Çocuklarda Bademcik Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

içerik

Çocuklarda bademcik ve geniz eti ne zaman alınmalı?

Çocuklarda Bademcik Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

3 ile 6 yaş arasında çocukların sık karşılaştıkları sağlık sorunları genellikle geniz eti ve bademcik ile ilgili oluyor. Bu sorunlar çocukların yaşam kalitesini etkilemelerinin yanında başka önemli problemlere de neden olabiliyor.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Haluk Özkarakaş, ailelerin tereddüt ettiği ve karar vermekte zorlandığı geniz eti ve bademcik ameliyatları konusunu aydınlattı…

Vücudumuzun savunmasında burundan ve ağızdan girebilecek zararlı organizma veya moleküllere karşı bekçi veya nöbetçi dokuları oluşturan bademcik (tonsil), geniz eti (adenoid) problemleri özellikle 3-6 yaş arasındaki çocuklarda en sık görülen sorunların başında yer alıyor.

Bademcik veya geniz eti dokusunda iltihaplanma olmaksızın büyüme olabileceği gibi, sık tekrarlayan ateşlemeyle beraber görülen bademcik enfeksiyonları da gözlenebiliyor.

Çocuğun okula gitmesini engelleyen ateşli enfeksiyonlardan, tıkayıcı özelliğinden dolayı uyku problemleri ya da kulakta sıvı birikmesine bağlı işitme kayıplarına kadar varabilen birçok soruna kaynak oluşturabilen bu problemlerin takibi de önem taşıyor.

Şikayetler 3-4 yaş civarında başlıyor

Şikayetler ağırlıklı olarak 3-4 yaşlarında başlıyor.

Özellikle okul öncesi eğitimle birlikte çocukların virüs ve bakteriyel uyaranlara maruz kalmaları gerek enfeksiyona neden olan, gerekse enfeksiyon dışı bademcik ve geniz eti büyümelerinde önemli etken oluşturuyor.

Tekrarlayan enfeksiyonların bağışıklığın gelişmesi ile 6 yaşından sonra azaldığı ve ergenliğin başladığı 12-13 yaşlarında ise seyrekleşerek kaybolduğu gözleniyor.

Bu bölgelerde ortaya çıkabilen tümörlerin asimetrik büyümeleri ise çocuk veya erişkin her yaşta görülebiliyor. Dolayısıyla, asimetrik büyüme, normal görünümünün belirgin derecede değişmesi, boyunda da şişlikler olması durumunda vakit kaybetmeden hekime başvurmak gerekiyor.

 

Bademcik ve geniz eti problemleri çocukların yaşamını etkileyebildiği gibi büyümesine göre farklı sorunlara da neden olabiliyor. Örneğin en sık görülen basit büyümeler ve/ veya sık tekrarlayan enfeksiyonlar çocuğun okula gitmesini engelleyebiliyor.

Ancak geniz etindeki büyümenin tıkayıcı özelliğinden dolayı, ağzı açık şekilde nefes alma, yatakta sık yer değiştirme, ense, yaka bölgesinde yoğun terleme gibi çocuğun hayatını zorlaştırabilen şikayetler de ortaya çıkabiliyor.

Bununla birlikte çocuklar sıklıkla uyku problemleri, sık burun akıntısı, rinosinüzitler, kulakta geçici veya kalıcı sıvı toplanması ve bunun getirisi olan işitme kaybıyla karşı karşılaşıyor. Ayrıca, damak-diş gelişme sorunlarıyla da baş etmek durumunda kalabiliyor.

Bunların gözden kaçması, yeterli tedavi edilmemesi veya ihmal edilmesi durumunda ileriki yaşlarda önemli ameliyatları gerektirebilecek kulak sorunları da ortaya çıkabiliyor.

Antibiyotik kullanımına dikkat!

Bu çocuklarda üst solunum yolu viral enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkan rinosinüzit nedeniyle sıklıkla antibiyotik kullanılıyor. Ancak burnun arkadan havalanmasının bozuk olması nedeniyle rinosinüzit tekrarladığından tıkayıcı faktör devam ediyor.

Dolayısıyla antibiyotik kullanılmasına rağmen kalıcı olarak tedavi edilemiyor ve antibiyotik tedavisi bitirildikten kısa süre sonra burun akıntısı tekrar başlıyor.

Sonuçta, gereksiz kullanılan antibiyotik soruna kalıcı çözüm getiremediği gibi bakteri direncinin de artmasına neden oluyor.

Bademcik Ameliyatı

Çocuklarda Bademcik Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Bademcik sorunları ve bademcik ameliyatı, hastaları ve ailelerini mutsuz eden durumların başında gelir. Bunlara çözüm arayışı sırasında çok sayıda kaynaktan alınan/verilen çelişkili bilgiler kafa karışıklığına yol açabilir.

Bademcik ameliyatı şart mı? Alınınca mikroplar göğse iner mi? Ameliyat riskli mi? Yapılmasa olur mu? Hangi teknikle yapılmalı? gibi pek çok soru ve bunların farklı farklı cevapları olabilir. Oysa durum o kadar karışık değildir. Ameliyatsız olarak yapılabilecek bir tedavi veya alınabilecek önlemler varsa, önce bunlar yapılır.

Ancak her şeye rağmen hastanın bademcik sorunları devam ediyorsa ve tıbbi endikasyonu (gerekliliği) varsa ameliyat önerilir. Burada KBB Uzmanı, kendi deneyimleri ve bilgisiyle hem bademcik ameliyatının hem de tedavi olmamanın hasta için risk ve faydalarını ayrıntılı bir şekilde zaten anlatmalıdır.

Karar vermek bundan sonra hastaya veya ailesine kalır. Doktorun hastası için en doğru tercihi yapıyor olması ve bunun hasta ve yakınları tarafından hissedilmesi, tedavinin gecikmesini önler.

Bademciklerin bedenimizdeki görevi nedir?

Boğazımızın arka yanlarında yerleşmiş, gözenekli yapıdaki bademciklerimizin başlıca görevi, üst solunum yollarından giren mikroplara karşı bedeni savunmaya hazırlamaktır.

Ayrıca halk arasında “geniz eti” olarak bilinen “adenoid”ler ve boğazın yanlarından aşağı doğru inen benzer yapılı dokular da aynı görevi yaparlar.

Ancak bademcikler iltihaplandığında konumu ve boyutları nedeniyle, yol açtığı belirtiler de diğerlerine göre genellikle daha şiddetli olur.

Bademcik iltihabı neden olur?

Bademcikler damlacık infeksiyonu denen, kişiden kişiye yakın temas ve tükürük yoluyla bulaşan mikroplar nedeniyle şişerler. Bu durumda bademcikler kızarır, bazen üzerlerinde beyaz döküntüler olur. Bademcik iltihaplanmasında ateş, yutkunma güçlüğü ve yutkunurken ağrı gibi belirtiler de eşlik edebilir.

Ancak bazen infeksiyon belirtisi olmadığı halde de bademcik büyümesi olabilir. Sağlıklı bir insan soğuk bir şey içtiğinde veya örneğin dondurma yediğinde bademcik sorunuyla karşılaşmazken, kronik bademcik sorunu ya da zayıf bağışıklık sistemi olanlar bademcik iltihaplanmasına daha yatkındırlar.

Stres bademciğin şişmesine direkt olarak neden olmasa bile vücudun direncini zayıflattığı için kolay hastalanmaya yol açabilir.

Boğaz sorunu yaşayan her çocuk bademcik ameliyatı olmalı mıdır? Bademcik her zaman geniz eti ile beraber mi alınır?

Çocuklardaki her boğaz infeksiyonu bademciklerde olmayabilir. Geniz etinin iltihaplanması veya faranjit gibi diğer üst solunum yolu infeksiyonlarında da boğaz ağrısı olabilir. Burada doğru teşhis konulması çok önemlidir. Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde vücudun savunmasında önemli rol oynayan bademciklerin zorunlu olmadıkça alınmasını önermeyiz.

Geniz eti çok büyüdüğünde, çocuğun nefes almasını engelleyecek olursa veya ilaç tedavisine yanıt vermeyen orta kulak sorunlarına yol açtığında ameliyat edilebilir. Eğer geniz eti sorunları yaşayan çocukta bademcik şişmeleri/iltihaplanmaları ve/veya soluk durmaları (apne) varsa, bademciklerle beraber geniz eti alınabilir.

Bademciklerin ne zaman alınması gerekir?

Bademcik ameliyatının başlıca sebepleri:

 1. Üst üste son iki yılda çocuğun 5-6 kez veya daha fazla bademcik iltihabı geçirmiş olması ya da üç senedir senede üç kez iltihaplanma.
 2. Bademciklerin çevresinde abse olması yani “peritonsiller abse” oluşması.
 3. Çocuğun ateşli eklem ve kalp romatizması geçmişinin olması,
 4. Çocuklarda görülen “uyku apnesi” (uykuda soluksuz kalma nöbetleri) bademcik ameliyatının başlıca nedenlerindendir.
 5. Bademciklerin büyük olması tek başına bir ameliyat nedeni sayılmamakla birlikte beslenme ve solunuma engel olacak büyüklükte yani ileri bademcik büyümesi varsa ameliyat edilebilir.
 6. Ayrıca bademciklerde tümör, tüberküloz gibi farklı durumlarda da mutlaka bademcik ameliyatı gerekmektedir.

Bademcik ameliyatı sadece belirli dönemlerde mi yapılabilir?

Eskiden çocuk felci salgınları yaygın olduğu için yaz aylarında bademcik ameliyatı yapılmazdı. Günümüzde çocuk felcinin aşılanma ile neredeyse ortadan kalkmasına rağmen yaz aylarında bademcik ameliyatı daha az tercih edilmektedir. Aileler bademcik ameliyatını genellikle sömestr tatilinde veya okulun kapanmasına yakın dönemlerde yaptırmaktadır.

Bademcik ameliyatı olmak için yaş sınırı nedir?

Bademcik ameliyatlarını zorunlu olmadıkça üç yaşın altında uygulamak istemeyiz. Ancak solunumu ileri derecede engelleyen, apne hastalığı gibi daha tehli sonuçları olabilecek koşullarda üç yaşın altına da inilebilir. Bademcik ameliyatları sıklıkla 3 ila 10 yaşlar arasında yapılır.

Bununla birlikte sık atak geçiren yirmili yaşlardaki hastalarda da ameliyat söz konusu olabilir. Bademcik ameliyatı 30 yaşın üzerinde nadiren gerekli olmaktadır. Ancak ileri yaşlarda apnesi bademcik büyümesi ile ilişkili olan, çok sık bademcik iltihaplanmaları veya bademcik taşları olan azımsanmayacak hasta vardır.

Bunlarda da başka tedavi alternatifi yoksa bademcik ameliyatı yapılabilir.

Bademcik ameliyatları hangi yöntemlerle yapılır?

Klasik bademcik ameliyatı, yani tıbbi adıyla tonsillektomi, çoğunlukla bademciğin disektör denilen bir aletle çevre dokulardan ayrılması yöntemi ile yapılmaktadır. Kaşık benzeri, tırtıklı ve keskin kenarları olan ve dikkatlice kullandığımız bu araçla kapsülü ile beraber bademcik dokusunu çıkartırız.

Bademciklerin zengin kan dolaşımı olması nedeniyle bu ameliyat sırasında açılan kılcal damarlardan kanamalar olur. Kanayan bölgelerde damarlar bağlanır veya elektrik akımı ile pıhtılaştırılır.

 Klasik tonsillektomi titizlikle yapıldığında yara yüzeylerinin daha hızlı iyileşmesi açısından belirli bir fayda sağlayabilir. Bu yöntem oldukça yaygın ve yüzyıllardır kullanılıyor olmakla birlikte ameliyat süresi genellikle kanama kontrol süresi ile doğru orantılıdır.

Her KBB Uzmanı bu tekniği bilir ve her hastanede uygulayabilir. Benim sonradan deneyimlerime bağlı olarak tercih ettiğim teknik Thermal Welding Tonsillektomidir.

Thermal Welding yöntemi ile kansız bademcik ameliyatı

Bademcik ameliyatlarını günümüzde ameliyathane koşullarında genel narkoz altında yapıyoruz. Bu ameliyat sırasında neredeyse tamamen kansız çalışabilmeyi sağlayan Thermal Welding Yöntemini yaklaşık 13 yıldır kullanıyorum. Bu teknikle ameliyat ve narkoz süresi kısalırken, anne-babalar ve büyükler için bademcik ameliyatı artık bir kabus olmaktan çıkıyor.

Elektrik akımı yerine ısı enerjisi kullanılan bu yöntemde, ısı akışı sadece, dokuyu maşa gibi tutmaya yarayan ince uçlar arasında sağlanır. Bu uçların eni sadece yarım milimetre civarındadır.

Bu nedenle çevre dokularda oluşabilecek ısı etkisi, diğer yöntemlere oranla çok az olmaktadır.

Damarların açılmasını önleyerek kanamasız bir ortamda çalışma konforu sağlayan bu yöntemde, ayrıca cerrah ameliyat boyunca tek alet kullanır ve alet değiştirmediği için bu nedenle de ameliyat süresi kısalır.

Thermal Welding yöntemi kanamasız bir ameliyat yapma olanağı sağlamasına karşın, bademcik ameliyatı hangi teknikle yapılırsa yapılsın kanama riski bulunduğu bilinmelidir.

Bu nedenle tonsillektomi ameliyatı öncesi pıhtılaşma testleri yapılmalı ve operasyon titizlikle sürdürülmelidir. Uygulanan ameliyatın başarısında teknik araçlardan daha önemlisi elbette cerrahın bunları nasıl kullandığıdır.

Bu nedenle aslında bademcik ameliyatında en iyi yöntem, her uzmanın en alışkın ve en hakim olduğu yöntemdir.

Bademcik ameliyatı sonrası genel prensip hastanın o geceyi hastanede geçirmesidir ki, Thermal Welding Tonsillektomi için de bunu geçerli görmekteyiz. Hastanın bademcik ameliyatı sonrası döneminde de 7-10 gün kadar süreyle takip edilmesi ve kanamaya yol açmamak için özellikle beslenme konusunda önerilere uyması gereklidir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Kulakta sıvı toplanması

Bademcik taşları

Horlama ve uyku apnesi

Sosyal Medyada Paylaş

Источник: https://atillasengor.net/bademcik-ameliyati/

Çocuklarda Bademcik Ameliyatını Gerektiren Durumlar

Çocuklarda Bademcik Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Vücudun savunmasında önemli rol oynayan ve özelikle çocukların sağlıkları üzerinde ciddi bir işlev yürütseler de bademcikler, bazen vücuda zarar verebiliyorlar. Konu ile ilgili örnek veren Op. Dr.

Gökalp Dizdar, “Örnek vermek gerekirse sık geçirilen bademcik enfeksiyonlarında büyük etkisi olan Grup A Beta hemolitik streptokoklara karşı oluşan antikorlar kalp kapakçıklarında, böbreklerde ve eklemlerde hasara neden olabileceği gibi uyku apnesi dediğimiz uykuda solunum durmasına neden olabiliyorlar.” dedi.

Peki böyle bir durumda bademciklerin alınması ne zaman gündeme gelebilir? Op. Dr. Gökalp Dizdar sizler için açıkladı.

Bu Şikayetlere Dikkat

Op. Dr. Gökalp Dizdar sık bademcik enfeksiyonu geçiren çocukların düzgün bir şekilde ilaç alması gerektiğinin altını çiziyor. Ancak geçirilen iltihabın nedenleri ve tedavi yöneliminin düzgün bir şekilde ortaya konmasından sonra bademciklerin alınması gerektiğinin altını çiziyor. Dr. Dizdar, bademcik alınması gerektiren durumları şu şekilde sıralıyor;

 1. Şayet hastada üst solunum yolu, bademcik ve geniz eti büyüklüğü nedeniyle tıkanmışsa ve uyku apnesi dediğimiz uykuda solunum durması ile karşılaşılıyorsa,  
 2. Bademcik ve çevresinde abse oluşumu görülüyorsa bademcik alınmasına gidilebilir. Kendisini tekrar eden bademcik abseleri göğüs boşluğuna kadar ilerleme gösterebiliyor ki bu da hayati tehye neden olabiliyor.
 3. Son 1 yıl içerisinde 7 sefer ya da son 2 yılda yıl başına 5’er defa veya 3 yılda yıl başına 3’er defa ateşli bademcik iltihaplanması ile karşı karşıya kalınmışsa bademciklerin alınması önerilir. Sık geçirilen bademcik iltihapları hayat kalitesini düşürmekle beraber böbrek ve eklemlerde beta mikrobuna bağlı olarak sorunlar ortaya çıkarabiliyor.
 4. Şayet hastada kalp kapakçık sorunu varsa bademciklerin alınması önerilir. Sürekli iltihap durumu uzun vadede kalp dokularına zarar verebiliyor. Bunun sonunda hayati riskler oluşabiliyor.
 5. Sık sık bademcik ve geniz eti iltihabına bağlı olarak orta kulak iltihabı yaşanıyorsa bademcik alınması uygun olabilir. Çünkü orta kulak iltihabı kronikleşerek kulak zarının delinmesine kadar gidebilir. Bu durumun önüne geçmek için bademcik ameliyatı önerilir.
 6. Eğer bademcikler çocuğun beslenme ve solunumuna engel olacak düzeyde büyümüşse mutlaka alınmalıdır. Bu durum çocukta gelişim problemlerine, uyku sorunlarına neden olabiliyor ki bu da çocuğu sağlık açısından oldukça riskli bir duruma sokuyor.

Ameliyat İçin uygun Yaş Nedir?

Bademcik ameliyatı için en uygun yaşın ne olduğu bir diğer merak edilen hususlar arasında. Özel Meltem Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr.

Gökalp Dizdar “Genel olarak KBB uzmanları arasında 4-5 yaş arasında, 20 kilo civarında yapılıyor. Bunlar standart koşullar. Fakat çocuk daha küçükse ve beklemek tehli bir boyuta işaret ediyorsa mutlaka ameliyatı o yaşta yapmak gerekir.

Çocuğun ameliyatta göreceği fayda önemlidir. O yüzden bu durumu göz önüne almak faydalı olacaktır.” dedi.

Ameliyat Sonrası Bağışıklık Sistemi Zayıflar Mı?

Toplumda bademcik ameliyatı sonrası çocuğun bağışıklık sisteminin zayıflayacağına dair asılsız bir inanış var. Op. Dr.

Gökalp Dizdar bademcikler alınsa bile bademcik görevini yapacak vücutta pek çok savunma dokusunun olduğunu belirtiyor ve vücutta bir zayıflama olmayacağını altını çiziyor. Dr.

Dizdar, “Pek çok doku olduğu için bağışıklık sisteminde bir çökme gerileme söz konusu değildir. Bununla beraber bademcik ameliyatı sonrası vücudun zayıfladığına dair bir bilimsel veri de bulunmamaktadır.” dedi.

Kanama Riskini Minimuma İndiren Yöntem

Bademcik ameliyatının nasıl yapıldığına dair bilgiler de veren Op. Dr. Gökalp Dizdar, ameliyatın soğuk bıçak, lazer ve elektrokoter gibi yöntemlerle yapılabildiğini aktardı. Dr.

Dizdar günümüzde kullanılan son teknoloji olan “termal welding” yönteminin oldukça avantajlı olduğundan bahsederek, “Ameliyatta dokuyu çıkarırken cihaz sayesinde bademcikleri çevreleyen damarlar ısı yardımı ile mühürleniyor. Bu da ameliyat sırasında ve sonrasında kanama riskini en aza indiriyor.

Ameliyat süresince kanama görülmediği için de normalde 30-40 dakikalık olan işlem süresi de azalmış oluyor. Çocuk daha az narkoz alıyor ve ameliyat sonrası ağrı çok daha az oluyor.” dedi.

Bazı durumlar dışında genel anestezi ile yapılan bademcik ameliyatı sonrasında hastanede kalmanın gerekli olmadığını söyleyen Dr. Dizdar birkaç saatlik gözlem sonrasında hastayı evine yolladıklarını belirtiyor.

Ameliyat Sonrası Beslenme

Artık bademcik ameliyatından sonra kanamaların çok az görüldüğünü kaydeden Op. Dr. Gökalp Dizdar yine de bu riski göze almayarak ameliyat sonrası süreçte 7 ila 10 günlük bir sürede yumuşak gıdalarla beslenmenin faydalı olacağını söylüyor.

Yiyebileceği şeylerin bir listesini hastaya verdiklerini söyleyen Dr. Dizdar ameliyat sonrasında ağrı, sızı veya enfeksiyonların önüne geçmek için ise bir süre ilaç tedavisi uyguladıklarını dile getiriyor.

Sözlerine şu bilgileri vererek devam ediyor, “Ameliyat sonrasında birinci gün ve birinci hafta sonrasında hasta kontrol muayenesinden geçiriliyor.

Şayet verdiğimiz yemek listesine uyulursa, ilaçlar düzenli alınırsa, gerekli istirahat yapılırsa ve elbette aile gerekli özeni gösterirse çocuk 1 hafta içerisinde okul ve sosyal yaşantısına dönebiliyor.” dedi.

Источник: https://www.meltemhastanesi.com/haber/cocuklarda-bademcik-ameliyatini-gerektiren-durumlar

Devlet hastanesinde bademcik ameliyatı fiyatı, Bademcik ameliyat fiyatları

Bademcik ameliyatı fiyat ı SGK’lı hastalarda devlet hastanelerinde ücretsizdir. Sıklıkla bu ameliyatların sayısı ve yoğunluğundan devlet hastanelerinde hasta sıraları olabilmektedir. Özellikle yıl ortası öğrenci tatilinde bu yoğunluk artmaktadır. Ameliyatı bu döneme getirmek isteyen velilerin önceden randevu almasında fayda var.

Fiyat bilgisi almak için tıklayın.

Özel hastanelerde bademcik ameliyat fiyatları, bademcik ameliyatı fiyatı, bademcik aldırma fiyatı, bademcik ameliyatı ücreti

Fiyat bilgisi almak için tıklayın

Özel hastanelerde ise bademcik ameliyat fiyatları çeşitli faktörlere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Birinci faktör ameliyatın yapılacağı hastanenin segmenti (A,B,C grubu) ve verdiği hizmete bağlı fiyat politikasıdır. İkinci faktör ameliyatta kullanılacak ekipman yine bademcik ameliyat fiyatları nı etkilemektedir.

Bademcik ameliyat fiyatları nı etkileyen en önemli faktörlerden biri de ameliyat yapacak cerrahtır.

Bademcik ameliyat fiyatları yapılacak ek işlemlerden de etkilenir. Yapılacak ameliyatta örneğin geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) yada kulak tüpü eklenmesi bademcik ameliyat fiyatları nda değişkenlik yaratabilir.

Bademcik büyümesi nasıl değerlendirilir ?

Ağız içi muayenesine bakıldığında bademcik boyutu değerlendirmesi yapılır. Bademcik büyümesi 0 ile 4 arası puanlanır. Bademcik ameliyatı sonrasında kişinin bademcikleri 0’dır.

Tıbbi tanımlamalar bir kenara koyulursa diğerleri basitçe anlamda S,M,L,XL gibi düşünülebilir. Tonsil +4 orta hatta buluşan, komple tıkayıcı bademciklere verilen numaradır.

Ortada birbirine teması nedeniyle ‘öpüşen bademcikler‘ de denir.

 • 0 – bademcik ameliyatı olmuş, bademciği alınmış hastalar
 • 1 – ön duvar örtüsünü aşmayan
 • 2 – ön duvar örtüsünü aşan
 • 3 – çok büyümüş
 • 4 – orta hatta neredeyse birbirine temas eden (öpüşen bademcikler)

Bademcik ameliyatı nasıl olur, bademcik ameliyatı nasıl yapılır ?

Bademcik ameliyatı (tonsillektomi) genel anestezi altında (tamamen uyutularak) toplamda 1 saatin altında yapılan bir ameliyattır. Ameliyat sırasında ameliyatı olan yetişkin yada çocuk aynı uykuda gibidir ve yapılan işlemi ve herhangi bir ağrı duymaz. Ameliyat sırasında dilin arka tarafında sağ ve solda birer tane olmak üzere bademcikler etrafındaki kapsülünden ayrılarak alınır.

Bademcik ameliyatı sonrasında bademciği besleyen etraf damarların uçları bağlanır yada özel elektronik cihazlarla kanama kontrolü sağlanır. Bademcik ameliyatı sonrasında ağız içerisi bolca yıkanarak içerinin kanamasız, pıhtısız, tertemiz olduğundan emin olunur ve ameliyata son verilerek hasta uyandırılır. Bademcik ameliyatının nasıl yapıldığı kullanılan aletlere ve tekniklere de bağlıdır.

Bademcik ameliyatı ne kadar sürer ?

Ameliyat uyutma ve uyandırmayla beraber toplamda bir saatin altında sürer. Bademciklerin alınması nispeten kısa sürerken itinalı kanama kontrolü bazı kişilerde daha uzun zaman alabilmektedir. Bu tamamen olağan bir durumdur.

Bademcik ameliyatı olanlarda iyileşme süreci – Bademcik ameliyatı sonrasında iyileşme süresi

Bademcik alınması sonrasında en önemli durum bademciklerin şişmesine benzerdir. Bademcik ameliyatı olanlarda yeme – içme sırasında boğaz rahatsızlığı, boğaz kuruluğu olabilir.

Bu şikayetler özellikle 1. haftadan sonra hızla azalarak geçer.

İyileşme sürecinde yumuşak beslenme, bol sıvı alınması, istirahat, doktorun önerilerine uyulması, sigara içilmemesi ve ağız içi hijyene dikkat önem taşımaktadır.

Bademcik aldırma sonrası tekrarlama olur mu ? Geniz eti ameliyatı sonrası tekrarlama olur mu ?

Hayır. Bademcikler tamamen alındıktan sonra tekrarlama beklemiyoruz. Tekrarlama bazı geniz eti ameliyatlarından sonra olabiliyor. Özellikle çok küçük yaşta bu ameliyatı geçirmesi gereken hastalarda geniz etinin tekrardan oluşması nadir de olsa beklenebilen bir durum.

Bademcik ameliyatı olanlarda ağrı: Ameliyatı nasıl yapıyorum ?

Bademcik alınması sonrası ağrı miktarı ve hissi kişiye bağlı ve kullanılan cerrahi tekniğe bağlı değişen bir durumdur. Bazı kişilerin ağrı eşiği hissedilen ağrıyı etkileyebilmektedir. Ancak kullanılan cerrahi teknik ve ameliyat sonrası dönemdeki yönetim de ağrıyı etkilemektedir. Çeşitli güvenilirlik ve ameliyat sonrası ağrı skalası bulunan birçok teknik bulunmaktadır.

2018 yılında araştırmasını yaptığımız ve yayımladığımız bilimsel araştırma sonrasında artık bademcik ameliyatlarımda soğuk bıçak ve bipolar ile kanama kontrolü yöntemi yerine iğne uçlu monopoler koter ve loupe yardımıyla yapmaktayım. Loupe x2.5 görmeyi imkan kılan cerrahi ameliyat gözlüğü. Daha detaylı görüş altında ve bademciğin etrafındaki damarları itinayla ayırarak bu ameliyatı yaptığımızda karşılaştırılan tarafa göre

 • Bademcik ameliyatı olanlarda cerrahi sürenin kısaldığı
 • Bademcik ameliyatı olanlarda ameliyat sırasındaki kanamanın azaldığı
 • Bademcik ameliyatı olanlarda bademcik yatağındaki iyileşmenin hızlandığı
 • Bademcik ameliyatı olanlarda ağrının azaldığını bulduk.

Çocuklarda bademcik ameliyatı

Bu ameliyat -gerekli görüldüğü takdirde- 2-3 yaşında dahi uygulanabilmektedir. Çocuklarda erişkinlere kıyasla daha hafif geçtiği ve daha rahat atlatıldığı söylenebilir.

Çocuklarda çocuğu yatağa yatıran, ateşleri yükselten ve antibiyotiksiz iyileşmeyen bademcik enfeksiyonlarının sık tekrarladığı durumlarda bademcik ameliyatı açısından muayene ile değerlendirmek gerekir.

Yine ‘obstruktif’ dediğimiz çocuğun uyurken horlaması, uykuda apnesine neden olacak tıkayıcı sebeplerle de bu ameliyat yapılabilmektedir

Yetişkinlerde bademcik ameliyatı

Tekrarlayan enfeksiyonlar, hava yolunda darlık (obstrüksiyon) gibi sebeplere bağlı erişkin / yetişkin yaşta da sık yapılan ameliyatlardır.

Bademcik ameliyatı olanlara riski nedir ?

Bademcik alınması sonrası başlıca risk ameliyat sonrası dönemde kanama ve sızıntılardır. Bu üstesinden gelinebilen bir durumdur.

Bademcik ameliyatı sonrası kanama : bademcik ameliyatı sonrası kanama olursa ne yapmalı

Bademcik ameliyatı olanlarda kanama, ameliyatın ne kadar itinalı ve doğru teknikle yapıldığından bağımsız olarak, hastaların bir kısmında gözükebilir. Değişik literatürlerde değişik rakamlar verilmekle beraber benim pratiğimde bu oran %5’in altında. Ameliyat olan her 20 hastadan birinde sızıntı şeklinde, hastaneye tekrar başvurmayı gerektiren kanama olabiliyor.

Bu durum ameliyat sonrası önerileri ihmal eden hastalarda sıklıkla daha çok görülüyor. Kanama olduğunda önerim değerlendirme için hastaneye başvurulması. Kanamaların çok azı tekrar ameliyata almayı gerektirirken birçoğu kendiliğinden düzelmekte.

Dolayısıyla bademcik alınması sonrası kanama telaş gerektirmeyen, ancak ihmal da edilmeden değerlendirmesi gerektiren pratiğimizde gördüğümüz olağan bir durum.

 • Kanama, bademcik ve /veya geniz eti ameliyatı sonrası görülebilen bir komplikasyondur.
 • Kanamanın en sık olduğu dönemler, ameliyat sonrası ilk birkaç saat ile 4.-8. günler arasıdır.
 • Ameliyat sonrası 4.-8. günler arasında bademciklerin alındığı yerde beyaz veya sarımsı bir zar görülmesi normaldir. Kabuk şeklindeki bu yapı, yara iyileştikçe altındaki yapılardan ayrılır ve kaybolur. Bu sıralarda kanamalar olsa da çok azdır ve müdahale gerektirmeden durur. Soğuk veya buzlu su ile gargara yapmanın bu dönemlerde faydası vardır.
 • Eğer kanama ciddi ve başladıktan bir süre sonra durmamış ise hemen doktorunuzu aramalısınız.

Bademcik ameliyatı hangi aylarda yapılabilir ? Bademcik ameliyat hangi mevsimde yapılabilir ?

Bademcik ameliyatı 4 mevsim, 12 ay boyunca güvenle yapılabilir.

Bademcik ameliyatı sonrası beslenme, Bademcik ameliyatı olanlar iyileşme sürecinde nelere dikkat etmeli

 • Bademcik ameliyatı sonrası ilk 3 saat hiçbir şey yenilmemeli ve içilmemelidir.
 • İlk 3 gün sadece soğuk, yumuşak, sulu ve tanesiz gıdalar yenilebilir. (süt, püre, meyve suyu, yoğurt, muhallebi, makarna, dondurma vs)
 • Sonraki günlerde ılık olmak kaydıyla yavaş yavaş diğer sulu ve yumuşak gıdalara geçilebilir.

 • Dondurma ve soğuk içecekler rahatlatır.
 • Çocuğunuzun özellikle ilk gün az yemesi sizi üzmesin, ertesi gün iştahı biraz daha artacaktır.
 • Genel anestezi altında ameliyat yapılması nedeni ile ameliyat sonrası ilk günün akşamına kadar bulantı kusma olabilir, normaldir.

 • Size önerilen bu diyet listesine 2 hafta boyunca uymalısınız.

Geniz eti ve bademcik ameliyatı birlikte yapılır mı ?

Özellikle çocuk hasta grubunda bu iki ameliyatın birarada yapılması sık karşılaşılan bir durumdur. Aynı ameliyat bölgesindedir ve geniz etinin alınması ameliyat süresini maksimum 15 dakika uzatır. Birarada uygulanmasında engel yoktur.

Bademcik ameliyatı sonrası kulağa vuran ağrı

Bademcik ameliyatı sonrası ağrı ilk birkaç günde fazlaca olur. 5.-10. günler arasında kulağa vuran ağrılar meydana gelir. Şikayetler ameliyat sonrası günler geçtikçe azalırken, 3.-12. günlerde bademcik dokusunun alındığı yeri kaplayan beyazımsı zar yerinden ayrılırken ağrı tekrar artabilir.

Geniz eti ameliyatı olan hastalarda sıklıkla boyun ağrısı ve kötü ağız kokusu gelişebilir. Bu belirtiler bir hafta içinde kaybolur. Ameliyat sahasının tam olarak düzelmesi genelde birkaç hafta sürmektedir. Ameliyat sahasını kaplayan beyaz örtü sizi ürkütmesin.

İyileşme döneminde kulaklarda ağrı duyulması en sık rastlanan bulgulardandır. Bu kulak ağrısı, bademcik bölgesinden yansıyan ağrıdır. Kulak enfeksiyonu sonucu sonucunda gelişen bir ağrı değildir, endişe etmenize gerek yoktur

Bademcik ameliyatı ne kadar sürer ? Bademcik ameliyatı kaç saat sürer

Günümüzde bademcik ameliyatı genel anestezi altında yapılmakta. Anestezi hariç bu ameliyat genellikle toplamda 45 dakikanın altında sürmektedir. Ancak genel anestezi hazırlığı, hastanın uyutulması ve uyandırılmasıyla birlikte bu süre toplamda yaklaşık 1-1.5 saati bulmaktadır.

Diğer Çocuk KBB Ameliyatları

 • Geniz eti
 • Kulağa tüp takılması
 • Dil bağı ameliyatı

Bademcik Ameliyatı 2018-08-10T09:26:08+03:00 2018-11-07T23:24:55+03:00 Dr. Berke Özücer

Источник: http://www.berkeozucer.com/ameliyatlar/bademcik-ameliyati/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.