Çocuklarda ateş düşürücü ne zaman içirilmeli?

içerik

Çocuklarda Ateş Düşürme Yolları Nelerdir? Çocuklarda Ateş Kaç Olmalı?

Çocuklarda ateş düşürücü ne zaman içirilmeli?

Ateşlenmeden büyüyen çocuk yoktur. Üşütme, gribal enfeksiyonlar, diş çıkarma, idrar yolları enfeksiyonları ve bulaşıcı çocuk hastalıkları nedeni ile çocuklarda ateş yükselmesi oldukça sık görülür.

Bu makalemizde çoçuklarda ateşlenme durumlarında neler yapılabileceğinden ateş düşürücü yöntemlerden ve çoçuklarda ateş sınırından bahsedeceğiz. Malum önümüz kış ve okullar açıldı. Hastalıklara karşı korunmak kadar hastalık sırasında neler yapılması konusunda da bilinçlenmek önemlidir.

Çocuklarda Ateş Düşürme Yolları Nelerdir?

Çoçuklarda ateşlenme anne ve babaları en çok telaşa düşüren nedenlerdendir. Kimi zaman ateş düşürücü ilaçlara rağmen ateş düşmemekte ve ebeveynler ne yapacağını şaşırmaktadır. Tabi ki ateş düşürücü ilaçların yanı sıra farklı alternatif uygulamalar bulunmaktadır.

Çoçuklarda ateşlenme durumunda öncelikle ortamın sıcaklığı düşürülmelidir. Çocuğun üzerine ince pamuklu kıyafetler giydirilmeli ve üzeri örtülmemelidir. Çocuğa sıvı kaybını önlemesi için bol su içirilmelidir. Bu basit yöntemler yapılacak ilk adımlardır. Ortam 22-24 derece aralığında olmalıdır.

Çoçuklarda ateşe ne iyi gelir? Yukarıda saydığımız önlemleri aldıktan sonra doktorun önereceği ateş düşürücü parasetamol ve ibuprofen türü basit ilaçlar verilmelidir.

  Genellikle bu uygulamalar sonucunda ateş kısa sürede düşmektedir. Ancak ateşe neden olan rahatsızlığın diğer belirtileri de izlenmelidir.

Örneğin enfeksiyona bağlı ateşlenmelerde ateş daha inatçı olmakta ve zor düşmektedir.

Ayrıca iştah kaybı da olmaktadır. Bu gibi durumlarda çocuğa zorla yemek yedirilmeye çalışılmamalı onun yerine sıvı takviyesi yapılmalıdır. Ateşe eşlik eden diğer sorunlar dalgınlık, sürekli uyuklama hali, döküntü, iştah kaybı, hareketlerde yavaşlama olup olmadığı gözlenmeli ve doktora bu konuda detaylı bilgi verilmelidir.

Ateşi ne düşürür paniği ile anne babalar özellikle de yeni anne baba olmuş kişiler öncelikle sakin olmalıdırlar. Genellikle ateş, üşüme ve titreme ile kendini göstermektedir. Bu durumlarda çocuğu daha fazla giydirmek, üstünü kat kat örtmek sakıncalıdır. Aksine olabildiğince ince giydirilmeli ve üstü örtülmemelidir.

Çocuklarda ateş nasıl düşürülür? Çocuğun alnına, bileklerine, eklem yerlerine soğuk kompres uygulamak ateş düşürmede etkili yöntemlerden biridir. Oda sıcaklığındaki su ile havluyu ıslatılır ve bu bölgelere uygulanır ya da çocuğun üzerine örtülür. Aralıklarla bu uygulamaya devam etmek gerekir.

Çocuklarda ateşi ne düşürür? Elma sirkesinin ateş düşürücü etkisi bulunmaktadır. Vücudun nem ihtiyacını karşılar, ph değerini dengeler ve vücudun sıcaklığını alır.

Bir kapta elma sirkesi ve su karıştırılır ve havlu bu karışımda ıslatılarak çocuğun yine bilek ve eklem yerlerine uygulanır.

Çoraplarını da bu sirkeli karışımda ıslatarak çocuğun ayağına giydirmek ateş düşürmede etkili olmaktadır.

Ayrıca küveti ılık su ile doldurup bu suya bir bardak elma sirkesi katarak çocuğu bu su ile yıkamak çok yüksek ateş durumlarında etkilidir.

Elma sirkeli suya bir tablet bebe aspirini atarak kompres yapmak da inatçı ateşlerin düşürülmesinde çok etkilidir.

Ateş yüzünden iştahı olmayan çocuğa elma yedirilebilir. Yemiyorsa suyunu içermek de etkili olmaktadır. Elma da bulunan pektin maddesi metabolizmasını çalıştıracak, enerji verecektir. Ayrıca bir elmayı bir bardak suda kaynatıp süzmek oda sıcaklığına gelince bir kaşık bal ekleyip çocuğa içirmek de ateşi düşürür. Balın antibiyotik etkisi vardır.

Çoçuklarda ateş sınırının üzerinde çok yüksek ateş durumunda krem tartar oldukça etkilidir. 1 çay kaşığı krem tartar, yarım çay kaşığı limon suyu, yarım bardak su ve yarım tatlı kaşığı bal karıştırılır. Aralıklı olarak bir tatlı kaşığı çocuğa içirilir. Krem tartarı pasta malzemesi satılan yerlerden temin edebilirsiniz.

Ateşli olan çocuğa bol sıvı vermek gerektiğini söylemiştik. Bitki çayları da oldukça faydalı olacaktır. Özellikle fesleğenin antibiyotik ve antiinflamatuar özelliği vardır. Fesleğen çayı ateş düşürücü olarak en etkili gıdalardan biridir. İçine kakule tozu ya da karabiber de eklenebilir.

Çoçuklarda ateşe ne iyi gelir sorusunun bir başka yanıtı sarımsaktır. Sarımsak doğal antibiyotiktir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bir bardak sıcak suya kıyılmış bir diş sarımsak ilave ederek 15 dakika kaynatılır. Süzülerek çocuğa içirilir.

Çocuklarda ateş düşürücü olarak bilinen bazı bitkiler kaynatılarak suyu içirilebilir. Bunlar nane, kekik, mercanköşk, zencefil, zerdeçal ve kişniştir. Bunları su ile kaynatarak oda sıcaklığına gelince bir kaşık bal ile tatlandırarak çocuğa içirmek hem ateşinin düşmesi hem de enerji kazanması ve sıvı kaybına uğraması önlenmiş olur.

Ateş nasıl düşürülür? Bir patatesi dilimleyerek 10 dakika sirkenin içinde bekletmek ve patates dilimlerini çocuğun alnına koyarak 20 dakika tutmak ateş düşürmede çok etkilidir. Bu işlem günde iki kez uygulanmalıdır.

Çocuklarda Ateş Kaç Olmalı?

Çocuklarda ateş sınırı 37,5 dur. Çocuğun ateşini koltuk altından ölçmek en güvenli yöntemdir. Günümüzde dijital dereceler en güvenli ateş ölçer olarak bilinmektedir. Ancak klasik dereceler de güvenle kullanılmaktadır.

Çocuğun koltuk altından yapılan ölçümde koltuk altının kuru olmasına dikkat etmek gerekir. Çünkü ıslak cilt gerçek vücut sıcaklığını göstermez ve daha düşük çıkar. Bu yüzden çocuk terli ise koltuk altı kurulanmalı ve derece düzgün bir şekilde yerleştirilmelidir.

Klasik dereceler 5 dakika tutulmalıdır.

Koltuk altı dışında makattan, dilaltından kulaktan da ölçüm yapılabilmektedir. Ayrıca alına yapışan ateş ölçer şeritlerde kullanılmaktadır.

Çocuklarda ateş sınırının biraz üstünde ateş gözlemleniyorsa çocuk hafif kıyafetler giydirilerek su içirilir. Dinlendirilir. Sonrasında yeniden ateşi ölçülür yükseliyotrsa yukarıda ki belirttiğimiz önlemler alınır. Ancak aynı seyrediyorsa gözlemlemeye devam edilir. Ancak ateş 40 derece civarında ise hemen doktora götürmek gerekir.

Çocuklar ateşe yetişkinlerden daha dayanıklıdırlar.

Çocuklarda ateş sınırının çok üstüne çıkılmışsa ve tüm çabalara rağmen düşmüyorsa, çocuk titriyor, gözü kayıyor, ağzından köpük geliyorsa en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Doktora danışmadan parasetamol ve ibuprofen dışında ateş düşürücü verilmemelidir. Özellikle novalgin gibi metamizol ilaçlar çocuklar için oldukça zararlı etkilere neden olabilirler.

Çocukların yaşı da ateş durumlarında önemlidir. Yeni doğanlarda bağışıklık sistemi daha zayıftır. Bu yüzden 38 derecenin üzerine çıkıldığında hemen doktorla iletişim kurmak gerekir. Bebek 3 aylıktan büyükse ve 24 saatten daha fazla ateş durumu devam ederse doktora gidilmelidir. Ya da 4-5 saat boyunca ateş kontrol altına alınamadı ve tüm çabalara rağmen düşmüyorsa doktora gitmek gerekir.

Ateş düştüğü durumlarda titreme, kusma, ağlama devam ediyorsa başka ciddi bir rahatsızlık riskine karşı doktora gitmek gerekir.

Çoçuklarda ateşlenme sık görülen doğal bir durumdur. Ancak anne ve babalar çocuğun havale geçirmesi ihtimalinden haklı olarak korkarlar. Havale kalıcı hasarlara neden olabilen ve oldukça riskli bir durumdur. Havale geçiren çocukta el ve ayaklarda titreme, sallanma, gözlerde kayma ve baygınlık olur.

1-2 dakika sürer. Bu durumda hemen doktoru arayarak talimatlarını uygulamak ve akabinde hastaneye gitmek gerekir. Daha uzun süren durumlarda vakit kaybetmeden en yakın sağlık hizmetine başvurulmalıdır. En etkili yöntem çocuğu soyup soğuk su dolu küvete sokmaktır.

Siz değerli okurlarımıza çoçuklarda ateşlenme ve çoçuklarda ateşe ne iyi gelir konularında bilgi vermeye, yol göstermeye çalıştık. Umuyoruz ki çocuklar hiç hasta olmasınlar. Sağlıklı ve mutlu bir şekilde büyüsünler.

Kaynak: //www.pufnoktalari.net/cocuklarda-ates-dusurme-yollari-nelerdir-cocuklarda-ates-kac-olmali/

Источник: //www.dahabilgi.com/cocuklarda-ates-dusurme-yollari-nelerdir-cocuklarda-ates-kac-olmali/

Çocuklarda Ateşe Ne İyi Gelir Ateş Nasıl Düşer

Çocuklarda ateş düşürücü ne zaman içirilmeli?

çocuklarda yüksek ateş nasıl düşer

Anne babaları en çok tedirgin eden durumların başında gelen çocuklarda yüksek ateş, gerçekten korkulması gereken bir durum mu?

Uzmanlara göre vücudun savunma mekanizması olan ateş çok korkulacak bir durum olmamakla birlikte ateşin seyri dikkatle takip edilmelidir.

Çocuklarda havale belirtileri nelerdir ve havale riski ne zaman başlar? Öğrenmek için tıklayın.

Çocuklarda Yüksek Ateş Nedir?

Anne ve babaların en çok korktuğu durumlardan olan ateş vücut ısısının normalin üzerinde seyretmesi olarak tanımlanır. Çocuklarda, çocuğun yaşı ve genel durumu ateşin yüksekliğinden daha önemlidir. Bebeklerin ilk 3 ayında normalin üzerinde seyreden vücut ısısı fark edildiğinde vakit kaybetmeden hekime başvurulmalı ve ateş kontrol altına alınana kadar hekim kontrolünde tutulmalı.

3 ayını doldurmuş çocuklarda koltuk altı ölçümlerde 37 derceye kadar, kulaktan ölçümlerde 38 dereceye kadar (6 ayını doldurmamış çocuklarda kulaktan ölçüm önerilmez), makattan ölçümlerde 38 dereceye kadar (3 yaşını doldurmuş çocuklarda çok zorunlu kalınmadıkça önerilmez), ağızdan ölçümlerde 37.

5 dereceye kadar (5 yaşının altındaki çocuklarda bu ölçüm genellikle başarısız olur) normal kabul edilir. 38- 39 derdecelerin üzerindeki vücut ısısı yüksek ateş olarak tanımlanır. Bununla birlikte 38-39 derecelerde seyreden ateşte çocukların genel durumu iyi ise, beslenebiliyor ise ve günlük aktivitelerini yapıyor ise ateşe müdahalle edilmemelidir.

Şimdi gelelim çocuklarda yüksek ateşin nedenleri nedir?

Anne babalar unutmamalı ki ateş vücudun dışarıdan gelen tehlere karşı geliştirdiği bir savunma durumudur. Ateş vücudun bağışıklık sisteminin gelişmesi ve enfeksiyonlarla savaşmayı öğrenmesi açısından faydalıdır.

Vücut ısısının 40 dercenin üzerinde ölçüldüğü durumlarda doktora başvurulmalıdır. Ateşe eşlik eden nefes almada zorlanma, bilinç kaybı, şiddetli kusma ve ishal gibi belirtiler varsa yine doktora başvurulmalıdır.

Çocuklarda havale belirtileri nelerdir ve havale riski ne zaman başlar? Öğrenmek için tıklayın.

Çocuklarda Ateş Neden Olur

Çocuklarda ateş tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmemekle birlikte çocuğun ateşlenmesine yol açan birçok neden vardır. En çok karşımıza çıkan ateşlenme sebeplerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. Çocuklarda ateş neden olur un cevabını birkaç başlıkta toplayalım.

 • Virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlar: Virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlar sonucu çıkan ateş genellikle 38-40 derecelerde seyreder. ilk 3-4 gün dirençli olabilir. Ateşle birlikte iştahsızlık, bulantı, kusma, halsizlik, burun akıntısı, karın ağrısı, boğaz ağrısı görülebilir.
 • Adenovirüs ve enterovirüsler: Adenovirüs ve enterovirüslere ilkbahar aylarında sıklıkla rastlanabilir ve yüksek ateşe sebep olurlar.Adenovirüs ve enterovirüsler eşyalar, solunum yolu ve yakın temas  ile kolaylıkla geçer. Üst solunum yolu şikayetleri , ishal ve döküntü virüs enfeksiyonunun belirtileridir.
 • Yeni doğan bebeklerin ilk bir ayında aldığı besinin yetersiz olması, bebek vücudunun yeterince sıvı alamaması, bebeğin bulunduğu ortamın çok sıcak olması ve bebeğin aşırı giydirilmesi – örtülmesi  bebeğin ateşinin yükselmesine neden olabilir.
 • Kulak iltihabı, boğaz iltihabı, idrar yolu enfeksiyonları da çocuklarda yüksek ateş sebebidir.
 • Çocuklara yapılan aşılar sonrasında çocukların vücut ısısının artması sık görülen bir durumdur.

Çocuklarda ateş neden olur un cevabını yukarıdaki başlıca sebeplerde derleyebileceğimiz gibi bunlar dışında da birçok sebebi olabilir.

Anne babalar unutmamalıdır ki her ateş korkulacak bir hastalığın belirtisi değildir. genellikle anne babalar korku ve panik içinde yanlış uygulama içinde bulunurlar. Çocuklarda vücut ısısının yükseldiği zamanlarda:

 • Çocuğun bulunduğu ortam serin olmalı.
 • Ateşli çocuğa hafif kıyafetler giydirilmeli.
 • Ateşli çocuğa ılık duş aldırılabilir. Suyun soğuk olmamasına dikkat edilmeli.
 • Ateşli çocuğa bol su içirilmeli ve sıvı gıdalarla beslenmesine özen gösterilmeli.
 • Ateşli çocuğun dinlenmesine ve çok hareket etmemesine özen gösterilmeli.
 • Çocuk doktorunun önerisi ile ateş düşürücü verilebilir.

Çocuklarda Ateş Nasıl Düşer

Anne ve babalar ateşi çıkan çocuğun vücudunu nemli bir bezle silerek ateşin düşürülmesini sağlayabilir. ancak çocuklarda yüksek ateş nasıl düşer sorusuna yardımcı olacak olan bu yöntemde dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır.

çocuklarda ateş nasıl düşer

Çocuğun vücudu nemli bezle silinirken soğuk su kullanılmamalıdır. Soğuk su kullanılması durumunda çocukta titreme ve üşümeyle birlikte ateşin daha da yükselmesine sebep olursunuz. Ateşli çocuğun vücudu alkolle silinmemelidir. Çocuğun ateşi yavaş yavaş düşürülmelidir. Ateşin aniden düşürülmesi durumunda ateş tekrar ve daha şiddetli çıkar.

Doktora Ne Zaman Başvurulmalı

Çocuklarda yüksek ateş çoğu zaman korkulacak bir durum olmasa da dikkatle takip edilmeli ve bazı durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalı.

 • Bebekler ilk 3 ayında ateşlenmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora götürülmeli.
 • 39 derecenin üzerinde seyreden ateşlerde doktora danışılmalı.
 • 3 günden uzun süren ateşlerde mutlaka doktora başvurulmalı.
 • Çocuklarda ateşle birlikte kusma, ishal,titreme, mide bulantısı, bilinç kaybı ve nefes almakta zorlanma gözleniyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Ateşli Çocuklarda Yapılmaması Gerekenler

Çocuklarda yüksek ateş görülmesi durumunda aileler birçok yanlış içinde bulunabiliyorlar. Vücut ısısı yükselen çocuklarda kesinlikle yapılmaması gereken uygulamalar:

 • Ateşi yükselen çocuk üşüyor diye kalın kıyafetler giydirilmemeli.
 • Üzeri örtülmemeli.
 • Soğuk suyla vücudu silinmemeli ve duş aldırılmamalı.
 • Alkollü ve sirkeli bezle vücudu silinmemeli.
 • Ateşli çocuklara kısa aralıklarla ateş düşürücü verilmemeli.

Bu tip yanlış uygulamalar sonucunda anne babalar çocuklarda alkol ve ilaç zehirlenmesine, ateşin daha çok yükselmesine sebep olabilir.

Источник: //saglikloji.com/cocuklarda-atese-ne-iyi-gelir-ates-nasil-duser/

Bebeklerin Ateşi Nasıl Düşürülür?

Çocuklarda ateş düşürücü ne zaman içirilmeli?

Bebeklerin ateşi nasıl düşürülür sorusu, annelerin sıklıkla kullandıkları cümleler arasında yer alır. Çünkü bebeklerin doğumlarından itibaren büyüme sürecinde çeşitli nedenlerden dolayı ateşleri çıkar.

Bazı durumlarda hafif seyreden ateş, ilerleyen zamanda bebek için ciddi sonuçlar doğuracak boyutlara çıkabilir.

Bebeklerde ateş kaç derece olmalı? Bebeklerin ateşinin olması her ne kadar anne babalar için panik durumu gibi görülse de uzmanlar ateşin aynı zamanda bebeğin geçirmiş olduğu enfeksiyonla mücadelesi için antikor ve beyaz kan hücresi üretmesine işaret olduğunu söylerler.

Bu nedenle de, “Ateşi olan bebeğin hareketleri normalse ve kötü görünmüyorsa endişe edilecek bir durum yoktur.” şeklinde açıklamada bulunurlar. Peki, bebeklerde ateş ne zaman ciddiye alınmalıdır? Bebeklerde ateş nasıl düşürülür? İşte çocuklarda ateş düşürme yolları ve ayrıntılar…

Ateş Nedir?

Normal bir insan vücudunun ısısı 36,5 – 37,70 derece arasındaki değerlerde sabit tutulur. Genel olarak sabah erken saatlerde düşen vücut ısısı akşam 16.00 -18.00 saatleri arasında en yüksek düzeye çıkar.

Bu tür değişimler vücut ısısını normal değerlerin dışına çıkmazken, ateşten söz edebilmek için, vücut ısısının günlük değişimlerin üstünde seyretmesi gerekir.

Normal seyrin üzerinde gerçekleşen bu durum beraberinde de bazı sorunları getirir.

Kaç Derecede Ateş Var Denir?  

Bebeklerde yüksek ateş anne babaları en fazla tedirgin eden konulardan birisidir. Bebeğin ateşinin olup olmadığını anlamak için öncelikle ateşini ateş ölçer ile ölçmek gerekir.

Her seviyedeki ateşin tehli olmadığını belirten uzmanlar, bebeklerde ateş olarak kabul edilen derecenin genellikle 38ºC’nin üzerinde çıkan değerler olduğu belirtilirken, özellikle küçük çocuklarda ateşi kontrol altında tutmanın çok önemli olduğu vurgulanır. Bebeklerde ve çocuklarda kabul edilen ateş sınırları ise;

 • 34,4-37,9 derece; Ateşsiz,
 • 38,0-39,9 derece; Ateşli,
 • 40,0 ve yukarısı; Yüksek Ateşli.

olarak tanımlanır. 

 Ateş Nasıl Ölçülür?

 Bebeklerin ateşini ölçmenin birkaç şekli vardır. Bunlara ateş ölçme noktaları denir. Kulak, popo, alın, dilaltı ve koltuk altı ateş ölçme noktalarıdır. 

Kulaktan ateş ölçme;  Kulak dereceleri saniyeler içerisinde güvenilir ölçümler yapabilir. Ancak ölçüm yaparken ucunun bebeğin /çocuğun kulak kanalına iyi oturduğundan emin olmak gerekir.

Kulaktan ateş ölçümde dikkat gerektiren bir yöntemdir ve her zaman aynı kulaktan ölçüm yapmak gerekir. Zira sağ ve sol kulaktan yapılan ölçüm farklı çıkabilir. Bu nedenle uzmanlar tarafından pek önerilmez.

 

Popodan ateş ölçme; Popodan ölçülen ateş en doğru ölçüm olarak kabul edilir. Bu yöntem, yatakta ya da bez değiştirme masasında bebek yüzüstü yatırılarak ve altına küçük bir yastık veya katlanmış havlu koyularak kalçası yükselterek makata 2-2,5 cm kadar ateş ölçerin ucunun sokulması ile ölçüm yapılır. Ölçümden sonra derecenin iyice temizlenmesi önemlidir.  

Dilaltı (ağızdan) ateş ölçme; 2-2,5 yaşından küçük bebeklerde dilaltından ölçüm yapmak teknik olarak biraz zordur. Bu nedenle bu yöntemi bu yaşlardan büyük çocuklarda kullanabilirsiniz. 

Koltuk altından ateş ölçme; Bebeğin ateşinin ölçülmesi yöntemlerinden olan koltuk altı ölçümleri, diğer ölçümlere oranla 0,5ºC derece daha düşük çıkabilmektedir. 

Alından ateş ölçme; piyasada çok çeşitli modellerde bulunan alın termometresi ile de bebeğinizin ateşini ölçebilirsiniz. 

 Evinizde Mutlaka Ateş Ölçer / Derece Bulundurun

Evinizde mutlaka rahat kullanabileceğiniz bir ateş ölçer ya da bir dereceniz olmalıdır. Satın aldığınız bu derece ile bebeğiniz ateşli değilken birkaç defa ölçüm yapmanız, bebeğinizin ateşli olduğu zamanlarda farkı anlayabilmeniz için önemlidir. Bu ölçümlerde çıkan normal vücut sıcaklığını bir yere not etmenizde fayda vardır. 

Ateşi 40 Derece ve Üzerinde İse Sağlık Kuruluşuna Başvurun

Bebeğinizin hasta görünmesine karşın ateşi yoksa ve hasta görüntüsünü korumaya devam ediyorsa, bir saat içerisinde ateşini yeniden ölçün. Çocuğunuzun ateşi 38,0 civarında seyrediyorsa, ateşi düşürmek için önlem alın. Şayet 40 derece ve üstüyse vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Bebeklerde Yüksek Ateş ve Havale Belirtileri için tıklayın…

Ateşi çıkan bebeğiniz üç aydan küçükse (Yenidoğan) hemen doktora başvurun..!!!

Bebeklerde ve çocuklarda ateş düşürme yolları ile ilgili bilgi vermeden önce, anne babaların bilmeleri gereken önemli konuya değinmek isteriz. Eğer ateşlenen bebek üç aydan küçük ise, ateşini düşürmek için herhangi bir girişimde bulunmadan hemen doktora götürmeniz tavsiye edilir.

Doktora götürmeden önceki süreçte bebeğin ateşi olup olmadığını anlamak için bebeğin üzerini açarak bekleyin ve 15 dakika sonra tekrar ateşini ölçün derece hala aynı değeri gösteriyorsa doktora gidin. Bu sırada bebeği sıkı sarmayın, kalın giydirmeyin, üzerini örtmeyin.

Şayet bebeğiniz üç aydan büyükse ateşli olduğu durumda aşağıdaki yöntemleri adım adım uygulayabilirsiniz. 

1. Adım; Bebeğin / çocuğun üstünü açın; Bebeğinizin ateşi olduğundatitremesi son derece normaldir. Bu gibi durumlarda  üşütmesinden dolayı ateşinin çıktığını düşünerek üzerini örtmeyin, kalın giydirmeyin bu bebeğinizin ateşinin yükselmesine neden olur. Ateşlenen bebeğiniz titriyorsa, onu ince bir havlu, pike ya da ince bir çarşafla sarın. 

 2 – Ilık duş aldırın;  Ateşlenen çocuğunuzun üzerini açmanıza karşın ateşi 39 C’nin üzerine çıkıyorsa hemen doktorunuzu arayın ya da en yakın sağlık kuruluşuna gidin.

Bu arada ısıyı hızla düşürmenin bir diğer yolu da bebeği ılık duşa sokmak ya da ılık, ıslak büyük bir havluyu ıslatarak bebeğiniz tüm vücuduna sarın. Bebeğinize ılık duş aldırırken bebek banyo küvetini ılık su ile doldurun ve bebeğinizi 5 – 10 dakika suyun içerisinde oturtun.

Bu esnada bebeğinizi tutun ve  arkaya doğru yatmasına izin vermeyin. Suyu bebeğin kafasından aşağıya dökmeyin. Sadece bir süngeri ıslatarak yumuşak hareketlerle bebeğinin  vücudunun etrafında gezdirin.

Bebeğiniz titremeye başladığında onu küvetten çıkartın ve kuru bir havlu ya da çarşafa sarın. Bu aşamada kesinlikle alkollü kompresler ateşini düşürmeye çalışmayın.

 

 3 – İlaç Tedavisi (Parasetamol); Doktor tarafından verilen ateş düşürücüler parasetamol içerir. Parasetamol, “Asprin içermeyen ağrı kesicilerde” bulunan aktif maddedir.

Bebeklik / çocukluk döneminde tercih edilen ateş düşürücüler bu maddeyi içermektedir. Çocuklarda hiçbir zaman asprin ateş düşürücü olarak kullanılmamalıdır.

Doktor tavsiyesine göre, parasetamol 4-6 saatte bir verilir. 

Bebeklerde Yüksek Ateş ve Havaleye Dikkat!detaylı bilgi için tıklayın…

Hangi Durumlarda Doktora Başvurmak Gerekir?

Uzmanlar, bebeklerin ateşlenmesi sonrasında ne zaman doktora görüleceğini bebeğin yaşına ve ateşinin düzeyine göre değişeceğini belirtirler. Buna göre,  

 • 3 aydan daha küçük bebeklerde (yenidoğan) ; bebeğin ateşi 38 derece (100.4 F) ya da daha yüksekse bebeği vakit kaybetmeden doktora götürmek gerekir.
 • 3 – 6 ay arasındaki bebeklerde bebeğin ateşi;  38.3 derece (101 F ) ve daha yüksekse bebeğin hekime gösterilmesi daha uygun olur.
 • 6 – 12 aylık bebeklerde; bebeğin ateşi 39.4 derece (103 F ) ve daha yüksek ise, bebek hekime gösterilmelidir.
 • Eğer çocuğunuzun ateşi 40 derece ve yukarıda ise,
 • Çocuğunuz durmadan ağlıyor, bir şey içmek istemiyor ya da çok halsiz görünüyorsa,
 • Çocuğunuz açıklayamadığınız hastalık belirtileri taşıyorsa veya çok hasta ise,
 • Eğer çocuğunuz ateşli havale geçiriyorsa. (Çocuklarda ateşli havale genelde ateşin normalden çok yüksek olduğu durumlarda görülür. Havale anında çocuğunuzun ayakları ve elleri şiddetli bir şekilde sallanmaya başlar ve gözleri arkaya doğru kayabilir. Ateşli havale genelde 1-5 dakika kadar sürer. Çocuğunuzun elinin ya da kolunun birkaç kere sallanması, onun havale geçirdiği anlamına gelmez.).

Ateşlenen Bebek İçin Evde Yapılabilecek 5 Uygulama İçin Tıklayın…

Editörün Seçtikleri

Popüler Yazılar

Gebe Sözlüğü

Источник: //www.gebe.com/bebeklerin-atesi-nasil-dusurulur-cocuklarda-ates-dusurme-yollari

Ateş düşürme yolları neler? Çocuklarda ateş sınırı nedir?

Çocuklarda ateş düşürücü ne zaman içirilmeli?

Çocuklarda ateş, aileleri en çok endişelendiren hastalık belirtileri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Kimi zaman bakteri ve virüslerin, kimi zaman da bilinçsiz yaklaşımların tetiklediği ateşin derecesine göre değerlendirilmesi ve gerekli önlemleri vakit kaybedilmeden alınması önem taşıyor.

Sonbahar ve kış aylarında şikayetler artıyor

Çocuklarda ateş, virüs ve bakterilere tepki veren vücudun ısısının yükselmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Sıklıkla sonbahar ve kış aylarında görülen ateş, nezle ve grip gibi hastalıkların belirtileri arasında yer almaktadır. Vücudun savunma mekanizması olarak da kabul edilen ateşi her zaman olumsuz değerlendirmemek ancak çok yüksek olduğu durumlarda dikkatli olmak gerekmektedir.

Çocuğunuzu kalın giysilerle sarmalamayın

Yüksek ortam ısısı, çocuklarda vücut ısısının yükselmesine neden olur. Çocuğun bulunduğu ortamın ısısı 22-24 derece aralığında olmalıdır.

Eğer ortam ısısı 25 derecenin üzerinde olur ve bebek kalın giydirilirse vücut ısısı yükselecektir. Bebekleri giydirirken her zaman bulunduğu ortam koşulları göz önünde bulundurulmalıdır.

Ortam ısısı 22-24 derece aralığında ise bebeğin ya da çocuğun ebeveyninden sadece bir kat fazla giydirilmesi yeterlidir.

Ortam ısısı iyiyse uyku tulumu hasta edebilirortam 

Çocuklarda yüksek ateşin görüldüğü saatleri tam olarak saptamak mümkün değildir. Ancak özellikle akşam saatleri ve ateşin uykuda yükselmesi daha çok görülmektedir.

Bunun nedeni de daha kalın örtülerle üzerinin örtülmesi ve uyku tulumu ile yatırılmasından kaynaklanmaktadır. Uyku tulumu, özellikle 22-24 derece ortam ısısı olması durumunda çok tavsiye edilmez.

Fizyolojik ve doğal olmadığı için; bebek daha çok terler, cilt problemleri yaşar, ateşi yükselir ve daha çok hastalanır.

Çocuklarda ateş sınırı nedir? Kaç derece ateş tehli?

Vücudun normal ısısı, 35,5 – 36,8 derece aralığında yer almaktadır. Çocuklarda vücut ısısı 37,5 dereceye kadar normal kabul edilse de ateş sınırı 37’yi geçiyorsa dikkatli olunmalıdır.

37 derece ve üzeri ateş, bir enfeksiyon başlangıcı olarak kabul edilebilir. Bu süreçte gün içinde ve özellikle gece uyku zamanı ara ara çocuğun ateşinin ölçülmesi ve yakın takibi gereklidir.

Koltuk altından ölçüm en güvenli sonucu veriyor

Ateşi ölçüm teknikleri değişmektedir. Koltuk altından dijital derece ile yapılan ölçüm, sıklıkla başvurulan ve güvenilir yöntemlerden birdir.

Koltuk altından ölçüm yaparken bölgenin nemli olmamasına dikkat edilmelidir.

Islak cilt daha soğuk hissedileceği için doğru bir değerlendirme yapabilmek için nemli olan bölge önce kurulanıp, sonra ölçüm yapılmalıdır. Diğer ölçüm teknikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Makattan ölçüm
 • Ağızdan-dil altından ölçüm
 • Alından ölçüm
 • Kulaktan ölçüm
 • Çocuğun ateşi 40 dereceye yakınsa,
 • 1 yaş altı bebeklerde yüksek ateş gözlenirse,
 • Bebek 6 aydan, özellikle de 3 aydan küçükse ve ateşi 38 civarındaysa zaman kaybedilmeden hastaneye gidilmelidir.

Alın ve kulaktan yapılan ölçümlerin, koltuk altından yapılan ölçümlerden 0,6 – 1 derece daha yüksek çıktığı unutulmamalıdır.

İlk adım: Kıyafetleri çıkarılmalı ve yarım saat beklenmeli

Ebeveynlerin elle yaptıkları ölçümlerde çocuğun vücut ısısı yüksek hissediliyorsa hemen dijital bir derece ile ateşi ölçülmelidir. Vücut ısısı 37,5 derecenin üzerinde ise çocuğun kıyafetleri hemen çıkarılmalı ve yarım saat sonra yeniden ateşi ölçülmelidir.

İkinci adım: Ilık bir duş aldırılmalı ya da ılık uygulama yapılmalı

Çocuklarda ateş 38,5 derecenin üzerine çıkarsa ılık duş aldırılmalı ya da ılık uygulama yapılmalıdır. Çocuğun başı dahil tüm vücudu 30 derece sıcaklıkta su ile yıkanmalıdır. Duş, etkili olması için 10-15 dakika sürmelidir.

Ilık uygulamada ise temiz bir bez ılık suyla ıslatılıp bebeğin alın, boyun, koltuk altı ve kasık bölgesine koyulabilir. Çocuk büyükse genelde duş aldırılması tercih edilir.

Duş sonrası yapılan ölçümlerde vücut ısısı yine yüksek gelirse yaşına ve kilosuna uygun ateş düşürücü verilebilir.

Bilinçsiz ilaç kullanımı karaciğere zarar veriyor

Ateş 37,8 derecenin üzerindeyse ve düşmüyorsa, 4-6 saat arayla ateş düşürücü şurup verilebilir. Ateşi düşmeye başladığında da şurup kesilmelidir. Çocuğun ateşi yokken ya da fazla miktarda verilen ateş düşürücüler; vücudun ısısını düşürür ve hipodermi oluşabilir. Ayrıca karaciğere ve böbreklere zarar verip kalıcı hasar da bırakabilir.

Hangi durumda doktora gidilmeli ya da evde beklenmeli?

Bu sıralamanın dışında kalan ve ateşi 38 derece civarında olan çocukların ise hastaneye gitmeden önce evde 72 saat izlenmesi tavsiye edilir. Bunun için şu koşullara dikkat edilmelidir:

 • Çocuğun genel durumu iyidir.
 • Ateşi 38 derece ve civarındadır.
 • Ciltte döküntü yoktur.
 • Şuuru açıktır.
 • Beslenmesi iyidir.
 • Aktif ve hareketlidir.
 • Çevresiyle iletişim halindedir.
 • Miden bulantısı, kusma yoktur.

‘Çocuklarda’ halsizlik belirtilerine dikkat!

Источник: //indigodergisi.com/2016/10/cocuklarda-ates-siniri-nedir-dusurme-yollari-neler/

Çocuklarda Ateşlenme: Çocuklarda Ateş Düşürme Yolları | Ne İyi Gelir

Çocuklarda ateş düşürücü ne zaman içirilmeli?

Doğal bir vücut tepkisi olan ve en sık çocukluk döneminde oluşan ateşlenme, zamanında önlem alınmazsa birçok hastalığa sebep olabiliyor.

Çocuklarda ateşlenme, bağışıklık sisteminin mikroplara karşı verdiği mücadeleyi gösterir ve çok yüksek ateş vücuda zarar vermeye başlar.

Çocuklarda ateş düşürme yolları bilindiğinde aileler doğru müdahaleler yapabilmekte ve çocuklarda ateşe ne iyi gelir bilmektedirler.

Çocuklarda ateşlenme olduğunda ailelerin telaşlanmadan, doğru adımları izleyerek ateşin düşmesini sağlayabilirler. Çocuklarda ateşlenme nedenleri nelerdir, ateşlenmeye nasıl müdahale edilmelidir, çocuklarda vücut ısısı ne kadar olmalıdır ve hangi yöntemler uygulanmalıdır sorularına yazımızda cevaplar verdik.

Yeni doğan bebeğin ateşini düşürme yollarını anlattığımı bebeklerde ateş konumuza da bir göz atabilirsiniz. Artı bebek uyku düzeni vermek isterseniz, bebeklerde uyku eğitimi adlı yazımıza bakmanızda fayda vardır.

Çocuklarda ateşlenme nedenleri nelerdir?

Çocuğunuzun vücudunda bir iltihaplanma söz konusuysa, bilmediğiniz romatizmal bir rahatsızlığı varsa zaman zaman ateşlenme görülebilir. Nadir görülen ateşlenme küçük müdahalelerde geçerken, bir hastalığın belirtisi olan ateş uzun süre inmeyebilir.

Çocuklarda ateşlenme yaşandığında başka bir vücutsal tepki olup olmadığını iyi gözlemlemek gerekir. Her zaman gittiğiniz ve kolay ulaşabildiğiniz bir çocuk doktorunun olması önemlidir.

Doktorunuzla iletişim halinde olup doğru tedavi aşamlarını yapmanız gerekir.

Çocuklarda ateşlenme nedenleri genellikle gribal enfeksiyonlardan kaynaklıdır. Nezle ve grip mikropları vücuda girdiğinde, çocuğunuzun bağışıklık sistemi devreye girer ve vücut ısısını yükselterek mikropları yok etmeye çalışır. Bu yüzden doktorlar, çocuklarda ateş olduğunda hemen müdahale edilmemesini git gide yükseldiğinde ateşin düşürülmeye çalışılmasını önermektedir.

Bazı aşılar sonrasında çocuklarda ateş görülmektedir, bunun sebebi aşının içindeki virüse karşı vücudun savaş açmasıdır. Bu işlem sırasında ateş çıkarak antikorların oluşmasına yardımcı olur.

Vücut aşıyla vücuda giren virüse bağışıklık kazandığı zaman artık o hastalık vücudu esir alamaz.

Çocuklarda ateşlenme nedeni olan aşı dönemleri sonrasındaki 1 hafta ağrı, şişme gibi etkiler de görülebilir.

Çocuklarda ateşlenme birkaç günden fazla sürdüyse, ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Gereken tetkikler yapıldıktan sonra ateşin gerçek nedeni bulunur. Kanda bulunan mikroplar, lenfoma gibi bağışıklık sistemi problemleri, lösemi gibi kan hastalıkları ateşlenme yapabilmektedir. Bu yüzden ateşlenmeyle baş gösteren farklı vücut tepkilerini iyi gözlemlemek gerekir.

Çocuklarda ateş kaç derece olmalıdır?

Yetişkin insanların vücut ısısıyla çocukların vücut ısısında biraz farklılıklar vardır. Normal bir insan vücudunda 37 derece sıcaklık bulunmaktadır ancak bebeklerde vücut ısısı 38 dereceye kadar çıkabilmektedir.

5 yaşından büyük çocuklarda 37-37,5 derece sıcaklık sınır kabul edilmektedir.

Çocuklarda ateşlenme olduğunu doğru ölçen bir ateş ölçerle anlayabilirsiniz, kızılötesi türündeki ölçüm cihazlarının en net tespiti yaptığı bilinmektedir.

Çocuklarda ateş kaç olmalı sorusuna uzmanlar, yaş aralığına göre cevap vermektedir. Çocuğunuzun ateşini makattan ve kulaktan ölçtüğünüzde 38 derece ve üstü bir ısı görürseniz yüksek ateş söz konusudur. Koltuk altından ve ağızdan ölçümlerde 37,5 üstü ısı yüksek ateş olarak tanımlanır ve önlem alınması gerekir.

0-6 aylık bebeklerin ateşi 38 derece üstündeyse, 2 ve 11 yaş arası çocuklarınızın ateşi 38,5 derecenin üstündeyse, iştahsızlık ve ağız içinde kuruluk varsa zaman kaybetmeden doktora gitmek gerekir.

Çocuklarda ateşlenme zamanında düşürülmezse havale geçirme durumu söz konusu olacak ve felce kadar giden büyük sağlık problemleri ortaya çıkacaktır.

Çocuklarda ateş kaç gün sürer?

Çocuklarda ateşlenme olduğunda doktorunuzun talimatlarını tek tek yerine getirmelisiniz.

İlaç, şurup ya da fitil tedavisi yapmanızın yanında çocuğunuza ılık duş aldırarak ateş düşürme işlemleri uygulayabilirsiniz. Çocuklarınızın üzerine ince giysiler giydirerek ateşin düşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Titremenin ateşten kaynaklandığını bilmeli çocuğunuzun üşüdüğünü düşünerek üstüne örtmemelisiniz.

Çocuklarda ateş, eğer bir enfeksiyondan kaynaklıysa bir gün en fazla 2 gün içinde düşecektir. Lakin 3 günden fazla süren ateşlenme tehli olarak değerlendirilir, derinlemesine bir araştırma gerektirir.

Çocuklarda ateşlenme yaptığınız tüm ateş düşürücü müdahalelere rağmen düşmüyorsa mutlaka uzman bir hekime gitmeniz şarttır.

Hekim sizi gerekli bölümlere yönlendirir ve ateşin asıl sebebi bulunur.

Çocuklarda ateşi, düşürmek için ne yapmalı?

Çocuklarda vücut ısısı 37,5 üzerine çıktığında ateşlenme aşlıyor demektir. 37,7-38,5 derece vücut ısısı orta derecede ateş olarak adlandırılırken, 38,5 üstü vücut ısısı hemen müdahale edilmesi gereken yüksek ateşi gösterir. Çocukların yaşına göre evde bazı ateş düşürücü yöntemler kullanabilirsiniz.

Çocuklarda ateşlenme 0-12 yaş arası çocuklarda sık görülen, bağışıklık sisteminin geliştiğini gösteren bir durumdur. Ateşlenme sırasında çocuklarda iştah azalması, halsizlik görülebilir, bu durumda vücudu kendi halinde bırakmak doğru olacaktır. İdrara yapmama, ağızda kuruluk görüldüğünde vücut susuz kalmış olabilir, sıvı takviyesi yapmak doğru olacaktır.

Çocukların ateşini düşürmenin bir yolu terletmektir. Bazı uzmanlar terletmenin ateş düşürücü bir yöntem olsa da bazı tehleri olduğunu söylüyor.

  Terletme amacıyla çocuğu sıkı sıkı giydirmek, terleme gerçekleşmezse çocuğun ateşinin daha da çıkmasına neden olacaktır. Bu yüzden tüm diğer yöntemlerden sonuç alınmazsa terletme yolunu denemelisiniz.

Çocuklarda ateş kısa sürede düşerse bünyesini güçlendirecek vitaminlerle beslenmesi faydalı olacaktır.

Çocuklarda ateşlenme görüldüğünde ılık bir duş aldırmak doğru bir harekettir. Küvete ılık su doldurarak çocuğunuzu 15-20 dakika suyun içinde tutabilirsiniz ya da ılık bezi çocuğunuzun vücudunuzda bekletebilirsiniz.

Kasıklar, koltuk altı ve bacak arkalarına koyulan ılık bez, ateşin düşmesine yardımcı olur, sirkeli su vücudun ısısını çok çabuk düşürdüğü için doktorlar tarafından tavsiye edilmez. Çocuğunuzun üstü açık olmalı ve doktorun önerdiği ateş düşürücü ilaç kullanılmalı.

İlaç içirildikten sonra 4 saat beklenmeli, saat başlarında ateş ölçülerek durum takip edilmelidir.

Çocuklarda yüksek ateş ve havale

Havale geçirme birçok yaşta ortaya çıkabilir ancak çocukluk döneminde çok sık görülmektedir. Doğumdan ergenliğe kadar beyin, hızlı bir şekilde gelişmektedir ve işlevi her geçen gün artmaktadır. Bebeklikten buluğ çağına kadarki zaman diliminde havale geçirme sıkça yaşanabilir. Doğru ve zamanında müdahaleyle havale kontrol altına alınabilir, tehler ortadan kaldırılabilir.

Çocuklarda ateşlenme olduğunda çocuğunuzdaki fizyolojik hareketlere dikkat etmeniz gerekir. Sürekli ağlama durumu varsa, çocuğunuzda normal olmayan vücut hareketleri varsa( tekme atıyor gibi), ağız çevresinde morluk görülüyorsa havale geçirme olasılığı göz önünde bulundurmanız gerekir. Çocuğunuzun solunumu izlemeli ve ağzını açarak daha kolay nefes almasını sağlamalısınız.

Çocuğunuz havale sırasında sürekli kusabilir, böyle bir durumda ağzı açılmalı ve sağ tarafa doğru yatırılmalıdır.

Çocuğu ateşi en kısa zamanda düşürülmeli ve ilk müdahaleler yapıldıktan sonra çocuk doktora götürülmelidir.

Belirli aralıklarda tekrarlayan havalelerde doktorlar bazı fitil ve ilaç uygulamasını doğru bulabilir, sara nöbetleri için kullanılan bu ilaçların çok küçük yaştaki çocuklara verilmemesi gerekir.

Çocuklarda yüksek ateş nasıl düşer?

Çocuklarda ateşlenme durumunda birçok anne babaların nasıl davranacaklarını iyi bilmeleri gerekir ve ilk müdahaleyi yapmaları önemlidir. Ateşlenme sırasında titreme görülebilir, titremeyi geçirmek için üste kat kat örtülerin örtülmesi yapılan en büyük yanlıştır. Çocukların üstü açık olmalı, üzerinde ince bir giysi bulunmalıdır.

Ateşi olan çocuğun bulunduğu oda ısısı ılık yani 20-25 derece arasında olmalıdır.  Ateşin düşmesi için çocuğunuzun vücuduna ılık bez koymanız, çocuğunuza ılık bir duş yaptırmanız doğru hareketlerdir.

Çocukların ateşi en fazla 48 saat içinde normale döner. Çocuklarda düşmeyen ateş söz konusuysa, ateşin sebebi araştırmalı, altında yatan farklı hastalıklar bulunmalıdır.

Tıpkı ağrı gibi ateş de vücudun bizi uyarma sistemidir, bu alarmı iyi gözlemlemek gerekir.

Parasatemol içeren fitil ve şuruplar, 12 yaşına kadar olan ateşlenmelerde olumlu sonuçlar verir. İlacı kullandıktan sonra ateş yavaşça düşmekte, ilaç kullanımından 4-5 saat sonra ateş normal düzeye gelmektedir. Çocuklarda ateşlenme sırasında vücut çok su kaybetmektedir, bu yüzden çocuğunuza su içirmeniz vücudun mikroplarla daha rahat savaşmasına yardımcı olacaktır.

Paranox ateş düşürücü fitil yazımızda size faydalı gelebilir. Okumanızı öneririm.

Evde ateş düşürme yöntemleri nelerdir?

Çocuklarınızın ateşi çıktığında ilk yapmanız gereken çocuğunuz vücut ısısını azaltacak kıyafetler giydirmenizdir.

Vücudun hava almasını sağlayan kumaşlardan yapılan kıyafetler, bol su içmek ve titremenin ateşten kaynaklı olduğunu bilmek gerekir. Çocuklarda ateşlenme olduğunda, çocuğunuzu hemen banyoya götürün ve ılık bir duş aldırın.

Çocuğunuzun ağlaması ve ılık duşa tepki vermesi normaldir çünkü ateşlenen vücut, kendisine temas eden her şeye tepki verecektir.

Çocuğun ateşi nasıl düşürülür diyorsanız, doktora danışarak bazı ateş düşürücüler kullanabilirsiniz. Ateş dürücü fitiller kullandığınızda çocuğunuzda uyku hali gözlenebilir, endişelenmeyin.

Çocuğunuzun bulunduğu odayı biraz havalandırmanız, çocuğun burnu tıkalıysa tuzlu suyla burun içini temizlemeniz, rahat nefes almasını sağlamanız yararlı olur.

Çocuklarda ateşlenme 3 günden fazla sürerse hastaneye gitmeli, ateş dışındaki bulguları doktorla paylaşmalısınız.

Ateş düşüren bitkiler kullanırken mutlaka doktora danışmalısınız çünkü bazı bitkiseller gelişmekte olan çocuk bünyesine zarar verebilmektedir. Ihlamur, mikroplarla baş etmeyi sağlayan önemli bir antibakteriyeldir, ateş durumlarında naneyle birlikte karıştırılarak içilebilir.

Bir kupa bardağına sıcak su koyduktan sonra 1 tatlı kaşığı kadar kuru nane ekleyip 10-15 dakika bekletmelisiniz. Sonrasında ılık şekilde yudum yudum içmelisiniz. Ateşlenme durumlarında ebegümeci çayı ateşin düşmesine yardım eder. Sıcak suyun içine göz kararı ebegümeci koyulur ve demlenmeye bırakılır.

Günde en fazla 2 bardak olarak tüketilir.

Çocuklarda ateşlenme olması, gelişmekte olan bağışıklık sisteminin iyi çalıştığını gösterir ancak çocuğunuz sık sık ateşleniyorsa, ateşlendiğinde günlerde vücut ısısı normale dönmüyorsa e yakın hastaneye başvurmak gerekir. Ateşlenmenin kontrol altına alınamaması havale gibi ciddi durumlara neden olabileceği gibi var olan bir hastalığın habercisi olabilir. Çocuğunuza sağlıklı bir hayat dileriz.

Источник: //www.ipuclarim.com/cocuklarda-ateslenme-ates-dusurme/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..