Çocuklarda Boyun Eğrilikleri Neden Olur?

Boyun Eğriliği Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda Boyun Eğrilikleri Neden Olur?

Boyun Eğriliği Nedenleri ve Tedavisi – https://www.sagliklimiyim.com/boyun-egriligi-nedenleri-ve-tedavisi/

Aniden ortaya çıkan boyun eğriliği genellikle kas problemleri ile açıklanmaktadır, sıcak uygulama ve ilaç kullanımı gibi tedavilerle giderilebilir. Doğuştan gelen boyun eğriliğinde ise cerrahi müdahale gerekli olabilmektedir.

Boyun Eğriliği Neden Olur?

Tortikolis genellikle bebeklik döneminde ortaya çıkan bir durumdur. Başlıca sebepleri şunlardır:

 • Genetik nedenler veya doğum esnasında karşılaşılan problemler (bebeklerde görülen boyun eğriliğinin en yaygın nedenidir)
 • Servikal distoni: Nedeni net değildir, genetik bozukluklardan kaynaklandığı düşünülüyor. 31-50 yaşları arasında ortaya çıkar.
 • Omurgaya, boyun kaslarına veya başa darbe almak
 • Boyundaki lenf bezlerinin şişmesine neden olan iltihaplı hastalıklar (sinüs, çene, diş, mastoid kemik, kafatası, kulak iltihapları böyle bir sonuca götürebilir)
 • Nadiren omurga romatizması, damar problemleri, doku yaralanmaları ve tümörler
 • Ketamin, kokain gibi uyuşturucu madde kullanımı ile birlikte kas kontrolünün kaybolması
 • Klippel-Fail hastalığı: Genetik bir sorundur. Omurgadaki kemik gelişimi sorunlarından kaynaklanır. Bebeklerde duyma ve görme sorunlarına da neden olabilir.

Köprücük kemiği ile kafatasını bağlayan boynun iki yanındaki kas veya ensede bulunan kaslar aşağıdaki nedenlerle gerilirse (veya spazma uğrarsa) boyun eğriliğine neden olabilir:

 • Aşırı boyun ve baş egzersizi yapmak
 • Boyun kaslarını hareket kapasitelerinin üzerinde germek
 • Başın uzun süre aynı pozisyonda kalması (uzun süreli telefon görüşmesi yapmak gibi nedenlerle)
 • Aşırı su kaybı
 • Elektrolit dengesizlikleri
 • Nadiren damar tıkanıklığı (aterosklerosis)

3) Kas Tümörü

Boynun iki yanında bulunan (sternokleidomastoid) kasın herhangi birinde görülen kist veya tümör oluşumu boyun eğriliğine yol açabilir. Genellikle iki veya üç haftalık bebeklerde ortaya çıkar. Çoğu zaman kas üzerinde gözle görülür şişkinliğe yol açar.

Omurgadan omuzlara, kollara ve ellere dağılan; bu bölgelerden beyine sinyal taşıyan sinir ağında oluşabilecek yaralanmalar boyun eğriliğine neden olabilir.

 • Hafif vakalar spor yaralanmaları ile ortaya çıkabilir.
 • Ciddi olan yaralanmalara en çok motosiklet kazaları neden olmaktadır.

Boyun Eğriliği Tedavisi

Boyun kaslarınızı açmak, rahatlatmak ve yumuşatmak; kas gerilmesi, krampı veya spazmından kaynaklanan boyun eğriliklerini tedavi edecektir. Bu amaçla;

 • Susuz kalmayın.
 • Egzersiz ve ağır iş öncesinde ısının.
 • Sorunlu olan boyun kasını hafifçe esnetin.
 • Sıcak uygulama yapın.
 • Hafif masajlar iyi gelecektir.
 • İbuprofen gibi iltihap giderici ağrı kesiciler alabilir, kas gevşetici ilaç ve kremler kullanabilirsiniz.
 • Şiddetli vakalarda boyunluk kullanımı gerekli olabilir.

2) Distoni Tedavisi

Distoni (istem dışı kas hareketi) tedavisi için aşağıdaki ilaçlar kullanılmaktadır. Her biri farklı boyun eğriliği vakası için önerilir, sizin için en uygun olanını doktorunuza veya eczacınıza danışarak alınız:

 • Parkinson ilaçları: triheksifenidil HCI,benzotropin mesylate
 • Kas gevşeticiler: diazepam, baklofen
 • Dopamin seviyesini düzenleyen ilaçlar: levodopa, reserpine
 • Nöbet önleyici ilaçlar: karbamazepin

3) Cerrahi Müdahale

İleri seviyede olan veya doğuştan gelen bazı boyun eğriliği vakalarında cerrahi müdahale gerekli olabilir. Vakaya göre aşağıdaki amaçların herhangi biri için cerrahi operasyon uygulanabilir:

 • Anormal kaynamış bir omuru eritip açmak
 • Boyun kasını uzatmak
 • Sinir ağını kesmek, kas kısaltmak
 • Tümör almak
 • Sinirlerden gelen sinyalleri kesmek için derin beyin uyarımı yapmak (şiddetli servikal distoni vakalarında ihtiyaç duyulabilir)

“,”author”:null,”date_published”:null,”lead_image_url”:null,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”http://sagliklimiyimcom.blogspot.com/2018/07/boyun-egriligi-nedenleri-ve-tedavisi.html”,”domain”:”sagliklimiyimcom.blogspot.com”,”excerpt”:”Sagliklimiyim.Com Ne Kadar Saglikliyim”,”word_count”:400,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: http://sagliklimiyimcom.blogspot.com/2018/07/boyun-egriligi-nedenleri-ve-tedavisi.html

Boyun Eğriliği (Tortikolis) Nedir? Boyun Eğriliğinin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Boyun Eğrilikleri Neden Olur?

Anne ve babaları bilinçlendirmek istememizin sebebi bir aylık bebeğimizde bu hastalığın görülmesi ve yaşadığımız sürecin tüm kadınlarımıza örnek olmasını istememizdir.

Boyun eğriliği nedir?  Eskiden bir hastalık olarak görülmeyen, kendiliğinden geçeceğine inanılan bir durum olarak görülmekteydi.

Boyun eğriliği eğer tedavisi iyi yapılmazsa zamanla omurgada kalıcı duruş bozukluklarına, yüzde ve başta şekil bozukluklarının kalıcı olmasına neden olduğu anlaşılmıştır.

Tıp dilinde tortikollis anlamına gelen bir kas rahatsızlığıdır. Kasın boyunun anne karnındaki yatışa bağlı kısa kalması ya da zor ve uzamış doğum sonucunda bebeğin boynunun gerilmesi sonucunda kasın içine bir kanama olmasıyla bir kitle oluştuğu düşünülmektedir.

Bebek başını sürekli aynı yöne doğru eğmekte diğer tarafa doğru çevirmektedir. Farklı bir yöne çevrilmek istendiği zaman ağlayarak dönmek istemez. Anne bebeğin başını diğer tarafa doğru çevirse de bebek kısa süre sonra yine ısrarla diğer tarafa döner. Bebeklerde boyun eğriliği için annelerin daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Boyun eğriliğinin çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar:

 1. Pozisyonel Tortikolis:  Anne karnında duruşa bağlı hafif eğrilik. 1-2 ay içinde fizyoterapiyle geçer.
 2. Konjenital Musküler Tortikolis (Kitle Yok): Kas kısadır, ancak kitle yoktur. Fizyoterapi ile 3-5 ay içinde geçer.
 3. Konjenital Musküler Tortikolis (Kitle Var): Kas kısadır ve kas içinde kitle vardır. Fizyoterapi ile 5-12 ay içinde geçer.

Ayrıca görme problemleri, boğaz ve geniz ile ilgili iltihabik hastalıklar, Tüberküloz, kas iltihaplanması gibi nedenler de boynun eğri tutulmasına neden olacağı için bebeğin boynunun eğri tutulduğu tüm durumlarda çocuk hekimine başvurmak gerekir.

Bebeklerde Görülen Boyun Eğriliği Belirtileri Nelerdir?

Boyun eğriliği belirtileri şunlardır:

 • Bebeklerin başı diğer tarafa çevirmeye çalışınca ağlaması
 • Boynun hep bir olmayan yönde tutulması
 • Kasın kısa tarafa dokunulduğunda ya da boyun çevrilmeye çalışıldığında tepki
 • Uyumada sıkıntılar ve hep tek tarafa dönük uyuma

Boyun Eğriliğinin Nedenleri Nelerdir?

Boyuneğriliğinin nedenleri şunlardır:

 1. Bebeğin anne karnında yanlış yatış pozisyonu
 2. Genetik yapı
 3. Doğum esnasında meydana gelen sorunlar (Bebeğin ters gelmesi)
 4. Göz kusurları
 5. Kulak iltihabı

Boyun Eğriliği Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde boyun eğriliği tedavisi yetişkinlere göre daha kısa sürmektedir. Teşhisi cerrah, fizyoterapist  ya da nörologlar tarafından yapılan fizik muayene ve gerekirse kasın içini görüntüleyen bir ultrason çekimi ile konur. Bebekler için boyun eğriliğinin tek tedavisi Fizyoterapidir.

Tedaviyi çocuk fizyoterapisti aileye öğretir. Aile evde bu egzersizleri belirli aralıkta ve sayıda bebeğine uygular.  Fizyoterapist, kas kısalığı olan tarafı geren diğer tarafı çalıştıran egzersizleri önerir. Bizim oğlumuza önerilen örnek tedavi programı şu şekildedir.

Boyun eğriliği için egzersizler şu şekilde yapılmaktadır:

 • Düz bir zemin bulunur. Kasın içinde kitle varsa bulunarak kasın üzerine yavaşça masaj yapılmalıdır. ( 5 dakika)
 • Boyun kası kısa tarafta açılır. Burnun size bakması önemlidir. (Her harekette 10’a kadar sayılır. Her seferinde 15 defa yapılır. 10 X 15 = 150 defa)
 • Boyun kası kısa olduğu tarafa çevrilerek yanak düz zemine değdirilir. ( Her harekette 10’a kadar sayılır. Her seferinde 5 defa yapılır. 10 X 5 = 50 defa)

Boyun egzersizleri günde 5 defa uygulanmaktadır. Bu tedavi 6 ay süresince yapılmaktadır. Geçtikten sonra koruyucu amaçlı egzersizlere devam edilmektedir. (Bu arada bizim tortikollis sorunumuz 3 ayda geçti. 1 ay da koruyucu amaçlı yaptık.

) Boyun eğriliği ameliyatı 6 ay boyunca çözüm elde edilmez ise yapılmaktadır. Bu ameliyattan sonra 6 hafta süresince çocuğu dönemediği tarafa döndüren bir ortez takılmaktadır. Ameliyattan sonra yine fizyoterapistlerin verdiği egzersizlerin yapılmasına devam edilmektedir.

Önemle belirtilmesi gereken 3 konu bulunmaktadır:

 1. Boyun eğriliği erken teşhis ve tedavi edilmezse yüz simetrisi bozulmaktadır.
 2. Kasın kısa olduğu tarafta bulunan kol ve bacaklar daha az hareket etmektedir.
 3. Cerrahlar ya da doktorlar, hastalara boynun iki tarafına yönelik egzersizler yaptırmaktadır. Bu yanlış olup asıl tedavi için çocuk fizyoterapisti ile tedavi programını düzenlemek gerekmektedir.

Источник: https://www.kadinja.com/boyun-egriligi/

Boyun Eğriliği Nedenleri ve Tedavisi (Tortikollis Nedir?) – Sağlık Ocağım .NET

Çocuklarda Boyun Eğrilikleri Neden Olur?

Boyun eğriliği, eğri boyun veya tortikollis, başın aynı taraf omzuna doğru yatması ve çenenin karşı taraf omzuna doğru yaklaşacak biçimde başın, düşey ekseni etrafında dönmesi sonucu meydana çıkan görünüme tortikollis (eğri boyun hastalığı) denir. Kulak, bozulup düzelmeyen kas tarafına eğilir ve çene ise ters yönde uzanır.

Eğri boyun (Tortikollis) nedenleri

Boyun eğriliği bir çok farklı durumun bulgusu olabilir. En sık nedenler, doğumsal (konjenital) anne karnında bebeğin anormal boyun pozisyonu ve zor doğum gibi problemler, travmalar ve enfeksiyonlar olarak bilinmektedir.

Eğri boyun hastalığında baş ve boyun eğik, dönme ve bükülme halindedir. Genellikle tek tarafın diğer taraftan daha baskın olduğu SCM (sternokleidomastoid) kası, trapezius ve diğer boyun kaslarının spazmı başın dönmesine neden olur.

Görülme sıklığı, konjenital musküler tortikollis yeni doğanların % 0,4’ten daha az oranda görülür.

Konjenital (doğumsal) olmayan, erişkinlerde musküler tortikollisin başlama yaşı yaklaşık 40 yaşları civarıdır ve kadınlarda erkeklerden iki kat daha fazla görülür ve kadınlarda 30-60 yaşları arasında daha çok bu soruna rastlanır.

Eğri boyun (Tortikollis) tipleri

Kas spazmına bağlı tortikollis (boyun tutulması) : Tortikollisin en yaygın tipidir ve hiç bir tahrik olmadan gece boyu gelişir. Kendini sınırlar ve belirtiler bir iki hafta içinde geriler.

Servikal spinal tortikollis : Kırığa bağlı eklemlerin yaralanmaları, kısmen çıkması (eklemlerin yüzeylerinin tam olarak ayrılmaması) ve yerinden oynaması, enfeksiyonlar, kireçlenmeler, tümörler, skar dokusu (travmalarda oluşan yaraları kapatan doku) veya atlantoaksiyal (birinci ve ikinci boyun omuru arasındaki eklem) bölgesinde bağ gevşekliği (ligamantöz laksite) ile ilgili olabilir.

İnflamatuar tortikollis : Miyozitler (kas iltihabı), lenfadenitler (lenf düğümü iltihabı) veya tüberküloz gibi inflamatuar (iltihabi) süreçler kas hasarına neden olabilir.

İnfeksiyöz tortikollis : Geniz ve boğaz (nazofarengeal) bölge apseleri, ağız ve burun boşlukları ve gırtlak ve yemek borusu arasındaki boşluk (retrofarengeal) bölge apseleri, boyun lenf bezlerinin şişmesi, bademciklerin iltihabı ve sinüzitler gibi yumuşak doku enfeksiyonları tarafından oluşabilir ve aynı zamanda tortikollis travmaya bağlı enfeksiyonlar nedeni ile de oluşabilir.

Eğri boyun (Tortikollis) teşhisi

Eğri boyun teşhisi

Tortikollis tanısını koymak için, doktor muayenesinde öncelikle hastanın hikayesi dinlenir ve iyi bir fizik muayene yapılır. Hastanın başı bir tarafa doğru döndüğü gibi, çenesi de karşı omuza döner. SCM, trapezius ve diğer boyun kaslarının aralıklı olarak, ağrılı spazmı görülebilir. Belirtiler ayakta durma, yürüme ve stresli durumlar ile daha da kötüye gidebilir.

Doğumsal tortikolliste ilk bulgu, bebeklerin % 60’ında boyunda SCM (sternokleidomastoid) kasının üzerinde sert kitle bulunur. SCM kasının genişlemiş ve gergin hali olabilir. Genellikle doğumda boyun muayenesi yapılır. Zaman içerisinde şişlik olan kısma doğru boyun hareketleri kısıtlanır. Bu bulguların yanı sıra görüntüleme yöntemleri kullanılır.

Pozitron emisyon tomografisi (CT) veya manyetik rezonans (MR) görüntüleme yöntemleri, retrofarengeal apse ya da boyun kitlelerinde kullanılır.

EMG (elektromiyografi) testi, kas ve sinir bozukluklarını belirlemede kullanılır.

Tortikolis şüphesinde gecikmeden ortopedi ve travmatoloji, fizik tedavi rehabilitasyon veya çocuk cerrahisi uzmanlarınca değerlendirme yapılması gereklidir.

Eğri boyun (Tortikollis) hastalığı tedavisi

Sebebi belli olmayan kas spazmlı tortikollisin tedavisinde, ilaç tedavileri ve lokal intramusküler botoks enjeksiyonu kullanılır.

Doğumsal musküler tortikollis tanısı konur konmaz pasif germe egzersizlerine hemen başlanır.

Bebek, sırt üstü sert bir zemine yatırılır ve egzersizin ilk aşamasında normal olan tarafın kulağı o taraf omzuna değecek şekilde boyun lateral fleksiyona zorlanır.

İkinci aşamada çene gergin (kontrakte) taraftaki omuza yaklaşacak biçimde, baş düşey ekseni etrafında döndürülür.

Üçüncü aşamada baş geride (ekstansiyonda da) tutulurken, boyuna lateral fleksiyon ve rotasyon zorlamaları beraber uygulanır.

Her hareketin sonunda beşe kadar sayılarak kas gergin durumda tutulur ve her hareket en az yirmişer defa tekrarlanır. Bu egzersizler fizik tedavi bölümünde veya fizyoterapist eşliğinde doktorun önerdiği şekilde aile tarafından dikkatlice uygulanır.

Bu seans günde 4-6 defa tekrarlanır. Bu esnada gövde ve özellikle de kontrakte taraf omuzu diğer el yardımıyla sabit tutulur. Bu egzersizler sakin ve nazikçe yapılır ve dikkatli yapılmaz ise kas yırtılması meydana gelebilir. Egzersizlerin, çocuk uyurken veya beslenme öncesi yapılması tavsiye edilir. Egzersizleri yaparken çocuk zorlanmamalı ve yorulmamalıdır.

Tortikollis ameliyat ile tedavi edilir mi?

Koruyucu tedavinin en az 6 ay sürmesine rağmen, yanıt vermeyen olgularda bir yaşından sonra cerrahi girişim uygulanır. Bu çocuklarda ameliyat sonrası özel yapım yakalık 6 hafta süresince kullanılır. Ameliyat sonrası bir yıl boyunca pasif ve aktif egzersizlere devam edilir.

Cerrahi tedavi ile boyun hareketlerindeki kısıtlılık ortadan kalkar. Fakat, belli bir yaştan sonra yapılan ameliyatlardan sonra yüzdeki asimetrinin belli bir miktarı kalıcı olabilir.

Ayrıca omurlar da boyundaki eğriliğe uyum sağladığı için, belli bir yaştan sonra boyundaki eğrilik tam olarak düzelmez. Hastanın bu gerçeği bilmesi gereklidir.

Bu nedenle çocuklarda veya erişkinlerde boyun eğriliği şüphesinde geciktirmeden araştırılması önemlidir.

Bu Konu İle İlgili Forumdaki Sorular

 1. Doğuştan boyun eğriliği
 2. Çocukluktan gelme boyun eğriliği ve…

Источник: https://www.saglikocagim.net/tortikollis-boyun-egriligi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.