Çocuklar ve Alerji

Çocuklarda Alerji Belirtileri Nasıl Anlaşılır ve Tedavisi Nasıl yapılır?

Çocuklar ve Alerji

Çocukta alerji olduğundan şüpheleniyorsanız ilk yapacağınız iş doktora gitmek olsun. Çocuğunuz için uzman kontrolü tarafından çocuklarda alerji testi uygulamaları bulunuyor.

Erken Teşhis Önemli

Çocukta alerji deri testleri veya kan testleriyle bebeğinizin neye alerjisi olduğunu kısa süre içerisinde anlaşılır. Bu duruma erken teşhis koymanın en önemli noktası ise, sizin şüphelendiğiniz gıdaların neler olduğunu doktorunuza söylemek olacaktır.

Tabii daha önce çocuklarda alerjik astım belirtileri ya da çocuklarda alerjik bronşit gibi konular hakkında bilgi sahibiyseniz doktorunuza belirtileri gördüğünüzü anlatabilirsiniz. Ama çocuğunuz için en doğru en iyi kararı çocuk alerji uzmanı verecektir.

Testler sizin şüphelendiğiniz gıdaları bazı alarak daha hızlı sonuç verecek ve zaman kaybını önlemiş olacaksınız. Fakat bunun dışında yaygın alerji yapan gıdalar  (inek sütü, buğday ürünleri, soya, balık, su kabukları, yumurta, fıstık, fındık, ceviz vb.) test büyük ihtimalle alerjisi varsa, alerjisini tetiklemiş olabilir.

Çocuklarda alerji belirtileri kış aylarında daha fazla ortaya çıkmaktadır

Besin alerjisi belirtileri neler?

Çocuklar bazen yediği besinlerden dolayı da alerji yaşayabilir. Bunun ismine Çocuklarda gıda alerjisi adı verilir. Gıda alerjisi sonucu vücutta aşağıdaki gibi rahatsızlıklar görülür.

Bu tür vakalarda size en iyi cevap verecek kişi çocuk alerji uzmanı olacaktır.

Eğer Ankara ve çevresinde yaşıyorsanız, Ankara çocuk alerji laboratuvarlarına giderek muayene olabilirsiniz  Alerjik belirtilere kısaca göz atacak olursak;

 • Yeşilimsi renkte Kusma
 • Mide de Bulantı
 • Kramp ağrıları gibi başlayan karın ağrıları
 • Ürtiker
 • Baş ağrıları
 • İshal
 • Öksürük ve arkasından gelen hırıltılı solunum
 • Tekrarlayan ve her defasında çözülmeyen orta kulak sorunları
 • Nezle (burun kaşıntısı, tıkanıklık aksırık, geniz akıntısı)

Besin alerjisi olan birçok insan için bu saydığımız rahatsızlıkla tehli değildir. Fakat oldukça çok rahatsızlık vericidir. Ancak az da olsa bazı durumlarda daha ağır durumlarla karşılaşılabilir Böyle bir durumda yapılması gereken ilk şey en yakın sağlık ocağına başvurmaktır.

Besin alerjisinde riskli gıdalar

İnek sütü: İnek sütüne alerjisi olan çocukların yemesi gereken ya da yememesi gereken besinlere peynir, yoğurt, tereyağı, krema gibi ürünlerin tüketilip tüketilemeyeceğine doktorunuz karar verecektir. Yumurta: Sıklıkla tüketilir ve birçok yiyeceğin içinde bulunur. Bu yüzden de kolaylıkla alerji yapabiliyor. Yumurtanın beyazına karşı alerji sarısına oranla daha fazla görülüyor.

Yumurta alerjisi genellikle küçük yaş gurubunda yani bebeklikte ve erken çocukluk evrelerinde daha yaygın ortaya çıkıyor.

Yıllar içinde etkisi azalıyor Kabuklu ve yağlı kuruyemişler (fındık, fıstık gibi): Bu gruptaki alerji veren besinler en çok; Yerfıstığı, badem, hindistancevizi, kestane, ceviz, şamfıstığı, fındık ve ceviz.

Pek çok doktor bebekleri 2 ile 4 yaş aralığında kuruyemişler yedirmek gerektiğini söylüyor.

Tahıllar: Mısır buğdaya kıyasla daha az alerjik özellik gösteriyor. Buğday ise m diyetlerde hem de günlük yaşantıda önemli bir yere sahip olduğundan dolayı, diyetten çıkarılması oldukça zordur. Mümkün oldukça alerjisi olan kişiler tarafından az tüketilmelidir.

Etler: Tavuk ve sığır etine karşı besin alerjisi küçük yaşlarda sıklıkla görülebilir. Bu alerji genelde bebeklik çağında görülür. Özellikle dana etine bakarak,  Kuzu eti daha az alerjendir. Süte duyarlı olan bebekler, sığır etine alerjisi oldukları gibi,  aynı şekilde yumurta alerjisi bebekler ve büyüklerin de tavuk etine karşı duyarlılık gözlemlenebilir.

Meyveler, sebzeler: Özellikle çilek, kivi ananas, domates gibi bol vitamin ve mineralli meyve ve sebzeler çocuklarda sıklıkla alerjiye neden olabiliyor. Portakal kış aylarında sık sık tüketimi nedeniyle çocukluk döneminde rahatsızlıklara neden olabilir

Nelere dikkat etmeliyim?

Kendinizce sağlıksız tanılar sakın koymayın; bu sizin veya çocuğunuzun büyüme ve gelişimini olumsuz etkileyecek,  çok önemli bir besinden mahrum kalmasına ya da alerjisi olduğu halde alerjisi yok diye verdiğinizde hastalanmasına sebep olabilir.

Besin alerjisinin tanısı ile tedavisinde kesinlikle aile doktorunuzdan birebir yardım alın. Aldığınız hazır her ürün için “Etiketini inceleme ” alışkanlığı ve son tüketim tarihi inceleme edinin.

İçindeki maddeler, üretim tarihi gibi… ) İşlenmiş, dondurulmuş veya paketlenmiş tüketime hazır, sağlıksız gıdalar gizli besin proteinleri içerir; alışveriş yaparken,  besin etiketleri ve içerikleri çok dikkatle ve titizlikle incelenmelidir.

Besin alerjisinin tanısı ile tedavisinde kesinlikle aile doktorunuzdan birebir yardım alın.

Dışarı da yenen yemeklerde de fark edilmeyen besin alerjenleri olabilir; bu besinleri hazırlayan kişilerden yiyecekleri yemeden önce,  içerikleri hakkında bilgi alınmalıdır.

Loading…

Источник: https://alerjisebebi.com/cocuklarda-alerji

Çocuk ve Alerji

Çocuklar ve Alerji

Alerji vücudumuzun bağışıklık sisteminin çevremizde bulunan ve zararlı olmayan bazı maddelere karşı, (ki bunlara alerjen denir) aşırı şeklide ve anormal bir reaksiyon vermesidir.

