Çocuklarda Diş Bakımı

içerik

Diş Bakımı ve Çocuklar İçin Önemi- Kadin.com

Çocuklarda Diş Bakımı

Çocuklarda diş bakımı oldukça önem taşıyor. Erken yaşlarda başlayan diş bakımı, bireylerin ilerleyen yaşlarında da bir alışkanlık haline gelerek, dişlerinin hayatları boyu güçlü kalmasını sağlıyor.

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu diş temizleme alışkanlığı kazandırılan çocukların ileri yaşlarda sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olduklarını vurguladı, süt dişlerinin önemi konusunda ebeveynleri uyardı.

Diş bakımı için merak edilen tüm detaylar

İlk diş ne zaman görülür?

Süt dişleri değişken olabilmekle beraber ortalama 6 aydan sonra genel olarak alt ön bölgeden başlayarak çıkar ve yine değişebilmekle beraber yaklaşık olarak 3 yaşında tamamlanır.Bu dönemde çocuğunuzun ağzında toplam 20 adet süt dişi alt ve üst çenede simetrik olarak yerleşir.

Süt dişleri çok önemli

Çocuklarda ağız ve diş hastalıkları tedavisinin koruyucu hekimliğinin temelini oluşturduğunu belirten Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, toplumumuzda yer edinen ’süt dişleri zaten değişecek o yüzden çürümesi ve çekilmesi önemli değildir.’ inancının aslında tamamen yanlış olduğunu vurguladı.

“Süt dişleri doğumu takiben süren ve buluğ çağına kadar uzanan süreçte görev gören dişlerdir. Yapıları kalıcı dişlere göre biraz daha farklıdır. Çünkü vücudumuzda olan her şeyin bir görevi ve sistematiği olduğu gibi süt dişlerinin de vardır.

Eğer süt dişleri zamanından erken çürür ve çekilirse yan dişler kayacak ve alttan gelen kalıcı dişlere yer olmayacağı için kalıcı dişler çapraşıklık oluşturarak ortodontik tedaviye neden olacaktır. Eğer çekilmeyip kronik bir iltihap oluştururlarsa da hem alttan gelen kalıcı dişin kalsifikasyonu hem de çocuğun genel sağlığı etkilenecektir.

Ayrıca süt dişlerinin alttan gelen kalıcı dişlere rehberliği söz konusudur. O yüzden çocuklara ağız bakımı alışkanlığının kazandırılması ve süt dişlerinin sağlığı çok önem kazanmaktadır.”

6 Yaş dişi süt dişi değil!

Bebeklerde süt dişlerinin düşüp yerlerini genç süreklilerin alması, aşağı yukarı süt dişlerindeki sürme sırasını takip eden bir süreçte oluşmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, birçok kişi tarafından süt dişi sanılan 6 yaş dişinin varlığıdır. Süt dizisi tamamlandıktan sonra yaklaşık 3 yaş civarından 6 yaşına kadar diş kavislerinde herhangi bir hareket yoktur.

Çocuk 6 yaşına geldiğinde ilk sürekli dişi olan 6 yaş dişi, süt azı dişlerinin arkasında kavisteki yerini alır.

İlk süren dişler kesiciler

6 yaş dişlerini takiben ilk süren dişler kesiciler grubudur. Onu izleyerek birinci süt azıları, ikinci süt azıları ve süt köpek dişleri dökülürler. Üst sürekli köpek dişleri en son süren dişlerdir. 11-13 yaş arası sürme tamamlanır. Bunların dışında 6 yaş dişlerinin arkasından 12 yaşında ikinci sürekli azılar ve 20 yaşında (16-24 yaş) 20 yaş dişleri yani üçüncü büyük azı dişleri sürer.

Çocukların dişleri niye çürüyor?

 • Süt dişleri daimi dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle çürüğe daha yatkınlardır, daha kolay ve hızlı çürürler.
 • Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamazlar. Olayı ancak dayanılamayacak kadar ağrı olduğunda fark ederler ki bu durumda çok geç kalınmış olabilir.
 • Çocuklar diş bakımı konusunda yetişkinler kadar dikkatli değiller. Çocuğun el becerisi, merakı ve ebeveynlerinin tutumu diş fırçalama alışkanlığını belirler.
 • Beslenme düzensizliğinden dolayı dişler çürümeye yatkın hale gelir.

Çürük oluşumu engellenebilir mi?

Çürüğü tamamen engelleyebilecek bir aşı ya da ilaç henüz geliştirilemedi, ancak çürük sayısını azaltmaya yönelik malzemeler günümüzde kullanılmaktadır.

Fissür örtücüler: Azı dişlerinin çiğnemeye yüzeyinde fissür denilen küçük çukurcuklar vardır. Fissür örtücü malzemeyle çukurcukların üzeri kapatılıp; o bölgeye mikrop, yemek artığı vs. nin sızması engellenerek çürüğün başlaması önlenir. Bu işlem 6 yaşından itibaren kalıcı azı ve küçük azı dişlerine uygulanabilir.

Fluor uygulaması: Çürüğü engellemenin başka bir yolu da çürüğe karşı direnci arttırmaktır. Dişlere yüzeysel fluor uygulanması suretiyle bu direnç kazandırılır.

Diş fırçalama: Anne ve babalardan en sıklıkla duyduğumuz yakınma çocuklarının diş fırçalamadığıdır. Çocukların ileriki yaşlarda bu alışkanlığı sürdürmesinin en kolay ve etkili yöntemi erken yaşlarda fırçalama alışkanlığının başlanmasıdır.

Çocuklar için nasıl bir diş fırçası ve diş macunu seçilmeli?

Çocuğun diş bakımı için ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş fırçaların kullanılması gereklidir. Şu an piyasada çocuklar için özel hazırlanmış fırça ve macunlar bulunmaktadır.

Çocuklar macunun tadını çok severler ve fırçalama esnasında yutarlar. Bu nedenle 3 yaşından küçük çocuklarda macun kullanılmaması daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Miktarını ise bir nohut büyüklüğü kadar diyerek tarif edebiliriz.

Çocuklara diş fırçalama alışkanlığını nasıl kazandırabiliriz?

 • Dişlerini fırçalarken ayrı bir diş fırçası ile siz de kendi dişlerinizi fırçalayın. Ona birkaç tane fırçası ve macun alın. Bu fırça ve macunlar farklı renkte ve değişik çizgi roman kahramanlarının olduğu fırça ve macun olsun. Her seferinde başka bir ikili seçmesini sağlayın. Bu seçim onun dişlerini fırçalama isteğini ve motivasyonunu artıracaktır.
 • Önce kendisinin dişlerini fırçalamasını bekleyin, sonra siz onun oda sizin dişlerinizi fırçalasın.
 • Evde mutlaka fırçalama panosu oluşturun ve her fırçalamadan sonra pano üzerinde işaretleme yapın.
 • Banyoya bir kum saati yerleştirin ve her fırçalamada kum saatini ters çevirerek zaman tutun . Yaklaşık 2 dakikalık fırçalama yeterli olacaktır.

Unutmayın ki çocuğunuzun çürükler hakkında hiçbir bilgisi yoktur.

Ona yapışkan özelliği olan şeker, çikolata, bisküvi yedirin ve aynada dişlerinin üzerine nasıl yapıştığını gösterin. Daha sonra dişlerini fırçalatın ve dişlerinin ne kadar güzel, temiz ve beyaz olduğunu ona aynada gösterin.

Источник: https://kadin.com/dis-bakimi-ve-cocuklar-icin-onemi

Çocuklarda Diş Sağlığı

Çocuklarda Diş Bakımı

Yetişkinler ve çocuklar için ağız sağlığını korumanın yolu, dişleri korumaktır. Sanıldığının aksine dişleri korumak zor değildir. Ancak bu yönde bir alışkanlığın çocuklara kazandırılması zahmetlidir.

Henüz yetişkinler bile diş fırçalama ve ağız bakımı konusunda kendilerine bir rutin kazandırabilmiş değildir. Bu nedenle, çocuklarına da diş temizliği konusunda alışkanlık kazandırmak zorlaşabiliyor.

Yapılması gereken ise, diş temizliğinin evin rutin bir saati haline getirmektir. Bu saate, anne ve baba da uymalıdır.

Süt Dişler Neden Çabuk Çürüyor?

Çocukların sahip olduğu süt dişlerinin hemen çürüme reaksiyonu göstermesinin nedeni, normal dişlere göre daha fazla organik maddeden oluşmasıdır.

Bu sebeple, çocuklarda diş bakımı ve temizliği yetişkinlere göre bir kat daha önemlidir. Bu önemin çocuklar farkında olmaz ve diş temizliği konusunda hassasiyet gösteremezler.

Yenilen çikolata ve şekerli gıdalardan sonra arta kalanların dişlerde bakteri haline gelmesi, kısa sürede çürüme sürecinin başlamasına neden oluyor.

Bazı annelerin yaptığı davranışlar, dişlerin çürüme hızını arttırabilir. Şekerli süt, emziğin reçele batırılması gibi davranışlar alışkanlık haline gelebilir.

Tüm bunların yapılıp, diş temizliğine önem verilmemesi halinde ise, çürüme olağandan daha hızlı medyana gelebilir. Bazı kişiler, süt dişlerinin yerine asıl dişlerin çıkacağını söyleyebilir.

Bu da, süt dişlerin bakmanın ne faydası olacağı sorusunu düşündürebilir.

Süt Dişleri Bakımı Önemli Mi?

Öncelikle şunu ifade edelim. Ortada çürüyen ve çocukların açı çekmesine neden olan dişler söz konusudur. Her anne ve baba çocuğunun acı çekmesine müsaade edemez. Bunun için süt dişlerinin bakımı yapılması gerekiyor.

Çürüyen dişi çekip, kurtulmak da çocuğun acı çekmemesi için bir çözümdür. Ancak bazı çocukların diş hekimine gitme korkusu veya fobisi olabilir. Bu fobi daha sonrada oluşabilir.

Böyle bir durumu yaşamamak için süt dişlerinin bakımın yapılması en iyi yoldur.

Yine, süt dişlerin rehber dişler olduğu bilinmelidir. Asıl dişlerin nereye ve ne şekilde çıkacağını süt dişleri belirler. Bu dişlerin yerin olmaması, asıl olan dişlerin yamuk çıkmasına neden olabilir.

Bu da, ağız ve diş estetiğinin bozulması demektir. Asıl dişlerin yamuk çıkması, ağzın kapanmamasına veya kapansa bile üst veya alt dudakların öne çıkmasına neden olabilir. Bu görünüm çocuğun özgüvenini etkileyebilir.

Sonuç olarak, diş bakımının erkenden başlatılması gereksiz değildir.

Çürükleri Engellemenin Yolu Var Mıdır?

Dişler ne çok çalışan azalardan birisidir. Henüz diş çürüklerini ortadan kaldırıcı bir çözüm üretilmedi. Ancak çocukların kalıcı dişlerinin çürüklere karşı daha dayanıklı olmasını sağlayan yöntemler vardır.

Bu yöntemin adı, fissür örtücüdür. Özellikle çürümeye en elverişli azı dişlerinin dayanıklılığını arttırmak için uygulanıyor. Uygulama sayesinde, azı dişlerinin yumuşak dokusu güçlendiriliyor.

Bu yöntem, diş temizliğinin uygulanması halinde çok daha başarılı olabiliyor.

Çürüyen veya Çürümeye Başlayan Süt Dişleri

Süt dişlerinde herhangi bir problemin oluşması halinde tedavi edilmelidir. Yerine başka bir diş çıkacak düşüncesiyle asla hareket edilmemesi icap ediyor.

Süt dişlerinin çürümesi, ağız içerisinde kötü kokuya neden olabilir. Ayrıca, çiğneme zorluklarının yaşanması söz konusu olabilir. diş bozukluğu ve çarpıklığı gibi problemlerin yaşanması da muhtemeldir.

Dolayısıyla, çürüyen veya çürümeye yüz tutan süt dişlerinin tedavisine hemen yapılmalıdır.

Diş Temizleme İşlemi Ne Zaman Başlamalıdır?

Ağız sağlığının korunabilmesi için diş temizliğinin erken yaşlardan itibaren başlamasında büyük faydalar vardır. Sekiz aylık bebeklerin diş macunu kullanmaları doğru değildir.

Ancak tülbent gibi temiz ve hijyenik bezlerle ağız temizlikleri yapılabilir. Bebekler için imal edilen diş fırçaları da kullanılabilir.

Çocukların diş temizleme ihtiyacını kendileri yapabilecek yaşa geldikten sonra anne ve babasının diş temizliğine yardımcı olmaları doğru değildir. Bu konudaki alışkanlığı tek başına kazanması gerekiyor.

Anne ve baba, diş temizliğinin nasıl yapılacağına dair bazı bilgileri ve fırçalama yöntemlerini gösterebilir. Ancak sürekli çocuğun dişini annesinin temizlemesi doğru değildir.

Diş temizleme alışkanlığının kazanılması için anne ve babanın da diş temizliğine dikkat etmesi elzemdir. Aksi halde, çocuğun ilgili alışkanlığı kazanabilmesi mümkün olmaz. Evde rutin bir diş temizleme saati belirlenebilir. Herkes aynı anda diş temizliği yapabilir.

Bu işi çocuk için eğlenceli bir hale veya oyuna dönüştürebilirsiniz. Böylece, alışması çok daha kolay olabilir.

Biberon Çürükleri

Bebeklerde görülen çürüklere, biberon çürükleri adı veriliyor. Oldukça kısa bir sürede dişlerin çürümesi ve çürümeden kaynaklı olarak kırılması anneleri endişelendirebilir.

Ancak bu durum, endişe yaratıcı bir mesele değildir. Sadece ağız bakımının aksatılmasından kaynaklanan bir süreçtir. Akşam emzirilen bebeklerin ağzının temizlenmemesi, uyurken çürümelerin başlamasına neden olabilir.

Anne sütü içerisinde şeker, çürümeyi etkiler.

Biberon çürüklerinin başlaması halinde önlenebilmesi zor olabilir. Bunun nedeni, süt dişlerinin organik yapısıdır. Erken dönemde alınacak önlemlerle süt dişlerinin çürümesi engellenebilir. Bu tedbirlerden bazıları şunlar:

1. Bazı bebekler ağzında biberonla uyuma alışkanlığına sahiptir. Burada hata, ebeveyndedir. Kesinlikle böyle bir alışkanlık kazanmasına müsaade etmeyin. Bu alışkanlığı kesin…

2. Biberona konulan sütün ekstra olarak tatlandırılması gerekmez. Bebeğin aşırı şekerli gıdaya alıştırılması dişleri çürütebilir.

3. Bebeğin beslenmesinden sonra su içmesini sağlayın. Bunun alışkanlık haline getirilmesi gerekir. Ağız temizliği için önemlidir.

4. Bebeğin sabah ve akşam beslenmesinden sonra tülbent ile ağzını temizleyin.

5. Akşam mamasından ve diş temizliğinden sonra uyutun.

Diş Macunu Nasıl Olması Gerekiyor?

Bebeklerin diş temizliği için macun kullanılmamalıdır. Çocuklarda kullanılabilir. Doğal ve organik diş macunları temin edilebilir. Çocuklara özel imal edilen diş macunları daha sağlıklıdır. Diş macunların içeriğinde florür bulunur. Diş için sağlıklı bir maddedir.

Ancak diş macununu yutma eğilimindeki çocuklar için iyi değildir. Bu nedenle, florür bulunmayan diş macunlarını da temin etme yolunu seçebilirsiniz. Bebeğinizle ilgili konularda tecrübeli bebek bakıcıları yardımcınız olabilir.

Özellikle, ilk defa bebek büyüten anneler için deneyimli bebek bakıcıları desteği gerekebilir.

Çocuklarda Rastlanılan Diş Problemleri

Çocukların en sık yaşadığı rahatsızlık, diş ağrısıdır. Böyle bir durumda, ağzın temizliği yapılmalıdır. Sızlayan dişin içerisinde gıda artığı olmadığından emin olunmalıdır.

Ilık tuzlu su ile gargara yapılabilir ve daha önce diş ağrısını kestiğinden emin olduğunuz ağrı kesici verilebilir. Daha sonra ise, diş doktoruna gidilmesi gerekiyor. Kökten dişin çıkması gibi durumlarda yaşanılabilir.

Böyle bir durumda, dişin köküne zarar vermemek için temiz bir kap içerisindeki süte çıkan diş konulmalıdır. Ardından en yakın diş doktoruna gidilmelidir.

Dilin, dudağın ısırılması da sık yaşanılan durumlardan birisidir. Böyle bir durumda, ısırılan yere buz konulabilir. Kanama söz konusuysa, gazlı bezle basınç uygulanır ve kanamanın kısa sürede durması sağlanılabilir. Kanamanın devam etmesi halinde, diş hekimine başvurulması lazımdır.

Источник: https://www.evdekibakicim.com/blog/makale/cocuklarda-dis-sagligi/

Çocuklarda Diş Bakımı

Çocuklarda Diş Bakımı

Ataşehir Memorial Tıp Merkezi Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Ezel Yıldız Elmas, “Çocuklarda süt dişi bakımının önemi” hakkında bilgi verdi ve anne babalara tavsiyelerde bulundu.

Çocuklarda ağız bakım alışkanlığını geliştirmek yetişkinlere oranla daha kolay ve etkili olabilmektedir. Çocuklar ağız diş sağlığına yeterince dikkat edemeseler de, çocuğun el becerisi, merakı ve anne babanın tutumu diş fırçalama alışkanlığının doğru yerleşmesini belirler. Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle daha kolay ve hızlı çürürler.

Çocuklar, diş çürüğünün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamaz ve ağrı ancak dayanılamayacak düzeye geldiğinde fark ve şikayet ederler.

Bu durumda çürük artık ilerlemiş olup, çocuk diş hekimini ilk ziyaretini şiddetli ağrı ve endişe ile gerçekleştirmiş olur ki bu durum gerek diş hekimleri gerekse anne babalar için oldukça zor bir sürecin başlangıcı olur.

Çocuğunuzun dişçi korkusunu yenmesini sağlayın

Toplumumuzda yaygın şekilde diş hekimi korkusu görülmektedir. Anne babaların en önemli görevlerinden biri; çocuklarını yetiştirirken onların ağız diş sağlığını korumak ve ileriki yaşamlarında diş hekimine güven duyarak gidebilmeleri için onlara destek olmaktır. Bunun için onları en doğru şekilde diş klinikleri ve diş doktorları ile tanıştırmaları çok önemlidir.

Çocuğunuza şeker yedikten sonra en azından ağzını çalkalama alışkanlığını kazandırın

Özellikle anaokulu ve ilkokul çağlarındaki çocuklar artık evde anne baba ve bakıcı denetiminden çıkmakta ve kalabalık içinde alışkanlık geliştiren erken dönem bireyler olmaktadır. Bu da çocukların yuvada ya da ilkokul kantininde şekerli gıda tüketebileceği anlamına gelir.

Çocukların bu dönemde aşırı miktarlarda olmadığı sürece şekerli gıda tüketmelerinde sakınca yoktur. Ancak gıda tüketimi sonrası davranışları önem taşır. Örneğin; çocuk her şekerli gıda alınımdan sonra dişlerini fırçalayamasa da mutlaka su içmesi ya da su ile ağzını çalkalamasının gerektiğini bilmelidir.

Kolayca uygulayabileceği bu durum, ağız ortamının asit oranını düşürecek ve çürük gelişimini engelleyecektir.

Çürük oluşumu engellenebilir mi?

Çürük gelişimi kompleks bir mekanizmadır. Çürük yapıcı bakteri; şeker, zaman ve dişin yapısı gibi bir çok farklı etkenin bir araya gelmesi ile oluşur. Bu etkenlerden birinin yetersizliği veya yokluğu çürük oluşumunu engeller.

Diş çürüğü= Bakteri × karbohidrat (şeker) × konak faktörü (dişin yapısı) × zaman

Diş hekimliğindeki, koruyucu işlemler tam olarak bu bilgi ışığında ilerlemekte ve bu denklemdeki dört temel etkene müdahale etme alanı aramaktadır. Bakteri ve şekeri ağızdan uzaklaştırmanın ve çürük denklemini bozmanın en kolay yolu diş fırçalamaktır. Bu şekilde çürüğün gelişiminde ihtiyaç duyulan zaman faktörü de elenmiş olur.

Çocuklarda diş fırçalama bebeklikte başlamalı

Bebeklerde 6-8 aylıkken, (yani ilk dişler ağızda göründüğünde) dişleri temizleme işlemi başlamalıdır.

Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri (en azından çiğneme yüzeylerini) temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silmek, temizlemek yerinde olur.

Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra (ortalama 2,5 – 3 yaşında ) başlanması uygundur. Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur.

Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa tıpkı el yıkama alışkanlığı gibi diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysa çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekir. Bu nedenle fırçalamadan sonra anne ve babanın kontrolü iyi olur.

Çocuğunuzu en geç 2. 5 yaşında diş hekimi ile tanıştırın

Çocuklar için diş fırçası ve macunu seçerken diş hekiminize danışmanızda yarar vardır.

Ağzında hiç sorunu olmayan 2,5 -3 yaşlarında bir bebek diş hekimi ile bu şekilde ilk randevusunu sadece dişlerini göstererek yani gülümseyerek atlatmış olur.

Çürük gelişim denklemini bozarak, çürük oluşumunu engellemenin bir yolu da konak faktörü olarak da adlandırdığımız diş yapısını güçlendirmektir.

Önlem alınmadığı sürece çürüğün önüne geçmek mümkün değil

Çürüğü tamamen engelleyebilecek bir aşı ya da ilaç henüz geliştirilememiştir. Ancak çürük sayısını, dişleri koruyarak ve güçlendirerek azaltmaya yönelik bazı dolgu malzemeleri günümüzde kullanılmaktadır. Bunlardan en yaygın kullanımı olan “fissür örtücü” denilen malzemedir.

Diş çürükleri genellikle azı ve küçük azı dişlerinin, çiğneyici yüzlerinde bulunan “fissür” adı verilen oluklarda başlar. Fissür örtücüler, bu olukların üzerini kapatarak, o bölgeye mikrop, yemek artıklarının sızmasını engelleyip çürük başlamasını önlemiş olur.

Fissür örtücüler aynı zamanda içerdikleri “florid” iyonu ile dişlerin yapılarının kuvvetlendirilmesine de katkı da bulunur.

Bu işlem, tüm süt azılarına, 6 yaşından itibaren çıkan kalıcı azı ve küçük azı dişlerine, aynı zaman da yetişkinlerde yüksek çürük risk grubunda yer alan kişilere de uygulanabilir.

Çürük ile mücadelede Fluorid Uygulamaları işe yarıyor

Çürüğü engellemenin başka bir yolu da dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktır. Dişlere yüzeysel (topikal) florid uygulanması ile bu direnç kazandırılır.

Fluorid dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir elementtir. Fluorid diş macunlarının içinde bulunduğu gibi bazı besin maddelerinde de bulunur.

Fakat çocuklar çoğu zaman dişlerini fırçalamayı ihmal ederler ve dişlerinin çürüğe karşı direnç kazanabilmeleri için yeterli fluorid almamış olurlar. İşte böyle durumlar için profesyonel “topikal florid” uygulamaları yapılmaktadır.

Profesyonel topikal fluorid uygulaması sadece diş hekimleri tarafından kullanılabilen bir yöntemidir. Topikal fluorid uygulaması yalnız dişleri çürümeye meyilli çocuklarda değil tüm çocuklarda güvenle uygulanır.

Bu sayede yeterli miktarda fluorid dişler üzerine depolanır ve dişlerin yapısı güçlendirilerek çürüğe karşı dirençli olur. Topikal fluorid uygulaması her 6 ayda bir yapılırsa ancak etkili olabilir. Bunun için çocuklarınızı her 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimine getiriniz…

Süt dişlerindeki çürükler mutlaka tedavi edilmeli

Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri, ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu ve güzel olmayan görüntüye yol açar. Bu dönemde tedavi edilmeyen çürük dişler çekilmek zorunda kalır ve ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk, çekilmedikleri zaman da genel sağlık problemlerine (romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar) sebep olabilecektir.

Süt dişleri geçici bir dönem ağızda bulundukları için anne ve babalar tarafından genellikle nasıl olsa bu dişler değişecek denerek pek önemsenmez. Ancak unutulmamalıdır ki süt dişlerindeki çürükler, yalnız çocuğun yaşam boyu unutamayacağı tatsız ağrı tecrübeleri edinmesine sebep olmaz, aynı zamanda sırada bekleyen kalıcı diş germlerine de (tohumlarına) zarar verir.

Çocuklarda genellikle ilk daimi diş 6 yaşında süren birinci büyük azı dişidir. 6 yaş çocukların henüz ağız hijyenini çok iyi sağlayamadıkları bir yaştır, buna rağmen çocukların ağzında ömür boyu kullanacakları ilk daimi dişleri ağızdadır.

Bu yüzden 6 yaş dişleri öncelikli olarak korunmalıdır… Karışık dişlenme dönemi 6 yaşla birlikte başlar ve aynı zamanda çocukların karışık beslenme dönemlerine de denk gelir.

İleride ergenlik dönemlerine kadar ki buda 12-13 yaşlarına denk gelir ve aynı zamanda karışık dişlenme sona erer; anne, baba çocuğun ağzındaki değişiklikleri takip etmeli, mutlaka yılda 1 kere diş hekimine götürmeli ve her yeni gelen kalıcı azı dişine fissür örtücü uygulatmalıdır.

12-13 yaşlarında kalıcı azıları ağzında çürüksüz ve hatta koruma altında olan bir çocuğun ergenlik dönemini atlatana kadar yeni çürükler oluşmadan büyümesi koruyucu diş hekimliğinin ana hedeflerindendir.

Böyleye çocuk yetişkin olmaya başladığında ağzında hiç çürük olmayacak ve ağız hijyen alışkanlığı yerleşmiş, bundan sonraki diş hekimi ziyaretleri muayene ve kontrol amaçlı yani gülümsemek için olacaktır.

Источник: https://sagliktayenilikler.com/cocuklarda-dis-bakimi/

Çocukların Diş Sağlığı ve Bakımı | Çocuklarda Diş

Çocuklarda Diş Bakımı

Tahmini Okuma Süresi: 1 Dakika 48 Saniye

Çocuklarda dişlerin gelişimi, doğum öncesi anne karnında başlar. Olgunlaşmasını tamamlayan dişler, doğumdan sonra belirli bir sıra ile dişetlerini delerek çıkar. Bu İlk çıkan dişlere, süt dişleri denir. Ayrıca, doğum sırasında bebek ağzında dişle doğabilir, bu anormal bir durum değildir; bu dişler daha sonra kendiliğinden düşer.

Dişlerin çıkışı sırasında bazı çocuklarda birkaç gün boyunca uyku bozukluğu, kuru öksürük, huysuzluk, ateş görülebilir. Genel inanış çocukların diş ile doğmasının anormal bir şey olduğu yönünde olsa da ebeveynlerin bu konuda bilinçli olup korkmaması gerekir. Doğum esnasında dişli doğan çocukların bu dişleri daha sonra dökülmektedir.

Çocuklarda Dişlerin Çıkış Zamanları

  İlk süt dişi 5-10 aylıkken (ortalama 6 aylık) çıkmasına rağmen, bu, bazen 14-15 aya kadar uzayabilir. Dişlerin çıkış zamanları bireysel farklılıklar gösterir; kalıtsal faktörler bu farklılıkları yaratan etkenlerin başında gelir. Süt dişleri 6-7 yaşlarında sırayla düşerek, yerlerini kalıcı dişlere bırakır.

Burada sanılanın aksine ilk çıkan kalıcı dişler, 1 No’lu büyük azılardır (5-7 yaş). Bu dişlerin süt dişi karşılığı olmadığından, hiçbir süt dişi düşmeden çıkar ve ebeveynler bu dişlerin kalıcı diş olmadığını düşünerek çürümelerine göz yumabilirler. Böylelikle, daha hayatın başında eksik, sağlıksız dişlerle baş başa kalınabilir.

Çocuklarda Diş Sağlığı ve Bakımı

Çocuklarda d,iş sağlığı ve bakımı, çocuğa dişlerine uygun nitelikte bir diş fırçası alınarak, 2 yaşından itibaren ebeveynler tarafından çocuğun dişleri suyla fırçalanmaya başlanabilir.

Bu, hem gerekli diş bakımını sağlar, hem de çocuğa diş fırçalama alışkanlığı edindirir. Ebeveynler 3 yaşına kadar böyle bir fırçalama alışkanlığı edindirdikleri takdirde, çocuk daha sonrasında bunu devam ettirebilir.

Ancak 6 yaşından sonra, tam etkili bir fırçalama elde edilebilir.

Çocuklarda Diş Sağlığı ve Beslenme İlişkisi

Ağız temizliği dışında, diş sağlığı beslenmeyle yakından ilişkilidir. Özellikle kalsiyum, flor gibi mineraller, diş sağlığını etkileyen besinsel faktörlerin başında gelir. Bunun yanında, şekerli ve asitli gıdaların tüketim şekli de diş sağlığında önemli rol oynar.

Bu tür gıdaların gelişigüzel ve sık tüketilmesi, çürüklere zemin hazırlar. ayrıca flor ve kalsiyum eksikliği, dişin yapısının zayıf olmasına ve çabuk çürümesine neden olur. Fakat, bu minerallerin hekime danışılmadan gelişigüzel alınması, sakıncalıdır.

Eksiklikleri gibi fazlalıkları da hem dişler, hem de diğer organlarda çeşitli bozukluklara neden olabilir.

Çocuklarda Diş Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalı

Diş sağlığı açısından, 6 ayda bir diş hekimi kontrolünden geçilmelidir. Bir şikâyet oluşturmasa da erken teşhis edilen çürükler, diş kaybedilmeden rahatça tedavi edilebilir. Burada önemli bir yanlış, süt dişlerinin çürümeye bırakılıp tedavi ettirilmemesidir.

Ebeveynler bu dişlerin nasıl olsa değişeceğini düşünerek, çürükleri önemsememektedirler; oysa bu dişlerin çürükleri, alttan gelecek kalıcı dişlerin yapısını bozmaktadır.

Ayrıca, çürüdükten sonra tedavi amacıyla çekilmeleri, yerlerinin erken boşalmasına ve boşalan yerin yandaki dişler tarafından kapanmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda, alttan gelecek dişe zamanı geldiğinde yeterli yer bulunmayacaktır ve dişler çarpık çıkacaktır.

Tüm bunların yanında unutulmamalıdır ki çürük dişler her zaman birer enfeksiyon odağıdır; buradaki bakterilerin kana karışıp diğer organlarda ( böbrek, kalp gibi) enfeksiyonlara neden olma olasılıkları vardır!

Süt dişleri:
Alt orta kesiciler5-10 ay
Üst orta ve yan kesiciler8-12 ay
Alt yan kesiciler12-14 ay
Alt ve üst 1. küçük azılar12-14 ay
Alt ve üst köpek dişleri16-22 ay
Alt ve üst 2. küçük azılar24-30 ay
Kalıcı dişler
1. büyük azılar5-7 yaş
Orta kesiciler6.5-8 yaş
Yan kesiciler7-9 yaş
1. küçük azılar9-11 yaş
2. küçük azılar10-12 yaş
Köpek dişleri10-12 yaş
2. büyük azılar11-13 yaş
3. büyük azılar16-21 yaş (veya daha geç)

Источник: https://sevgilibebek.com/cocuklarin-dis-sagligi-ve-bakimi/

Ebeveynler çocuklara diş bakımı konusunda rehberlik etmeli

Çocuklarda Diş Bakımı

Süt dişleri, doğumdan ergenlik dönemine kadar uzanan süreçteki dişlerdir. Bebeklik döneminden itibaren diş sağlığına gereken önemin verilmesi, çocuğun hayatı boyunca sağlıklı diş ve ağız yapısına sahip olması için gereklidir. Bu nedenle, süt dişlerinin korunmasında ebeveynlere büyük görevler düşmektedir.

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, süt dişlerinin çürük veya başka bir problemden dolayı değil, kendiliğinden düşmesi gerektiğini belirterek, ebeveynlere önemli bilgiler verdi.

Çocuğun kendisine rol model olarak aldığı kişi, aile bireyleridir. Bu nedenle ebeveynlerin diş bakımı konusunda onlara doğru rehberlik etmesi gerekir.

Süt dişlerini önemseyin

Süt dişleri değişken olabilmekle beraber, ortalama 6 aydan sonra genellikle alt ön bölgeden başlayarak çıkar ve yaklaşık 3 yaşında tamamlanır.

Bu dönemde çocuğun ağzında toplam 20 adet süt dişi alt ve üst çenede simetrik olarak yerleşir.

Çocuklarda ağız ve diş hastalıkları tedavisinin koruyucu diş hekimliğinin temelini oluşturduğunu belirten Kışlaoğlu, toplumumuzdaki ‘süt dişleri önemsizdir’ kanısının tamamen yanlış olduğunu söyleyerek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Süt dişlerinin yapıları, kalıcı dişlere göre biraz daha farklıdır.

Eğer süt dişleri zamanından erken çürür ve çekilirse yan dişler kayacak ve alttan gelen kalıcı dişlere yer olmayacağı için kalıcı dişlerde oluşan çapraşıklık ortodontik tedaviye neden olacaktır.

Eğer çekilmeyip kronik bir iltihap oluştururlarsa da hem alttan gelen kalıcı dişin kalsifikasyonu hem de çocuğun genel sağlığı etkilenecektir. Ayrıca süt dişlerinin alttan gelen kalıcı dişlere rehberliği söz konusudur.”

Çocukların dişleri neden çürür?

 • Süt dişleri daimi dişlere oranla daha çok organik madde içerdiğinden daha kolay ve hızlı çürürler.
 • Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamazlar.

  Olayı ancak dayanılamayacak kadar ağrı olduğunda fark ederler ki, bu durumda çok geç kalınmış olabilir.

 • Çocuklar ağız bakımına yetişkinler kadar dikkat edemezler.

  Çocuğun el becerisi, merakı ve ebeveynlerinin tutumu diş fırçalama alışkanlığını belirler.

Çürük oluşumunu engellemek mümkün mü?

Çürüğü tamamen engelleyebilecek bir aşı ya da ilaç henüz geliştirilemediğini, ancak çürük sayısını azaltmaya yönelik malzemelerin günümüzde kullanıldığını söyleyen Kışlaoğlu, çürük oluşumunu engellemeye yönelik yöntemleri şu şekilde anlattı:

Fissür Örtücüler: Kışlaoğlu, “Azı dişlerinin çiğneme yüzeyinde fissür denilen küçük çukurcuklar bulunur. Bu çukurları fissür örtücü uygulayarak koruyabiliyoruz” diyerek, yöntemin ayrıntılarını aktarıyor:

“Çocuklar dişlerin üzerindeki girinti ve çıkıntıları rahatlıkla temizlemedikleri için bu girintilere yerleşen yiyecek artıkları ve bakteriler çürüğe neden oluyor.

Fissür örtücü de arka dişler üzerindeki bu oluklara uygulanıyor. Beyaz, şeffaf renkli, sıvı şeklinde plastik madde olan bu örtücü, diş oluklarına tamamen tutunuyor.

Bu şekilde diş yüzeyinde herhangi bir aşınma yapılmadan işlem uygulanıyor ve diş çürüğe karşı korunuyor.”

Kışlaoğlu, fissür örtücünün düştükten sonra bile uygulama yapılan dişte çürümeye karşı direncin devam ettiğini belirterek “Eğer düştükten sonra 6 ay içerisinde tekrar uygulanırsa çürüğe karşı koruma da devam eder. Fakat bu uygulama yapıldıktan sonra da dişler düzenli fırçalanmalı ve rutin olarak çocuklar diş hekimi kontrollerine götürülmelidir” dedi.

Flor Uygulaması: Çürüğü engellemenin başka bir yolunun da, çürüğe karşı direnci arttırmak olduğunu belirten Kışlaoğlu, dişlere yüzeysel flor uygulanması suretiyle bu direncin kazandırılabileceğini söylüyor.

Diş Fırçalama: Kışlaoğlu, “Çocukların ileride diş fırçalama alışkanlığını sürdürmesi için en etkili yöntem erken yaşlarda bu alışkanlığın kazandırılmasıdır. Düzenli ve doğru bir şekilde fırçalama ile çürük oluşumu engellenebilir” diyerek, diş fırçalamanın önemine dikkat çekiyor.

Çocuklara diş fırçalamayı sevdirmek…

Çocuk, dişlerini fırçalarken, siz de ayrı bir diş fırçası ile kendi dişlerinizi fırçalayın. Ona birkaç tane farklı renk ve şekillerde diş fırçası ve diş macunu alın. Her seferinde başka bir ikili seçmesini sağlayın. Bu seçim, onun diş fırçalama isteğini ve motivasyonunu arttıracaktır.

 • Mutlaka diş fırçalama panosu oluşturun ve her fırçalamadan sonra pano üzerinde işaretleme yapın.
 • Banyoya bir kum saati yerleştirin ve her fırçalamada kum saatini ters çevirerek süre tutun. Yaklaşık 2 dakikalık diş fırçalama yeterli olacaktır.
 • Çocuğunuzun diş çürüğü hakkında hiçbir bilgisi yoktur. Ona yapışkan özelliği olan şeker, çikolata, bisküvi yedirin ve aynada dişlerinin üzerine nasıl yapıştığını gösterin. Daha sonra dişlerini fırçalatın ve dişlerinin ne kadar güzel, temiz ve beyaz olduğunu yine aynada kendisine gösterin.

Diş fırçası ve macun seçimi önemli!

Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçalarını öneren Kışlaoğlu,  çocukların diş macununu yutma riski olduğu için 3 yaş altında kullanılmaması gerektiğini belirtiyor.

Pütürsüz diş macunlarını öneren Kışlaoğlu, fırçaya konulacak macun miktarını ise ‘nohut büyüklüğünde’ şeklinde tarif ediyor.

Источник: https://cicicee.com/ebeveynleri-cocuklara-dis-bakimi-konusunda-rehberlik-etmeli/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.