Çocuklarda Ateş Neden Çıkar, Nasıl Düşürülür?

içerik

Çocuklarda Yüksek Ateş Neden Olur Nasıl Düşürülür

Çocuklarda Ateş Neden Çıkar, Nasıl Düşürülür?

çocuklarda yüksek ateş neden olur, nasıl düşürülür

Çocuklarda yüksek ateş günümüzde en çok karşılaşılan sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Çocuklarda ve bebeklerde görülen yüksek ateş anne ve babaları oldukça telaşlandırmaktadır. Çünkü ateşin yükselmesi var olan bir rahatsızlığın belirtisi olduğu bilinmektedir.

3 aylıktan küçük bebeklerde ateş konusunda özellikle çok dikkat edilmelidir. Bu yaş grubu bebeğinde ateş görüldüyse hiç bekletilmeden hemen doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. 3 ayın altındaki bebeklerde görülen ateşin nedenleri ve tedavisi hastane ortamında mutlaka yapılmalıdır.

Ayrıca ateşin derecesi ve ne kadar zamandır devam ettiği de çok önemli bir meseledir. Ateşi 38, 5 derecenin üstüne çıkmıyor, beslenme ve genel durumu iyi ise çocuğun ateşi 3 gün içinde ideal seviyelere gelmesi beklenmektedir. Ancak ateş 3 günden daha uzun bir süre görülüyorsa çocuk, doktor tarafından mutlaka muayene edilmelidir.

Çocuklarda Ateş Türleri

çocuklarda ateş türleri

 • Subfebril Ateş: 36,8 derece – 38 derece arasında uzun süre seyreder. Bu ateş Prostatit, diş granülomu, sinüzit veya kronik tüberkülozda sıklıkla görülebilir. Bu ateş türünün en büyük belirtileri halsizlik, iştahsızlık ve terlemedir.
 • Kontinü Ateş : Bu ateş türü genellikle tifonun 2. haftasında görülür. Ateş genellikle 38 derecenin üstünde seyreder. Tifüs, tüberküloz, serebral ateşte de bu ateş türü görülmektedir.
 • Remittan Ateş : Bu ateş türünde sabah ateşleri 37 derecenin altına inmez. Genellikle tifonun başlangıç aşamasında ve akut viral solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarında görülür.
 • İntermittan Ateş: Bu ateş şekli sıtma, apseler ve tüberküloz hastalıklarında genellikle görülür. Akşam ateşlerinin yüksek, sabah ateşlerinin ise 37 derecenin altına inmesi ile seyreden ateşlerdir.
 • Rekürren Ateş: Bu ateş türü Borrelia enfeksiyonlarında görülmektedir. Ateş hızlı bir şeklide aniden yükselir, birkaç gün yüksek olarak devam eder. Sonra aniden hızlı bir şekilde düşer. 3 – 4 gün her şey normal değerlerine döndükten sonra ateş hızlı bir şekilde tekrar yükselir ve aynı şekilde seyredip tekrar düşer.
 • Ondülan Ateş : Hergün yavaş yavaş yükselen ateş türüdür. Birkaç gün yükselen ateş sonra tekrar yavaş yavaş düşer. Bir süre ateşsiz geçen dönemden sonra tekrar yavaş yavaş ateş yükselir. Rekürren ateşten farkı ateşin yavaş yavaş yükselmesi ve yavaş yavaş düşmesidir.
 • Hektik Ateş: Hektik türündeki ateşin genellikle sabahları daha düşük akşamları ise daha yüksek olduğu bilinmektedir.
 • Günde İki Zirveli Ateş: Bu ateş türünde günde iki defa ateş yükselmesi gözlenmektedir.
 • Nedeni Bilinmeyen Ateş: 3 haftadan uzun süren ve 38,3 derecenin üzerinde olan ateş türüdür. Bu ateş türü en az bir hafta süre ile hastanede kalınarak detaylı incelemeye alınmasına rağmen teşhisi yapılamamış ve nedeni bulunamamış ateş türüdür.

Çocuklarda Yüksek Ateş Neden Olur

çocuklarda yüksek ateş neden olur

Vücudun doğal savunma mekanizmasının aktif hale gelmesi sonucunda vücut ısısında yükselme görülmektedir. Yani vücuda giren mikroba karşı ateş,  vücudu uyararak enfeksiyonun sınırlandırılmasına yardımcı olmaktadır.

Normal vücut sıcaklığının 36, 5 derece olduğu tüm uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Bazı çocuklarda 36, 8 derece ateş de normal olarak kabul edilmektedir. Ancak 38, 5 ve daha fazla derecedeki ateş değerleri yüksek ateş olarak adlandırılmaktadır.

Vücut ısısının yükselmesi vücudun normal çalışma dengesinde bir bozulma olduğunun göstergesidir.

Çocuklarda ateşin yükselmesinin bir çok sebebi olabilir. Unutulmaması gereken şey yükselen ateş başlı başına bir hastalık değildir. Yüksek ateşin altında yatan sebep başka bir hastalığın habercisidir. Çocuklarda yüksek ateş nedenlerinin şu şekilde olduğu bilinmektedir;

 • Kızamık ve tifo gibi enfeksiyonel hastalıklar
 • Beyin damarlarında pıhtılaşma
 • Gut gibi metabolizma bozukluğundan kaynaklanan hastalıklar
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi hastalıkları
 • Penisilin gibi bazı ilaçların yan etkisi
 • Karma aşı sonrası yan etki
 • İshal ya da kusma sonucunda vücutta su kaybının yaşanması
 • Diş çıkarma, yanık gibi doku hasarı rahatsızlıkları
 • Endokrin veya inflamatuar hastalıkları
 • Zehirlenmeler

Çocuklarda Ateş Nasıl Düşürülür

çocuklarda ateş nasıl düşürülür

Öncelikle çocuklarda görülen yüksek ateş karşısında mümkün olduğunca sakin olmaya özen gösterilmelidir. Anne ve babaların paniklemesi hatalı uygulamalara yol açabilir.

Çocuklarda ateş görüldüğünde YAPILMASI GEREKEN başlıca uygulamalar;

 • Öncelikle ateşini sürekli kontrol altında tutun. Ateşin takibi çok önemlidir.
 • 38, 5 derece ve üzerinde ateş var ise çocuğun üzerindeki giysileri çıkarın. İnce atlet ve çamaşır ya da ince bir pijama giymesi yeterli olacaktır.
 • Bol bol su ve sıvı içmesini sağlayın.
 • Ateşin iyice çıkmaması için alınacak bir diğer önlem de çocuğa sık sık ılık duş aldırmaktır. Su sıcaklığının 29 ile 32 derece arasında olması yeterli olacaktır.
 • Ilık su ile ıslatılmış nemli bez ile eklem yerlerine pansuman yapın. Bilek içleri, ense, alın gibi bölgeler nemli bez ile tampon yapmanız için en ideal yerlerdir.
 • Çocuğun bulunduğu ortamın çok sıcak olmamasına dikkat edin. Gerekirse ara ara pencereyi hafif açarak içerinin ısısını ideal seviyeye ( 21 ya da 22 derece) getirin.
 • 39 derece ateş görüldüğünde doktorunuza danışarak ve ateş düşürücü ilaçlara başlayın.

Çocuklarda ateş görüldüğünde YAPILMAMASI GEREKEN başlıca uygulamalar;

 • Ateşi yükselme eğiliminde olan çocuğunuz üşüse ve titrese bile üstünü örtmeyin, kalın kıyafetler giydirmeyin.
 • Ateşini düşürmek için soğuk su ile duş aldırmayın. Duş suyu sıcaklığı 29 ile 32 derece arasında olmalıdır. Ilık su ile duş aldırılmalıdır.
 • Eklem yerlerine ılık su ile pansuman yaparken suyun içine kolonya, sirke ya da limon gibi maddeler kesinlikle koymayın. Alkol ateşin ani düşmesi ya da yükselmesine sebep olacağı için çocuk havale geçirebilir.
 • Ateş düşürücü ilaçları doktorunuzun önerdiği doz ve aralıklarda çocuğunuza verin. İlaçların çok sık aralıklar ile verilmesi hiçbir fayda getirmeyeceği gibi aksine zehirlenme gibi sonuçlara yol açarak çocuğa zarar da verebilir.

2 Yaş Altındaki Bebeklerde Ateş

Özelikle 2 yaş altındaki bebeklerde yüksek ateş ile birlikte aşağıdaki durumlar da görülüyorsa mutlaka doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

 • Ateş 39, 7 derece üzerinde seyrediyor ve 3 günden uzun sürüyorsa,
 • Ateşin yanı sıra çocukta huysuzluk, sürekli ağlama ve inleme varsa,
 • Sayıklama, uyuşukluk ve bilinç bulanıklığı gibi bulgular da görülüyorsa,
 • Bıngıldağında anormallik varsa,
 • Sürekli uyku hali varsa,
 • Cildinde kızarıklık ve mor renkli döküntüler oluştuysa,
 • Daha önceden havale atlatmış ise,
 • Solunum zorluğu, hırıltılı nefes ve öksürük varsa,
 • İdrar renginde değişme, kusma ve ishal görülüyorsa çocuk hiç vakit kaybetmeden mutlaka doktora götürülmelidir.

Источник: https://www.faydaloji.com/cocuklarda-yuksek-ates-neden-olur-nasil-dusurulur/

Bebek ve çocuklarda yüksek ateş nasıl düşürülür?

Çocuklarda Ateş Neden Çıkar, Nasıl Düşürülür?

Çocuklarda yüksek ateş olduğunun göstergesi vücut sıcaklığının normal değerlerin üzerinde olmasıdır. Çocuklarda yüksek ateş nasıl düşürülür sorusunu yanıtlamadan önce ateşin kaç derece olduğunu doğru ölçmek gerekir. Normal vücut sıcaklığı 36,5 derecedir.

Bunun üzerindeki ısı ateş olarak adlandırılır. Ateş ölçülürken, koltuk altından 37.4°C, ağızdan 37.5°C, popodan 38°C, kulaktan ölçümlerde 37.5°C üzerindeki çıkan değerler çocuklarda yüksek ateş olarak kabul edilir.

Alından ölçülen ateş 38 ise bu da yüksektir.

Altı aydan büyük bebeklerde kulaktan yapılan ölçümler daha doğru sonuç verir. Bu sebeple beklerde ateş nasıl ölçülür diye düşünüyorsanız, en doğrusu yenidoğanlarda ilk 1 ay koltuk altından; 4 hafta-5 yaş arası çocuklarda ise koltuk altı ve kulaktan yapılmasıdır.

Yetişkinlerde ateş nasıl düşürülür, sorusunun yanıtı aslında çok farklı değildir. Aynı şekilde müdahale edilir ancak bebek ve çocuklarda su kaybı daha fazla ve hızlı yaşadığı için onlarda teh daha yüksektir. Ateş nasıl düşürülür sorusunun yanıtı her zaman çok basit olmayabilir. Zira ateş bir hastalık değildir bir hastalık sebebiyle oluşan durumdur.

Ağızdan ateş ölçümü bebeklerde zor olabilir onun için ölçüm küçük bebeklerde emzik termometrelerle yapılabilir.  Popodan ölçüm, yaparken dijital termometre temiz olmalı ve bebeğe nazik davranılmalıdır. Aksi halde yaralanmaya sebep olunabilir. Kulaktan ölçüm yaparken, her iki kulaktan birkaç defa ölçüm yapılmalı ve en yüksek değer baz alınmalıdır.

Koltuk altından ölçüm yaparken ise önce çocuğun koltuk altı kurulanmalı sonra ölçüm yapılmalıdır. Çocuklarda en sık tercih edilen ateş ölçme yöntemi koltuk altıdır. Yenidoğan için de en uygun ölçüm şeklidir.  Plastik şerit termometreyle ölçüm için şerit alına yapıştırılır, vücut sıcaklığı bir dakika sonra renk değişikliği skalasından okunur. Bu yöntemle ölçüm güvenilir değildir.

0-3 ay arası bebeklerde, normalin üstünde vücut ısısı tespit edildiğinde ateş kaç olursa olsun doktora başvurun!

Ateşi çıkan her çocuk havale geçirir mi?

Ateş korkusu nedeniyle telaş yaşayan aileler sağlık merkezlerini gereksiz kullanma ve gereksiz tedavilere neden olabilmektedir. Oysa ateş ile birlikte bakterilerin ölmesi hızlanmaktadır.

Ateşin kendi başına beyne hasar vermesi için ise 41,5°C üzerine çıkması gerekir. Çocukların çoğu ateşlenir ancak sadece %4’ünde ateşe bağlı havale görülür. Çocuklarda yüksek ateş 41,5 derece gibi yüksek bir seviyeye ulaşır ise beyne zarar verebilir.

Bu tip durumlar, havale geçirme genellikle genetik yatkınlık ile olur.

Soğuk algınlığı, grip gibi enfeksiyonlar anjin, orta kulak iltihabı, ishal,idrar yolu enfeksiyonu ateşe yol açar.

 Çocuklarda ateşin en sık nedeni olan üst solunum yolu enfeksiyonları gibi durumlar, üç dört gün süren 39-40°C ateşe neden olabilir. Bazı ciddi hastalıklar ise  çok yüksek ateşe yol açmayabilir.

 0-3 ay arası bebeklerde, normalin üstünde vücut ısısı tespit edildiğinde ateş kaç olursa olsun hemen doktora başvurun!

Ay ve yaş olarak daha büyük çocuklarda, çocuğun genel durumu önemlidir. Çocuk kendinden geçmemiş ise, uyanık ve oyun oynuyorsa, yiyip içebiliyorsa, solunumu normalse çok da korkmaya gerek yoktur.

Ateşin kendi başına beyne hasar vermesi için ise 41,5°C üzerine çıkması gerekir. Çocukların çoğu ateşlenir ancak sadece %4’ünde ateşe bağlı havale görülür.

Bebek ve çocuklarda ateş düşürmek için evde yapılabilecekler şöyledir.

1-Ateşlenen çocuğa ince kıyafetler giydirin

Çocuğa hafif ince kıyafetler giydirilmeli, üzeri örtülmemeli. Oda ısısı 21-23°C  olmalı, fazla ısıtılmamalı. Ateş yükselirken üşüme ve titreme geldiyse ince bir örtüyle üzeri örtülmelidir.

2-Sıvı almasını sağlayın

Aşırı terlediği için sıvı kaybı olacaktır. Ateşi düşürmek için bol bol su, sıvı içirmeye çalışılmalıdır.  Yemekten çok sıvı önemlidir. Anne sütü alan bebekler sık sık emzirilmelidir. Eğer çocukta ishal, kusma da varsa o zaman sıvı kaybı daha çok olacağından ateşin düşürülmesi önem kazanır.  Hem ateş hem de ishal ve kusma sıvı kaybı nedeniyle çocuğu riske sokar.

3-Soğuk su ve bez ile eklem yerleri, koltuk altları ve ensesini serinletin

Soğuğa yakın ılık suyla ense, eklem yerlerine, alnına kompres yapılabilir. Sirkeli, alkollü sıvılar kullanılmamalıdır.

4-Ilık suyla duş aldırın

Bunlara rağmen ateş halen yüksek ise çocuğa ılık  suyla duş aldırılabilir. Kesinlikle soğuk su tavsiye edilmez. Ilık su vücut normal ısısı sıcaklığında yani yaklaşık 36 derece su demektir. Çocuğun biraz ıslak kalması serinlemesini sağlar.

5-Kesinlikle asetilsalisilik asit (aspirin) vermeyin

Ateş düşürmek için çocuğa kesinlikle asetilsalisilik asit (aspirin)  verilmemelidir. 18 yaş altındaki çocuklarda grip, nezle, su çiçeği vb. gibi viral (virüse bağlı) enfeksiyonlarda asetilsalisilik asit etken maddeli ilaç verilmesi ciddi sonuçlar doğurabilir. Karaciğer ve beyinde hasar yaratabilir. Hatta ölümlere neden olabilir.

6-Ateş düşürücü kullanımı nasıldır?

Ateş düşürücü ilaçlar hekim kontrolünde verilmeli gelişi güzel kullanılmamalıdır.  Genellikle parasatamol ve ibuprofen içerikli iki ateş düşürücüden biri verilir. Antibiyotik bir ateş düşürücü değildir ve kesinlikle hekim önermeden verilmemelidir. Bebeklere fitil ateş düşürücü verilebilir.

  WHO (DSÖ) Çocuklarda 39 C ve üstü ateş parasetamol ile düşürülmesini önermektedir. Rutin uygulamada 38°C üzerinde ateşte parasetamol veya ibuprofen etken maddeli ateş düşürücüler, çocuğun yaşı ve kilosuna göre hekimin önerdiği dozda verilebilir.

Çocuğunuzun yaş ve kilosuna göre önerilen dozu bilmiyorsanız, telefonla da olsa bir sağlık kuruluşundan veya hekiminizden destek alınız. Ateş düşürmek için limon, sirke vb. kullanmanın ekstra bir faydası yoktur.

Hastayken çocukların iştahı da azalır. Yemek yemesi için zorlanmamalıdır. Böyle dönemlerde en sevdiği yemekler hazırlanmalı ve yiyebildiği kadar yemesi sağlanmalıdır. Ancak sıvı alımı önemlidir.

Acil sağlık kurumuna başvurun!

Çocuğunuz 0-3 aylıksa ve ateşi varsa,Çocuğunuzun ateşi 40°C ve üstündeyse,Durmadan ağlıyor, sıvı alamıyorsa,Eğer ateşi 48 saatten daha uzun sürer ve ateş düşürücü ilaçlarla bile düşmezse,Ateşle birlikte çocukta kasılma, şuur kaybı, kusma, ishal, nefes almada zorluk gibi başka belirtiler de varsa,

Çocuk ateşli havale geçiriyorsa, derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

İlginizi çekebilir: Aşı sonrası ateş ve huzursuzluk varsa ne yapılmalı? 

Bu içerik Yrd. Doç. Dr. E. Mahir Gülcan tarafından kontrol edilmiştir.

Источник: https://www.kidsgourmet.com.tr/bebek-cocuklarda-yuksek-ates-nasil-dusurulur/

Çocuklarda ve Bebeklerde Düşmeyen Ateş Neden Olur?

Çocuklarda Ateş Neden Çıkar, Nasıl Düşürülür?

Bebeklerde veya çocuklarda görülen yüksek ateş, etkisini uzun süre devam ettirebilir. Bu tip durumlar, bilhassa ebeveynlerde ciddi bir endişeyi de beraberinde getirir.

Kimi anne babalar, en kısa sürede bir hekime başvuracakları yerde, panik içinde hareket ederler. Çocuğun ateşini düşürmeye yönelik yapılan hamlelerin pek çoğu bilinçsizdir.

Ne yazık ki bu hamleler, çocuğun ateşine düşürmek bir yana, iyileşme sürecini daha da uzatmaktadır.

Pek çok doğru  önlem alınmasına karşın bebeğin ya da çocuğun ateşi düşmüyorsa, acilen bir doktora gidilmelidir. Düşmeyen yüksek ateş, bilhassa söz konusu bebekler ve çocuklar ise şakaya gelmeyecek bir konudur.

Yüksek ateş, 4 aydan küçük olan bebeklerde söz konusu ise, vakit kaybetmek büyük bir hata olacaktır. Yüksek ateş her zaman enfeksiyona ya da belli hastalıklara işaret etmez. Nihayetinde diş çıkarma ya da aşı sonrası bebeklerde görülen ateş olağandır.

Olağan dışı nedenlerin hastane ortamında tespit edilmesi gerekir.

Bebeklerin vücudunda, ateş kontrolü tam manasıyla gelişmediği için ateş, yetişkinlere kıyasla çok daha çabuk yükselir. Çocuklarda ve bebeklerde düşmeyen yüksek ateşin; enfeksiyonlardan kullanılan ilaçlara, su kaybından zehirlenmelere kadar pek çok nedeni olabilir.

Yüksek ateş vücut sıcaklığının normal değerlerin üzerinde seyretmesi durumudur. Yüksek ateş esasen bağışıklık sisteminin bir aracı olarak işlev görür. Çeşitli hastalıklara ya da enfeksiyonlara karşı ateş, bir savunma mekanizması olarak yükselir. Tabii bu durum büyük ölçüde yetişkinler için geçerlidir.

Bebeklerde yüksek ateş, her koşulda ciddiye alınması gereken bir konudur. Zamanında kontrol altına alınamayan yüksek ateş, uzun vadede etki bırakacak çeşitli hasarları meydana getirebilir.

Kısacası yüksek ateşi doğrudan bir hastalık olarak görmekten ziyade, belli rahatsızlıkların işareti olarak düşünebiliriz. Yüksek ateşin bebek veya çocuklardaki ölçüm değerleri, yetişkinlere kıyasla biraz daha farklıdır.

Ayrıca ateşin doğru yerlerden ölçülmesi de daha net ve sağlıklı sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. Örneğin ateşi ölçmek için ağızdan ziyade makat, koltuk altı ya da kulak tercih edilebilir.

 • Koltuk altından ölçülen ateş 37,4 derece ve üzeri,
 • Kulaktan ölçülen ateş 37,6 derece ve üzeri,
 • Makattan ölçülen ateş 38 derece ve üzeri ise yüksek ateş tanısı konulmaktadır.

Bebeğiniz 6 aydan büyükse, yüksek ateş sınırı 39 derecelere kadar yükselebilir. Doktorunuz yüksek ateşe neden olan faktörleri tespit ederek en uygun tedavi yöntemini devreye sokacaktır.

Geçmeyen Ateşin Nedenleri Nelerdir?

Gerek bebeklerde gerekse çocuklarda yüksek ateşin inatçı bir şekilde düşmemesinin çok çeşitli nedenleri olabilir. Bu nedenleri şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Enfeksiyon
 • Su kaybı
 • Habis durumlar
 • Doku hasarları
 • İlaçların etkisi
 • Endokrin hastalıklar
 • Kafa travmaları
 • Metabolik rahatsızlıklar
 • Zehirlenme vakaları

Genelde birkaç gün boyunca devam eden yüksek ateş, alt ya da üst solunum yolu enfeksiyonuna işaret eder. İdrar yolu enfeksiyonları ise daha çok kız çocuklarında görülen bir durumdur.

Kas iltihapları, zatürre biraz daha ciddiye alınması gereken nedenlerdir. Kimi zaman bir hafta boyunca yüksek ateşin nedeni saptanamayabilir. Bu tip vakalar, çok daha ciddi hastalıklara işaret eder.

Eklem veya zar iltihapları ve hatta kanser gibi olasılıklar bile gündeme gelebilir.

Ortalama bir çocuk anaokulu çağına geldiğinde senede en az 6-7 defa viral enfeksiyon sorununa maruz kalır. Yüksek ateş esnasında vücudun harcadığı enerji düzeyi birden artmaya başlar.

Bu da hem kalbin hem de solunum sisteminin aynı doğrultuda hızlanmasını tetikler. Belli bölgelerdeki damarlar büzüldüğü için buralara aynı düzeyde kan gitmez.

Bu durum yüksek ateşe rağmen örneğin bacaklarda soğukluk oluşmasının nedenidir.

Çocuklarda ve Bebeklerde Ateş Yapan Hastalıklar

Kısa ya da uzun vadeli pek çok rahatsızlık, çocuklarda yüksek ateşe neden olabilir. Havale genelde 6 yaşına kadar görülen bir durumdur. Kardeşlerden biri daha önce havale geçirmişse, diğer çocuklarda da görülme olasılığı yüksektir. Bu tip bebeklerde ya da çocuklarda risk daha yüksek olduğu için ateş kontrolü daha sık yapılmalıdır.

Öte yandan yüksek ateş yapan hastalıklardan birisi de PFABA sendromudur.

PFABA sendromu, vücudun bir mikropla karşılaşmadan dahi reaksiyon gösterme durumudur ve genelde 4-8 gün arası devam eden ataklarla kendini belli eder. Yaş ilerledikçe ataklar seyrelmeye başlar.

Kızamık, suçiçeği, kabakulak, sinüzit, sepsis gibi rahatsızlıkların tamamı yüksek ateşle birlikte oluşur.

Yüksek Ateş Hangi Durumlarda Tehlidir?

 • Yüksek ateş 48 saatten uzun sürmüşse ve ortalama 38 derecenin üzerinde seyrediyorsa,
 • Çeşitli döküntüler varsa,
 • Mukozada kuruluk oluşmuşsa,
 • Çocuk sürekli ağlıyor ve huzursuzsa,
 • Nefes almada zorluk yaşıyorsa teh çanları çalıyor demektir.

Çocuk daha önce en az bir defa havale geçirmişse, bunun tekrar etme olasılığı daha güçlüdür. Bu nedenle havale ihtimaline karşı daha da dikkatli olmak gerekiyor. Ebeveynlerin sadece ateş neden olur noktasında sıkışmayıp, bilinçli ve çözümcül davranmaları gerekiyor.

İnatçı Yüksek Ateşe Karşı Ne Yapılabilir?

Bebeğinizin ya da çocuğunuzun düşmeyen yüksek ateşi karşısında asla panik içinde davranışlar sergilemeyin. Doktora gidene kadar evinizde yapabileceğiniz oldukça basit işlemler olabileceğini unutmayın. Yüksek ateş halinde yapabileceklerinizden bazıları şu şekilde:

 • Her şeyden önce çocuğunuzun üzerindeki fazlalık eşyaları yavaşça alın. Bunun yerine daha gevşek, daha rahat bir kıyafet giydirin.
 • Çocuğunuza bol miktarda su içirin.
 • Hemen ılık bir duş almasını sağlayın.
 • Ortamdaki sıcaklığı ortalama 22-24 derece düzeyinde tutmaya çalışın.
 • Çocuğunuzun ateşini çok dikkatli bir şekilde ölçün. Gerekirse tekrar tekrar ölçüm yapın. Öte yandan ölçümleri tek bir yerden değil, diğer bölgelerden de gerçekleştirin. (makat, koltukaltı, kulak vs.)
 • Çocuğunuzun başından ayrılmayın ve durumunu sürekli kontrol edin.
 • Orta sıcaklıkta, ıslak bir bezle kompres yapabilirsiniz.
 • Ateşin 39 derecenin üstüne çıkması durumunda çocuğunuzu ya da bebeğinizi hemen doktora götürün. Doktorunuz duruma göre şurup ya da antibiyotik reçete edebilir. Antibiyotiğe rağmen düşmeyen ateş durumun çok daha ciddi olduğuna işaret eder. Bu durumlarda vakit kaybetmeden doktorunuza durumu bildirmelisiniz.

Yüksek Ateş Esnasında Yapılmaması Gerekenler

Bebeğinizin ya da çocuğunuzun yüksek ateşi varsa, ateşi düşürmek adına şu uygulamalardan kaçınmanız gerekiyor:

 • Üşümekte, hatta titremekte olan çocuğun üzerini kalın battaniyelerle örtmeyin.
 • Çocuğun üzerine kalın kıyafetler geçirmeyin.
 • Kolonya, alkol ya da sirke benzeri kompres uygulamalardan uzak durun.
 • Ateş düşürücü ilaç ya da şurupları sık sık vermeyin.
 • Banyoyu asla soğuk su ile yaptırmayın.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Источник: https://evdesifa.com/cocuklarda-ve-bebeklerde-dusmeyen-ates/

Çocuklarda Ateşlenme: Çocuklarda Ateş Düşürme Yolları | Ne İyi Gelir

Çocuklarda Ateş Neden Çıkar, Nasıl Düşürülür?

Doğal bir vücut tepkisi olan ve en sık çocukluk döneminde oluşan ateşlenme, zamanında önlem alınmazsa birçok hastalığa sebep olabiliyor.

Çocuklarda ateşlenme, bağışıklık sisteminin mikroplara karşı verdiği mücadeleyi gösterir ve çok yüksek ateş vücuda zarar vermeye başlar.

Çocuklarda ateş düşürme yolları bilindiğinde aileler doğru müdahaleler yapabilmekte ve çocuklarda ateşe ne iyi gelir bilmektedirler.

Çocuklarda ateşlenme olduğunda ailelerin telaşlanmadan, doğru adımları izleyerek ateşin düşmesini sağlayabilirler. Çocuklarda ateşlenme nedenleri nelerdir, ateşlenmeye nasıl müdahale edilmelidir, çocuklarda vücut ısısı ne kadar olmalıdır ve hangi yöntemler uygulanmalıdır sorularına yazımızda cevaplar verdik.

Yeni doğan bebeğin ateşini düşürme yollarını anlattığımı bebeklerde ateş konumuza da bir göz atabilirsiniz. Artı bebek uyku düzeni vermek isterseniz, bebeklerde uyku eğitimi adlı yazımıza bakmanızda fayda vardır.

Çocuklarda ateşlenme nedenleri nelerdir?

Çocuğunuzun vücudunda bir iltihaplanma söz konusuysa, bilmediğiniz romatizmal bir rahatsızlığı varsa zaman zaman ateşlenme görülebilir. Nadir görülen ateşlenme küçük müdahalelerde geçerken, bir hastalığın belirtisi olan ateş uzun süre inmeyebilir.

Çocuklarda ateşlenme yaşandığında başka bir vücutsal tepki olup olmadığını iyi gözlemlemek gerekir. Her zaman gittiğiniz ve kolay ulaşabildiğiniz bir çocuk doktorunun olması önemlidir.

Doktorunuzla iletişim halinde olup doğru tedavi aşamlarını yapmanız gerekir.

Çocuklarda ateşlenme nedenleri genellikle gribal enfeksiyonlardan kaynaklıdır. Nezle ve grip mikropları vücuda girdiğinde, çocuğunuzun bağışıklık sistemi devreye girer ve vücut ısısını yükselterek mikropları yok etmeye çalışır. Bu yüzden doktorlar, çocuklarda ateş olduğunda hemen müdahale edilmemesini git gide yükseldiğinde ateşin düşürülmeye çalışılmasını önermektedir.

Bazı aşılar sonrasında çocuklarda ateş görülmektedir, bunun sebebi aşının içindeki virüse karşı vücudun savaş açmasıdır. Bu işlem sırasında ateş çıkarak antikorların oluşmasına yardımcı olur.

Vücut aşıyla vücuda giren virüse bağışıklık kazandığı zaman artık o hastalık vücudu esir alamaz.

Çocuklarda ateşlenme nedeni olan aşı dönemleri sonrasındaki 1 hafta ağrı, şişme gibi etkiler de görülebilir.

Çocuklarda ateşlenme birkaç günden fazla sürdüyse, ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Gereken tetkikler yapıldıktan sonra ateşin gerçek nedeni bulunur. Kanda bulunan mikroplar, lenfoma gibi bağışıklık sistemi problemleri, lösemi gibi kan hastalıkları ateşlenme yapabilmektedir. Bu yüzden ateşlenmeyle baş gösteren farklı vücut tepkilerini iyi gözlemlemek gerekir.

Çocuklarda ateş kaç derece olmalıdır?

Yetişkin insanların vücut ısısıyla çocukların vücut ısısında biraz farklılıklar vardır. Normal bir insan vücudunda 37 derece sıcaklık bulunmaktadır ancak bebeklerde vücut ısısı 38 dereceye kadar çıkabilmektedir.

5 yaşından büyük çocuklarda 37-37,5 derece sıcaklık sınır kabul edilmektedir.

Çocuklarda ateşlenme olduğunu doğru ölçen bir ateş ölçerle anlayabilirsiniz, kızılötesi türündeki ölçüm cihazlarının en net tespiti yaptığı bilinmektedir.

Çocuklarda ateş kaç olmalı sorusuna uzmanlar, yaş aralığına göre cevap vermektedir. Çocuğunuzun ateşini makattan ve kulaktan ölçtüğünüzde 38 derece ve üstü bir ısı görürseniz yüksek ateş söz konusudur. Koltuk altından ve ağızdan ölçümlerde 37,5 üstü ısı yüksek ateş olarak tanımlanır ve önlem alınması gerekir.

0-6 aylık bebeklerin ateşi 38 derece üstündeyse, 2 ve 11 yaş arası çocuklarınızın ateşi 38,5 derecenin üstündeyse, iştahsızlık ve ağız içinde kuruluk varsa zaman kaybetmeden doktora gitmek gerekir.

Çocuklarda ateşlenme zamanında düşürülmezse havale geçirme durumu söz konusu olacak ve felce kadar giden büyük sağlık problemleri ortaya çıkacaktır.

Çocuklarda ateş kaç gün sürer?

Çocuklarda ateşlenme olduğunda doktorunuzun talimatlarını tek tek yerine getirmelisiniz.

İlaç, şurup ya da fitil tedavisi yapmanızın yanında çocuğunuza ılık duş aldırarak ateş düşürme işlemleri uygulayabilirsiniz. Çocuklarınızın üzerine ince giysiler giydirerek ateşin düşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Titremenin ateşten kaynaklandığını bilmeli çocuğunuzun üşüdüğünü düşünerek üstüne örtmemelisiniz.

Çocuklarda ateş, eğer bir enfeksiyondan kaynaklıysa bir gün en fazla 2 gün içinde düşecektir. Lakin 3 günden fazla süren ateşlenme tehli olarak değerlendirilir, derinlemesine bir araştırma gerektirir.

Çocuklarda ateşlenme yaptığınız tüm ateş düşürücü müdahalelere rağmen düşmüyorsa mutlaka uzman bir hekime gitmeniz şarttır.

Hekim sizi gerekli bölümlere yönlendirir ve ateşin asıl sebebi bulunur.

Çocuklarda ateşi, düşürmek için ne yapmalı?

Çocuklarda vücut ısısı 37,5 üzerine çıktığında ateşlenme aşlıyor demektir. 37,7-38,5 derece vücut ısısı orta derecede ateş olarak adlandırılırken, 38,5 üstü vücut ısısı hemen müdahale edilmesi gereken yüksek ateşi gösterir. Çocukların yaşına göre evde bazı ateş düşürücü yöntemler kullanabilirsiniz.

Çocuklarda ateşlenme 0-12 yaş arası çocuklarda sık görülen, bağışıklık sisteminin geliştiğini gösteren bir durumdur. Ateşlenme sırasında çocuklarda iştah azalması, halsizlik görülebilir, bu durumda vücudu kendi halinde bırakmak doğru olacaktır. İdrara yapmama, ağızda kuruluk görüldüğünde vücut susuz kalmış olabilir, sıvı takviyesi yapmak doğru olacaktır.

Çocukların ateşini düşürmenin bir yolu terletmektir. Bazı uzmanlar terletmenin ateş düşürücü bir yöntem olsa da bazı tehleri olduğunu söylüyor.

  Terletme amacıyla çocuğu sıkı sıkı giydirmek, terleme gerçekleşmezse çocuğun ateşinin daha da çıkmasına neden olacaktır. Bu yüzden tüm diğer yöntemlerden sonuç alınmazsa terletme yolunu denemelisiniz.

Çocuklarda ateş kısa sürede düşerse bünyesini güçlendirecek vitaminlerle beslenmesi faydalı olacaktır.

Çocuklarda ateşlenme görüldüğünde ılık bir duş aldırmak doğru bir harekettir. Küvete ılık su doldurarak çocuğunuzu 15-20 dakika suyun içinde tutabilirsiniz ya da ılık bezi çocuğunuzun vücudunuzda bekletebilirsiniz.

Kasıklar, koltuk altı ve bacak arkalarına koyulan ılık bez, ateşin düşmesine yardımcı olur, sirkeli su vücudun ısısını çok çabuk düşürdüğü için doktorlar tarafından tavsiye edilmez. Çocuğunuzun üstü açık olmalı ve doktorun önerdiği ateş düşürücü ilaç kullanılmalı.

İlaç içirildikten sonra 4 saat beklenmeli, saat başlarında ateş ölçülerek durum takip edilmelidir.

Çocuklarda yüksek ateş ve havale

Havale geçirme birçok yaşta ortaya çıkabilir ancak çocukluk döneminde çok sık görülmektedir. Doğumdan ergenliğe kadar beyin, hızlı bir şekilde gelişmektedir ve işlevi her geçen gün artmaktadır. Bebeklikten buluğ çağına kadarki zaman diliminde havale geçirme sıkça yaşanabilir. Doğru ve zamanında müdahaleyle havale kontrol altına alınabilir, tehler ortadan kaldırılabilir.

Çocuklarda ateşlenme olduğunda çocuğunuzdaki fizyolojik hareketlere dikkat etmeniz gerekir. Sürekli ağlama durumu varsa, çocuğunuzda normal olmayan vücut hareketleri varsa( tekme atıyor gibi), ağız çevresinde morluk görülüyorsa havale geçirme olasılığı göz önünde bulundurmanız gerekir. Çocuğunuzun solunumu izlemeli ve ağzını açarak daha kolay nefes almasını sağlamalısınız.

Çocuğunuz havale sırasında sürekli kusabilir, böyle bir durumda ağzı açılmalı ve sağ tarafa doğru yatırılmalıdır.

Çocuğu ateşi en kısa zamanda düşürülmeli ve ilk müdahaleler yapıldıktan sonra çocuk doktora götürülmelidir.

Belirli aralıklarda tekrarlayan havalelerde doktorlar bazı fitil ve ilaç uygulamasını doğru bulabilir, sara nöbetleri için kullanılan bu ilaçların çok küçük yaştaki çocuklara verilmemesi gerekir.

Çocuklarda yüksek ateş nasıl düşer?

Çocuklarda ateşlenme durumunda birçok anne babaların nasıl davranacaklarını iyi bilmeleri gerekir ve ilk müdahaleyi yapmaları önemlidir. Ateşlenme sırasında titreme görülebilir, titremeyi geçirmek için üste kat kat örtülerin örtülmesi yapılan en büyük yanlıştır. Çocukların üstü açık olmalı, üzerinde ince bir giysi bulunmalıdır.

Ateşi olan çocuğun bulunduğu oda ısısı ılık yani 20-25 derece arasında olmalıdır.  Ateşin düşmesi için çocuğunuzun vücuduna ılık bez koymanız, çocuğunuza ılık bir duş yaptırmanız doğru hareketlerdir.

Çocukların ateşi en fazla 48 saat içinde normale döner. Çocuklarda düşmeyen ateş söz konusuysa, ateşin sebebi araştırmalı, altında yatan farklı hastalıklar bulunmalıdır.

Tıpkı ağrı gibi ateş de vücudun bizi uyarma sistemidir, bu alarmı iyi gözlemlemek gerekir.

Parasatemol içeren fitil ve şuruplar, 12 yaşına kadar olan ateşlenmelerde olumlu sonuçlar verir. İlacı kullandıktan sonra ateş yavaşça düşmekte, ilaç kullanımından 4-5 saat sonra ateş normal düzeye gelmektedir. Çocuklarda ateşlenme sırasında vücut çok su kaybetmektedir, bu yüzden çocuğunuza su içirmeniz vücudun mikroplarla daha rahat savaşmasına yardımcı olacaktır.

Paranox ateş düşürücü fitil yazımızda size faydalı gelebilir. Okumanızı öneririm.

Evde ateş düşürme yöntemleri nelerdir?

Çocuklarınızın ateşi çıktığında ilk yapmanız gereken çocuğunuz vücut ısısını azaltacak kıyafetler giydirmenizdir.

Vücudun hava almasını sağlayan kumaşlardan yapılan kıyafetler, bol su içmek ve titremenin ateşten kaynaklı olduğunu bilmek gerekir. Çocuklarda ateşlenme olduğunda, çocuğunuzu hemen banyoya götürün ve ılık bir duş aldırın.

Çocuğunuzun ağlaması ve ılık duşa tepki vermesi normaldir çünkü ateşlenen vücut, kendisine temas eden her şeye tepki verecektir.

Çocuğun ateşi nasıl düşürülür diyorsanız, doktora danışarak bazı ateş düşürücüler kullanabilirsiniz. Ateş dürücü fitiller kullandığınızda çocuğunuzda uyku hali gözlenebilir, endişelenmeyin.

Çocuğunuzun bulunduğu odayı biraz havalandırmanız, çocuğun burnu tıkalıysa tuzlu suyla burun içini temizlemeniz, rahat nefes almasını sağlamanız yararlı olur.

Çocuklarda ateşlenme 3 günden fazla sürerse hastaneye gitmeli, ateş dışındaki bulguları doktorla paylaşmalısınız.

Ateş düşüren bitkiler kullanırken mutlaka doktora danışmalısınız çünkü bazı bitkiseller gelişmekte olan çocuk bünyesine zarar verebilmektedir. Ihlamur, mikroplarla baş etmeyi sağlayan önemli bir antibakteriyeldir, ateş durumlarında naneyle birlikte karıştırılarak içilebilir.

Bir kupa bardağına sıcak su koyduktan sonra 1 tatlı kaşığı kadar kuru nane ekleyip 10-15 dakika bekletmelisiniz. Sonrasında ılık şekilde yudum yudum içmelisiniz. Ateşlenme durumlarında ebegümeci çayı ateşin düşmesine yardım eder. Sıcak suyun içine göz kararı ebegümeci koyulur ve demlenmeye bırakılır.

Günde en fazla 2 bardak olarak tüketilir.

Çocuklarda ateşlenme olması, gelişmekte olan bağışıklık sisteminin iyi çalıştığını gösterir ancak çocuğunuz sık sık ateşleniyorsa, ateşlendiğinde günlerde vücut ısısı normale dönmüyorsa e yakın hastaneye başvurmak gerekir. Ateşlenmenin kontrol altına alınamaması havale gibi ciddi durumlara neden olabileceği gibi var olan bir hastalığın habercisi olabilir. Çocuğunuza sağlıklı bir hayat dileriz.

Источник: https://www.ipuclarim.com/cocuklarda-ateslenme-ates-dusurme/

Bebeklerin Ateşi Nasıl Düşürülür?

Çocuklarda Ateş Neden Çıkar, Nasıl Düşürülür?

Bebeklerin ateşi nasıl düşürülür sorusu, annelerin sıklıkla kullandıkları cümleler arasında yer alır. Çünkü bebeklerin doğumlarından itibaren büyüme sürecinde çeşitli nedenlerden dolayı ateşleri çıkar.

Bazı durumlarda hafif seyreden ateş, ilerleyen zamanda bebek için ciddi sonuçlar doğuracak boyutlara çıkabilir.

Bebeklerde ateş kaç derece olmalı? Bebeklerin ateşinin olması her ne kadar anne babalar için panik durumu gibi görülse de uzmanlar ateşin aynı zamanda bebeğin geçirmiş olduğu enfeksiyonla mücadelesi için antikor ve beyaz kan hücresi üretmesine işaret olduğunu söylerler.

Bu nedenle de, “Ateşi olan bebeğin hareketleri normalse ve kötü görünmüyorsa endişe edilecek bir durum yoktur.” şeklinde açıklamada bulunurlar. Peki, bebeklerde ateş ne zaman ciddiye alınmalıdır? Bebeklerde ateş nasıl düşürülür? İşte çocuklarda ateş düşürme yolları ve ayrıntılar…

Ateş Nedir?

Normal bir insan vücudunun ısısı 36,5 – 37,70 derece arasındaki değerlerde sabit tutulur. Genel olarak sabah erken saatlerde düşen vücut ısısı akşam 16.00 -18.00 saatleri arasında en yüksek düzeye çıkar.

Bu tür değişimler vücut ısısını normal değerlerin dışına çıkmazken, ateşten söz edebilmek için, vücut ısısının günlük değişimlerin üstünde seyretmesi gerekir.

Normal seyrin üzerinde gerçekleşen bu durum beraberinde de bazı sorunları getirir.

Kaç Derecede Ateş Var Denir?  

Bebeklerde yüksek ateş anne babaları en fazla tedirgin eden konulardan birisidir. Bebeğin ateşinin olup olmadığını anlamak için öncelikle ateşini ateş ölçer ile ölçmek gerekir.

Her seviyedeki ateşin tehli olmadığını belirten uzmanlar, bebeklerde ateş olarak kabul edilen derecenin genellikle 38ºC’nin üzerinde çıkan değerler olduğu belirtilirken, özellikle küçük çocuklarda ateşi kontrol altında tutmanın çok önemli olduğu vurgulanır. Bebeklerde ve çocuklarda kabul edilen ateş sınırları ise;

 • 34,4-37,9 derece; Ateşsiz,
 • 38,0-39,9 derece; Ateşli,
 • 40,0 ve yukarısı; Yüksek Ateşli.

olarak tanımlanır. 

 Ateş Nasıl Ölçülür?

 Bebeklerin ateşini ölçmenin birkaç şekli vardır. Bunlara ateş ölçme noktaları denir. Kulak, popo, alın, dilaltı ve koltuk altı ateş ölçme noktalarıdır. 

Kulaktan ateş ölçme;  Kulak dereceleri saniyeler içerisinde güvenilir ölçümler yapabilir. Ancak ölçüm yaparken ucunun bebeğin /çocuğun kulak kanalına iyi oturduğundan emin olmak gerekir.

Kulaktan ateş ölçümde dikkat gerektiren bir yöntemdir ve her zaman aynı kulaktan ölçüm yapmak gerekir. Zira sağ ve sol kulaktan yapılan ölçüm farklı çıkabilir. Bu nedenle uzmanlar tarafından pek önerilmez.

 

Popodan ateş ölçme; Popodan ölçülen ateş en doğru ölçüm olarak kabul edilir. Bu yöntem, yatakta ya da bez değiştirme masasında bebek yüzüstü yatırılarak ve altına küçük bir yastık veya katlanmış havlu koyularak kalçası yükselterek makata 2-2,5 cm kadar ateş ölçerin ucunun sokulması ile ölçüm yapılır. Ölçümden sonra derecenin iyice temizlenmesi önemlidir.  

Dilaltı (ağızdan) ateş ölçme; 2-2,5 yaşından küçük bebeklerde dilaltından ölçüm yapmak teknik olarak biraz zordur. Bu nedenle bu yöntemi bu yaşlardan büyük çocuklarda kullanabilirsiniz. 

Koltuk altından ateş ölçme; Bebeğin ateşinin ölçülmesi yöntemlerinden olan koltuk altı ölçümleri, diğer ölçümlere oranla 0,5ºC derece daha düşük çıkabilmektedir. 

Alından ateş ölçme; piyasada çok çeşitli modellerde bulunan alın termometresi ile de bebeğinizin ateşini ölçebilirsiniz. 

 Evinizde Mutlaka Ateş Ölçer / Derece Bulundurun

Evinizde mutlaka rahat kullanabileceğiniz bir ateş ölçer ya da bir dereceniz olmalıdır. Satın aldığınız bu derece ile bebeğiniz ateşli değilken birkaç defa ölçüm yapmanız, bebeğinizin ateşli olduğu zamanlarda farkı anlayabilmeniz için önemlidir. Bu ölçümlerde çıkan normal vücut sıcaklığını bir yere not etmenizde fayda vardır. 

Ateşi 40 Derece ve Üzerinde İse Sağlık Kuruluşuna Başvurun

Bebeğinizin hasta görünmesine karşın ateşi yoksa ve hasta görüntüsünü korumaya devam ediyorsa, bir saat içerisinde ateşini yeniden ölçün. Çocuğunuzun ateşi 38,0 civarında seyrediyorsa, ateşi düşürmek için önlem alın. Şayet 40 derece ve üstüyse vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Bebeklerde Yüksek Ateş ve Havale Belirtileri için tıklayın…

Ateşi çıkan bebeğiniz üç aydan küçükse (Yenidoğan) hemen doktora başvurun..!!!

Bebeklerde ve çocuklarda ateş düşürme yolları ile ilgili bilgi vermeden önce, anne babaların bilmeleri gereken önemli konuya değinmek isteriz. Eğer ateşlenen bebek üç aydan küçük ise, ateşini düşürmek için herhangi bir girişimde bulunmadan hemen doktora götürmeniz tavsiye edilir.

Doktora götürmeden önceki süreçte bebeğin ateşi olup olmadığını anlamak için bebeğin üzerini açarak bekleyin ve 15 dakika sonra tekrar ateşini ölçün derece hala aynı değeri gösteriyorsa doktora gidin. Bu sırada bebeği sıkı sarmayın, kalın giydirmeyin, üzerini örtmeyin.

Şayet bebeğiniz üç aydan büyükse ateşli olduğu durumda aşağıdaki yöntemleri adım adım uygulayabilirsiniz. 

1. Adım; Bebeğin / çocuğun üstünü açın; Bebeğinizin ateşi olduğundatitremesi son derece normaldir. Bu gibi durumlarda  üşütmesinden dolayı ateşinin çıktığını düşünerek üzerini örtmeyin, kalın giydirmeyin bu bebeğinizin ateşinin yükselmesine neden olur. Ateşlenen bebeğiniz titriyorsa, onu ince bir havlu, pike ya da ince bir çarşafla sarın. 

 2 – Ilık duş aldırın;  Ateşlenen çocuğunuzun üzerini açmanıza karşın ateşi 39 C’nin üzerine çıkıyorsa hemen doktorunuzu arayın ya da en yakın sağlık kuruluşuna gidin.

Bu arada ısıyı hızla düşürmenin bir diğer yolu da bebeği ılık duşa sokmak ya da ılık, ıslak büyük bir havluyu ıslatarak bebeğiniz tüm vücuduna sarın. Bebeğinize ılık duş aldırırken bebek banyo küvetini ılık su ile doldurun ve bebeğinizi 5 – 10 dakika suyun içerisinde oturtun.

Bu esnada bebeğinizi tutun ve  arkaya doğru yatmasına izin vermeyin. Suyu bebeğin kafasından aşağıya dökmeyin. Sadece bir süngeri ıslatarak yumuşak hareketlerle bebeğinin  vücudunun etrafında gezdirin.

Bebeğiniz titremeye başladığında onu küvetten çıkartın ve kuru bir havlu ya da çarşafa sarın. Bu aşamada kesinlikle alkollü kompresler ateşini düşürmeye çalışmayın.

 

 3 – İlaç Tedavisi (Parasetamol); Doktor tarafından verilen ateş düşürücüler parasetamol içerir. Parasetamol, “Asprin içermeyen ağrı kesicilerde” bulunan aktif maddedir.

Bebeklik / çocukluk döneminde tercih edilen ateş düşürücüler bu maddeyi içermektedir. Çocuklarda hiçbir zaman asprin ateş düşürücü olarak kullanılmamalıdır.

Doktor tavsiyesine göre, parasetamol 4-6 saatte bir verilir. 

Bebeklerde Yüksek Ateş ve Havaleye Dikkat!detaylı bilgi için tıklayın…

Hangi Durumlarda Doktora Başvurmak Gerekir?

Uzmanlar, bebeklerin ateşlenmesi sonrasında ne zaman doktora görüleceğini bebeğin yaşına ve ateşinin düzeyine göre değişeceğini belirtirler. Buna göre,  

 • 3 aydan daha küçük bebeklerde (yenidoğan) ; bebeğin ateşi 38 derece (100.4 F) ya da daha yüksekse bebeği vakit kaybetmeden doktora götürmek gerekir.
 • 3 – 6 ay arasındaki bebeklerde bebeğin ateşi;  38.3 derece (101 F ) ve daha yüksekse bebeğin hekime gösterilmesi daha uygun olur.
 • 6 – 12 aylık bebeklerde; bebeğin ateşi 39.4 derece (103 F ) ve daha yüksek ise, bebek hekime gösterilmelidir.
 • Eğer çocuğunuzun ateşi 40 derece ve yukarıda ise,
 • Çocuğunuz durmadan ağlıyor, bir şey içmek istemiyor ya da çok halsiz görünüyorsa,
 • Çocuğunuz açıklayamadığınız hastalık belirtileri taşıyorsa veya çok hasta ise,
 • Eğer çocuğunuz ateşli havale geçiriyorsa. (Çocuklarda ateşli havale genelde ateşin normalden çok yüksek olduğu durumlarda görülür. Havale anında çocuğunuzun ayakları ve elleri şiddetli bir şekilde sallanmaya başlar ve gözleri arkaya doğru kayabilir. Ateşli havale genelde 1-5 dakika kadar sürer. Çocuğunuzun elinin ya da kolunun birkaç kere sallanması, onun havale geçirdiği anlamına gelmez.).

Ateşlenen Bebek İçin Evde Yapılabilecek 5 Uygulama İçin Tıklayın…

Editörün Seçtikleri

Popüler Yazılar

Gebe Sözlüğü

Источник: https://www.gebe.com/bebeklerin-atesi-nasil-dusurulur-cocuklarda-ates-dusurme-yollari

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.