Bağışıklık sistemimiz çevremizde bulunan ve vücudumuza burun, nefes yolları, barsaklar ve deriden giren yabancı ve zararlı maddelere karşı yaşamı devam ettirmek için engelleyici reaksiyonlar verir. Bu reaksiyonla bağışıklık sistemi hücreleri zararlı maddeleri ortadan kaldırır yada girmelerini engeller.

Alerjide ise bağışıklık sistemi bundan bir miktar farklı bir yolla ve vücut için zararlı olmayan maddelere karşı ancak vücut için zararlı olan aşırı bir reaksiyon verir. Bu reaksiyon alerjinin görüldüğü organda kronik bir yangı şeklinde devam eder ve bazen geriye dönüşümsüz değişikliklere yol açabilir.

Her ne kadar alerji denilince akla deride kaşıntı, burun akıntısı ve hapşırma gelse de alerjenin etkilediği organa göre bir çok farklı alerjik hastalık vardır.

Bunların başında alerjik bronş astımı, alerjik burun ve göz nezlesi (saman nezlesi, bahar nezlesi ve tıbbi adıyla alerjik rinokonjoktivit), besin alerjisi, ilaç alerjisi, deri alerjisi (bebeklik egzeması, egzema ve tıbbi adıyla atopik dermatit), hayvan alerjisi,böcek alerjisi ve çalışılan ortamdaki maddelere karşı olan mesleki alerjiler gelmektedir.

Buna neden olan çevrede bulunan alerjen genelde ev içi alerjenler ve ev dışı alerjen olarak ikiye ayrılır. Bu ayırımın nedeni alerjen tipine göre alerjik hastalığın tipinin ve bulgularının değişmesidir. Örneğin en sık ev içi alerjen olan ev tozunda bulunan ve akar denilen böcekçiklerdir.

Akarlar tüm yıl, dört mevsim boyunca alerjiye neden olurlar. Buna karşın ev dışı alerjenlere en iyi örnek ot, ağaç ve çiçeklerin polenleri olup daha çok bahar mevsimlerinde alerjiye neden olur.

Tabi ki besin, ilaç ve böcek gibi bu sınıflamaya tam girmeyen alerjenlerle de karşılaşma değişik zamanlarda ve ortamlarda olabilir.

Çocuklar Neden Alerjik Hastalığa Sahip olur ?

Alerjik hastalığın çıkmasının temel nedeni alerjene karşı verilen reaksiyonda anne babadan gelen kalıtsal bir alerjik yatkınlığın olmasıdır.

Bu yatkınlığın olması nedeniyle bebeklik döneminde itibaren çevredeki alerjenlere karşı vücut duyarlı ve reaktif hale gelmekte ve daha sonra yineleyen karşılaşmalar nedeniyle alerjik hastalık gelişimini tamamlamaktadır.

Ayrıca tabiki hastalığın gelişmesi ve doğasını tamamlaması için çevrede yeterli alerjen konsantrasyonu bulunmalıdır.

Bu nedenle alerjik hastalıklara genetik yatkınlık ve çevresel etkenlerin bir arada bulunması ile gelişen kronik hastalıklardır. Bu nedenle insandan insana bulaşmazlar ve taşınmazlar.

Ailesel yatkınlık için en önemli gösterge alerjik hastalığa sahip olan anne babanın çocuklarında alerjik hastalığın normal toplumdaki çocuklara göre daha yüksek sıklıkta görülmesidir.

Örneğin genel olarak bir toplumdaki alerjik hastalık sıklığı ve riski toplam olarak (alerjik astım, saman nezlesi….

) ortalama % 20 olarak gözlenirken, alerjik hastalığa sahip olan çocuğun riski % 45’ e, eğer hem anne hem de baba alerjik hastalığa sahip iken bu risk % 70’ e çıkmaktadır. Ayrıca bilinmesi gerekir ki bir kişi ev tozu akarına karşı alerjik iken diğer bir kişinin niçin sadece polene karşı alerjik olduğunun nedeni de genetik yatkınlıktır.

Alerjik Hastalık Çocukda Ne zaman Başlar ?

Genetik yatkınlık ve çevredeki alerjenin bir araya gelmesi ile önce vücutta bebeklik döneminden itibaren bir duyarlılaşma oluşur. Bu duyarlılık sonucu bağışıklık sistemi normalde bu maddeye karşı salgılamaması gereken IgE adında bir antikor salgılar.

Bu antikor kan dolaşımı ile vücudun her tarafına dağılarak bağışıklık sistemi hücrelerine yapışır. Eğer alerjen vücuda bir daha ulaşırsa hemen onu tanır ve çok şiddetli bir reaksiyon verir.

Bu reaksiyon esnasında bağışıklık sisteminden salgılanan binlerce madde alerjenin etki yarattığı organda anormal şiddette bir alerjik yangı oluşturur ve hastalığın bulgularının çıkmasına neden olur.

Bu eğer alerjik yangı burunda ise hapşırma, burun akıntısı, burun kaşıntısı, gözlerde yanma sulanma ile karakterli olan saman nezlesine, akciğerde bronşlarda ise hırıltılı nefes alıp verme, nefes darlığı ve koyu balgam çıkarma ile ortaya çıkan alerjik bronş astımına, deride ise kaşıntı, kızarıklık ve kuruluğa neden olan alerjik egzemaya, barsakta ise karın ağrısı, ishal, kusma ve barsaklar dışında bir çok bulguya neden olan besin alerjisine vs neden olur . Alerjiye neden olan bağışıklık sistemimizin çevremizdeki alerjenlere olan anormal ve şiddetli reaksiyonu olduğu ve bağışıklık sistemi hücreleri vücudumuzda kan dolaşımı olan her yerde olduğu için alerji bulguları yalnızca o organda değil bir çok ayrı organda görülebilir. Örneğin sadece migren tipi baş ağrıları, göğüs ağrıları, hareketsiz yaşama isteği, inatçı öksürük, sık sık ve uzun süreli nezle olma, çocuklarda büyüme de gerilik gibi bulgular da alerji nedenli olabilir.

Источник: http://www.populermedikal.com/2014/03/22/cocuk-ve-alerji/

Bebeklerde Alerji Belirtileri

Çocuklar ve Alerji

Bebeklerde Alerji Belirtileri Çocuklarda Alerji Belirtileri – Bu makaledeki notlar: çocuklarda alerji çeşitleri bebeklerde alerji belirtileri..

Çocuklarda Alerji ve İlerlemesi Alerjiler farklı yaş gruplarında farklı şekillerde mevcut. Bebeklerde ve küçük çocuklarda, alerjik hastalık gıda alerjileri gibi atopik dermatit (egzema) ya da oluşur.

