Çocuklar ve Alerji

Çocuk Allerjisi

Çocuklar ve Alerji

Alerji, alerjen denilen normalde zararsız olan maddelere karşı bağışıklık sisteminin gösterdiği aşırı duyarlılık reaksiyonlarıdır.  Başlıca alerjenler ev tozu akarları, polenler, küf mantarları, hayvan tüy ve epitelleri, besinler ve böcek zehirleridir.

Alerjik hastalıklarda genellikle üst ya da alt solunum yolları, göz, deri ve sindirim sistemi etkilenir.

Memorial Çocuk Alerji Bölümü’nde çocukluk çağında görülen astım, reaktif hava yolu hastalıkları, saman nezlesi (alerjik rinit ve alerjik rinokonunktivit), atopik dermatit (egzama), ürtiker (kurdeşen), besin alerjileri ve anafilaksinin tanısı ve tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Alerjik hastalıklar sadece bir organ sisteminin rahatsızlığı değildir. Alerjik hastalıklar bir bütün içerisinde değerlendirilmeli, tedavi planlanması sadece günü kurtarıcı değil uzun vadeli olarak yapılmalıdır.

Alerjik şikayetleri bulunan alerjik çocukların mutlaka bir çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmesi, takip ve tedavi edilmesi alerjik hastalıkların ileriki yıllardaki seyrini etkilemektedir.

Hastanın değerlendirilmesi sonrasında tanıya yönelik olarak laboratuvar testleri ya da alerji deri testleri uygulanmakta ve alerjik hastalıklara neden olan sorumlu alerjen tespit edilerek uygun öneriler yapılmaktadır. Ayrıca hastalara gerekli tıbbi tedavileri düzenlenmektedir.

Bunlara ek olarak hastanın takip sürecinde uygun hasta grubuna alerjen immünoterapisi (alerjen aşısı) uygulanabilir.

Oluşabilecek Hastalıklar:

Astım: Tekrarlayan öksürük, hışıltı ve nefes darlığı atakları ile seyreden çocukluk çağının en sık görülen kronik solunum yolu rahatsızlığıdır. Alerjen duyarlılığı astım gelişimindeki en önemli uyarandır.

Bunun yanı sıra solunum yolu enfeksiyonları, çevresel hava kirliliği gibi faktörler astımın kontrolünü güçleştirmektedir.

Astım tanı ve tedavisinde sorumlu alerjenin tespitine yönelik olarak yukarıda bahsi geçen testlerin yanı sıra solunum fonksiyon testleri de uygulanmakta, hastanın uzun dönem tedavisi planlanmaktadır.

Alerjik rinit (Saman nezlesi): Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve kaşıntısı, hapşırık, gözlerde sulanma ile klinik bulgu veren alerjik rinit sık görülen çocukluk çağı hastalıklarından biridir.

Tüm yıl boyunca gözlemlenebileceği gibi mevsimsel olarak özellikle ilkbahar aylarında artabilmektedir. Alerjik riniti olan çocukların hayat kalitesi, uyku düzeni, okul başarısı olumsuz etkilenebilir.

Alerjik rinit hastalığında; geniz etinde büyüme, orta kulakta sıvı birikimi, orta kulak iltihabı gelişimi, sinüzit gelişimi sık görülebilir. Alerjik rinit göz ardı edilmemesi gereken önemli bir sağlık problemidir.

Atopik dermatit (Egzama): Bebeklik egzaması olarak da adlandırılan atopik dermatit özellikle süt çocukluğu döneminde ciltte kuruluk, yanaklarda, kol ve bacaklarda, gövdede egzamatöz deri lezyonları ve kaşıntı ile karakterizedir.

Özellikle ek gıdalara geçiş sırasında besin duyarlılıkları atopik dermatit lezyonlarının alevlenmelerine neden olmaktadır.

Atopik dermatiti olan çocuklar ileriki yaşlarda diğer alerjik hastalıkların gelişimi açısından mutlaka takip altında olmalılardır.

Besin alerjileri: Besin alerjileri en sık ek gıdalara geçilen süt çocukluğu dönemi sırasında gözlemlenir. Besin duyarlılıkları toplumsal diyet alışkanlıkları ve yaşa bağımlı olarak farklıklar gösterebilmekle beraber inek sütü, yumurta, kuruyemişler, tahıllar ve balık en sık besin alerjisi nedenleridir.

Ürtiker: Alerjenle temas sonrası cildin üst tabakalarında yüzeyden kabarık, oldukça kaşıntılı deri lezyonları ile karakterize cilt bulgularıdır.

Halk arasında kurdeşen olarak da tanımlanır. Ürtikere bazen anjioödem denilen cildin alt tabakalarının ödemi ile karakterize şişlikler de eşlik eder.

Akut ürtiker ataklarından alerjenlere maruziyetin yanı sıra enfeksiyonlar da önemli rol oynar.

Anafilaksi: Birden fazla sistemin etkilendiği yaygın alerjik reaksiyon tipidir.  Bazı tablolarda hayatı tehdit edici boyutta olabilir ve hızlı tedavisi gereklidir.

Anafilaksi en sıklıkla besin alerjenleri ile temas sonrası, böcek sokmaları ve ilaç alerjileri sonrasında görülür.

Anafilaksi oluşumunu engellemeye yönelik olarak gerekli önlemlerin alınması, ebeveynlerin eğitimi ve acil tedavi planlanmasının yapılması gerekir.

Memorial Ankara Hastanesi

Источник: https://www.memorial.com.tr/bolumler/pediatrik-alerji/

Çocuklarda alerji belirtileri ve tedavisi

Çocuklar ve Alerji

Alerjiler son derece yaygındır. Alerjiler, vücudun bağışıklık sisteminin bir kısmının, normalde vücudu yabancı maddelerden korumaya yardımcı olan karmaşık özel hücreler ve dokular ağının aşırı reaksiyonudur.

Vücudun bağışıklık sistemi, genellikle yabancı veya potansiyel olarak zararlı maddelere tepki verdiği gibi bazen zararsız olan maddelere de yanlış tepkiler verebilir. Sonuç olarak, bağışıklık sistemi, bu yabancı veya potansiyel olarak zararlı maddelerle savaşmak için kan akışına salınan IgE antikorları ve histamin gibi maddeler üretir.

