Çocuklara Obezitenin Zararları Anlatıldı

Obezitenin zararları

Çocuklara Obezitenin Zararları Anlatıldı

Reem Nöropsikiyatri Merkezi Kurucusu Doktor Mehmet Yavuz, obezitenin nedenlerini ve kontrol yöntemlerini aktardı.

Günümüzün en büyük sağlık problemlerinden biri haline gelen obezitenin artmasında pek çok faktör bulunuyor.

Teknolojinin gelişmesiyle insanların işlerinin kolaylaşması ve buna bağlı olarak hareketsiz yaşamın artması ve fast-food tarzı yiyeceklerin yaygınlaşması obeziteye davetiye çıkarıyor.

Doktor Mehmet Yavuz ise, birçok hastalığa sebep olan obezitenin yaygınlaşmasında pek çok faktör olduğunu söylüyor.

YEME KONTROLÜ İKİ HORMANA BAĞLI

Beynin, hipotalamus ile sindirim sistemi arasında acıkmayı ve doymayı belirleyen hormonsal mekanizmalardan en önemlileri leptin ve grelin hormonları olduğunu aktaran Doktor Mehmet Yavuz, 'Leptin hormonu, organizma günlük aktivitelerini yerine getirecek kadar gıda aldığında devreye girerek doygunluk hissi uyandırır ve böylece dışarıdan gıda alımı durur. Grelin hormonu ise leptinin aksine açlık hissi uyandırır.

Obezlerde leptin aktivasyonu azalmış, grelin salınımı artmış ya da her ikisi de değişmiş olabilir.' diyerek obezitenin hormonlarla olan ilişkisine dikkat çekiyor.

Leptin hormonunun yemeye başladıktan yaklaşık 20 dakika sonra harekete geçtiğini belirten Dr. Yavuz, hızlı yemenin bu açıdan sakıncalı olabileceğini vurguluyor. Kilo problemi olanlara atıştırdıktan sonra en az 15-20 dakika beklemelerini tavsiye eden Yavuz, bu yöntemle az yiyerek daha çabuk tokluk hissedileceğini hatırlatıyor.

İLAÇ KULLANIMI OBEZİTEYİ TETİKLİYOR

Bazı ilaçların ve özellikle de antidepresanların leptin-grelin dengesini bozarak kilo alımına neden olduğunu hatırlatan Dr. Yavuz, son yıllarda bilim adamlarının leptin aktivasyonunu artırarak tokluk hissi uyandıracak ve böylelikle şişmanlığı tedavi edecek ilaçlar üzerinde çalışıldığını ancak bu konuda etkin bir ilaç henüz geliştirilemediğini söylüyor.

TİROİT VE İNSÜLİN DİRENCİ ÖNEMLİ

Obezite nedenleri arasında tiroit ve insülin direncinin de önemini aktaran Dr.

Mehmet Yavuz, 'Tiroit hormonları, metabolizma aktivitesini düzenleyen hormonlardır ve az salgılandığında metabolizma yavaşlar.

Bu durumda kalori harcanma düzeyi düşeceği için alınan gıdalar yakılamayıp depolanmaya başlar. Ve sonuç yine aşırı kilo alımıdır.' diyerek tiroitin kilo alımı üzerindeki etkisine dikkat çekiyor.

İnsülin direncinin de kilo alınımını etkileyen önemli bir faktör olduğunu hatırlatan Dr. Yavuz, insülinin kan şekerini parçalayan ve enerjiye dönüştüren bir hormon olduğunu belirtiyor.

Doktor Mehmet Yavuz 'Bazı durumlarda kas, karaciğer ve yağ dokusunun insüline karşı direnç geliştirebilir.

Bu nedenle insülin kan şekerini parçalayamaz, kanda şeker oranı yükselmeye ve vücut gereğinden fazla kalori maddesi üretmeye başlar.

Bu yükselme dışarıdan vücuda giren kalorilerle birleşince ihtiyaç fazlası kan şekeri yağa dönüştürülerek depolanır.' şeklinde ifade ederek bu durumun obeziteyle sonuçlandığını belirtiyor.

YAŞLANDIKÇA RİSK ARTIYOR

Yaş ilerledikçe metabolizma yavaşlar. Metabolizma yavaşladığı halde dışarıdan alınan gıda miktarı eskisi gibi olursa bir süre sonra ihtiyaç fazlası kaloriler vücutta depolanmaya başlar.

Bu nedenle kişiler yemek disiplinleri değişmediği halde yıllar süresince artan bir grafikle kilo almalarına bir anlam veremezler. Dr.

Yavuz, yaş ilerledikçe kontrolsüz kilo alımını engellemek için yemek alışkanlığını disiplinize etmeyi ve düzenli egzersizi öneriyor.