Atopik dermatit ile Çocuklar alerji ve astım, bir daha okula yürümeye başlayan yıllarda meydana yaş büyük olasılıkla yakalanma riski altındadır. Başka bir alerjik hastalık bir formdan progresyon Bu model için “atopik yürüyüşü” olarak adlandırılır.

Atopik bir terim olarak hekimlerin birinin çeşitli şeyler alerjisi olduğu anlamına için kullandığınız çevre polenler, küf ve hayvan öfke gibi tetikleyici (gıdalar, örneğin). Atopik Dermatit

Genelde bu alerji en erken tezahürü, 10 tüm çocukların yüzde 20, sık görülür ve bebeklik döneminde görüldü. Atopik dermatit veya egzama, kaşıntı tarafından, tırmalamak ve sitelerde döküntü oluşumu ile karakterizedir. Döküntü genellikle kırmızı ve kuru, küçük kabarcık olabilir ve pul ve zaman içinde ooze.

Çocuk, bebek ve çok genç, bu döküntü ve yüz (özellikle yanaklarda), göğüs ve gövde, arka kafa karıştırmak kol ve bacaklar içerebilir.

Bu dağıtım nerede çocuk karalama yapabiliyor, yansıtır ve bu nedenle genellikle bebek bezi alan yedek.

Büyük çocuklarda döküntü değişikliklerin yer klasik dirsek önünde deri ve arkasında diz dahil etmek.

Gıda ve çevre alerjileri kötüleşmeye atopik dermatit gösterilmiştir.

Önleme ve atopik dermatit tedavisi hakkında bilgi edinin. Gıda alerjileri

Gıda alerjileri de bebek ve küçük çocuklarda ve sunabilirsiniz genellikle katı gıdaların giriş sonra oluşur. Gıda alerjileri ile hemen hemen tüm çocuklar, şişme, kaşıntı veya ciltte kızarıklık kovanı gibi suçlu gıda, beslenme sonucunda cilt semptomlar bazı formu olacak. Ancak birkaç saat kadar gecikme olabilir Bu belirtiler genellikle söz konusu yemek yeme birkaç dakika içinde ortaya çıkar.

Küçük çocuklarda gıda alerjileri diğer belirtileri mide bulantısı, kusma içerebilir, mide ağrıları, ishal, zorluklar (astım belirtileri), burun akıntısı solunum, hapşırma ve baş dönmesi. Bazı durumlarda çocuklarda, şiddetli alerjik reaksiyon yaşayabilirsiniz denilen anafilaksi, hangi lifethreatening olabilir.

Çocuklarda en sık rastlanan gıda alerjileri hakkında bilgi edinin. Nazal Alerjiler

Alerjik rinit atopik dermatit ile bu çocukların yaklaşık yüzde 50 yansır. Çoğu çocuk ilkokul yaşına kadar alerjik rinit yaşamaya başlamaz, bazı çocuklar daha erken da geliştirmek. Bir yaşta Evcil Hayvan, toz ve küf dan alerjik rinit belirtileri deneyimi olan çoğu çocuk ve polenleri bir sonraki yaşta.

Allerjik rinit belirtileri, burun akıntısı, kaşıntılı burun, gözler ve burun tıkanıklığı hapşırma içerir. Bazı çocuklar da-burun damla, alerjik shiners (koyu halkaları göz altında) ve burun üzerinde el hurma artış sürtünme gelen burun köprüden bir çizgi sonrası karşılaşabilirsiniz, bir işaret “alerjik selam” denir. Astım

Astım tüm insanların yaklaşık% 8 olarak ortaya çıkar ve çocuklarda en sık görülen kronik bir hastalıktır. Astım vakalarının çoğunluğu Alerji sebebiyle vardır.

Aslında, 1 alerjik rinit ile 4 çocuklarda astım gelişebilir. Ancak en sık öncesi erkeklerde görülmektedir Astım her yaşta ortaya çıkabilir genç yıllarda genç yaşında ve kadın.

Bazen astım çok küçük çocuklarda teşhis ve zor olan bir astım uzman bir doktor gerekebilir.

Astım belirtileri şunlardır:

• Öksürük. Bu kim “öksürük-varyant astım” bazı çocuklarda tek belirtisi olabilir. Öksürük genellikle, kesmek, kuru ve kötü gece ve egzersiz sonrası. Bazı çocuklarda öksürük kadar sert ki, bunları kusma neden olur. Unutulmamalıdır ki bir öksürük pek çok nedeni ve tüm astım nedeni öksürük unutmayın.

• wheezing. Bu yüksek, müzikal tonda-bu çocuklarda astım ve nefes ile oluşabilir ses gibi. Bu genellikle alır diğer astım belirtileri ile kötü ve egzersiz ve diğer astım fişekleri tetikler. Zihin tüm hırıltılı değil tutun astım kaynaklanır.

• Nefes darlığı. Bazı çocuklar nefes hızlı onların arkadaşları daha ve sonuç olarak daha az aktif hale get out olabilir. Daha ağır astım olan çocuklar dinlenme veya uyandırma bu ile de gece nefes darlığı var.

• göğüste sıkışma. Bir çocuğun birinin bir duygu olarak sıkma bu tarif edebilir veya sarılma. Diğer çocuklar da göğüs veya acı hisseder “komik” söylüyorlar.

Bu astım özgü değildir • Diğer belirtiler, çocuklar her zaman ya da, spor ve diğer faaliyetleri önlemek ve kimin zorluk uyku çocukların yorgun beslenme güçlükleri ile bebeklerin içerir.

Dışarı astım hakkında daha fazla bilgi.

Çocuğunuz herhangi bir belirti veya yukarıdaki belirtiler, o alerji olabileceği yaşıyor. Öyle bir tanı, ya da bir tavsiye yapılabilir çocuğunuzun doktoru görmek için önerilen bir allergist gönderilen / immunologist özel alerji testleri için.

Alerji Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Alerji Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Bazı insanlarda bahar mevsiminde polen, toz, ve çimenler olumsuz etkiler gösteriyor.

İşte bazı alerji türleri ve alınması gereken önlemler…Astım…Belirtileri: Öksürük, nefes darlığıHarekete geçiren: Toz, hava kirliliği, evcil hayvanlar, kokular, polenlerNe yapmalı: Steroid bazlı nefes almayı kolaylaştıracak inhalasyon preparatları kullanılabilir.

Aspirin ve monosodium glutamate içeren bazı yiyeceklerden kaçının.Saman Nezlesi…Belirtileri: Gözlerde kaşıntı, akan bir burun ve hapşırıkHarekete geçiren: Çeşitli ağaç, çimen ve bitki polenleri

Ne yapmalı: Burun spreyi, göz damlası ve reçetesiz satılan çeşitli antihistaminikler. Pencereleri kapatın, güneş gözlüğü takın, her gün duş yapıp, giysilerinizi değiştirin. Polenlerin en fazla olduğu zaman sabah ve akşam üzeridir.

