Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı

içerik

Okul çağındaki çocuğunuzun dişlerini nasıl korursunuz?

Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı

okuyabilirsiniz.

Ağız ve diş sağlığı, vücut ve beden sağlığının vazgeçilmez bir parçası. Ağız ve dişlerdeki rahatsızlıkların birçok hastalığa neden olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda.

İşte bu yüzden dişlerimizi ve ağzımızı iyi korumalıyız. Doğru ve düzenli diş fırçalama alışkanlığı ağız ve diş sağlığının en önemli koşulu.

Ancak bu alışkanlığı daha ilk dişimiz çıkar çıkmaz edinmeye başlamamız gerekiyor.  

Diş fırçalamasına yardım edin  

Okul öncesi çocuklarda 20 adet süt dişi bulunuyor. Süt dişlerinin bu dönemde mutlaka anne-babalar tarafından temizlenmesi ve aynı zamanda diş fırçalama alışkanlığının da bu dönemde kazandırılması gerekiyor.

İlk diş ağızda görünmeye başladıktan sonra her sabah kahvaltıdan sonra ve akşamları yatmadan önce dişlerinin fırçalanmasına alışan bir çocuk, okul döneminde de aynı alışkanlığa kendiliğinden sahip olur. Çocuklarda diş fırçalama aynı zamanda el gelişimleri açısından da önemli.

Bu nedenle anne-babalar, önce çocuklarının kendilerinin dişlerini fırçalamasına izin vermeli; son fırçalamayı ise beraberce bitirmeli. Yapılan çalışmalar çocukların doğru bir diş fırçalaması yapabilmeleri için el gelişimlerinin yaklaşık 7-8 yaş civarında tamamlanabildiğini gösteriyor.

Bu nedenle anne-babaların bu yaşa kadar çocuklarının diş fırçalamasında etkin rol oynamaları gerekiyor.  

Sabah kahvaltı yapsa da yapmasa da dişlerini fırçalamalı  

Diş fırçalamada en önemli öğünler; kahvaltı ve akşam yemeğidir. Sabah kahvaltıda yenilen şekerli ve tatlı besinlerin çürük yapıcı etkileri var. Bu nedenle okul döneminde sabah trafiği evde ne kadar yoğun olursa olsun dişler mutlaka fırçalanarak evden çıkılmalı.

Gece boyunca diş üzerinde biriken plağın dişlerin fırçalanmasıyla uzaklaştırılması sayesinde sonradan okulda yapılan kahvaltıda, karbonhidratla plak diş yüzeyinde birleşemeyeceği için çürük oluşum riski azalır.

Ayrıca sabahları dişlerin fırçalanması mutlaka geliştirilmesi gereken bir alışkanlık olduğundan kahvaltı yapsın ya da yapmasın dişlerini fırçalamaya bu dönemde alışan bir çocuk, bu alışkanlığını ömür boyu devam ettirecektir.  

Akşam dişler fırçalandıktan sonra sadece su içilebilir  

Akşam dişler fırçalanmadığında, sabaha kadar diş yüzeyinde kalan yiyecek artıkları ve uyku sırasında azalan tükürük akışı ile çürük oluşumu hızlanıyor. Sadece 2 dakika ayırarak diş çürüklerinin tedavisi için birçok saatin diş hekimi koltuğunda geçirilmesinin önüne geçilebilir.

Gece boyunca diş çürüğünün oluşmaması için sadece yatmadan hemen önce dişlerin fırçalanması yeterli olmaz. Dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta daha var. Gece yatmadan önce süt içme alışkanlığı olan çocuklarda içilen sütün dişler fırçalansa bile tamamen diş yüzeyinden uzaklaştırılması zordur.

Bu nedenle sütün yatmadan en az 1 saat önce içilmesi ve yatmadan önce dişlerin fırçalanması gerekiyor. Çoğu zaman yapılan hata da dişler fırçalanır, pijamalar giyilir ve yatağa girdikten sonra şurup içirilir. Ancak çocuk şuruplarının içerisinde içimlerini kolaylaştırmak için çoğu zaman şeker katılır.

Şurup verdiğinizde şekerli bir meyve suyu da vermiş gibi düşünebilirsiniz. Çünkü bu ilaçlar da diş yüzeyinde kaldığında gece boyunca aynı çürük yapıcı etkiyi gösterir. Dişler fırçalandıktan sonra sadece su içilebilir.

Bunun dışında içilen ya da yenilen her şeyden sonra yeniden dişlerin fırçalanması gerekir.  

Çocukların diş çürüklerini önlemeye karşı öneriler  

 • Çocuğunuzun sabah kahvaltı sonrası ve akşamları yatmadan önce olmak üzere günde en az iki kez dişlerini fırçalamasını sağlayın. 
 • Çocuğunuzun şeker tüketimini sınırlandırın. Şekerli yiyecek ve içecekleri ara öğünlerde vermek yerine ana öğünlerden hemen sonra verip sonrasında dişlerini fırçalamasını sağlayın. 
 • Okulların başladığı bu dönemlerde pedodontistinize (çocuk dişleri uzmanına) giderek çocuğunuzun ağız ve diş sağlığı muayenesini yaptırın. Bu sayede varsa başlangıç durumundaki çürükleri, ağrı yapmadan tedavi edilir ve eğitim döneminde size sıkıntı çıkarmaz. 
 • Çocuğunuzda çürük oluşumunu önlemek ve dişlerini çürük oluşumuna karşı güçlendirmek amacı ile halk arasında “Diş Ojesi” olarak bilinen “Fissür Örtücü” uygulamalarının ve tüm diş yüzeylerinin çürükten korunmasında önemli rol oynayan “Yüzeyel Fluorid” uygulamasını okulların başladığı bu dönemde yaptırmanız büyük önem taşır.

Источник: https://www.anadolusaglik.org/blog/okul-cagindaki-cocugunuzun-dislerini-nasil-korursunuz

Pedodonti (Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı)

Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı

Bebeğin dişlerinin oluşumu anne vücudundaki kalsiyumdan karşılandığı için annenin hamilelik döneminde yeterli kalsiyum, fosfor ve diğer mineralleri almaya dikkat etmesi gerekir.

Anne hamilelik döneminde yeterli kalsiyum almazsa, bebeğin ihtiyacı olan kalsiyum, anne vücudundaki kemiklerden karşılanır.

Annenin bu dönemde dengeli beslenmesinin yanı sıra zararlı ilaçlardan da uzak durması bebeğin diş sağlığı ile direkt orantılıdır; çünkü bebeğin dişleri 3. ayında oluşmaya başlar.

Süt Dişleri Neden Önemlidir?

Süt diş dizisi ve bunu izleyen karma diş dizisi, çocuğun büyümesinin en aktif olduğu dönemde gelişir. İlk süt dişi 6. ayda çıkmaya başlar. Değişik grup süt dişleri, dönem dönem düşer ve yerlerini kalıcı dişlere bırakırlar. Bu durum, 12 yaşına kadar sürer.

20 adet süt dişi çocukluk dönemi boyunca ısırma, çiğneme ve ezme işlemleri ile sindirime yardımcı olur; yüzün ve çenenin gelişimini etkilerler. Daimi dişlere sürme rehberliği yaparak onların yerleşeceği boşluğu korur ve sürekli dişlere sağlıklı bir temel hazırlarlar.

Herhangi süt dişinin erken kaybı komşu dişlerin bu boşluğa doğru kaymasına neden olur. Böylelikle yer değiştiren bir diş, sürmeye hazır bekleyen daimi dişin sürmesine engel olur ya da ağız içinde çapraşıklığa yol açar. Ayrıca erken süt dişi kayıpları çene gelişimini etkileyerek, estetik ve konuşma bozukluklarına yol açabilir.

Kalıcı dişlere uygulanan tüm tedaviler süt dişlerine de uygulanabilir. Çocuk dişlerinin tedavileri (Pedodonti), uzman yaklaşımı gerektiren ayrı bir diş hekimliği dalıdır. Ayrıca, çocuğun büyüme sürecinde iskeletsel çene gelişimi, Ortodonti uzmanı tarafından kontrol altında tutulmalıdır.

Kliniğimiz bu konularda uzman hekimleri ile gelişim çağındaki çocukların sağlıklı bir diş ve ağız yapısına sahip olmalarını sağlayacak önlemleri almakta ve tedaviler uygulamaktadır.

Bebeğin Sağlıklı Diş Gelişimi İçin Anne ve Babaya Düşen Görevler

İlk dişler bebek 6 aylık olduğu zaman genellikle alt çenede, ön orta kısımda, iki diş olarak görülür ve bu dişlere ön kesici (santral dişler) denir. Bu dişler sürekli dişlere göre küçük beyaz ve daha aralıklıdır. Bebeklerde dişin sürme dönemi farklılık gösterebilir.

Bazılarında erken bazılarındaysa geç sürebilir. Dişlerin sürme zamanı 10-12 aydan geç bile olsa bu normal olarak karşılanabilir. Geç sürmüş olan dişler normal olarak karşılanabilir.

Geç sürmüş olan dişler vücuttaki florürü kullanmaya devam ettikleri için erken sürmüş olan dişlere göre daha dirençlidirler.

Çocuklarda Diş Temizliği

Çocuklar diş ve ağız temizliği konusunda çok iyi olmayabilirler. Çocuğun el becerisi ve ebeveynin tutumu diş fırçalama alışkanlığını belirler. Bebeğin ağzında ilk dişler görülmeye başladıktan sonra (6-8 ay) temizlenmeye başlanmalıdır. Her beslenmeden sonra temiz bir tülbent veya gazlı bez ile dişler silinir.

1-1,5 yaşından itibaren yumuşak bir diş fırçası ile dişlerin temizlenmesi sağlanabilir. Diş fırçası küçükbaşlı, düz, yumuşak ve naylon kıllardan oluşmalıdır. İkinci yaş gününden sonra diş fırçalarını çocuklar kullanabilirler ama bu sadece alışkanlık kazandırılmak içindir. Bu görev ebeveynlerindir. 2.

5 yaşından sonra çok az miktarda diş macunu parçası diş fırçası üstüne konulabilir. Fakat kesinlikle yutulmamalıdır.

Çocuklardaki Kötü Alışkanlıkların Diş Yapısına Etkisi

Parmak Emme: Emme fonksiyonu yeni doğmuş bebeklerde çok kuvvetlidir. Parmak emme alışkanlığının genellikle 2 yaşın sonunda kaybolması gerekir.

Ancak buna rağmen parmak ya da emzik emme alışkanlığı hala devam ederse, gelişmekte olan kas ve kemik yapıları üzerine basınç uygulayarak diş sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Çocuk 4-5 yaşına kadar bu alışkanlıklardan vazgeçmezse, anne ve baba bu konuya müdahale etmelidir.

Tırnak Yeme: Çocuklarda tırnak yemeye 2 yaşından itibaren başlayabilir. Bu alışkanlık diş sağlığını olumsuz etkiler. Ağzın ön kısmındaki dişlerde yan dönmeleri, dişlerin ısırma yönünde aşınmalara neden olabilir.

Diş Gıcırdatma: Çocukların uyku sırasında ve gün boyunca dişlerini gıcırdatma eğilimleri (bruksizm) olabilir.

Çocuklarda sık görülen diş gıcırdatmanın kesin nedenleri bilinmese de çocuğun süt dişlerini temas ettirmeye çalışması sonucu geliştiği düşünülmektedir. Diş gıcırdatma sonucunda süt köpek dişleri ve kesici dişlerde hafif aşınmalar gözlemlenir.

Diş gıcırdatma eğer çok ileri düzeydeyse yüz kaslarında, baş, boyun, kulak ve çene ekleminde ağrılar görülebilir.

Biberon Çürüğü: Bebeklerde bazen süt dişlerinin sürmesiyle birlikte özellikle üst çene ön bölgesindeki dişlerde kahverengi ve küçük lekeler görülebilir. Aslında bu lekeler diş çürükleridir ve bu çürükler nedeniyle dişler kırılır.

Bu şekilde yaygın çürüklere biberonla ballı, şekerli veya bisküvili sütün verilmesi ve biberonun gece boyunca bebeğin ağzında kalmasına neden olur. Biberon çürüğü çok hızlı ilerleyen bir çürük türüdür ve müdahale edilmezse alt kesici dişleri de içine alabilir.

Biberon çürüğünden korunmak için geceleri, bebekleri ağzında biberonla uyutmamak, sütün içerisine tatlandırıcı gıdalar katmamak gerekir. İlk dişlerin sürmeye başlamasıyla sabah ve gece beslenmeleri sonrası ıslak bir tülbentle dişleri silmelisiniz. Biberon çürükleri tedavi edilmezse ağrı ve iltihaplanma görülür.

İltihaplı ya da ağrıyan dişler, bebeğin huzursuzlanmasına ve beslenme düzeninin kaybolmasına neden olur. Ayrıca alttan gelecek olan kalıcı dişleri de etkileyip şekillerinin bozuk olmasına yol açar. Bu dişler çekilmek zorunda kalırsa çocukta konuşma problemleri ortaya çıkabilir.

Çocuk Dişlerini Koruyucu Önlemler

Fissür Örtücü (Fissür Sealent): Azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde pit ve fissür denilen girinti ve çıkıntılar vardır.

Fissür örtücüler dişleri çürükten korumak için bu çukurları dolduran plastik esaslı malzemelerdir. Sıvı şeklinde ve beyaz renklidir. Uygularken dişleri aşındırmaya gerek yoktur. Ağrısız bir tedavidir.

Fissür örtücüler daimi dişleri yeni sürmüş çocukların, genellikle 1. ve 2. büyük azı dişlerine uygulanır.

Flor Uygulaması: Dişler mineralize olurken florürün ortamda olması dişin mine tabakasını güçlendirir. Diş çürüğe karşı dirençli hale gelir. Flor alımının iki esas yolu vardır.

Florürlü suyun içilmesi, florür takviyelerinin yutulması şeklinde olan sistematik alım ve günlük florürlü diş macunu gargara kullanımı veya diş hekiminin uyguladığı florür jelleri gibi lokal uygulamadır. Kullanılmakta olan içme sularının flor içermesi önemlidir.

Bunun yeterli olmadığı durumlarda uygun doz belirlenerek flor takviyeleri alınabilir. Çocuğunuz çok fazla florür alırsa daimi dişlerin ön yüzeylerinde beyaz, düzensiz lekeler (florosiz) olabilir.

Lokal Flor Uygulaması: Flor diş hekimi tarafından, özel bir kalıba solüsyon veya jel ile doldurulup birkaç dakika ağza uygulanır. Bu işlemin 6 ayda bir tekrar edilmesi gerekir.

Yer Tutucu Uygulaması: Süt dişinin zamanından önce kaybedildiği durumlarda, daimi diş gelinceye kadar geçici bir yer tutucu yapmak gerekebilir. Yer tutucular sabit veya hareketli olabilir. Gerektiği halde yer tutucu yapılmazsa her iki taraftaki dişler bu boşluğa devrilir. Karşı çenedeki diş uzama yapar. Bu durumda ortodonti tedavisi gerekli olur.

Daimi Dişlerde Sorunlara Yol Açabilecek Süt Dişi Problemleri

Ön süt dişlerine gelmiş olan bir darbe enfeksiyonuna yol açabilir; daimi dişlerin şekil, büyüklük ve renklerinde düzensizlikler yapabilir.

Süt dişleri tedavi ile yerlerinde tutulmak yerine çekilirse, boşluğu kapatmak için yer tutuculara gerek duyulabilir.

6 yaş dişi ağız içinde sürerken süt birinci ve ikinci azılarının yerlerinde olması çok önemlidir. Böylelikle 6 yaş dişi yerinde sürecektir.

Çocuklarda Oluşmuş Diş Problemlerinin Tedavi Edilmesi

Çürük: Dişteki çürük kısım temizlenerek kalıcı veya geçici bir dolgu maddesiyle doldurulur. Çürük çok ilerlemişse, dişin canlı kısmına kadar kanal tedavisi uygulanabilir.

Darbe: Bazen düşme veya yaralanma durumunda diş yerinden çıkabilir ya da kırılabilir. Kaza sonucu dişte bir kırılma oluşursa, dişi ılık su ile silip temiz tutarak zaman kaybetmeden diş hekimine gidilmelidir.

Diş Çekimi: Bazı durumlarda çürük, dişin canlı kısmına kadar ilerlemiştir ve dişin köklerinde çene kemiğine kadar dayanmış iltihaplı bir durum gelişebilir. Böyle durumlarda bu bir süt dişiyse ve alttan gelen daimi dişin sürmesi çok yakınsa çekim yapılabilir. Daimi dişin sürme zamanı yakın değilse çekilen dişin yerine bir yer tutucu yapılması gerekir.

Koruyucu diğer iki tedavi yöntemi de süt dişlerinin çürüğe direncini artırmak için uygulanan, “‘topikal flor ile çürüğe eğilimli bölgelerin kapatılması”‘ anlamına gelen fissür sealant”‘tır. Çocuk 6 yaşına geldiğine, ilk kalıcı diş olan 1. büyük azı dişi ağızda yerini alır.

En uzun süre ve en çok fonksiyon gören bu dişler, mutlaka fissür sealant topikal flor uygulaması ile çürüğe karşı korunmalıdır. Erkenden alınacak önlemler ve koruyucu amaçlı küçük müdahaleler, çocukların ileri yaşlarda sorunsuz gülümsemelerini sağlar. Tüm bunların sonucu olarak süt dişlerine sahip çocuklarda ağız diş sağlığına büyük önem vermek gerekir.

Çocukların ilk 6 yıllık ağız diş sağlığından tamamıyla ebeveynleri sorumludur. Bu dönemde çocuklara ağız diş sağlığının önemi öğretilmelidir.

Источник: https://hisarhospital.com/bolumler/pedodonti-cocuklarda-agiz-ve-dis-sagligi/

Çocuklarda sağlıklı diş gelişimi, ağız ve diş bakımı

Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı

Süt dişleri değişken olabilmekle beraber ortalama 6 aydan sonra genellikle alt ön bölgeden başlayarak çıkar ve yaklaşık 3 yaşında tamamlar. Bu dönemde çocuğun ağzında toplam 20 adet süt dişi alt ve üst çenede simetrik olarak yerleşir.

Çocuklarda ağız ve diş hastalıkları tedavisinin koruyucu diş hekimliğinin temelini oluşturduğunu belirten Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, toplumumuzdaki ‘süt dişleri önemsizdir’ kanısının tamamen yanlış olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam ediyor;

‘Süt dişleri doğumdan ergenliğe kadar uzanan süreçte görev gören dişlerdir. Yapıları kalıcı dişlere göre biraz daha farklıdır. Eğer süt dişleri zamanından erken çürür ve çekilirse yan dişler kayacak ve alttan gelen kalıcı dişlere yer olmayacağı için kalıcı dişlerde oluşan çapraşıklık ortodontik tedaviye neden olacaktır.

Eğer çekilmeyip kronik bir iltihap oluştururlarsa da hem alttan gelen kalıcı dişin kalsifikasyonu hem de çocuğun genel sağlığı etkilenecektir. Ayrıca süt dişlerinin alttan gelen kalıcı dişlere rehberliği söz konusudur. Bu nedenle çocuklara ağız bakımı alışkanlığının kazandırılması ve süt dişlerinin sağlığı çok önemlidir.

• Süt dişleri daimi dişlere oranla daha çok organik madde içerdiğinden daha kolay ve hızlı çürürler.• Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamazlar.

Olayı ancak dayanılamayacak kadar ağrı olduğunda fark ederler ki bu durumda çok geç kalınmış olabilir.• Çocuklar ağız bakımına yetişkinler kadar dikkat edemezler. Çocuğun el becerisi, merakı ve ebeveynlerinin tutumu diş fırçalama alışkanlığını belirler.

• Beslenme düzensizliğinden dolayı dişler çürümeye yatkın hale gelir.

Çürük Oluşumu Engellenebilir mi?

Çürüğü tamamen engelleyebilecek bir aşı ya da ilaç henüz geliştirilemediğini ancak çürük sayısını azaltmaya yönelik malzemelerin günümüzde kullanıldığını söyleyen Kışlaoğlu, çürük oluşumunu engellemeye yönelik yöntemleri şöyle anlatıyor:

Fissür Örtücü (Fissür sealant) Nedir?

Azı dişlerinin çiğneme yüzeyinde “Fissür” denilen küçük çukurcuklar vardır. Fissür örtücüler, arka dişler üzerindeki bu oluklara uygulanır.

Beyaz ve şeffaf renkte olup sıvı şeklinde plastik esaslı maddelerdir. Diş minesine yapışarak çürük oluşumunu engeller ve akışkan bir kıvamı olduğu için diş oluklarına tamamen tutunur.

Bu şekilde işlem diş yüzeyinde herhangi bir aşınma yapılmadan uygulanır.

Fissür Örtücü tedavi yöntemi 6 yaşından itibaren kalıcı azı ve küçük azı dişlerinde kullanılabilir. Özellikle daimi dişleri yeni çıkmış  çocuklarda uygulanabilir.

Fissür Örtücülerin çocukların ağız sağlığı açısından önemi nedir?

Çocuklar erişkinlere göre diş sağlığı konusunda daha korumasızdırlar. Dişlerinde yemek yeme sonrasında oluşan artıklar çürük oluşumunda büyük etkendir. Dolayısıyla çocuklarda ve gençlerde çürük oluşumu daha sık görülür.

Diş üzerinde herhangi bir aşındırma işlemi yapılmadığından ağrısız bir işlemdir ve çocuklarda bu tedavi yöntemi ile çürük oluşumu daha rahat yavaşlatılabilir.

Daha sonraki kalıcı dişlerin sağlıklı oluşması içinde önemli bir tedavi yöntemidir.

Fissür Örtücüler (Sealantlar) Çürüğü Nasıl Önler?

Çocuklar dişlerin üzerindeki girinti ve çıkıntıları rahatlıkla temizleyemez. Yiyecek artıkları ve bakteriler de bu girintilere yerleşip dişlerin çürümesine sebep verir.

Fissür örtücüler sıvı ve akışkan bir kıvamda oldukları için azı dişlerinin çiğneme yüzeyinde bulunan Fissür denilen küçük çukurların en derin noktasına kadar ulaşabilirler ve bu bölgeleri tıkayarak yiyecek artıkları ve bakterilerin yapışmasını engellemiş olurlar.

Fissür Örtücüler zaman içerisinde aşınabilir. Fakat yapılan araştırmalar uzun süreli diş yüzeyinde kalabildiğini ispatlamıştır.

Sert gıdaların sıkça tüketilmesi (ceviz, fındık vb gibi ürünlerin dişle kırılması) diş gıcırdatması, sert malzemenden yapılmış oyuncak vb objelerin çocuklar tarafından ağza alınarak dişler ile sıkılması ya da ısırılması Fissür Örtücülerin daha çabuk kırılmasına ve dişler üzerinden düşmesine sebep olur.

Fissür Örtücüler uygulama aşamasında diş minesine ne kadar kuvvetli bağlanırsa diş üzerindeki ömrü de o kadar uzun olur. Sealantlar uygulanırken çocuğun tedaviye olan uyumu da önemli bir faktördür. Fissür Örtücüler düştükten sonra bile uygulama yapılan dişler çürümeye karşı diğer dişlerden daha dirençlidirler.

Eğer düştükten sonra 6 ay içerisinde tekrar uygulanırsa çürüğe karşı koruma da devam eder. Fissür örtücülerin diş sağlığı açısından çok büyük önem taşır. Fakat Bu uygulama yapıldıktan sonra da dişler düzenli fırçalanmalı ve rutin olarak çocuklar diş hekimi kontrollerine götürülmelidir.”

Flor Uygulaması: Çürüğü engellemenin başka bir yolun da çürüğe karşı direnci arttırmak olduğunu belirten Diş Hekimi Kışlaoğlu, dişlere yüzeysel flor uygulanması suretiyle bu direnç kazandırılabileceğini belirtiyor.

Diş Fırçalama: Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Kışlaoğlu, ‘Çocukların ileride diş fırçalama alışkanlığını sürdürmesi için en etkili yöntem erken yaşlarda bu alışkanlığın kazandırılmasıdır. Düzenli ve doğru bir şekilde fırçalama ile çürük oluşumu engellenebilir.’ diyerek diş fırçalamanın önemine dikkat çekiyor.

Diş Fırçası ve Macun Seçimi Önemli!

Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçalarını öneren Kışlaoğlu, çocukların diş macununu yutma riski olduğu için 3 yaş altında kullanılmaması gerektiğini belirtiyor. Pütürsüz diş macunlarını öneren Kışlaoğlu, fırçaya konulacak macun miktarını ise ‘nohut büyüklüğünde’ şeklinde tarif ediyor.

 • Dişlerini fırçalarken ayrı bir diş fırçası ile siz de kendi dişlerinizi fırçalayın. Ona birkaç tane farklı renk ve şekillerde diş fırçası ve diş macunu alın. Her seferinde başka bir ikili seçmesini sağlayın. Bu seçim onun diş fırçalama isteğini ve motivasyonunu artıracaktır.
 • Mutlaka diş fırçalama panosu oluşturun ve her fırçalamadan sonra pano üzerinde işaretleme yapın.
 • Banyoya bir kum saati yerleştirin ve her fırçalamada kum saatini ters çevirerek zaman tutun. Yaklaşık 2 dakikalık diş fırçalama yeterli olacaktır.
 • Çocuğunuzun diş çürüğü hakkında hiçbir bilgisi yoktur. Ona yapışkan özelliği olan şeker, çikolata, bisküvi yedirin ve aynada dişlerinin üzerine nasıl yapıştığını gösterin. Daha sonra dişlerini fırçalatın ve dişlerinin ne kadar güzel, temiz ve beyaz olduğunu yine aynada kendisine gösterin.

Araştırmalar ve tecrübelerimiz gösteriyor ki dişlerin estetik ve ortodontik problemlerinin çok büyük bir kısmı, okula başlama döneminde erken kaybedilen süt dişlerinden ya da çürüyen sürekli ön dişlerden gelmektedir.

Çocuklara ağız bakım alışkanlığı nasıl kazandırılır?

5 – 6 yaşında el becerileri diş fırçalama açısından tam gelişmiyor. Karışık dişlenme dönemi olarak isimlendirdiğimiz – süt dişlerinin yerini kalıcı dişlerin aldığı dönemin başlangıcı bu yaşlara denk gelir.

Halk arasında 6 yaş dişleri olarak da adlandırılan, ilk büyük azı dişlerinin sürmesi ile başlayan bu süreçte en önemlisi süt dişlerinin çürümeye elverişli olması, yerlerine gelen sürekli dişlerinde çürümeye karşı daha zayıf olmasıdır.

Ayrıca 5 – 6 yaşındaki yeni okula başlayan çocuklarımız, el becerileri diş fırçalayabilmek açısından gelişmediği için tam anlamıyla ağız hijyenini sağlayamazlar. Çürük çok daha kolay oluşur ve hızlı ilerler. Bir de artan şekerli ve karbonhidratlı besinlerle tablo iyice hızlanır.

Ebeveynler çocuklarının dişlerini kendileri fırçalamasa da yanlarında olmasını dikkat etmesini ve gerekirse destek olmalarını tavsiye ederiz. Anneler ve çocuklar üzerine yapılan bir araştırma, yalnız başına dişlerini fırçalayan çocukların ağız hijyenini sağlamaktaki hatalarını, kendi ebeveynlerinin atladıklarını yazmaktadır.

 • 7 yaşından önce yalnız başına diş fırçalamaya göndermeyin. Doğru fırçalama konusunda çocuklarınıza yardımcı olun
 • Okuldan yorgun gelen çocuklarınıza, baygın yatağına gitmeden diş fırçalatmanın ne kadar zor olabileceğini biliyoruz. Pes etmeyin dişlerini fırçalatın. Okuldaki eğitim çocuklarınızın zihinsel gelişimleri açısından ne kadar önemli ise, özellikle sabah okula gitmeden ve yatmadan önce diş fırçalamalarının beslenmeleri ve genel sağlığı açısından bir o kadar önemli olduğunu unutmayın
 • Şikayeti olmasa da mutlaka bir diş hekimine götürün. Herhangi bir çürüğü olmasa da fissür örtücü ve yüzeyel flor uygulaması gibi çürük engelleyici tedavilerini yaptırılması olası çürüklerin oluşmasını çok ciddi oranda engelleyecektir
 • İlerleyen haftalarda öğretmenleriyle bu konudaki alışkanlıklarını da diğer konularla ilgili olduğu gibi paylaşın. Araştırmalar öğretmenlerin çocukların ağız hijyeni bilgisindeki gelişiminde ebeveynlerinden daha etkili olduğunu göstermektedir. Unutmayın bu yaşlarda alışkanlığın oluşması ileriki hayatında yalnız estetik ve dişsel değil genel sağlığını etkileyecek şekilde çok önemli bir yer tutacaktır.

Diş çürüklerinin temeli, bebeklik döneminde atılıyor ve çürükler bu dönemde anne babadan kolaylıkla çocuğa bulaşabiliyor. Çocuğunuzun sağlıklı dişlerinde sizin de payınız olmasını istiyorsanız öncelikle kendi diş sağlığınızı korumanız gerektiğini unutmayın.

Kimi zaman bebeğinizi öpme, mamasının sıcaklığını kontrol etme veya mamasının tadına bakıp yedirme gibi birçok zararsız gördüğünüz hareket ağzınızdaki bakteriyi çocuğunuza transfer edip çocuğunuzun çürük riski ve yayılımı ile karşı karşıya kalmasını kolaylaştırmaktadır.

Çürükler diş yüzeyinde çoğalır

Bebekler ilk doğduğunda ağızlarında çürüğe neden olan “Streptococcus mutans” bakterisine rastlanmamaktadır ancak zamanla çeşitli nedenlerle bebeğe geçer. Bu bakteri sert diş yüzeylerine kuvvetli tutunma özellikleri nedeniyle, ilk diş sürmesiyle beraber diş yüzeyinde hızla çoğalıp çürük oluşturur.

Bebeğinizi koruyun

 • Bebekle yakın temas kuran kişiler (anne, baba, bakıcı ve diğerler yakınlar) ağız ve diş sağlığı bakımlarını düzenli yapmalı ve diş hekimi kontrollerini aksatmamalıdır.
 • Çürük ve diş eti hastalığı varsa en kısa zamanda tedavi yoluna gidilmelidir.
 • 3 adım denilen diş fırçalama, diş ipi ve ağız gargarası kullanımını aksatılmamalıdır
 • Anne ya da baba çocukla ortak diş fırçası kullanmamalıdır.
 • Çocuk beslenirken kullanılan kaşık ona ait olmalıdır. Yiyeceklerin sıcaklık ve tat kontrolleri için anne babalar tarafından başka bir kaşık kullanılmalıdır.
 • Bebeği besleyen kişiler biberonu ve emziği temizlemek, sıcaklık kontrolü yapmak için de olsa ağzına sürmemelidir.

Çocuğunuz biberon çürüğüne yakalanmasın

Bebek ve çocuklarda görülen çürükler, genellikle üst süt keserlerin diş etine yakın yüzeylerinde tebeşir gibi beyaz renkte, beyaz nokta lezyonları şeklinde başlar.

Bu oluşumlar tedavi edilmediği durumlarda kahverengiye doğru renk değiştirerek zamanla çukurlaşır.

Bebeğin geceleri biberon ile beslenmesi, sık aralıklarla emzirilmesi, ballı reçelli emzik veya şeker içerikli sıvı gıdaları içeren biberon kullanımları, çocukluk dönemi çürüklerine neden olabilmektedir.

İlk süt dişlerinin sürmesini takiben fırça, temiz bir tülbent veya gazlı bir bez parçası yardımı ile diş yüzeyi temizlenmelidir. Çocuklara erken yaşta fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Bebeklerin ilk diş muayenesinin, dişleri çıkmaya başladıktan sonra altı ay ile bir yaş arasında yapılması, ebeveynlerinin de doğru bilinçlendirilmesi açısından çok önemlidir.

Bu dönemde ağız diş muayenesi, bebek ebeveynin kucağında otururken ya da yatarken gerçekleştirilir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/cocuklarda-saglikli-disler-icin-agiz-ve-dis-bakimi/

Çocuklarda Diş Bakımı

Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı

Çocukların diş bakımı çok erken dönemlerde başlamak durumundadır. Özellikle de, erken bebeklik döneminde yani 0 ila 12 aylık dönemde, bazı bebeklerde diş çürümesi riski oluşabilmektedir.

Bundan dolayı da, henüz 1 yaşına basmamış bebeklerin dahi bir çocuk diş hekimine muayene olmaları gerekmektedir.

Böylece, çocuklarda diş çürümesi, çok daha erken dönemlerde fark edilerek, ağız ve diş bakımı yöntemleri belirlenebilecektir.

Çocuklarda henüz çok küçük yaşlarda başlayan diş kontrollerinin tek amacı diş çürüklerini önlemek değildir. Bunun yanı sıra, çocuklarda aşağıda verilen durumların değerlendirilmesi de yapılmaktadır;

 • Ağız bakımı,
 • İdeal ve uygun florid kullanımı,
 • Eğer var ise, parmak emme gibi olumsuz alışkanlıklar,
 • Dişlerin büyüme ve gelişimi,
 • Ağız, çene ve yüz yapısında oluşabilecek sorunlar.

Çocuklarda süt dişlerinin en önemli görevi, düzgün beslenmenin sağlanmasıdır. Düzgün konuşmanın gelişmesi ve estetik uygunluğun devamı da süt dişlerinin görevlerinden bazılarıdır.

Ayrıca süt dişleri kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar.

Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır.

Çocuklardaki süt dişleri normal dişlere oranla daha fazla miktarda organik bileşen içermektedir. Bundan dolayı da süt dişleri çürümeye daha yatkın olmakla beraber,  daha kolay ve hızlı şekilde çürümeye de meyillidirler.

Öte yandan çocuklar, çürümüş dişlerinde, erken dönemde yaşanan, soğuk ve sıcak hassasiyetini, hafif ağrı ve sızıları doğru zamanda fark edemeyebilmektedir. Ta ki dayanılamayacak diş ağrıları yaşayana kadar.

Durum bu şekilde ilerlediğinde ise maalesef geç kalınmış olabilmektedir.

Çocuklarda diş çürümesinin nedenleri arasında, çocukların ağız bakımında yeteri kadar etkili olamamasıdır. Yetişkinler kadar ağız ve diş bakımına dikkat edemeyen çocuklar, diş fırçalamayı dahi, doğru şekilde yapamayabilmektedir. Öte yandan, annelerin sıklıkla yaptığı bir hata ise, emzik ya da biberonu şeker, reçel vb.

gibi gıdalara batırarak çocuklara vermeleri ya da uyku aralarında şekerli süt, meyve suyu gibi gıdalara alıştırmalarıdır. Çocuklar tarafından aşırı miktarda tüketilen, şekerli yiyecek ve içecekler, diş çürümesi riskini artırmaktadır.

Bunun sonucu olarak da, çocuklarda beslenme düzensizliğinden dolayı dişler çürümeye yatkın hale gelmektedir.

Çürük Oluşumunu Önleme Yöntemleri

Maalesef, çürüğü tamamen engelleyebilecek bir aşı yada ilaç henüz geliştirilmiş değildir. Fakat günümüzde, çürük sayısını azaltmaya yönelik bazı yöntemler kullanılabilmektedir. Çocuklarda diş çürümesini önlemeye yönelik uygulanan bu yöntemlerden biri, “fissür örtücü” adı verilen yöntemdir.

Diş çürükleri genellikle azı ve küçükazı dişlerinin, çiğneyici yüzlerinde bulunan ve “fissür” adı verilen oluklarda başlamaktadır. Fissür örtücü malzeme ise, olukların üzeri kapatılıp, o bölgeye mikrop ve yemek artığı birikmesini önlemektedir.

Fissür örtücü yöntemi, çocuklarda 6 yaşından itibaren çıkmış olan, kalıcı azı ve küçükazı dişlerine de uygulanabilmektedir. Çocuklarda diş çürüğü gelişmesini önlemenin başka bir yolu ise, dişlerin çürüğe karşı direncini artırmak olacaktır.

Diş üzerine uygulanan yüzeysel florür yöntemi de, diş direncinin artmasına ve çürümesinin önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Bunların dışında, çocuklarda diş çürümesinin önlenmesi için şu yöntemler uygulanmalıdır;

 • Ailedeki herkesin diş sağlığına özen göstermesi,
 • Dişlerin günde iki defa fırçalanması,
 • Diş hekimi kontrollerinin aksatılmaması,
 • Diş hekimi yardımı ile çocuğa doğru diş fırçası kullanımının öğretilmesi.

Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı Alışkanlığı

Çocuklarda diş çürümesi ya da diş ve diş eti sorunlarının önlenmesi ya da bu sorunlara karşı koruma sağlanması, çok küçük yaşlarda başlamak durumundadır. Buna göre, çocuklarda ağız ve diş bakımının, aşağıda belirtildiği şekilde olması çocuk diş hekimleri tarafından önerilmektedir;

1. Erken Dönem Bakım:

Çocuklar henüz bebek yaşta iken, ağız ve diş bakım süreçleri başlamak zorundadır. Buna göre, bebeklerin ağız boşluğu içinde, bir kaç süt dişi ortaya çıkana kadar, dili, yanak içleri ve diş etleri, günlük olarak temizlenmelidir.

Bebeğin ağız içi, işaret parmağına dolanan nemli ve hijyenik bir bez yardımı ile, günde en az bir defa bilhassa bebek uyumadan önce temizlenmelidir. Hatta bu konu hakkında, diş hekimlerinden yardım da alınabilmektedir.

Bebeğin ağız bakımı, doğumdan itibaren başladığında, hem ağzı ve diş sağlığı korunmakta hem de ağzının içinde oluşabilecek değişimler de fark edilebilmektedir.

Öte yandan, ağız boşluğu içinde birkaç adet diş ortaya çıktığında dahi, bu şekilde bez ile temizleme uygulaması, uygun bir yöntem olarak kabul edilebilmektedir. Fakat, dişlerin diş eti ile birleşim yerlerinin özellikle silinmesi gerekmektedir. Çünkü bu bölgelerde plak birikimi olmaktadır.

2. Diş Fırçalama:

Küçük çocuklar için uygun diş fırçalama yaşı 3 ila 6 yaş arasında değişmektedir. Ya da diğer bir deyişle, iki veya daha fazla dişin birbiri ile temas halinde olması, diş fırçalamaya geçilmesi için yeterlidir.

Çocukların doğru ve etkili bir şekilde diş fırçalamayı öğrenmesi, anne ve babaların düzenli olarak diş fırçalayıp, çocuklara da örnek olması ile mümkündür. Buna göre, çocukların günde iki defa yani kahvaltıdan sonra ve gece yatağa girmeden önce dişlerini fırçalamaları, ağız ve diş sağlıkları açısından önemlidir.

Özellikle de gece yatmadan önce diş fırçalama işlemi oldukça önemlidir. Çünkü gece, ağız boşluğundaki tükürük salgısı azalmaktadır ve bundan dolayı da dişler çürümeye daha meyilli hale gelmektedir. Bundan dolayı da, çocuklarda düzenli diş fırçalama işlemi, ağız ve diş bakımı açısından etkilidir.

Çocukların doğru şekilde diş fırçalamasına yönelik fikir alış verişi ise, çocuk diş hekimleri aracılığı ile sağlanabilmektedir.

3. Diş İpi Kullanımı:

Her ne kadar diş ipi kullanımı pek yaygın değilse de, aslında diş ipinin faydaları son derece etkilidir. Diş ipi, dişlerin bir biri ile temas eden yüzeylerinin arasında oluşmuş olan plak ve yemek artıklarının giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Düzenli olarak diş fırçalansa dahi, dişlerin ara yüzeylerinin tamamen temizlenmesi mümkün değildir. Çünkü diş fırçasının kılları, küçük ve ince diş aralıklarına ulaşamamaktadır.

Bundan dolayı da, diş ipi kullanımının çocuk yaşlarda edinilmesi, diş bakımının sağlanması açısından son derece faydalıdır.

4. Doğru Diş Macunu Seçimi:

Çocukların diş sağlığının desteklenmesi adına, diş macunu seçimi önemli bir işlemdir.

Özellikle de, içeriğinde florid bulunduran diş macunları, çocukların diş sağlığının ve diş bakımının desteklenmesi açısından son derece faydalıdır.

Ayrıca, diş macunu satın alırken, etiketine bakarak, ne oranda kimyasal içerdiğini kontrol etmek ve üretici firma bilgilerini araştırmak da, diş macunu seçiminde etkili bir parametredir.

5. Doğru Diş Fırçası Seçimi:

Aslında doğru diş fırçası seçimi çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de önemlidir. Buna göre, sert kıllara sahip olan diş fırçası değil de, daha yumuşak kıllara sahip diş fırçalarının tercih edilmesi gerekmektedir.

Çünkü sert kıllara sahip olan diş fırçaları, dişin üst dokusuna zarar verebileceği gibi, bir takım diş eti hastalıklarının gelişmesine de neden olabilmektedir. Öte yandan, doğru diş fırçası seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, diş fırçasının boyutlarıdır.

Öyle ki, eğer diş fırçası çocuğun ağız boşluğuna kolaylıkla sığmayacak şekilde dizayn edilmiş ise, çocuğun kullanımı için uygun olmayacaktır. Bundan dolayı çocukların kullanacağı diş fırçaları, onların ağız yapılarına uygun şekilde seçilmelidir.

Diş fırçası kullanımında dikkat edilmesi gereken son faktör ise, diş fırçalarının en geç 4 aylık süreçler içerisinde değiştirilmiş olmasıdır.

6. Florid İçeren Gargaralar:

Florid, diş çürümesinin önlenmesine yardımcı olan bir bileşendir. Hatta çocuklarda, diş yüzeylerinin üzerine, florid kaplamaları dahi yapılabilmektedir. Fakat bu uygulama yedi yaş ve daha küçük çocuklar için önerilmemektedir.

Bundan dolayı, bu konu hakkında çocuk diş hekimine danışılmasında fayda vardır. Aynı şekilde, florid içeren ağız gargaraları kullanımı da, yedi yaşından büyük çocuklar için uygundur ve küçük çocukların yutma durumu olduğundan, florid içeren gargaraları kullanmaları tavsiye edilmemektedir.

Bu konu hakkında da, çocuk diş hekimlerinden bilgi almakta fayda vardır.

7. Ağız Çalkalama Suları:

Ağız çalkalama suları da, hem yetişkinlerin hem de yedi yaşından büyük çocukların kullanımı için uygundur. Ağız çalkalama suları temiz ve ferah nefes sağladıkları için, rahatlatıcı bir etki göstermektedir.

Üstelik ağız çalkalama suları, dişlerin ve dil yüzeyinin temizlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, altı yaşından küçük çocukların, alkol içeren ağız çalkalama sularından uzak durmalarıdır.

8. Sağlıklı ve Doğru Beslenme:

Diş fırçalama, ağız bakım suları ve diğer bazı uygulamalar, çocuk dişlerinin korunmasında etkilidir. Fakat esas koruma sağlayan faktör ise, sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçmektedir.

Buna göre, bazı besinler, diş sağlığının korunmasında ve diş bakımının sağlanmasında son derece önemlidir. Taze sebze ve meyveler ve peynir ile diğer süt ürünleri, diş sağlığına dost besinlerdir.

Kalsiyum ve demir ile diğer bazı vitaminlerin, besinler yolu ile alınması da, diş bakımı ve sağlığı açısından etkilidir. Diş sağlığına dost besinlerin tüketilmesi kadar, diş sağlığını olumsuz etkileyen besinlerden kaçınılması da, diş sağlığının korunmasında önemli bir faktördür.

Buna göre, aşırı şeker içeren besinler, abur cubur ve tatlı gıdalar ile nişastalı gıdaların aşırı miktarda tüketilmesi, diş çürüklerine neden olabildiğinden, tüketilmemesinde fayda vardır.

Источник: https://evdesifa.com/cocuklarda-dis-bakimi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.