Çocuklar İçin Yoga

Şaşırtıcı Yoga Çocuklar İçin Poses

Çocuklar İçin Yoga

Onlar için yapabileceğiniz en iyi şey senin çocuklara yoga öğretmek. Onları mutlu bir yaşamın kapılarını açıyor, genç yaşta sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını almaya yardımcı olur.

Pek çok okul beden eğitimi derslerinde yoga ve okul sonrası faaliyetlerini birleştiren başlamıştır. Ve doğru nedenlerle.

Sadece biz değil, çocuklar da aynı derecede günlük baskılardan etkilenir. Ve çocuklar problemlere karşı daha savunmasız ve hassastır. Yoga onları yüz ve cesurca bunların üstesinden yardımcı olur. Evde bir yoga dostu bir ortam yaratmak ve çocuk onu rutin hale getirmek için Bu nedenle, en iyisi.

Bunu yapmak için nasıl merak olmalıdır. Üzülmeyin, aşağıdaki 7 yoga ile çocuklar uygulamaya yönelik pozlar başlar.

bir göz atın ve onlara öğretmek için aşağı olsun.

Çocuklar İçin Yoga

Bu kuşağın çocukları yaptığımız yol büyüyor değildir. Onlar iyi performans muazzam bir baskı altındadır. Buna eklendi bilgi bombardımanı ve onunla birlikte gelen sayısız dikkat dağıtıcı vardır.

Bunu düşündüğünde ise çocuklara yoga gerekiyor. Yoga onları çağdaş yaşam tarzının baskıları ile başa yardımcı olur. Onları dünya ile başa çıkmak için enerji, dayanıklılık ve güven verir.

Onları yoga yapmak için nasıl merak olmalıdır. Eh, bunu her gün pratik ve şimdiye kadar en iyi şey gibi görünüyor yapmak için nasıl göstermek.

hizalama hakkını alma hakkında çok fazla vurgulamak etmeyin. Çocuklar kendi şekilde asana yorumlamak ve yaratıcılıklarını kullanmalarına izin ver. Sadece çok fazla asana şekilde sapma yok emin olun.

Harvard Tıp Okulu’nda yürütülen bir çalışmada açıkça yoga ölçüde ergenlerin ruh sağlığını iyileştirdiğini göstermiştir. Ve bu şu anda gerekenler.

Çocuklar bugün karşı karşıya duygusal, sosyal ve fiziksel zorluklar tutar o yaştaki insanlar işleyebilir olandan daha fazladır. Onları o idare eder bir sisteme ihtiyacımız var.

Ve bunun için yoga daha iyi bir şey yoktur. Yoga, zihin-beden koordinasyonu geliştirir konsantrasyonunu arttırır, odak artırır, vb obezite, sinüzit, uykusuzluk gibi sorunlardan uzak çocuğu tutar

Yoga kişiliklerini ve yaşam şekillenmesinde uzun bir yol gidecek olan uyum ve emin onları tutacak. Yoga onlara dünyayı yüz yardımcı benzersiz yaşam becerilerini geliştirmek için çocukları tanır.

Çocuklar için kolay olacak değildir ve dolayısıyla onları yoga eğitimi almak ve cesurca dünya yüzüne daha da önemlidir.

Aşağıdaki yoga çocuklar için pozlar ile başlayalım.

Yoga For Kids Poses

yetişkinlere öğretilen hatırla tüm asanas çocuklar için uygundur. Aşağıdaki yoga pozlar çocuğunuza öğretmek için en iyisidir.

1. Virasana (kahraman poz)

Pose hakkında: Virasana veya Kahraman Pose size iç kargaşa fethetmek yardımcı olan bir asana olduğunu. Bu bir başlangıç seviyesi Hatha yoga asana olduğunu. Aç karnına mutlaka iyi sonuçlar için sabah ta Pratik ve. 30 ila 60 saniye boyunca poz tutun.

Kid için Faydaları: Virasana sindirim ve kan dolaşımını artırır. Ayrıca astım için tedavi edici ve vücut duruşu geliştirir. Poz bacaklarda yorgunluk kaldırır ve onları rahatlatır.