Ürtiker Allerjisi…Belirtileri: Vücudun herhangi bir yerinde çıkan şiddetli kaşıntılı yaraHarekete geçiren: Yiyecek, alkol (peynir, kırmızı şarap), evcil hayvanlar, aspirin, çeşitli antibiyotikler, güneş ışınlarıNe yapmalı: Antihistaminikler rahatsızlığı giderir, doğal tedavi yöntemleri de belirtileri azaltır.Akar Allerjisi…Belirtileri: Burun akması, buğulu gözler, vücut yaraları ve astımHarekete geçiren: Evimizdeki toz böcekleri, yani akarlarNe yapmalı: Toz geçirmeyen yatak takımları kullanmalı, yatağı düzenli olarak elektrik süpürgesiyle temizlemeli, gecelik ve pijamaları 56 derecenin üzerinde yıkamalı. Odaları sıkça havalandırmalı ve ıslak bir bezle toz alınmalı.Anaphylaxis Allerjisi…Belirtileri: Kaşıntı, nefes darlığı, mide krampları, bayılmaHarekete geçiren: Yiyecek allerjileri özellikle çeşitli kuruyemiş ve deniz mahsulleri, böcek ısırıkları, penisilin ve latexNe yapmalı: Böyle bir rahatsızlığınız varsa, Adrenalin iğne kitini ya acilen kullanın veya en yakın hastaneye gidin.Değişik allerji türleri…Prezervatif alerjisi: Latexe karşı duyulan bir allerji çeşididir. Çaresi, latex olmayan bir prezervatif kullanmak.Vücut yağları alerjisi: Parfümsüz, sebze yağı özlü olanlarını tercih etmek çözüm sağlayabilir.

Süt alerjisi: İnek sütüne duyulan bir allerjidir. Şişkinlik, başağrısı, mide krampları yapabilir, çaresi inek sütü yerine keçi ya da soya sütü içmektir.

Alerji Nasıl Oluşur? Alerji Oluşma Çeşitleri

En herkesin bir alerji ne olduğu hakkında bir fikir vardır. Alerjiler böylece, aslında, bu kabul edilebilir görünüyor Perfect Strangers bir kokteyl partide alerji belirtileri görüşmek üzere yaygındır.

Bir alerji bir normalde zararsız madde bir kişinin bağışıklık sisteminin anormal bir reaksiyondur. Alerjik olmayan bir kişi, ancak bir kişinin alerjik bu maddeye karşı herhangi bir tepki olurdu tetik karşılaştığında, vücudun alerji belirtilere neden olan kimyasal maddeler ile reaksiyona girer.

Out what alerjik reaksiyon sırasında ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Çocuklarda, alerjik hastalık ilk atopik dermatit (egzema) ya da gıda alerjileri olarak ortaya çıkar. Atopik dermatit olan çocuklar hem daha okul oluşma çağındaki çocuklar muhtemelen daha sonra alerjik rinit ve astım yakalanma riski altındadır;.

Tipik olarak, atopik dermatit uzak erişkin tarafından, gıda alerjileri birçok çeşit yapmak gider. Alerjik rinit ve astım, ancak, en sık ergen, genç ve genç yetişkin yıl boyunca, bir kişinin yaşamı boyunca devam olasılığı başlar. Alerjik belirtilerin şiddeti Ancak, mum olabilir ve azalmakta ve hatta geçici olarak bir kişinin ömrü boyunca kaybolur. Atopik Dermatit

Bu genellikle alerji ilk işareti ve 10 tüm çocukların% 20, bebeklik döneminde sık görülür. Atopik dermatit veya egzama, kaşıntı tarafından, tırmalamak ve sitelerde döküntü oluşumu ile karakterizedir. Döküntü genellikle kırmızı ve kuru, küçük kabarcık olabilir ve pul ve zaman içinde ooze.

Çocuk, bebek ve çok genç, bu döküntü ve yüz (özellikle yanaklarda), göğüs ve gövde, arka kafa karıştırmak kol ve bacaklar içerebilir.

Bu dağıtım nerede çocuk karalama yapabiliyor, yansıtır ve bu nedenle genellikle bebek bezi alan yedek.

Büyük çocuklarda ve erişkinlerde döküntü değişikliklerin yer klasik dirsek önünde deri ve arkasında diz dahil etmek. Gıda ve çevre alerjileri kötüleşmeye atopik dermatit gösterilmiştir.

Hakkında daha fazla bilgi edinin:

* Temel Atopik dermatit
* Tedavi Atopik dermatit

Gıda alerjileri
Gıda alerjileri her yaşta ortaya çıkabilir. Neredeyse Gıda alerjileri olan tüm insanlar, şişme, kaşıntı veya deri kızarıklık, suçlu yemek yeme sonucu ürtiker gibi deri belirtisi, olacaktır. Ancak onlar birkaç saat kadar gecikme olabilir Bu belirtiler genellikle söz konusu yemek yeme birkaç dakika içinde ortaya çıkar.

Gıda alerjileri diğer belirtileri mide bulantısı, kusma içerebilir, mide ağrıları, ishal, zorluklar (astım belirtileri), burun akıntısı solunum, hapşırma ve baş dönmesi. Bazı durumlarda, çocuk, şiddetli alerjik reaksiyon yaşayabilirsiniz denilen anafilaksi olan hayatı tehdit edici olabilir.

Hakkında daha fazla bilgi edinin:

* Temel Gıda alerjileri

Nazal Alerjiler
Alerjik rinit yetişkinlerin kadar% 30 ve yukarısı çocukların% 40 oluşur. Allerjik rinit belirtileri, burun akıntısı, kaşıntılı burun, gözler ve burun tıkanıklığı hapşırma içerir.

Bazı insanlar da-burun damla, alerjik shiners (koyu halkaları göz altında) ve burun üzerinde el hurma artış sürtünme gelen burun köprüden bir çizgi sonrası karşılaşabilirsiniz, bir işaret “alerjik selam” olarak adlandırdı.

Hakkında daha fazla bilgi edinin:

* Temel Alerjik rinit
* Tedavi Alerjik rinit

Astım
Alerjik astım önemli bir nedeni, tüm insanların yaklaşık% 8 görülür bir koşulu vardır. Rağmen her yaşta ortaya çıkabilir, bu en sık öncesi erkeklerde görülür-teen yıl ve kadınlarda genç yıllarda; astım çocuk ve genç erişkinlerde en sık görülen kronik bir hastalıktır. Bazen astım çok küçük çocuklarda teşhis ve zor olan bir astım uzman bir doktor gerekebilir.

Astım belirtileri şunlardır:

* Öksürük – Bu kim “öksürük-varyant astım, bazı kişilerde tek belirtisi olabilir.” Öksürük sık kesmek kuru ve alerjik ile daha kötü olabilir ve tetikler egzersiz sonrası. Öksürük sadece geceleri mevcut olabilir. Soğuk hava da bu belirti tetikleyebilir.

* Wheezing – Bu yüksek, müzikal tonda-bu kişilerde astım ve nefes ile oluşabilir ses gibi. Alerjik wheezing genellikle diğer astım belirtileri ile birlikte oluşur olsun egzersiz ile kötü olabilir ile tetikler.

* Nefes darlığı – astımı olan insanların çoğu sanki zaman yeterince hava almıyor konum, özellikle fiziksel veya alerjik bir tetikleyici mevcut kendilerini uygulamakla hissediyorum. Daha ağır astım ile insanlar dinlenme veya uyandırma gece boyunca bu belirti ile de nefes darlığı var.

* Göğüs gerginlik – Bazı insanlar bir duygu olarak birisinin sıkma veya onlara sarılma bu tarif. Çocuklar kendi göğüs acıyor veya hissediyor “komik” diyebilirsiniz.

Birçok astımlı egzersiz ile belirtiler var; bu mutlaka onların astım şiddetli veya kontrolsüz anlamına gelmez.

Hakkında daha fazla bilgi edinin:

* Temel Astım * Astım ile yaşamak

* Sizin Astım kontrol edilir?

Size ilginç bir hikayesi var mı nasıl ilk olarak alerjisi vardı belirlenir? Paylaşın hikaye ve diğer insanlar hakkında nasıl ki belirtiler alerji olduğunu anladım öğrenmek.

Источник: https://www.notusta.com/bebeklerde-alerji-belirtileri-11109/

Çocuk Allerjisi

Çocuklar ve Alerji

Alerji, alerjen denilen normalde zararsız olan maddelere karşı bağışıklık sisteminin gösterdiği aşırı duyarlılık reaksiyonlarıdır.  Başlıca alerjenler ev tozu akarları, polenler, küf mantarları, hayvan tüy ve epitelleri, besinler ve böcek zehirleridir.

Alerjik hastalıklarda genellikle üst ya da alt solunum yolları, göz, deri ve sindirim sistemi etkilenir.

Memorial Çocuk Alerji Bölümü’nde çocukluk çağında görülen astım, reaktif hava yolu hastalıkları, saman nezlesi (alerjik rinit ve alerjik rinokonunktivit), atopik dermatit (egzama), ürtiker (kurdeşen), besin alerjileri ve anafilaksinin tanısı ve tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Alerjik hastalıklar sadece bir organ sisteminin rahatsızlığı değildir. Alerjik hastalıklar bir bütün içerisinde değerlendirilmeli, tedavi planlanması sadece günü kurtarıcı değil uzun vadeli olarak yapılmalıdır.

Alerjik şikayetleri bulunan alerjik çocukların mutlaka bir çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmesi, takip ve tedavi edilmesi alerjik hastalıkların ileriki yıllardaki seyrini etkilemektedir.

Hastanın değerlendirilmesi sonrasında tanıya yönelik olarak laboratuvar testleri ya da alerji deri testleri uygulanmakta ve alerjik hastalıklara neden olan sorumlu alerjen tespit edilerek uygun öneriler yapılmaktadır. Ayrıca hastalara gerekli tıbbi tedavileri düzenlenmektedir.

Bunlara ek olarak hastanın takip sürecinde uygun hasta grubuna alerjen immünoterapisi (alerjen aşısı) uygulanabilir.

Oluşabilecek Hastalıklar:

Astım: Tekrarlayan öksürük, hışıltı ve nefes darlığı atakları ile seyreden çocukluk çağının en sık görülen kronik solunum yolu rahatsızlığıdır. Alerjen duyarlılığı astım gelişimindeki en önemli uyarandır.

Bunun yanı sıra solunum yolu enfeksiyonları, çevresel hava kirliliği gibi faktörler astımın kontrolünü güçleştirmektedir.

Astım tanı ve tedavisinde sorumlu alerjenin tespitine yönelik olarak yukarıda bahsi geçen testlerin yanı sıra solunum fonksiyon testleri de uygulanmakta, hastanın uzun dönem tedavisi planlanmaktadır.

Alerjik rinit (Saman nezlesi): Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve kaşıntısı, hapşırık, gözlerde sulanma ile klinik bulgu veren alerjik rinit sık görülen çocukluk çağı hastalıklarından biridir.

Tüm yıl boyunca gözlemlenebileceği gibi mevsimsel olarak özellikle ilkbahar aylarında artabilmektedir. Alerjik riniti olan çocukların hayat kalitesi, uyku düzeni, okul başarısı olumsuz etkilenebilir.

Alerjik rinit hastalığında; geniz etinde büyüme, orta kulakta sıvı birikimi, orta kulak iltihabı gelişimi, sinüzit gelişimi sık görülebilir. Alerjik rinit göz ardı edilmemesi gereken önemli bir sağlık problemidir.

Atopik dermatit (Egzama): Bebeklik egzaması olarak da adlandırılan atopik dermatit özellikle süt çocukluğu döneminde ciltte kuruluk, yanaklarda, kol ve bacaklarda, gövdede egzamatöz deri lezyonları ve kaşıntı ile karakterizedir.

Özellikle ek gıdalara geçiş sırasında besin duyarlılıkları atopik dermatit lezyonlarının alevlenmelerine neden olmaktadır.

Atopik dermatiti olan çocuklar ileriki yaşlarda diğer alerjik hastalıkların gelişimi açısından mutlaka takip altında olmalılardır.

Besin alerjileri: Besin alerjileri en sık ek gıdalara geçilen süt çocukluğu dönemi sırasında gözlemlenir. Besin duyarlılıkları toplumsal diyet alışkanlıkları ve yaşa bağımlı olarak farklıklar gösterebilmekle beraber inek sütü, yumurta, kuruyemişler, tahıllar ve balık en sık besin alerjisi nedenleridir.

Ürtiker: Alerjenle temas sonrası cildin üst tabakalarında yüzeyden kabarık, oldukça kaşıntılı deri lezyonları ile karakterize cilt bulgularıdır.

Halk arasında kurdeşen olarak da tanımlanır. Ürtikere bazen anjioödem denilen cildin alt tabakalarının ödemi ile karakterize şişlikler de eşlik eder.

Akut ürtiker ataklarından alerjenlere maruziyetin yanı sıra enfeksiyonlar da önemli rol oynar.

Anafilaksi: Birden fazla sistemin etkilendiği yaygın alerjik reaksiyon tipidir.  Bazı tablolarda hayatı tehdit edici boyutta olabilir ve hızlı tedavisi gereklidir.

Anafilaksi en sıklıkla besin alerjenleri ile temas sonrası, böcek sokmaları ve ilaç alerjileri sonrasında görülür.

Anafilaksi oluşumunu engellemeye yönelik olarak gerekli önlemlerin alınması, ebeveynlerin eğitimi ve acil tedavi planlanmasının yapılması gerekir.

Memorial Ankara Hastanesi

Источник: https://www.memorial.com.tr/bolumler/pediatrik-alerji/

Yonca Tabak Röportajı: Bebeklerde ve Çocuklarda Alerji | Anneysen.com

Çocuklar ve Alerji

Çocuklarda alerji, kendini çok değişik şekillerde belli edebilir. Bu belirtiler yaşa göre farklılık gösterebilir. Örneğin çocuk ilk doğduğunda alerji kendini;

 • Yanaklarda kızarma,
 • Kuruluk,
 • İsilik benzeri döküntü şeklinde belli eder.

Eğer alerji ilerlerse bu yanaklardaki egzama hali bütün vücuda yayılabilir. Kafada konak ve pişik oluşturabilir.

Minik kelebeğinin böyle bir sorunu varsa mutlaka oku: Bebeklerde Egzama (Atopik Dermatit) Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Çocuk 3 yaşına gelip de yuvaya başladığında ise bu kez;

 • Geçmeyen, uzayan soğuk algınlıkları,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Geçmeyen sümük ve geniz akıntısı şeklinde belirtilerle karşılaşılır.

Yine eğer bu durumun önü alınmaz alerjiye yönelik bir araştırma ve önlemde bulunulmazsa, bu kez bu uzayan enfeksiyonlar göğse inme dediğimiz duruma çevirir. Gece uyutmayan öksürükler, göğüste hırıltı ve nefes açıcı buhar tedavilerine yanıt veren, bunlarla ancak rahatlayan alerjik astım bronşit atakları yaşanmaya başlanır.

Genellikle aileler okul enfeksiyonlarını normal kabul ettiği için ancak durum bu kadar ilerlediğinde çocuk alerji uzmanına başvurur. Ancak aslında eğer daha uzayan ve bir türlü geçmeyen okul enfeksiyonları safhasında önlem alınıp tedavi edilmiş olursa alerjinin astım ataklarına dönmesi engellenebilir.

Bu noktada ailelerin 10 günü geçen ve tam olarak iyileşmeyen, “sıfır burun tıkanıklığı, sıfır burun akıntısı, sıfır balgam” düzeyinde bir iyiliğin kış boyu yaşanmadığı durumlarda “Bu okul enfeksiyonları herkeste var, sınıfta bütün çocuklar hasta.” demeyip erken safhada çocuk alerji uzmanlığına başvurması gerekir.

Tıkalı burun beslenme ve uyku düzenini de etkileyen bir şey. Her şeyi öğren: Gel Nefes Gel: Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Hakkında Her Şey

2. Alerji genellikle kaç yaşından sonra sona erer?

Ben bu soruya “Alerji geçmez, şekil değiştirir.” şeklinde cevap veriyorum. Doğumdan sonraki ilk yıllarda egzama ve gıda alerjisi şeklinde başlayan alerji, ilkokul çağında ağırlıklı olarak ev tozu alerjisine, ergenlik çağında ise polen alerjisine döner.

Gıda alerjisi çoğu kez geçmiş gibi görünse de sorumlu alerjik gıdaya kısmi reaksiyon içten içe devam edebilir. İlkokul çağında sadece ev tozu alerjisi varken ergenlikte hem ev tozu hem polen alerjisi şeklinde bir tablo ile karşılaşılabilir. Özetle, alerji çoğu kez kartopu gibi büyüyerek devam eder.

Gıda alerjisi için 3 yaşında geçiyor şeklinde yayılan bilgi, eksik bir bilgidir. 3 yaşında geçtiği iddia edilen süt ve yumurta alerjileri %50 çocukta geçer. Yani iki çocuktan birinde devam eder. O yüzden bu bilgiyi genellemek doğru değildir.

Alerjinin devam ettiği çocuklarda gıda alerjisinin ortaya çıkış şekli de şekil değiştirir.

 • İlk yıllarda ağırlık egzama şeklinde iken ilerleyen yıllarda gıda alerjisine bağlı reflü ve bunun yol açtığı solunum yolu hastalıkları, sinüzit ve astım daha ön plana geçer.
 • Astım ile ilgili de ergenlikte geçtiği şeklinde bir bilgi vardır ama bu da eksiktir. Yine tekrarlayan alerjik bronşit atakları yaşayan 2 çocuktan 1’inde astım, ergenlikte belirti vermemeye başlar ancak bu çoğu kez alerji ortadan kalktığı için değil, çocuğun akciğerleri ergenlik nedeniyle erişkin boyutuna ulaştığı ve bu nedenle daha az daraldığı içindir.
 • Astım geçmiş gibi görünse de çoğu zaman alerji devam eder ve 30-40 yaşlarında pek çok erişkinde yeniden belirti vermeye başlar. Bu yönde alerjik vücut yapısının ömür boyu devam eden bir süreç olduğunu bilmek, ilerleyen yaşlarda çeşitli şekillerde ortaya çıkış halleri ile ilgili bilinçli olmak, hastalığı erken safhada yakalayıp tedavi etmek açısından önemlidir.

Bunu da oku: 6 Soruda Bebeklerde Gıda Alerjileri Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Gıda alerjilerinin yüzde doksanından beş ana gıda sorumlu bulunmuştur.

 1. İnek sütü ve süt ürünleri,

 2. Yumurta,

 3. Buğday vb tahıllar,

 4. Kuru yemişler,

 5. Balık.

Tabii bunlarla çapraz reaksiyona girebilecek, inek eti ve tavuk eti de özellikle bebeklerdeki gıda alerjilerinde diyetten çıkarılan gıdalar içinde yer alır.

4. Sizin hastalarınızda en sık karşılaştığınız alerji türleri hangileri?

 • Çoğunlukla en sık ev tozu alerjisi,
 • Çimen-çayır otu poleni alerjisine bağlı alerjik astım bronşit ve alerjik rinit,
 • Gıda alerjisine bağlı alerjik egzama ve reflü.

Tabii bunların dışında tekrarlayan sinüzitler, alerjik geniz eti büyümesi, geçmeyen burun tıkanıklıkları ve balgamlı öksürükler de yer alıyor ve bunların hepsinin de nedeni alerji olmuyor.

Bağışıklık yetersizlikleri, burun kemiği eğrilikleri, alerji dışı reflü tabloları da aynı alerjinin verdiği belirtilere yol açabildiği için durumun altta yatan nedenleri araştırılırken bunlar da göz önünde bulunduruluyor ve alerji dışı teşhisler konabiliyor.

5. Alerjik astım ve reflü arasında nasıl bir bağlantı var?

Bu anlamda astımın tanımı çok önemli. Alerjik astım bir hava alamama değil; hava verememe hastalığıdır. Yani astımda daralan bronşlardan akciğerlere giren hava dışarı atılamaz. İçerde hava hapsi olur. Dolayısıyla akciğerler aşağıdan yukarı genişler ve göğüs kafesi ile karın boşluğunu ayıran ve mide başını sarıp yemeklerin yukarı kaçmasını engelleyen diyafram kasını aşağı iter.

Diyafram aşağı itilince de mide başını yeterince saramaz ve mideye giren yemekler yemek borusundan yukarı kaçmaya başlar. Bu durumun adı reflüdür.

Reflü, astımın bu doğası gereği astımlı çocukların %80-90’ında mevcuttur. Astım reflüye neden olduğu gibi reflü de mide özsuyunun akciğerlere kaçması sonucu astımı kötüleştirir.

Dolayısıyla, tedavi bu durum göz önünde bulundurularak yapılmazsa astım tedavisi başarısız kalır.

6. Alerji çocukta büyüme/gelişim geriliğine neden olur mu?

Alerji tek başına çocukta büyüme geriliğine neden olmaz.

Ancak alerjinin ortaya çıkış şekli eğer alerjik astım şeklinde ise,

 • Çocukta ağır astım atakları yaşanıyorsa,
 • Çocuğun gece uykuları ve beslenmesi bu nedenle bozuluyorsa büyüme geriliği görülebilir.

Özellikle alerjik nezle ciddi burun tıkanıklığına ve tekrarlayan sinüzitlere neden olur. Gece boyu burun tıkanıklığı nedeniyle çocuk defalarca soluksuz kalarak uyanır.

Öte yandan astım atakları özellikle gece sabaha karşı gelir ve çocuğu öksürükle uyandırır. Büyüme hormonu çocuklarda gece uykuda salınır ve bu uyku bozukluğu, büyüme hormonu salgılanmasını aksatır.

Alerjide görülen büyüme geriliği çoğu zaman alerjiyi tedavi eden kortizonlu sprey ilaçlara bağlanır ve çoğu zaman bu korku ile tedavi uygulanmaz; ancak bu böyle değildir.

Kortizonlu astım spreyleri mikrogram yani çok düşük dozda kortizon içermektedir ve bunların uzun yıllar kullanılsa bile büyüme geriliği yapmadığı kanıtlanmıştır.

Tam tersine hastalığın kendisi yani ağır ve kontrolsüz astım tedavi edilmediğinde büyüme geriliğine neden olmaktadır.

Bu nedenle eğer gece uyutmayan öksürükler nedeniyle evde sık sık buhar tedavisine başvurmak gerekiyorsa ailelerin bir an evvel hastalığın kökten çözümü yolunda bir tedavi sürecine başlaması önemlidir.

Hepsini öğrenmelisin: Tüm Çeşitleri, Nedenleri ve Tedavisiyle Bebeklerde ve Çocuklarda Alerji

7. Alerjiye karşı özel beslenme programı nasıl sonlandırılmalı? Diyet açma süreci nasıl olmalı?

Alerjik tablodan sorumlu gıda, testlerde saptanmışsa veya deneme yanılma usulü ile sorumlu gıda tespit edilmişse, tabii hemen bu gıda diyetten çıkarılır. Ancak diyetin geri açılması aşamasında testlerin negatifleşmesi esas alınmaz. Testler negatif olsa bile çocukta alerjik tepki devam edebilir. Bu yönde klinik belirtilerin varlığı gözlenmelidir. Asıl sorun bu noktada çıkmaktadır.

Çoğu çocukta gıda alerjisi ilk belirtisini atopik egzama şeklinde veya benzeri bir cilt döküntüsü şeklinde verdiği için çoğu aile eğer döküntü olmuyorsa o gıdayı tolere ediyor şeklinde yorumlar tabloyu ve diyeti iyice açar. Oysa hangi belirtilerin takip edileceği uzmanlık ister.

Gıda alerjileri çoğu zaman cilt tutulumu ile birlikte mide bağırsak sitemini de tutarak reflüye neden olur. İlla ki bariz reflü olması gerekmez, sadece iştahsızlık, ses kısılması, ağız kokusu gibi belli belirsiz bulgularla seyreden reflü durumları vardır. Bu sessiz reflü atakları sonucunda çocukta ateş, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük gibi durumlar gelişebilir.

Dolayısıyla bir gıdanın çocuğa dokunmadığını söyleyebilmek için cilt reaksiyonunun yanında reflü bulgularının da olmadığından emin olmak gerekir. Bu noktada çocuk alerji uzmanlığının yakın takibinde gıda açma yapılması gerekir. Aksi takdirde gizli reflü sonucu astım gelişme riski doğar.

8. Emziren anne diyet yaptığında sütünün besin değeri düşer mi?

Tabii, emziren annelerden çocukta gıda alerjisi şüphesi doğduğunda bazı ana gıdalar kesilir. Ancak bunların yerine mutlaka dokunmayan alternatifler konur. Anne sütünün kalitesi bu anlamda çok fazla etkilenmez.

Sonuçta etini, sebzesini, meyvesini yiyen bir annede bir eksiklik olmaz. Sadece anneye mutlaka kalsiyum takviyesi yapılması gerekir ki bu zaten anne diyet yapsın yapmasın şarttır. Ancak diyet ve kısıtlanma hissi çoğu zaman anneleri psikolojik olarak yıpratmaktadır. Bu durum anne sütünün miktarına etki edebilmektedir.

Sütün azsa oku: Binlerce Kez Teşekkürler: Anne Sütü Yapan Yiyecekler

Источник: https://www.anneysen.com/1-6-yas-cocuk/makale/cocuk-sagligi-ve-hastaliklari-prof-dr-yonca-tabak-cevapladi-cocuklarda-alerji-hakkinda-annelerin-kafasina-takilan-8-soru_10938

Çocuklarda Alerji – İstanbul Alerji Merkezi

Çocuklar ve Alerji

Günümüzün en önemli sorunlarından birisi alerjik hastalıklardır. Çocuklarda alerji hastalıkların görülme sıklığı her geçen gün arttığı görülmektedir.

İstanbul’da yapılan çalışmalarda her 6-7 çocuktan birinde astım olduğu, her 10 çocuktan birinde alerjik nezle ve her 20 çocuktan birinde egzama görüldüğü bildirilmektedir. Bu alerjik hastalıklardaki artış sadece Türkiye’de değil neredeyse bütün dünyada her yıl artmaktadır.

Çocuklarda görülen alerjik hastalıkların çocuk alerji uzmanları kontrolünde teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir.