Bu vücudun farklı bölgelerinde bir reaksiyon başlatır ve alerji belirtileri gelişir. Alerjik reaksiyonlardan etkilenebilecek bazı organlar gözler, burun, cilt, akciğerler ve sindirim sistemidir.

Alerjik reaksiyonları tetikleyen maddeler alerjenler olarak bilinir. En yaygın alerjenler gıdalardır (özellikle süt, yumurta, kuruyemiş, soya, buğday, çilek, balık ve kabuklu deniz ürünleri).

Bazı hayvanlar (arılar vb.

), polen, çimen, hayvan kepeği (köpekler, kediler, atlar, tavşanlar), evde oluşan tozlar, küf sporları, bazı kimyasallar (örneğin sigara dumanı) ve bazı ilaçlar, özellikle antibiyotikler yaygın alerjenlerdir.

Alerji belirtileri

Alerjiler, çocuğun yaşına ve vücuttaki hangi organın alerjik reaksiyondan etkilendiğine bağlı olarak birçok farklı belirtilere neden olabilir.

– Alerjik reaksiyon cildi etkileyerek döküntüye neden olabilir. Kurdeşen yaygın bir alerjik belirtidir.

– Sindirim sistemi alerjileri mide bulantısı, kusma, ishal ve mide kramplarına neden olabilir.

– Burnu etkileyen alerjiler en yaygın olanıdır ve genellikle solunum sistemini etkileyen alerjenlerden kaynaklanır.

– Saman nezlesi veya alerjik rinit adı verilen burun alerjileri, nefes darlığı veya burun akıntısına, hapşırmaya, öksürüğe, göz kızarmasına ve sulanmasına neden olabilir.

– Alerjisi olan küçük çocuklarda astım semptomları olabilir: hızlı, az nefes alma, hışıltı ve kuru öksürük.

Anafilaktik alerjik reaksiyonlar

Nadir durumlarda alerjik reaksiyon hayatı tehdit edici olabilir; buna anafilaksi denir. Bir anafilaktik reaksiyon, genellikle vücudun birden fazla bölümünü etkiler ve şiddetli olabilir. Hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Tedaviye hemen başlanmazsa hayatı tehdit edebilir.

İlk semptomlar genellikle kaşıntı, ağız, dudak ve boğazda yanma veya karıncalanma hissidir. Gözlerin, ağzın ve dudakların çevresinde şişmeler olabilir ve bu durumu genellikle cilt döküntüsü takip edebilir. Ağız ve boğazdaki mukoza zarları şişerek yutma ve solunumda zorluklara neden olabilir.

Anafilaksi ayrıca dolaşımı da etkileyebilir ve çocuğun cildi soluk, soğuk ve terli olabilir. Kan basıncı düştükçe nabız artar ve çocuk bayılma tehsiyle karşı karşıya kalır. Diğer anafilaksi semptomları, karın ağrısı, kusma, ishal, kramplar ve uyuşukluktur.

Alerjiler nasıl önlenir

– Çocuğu alerjik olduğu maddeden tamamen uzak tutmak mümkün değilse, çocuğun alerjene maruz kalmasını en aza indirmek önemlidir.

– Toza alerjisi olduğu bilinen durumlarda, çocuğun yatak odasında duvardan duvara halı ve toz yapabilecek türde perde kullanmaktan kaçının. Yastık ve şilteler için alerji kılıflar kullanın. Oyuncakları temizleyin ve bir dolapta saklayın. Evdeki tüm odaları düzenli olarak temizleyin.

– Köpek veya kedilere alerjisi olan çocuklar için bu evcil hayvanları evin içinde bulundurmamalı ve ev dışında da çocuk, bu hayvanlardan uzak tutulmalıdır.

– Özellikle bazı gıda alerjileri durumunda, çocuğun tüm akrabalarına, arkadaşlarına ve çocuğun okuluna mutlaka bu durumu bildirin.

– Polene alerjisi olan çocuklar, polen mevsimi boyunca pencereleri kapalı bir odada yatmalı ve yatmadan önce saçlarını yıkamalıdır. Klima alerji mevsimi boyunca yardımcı olabilir.

– Bilinen alerjisi olan tüm çocukları sigara dumanından uzak tutun, çünkü bu durum çocuğun alerji durumunu kötüleştirebilir. Sigara içilebilen yerlerden kaçının.

Alerji tedavisi

Çocuğunuzun alerjisi olabileceğinden şüpheleniyorsanız, bir doktora başvurun. Bazı durumlarda, doktor tanı koymak için bazı kan veya cilt testleri isteyebilir. Astım belirtileri varsa, akciğer fonksiyon testi de uygun olabilir.

Bu önlemlere rağmen belirtiler devam ettiğinde, çeşitli alerji ilaçları kullanılabilir. Bazı ilaçlar alerjik durumlar başlamadan önce alerjik reaksiyonları durdurur veya yavaşlatır. Bu ilaçlar burun spreyleri, göz damlaları, ağızdan alınan haplar veya sıvılar şeklinde olabilir.

Alerjene karşı antikorlar üreterek çalışırlar, gelecekte oluşabilecek ciddi alerjik reaksiyonları önlerler.

Daha önce anafilaktik veya ciddi alerjik reaksiyonu olan çocuklar, alerjik reaksiyon durumunda enjekte edebileceği bir doz epinefrin taşımalıdır. Epinefrin, solunumu artırmak, kan basıncını artırmak ve alerjik reaksiyonu azaltmak için hava yollarını açmaya yardımcı olan bir hormondur. Ciddi alerjik reaksiyon durumunda çocuk hemen acil servise götürülmelidir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/cocuklarda-alerji-belirtileri-ve-tedavisi.html

Çocuk ve Alerji

Çocuklar ve Alerji

Alerji vücudumuzun bağışıklık sisteminin çevremizde bulunan ve zararlı olmayan bazı maddelere karşı, (ki bunlara alerjen denir) aşırı şeklide ve anormal bir reaksiyon vermesidir.

Bağışıklık sistemimiz çevremizde bulunan ve vücudumuza burun, nefes yolları, barsaklar ve deriden giren yabancı ve zararlı maddelere karşı yaşamı devam ettirmek için engelleyici reaksiyonlar verir. Bu reaksiyonla bağışıklık sistemi hücreleri zararlı maddeleri ortadan kaldırır yada girmelerini engeller.

Alerjide ise bağışıklık sistemi bundan bir miktar farklı bir yolla ve vücut için zararlı olmayan maddelere karşı ancak vücut için zararlı olan aşırı bir reaksiyon verir. Bu reaksiyon alerjinin görüldüğü organda kronik bir yangı şeklinde devam eder ve bazen geriye dönüşümsüz değişikliklere yol açabilir.

Her ne kadar alerji denilince akla deride kaşıntı, burun akıntısı ve hapşırma gelse de alerjenin etkilediği organa göre bir çok farklı alerjik hastalık vardır.

Bunların başında alerjik bronş astımı, alerjik burun ve göz nezlesi (saman nezlesi, bahar nezlesi ve tıbbi adıyla alerjik rinokonjoktivit), besin alerjisi, ilaç alerjisi, deri alerjisi (bebeklik egzeması, egzema ve tıbbi adıyla atopik dermatit), hayvan alerjisi,böcek alerjisi ve çalışılan ortamdaki maddelere karşı olan mesleki alerjiler gelmektedir.

Buna neden olan çevrede bulunan alerjen genelde ev içi alerjenler ve ev dışı alerjen olarak ikiye ayrılır. Bu ayırımın nedeni alerjen tipine göre alerjik hastalığın tipinin ve bulgularının değişmesidir. Örneğin en sık ev içi alerjen olan ev tozunda bulunan ve akar denilen böcekçiklerdir.

Akarlar tüm yıl, dört mevsim boyunca alerjiye neden olurlar. Buna karşın ev dışı alerjenlere en iyi örnek ot, ağaç ve çiçeklerin polenleri olup daha çok bahar mevsimlerinde alerjiye neden olur.

Tabi ki besin, ilaç ve böcek gibi bu sınıflamaya tam girmeyen alerjenlerle de karşılaşma değişik zamanlarda ve ortamlarda olabilir.

Çocuklar Neden Alerjik Hastalığa Sahip olur ?

Alerjik hastalığın çıkmasının temel nedeni alerjene karşı verilen reaksiyonda anne babadan gelen kalıtsal bir alerjik yatkınlığın olmasıdır.

Bu yatkınlığın olması nedeniyle bebeklik döneminde itibaren çevredeki alerjenlere karşı vücut duyarlı ve reaktif hale gelmekte ve daha sonra yineleyen karşılaşmalar nedeniyle alerjik hastalık gelişimini tamamlamaktadır.

Ayrıca tabiki hastalığın gelişmesi ve doğasını tamamlaması için çevrede yeterli alerjen konsantrasyonu bulunmalıdır.

Bu nedenle alerjik hastalıklara genetik yatkınlık ve çevresel etkenlerin bir arada bulunması ile gelişen kronik hastalıklardır. Bu nedenle insandan insana bulaşmazlar ve taşınmazlar.

Ailesel yatkınlık için en önemli gösterge alerjik hastalığa sahip olan anne babanın çocuklarında alerjik hastalığın normal toplumdaki çocuklara göre daha yüksek sıklıkta görülmesidir.

Örneğin genel olarak bir toplumdaki alerjik hastalık sıklığı ve riski toplam olarak (alerjik astım, saman nezlesi….

) ortalama % 20 olarak gözlenirken, alerjik hastalığa sahip olan çocuğun riski % 45’ e, eğer hem anne hem de baba alerjik hastalığa sahip iken bu risk % 70’ e çıkmaktadır. Ayrıca bilinmesi gerekir ki bir kişi ev tozu akarına karşı alerjik iken diğer bir kişinin niçin sadece polene karşı alerjik olduğunun nedeni de genetik yatkınlıktır.

Alerjik Hastalık Çocukda Ne zaman Başlar ?

Genetik yatkınlık ve çevredeki alerjenin bir araya gelmesi ile önce vücutta bebeklik döneminden itibaren bir duyarlılaşma oluşur. Bu duyarlılık sonucu bağışıklık sistemi normalde bu maddeye karşı salgılamaması gereken IgE adında bir antikor salgılar.

Bu antikor kan dolaşımı ile vücudun her tarafına dağılarak bağışıklık sistemi hücrelerine yapışır. Eğer alerjen vücuda bir daha ulaşırsa hemen onu tanır ve çok şiddetli bir reaksiyon verir.

Bu reaksiyon esnasında bağışıklık sisteminden salgılanan binlerce madde alerjenin etki yarattığı organda anormal şiddette bir alerjik yangı oluşturur ve hastalığın bulgularının çıkmasına neden olur.

Bu eğer alerjik yangı burunda ise hapşırma, burun akıntısı, burun kaşıntısı, gözlerde yanma sulanma ile karakterli olan saman nezlesine, akciğerde bronşlarda ise hırıltılı nefes alıp verme, nefes darlığı ve koyu balgam çıkarma ile ortaya çıkan alerjik bronş astımına, deride ise kaşıntı, kızarıklık ve kuruluğa neden olan alerjik egzemaya, barsakta ise karın ağrısı, ishal, kusma ve barsaklar dışında bir çok bulguya neden olan besin alerjisine vs neden olur . Alerjiye neden olan bağışıklık sistemimizin çevremizdeki alerjenlere olan anormal ve şiddetli reaksiyonu olduğu ve bağışıklık sistemi hücreleri vücudumuzda kan dolaşımı olan her yerde olduğu için alerji bulguları yalnızca o organda değil bir çok ayrı organda görülebilir. Örneğin sadece migren tipi baş ağrıları, göğüs ağrıları, hareketsiz yaşama isteği, inatçı öksürük, sık sık ve uzun süreli nezle olma, çocuklarda büyüme de gerilik gibi bulgular da alerji nedenli olabilir.

Источник: http://www.populermedikal.com/2014/03/22/cocuk-ve-alerji/

Çocuklarda Alerji Belirtileri Nasıl Anlaşılır ve Tedavisi Nasıl yapılır?

Çocuklar ve Alerji

Çocukta alerji olduğundan şüpheleniyorsanız ilk yapacağınız iş doktora gitmek olsun. Çocuğunuz için uzman kontrolü tarafından çocuklarda alerji testi uygulamaları bulunuyor.

Erken Teşhis Önemli

Çocukta alerji deri testleri veya kan testleriyle bebeğinizin neye alerjisi olduğunu kısa süre içerisinde anlaşılır. Bu duruma erken teşhis koymanın en önemli noktası ise, sizin şüphelendiğiniz gıdaların neler olduğunu doktorunuza söylemek olacaktır.

Tabii daha önce çocuklarda alerjik astım belirtileri ya da çocuklarda alerjik bronşit gibi konular hakkında bilgi sahibiyseniz doktorunuza belirtileri gördüğünüzü anlatabilirsiniz. Ama çocuğunuz için en doğru en iyi kararı çocuk alerji uzmanı verecektir.

Testler sizin şüphelendiğiniz gıdaları bazı alarak daha hızlı sonuç verecek ve zaman kaybını önlemiş olacaksınız. Fakat bunun dışında yaygın alerji yapan gıdalar  (inek sütü, buğday ürünleri, soya, balık, su kabukları, yumurta, fıstık, fındık, ceviz vb.) test büyük ihtimalle alerjisi varsa, alerjisini tetiklemiş olabilir.

Çocuklarda alerji belirtileri kış aylarında daha fazla ortaya çıkmaktadır

Besin alerjisi belirtileri neler?

Çocuklar bazen yediği besinlerden dolayı da alerji yaşayabilir. Bunun ismine Çocuklarda gıda alerjisi adı verilir. Gıda alerjisi sonucu vücutta aşağıdaki gibi rahatsızlıklar görülür.

Bu tür vakalarda size en iyi cevap verecek kişi çocuk alerji uzmanı olacaktır.

Eğer Ankara ve çevresinde yaşıyorsanız, Ankara çocuk alerji laboratuvarlarına giderek muayene olabilirsiniz  Alerjik belirtilere kısaca göz atacak olursak;

 • Yeşilimsi renkte Kusma
 • Mide de Bulantı
 • Kramp ağrıları gibi başlayan karın ağrıları
 • Ürtiker
 • Baş ağrıları
 • İshal
 • Öksürük ve arkasından gelen hırıltılı solunum
 • Tekrarlayan ve her defasında çözülmeyen orta kulak sorunları
 • Nezle (burun kaşıntısı, tıkanıklık aksırık, geniz akıntısı)

Besin alerjisi olan birçok insan için bu saydığımız rahatsızlıkla tehli değildir. Fakat oldukça çok rahatsızlık vericidir. Ancak az da olsa bazı durumlarda daha ağır durumlarla karşılaşılabilir Böyle bir durumda yapılması gereken ilk şey en yakın sağlık ocağına başvurmaktır.

Besin alerjisinde riskli gıdalar

İnek sütü: İnek sütüne alerjisi olan çocukların yemesi gereken ya da yememesi gereken besinlere peynir, yoğurt, tereyağı, krema gibi ürünlerin tüketilip tüketilemeyeceğine doktorunuz karar verecektir. Yumurta: Sıklıkla tüketilir ve birçok yiyeceğin içinde bulunur. Bu yüzden de kolaylıkla alerji yapabiliyor. Yumurtanın beyazına karşı alerji sarısına oranla daha fazla görülüyor.

Yumurta alerjisi genellikle küçük yaş gurubunda yani bebeklikte ve erken çocukluk evrelerinde daha yaygın ortaya çıkıyor.

Yıllar içinde etkisi azalıyor Kabuklu ve yağlı kuruyemişler (fındık, fıstık gibi): Bu gruptaki alerji veren besinler en çok; Yerfıstığı, badem, hindistancevizi, kestane, ceviz, şamfıstığı, fındık ve ceviz.

Pek çok doktor bebekleri 2 ile 4 yaş aralığında kuruyemişler yedirmek gerektiğini söylüyor.

Tahıllar: Mısır buğdaya kıyasla daha az alerjik özellik gösteriyor. Buğday ise m diyetlerde hem de günlük yaşantıda önemli bir yere sahip olduğundan dolayı, diyetten çıkarılması oldukça zordur. Mümkün oldukça alerjisi olan kişiler tarafından az tüketilmelidir.

Etler: Tavuk ve sığır etine karşı besin alerjisi küçük yaşlarda sıklıkla görülebilir. Bu alerji genelde bebeklik çağında görülür. Özellikle dana etine bakarak,  Kuzu eti daha az alerjendir. Süte duyarlı olan bebekler, sığır etine alerjisi oldukları gibi,  aynı şekilde yumurta alerjisi bebekler ve büyüklerin de tavuk etine karşı duyarlılık gözlemlenebilir.

Meyveler, sebzeler: Özellikle çilek, kivi ananas, domates gibi bol vitamin ve mineralli meyve ve sebzeler çocuklarda sıklıkla alerjiye neden olabiliyor. Portakal kış aylarında sık sık tüketimi nedeniyle çocukluk döneminde rahatsızlıklara neden olabilir

Nelere dikkat etmeliyim?

Kendinizce sağlıksız tanılar sakın koymayın; bu sizin veya çocuğunuzun büyüme ve gelişimini olumsuz etkileyecek,  çok önemli bir besinden mahrum kalmasına ya da alerjisi olduğu halde alerjisi yok diye verdiğinizde hastalanmasına sebep olabilir.

Besin alerjisinin tanısı ile tedavisinde kesinlikle aile doktorunuzdan birebir yardım alın. Aldığınız hazır her ürün için “Etiketini inceleme ” alışkanlığı ve son tüketim tarihi inceleme edinin.

İçindeki maddeler, üretim tarihi gibi… ) İşlenmiş, dondurulmuş veya paketlenmiş tüketime hazır, sağlıksız gıdalar gizli besin proteinleri içerir; alışveriş yaparken,  besin etiketleri ve içerikleri çok dikkatle ve titizlikle incelenmelidir.

Besin alerjisinin tanısı ile tedavisinde kesinlikle aile doktorunuzdan birebir yardım alın.

Dışarı da yenen yemeklerde de fark edilmeyen besin alerjenleri olabilir; bu besinleri hazırlayan kişilerden yiyecekleri yemeden önce,  içerikleri hakkında bilgi alınmalıdır.

Loading…

Источник: https://alerjisebebi.com/cocuklarda-alerji

Yonca Tabak Röportajı: Bebeklerde ve Çocuklarda Alerji | Anneysen.com

Çocuklar ve Alerji

Çocuklarda alerji, kendini çok değişik şekillerde belli edebilir. Bu belirtiler yaşa göre farklılık gösterebilir. Örneğin çocuk ilk doğduğunda alerji kendini;

 • Yanaklarda kızarma,
 • Kuruluk,
 • İsilik benzeri döküntü şeklinde belli eder.

Eğer alerji ilerlerse bu yanaklardaki egzama hali bütün vücuda yayılabilir. Kafada konak ve pişik oluşturabilir.

Minik kelebeğinin böyle bir sorunu varsa mutlaka oku: Bebeklerde Egzama (Atopik Dermatit) Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Çocuk 3 yaşına gelip de yuvaya başladığında ise bu kez;

 • Geçmeyen, uzayan soğuk algınlıkları,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Geçmeyen sümük ve geniz akıntısı şeklinde belirtilerle karşılaşılır.

Yine eğer bu durumun önü alınmaz alerjiye yönelik bir araştırma ve önlemde bulunulmazsa, bu kez bu uzayan enfeksiyonlar göğse inme dediğimiz duruma çevirir. Gece uyutmayan öksürükler, göğüste hırıltı ve nefes açıcı buhar tedavilerine yanıt veren, bunlarla ancak rahatlayan alerjik astım bronşit atakları yaşanmaya başlanır.

Genellikle aileler okul enfeksiyonlarını normal kabul ettiği için ancak durum bu kadar ilerlediğinde çocuk alerji uzmanına başvurur. Ancak aslında eğer daha uzayan ve bir türlü geçmeyen okul enfeksiyonları safhasında önlem alınıp tedavi edilmiş olursa alerjinin astım ataklarına dönmesi engellenebilir.

Bu noktada ailelerin 10 günü geçen ve tam olarak iyileşmeyen, “sıfır burun tıkanıklığı, sıfır burun akıntısı, sıfır balgam” düzeyinde bir iyiliğin kış boyu yaşanmadığı durumlarda “Bu okul enfeksiyonları herkeste var, sınıfta bütün çocuklar hasta.” demeyip erken safhada çocuk alerji uzmanlığına başvurması gerekir.

Tıkalı burun beslenme ve uyku düzenini de etkileyen bir şey. Her şeyi öğren: Gel Nefes Gel: Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Hakkında Her Şey

2. Alerji genellikle kaç yaşından sonra sona erer?

Ben bu soruya “Alerji geçmez, şekil değiştirir.” şeklinde cevap veriyorum. Doğumdan sonraki ilk yıllarda egzama ve gıda alerjisi şeklinde başlayan alerji, ilkokul çağında ağırlıklı olarak ev tozu alerjisine, ergenlik çağında ise polen alerjisine döner.

Gıda alerjisi çoğu kez geçmiş gibi görünse de sorumlu alerjik gıdaya kısmi reaksiyon içten içe devam edebilir. İlkokul çağında sadece ev tozu alerjisi varken ergenlikte hem ev tozu hem polen alerjisi şeklinde bir tablo ile karşılaşılabilir. Özetle, alerji çoğu kez kartopu gibi büyüyerek devam eder.

Gıda alerjisi için 3 yaşında geçiyor şeklinde yayılan bilgi, eksik bir bilgidir. 3 yaşında geçtiği iddia edilen süt ve yumurta alerjileri %50 çocukta geçer. Yani iki çocuktan birinde devam eder. O yüzden bu bilgiyi genellemek doğru değildir.

Alerjinin devam ettiği çocuklarda gıda alerjisinin ortaya çıkış şekli de şekil değiştirir.

 • İlk yıllarda ağırlık egzama şeklinde iken ilerleyen yıllarda gıda alerjisine bağlı reflü ve bunun yol açtığı solunum yolu hastalıkları, sinüzit ve astım daha ön plana geçer.
 • Astım ile ilgili de ergenlikte geçtiği şeklinde bir bilgi vardır ama bu da eksiktir. Yine tekrarlayan alerjik bronşit atakları yaşayan 2 çocuktan 1’inde astım, ergenlikte belirti vermemeye başlar ancak bu çoğu kez alerji ortadan kalktığı için değil, çocuğun akciğerleri ergenlik nedeniyle erişkin boyutuna ulaştığı ve bu nedenle daha az daraldığı içindir.
 • Astım geçmiş gibi görünse de çoğu zaman alerji devam eder ve 30-40 yaşlarında pek çok erişkinde yeniden belirti vermeye başlar. Bu yönde alerjik vücut yapısının ömür boyu devam eden bir süreç olduğunu bilmek, ilerleyen yaşlarda çeşitli şekillerde ortaya çıkış halleri ile ilgili bilinçli olmak, hastalığı erken safhada yakalayıp tedavi etmek açısından önemlidir.

Bunu da oku: 6 Soruda Bebeklerde Gıda Alerjileri Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Gıda alerjilerinin yüzde doksanından beş ana gıda sorumlu bulunmuştur.

 1. İnek sütü ve süt ürünleri,

 2. Yumurta,

 3. Buğday vb tahıllar,

 4. Kuru yemişler,

 5. Balık.

Tabii bunlarla çapraz reaksiyona girebilecek, inek eti ve tavuk eti de özellikle bebeklerdeki gıda alerjilerinde diyetten çıkarılan gıdalar içinde yer alır.

4. Sizin hastalarınızda en sık karşılaştığınız alerji türleri hangileri?

 • Çoğunlukla en sık ev tozu alerjisi,
 • Çimen-çayır otu poleni alerjisine bağlı alerjik astım bronşit ve alerjik rinit,
 • Gıda alerjisine bağlı alerjik egzama ve reflü.

Tabii bunların dışında tekrarlayan sinüzitler, alerjik geniz eti büyümesi, geçmeyen burun tıkanıklıkları ve balgamlı öksürükler de yer alıyor ve bunların hepsinin de nedeni alerji olmuyor.

Bağışıklık yetersizlikleri, burun kemiği eğrilikleri, alerji dışı reflü tabloları da aynı alerjinin verdiği belirtilere yol açabildiği için durumun altta yatan nedenleri araştırılırken bunlar da göz önünde bulunduruluyor ve alerji dışı teşhisler konabiliyor.

5. Alerjik astım ve reflü arasında nasıl bir bağlantı var?

Bu anlamda astımın tanımı çok önemli. Alerjik astım bir hava alamama değil; hava verememe hastalığıdır. Yani astımda daralan bronşlardan akciğerlere giren hava dışarı atılamaz. İçerde hava hapsi olur. Dolayısıyla akciğerler aşağıdan yukarı genişler ve göğüs kafesi ile karın boşluğunu ayıran ve mide başını sarıp yemeklerin yukarı kaçmasını engelleyen diyafram kasını aşağı iter.

Diyafram aşağı itilince de mide başını yeterince saramaz ve mideye giren yemekler yemek borusundan yukarı kaçmaya başlar. Bu durumun adı reflüdür.

Reflü, astımın bu doğası gereği astımlı çocukların %80-90’ında mevcuttur. Astım reflüye neden olduğu gibi reflü de mide özsuyunun akciğerlere kaçması sonucu astımı kötüleştirir.

Dolayısıyla, tedavi bu durum göz önünde bulundurularak yapılmazsa astım tedavisi başarısız kalır.

6. Alerji çocukta büyüme/gelişim geriliğine neden olur mu?

Alerji tek başına çocukta büyüme geriliğine neden olmaz.

Ancak alerjinin ortaya çıkış şekli eğer alerjik astım şeklinde ise,

 • Çocukta ağır astım atakları yaşanıyorsa,
 • Çocuğun gece uykuları ve beslenmesi bu nedenle bozuluyorsa büyüme geriliği görülebilir.

Özellikle alerjik nezle ciddi burun tıkanıklığına ve tekrarlayan sinüzitlere neden olur. Gece boyu burun tıkanıklığı nedeniyle çocuk defalarca soluksuz kalarak uyanır.

Öte yandan astım atakları özellikle gece sabaha karşı gelir ve çocuğu öksürükle uyandırır. Büyüme hormonu çocuklarda gece uykuda salınır ve bu uyku bozukluğu, büyüme hormonu salgılanmasını aksatır.

Alerjide görülen büyüme geriliği çoğu zaman alerjiyi tedavi eden kortizonlu sprey ilaçlara bağlanır ve çoğu zaman bu korku ile tedavi uygulanmaz; ancak bu böyle değildir.

Kortizonlu astım spreyleri mikrogram yani çok düşük dozda kortizon içermektedir ve bunların uzun yıllar kullanılsa bile büyüme geriliği yapmadığı kanıtlanmıştır.

Tam tersine hastalığın kendisi yani ağır ve kontrolsüz astım tedavi edilmediğinde büyüme geriliğine neden olmaktadır.

Bu nedenle eğer gece uyutmayan öksürükler nedeniyle evde sık sık buhar tedavisine başvurmak gerekiyorsa ailelerin bir an evvel hastalığın kökten çözümü yolunda bir tedavi sürecine başlaması önemlidir.

Hepsini öğrenmelisin: Tüm Çeşitleri, Nedenleri ve Tedavisiyle Bebeklerde ve Çocuklarda Alerji

7. Alerjiye karşı özel beslenme programı nasıl sonlandırılmalı? Diyet açma süreci nasıl olmalı?

Alerjik tablodan sorumlu gıda, testlerde saptanmışsa veya deneme yanılma usulü ile sorumlu gıda tespit edilmişse, tabii hemen bu gıda diyetten çıkarılır. Ancak diyetin geri açılması aşamasında testlerin negatifleşmesi esas alınmaz. Testler negatif olsa bile çocukta alerjik tepki devam edebilir. Bu yönde klinik belirtilerin varlığı gözlenmelidir. Asıl sorun bu noktada çıkmaktadır.

Çoğu çocukta gıda alerjisi ilk belirtisini atopik egzama şeklinde veya benzeri bir cilt döküntüsü şeklinde verdiği için çoğu aile eğer döküntü olmuyorsa o gıdayı tolere ediyor şeklinde yorumlar tabloyu ve diyeti iyice açar. Oysa hangi belirtilerin takip edileceği uzmanlık ister.

Gıda alerjileri çoğu zaman cilt tutulumu ile birlikte mide bağırsak sitemini de tutarak reflüye neden olur. İlla ki bariz reflü olması gerekmez, sadece iştahsızlık, ses kısılması, ağız kokusu gibi belli belirsiz bulgularla seyreden reflü durumları vardır. Bu sessiz reflü atakları sonucunda çocukta ateş, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük gibi durumlar gelişebilir.

Dolayısıyla bir gıdanın çocuğa dokunmadığını söyleyebilmek için cilt reaksiyonunun yanında reflü bulgularının da olmadığından emin olmak gerekir. Bu noktada çocuk alerji uzmanlığının yakın takibinde gıda açma yapılması gerekir. Aksi takdirde gizli reflü sonucu astım gelişme riski doğar.

8. Emziren anne diyet yaptığında sütünün besin değeri düşer mi?

Tabii, emziren annelerden çocukta gıda alerjisi şüphesi doğduğunda bazı ana gıdalar kesilir. Ancak bunların yerine mutlaka dokunmayan alternatifler konur. Anne sütünün kalitesi bu anlamda çok fazla etkilenmez.

Sonuçta etini, sebzesini, meyvesini yiyen bir annede bir eksiklik olmaz. Sadece anneye mutlaka kalsiyum takviyesi yapılması gerekir ki bu zaten anne diyet yapsın yapmasın şarttır. Ancak diyet ve kısıtlanma hissi çoğu zaman anneleri psikolojik olarak yıpratmaktadır. Bu durum anne sütünün miktarına etki edebilmektedir.

Sütün azsa oku: Binlerce Kez Teşekkürler: Anne Sütü Yapan Yiyecekler

Источник: https://www.anneysen.com/1-6-yas-cocuk/makale/cocuk-sagligi-ve-hastaliklari-prof-dr-yonca-tabak-cevapladi-cocuklarda-alerji-hakkinda-annelerin-kafasina-takilan-8-soru_10938

Çocuklarda alerji

Çocuklar ve Alerji

İçindekiler:

Çocuklarda alerji – bu problem birçok insana tanıdık geliyor. Son yıllarda, alerjisi olan çocukların sayısı giderek artmıştır. Yenidoğanlarda bile risk altındadır.

Bu kısmen, sürekli bozulan çevre ve mevcut gıda ürünlerinin bileşimi, koruyucu maddeler ve boyalarla doludur. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, giderek daha fazla sayıda insan alerjiye eğilimli olarak doğmaktadır.

Bu nedenle, bugün hiçbir çocuğun sigortalı olmadığı hastalık hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinmek önemlidir.

Dışarıdan gelen herhangi bir madde bağışıklık tepkisini tetikleyebilir. Bununla birlikte, normal olarak, vücut tehli ve tehli olmayan maddeleri birbirinden ayırmalıdır.

Bağışıklık sistemi kusurlu olduğu zaman, vücut zararsız proteinlere tehli olarak tepki verir ve buna göre, kendilerini belirli semptomlarla gösteren savunma mekanizmaları tetikler. Kural olarak, hastalık kalıtsaldır.

Ebeveynlerden birinin alerjisi varsa, çocukta gelişme riski yaklaşık% 30'dur. Hem anne hem de babanın alerjisi olduğu durumlarda, oğulları veya kızları hastalığı% 60 şansla miras alacaklar.

Çocukluk çağı alerjilerinin temel özellikleri

Çocuklar sırasıyla küçük yetişkinler değildir ve bedenlerindeki tüm süreçlerin kendine has özellikleri vardır. Bu aynı zamanda alerjik reaksiyonlar için de geçerlidir. Bu nedenle, çocukluk alerjilerinin özelliklerini göz önünde bulundurun:

 • çoğu patolojik sürecin tersine çevrilebilirliği – özellikle sinsi hastalıkları tamamen iyileştirme ve unutabilmek için her fırsatta olan ve çocuklar için kendi kendine tedavi ve zamanında tedaviyi reddetmeye tabi olan doktorlar için;
 • artan anafilaktik şok riski – bildiğiniz gibi, bir çocuğun vücudundaki tüm işlemler yetişkinlerden daha yüksek oranda gerçekleşir;
 • deri döküntüleri çoğunlukla alerjenle temas halindeki yerlerde lokalizedir;
 • cerahatli cilt lezyonlarının ortaya çıkma olasılığı yüksek – çocukların cildi daha kırılgandır, koruyucu kuvvetleri hala küçüktür: bunların hepsi bakteriyel bir enfeksiyon eklenmesi için bir ön koşuldur;
 • bir ürünün hoşgörüsüzlüğü diğer ürünlere alerjilerin ortaya çıkmasına yol açtığında, çapraz alerji denilen yüksek olasılık;
 • Çocukların alerjileri genellikle yetişkinlerden daha parlaktır.

Besin alerjileri

Bu tür en yaygın olanıdır. Genellikle gıda alerjileri, bunun gibi nedenlere neden olur:

 • bağırsak dysbiosis ;
 • annenin hamilelik sırasında alerjisine neden olan ürünler tarafından kötüye kullanılması;
 • tamamlayıcı gıdaların erken tanıtımı;
 • göğse geç bağlanma;
 • Bazı ürünlerden önce çocuğun diyetine giriş: fındık, şeker vb.

Gıda alerjileri ile, herhangi bir gıda ürününde, özellikle de koruyucu madde, boya, tat ve stabilizatörler gibi vücuda yararlı olmayan yüksek miktarda histamin veya madde içeriyorsa oluşabilir. İnek sütüne en yaygın alerjiler, bazı sebze ve meyveler, yumurta akı, balık türleri.
Hayvanlara alerji

Birçok anne-baba, yanlışlıkla kısa tepeli evcil hayvanlar ya da hiç kılları olmayanlar gibi bazı hayvanların elde edilmesinde sorun çıkmasını önleme umuduyla hayvanın katının olduğunu varsaymaktadır.

Bununla birlikte, aslında alerjen tükürükte, ölü epitel hücrelerinde ve evcil hayvanların idrarında da bulunur.

Bu nedenle, sorumlu bir adım atmadan ve bir kediniz veya köpeğiniz olmadan önce, tüm evlerde alerji olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir, böylece daha sonra sevilmeyi başarmış olan hayvana hızlı bir şekilde bağlanmanız gerekmez.

Çiçekli bitkilerin polenlerine alerji

Polinoz denilen çocuk genellikle 8 yaşından sonra ortaya çıkar. Vücudun bazı bitkilerin polenlerine bu patolojik reaksiyonu mevsimsellik ile karakterize edilir. Hoş olmayan belirtiler, bazı bitkilerin ve ağaçların çiçek açması sırasında rahatsız olmaya başlar. Aslında, bu nedenle, bir kural olarak, “suçlu” olarak tanımlamak zor değildir.

Evde toz alerjisi

Bu tür bir alerji, çocuklar arasında da oldukça yaygındır. Vücudun minik toz akarlarının salınmasına patolojik ve çok şiddetli bir reaksiyonudur. Alerjen kaynaklarının çapı 0,3 mm'yi geçmez. Evlerimizi büyük miktarlarda yaşıyorlar ve düzenli ıslak temizlik bile onları tamamen evlerinden çıkaramıyor.

İlaçlara alerji

Çocuklar için çok tehli olan ve bazen ölümcül sonuçlara yol açan anafilaktik şokun gelişmesine yol açabilecek bir alerji türü. Penisilin ve türevleri genellikle alerjen olarak görev yapar. Bununla birlikte, reaksiyon başka herhangi bir grubun ilaçlarında ortaya çıkabilir.

Böcek ısırığına alerji

Bu hastalık, çocuğun böcek zehirine aşırı duyarlılığı ile karakterizedir. Eşekarısı, arılar, eşek arıları, sivrisinekler veya karıncalar patolojik reaksiyonun suçluları olabilir. Kural olarak, semptomlar hemen ortaya çıkar ve hayatı tehdit eden aynı anafilaktik şok aynı zamanda bir komplikasyon olabilir.

Kelimenin tam anlamıyla bu duruma alerji denemez. Soğuk alerjisi, yırtılma, kızarıklık oluşumu ve kızarıklık oluşumu ile ortaya çıkar ve hava sıcaklığında keskin bir azalma görülür. Çocuk ısıya döndükten sonra, bir süre geçtikten sonra tüm bu semptomlar kendiliğinden kaybolur.
Helmint zehirlenmesi

Adından da anlaşılacağı gibi, bu durumu tetikleyen faktör, çocuk organizmasında parazitlerin varlığıdır. Sonuç olarak, gerçek bir alerjinin karakteristik belirtileri ile sahte alerji ortaya çıkar. Bu nedenle, alerji görünümünün ilk şüphesinde çocuğun solucanlar için test edilmesi gerekir.

Çocuklarda alerji: belirtileri

Çocuklarda alerji belirtileri doğrudan hastalığın türüne bağlıdır. Örneğin, gıda alerjileri genellikle deri döküntüleri, pollinoz – solunum problemleri ile kendini gösterir ve örneğin kedilere alerji, solunum ve cilt semptomlarının tezahürünün nedeni olabilir.

Çocuklarda solunum alerjik bozuklukları aşağıdaki gibi olabilir:

 • kaşıntılı burun;
 • akut solunum yolu hastalığının özelliği olmayan burun akıntısı (10 günden fazla sürmeyen ve diğer soğuk algınlığı semptomlarına eşlik etmeyen burnundan renksiz akıntı);
 • sık hapşırma;
 • burun tıkanıklığı.

Uygun bir şekilde dikkat edilmeden bırakılan tüm bu semptomlar daha sonra alerjik astıma veya bronşite dönüşebilir – sonuçta kronik bir forma girebilecek oldukça ciddi komplikasyonlar.

Çocuklarda alerjilerin cilt belirtileri en sık aşağıdaki gibidir:

 • döküntü;
 • kabarcıklar;
 • şişme;
 • yıkama;
 • “Ürtiker”.

Döküntüler vücutta yayılabilir, ancak çoğu zaman yanaklar ve çene, sırt, kollar, kalçalar ve karın bölgesinde bulunurlar. Tedavi edilmeyen bu alerji belirtilerinin komplikasyonları iyileşmeyen, nemli cilt ve egzamadır.

Alerjisi olan çocuklarda sindirim sorunları aşağıdakileri bildirir:

 • kusma;
 • kolik;
 • şişkinlik;
 • püskürtme;
 • dispeptik bozukluklar.

Çocuklarda atipik alerji semptomları denilen bir dizi de vardır. Örneğin, nadir durumlarda, hastalığın belirtileri arasında şunlar olabilir:

 • ateş;
 • burun;
 • baş ağrısı;
 • anemi;
 • eklem hasarı vb.

Alerji nasıl teşhis edilir?

Alerjinin ilk belirtisinde ebeveynler derhal yerel bir çocuk doktoruna başvurmalıdır. Uzman küçük hastayı muayene edecek, hastalığa kalıtsal yatkınlığını öğrenecek, alerjenin rolü için başvuranları belirlemek için bir araştırma yapacak.
Doğru tanı koymak için aşağıdaki prosedürler gerekebilir:

 • solucanlar için, sıklıkla yalancı alerjik reaksiyonların nedeni olan helmintik istilayı dışlayan testler;
 • kan testi – eozinofil seviyesini belirlemek için (normun aşılması, alerjik reaksiyonun gelişimini gösterir);
 • cilt testleri sadece remisyon döneminde yapılır ve gıda alerjenlerini tespit eder;
 • açık numune – cevabını incelemek için vücuda bir alerjenin eklenmesi (şok şeklinde bir cevap mümkündür, bu nedenle bu çalışma sadece durağan koşullarda gerçekleştirilir).

Çocuklarda alerji: tedavi

Alerjilerin ana tedavisi alerjene temastan kaçınmaktır. Çocuğun hayvanlara alerjisi varsa, sevgili kedinize emin ellerde vermeniz gerekir ve yiyecek alerjileri durumunda özel bir diyete ihtiyacınız olacaktır. Yani, bu hastalığı tedavi etmeden önce, kök nedenini belirlemek gereklidir.

Tabii ki, elbette, alerji gelişiminin akut aşamasında ilaç tedavisi olmadan yapamazsınız. Modern ilaçlar (antihistaminikler, sorbentler, özel merhemler ve kremler) vücuttaki toksinleri etkili bir şekilde giderir, reaksiyon semptomlarının yoğunluğunu azaltır, şişliği azaltır ve cilt döküntüleri ve tahrişleriyle mücadele eder.

Ayrıca, bir alerjen kademeli olarak çocuğun vücuduna küçük dozlarda sokulduğunda, çocuklarda alerjilerin tedavisinde uzun ömürlü, ancak oldukça etkili bir yöntem vardır. Zamanla, kendine özgü bir bağımlılık meydana gelir, reaksiyonların yoğunluğu azalır veya tamamen kaybolur.

Çocuklarda alerji nasıl önlenir?

Alerjiler, küçük bir adamın hayatını ciddi şekilde zorlaştırabilir ve hatta onu riske atabilir. Tedavi genellikle uzun ve çok zordur. Ve elbette, bu hastalığın önlenmesi arzu edilir, özellikle alerji geliştirme riskini azaltmak çok zor olmadığından – bazı basit kurallara uymanız yeterlidir:

 • Her şey için bir zaman var: Belirli yiyecekleri zamanında olayları beklemeden bebeğin diyetine sokmak çok önemlidir;
 • düzenli ıslak temizlik – özellikle bebek odası için, çünkü çocukların toza alerjileri çok yaygındır;
 • Çocuk odasında doğru durum – ağır perdeler, uzun kestirmeli halılar ve yumuşak oyuncaklar dağları yok, çünkü tüm bunlar harika bir “toz toplayıcı”;
 • çocuğun odasındaki havanın optimum nemi – bir nemlendirici veya odanın en azından sık havalandırılması toz veya hayvan alerjileri olasılığını azaltabilir;
 • çocuğun dokunulmazlığının genel olarak güçlendirilmesi – sertleştirme, uygun rejim, sağlıklı beslenme, vb.
 • Hamilelik sırasında annenin ve özel bir diyetin özellikle emzirilmesiyle gözlemlenmesi.

Elbette alerjisi olan bir çocuğun hayatı, kendine has özelliklere sahiptir. Bu çocukların ebeveynlerinin özellikle çocuklarına özen göstermeleri gerekir. Ancak doktora zamanında müdahale edilmesi ve tüm tavsiye ve reçetelerin uygulanması ile çocukların alerjileri çoğu durumda tamamen tedavi edilebilir.

Источник: https://tr.medicine-worlds.com/stovr0_allergiya-u-detej.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть