Çocuklarda Diş Çürüğü

içerik

Çocukların diş sağlığı konusunda doğru bilinen 8 yanlış

Çocuklarda Diş Çürüğü

Bebeklik döneminden itibaren çocukların diş sağlığına özen göstermek çok önemli.

Aksi halde gelişen diş çürükleri ve erken diş kaybı gibi nedenlerden dolayı çocukta yetersiz beslenme, estetik kaygılar yüzünden psikolojik sorunlar ve konuşma bozuklukları gibi önemli problemler gelişebiliyor.

Parmak emme, biberon, emzik kullanımı, ağız solunumu, atipik yutkunma (dilin yutkunma sırasında alt veya üst ön dişlerin arasına sokulması) gibi alışkanlıklar da tedavi edilmediklerinde çene ile yüz gelişimi olumsuz etkilenebiliyor.

Üstelik çocukluk çağında başlayan diş problemleri ihmal edildiklerinde ileriki yaşlarda artarak devam ediyor. İşte bu yüzden çocuğun diş sağlığı için düzenli olarak diş muayenesinden geçmesi ve dişlerin çürümesini önlemek için gerekli tedbirlerin alınması şart.

Ancak çocukların diş sağlığıyla ilgili kulaktan kulağa yayılan hatalı bilgiler hem hatalı alışkanlıkların sürdürülmesine hem de diş hekimine geç başvurulmasına yol açarak çocuğun diş sağlığını ciddi boyutlarda tehdit edebiliyor. Acıbadem International Hastanesi Pedodonti Uzmanı Dr.

Ceren Güney Tolgay, çocuklarda diş sağlığıyla ilgili doğru sanılan yanlışları anlattı, önemli bilgiler verdi.

Yanlış: Süt dişleri dökülecekleri için tedavi edilmelerine gerek yok

Doğrusu: Süt dişleri çiğneme, konuşma ve estetik fonksiyonlarının yanı sıra düşme zamanına kadar kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için koruyor ve böylece doğal bir “yer tutucu” görevi görüyorlar.

Tedavisinde geç kalınan süt dişlerinin düşme zamanından önce kaybedilmesi durumunda, kalıcı dişlerin çıkmasında problemler yaşanabiliyor ve çapraşıklık oluşabiliyor. Erken kaybedilen süt dişleri nedeniyle beslenme ve konuşma bozuklukları görülebiliyor.

Bunun yanı sıra süt dişlerindeki çürük kaynaklı ağrı ve şişlik gibi problemler, çocuğun yaşam kalitesi ile okul başarısını olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Yanlış: Çocuğum şeker, çikolata yemiyor, dişleri çürümez

Doğrusu: Günlük hayatımızda tükettiğimiz ekmek ile makarna gibi karbonhidrat içeren ve özellikle diş yüzeyine yapışma oranı yüksek olan besinler de diş çürüğü gelişimine sebep olabiliyor. Bu nedenle çocuğunuz şekerli abur cuburları hiç tüketmese bile diş çürüğü açısından risk taşımadığı anlamına gelmiyor.

Yanlış: Bebeğimin süt dişleri henüz tamamlanmadı, fırçalamaya gerek yok

Doğrusu: Bebeklerde ağızda ilk dişin çıkmasıyla birlikte diş çürükleri oluşabiliyor. Hem anne sütü hem de inek sütü, şeker (laktoz) içeriyor. Uyku sırasında ağızda tükürük akışının da azalmasıyla birlikte, gece beslenmesiyle alınan süt ağızda birikerek bakterilerin çoğalması ve diş çürüğü oluşumu için uygun ortam yaratıyor.

Pedodonti Uzmanı Dr.

Ceren Güney Tolgay erken çocukluk çağı çürükleri ya da diğer adıyla biberon çürüklerinin, bebeklik döneminde özellikle gece beslenmesine bağlı olarak, genellikle üst kesici dişlerde başlayan ve çok hızlı ilerleyen yaygın bir çürük tipini oluşturduğunu belirterek sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu nedenle bebeklerde ağızda ilk dişin görülmesiyle birlikte annenin parmağına takılabilen “parmak fırçaları” ya da 0-3 yaş fırçalarıyla dişler temizlenmeye başlanmalı. 3 yaşına kadar flor içermeyen diş macunları diş fırçasına sürüntü şeklinde uygulanarak, 3 yaşından itibaren, çocuğun tükürmeyi de öğrenmesiyle birlikte florürlü diş macunu ile günde 2 kez fırçalanmalı”

Yanlış: Sallanmaya başlayan süt dişlerine dokunursak kalıcı dişi yamuk çıkar

Doğrusu: Çocuklarda ortalama 6 yaş civarında süt dişlerinin düşerek kalıcı dişlerin çıkmaya başladığı “karışık dişlenme dönemi” oluşuyor. Genellikle ilk olarak alt ön dişlerin sallanmasıyla fark ediliyor.

Bu aşamada, çocuğun sallanmaya başlayan dişi yavaş yavaş parmağı ve diliyle oynatarak; ve elma, salatalık gibi sert besinleri ısırarak, dişini kendiliğinden düşürmeye çalışılması teşvik edilmeli. Bu fizyolojik bir süreçtir ve sallanan dişe hafifçe dokunmak kalıcı dişe herhangi bir zarar vermiyor.

Bazen süt dişi henüz düşmeden, kalıcı diş süt dişinin arkasından çıkmaya başlayabiliyor. Bu durumda süt dişi kendiliğinden düşemeyecek gibiyse, bir diş hekimi tarafından çekilmesi gerekebiliyor.

Yanlış: Çocuklar ilk diş muayenelerine dişi ağrıyınca götürülmeli

Doğrusu: Amerikan Pediatrik Diş Hekimliği Akademisi (AAPD) tarafından ilk diş muayenesinin en geç 1 yaşından itibaren yapılması öneriliyor.

Böylece bebeğin diş gelişimi yakından takip edilebiliyor ve ebeveynlerin beslenme ile ağız hijyeni konusunda bilgilendirilmeleri sağlanabiliyor. Pedodonti Uzmanı Dr.

Ceren Güney Tolgay 6 ayda bir yapılacak düzenli kontroller sayesinde süt dişlerinde görülen erken çocukluk çağı çürüklerinin önlenebildiğini söylüyor.

Yanlış: Süt dişine kanal tedavisi yapılmaz, kalıcı dişe zarar verir

Doğrusu: Süt dişinin tedavi edilerek ağızda tutulması, hem çiğneme fonksiyonunun devam etmesi hem de ileride o bölgeden çıkacak olan kalıcı dişin yerinin korunması açısından önem taşıyor.