KADINLAR DAHA ÇABUK KİLO ALIYOR

Kadınların daha kolay kilo alıp zor zayıfladığını hatırlatan Dr. Yavuz, erkeklerin bu konuda metabolizmaları daha hızlı çalıştığı için şanslı olduğunu belirtiyor. Kadınların küçük de olsa aylık kilo alımına dikkat etmesi gerektiğini belirten Yavuz, obezitenin sinsi bir hastalık olduğunu ve vücuda yerleştikten sonra mücadelenin zorlaştığını vurguluyor.

OBEZİTE CİNSEL HAYATI DA VURUYOR

Obezite, birçok hastalığa davetiye çıkardığı gibi, erkeklik hormonunun azalmasına da neden olduğunu söyleyen Dr.

Mehmet Yavuz, şişmanlık nedeniyle yağlar arttıkça testosteron miktarı azaldığını, cinsel istek ve performans düştüğünü belirtiyor. Dr.

Yavuz, kadınlarda ise karın içi yağların androjen algısını artırdığı için menopoz öncesinde kıllanma gibi sorunlar baş gösterebileceğinin vurgusunu yapıyor.

POLİKİSTİK OVER SENDROMUNA MI YOL AÇIYOR?

Obezite mi polikistik over nedeni yoksa bu sendrom mu obezite yapıyor, bu konu henüz netlik kazanmadığını belirten Dr.

Yavuz, 'Kesin olan bir şey var ki, o da bunların birbirini tetikleyen durumlar olmasıdır.

Ancak obez olup zayıflayan kadınlarda polikistik over tablosunun düzelmesi, obezitenin bu hastalığa neden olduğu görüşünü destekliyor.' diyerek obezitenin hastalığa sebep olabileceğine dikkat çekiyor.

OBEZİTE KANSERİ DE TETİKLİYOR

Erkeklerde kanser nedeniyle ölümlerin yüzde 14'ünden, kadınlarda ise yüzde 20'sinden obezitenin sorumlu olduğunu hatırlatan Dr.

Yavuz, obezitenin savunma sistemini çökerterek kanser oluşumunu hızlandırdığının altını çiziyor ve ekliyor: 'Tedbir alınmazsa 2050 yılında dünya nüfusunun yarısından fazlasının obez olacak.

Engellemek ise bizim elimizde! Bilinçli beslenme ve düzenli egzersiz ile obeziteyle mücadele edilebilir!'

Источник: https://www.kadinvekadin.net/obezitenin-zararlari-2012-11-14.html

Obezitenin Zararları

Çocuklara Obezitenin Zararları Anlatıldı

Beslenme herkesin bildiği gibi anne karnından başlayıp yaşamın son bulacağı güne kadar devam eder. Bu durum insan bedeninin vazgeçemediği bir ihtiyaç haline gelmiştir.

İnsanın büyüyüp gelişip daha sağlıklı ve daha üretken bireyler olup uzun ömürle yaşayabilmeleri için gerekli besin öğelerini yeteri ve aynı zamanda dengeli miktarda almaları gerekiyor. Bu canının çektiği her şeyi yemek demek anlamına gelmez.

Günlük yaşantıda bireylerin yaşına, cinsiyetine, yapmış olduğu işe, fizyolojik ve genetik özelliklerine ya da içerisindeki bulundukları hastalık durumuna göre alınan enerji miktarı değişebilir.

Sağlıklı ve dengeli bir yaşam sürmek için alınan besin kalorileriyle yakılan kalorilerin birbirine eşit olması gerekir. Bu yazımızda dengesiz besleme sonucunda ortaya çıkan obezitenin zararlarından bahsedeceğiz.

Kadın ve erkeklerde vücut yağ oranı farklılık gösterir. Yağ oranının erkekler için %25’in kadınlar için ise %30’un üzerine çıkması obezite kavramını oluşturuyor.

Günlük alınan enerjinin yakılan enerjiden fazla olması durumunda vücut bu fazlalığı yağ olarak depolanır. Bu durum da bahsedildiği gibi obeziteyi ortaya çıkarır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlar hareket etmeden çok fazla işi yapabiliyor.

Bu durum ise insanda zamanla tembelliğe neden oluyor ve küçük hareketlerle yağ yakılmasını engelliyor.

Obezitenin tedavisi tabii ki mümkündür. Bunun için tıbbi beslenme olarak adlandırılan diyet tedavisi, davranış değişikliği tedavisi, egzersiz tedavisi, ilaç tedavisi ve kimi zaman cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Obezite Neden Oluşur?

 • İnsanlara çoğu zaman sağlıklı yemek hazırlamak zor geliyor ve bu durumda hemen fast food yemekler bulunan restoranlar tercih ediliyor. Bu tür hazır gıdaların aşırı derecede tüketilmesi durumu insanda aşırı kilo alımına sebep oluyor. Düzensiz beslenen, aşırı tatlı tüketen ve sürekli olarak sağlıksız yiyecek tüketen insanlar obeziteye yakalanıyor.
 • Hem sağlıksız yemek yeyip hem de hareket etmeyen yani spordan uzak yaşayan insanlar için de kilo almak oldukça kolay. Çünkü aldıkları yemeği hareket enerjisine dönüştürmeyip hareket etmekten kendilerini yoksun bırakıyorlar. Bu durumda da alınan besin yakılmadan hemen yağ kütlesine dönüşüyor.
 • Pek çok insanda görülen obeziteye ise genetik faktörler neden olur. Bunun yanında hormonal bozuklukların da etkisi oldukça büyüktür.
 • Tüm bu nedenlerin dışında kişinin yaşı, cinsiyeti, psikolojik durumu, ilaç kullanımı, aşırı alkol ve sigara tüketme durumu da obeziteyi ortaya çıkarıyor.

Obezitenin Zararları Nelerdir?

Obezitenin sebep olduğu birçok zarar bulunuyor. Bu zararlar vücüdun fiziksel yapısından iç organlara kadar uzanır. Önemsiz gibi olarak görünse de obezitenin yol açtığı sayısız hastalık bulunur. Obezitenin zararlarını hemen listeleyelim.

Vücutta normalden çok fazla yağ olması, daha çok kan damarı gerektirir. Fazladan damar olmadığı için de kan hücreleri normalden daha fazla besin ve oksijen taşımak durumunda kalırlar.

Bu durum ise normalden fazla kan pompalanmasına neden olur ve atardamar basıncı artar. Hayati tehye yol açtığı pek çok araştırmayla belirlenmiştir.

Kalp ve damar hastalıklarına yol açıyor olması en çok bilinen zararlarında bir tanesidir.

2. Diyabete Neden Olur

Tip 2 diyabetin başlıca nedenleri arasında obeziye bulunur. Bu diyabet tipi genelde yetişkinlerde görünse de aslında çocukluk döneminde ortaya çıkmaya başlar. Obezite kan şekeri düzenlemekten görevli olan insülin hormonunun dengesini bozar. Bu durumda kan şekerinde sürekli yükselmeler olur ve zamanla daha çok kilo almalar gözlenir.

3. Doğurganlığı Azaltır

Obeziteye sahip kadınlar için doğum yapmak oldukça riskli ve zor bir süreci beraberinde getirir. Zorluğun yanında hem annenin hem de bebeğin hayatını riske sokabilir. Obeziteyle görülen adet düzensizlikleri de hamile kalma problemini ortaya çıkarır.

4. Kas ve İskelet Sistemine Zararları Bulunur

Kasların ve iskelet sisteminin belli yükleri taşıyabilme özelliği vardır. Aşırı kilolu insanlar, kilolarından dolayı kemiklerine aşırı baskı uygulanır. Bu durum ise dizde ve kalçada kireçlenme, bacaklarda görülen varisler, zamanla fıtık ve kas zayıflığına neden olur.

5. Nefes Güçlüğü Görülür

Vücuttaki aşırı yağlar, pompalanan kanın kalbe geri dönmesinin zorlaşmasına neden olur. Bu durumda ise vücudun bazı kısımlarına yeteri miktarda oksijen gitmeyebilir ve zamanla nefes alırken güçlük çekilmeye başlanır. Solunum yapmak obeziteli kişilerde zor bir hal alır. Bu durumda kandaki karbondioksit oranı zamanla artar. Sonuç olarak kişilerde uyku hali görülmeye başlar.

6. Psikolojik Sorunlara Yol Açar

Genelde gençlerde görülen obezite, gençlerin sosyal hayatını etkiler. İstediklerini giyinemez, dışarıda şişman olarak adlandırılır ve bazı şeyleri yapmaktan ze almayabilirler. Bu durum ise kişilerin psikolojisini kötü yönde etkiler.

7. Deri Hastalıkları Oluşur

Aşırı kilo alma ve verme sonucu deri bazı özelliklerini kaybederek çatlayabilir. Bunun sonucunda deri hastalıkları ve vücudun bazı bölgelerinde yaralar oluşur. Ve bununla birlikte ayaklarda mantar oluşumunu başlayabilir.

8. Hayat Kalitesini Düşürür

Obez bireylerin seri hareket etmesi zamanla azalır. Bu durumda daha çok kilo almaya başlar ve bu durum sonucu yaşam süresi azalmaya başlar. Ayrıca karaciğerde yağlanmalara neden olur. Yağlanmalar sonucu karaciğerde bulunan safra kesesi yağları yıkacak kadar safra sıvısı salgılayamaz ve bu durumda safra kesesinde taş olma ihtimali artar.

9. Kanser Riskini Arttırır

Özellikle kadınlarda görülen obezite meme kanseri, rahim kanseri, kolon kanseri ve safra kesesi kanseri gibi pek çok kansere ön ayak olur. Erkeklerde ise genelde kolon kanseri ve prostat kanserine neden oluyor.

10. Beyinde Hasarlara Neden Olur

Sinir sistemi ve beyinde görülen sinir hücresi olarak adlandırılan nöronları kaplayan bir kılıf bulunuyor. Obeziteli bireylerde bu kılıfta zamanla çok ciddi hasarlar ortaya çıkıyor. Bu durum nöronların işlevlerini azaltıyor. Bu durum ise bazı uzuvlarda hissizliğe neden olurken düşünce bozukluklarına da neden olabiliyor.

Источник: https://evdesifa.com/obezitenin-zararlari/

Tabletlerin ve Cep Telefonlarının Çocuklara Zararları

Çocuklara Obezitenin Zararları Anlatıldı

Günümüz teknolojisi bizi çok mutlu etse de ve hayatımızı ciddi anlamda kolaylaştırsa da beraberinde ciddi riskler getiriyor.

Son günlerde özellikle tabletlerin ve cep telefonlarının çocuklara zararları konusu tartışılıyor ve bu konu ile ilgili sürekli uyarılarda bulunuyorlar.

Bu nedenle bu konuyu araştırdık ve tabletlerin ya da cep telefonlarının çocuklar üzerindeki etkilerini araştırdık.

Teknoloji sürekli değişiyor ve gelişiyor. Teknolojiye uymamak ve ondan kaçmak ise artık kesinlikle imkansız. Ama çocuklarımızı hem teknolojiden mahrum bırakmamalıyız, hem de teknolojiden onları korumalıyız.

Etrafta tableti olan bir sürü çocuk varken kendi çocuğumuzu tabletten mahrum bırakmak ve onu arkadaşlarına özenen gözlerle bakmasını izlemek istemeyiz.

Ancak bu tarz kablosuz aletleri mümkün olduğunca az zararlarla atlatmanın yollarına bakmak ve teknolojiyi az ve yerinde kullanmak en doğrusu. Ama önce gelin tabletin zararları neler konusuna.

Tablet radyasyon yayar mı?

Aslında radyasyona neden olan günümüz teknolojisinde kullanılan kablosuz bağlantılar daha çok. Kablosuz bağlanabilen tabletler, bilgisayarlar ve elbette cep telefonları hepsi de hatrı sayılır radyasyon yayıyorlar maalesef.

Mayıs 2011’de dünya sağlık örgütü tüm kablosuz bağlanabilen elektronik cihazların radyasyon yayma açısında 2B risk grubunda yani olası kanserojen grubuna dahil etmiştir. Hatta beyin ve bağışıklık gelişimi devam eden çocukların bu tarz uyarılara karşı yetişkinlere karşı çok daha hassas olduğu belirtilmiştir.

Bu da riskin çocuklarla yetişkinlerle aynı ölçüde olmadığını göstermektedir. Özellikle Amerikan pediatri derneği bu konuda alileri uyarmaktadırlar.

Tabletler yüzünden hızlı beyin gelişimi

Beyin gelişimi 21 yaşına kadar devam eder. Ancak fazla radyasyona maruz kalan çocuklarda dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü, öfke nöbetleri, öğrenme bozuklukları, dürtüsellik gibi sorunlar kendini gösterebilir.

Tabletler ile gelen obezite

Son günlerde özellikle çocukluk yaşında obezitenin artması elektronik aletlerin ciddi anlamda yanlış ve fazla kullanımına bağlanıyor. Bu tarz aletleri sıklıkla kullanan çocuklarda yüzde otuz oranında obezite riski artmakta ve beraberinde diyabet riski gelişmektedir.

Tabletlerin çocuk gelişimine olumsuz etkileri

Yanlış kullanım olduğunda tablet kullanımı zararları yazmakla bitmez. Bu nedenle her elektronik aletlerde olduğu gibi tabletlerde de kullanımda sınırlamalar kesinlikle olmalıdır. 12 yaş altındaki çocuklarda yoğun tablet kullanımı çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.

Çocuklarda ruhsal bozukluk

Çocukların aşırı derecede tablet ile oynaması ruhsal bozuklukları da beraberinde getiriyor. Çocuk depresyonu, dikkat eksikliği, otizm, bağlanma bozukluğu gibi ciddi davranış bozukluklarına neden olmaktadır.

Çocuklarda tablet bağımlılığı

Genelde en çok yaşanan sorun ise tabletleri ile çok fazla zaman geçiren çocuklar zamanla ailelerinden kopmaya ve yalnızlaşmaya başlarlar. Bu da çocuğu yavaş yavaş tam bir tablet bağımlısı haline getirir. Bunun oluşmasına izin vermemek için çocuğunuzla çok doğru bir iletişim içinde olmalısınız.

Onu aşağılamak, ona bağırmak, yasaklar koymak, tabletini elinden zorla almak ona yapabileceğiniz en büyük kötülük olacağı için böyle sert davranışlar yerine çocuğa çok daha doğru davranarak yaklaşın. Önce ona tabletin zararlarını anlatın. Gerekirse bunu bir doktorla beraber de yapabilirsiniz. Onunla vakit geçirmeye çalışın. Beraber aktiviteler yapın.

Oyun hamuru, resim yapma vs gibi beraber yapabileceğiniz ve onun da keyif alacağı aktiviteler. Yani çocuğunuzla vakit geçirin.

Tabletin göze zararları

Elbette tabletin göz zararları da  var. Bu tarz cihazların özellikle 2 yaş altı çocuklara hiç verilmemesi gerektiği, 2 yaşından büyük çocuklara ise belli zaman kısıtlaması ile verilemesi gereklidir.

Yapılan bir araştırmada tablet bilgisayarla çok vakit geçiren çocukların, tabletle oynamayan çocuklara oranla miyop olma ihtimali çok daha yüksekmiş. Bu durum sadece tabletler için geçerli değil.

Aynı risk televizyon için de geçerli.

Tabletin doğru kullanımı

Teknoloji bize sunulan büyük bir nimettir. Onu kullanmayı beceremeyenler ve kontrollü olamayan insanlar genelde teknolojiden uzak dururlar. Mesela evinde televizyon olmayan biri bunu övünerek söyler.

Ancak aslında bu durum onun otokontrolünün ne kadar az ya da hiç olmadığını gösterir. Çünkü çözüm teknolijiden mahrum bir hayat sürmek değil, teknolojiyi doğru kullanabilmektir.

Bu nedenle teknolojinin ve tabletin doğru kullanımını bilmekte fayda vardır.

Çocuklar için teknolojik aletler kullanım süreleri şu şekilde belirtilmiştir. 0, 2 yaş arası çocukların hiç bir şekilde teknoloji ile haşır neşir olmamaları gerektiği belirtilmektedir.

3, 5 yaş arası çocuklar günde kaç saat televizyon izleyebilir ya da tablet oynayabilir?

3 ile 5 yaş arası çocukların teknolojiye maruz kalacakları zaman 1 saati geçmemelidir.

6, 18 yaş arası çocuklar günde ne kadar saat teknoloji kullanabilir?

6 ile 18 yaş arası çocukların ise günde 2 saati geçmemeleri önerilmektedir.

Çocuğunuzu tabletlerden ve benzeri elektronik cihazlardan uzak tutmak için yapmanız gereken aslında çocuğun dikkatini dağıtmak. Unutmayın yasaklar her zaman o maddeyi daha cazip hale getirir.

Sert ve yasakçı bir tavır yerine ona tabletin, televizyonun ve cep telefonlarının ne denli ciddi zararları olduğunu anlatmaya çalışın. Asla çocuğa bir bağımlı muamelesi yapmayın. Beraber vakit geçirmeyi deneyin.

Çocuğun elinden tabletini alıp onu öylece bırakmak çok acımasızca olacaktır.

Bunun yerine tableti bırak gel beraber hamur oynayalım, resim yapalım ya da aklınıza gelebilecek başka ne varsa. Yani onunla iyi vakit geçirerek onu tabletten uzak tutmaya çalışın. Çocuk sınırlarını zamanla öğrenecek ve günlük hayatında elektronik cihazları çok fazla kullanmaması gerektiğini anlayacaktır.

Источник: http://www.annecocuk.co/tabletlerin-ve-cep-telefonlarinin-cocuklara-zararlari/

Obezitenin zararları nelerdir?

 • Yüksek kan basıncı: Vücutta fazla yağ olması fazla kan damarı gerektirir ve oksijen ile besin taşıması için bu damarlarda oluşan baskı artar. Bu durum normalden daha fazla kan pompalanmasına neden olur ve özellikle atardamarlarda kan basıncı artar. Bunun yanı sıra fazla kilo kalp atış hızlarını arttırır ve vücudun her kesimine kanın iletilmesini engelleyebilir.
 • Diyabet: Obezite tip 2 diyabetin başlıca nedenlerinden biridir. Bu tip diyabet yetişkin dönemde gözlense de aslında çocukluk döneminde baş göstermektedir. Obezite kan şekeriniz düzenleyen insülin hormonu direncinin dengesini bozar. İnsülin direnci oluştuğunda kan şekerinizde yükselmeler meydana gelir. Bu durum daha da fazla kilo almanıza neden olur.
 • Kalp hastalığı: Obezite olan kişilerde normal bireylere göre damar sertliği 10 kat daha fazla görülmektedir. Kalbi besleyen arterlerde yağlanmaya neden olarak koroner arter hastalıklarına da neden olur. Atardamarlarda daralma sonucu kalbe az kan akımı, göğüs ağrılarına veya kalp krizine de neden olabilir. Aynı zamanda kalbe giden damarlarda kan pıhtılaşması sonucu felç oluşumu da obezitenin zararları arasında yer almaktadır.
 • Eklem problemleri: Obezite sonucunda kemikler ve eklemler üzerine fazla ağırlık biner. Bu durum genellikle dizleri ve beli etkiler. Bu durum normalde eklem ameliyatları ile çözümlenirken obezite olan hastalarda bu tür ameliyatlar yüksek risk teşkil etmektedir.
 • Kanser: Özellikle kadınlarda fazla kilolu olmak meme kanseri, kolon kanseri, safra kesesi kanseri ve rahim kanseri gibi ciddi risklere neden olabilmektedir. Aşırı kilolu erkeklerde ise kolon kanseri ve prostat kanseri oluşumu normal bireylere göre 15 kat daha fazla görülmektedir.
 • Metabolik sendrom: Ulusal kolesterol eğitim programı, metabolik sendromların genellikle kardiyovasküler sistem sorunlarından kaynaklandığını söylemiştir. Abdominal obezite yüksek kan kolesterolü, yüksek kan basıncı ya da glukoz intoleransı olmadan insülin direnci ve inflamasyona neden olabilir. Bu durumlar metabolik sendromların içerisinde yer almaktadır. Ülkemizde aşırı kilolu veya obezite sorunu yaşayan kişilerden üçte biri metabolik sendromlara maruz kalır.
 • Psikososyal etkiler: Obezite ideal olan beden ölçülerinin dışında kalması nedeni ile ciddi psikolojik sorunlara neden olabilir. Kilolu ve obez kişiler genellikle bu durumlarından dolayı suçlanmaktadırlar ve tembel ya da zayıf iradeli olarak kabul edilmektedirler. Bu tepkiler kişilerde ciddi depresyon ve bunalım gibi sorunlara neden olabilir.
 • Beyin: Sinir sistemi ve beyinde iletişimi hızlandıran ve sinirleri kaplayan bir kılıf vardır. Bu kılıf obezite nedeni ile kişilerde ciddi hasarlar oluşmasına neden olur. Sonuç olarak düşünce bozuklukları, uzuvlarda hissizlik ve hareket kabiliyetinde yavaşlama gibi sonuçlar gözlemlenir.

Obezitenin nedenleri nelerdir ?

 1. Yanlış Beslenme. Özellikle fast food ürünleri ile birlikte hem ülkemizde hem de dünyada obezite olanların sayısı hızla artmaktadır. Düzensiz beslenme, sağlıksız yiyecekler, aşırı tatlı tüketimi obezitenin başlıca nedenlerindendir.
 2. Spordan uzak kalmayın. Sağlıksız yeme alışkanlığının yanında vücudun hareketsiz kalması obeziteye davetiye çıkarıyor. İyi bir diyet programı ve düzenli spor, daha sağlıklı ve fit kalmanızı sağlayacaktır.
 3. Metabolik ve hormonal etmenler de obeziteye neden olabilir. Yapılan araştırmalarda obezitenin, metabolik ve hormonal bozukluklardan kaynaklanabildiği görülmektedir.
 4. Diğer nedenler. Yaş, cinsiyet, maddi koşullar, genetik yapı, psikolojik durum, ilaç kullanımı, sigara ve alkol kullanımı gibi etmenlerin hepsi obezitenin nedenlerindendir.

Obezitenin tedavi yöntemleri nelerdir?

 • Diyet tedavisi. Sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılması ve düşük kalorili diyetlerin uygulanması hayat önem taşımaktadır.
 • Egzersiz ve aktivite. Fiziksel aktivite ve egzersiz obezite tedavisinin önemli bir parçasıdır. Yürüyüş yapmak, spor salonlarında herhangi bir programa katılmak ve bunu düzenli olarak yapmak gerekir.
 • Davranışsal değişikler. Düzenli ve sağlıklı bir yaşam, yanlış alışkanlıklarımızın değiştirilmesiyle mümkündür. Düzensiz uyku, gece yarısı yeme alışkanlığı, stres gibi etkenler obezitenin habercisidir.
 • Cerrahi müdahale. Bu durum sizin aşırı kilolarınızdan kalıcı olarak kurtulmanızı garanti etmez. Kısa vadeli bir çözümdür.  Ameliyattan sonra yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz ve sürekli olarak sağlıklı beslenmeniz gerekir.

Bir anda kilo kaybı ve sağlıksız diyetler sizi farklı kötü sonra sürükleyebilir. Obezitenin zararlarından korunmak için sağlıklı beslenme şarttır. Düzenli egzersiz ve düzenli bir hayat diğer önemli faktörlerdir. Obezitenin birçok tedavi yöntemi vardır.

Bu tedaviler doktor kontrolü altında yapılmalıdır. Bu yüzden obezitenin nedenleri iyi araştırılmalı ve kişiye uygun tedaviler uygulanmalıdır.

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Источник: https://www.zararlari.org/obezitenin-zararlari/

Obezite Nedenleri

Çocuklara Obezitenin Zararları Anlatıldı

Obezite neden olur? Obezite çoğu zaman çok fazla yemek yemenin, ancak buna rağmen, çok az hareket etmenin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Özellikle, yağ ve şeker tüketimi vücuda yüksek miktarda enerji temin etmektedir. Bu enerjinin fiziksel aktivite ve egzersiz ile tüketilmemesi durumunda, tüm bu enerji vücutta kalmakta ve vücut tarafından yağ dönüştürülüp depolanmaktadır. (1)

Sürekli olarak Yüksek Kalorili Yiyecekleri Tercih Etmek

Kalori, gıdaların ne kadar enerji değerine sahip olduğunu gösteren ölçü birimidir. Ortalama seviyede fiziksel aktivite içinde olan kişinin sağlıklı bir şekilde kilo vermesi için günde yaklaşık 2.

500 kalori alması gerekmektedir. Diğer yandan, ortalama fiziksel aktivite içinde olan bir kadının günde yaklaşık 2.000 kaloriye ihtiyacı bulunmaktadır.

Kalori yakma açısından kadınlar ve erkeklerin vücutları farklılıklar gösterebilmektedir. (2)

Bu kalori miktarı yüksek gibi görünebilmektedir, ancak belirli yiyecek türleri ile bu kaloriye ulaşmak oldukça kolaydır. Örneğin, bir hamburger, patates kızartması ya da milkshake ile tek öğünde bütün bu kaloriyi almak mümkündür.

Obezitenin başlamasına yol açan durum ise, birçok insanın fiziksel olarak aktif olmamasına rağmen gün içinde bu hesaplanan kalorilerden çok daha fazlasını almasıdır. Enerji olarak tüketilmeyen bu kaloriler vücutta yağ olarak depolanmaktadır. (3)

Yanlış Beslenme

Obezite kısa sürede oluşan bir sağlık sorunu değildir. Genellikle yanlış beslenme nedeniyle zaman içinde oluşmaktadır. Zayıf bir beslenme ve yanlış yaşam tarzı seçimlerinin bir sonucu olarak kademeli bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

 • Çok fazla kalori tüketmek: Yağ ve şeker açısından yüksek gıdaları, çok miktarda işlenmiş gıdaları veya fast food olarak tabir edilen yiyecekleri yemeyi tercih etmek değerinden fazla kalori almaya yol açmaktadır.
 • Çok fazla alkol içmek: Alkol çok fazla kalori içermektedir, bu nedenle de, çok fazla alkol tüketen insanların kilo problemi de olmaktadır.
 • Çok fazla yemek: Tek öğünde çok fazla yemek veya öğün sonrası yağ ve şeker açısından yüksek olan tatlı yiyecekleri tüketmek gereksiz kalori alınımına yol açmaktadır. (4)
 • İhtiyaç duyulandan daha büyük porsiyon yemek: Büyük tabaklarda yemek yemek kişiyi daha fazla yemeye teşvik edebilmektedir. Herkesin büyük porsiyonlarla yemek yediği bir ailede büyümek çoğu zaman buna yol açabilmektedir.
 • Çok fazla şekerli içecek içmek: Şekerli gazoz, kola, alkolsüz içecekler ve meyve suları da dâhil pek çok içecek gereksiz kalori alımına yol açmaktadır.
 • İyi hissetmek için yemek: Depresyon ya da benzeri ruhsal bir durum nedeniyle yemek yedikçe iyi hissetmek, bu nedenle de, sürekli yemek yemek ihtiyaç duyulandan fazla kalorinin alınmasına neden olmaktadır.

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları genellikle ailede başlayan alışkanlıklarla şekillenmektedir. Örneğin, küçük bir çocuk annesinin uyguladığı kötü beslenme alışkanlıklarıyla beraber yetişkinliğe erişebilmektedir. (5)

Fiziksel Aktivite Eksikliği

Vücut için her açıdan faydalı ve gerekli olan fiziksel aktivite eksikliği, obeziteye yol açan oldukça önemli bir nedendir. Çoğu insan, iş nedeniyle günün büyük bölümünü bir masada oturup çalışarak geçirmektedir. İş dışı zamanlarda da yürümek veya bisiklet sürmek yerine çoğu zaman araba kullanımı tercih edilmektedir.

Günümüzde çoğu insan yoğun iş saatleri nedeniyle, işten geri kalan zamanlarını evde TV izleyerek, internette gezinerek ya da bilgisayar oyunları oynayarak geçirmeyi tercih etmektedir.

Nadiren de olsa, düzenli olarak spor yapmayı hayatlarının bir parçası haline getiren insanlarda bulunmaktadır.

Ancak, hafif ya da orta seviye egzersizi bile hayatınıza dâhil etmiyorsanız, vücut yenilen gıdaları enerjiye döndüremeyecektir ve yine sonuç olarak, vücut bu kaloriyi yağ olarak depolayacaktır. (6)

Genetik Faktörler

Obezitenin aileden geldiğine ya da kalıtsal olduğuna dair bazı fikirler bulunmaktadır. Ancak, Prader-Willi sendromu gibi obeziteye neden olabilen nadir genetik koşullar dışında, çoğu insanın kilo vermesini hiçbir engel bulunmamaktadır.

Aile bireylerinden gelen bazı genetik özelliklerin kilo vermeyi daha zor bir hale getirdiği doğru olabilir, ancak bu kilo vermenin imkansız olduğu anlamına gelmemektedir.

Birçok vakada, obezite çocukluktan başlayan ve kademeli olarak ilerleyen bir sağlık durumudur. Bunun nedeni, aileden edinilen kötü beslenme alışkanlıkları ve çevresel faktörlerdir. (7)

Tıbbi Koşullar

Bazen obezitenin nedeni altta yatan başka bir tıbbi durum olabilmektedir. Obeziteye neden olabilecek bazı tıbbi koşullar şunlardır:

 • Hipotiroidi ya da tiroid yetmezliği: Tiroid bezinin metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olan hormonları yeteri kadar üretemediği bir durumdur.
 • Cushing sendromu: Steroid hormonlarının aşırı üretimine neden olan nadir bir bozukluktur. (8)

Altta yatan tıbbi neden teşhis ve tedavi edildikten sonra kilo vermek için çoğu zaman bir engel oluşturmamaktadır.

İstemsiz kilo almaya yol açabilen diğer koşullar ise şunlardır:

 • Bazı kortikosteroidlerin kullanımı
 • Epilepsi ve diyabet için kullanılan ilaçlar
 • Şizofreni ve diğer zihinsel hastalıkları tedavi etmek için kullanılan antidepresanlar (9)

Obezite Nedir?

Obezite vücudun gereğinden fazla yağa sahip olması nedeniyle oluşan oldukça karmaşık bir durumdur. Sadece görsel olarak endişe edici olmakla kalmamakta, aynı zamanda, kalp hastalığı, diyabet ya da yüksek tansiyon gibi hastalıklar ve sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Obezite, aşırı kilonun, kişinin hayatın içine karışmasını ve kendi ihtiyaçlarını yerine getirmesini engelleyebilecek kadar fazla olmasıdır.

Diğer yandan, kilo verme çabası içine girilerek sağlıklı günlere kavuşmak mümkün olabilmektedir. Yani, obezitenin tedavisi kilo verme çabası içine girmek, zamanla kademeli ve sağlıklı olarak kilo vermektedir.

Diyet değişiklikleri, artan fiziksel aktivite ve davranış değişiklikleri kilo vermeye oldukça yardımcı olabilmektedir. Bazı durumlarda, obezitenin tedavisinde, reçeteli ilaçlar ve kilo verme ameliyatı düşünülebilmektedir. (10)

Obezite Nedir? fazlası için tıklayınız

Obezite Belirtileri

Biraz kilolu olmak ya da farkında olmadan obezite başlangıcında olmak çoğu zaman büyük problemler yaratmamaktadır, ancak zamanla ilerleyen kiloyla birlikte gelen obezite durumunda, aşırı kilo günlük yaşamı etkileyen pek çok belirtiye ve sağlık sorununa neden olabilmektedir.

Obezite nasıl anlaşılır? Obezite, aşağıdaki gibi günlük sağlık sorunlarına yol açabilmektedir:

 • Nefes darlığı ya da nefes nefese olmak
 • Fazla terleme
 • Horlama
 • Ani fiziksel aktivite ile başa çıkamamak
 • Her gün çok yorgun hissetmek
 • Sırt ve eklem ağrıları
 • Düşük güven ve benlik saygısı
 • Sosyal ilişkilerden dışlanmış hissetmek (11)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Obezite Belirtileri

Obezite Tedavisi

Obezite nasıl geçer? Obezite uzun bir süre içinde tedavi edilmektedir, kısa süreli uygulanan tedaviler sağlıksal açıdan çok doğru değildir.

Kilo kaybı zamana yayılarak, kademeli olarak, takip altına alınarak sağlanmalıdır.

Davranışları, yaşam tarzını, yemek alışkanlıklarını değiştirmek ve fiziksel aktiviteyi artırmak genellikle tedavinin odaklanılan noktalarıdır. Kilo vermeye yardımcı olabilecek bazı yöntemler şunlardır:

 • Sağlıklı beslenme hakkında bilgi sahibi olma
 • Yeme alışkanlıklarını değiştirme
 • Fiziksel aktiviteyi arttırma
 • Yemekle ilgili tutumları değiştirme
 • Kilo verme programına katılma
 • Destek sistemleri geliştirme
 • Doktor tarafından verilen ilaç tedavilerini takip etme (12)

Obezite Ameliyatı

Bariatrik cerrahi olarak da adlandırılan kilo kaybı ameliyatı, bazen şiddetli obezite vakalarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. (13)

Obezite İçin Hangi Doktor Gidilir?

Obezite tanısı ve tedavisi için başlangıç olarak iç hastalıkları bölümüne (dâhiliye) başvurulmaktadır. Obezite ameliyatının bir seçenek olarak değerlendirilmesi durumunda ise hasta bir bariatrik cerrahi uzmanına yönlendirilmektedir. (14)

Obezite Tedavisi detayı için bakınız

Источник: https://www.acil.net/obezite-nedenleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.