Çocuklarda Da Diş Taşı Oluşuyor

Cocuklarda Dis Gicirdatma

Çocuklarda Da Diş Taşı Oluşuyor

Cocuklarda Dis Gicirdatma Çocuklarda Uykuda Diş Gıcırdatma – Bu makaledeki notlar: çocuklarda diş gıcırdatma cocuklarda dis gicirdatma..

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Bir Hastalıkmı???

Diş çıkarma ve dişlerini forma sokma çağındaki bir çocuk için bu durum oldukça normal ve endişelenecek bir tarafı yok.

Bazı çocuklar uyurken dişlerini gıcırdatırlar. 2-2.5 yaş (son süt dişleri bu dönemde çıkar) ve 9-12 yaş arası (son kalıcı dişlerin çıkış dönemi) diş gıcırdatma sorununa en yatkın çağları oluştururlar.

Çocuk süt dişlerini tamamladığında ya da kalıcı dişleri bir sıra haline geldiğinde diş gıcırdatma huyundan vazgeçecektir. Diş gıcırdatmanın, bebeğinizin dişlerine fazla bir zararı yoktur.

Ancak çocuğunuz, kalıcı dişleri çıktığı halde bu alışkanlığını devam ettiriyorsa, dişçiyle görüşmelisiniz. Bunun arkasında düzgün olmayan dişlerin yarattığı bir kompleks ya da stres olabilir

Diş Gıcırdatmanın Sebebleri

İnsanlar istemli olarak dişlerini gıcırdatabilirler, fakat daha çok sinir, gerilim ve korkuya bağlı olarak ortaya çıkar.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, gıcırdatmanın gece olmasının iki bakımdan önemli olduğunu vurguluyor. Birincisi, uyku sırasında gıcırdatmanın kontrol edilmesinin mümkün olmaması, ikincisi ise, uyku sırasındaki gıcırdatmanın şiddetinin daha fazla olmasıdır.
DİŞ GICIRDATMA HER ZAMAN MASUM DEĞİLDİR

Diş gıcırdatma, şiddetli olmadığı zaman dişlere herhangi bir zarar vermez, ama aşırı olduğunda çeşitli olumsuzluklar ortaya çıkar. Bunların başında dişlerde yıpranma, hassasiyet ve ağrılara neden olabilir.

Gıcırdatma sürekli ve şiddetli ise diş minelerinde hasar ve hatta ileri durumlarda diş boylarında kısalma meydana gelir. Dolguların düşmesine ya da zarar görmesine yol açabilir. Diş etlerinde hassasiyet ve kanamalar görülebilir.

Bazı kişilerde, çene kaslarında gerginlik, yorgunluk, baş ağrısı yapabilir. Ayrıca gıcırtı sesi o ortamda bulunan kişileri rahatsız eder, uykusunu bozar.

DİŞ GICIRDATMANIN NEDENLERİ

Diş gıcırdatmanın kesin nedeni belli değildir, fakat çoğu zaman stres, korku gibi psikolojik faktörlerin etkisiyle ortaya çıktığı sanılır. Bazı kişilerde çene yapısındaki bozuklukların ve alt ve üst dişlerin birbiriyle uyumlu olmamasının rolü olabilir. Anne veya babalarında diş gıcırdatma olan çocuklarda bu alışkanlık daha fazla görülür.

Bruksizm, bazen ağır beyin travmalarından sonra ya da yüzü ilgilendiren nöromusküler hastalıklarda da gelişebilir. Depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak da karşımıza çıkabilir.

Diş gıcırdatanların çoğunun aynı zamanda horlamaları da vardır ve bunlar Uykuda Solunum Durması Sendromu’ na adaydırlar.

Kahve, kola gibi kafeinli içecekler, alkol ve sigara içilmesi diş gıcırdatma için risk faktörü olarak kabul edilir.

DİŞ GICIRDATMA ALLERJİNİN DE BELİRTİSİ OLABİLİR

Son yıllarda yapılan araştırmalar, diş gıcırdatmanın allerjik çocuklarda üç misli daha fazla görüldüğünü göstermektedir. Gıcırdatma, saman nezlesi, sinüzit, burun kemiği eğriliği, burun polipleri olanlarda daha fazladır. Bunlar genellikle geceleri ağzı açık yatan, horlayan ve salyaları akan çocuklardır. Bu çocuklarda kulak ağrısı ve kulak iltihaplarına da çok sık rastlanır.

Allerjik çocuklardaki diş gıcırdatmalarının, Östaki Borusu’ nun mukozasındaki ödemden dolayı orta kulakta negatif basınç oluşumuna bağlı bir refleks olarak geliştiği düşünülmektedir.

TEDAVİ

Öncelikle, bruksizme neden olan beyin travması, allerji? gibi esas hastalık tedavi edilmelidir. Dişlerdeki bir bozukluğa bağlı olan gıcırdatmalarda gerekli düzeltmeler yapılmalıdır.

Dişlerinde harabiyet gelişen hastalar, uyku sırasında dişlerin birbirlerine sürtünmelerini önleyecek ağız içi protezlerden yararlanılabilirler. Stresi olanlarda psikiyatristlerden yardım istenmelidir. Alkol, kahve ve sigara içilmesi önlenmelidir.

Depresyon ilaçlarına bağlı diş gıcırdatmalarda gabapentin isimli ilaçla iyi sonuçlar alındığı bildirilmiştir

Diş Gıcırdatması Neden Olur

diş gıcırdatması neden olur.
diş gıcırdatmasının nedenleri,

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Çiğdem Küçükeşmen, gece uyurken dişlerin gıcırdatılması ve çene sıkma olayının temelinde psikolojik sorunların yattığını söyledi.

Küçükeşmen, gece uykuda diş gıcırdatma veya diş sıkma sorunun temelinde psikolojik etkenlerin etkin rol oynadığını belirterek, şunları söyledi:

”Uyurken diş gıcırdatma veya çene sıkma olayının temelinde psikolojik sorunlar yatmakta, çözüm ise sıkıntıya neden olan sorunun giderilmesinde.

Eğer gece uykunuzda bilinçsiz olarak dişlerinizi gıcırdatıyorsanız, mutlaka gün içinde yaşadığınız sorunlar sizi etkisi altında bırakmıştır. Bize gelen şikayetlerde bu bulgulara rastlıyoruz.

Günlük hayatımızda çeşitli problemlerden dolayı strese kapılmaktayız, bunlar da bizleri olumsuz etkiliyor. Gece uykuda ise bunların yansıması yaşanıyor.”

Diş gıcırdatmaya çocuklarda ve hatta dişleri çıkan bebeklerde de rastlandığını kaydeden Küçükeşmen, ”Çocuğunuzda diş gıcırdatma olayına şahit oluyorsanız, mutlaka sorunlarını irdeleyin. Arkadaşları ile tartışma yaşamış olabilir, bakıcısı ile problemi olabilir. Bunları sorgulayın” dedi.

Diş gıcırdatmanın bilinçaltında yapıldığını ve uykuda olan kişinin bunun farkında bile olmadığını belirten Küçükeşmen, diş yapısının da diş gıcırdatma olayına etken olabileceğini savundu.

Sorunun zamanında giderilmesi gerektiğini vurgulayan Çiğdem Küçükeşmen, sürekli diş gıcırdatma olayının yaşanması halinde eklemlerde ağrı, çene dokusunda hassasiyet oluşabileceğini ayrıca baş ağrısı ve ağız yapısının bozulabileceğini kaydetti.

Bunun yanı sıra dişlerin sürtünmeden dolayı zarar göreceğini bildiren Küçükeşmen, ”Önlem alınmadığı takdirde sürtünmelerden ötürü diş yapısı zarar görür. Küçülmeler oluşabilir” uyarısında bulundu.

Çocuklarda Bruksizm (diş Gıcırdatma)

Bruksizm (diş gıcırdatma) genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayıdır. Toplumumuzda sık rastlanır.

Genellikle bu alışkanlığa sahip bireyler bundan habersizdir

Diş gıcırdatmanın sebepleri nelerdir?

Bruksizmin (diş gıcırdatması) oluş nedenleri hakkında çeşitli görüşler vardır. Bazı araştırmacılar buruksizmin dişler arasındaki kapanış ilişkisinin bozulmasından kaynaklandığını, bazıları santral sinir sistemindeki bir hastalığın neden olduğunu bazı araştırmacılar da bu iki nedeni de kapsayan çok yönlü bir problem olduğunu ileri sürmektedirler.

Duygusal stresler (Herkes stresin bruksizmin nedenleri arasında en önemli faktör olduğu konusunda fikir birliği içerisindedir. Vücudumuzda stres belirtilerini ilk olarak gördüğümüz yer ağız dokularıdır. Stres bruksizmin hem oluş nedeni hem de olayın şiddetini artıran en önemli faktör olarak belirlenmiştir.)

DİŞ GICIRDATMASI SONUCU AĞIZDA MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER

Dişlerin çiğneyici yüzünde oluşan aşınma: Dişlerin birbirleri ile sürtünmesi sonucunda oluşan aşınma tüm dişleri kapsayabilirse de özellikle ön dişlerde daha etkilidir.

Dişlerde kırılma: Dişleri sıkma ve gıcırdatma sonucunda ön dişlerin köşelerinde arka dişlerin çıkıntılı kısımlarında mikro çatlaklar oluşur. Röntgen ile saptanamayan bu çatlaklar zamanla büyüyerek dişlerin kırılmasına neden olur.

Diş etinin geriye çekilmesi ve genellikle bununla birlikte oluşan dişin boynunda diş eti hizasında oluşan çentik şeklindeki aşınmalar: Bu durumun oluşmasına neden olarak ilerleyen yaşa bağlı diş eti çekilmesi ya da aşırı baskı uygulanarak yapılan diş fırçalama gösteriliyorsa da , bruksizm hastalığının dişlerde bu gibi oluşumlara neden olduğu bilinmelidir.

Dişlerde aşırı hassasiyet: Genellikle soğuğa karşı hassasiyet gelişir.

Dişlerde sallanma: Yıllar süren gıcırdatma sonucu dişler gevşeyerek sallanmaya başlar. Aşırı basınç dişleri saran kemik desteğinin kaybolmasına neden olur. Bu durumu telafi etmek için dişlerin kökleri hizasında ekstra kemik çıkıntıları gelişir.

Yanaklarda iritasyon (tahriş): Özellikle dişleri birbirlerine temas ettikleri kapanış çizgisi hizasında, yanağın iç kısmında çizgi ya da kabartı şeklinde fibröz bir oluşum meydana gelir. Bu oluşum nedeni ile sıklıkla “yanak ısırma” olayı ile karşılaşılır.

Kas ağrısı: Özellikle şakak ve yanak bölgesindeki kasların aşırı çalışması bu bölgelerde kas ağrısına neden olur.

Baş ağrısı: yukarıda belirtilen kas ağrısı zaman zaman baş ağrısı şeklinde kendini gösterir.

Çene ekleminde ağrı : Çene eklemine aşırı yüklenilme nedeni ile eklemde ağrı, çıtırtı ve kenetlenme olabilmektedir

Diş hekimi tarafından uygulanan, uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan “gece koruyucuları”, diş gıcırdatması semptomatik tedavisinde kullanılan en önemli araçtır. Ancak gece koruyucularının çoğunlukla tek başlarına yeterli olamayabilmektedir.

Bu nedenle hastalığın sergilediği tabloya göre gece koruyucularının yanında bazı ek tedavilerinde uygulanması gerekmektedir:

Stres terapisi Kas gevşetici ilaç uygulaması Rahat uyumayı sağlayıcı önlemler Hatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi

Eksik olan dişlerin yerine koyulabilmesi için protez uygulamaları.

Источник: https://www.notusta.com/cocuklarda-dis-gicirdatma-14214/

Diş Taşı Nedir Nasıl Oluşur Temizliği Nasıl Yapılır

Çocuklarda Da Diş Taşı Oluşuyor

diş taşı nedir nasıl oluşur temizliği nasıl yapılır

Diş taşının halk arasında bilinen bir diğer adı Diş Tartarı’dır. Diş taşı; diş yüzeyinde zamanla sertleşmiş bir tabaka halinde bulunan bakteri plağıdır.

Diş plağı olarak bilinen diş taşı oluşumu normal gibi gözükse de diş bakımına dikkat edilmediği durumlarda ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.

Diş ön yüzünde ya da diş arkasında sarı lekeler halinde ortaya çıkan diş taşları hem görüntü açısından hem de diş sağlığı açısından bir çok olumsuzluğa yol açmaktadır.

Diş Taşı Neden Olur

diş taşı neden olur

Diş taşı neden olur sorusunun cevabını bilmek diş taşı oluşumunu azaltmak ve önlemek açısından çok önemlidir. Bu nedenle diş taşı neden olur sorusunun araştırma sonuçlarını gelin hep birlikte inceleyelim;

Diş bakımına özen göstermemek: Diş taşı oluşumuna neden olan ilk sebep yeterli diş ve ağız bakımının yapılmaması olduğu söylenmektedir. Uzmanlar diş taşı oluşumuna neden olan en başlıca faktörün diş ve ağız hijyenine gereken özenin gösterilmemesi şeklinde belirtmektedirler.

Diş ipi kullanmamak: Diş ipinin kullanılmaması da diş taşı neden olur sorusunun cevapları arasında yer alır.

Çünkü yemek artıklarının diş aralarında kalması zamanla bakteri oluşumuna neden olacağı ve devamında ise diş plağı, diş tartarı gibi oluşumların görüleceği bilinmektedir.

Diş taşı oluşumunu önlemek için diş ipinin düzenli olarak kullanılması tavsiye edilir.

Hatalı beslenmealışkanlıkları: Her şeyde önemli olduğu gibi diş taşı oluşumunda da beslenme çok önemli bir faktördür. Aşırı şekerli, baharatlı, asitli ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmek diş taşı oluşumunu artıran faktörler arasında yer almaktadır.

Yetersiz diş fırçalama: Diş bakımında yapılması gereken en önemli şey günde 3 kere dişlerin fırçalanmasıdır. Diş fırçalama esnasında ise gereken her türlü özen gösterilmelidir.

 Aksi halde diş taşı oluşumu ya da diş çürümesi gibi pek çok sağlık sorunu ile karşılaşılabilir.

Diş taşı oluşumunu en aza indirmek için özellikle arka dişlerin ve diş altlarının çok detaylı bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

Tükürük yapısı: Tükürük salgısı diş taşı oluşumuna neden olan başlıca etkenlerden bir diğeridir. Diş taşı tükürük salgısının en yoğun olduğu yerlerde fazlaca görülmektedir.

Diş Taşı Nasıl Oluşur

Diş taşı nasıl oluşur diye merak edenler için hemen kısaca açıklayalım. Diş taşı; normal diş yüzeyinde oluştuğu gibi protez diş yüzeyinde de oluşabilir. Genellikle sarı veya kahverengi lekeler şeklinde kendini belli eden diş taşı uzun süre temizlenmediğinde siyah renkli leke haline de gelebilmektedir.

Diş arasında kalan yemek artıklarının, özellikle şekerli ya da karbonhidrat artıklarının ağız içinde kalması ve fırçalanmaması sonucu diş taşı oluşumu gerçekleşmektedir. Bakteri plağının oluşma süresi 4 saat ile 12 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle günde en az 2 kere fırçalama yapılması çok önemlidir.

Özetle bakteri oluşumuna neden olan besin artıklarının diş yüzeyinde veya ağız içinde birikmesi ile tükürük salgısındaki kalsiyum ve fosfat iyonlarının çökelmesi sonucu diş taşı oluşur. Diş taşı oluşumunun önlenmesi için diş temizliğine özellikle çok dikkat edilmesi gerektiğini hemen hatırlatalım.

Aksi halde ciddi diş sorunları ortaya çıkabilir.

Diş Taşı Zararlı Mıdır

Şimdi de; ağız kokusundan diş çürümesine kadar pek çok açıdan sağlık sorunlarına sebep olan diş taşı zararlı mıdır sorusunu cevaplayalım. Diş taşı zararları şu şekilde özetlenebilir;

 • Diş taşı; diş çürümesini hızlandırır.
 • Diş taşı; ağız kokusu yapar.
 • Diş taşı; diş ve diş eti iltihabına zemin hazırlar.
 • Diş taşı; dişeti çekilmesine sebep olur.
 • Diş taşı; dişler arasındaki kemik yapısını bozar.

Diş Taşı Temizliği

diş taşı temizliği

Diş taşı temizliği nasıl yapılır, diş taşı nasıl temizlenir, diş taşı temizliğinde nelere dikkat edilmelidir gibi soruların cevaplarına bakacak olursak; diştaşı temizleme konusunda yapılacak olan her türlü yöntemin süreci önleme amaçlı olduğu görülür. Diş taşı oluşumu tamamen engellenemez fakat alınacak tedbirler ile en aza indirilebilir. Unutmayın; diş taşı temizliği sadece diş hekimi tarafından yapılan bir uygulamadır.

Diş Taşı Nasıl Geçer

Diş taşı geçirmek için alınacak önlemlerin en başında diş bakımına dikkat etmek gelmektedir. Öncelikle günde 3 kere dişlerin fırçalanması ve düzenli olarak diş ipinin kullanılması tavsiye edilir. Diş ipi kullanımın ihmal edilmemesi gerekir.

Diş aralarındaki bakterilerin iyice temizlenmesi için her gün diş ipi ile bakım yapılmalıdır. Ayrıca 6 ayda bir diş doktoruna giderek rutin diş bakımının ve tüm gerekli kontrollerin yaptırılması tavsiye edilir.

Diş taşı temizliğinin de 6 ayda bir diş hekimine giderek düzenli olarak yaptırılmalıdır.

Evde Diş Taşı Temizleme

Az önce de belirttiğimiz gibi diş taşı temizliği sadece diş doktoru tarafından yapılan bir uygulamadır. Ancak alınabilecek küçük ve basit önlemler ile evde diş taşı temizleme için önemli adımlar atılabilir.

 • Haftada iki kere karbonat ile dişlerinizi fırçalayın.
 • Florür içeren diş macunu kullanın.
 • Günde 2 – 3 kere dişlerinizi fırçalayın.
 • Düzenli olarak diş ipi kullanın.
 • Portakal ya da muz kabuğu ile dişlerinizi ovun. Bu yöntem diş plağını azaltacaktır.
 • Bir yemek kaşığı susam çiğnemek de diş plağını azaltan diğer bir doğal yöntemdir.
 • Kereviz ya da elma çiğnemek de diş taşı oluşumunu azaltan uygulamalardan biridir.

Diş Taşı Temizleme Fiyat

Diş taşı temizleme fiyat da diş taşı temizliği yaptırmak isteyenlerin en merak ettiği konulardan birisidir. Diş taşı temizliği devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde diş doktorları tarafından yapılan bir uygulamadır.

Diş hastanesinden randevu alarak diş taşlarınızı ücretsiz olarak temizletebilirsiniz.  Ayrıca özel muayenelerde diş taşı temizliği yaptırmak isterseniz ücretin değişkenlik gösterdiğini söylemek mümkün.

Özel hastanelerde diş taşı temizleme fiyatları yaklaşık olarak 100 – 250 TL arasında değişmektedir.

Diş, Çene Kemik Erimesi Nedir, Nedenleri, Tedavisi

Источник: https://www.faydaloji.com/dis-tasi-nedir-nasil-olusur-temizligi-nasil-yapilir/

Diş Taşı Temizliği ve Diş Beyazlatma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarda Da Diş Taşı Oluşuyor

Diş beyazlatma işlemi ve diş taşı temizliği birbirinde farklı teknikler olup uygulanış biçimleri değişiklik gösterir.

Diş taşı temizliği sonrasında ciddi bir sıcak soğuk hassasiyeti olurken, bleaching adı verilen kimyasal diş beyazlatma yönteminde bu hassasiyet genel olarak oluşmaz. Bu durumda yapılması gerekenler de birbirinden farklıdır.

Genel olarak ele alındığında diş taşı ve beyazlatma işlemi sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir:

  • Çok sıcak ve çok soğuk gıdaların alımına bir gün ara verilmeli
  • Soğuk hava teması ile kaçınılmalı
  • Asitli içecekler tüketilmemeli
  • Diş fırçalanırken yumuşak uçlu fırça ile hassas bölgelere denk getirmeden yavaş hareketler uygulanmalı
  • Diş taşı temizliği sonrasında dişlere plak giderici sıvılar temas ettirilmemeli
  • Diş etleri hassa olduğundan kürdan diş ipi gibi maddeler kullanılmamalı

Diş beyazlatma işlemi olarak bilinen ve kimyasal yöntemler bütününden oluşan bleaching yöntem dişlerin bir yıl süre ile beyaz ve ışıltılı kalmasını sağlayan bir beyazlatma yöntemidir.

Beyazlatma sırasında kullanılan maddeler kimyasal içerikli olduğundan diş minesinde aşınmalara neden olurlar. Bu nedenle diş beyazlatma uygulamalarını bir seneden kısa sürede yaptırmak uygun olamamaktadır.

Seneden iki sefer uygulanabilen bu yöntem yaklaşık olarak 3-8 ay kadar beyaz dişlere sahip olmanızı sağlayan eşsiz bir uygulamadır.

Diş beyazlatma işlemi kimyasal işlemlerle uygulanırken yöntemine bağlı olarak diyotlarla zenginleştirilmiş olan uygulamalar yapılır. Burada kullanılan jel kimyasal bileşenlerden oluşan bir madde olup, kullanılan ışın UV ya da LED olabilmektedir.

Düşük dalga boyuna sahip ışın için bir sıkıntı oluşmazken, UV ışın kullanılan yöntemde diş etlerinin zarar görmemesi açısından titiz davranmak gerekmektedir. Her iki uygulama da kimyasal madde içerdiği için diş minesine ciddi zararlar verir.

Aşınan dişler daha çabuk lekelenmeye başlar.

Diş taşı temizliği ise tartar denilen diş plağı için uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem sırasında kimyasallara diğerinde olduğu kadar çok yer verilmez. Sadece belirli kimyasallar içeren ve zararlı olmayan bir gri toz maddenin aşındırıcı olarak kullanılması işlemidir.

Her iki işlem sırasında da hastaya iğne uygulanmaz çünkü uyuşturmayı gerektirecek bir işlem söz konusu değildir. Diş taşı temizliği daha sık aralıklarla uygulanabilen ve sonuçları daha sağlıklı dişler ortaya koyan bir işlemler bütünüdür.

Her hekim tarafından rahatlıkla yapılabilen bu işlemin yanı sıra diş beyazlatma için özel sistemler gereklidir.

Diş Taşı Temizliği Ne Sıklıkta Uygulanır?

Diş taşı temizliği diş beyazlatma işleminde kullanılan kimyasal işlemlere yer verilmeden yapıldığından yılda iki defa uygulanabilmektedir. İsteğe bağlı olarak daha sık aralıklarla da yapılabilen bu uygulama için en uygun aralık6 ayda bir defa olacak biçimde önerilmektedir.

Diş hekimlerinin tercihi olan bu aralıklarda diş temizliği yaptırdığınız taktirde daha az çürüyen ve daha sağlıkla ışıldayan dişlere sahip olabilirsiniz.

Dişlerinizin kendi rengine ulaşmasını da sağlayan bu yöntemin uygulanışı sırasında bir zararlı maddenin vücuda alımı da söz konusu değildir.

Diş taşı temizliği yaptıran hastalarla yapılan anket görüşmelerinde genel olarak diş taşı temizliğinin çok faydalı olduğu görüşü ortaya çıkmıştır. Bulgular işe desteklenen bu durum diş hekimleri tarafından da seminerler de yararları ile anlatılmaktadır. Herhangi bir zararı olmayan bu işlem yetişkin her bireyde uygulanabilmektedir.

Hastane de ya ad özel hekim muayenelerinde yaptırabileceğiniz bu işlem duruma göre en fazla yarım saat sürmektedir. Yarım saatten az süren işlemin sonunda cila olarak bir başka madde ile diş temizliği söz konusudur.

Can acıtmadan uygulanan diş temizliği sonrasında yemeklerde sıcak soğuk hassasiyeti oluşur fakat en geç bir haftada geçecektir.

Diş Taşı Temizliği Zararı Var mı?

Diş temizliği zararları üzerinde yapılan araştırmalarda herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Diş temizleme işlemi tamamen uygulanabilir ve sıkıntısız bir işlemdir.

Doktorlar tarafından önerilen bu durum sağlıklı olmak adına diş sağlığı ve dişlerin güçlenmesi için atılan bir adımdır.

Diş taşı temizliği sırasında herhangi bir can acıması, diş etlerine zarar gelmesi ya da dişlerde aşınma gibi durumlar söz konusu olmamaktadır.

Diş etlerinin temizleme sırasında gereğinden fazla kanaması ise diş eti hassasiyetinin bir habercisidir.

Dolgu yaptırılan dişlerde bu dolguların daha iyi korunabilmesi ve dişlerin içerden çürümemesi için 6aylık dönemlerde düzenli olarak diş taşı temizliği yaptırmak gerekmektedir.

Sadece olumlu kısımları olan bu uygulamanın olumsuz bir bulgusuna erişilmemiştir. Diş taşı temizliği yapılmazsa diş etlerine ve zamanla diş dokusuna sonrada kemiklere zarar vermesi durumu söz konusu olacaktır.

Diş Taşı Neden Oluşur?

Dişeti cebi olarak bilinen bölge, tam olarak dişeti ile diş minesinin buluştuğu alandır. Buradaki derinlik ölçüldüğünde 3mm olması durumu normaldir. Bunun dışında kalan vakalarda anormal bir diş eti rahatsızlığı söz konusu olabilir.

Hekim önerisinde gerekli tedavi uygulanmalıdır. Diş eti cebinde biriken tartar, bir süre sonra dişlerde çürümeye neden olarak olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Düzenli olarak diş taşı temizliği yaptıran bireylerde yapılan araştırmalarda daha az çürük ile karşılaştıklarını ortaya koymaktadır.

Diş taşı tam da bu bölgede oluşan ve yediklerimiz sonucunda kalan artıkların tam temizlenmemesi ile oraya çıkan bir durumdur. Eğer önlem alınmaz ise daha uzun sürede üst üste birikerek diş çürümelerine neden olmaktadırlar. Diş minesinde biriken diş taşı her dişte meydana gelir.

Arkada kalan dişlerde çiğneme işlevi olduğundan buradaki enzimler daha fazla çalışır ve parçalanmalar çoktur.

  Parçalanmadan kalan yemek artıklarının burada birikmesi ile arka dişlerde yani azı dişlerinde daha çok tartar oluşmakta ve müdahale de geç kalındığında bunlar çürüklere dönüşmektedir.

Diş taşı oluşumunun asıl etkeni yediklerimiz sonrasında biriken yemek artıklarının yeterince temizlenmeyerek fırçalama sırasında gömülü kalmaları ve zamanla artmalarıdır. Buna bir çözüm olarak her gün gece yatmadan evvel yapılan bir diş ipi temizliği yararlı olacaktır.

Bu sayede diş dip kısımlarında kalan yemek artıklarından bir nebze de olsa kurtulabilirsiniz. Ağız kokusuna neden olabilen bu bakteriler iş ipi ile temizlenerek ağız kokusu sıkıntısı da hafifletilmektedir.

Plak koruyucu sıvılar ile gargara yaparak plak oluşumunu geciktirebilirsiniz.

Diş Taşı Temizliği ve Diş Beyazlatma İşlemi Farkı

Diş taşı temizliği diş minesinin üzerindeki tabakanın alınması ve aşındırılarak yerine gelen beyaz tabakanın ışınlar ile daha da parlak hale getirilmesi işlemdir. Bunun yanında diş taşı temizliğinde mükemmel bir parlak beyazlık söz konusu değildir.

Sadece dişin diş eti ile buluştuğu alanlarda oluşan tartar oluşumunu gidermek için yapılan ve estetik olmayan bir işlemdir. Diş taşı temizliği sadece sağlık odaklı uygulanırken diş beyazlatma işlemi estetik açıdan tercih edilir.

İkisi arasındaki bir başka fark ise uygulanış süreleri ve uygulanırken kullanılan malzemelerdir.

Diş taşı temizliği sırasında kimyasal madde yoğunluğu az olan ve içinde peroksit bulunmayan maddeler ile az miktarda aşındırma söz konusudur. Diş minesine fazla zarar vermeden tekrardan tartar oluşana kadar sağlıkla ışıldamasına yardımcı olur.

Diş beyazlatma yani bleaching işleminde ise bundan çok daha fazla kimyasal madde içerikli jeller kullanılır. Jel kısımlar ışınlar ile diş minesi üzerinde tepkime vererek aşınmalar sonucunda beyaz bir diş ortaya çıkmasını sağlarlar.

Bu sayede birkaç ton açılmış, beyaz ve ışıltılı dişlere sahip olabilirsiniz.

Diş taşı temizliği ve diş beyazlatma farkları:

 • Diş yapısındaki aşınmalar
 • Kullanılan kimyasal maddenin yoğunluğu
 • Işın kullanılması
 • Daha sık uygulanabilir olası
 • Dişlerde birkaç ton fark oluşması
 • Jel ve toz ile farklı uygulamalar yapılması
 • Kullanılan sistemik araçlar
 • Uygulamanın süresi
 • Dişeti hassasiyeti oluşması

Diş Taşı Temizliği Her Birey İçin Uygun Mu?

Diş taşı yani tartar her bireyde meydana gelebilen bir maddedir. Yediklerimizden kalan enzimler ve atıklar sonucunda mikroorganizmaların burada birikerek oluşturduğu bu madde bazı durumlarda sarı renkte bazı durumlarda ise kahverengi olmaktadır.

Her geçen gün gözle görülür şekilde artışı olan bu maddeler diş eti ve diş minesi arasında yerleşerek burada beslenmeye devam eden bakterileri barındırırlar. Sonuç alarak kireç bağlamış dişler ile sağlıksız gülüşlere sahip olursunuz.

Bu can sıkıcı durumun ortadan kalkabilmesi için yapılması gereken ise diş taşı temizliğidir.

Yaklaşık olarak 20 dakikada biten bu işlemin ardından cila uygulanır ve dişlerinizin daha parlak görünmesi sağlanır. Diş taşı temizliği sırasında diş minesine zar verilmediğinden her yetişkin birey için uygundur.

Yetişkinlerde rahatlıkla uygulanabilen bu durum, çocuklarda ve sür dişine sahip olanlarda uygulanmaz. Süt dişleri zamanı geldiğinde dökülebildiğinden bu aşamada oluşan tartarın temizlenmesinde hekimlerce bir gerek yoktur.

Yapılan araştırmalarda da çocukların salgı bezlerinin çok daha aktif olduğu vurgulanmış ve onların dişlerinde tartar oluşumunun yetişkinlere oranla daha az olduğu vurgulanmıştır.

Genel olarak 65 yaş üzeri grupta tercihe dilen ve rahatlığı ile bilinen takma dişler de diş taşı temizliği için uygundur. Sonuç olarak yemek artıkları ile bu bölgelerde de diş altlarında plak oluşumu söz konusu olmaktadır.

Bu nedenle her gün dişlerinizi çıkartıp fırçalamanın yanı sıra yılda bir defa temizletme yaptırarak daha ışıltılı dişlere sahip olabilirsiniz. Koku yapma problemi de böylelikle kalmayacaktır.

Protezleri geceleri çıkararak kullanmanız halinde daha temiz bir ağız dokusuna sahip olabilirsiniz.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/dis-tasi-temizligi-ve-dis-beyazlatma-sonrasi-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Periodontoloji Tedavisi (Diş Eti Hastalıkları)

Çocuklarda Da Diş Taşı Oluşuyor

Dt. Mehmet Sadık Altınayar
Ağız ve Diş Sağlığı
Birinci Diş Hastanesi

Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji, dişleri çevreleyen iltihabi hastalıkların tedavisine bakan anabilim dalı olarak tanımlanır. Dişler yeteri kadar temizlenmediğinde hem üzerlerinde hem de aralarında yiyecek artıkları birikir ve bu artıklar bakteri üretimine neden olur. Oluşan bakteriler dişlerde çürük ve iltihaplanma meydana getirir.

Periodontoloji alanına giren diş eti iltihaplanmalarının ilk belirtisi diş etinde kanamaların görülmesidir. Ayrıca diş etlerinde renk değişimi, şekil bozuklukları ve ağız kokusunun artış göstermesi yine belirtiler arasında yer alır. Diş eti iltihabı nedeniyle diş kaybına uğramak mümkündür.

Ayrıca dişetlerinde renk değişimlerinin meydana gelmesi ciddi sorunların olduğunu gösterir. Çünkü sağlıklı diş etlerinde olması gereken renk pembedir. Bunu yanında dişe ve tam olarak kemiğe yapışmış bir görüntüsü bulunur.

Bunun dışında görüntü sergileyen diş etlerinde problem olduğunun bilincinde olmak gerekir.

Periodontoloji Diş Eti Nedir?

Periodontoloji diş eti, zayıflamış ve damaktan sıyrılmış bir görüntü sergilemesi yanında kanama belirtileri gösteren ve rengi doğal görünümünden uzaklaşan bir diş eti hastalığıdır. Diğer adıyla periodontal hastalık olarak da bilinir.

Dişlerde biriken yiyecek ve içecek kalıntıları sonrasında oluşan bakteriler, dişlerde iltihaplanma meydana getirir. Bunun ardından diş etlerinde renk değişimleri ve şekil bozuklukları görülür.

Ortaya çıkan bu durum diş eti hastalığı olarak tanımlanır.

Diş eti Hastalığının Belirtileri;

 • Diş eti hastalıklarında ilk belirti diş eti kanamasıdır. Çünkü sağlıklı diş etleri kanamaz.
 • Diş etlerinde şişme ve kızarıklıklar oluşması belirtilerden biridir.
 • Diş etlerinde yaşanan çekilmeler ve kök yüzeylerin açığa çıkması ile meydana gelen hassasiyet de belirtiler arasında yer alır.
 • Diş etlerinin kenarında ya da dişler arasında diş taşları nedeniyle oluşan siyah alanlar diş eti hastalıklarının belirtisidir.
 • Diş ve diş eti arasında kalan bölümden iltihap geliyorsa bu da bir belirti olarak karşımıza çıkar.
 • Ağızda sürekli ağır bir koku ve kötü bir tat hissi varsa bu durum diş eti hastalığın belirtisidir.
 • Diğer yandan dişlerde oluşan sallanma, zamanla oluşan diş aralarındaki açılmalar da diş eti hastalıkları belirtisi olarak gösterilir.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Diş eti hastalıkları, diş eti ve dişleri destekleme görevini üstlenen kemik dokularında görülen iltihabi hastalıklar arasında yer alır. Bu hastalıklar erken teşhis edilirse kolayca tedavi edilebilir ve başarılı sonuçlar elde edilebilir. Şimdi diş eti hastalıklarının neler olduğunu inceleyelim.

Gingivitis

Gingivitisin oluşma nedeni bakteri plağıdır. Ağız bakımının düzenli olarak yapılmadığı durumlarda dişlerin hemen üzerinde bakteri plağı meydana gelir. Ayrıca bu hastalıkta dişler kızarır ve fırçalama sırasında kanayarak şişer.

Bakteri plağı oluşumunu önlemek için dişlerin düzenli olarak fırçalanması ve bunun yanında diş ipi kullanılması gerekir. Gingivitis tedavi edilmediğinde ileriki aşamaya geçer. Bunun adı ise periodontitis olarak adlandırılır.

Bu hastalık dişleri ve diş etini destekleyen kemiklerde hasara neden olur.

Periodontitis

Tedavi edilmeyen gingivitisin ilerlemesi sonucu ortaya çıkar. Dişlerin kök yüzeyleri, kökü sağlam kemik ve bu ikisinin arasındaki bağ dokusunda hasar meydana getiren iltihabi bir hastalıktır. Ayrıca hastalığın ilerlemesi dişlerde sallanma ve diş etlerinde iltihabi akıntıların ortaya çıkmasına neden olur.

Diş Eti Hastalığı Kalıtsal Mıdır?

Diş etinde ortaya çıkan hastalıklarda genetik faktör ilk neden olmamakla beraber, bazı kişilerin bu hastalığa genetik olarak yatkın oldukları gözlenmiştir.

O yüzden aile bireylerinde diş eti hastalığı olan kişilerin belirli aralıklar ile diş etlerini muayene ettirmeleri önemli bir husustur.

Ayrıca uzmanlar, ailesinde diş eti hastalığı olan kişilerin kemik kaybı yaşayıp yaşamadığı konusunda yeterli bilgi edinme açısından panoromik röntgen çektirmelerini tavsiye etmektedir.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Diş eti hastalığının tedavisi sırasında öncelikle hastaların hangi aşamada olduğu gözlenir. Eğer hastalık henüz ilerlememiş ve erken aşamalarda ise hekim, dişlerin düzenli olarak fırçalanmasını ve diş ipi kullanılmasını önerir. Ağız bakımı yeterli düzeyde yapıldığında plakların birikmesi önlenebilir ve bu şekilde hastalığın önüne geçilebilir.

Diğer yandan diş hekimleri tarafından profesyonel bir ağız bakımı ve temizliği yapılır. Hem biriken hem de sertleşen tartar şeklindeki plakları çıkarmanın en etkili yolu detaylı bir ağız temizliğidir.

Diş hekimleri diş eti üzerinde ve altında oluşan tartarları yok etmek için temizleme işlemi gerçekleştirir. Ancak durum daha ciddi boyutlarda ise kök düzeltme işlemi devreye alınır.

Kök düzeltme ile diş köklerinde meydana gelen düzensizlikler giderilir ve aynı zamanda plak birikimleri azaltılmaya çalışılır.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Var Mıdır?

Diş eti çekilmesi, diş eti sınırının mine yapısı altına düşmesi ve bunun ardından kök yüzeyinin ortaya çıkması şeklinde tanımlanabilir. Tedavisi olan bu hastalık farklı aşamaları ile karşımıza çıkar.

Hastalığa erken safhada müdahale edilmesi halinde kısa sürede başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Ancak hastalığın ilerlediği safhalarda kök düzeltme gibi operasyonlar gerçekleştirilir. Diş eti hastalığının tedavi yöntemleri arasında küretaj, flap operasyonu ve lazer uygulaması yer alır.

Bu tedavilerden her biri kişiye bağlı olarak diş eti hastalığı sorunlarında uygulanır.

Diş Eti Hastalığı Nasıl Önlenir?

Diş eti hastalığını önlemek için öncelikle düzenli ve doğru bir fırçalama yapılması gerekir. Bunun yanında diş ipi kullanımı yine diş eti hastalığına karşı korunmanın etkili yollarından biridir.

Ayrıca bakteri yok edici diş macunu ve ağız bakım sularından faydalanmak da ağızda oluşan plak miktarını en düşük seviyeye indirger.

Kısacası hastalığı önlemek için bakteri plağını tamamen temizleyerek ortadan kaldırmak ilk olarak yapılması gerekendir.

Diş Eti Hastalığı Tedavisi

Diş eti hastalığı tedavisi erken teşhis ve geç kalınmış olan safalar olmak üzere ikiye ayrılabilir. Erken teşhis edildiğinde düzenli ve kapsamlı bir ağız bakımı ile hastalığı sona erdirmek mümkündür.

Ancak ilerlemiş bir dişeti hastalığında devreye diş hekimleri girer ve birtakım operasyonlar gerekebilir. Örneğin diş etlerinin yüksek oranda mine seviyesi altına indiği durumlarda diş kökleri daha belirgin olacak şekilde ortaya çıkar. Böyle bir durumda düzeltme operasyonu gerçekleştirilir.

Kök düzeltme operasyonu ile köklerde var olan düzensizlikler ortadan kaldırılır ve biriken plaklar tamamen temizlenir.

Peki Diş Eti Hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir?

Bu hastalığa, diş ile diş eti arasında oluşan derinliğin periodontal sond yardımı ile ölçülmesi ve radyoaktif bulgular eşliğinde değerlendirilmesi ile teşhis konur.

Diş Eti Neden Kanar?

Diş eti kanamasının nedeni bakteri ve plak oluşumu nedeniyle meydana gelen diş eti rahatsızlığı olabilir. Bakteri plağı ve tartar birikimleri sonucunda hem diş etlerinde hem de dişlere destek veren kemikte iltihaplanma meydana gelir. Bunun sonucunda ise diş etlerinde kanama görülür.

Diş Eti Kanadığında Ne Yapılmalıdır?

Diş etlerinde kanama meydana geldiğinde ilk olarak kanamanın görüldüğü bölge dikkatli bir şekilde fırçalanmalıdır. Bunun yanında diş ipi de kullanılarak ağız içerisindeki hijyen en yüksek seviye getirilmelidir.

Bunun nedeni dokuların kendini yenileyebilme kapasitesi göstermesi içindir.

Ancak kanamanın oluştuğu bölgeler gerekli ağız temizliği uygulamaları karşısında iyileşme göstermiyorsa vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulması gerekir.

Источник: https://birincisaglikgrubu.com/periodontoloji-dis-eti-hastaliklari-tedavisi/

Diş Taşı

Çocuklarda Da Diş Taşı Oluşuyor

Diş taşı, dişler fırçalanırken ulaşılamayan bölgelerde kalan bakteri plaklarının üzerinin zamanla tükürük sıvısındaki kalsiyum ve fosfat mineralleri ile kaplanması sonucunda oluşmaktadır. Diş taşı, diş eti iltihabının ve periodontit tarzı diş eti hastalıklarının başlıca nedeni olarak gösterilmektedir.

Diş taşı tükürüğün yapısına göre farklı sürelerde oluşabilmektedir. Ancak her durumda 6 ayda bir diş hekimine gidilerek diş taşlarının kontrol ettirilmesi diş ve diş eti sağlığı için son derece önem arz etmektedir.

Diş taşının oluştuğu bölgeler genellikle fırçalamada zorlanılan ya da unutulan bölgelerdir. Çenenin kullanılmayan kısımlarında da diş taşı görülebilmektedir. Bunun yanı sıra tükürük bezlerinin bulunduğu yerlerde de diş taşı görülme sıklığı yüksektir.

Dişlerde diş taşı miktarı arttırça diş etlerinin çekilmesi artar ve dişlerin araları açılır. Açılan bölgede daha fazla diş taşı birikmeye başlar ve birikimin fazla olduğu bölümlerde dişler çürümeye başlayabilir. Olayın sonunda kemik erimesi de gerçekleşebilmektedir.

Diş taşı olan bölgelerde diş eti iltihabı oluşumu da gözlenebilir. İltihabın sebep olduğu kökü koku kişinin sosyal yaşamına olumsuz etkide bulunabilmektedir. Ayrıca dişleri fırçalarken diş etleri kanayacaktır.

Dişler doğru şekilde fırçalanmadığında dişlerin mine tabakası üzerine biriken bakteri plakları, tükürük içerisindeki kalsiyum ile birleşerek sertleşir. Sertleşme sonrasında fırçalama ile dişten uzaklaştırılamayan plaklar gittikçe daha da kalın bir tabaka haline gelir.

Tükürük bezlerinin açıldığı yerlerde en fazla diş taşına rastlanırken, eksik dişlerin olduğu bölgelerde de fonksiyon eksikliğine bağlı olarak diş taşları birikebilmektedir. Ağız içinde en fazla alt çene ön dişlerin dile bakan yüzlerinde, üst azı dişlerin yanağa bakan yüzeylerinde diş taşı oluşumuna rastlanılmaktadır.

Diş Taşı Tedavisi

Diş taşı özellikle diş etinin bitiş çizgisinde oluştuğunda en büyük sorunu oluşturmaktadır. Kireçli ve sert olan taşın temizlenmesi güçtür. Bu sebeple temizleme esnasında diş eti kanamalarına sebep olabilmektedir. Düzenli diş kontrollerinin büyük bir bölümü diş taşlarının temizlenmesi ile geçmektedir.

Temizleme işlemi diş eti sınırında bulunan diş taşları için gratuar ve küret adı verilen aletlerle dişi kazıyarak gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde kazımayla yapılan işlem son derece rahatsız edicidir.

Diş taşının bulunduğu yere göre yüksek frekansta titreşim veren ultrasonik cihazlar yardımı ile de diş taşları dişten uzaklaştırılabilmektedir.

Diş taşı temizliği yapıldığında diş taşı tarafından kamufle edilmiş olan diş eti çekilmeleri ve dişlerin arasında oluşan aralıklar açığa çıkar. Dişlerin sallanmaları belirgin hale gelebilir.

Dişlerde sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet oluşabilir. Bu gibi durumlarda hasta, diş taşlarının faydalı olduğunu zannedebilir.

Ancak zamanla dişler sağlıklı durumuna kavuşacaktır ve diş etleri eski seviyelerine ineceklerdir.

Diş taşı temizliğinin ardından dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Çok sıcak veya çok soğuk besinlerin tüketimine bir günlüğüne ara verilmelidir.
 • Soğuk hava ile temastan kaçınılmalı, yüz şal ile korunmalıdır.
 • Asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Diş taşının temizlendiği gün çiğneme hareketleri esnasında dişler çok zorlanmamalıdır.
 • Diş taşı temizliği yaptırıldıktan sonra dişlere plakları temizleme amacıyla üretilmiş ürünler temas ettirilmemelidir.
 • Diş etleri hassas olacağı için kürdan ve diş ipi gibi ürünlerin kullanımına birkaç günlüğüne ara verilmelidir.

Diş Taşı Nelere Sebep Olur?

Diş taşının tedavisi zamanında yapılmadığında ilerleyen dönemlerde dişlerde çürümelere, diş eti hastalıklarına ve dişlerin sallanarak dökülmelerine sebep olabilmektedir.

Diş eti hastalıklarından olan gingivitis, diş taşı oluşumundan önce sadece bakteri plağının varlığında bile görülebilmektedir. Diş taşı diş eti seviyesinin altında oluşarak periodontal dokuların harabiyetine yardımcı olmaktadır. Diş taşlarının bulunduğu dişlerde genellikle diş eti iltihabı da görülmektedir.

Diş taşı kötü ağız kokusunun başlıca sebeplerinden biridir.

Diş taşları çoğu zaman ağrıya sebep olmaz ve dolayısı ile de kişi diş hekimine gitmek için bir sebep görmez. Ancak diş etlerini de kaplayan diş taşları, kanama ve ağız kokusu ile belirti verir.

Bu düzeyde de diş hekimine gidilmediğinde diş etleri iltihaplanır, parlak kırmızı bir renk alır ve şişer.

Dişlerle ilgilenilmediği sürece ilerlemeye devam eden hastalık, diğer dişlere de sıçrar ve iltihaplanma başlar.

Diş taşının ilerlemesi dişlere destek olan kemik dokunun da erimesine sebep olur. Eriyen kemik doku sebebiyle dişlerin sallanması mümkündür. Ancak son olarak elma gibi ısırarak yenilen besinleri yerken dişinizin elmanın üzerine kalması ile süreç son bulur.

Diş Taşlarına İyi Gelen Bitkiler

Diş taşlarının temizliği kesinlikle evde mümkün olmamakla birlikte, diş sağlığını destekleyen bazı besinler mevcuttur. Bu besinler diş taşlarının oluşma sıklığını azaltma konusunda destek olabilmektedir.

Çilek diş taşlarına iyi gelmesi ile bilinmektedir. Mevcut diş taşlarının erimesine yardımcı olmaktadır.

Koca yemiş tüketimi diş eti dibinde oluşan diş taşlarının erimesine yardımcı olmaktadır.

Yeşil çay tüketimi diş sağlığında faydalıdır. Dişlerin çürümelerini engeller ve dişlerdeki bakteri plaklarını uzaklaştırır.

C vitamini eksikliğinde hassaslaşan diş etleri diş taşlarına karşı da korumasız kalmaktadır. Dolayısı ile diş taşlarına karşı güçlü diş etleri için C vitamini takviyesi almanız faydalı olabilir.

Fosfor elementinin diş sağlığına olan faydalarını diş macunu reklamlarından hepimiz biliyoruz. Dişlerinizin daha sağlıklı olabilmesi için fosfor takviyesi alabilir veya fosfor içeren besinlere diyetinizde yer verebilirsiniz.

Kalsiyum içerdiğinden süt ve peynir gibi ürünler tüketmeniz dişlerinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Источник: https://evdesifa.com/dis-tasi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.