Süt dişlerinde oluşan bir çürük kalıcı dişlere göre daha hızlı ilerleyerek dişin sinirlerinin olduğu bölgeye ulaşabiliyor ve ağrı, şişlik gibi sorunların oluşmasına neden olabiliyor. Bu gibi durumlarda dolgu yeterli olmuyor ve dişe kanal tedavisi yapılması gerekiyor. Süt dişine yapılan kanal tedavisi sadece o dişin sinirleri ve köküne yapılan bir tedavi.

Kemiğin içinde gelişmekte olan kalıcı diş ile süt dişinin kökleri arasında herhangi bir bağlantı mevcut değil. Bu nedenle kalıcı dişe zarar vermiyor.

Yanlış: Diş çürüğü bulaşıcı değildir

Doğrusu: Diş çürüğü yapan mikroorganizmalar tükürükle bulaşabiliyor. Özellikle anne-baba tarafından bebeğin dudaktan öpülmesi; ya da bebeklerini beslerken verilen çatal, kaşık, biberon gibi malzemelerin sıcaklığını kontrol etmek veya kirlenen emzikleri temizlemek gibi nedenlerle kendi ağızlarına sokulması sonucu çürük bakterileri bebeğe geçebiliyor.

Yanlış: Çocuklarda diş ipi kullanmaya gerek yok

Doğrusu: Süt dişleri yapı itibariyle diş aralarında besin birikimine oldukça elverişli oluyor.

Çocuklarda diş çürüklerinin sıklıkla “ara yüz bölgesi” denilen dişlerin birbirine komşu olduğu yüzeylerde besin birikimiyle başlıyor. Her iki komşu diş de aynı anda çürüyebiliyor. Pedodonti Uzmanı Dr.

Ceren Güney Tolgay bu nedenle çocuklarda da gerekirse ebeveyninin de yardımıyla günde 1 kez diş ipi kullanmanın oldukça önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Diş bakımında sık yapılan 10 hata nedir?

Источник: https://indigodergisi.com/2018/01/cocuklarin-dis-sagligi-dis-curugu/

Dr. Dt. Ezel Yıldız ELMAS
Ağız ve Diş Sağlığı
Memorial Ataşehir Hastanesi

Ataşehir Memorial Tıp Merkezi Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Ezel Yıldız Elmas, “Çocuklarda süt dişi bakımının önemi” hakkında bilgi verdi ve anne babalara tavsiyelerde bulundu.

Çocuklarda ağız bakım alışkanlığını geliştirmek yetişkinlere oranla daha kolay ve etkili olabilmektedir. Çocuklar ağız diş sağlığına yeterince dikkat edemeseler de, çocuğun el becerisi, merakı ve anne babanın tutumu diş fırçalama alışkanlığının doğru yerleşmesini belirler. Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle daha kolay ve hızlı çürürler.

Çocuklar, diş çürüğünün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamaz ve ağrı ancak dayanılamayacak düzeye geldiğinde fark ve şikayet ederler.

Bu durumda çürük artık ilerlemiş olup, çocuk diş hekimini ilk ziyaretini şiddetli ağrı ve endişe ile gerçekleştirmiş olur ki bu durum gerek diş hekimleri gerekse anne babalar için oldukça zor bir sürecin başlangıcı olur.

Çocuğunuzun dişçi korkusunu yenmesini sağlayın

Toplumumuzda yaygın şekilde diş hekimi korkusu görülmektedir. Anne babaların en önemli görevlerinden biri; çocuklarını yetiştirirken onların ağız diş sağlığını korumak ve ileriki yaşamlarında diş hekimine güven duyarak gidebilmeleri için onlara destek olmaktır. Bunun için onları en doğru şekilde diş klinikleri ve diş doktorları ile tanıştırmaları çok önemlidir.

Çocuğunuza şeker yedikten sonra en azından ağzını çalkalama alışkanlığını kazandırın

Özellikle anaokulu ve ilkokul çağlarındaki çocuklar artık evde anne baba ve bakıcı denetiminden çıkmakta ve kalabalık içinde alışkanlık geliştiren erken dönem bireyler olmaktadır. Bu da çocukların yuvada ya da ilkokul kantininde şekerli gıda tüketebileceği anlamına gelir.

Çocukların bu dönemde aşırı miktarlarda olmadığı sürece şekerli gıda tüketmelerinde sakınca yoktur. Ancak gıda tüketimi sonrası davranışları önem taşır. Örneğin; çocuk her şekerli gıda alınımdan sonra dişlerini fırçalayamasa da mutlaka su içmesi ya da su ile ağzını çalkalamasının gerektiğini bilmelidir.

Kolayca uygulayabileceği bu durum, ağız ortamının asit oranını düşürecek ve çürük gelişimini engelleyecektir.

Çürük oluşumu engellenebilir mi?

Çürük gelişimi kompleks bir mekanizmadır. Çürük yapıcı bakteri; şeker, zaman ve dişin yapısı gibi bir çok farklı etkenin bir araya gelmesi ile oluşur. Bu etkenlerden birinin yetersizliği veya yokluğu çürük oluşumunu engeller.

Diş çürüğü= Bakteri × karbohidrat (şeker) × konak faktörü (dişin yapısı) × zaman

Diş hekimliğindeki, koruyucu işlemler tam olarak bu bilgi ışığında ilerlemekte ve bu denklemdeki dört temel etkene müdahale etme alanı aramaktadır. Bakteri ve şekeri ağızdan uzaklaştırmanın ve çürük denklemini bozmanın en kolay yolu diş fırçalamaktır. Bu şekilde çürüğün gelişiminde ihtiyaç duyulan zaman faktörü de elenmiş olur.

Çocuklarda diş fırçalama bebeklikte başlamalı

Bebeklerde 6-8 aylıkken, (yani ilk dişler ağızda göründüğünde) dişleri temizleme işlemi başlamalıdır.

Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri (en azından çiğneme yüzeylerini) temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silmek, temizlemek yerinde olur.

Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra (ortalama 2,5 – 3 yaşında ) başlanması uygundur. Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur.

Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa tıpkı el yıkama alışkanlığı gibi diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysa çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekir. Bu nedenle fırçalamadan sonra anne ve babanın kontrolü iyi olur.

Çocuğunuzu en geç 2. 5 yaşında diş hekimi ile tanıştırın

Çocuklar için diş fırçası ve macunu seçerken diş hekiminize danışmanızda yarar vardır.

Ağzında hiç sorunu olmayan 2,5 -3 yaşlarında bir bebek diş hekimi ile bu şekilde ilk randevusunu sadece dişlerini göstererek yani gülümseyerek atlatmış olur.

Çürük gelişim denklemini bozarak, çürük oluşumunu engellemenin bir yolu da konak faktörü olarak da adlandırdığımız diş yapısını güçlendirmektir.

Önlem alınmadığı sürece çürüğün önüne geçmek mümkün değil

Çürüğü tamamen engelleyebilecek bir aşı ya da ilaç henüz geliştirilememiştir. Ancak çürük sayısını, dişleri koruyarak ve güçlendirerek azaltmaya yönelik bazı dolgu malzemeleri günümüzde kullanılmaktadır. Bunlardan en yaygın kullanımı olan “fissür örtücü” denilen malzemedir.

Diş çürükleri genellikle azı ve küçük azı dişlerinin, çiğneyici yüzlerinde bulunan “fissür” adı verilen oluklarda başlar. Fissür örtücüler, bu olukların üzerini kapatarak, o bölgeye mikrop, yemek artıklarının sızmasını engelleyip çürük başlamasını önlemiş olur.

Fissür örtücüler aynı zamanda içerdikleri “florid” iyonu ile dişlerin yapılarının kuvvetlendirilmesine de katkı da bulunur.

Bu işlem, tüm süt azılarına, 6 yaşından itibaren çıkan kalıcı azı ve küçük azı dişlerine, aynı zaman da yetişkinlerde yüksek çürük risk grubunda yer alan kişilere de uygulanabilir.

Çürük ile mücadelede Fluorid Uygulamaları işe yarıyor

Çürüğü engellemenin başka bir yolu da dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktır. Dişlere yüzeysel (topikal) florid uygulanması ile bu direnç kazandırılır.

Fluorid dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir elementtir. Fluorid diş macunlarının içinde bulunduğu gibi bazı besin maddelerinde de bulunur.

Fakat çocuklar çoğu zaman dişlerini fırçalamayı ihmal ederler ve dişlerinin çürüğe karşı direnç kazanabilmeleri için yeterli fluorid almamış olurlar. İşte böyle durumlar için profesyonel “topikal florid” uygulamaları yapılmaktadır.

Profesyonel topikal fluorid uygulaması sadece diş hekimleri tarafından kullanılabilen bir yöntemidir. Topikal fluorid uygulaması yalnız dişleri çürümeye meyilli çocuklarda değil tüm çocuklarda güvenle uygulanır.

Bu sayede yeterli miktarda fluorid dişler üzerine depolanır ve dişlerin yapısı güçlendirilerek çürüğe karşı dirençli olur. Topikal fluorid uygulaması her 6 ayda bir yapılırsa ancak etkili olabilir. Bunun için çocuklarınızı her 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimine getiriniz…

Süt dişlerindeki çürükler mutlaka tedavi edilmeli

Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri, ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu ve güzel olmayan görüntüye yol açar. Bu dönemde tedavi edilmeyen çürük dişler çekilmek zorunda kalır ve ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk, çekilmedikleri zaman da genel sağlık problemlerine (romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar) sebep olabilecektir.

Süt dişleri geçici bir dönem ağızda bulundukları için anne ve babalar tarafından genellikle nasıl olsa bu dişler değişecek denerek pek önemsenmez. Ancak unutulmamalıdır ki süt dişlerindeki çürükler, yalnız çocuğun yaşam boyu unutamayacağı tatsız ağrı tecrübeleri edinmesine sebep olmaz, aynı zamanda sırada bekleyen kalıcı diş germlerine de (tohumlarına) zarar verir.

Çocuklarda genellikle ilk daimi diş 6 yaşında süren birinci büyük azı dişidir. 6 yaş çocukların henüz ağız hijyenini çok iyi sağlayamadıkları bir yaştır, buna rağmen çocukların ağzında ömür boyu kullanacakları ilk daimi dişleri ağızdadır.

Bu yüzden 6 yaş dişleri öncelikli olarak korunmalıdır… Karışık dişlenme dönemi 6 yaşla birlikte başlar ve aynı zamanda çocukların karışık beslenme dönemlerine de denk gelir.

İleride ergenlik dönemlerine kadar ki buda 12-13 yaşlarına denk gelir ve aynı zamanda karışık dişlenme sona erer; anne, baba çocuğun ağzındaki değişiklikleri takip etmeli, mutlaka yılda 1 kere diş hekimine götürmeli ve her yeni gelen kalıcı azı dişine fissür örtücü uygulatmalıdır.

12-13 yaşlarında kalıcı azıları ağzında çürüksüz ve hatta koruma altında olan bir çocuğun ergenlik dönemini atlatana kadar yeni çürükler oluşmadan büyümesi koruyucu diş hekimliğinin ana hedeflerindendir.

Böyleye çocuk yetişkin olmaya başladığında ağzında hiç çürük olmayacak ve ağız hijyen alışkanlığı yerleşmiş, bundan sonraki diş hekimi ziyaretleri muayene ve kontrol amaçlı yani gülümsemek için olacaktır.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/sut-dislerinin-yerine-nasilsa-yenisi-gelecek-demeyin-erken-yasta-tedavi-sart/

Çocuklarda süt diş çürüğü

Çocuklarda Diş Çürüğü

İçindekiler:

Çocuklarda süt diş çürüğü

Çocuklarda primer diş çürüğü, son zamanlarda diş hekimleri için giderek daha sıkıntılı hale gelen bir problemdir. Tıbbi istatistiklere göre, süt dişlerinin kalıcı dişhekimleri tarafından değiştirilmesi sırasında vakaların% 65'inden fazlası çürüklerle ilgilenmek zorundadır ve çocukların yarısı ihmal etmiştir.

Çocuklarda çürüğün nedenleri

Süt dişlerinin çürüklerinin nereden geldiğini anlamadan önce, bu patolojinin çok faktörlü kökenli olduğunu bilmek önemlidir, yani, çocuk dişi emayesinin tahrip edilmesi çeşitli faktörlerin etkisiyle gerçekleşir. Çocuklarda primer diş çürüğü için ana nedenler ve predispozan faktörler şunlardır:

 • Düzenli olarak dişlerinizi fırçalama alışkanlığının olmaması özellikle okul öncesi çocuklar için geçerlidir. Birçok ebeveyn saf olarak küçük çocukların düzenli olarak dişlerini fırçalamaları gerekmediğine inanmaktadır ve bu arada diş minesinde biriken gıda parçacıkları, bir dişi yok eden bakterilerin üremesi için mükemmel bir üreme alanıdır.
 • Çocuğun beslenmesinde karbonhidratların bolluğu – karbonhidratlar, mikroorganizmaları beslemek için mükemmel bir ortamdır, ayrıca çürükleri sırasında, diş minesinin üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olan organik asitler salınır, dolayısıyla birçok tatlı çürüğün gelişmesine yol açar.
 • Yıpranmış homojenleştirilmiş gıdaların beslenmesindeki baskınlık – bu faktör, yaşamın ilk 2 yılındaki çocuklar için daha fazla geçerlidir. Çiğneme kaslarında gerginlik yaratan katı gıdaların beslenmesindeki eksiklik, diş minesinin mikroorganizmalar tarafından imha edilmesinin ön şartı olan tükürüğün yetersiz üretimine yol açar.
 • Monoton bir diyet – kalsiyum kaynağı olan fermente süt ve süt öğelerinin yetersiz tüketilmesi, balık – bir flüor ve fosfor kaynağı, diş minesinin kademeli olarak tahrip olmasına yol açar.
 • Sık viral ve bulaşıcı hastalıklar – Çocuğun bağışıklığının azalması, diş çürüğü oluşumunda predispozan faktörlerden biri olabilir.
 • Rıhtımlar – Bu patolojide, sadece diş minesinin tahrip olması değil, diğer derin tabakalar deforme olur.
 • Kalıtsal yatkınlık
 • Bir emziği veya biberonu uzun süre emmek – özellikle kötü bir alışkanlık, şişeyi geceleri meyve suyu veya süt karışımı ile emmektir, bundan sonra bebeğin ağzını çalkalama şansı yoktur.
 • Yanlış ısırık.
 • Hamilelik sırasında annenin aktarılan hastalıkları – bunun sonucunda, fetüsün rahimdeki bağışıklığı azalır, bu da gelecekteki çürük ve diğer patolojilerin gelişmesi için ön şart olabilir.

Süt dişlerinin çürüğü belirtileri

Özenli ebeveynler, çocuklarının dişlerinde beyaz veya tebeşir lekeleri bulabilirler. Bu çürük gelişiminin başlangıcını gösterir. Kural olarak, ilk aşamada çürük pratik olarak tespit edilemez, çünkü tebeşir lekeleri çok küçük ve göze çarpmayabilir.

Çürük ilerledikçe, çocuk sıcak, soğuk, tatlı, ekşi yiyecekler alındıktan sonra diş ağrısından şikayet edebilir. Bebek hala küçükse ve nerede ağrı çektiğini açıklayamıyorsa, ebeveynleri yiyecek bir tarafa çiğneyerek uyarılmalıdır – bu diş hekiminin ofisini ziyaret etmek için bir neden olmalıdır.

Başlatılan süt dişlerinin çürüğü, etkilenen dişlerde kahverengi lekelerin ortaya çıkması ve açıkça görülebilir bir emaye tahribatı ile karakterize edilir.

Çocuklarda çürük teşhisi

İhmal edilen süt dişlerinin çürüğü nedeniyle hastalığın teşhisi zor değildir. Ağız boşluğunun detaylı incelenmesi için doktor özel bir diş aynası kullanır.

Süt dişlerinin çürüğünün ilk aşamasını teşhis etmek için (kireçli çürüğün tespiti), diş hekimi bir metilen mavisi çözeltisi kullanır. Çocuğun dişleri pamuklu bir bezle iyice kurutulur, daha sonra onlara 2-3 dakika süreyle bir metilen mavisi çözeltisi uygulanır. Sağlıklı diş minesi boyalı değildir ve kireçli çürüğün yerleri boyanmıştır.

Süt dişlerinin çürüğü tedavisi gerekli midir?

Birçok anne-baba sorusu hakkında çok endişe duyuyor: süt diş çürüklerini tedavi etmek gerekli mi, yoksa er ya da geç, hala yerli olanlarla mı? Diş minesinin yenilgisi, dişçi ofisinde, çocukların rutin muayenesi sırasında (yılda bir kez anaokulunda ve okulda tutulur) bulunursa, yerinde doktor, emayenin imha derinliğini ve tedavi ihtiyacını belirler. Bir çocuktaki çürüğü ebeveynler tarafından tespit ederken, hastalığın sürüklenmesinin imkansız olduğunu anlamak önemlidir, çünkü kalıcı olanların yerini aldığı sırada bebek dişlerinin sağlığı, ikincisinin sağlığını da belirler. Çürüklerin halk muamelesiyle uğraşmanıza, diş etlerine ot kaynatma ile sarımsak veya losyonlar koymanıza gerek kalmaz, bu sadece fayda sağlamaz, aynı zamanda hastalığın komplikasyonlarına ve ağırlığına neden olabilir. Ek olarak, gelişimin ilk aşamalarında olan çürükler, diş minesini yiyecek ve tatlılardaki sıcaklık değişimlerine karşı aşırı hassas hale getirir ve hastalığın ilerlemesi bir çocukta dayanılmaz diş ağrısına yol açabilir.

Çocuk çürüğü tedavisinin başarısı büyük ölçüde diş hekiminin çocukla temas kurabilmesine bağlıdır. Bazen bir çocuğun ilk ziyaretinde dişçinin ofisine, uzman bebeğin dişlerini kesinlikle tedavi etmeyi reddettiği için ortak bir dil bulamaz.

Süt dişlerinin çürüğü için tedavi yöntemleri

Çocuklarda çürüğün tedavisi için yöntem seçimi, diş minesindeki hasarın derinliğine bağlıdır. Kural olarak, hastalığın ilk gelişimi ve minenin yüzeyel lezyonu sırasında diş hekimleri, her yaştaki çocuklar tarafından iyi tolere edilen ve belirli bir süre için patolojik sürecin durdurulmasına izin veren iyi huylu prosedürlere başvurmaya çalışırlar.

Aşağıdaki yöntemlerle süt dişlerinin çürüğünün ilerlemesini durdurabilirsiniz:

 • Gümüşleme – Bu prosedür önceden temizlenmiş süt dişleri gümüş nitratın yüzeyine uygulanmasından oluşur. Dişler koruyucu bir film ile kaplanır ve bu aşamada çürüğün gelişimi askıya alınır. Bu prosedürün terapötik etkisi en az altı ay sürer, ancak sakıncası vardır – gümüş nitrat uygulandıktan sonra, çocuğun dişleri siyaha döner ve kalıcı dişlerle tam olarak yerine geçene kadar kalır.
 • Remineralizasyon – Bu teknik, daha önce temizlenmiş ve kurutulmuş diş minelerine, kalsiyum, flor ve fosfor içeren özel bir solüsyon uygulanmasından oluşur. Bu çözelti diş minesini olumsuz etkilerden ve hasarlardan korur, lezyon yüzeyinin azalmasına ve azaltılmasına yardımcı olur. Etkisi 5 aydan fazla sürer ve okul öncesi çağdaki çocuklarda diş çürüğü tedavisinde daha sık kullanılır.
 • Temassız tedavi yöntemleri – dişin tahrip olan dokuları kısmen bir matkapla çıkarılır, bundan sonra dişler özel bir güçlendirici bileşim ile kaplanır. Gerekirse, dişhekimi bir dolum koyabilir, özellikle son yıllarda modern renkli dolgular yaygınlaştı – mavi, sarı, kırmızı, yeşil. Parlak renkler çocukları çeker ve ilgiyle ve korkusuzca tedaviye izin verir.
 • Daha sonraki dolumla diseksiyon – bu yöntem genellikle derin diş lezyonlarının çürüklerle tedavi edilmesi için kullanılır ve pulpitis gibi komplikasyonlar varsa. Diseksiyon bir matkapla yapılır – dişin etkilenen bölgeleri su, hava veya aşındırıcı toz akımı ile temizlenir. Hamuru çıkarmanız veya diş çürümesinin ciddi komplikasyonları varsa, çocuk için lokal anestezi yapılır.

Bebeğin sağlıklı süt dişlerinin gelecekte kalıcı dişlerin sağlığını ve doğru ısırık oluşumunu sağladığını anlamak önemlidir. Ebeveynler, diş hekiminin sandalyesindeki uzun süreli tedavilerden çok daha iyi ve daha kolay olan çocuklarda çürüklerin önlenmesine özen göstermelidir.

 • Derin çürük: tedavi
 • Ortalama çürük
 • Yüzey çürüğü
 • Servikal çürük
 • Diş çürüğü

Источник: https://tr.medicine-worlds.com/karies-molochnyh-zubov-u-detej.htm

Çocuklarda çürük dişe karşı 10 etkili adım

Çocuklarda Diş Çürüğü

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre çocukluk döneminde sık karşılaşılan hastalıklar arasında birinci sırada grip hastalığı bulunuyor. Gribin ardından çocuklarda en çok görülen sağlık sorunu ise diş çürükleri

Okul çağındaki çocukların yüzde 90’ına yakınında, yetişkinlerin de yaklaşık yüzde 100’ünde çürük bulunuyor.

Peki ülkemizdeki durum denir? Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde 0-12 yaş arası her 100 çocuktan 84’ünün en az bir çürüğü bulunurken, 6 yaş grubundaki çocuklarda diş fırçalama oranı sadece yüzde 10’da kalıyor.

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk Diş Hekimi Dr. Fatma Çalışkan, çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmanın, anne babaların da dişlerini düzenli olarak fırçalamalarıyla mümkün olacağını belirterek çok önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

 

Fırça sapı avucunun içine oturmalı. Fırça boyu ağzının çok gerilerine ulaşmayacak uzunlukta, fırça kılları da çocukların hassas diş etlerine uygun yumuşak ve uçları yuvarlatılmış olmalı. Bebeğinizin ilk dişleri belirdiğinde parmağa geçirilen silikon fırça, bebek diş fırçası, ksilitollü diş mendilleriyle ağız ve diş temizliği sağlanmalı. Böylece çürüğün önüne daha rahat geçilebilir.

Diş macununu doğru seçin

Diş macunu seçilirken çocuğun dişlerindeki çürük riski, bu konuda bir çocuk diş hekiminden destek alarak saptanmalı. Çürük riski düşük çocuklarda, yutulabilir florsuz macun kullanımı uygun olabilirken, çürük riski yüksek çocuklarda yaşına uygun dozda flor içeren macunlar kullanılmalı.

Doğru miktarda diş macunu kullandırın

0-3 yaş arası dönemde bir pirinç tanesi kadar (fırçayı sadece değdirilip çekilmeli), 3-6 yaş arası mercimek tanesi kadar, 6 yaş üzeri çocuklarda nohut tanesi kadar macun kullanılmalı. Çocuklar 3 yaşına kadar tükürmeyi bilmediklerinden onlara uygun macunlar seçilmeli.

Dişlerini günde en az iki kere fırçalasın

Günde iki kereden az yapılan fırçalamanın çürüğe karşı bir etkisi olmayacağından dişler mutlaka günde en az iki kere fırçalanmalı. Böylece ağız içerisinde çoğalan bakterilerin çürük yapabilecek duruma gelmelerinin önüne geçilebiliyor.

Diş fırçasını üç ayda bir değiştirin

Etkin temizliğin sağlanabilmesi için diş fırçasını üç ayda bir ya da fırça kılları bozulduğunda değiştirin.

İdeal diş fırçalama süresi

Fırçalama süresi çok önemli. İdeal fırçalama süresi en az 2 dakika olmalı. 2 dakikadan az fırçalama dişlerin her yüzeyinin fırçalanmasına yetmeyecek, bu nedenle ağız temizliği eksik yapılmış olacaktır.

Fırçayı ıslattırmayın

Fırça kılları ıslandığında yumuşuyor ve yapışkan özelliğe sahip dental plağı etkin şekilde uzaklaştıramıyor. Bu nedenle diş fırçalama boyunca fırçayı ıslatmamasına özen gösterin.
 

Diş ipi kullanmayı öğretin

Dişlerin ara yüzlerini sadece fırçalayarak temizlemek mümkün değil. Ara yüzlerin (dişlerin birbirine değen yüzeyleri) etkin temizliği için ara yüz fırçaları, sıkışık yüzeylerin temizliği için diş ipi kullanımını öğretin. Diş ipi ile ara yüzlerden plak uzaklaştırılmış olur.

Fırçalamadan yatmaması kuralı koyun

Uyku sırasında değişen biyolojik ritim, gece boyunca tükürüğün daha az salgılanmasına ve diş yüzeylerinin doğal koruma mekanizmasının azalmasına neden oluyor. Bu nedenle kesinlikle gece dişlerini fırçalatmadan yatmama kuralı koyun. Akşam dişlerini fırçaladıktan sonra bir şey yenilip içilmemeli.

Alt ve üst dişleri ayrı ayrı fırçalatın

Diş fırçalama belirli bir düzen içinde yapılmalı. Alt ve üst çenedeki dişler ayrı ayrı fırçalanmalı. Dişleri önce yanak, sonra dil ve çiğneme yüzeyleri olmak üzere fırçalamak gerekiyor. En arka dişlerin arka bölgeleri de mutlaka fırçalanmalı.

Dişler belirli bir düzen içinde fırçalanmazsa, her bölgeye tam olarak ulaşmak mümkün değil. Fırça diş eti çizgisine eğimli olarak yerleştirilip bu durum bozulmadan küçük dairesel hareketlerle dişler fırçalanmalı. Daha sonra fırça, bir fırça boyu kadar kaydırılarak fırçalama sürdürülmeli.

Dişlerin çiğneme yüzeylerinde ise fırça dik yerleştirilip ileri geri hareket ettirilmeli.

Video: Çocuklar ne zaman dişlerini fırçalamaya başlamalı?

İlginizi çekebilir

Çocukların diş sağlığı için faydalı ilkyardım önerileri

Diş çıkarma hakkında yanlış bilinenler

Çocukların diş sağlığıyla ilgili yapılan 8 kritik hata

Çocuklarda erken diş kaybının 5 nedeni

Bebeklerde adım adım diş çıkarma

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/cocuklarda-curuk-dise-karsi-10-etkili-adim

Çocuklarda Diş Çürükleri Nasıl Önlenir, Diş Fırçalama Nasıl Öğretilir

Çocuklarda Diş Çürüğü

çocuklarda diş çürümeleri nasıl önlenir,diş fırçalama nasıl öğretilir

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre Türkiye’deki çocuklarda gripten sonra en çok görülen hastalık diş çürümesidir. Ülkemizdeki çocukların %90’ında en az bir tane diş çürüğü bulunmaktadır. Doğru ağız bakım kurallarını küçük yaşlardan itibaren öğrenmek çok önemlidir.

Ağız ve diş sağlığına en büyük yatırım küçük yaşlardan itibaren diş bakımı alışkanlığı edinmiş olmaktır. Bu anlamda en büyük görev anne ve babalara düşmektedir. Anne-babalar kendi diş bakımlarına dikkat ederek çocuklarına örnek olabilirler.

Yetişkinlerde diş ağrısına ne iyi gelir yazımız da sizler için faydalı olabilir,okumanızı tavsiye ederiz.

Konumuza dönecek olursak çocukların diş bakımlarını eğlendirici oyunlar haline getirerek, diş macunu ve diş fırçalarını seçmesine fırsat vererek çocukların diş fırçalama ve diş bakımı yapma alışkanlığı edinmeleri kolaylaştırılabilir.

Çocuklarda Diş Çürükleri Nasıl Önlenir

çocuklarda diş çürükleri nasıl önlenir

Diş çürüklerinin tamamen engellenmesi henüz mümkün değildir. Ancak çürük sayısını ve çürük oluşma sıklığını azaltacak uygulamalar vardır.

Dolayısıyla bu anlamda en önemli soru: Diş çürükleri nasıl önlenir? Çocuklarda diş çürüklerine temel sebep olan beslenme rutinlerinin değiştirilmesi çürük oluşumunu azaltmak için çok önemlidir.

Beslenmede dikkat edilecek bazı hususlar ile birlikte çürük oluşumu büyük oranda azaltılabilmektedir.

 • Çocuğunuza ara öğünlerde meyve, sebze, kuruyemiş gibi sağlıklı atıştırmalıklardan vermeye özen gösterin.
 • Asitli ve şekerli gıdalardan uzak durun.
 • Çok miktarda atıştırmalık almasına müsaade etmeyin.
 • Sakız çiğniyorsa şekersiz olanları ya da xylitol içeren sakızları çiğnemesini sağlayın.
 • Yemeklerden sonra mutlaka dişlerini fırçalaması yönünde teşvik edilmelidir.
 • Diş fırçalayamadığı durumlarda yemeğin ardından bol su içmesini ya da bol su ile ağzını çalkalamasını sağlayın.

Bunun dışında diş çürükleri nasıl önlenir sorusunun cevabı ve çocuklarda görülen diş çürüklerini azaltmak için yapılabilecekler;

 • Diş çürüklerine neden olan diş yüzeyindeki plak oluşumunu azaltmak veya yok etmek için florürlü diş macunu kullanılabilir.
 • Nişastalı ve şekerli ve gıdaların tüketimi kısıtlanabilir.
 • Diş macunu alırken içeriğinde florür etken maddesi olmasına dikkat edebilirsiniz.
 • Diş doktorundan günlük kullanabileceğiniz florür takviyesi isteyebilirsiniz.
 • Düzenli olarak diş muayenesinin yapılması sağlanmalıdır.
 • Diş ipi kullanma alışkanlığı kazandırabilmek için saplı olanları tercih edebilirsiniz.
 • Çocuk diş fırçasının yumuşak kıllı olmasına dikkat edilmelidir.
 • Özellikle okul çağı çocukların spor yaparken ağızlık takmaları sağlanarak diş ve diş eti sorunları engellenmiş olabilir.
 • Diş fırçasının 2-3 ayda bir yenisi ile değiştirilmesi tavsiye edilir.
 • Flor uygulaması ile diş çürüğü oluşumunun önemli oranda engellendiği bilinmektedir.
 • Diş yüzeyindeki çukurcukların (fissür) içine yemek artıkları dolup çürümeye yol açmasını engellemek için fissür örtücü ilaçlar tavsiye edilmektedir. Diş hekiminin uygun görmesi halinde verilen bu ilaç 6 yaşından büyük çocuklara uygulanmaktadır.

Çocuklara Diş Fırçalama Nasıl Öğretilir?

çocuklara diş fırçalama nasıl öğretilir

Bilinçli ebeveynler olarak çocuklara her zaman doğruyu, iyiyi, güzeli ve sağlıklı olanı anlatmak ve öğretmek istenir. Diş bakımı da çocukların erken yaşlarda öğrenmesi gereken önemli kişisel bakımlardan biridir.

Daha bebeklik döneminden ve ilk çıkan süt dişlerinden itibaren yapılması gerekenlerin de anlatıldığı Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar yazımıza da bakmanızı tavsiye ederiz.

Konumuza dönecek olursa çocuklarda diş bakımda ilk öğrenilmesi gereken yöntem ise diş fırçalamaktır. Çocukların doğru bir şekilde diş fırçalamayı öğrenmesi diş sağlığı için gerekmektedir.

Doğru tekniklerle diş fırçalayarak dişler daha kolay temizlenmektedir. Çocuklara diş fırçalama nasıl öğretilir, nelere dikkat etmek gerekir hep birlikte öğrenelim;

 • Florürlü diş macununu bir bezelye tanesi büyüklüğü kadar kuru diş fırçasının üzerine sürün.
 • Yumuşak kıllı fırça ile ön-arka, alt-üst, iç-dış tüm diş yüzeyleri üzerinde nazik ve ileri geri hareketlerle fırçalayın.
 • Ayrıca her dişin çiğneme yüzeylerini fırçalayın.
 • En son dil üstünü fırçalamayı unutmayın.
 • Çocuğunuza 5 yaşından itibaren diş ipini kullanmasına fırsat vererek, diş fırçalama etkisini daha da artırabilirsiniz.
 • Fırçalama süresinin en az 2 dakika olmasına dikkat edilmelidir.

Ayrıca diş fırçalamayı çocuklar için cazip hale getirmek için yapılması tavsiye edilenler de şu şekildedir;

 • Çocuğunuzla birlikte siz de kendi dişlerinizi fırçalayın.
 • 2 ya da 3 seçenekli diş fırçası ve diş macunu olursa istediğini seçerek fırçalayacağı için çocuğu motive edecektir.
 • Çocuğun motive olması için ayrıca diş fırçalama panosu oluşturulabilir. Her fırçalama sonrası panoya gülen yüz gibi işaretler yapılabilir.
 • Çocuğun diş fırçalamada zamanının önemli olduğunu anlaması için oyuncak kum saatinden faydalanabilirsiniz.

Özetle diş bakımı için dikkat edilmesi gerekenler;

 • Doğru fırça tipini seçtiğinizden emin olun.
 • Çocuğun yaşına uygun diş macunu kullanın.
 • Fırçanın kuru olmasına dikkat edin.
 • Diş fırçalarken bezelye tanesi kadar macun kullanın.
 • En az iki dakika boyunca fırçalamasını sağlayın.
 • Dişlerin tüm yüzeylerini fırçalamasını sağlayın.
 • Diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için eğlenceli oyunlar yaratın.
 • Diş fırçasını 2-3 ayda bir değiştirin.
 • Saplı diş ipi kullanmasını öğretin.
 • ‘’Diş fırçalamadan uyumayalım.’’ diye kuralınız olsun.

Источник: https://www.faydaloji.com/cocuklarda-dis-curukleri-nasil-onlenir-dis-fircalama-nasil-ogretilir/

Çocuklarda Diş Bakımı

Çocuklarda Diş Çürüğü

Çocukların diş bakımı çok erken dönemlerde başlamak durumundadır. Özellikle de, erken bebeklik döneminde yani 0 ila 12 aylık dönemde, bazı bebeklerde diş çürümesi riski oluşabilmektedir.

Bundan dolayı da, henüz 1 yaşına basmamış bebeklerin dahi bir çocuk diş hekimine muayene olmaları gerekmektedir.

Böylece, çocuklarda diş çürümesi, çok daha erken dönemlerde fark edilerek, ağız ve diş bakımı yöntemleri belirlenebilecektir.

Çocuklarda henüz çok küçük yaşlarda başlayan diş kontrollerinin tek amacı diş çürüklerini önlemek değildir. Bunun yanı sıra, çocuklarda aşağıda verilen durumların değerlendirilmesi de yapılmaktadır;

 • Ağız bakımı,
 • İdeal ve uygun florid kullanımı,
 • Eğer var ise, parmak emme gibi olumsuz alışkanlıklar,
 • Dişlerin büyüme ve gelişimi,
 • Ağız, çene ve yüz yapısında oluşabilecek sorunlar.

Çocuklarda süt dişlerinin en önemli görevi, düzgün beslenmenin sağlanmasıdır. Düzgün konuşmanın gelişmesi ve estetik uygunluğun devamı da süt dişlerinin görevlerinden bazılarıdır.

Ayrıca süt dişleri kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar.

Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır.

Çocuklardaki süt dişleri normal dişlere oranla daha fazla miktarda organik bileşen içermektedir. Bundan dolayı da süt dişleri çürümeye daha yatkın olmakla beraber,  daha kolay ve hızlı şekilde çürümeye de meyillidirler.

Öte yandan çocuklar, çürümüş dişlerinde, erken dönemde yaşanan, soğuk ve sıcak hassasiyetini, hafif ağrı ve sızıları doğru zamanda fark edemeyebilmektedir. Ta ki dayanılamayacak diş ağrıları yaşayana kadar.

Durum bu şekilde ilerlediğinde ise maalesef geç kalınmış olabilmektedir.

Çocuklarda diş çürümesinin nedenleri arasında, çocukların ağız bakımında yeteri kadar etkili olamamasıdır. Yetişkinler kadar ağız ve diş bakımına dikkat edemeyen çocuklar, diş fırçalamayı dahi, doğru şekilde yapamayabilmektedir. Öte yandan, annelerin sıklıkla yaptığı bir hata ise, emzik ya da biberonu şeker, reçel vb.

gibi gıdalara batırarak çocuklara vermeleri ya da uyku aralarında şekerli süt, meyve suyu gibi gıdalara alıştırmalarıdır. Çocuklar tarafından aşırı miktarda tüketilen, şekerli yiyecek ve içecekler, diş çürümesi riskini artırmaktadır.

Bunun sonucu olarak da, çocuklarda beslenme düzensizliğinden dolayı dişler çürümeye yatkın hale gelmektedir.

Çürük Oluşumunu Önleme Yöntemleri

Maalesef, çürüğü tamamen engelleyebilecek bir aşı yada ilaç henüz geliştirilmiş değildir. Fakat günümüzde, çürük sayısını azaltmaya yönelik bazı yöntemler kullanılabilmektedir. Çocuklarda diş çürümesini önlemeye yönelik uygulanan bu yöntemlerden biri, “fissür örtücü” adı verilen yöntemdir.

Diş çürükleri genellikle azı ve küçükazı dişlerinin, çiğneyici yüzlerinde bulunan ve “fissür” adı verilen oluklarda başlamaktadır. Fissür örtücü malzeme ise, olukların üzeri kapatılıp, o bölgeye mikrop ve yemek artığı birikmesini önlemektedir.

Fissür örtücü yöntemi, çocuklarda 6 yaşından itibaren çıkmış olan, kalıcı azı ve küçükazı dişlerine de uygulanabilmektedir. Çocuklarda diş çürüğü gelişmesini önlemenin başka bir yolu ise, dişlerin çürüğe karşı direncini artırmak olacaktır.

Diş üzerine uygulanan yüzeysel florür yöntemi de, diş direncinin artmasına ve çürümesinin önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Bunların dışında, çocuklarda diş çürümesinin önlenmesi için şu yöntemler uygulanmalıdır;

 • Ailedeki herkesin diş sağlığına özen göstermesi,
 • Dişlerin günde iki defa fırçalanması,
 • Diş hekimi kontrollerinin aksatılmaması,
 • Diş hekimi yardımı ile çocuğa doğru diş fırçası kullanımının öğretilmesi.

Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı Alışkanlığı

Çocuklarda diş çürümesi ya da diş ve diş eti sorunlarının önlenmesi ya da bu sorunlara karşı koruma sağlanması, çok küçük yaşlarda başlamak durumundadır. Buna göre, çocuklarda ağız ve diş bakımının, aşağıda belirtildiği şekilde olması çocuk diş hekimleri tarafından önerilmektedir;

1. Erken Dönem Bakım:

Çocuklar henüz bebek yaşta iken, ağız ve diş bakım süreçleri başlamak zorundadır. Buna göre, bebeklerin ağız boşluğu içinde, bir kaç süt dişi ortaya çıkana kadar, dili, yanak içleri ve diş etleri, günlük olarak temizlenmelidir.

Bebeğin ağız içi, işaret parmağına dolanan nemli ve hijyenik bir bez yardımı ile, günde en az bir defa bilhassa bebek uyumadan önce temizlenmelidir. Hatta bu konu hakkında, diş hekimlerinden yardım da alınabilmektedir.

Bebeğin ağız bakımı, doğumdan itibaren başladığında, hem ağzı ve diş sağlığı korunmakta hem de ağzının içinde oluşabilecek değişimler de fark edilebilmektedir.

Öte yandan, ağız boşluğu içinde birkaç adet diş ortaya çıktığında dahi, bu şekilde bez ile temizleme uygulaması, uygun bir yöntem olarak kabul edilebilmektedir. Fakat, dişlerin diş eti ile birleşim yerlerinin özellikle silinmesi gerekmektedir. Çünkü bu bölgelerde plak birikimi olmaktadır.

2. Diş Fırçalama:

Küçük çocuklar için uygun diş fırçalama yaşı 3 ila 6 yaş arasında değişmektedir. Ya da diğer bir deyişle, iki veya daha fazla dişin birbiri ile temas halinde olması, diş fırçalamaya geçilmesi için yeterlidir.

Çocukların doğru ve etkili bir şekilde diş fırçalamayı öğrenmesi, anne ve babaların düzenli olarak diş fırçalayıp, çocuklara da örnek olması ile mümkündür. Buna göre, çocukların günde iki defa yani kahvaltıdan sonra ve gece yatağa girmeden önce dişlerini fırçalamaları, ağız ve diş sağlıkları açısından önemlidir.

Özellikle de gece yatmadan önce diş fırçalama işlemi oldukça önemlidir. Çünkü gece, ağız boşluğundaki tükürük salgısı azalmaktadır ve bundan dolayı da dişler çürümeye daha meyilli hale gelmektedir. Bundan dolayı da, çocuklarda düzenli diş fırçalama işlemi, ağız ve diş bakımı açısından etkilidir.

Çocukların doğru şekilde diş fırçalamasına yönelik fikir alış verişi ise, çocuk diş hekimleri aracılığı ile sağlanabilmektedir.

3. Diş İpi Kullanımı:

Her ne kadar diş ipi kullanımı pek yaygın değilse de, aslında diş ipinin faydaları son derece etkilidir. Diş ipi, dişlerin bir biri ile temas eden yüzeylerinin arasında oluşmuş olan plak ve yemek artıklarının giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Düzenli olarak diş fırçalansa dahi, dişlerin ara yüzeylerinin tamamen temizlenmesi mümkün değildir. Çünkü diş fırçasının kılları, küçük ve ince diş aralıklarına ulaşamamaktadır.

Bundan dolayı da, diş ipi kullanımının çocuk yaşlarda edinilmesi, diş bakımının sağlanması açısından son derece faydalıdır.

4. Doğru Diş Macunu Seçimi:

Çocukların diş sağlığının desteklenmesi adına, diş macunu seçimi önemli bir işlemdir.

Özellikle de, içeriğinde florid bulunduran diş macunları, çocukların diş sağlığının ve diş bakımının desteklenmesi açısından son derece faydalıdır.

Ayrıca, diş macunu satın alırken, etiketine bakarak, ne oranda kimyasal içerdiğini kontrol etmek ve üretici firma bilgilerini araştırmak da, diş macunu seçiminde etkili bir parametredir.

5. Doğru Diş Fırçası Seçimi:

Aslında doğru diş fırçası seçimi çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de önemlidir. Buna göre, sert kıllara sahip olan diş fırçası değil de, daha yumuşak kıllara sahip diş fırçalarının tercih edilmesi gerekmektedir.

Çünkü sert kıllara sahip olan diş fırçaları, dişin üst dokusuna zarar verebileceği gibi, bir takım diş eti hastalıklarının gelişmesine de neden olabilmektedir. Öte yandan, doğru diş fırçası seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, diş fırçasının boyutlarıdır.

Öyle ki, eğer diş fırçası çocuğun ağız boşluğuna kolaylıkla sığmayacak şekilde dizayn edilmiş ise, çocuğun kullanımı için uygun olmayacaktır. Bundan dolayı çocukların kullanacağı diş fırçaları, onların ağız yapılarına uygun şekilde seçilmelidir.

Diş fırçası kullanımında dikkat edilmesi gereken son faktör ise, diş fırçalarının en geç 4 aylık süreçler içerisinde değiştirilmiş olmasıdır.

6. Florid İçeren Gargaralar:

Florid, diş çürümesinin önlenmesine yardımcı olan bir bileşendir. Hatta çocuklarda, diş yüzeylerinin üzerine, florid kaplamaları dahi yapılabilmektedir. Fakat bu uygulama yedi yaş ve daha küçük çocuklar için önerilmemektedir.

Bundan dolayı, bu konu hakkında çocuk diş hekimine danışılmasında fayda vardır. Aynı şekilde, florid içeren ağız gargaraları kullanımı da, yedi yaşından büyük çocuklar için uygundur ve küçük çocukların yutma durumu olduğundan, florid içeren gargaraları kullanmaları tavsiye edilmemektedir.

Bu konu hakkında da, çocuk diş hekimlerinden bilgi almakta fayda vardır.

7. Ağız Çalkalama Suları:

Ağız çalkalama suları da, hem yetişkinlerin hem de yedi yaşından büyük çocukların kullanımı için uygundur. Ağız çalkalama suları temiz ve ferah nefes sağladıkları için, rahatlatıcı bir etki göstermektedir.

Üstelik ağız çalkalama suları, dişlerin ve dil yüzeyinin temizlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, altı yaşından küçük çocukların, alkol içeren ağız çalkalama sularından uzak durmalarıdır.

8. Sağlıklı ve Doğru Beslenme:

Diş fırçalama, ağız bakım suları ve diğer bazı uygulamalar, çocuk dişlerinin korunmasında etkilidir. Fakat esas koruma sağlayan faktör ise, sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçmektedir.

Buna göre, bazı besinler, diş sağlığının korunmasında ve diş bakımının sağlanmasında son derece önemlidir. Taze sebze ve meyveler ve peynir ile diğer süt ürünleri, diş sağlığına dost besinlerdir.

Kalsiyum ve demir ile diğer bazı vitaminlerin, besinler yolu ile alınması da, diş bakımı ve sağlığı açısından etkilidir. Diş sağlığına dost besinlerin tüketilmesi kadar, diş sağlığını olumsuz etkileyen besinlerden kaçınılması da, diş sağlığının korunmasında önemli bir faktördür.

Buna göre, aşırı şeker içeren besinler, abur cubur ve tatlı gıdalar ile nişastalı gıdaların aşırı miktarda tüketilmesi, diş çürüklerine neden olabildiğinden, tüketilmemesinde fayda vardır.

Источник: https://evdesifa.com/cocuklarda-dis-bakimi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть