Çocuklar Vegan Olmaya Zorlanmamalı

Vegan olmak isteyenler için bir rehber site

Çocuklar Vegan Olmaya Zorlanmamalı

Vegan olmak bir şeylerden feragat etmek ya da fedakarlıkta bulunmak değildir. Veganlık, hakkımız olmayanı kullanmaya son vermek, adalet anlayışımızı özgürleştirmektir.

Vegan olmayı sizi zorlayacak bir kısıtlamalar zinciri olarak düşünmeyin. Kendi değerlerinize uygun bir yaşama adım atıyor, hayvanlara zarar vermeden ve onları öldürmeden yaşamayı öğreniyorsunuz. Bu sizi kısıtlayan değil, özgürleştiren bir deneyimdir. 

Unutmayın, veganlık toplumsal adalete dair bir meseledir, bir inanış ya da hayırseverlik meselesi değildir. Başka bir deyişle, vegan olduğunuzda bir gruba katılmış ya da büyük fedakarlıklarda bulunmuş olmazsınız, sadece adalete dair üstünüze düşeni yapmış olursunuz.

 Bir parça etin ya da bir parça peynirin birilerinin yaşamından daha değerli olduğunu hiçbirimiz düşünmeyiz. Vegan olmak sadece düşüncelerimize uygun olan davranışı hayata geçirmektir.

 Keyfi çıkarlarımız için birer eşya gibi davrandığımız hayvanları düşündüğümüzde, bunu yapmak oldukça kolay olacaktır. 

Ya kendimi hazır hissetmiyorsam?

Siz de hayvanları önemseyen ama tüm hayvan kullanımlarını hayatından çıkartma fikrine şu tepkiyi verenlerden misiniz?: “Ben de vegan olmayı düşünüyorum, ama kendimi buna hazır hissetmiyorum.”

Oysa kendinizi vegan olmaya tamamıyla hazır hissettiğiniz sihirli bir anı beklemeniz gerektiği fikri bir yanılgıdır. Dahası, bu bekleyiş esnasında tarafsız kalmış olmazsınız, hayvanların esaretinden ve ölümünden yana tavır almış olur ve bunların doğrudan faili olmaya devam edersiniz.

Vegan olmak için kendinizi hazır hissedeceğiniz sihirli bir anı beklemek, kıyıda durup suya alışmayı beklemeye benzer (elbette bir farkla, kıyıda durduğunuz için ölmeye veya esarete doğmaya devam eden kişiler yoktur), ne var ki suya atlamadığınız sürece bu hiçbir zaman gerçekleşmeyecektir, olsa olsa zaman geçtikçe fikirden uzaklaşır, yaptığınız haksızlığı meşru gibi gösterecek bahaneler üretmeye başlarsınız.

Vegan olmak kolaydır. Sihirli bir anı beklemeyin ya da “küçük adımlarla ilerlemek” gibi yanılgılara kapılmayın.

Bunun yerine bir sonraki öğününüze oturduğunuzda kendinize sorun, bu yemekten alacağınız keyif birilerinin ölümünü ve esaretini haklı çıkartıyor mu? Bir gün mutlaka vegan olacağınızı söylemenizin sebebi bu sorunun cevabının sizin için zaten “hayır” olması değil mi? Bu yemekten alacağınız keyfin birilerinin köle olarak yaşamasıyla, sömürülmesiyle ve öldürülmesiyle karşılaştırılamayacak olduğunun farkında olduğunuza göre tabağınıza hayvan bedeni ve beden salgılarını koymayın ve diğer öğünlerinizde de buna devam edin. Sadece yemekle sınırlı kalmayın, aynısını üzerinize bir şey giyerken, teninize bir kozmetik sürerken vs. de uygulayın.

İşte başladınız. İlk günler sizin için bir okul gibi olacak ve öğrenmeniz gereken her şeyi kısa sürede öğrenecek ve alışacaksınız.

Ve elbette bu site bu ilk günleri sizin için daha da kolay hale getirmek, size bir rehber sunmak ve yol göstermek için var. Umuyoruz ki gerçekten amacına ulaşır ve bu kararı verdiğiniz ilk günlerde size iyi bir yardımcı olur.  

Vegan olmanızın zor olduğunu mu düşünüyorsunuz. Bir de vegan olmamanızın hayvanlar için ne kadar zor olduğunu düşünün. 

Düşülebilecek bazı hatalar

Vegan olmaya karar veren bir kişinin düşebileceği en ciddi hatalardan biri “adım adım gitme yaklaşımını benimsemek” ya da “bir geçiş aşaması olarak vejetaryenliği kullanmak” olacaktır. 

Bu yaklaşımları benimseyen kişi, hayvan kullanımı içeren alışkanlıklarını, yine hayvan kullanımı içeren başka alışkanlıklarla değiştirecektir.

Böylelikle hem hayvanlara zarar veren yeni alışkanlıklar edinmiş olacak hem de kendini hayvanlar için iyi bir şeyler yapıyor gibi hissediyor olacaktır.

 Bu yanılgı pek çok kişinin yanıltıcı bir vicdan rahatlığına kapılmasına ve zarar verici alışkanlıklarını sürdürmesine sebep olur.

Üstelik, yukarıda da anlattığımız gibi, adım adım yaklaşmak kişiyi zorlar.

Vejetaryenlik de dahil olmak üzere, geçiş aşaması yaklaşımları bütünsel bir anlayışa dayanmadığı yani bir ahlaki bütünlük sunmadığı için, uygulanan durum bir diyet gibi, kişinin kendini sınırlarması gibi algılanır. Hemen vegan olmaya karar vermek ve ertelemeden bu yönde harekete geçmek çok daha kolaydır, ama daha önemlisi doğru olandır.

Bir sonraki öğününüzde kendinize sorun. Alacağınız ze gerçekten de bir başkasının acı çekmesine ve ölümüne değer mi?

Peki ya zaten sahip olduğum navegan şeyler?

Dolabımızda asılı duran yün kazağı ya da çekmecemizde bekleyen deri kemeri yarın da kullanmaya devam etmenin, ya da buzlukta donmuş olarak duran hayvan bedeni parçalarını yemenin ve geçen gün satın aldığınız dolaptaki sütü içmenin hayvanların haklarını nasıl ihlal ettiğini anlamak ilk bakışta zor olabilir.

Oysa herhangi bir biçimde ya da miktarda kullandığımız bir hayvansal ürünle verdiğimiz mesaj, o ürünün geldiği hayvanı kendi malımız ve kaynağımız olarak gördüğümüz mesajıdır. Bu mesajı hem kendimize hem de çevremize veririz. Oysa hayvanların başına gelen her şeyin ilk kaynağı bu mesajdır.

Bugünden önce hayvanlarla ilgili kafamız karışıktı ve ahlaki değerlerimize uygun olan davranışın ne olduğunu kestiremiyorduk.

Bu yüzden de sanki birer malmış gibi para karşılığı bu hayvan bedeni parçalarını aldık.

Fakat bu hatayı bir kez yapmış olmamız, bu hatanın sonuçlarından yararlanmaya devam etmemizde hiçbir problem olmadığı anlamına gelmiyor. Onları satın almamız yanlıştı, bugün kullanmamız da yanlış. 

Aşağıdaki videoda bir hayvan barınağında yaşayan inek Herbie'nin bir topla oynadığını göreceksiniz:

Bir düşünün. İster bu sabah satın almış olun ister yıllar önce, ister mağazadan almış olun ister ikinci el dükkanından, onun ölmüş bedenini üzerinize giymek, onun sömürülmesiyle elde edilmiş sütü içmek doğru olur muydu?

Sokağımızda trafik kazası sonucu ölmüş olan kedilerin bedenlerine ne yapıyoruz? Onları “ziyan olmadan kullanılması gereken” birer eşya olarak mı görüyoruz? İnekleri, koyunları, balıkları, tavukları ve diğer hayvanları farklı görmemize sebep olan türcülükten kurtulmamız gerekmez mi?

Vegan olmak bütçemi zorlayacak mı?

Hayır. Bir veganın beslenmek için ihtiyacı olan sebzeler, meyveler, bakliyatlar ve diğer yiyecekler yüksek bütçeler gerektirmez.

Veganların kullandığı bitkisel ve sentetik giyim malzemeleri de hayvansal olanlara kıyasla çok daha ucuzdur.

Vegan olmadan önce nasıl bir bütçeyle hayatta kalıyorsanız, vegan olduğunuzda da alışveriş alışkanlıklarınızı ve bütçenizi aynı şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu sitedeki bilgilerin size bu konuda yardımcı olacağını umuyoruz.

Veganlığın yüksek bir bütçe gerektirdiği algısını yaratan hayvansal süt ve etin bitkisel muadillerinin piyasada yüksek fiyatlara alıcı bulmasıdır. Bu ürünlerin fiyatlarının yüksek olmasının sebebi veganların sayısının günümüzde görece az olması ve üreticilerin bu alanı bir “özel tüketim grubu” olarak görmesidir.

 Veganların sayısı arttıkça bu tarz ürünler de gittikçe normalleşecek ve daha fazla alternatif ortaya çıkacağından fiyatların mecburen düşmesine sebep olacak.

Tabii ki ulaşmak istediğimiz nokta bunun çok daha ilerisi, piyasada “vegan ürün” diye ayrıca bir şeyin olmadığı, erişilebilen her şeyin vegan olduğu bir noktaya ulaşmamız gerekiyor, çünkü yiyecek ya da giyecek maddesi olarak satılan tüm ürünler vegan olmalı. Çünkü bir şey zaten vegan değilse ürün de değildir.

Dahası “veganlara özel olarak üretilen” gıdaların hiçbiri hayati bir önem taşımaz, özel olarak besleyici bir besin değerleri de yoktur. Eğer bütçeniz imkan tanıyorsa bunları keyifle tüketmenizde bir sakınca yoktur ancak eğer bütçeniz bunları satın almaya el vermiyorsa da, çok fazla bir şey kaybetmiş olmazsınız.

Yiyecek kısmında neleri yiyebileceğimiz ve nelerin aslında yiyecek olmadığı hakkında bilgi alabileceksiniz.

Источник: https://www.veganoluyorum.com/Nasil

Vegan beslenme çocuklar için faydalı mı, zararlı mı?

Çocuklar Vegan Olmaya Zorlanmamalı

Vegan bir hamile çocuğuna zarar vermemek için nelere dikkat etmeli? Vegan bir anne çocuğunu da aynı şekilde besleyip büyütebilir mi? Bebekliğinden itibaren vegan beslenen bir çocuk sağlık sorunları yaşar mı? İşte Milliyet’ten Özge Tabak’a bilgi veren uzmanların yanıtları…

 “Vegan  olan kendi bedenine iyilik yapıyor”

Zülal Kalkandelen (“Veganizm: Ahlakı, Siyaseti ve Mücadelesi” kitabının yazarlarından)

 -Etik veganlardanım. Hayvan köleliğine karşı bir insan olarak, hayvancılık endüstrisinde yapılan zulümlerin hiçbir yerinde hiçbir şekilde yer almak istemedim.

 -Bilinçli bir şekilde beslenilirse vegan yaşamak günümüzde zor değil. Veganların, vejetaryenlerin sayısı giderek artıyor. Türkiye başka Avrupa ülkelerinin aksine meyvesi, sebzesi bol bir ülke. Veganlar olarak bitkisel bazlı sütler, yoğurtlar yapabiliyoruz evde veya çok düşkünseniz bugün vegan dönerler, vegan köfteler var.

“Sağlık sorunu yaşamadım”

 -Hayat tarzımdan kaynaklanan hiçbir sağlık sorunu yaşamadım. Bilinçli bir şekilde beslenirseniz vegan beslenmeyle ihtiyacınız olan her türlü besini, vitamini alabiliyorsunuz.

B12’ye dikkat edilmesi gerekiyor, onu da veganlar için hazırlanan özel takviyelerle gidermek mümkün. Tabii veganım diyerek tek çeşit beslenirseniz sağlıksız olabilirsiniz. Ben her yıl gereken testleri de yaptırıyorum, bugüne kadar hiçbir sıkıntım olmadı.

Hatta doktorlar nasıl bu kadar dengeli değerleri tutturuyorsun diyerek hayret ediyorlar.

 -Vegan olan bir insan kendi bedenine iyilik yapıyor. Hayvan yemeyi bırakmanın, hayvanları sömürmeyerek yaşamanın insanda oluşturduğu bir vicdani tatmin var. Vegan olduğunuz ilk gün belki de ne yediğinizi tam olarak bilerek yiyorsunuz.

 -Çocuğum yok, olsaydı onu da vegan büyütürdüm. Gereken dikkati, özeni gösterdiğiniz sürece bir sorun çıkmıyor. Çocuğunu vegan büyüten tanıdıklarım var.

 -Vegan olmak insanın kendi içinde yaşadığı büyük bir devrim. Yüzyıllardır size doğru diye öğretilen, en yakınınızın, ailenizin size en iyisi bu dediği beslenme şeklini değiştiriyorsunuz.

“Çocuk için uygun bir beslenme tarzı değil”

Prof. Dr. Fügen Çullu Çokuğraş (Çocuk gastroenteroloji, hepatoloji ve beslenme uzmanı)

 -Vegan annelerin daha özenli olmaları; mercimek, kinoa gibi bitkisel proteinlerini düzgün almaları gerekiyor.

Mutlaka birtakım kan tetkiklerinde eser elementlere baktırarak gerek hamilelik sırasında gerek anne sütü verdikleri dönemde vitaminler ve mineraller açısından destek tedavi almaları gerekiyor. Süt verirken demir, B12, çinko gibi takviyeler almaları lazım.

İlave B12 ve vitaminlerle desteklemezlerse bebeğin gelişiminde B12’nin eksikliğine bağlı nörolojik sorunlar, gerilikler ortaya çıkabilir.

 -Altı aydan sonra ek gıdaya geçildiği zaman yavaş yavaş belli aralıklarla et, yumurta sarısı, yoğurt, peynir veriliyor.

Eğer bunları vermezseniz çocukta ciddi derecede bir protein eksikliği söz konusu olur. Ek gıdaya başlarken annenin çocuğu vegan olarak değil, normal bir diyetle beslemesi gerekiyor.

 -Çocuğun 0-2 yaş gibi bir aralıkta yani bütün nörolojik sistemin, beynin, gözün gelişiminin ve immünolojik fonksiyonların henüz tamamlanmadığı bir döneminde anne ciddi derece kötü beslenir ve çocuğunu da tüm ürünlerden yoksun olarak büyütürse bazı ciddi hastalıkların oluşma riski ortaya çıkar. Buna da kimsenin hakkının olmadığını düşünüyorum. Buluğ çağını geçtikten sonra kendisi veganlığı seçebilir ama buluğ çağına kadar gelişimi süren bir çocuk için uygun bir beslenme tarzı değil.

Veganlık nedir?

Vegan beslenme et, kümes hayvanları, balık haricinde yumurta, süt ürünleri, bal gibi hiçbir hayvansal ürünün tüketilmediği, vejetaryenliğe göre daha katı bir beslenme şekli. Etik veganlar hayvandan elde edilmesi nedeniyle deri, ipek, yün giysileri giymeyi, bunlardan yapılan ürünleri kullanmayı da tercih etmiyorlar.

Vegan beslenenler için mekanlar

 -Parsifal Restaurant / Taksim

 -Bi Nevi / Karaköy

 -Zencefil / Taksim

 -Ecoisthan / Galata

 -Mahatma Cafe / Kadıköy

“Besin çeşitliliğine dikkat edilmeli”

Sernaz Çakır Ercil (Uzman diyetisyen)

 -Hamilelik ve emzirme sürecinde bebeğin kemik sağlığı olumsuz etkilenebileceğinden veganların doktorlarına danışarak kalsiyum takviyesi yapmaları gerekiyor. D vitamini açısından her gün el ve yüzlerinin doğrudan güneş ışığı alması faydalı olacaktır.

B12 eksikliği sinir sisteminde hasarlara yol açabilirken demir eksiliğini de tetikleyebilir; beslenmenin yanı sıra demir takviyesi yapılması önerilir.

Folik asit ise yumurta ve balığın dışında ıspanak, fasulye, kuru baklagiller, muz, portakal, patates gibi ürünlerde de bulunduğundan vejetaryenler ve veganlar daha fazla tüketiyorlar.

Hamile veganlarda gebeliğin gidişatına, çocuğun gelişimine göre hekimlerle beraber takviyeler yapılıyor. Normalde bir takviye yapılırken vegan bir anneye iki takviye yapılabiliyor. B12 takviyesi, daha yoğun bir Omega 3 takviyesi yapılabiliyor.

“Büyüme geriliği görülebilir”

 -Vegan çocuklarda beslenme iyi planlanmazsa büyüme geriliği görülebilir. Büyümelerinin tamamlanması ve besin öğesi ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için besin çeşitliliğine dikkat edilmeli.

Beslenmelerinde içeriği zenginleştirilmiş tahıl ürünleri bulunmalı. Zihinsel gelişim için çok önemli olan Omega 3 alımı keten tohumu, kanola yağı, soya ve soya ürünleriyle sağlanabilir.

Ceviz, fındık, badem gibi besinlerle fındık-fıstık ezmeleri yüksek oranda kalori içerdiğinden bu şekilde enerji açıkları kapatılabilir.

 -Bu çocukların beslenmelerinde yeterli enerji alımı ve bitkisel kaynaklı besinlerin çeşitliliği sağlanırsa büyümelerinde sorun yaşanmayabilir. Vegan çocuklarda B12 vitamini eksikliği görülebilir, B12 vitamini ve folik asit eksikliğinde nörolojik sorunlar meydana gelebilir. Bunun dışında yeterli besin alımı sağlanamadığında kalsiyum, demir,çinko ve D vitamini eksikliği de görülebilir.

 -Vegan annelerin belirli bir yaşa geldiğinde seçimi çocuklara bırakmaları daha sağlıklı olacaktır. Vegan beslenen çocukların düzenli doktor kontrolünde olmaları ve beslenme programlarının diyetisyen kontrolünde hazırlanması büyüme ve gelişmelerini olumlu yönde etkileyecektir.

“Oğlum için vegan beslenmek zor olmadı”

Ayça K. (40 yaşında)

 -Etik veganlardanız. Hiçbir hayvani ürün kullanmıyoruz; ipek, deri kıyafetler giymiyoruz. 3.5 yıl önce oğlum 1 yaşındayken eşim, oğlum ve annemle beraber vegan beslenmeye başladık.

Şöyle ki oğlumda süt alerjisi çıkınca süt ürünlerini bırakmaya niyetlendik. Bu süreçte vegan ailelerle tanıştık, araştırmalar yaptık.

Son olarak Gary Yourofsky isimli bir vegan aktivistin internetten konuşmasını dinleyince çok etkilendik ve eşimle bir gecede vegan olmaya karar verdik.

 -Oğlumu 3 yaşına kadar emzirdim, anne sütü aldı. Çoğu çocuk gibi multivitamin kullandı. B12 de veriyorum. Anne sütündeyken gerek yoktu, sonrasında başladım. Dengeli, bilinçli beslenmeye çok dikkat ediyoruz. Mevsiminde ve organik besleniyoruz, bütün gıdaları yiyoruz, olabildiğince işlenmiş ürün kullanmamaya çalışıyoruz. Tofu, baklagiller yiyor oğlum. Mesela sabahları tahin pekmez yiyor.

 -Oğlum vegan beslenmeye başladığı zamanki doktorumuz çok karşı değildi bu duruma. “Hindistan’da da çocuklar vejetaryen zaten, rahat olabilirsiniz” diyordu. Herhangi bir sorunla karşılaşmadık şu ana kadar. Baştan beri bu konuda bir çekincem olmadı, olsaydı böyle bir şeye kalkışmazdım.

“Çikolata yerine meyve yiyor”

 -Oğlum için vegan beslenmek zor olmadı. Çocuğunuza ilk başta nasıl beslenme kültürü verirseniz öyle devam ediyor. Oğluma her canlının sütü kendisi için, herkes kendi yavrusu için süt üretiyor diye anlattım.

Hangi sütleri içebileceğini biliyor, bir şey ikram edildiği zaman içinde yumurta olup olmadığını soruyor. Çikolata yerine meyve yemeyi daha çok seviyor. İstediği zaman sütlü çikolata yerine bitter çikolata veriyorum ama düşkünlüğü yok.

Evde muzdan dondurma yapıyoruz, dışarıda canı isterse içinde süt olmayan, meyveden yapılan sorbeler alıyoruz.

 -Şöyle bir tutum var; vegan bir çocuğa ufacık bir şey olsa, sebebi veganlıkla ilgili oluyor ama et yiyen bir çocuk hasta olsa, kanser olsa, beslenmesine kimse bir şey söylemiyor. Çocuklar için sağlıksız diyenler oldu ama oğlum 3.5 yıldır hasta olmuyor. Herkes gibi bir gün ateşi çıkıp ertesi gün iyileştiği olmuştur tabii ama önemli bir hastalığı hiç olmadı. Neşeli, sağlıklı bir çocuk.

 -Vegan çocuk büyüten en az 5-10 arkadaşım var. Bildiğim vegan bebekler, üç kuşaktır vegan (anneanne, anne ve çocuk) olanlar var. Ayrıca protein alerjisi gibi sağlık sorunları sebebiyle vegan olan çocuklar var, onlar da aynı şekilde yaşıyorlar ve sağlıklılar.

Источник: https://t24.com.tr/haber/vegan-beslenme-cocuklar-icin-faydali-mi-zararli-mi,306470

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.