2. Gomukhasana (inek Yüz poz)

Pose hakkında: Gomukhasana veya Yüz Pose İnek inek yüzünü andıran bir asana olduğunu. Inek demektir ‘Git’ ve ‘mukha’ vasıta karşı karşıyadır. Bu bir başlangıç seviyesi Vinyasa yoga asana olduğunu. Sabah erken aç karnına asana pratik yapın. 30 ila 60 saniye boyunca tutun.

Kid için Faydaları: Gomukhasana depresyonu uproots ve rahatlama neden olur. Böbrekleri uyarır ve sırt ağrısı azaltır. Poz hipertansiyon sorunları uproots ve omuzları uzanır.

3. Ananda Balasana (Mutlu Bebek Pose)

Pose hakkında: Ananda Balasana veya Mutlu Bebek Pose biz genellikle yatakta yatan bebeklerin gördükleri bir asana olduğunu. Bu bir başlangıç seviyesi Vinyasa yoga asana olduğunu. Aç karnına sabah veya akşam asana pratik yapın. En az 30 saniye boyunca poz tutun.

Kid için Faydaları: Ananda Balasana beyin yatıştırır ve yorgunluğu gidermek yardımcı olur. Bu, omuzlar ve göğüs açılır kol gücünü artırır ve bültenleri gerginlik arka tuzak.

4. Bhujangasana (Cobra poz)

Pose hakkında: Bhujangasana veya Cobra Pose bir kobra yükseltilmiş kaput benzeyen bir enerji verici köprü. Bu bir başlangıç seviyesi Ashtanga Yoga asana olduğunu. Aç karnına sabah onu Pratik ve 15 ila 30 saniye boyunca poz tutun.

Kid için Faydaları: Bhujangasana omuz güçlendirir ve vücudun esnekliğini arttırır. Bu ruh halini yükseltir ve kalp canlandırır. Poz vücuttaki oksijen dolaşımını artırır.

5. Marjariasana (Kat poz)

Pose hakkında: Marjariasana veya kedi poz iyi bir streç olan bir asana olduğunu. Bu bir başlangıç seviyesi Ashtanga Yoga asana olduğunu. Aç karnına ve temiz bağırsakları sabah veya akşam bunu uygulayın. Bir streç 10 saniye poz tutun.

Kid için Faydaları: Marjariasana bileklerini ve masaj sindirim organları güçlendirir. Zihni rahatlatır ve kan dolaşımını artırır.

6. sethu Bandhasana (Köprü poz)

Pose hakkında: sethu Bandhasana veya Bridge Pose bir köprü yapısını andıran ve dolayısıyla böyle isimlendirilen bir asana olduğunu. Bu bir başlangıç seviyesi Vinyasa yoga asana olduğunu. Aç karnına sabah onu Pratik ve 30 ila 60 saniye boyunca poz tutun.

Kid için Faydaları: sethu Bandhasana beyin ve merkezi sinir sistemini rahatlatır. Akciğer ve tiroid bezlerini uyarır. Poz baş ağrısı ve uykusuzluk azaltır.

7. Adho Mukha Svanasana (Aşağı köpek poz kaplama)

Pose hakkında: Adho Mukha Svanasana veya Aşağı bakan Dog Pose bir köpek öne eğilme gibi görünen bir asana olduğunu. Bu bir başlangıç seviyesi Ashtanga Yoga asana olduğunu. Aç karnına sabah veya akşam onu Pratik ve 1 ila 3 dakika boyunca poz tutun.

Kid için Faydaları: Adho Mukha Svanasana enerji verir ve zihin ve beden gençleştirir. Poz kollar, bacaklar, ayaklar ve omuzları güçlendirir. Bu yorgunluğu giderir ve yüksek kan basıncı için tedavi edici.

Çocukların keşfetmek bildirmek için bir görevdir. Sen kavram ve fikirler onları tanıtmak ve onları seçmesine izin gerekir. Yoga bildikleri ve sağlıklı bir hayat sürmek için uygulama yapmaya ihtiyaç eski bir gelenektir. Yukarıda belirtilen pozlar ile bunun içine başlatın ve sihirli açılmak izleyebilirsiniz.

Okuyucuların Soruları İçin Uzman Cevapları

Yoga yetişkinler üzerinde yaptığı biçimde çalışıyor mu?

Kesinlikle. Aslında, çocuklar daha açık, bu nedenle yoga onlara daha iyi çalışır.

Ne kadar sıklıkla çocuklar yoga gerekir?

Çocuklar tercihen sabahları, günde bir kere yoga gerekir.

Jessica Gunawan is a yoga teacher and writer. Her writing on yoga and holistic health has appeared in several websites. She began her yoga journey from the year 2008. Currently teaching yoga at Celebrity Fitness in Denpasar, Bali.

Источник: https://yogaorama.com/sasirtici-yoga-cocuklar-icin-poses/

Yoganın çocuklar için 10 faydası

Çocuklar İçin Yoga

Düzenli olarak yoga yapan çocuklar zamanla yeni duruş şekilleri sergileme ve zihinleri ve bedenleri arasında bir bağ kurma konularında uzman olurlar. Bu da çocuklarda özgüvenin artmasını sağlar.

Mesela her hafta yapılan egzersiz sonucu ayak başparmağına dokunabiliyor olmak bile çocukta başarılı olma hissi uyandırır. Yoga her çocuğa kendi hızında hareket etme imkanı verir. Bu da zamanla her yapılan yoga duruşuyla birlikte çocuğa kendini önemli ve özel hissettirir.

Yogada her çocuk kendi hızına göre hareket eder ve başkalarıyla kıyas konusu da söz konusu değildir.

Çocuklarda geniz eti birçok rahatsızlığı da beraberinde getiriyor

Düzenli olarak yoga yapan çocukların esnemeyi gerektiren duruşlar sayesinde daha sağlıklı bir vücutları olur. Yoga çocuklarda vücut koordinasyonunun oluşmasına ve güçlenmesine yardımcı olur. Bu da çocukların başka bir fiziksel aktivite yaparken yaralanma risklerini azaltır. Yoga sayesinde öğrencilerin vücut dayanıklılıkları artar.

Konsantrasyonu güçlendiriyor 

Yetişkinlerin çocuklarda endişe duydukları konulardan biri dikkatlerini yeterince toplayamamalarıdır.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuklar yoga eğitimi sonucunda okulda derslere daha iyi odaklanır.

Yoga, davranış problemlerini azalttır ve yüksek endişe düzeyi olan çocukların endişesini azaltır. Hiperaktivite davranışlarında önemli bir azalma ve konsantrasyonda dikkate değer bir artış sağlanır.

Öğrencilerin bir konuya odaklanma ve bir işteki dikkatlerini sürdürebilme becerileri yoga yaptıktan sonra ciddi oranda artar.

Kontrollü nefes alıp verme kişide bir dinginlik ve rahatlama halini oluşturarak stres ve gerginlikle başa çıkmada mucizevi sonuçların ortaya çıkmasını sağlayabiliyor. Bu nefes alıp verme teknikleri düzgün olarak öğretildiğinde, aynı faydalar çocuklarda da görülür.

Yoga, çocuklara kendilerini stres altında hissettikleri zamanlarda nefeslerini kullanarak stres seviyelerini azaltmayı ve kendilerini tekrar kontrol altında hissetmeyi öğretir.

Çocuklar yoga sayesinde öğrendikleri nefes tekniklerini kendilerini stresli hissettikleri her zaman kullanabilir ve bunun stres kontrolündeki faydalarını görebilirler. Çocukların dikkat, nefes alıp verme süreleri ve akciğer kapasiteleri artar.

Stres doğal olarak azalır ve vücutlarında sağlıklı hormonlar salınmaya başlar. Yoga çocuklarda gerginliği azaltmak ve oto-kontrolü arttırmada güçlü bir araçtır.

Travma için erteleme sağlar

Pek çok çocuk evde majör stresle, kronik stresin ya da içten bir travmanın zorluklarıyla başa çıkmaya çalışır. Yoga, stres kaynağı ile mücadele eden çocuklara yardım eder.

Çocuklarda alt ıslatma nedenleri ve tedavisi

Hepimiz çocuklarımızın sağlıklı bireyler olmasını istiyoruz ve futbol, atletizm ya da jimnastik gibi sporların okul yaşındaki çocukların aktif bir yaşam sürmeleri için çok popüler faaliyetler olduğunu biliyoruz.

Ama her çocuk spordaki o yarışma ruhunu sevmeyebiliyor ve kazanma amaçlı yapılan bu gibi faaliyetler her çocuğun yapısı için uygun da olmayabiliyor. Yoganın çocuklarda çok olumlu sonuçlar alınmasını sağlamasının sebeplerinden biri de yoganın birleştirici bir özelliğinin olması.

Yogada önemli olan kişinin ne seviyede becerilerinin olduğu, kazanması veya bir başkasından daha iyi performans sergilemesi değil. Bunların yerine yogada hedeflenen dikkatinizi kendi üzerinize toplayarak olabileceğinizin en iyisi olmak.

Seviyesi ne olursa olsun bir grup üzerinde birleştirici ve bütünleştirici özelliğiyle yoga, özellikle rekabetçi ortamlarda kendilerini gösteremeyen çocukların gelişimi için mükemmel bir araç.

Farkındalık düzeyini yükseltiyor

Kişinin vücudu ve zihni arasında bir denge kurmasına yardımcı olan yoga aynı zamanda farkındalığı arttırmak için de harika bir araç. Çocuk yogasında genel olarak hikayelerden faydalanıyor ve bu hikayelerde mutlaka çocukların belli bir konuyla ilgili farkındalıklarını arttıracak mesajlar oluyor.

Bu mesajlar mesela özgüveni arttırmak, belli bir konuda ilham vermek ya da en basitinden hayallerinin peşinden gitmeyi teşvike yönelik mesajlar olabiliyor.

Her duruşta tüm vücutlarını kullanarak ve nefes alıp verişlerine odaklanarak, çocuklar yogayı kendilerini rahatlamış, sakin ve mutlu olarak bitiriyorlar.

Yoga, derin nefes alıp vermeyle ve hareketlerle vücutta bir farkındalık hissi oluşturur ve çocuklara kendilerini ifade etme imkanı verir. Duydukları ve yaptıkları arasında güçlü bir bağ kurmalarını sağlar.

Vücutlarıyla ilgili sağlıklı bir farkındalığı olan çocuklar kendilerini daha özgüvenli ve güçlü hisseder, daha iyi bir vücut duruşuna sahip olur, daha iyi nefes alıp verirler ve sessiz bir güce sahiptirler.

Koordinasyon ve dengeyi arttırıyor

Hem yetişkinler hem de çocuklarda vücut koordinasyonunu geliştirmek için yoga mükemmel bir araç. Yoga duruşları vücudun belli kaslarının kullanımını gerektirdiği için, çocuklar vücutlarını simetrik halde kullanmayı öğreniyorlar. Bu da çocuklardaki vücut koordinasyonunun artmasına ve motor gelişimin desteklenmesine imkan sağlıyor.

Denge duruşları, bir dizi dikkat eksikliği sorunu yaşayan çocuklara bile bir şeye iyi şekilde odaklanabildikleri taktirde dikkatlerinin de doğal olarak artacağını öğretir.

Denge becerilerini geliştirmeye odaklı duruşlar ve oyunlar çocukta içgüdüsel bir gücün gelişmesini sağlar. Meditatif bir duyguyu açığa çıkarır ve çocuğa zihinsel sakinlik ve dinginlik verir.

Bu da onlara sürekli uyaranlara maruz kalmanın hayatın bir parçası olduğu kaotik bir dünyada yaşamanın stresiyle baş etme olanağı sunar.

Daha iyi bir zihin sağlığı

Yüksek endişe seviyesi ile başlayan çocuklarda endişe belirtilerinde azalma görüldüğü tespit edilmiştir. Başka bir çalışmada ise okul sonrası yoga ve meditasyon içeren bir çalışmanın çocukların daha mutlu ve rahatlamış hissettirdiği görülmektedir. Yoga, sadece fiziksel eğitimle karşılaştırıldığında,  tek başına, çocuklarda endişeyi, depresyonu, yorgunluğu azaltmaktadır.

Düzenli beslenen çocuk sağlıklı büyür! Çocuklar için doğru beslenme önerileri

Daha mutlu ve daha esnek

Yogayla meditasyon ve dikkat güçlendirme çalışması yapan çocuklar daha sorumlu karar alma ve toplum yanlısı davranışlara götüren dikkat, öz farkındalık ve öz yönetim bakımından becerileri artar.

Çalışmalarda bu çocukların daha mutlu ve daha esnek olduğu tespit edildi. Yoga yapan çocuklar, sağlam bir benlik duygusuna sahipler ve etraflarındaki kişilere ve dünyaya daha bağlı ve daha saygılılar.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/yoganin-cocuklar-icin-10-faydasi/

Çocuk ve çocuk gelişimi için yoga ve faydaları

Çocuklar İçin Yoga

Yoga ile tanışmam yaklaşık beş sene önceydi. Şehir hayatının stresinden ve yoğun iş temposundan yorulmuş, hem ruhsal, hem de fiziksel açıdan daha sağlıklı bir yaşam isteyen birçok insan gibi ben de yogayı tercih ettim.

Yoganın farklı tipleri olmasına rağmen temel olarak hepsinin amacı; bireylerin bedensel, ruhsal ve akılsal açıdan daha mutlu, huzurlu ve sakin olmalarını sağlamaktır.

Peki ama yaşam kalitemizi etkileyen tüm bu olumsuzluklarla baş edebilmek için sadece yetişkinler mi yogayı tercih edebilir? Uzun yıllardır çocuklarla çalışan bir kişi olarak, stres ve kaygının sadece biz yetişkinlerin dünyasına ait kavramlar olmadığını söyleyebilirim.

Şehir hayatı, sınav stresi, aile beklentileri ve akran baskıları gibi faktörlerle çok küçük yaşta tanışan çocuklar, ruhsal ve sosyal açıdan sağlıksız, huzursuz ve dengesiz bir yaşam sürebiliyorlar. Çocuk yogası işte tam bu noktada devreye giriyor.

“Ağaç yaşken eğilir” mottosuyla, erken yaşta başlatılan ve düzenli uygulanan yoga çalışmaları, çocukların enerjilerini doğru yöne kanalize etmelerini sağlıyor, sosyal ve eğitim hayatını da olumlu yönde etkiliyor. Peki çocuk yogası nedir ve nasıl uygulanır? Yetişkin yogasından farkı nedir? Çocuk üzerindeki faydaları nelerdir? İşte, çevremdeki insanlardan, özellikle anne-babalardan, sıklıkla duyduğum sorular ve yanıtları:

Çocuk yogası nedir?

Görsel: Kim Klassen

Çocuk yogası, klasik yoga duruşlarının çocuklar için uyarlandığı, eğlence, disiplin, kendine güven ve sorumluluk duygusuyla birleştiği hareketler bütünüdür. Çocuk yogası, bireysel, ikili ve grup egzersizlerden oluşur.

Çocuk yogasında amaçlanan ise yetişkin yogasında olduğu gibi beden-akıl-ruh uyumunu dengelemek ve çocuğun bu denge ile yaşamına devam etmesini sağlamaktır. En önemli noktalardan biri ise, çocuk yogasında kaybeden-kazanan diye bir kavramın asla olmamasıdır.

Çocuklara rekabetsiz ve güvenli bir alan sunularak, kendi kişiliklerini ve yaratıcılıklarını ifade etme ortamı sağlanır.

Kaç yaşından itibaren çocuğum yoga yapmaya başlayabilir?

3 yaşından itibaren çocuklar yoga yapmaya başlayabilirler. Fakat hiçbir çocuk yoga yapmaya zorlanmamalıdır. Zorla ve baskıyla yapılacak yoga çalışmasının çocuk üzerinde hiçbir faydası olmaz. Tam tersine stres ve yaralanmalara neden olabilir.

Çocuk yogası yapabilmek için nasıl bir ortam gereklidir? Herhangi özel bir hazırlık yapılması ya da malzeme gerekir mi?

Öncelikle temizlik ve hijyen oldukça önemli. Geniş, ferah bir odada çocuk yogası yapılabilir. Alerjisi olmayan çocuklar için bahçeler de tercih edilebilir. En temel malzeme olarak çocukların rahat edebilecekleri matlar gerekmektedir.

Ayrıca, zorunluluk olmamakla beraber çalışmanın işleyişine göre göz yastıkları, battaniyeler, farklı oyuncaklar ve objeler de kullanılabilir. Çalışma süresince rahat edebilmek adına çocuklar terletmeyen, dar ya da çok kalın olmayan kıyafetleri tercih etmelidirler.

Son olarak, çocukların yoga öncesi çocuğun çok tok ya da aç olmamasına özen gösterin.

Çocuklarda yoga uygulaması nasıl yapılıyor?

Çocuk yogasında, yetişkin yogasından farklı olarak duruşlarda daha az süreli kalınır ve hareketler birkaç kez tekrarlanır. Şarkılar, hikayeler ve oyunlarla birleştirilip yaş gruplarına göre uygulanır.

Bir çocuk yoga çalışmasının en önemli unsurlarında biri eğlencedir. Çocuk yogasında bulunan asanalar(temel duruşlar) isimlerini hayvan, bitki, obje ve doğa isimlerinden alır. Ders süresi ve akışı ise çocukların yaşlarına göre belirlenir.

Çocuk yogası birebir yapılacağı gibi sınıflarda grup halinde de yapılabilir.

Çocuk yogasının faydaları nelerdir?

Çocuk yogasının faydalarını, zihinsel, fiziksel, ruhsal ve sosyal olmak üzere 4 başlık altında toplayabiliriz. Zihinsel açıdan, yoga çoçuğun özgüveninin ve motivasyonunun artmasına yardımcı olur, daha kolay ve farklı öğrenme yollarını deneyimlemesini sağlayarak kendini ifade etme becerisini arttırır.

Sosyal açıdan ise, grup çalışması bilincini, yaratıcılık ve problem çözme yetilerini geliştirir ve sınav kaygısının azalmasına yardımcı olur. Çocukların fiziksel gelişimine olan faydaları ise, iç organları düzenlemesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, esneklik-denge-güç koordinasyonunu arttırması diyebiliriz.

Ayrıca, erken yaşta düzenli olarak yoga yapmaya başlayan çocuklarda ergenliğin daha kolay geçtiği gözlemlenmiştir.

Ruhsal açıdan yoganın çocuk üzerindeki olumlu etkilerinden bahsetmek gerekirse de, çocukta çevreye, bireylere karşı önyargı, dışlayıcı tutum ve ayrımcılık gibi olumsuz davranışların önlenmesini, maddiyat, marka ve nesne bağımlılıkları konusunda özgürleşmeyi sağladığını söyleyebilirim.

İlgili yazı: Yoganın bedene sağladığı 5 muhteşem fayda

Anne ve babalar, en çok hangi nedenlerle çocuklarına yoga yaptırmayı tercih ediyorlar?

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği olan çocuklarını yogaya başlatan ebeveynler sıkça oluyor. Ayrıca, çocuk yogasının astım, uykusuzluk ve sindirim problemleri üzerindeki önleyici etkilerinden haberdar olan anne ve babalar da çocuklarını yogaya başlatabiliyor.

Çocuk yogası nerelerde yapılabilir?  

Özellikle küçük yaştaki çocuklar için kreşler ya da çocuk atölyeleri en ideal yerlerdir. Bazı yoga merkezlerinde de çocuk yogası dersleri veriliyor.

Yoga deneyimi olan ebeveynler, uzman kişiler tarafından hazırlanmış çocuk yogası kitapları ve dvd’ler eşliğinde de çocuklarına evlerinde yoga yaptırabilirler; ama yoganın sistematik bir şekilde yapılması adına bir çocuk yogası eğitmeninin tercih edilmesinde fayda var.

Otizm gibi yaygın gelişimsel bozuklara sahip olan çocuklar yoga yapabilir mi?

Nefes alan her birey yoga yapabilir. Özellikle Amerika’da yoga bir terapi yöntemi olarak sıkça kullanılıyor. Yoga kaynaklı entegre hareket terapisiyle otizmli çocukların gelişim alanlarında karşılaşılan eksikliklerin tamamlanmasına ve sosyal hayatta var olabilmelerine katkı sağlanabilir.

Ancak, bu çalışmaların verimli geçmesi adına derslerin birebir ve bir çocuk yogası eğitmeni tarafından uygulanması çok önemli. Daha detaylı olarak bilgi sahibi olmak isteyen ebeveynlere, Louise Goldberg’in Yoga Therapy for Children with Autism and Special Needs kitabını okumalarını tavsiye ederim.

Müze eğitimcisi / Çocuk yogası eğitmeniasliersoy[email protected]

Источник: https://www.uplifers.com/cocuk-ve-cocuk-gelisimi-icin-yoga-ve-faydalari/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть