Çocuklarda Baş Ağrısının Nedenleri

Çocuklarda Baş Ağrısı Neden Olur?

Çocuklarda Baş Ağrısının Nedenleri

Baş ağrısı çocuklarda yaygın hale gelmektedir. Bu endişe verici bir durumdur ancak sebep bazen sürekli takip edilmesi gereken susuzluk gibi basit nedenler olabilir. Baş ağrısı çocuğunuzu katlanılmaz hale getirebilir ve elde edilen verilere göre 7 yaşlarındaki çocukların %40'ının ara sıra baş ağrısı olmaktadır.

Sürekli ayakta ve koşan çocuğunuzun bağ ağrısı yaşayabileceğini duymak size şaşırtıcı gelebilir.
Baş ağrısının nedenlerini sıraladığımızda soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı, diş ağrısı, sinüzit, yüksek ateş, viral (virüs kaynaklı), kulak, göz ve boğaz rahatsızlıkları karşımıza çıkar.

“Çocuklara her ne olursa olsun olayların her zaman olumlu tarafını görmesi öğretilmelidir”
Çocuğunuz Güneş'in altında çok kaldığında da baş ağrısı yaşayabilir ya da susamasına sebep olabilecek bir etkinlik de buna sebep olabilir. Bazen kafasını bir yere vurması da çocuklarda ağrıya sebep olur.

Bu makalede çocuklarda baş ağrısının farklı çeşitleri ve bunların ağrısını giderme yöntemini okuyacaksınız.

Çocuklarda Baş Ağrısı

Baş ağrısını yoğun bir yaşam tarzı ve gün boyu yaşadığımız stresten dolayı  her birimiz yaşarız. Küçük çocuklar da bunlardan uzak değildir, onlar da bunu yaşamaktadır. Çocuklar hava değişimleri, yaralanma ve incinmelere karşı çok hassastır ve bunlar vücutlarının farklı yerlerinde ağrı olarak sonuçlanır. Bununla beraber ağrının çeşidi farklıdır ve aşağıdaki gibi sınıflandırılır:

Tansiyona Bağlı Baş Ağrısı

Bu en çok görülen baş ağrısıdır. Başın bir veya iki yanında oluşan hafif bir ağrıdır. Bazen kafanın çevresinde baskı veya ağırlık olarak da kendini hissettirebilir.

Çocuğunuz stres, ders çalışmanın verdiği baskı veya okulda anne-babanın olmaması nedeniyle yaşanan ayrılık kaygısı gibi nedenlerle baş ağrısı olabilir.

Bu ağrının en iyi yanı çocuk dinlendiği, oynadığı ve rahatladığı zaman ağrının iyileşmesidir.

Migren

Migren belli dönemlerde saatlerce sürebilen bir baş ağrısıdır. Migren genellikle küçük çocuklarda olmaz ve sadece çocuk 5 ile 8 yaş arasına geldiğinde görülebilir. Migren genellikle ailesi veya anne-babası bundan etkilenen çocuklarda görülür.

Çocuklarda görünen bu baş ağrılarında kaygılanmalı mıyız?

Baş ağrısı ara sıra oluyor ve kendiliğinden geçiyorsa, endişelenecek bir şey yoktur. Çok sık ve şiddetli oluyorsa doktora danışmalısınız.
Çok nadir durumlarda ağrı menenjit veya beyinde tümör nedeniyle olabilir ancak dediğimiz gibi bu çok nadir bir durumdur. Bu durumlarda başka belirtiler de vardır ve bunları gösterme olasılığı çok azdır.

Çocuklarda baş ağrısının nedenleri ve kullanılan ilaçlar

Çocukta baş ağrısı olduğunda almanız gereken çok çeşitli ilaçlar bulunmaktadır.
İçilen Su MiktarıÇocuğunuzun susuz olmadığından emin olmalısınız. Bunun için çocuğunuzun gün içerisinde yeteri kadar su içmesini sağlayın.

Uyku Saatleri

Küçük bir çocuk günlük en az 10 saat uyumalıdır. Çocuğunuzun yeteri kadar uyuyup uyumadığını takip etmelisiniz.

Hazımsızlık

Karın ağrısı veya gazdan kaynaklı şişkinlik gibi hazımsızlık sorunları da genelde küçük çocuklarda baş ağrısına sebep olabilir.Hazımsızlık için kesilmiş süt (lor, çökelek) muz, papaya, elmayı bol suyla birlikte vermek tavsiye edilir.

Ekrana (TV, Bilgisayar, Cep Telefonu) Maruz Kalma

Çocuklar televizyonu uzun süre izlediklerinde, çok uzun süre bilgisayar ve cep telefonunda vakit geçirdiklerinde gözlerinde ağrı olur, bu da baş ağrısına sebep olur.

