Çocuklarda Böbrek Yetmezliği ve Diyaliz

içerik

Böbrek yetmezliğinde geç teshiş hastayı diyaliz ve nakle götürüyor!

Çocuklarda Böbrek Yetmezliği ve Diyaliz

Böbrek hastalıklarında erken teşhis, tedavi imkânlarını artırıyor ve mevcut hastalığın kontrol altında tutulmasını sağlıyor. Geç teşhis edilen böbrek hastalığıysa, kronik böbrek yetmezliğine dönüşerek hastayı diyalizden ya da böbrek naklinden yararlanma durumunda bırakıyor…

8 Mart Dünya Böbrek Günü ülkemizin böbrek hastalıkları konusundaki sicilinin pek parlak olmadığını bir kez daha gözler önüne serdi. Bunu anlamak, bu sorunu tanımayı ve dikkatli olmayı gerektiriyor. Çünkü böbrek yetmezliği ilk 3 evrede belirti vermeyebiliyor. Böbrek hastalıkları dünyada her 10 kişiden 1’inde görülüyor.

Ülkemizde bu oranın daha yüksek olduğu ve her 6 kişiden 1’inde böbrekle ilgili sorunlara rastlandığı belirtiliyor.

Böbrek hastalıklarının toplam 5 evreye ayrıldığını belirten Türk Böbrek Vakfı Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi’nden Uzman Doktor Bilal Görçin, beşinci evrede olan hastalarda kronik böbrek yetmezliği oluştuğunu ve bu hastalıkta böbreklerin tamamen devre dışı kalıp çalışamaz duruma geldiğini söylüyor.

Uzman Doktor Görçin, yapılan çalışmalarda, Türkiye’nin yaklaşık yüzde 16.7’sinin böbrek hastalıklarının herhangi bir evresinde olduğunun belirlendiğine ve 8 milyonun üzerinde kronik böbrek yetmezliği hastası bulunduğuna dikkat çekiyor.

Çok önemli görevleri var!

Böbreklerimizin her biri 150 gram ağırlığında ve fasulye şeklinde olup, omurganın her 2 yanında ve bel bölgesinin biraz üzerinde yer alıyor. Her insanın normalde 2 böbreği bulunmasına karşın sağlıklı tek böbrekle de normal bir yaşam sürdürmenin mümkün olabildiği belirtiliyor.

Böbreğin en önemli görevleri arasında; vücudumuz tarafından kullanılması sonucunda açığa çıkan atık maddeleri idrarla vücuttan uzaklaştırması, vücudun su-tuz dengelerini ve tansiyonu düzenlemesi, zararlı etkileri önlemesi ve vücudun kan yapımı için kemik iliğine gönderimlerde bulunması yer alıyor.

Tahlil yaptırın!

Böbrek yetmezliği; böbreğin tamamen çalışamaz hale gelerek vücuttaki atık maddeleri idrarla dışarıya atamaması olarak tanımlanıyor. Uzman Doktor Görçin, bunun 5’inci evre böbrek hastalığı olduğunu ve nüfusa oranının milyonda 4 olduğunu dile getiriyor.

Böbrek yetmezliğinin, hastalığa ilk 4 evrede zamanında müdahale edilmemesi ve tedavinin gerçekleştirilmemesi sonucunda oluştuğuna dikkat çekiliyor. Böbrek hastalığının ilk 3 evresinde hastalığın sinsi ilerlemesi söz konusu olduğu için her yıl en az 1 kez tansiyon ölçümü, idrar tahlili ve kanda kreatin tahlili yapılması tavsiye ediliyor.

Kandaki kreatin değerinin yüksekliği, böbrek fonksiyonunun bozulduğunu ve çalışmadığını gözler önüne seriyor. Görçin, “Erken teşhis yani böbrek hastalığının ilk evrelerinde teşhis edilmesi tedavi imkânlarını artırmakla kalmıyor, bu hastalığın kontrol altında tutulmasını da sağlıyor” diye konuşuyor.

Görçin, teşhiste geç kalındığında karşılaşılacak tabloyuysa şöyle özetliyor: “Tedavi edilemeyen veya geç teşhis edilen böbrek hastalığı, hastanın 5’inci evrede kronik böbrek yetmezliği tanısı alarak, diyaliz veya böbrek nakli tedavi seçenekleriyle karşı karşıya kalması anlamına geliyor.”

Böbrek hastalanınca ne oluyor?

 • Vücutta kalsiyum eksikliği ve fosfor fazlalığı başlıyor.
 • Atıklar kanda birikiyor.
 • Kan basıncı dengeleri bozuluyor.
 • Vücutta su birikmeye başlıyor.
 • Bacak ve göz kapakları şişiyor.
 • Kilo artışı söz konusu oluyor.
 • Alyuvar üretimi dengesi bozuluyor.
 • Akciğerlerde sıvı birikmeye başlıyor.
 • Nefes darlığı oluşuyor.
 • Halsizlik, iştahsızlık, baş dönmesi, çabuk yorulma ve çarpıntı gibi belirtiler ortaya çıkıyor.

Az tuz, çok su tüketilmeli!  

Böbrek hastalıklarının genetik faktörlerin yanında tuz ve suyla da doğrudan ilişkisi bulunuyor. Aşırı tuz tüketimi vücuttaki kan basıncını artıracağı için böbrek içerisindeki kılcal damarlarda bozulmalara neden oluyor.

Uzun süreli yüksek kan basıncıysa (hipertansiyon) böbreğin fonksiyonlarının yitirilmesine yol açıyor.

Su tüketimi çok önemli olup böbreğin idrar yoluyla atacağı atıkların atılma hızının artmasını, kanın sulanmasını ve böbreğin daha sağlıklı çalışmasını sağlıyor.

Sigara içenler risk altında!  

Hipertansiyon hastalıkları, diyabetik hastalıklar ve metabolik sendromlar, böbrek hastalıklarının ana oluşma nedenleri arasında bulunuyor.

Fazla tuz tüketenler, aşırı şekerli yiyenler, sigara içenler, obezler, hareketsiz yaşam sürdürenler ve az su tüketenler böbrek hastası olmaya davetiye çıkarıyor .

Böbrek yetmezliği hastalığında hastanın yaşamını devam ettirebilmesinin 2 yolu bulunuyor. Bunlardan birincisinin diyaliz tedavisi, ikincisininse böbrek nakli olduğu belirtiliyor.

En çok görülen böbrek hastalıkları

 • Piyelonefrit
 • Taş hastalığı
 • Kum hastalığı
 • İdrar yollarında tıkanma

Böbrek yetmezliği belirtileri

 • Vücutta şişlikler
 • Kas krampları
 • Baş dönmesi
 • Kilo kaybı
 • Nefes darlığı
 • Aşırı çarpıntı

Kadınlarda daha sık görülüyor Uzman Doktor Bilal Görçin, ülkemizde yapılan SALTURK ve CREDIT araştırmalarına göre, hipertansiyon görülme ve diyabet hastalığına yakalanma riskinin kadınlarda erkeklere oranla daha fazla olduğunu söylüyor. Günümüzde böbrek hastalıkları genellikle orta ve ileri yaşlarda görülmekle birlikte, insan ömrünün uzaması sonucunda ilerleyen yıllarda yaşlı nüfusun daha fazla risk altında olacağı düşünülüyor. Uzman Doktor Bilal Görçin, ülkemizde yapılan SALTURK ve CREDIT araştırmalarına göre, hipertansiyon görülme ve diyabet hastalığına yakalanma riskinin kadınlarda erkeklere oranla daha fazla olduğunu söylüyor. Günümüzde böbrek hastalıkları genellikle orta ve ileri yaşlarda görülmekle birlikte, insan ömrünün uzaması sonucunda ilerleyen yıllarda yaşlı nüfusun daha fazla risk altında olacağı düşünülüyor.

Hazırlayan: Ceyda Erenoğlu

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1004656-bobrek-yetmezliginde-gec-teshis-hastayi-diyaliz-ve-nakle-goturuyor

Böbrek Yetmezliği : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Çocuklarda Böbrek Yetmezliği ve Diyaliz

En çok karşılaşılan böbrek rahatsızlıklarından biridir. Böbrek yetmezliği, böbrek faaliyetlerinin yavaş bir şekilde işlemeye başlaması ya da durmasına neden olur. Buna bağlı olarak kan içerisindeki tuz, su ve öteki minerallerin dengesi bozulur.

Böbreklerin düzgün bir biçimde çalışmaması neticesinde elektrolitlerin ve atık sıvıların bedende birikmeye başlaması ve birikintilerin düzeyinin artması ölüme varan kötü sonuçlara neden olabilir. Genel anlamda kronik ve akut böbrek yetmezliği başlıkları altında iki kategoriye bölebileceğimiz bu hastalığın sık rastlanan beş çeşidi bulunur.

Bunlar; akut preneral, akut içsel, kronik preneral, kronik postrenal ve kronik içsel böbrek yetmezliğidir.

Tansiyon, sadece sosyal hayatta kişiyi zor durumda bırakmakla kalmaz aynı zamanda bedende ciddi hasarlar oluşmasına da sebep olabilir.

Yüksek tansiyon neticesinde böbrek içerisinde yer alan ince yapıdaki damarlarda işlevsel bozukluklar yaşanabilir ve bu damarlarda tıkanıklıklar meydana gelebilir.

Kan basıncının artması sebebiyle böbrekler küçülür ve fonksiyon kaybı oluşur. Devamında böbrek yetmezliği hastalığına bağlı semptomlar kendini göstermeye başlar.

Uzmanlar yalnızca koldan tansiyon ölçümü yaptırılmaması konusunda uyarıyor. Bazı doktorlara göre koldan yapılan tansiyon ölçümü neticesinde yanıltıcı sonuçlar elde edilebilir.

Bunun önüne geçmek için idrardaki protein kaçağı vasıtasıyla ölçümlerin gerçekleştirilmesi tavsiye ediliyor.

İdrardaki protein oranını ortaya koyan bu test her ne kadar çok yaygın olmasa da ülkemizin her noktasında gerçekleştirilebiliyor.

2. Aşırı kilo

Fazla kilolar böbreklerinin bünyesinde bulunan kılcal damarların üzerine basınç yapar ve idrarda protein kaçağının oluşmasına sebep olabilir. Bu sorun çoğu zaman tip 2 diyabet ya da yüksek tansiyon ile birlikte de görülebilir. Böbrek sağlığını korumak ve böbrek yetmezliği ile karşılaşma ihtimalinizi azaltmak için fazla kilolardan kurtulup damarlarınızdaki yükü azaltmalısınız.

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de böbrek yetmezliğinin en büyük ebeplerinden birisi diyabet rahatsızlığı. 2002 senesinde dünya genelinde diyabet hastalığının görülme yüzdesi %7.2 seviyesindeyken bugün bu oran ne yazık ki %12’ye çıktı.

Son derece sinsi bir rahatsızlık olan diyabet, böbreğin içerisindeki kılcal damarların zarar görmesine ve önemli hastalıkların meydana gelmesine sebep olabilir.

Böbreklerde tıkanma ve yapısal bozulma gibi başlıca sorunları beraberinde getiren diyabet, diğer organları da ciddi anlamda etkileyebiliyor.

4. Yaşlanmak

Böbrek yetmezliğinin en acı sebeplerinden bir tanesi de ne yazık ki ilerleyen yaş faktörü. Yaş ilerledikçe bedendeki damarlar da yaşlanır ve bazı fonksiyonlarda eksilmeler ve problemler meydana gelir.

Kılcal damar bakımından çok zengin bir organ olan böbrek, bedenin yaşlanması ve damarların da yavaş yavaş emekliye ayrılmasıyla yeterli faydayı sağlayamaz hale gelir.

Özellikle 60 yaşından sonra damar sertliği artar ve beraberinde böbreğin süzme işlevinde bozulmalar meydana gelir.

5. Sigara içmek

Şüphesiz sigaranın bedende zarar vermediği bir tane bile organ bulunmuyor.

Her yaştan milyonlarca insanın hayatını karartan sigara, böbrekte yer alan kılcal damarların içerisindeki kan dolaşımının yavaşlamasına sebep olur ve oksijen miktarında ciddi bir eksilmeye yol açar.

Sigara, birçok sebepten ötürü sağlığınızı koruma altına almak için bir an önce bırakmanız gereken bir alışkanlıktır.

6. Doğuştan tek böbrekli olmak

Tek böbrekli olarak doğmak büyük bir dezavantaj gibi görünse de hayat boyu gerekli özen ve dikkat gösterildiği takdirde bu durumun negatif etkileriyle karşılaşılmaz. Tek böbreğin susuz kalmamasına dikkat edilmeli, aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalıdır. Ayrıca bilinçsiz ilaç kullanımı da tek böbrekli kişilerin böbrek yetmezliği yaşamasına sebep olabilir.

7. Genetik faktörler

Her hastalıkta olduğu gibi böbrek yetmezliğinde de genetik faktörler önemli bir sebep olarak karşımıza çıkıyor. Aileden kalıtımsal olarak aktarılan bazı genler ilerleyen yaşlarda böbreklerde sorun oluşmasına sebep olabilir.

Böyle bir durumda sağlıklı yaşamaya özen göstermek dışında yapacak çok fazla şey ne yazık ki bulunmuyor.

Kalıtımsal olarak böbrek yetmezliğine sebep olan faktörler arasında küçük böbrek yapısına sahip olmak, idrar kanallarının tıkanması ile ilgili şikayetler yaşamak, böbreklerde kist meydana gelmesi gibi durumlar sayılabilir.

8. Glomerülonefrit

Bağışıklık sistemi kaynaklı bazı rahatsızlıklar için kullanılan ilaçların meydana getirdiği yan etkiler ya da hastalık sebepli enfeksiyonlar, böbrekteki antijenik yapıyı değiştirir.

Bedeni savunan mekanizmalar ise böbrekte meydana gelen bu değişimi tanımlayamaz ve organı “yabancı” olarak kodlayıp karşı atağa başlarlar.

Bu durum erken fark edilmezse böbrekler ile alakalı çok ciddi sorunlar meydana gelebilir.

9. Pyelonefrit

Pyelonefrit, idrar yoluyla böbreklere ulaşan bakterilerin neden olduğu iltihaplanmadır.

Genelde böbreklerde meydana gelen taş rahatsızlığı ya da anatomik bir problem sebebiyle karşılaşılan toplama sistemi iltihapları, ataklar şeklinde tekrarlandığı zaman böbrek yetmezliğini ortaya çıkarabilir.

Doğru bir biçimde ve zamanında tedavisi sağlanmazsa böbreğin yapısında bir küçülme oluşabilir ve hayat kalitesini yerle bir eden bir hastalığa dönüşebilir.

10. Anomaliler

Bazı kişilerde doğuştan böbrek anomalileri görülebilir. Bu durum da böbrek yetmezliği konusunda en çok karşılaşılan sebepler arasında bulunuyor. Kabaca idrarın böbreğe geri dönmesi olarak da tanımlanan bu rahatsızlık yüzünden birçok çocuk böbrek yetmezliği ile karşı karşıya kalıyor.

Vezikoüreteral reflü, yani kısaca VUR olarak da bilinen bu hastalığın erken teşhisinde tedavisi mümkün. Geç kalındığı durumda ise ergenlik çağından itibaren böbrek yetmezliği ile ilgili ciddi meseleler baş gösterebilir.

Erken teşhis için dikkat edilmesi gereken detaylar; bol bol meydana gelen idrar yolu enfeksiyonları, altına kaçırma, sebepsiz yere ateşlenme gibi belirtilerdir.

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Erken teşhis durumunda önemli müdahalelerin sağlanabildiği ve kişinin yaşam standartlarının bir nebze de olsa daha üst seviyelerde tutulabildiği böbrek yetmezliği için belirtileri iyi analiz edip en hızlı şekilde bir uzmana danışmak gerekir. “Böbrek yetmezliği nasıl anlaşılır?” sorusuna en doğru cevabı bulabilmek için her şeyden önce en yaygın olanından en seyrek görülene kadar tüm belirtiler konusunda az da olsa bilgi sahibi olmalısınız.

Böbrek yetmezliği, evrelerine göre farklı semptomlar ortaya koyabilen bir rahatsızlıktır. O yüzden hastalığı henüz yeni yeni yaşamaya başlamış bir kişi ile daha uzun süre bu rahatsızlıktan mustarip olmuş kişilerin tamamen benzer belirtiler göstermesi beklenmez.

1. İdrarda farklılık

İdrarda gözle görülür derecede meydana gelen değişiklik, böbrek yetmezliği konusunda karşılaşılan en belirgin belirtilerden biridir. Kimi durumlarda başka rahatsızlıkların da işaretçisi olabilir. 

İdrarda değişiklik genel olarak üç şekilde meydana geliyor. Bunlardan birincisi tuvalete çıkma sıklığında düzensizlikler, ikincisi idrardaki yapısal değişiklikler, üçüncüsü idrar atma esnasında bedendeki bazı değişimlerdir.

Aniden idrar sıkışıklığı yaşıyorsanız, geçmişe nazaran çok daha sık bir şekilde tuvalete gitme ihtiyacı hissediyorsanız böbrek yetmezliği için bir işaret olabilir.

Diğer yandan idrarın renginde yaşanan değişim, kanlı idrar görülmesi, tuvalet ihtiyacını giderirken çok az idrarla karşılaşılması ve dışkılama esnasında bedende bir baskı hissinin oluşması da önemli işaretler olarak kabul edilir.

2. Şişkinlik

Böbrek yetmezliğini yaşayan hastaların bedeninde fazladan sıvı birikir ve biriken sıvı kolay kolay dışarı atılamaz.

Yapısı ve işlevleri bozulan böbrekler, sağlıklı bir şekilde süzme eylemini tamamlayamadıkları için sıvıların birikmesi oldukça doğal bir durum sayılır.

Genelde bacak, bilek, ayak ve yüz gibi yerlerde bir şişkinlik hissedilir ve ilerleyen etaplarda ayakkabıların ayağa küçük geldiği konuma bile gelinebilir. 

3. Cilt sorunları

Böbreklerin fonksiyonlarını yerine getirememeye başlamasıyla birlikte kanda biriken zararlı maddelerin bedenden atılması neredeyse imkansız hale gelir.

Bu sebeple vücutta yoğun bir toksitlenme oluşur ve kaşınma, ağrı, vücudun içinden gelen rahatsızlık hissi gibi belirtiler ortaya çıkar.

Bu belirtileri yaşamanız durumunda ihmalkar davranmayarak bir uzmana başvurmalı ve gerekli desteği almalısınız.

4. Bitkinlik

Karaciğerlerinde herhangi bir sorun olmayan sağlıklı kişilerin bedeninde eritropotein ismi verilen ve kandaki oksijenin taşınmasını mümkün kılan alyuvarların oluşumunu destekleyen hormonun üretilmesi konusunda bir sorun yaşanmaz.

Ancak böbrek yetmezliği ile karşılaşıldıktan sonra bu hormon daha daha az salgılanmaya başlar. Hem beyne hem de kaslara yeterli oksijen taşınamadığı için yorgunluk ve bitkinlik hissedilir.

Bu şekilde anlamlandıramadığınız yorgun ve bitkin bir hale büründüyseniz böbrek yetmezliği konusunda şüphe duymalı ve en kısa sürede doktora görünmelisiniz.

5. Ağızda meydana gelen metalik tat

Süzme işlemini düzgün bir şekilde gerçekleştiremeyen böbrek, atıkların kanda birikmesine engel olamaz ve bedenden dışarı atılmasını gerçekleştiremez.

Kanda atıklar biriktikçe yiyeceklerin tatları değişir ve ağızda metalik bir tat hissedilir. İştahta ciddi bir azalma meydana gelir ve kilo kaybı ile karşı karşıya kalınabilir.

Bu sorun yaşanmaya başladıktan sonra yiyeceklerden eskisi gibi tat alınamaz. 

6. Mide bulantısı ile kusma

Kan içerisinde birikmiş halde bulunan atıklar, vücudun üremiye tepki vermesine sebep olabilir. Bu durumun bir sonucu olarak hasta kendini kötü hisseder ve mide bulantısı, kusma gibi sorunlar yaşayabilir. Mide boşken bile tok hissedilmesi de bu belirtinin bir sonucudur.

7. Üşümek

Hava yeteri kadar sıcak olsa bile üşüdüğünüzü hissedebilirsiniz. Böbrek yetmezliğinin en yaygın belirtilerinden biri olan üşüme, sosyal ortamlarda çevreniz tarafından da kolayca fark edilebilen, aileniz ve arkadaşlarınız tarafından anlaşılabilen bir semptom konumunda.

8. Nefes sorunları yaşamak

Merdiven çıkmaktan tutun tempolu yürüyüşe kadar önceden günlük hayatta sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilen aktiviteler esnasında nefes nefese kalınmaya başlanması böbrek yetmezliğine işaret ediyor olabilir. Böbrek yetmezliği sebebiyle vücutta normalin üzerinde sıvı bulunur ve bu sıvı akciğerde birikip nefes alışverişini zorlaştırır.

9. Konsantrasyon problemleri

Dolaşım problemleri nedeniyle kanın düzgün bir biçimde süzülememesi ve beyne yeteri kadar oksijen iletilememesi konsantrasyon güçlüklerine neden olabilir. Bu sorun ilerleyen durumlarda ufak çaplı bilinç kayıplarına kadar varabilir.

10. Bedenin yan tarafı ve bacaklarda oluşan ağrı

Böbrek rahatsızlığı yaşayan kişilerin büyük bir çoğunluğu sırtında ya da bedeninin yan tarafında şiddetli ağrılar hisseder. Birçok durumda bu ağrılar bacak bölgesine kadar ilerler ve ortaya çok acılı durumlar çıkabilir.

Böbrek Yetmezliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

“Böbrek yetmezliği öldürür mü?” hastalıkla yeni tanışan ya da bir yakınının bu hastalıktan mustarip olduğunu öğrenen insanların sık sorduğu bir soru olarak karşımıza çıkıyor.

 Erken teşhis ve uzman müdahalesi ile önemli ilerlemelerin yaşandığı böbrek yetmezliği tedavisi, organ naklinin gerektiği ve uygun organın bulunamadığı ya da hastalığın çok ilerlediği durumlarda ne yazık ki ölüm riski taşır. Ancak günümüzde tedavi imkanları geçmişe nazaran oldukça gelişti.

Organ nakli konusunda önemli bir bilinç oluştu ve hastalar az da olsa daha iyi koşullarla karşılaşmaya başladı.

1. Diyaliz

Böbrek yetmezliği diyaliz yoluyla etkileri azaltılmaya çalışılan bir hastalıktır. Diyaliz tedavisinde, işlevini yerine getiremeyen böbreklerin görevi diyaliz makinelerince görülür.

Bedende birikmiş fazla suyun ve kanda oluşmuş atık birikintisinin vücuttan atılması diyaliz yoluyla mümkün olur.

Teknoloji ile diyaliz cihazlarının kapasitesi ve işlevselliği artsa da ne yazık ki makineler tam anlamıyla bir böbreğin görevlerini tümüyle yerine getiremiyor.

2. Böbrek nakli

Diyaliz makinesinden kurtulup sağlıklı bir hayata kavuşulması için en doğru ve sağlıklı yöntemlerin başında böbrek nakli geliyor.

Nakil koşullarının iyileşmesi, organ nakli konusunda kitlesel bilincin artması, ameliyatların daha teknolojik imkanlarla gerçekleştirilmesi gibi gelişmeler ile birlikte böbrek yetmezliği tedavisinde oldukça önemli aşamalar kaydedildi.

Uygun böbreğin bulunması ve nakil için gerekli yasal ve bedensel prosedürlerin tamamlanması ile beraber risksiz bir şekilde böbrek naklinin gerçekleştirilmesi ve hastalığının etkilerinin yavaş yavaş ortadan kalkması mümkün.

Cerrahi operasyonların artık daha iyi koşullarda gerçekleşmesi sayesinde böbrek nakli bedende en az hasarla gerçekleştiriliyor ve ekstra bir durum oluşmadığı sürece hasta 1-2 gün içerisinde taburcu edilir. Taburcu olduktan çok kısa bir süre sonra günlük aktivitelerini gerçekleştirmeye kaldığı yerden devam edebilir.

3. Hemodiyaliz

Vücutta biriken kirli kanı atmak ve atık ürünleri dışarı atılma işlevini yerine getiremeyen böbreğe yardımcı olmak amacıyla fistül yoluyla kan bir makinenin içerisinde temizlenip tekrar hastaya verilir. Fistül; kanın temizlenmesi için toplardamar ve atardamarın birleştirilmesidir.

Источник: https://sebboy.com/bobrek-yetmezligi/

BÖBREK YETMEZLİĞİ TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Çocuklarda Böbrek Yetmezliği ve Diyaliz

Günümüzde birçok kişi böbrek yetmezliği sağlık sorunu ile baş etmektedir. Bu yazımızda sizlere bu sağlık sorununa sahip olan kişiler için, nasıl tedavi olunur, komplikasyonları nelerdir veya korunma yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde bu konuda bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Böbrekleriniz, kanda bulunan atık ürünleri filtre yapamaz hale geldiğinde böbrek yetmezliği ortaya çıkmaktadır. Böbrekleriniz filtreleme yeteneğini zamanla kaybeder. Bununla birlikte atıkların tehlileri birikebilir ve kanınızın kimyasal dengesi bozulabilir.

Böbrek yetmezliği sağlık sorunu, kimi durumlarda ölümcül olabilir ve sizlerin bu konuda ağır bir tedavi sürecinde olmanız gerekmektedir. Bu kapsamda ise, doktora giderek muayene olarak tedavilerinizi olmanız gerekmektedir.

 • Azalmış idrar çıkışı
 • Bacaklarınızda, ayak bileklerinizde veya ayaklarınızda şişlik nedeniyle su toplaması
 • Uyuşukluk
 • Nefes darlığı
 • Yorgunluk
 • Karışıklık
 • Bulantı
 • Şiddetli vakalarda nöbetler veya koma
 • Göğüs ağrısı

Yukarıdaki belirtilere sahipseniz, vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekmektedir.

Böbrek Yetmezliği Testleri ve Tanısı

Eğer belirtileriniz böbrek yetmezliği sorununu işaret ediyorsa, doktorunuz bu konudan emin olmak için sizlere bazı testler yaptıracaktır. Bu tanı kapsamında yapılacak olan testler ise şöyle sıralanmaktadır;

 • İdrar çıkışı ölçümleri: Bir gün içerisinde yapmış olduğunuz idrar sayısı ile doktorunuz sizlere böbrek yetmezliği tanısı koyabilmektedir.
 • İdrar testleri: İdrar tetkiki denilen bir prosedür örneği incelendiğinde, idrar üzerindeki anormallikler tespit edilerek, sorunun tanısı yapılabilmektedir. 
 • Kan testleri: Üre ve kreatinin seviyelerinin hızla yükselmesi sonucunda, böbrek yetmezliği tanısı konulabilmektedir.
 • Görüntüleme testleri: Ultrason ve bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme testleri, böbreklerdeki sorunları görmek için kullanılır.
 • Test için böbrek doku örneği çıkarılması: Bazı durumlarda, doktorunuz laboratuvar testleri ile böbrek dokusundan küçük bir örnek çıkararak böbrek biyopsisi yapabilir. 

Böbrek Yetmezliği Tedavisi Nasıl Olur?

Böbrek yetmezliği tedavisi, sahip olduğunuz ve tanısı konulan böbrek sorununa göre yapılmaktadır. Bu durumdan anlayacağınız gibi akut böbrek yetmezliği ile kronik böbrek yetmezliği tedavileri farklılıklar içermektedir. Yazımızın devamında her 2 böbrek yetmezliğinin tedavi seçeneklerini bulabilirsiniz.

Böbrek yetmezliği için kullanacak olduğunuz ilaçlar yüksek kan basıncını düşürmek için olmalıdır. Kan basıncını kontrol etmek hayati bir önem taşımaktadır. Bunun için ACE inhibitörleri ilaçları kullanılması gerekmektedir.

ACE inhibitörleri şunlardır;

 • Ramipril
 • Enalapril
 • Lizinopril
 • Perindopril

ACE inhibitörlerinin yan etkileri şunlardır;

 • Kalıcı, kuru öksürük
 • Baş dönmesi
 • Yorgunluk veya halsizlik
 • Baş ağrısı

Eğer yan etkileri sizleri önemli ölçüde rahatsız ediyorsa, ARB olarak adlandırılan alternatif ilaçları deneyebilirsiniz. Bunlar;

 • Kandesartan
 • Eprosartan
 • İrbesartan
 • Azilsartan
 • Olmesartan
 • Temisartan
 • Valsartan
 • Losartan

Bunların yanı sıra, kolesterolünüz varsa kontrol altına almanız gerekmektedir. Yine bunun için ilaçlar kullanmanız gerekmektedir. Statinler düşük kolesterol düzeyleri için kullanılan bir ilaç türüdür. Statinler, hafif yan etkilere sahiptir. Bunlar;

 • Kabızlık
 • İshal
 • Baş ağrısı
 • Karın ağrısı

2.Sıvı Miktarını Dengelemek

Böbrek yetmezliği kanınızdaki sıvı eksikliğinden kaynaklanıyorsa, doktorunuz intravenöz (IV) sıvıları önerebilir. Diğer durumlarda, böbrek yetmezliği sizlerin kollarında, bacaklarında veya ayaklarınızda su toplaması durumunda şişliklere neden olabilmektedir. Bunun için doktorunuz ilaçlar ile sizlerin vücudundaki su miktarını dengeleyebilir.

3.Kalsiyum Seviyesi

Yapılacak olan tedaviler sayesinde sizlerde, kalsiyum infüzyonu sayesinde kanınızda bulunan kalsiyum seviyelerini kontrol altına alabilirsiniz.

Ayrıca böbrek sorunu olan kişilerde D vitamini eksikliği sorunu yaşanmaktadır. Bunun için ise, yiyeceklerden ve güneşten D vitamini almanız gerekmektedir.

4.Anemi

Anemi, kırmızı kan hücrelerinin olmamasından kaynaklanan bir sağlık sorunudur. Anemi belirtileri şunlardır;

 • Yorgunluk
 • Letarji
 • Nefes darlığı (dispne)
 • Çarpıntı

Demir, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli olduğundan, böbrek hastalığı olan çoğu insana demir takviyesi verilecektir. Bu anemi tedavisi için yeterli değilse, vücudun daha fazla kırmızı kan hücreleri üretmeye yardımcı olması için eritropoetin enjeksiyonları yapılacaktır.

5.Diyaliz veya Nakil

Kanda bulunan toksinleri arındırmak için diyaliz yaptırmanız gerekmektedir. Diyaliz ile fazla toksinleri ve fazla sıvıları temizleyerek böbreklerinizin iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Diyaliz ayrıca vücutta bulunan aşırı potasyumunda yok olmasına yardımcı olacaktır.

Böbrek yetmezliği olan birçok kişi, tedavilerine ilaçlarla devam edebilmektedir. Ve ilaçlar sayesinde iyi işleyen böbreklere sahip olabilmektedirler. Ancak bazı kişilerde böbrek yetmezliği kişilerin hayatlarını tehdit ettiği için başka tedavi seçeneklerini uygulamaları gerekmektedir.

Bu nadiren gerçekleşen bir durumdur. Bu yüzden bu aşamada doktor ve ekibiyle bilinçli bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir.

6.Destekleyici Tedavi

Eğer diyaliz ya da böbrek yetmezliği için bir naklin olması sizler için uygun değilse, sizlere destekleyici tedavi sunulacaktır. Buna aynı zamanda palyatif bakım denir.

 Bu tedavinin amacı ise diyaliz veya transplantasyon kullanmadan böbrek yetmezliği belirtilerini kontrol etmektir. Bu tedavi kapsamında kişinin hem tıbbi, psikolojik ve pratik bakım içeren ve hayatının her aşamasını etkileyen bir plan yapılacaktır.

Bu durum, böbrek üniteleri ve yaşam şartlarında meydana gelecek olan değişimleri içermektedir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Özellikle yoğun bakım gerektiren ciddi bir durum
 • İlerlemiş yaş
 • Kollarda veya bacaklarda bulunan kan damarlarındaki tıkanıklıklar (periferik arter hastalığı)
 • Diyabet
 • Yüksek kan basıncı
 • Kalp yetmezliği
 • Böbrek hastalıkları
 • Karaciğer hastalıkları

Böbrek Yetmezliği Nedenleri Nelerdir?

Böbrek yetmezliği nedenleri şu başlıklar altında sıralanmaktadır;

Hipertansiyon böbreklerdeki küçük kan damarları zorlayarak hasara neden olur. Bu düzgün çalışmasını ve filtreleme işlemini engeller. Yüksek tansiyon için bilinen risk faktörleri şunlardır;

 1. Yaş (yüksek kan basıncı yakalanma riski yaşlandıkça artar)
 2. Yüksek tansiyon aile geçmişi
 3. Şişmanlık
 4. Egzersiz eksikliği
 5. Sigara içme
 6. Aşırı alkol tüketimi
 7. Yüksek miktarda tuz tüketimi
 8. Yüksek yağlı diyet
 9. Stres

Diyabet kötü bir durumda olursa, çok fazla glikoz kanınızda birikebilir. Glikoz atık ürünleriyle sıvıları süzmek için böbreklerin çalışmasını etkiler. Diyabetli olan kişiler her yıl düzenli olarak böbreklerini kontrol ettirmeleri gerekmektedir.

 1. Böbrek iltihabı
 2. Böbrek enfeksiyonu
 3. Polikistik böbrek hastalığı
 4. Anne karnında oluşan böbrek yetmezliği
 5. Uzun vadeli ve böbreğe zarar veren ilaçlar
 6. Prostat hastalığı
 7. Böbrek taşı

Böbrek Yetmezliği Komplikasyonları Nelerdir?

Böbrek yetmezliğinin potansiyel komplikasyonları şunlardır;

 • Sıvı birikmesi
 • Nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı
 • Kas güçsüzlüğü
 • Kalıcı böbrek hasarı
 • Ölüm. Böbrek yetmezliği, böbrek fonksiyonlarının kaybına ve nihayetinde ölüme yol açabilir.

Böbrek Yetmezliğinden Nasıl Korunabiliriz?

Çoğu durumda böbrek yetmezliğinin önleyemezsiniz. Ancak belirtilerin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Sigara içme

Sigara, kalp krizi ya da inme gibi kardiyovasküler sorunların riskini artırır ve varolan böbrek sorunları daha kötüye gitmesine neden olur. Sigarayı bırakmak, sizlerin genel sağlığınızı iyileştirmenize ve akciğer kanseri gibi birçok kansere yakalanma riskinizi azalmasına yardımcı olacaktır.

Diyet

Sağlıklı bir diyet, böbrek hastalığı önlemek açısından önemlidir. Kandaki kolesterol miktarını düşürmek için taze meyve ve sebzenin bol bulunduğu bir diyet programı yapınız. Kolesterol düzeyini artırmamak için doymuş yağ oranı yüksek gıdalar yemekten kaçının.

Doymuş yağ oranı yüksek gıdalar şunlardır;

 • Sosis ve et yağlı kesim etler
 • Tereyağı
 • Domuz yağı
 • Krem
 • Kek ve bisküvi
 • Hindistan cevizi yağı

Doymamış yağ oranı yüksek olan bazı gıdaları tüketmek sizlerin kolesterol düzeyini azaltmakta yardımcı olabilir. Doymamış yağ oranı yüksek gıdalar şunlardır;

 • Yağlı balık
 • Avokado
 • Kuruyemiş ve tohumlar
 • Ayçiçek yağı
 • Kolza tohumu yağı
 • Zeytinyağı

Alkol

Kan basıncınızı kontrol altında tutmak için günde sizlere önerilen alkolün üzerinde alkol tüketmeyiniz. Alkol için tavsiye edilen limitler şöyledir;

 • Günde 3-4 ünite erkekler için
 • Günde 2-3 ünite kadınlar için

Egzersiz

Düzenli egzersiz kan basıncını düşürmenize yardımcı olacaktır. En az 150 dakika orta şiddette aerobik aktivite (2 saat ve 30 dakika) ya da her hafta yapacak olduğunuz bisiklet sürme veya hızlı yürüyüş sizlere iyi gelecektir.

Ağrı kesiciler

Böbrek hastalığında, aspirin ve ibuprofen benzeri ilaçlar sizlere yardımcı olacaktır.

Tüm bu tedavi ve yaşam tarzı değişikliklerinizden sonra düzenli olarak doktora giderek böbreklerinizi kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Kişisel bakımınızı yapmanız ve düzenli bir hayata sahip olmanız ile birlikte sizlerde bu sağlık sorunu ile baş edebilirsiniz.

Источник: https://evdesifa.com/bobrek-yetmezligi-tedavisi/

Böbrek yetmezliği Konusunda Hangi Diyaliz Tedavileri Kullanılır?

Çocuklarda Böbrek Yetmezliği ve Diyaliz

Böbrek yetmezliği diyaliz işlemlerinin hangisinin seçileceği tamamen doktor tarafından seçilecektir. Bu işlemler için mutlaka en doğru doktora gidilir.

Böbrek Yetmezliğinde Diyaliz

Diyaliz işlemi

Böbrek yetmezliği hastalığında var olan diyaliz hastaların vücutlarında biriken atıkların ve sıvıların bir zar aracılığı ile işlenmesine denir. Böbrek yetmezliği diyalizi kişilerin yaşam kalitelerini yükseltmek ve sağlıklı bir yaşam geçirmelerini sağlamak adına yapılır. Diyaliz tedavisi hangi hastalara uygulanır ve yapılır;

 • Böbrek işlevlerinin % 90 oranında kaybedilmesi sonucunda
 • Tedaviye cevap vermeyen sıvı fazlalıklarında
 • Böbrek yetmezliğinden kaynaklı olarak önüne geçilmeyen kusmalarda
 • Böbrek yetmezliğinden kaynaklı olarak perikardit olanlarda
 • Böbrek yetmezliğinden kaynaklı olarak bilinç kaybı yaşayan böbrek hastası
 • Böbrek yetmezliğinden kaynaklı olarak kanama eğilimi olan hastalar diyaliz makinesi uygulaması yapılır.

Diyalize girmeden önce hastaya hazırlık aşaması yapılır. Hasta olan kişinin kanı alınır ve bu kanın alınarak makineye verilmesi için oldukça büyük bir damar yolu açılması gerekmektedir. Bundan dolayı hasta olan kişilerin toplardamarı ile atardamarı cerrahi işlemler ile birleştirilmelidir. Bu işleme Arterio-Venöz Fistül adı verilir.

Acil şekilde diyaliz uygulaması yapılacaksa damar içinde kateterizasyon uygulaması yapılır. Diyalize girecek olan hastalar diyaliz merkezlerinden yardım alabilir. Özel hastaneler ve özel diyaliz merkezlerinde diyaliz fiyatları araştırılmalıdır. Aksi olan durumlarda oldukça yüksek meblağlar ile karşılaşmak mümkündür.

Böbrek yetmezliği tanısının koyulabilmesi için;

 • İdrar testi yapılmalıdır. Bu testte şeker ve protein tespiti yapılır.
 • 24 saatlik idrar testinde protein kaybı tespiti yapılır.
 • İdrar kültüründe idrar yolu iltihaplanmasına bakılır.
 • Kan testi yapılır. Bu testte fosfor, kalsiyum, potasyum, sodyum, kreatin ve üre düzeylerine bakılır.
 • Damar yolundan verilecek olan boyalı ilaçlar ile idrar yollarının görüntülenmesi sağlanır.
 • Ultrason ile böbrek ve idrar yolların görüntülenmesi sağlanır.
 • Böbreklerden alınacak olan doku parçası ile biyopsi yapılır ve ne olduğunun tespiti yapılır.

Kaç Tür Diyaliz Tedavisi Vardır?

 • Hemodiyaliz tedavisi
 • Periton tedavisi

Hemodiyaliz; bu tedavi ilk defa 1911 senesinde doktor olan Kolff tarafından ortaya çıkartılmıştır. Özel olarak hazırlanmış olan membran yardımı ile hastanın kanından cihazlar aracılığı ile temizlenmesi işlemi yapılmıştır.

Hemodiyaliz işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için kesinlikle kan akışının sağlanması gerekmektedir. Aksi durumda sıkıntılar olur. Kan akımının sağlanmasının ardından mebran ile hemodiyaliz cihazının olması da gerekir. Kan akışının sağlanması içinde hasta olan kişilerin toplar ve atar damarları arasında arteriyovenöz fistül oluşturulması gerekmektedir.

Yani hasta olan kişilerin toplardamarına kateter konması gerekir.

Hemodiyaliz tedavisi gören hastaların hastalık şiddetine ve çıkartmış olduğu idrar düzeyine bağlı olarak haftalık olarak 3 kez ve 6 saat boyunca bu uygulama yapılır.

Hasta hemodiyalize girmezse ya da yeterli düzeyde bu tedavi uygulanmazsa yaşamsal anlamda riskler oluşabilir. Hatta ölüm ile sonuçlanan durumlar ortaya çıkabilir. Bu tedavi hemodiyaliz ünitelerinde ya da hastanede uygulanmalıdır.

Uygun olan cihazlar ve ekipmanlar yardımı ile evlerde de uygulama yapılabilir.

Ülkemizde 15 bin daha fazla hemodiyaliz hastası bulunmaktadır. Hemodiyaliz işlemlerinin nasıl yapılacağı konusunda doktorunuzdan yardım almanız gerekir.

Periton Diyalizi Nedir?

Periton insan vücudunda bulunan karın boşluğunda yer alan organların çevresindeki zar için kullanılabilecek olan terimdir. Periton diyaliz uygulamasında periton mebran kullanılması yapılmaktadır.

1923 senesinde ilk kez Ganter tarafından uygulanmıştır. Hasta olan kişilerin fiziksel yapılarına göre özel olan solüsyonlar karın boşluklarından verilir.

Hastanın vücuduna verilecek olan solüsyon 6 saat bekletildikten sonra tekrardan hazırlanacak olan solüsyon ile değiştirilir.

Bu süre zarfında kanda yer alan aşırı sıvı ve üre solüsyonun içine geçecektir. Periton diyaliz işlemleri gün içinde 5 kez uygulanmalıdır. Bu uygulamanın gerçekleştirilmesi için 3 tane etkene ihtiyaç bulunur.

Bunlar; karın kısmına yerleştirilecek olan kateter, hastaya uygun olan sıvı, katerer ile diyaliz sıvısı arasında oluşturulacak olan bağlantı sistemidir.

Periton diyalizin nasıl yapılacağı konusunda doktorunuzdan yardım almanız gerekir.

(2 oy, ortalama: 4,00en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/bobrek-yetmezligi/bobrek-yetmezligi-diyaliz

Çocuklarda Kronik Böbrek Yetmezliği Nedenleri Ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Çocuklarda Böbrek Yetmezliği ve Diyaliz

Çocuklukta kronik böbrek yetmezliği (KBY) yetişkinler kadar sık rastlanmasa da görülme sıklığı dünya genelinde gittikçe artış gösteren ve hastalığın hem kendisi hemde neden olduğu diğer sorunlar nedeni ile çocukların geleceklerini etkileyen, tedavisi uzun, zor ve maliyeti yüksek bir sağlık sorunudur.

Yeni doğan dönemindekronik böbrek yetmezliği genellikle konjenital (doğumsal) nedenlerden kaynaklanır. Geri dönüşümü olmayan böbrek hasarı çoğunlukla doğumdan önce oluşmuştur. Bebeklerde edinsel kronik böbrek yetmezliği çok nadir görülür.

Bebeğin anne karnında ki 5-6 aylık döneminde gerçekleşen hasar çok şiddetli olur ise anne karnındaki bebeğin böbrekleri tekrar normal fonksiyonunu kazanamayabilir.

Yaşamın ilk iki yılında yani çocuğun 2 yaşına kadar olan dönemde kronik böbrek yetmezliği görülme sıklığı yılda milyonda 0.31 vakadır.

Çocuklarda ve bebeklerde kronik böbrek yetmezliği nedenleri

Bebeklerde ve süt çocukluğu döneminde kronik böbrek yetmezliğinin en sık nedeni böbrek hipoplazi / displazisidir.

Böbrek hipodisplazisi genellikle posterior üretral valv (PUV) ve bilateral vezikoüretral reflü (VUR), otozomal resesif polikistik böbrek hastalığı gibi doğumsal ve edinsel üropatilere ikincil olarak gelişir.

Renal arteriyel venöz obstrüksiyon, renal kortikal nekroza neden olarak yeni doğan döneminde böbrek yetersizliği ile seyredebilir. İndometasin gibi non-steroidal anti-enflamatuar gibi ilaçlarda yeni doğan dönemi böbrek yetersizliğine yol açabilir.

Ayrıca hamilelik döneminde kullanılan selektif-COX-2 inhibitörü olan nimesülid kullanımının da fetüste geri dönüşümsüz böbrek hasarı yaptığı ve yeni doğan döneminden itibaren kronik böbrek yetmezliği ile seyrettiği gösterilmiştir.

Bilateral Wlms tümörü süt çocuklarında görülebilen diğer bir nadir kronik böbrek yetmezliği nedenidir.

Kronik böbrek yetmezliği genellikle 5 yaş altı çocuklarda doğumsal hpoplazi, displazi ve ostrüksiyon gibi nedenlerden, 5 yaş üzeri çocuklarda ise edinsel glomeruler hastalıklardan kaynaklanır.

Çocuklarda kronik böbrek yetmezliği belirtileri

Çocuklarda hızla ilerleyen böbrek yetmezliği belirtilerinde, idrar miktarında azalma, solukluk, iştahsızlık, kilo alamama, kusma, yüzde ve bacaklarda şişme ne nefes darlığı ortaya çıkar.

Uzun süren ve sinsi ilerleyen böbrek yetmezliği belirtilerinde ise ilk dönemlerde bol idrar yapma, çocuğun geceleri birkaç kez idrar yapması, büyüme geriliği, kemik gelişiminin bozulması, anormal diş gelişimi, kemiklerde eğrilme, halsizlik, iştahsızlık ve solukluk gibi belirtiler ile seyreder.

Çocuklarda kronik böbrek yetmezliği klinik bulguları

Yeni doğan döneminde genellikle kan değerinde kreatinin yüksekliğinin yanı sıra bebekte kilo alamama, kanda potasyum miktarının aşırı artmış olması, kanda ürik asit yükselmesi, kan kalsiyum seviyesinin normalin altında olması ve bikarbonat düşüklüğü ile birlikte metabolik asidoz gibi böbrek yetersizliğinin tipik biyokimyasal değişiklikleri görülür.

Belirtiler hastalığa özgü olmadığı için, haftalar ya da aylar süresince kronik böbrek yetmezliği gözden kaçabilir. Çocuğun büyümesi ve gelişmesi bu dönemlerde ciddi derecede etkilenir.

Bu nedenle yeterli kilo alamayan yeni doğan ve süt çocuklarında böbrek fonksiyon testleri mutlaka yapılmalıdır. Böbrek displazisi olan yeni doğanların genelinde idrar sodyum atılımı fazla olduğu için yeterli takviye yapılmaz ise elektrolit dengesizliği gelişebilir.

Hipertansiyon, natriürezisi olan yeni doğanlarda daha az sıklıkta görülür.

Çocuklarda kronik böbrek yetmezliği tedavisi

Pediatrik nefrologlar son dönem böbrek yetmezliğindeki yeni doğan ve süt çocuklarının tedavisi için yıllarca bir kararsızlık içinde kalmışlardır.

Bu bebek ve çocukların tedavisinin yapılıp yapılmaması konusunda yıllarca tartışılmış ve helen tartışılmaktadır.

Son dönem böbrek yetmezliği olan bebek ve süt çocuklarının tedavisinde esas amaç destek tedavisini özellikle beslenme ve elektrolit bozukluklarının yeterli seviyede düzenlenmesi ve diyaliz ve nakil sürecini geciktirmektir.

Son dönem böbrek yetmezliği olan süt çocuklarında maksimum destek tedavisi ile yeterli büyüme ve gelişmenin sağlaması erken dönem böbrek nakli fırsatı sağladığı için de önemlidir. Bu çocuklarda yeterli ve yoğun beslenme ile gelişme geriliği önlenebilir.

Bu çocuklarda beslenme tedavisinin yanı sıra eksik olan elektrolitlerin dengesinin sağlanması, büyüme hormonu tedavisi ve gereken durumlarda diyaliz tedavisi gibi tedavi yöntemleri de uygulanır.

Çocuklardaki kronik böbrek yetmezliği tedavisinde çocuk doktoru, nefrolog ve ailenin birlikte hareket etmesi ve bu çocukların takibinin ve tedavisinin düzenli sağlanması oldukça önemlidir.

Kronik böbrek yetmezliği olan çocuğun beslenmesi

Kronik böbrek yetmezliği olan çocuklarda beslenmeye dikkat etmek oldukça önemlidir.

Bu çocukların büyümesi ve gelişmesi için besin öğelerinin dikkatli ve düzenli verilmesi önemli olur iken, bir taraftan da çocuğun böbrekleri çalışmadığı için vücutta biriken zararlı maddelerin atılamaması söz konusu olduğundan çocuğun beslenmesinde bazı kısıtlamalar gerekir. Bu dengeyi sağlamak çok ama çok önemlidir.

Diyalize giren çocukların diyaliz tedavisi sırasında yediklerine dikkat edilmesi gerekir. Bazı yiyeceklerde kısıtlama yapılır. Örneğin, ağızdan alınan sıvılar, tuzlu yiyecekler, fosfor içeriği ve potasyum içeriği yüksek yiyeceklerde kısıtlama yapılır.

Kronik böbrek hastası çocuklarda diyaliz tedavisi uygulanır mı?

Kronik böbrek yetmezliği olan çocuklarda kesin tedavi yöntemi böbrek naklidir. Fakat uygun organ bulunana kadar bu çocuklarda gerekir ise diyaliz tedavisi uygulanır.

Diyaliz tedavisi yapay böbrek görevi gören bir cihazdır ve kanı temizler. Diyaliz tedavisi çocuklarda da uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. İki tip diyaliz tedavisi vardır ve bu yöntemler hemodiyaliz ve periton diyaliz yöntemleridir.

Çocuk için hangi diyaliz tedavisi uygun ise o diyaliz yöntemi uygulanır.

Böbrek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/cocuklarda-kronik-bobrek-yetmezligi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.