Çocuklara ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Çocuk Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuklara ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Haber güncelleme tarihi 07.02.2019 18:45

Bakıcı Seçimi 

Çalışan annelerin en büyük sorunlarından biri de bakıcıseçimidir.

Bakıcıda aranması gereken özellikler ve nitelikler oldukça önemlidir.

Bebeğini gözünden sakınan ve üstüne titreyenanneler için bebeğini henüz çok tanımadığı biri ile yalnız bırakmak çok zordur.

Genellikle bu tür durumlarda bebeğin bakımını anneanne ve babaanne gibi aile büyükleri üstlense de zamanımızda aile bağlarının yıpranması ve yakın mesafelerde oturulmaması gibi nedenlerde iş bakıcılara kalıyor. Uzmanlar 3 yaşına kadar bebeğin anne ile büyümesini önerse de hayat koşulları 4 ay ücretli, 6 ay ücretsiz izin sonrasında anne ve bebeğin ayrılmasına neden oluyor.

Çok küçük yaşta kreşe göndermek istemeyen aileler, çözümü bakıcıda buluyorlar.

Ancak her koşulda akıllarında “bebeğim nasıl?” “ ağlıyor mudur acaba?” “bakıcı doğru ilgileniyor mu?” “bir sıkıntısı var mıdır?” şeklinde sorular dolanır durur.

Bu soruların en aza indirilmesi ve içinizin rahat etmesi için bakıcı seçimindenelere dikkat edilmelidir? Diyorsanız bu önerileri mutlaka göz önünde bulundurun;

Çocuk Bakıcısı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

En zor kararlardan biride bakıcı seçimidir. Bakıcının size ve bebeğinize uygun olması, doğru kriter ve özelliklerde olması neye göre belirlenir diyorsanız söyleyeceklerimizi dikkate alın. Bakıcı aramak fazla zamanınız yoksa bir süreliğine aile büyüklerinden yardım isteyin ve bakıcı seçimini aceleye getirmeyin.

Öncelikle mimiklerini kullanmayan ve soğuk kişiler tercih etmeyin.

 Gün içerisinde vaktin çoğunu bebeğinizle geçireceği için onunda doğru iletişim kurabilmesi adına mimiklerini kullanabilmesi ve sıcak kanlı olması oldukça önemlidir.

 Aynı zamanda bebeğiniz ile kuracağı iletişimin yanı sıra çocuğunuz çevresindekileri bir ayna olarak görecektir.

Bakıcının yaşından çok deneyimleri oldukça önemlidir. Seçeceğiniz bakıcının çocuk gelişimi eğitimi almış olması veya kendisininde anne olmasına dikkat etmelisiniz.

Bakıcının genç fakat eğitimli ve deneyimli olması hem sizin için hem de bebeğiniz açısından büyük bir artı olacaktır. Sizden yaşca çok büyük kişileri bakıcı olarak seçmeniz pek tavsiye edilmez.

Ancak yaşça büyük olmasına rağmen çocukla çocuk olabilen,anlayışlı ve çocuğun dilinden anlayabilen birini bulduysanız kaçırmayın deriz.

Her söylediğiniz şeye tamam diyen ve her işi yapmayı kabul eden kişileri bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Bu kişiler daha çok anlık kararlar verir ve çok çabuk sıkılabilirler. Sürekli motive edilmek isterler. Bunun yerine mantıklı, düşünerek karar veren ve kendinden emin kişileri tercih etmelisiniz.

Bakıcı seçimindde dikkat etmeniz gereken bir husus da size ve sizin aile yapınıza uygun birini seçmenizdir. Aksi halde zaman içinde bakıcı ve sizin aranızda çeşitli anlaşmazlık ve çatışmaların oluşmasına neden olabilir. Aynı zamanda bakıcının alkol ve sigara tüketip tüketmediğini mutlaka sorun. Bu durumu kendi açınızdan değerlendirip öyle karar verin.

Bakıcı ile görüşme sırasında kendini ifade edebilen ve kendine güveni tam biri olup olmadığına dikkat edin. En önemli özelliklerden biri olan merhamet ve vicdan duygusunu test edici sorular sormayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Çocuğunuz Bakıcınıza Anne Demesin!

Seçtiğiniz bakıcı ile her şey yolunda ve çocuğunuz ile iletişimi oldukça iyi olsa da kesinlikle ve kesinlikle çocuğunuzun ona anne demesine izin vermeyin.

Çocuğunuz ile mümkün olduğu kadar ilgilenmeye çalışın. İşten geldikten sonra ve tatillerde bol bol çocuğunuzla vakit geçirin.

Böylece hafta boyunca çocuğunuz ile aranızdaki mesafeyi en aza indirmeye çalışın.

Aynı zamanda tüm annelik görev ve sorumluluklarını bakıcıya yüklemek hiç doğru değildir. Böylece hem bakıcı üzerine fazla yük bindirerek bıktırırsınız hem de çocuğunuz ile aranıza görünmez bir duvar çekmiş olursunuz.

Bakıcı ve Anne İlişkisi

Bakıcı ile aranızda mesafeli bir samimiyet kurun. Böylece hem aşırıya kaçmamış olursunuz hem de bakıcı ile daha rahat ve kolay bir iletişim kurarsınız.

Öncelikle bakıcınızın hakkını tam olarak verin. Gerek maaşı gerekse davranışları konusunda haksızlık yapmanız bakıcınızın bu durumu çocuğunuzdan çıkarmasına neden olabilir.

Yeniden bakıcı arayışına girmek istemiyorsanız bakıcınızın hakkını verin.

Çocuğunuz hakkında bir karar alınırken onu bu konuda bilgilendirin. Dilerseniz bu konuda ona da danışabilirsiniz. Gün içinde uzunca bir saat birlikte olmanın etkisiyle çocuğunuz hakkında yanlış bir kanıya varması pek mümkün değildir.

Böylece onun fikirlerine saygı duyduğunuzu ve önemsediğinizi belirterek aranızdaki iletişimi güçlendirebilirsiniz.  Aynı zamanda çocuğunuzun ihtiyaçları konusunda sürekli irtibatta olun.

Bakıcınınruhhali bebeğinize doğrudan yansıyacağından onunla konuşmalı ve yeri geldiğinde dertleşmelisiniz.

Bakıcınızı evin içindeki bir yabancı olarak görürseniz bu durum bakıcınızın kendini yabancı hissetmesine ve çocuğunuza gereken yakınlığı ve ilgiyi gösterememesine neden olacaktır. Bakıcınızı zaman zaman takdir edin.

Bebeğinize gösterdiği ilgi ve özen konusunda jestler yapmayı ihmal etmeyin. Ancak her durumda bakıcınızın ilgi ve özenini kontrol altında tutun. Olumsuz bi durum karşısında mutlaka uyarın.

Önerilen İçerik; Çalışan Anne Hangi Şartlarda Bakıcı Parası Alabilecek

Neoldu.com / Sosyal Fayda

Источник: //www.neoldu.com/cocuk-bakicisi-secerken-nelere-dikkat-edilmelidir-4997h.htm

Çocuk Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çocuklara ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Çocuk Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Özellikle son zamanlarda çizgi film karakterlerinin lisanslı olarak çocuklara ait tüm eşyalarda kullanıldığını görüyorsunuz. Çocuk ayakkabısı modelleri de buna dahil.

Tahmin ediyorum, çocukların bu karakterlere büyük ilgisi olduğu için, istediği ürünlere itiraz edemiyor ve alıyorsunuzdur. Yani son söz her zamanki gibi ailelerden çok çocuklarda oluyor.

Fakat bu ayakkabıların çocuğunuza uygunluğu ya da sağlığına zararsız olduğu konularıyla da yakından ilgileniyor musunuz?

Çocuk Ayakkabısı Seçerken Dikkat edin!

Genelde ayakkabı seçimi gibi konular çocuk gelişimini tamamladıktan ya da bir sorun ile karşılaşıldıktan ve doktorlar ile yüz yüze geldikten sonra dikkate alınır.

Fakat öncesinde bu konuyu dikkate almıyorsanız bile, bundan sonra dikkat edebilirsiniz.

Belli kurallara sırasıyla uymanız çocuk ayakkabısı seçiminde bilinçliliği artıracak ve sorunlara engel olmanızı sağlayacaktır.

İlk Önce Sağlık!

Elbette modeller ve renkler hem çocuğunuzun hem sizin gözünüzde cezbedici olabilir. Fakat ayakkabı seçiminde sağlık, her zaman ön planda olmalıdır. Çocuklar da ebeveynleri gibi farklı ayak tiplerine sahiptir. Ayrıca el, ayak fark etmeksizin, çocukların henüz gelişim dönemlerini tamamlamamış olmaları sizi daha fazla dikkatli olmaya se etmelidir.

Rutin olarak dikkat edebildiğiniz küçük sorunlar dışında çocuğunuz kalıcı ya da geçici bir ayak rahatsızlığına da sahip olabilir.

Çocuklarda sıklıkla görülen çarpık ayak, içe dönüklük ya da dışa dönüklük gibi bileğe bağlı sorunlar, parmak ucunda yürüme, tabana bağlı sorunlar ve bunların sertliği veya esnekliği sizin rutin kontrollerinizin dışında ekstra dikkatinizi çeken durumlar olmalıdır.

Çocuk ayakkabısı için seçim yapmadan önce, zamanında yakalayacağınız küçük sorunlara belki engel olamasanız da, gösterdiğiniz ince dikkat sonucu sorunun büyümesini ve daha büyük sakatlıklara yol açmasını engellemiş olursunuz.

Ayağa Uygunluk

Çocuk ayakkabısı seçerken farklı ayak tiplerinin getireceği sorunları göz önüne alarak, ayakkabıları değerlendirmeli ve ona göre seçmelisiniz.

Bunu çoğu zaman dış görünüşlerinden veya dokunarak, elinizi ayakkabının içine sokarak ya da çocuğa giydirip yürüterek kolayca anlayabilirsiniz.

Ayakkabı burnunun aşırı sivriliği, basıklığı, ayakkabının darlığı, tabanının tamamen düz oluşu, gözle ve elle farkına varabileceğiniz sorunlardan bazılarıdır.

Biliyorsunuz, bebeklik döneminden itibaren tüm çocuk ayakkabısı çeşitlerinde ortopedik modeller bulmanız mümkün. Yine de çocuğunuzun bir rahatsızlığı olduğunu gözle görülür şekilde fark ediyorsanız doktor tavsiyesi ile normal bir çocuk ayakkabısına bile uyum sağlayacak özel tabanlar kullanabilirsiniz.

‘1 Numara Büyük Olsun, Seneye De Giyer’ Yanlışı!

Yıllardır süregelmiş ve hala da uyguladığımız bu bir numara büyük alma davranışının kesinlikle yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Duymuş olmalısınız, çocuklar için söylenen, ‘Çocuğun yediği helal, giydiği haramdır’ diye bir sözümüz vardır.

Bunun anlatmak istediği, çocukların gelişiminin çok hızlı oluşu ve maddi sebeplerle bir veya iki dönemine ait giyecek ihtiyaçlarının birlikte karşılanma çabasıdır.

Farklı bir açıdan bakıldığında tabi ki, çocukların hızlı geliştiğini ve çoğu giysinin çok az bir süre kullanıldığını, hatta eskimediğini söyleyebiliriz.

Fakat asıl konuya dönecek olursak, onların bu hızlı gelişiminde dışarıdan yapılan her müdahalenin kısa süre içinde çocuklar için kalıcı olduğu da reddedilemez bir gerçek. Çocuk ayakkabısı seçerken alacağınız yanlış bir ayakkabı ise kalıcı sorunlara yol açacağından, çocuğun ayağına göre seçimler yapmaktan başka şansınız kalmıyor demektir.

Güzel Olsun, Onun Olsun!

Sağlık, uygunluk, ortopedik sorunlar, tüm bu konuları aştıktan sonra ve çocuk ayakkabısı seçeceğiniz mağazalar ve markalardan emin olduğunuz zaman, sıra gelir beğeniye…

Çocukları ikna etmek hiç kolay değil. Hele ki şu dönemde, onların seçimlerine boyun eğmekten başka şansınız kalmıyor. Ayağına asla giydiremiyor, giydirseniz bile beğendiremiyorsunuz. Hoşlarına gitmediği zaman, tabiri caiz ise, küsüyor, trip atıyorlar.

Источник: //beautyperry.com/moda/cocuk-ayakkabisi-secerken-nelere-dikkat-etmeliyiz

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuklara ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Birçok kadının en büyük tutkusu ayakkabıdır. Bu ayakkabılar; düz, topuklu, spor veya babet tarzı bir model olabilir. Genellikle onları, kıyafeti tamamlayan bir aksesuar olarak görürüz.

Ama kıyafet dışında tüm gün sizi taşıyan ayaklarınızı korumanız ve sağlığını muhafaza etmeniz için en önemli unsurdur. Bunu çoğunlukla dikkate almayız; ama bir ayakkabı seçerken ilk bakmamız gereken konudur.

Çünkü yanlış seçeceğiniz bir ayakkabı, ayak sağlığınızı kötü etkileyeceği için tüm gününüzü mahvedebilir.

Doğru ayakkabı seçimi, her şeyden önce sağlığınız için önemlidir. Tüm dün ayaklarınız sizi gitmek istediğiniz yere taşır. Dolayısıyla rahat bir yürüme için doğru ayakkabıyı seçmeniz gerekmektedir.

Eğer sadece güzelliğine bakarak seçim yaparsanız büyük ihtimalle sağlığınız kısa sürede bozulur. Aynı zamanda doğru yürüyemediğiniz için hoş bir görüntü de ortaya çıkmaz.

Hepsinin dışında kendinize bütün gün eziyet etmiş olursunuz.

Daha İnce (Zayıf) Görünmenin Yolları Nelerdir?

Ayakkabı seçiminde dikkat edilecek birçok unsur vardır. Yapıldığı malzeme, kullanılan kimyasallar, tabanın ortopedik yapısı, ayağı kavraması, topuğun doğru yerleşmesi gibi unsurlar sağlık açısından önemlidir.

Moda anlamında da rengi, kombini tamamlayacak modeli gibi konular ön plana çıkmaktadır. Bunların dışında ise size uyan ve yürüdüğünüz zaman herhangi bir sıkıntı yaşatmaması gibi konular dikkat çekmektedir.

Dolayısıyla önemsiz gibi görülen konu, aslında birçok unsuru barındırmaktadır.

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabılarınızı, sabah saatlerinde almamaya özen gösterin. Uyandıktan yaklaşık 1 saat sonrası vücutta ödemin en az olduğu zaman dilimidir. Bu zamanda alacağınız ayakkabılar, gün içerisinde vücudunuzdaki ödem miktarı artınca, ayaklarınızı rahatsız edecektir.

Ayakkabı seçerken, 2 ayağınıza birden deneyin. Kimi insanların, ayaklarının ölçüleri birbirinden farklı olabiliyor. Böyle bir durumda, büyük olan ayağınızın ölçüsünü baz almalısınız.

Ayakkabıların, naylon içermemesine özen göstermelisiniz. Çoğu ucuz ayakkabının astarında naylon kumaş kullanılıyor. Bu da yalnızca 3-4 giyme sonrasında ayakkabının içi ve ayaklarınızda koku oluşmasına neden oluyor.

Bunların yanında eğer ekonomik bir alışveriş yapmak istiyorsanız, aklınıza giyinme dolabınızdaki kıyafetleri getirmeli ve çoğunluğa uyum sağlayacak renkte ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Kışlık Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kışlık ayakkabı alırken; ayakkabının su geçirmemesi en önemlisidir. Pek çok ayakkabı satıcısı su geçirmediğini söylese de, bunun aksiyle karşılaşmanız mümkündür. Bilinen markaların dışına çıkmamanız, en iyisi olacaktır.

Ayakkabının tabanının kaydırmaması da önemli bir ayrıntıdır. Kış aylarında, sıkça buzlanmalar ve donmalar görülmektedir. Tabanı kaymaya neden olabilecek ayakkabılar sağlığınızı ciddi anlamda riske atabilir.

İnce tabanlı ayakkabılardan uzak durun. Tabanın kalın olması soğuğun içeri girmesini önler ve ayaklarınız daha sıcak kalır.

Topuklu Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dolgu topuklu ayakkabılar, kadınların en rahat kullandığı ayakkabı çeşitleri arasında yer alır. Uzun süreli kullanacak ve ayakta kalacaksanız, bu modellerden şaşmamanız yararınıza olacaktır. Kaliteli bir markanın ürününü aldığınızda, rahatlık açısından düz taban bir ayakkabıdan farklı gelmeyecektir.

Özellikle kilo probleminiz varsa, yüksek topuklardan uzak durmalısınız. Aksi takdirde, bacaklarınızda ciddi ağrılar yaşamanız mümkün. Kısa topuklu olan pek çok şık modelin olduğunu unutmayın.

Platformlu ayakkabılar, topuklu kullanımını rahatlatan bir seçim olacaktır. Dilediğiniz kadar uzun topuklu, ince modelleri platform tabanlı olduğu sürece rahatlıkla kullanmanız mümkün. Tabi ayağınızı asla burkmamak için çok dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Eğer, bu ayakkabılarla ayakta kalacak ya da yürüyecekseniz, ortopedik olanlarını tercih etmenizde fayda bulunuyor.

İnce ve uzun ayaklarınız varsa, botie adı verilen ayağınızı tamamen kavrayan modelleri tercih edebilirsiniz. Böylelikle ayakkabılar ayağınızdan çıkarak, rahatlığınızı ve zarifliğinizi bozmaz. Bunun yanında yine ince ayak yapısına uygun stiletto modeller de sizin için çok uygun olacaktır.

Krampon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bileğinizi kavrayan modeller, kimi zaman pozisyonlarda rahat etmenizi engellese de, sağlık açısından en doğru seçim olacaktır. Bileğinizin burkulması, çatlaması gibi durumları önlemede yardımcı olur.

Hafif modelleri tercih etmeniz, sahada daha hızlı hareket etmenizi ve daha rahat oynamanızı sağlar. Özellikle halı sahalar için en ideal modellerdendir.

Her krampon her saha için uygun olmayacaktır. Krampon alırken, mutlaka oynayacağınız sahaya göre seçim yapmalısınız. Pek çok farklı saha tipi bulunduğundan, alırken satıcıya danışmanız en doğru seçimi yapmanızda yardımcı olacaktır.

Değiştirilebilen çivileri bulunan ayakkabılar, birden fazla krampon almak gibidir. Hava şartları değiştiğinde, çivileri değiştirebilir ve ideal kramponunuzu elde edebilirsiniz.

Yanlış Ayakkabı Seçiminin Getireceği Sorunlar

Pek çok kişi, ayakkabı seçimi sırasında, renk, model ve şıklık gibi konuları en ön sırada tutmaktadır.

Kullanacağınız ayakkabının, şıklığınızı tamamlayan en önemli noktalardan birisi olduğu kabul edilse de, yalnızca daha güzel bir görüntüye sahip olmak için ayak sağlığınızdan ödün vermemelisiniz.

Özellikle kadınlar, vitrinde gördükleri bir ayakkabıya, o anda aşık olarak hiç düşünmeden satın alabilmektedirler.

Hatta kimi zaman numaranın küçük olmasına dahi aldırmadan, nasıl olsa genişler düşüncesiyle alınan ve giyilen ayakkabılar olur. Yapmanız gereken; ilk olarak ayakkabının kalitesine dikkat etmektedir.

Ne kadar uygun fiyatlı olsa da, ünlü markaların taklitleri şeklinde üretilen ayakkabılar, ayak sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir.

İstenmeyen ayak kokuları, ayakta mantar oluşması, ayak tabanında nasırımsı sertliklerin meydana gelmesi gibi durumlar çoğu zaman yanlış ayakkabı seçimi sebebiyle oluşmaktadır. Bu nedenle, seçeceğiniz ayakkabının bazı unsurları taşıdığından emin olmalısınız.

Yanlış ayakkabı seçimi dediğimiz zaman, birçok kriter olduğunu artık anlamışsınızdır. Bunlar şık görüntüsü ile tercih ettiğimiz stiletto gibi ayakkabılardan kaynaklanabilir.

Bir de kalitesiz malzemeden yapılanların neden olacağı sorunlar olabilir. Mantar, ayak kokusu, topuk çatlağı gibi rahatsızlıklar, keyfinizi fazlasıyla kaçırabilir. Ayrıca taban çökmesi gibi sorunlar, bir ömür peşinizden gelecektir.

Yani yanlış ayakkabı seçmek, ciddi problemlere neden olacaktır.

Çekik parmak, yanlış ayakkabı seçimi ile hayatınızı mahvedecek sorunların başında gelir. Yanlış seçilen ayakkabı sonucunda parmaklar, ayakkabının ucuna doğru itilir. Bu durumda parmaklar biçimsiz bir şekilde kıvrılmaya başlar.

Özellikle orta eklemler bükülür ve şekilde bozukluğu oluşur. Ayakkabının üst kısmı buralara baskı yaptıkça ağrılar oluşmaya başlar. Ayrıca ayakkabıya değen bu kısımlarda nasır oluşması da söz konusudur.

Sürekli bu tarz ayakkabı giyildiğinde de ayak şekliniz bozulacaktır.

Nasır oluşumu ise yanlış ayakkabı seçiminin ilk nedenlerinden birisidir. Ayakkabının baskı yaptığı noktalarda ve sürtünme sonucunda deriniz sertleşecek ve kalınlaşmaya başlayacaktır. Bu durum bir süre sonra ağrı yaratan nasırlara dönüşecektir. Aynı zamanda ileri vaka nasırlar, tıbbi müdahale gerektirecektir.

Bacaklarda ağrı da yanlış seçimlerin bir sonucudur. Yüksek topuklu ayakkabılar, zamanlar baldır kaslarında kısalmaya neden olur. Kısalma sonucunda ayağınızda ayakkabı yokken ağrı duymaya başlarsınız.

Aynı zamanda kramplara da neden olacaktır. Yüksek topuklu ayakkabılar, vücut merkezinin öne kaymasına neden olduğu için bacak kasları aşırı zorlanma yaşayacaktır. Bu durum da bir süre sonra aşırı ağrıya neden olacaktır.

Diz ağrısı ise yüksek topuklu ayakkabı giyme sonucunda yaşanır. Vücut ağırlık merkezinin öne kaymasıyla birlikte dizlere ilave yük biner. Hemen etkisi görülmese bile ilerleyen yaşlarda bu ağrıların artması muhtemeldir. Ayrıca kireçlenme gibi sorunlar da buna bağlı olarak gelişecektir.

Ayak bileğinde incinmeler de sıklıkla görülen sorunlardandır. Yürüyemeyeceğiniz yükseklikte bir ayakkabı seçtiğiniz zaman, ayağınızın burkulması her an başınıza gelebilir. Çünkü sağlam bir şekilde yere basamazsınız ve en ufak bir hatada burkulma yaşanır.

Dolayısıyla bu ciddi sorunlara neden olabilir. Liflerde yırtılma, eklemde kırık, incinme gibi sorunlar en sık görülen sorunlardır. Ayrıca yüksek topuklu ayakkabılarda parmak ucunda yürüyormuş hissi verir. Ağırlığı destekleme alanı daralır ve dengeniz çabuk bozulur.

Dolayısıyla düşme olasılığınız artar.

Bel ağrısı da tıpkı diz ve bacaklarda olduğu gibi yüksek topuklu ayakkabılardan kaynaklanır. Vücut ağırlık merkezinin önce kayması ve belde kavisin artması, bel kaslarının aşırı gerilmesine neden olur. Bu gerginlik ise ağrıya neden olur. Özellikle fazla kilolar bu ağrıları çoğaltır.

Tırnak Mantarı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Tırnak ve ayak mantarı da yanlış ayakkabı seçimi sonucunda karşılaşılan sorunlardır. Ayakkabının üretildiği malzeme bu konuda ilk nedendir. Ayağınız tüm gün ayakkabının içinde havasız kalırsa ve terleme yapan bir malzemesi varsa mantar sorunu ile karşılaşma ihtimaliniz de son derece yüksektir.

Tırnak batması, sivri burunlu ve ayağınıza dar gelen bir ayakkabıda sıklıkla başınıza gelecek bir sorundur. Üstelik bu durum yinelenirse kalıcı bir sorun olacaktır. Tırnağın etinize batmasıyla birlikte bir süre sonra üzerine basamaz hale gelirsiniz. Kanaması, iltihaplanması gibi sorunlar da bununla beraber gelecektir.

Yanlış seçilen ayakkabılarda en sık karşılaşılan durumlardan birisi de taban çökmesidir. Ayakkabı birçok noktadan ayağınızı kavrar ve doğru noktalardan basma imkanı verir.

Eğer bu imkanı vermiyorsa kemik yapısında ve kemik arası kıkırdak dokuda hasarlara neden olur. Taban çökmesi bu sorunların en sık karşılaşılanıdır. Aynı zamanda ayak anatomisinin bozulması ile şeklinde de değişiklik yaşanmaya başlar.

Dolayısıyla kalıcı bir şekilde bu sorunlarla baş etmek zorunda kalırsınız.

Источник: //bilgihanem.com/ayakkabi-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir/

Özgürlük ayaklarda başlar

Çocuklara ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Hareket özgürlüğümüzü ayağımıza uygun ayakkabı seçerek sağlayabiliriz. Şişli Florence Nightingale Hastanesi, ortopedi bölümünden Doç. Dr. Neslihan Aksu uygun ayakkabı seçiminde sorulması gereken soruları sıraladı:

 • Ayağınızı dış etkenlerden koruyor mu?
 • Ayak hareketlerine izin verecek kadar esnek mi? Sert ayakkabılar ayaklarda şekil bozukluklarına ve nasırlara neden olabilir.
 • Ayak terinin buharlaşmasına izin verecek maddelerden mi yapılmış? Bunu sağlayan en uygun malzeme gerçek deridir. Sentetik maddelerden yapılmış ayakkabılar tercih etmeyin, eğer sentetik ise de hava geçirgen olması tercihiniz olmalı.
 • Yeterli uç kısmı genişliğine ve esnekliğe mi? Ayak parmaklarını yandan ve üstten sıkıştırmamalı. Bu tür ayakkabılar parmaklarınızda şekil bozukluklarına neden olabilir.
 • Ayak ile zemin arasındaki sürtünmeyi artırarak ve ayak dengesini sağlayabiliyor mu?
 • Yerden gelen şokları önleyebiliyor mu?
 • Ayaktaki şekil bozukluklarını düzeltip önleyebiliyor mu?
 • Topuk yüksekliğiniz uygun mu? Bu erişkinlerde yaklaşık 3.5cm kadardır. Unutmayın: Hiç topuğu olmayan düz ayakkabılar da çok topuklu ayakkabılar da ayak sağlığı için uygun değildir. Sürekli yüksek topuklu ayakkabılar sadece ayak ağrılarına değil, bel, diz ağrılarına ve parmaklarda şekil bozukluklarına neden olabilir.

TOPUKLUDAN VAZGEÇMELİ MİYİZ?

Uygun ayakkabı seçmenize rağmen, ayaklarınızdan şikayetçi misiniz?

Aslında uygun ayakkabı seçmenin yolu ayağınızı tanımaktan geçer. Ayak tipinizi, ıslak ayağınızla bastığınız kuru zeminde çıkan ayak izine bakarak anlayabilirsiniz.

Temel olarak 3 tip ayak vardır:

 • Düztaban,
 • Normal,
 • Çukurtaban.

İdeal olan, normal ayak tipidir. Her ayak tam olarak bu üç tipten birine girmeyebilir. Ortopedik rahatsızlıklar nedeniyle ayak yapınız normal değil ise bir ortopedi doktoruna danışıp mutlaka ayağınıza özel olarak uyarlanmış ayakkabılar edinmelisiniz.

Klasik ayakkabıları nasıl seçeceğiz?

Dış taban, ayakkabının zeminle temas eden kısmıdır ve dayanıklılık açısından köseleden yapılır. Ayakkabı köselesi mümkün olduğu kadar esnek olmalıdır. İç taban, ayakkabının ayak tabanı ile temas eden kısmıdır deriden yapılmış olmalıdır. İç ve dış taban arasında sıkıştırılmış bir malzemeden yapılmış bir astar vardır.

Tabanın dayanıklılığını artırmak ve deformasyonunu önlemek için iç ve dış taban arasında çelik bir bar vardır. Ayakkabının en geniş yeri tarak kemikleri başlarına gelen kısımdır bu kısım tarak kemiklerini sıkıştıracak kadar dar veya ayağın ayakkabı içinde hareket etmesine izin verecek kadar bol olmamalı. Ayakkabının uç kısmında ise taban yerden 1.

5 cm uzaklaşarak havaya kalkık olmalı. Topuk üst parça yığma kösele alt parça lastik olmalı.

Ayakkabı topuğu ile tabanının ekseni aynı doğru üzerinde olmalıdır. Topuk ile yürümenin itme fazı daha kolay olur, o nedenle belirli bir topuk yüksekliği olan ayakkabılar hiç topuğu olmayan düz ayakkabılardan daha sağlıklıdır. Topuk yüksekliği küçük çocuklarda 0.5 cm, büyük çocuklarda 1.5-2 cm, yetişkin erkeklerde 2.

5cm, yetişkin kadınlarda 3.5 cm olmalıdır. Kadınlarda yüksek topuklar, zamanla taraklı ayağa neden olur. Ayrıca yüksek topuklar bacak arka kaslarında kısalma ve ayak bileği bağlarında esneme ve zayıflama yaparak ayak bileği burkulmalarına neden olur.

Ayakkabı içinde parmakların uç kısmı ile ayakkabı ön kısmı arasında 12 mm’lik boşluk olmalıdır.

Parmakların üst kısmı ayakkabıya sürtünmemesi için burda boşluk olmalı aksi takdirde parmak üstlerinde ve tarak kemikleri başlarının altında nasırlar oluşur.

AYAKKABI NASIL TEMİZLENİR?

Çocuk ayakkabıları seçinine dikkat!

Bebek ve küçük çocuk ayakkabılarında topuk alçak olmalı, derisi yumuşak olmalı, şekli ayak ve parmakların şekline uyum sağlamalı. Küçük çocuklarda topuk yerine iç ve dış taban arasına konulan 3-5 mm’lik yükseklik topuk görevi görür.

Ayakkabı esnek ve rahat havalanabilen bir ayakkabı olmalıdır.

Çocuğun yürümesi ve ayakta durması sırasında içe veya dışa basma olması ayak yada ayak bileğinde açılanma görülmesi halinde bir ortopedi uzmanı değerlendirilmesi ve onun önerdiği özel yapım ayakkabılar uygun olur.

Spor ayakkabı seçimi önemlidir!

Hepimiz iyi görünen, modaya uygun bir ayakkabı isteriz fakat önemli olan ayak sağlığımız ve yaralanmalardan korunmaktır. Birçok ayakkabı, bazı spor türlerinin neden olabileceği burkulma ve gerilmelerden ayakları korumak için yapılır.

Aldığınız ayakkabı yaptığınız spor dalına uygun ayakkabı olmalıdır. Her ayakkabının fonksiyonu, tabanı, bileği ve ayağı sarış şekli branşa yönelik olarak yapılır.

Örneğin yürüyüş ayakkabıları serttir, koşu ayakkabıları ise daha esnektir, ekstra yastıklama ile daha güçlü bir etki elde edilmiştir. Ayak numaranıza uygun ayakkabı alın. Yaş ilerledikçe ayak numaranız değişebilir, ayak numarası markalara göre de değişir.

Ayakkabınızı akşam saatlerinde şişmiş ayağınıza deneyerek alın. Alacağınız ayakkabı en şiş durumunda dahi ayağınıza rahatlıkla olmalıdır.

Spor ayakkabıyla yürürken ya da koşarken kendinizi rahat hissetmelisiniz. Ayakkabının rahatsız edecek şekilde temas eden bir yeri olmamalıdır. Ayakkabıları her iki ayağınıza da giyin ve mağaza içinde yürüyün. Ayakkabıların arka bölümleri topuğu sarmalı, topuk ayakkabı içinde hareket etmemeli, ön bölümü de esnek olmalıdır.

Topuk nispeten sıkıca oturmalıdır. Yürüdüğünüzde topuk yukarı, aşağı veya yanlara kaymamalıdır. Parmak ucunda boşluk olmalı, tüm ayak parmakları rahatça hareket edebilmelidir. Ayakkabının üst bölümü rahat ve güvenli olmalı, çok sıkı olmamalıdır.

Hava yastıklı veya jelle dolu, ekstra şok emme özelliği olan yaylı bir görünüme sahip ayakkabılar taban ve topuk ağrısı çeken kişiler için çok iyi ama ayak bilekleri kolay dönen kişiler için ise hiç uygun değildir. Ayakkabı hem dayanıklı hem de hafif olmalıdır. Ayaklar havasız kalmamalıdır. Ayakkabının yüzü ayağınızın nefes almasına izin vermelidir.

Bunun için en uygun malzeme deridir. Yeteri kadar bağcık olmalıdır. Bağcıklar ayak hareketini engellememesi için yeterli dil dolgusuna sahip olmalıdır.

Yazlık açık ayakkabılarda neye dikkat etmeliyiz?

Ayakkabının üst kısmındaki ve parmak arasındaki bantlar deri, yumuşak silikon içeren cildi rahatsız etmeyecek malzemelerden yapılmış olmalıdır. Bu ayakkabı tabanları çok düz ve sert olmamalıdır.

Bilek destekleri olmadığı için terliklerin topuk yükseklikleri arttıkça ayak bileği burkulma riskini artırırlar. Çok yüksek olmayan mantar dolgu topuklar tercih edilebilir.

Ayakkabı seçerken unutulmaması gereken en önemli kural: önce ayak sağlığımız sonra modaya uygunluk ve güzel görünüştür.

Spor ayakkabısı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Çocuklara ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Ancak spor yaparken dikkat edilmesi gereken noktaların başında doğru spor ayakkabısı seçimi gelir. Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nurullah Şener, ideal spor ayakkabısında bulunması gereken özellikler ve hangi sporda hangi ayakkabının tercih edilmesi gerektiği ile ilgili bilgiler paylaştı.

Havaların ısınmaya başladığı bugünlerde spor ve yürüyüş yapanların sayısında artış gözlenmekte. Doğru spor yapabilmek ve sakatlanmaların önüne geçmek için yapılan aktiviteler kadar tercih ettiğiniz ayakkabılar da büyük önem taşır.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nurullah Şener, spor ayakkabısı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında şunları söyledi;

Ne dar ne bol olmalı 

Spor yaparken seçtiğimiz ayakkabı yerle vücudumuz arasında kuvvet dağılımını etkileyen önemli bir faktördür. Ayak bileği, diz hatta kalça eklemine, bacak boyunca seyreden kaslara, bağlara ve diğer yapılara gücün nasıl dağıldığını belirler.

Bu nedenle öncelikle seçtiğimiz ayakkabı ayağı iyi sarmalıdır, ne bol ne de dar olmalıdır. Mümkünse bağcık bölümü uzun olmalıdır ve ayak bileğini de rahat ettirmelidir. Ayakkabının burun kısmı geniş olmalı, parmak hareketlerine izin vermelidir. Ayak başparmakla ayakkabının parmak ucu bölümü arasında ortalama 1 cm mesafe olmalıdır.

Doğru tabanla sağlıklı adım

İyi bir spor ayakkabı basıncı absorbe edebilmeli ve ayağa binen yükleri dengeli şekilde dağıtabilmelidir. Bu nedenle ayakkabının tabanı ayağı iyi kavramalı, topuk kısmı yumuşak ve kalın olmalı, topuk kısmına gelen basıncı dağıtacak şekilde topuk orta bölümünde direnci düşük malzemeden yapılmış olmalıdır.

Taban bölümü ayağın altında bulunan ön arka ve yan eğrilikleri desteklemelidir. Ayakkabı ayağı yanlardan iyi sarmalı ayağın çeşitli yönlere kaçışını engelleyerek düşme ve burkulmalardan korumalıdır.

Sorunlu ayaklara doktor tavsiyesi şart

Ayakkabı seçerken en önemli faktör ayak yapısının bilinmesidir. Ayakta herhangi bir yapısal sorun bulunuyorsa seçeceğimiz ayakkabı daha da önem kazanır.

Ayak tabanında ön arka ve yan eğriliklerde çökme (düztabanlık, taban çökmesi gibi) veya halluks valgus denilen başparmağın dışa doğru dönmesi ve başparmağın ayakkabıya gelen bölümünde kemik çıkıntısı varsa; nasır veya tırnak batması gibi sorunlara neden olur.

Bu gibi durumlarda seçilecek ayakkabıda doktor tavsiyesine ihtiyaç duyulur. Ayak tabanının düşüklüğü durumunda pedografi denilen taban ölçümü yardımıyla ya da hekiminizin önerisi doğrultusunda ayakkabının içine ayağınıza uygun taban destekleri konulmalıdır.

Topuk dikeni mevcut ise ayakkabının topuğa gelen bölümüne silikon destek gerekebilir. Ayakkabının burun kısmı esnek ve bükülebilir olmalıdır. Halluks valgus gibi parmak sorunlarında burun kısmı geniş ayakkabılar seçilmelidir.

Ayakkabını spora göre seç

Yaptığımız spora ve ayak yapımıza göre “air” veya “gel” gibi yastıkçıkların olduğu ayakkabılar seçilerek ayağa gelen basıncın dengeli dağılması sağlanabilir.

Tenis gibi parmak ucu etkileşiminin fazla olduğu sporlarda ayak yan bölümünde, basketbol gibi sıçrama sporlarında topuk ve ayak tabanında bu gibi desteklerin olması uygundur. Yürüyüş yaparken kullanılacak ayakkabılar esnek olmalı, tabanı şoku absorbe edebilmeli ve ayağı iyi kavramalıdır, topukta ve tabanda hava yastığı bulunmalıdır.

Basketbolda ayak bileğini saran konçlu ayakkabılar ayak bileğini destekleyerek burkulma ve yaralanmalardan korur. Futbolda tabanı sert, ayağı çarpma ve vurmalara karşı koruyan, çim sahada gömülmelere karşı yükseklik ayarlaması olan ayakkabılar uygundur.

Bu nedenle yürüyüş için seçilen bu ayakkabının futbol için kullanılması sakıncalı olabilir. Eğer spor salonunda spor yaparken kullanacağımız bir ayakkabı istiyorsak taban ve kenar bölümleri sert, topuk kısmında şok absorbe özelliği olan, burun kısmı esnek bir ayakkabı seçmeliyiz.

Evde de çıkarma!

Spor yaparken dikkat edilmesi gereken diğer önemli faktör de zemin özellikleridir. Yumuşak zemin; kemik, eklem ve kıkırdak dokulara binen yükleri azaltacağı için tercih edilmelidir. Aynı zamanda yumuşak zeminde düşme ve yaralanmalardan doğan etkilenmeler daha az olacaktır.

Sert ve kaygan olmayan zeminde yapılan sporlarda kemik, eklem, kıkırdak ve bağ dokulara binen yükler dengesiz ve fazla olacağından yaralanmalar daha çok görülür. Evde yapacağımız sporlarda koşu bandı ve bisiklet kullanıyorsak ayakkabı giyilmesi önem taşır. Spor ayakkabısı koşu bantlarının sert zemininden kaynaklanan yüklerden ayağımızı korumamızı sağlar.

Ayak sağlığı için nelere dikkat edilmeli?

Источник: //indigodergisi.com/2017/06/spor-ayakkabisi-secmek/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..