Karanlıkta Kitap Okumak

Çocuğunuza ışıklı ortamda kitap okuyun veya kendisi karanlıkta okumasın.

Öksürük, Soğuk Algınlığı ve Virüsten Kaynaklanan Rahatsızlık

Solunum yollarındaki tıkanıklık baş ağrısına neden olabilir.Bu durumlarda buhar solumak rahatlama sağlayacaktır.

Diş Çürüğü veya oyuğu

Diş problemi veya sinüs tıkanıklığı baş ağrısına sebep olabilir.

Kulak/Göz/Boğaz Enfeksiyonu

Bu organlardaki enfeksiyon baş ağrısının kaynağı olabilir.

İlaçlar

Derin nefes alma gibi rahatlama egzersizleri çocuğunuzu rahatlamada süper yöntemlerdir. Çocuğunuzun kan akışını hızlandırmak için kafasını, omuzlarını ve boyun çevresine zeytinyağı masajı uygulamalısınız. Bu belirtilen yerlerdeki kasları da  rahatlatır. Ayrıca ihtiyaç duyulan yerlere buz torbası koymayı deneyebilirsiniz. Sadece doktorun tavsiyesi olduğunda ağrı kesici kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun sağlıklı olmasına yardımcı olmak için yapmanız gereken biraz endişe ve beslenmesine dikkat etmenizdir. Ayrıca olumlu düşünme ile ilgili şeyler de ilerleyen yıllarda çocuğunuza rehber olacaktır.

Ya Çocuğunuz Üstün Zekalıysa?
Online Testimizle Çocuğunuzun Zeka Potansiyelini Keşfedelim.
www.zekatesti.com.tr

Zeka Geliştiren Kitaplar İçin TIKLAYIN

Zeka Geliştiren Zeka Oyunları İçin TIKLAYIN

Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Disleksiye Eğlenceli Çözüm için TIKLAYIN

Источник: https://ustunzekalilar.org/tr/Makaleler/Icerik/2331-Cocuklarda-Bas-Agrisi-Neden-Olur

Çocuklarda Baş Ağrısı | Prof. Dr. Orhan Şen |

Çocuklarda Baş Ağrısının Nedenleri

Baş ağrısının sadece yetişkinlerde olabileceği düşünülür.Oysa 5-7 yaş arası çocukların yaklaşık % 20 sinde kronik baş ağrıları oluşuyor.

Daha büyük çocuklar baş ağrılarını tanımlayabilirler ancak bu yaştaki çocuklar ve daha küçükler bunu yapamazlar.

Araştırmacılar baş ağrılarını tiplerine göre ve ağrı oluşma mekanizmalarına göre sınıflandırmaktadırlar. Çocuklarda baş ağrılarını oluşturan 5 mekanizma vardır:

Gerilim Tipi: Birçok baş ağrısı boyun çevresindeki kasların kasılması ile oluşur. Çocuğunuzun gerilim tipi baş ağrıları yanlış postür, sıkıntı, üzüntü, depresyon sebepli olabilir.

Damarsal: Kafatası içindeki ve çevresindeki kan damarları ve arterler genişleyebilirler.Bu genişlemiş damarlar beraberlerindeki sinirlere bası yaparak ağrılara sebep olurlar.

Kafa içi basıncı: Bazı tumorler, hematom vs organik sebepler kafa içi basıncını arttırarak ağrılara sebep olabilir.

İltihaplar: Göz, kulak, burun, diş, sinus iltihaplanmaları baş ağrılarına sebep olabilirler.

Nörojenik veya Epileptik Baş ağrıları: Epilepsi ( sara) gibi bazı sinir rahatsızlıkları baş ağrısı sebebi olabilirler.

ÇOCUKLARDA GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRILARI

Gerilim tipi baş ağrıları boyun çevresindeki kasların kasılarak oluşturduğu gerilim sonucunda ortaya çıkarlar. Çocuklarda görülen gerilim tipi baş ağrılarının çeşitli nedenleri vardır. Genellikle okulda iken görülür, oyun oynarken, yemek yerken veya istirahat ederken görülmez.

Sebepleri:

Stress: Stress , anksiyete veya depresyon büyüklerde olduğu gibi çocuklar da da baş ağrılarına sebep olabilir. Genellikle bu gerginlik okulda oluşmaktadır. Ancak bunun dışında depressif çocuklar da da baş ağrılarına rastlanabilir.

Bedensel gerilim: Postür bozuklukları, göz bozuklukları gibi bedensel arazlar çocuklarda gerilim tipi baş ağrılarına sebep olabilmektedir.

Açlık: Çocuklarda görülen gerilim tipi baş ağrıları bazen açlık gibi basit nedenlerle oluşabilmektedir. Uzun bir gece uykusundan sonra kahvaltı edilmeden okula gidilmesi veya öğün atlanması buna sebep olabilir.

Bazı iltihabi hastalıklar

Bazı tetikleyici yiyeceklerin yenmesi baş ağrısına başlatabilmektedir: Kafein, çikolata, bazı et ürünleri, bazı meyveler tetikleyici rol oynamaktadır. Bu yiyeceklerin hangileri olduğu çocuk takip edilerek öğrenilebilir.

Tedavi: Gerilim tipi baş ağrılarında önleyici tedavi olarak beta blokerler ve antidepressanlar kullanılabilmektedir. Hangi tür ilaçların ne miktarlarda kullanılacağına doktorunuz karar vermelidir. Oluşmuş olan baş ağrısının giderilmesi için ise nonsteroid antienflamatuarlar ve gevşeme egzersizleri yararlı olmaktadır.

ÇOCUKLARDA MİGREN:

7 yaş altındaki çocuklar genellikle migren ağrılarını tanımlayamazlar. 10 yaşlarına doğru ise giderek bu ağrıları tanımlamaya başlarlar. 7 yaş öncesi görülme sıklığı % 2,5 ; 7 yaş ile puberte arasında görülme sıklığı ise % 5 ler civarındadır.

Migren damarsal baş ağrısıdır. Damarlardaki genişleme ve daralmalar migrenin zonklama tarzındaki ağrılarını tetiklemektedir.

Ağrılar tekrarlamaktadır ve aralarda ağrısız dönemler vardır. Ağrı başlamadan önce aura adı verilen ve ağrının başlayacağını gösteren belirtilerin olduğu bir dönem olabilir. Aura esnasında çocuk dalgalanan çizgiler, parlak ışıklar, karanlık noktalar görebilir. Ancak bu aura dönemi bütün çocuklarda yoktur.

Deride solukluk, aşırı yorgunluk, başın bir yanında veya alında zonklayıcı ağrı, karın ağrısı, kusma bulantı oluşur. Ruhsal durumunda değişiklikler, baş dönmesi, görme bulanıklığı, iştah artışı veya azalması eşlik edebilir.

Migrenli çocukların % 70-90 ının ailelerinde de migren şikayetleri vardır ve çocuğun kişilik yapısı migrenli olan ebeveynine çok benzemektedir..

Parlak ve titrek ışıklar, gürültü, sinema veya TV, fiziksel veya ruhsal gerginlikler, anksiyete veya depresyon, tetikleyici rol oynamaktadır. Nadir olarak da aşırı yorulma ve çok fazla güneş ışığı migrende tetikleyici faktör olarak rol oynayabilir.

Tedavisinde doktorunuzun önerisi ile betablokerler veya antidepressanlar önleyici olarak, parasetamol ağrıların kesilmesi için kullanılabilir.

ORGANİK NEDENLİ BAŞ AĞRILARI:

Ateş: Baş ağrısı yüksek ateş sebebi ile oluşabilir. İlk olarak çocuğunuzun ateşini ölçmelisiniz.

Enfeksiyonlar: Baş ağrısı birçok enfeksiyon da oluşabilir. Enfeksiyon kulakta, idrar yollarında, akciğerlerde olabilir.

Kafa Travmaları: Düşme ve çarpmalar sonucu baş ağrıları çocuklarda sık görülür. Kafa travmalarında beyinde hasar olup olmadığı sadece klinik testlerle anlaşılabilir. Bu tür durumlarda mutlaka sağlık kuruluşuna götürünüz. Zaman ilerledikçe uyku hali, mide bulantısı ve kusma , bilinç kaybı gelişebilir.

Beyin Tümörleri: Baş ağrısı olan çocukların % 1 inden azında iyi huylu veya kötü huylu beyin tümörleri bulunmuştur. Tümör büyüdükçe baş ağrılarının şiddeti artar ve tümörün tipine ve yerine göre bazı başka bulgularda eşlik eder.

Menenjitler: Baş ağrısının yanında yüksek ateş, ense sertliği, zihinsel bulanıklık, uyku halide eşlik eder.

UNUTMAYIN TÜM BAŞ AĞRILARI TIBBİ ÖZEN İSTER. BAŞ AĞRISININ KAFA TRAVMASI, BEYİN TÜMÖRÜ, MENENJİT, LÖSEMİ KÖKENLİ OLUP OLMADIĞININ ANLAŞILMASI HAYATİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR. BU SEBEPLE HİÇBİR BAŞ AĞRISINI KÜÇÜMSEMEYİN VE EN KISA ZAMANDA HEKİMİNİZLE TEMASA GEÇİN

Источник: https://www.orhansen.com/cocuklarda-bas-agrisi.html

Çocuklarda Baş Ağrısı Neden Olur? Yapmanız Gerekenler

Çocuklarda Baş Ağrısının Nedenleri

Çocuklarda baş ağrısı yaygındır ve genellikle ciddi değildir. Yetişkinler gibi, çocuklar migren veya stresle ilişkili (gerilim) baş ağrıları dahil olmak üzere farklı baş ağrıları geliştirebilirler. Çocuklarda ayrıca kronik günlük baş ağrısı olabilir.

Bazı durumlarda, çocuklarda baş ağrısına bir enfeksiyon, yüksek stres veya kaygı veya küçük baş travması neden olur. Çocuğunuzun baş ağrısı belirtilerine dikkat etmek ve baş ağrınız kötüleşirse veya sık görülürse doktora başvurmak önemlidir.

Çocuklarda baş ağrıları genellikle reçetesiz ağrı kesiciler ve diğer yaşam tarzı önlemleri ile tedavi edilebilir.

Çocuklar yetişkinlerle aynı tür baş ağrıları alırlar, ancak belirtileri farklı olabilir. Örneğin, çocuklarda migren ağrısı dört saatten daha az sürebilir, oysa yetişkinlerde, migren en az dört saat sürer.

Semptomlardaki farklılıklar, özellikle çocuklarda semptomları tanımlayamayan daha küçük bir çocukta baş ağrısı tipini tespit etmeyi zorlaştırabilir. Genel olarak, bazı belirtiler belirli kategoriler altında daha sık düşme eğilimindedir.

Migren şunlara neden olabilir:

 • Titreşen, zonklayan veya vurma kafa ağrısı
 • Efor ile kötüleşen ağrı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Karın ağrısı
 • Işık ve sese karşı aşırı hassasiyet
 • Bebeklerde bile migren olabilir. Size neyin yanlış olduğunu söylemek için çok genç olan bir çocuk ağrımakta ve ağrısını şiddetli bir şekilde belirtmek için başını tutabilir.
 • Gerilim tipi baş ağrısı
 • Gerilim tipi baş ağrıları neden olabilir:
 • Baş veya boyun kaslarında pres sıkılığı
 • Kafanın her iki tarafında hafif ila orta şiddette, ağrıyan ağrı
 • Fiziksel aktivite ile kötüleşmeyen ağrı
 • Mide bulantısı veya kusma eşlik etmeyen baş ağrısı
 • Küçük çocuklar düzenli oyundan çekilebilir ve daha fazla uyumak isteyebilirler. Gerilim tipi baş ağrıları 30 dakikadan birkaç güne kadar sürebilir.

Baş Zonklaması

Küme baş ağrıları 10 yaşın altındaki çocuklarda nadirdir. Genellikle:

 • Günde beş gün ya da daha fazla bölümden oluşan gruplar halinde, günde bir ila sekiz gün arasında bir baş ağrısından
 • Kafanın bir tarafında üç saatten az süren keskin, keskin bir ağrı varsa
 • Göz yaşı, tıkanıklık, burun akıntısı veya huzursuzluk veya ajitasyon eşlik eder.
 • Kronik günlük baş ağrısı

Doktorlar, migren baş ağrıları ve ayda 15 günden fazla meydana gelen gerilim tipi baş ağrıları için “kronik günlük baş ağrısı” (CDH) ifadesini kullanırlar. CDH, bir enfeksiyon, minör kafa travması veya ağrı kesici ilaçlar – hatta reçetesiz ağrı kesiciler – çok sık neden olabilir.

Çoğu baş ağrısı ciddi değildir, ancak çocuğunuzun baş ağrıları varsa derhal tıbbi yardım alın:

 • Çocuğunuzu uykudan uyandırın
 • Çocuğunuzun kişiliğini değiştirin
 • Kafasına bir darbe gibi bir sakatlık izleyin
 • Özellik sürekli kusma veya görsel değişiklikler
 • Ateş ve boyun ağrısı veya sertliği eşlik eder.

Nedenleri

Birçok faktör çocuğunuzun baş ağrısı geliştirmesine neden olabilir. Faktörler şunları içerir:

Hastalık ve enfeksiyon: Soğuk algınlığı, grip, kulak ve sinüs enfeksiyonları gibi sık görülen hastalıklar, çocuklarda baş ağrısının en sık nedenlerinden bazılarıdır. Menenjit gibi daha ciddi enfeksiyonlar da baş ağrısına neden olabilir, ancak genellikle ateş ve boyun sertliği gibi başka belirtiler ve semptomlar ile birlikte olurlar.

Kafa travması: Darbelere ve çürüklere baş ağrısı neden olabilir. Çoğu kafa travması hafif olmasına rağmen, çocuğunuz kafasının üzerine düşerse veya kafasına sert vurursa derhal tıbbi yardım alın. Ayrıca, bir baş yaralanmasından sonra çocuğunuzun baş ağrısının gittikçe kötüleşmesi durumunda bir doktora başvurun.

Duygusal faktörler: Stres ve anksiyete – belki de akranlar, öğretmenler veya ebeveynler ile problemler tarafından tetiklenir- çocuk baş ağrısında rol oynayabilir. Depresyonu olan çocuklar, özellikle üzüntü ve yalnızlık duygularını tanımakta zorlanıyorlarsa baş ağrısından şikayet edebilirler.

Genetik eğilim: Baş ağrısı, özellikle de migren, ailelerde çalışmaya eğilimlidir.

Beyindeki problemler: Nadiren, beyin tümörü veya apse veya beyin kanaması, beynin bölgelerinde, kronik, kötüleşen bir baş ağrısına neden olabilir. Tipik olarak bu durumlarda, görsel problemler, baş dönmesi ve koordinasyon eksikliği gibi başka belirtiler de vardır.

Risk Faktörleri

Her çocuk baş ağrısı geliştirebilir, ancak daha sık görülür:

 • Ergenliğe ulaştıktan sonra kızlar
 • Ailede öksürük veya migren öyküsü olan çocuklar
 • Yaşlı gençler

Источник: https://bilgii.net/cocuklarda-bas-agrisi-neden-olur-yapmaniz-gerekenler/

Çocuklarda Baş Ağrısı Sebepleri, Baş Ağrısı Tedavisi

Çocuklarda Baş Ağrısının Nedenleri

çocuklarda baş ağrısı sebepler,tedavisi

Günümüzde yetişkinlerde görülme oranı % 90 larda olan baş ağrısı, aynı zamanda birçok kişi tarafından da en çok yakınılan konulardan biridir. Ancak son dönemlerde çocuklarda da yaygın bir şekilde görülmektedir.

Sıklıkla görülen çocuklarda baş ağrısı nedenleri çok iyi bir şekilde tespit edilmeli ve tedavisi kesinlikle aksatılmamalıdır. Okul öncesi dönem çocuklarında % 25 civarında olan baş ağrısı görülme sıklığı çocuğun yaşının ilerlemesi ile birlikte ergenlikte % 75’e ulaşmaktadır.

Bu durum yaşın ilerlemesi ile birlikte çocuklarda baş ağrısı görülme sıklığının arttığının kanıtıdır. 5-7 yaş arasındaki çocukların % 20’sinde kronik baş ağrısı oluştuğu bilinmektedir. Ancak çocuğun bu yaşlarda henüz baş ağrısını tanımlayamadığı da bilinen bir başka gerçektir.

Çocukta yaş ilerlemesi ile birlikte baş ağrısını tanıma bilinci de oluşmaktadır. Çocuklarda baş ağrısı 7 yaşına kadar cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermemekle birlikte, ilerleyen yıllarda ergenlik döneminde kız çocuklarında erkek çocuklara göre daha fazla görülmektedir.

Çocuklarda baş ağrısı alanında yapılan çalışmalar incelendiğinde baş ağrılarını tiplerine göre ve çocuklarda baş ağrısı oluşma mekanizmalarına göre sınıflandırıldığında karşımıza 5 çeşit mekanizma çıkmaktadır:

 • Gerilim Tipi Baş Ağrıları: Boyun çevresindeki kasların kasılmasıyla oluşan gerilim sebebiyle çocuklarda baş ağrısı görülebilir. Bu tip baş ağrılarına gerilim tipi baş ağrıları adı verilmektedir. Genellikle kahvaltı etmeden okula giden çocuklarda baş ağrısı tiplerinden biri de gerilim tipi baş ağrılarıdır. Gerilim tipi baş ağrılarına açlık, duruş bozukluğu, üzüntü, stres, sıkıntı, depresyon gibi sorunların sebep olduğu söylenebilir. Gerilim tipi baş ağrılarının önleyici tedavisi için doktorunuz tarafından beta blokker veya antidepresan tarzı ilaçlar verilmekte iken oluşmuş gerilim tipi baş ağrıları için gevşeme egzersizleri ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır.
 • Damarsal Baş Ağrıları: Kafatası içinde ve yakın yerlerinde bulunan kan damarları genişleyerek damarların yüzeyindeki sinir bölgelerine baskı yapabilirler. Bu nedenle oluşan çocuklarda baş ağrısı damarsal baş ağrıları olarak adlandırılmaktadır.
 • Kafa İçi Basınç Kaynaklı Baş Ağrıları: Çocuklarda baş ağrısı tiplerinden biri olan kafa içi basınç ağrıları bazı tümörler, hematom vb. sebeplerle oluşabilmektedirler. Tümörlerin kafa içinde yaptıkları basınç arttıkça hissedilen baş ağrısı da artmaktadır.
 • İltihap Nedenli Baş Ağrıları: Çocuklarda baş ağrısının göz, kulak, burun ve sinüslerde oluşan iltihaplanmalardan kaynaklı olduğu bilinmektedir. Ayrıca bazı yiyeceklerin vücutta enfeksiyon oluşturması sonucu da çocuklarda baş ağrısı görülmektedir. Kafein, çikolata, bazı et ve meyve gibi ürünler baş ağrısını tetikleyici olabilmektedir. Çocuklarda bu tip baş ağrısının önleyici tedavisi için çocuk mutlaka takip edilmeli ve etkilenme olasılığı yüksek olan yiyeceklerden uzak tutulmalıdır.
 • Nörojenik Baş Ağrıları: Epilepsi gibi sinir hastalıkları çocuklarda baş ağrısı yaratan etkenler arasında yer almaktadır.

Çocuklarda Migren

Çocuklarda migren genellikle alın ve şakak bölgesinde tek taraflı olarak başın yarısını içine alan zonklamalar ile ortaya çıkmaktadır. Damarlardaki daralma ve genişleme ile birlikte çocuklarda migren rahatsızlığı zonklama tipinde görülmektedir.

Gözde yanma, görüntü bozukluğu, kol ve bacakta karıncalanma çocuklarda migren rahatsızlığında görülen reaksiyonlardır. Yapılan işi etkileyen bir baş ağrısı ile beraber mide bulantısı, kusma, ışığa ve sese yüksek duyarlılık halinde görülmektedir.

Çocuklarda migrenin ortalama olarak 2 ila 48 saat arasında sürdüğü bilinmektedir. Genellikle migren şikâyeti olan çocukların % 80’inin ailesinde de migren rahatsızlığı olan bireylerin olduğu görülmektedir. Çocuklarda migren durumunu tetikleyen birçok etken saymak mümkündür.

Bunlardan bazıları; parlak ve titrek ışıklar, yüksek şiddette sesli ortam, fiziksel veya ruhsal gerginlikler, aşırı yorulma ve çok fazla güneş ışığına maruz kalma çocuklarda migreni tetikleyici etkenler olarak sayılabilmektedir. Çocuklarda migren tedavisi yetişkinlere göre daha kolay yapılmaktadır.

Doktor tavsiyesi üzerine betabloker ilaçlar ile antidepresan ilaçlar çocuklarda migrenin önleyici tedavisinde, parasetamol bazlı ilaçlar ise çocuklarda görülen migrenin ağrılarını hafifletmesi veya kesmesi için kullanılmaktadır. Doktor muayenesi yapılmadan herhangi bir ilaç kesinlikle bilinçsizce kullanılmamalıdır.

Çocuklarda migren tedavisinin ilk öncelikle sakinleştirme, psikolojik destek şeklinde yapılması uygundur. Migren atağı geçiren çocuk sakinleştirilmek üzere sessiz ve loş ışıklandırılmış bir odaya alınır. Sonrasında doktorun muayene sonucu verdiği ilaçlar kullanılır.

 Çocuklarda Baş Ağrısı Sebepleri

Çocuklarının sık sık baş ağrısı şikâyetlerini duyan anne ve babalar, tedirginlik duyarak ‘’Beyninde kötü bir şey mi var? ‘’gibi sorularla karamsarlığa düşmektedirler. Bu sorunun yanıtı için çok iyi şartlarda yapılmış bir fiziki muayene, nörolojik kontrol, hekimin gerekli gördüğü tetkik ve izlemler sonucunda verilebilmektedir. Baş ağrılarının tümüne tıbbi özen göstermek gerekmektedir.

Çocuklarda baş ağrısının altında yatan etkenlerin, çocuklarda baş ağrısının sebeplerinin çok iyi araştırılması gerekmektedir. Çocuklarda görülen baş ağrısının kafa travması, menenjit, lösemi, beyin tümörü olup olmadığını anlamak hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle çocuklarda baş ağrısı şikayetlerinin kesinlikle küçümsenmemesi gerekir.

Çocuklarda baş ağrısı gittikçe artıyor ve ağrı yakın zamanda başlamış ise, sabahları yüksek şiddette ve gece uykudan uyandıracak güçteyse, tüm bunlara ilaveten kusma ile birlikte gelişmekteyse ikincil baş ağrısı olduğu söylenebilir. İkincil baş ağrıları beyin kaynaklı sorunlardan dolayı oluşabileceği gibi tansiyon veya hormon bozukluğu nedeniyle de oluştuğu söylenebilir.

Çocuklarda baş ağrısı şikayetlerinin oldukça fazla olduğu durumlarda veya 3 yaşından küçük çocuklarda hekim tavsiyesiyle beyin tomografisi, beyin manyetik rezonans görüntüleme gibi tetkikler yapılabilmektedir.

Ayrıca baş ağrısı sorunu yaşayan çocukların göz muayenesinden geçmesi çocuklardabaş ağrısı sebeplerini daha geniş tahlil edilmesi açısından önemli olacaktır. Çocuklarda baş ağrısı sebepleri;

 • Gerilim tipi baş ağrıları ile görülen depresyon, stres, açlık, yüksek kaygı düzeyi gibi durumlar çocuklarda baş ağrısı sebepleri arasında yer almaktadır.
 • Migren çocuklarda baş ağrısı sebepleri arasında yer almaktadır.
 • Bademcik, sinüzit ve üst solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklar da çocuklarda baş ağrısısebepleri arasında yer almaktadır.
 • Yüksek ateş ve vücutta oluşan kimi iltihaplar da çocuklarda baş ağrısısebepleri arasında yer almaktadır.
 • Çocuklarda baş ağrısı sebeplerinden bir diğeri de göz ile ilgili hastalıklardır.
 • Diş ağrılarından en çok etkilenen beyin bölgesi olduğu için çocuklarda baş ağrısı sebeplerinden birinin de diş hastalıkları olduğu bilinmektedir.
 • Merkezi sinir sistemi ile ilgili hastalıklar çocuklarda baş ağrısı sebepleri arasında yer almaktadır.
 • Beyin tümörleri ve anevrizmalar çocuklarda baş ağrısına yol açan önemli hastalıklardandır.
 • Lösemi, anemi gibi kan hastalıkları çocuklarda baş ağrısısebepleri arasında yer alır.
 • Romatizma kaynaklı hastalıkların da çocuklarda baş ağrısına sebepleri arasında olduğu bilinmektedir.

Çocuklarda Baş Ağrısı Tedavisi

Çocuklarda baş ağrısı tedavisinde doktorun önerdiği ilaçların yanı sıra rahatlatıcı ve gevşemesini sağlayıcı egzersizler tavsiye edilmektedir.

Özellikle migren rahatsızlığı olan çocukların sosyal sorunlar yaşaması, öğrenme ve dikkat bozuklukları, stres ve üzüntü yaşaması çocuklarda baş ağrısı tedavisi sırasında migren atak sayılarının artmasına neden olur. Çocuklarda baş ağrısının tedavisinde mümkün olduğunca ilaç kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Doktorunuz aksini belirtmedikçe çocuğun baş ağrısına neden olan durum iyi analiz edilmeli ve olumsuzluk yaratan ortamdan çocuk mümkün olduğunca uzak tutulmaya çalışılmalıdır.

Источник: https://www.faydaloji.com/cocuklarda-bas-agrisi-sebepleri-tedavisi/

Çocuklarda Baş Ağrısı Nedenleri ve Çözüm Seçenekleri

Çocuklarda Baş Ağrısının Nedenleri

Çocuklarda meydana gelen baş ağrılarının birçok türü ve nedeni bulunur. Öncelikli olarak bu sorunlar için tıbbi yardım alınması çok önemli olan bir detaydır.

Sebepleri

Çocuklarda Baş Ağrısı

Başta başlayan ağrılar kaş bölgesinden başlayıp çocuğun başının arkasına kadar giden tatsız duyum hissisiyatı olarak adlandırılabilir. Ağrılar reseptörlerinin tahrişin sorunun baş ya da boyun bölgesinde oluştuğunda gözlemlenir. Bu durumun etkisi çeşitli etkenlerden kaynaklı ortaya çıkar.

Bu sebepler baştaki ağrıların belirtisi genelde patolojinin spesifik tarzda belirti değildir. Birden çok hastalık ile koşulda içsel şekildedir. Baştaki ağrılarının birçok çeşidi bulunur. Ağrı hastalığın ana, tek belirtisi olması halinde rahatsız edici durumlardan çocuklarda birincil baştaki ağrısından söz edilir.

 Bu tarz baş ağrısı virüs, bakteri ya da diğer mikroorganizmalardan dolayı meydana gelmemektedir. Bunlar durumlar migrenler, gerilim ağrıları ile küme ağrısını içermektedir. Sekonder düzeyde ağrı yaygın hastalık yahut rahatsızlıklar ile meydana gelen çeşitli belirtilerden bir tanesidir.

Sekonder ağrı, sıcaklık durumunda oluşan artış ile birlikte birden daha çok enfeksiyonla meydana gelir ama iyileşme meydana geldikçe ve sıcaklık durumu azaldıkça kaybolmaya başlar. İkincil durumdaki baş ağrısının sebepleri arasında;

 • Kafa travması geçirilmesi
 • Ağrı ortamda bulunan veya vücutta oluşan değişikliklere tepki şeklinde gelişebilir.
 • Paranazal sinüslerde iltihap
 • Aşırı düzeyde ilaç almak ağrı şeklinde reaksiyon olarak gelişebilir.
 • Çocuklarda en çok birincil nedenlerden kaynaklı olarak migren veya gerilim ağrıları meydana gelir.

Bu tarz ağrılar küçük çocuklar daha sık şekilde meydana gelir. 5 yaşındaki, 3 yaşındaki ya da 6 yaşındaki çocuklarda gözlemlenen durumlar arasında bulunur.

Migren Ağrısı

Migrenler ergenlik döneminde başlar ama 2 ile 3 yaşında olan çocuklarda da görülebilir. Migren bulantı, kusma, ışık, fonora eşlik eden fizikî eforla daha da kötüleşen, titreşen kafanın yarısında ağrıya neden olur. Saldırı genellikle 4 ile 72 saat sürer. Migren ataklarının ortaya çıkması aşağıdaki faktörler tarafından tetiklenir:

 • Duygusal stres durumu
 • Fiziksel aktivite durumu
 • Kakao, fındık,çikolata, narenciye, tütsülenmiş ürünler, peynir, yumurta, domates, konserve ürünler , fasulye, yağlı veya baharatlı yemeklerin tüketimi
 • Soğuk su tüketimi
 • Ergenlerde alkol alımı ve sigara kullanımı
 • Kızlar için adet döngüsü evresi önemlidir
 • Hoş olmayan kokulara maruz kalmak
 • Hava değişimleri
 • Yaygın hastalıklar

Çocuklarda Gerilim Ağrı

Gerilim ağrısının yaşanmasına ani ve kalıcı uzun zamanlı stres sebep olmaktadır. Bu tarz ağrılar her türlü baştaki ağrıların hemen hemen % 90’ını oluşturur.

 Zihinsel düzeydeki aşırılık durumuna, başın kasları ile içinde var olan damarların güçlü daralması eşlik etmektedir. Bu acı verici olan hislere yol açmaktadır.

Çocuklarda günlük etkinlikler korunur ama çalışma kalitesi kötüleşir. Fiziksel aktivite ağrı arttırmaz. Oluşan saldırıda;

 • Mide bulantısı
 • İştahsızlık
 • Ses ya da foto fobi eksikliği olabilir.
 • Bazen gerilim baş ağrısı, çocukları uzun zaman rahatsızlık vermesiyle ortaya çıkabilir.

Küme Ağrı

Trigeminal olarak bilinen büyük bir kranial sinirde irritasyon ile ilişkili bir durumdur. Göz bölgesi ya da temporal bölgelerde keskin, delici, güçlü, tek taraflı, kısa ve rahatsız edicidir. Gün içinde birden fazla, 15 dk. ile 3 saat aralığında ve çoğu zaman geceleri meydana gelir. Belirtileri arasında;

 • Gözyaşı akması
 • Burunda tıkanma
 • Terleme
 • Gözün üst kapağının düşmesi durumu
 • Gözbebeği tarafında daraltma 
 • Göz kapağında bükülme

Nasıl Geçer?

Tıbbi açıdan tedavi süreci mutlaka uzman hekim tarafından takip edilmedir. Bazı ağrılarında mide bulantısı, kusma ve başta dönme meydana gelebilir. Bu tarz yan etkilerin ortadan kaldırılması adına uzman hekimleri n kontrolü çok önemlidir.

Papatya Çayı

Geniş bir spektruma sahip mükemmel bir antispazmodiktir. Geleneksel tıp, mide ve bağırsaklardaki hoş olmayan hislerin yanı sıra, baş ağrısının ortadan kaldırılması adına ciddi durumların meydana gelmesini önler.  Ek olarak, papatya çayı bağışıklık sisteminin işlevlerini harekete geçirir ve bu da evde soğuk algınlığı tedavisinde son derece değerlidir.

 • 1 tutam papatya çiçeği
 • 1 bardak su

Kaynar su papatya çiçeklerinin üzerine dökülür ve 5 dakika bekletilerek süzülür. Süzülen içecek çocuğun yaşına göre gün içinde verilir. 2 ya da 3 yaşındaki çocuğun baş ağrısı için verilecekse günde 4 yemek kaşığı verilmesi yeterli olur. Bu tüketimin aralıklı şekilde yapılması da çok önemlidir. 6 ve daha büyük çocuklarda 1 çay bardağı tüketim uygundur.

Limon Balsamı

 • Limon balsamı üzerine 1 bardak kaynar su dökülür.
 • Fincan tabağı ile örtün ve yarım saat kadar bekletin. 
 • Her 2 saatte bir 2 yemek kaşığı 6 yaş ve üzerindeki çocuklarda tüketilir.

Melisa

Bu harika ot baş ağrısını hafifletir, kulakta gürültü ile birlikte uykusuzlukla başa çıkmaya yardımcı olur.

 • 1 tatlı kaşığı kediotunun üzerine 1 bardak kadar kaynar su dökülür.
 • Ağzı kapalı şekilde 5 dakika bekletilir ve süzülür.
 • Gün içinde küçük çocuklarda aralıklı şekilde 4 yemek kaşığı tüketilir.

Makale beğendiniz mi? (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://basbeyin.com/cocugun-bas-agrisi-nasil-gecer.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.