini düşündüğünüzden çok daha fazla güneş koruyucu kullanın. Az miktarda kremle yapılan uygulama yeterince işe yaramayabilir, ancak fazla kullanmanın bir zararı yoktur.
 • En az iki saatte bir tekrar edin. Bu kural tüm güneş koruyucular için geçerlidir.
 • Yolculuk için yeterli paket. Güneş koruyucu bir satış aracı gibi görünse de, dermatologlar size güneşli bir günde dört saatlik bir yürüyüşte iki kişinin 4 fl kullanması gerektiğini söyleyecektir. oz. tüp. Başka bir şekilde söylemek gerekirse, eski bir tüpün son kullanma tarihine bakıyorsanız, yeterince getirmeyebilirsiniz (ve muhtemelen son kullanma zamanınızı yeterince uygulamamış olabilirsiniz).
 • Güneşe maruz kalan herkesin koruyucu sınıfı SPF 15 veya daha yüksek olan bir koruyucuyu günlük olarak kullanması tavsiye edilir. Bu Amerikan Cilt Kanseri Vakfı’nın bir önerisidir .

Güneş koruyucu ve bebekler: 6 aylıktan küçük çocukları korumak için sadece gölgeyi kullanın. Bebeklerin ciltleri güneş koruyucuların içindeki kimyasalları kolaylıkla absorbe edebilir.

Sprey güneş koruyucuları: FDA, inhalasyon ve astım gibi solunum problemleri nedeniyle çocuklarda spreylerin kullanılmamasını önermektedir.

Güneş koruyucu son kullanma tarihleri: Genellikle 3 yıldır. Ürün etiketinde son kullanım tarihi yer alır.

Toplam UV Koruması için ipuçları

UV ışınlarından korunmak yalnızca güneş kremi kullanarak yapılmaz. Cilt kanserinin gitgide yaygınlaştığı, ozon tabakasının inceldiği günümüzde, UV ışınlarının olumsuz etkilerinden korunmak için bir bütün olarak uygulanması gereken ipuçları şunlardır:

 • UPF derecelendirilmesi yapılmış kıyafetler kullanın.
 • Cildin açıkta kalan tüm kalan bölgelerine güneş koruyucu uygulayın.
 • Yüzde 100 UV ışın koruması sunan güneş gözlüğü kullanın.
 • Mümkün olduğunda gölge arayın.
 • Kendinizi özellikle de yoğun gündüz saatlerinde UV radyasyonuna maruz bıraktığınız süreyi – yaklaşık olarak saat 9 ile 15 arası – izleyin ve sınırlayın.
 • Süzülen güneşin cildinize hala zarar verebileceğini unutmayın, bu yüzden kendinizi bulutlu günlerde de koruyun.

Güneş kreminin doğru kullanımı da dahil olmak üzere, UV ışınlarının üzerinizdeki etkisini azaltmada ekstra dikkat gerektiren faktörler bulunur. Aşağıdaki faktörlerden herhangi biri devreye girdiğinde UV ışınlarına maruz kalma riskleri büyük ölçüde artar:

 • Koyu teniniz varsa, güneş koruyucuları atlatabileceğinizi varsaymayın, çünkü cildinizde UV hasarı gerçekleşebilir, ancak hasarın gözle görülmesi kolay olmayacaktır.
 • Çocuklar daha ince, daha hassas bir cilde sahiptir. Erken yaşta meydana gelen hasarlar, daha sonraki yaşamlarında daha ciddi sorunlara neden olma riskini artırabilir.
 • Akne tedavisi, antihistaminikler, antibiyotikler, antienflamatuarlar ve bitkisel takviyeler gibi ilaçlar güneşe duyarlılığı artırmaktadır.
 • Işık yaz aylarında kışın olduğundan daha yoğundur.
 • Işık, öğlen ya da öğleden sonra olduğundan daha yoğun olur.
 • Ne kadar yükselirseniz, güneş ışığı o kadar yoğun olur.
 • Suyun veya karın yakınındaysanız, bunların UV ışınlarını yansıtacağını unutmamalısınız. Gölgede olsanız dahi güneş koruyucu kullanmalısınız.
 • El, boyun, burun, kulak ve sırt, vücudunuzun diğer bölgelerinden daha fazla güneşe maruz kalma eğilimindedir.

Источник: https://www.outdoorhaber.com/saglik/gunes-kremi-nasil-secilir-ve-kullanilir-gunes-koruma-faktorleri

Bebek Yastığı Nasıl Seçilir

Çocuklar İçin Doğru Güneş Koruyucu Nasıl Seçilir?
Bebek Yastığı Nasıl Seçilir

Çocuğunuzun hayatına yastık kavramını sokmak basit bir bilim gibi görünse de, uyku alışkanlıklarının nihayetinde omurgalarını ve duruşlarını etkileyeceğinden ötürü, doğru şeyi yapmaya başlamak için hiç bir zaman çok erken değildir. İşte çocuklar ve yastıklar hakkında bilmeniz gereken 13 şey;

Adımlar

1 Ani bebek ölümü sendromu (ABÖS) yönergeleri çocukların yatakta uyuyabilecekleri yaşa gelene kadar yastık kullanmamalarını önerir. Bu süre yaklaşık olarak bebeğin 18 aylık büyüklüğünde olmasını gerektirir. Bu yüzden acele etmeyin!

2 Büyüdükçe değişmesi gerekmektedir. Çocuk büyüdükçe, boyun baş kısmına göre daha ince kalacağından ötürü yeterli desteği sağlaması açısından çocuğun boynunun altına bir kaç yastık daha konabilir.

3 Tüm çocukların yaklaşık %50’sinin ilk yastıkları eski bir aile üyesinin yastıklarından gelmektedir. Ve 2 yıllık bir yastığın ağırlığının üçte biri toz ve atıklardan oluşmaktadır. Bu sebepten ötürü çocukların ilk yastıkları kendilerine ait olmalıdır. ( ve düzenli olarak yıkanmalıdır)

4 Çocuğunuzun yastığını ayarlamanız için 5 basit adım bulunmaktadır.

 • Çocuğunuzu yan tarafına yatırın.
 • Yatak ve boyun arasındaki boşluğa dikkat edin. Kafanın yan tarafı yastığa yatırılmalıdır.
 • Çocuğunuzun bacakları bükülmüş olmalıdır. Üstte kalan bacağın alttaki bacağın üstünden daha fazla bükülmediğine emin olun. Bu pozisyon, çocukların gece boyunca göbekleri üzerinde yuvarlanmalarını en aza indirgemeye yardımcı olur.
 • Şimdi çocuğunuzun gözlerinin pozisyonuna bakın. Gözleri boyunca (tavandan zemine doğru) dikey olan hayali bir çizgi canlandırmalısınız ve bu çizgi yere dik olmalıdır.
 • Şimdi de yüzün ortasında hayali bir çizgi canlandırın, bu çizgi zemine paralel olmalıdır. Eğer bu çizgilerden herhangi biri düz değilse, bu yastığın çok yüksek veya çok düşük bir seviyede olduğunu gösterir. Çizgiler birbirine dik ise, yastık yüksekliği mükemmel demektir. Çocuklarınızı 2 yaşlarından itibaren kendi başlarına uyumaları için teşvik etmelisiniz.

5 Çoğu kiropraktör yani masör, en iyi uyku pozisyonunun yan tarafa doğru yatarak uyumak olduğunu düşünmektedir. Bu pozisyon omurga için iyidir ve horlamayı azaltır. Ayrıca çocuklar için yapılmış olan koruyucu yastıkların kullanışlı olabilmesinin nedenlerinden biri de budur. -Çocukların doğru şekilde eğitilmelerine de yardımcı olur.

6 Yastık, yan tarafına doğru yatarken, başın ve boğazın kenar kısmını nötr bir pozisyonda tutacak kadar kalın olmalıdır. Bu yastığın çok ince veya çok kalın olmadığından emin olmak anlamına gelmektedir.

7 Bir çocuk sırt üstü pozisyonda yattığında, bu durumda en iyi yastık ince bir yastıktır. Bu pozisyonda yastığın işi başı kaldırmak değil, boyunda oluşan eğimi hafifçe desteklemektir.

8 Bir çocuk karnının üstüne yatarak uyuyorsa, bu durumda yastığın hiç bir değeri yoktur. Bu pozisyonda, yastık kafayı omurga için zararlı olabilecek daha büyük bir dönüş yapmaya zorlamaktadır.

9 Yastık olmadan yüz aşağıya bakacak şekilde yatmanın omurga için kendine has avantaj ve dezavantajları vardır.  Bu pozisyonda uyumak omurganın alt ve orta kısımları için hafif bir uzantı sağladığından harikadır.

(Günümüzdeki çocuklarda kambur gibi oturmalarına da harika bir tedavidir) Olumsuz tarafı ise, karın üstü uyurken gelen zorla kafa dönüşleridir. Eğer çocuğun başı hep aynı yöne dönecek şekilde uyuyorsa bu durum ileride boyun ve eklem problemleri yaratabilir.

Ancak, çocuk sağa ve sola eşit dönüşlerle uyur ise bu etkinin sorunlara yol açma riski de azalmaktadır.

10 Eğer bir çocuk kafasını her iki yönde de 5 dakika süreyle döndürdükten sonra hala rahat bir biçimde uzanamıyorsa, omurga kontrolü için bir kiropraktöre görünmelidir.

11 Bir patatesi pişirmenin pek çok farklı yolu olduğu gibi yastık türleri içinde pek çok çeşitlilik bulunmaktadır. Bunlar bilimsel gerçekler değildir, ancak her biri artı ve eksi yönleri olan çeşitli olgular içermektedir.

 • Lateks: Baş için konforlu tamponlaması ile birlikte boyna da iyi bir destek sağlar. Hipo-alerjik olma avantajına sahiptir ki bu da astım ve saman nezlesi olanlar için oldukça iyi bir seçenektir. Yapılan araştırmalar lateks yastıkların konfor ve destek açısından en üst sırada olduğunu göstermektedir.
 • Elyaf dolgulu: Genellikle polyester gibi el yapımı elyaflar ile doldurulurken, aynı zamanda doğal elyaf ve çoğunlukla yumuşaklık kazandıran yünlerden de yapılabilirler. Elyaf dolgulu yastıklar ucuz olmaları ile birlikte bir kaç ay içerisinde destekleyici niteliklerini kaybetmektedirler.
 • Tüy ve kuştüyü: Yüksek oranda kuş tüyüne sahip olanlar genellikle daha yumuşaktırlar ve daha uzun süre dayanırlar. Tüylü olanlar ise düzleştirilmeleri açısından zordur.
 • Köpük: Kaliteli köpük yastıklar şekillerini yıllarca koruyabilir ancak uzun köpükten yapılanlar desteklerini oldukça hızlı bir şekilde kaybederler. Kaliteli bir köpük yastık size gereken konfor ve desteği sağlayacaktır.
 • Hafıza köpüğü: Bunlar, vücudunuza şekil veren, kalıpları ısı ve ağırlığa duyarlı visko-elastik poliüretan köpüklerden yapılma yastıklardır. Bir hafıza köpüğü yastığı, çene ve kulak gibi hassas bölgelerdeki baskıyı azaltmak ve desteklemek için boynunuzun ve başınızın şeklini alır. Bu yastık tipinin potansiyel dezavantajı ise, çocuğunuzun gece içerisinde hareketlerini kısıtlayacağından ötürü tutulmuş ve ağrılı bir şekilde uyanmasına sebep olacaktır.
 • Kontur: Köpükten, hafıza köpüğünden veya lateksten yapılabilir ve sırt üstü uyuyan insanlar için tasarlanmıştır. Araştırmalar sonucunda yana doğru yatıldığında yastıkların daha az rahat olduğu ve zayıf uyku kalitesi ile sonuçlandığı görülmektedir.

12 Yastığınızın ömrü, üretimi sırasında hangi malzemenin kullanıldığına ve kalitesine bağlı olacağından ötürü, satın alırken üretici firmaya danışın. Bu bilgi genellikle yastığın ambalajı üzerinde bulunur ancak yine de firmadaki yetkiliden bilgi almanızda fayda vardır.

13 Bazı yastık üreticileri seneler geçtikçe yastığın halini görebilmeleri için yastığın üzerine etiket bile hazırlamaktadır. Böylece yastığı satın aldığınız gün üzerine tarih atıp ilerideki durumunu firmaya gösterebiliyorsunuz.

14 Genel kural olarak, yastığınızın doluluğuna bağlı olarak, yastığınızı 6 ay ile 2 yılda bir değiştirmelisiniz. Temiz tutmak zor geliyorsa değiştirmeniz en iyi seçenektir. Eninde sonunda yastık mikroplar için festival haline gelecektir.

15 Yastığınızdan en iyi şekilde faydalanmak için her gün yastığınızı açık havada sallandırın ve tüylerini dövün. Ayrıca toz akarlarından kurtulmak, nem ve yağdan uzak tutmak için de düzenli olarak güneş ışığında kurumaya bırakın.

Bu şekilde yastığınıza iyi bir şekilde yatırım yapmış olursunuz. Ayrıca düzenli olarak yıkamaları daha kolay olur. Yastığınız üzerindeki yıkama talimatlarına bağlı olarak (üretici firma tarafından belirlenen) yastığınızı önerilen sıklıkta yıkayın.

Kaynak

Uğur Kuzak

Источник: https://www.pekinasil.com/bebek-yastigi-secimi/

Doğru güneş kremi nasıl seçilmeli? Dr. Deniz Akkaya

Çocuklar İçin Doğru Güneş Koruyucu Nasıl Seçilir?

Güneşten kremi seçerken en az SPF 30 ve üzeri olması, geniş spektrumlu (UVB ve UVA’ya karşı etkili) olması ve suya dayanıklı olmasına dikkat edilmeli ve bu tarz ürünler tercih edilmelidir. Güneşten koruyucu ürünlerin üzerindeki SPF değeri, başlıca güneş yanıklarından sorumlu olan UVB’ye karşı koruyuculuğu ifade eder.

SPF 30 özellikli bir ürün, deriye ulaşan UVB’nin %95-97’sini bloke eder. Bunun üzerindeki değerlerde UVB’ye karşı koruyuculuk belirgin olarak artmasa da, bir ürünün SPF değeri arttıkça UVA’ya karşı koruyuculuğunun da arttığı kabul edilir. UVA’ya karşı koruyuculuk için yaygın kabul görmüş sayısal bir değer yoktur.

Ürün ambalajı üzerindeki UVA logosu, o ürünün UVA’ya karşı yeterli koruyuculuk sağladığını ifade eder.

Kimyasal ve Fiziksel Koruyucular

Genel olarak güneşten koruyucu ürünler (güneş kremi vs.), kimyasal (organik) ve fiziksel (inorganik; mineral) koruyucular olarak ikiye ayrılabilir. Kimyasal koruyucular, deriden emilerek, emilen güneş ışınları ile reaksiyona girerek etki gösterir. Kimyasal koruyucuların bir kısmı UVB, bir kısmı da UVA’ya karşı koruyucudur.

Titanyum dioksit ve çinko oksit fiziksel güneş filtreleridir. Bunlar deriden emilmezler, deri üzerinde kalın ve beyaz bir tabaka oluşturur ve güneş ışınlarının tümünü etrafa yansıtarak işlev görürler.

Yani hem UVA hem de UVB’ye karşı geniş spektrumda koruma sağlarlar. Gözlere kaçması veya yutulması ciddi bir sorun oluşturmaz, diğer koruyuculara göre daha güvenlidirler.

Çocuklar için en uygun koruyucular olarak kabul edilirler.

6 aylıktan küçük bebekler için güneş koruyucu kremlerin kullanımı önerilmemesine karşın, mecbur kalınan durumlarda kıyafetlerin örtmediği alanlara fiziksel güneş koruyucu kremler sürülebilir.

6 aylıktan daha büyük bebekler ve çocuklar, fiziksel veya çocuklar için üretilmiş kimyasal güneş koruyucu kremler ile korunabilirler.

Sprey formundaki ürünler, solunabilme riski nedeni ile, bebekler ve çocuklar için önerilmemektedir.

Güneş kremi nasıl kullanılmalıdır?

Güneş kremi kıyafetlerin örtmediği alanlara, kulaklar ve saçlı deri de atlanmadan, güneşe çıkmadan 15 dakika önce sürülmeli ve uygulama her iki saatte bir tekrarlanmalıdır. Her 1 cm² deri alanına 2 mg ürün kullanılmalıdır.

Pratikte doğru miktarda güneş kremi kullanılması için gereken miktar yüz için yarım çay kaşığı, vücut içinse 30gr kadardır.

Ürünlerin üzerinde yazan ‘su geçirmez’, ‘tüm gün koruma’, ‘terlemeye dayanıklı’ gibi ifadeler çok ciddiye alınmamalı, uygulama yüzme, kurulanma ve terleme sonrası da tekrarlanmalıdır.

Yani güneş kreminin sadece sürülmesi değil, tekrar tekrar sürülmesi gerekmektedir. Ayrıca güneş koruyucu ürünler, güneş altında daha fazla zaman geçirmek için değil, fiziksel önlemlere ek olarak güneş hasarından korunmak amacıyla kullanılmalıdır.

Güneşten koruyucu ürünlerin içeriklerinin sebep olabileceği yan etkiler konusunda bilim dışı çevrelerde yapılan çeşitli spekülasyonlar, kanıtlanmamış ve abartılı olsa da, güneşten koruyucu ürün pazarında “doğal” veya “organik” iddiası taşıyan ürünlerin belirmesi ile sonuçlanmıştır.

SPF 50 etiketi ile satılan bu tip ürünlerin pek çoğunun, gerçekte SPF 8 koruyuculuğa sahip olduğu gösterilmiştir. Eczanelerde satılan, güvenilir dermokozmetik markaların güneşten koruyucu ürünlerinin içeriği ve etkinliği sıkı denetimler ile kontrol edilmekte, zararlı etkisi olduğu bilenen içerikleri bulundurmamaktadır.

Bu tip ürünlerin kullanımı ile geliştiği bilinen herhangi bir istenmeyen etki gösterilmemiştir.

D Vitamini

Vücudumuzda çok çeşitli ve önemli fonksiyonlara sahip bir hormon-vitamin olan D vitamininin sentezi, deriden UVB ışınlarının emilmesi ile gerçekleşmektedir.

İskelet sistemi üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra çeşitli hastalıkların gelişimi için koruyucu etkisinin olduğu bilinmektedir.

Buna karşın D vitamini ihtiyacını karşılamak ile ilgili güncel yaklaşım, güneş ile deriden elde etmek yerine, diyet veya günlük gıda takviyeleri ile sağlamak yönündedir.

Teorik olarak güneş koruyucu ürünlerin kullanımı ile deride D vitamini sentezinin engelleneceği düşünülse de, yapılan bilimsel çalışmalar ile düzenli olarak güneşten koruyucu ürün kullanan bireylerde de yeterli miktarda D vitamini üretildiği gösterilmiştir.

Sadece yüz ve kolların açıkta kaldığı giysilerle, haftada 3 kez, 10-15 dakika süre ile güneş altında kalmak ile yeterli miktarda D vitamini sentezlenir. Bu sürelerin üstünde güneşe maruz kalmakla, daha fazla D vitamini sentezi gerçekleşmemektedir.

Ayrıca koyu renkli tene sahip veya bronzlaşmış kişilerde UVB deriden geçemediği için D vitamini sentezi yeteri kadar gerçekleşememektedir.

D vitamini sentezini arttırmak amacı ile uzun süreler, korunmasız olarak güneş altında kalmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Amerikan Dermatoloji Akademisi, D vitamini ihtiyacının güneş yerine, besinler yolu ile karşılanması gerektiği, besinlerle alınamadığı taktirde ise besin destekleri ile alınması konusunda fikir birliğine varmıştır.

Ülkemizde D vitamininden zengin gıdalar, başlıca da yağlı balıklar yeterince bulunmadığından, ağızdan günlük besin takviyelerinin kullanımı uygun olacaktır. Amerikan Pediatri Akademisi, tüm çocuklar için ergenlik dönemine kadar günlük 400 ünite D vitamini desteği alınmasını önermektedir.

Özetle  “güneşten korunmak” derken kastedilen, yaşam tarzı değişiklikleri ile güneşten fiziksel olarak korunmak, buna ek olarak da güneşten kaçınmak mümkün olmadığında giysiler, gözlükler ve uygun ve güvenli güneşten koruyucu ürünlere başvurmaktır.

Bu yazı Dr. Deniz Akkaya tarafından hazırlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi için Dermatoloji Bölümü‘müzle iletişime geçebilirsiniz.

Источник: http://saglikguncem.com/dogru-gunes-kremi-nasil-secilmeli/

Bebekler güneşten nasıl korunmalıdır?

Çocuklar İçin Doğru Güneş Koruyucu Nasıl Seçilir?

Güneşin bir çok yararları olduğu gibi dikkatli olunmadığında deri kanseri gelişiminde önemli rol oynayacağını söyleyen Prof. Dr. Sibel Ersoy Evans güneşten korunmak için nelere dikkat etmemiz gerektiği ile ilgili şu açıklamaları yaptı.

Güneşten korunmak neden önemlidir?

Güneş ışınları yani ultraviyole ışınlar (UVA ve UVB) hücrelerimizdeki DNA’ya zarar verir. Bu ışınların derideki etkileri saatler veya yıllar içinde ortaya çıkabilir.

Güneşin derimizdeki etkilerinin belli başlıları; güneş yanığı, güneş alerjisi, “güneş lekeleri” adı verilen düzensiz kahverengi lekeler, derinin erken yaşlanması, yüzeysel ve derin kırışıklıklar, damar genişlemeleri ve deri kanserleridir. Açık tenli kişiler ve bebekler-çocuklar güneşin zararlı etkilerine daha hassastırlar.

Çocukluk çağında oluşan güneş yanıkları, erişkin dönemdeki deri kanserleri için en önemli risk faktörlerinden birisidir. Bu nedenle özellikle çocukluk döneminde güneşten korunmaya daha da fazla dikkat edilmelidir.

Güneşten koruyucu kremler yararlı mı, zararlı mı?

Güneşten nasıl korunmalıyız?

Güneşten korunmanın en önemli yolu güneşten kaçınmaktır. Kum, kar gibi yansıtıcı yüzeyler güneş ışınlarının etkilerini arttırır. Ultraviyole ışınlar suyun altında 60 metreye kadar ulaşabildiği için yüzerken de yanmak mümkündür. Gölge ve bulutlu ya da kapalı hava da güneşten tam koruma sağlamaz.

Bunun için özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının yeryüzüne daha dik geldiği 10:00 ile 16:00 saatleri arasında güneşe çıkılmamalıdır. Mutlaka geniş kenarlı şapka ve gözlük kullanılmalı, ışığı en az geçiren sıkı dokunmuş, koyu renk giysiler tercih edilmelidir.

Yazın, dış ortamda bulunmak gerekiyorsa gölgelikler tercih edilmeli ve gölgede ve bulutlu havada bile güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Bebekler için güneş daha mı zararlıdır?

Evet. İnsan derisi güneş ışınlarına karşı doğal savunma mekanizmalarına sahiptir.

Ancak bebeklerde bu koruyucu mekanizmalar tam olarak gelişmemiş olduğundan çocuklar güneş ışınlarına maruz kalma sonucu oluşacak zararlı etkilere daha hassastırlar.

Daha önce de belirtildiği gibi çocukluk döneminde yoğun güneş maruziyeti ve güneş yanığı oluşumu ileri yaşlarda deri kanseri gelişiminde önemli risk faktörüdür.

Bebek ve küçük çocuklar mümkün olduğunca güneşten uzak tutulmalı, yetişkinlerdeki koruyucu önlemler uygulanmalıdır.

6 aydan küçük bebeklerde güneş koruyucuların güvenilirliği kanıtlanmamış olduğundan Amerikan Pediatri Derneği bu yaş grubunda güneşten koruyucuların kullanılmasını önermemektedir.

Bu nedenle 6 aydan küçük bebekler güneşe çıkartılmamalı, geniş kenarlıklı şapka takmalı ve mümkün olduğu kadar uzun kollu giysiler giymelidir.

Fiziksel önlemlerin yeterli olmadığı durumlarda en azından el ve yüz gibi sınırlı bölgelere bebekler için uygun güneş koruyucu krem uygulanmalıdır. Özellikle bebek ve çocuk yaş grubunda, çinko oksit/titanyum dioksit gibi fiziksel koruyucu içeren güneşten koruyucu kremler tercih edilmeli, bu kremler her 2 saatte bir ve yüzme ve duş sonrası yenilenmeli, deniz veya havuzda çok uzun süre kalınmamasına özen gösterilmelidir.

Güneşten koruyucu kremler güneş ışınlarının zararlı etkilerini nasıl ve ne kadar önler?

Güneşten koruyucular, ultraviyole ışınlarını filtre ederek, yansıtarak veya dağıtarak deriye ulaşmalarını engellerler ve güneş yanığını ve deri kanseri gelişimini önleyebilirler. Ancak hiçbir güneşten koruyucu ürün %100 koruma sağlamaz.

Güneşten koruyucuların etkinliğini belirtmek için güneşten korunma faktörü olarak da bilinen SPF oranı kullanılır. Bu oran, kabaca, güneşte kalındığında güneş yanığı gelişme süresini ifade eder.

Örneğin, güneşten koruyucu sürülmediğinde 5 dakikada güneş yanığı oluşuyorsa, SPF 10 bir güneşten koruyucu doğru uygulandığında bu süreyi 30 dakika veya üzerine çıkartabilir. Ancak SPF oranı arttıkça güneşte yanma süresi doğru orantılı olarak uzamaz.

SPF 30 olan bir güneşten koruyucu %97 koruma sağlarken, SPF 50 olan bir güneşten koruyucuda bu oran %98’dir. Bu nedenle SPF oranı yüksek bir güneşten koruyucu kullanmanın getirdiği cesaretle uzun süre güneşte kalınmamalıdır.

Çocukları güneşten ve sıcak havadan korumanın yolları

Güneşten koruyucu seçerken, SPF değeri 30+ olmasına, üzerinde “Geniş spektrumlu” ve “Suya dayanıklı” ibarelerinin bulunmasına, hem UVA hem de UVB ye karşı koruyucu olmasına ve tarihi geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir.

Doğru güneşten koruyucu kullanımı nasıl olmalıdır?

Güneşten koruyucular güneşe çıkmadan 15 dakika önce sürülmeli ve her 2 saatte bir yinelenmelidir. Terleme, duş ve yüzme sonrası mutlaka tekrar sürülmelidir. Güneşten koruyucuların belirtildiği SPF oranında koruma sağlaması için 2mg/cm2 olacak şekilde, yani kalın bir tabaka halinde sürülmesi gerekmektedir.

Güneşten koruyucular vitamin D düzeyini etkiler mi?

Yapılan çalışmalar, güneşten koruyucuların vitamin D düzeyini düşürdüğünü kanıtlayamamıştır. Ayrıca vitamin D ağızdan tedavi şeklinde alınabilmekte, ancak deri kanseri geliştikten sonra bunu geri çevirmek mümkün olamamaktadır. Bu nedenle güneşten korunmanın uzun dönemde yararlı etkisi daha fazladır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/bebekler-guenesten-nasil-korunmalidir/

Bebek ve Çocuk Güneş Kremleri ve Koruyucular

Çocuklar İçin Doğru Güneş Koruyucu Nasıl Seçilir?

Anne ve babalar hayatlarında en önemli varlıkları olan çocuklarını hayatları boyunca, her zaman ve her yerde korumak isterler. Güneşten korumak da çocuğun sağlığı açısından oldukça önemli bir konudur. Bebekler 6 aydan itibaren çocuk güneş ürünleri ile her mevsim güneşten korunmalıdır.  

Çocuklarınızı güneşe çıkaracağınız zaman uygun ve koruyucu kremler sürmeniz hassas ciltlerinin korunması açısından oldukça önemlidir. Onların taptaze olan ciltlerini bu şekilde güneşin zararlı etkilerinden koruyabilirsiniz.

Kozmetik ürünlerin içinde yer alan çocuk güneş kremleri ve çocuk güneş losyonları bu konuda ihtiyaç duyulan desteği verirler.

Çocukların büyürken en doğal ihtiyaçlarından biri oyun oynamaktır, onlar parklarda, bahçelerde oynarken farkında olmadan güneşe olması gerekenden fazla maruz kalırlar.

Çok sevdikleri deniz kenarlarına ya da havuza götürüldüklerinde güneş kremleri veya çocuk güneş losyonları vücutlarının açıkta kalan kısımlarına sürülmeli, cilt bakım ürünleri şapka gibi aksesuarla desteklenmelidir.

İnsan cildi bütün vücudu kaplar, iç organları toplar ve korur. Mükemmel bir biyolojik kılıftır,  aynı zamanda D vitamini sentezi yapar. D vitamini bütün iskelet sisteminin temeli olan kalsiyumun vücutta emilebilmesi için gereklidir.

Sentezlemenin yapılmasıysa direk güneş ışınlarına bağlıdır. D vitamini eksikliği çocuklarda raşitizm denen bacak eğriliklerine neden olur.

Fakat metabolizma için böylesi gerekli olan D vitamini almak için saatlerce güneşte kalmaya gerek yoktur.

Bilhassa yaz mevsiminde güneş ışınlarının tam dik geldiği öğle saatlerinde dışarıda kalmamak, güneş olmasa dahi çocuk güneş ürünleri kullanmak önemlidir. Bu sırada korumalı cilt ürünlerinin özellikle çocuklara sürülmesi ihmale gelmez. 

Çocuklarda Kişisel Bakım Eğitimi 

Henüz büyükler kadar belli olmasa bile çocukların da kendilerine özgü cilt tipleri tabii ki vardır, fakat hormonal açıdan fazla bir çeşitlilik görülmez. Ortalama olarak 13 yaş civarı başlayacak olan ergenlik çağında psikolojik ve bedensel değişimin yanında cilt sorunlarının da başlayacağı malumdur.

Büyüme devresindeki bütün çocuklar bir taraftan güneşin zararlı etkilerinden korunur ve bir çeşit cilt bakımına tabi tutulurken öte yandan kişisel bakım konusunda da eğitilmelidirler. Bu eğitimin aile içinde verilmesinden başka yol yoktur.

Çocuk temiz olmayı, örneğin dişlerini düzenli fırçalamayı, tuvalet temizliğini ve kendi başına yıkanmayı öğrenirken güneşten korumayı diğer yaşamsal faaliyetler gibi öğrenmelidir.

  Bu durumun erken dönemde öğretilmesi yetişkinlik döneminde minimum cilt sorununa neden olacaktır.

Çocuklar kişisel bakımlarını yaparken güneşin zararlarından olumsuz etkilenme durumunda da ne yapacağını bilmelidir. Doktora danışarak çocuğun cildi için en doğru ürünün seçilmesiyle cilt bakımına başlanabilir.

Güneş Neden Zararlı?

Güneşin zararlı ışınlarının artık direk olarak dünyadaki canlıların üzerine gelmesi büyüklerin yarattığı çevre sorunlarının sonucudur. Bu durumun olumsuz etkileriyle karşılaşan taraf şüphesiz uzun yıllar çocuklar olacaktır. Onların erken yaşta bunun farkına varıp güneşe karşı tedbirli olmaları, sağlıkları açısından oldukça önemlidir. 

Kanser dünyada ölüme sebebiyet veren hastalıklar listesinde ilk sırada yer alıyor. Cilt kanserleri ise yıllık yüzde 2 oranında gösterdiği artışla giderek yaygınlaşıyor. Doktorlar bu hastalığın kesin nedenleri arasında çocuklukta fazla güneşe maruz kalmayı da sayıyorlar. Bu yüzden çocukların güneşe karşı korunması aynı zamanda sağlıklı nesiller yetiştirmenin de bir parçasıdır.  

Ciltte yaşlanmalar, lekeler ve atopik sorunlara neden olabilen güneş ışınları, herhangi bir zarar vermemesi açısından koruyucu kalkan görevi gören kremlerle ekarte edilebilmektedir. Bir rüzgar karşısında bile hassaslaşan çocuk cildi, güneşin olumsuz etkilerinden uzak tutularak, bağışıklık kazanma sürecine hazır edilebilir.

Çocuk Güneş Ürünlerinin Özellikleri 

Güneş altında fazla kalan çocukların cildi hemen kızarır, tahrişler başlar, canları yanar. Zaten onlarda koruyucu cilt bariyerleri zamanla gelişecektir. Özellikle güneşli havalarda dışarı çıktıkları zaman, tatillerde ve seyahatlerde çocuk güneş kremi ürünleri kullanılmadığında cildin zarar görmesi söz konusu olur.

Bu konuda çocuğunuzun doktorundan da nasıl bir krem kullanması gerektiği hakkında tavsiyeler alabilirsiniz. Gelişen kozmetik ürünleri sanayi bugün için çocuklara özel çok sayıda güneş korumalı ürünü yaratabilmiştir. Cildi nemlendirmekten başka vitamin ve mineral takviyesi de yapan bu ürünler doğal içeriklerle hazırlanmıştır. Hepsi kolayca sürülür ve emilir.

Direk olarak deri üzerinde etkilerini gösterirler. Anti alerji testlerinden geçirilmişlerdir. Esans gibi ağır kokular, renklendiriciler, katkı maddeleri ve en önemlisi bakterilere karşı bir çeşit koruyucu kimyasal madde olan parabeni kesinlikle içermezler. Kıyafetlerde herhangi bir leke bırakmadıkları için bu ürünler güvenle kullanılabilir.

Bebekler ve Güneş 

Bebeklerin gerçekte suyu ve denizi sevmesi onları güneşe maruz bırakmayı gerektirmez. 6 aydan küçük bebekler güneşle temas ettirilmeli, 6 ay üzeri tüm bebekler deniz kenarında da sokağa çıkarıldıklarında da güneşten korunmalıdır.

Küçük yaştan itibaren bebeklere güneş kremi sürme çocuk alerjisi uzmanlarının bu konuda ortak görüşü doğrultusunda gereklidir. 6 aydan küçük bebeklerde bu çeşit ürünlerin kullanılmaması öğütleniyor. Bebekler üzerinde alerji testleri yapılamadığı için durum riskli kabul ediliyor ve kullanım tavsiye edilmiyor.

Bir yaşından büyük bebeklerde ise 30 faktörlü kremlerle güneşten korunma çabası başlayabilir. Bu kremler çocuğun durumuna göre, günde dört beş kez, denize her girip çıktığında sürülebilir. Üç yaşından küçük bebeklerin hiçbir zaman güneş altında çırılçıplak bırakılmaması da doktorların yaptığı uyarılar arasında bulunuyor. 

 Bu genel bilgiler yaz mevsimi için verilmiştir. Fakat Ekim ayından Nisan’a kadar olan kış döneminde de çocuklarınızı mümkün olduğunca güneşe çıkarın. Bu sırada yine koruyucu güneş kremlerini az miktarda olsa bile çocuklarınıza sürmeyi ihmal etmeyin.

Büyükler açısından da bu genel tavsiyeler geçerlidir. Yazları yapılan uzun araba yolculuklarında koruyucu kremlerinizi yanınıza almayı unutmayın. Bu arada güneş kremlerinin son kullanma tarihleri konusunda da dikkatli olun.

Özellikle çocukların ciltleri eski ürünlere karşı çok daha hassas ve tepki vericidir.   

Çocuğu güneşten koruma hakkında en iyi çözüm doktora danışmak ve kullanılacak çocuk güneş ürünleri hakkında bilgi almaktır.  

Ergenlik Çağında Cilt Bakımı ve Güneşten Korunma 

Çocuğunuz ergenlik dönemi denen yaşlara geldiğinde hormon üretimi değişir ve bunun da en bilinen örneği ünlü sivilce sorunu olarak yaşanır. Deride yağ salgısı üretimi artar ve bakteriler nedeniyle yağ bezleri iltihaplanır.

14-16 yaş arası erkek çocuklarında çok görülen akne problemi ortaya çıkar. Kız çocuklarında bu durum daha da erken yaşanabilir. Bütün bu anlatılanlar aslında normal süreçlerdir.

Temizlik ve uygun cilt bakımı ürünleri gençlerin akne tedavisi sürecine yardımcı olmaktadır.

Güneşe karşı cildin korunması özellikle akne sorunu yaşayan ergen çocuklar açısından önemlidir. Bu durumda ciltteki yağlanmayı dengeleyecek yağsız ve hafif dokulu kozmetik ürünler çok işe yarar.

Zaten çocuklar ve gençler için üretilmiş güneşe karşı koruma sağlayan kozmetik ürünler doğal içeriklerle üretilmişlerdir, özellikle yağlı cilt tipleri için üretilenler bütünüyle az yağlıdırlar.

   

Çocuklar için seçilecek güneş korumalı ürünlerin kaliteli markalar olmasına özellikle dikkat etmek gerek. Aynı konu yetişkinlerin kullanacağı cilt bakım ürünleri ve güneşe karşı koruma sağlayan krem veya losyonlar için de geçerlidir. Ama çocukların ciltlerinin çok daha hassas olduğu unutulmamalı.

Bu dönemde de cilt tipine uygun güneş koruyucu ürünler tercih edilerek, cilt bakımının kusursuz bir hale getirilmesi mülkün olmaktadır. Cilt bakımında en iyi sonucu alabilmeniz için en kaliteli dermokozmetik markaları tercih edebilirsiniz.

Источник: https://www.dermokozmetika.com.tr/bebek-cocuk-gunes-urunleri

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.