Çocuklarda görülen başlıca alerjik hastalıklar astım, alerjik nezle, hışıltılı çocuk (Wheezing İnfant), egzama (Atopik Dermatit), ürtiker (Kurdeşen), kontakt dermatit, göz alerjisi, gıda, alerjisi, ilaç alerjileri, böcek alerjileri, mesleki alerjiler, anaflaksi (Alerjik şok), herediter anjioödemdir.

Çocuklarda Alerjik Hastalıklar

Çocuklarda alerjik hastalıklardan en sık görüleni astımdır. Astımın en önemli belirtileri sık öksürük, sık hırıltı, nefes sıkışması ve egzersiz sonrası nefes sıkışmasıdır. En önemli nedeni genetik ve çevresel faktörlerdir.

Astımın %90 nedeni alerjenlere karşı gelişen alerjidir. En sık sorumlu alerjenler ise ev tozu akar, polenler, küflerdir. Hava kirliliği, sigara, diyet, hijyen gibi bir çok çevresel faktörler de astım gelişmesine katkıda bulunur.

Astımın tetikleyicilerinin de bilinmesi gerekir. Astımlı olan çocukların akciğerleri önemli derecede hassas olduğu için çeşitli nedenlerle astım belirtileri ortaya çıkabilir.

Bu astım belirtilerini ortaya çıkaran nedenlere astımın tetikleyicileri denilmektedir. Gribal enfeksiyonlar astımlı çocuklarda en büyük tetikleyici faktördür.

Gribal enfeksiyon hassas olan akciğerlerdeki bronşlarında daralma yaparak düzelmeyen öksürüklere ve astım atağına neden olabilmektedir.

Diğer astım belirtilerini ortaya çıkaran ve hatta krizine sokan astım tetikleyicisi sigara dumanıdır. Astımlı çocukların akciğerleri kokuya karşı çok hassastır. Kokular astımlı çocuklarda ve yetişkinlerde öksürüklerin ortaya çıkmasına ve hatta astım krizine neden olabilmektedir.

Bu nedenlerle astımlı çocukların tedavisinde sigara dumanından kaçınmak çok önemlidir. Balkanda veya mutfakta sigara içilmesi de sigaranın çocuklara zarar vermesini engelleyecek bir yaklaşım değildir.

Çünkü sigara içen kişinin üzerine sinen koku da astımlı çocukta öksürüklere neden olur.

Astımlı çocukların akciğerlerinde hassasiyet olduğu için parfümden ve parfümlü temizlik malzemelerinden kaçınmak gerekir. Çamaşırların da parfümsüz temizlik malzemeleriyle yıkanması daha doğru olacaktır. Parfümlü temizlik ürünü ile yıkanan çamaşırlar çocuklarda öksürüğe neden olabilir.

Evde sigara içilmemesi, evde temizlik yapılırken kokusu olmayan temizlik maddelerinin kullanılması, çamaşırların da kokusu olmayan parfümsüz deterjanlarla yıkanması çok önemlidir.

Alerjik Nezle

Alerjik nezle de astımlı çocukların çoğunda vardır. Genellikle birlikte görülür. Alerjik nezlenin en önemli belirtileri de sık nezle, peşpeşe hapşırma, burun kaşınması ve burun tıkanmasıdır.

Çok kolay sinüzit olurlar ve bu nedenle sık sık antibiyotik kullanmak zorunda kalınır. Astımlı çocuklarda mutlaka alerjik nezlenin de belirtileri aranmalıdır.

Astımı tetikleyen faktörler alerjik nezlenin belirtilerini de tetikleyebilir.

Hışıltılı çocuklar ilk 3 yaşta sıklıkla görülür. 1 aydan uzun süren hırıltı, 2 defadan fazla hırıltı olması durumunda hırıltılı çocuktan bahsedilir. Başta astım olmakla birlikte birçok nedenle hırıltı gelişebilir. Tekrarlayan hırıltı nedenlerinden biri de reflüdür. Reflü de özellikle 1 yaşın altındaki çocuklarda sorun olabilmektedir.

Egzama ise bebeklikte yüzde kızarıklık ile başlayan daha sonra eklemlerde kızarıklık kaşıntı şeklinde belirti veren bir durumdur. Ciltleri kurudur ve hassastır. En sık nedeni de gıda alerjileri ve cildin yapısındaki bozukluklardır.

Egzamanın nedeni ortaya çıkarılmazsa sık sık belirtiler tekrarlar.

Ciltleri çok hassas olduğu için nemlendirici kullanılması ve yün kıyafetlerin kullanılmaması, kurutucu sabun ve şampuan kullanılmaması, sıvı ve alerjik olmayan deterjanlarla çamaşırların yıkanması faydalı olabilir.

Gıda alerjileri de sıklıkla karşımıza çıkan bir alerjik hastalıktır. İlk 1 yaştaki çocukların yaklaşık %6-7 kısmında görülmektedir. En sık neden ise yumurta ve inek sütü alerjisidir.

Bu iki gıda dışında buğday, soya, fındık, fıstık, ceviz gibi çerezler, balık ve kabuklu deniz ürünleri de diğer en önemli besin alerjisi nedenleridir.

Ciltte kaşıntı, egzama, kakada sümüklenme, kakada kan görülmesi, kabızlık, kusma, reflü gibi belirtiler varsa gıda alerjileri akla getirilmelidir.

Böcek Alerjisi

Böcek alerjilerinden en tehlisi ise arı alerjisidir. Arı sokması sonrası nefes sıkışması baş dönmesi gibi belirtiler olmuşsa mutlaka çocuk alerji uzmanlarınca temasa geçilmesi ve gerekirse aşı tedavisine başlanması önemlidir.

İlaç alerjileri de çok önemlidir. Penisilin başta olmak üzere bir çok antibiyotik alerjisi ve lokal anestezik maddeleri alerjileri başlıca ilaç alerjileridir. İlaç alerjileri çocuklarda da önemli bir alerjiye neden olabilmektedir. İlacın alımından sonra eğer alerjisi varsa dakikalar içinde ciddi alerjik reaksiyonlara neden olarak hayati tehye neden olabilmektedir.

Çocuklarda görülen alerjik hastalıkların teşhisinde ve tedavisine en önemli sorunlardan biri de ailelerin hangi doktora gidecekleri konusundaki bilgi eksiklikleridir. Çocuklarda görülen alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisi konusunda çocuk alerji uzmanları en deneyimli olan uzmanlardır.

Çocuk alerji uzmanları çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olduktan sonra çocuklarda görülen alerjik hastalıklar konusunda eğitim alan ve bu eğitimleri sonunda çocuk alerji uzmanı diploması (yeni adıyla çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanı) alan uzmanlardır.

Bu nedenle çocuklarda görülen alerjik hastalıkların çocuk alerji uzmanlarınca değerlendirilmesi çok önemlidir.

Prof. Dr. Ahmet Akçay

Çocuk Alerji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı

Источник: https://www.istanbulalerji.com.tr/cocuklarda-alerji/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть