Çocuklarda Demir Eksikliği Anemisi

içerik

Çocuklarda kansızlık, demir eksikliği nedenleri ve tedavisi

Çocuklarda Demir Eksikliği Anemisi

Kansızlık yazın bile üşümenize neden olabilir Toplumda oldukça yaygın olarak görülen kansızlığın; yorgunluk, egzersiz kapasitesinde kısıtlanma, hareket edildiğinde nefes nefese kalma ve kalp çarpıntısı gibi pek çok belirtisi vardır. Kansızlığın yaz-kış üşüme, el ve ayaklarda daima soğukluk hissi gibi şikâyetlere de neden olabilir.

Çocuklarda (anemi) Kansızlık Nedenleri

Çocuklarda kansızlığın 3 ana nedeni vardır. Birincisi yapım azlığı, ikincisi yıkım fazlalığı, üçüncüsü de kan kaybıdır. Kansızlık sıklığı belirli yaş gruplarına ve nedene yönelik değişmekle birlikte ülkemizde büyük çoğunluğu 0-1 yaş grubunu içeren fizyolojik anemi dediğimiz kansızlık türü görülmektedir. Kansızlık demir alımında eksiklik, demir emiliminde azalma ve kanamalar neden olur.

Demir içeren besinler

Çocuklarda Kansızlık Tanısı Nasıl Konulur?

Yapılan fizik muayene, hastanın doktora anlattıkları ve kan tahlilleri sonucu tanı konur. Alyuvarlar mikroskobik olarak incelenir. Kan hemoglobini, serum ferritin düzeyi, demir bağlama kapasitesine bakılır.

Demir eksikliği anemisi nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Demir eksikliği tedavisinde uygulanan yöntem ağızdan demir ilacı verilmesidir. 2 ay sonra hasta normale döner ancak demir depolarının doldurulması için uzun bir süre daha demir tedavisi uygulanır. Bu tedavi bir yıla kadar çıkabilir. Bebeklerde şurup ya da damla yoluyla ilaç verilir.

 Kansızlık sorunu olan hasta sürekli kan tahlili yaptırmalı mıdır? Kan tahlilleri hastanın genel durumu ve kansızlık tipine bağlı olarak istenir. İncelemeler tedavi sırasında düzenli olarak yapılmalı ve genellikle tedavinin kesilmesinden bir süre sonra da yinelenmelidir.

Doğru beslenmeyen kız çocuklarında kansızlık yaygındır

Eğer risk faktörü varsa her yaşta ve her cinsiyette görülen kansızlık sorunu sağlıklı bebeklik, özellikle yeterli ve dengeli beslenmeyen ergen kız çocuklarında daha yaygın görülüyor.

 Kansızlık öncelikle iştahsızlık, solukluk, huzursuzluk ile kendisini belli ediyor ve kalp hızında artma, kabızlık, kilo kaybı, büyüme geriliği, davranış ve bilişsel fonksiyonlarda gerileme gibi tüm sistemleri etkileyen semptomlarla etkisini gösteriyor.

Kansızlık tedavisinin nedene yönelik olması gerekir. Yapım azlığı içim farklı yıkım fazlalığı için farklı yaklaşımlar sergilenir, örneğin ülkemizde çok sık görüldüğü için demir eksikliği anemisinde bebeklere 3. ayından itibaren demir desteği sağlanır. Her yaş için en önemli olan ise dengeli ve doğru beslenmedir.

Çocukların yaşlarına ve ihtiyaçlarına göre beslenmesi kansızlığı engeller. İlk 6 ay sadece anne sütü verilir. Eğer mümkün olamıyorsa demir içeren mamalar ile beslenme sağlanmalıdır. 6. aydan sonra ek gıdalara başlanır.

Yaş ilerledikçe yeşil yapraklı sebze, baklagil, kırmızı ve beyaz et, karaciğer gibi demirden zengin besinler bulunmalıdır. Demir emilimini artıran portakal, domates, limon gibi C vitamini içeren gıdalar unutulmamalıdır.

Demir eksikliği çocuklarda zeka gelişimini ciddi oranda olumsuz etkiliyor

Bebeklerde kansızlık göz kaymasına neden olabiliyor

Aneminin bebeklik ve çocukluk çağında büyümeyi, motor ve mental fonksiyonları olumsuz etkileyebilir: demir, oksijenin taşınmasını sağlar ve beyinsel fonksiyonlarda da koenzim olarak görev alır. Bu sayede sinirsel işleyişe ufak da olsa katkıda bulunur.

Demir eksikliğinin, motor ve duysal çalışmanın koordinasyonsuzluğu nedeniyle gözde oluşan içe kaymalarda rol oynayabileceğini düşünülüyor.

Bir çok hekim gözleri içe kayan çocuklarda basit bir test olan kan testini yaptırıyor ki, çocuklar olacakları tedaviye daha iyi cevap versin ve tedavi süreci kısalsın.

Kansızlık problemi olan kişiler nasıl beslenmelidir?

Kansızlık problemi olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmesi çok önemlidir. Özellikle demir bakımından zengin besinleri tüketmeleri gerekir. Kırmızı et, kuru üzüm, pekmez, yeşil yapraklı sebzeler, kuru yemişler, pekmez, yulaf ve soya sütü kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasındadır.

Ancak et tüketimini abartmamak gerekir. Özellikle yetişkinler için aşırı kilo alımı ve kolesterol sorunlarıyla karşılaşılabilir. Bunun dışında demir emilimini bozacak bazı besinlerden de mümkün olduğunca uzak durulması, çay ve kahve tüketiminin sınırlandırılması önerilir.

Kişinin temel ihtiyaçlarından birisi olan beslenme, büyüme, gelişme ve sağlığın korunmasındaki en önemli faktördür. Bunun için her bireyin doğumdan itibaren protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerden oluşan besin öğelerinden yaşına uygun bir şekilde, her gün yeterli ve dengeli olarak alması gerekir.

Hamilelikte demir eksikliği belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Özellikle çocuklarda hızlı bir büyüme ve gelişmenin olduğu okul çağlarında yeterli ve dengeli beslenme, sağlıklı gelişim ve büyümenin devamlılığı, artan enerji ve besin öğeleri gereksinimin karşılanması yanında beslenmeye bağlı sağlık sorunlarının oluşmasının engellenmesi adına da önemlidir. Yanlış veya yetersiz beslenme alışkanlıkları zayıflık ya da şişmanlık, diş çürükleri, kansızlık, kemik bozuklukları ve iyot yetersizliği gibi önemli hastalıklara sebebiyet verebilir.

Kansızlığa karşı kahvaltı günün en önemli öğünüdür!

Sabah okula yetişme telaşı, erken kalkma nedeniyle görülen iştahsızlık, aç hissetmeme, biraz daha fazla uyuyabilme, kilo vermeye çalışma veya tüketime hazır bir öğünün olmayışı gibi nedenler öğrenci ve öğretmenlerin kahvaltı öğününü atlayarak güne kahvaltısız başlamalarındaki belli başlı nedenlerdir.

Ancak kahvaltı günün en uzun açlığı olan gece açlığını takip etmesi nedeniyle biten enerjinin tekrar alınabilmesini sağladığı için günün en önemli öğündür.

Gece boyunca devam eden açlığın ardından kahvaltı öğününü atlamak, kan şekerinin düşmesine ve buna bağlı olarak yüksek şeker ve yağ içerikli besinleri yeme arzusunun doğmasına, öğrenme ve konsantrasyon kabiliyetinin azalmasına neden olur.

Kahvaltı, kan şekeri olarak bilinen glikoz için kaynak oluşturur. Glikoz beyin için en önemli ve tek enerji kaynağıdır ve bir depoya sahip değildir. Çocuk veya yetişkin her birey normal beyin fonksiyonları için yüksek oranda glikoza ihtiyaç duyar.

Kahvaltı yapan öğrencilerin konsantrasyon ve öğrenme kabiliyetlerinin daha yüksek olduğu, anlama ve algılamalarının ve sonuçta da okul başarılarının daha iyi olduğu yapılan pek çok çalışmayla ortaya konmuştur.

Kahvaltı yapan yetişkin bireylerde ise iş verimi ve gün içerisindeki performansın yapmayanlara oranla daha iyi olduğu tespit edilmiştir.

Çocuklar için sağlıklı ve dengeli beslenme önerileri

Yapılan araştırmalarda kahvaltı öğününü tüketen öğrencilerin;

 • Sınıf içerisindeki başarısının daha fazla olduğu,
 • Kavrama yeteneklerinin daha iyi olduğu,
 • Problem çözme gibi konularda daha başarılı olduğu,
 • Beslenme bozukluklarından oluşan hastalıklara daha az yakalandıkları,
 • Kilo kontrolünü daha iyi sağlayabildikleri belirtilmektedir.

Kahvaltı alışkanlığı çocukluk döneminde oluşur!

Çocukluk döneminde kazanılan alışkanlıklar yetişkinlik dönemindeki alışkanlıkların temelini oluşturduğu için kahvaltı yapma alışkanlığı edinmiş bir çocuk, öğrencilik hayatı boyunca bu alışkanlığını devam ettirme eğiliminde olacağından gelecekte sağlıklı bir yetişkin olarak hayatını devam ettirecektir. Yine kronik hastalıkların çoğu (şişmanlık, kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi) çocukluk çağı kökenli olduğu için, çocukluk yıllarında bu alışkanlığı edinmiş bir yetişkin daha o yıllardan kronik hastalıklara karşı bir önlem almış olacaktır.

Bütün bunlardan yola çıkıldığında gün içerisinde sürekli ders dinleyen öğrencinin başarısında ve sürekli ders anlatan öğretmenin ders anlatabilme kabiliyeti ve performansında kahvaltının ne denli önemli olduğu gerçeği karşımıza çıkmaktadır.

Kansızlığa karşı kahvaltıda ne yenmeli?

Kahvaltının içeriği bireyden bireye değişmekle beraber genel olarak karbonhidrat kaynağı olarak çavdar veya tam tahıllı ekmekleri, kahvaltılık gevrekleri, sebze ve meyveleri içeren, protein kaynağı olarak peynir, yumurta, süt ve yoğurdu içeren, yağ kaynağı olarak zeytin, ceviz, badem, fındık gibi besinleri içeren, doğal reçellerle veya pekmez gibi sağlıklı besinlerle zenginleştirilmiş bir menü tüketilmesi önerilir. Evde kahvaltı yapma seçeneği olmayanlar için hazırlanabilicek sandviç veya tost servis-araba ya da okula gidince yapılmak üzere hazırlanabilir. Poğaça, simit, açma gibi besinler, hamburger, cheeseburger gibi besinler kahvaltı seçeneği olarak tercih edilmemelidir.

Çocuklarda beslenme ve zeka gelişimi; öneriler ve uyarılar…

Okulda geçirilen süre uzundur ve kahvaltı öğünü gün boyu ihtiyaç duyulan enerjinin karşılanması için yetersiz kalır. Bu nedenle kahvaltı, ara öğünler ve tüketilen öğle yemeğiyle muhakkak desteklenmelidir.

Ara öğünler için taze ve kuru meyveler, ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlar, kutu sütler veya doğal meyve suları taşınma pratikliği olan besinlerdir. Ev yapımı kek veya kurabiye veya sebzeli-peynirli poğaçalar veya mini sandviçler de ara öğünler için tüketilebilecek alternatiflerdir.

Kahvaltı ve ara öğün verilen okullarda ise mönülerin içeriği muhakkak aileler tarafından kontrol edilmelidir.

Öğle yemeği için okul kantininden fast food besinlerin tüketimi yerine yemekhaneden veya evden götürülebilecek öğünler tercih edilmelidir.

Okul kantininde satılan besinler arasına sağlıklı seçenekleri ekleyip (örneğin süt, ayran, meyve gibi) sağlıksız olanların kontrolünün sağlanmaya çalışılması yapılacak yiyecek seçimi içinde önemlidir.

Okul yemekhanesinde sunulan yemeklerin ısı değerinin, sunumunun, temizliğinin ve içeriğinin uygun koşullarda olması kantinler yerine yemekhanelerin tercihinde rol oynayacaktır.

Evden yemek götürürken bozulacak, kokacak ya da yerken hijyen sorunu yaşatabilecek yemeklerden kaçınılmalı, tahıllı ekmekler ile hazırlanmış sandviçler (içeriğine hergün farklı bir malzeme katarak bıkkınlık önlenmelidir), taze ve mevsiminde meyve-sebze, söğüş yenebilecek sebzeler, kutu süt-yoğurt ve ayranlar, katkısız meyve suları, kuru yemişler, kuru meyveler gibi besinler tercih edilmelidir.

Okul çağı çocuklarının %25’inde kansızlık problemi var

Okul öncesi çocukların % 15-17’sinde beslenme bozukluğu, okul çağı çocuklarının % 25’den fazlasında kansızlık problemi bulunmakta, öğrencilerin beslenme alışkanlıkları incelendiğinde %40’ının sabah kahvaltısı yapmadığı görülmektedir.

Bu durumda günün büyük çoğunluğunu okulda geçiren öğrencilere ve öğretmenlere okullarda verilecek sağlıklı beslenme eğitimleri ile yeterli ve dengeli beslenme bilinci kazandırılmaya çalışılmalı, okul yönetimlerince kantin ve yemekhanelerde sunulan besinlerle ilgili kontrol mekanizmaları oluşturulmalı ve ailelerin sağduyulu yaklaşımı ve örnek davranışlarıyla bu konuya destek olmaları gerekmektedir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/cocuklarda-kansizlik-demir-eksikligi-nedenleri-ve-tedavisi/

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Demir Eksikliği Anemisi

Demik eksikliği dünyada en çok görülen anemi yani kansızlık türüdür. Özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde demir eksikliğine bağlı anemi oranı yüksektir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre; hemoglobin değerlerinin hamile olmayan kadınlarda 12 gr/dl, erkeklerde 14 gr/dl’nin altına düşmesi durumu “anemi” olarak adlandırılmaktadır. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerine rengini veren oksijenin kanda taşınmasını sağlayan bir proteindir.

Demir de hemoglobinin temel yapısına giren bir elementtir ve akciğerden alınan oksijenin hemoglabine bağlanarak dokulara aktarılmasında büyük önem taşır.  Demirin eksik olduğu durumlarda anemi oluşur ve buna bağlı olarak da ‘’demir eksikliği anemisi’’ tanısı konur.

  İstatistiklere göre dünyada kadınların % 35'inde, erkeklerin % 20'sinde ve hamilelerin %50’sinde demir eksikliği anemisi (kansızlık) görülür. Memorial Sağlık Grubu İç Hastalıkları Bölümü Uzmanları demir eksikliği ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Demir eksikliği nedir?

Toplumda kansızlık olarak bilinen demir eksikliği anemisi, kandaki kırmızı kan hücrelerinin yapısında oksijenin taşınması ve bu hücrelerin kırmızı olmasını sağlayan hemoglobin miktarının azalmasıdır. Demir eksikliği, öncelikle mide ve bağırsak kanseri olmak üzere pek çok önemli hastalığın da belirtisi olabilir.

Demir eksikliği belirtileri nelerdir?

Demir eksikliğine bağlı kansızlık bazı durumlarda belirti göstermez. Demir eksikliği rutin sağlık kontrollerinde yapılan kan tahlillerinde teşhis edilebilir.Demir eksikliğinin belirtileri arasında;

 • Cilt solgunluğu,
 • Vücutta güçsüzlük, yorgunluk,
 • Konsantrasyon bozukluğu,
 • Baş ağrısı,
 • Ellerde ve ayaklarda uyuşma,
 • Sinirlilik hali,
 • Kulakların uğuldaması,
 • Dudaklarda çatlaklar ve ağız kenarında yaralar,
 • Tırnakların çabuk kırılması,
 • Saçlarda dökülme sayılabilir.

Demir eksikliğinin ileri derece belirtileri arasında; çarpıntı, toprak veya buz yeme, yavaşlayan tiroit fonksiyonları ve huzursuz bacak sendromu gibi durumlar da görülür. Çocuklarda demir eksikliği belirtilerinde ise karşımıza çocuklarda yürüme-oturma-konuşmasında gecikme, öğrenmede güçlük  ortaya çıkabilir.

Demir eksikliği neden olur?

Demir eksikliğinin birçok nedeni vardır. Kansızlık, demir, folik asit ve B12 vitamıni eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar ve tedavi edilmediğinde büyük sorunlara neden olabilir. Demir eksikliğinin nedenlerinden biri  olan demirin yetersiz alımı, yanlış diyet programları nedeniyle yetersiz kalabilir.

Ayrıca  gebelik, emzirme, büyüme çağındaki çocuklar, düşük doğum tartılı ve erken doğan bebeklerde de demire olan ihtiyaç fazladır.  Çocukların anne sütü yerine demir desteği olmayan mamalarla beslenmesi, inek sütünde 1 yaşından önce geçilmesi, hazır gıdalarla beslenme ve hayvansal gıdaların yeterli alınmaması demir eksikliğine neden olabilir.

Yetişkinlerde demir eksikliğinin en belirgin sebepleri ise; çay, kahve tüketiminin fazla olması, etin kavrularak ya da fırında fazla pişirilmesi ile sosis, salam gibi işlenmiş besinlerin sık tüketilmesidir. Bazı kişilerde demir bağırsak tarafından yeterince emilemez. Bu da demir eksikliğine neden olan bir başka etkendir.

  Kadınlardaki aşırı adet kanaması, sık ve fazla sayıda doğum, düşükler, kürtaj yaptırmış olmak, mide-bağırsak sistemindeki iyi ya da kötü huylu tümörler de demir eksikliğinin sebeplerindendir.

Demir eksikliğine ne iyi gelir? Demir eksikliği nasıl tedavi edilir?

Demir eksikliği tedavisinde doğru tanı çok önemlidir. Doğru tanı için hastanın şikayetleri ve demir eksikliği belirtilerinin nasıl ilerlediği konusu iyi bilinmelidir.

Değerlendirme sırasında özellikle hastanın daha önce yaşadığı önemli sağlık sorunları, aile öyküsü, kullanmış olduğu ilaçlar ve  mevcut hastalıkları da ele alınır. Gerekli tetkikler ile demir eksikliğine bağlı aneminin neden oluştuğu belirlenir.

Demir eksikliği tedavisinde  aneminin türüne göre kemik iliği naklinden, kan veremeye kadar pek çok yöntem bulunmaktadır. Tedavinin en etkili kısmında demir eksikliğine neden olan etkenin tedavi edilmesi yer alır.

Eğer hastanın ülseri var ise, bunun tedavi edilmesi  kanamayı durduracağı için aneminin tekrar etmesini engeller. Adet sürecinin kontrol altına alınması da demir eksikliği tedavisinde çok önemlidir. Adet kanaması yoğun olan kadınların hormonal destek alıp, adet dönemlerin düzenlemeleri önerilir.

Aynı zamanda kanda eksik olan maddeler ve mineraller de takviye edilmelidir. Demir eksikliğinde demir, vitamin B12 eksikliğinde vitamin B12, folik asit eksikliğinde folik asit, kronik börek yetmezliğinde eritropoietin verilir.

Eğer demir eksikliğine bağlı anemi yaşam kalitenizi düşürecek kadar ciddi bir boyutta ise kan nakli de tedavinin diğer seçeneklerinden biridir.  Demir eksikliği tedavisinde bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar da kullanılır. Özellikle bağışıklık sisteminin alyuvarlar yapımı nı durduruğu ya da parçaladığı durumlarda bu ilaçlara başvurulur. Ayrıca kemik iliğinin hastalıklarına bağlı kansızlıklarda kemik iliği nakli de seçenekler arasındadır.

Demir eksikliği ilaçları nelerdir?

Demir eksikliği tedavisinde dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli ilaç kullanımı başarı şansını arttırmaktadır. Demir eksikliği ilaçları aç karnına kullanılmalı ve kesinlikle süt ve süt ürünleri ile birlikte tüketilmemelidir.

Vücutta yeterli demir depolanabilmesi için en az 6 ay boyunca ilaç kullanımına devam edilmelidir. Demir ilaçları doktor önderliğinde kullanılmalı ve yine doktora danışılmadan bırakılmamalıdır.

Demir eksikliğinden korunmak için alınacak ilaçlarınyanı sıra sakatat, kırmızı et, pekmez gibi gıdalar ve C vitamini içeren besinler tüketmek de faydalıdır.

Demir eksikliğinde ne yemeli, ne yememeli?

“Demir eksikliği için ne yemeliyiz?” sorusu toplumda en çok merak edilen konulardan biridir. Demir eksikliğinden korunmak için kayısı, kuru baklagiller, taze sebze ve meyve bolca tüketilmelidir. Demir eksikliğinde ne yenmeli konusunda yapılabilecek en doğru davranışlardan biri de C vitaminini sık tüketmektir.

Çünkü  C vitamini demirin bağırsaklardan emilimini artırır. Demir eksikliğinde ne yenmemeli sorusu da oldukça önemlidir. Kafeinli içecekler, süt ve kepek demir emilimini azalttığı için sık tüketilmemelidir. Ayrıca B 12 vitamini alımı da demir eksikliğinde oldukça önemlidir.

Çünkü B12 kırmızı kan hücrelerinin kemik iliğinde üretilmesini sağlar ve kansızlığa yol açabilir.

Demir eksikliğine ne iyi gelir;

 • C vitamini demirin emilimini artırır. Bu nedenle yumurtayı portakal suyu veya domatesle, köftenin yeşil salata ile tüketilmesi demirim emilimin artırmak açısından önemlidir.
 • Mayalı ekmekteki demir mayasız ekmeğe göre daha çok emilir.
 • İyi pişmemiş kuru baklagiller ya da kepek ekmeği demirin emilimin azaltır.
 • Posalı gıdalarla beslenme demirin emilimini azaltır.
 • Gıdaları saklamakta kullandığımız alüminyum, paslanmaz çelik ve teneke de demirin emilimin azaltır.

Yemeklerle çay ve kahve Tüketmeyin!

Demir eksikliğini önelemenin bir yolu da çay ve kahveyi yemek sırasında ya da  hemen sonrasından tüketmemekten geçiyor. Çay ve kahveyi mümkün olduğunca ara öğünlerde tüketmeye özen gösterin. Ayrıca çayı açık ve limonla birlikte tüketmekte fayda vardır.

Demir eksikliğine iyi gelen besinler!

 • Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut gibi kuru meyveler
 • Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı)
 • Fındık, fıstık ve susam
 • Karaciğer, kırmızı et, tavuk ve balık eti
 • Yumurta
 • Pekmez ve üzüm
 • Kuru baklagiller
 • Yumurtayı portakal suyu ile tüketin
 • Baklagilleri etle pişirin
 • Her öğünde mutlaka bol yeşillik tüketin.
 • Demir emilimini artırmanın önemli bir yolu bu besinleri C vitamini ile birlikte tüketmektir!
 • Yumurta haşlama yerine kimi zaman menemen gibi pişirilip; yeşil, kırmızıbiber, domates ve soğanla C vitamini kazandırıldığında, demirin alımını artırılmış olur.
 • Ispanak yanına yoğurt ile tüketildiğinde demir emilimi azalmaktadır. Ispanağın yumurta ile pişirilmesi ise biyoyararlılığını artırır.
 • Kurubaklagil ve tahıllı yemekler; yanında mutlaka bol maydanozlu, marullu, domates ve limonlu salata ile tüketildiğinde, tahıl ve baklagillerin içindeki demir daha fazla emilir. Ayrıca bu besinler kıyma, parça et ya da tavukla pişirildiğinde demir alımı artmaktadır.
 • Demir eksikliği ileri boyutta olan kişiler; süt, yoğurt ve ayran gibi kalsiyum içeren gıdaları yemeklerin yanına değil, ara öğünlerde tüketmelidir. Çünkü kalsiyumun demirin emilimini yavaşlatma özelliği vardır.
 • Kahvaltılarda 1- 2 tatlı kaşığı kadar pekmez günlük demir ihtiyacının çoğunu karşılamaktadır. Özellikle keçiboynuzu pekmezi demir yüksek demir içerir.
 • Ara öğünlerde; kuru meyvelerden kayısı, dut ve kuru üzüm, günlük demir alımına katkıda bulunur.

Gözleriniz şişiyor, tırnaklarınız sararıyor veya istemsiz kilo kayıpları yaşıyorsanız, bu belirtileri göz ardı etmemeniz gerekiyor. Vücudunuz ile ilgili bu sinyaller, böbrek hastalığından kalp yetmezliğine kadar pek…

Kadınlarda demir eksikliği

Demir eksikliği erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülür. Özellikle doğurganlık çağında olanlar, demir ihtiyacı artmış olan hamile ve emziren anneler ilk sırayı alır. Demir eksikliği kadınlardan sonra en çok çocukları ve uzun dönem asprin ve ağrı kesici kullanan kişilerde de görülür.

Kansızlığın %90 oranında en sık nedeni demir eksikliği olsa da kadınları ve çocukları daha fazla etkilediği görülmektedir. Dünyada demir eksiklği kadınlarda %30-40, erkeklerde ise yaklaşık %20 gibi bir oranda rastlanmaktadır. Kansızlık bazı durumlarda kadınlarda rahim kanserinin de belirtisi olarak kabul edilir.

Bu nedenle kansızlık önemsenmeli ve mutlaka altındaki nedenler araştırılmalıdır. Erişkin erkeklerde 13gr/dl, kadınlarda 12gr/dl, 6ay-6yaş arası çocuklarda 11gr/dl ve 6-14 yaş arası çocuklarda 12gr/dl’nin altındaki hemoglobin değerleri anemiye işaret etmektedir. Kadınların kullandığı spiral de de demir eksikliğine neden olan bir başka etkendir.

  Doğum kontrol hapları ise adet kanamalarında kaybedilen kan ve demiri %50-60 oranında azaltır. Bu nedenle demir eksikliğine karşı uzman bir jinekolog önderliğinde kullanılabilir.

Hamilelikte demir eksikliği

Demir eksikliği hamilelerin yüzde 50’sinde görülür. Demir eksikliği gebelerde halsizliki çarpıntı, nefes darlığı, uykuya meyillilik gibi şikayetler yaratabilir. Hamile kalmadan önce demir eksikliği tedavisi olunması gebelik sürecinin çok daha sorunsuz geçmesini sağlar.

Aynı zamanda demir eksikliğine karşı “kan yapıcı’’ ve demirden zengin  gıdalar tüketmeleri de tavsiye edilmektedir. 4. aydan itibaren folik asit kullanımı da olukça önemlidir. Çünkü bu aydan itibaren demir eksikliğine bağlı kansızlığa rastlanabilir.

Eğer demir eksikliği ileri seviyelerdeyse hamileliğin erken dönemlerinde demir ilaçlarına başlanabilir. Demir ilaçlarının kesinlikle sütle veya çayla birlikte içilmemelidir. Çünkü bu ürünler  demirin emilimini azaltarak etkisizleştirmektedir. C vitamini ile alınması emilimini artıracaktır.

Hamilelikte demir ilacı kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

Demir eksikliğiniz olup olmadığını öğrenmek için hemen online hastane ranevusu oluşturun. 
Güncellenme Tarihi: 08 Temmuz 2019Yayınlanma Tarihi: 01 Kasım 2016

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/demir-eksikligi/

Çocuklarda demir eksikliği anemisi gelişmemesi için neler yapılabilir?

Çocuklarda Demir Eksikliği Anemisi

Çocukların toprak veya buz yediğini daha önce hiç duydunuz mu? Kulağa tuhaf gelen bu davranışlar aslında vücuttaki bir eksiklikten kaynaklanmaktadır. Çocuklarda buz yeme davranışına pakofaji, toprak yemeye geofaji denir ve her ikisi de demir eksikliği anemisi bulgularındandır.

Ülkemizde gerek genetik yatkınlık, gerekse beslenme şeklimiz sebebiyle demir eksikliği anemisi sık rastlanılan bir durumdur.  Acıbadem Kozyatağı Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Hematolojisi, Prof. Dr.

Cengiz Canpolat, demir eksikliği anemisi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Demir elementi vücudumuz için neden önemlidir?

Demir, yaşam için çok önemlidir. Protein sentezi, oksijen taşınması, elektron transportu, hücre solunumu, pek çok enzimin yapı ve işlevinde görev alır. Eksikliğinde sadece anemi değil, sinir sistemi, bağışıklık sistemi diğer sistemlerin işlevlerinde de bozukluk ortaya çıkar.Çocuklarda büyümeyi, zekâ gelişimini etkiler.

Demir eksikliği anemisi nedir?

Demir eksikliği çocuklarda en sık görülen besinsel eksikliktir. Dünyada yaygın olarak görülmektedir. En sık geç süt çocukluğu ile erken çocukluk döneminde ortaya çıkar. 6 ay ile 2 yaş arası en sık rastlanılan dönemdir.

Bu yaşlarda alınan demirin büyüme hızına yetişememesi, diyetteki demir düzeyinin düşük olması, inek sütü alımına bağlı gelişen eksüdatif enteropati nedeniyle bağırsaktan kan kaybı demir eksikliğinin gelişmesine sebep olur.

İkinci sık görüldüğü dönem ise hızlı büyümenin ve normalin altında demir alımının olduğu ergenlik dönemdir. Kızlarda adet kanamalarıyla kan kaybı nedeniyle durum daha da ağır seyreder. Demir eksikliği olan çocukların yaklaşık üçte birinde ise anemi gelişir. Ülkemizde demir eksikliği anemisi okul öncesi dönemde %30-%40 oranında saptanabilmektedir.

Süt çocuklarında günlük demir ihtiyacı ne kadardır?

Süt çocuklarında 1mg/kg/gün olmak üzere maksimum 15 mg günlük demire gereksinim vardır. Düşük doğum ağırlıklı, düşük başlangıç hemoglobini olan veya anlamlı derecede kan kaybedenlerde günlük demir gereksinimi 2mg/kg’a çıkar. İnek sütü ve anne sütü 0.5-1.

5mg/L demir içerir.

Gerek anne gerekse inek sütü demir yönünden fakirdir ancak anne sütündeki demirin %50’sinin, inek sütündeki demirin ise sadece %10’unun vücut tarafından emilebilmesi nedeniyle anne sütü alan bebeklerde demir eksikliği görülme olasılığı çok daha düşüktür.

Bir bebeğin demir deposu ne kadar sürede boşalabilir?

Eğer beslenmede hiç demir yoksa veya kan kaybı meydana gelirse zamanında doğan bebeğin vücudundaki demir 6 ayda, erken doğan bebeğin ise 3-4 ayda tükenir.

  Anne sütü ile beslenmenin olmadığı, erken inek sütünün başlandığı veya ek gıdalardaki demir içeriğinin az olduğu durumlarda demir depoları erken tükenir. Büyüme, özellikle süt çocukluğu ve çocukluktan yetişkinliğe geçiş döneminde çok hızlıdır.

Demir eksikliği anemisi demir depolarındaki demirin büyüme hızına yetişemediği yaşamın her döneminde meydana gelebilir.

Demir eksikliği anemisinin önemli diğer bir nedeni kan kaybıdır. Kan kaybı doğum öncesinde, doğumda ve doğumdan sonra oluşabilecek nedenlere bağlı olabilir.

Geç süt çocukluğu döneminde meydana gelen kan kaybı gizli veya belirgin olabilir. Demir eksikliğinin kendisi bağırsaktan kan kaybına neden olabilir.

  Demir eksikliği olan bebeklerin %50’den fazlasında dışkıda gizli kan pozitiftir. Bu kanama demir verilmesi ile düzelir.

Demir eksikliği anemisi nedenleri nelerdir?

İnek sütü eksüdatif enteropati meydana getirmek suretiyle demir eksikliği ve anemiyle sonuçlanacak kronik gastrointestinal kan kaybına yol açar.

Eğer günde 500ml den fazla inek sütü tüketiliyorsa ve demir eksikliğine ek olarak hipoproteinemi  (protein düşüklüğü) ve hipokupremi (bakır düzeyi düşüklüğü)  varsa nedenin inek sütü olduğu düşünülür.

Bu durumda inek sütünün kesilmesi ve uygun dozda demir tedavisi ile anemi hızla düzelir.

Demir eksikliği daha seyrek olarak bağırsaktan kanama yapan hastalıklar sonucunda da görülebilir.

  Düşük doğum ağırlığı, az demir alımı veya hızlı büyüme ile açıklanamayan, demir tedavisine tatminkâr yanıt verdikten sonra tekrar eden, hızlı gelişen ve derin olan, oral demir tedavisine yeterli yanıt vermeyen, gözle görülen kanama olmamasına rağmen dışkıda gizli kan testinin devamlı pozitif olduğu anemilerde kan kaybı mutlaka düşünülmelidir. Kan kaybının diğer nedenleri burun veya diş etlerinden kanama ve kızlarda adetlerle kan kaybıdır.

Yaygın emilim bozukluğu sendromuna bağlı demir emiliminin bozulması demir eksikliği anemisinin sık görülen bir nedeni değildir.  Ağır demir eksikliği barsak mukozası üzerine etki ederek ikincil emilim bozukluğu meydana getirebilir ve bu durumda sadece demirin değil, ksiloz, yağ ve A vitamininin emilimi de bozulabilir.

Demir eksikliği bulguları nelerdir?

İştahsızlık erken ve yaygın bir bulgudur. Büyüme ve gelişme geri kalır, hasta persantil kaybeder. Pika görülür. Buz yenmesine, pakofaji, toprak yemeye geofaji denir. Dilde düzleşme ve yutma zorluğu meydana gelir. Sızıntılı bağırsak sendromu ve eksudatif enteropati oluşur. Malabsorbsiyon sendromu (besinin sindirim sisteminde emiliminin bozulması) meydana gelir.

Demir eksikliğinin merkezi sinir sistemine etkileri sonucu huzursuzluk, yorgunluk ve aktivite azalması, mental ve motor gerileme, iletişim bozuklukları, kavrama dikkat ve okul becerilerinde bozulma ve ağlarken katılma nöbetleri meydana gelebilir.

İmmünolojik sisteme etkisinden dolayı demir eksikliğinde enfeksiyonlara yatkınlık, hastalık iyileşmesinde uzama, üst solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığında artma, laboratuarda bağışıklık sağlayan hücrelerin dönüşümünde ve öldürme işlevinde azalma ve deri duyarlılığında azalma meydana gelir. Kemik iliğinde kan yapımında bozulma, eritrosit ömründe kısalma, hem ve globin zincir sentezinde bozulma meydana gelir.

Vücutta demir bazı önemli enzim sistemleri içinde yer almaktadır. Demir eksikliği durumunda bu enzimlerin de yetersiz çalışması sonucu çabuk yorulma, protein sentezinde azalma ve ilaç metabolizmasında bozulma, hücresel elektron naklinin ve enerji metabolizmasının bozulması, bakteri öldürmesinde bozulma sonucu sık enfeksiyonlar ve ürik asit metabolizmasında bozukluklar meydana gelir.

Hastanın hemoglobini, MCV, MCH ve MCHC değerleri yaşa göre normal değerlerin altındadır ve eritrosit dağılım genişliği (RDW) artmıştır. Periferik kan yaymasında alyuvarlarda solukluk, hacimlerinde azalma  şekil ve büyüklük bozukluğu saptanır. Kanamanın eşlik ettiği ağır DEA hariç retikülosit sayısı genellikle normaldir.

Ağır demir eksikliğinde trombosit sayısında azalma,  bağırsaklardan kanama varsa trombosit sayısında artma görülür. Serbest eritrosit protoporfirin (FEP) düzeyi artar. FEP vücut demir depoları biter bitmez yükselir. Anemi ve mikrositoz daha ortaya çıkmamışken FEP’nin yükselmesi tedavi endikasyonudur.

Serum ferritin düzeyi düşer ve 12 ng/ml’nin altında olması DEA tanısını koydurur. Ferritinin akut faz reaktanı olması nedeniyle bakteriyel veya parazitik enfeksiyonların varlığında, malinitede ve kronik enflamatuar durumlarda yüksek çıkıp DEA tanısını engelleyebilir.

  Serum demirinde azalma ve demir bağlama kapasitesinde artma DEA’nin varlığına işaret eden diğer testlerdir.

Ancak serum demir miktarının ölçülmesi yaşa , cinsiyete ve laboratuar metoduna göre farklılık gösterdiğinden, günlük değişikliklerden etkilendiğinden ve hafif veya geçici bir enfeksiyonda düştüğünden genellikle tercih edilen bir test değildir ve DEA tanısında kullanılması önerilmez. Serum transferrin reseptör düzeyi ise demir eksikliğinin hassas bir testidir ve diğer testlerle korelasyon gösterir.

Demir eksikliği anemisinin en güvenilir kriteri 3mg/kg dozda oral yolla verilen ferröz sülfat tedavisine 5-10 gün içinde alınan retikülosit yanıtı ve bir ay içinde hemoglobin düzeyinde saptanan 1 gr/dl gibi bir yükselme görülmesidir. DEA’nin tanısında güçlük çekilen durumlarda kemik iliği incelenmelidir.  Kemik iliğinde boyanabilen demirin azalması veya kaybolması tanıyı destekler.

Demir eksikliğinden daha seyrek olarak çocuklarda hipokromik anemi yapan nedenlerin başında talasemi ve kurşun zehirlenmesi gelir. Diğer hemoglobin yapım bozukluğu hastalıklarından H ve E hastalığı, hemoglobin Köln ve Lepore de benzer bir anemi meydana getirir.

Kurşun yanısıra hem sentezini bozan pirazinamid ve izoniazid de hipokromik anemi yapar.

Diğer nedenler arasında sideroblastik anemiler, kanserler, kronik enfeksiyon ve iltihap durumları, bakır eksikliği ve protein malnütrüsyonu (trafnsferrin sentezi azalır) ve nefrotik sendrom (idrarla transferrin kaybedilir) sayılabilir.

Demir eksikliği anemisi gelişmemesi için neler yapılmalıdır?

Öncelikle alınabilecek önlemler şöyledir;

1-    en az 6 ay anne sütüne devam edilmeli

2-    ek gıdalara geçildiğinde demirden zenginleştirilmiş gıdalar (mama vbg.) kullanılmalı

3-    inek sütünü bir yaşından sonra başlamalı ve günde en fazla 500 ml ile sınırlamalı

4-    ek gıdalarda demirden zengin besinler tercih edilmeli

5-    düşük doğum ağırlığı olan bebeklere ilave demir takviyesi yapılmalı

6-    çay, fosfatlar ve fitatlar diyetten çıkartılmalı.

7-    Demir emilimini arttırmak için kırmızı et gibi demir zengini besinler C vitamini içeren (limonlu salata vbg.) gıdalarla yenilmelidir.

Demir eksikliği anemisi tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Oral demir preparatı olarak ferrik demirin emilimi az olduğundan ferröz demir içeren bir preparat kullanılmalıdır. Günlük doz 3-6 mg/kg dır. Sindirim sistemi tolere etmeyen çocuklarda demir ilacının gün aşırı verilmesinin yeterli etkiyi yaptığı gösterilmiştir.

Tedavi süresi hemoglobin ve MCV normale geldikten sonra 6-8 haftadır. Bu sürede boşalmış demir depolarının dolması sağlanır. Tedaviye cevap 4 hafta sonunda kontrol edilir.

Hemoglobinde 1gr yükselme sağlanamamışsa hastanın tedaviye uyumsuzluğu, dozun yetersiz oluşu, tedavi süresinin kısalığı, tanımlanamayan inatçı kan kaybını ve altta yatan başka bir hastalığın varlığı düşünülmelidir.

Parenteral demir tedavisi oral alımı (ağızdan, sindirim yoluyla alımı) tolere edemeyen, demir emilimini bozan bir barsak hastalığı olan, kronik kan kaybı olan ve demir depolarının hızlı dolması gereken hastalarda kullanılır. Bu durumda demir ilacı kas içine veya damar içine verilmelidir.

Источник: https://www.kidsgourmet.com.tr/cocuklarda-demir-eksikligi-anemisi-gelismemesi-icin-neler-yapilabilir/

Çocuklarda Demir Eksikliği Anemisi

Çocuklarda Demir Eksikliği Anemisi

Demir eksikliği anemisi, diğer adıyla da kansızlık… Her yaş grubunda çocukta görülebilmesi riski vardır. Özellikle okul öncesi dönemde görülmesi daha sık karşılaşılan bir durumdur.

Kansızlık, çocukların birtakım enfeksiyonlara açık olmasına neden olabilir. Ayrıca, bedensel ve zihinsel gelişimi de olumsuz yönde etkileyebilir. Demir, dokulara oksijenin taşınmasını sağlayıcı etki görür.

Bunun eksikliği, organları deforme edebilir.

Demirin tek vazifesi oksijenin taşınmasında rol olması değildir. Protein sentezi, elektron transportu ve hücre solunumları gibi farklı işlevlerde demirin katkısıyla sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilir.

Demirin eksik olması halinde kansızlıkla beraber, sinir sistemlerinde de birtakım sorunların yaşanması mümkündür.

Dolayısıyla, yetişme çağındaki çocukların vücudundaki demirin kontrol edilmesi ve herhangi bir eksiklik varsa tedavisi elzemdir.

Demir Eksikliği Neden Meydana Geliyor?

Demir eksikliğinin nedeni, sağlıksız beslenme alışkanlıklarıdır. Vücuda alınan besinin değerlerine göre demirin bağırsaklar tarafından emilimi yüzde 10 civarındadır.

Bunların bir kısmı, karaciğer tarafından kullanılmak üzere depolanır. Diğer bir kısmı ise, dışkı ile atılabilir. Deri ve deri yüzeyindeki hücrelerin kaybı da, demirin vücuttan dışarı atılmasını sağlar.

Adet dönemine giren kızların kan kaybetmeleri de, demir eksikliğine yol açıcı durumlardan birisidir.

Vücudun demir ihtiyacının artması, emilimlerin gerçekleşmemesi ve açığın söz konusu olması halinde birtakım sıkıntıların başlaması söz konusu olabilir.

Demir eksikliğinin bir hastalık olmadığını da belirtmek gerekir. Bu durum sadece bir bulgudan ibarettir. Alttaki neden, farklılık arz edebilir.

Herhangi bir eksikliğin saptanması halinde eksikliğe neden olan tesirin tedavisiyle durum düzelebilir.

Erken doğan bebeklerde demir eksikliği görülme riski fazladır. Bebeğin anne sütüyle değil de, hayvansal sütlerle beslenmesi de doğru değildir. Her ne kadar anne sütü demir açısından çok zengin değilse de, var olan demirin kolay enzimi ve kana karışma oranı yüksektir. Bu da, çocuğun günlük demir ihtiyacının karşılanmasını sağlayabilir.

Bebeğin ek gıda alma dönemi içerisinde sadece anne sütüyle beslenmesi de doğru değildir. Ek gıdaya başlanması ve verilen gıda maddesinin demir açısından zengin olması gerekiyor. Buna dikkat edilmeyen bebeklerin demir eksikliği yaşamaları mümkündür. Bebeklerde veya çocukta görülen demir eksikliğin birtakım belirtileri mevcuttur. Bunlar;

* Cildin soluklaşmaya başlaması,

* Aşırı yorgunluk hali,

* Tırnaklarda meydana gelen kırılmalar,

* Kağıt ve toprak yeme arzusu,

* Gelişimin yavaşlaması,

Bu gibi belirtilerin olmadığı çocukların da demir eksikliğine sahip olup olmadıklarına baktırılmalıdır. Bazı bebek veya çocukların yukarıdaki semptomları taşımamalarına rağmen demir eksikliği yaşadıkları tespit edilmiştir.

Demir Eksikliği Nasıl Tedavi Ediliyor?

Demir eksikliği anemisi belirtilerinin çocuğunuzda var olduğunu düşündükten hemen sonra doktora başvurmalısınız. Tedavi, birtakım ilaçlarla yapılıyor. Demir eksikliğini giderici şurup veya damlaların verilmesi mümkündür.

Bu damla veya şurupların doktorun kullanım tavsiyelerine uyularak, bebeğe veya çocuğa verilmesi icap ediyor. Demir çocuğum için gereklidir deyip, doktor tavsiyesinin dışına çıkmak asla doğru değildir.

Çünkü fazla depolanan ve vücut dışına atılamayan demirin yan etkileri söz konusu olabilir.

Damla ve şurup gıda takviyelerin yanı sıra, sağlıklı beslenme konusunda da doktor tavsiyelerinden yararlanılması gerekiyor. Çocuğunuzun yaşına göre demir yönünden zengin gıdaların tüketimi tercih edilebilir.

Gıda yoluyla alınan demir elbette daha sağlıklıdır ve vücudun ihtiyacı olanı kadarı depo edip, diğerlerini dışarı atması kolaylaşır.

Ancak demirin çok eksik olduğu çocuklar için ilaçla eksikliğin giderilmesi yolu tercih edilebilir.

Demir Eksikliğine Yol Açmamak İçin Ne Yapılabilir?

Sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de kansızlık ve demir eksikliği riski söz konusudur.

Özellikle işlenmiş gıdalar ve fastfood tarzı beslenme alışkanlıkları, demir eksikliği riskini artırıyor. Bolca meyve tüketimi, baklagiller ve sebze ağırlıklı beslenmek ise sağlıklı bir tercihtir.

Özellikle C vitamini, bağırsakların demiri daha iyi emebilmesini sağlayan vitaminler arasındadır. B 12 ise, demirin emilimini azaltabilir.

Modern hayat, ofis ortamlarını kaçınılmaz kılıyor. Ofis ortamlarında ise, demir eksikliğine neden olan çay ve kahve gibi içeceklerin tüketimi artıyor. Gün içerisinde aşırı çay tüketenlerin mutlaka demir oranlarına dikkat etmeleri lazımdır. Bununla beraber, mayasız ekmek tüketimi, posalı yiyecekler de demir emilimine zarar verebilir.

Demir Kaynağı Açısından Tüketilebilecek Besinler Hangileridir?

Demir eksikliğini önlemek için çok iyi bir kahvaltıyla güne başlanılabilir. Kahvaltının vazgeçilmezlerinden yumurta demir açısından zengin bir kaynaktır. Pekmez, üzüm ve kuru meyveler de demir kaynağı açısından zengin besinlerdir.

Yine, kuruyemişler demirin ve vücut için gereken diğer minerallerin deposudur. Özellikle bizim toplum tarafından çok sevilen kırmızı et, demir açısından zengin bir gıdadır.

Döner, İskender, köfte gibi besinlerin tüketimi demir ihtiyacını karşılamayı sağlayabilir.

C vitamini açısından zengin gıdaların tüketimine de önem verilmesi lazımdır. Demirin bağırsaklardaki emilimi, C vitamini sayesinde daha başarılı şekilde gerçekleştirilir. Böylece, alınan gıdaların içerisinde demirden fazlaca yararlanılabilir. Portakal, mandalina, greyfurt, brokoli gibi meyve ve sebze tüketimlerine önem verilebilir.

Demir Eksikliği Tedavi Edilmezse Ne Olabilir?

Demir eksikliği bir bulgudur. Bir hastalık değildir. Ancak hastalıklara davetiye çıkarabilir. Özellikle çocukluk döneminde yaşanan demir eksikliğine karşı herhangi bir önlemin alınmaması doğru değildir.

çocuğun gelişiminde yavaşlama meydana gelebilir. Yürüme gecikebilir, zorluklar yaşanabilir.

İleriki dönemlerde demir eksikliğinin giderilmesi bile, çocukluk dönemindeki tahribatın devam etmesine neden olabilir.

Demir eksikliğinden dolayı beyin gelişimi zayıf kalabilir. Bu da, zihinsel fonksiyonların akranlarına göre geri olmasına neden olabilir.

Zeka seviyesi düşüklüğü, algılama problemleri, okuma yazmada güçlüklerin meydana gelmesi söz konusu olabilir. tüm bunlar kişinin ruhsal problemler yaşamasına neden olabilir.

Özgüven kaybı, aşağılık kompleksi gibi durumların yaşanması çocuğun hayat kalitesini düşürebilir.

Halsizlik, yorgunluk, güçsüzlük gibi durumların yaşanabilir. Bunlar hayat standartlarını aşağıya düşüren nedenlerdir. Yaşanmaması için demir eksikliğinin acilen tedavi edilmesi elzemdir.

Bu nedenle çocukların demir oranlarını yeterli olup olmadıklarına her zaman kontrol etmek gerekiyor. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları da kazandırmak icap ediyor.

Böylelikle, sağlıklı bir bireyin yetişmesi mümkündür.

Demir eksikliği anemisinin gelişimini önlemek adına altıncı aydan sonra verilen ek gıdalara dikkat edilmesi lazımdır. Demir açısından zengin gıdaların çocuğa verilmesi, mamaların demir açısından zengin olup olmadıklarının kontrol edilmesi gerekiyor. Demirden kaynaklanan rahatsızlıkların hiçbiri yaşanmaz ve çocuk daha sağlıklı bir gelişim sürecine sahip olabilir.

Sağlık Bakanlığı, demir eksikliği anemisi koruma programlarını yaygın hale getiriyor. Her çocuğun sağlıklı beslenmesi, gelişimini sürdürmesi ve mutlu olması için çabalıyor. Çocuğun sağlıklı beslenmesi demir eksikliğini önleyicidir. Buradan çocuk için sağlıklı beslenme önerilerine ulaşabilirsiniz.

Источник: https://www.evdekibakicim.com/blog/makale/cocuklarda-demir-eksikligi-anemisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.