Çocuklarda Diş Gıcırdatma Problemi Kalıcı Hasara Neden Olabilir!

Uyurken Diş Gıcırdatma Neden Olur, Diş Gıcırdatma Uykuda Tedavisi

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Problemi Kalıcı Hasara Neden Olabilir!

uyurken diş gıcırdatma neden olur uykuda diş gıcırdatma tedavisi

Uyku sırasında dişlerin gıcırdaması veya çenenin sıkışması durumu genellikle psikolojik bir sorundur.

Sıkıntı halinde bulunduğunuz zamanlar, moralinizin bozulduğu aralıklar ve bir olayı kafanıza çok fazla takmanız halinde uyku sırasında dişlerinizi birbirine sürtüp ses çıkarmanız mümkündür.

Uyurken diş gıcırdatma durumu bilinçsiz bir şekilde gerçekleşip gün içinde çene ağrıları ve diş tabkasında zararlara, diş ağrısı gibi durumlara sebep olmaktadır.

Günlük hayatta yaşadığınız sorunlar belirli bir süre sonra bilinç altınıza yer edip sizi rahatsız edebilmektedir. Bu olay da dışarı tepki olarak uyurken diş gıcırdatma olarak yansımaktadır. Her yaştan bireyin bu sorun ile karşılaşması da mümkündür. Bebeklik çağında veya çocuklarında bu sorunu gözlemleyen aile bireyleri durumu ciddiye alarak peşinden gitmelidir.

Gece uyurken dişlerin birbirine değmesi, çenenin kasılması ve dişlerin birbirine sürtünmesi sadece psikolojik nedenlerden ötürü oluşmaz. Bazı insanlarda bu durum uygun olmayan diş yapısından dahi kaynaklanabilmektedir. Diş gıcırdatma uykuda sorunu zaman içerisinde giderilmesi gereken bir durumdur.

Sürekli olarak bu problem ile karşılaşılması eklem bölgelerinde ağrılara, çene dokusunun zedelenmesine, baş ağrısına ve ağız yapısında değişikliklere yol açabilmektedir. Diş gıcırdatma uykuda problemi ile dişler birbirine sürtünüp zarar görmektedir.

Zaman içerisinde önlem alınmadığı dahilinde ağız ve diş yapısı içinde ciddi problem oluşabilmektedir.

Diş Gıcırdatma Neden Olur

Güzel bir yaşam her bireyin hakkıdır. Fakat bu yaşamı kazanmak için çalışmak, doğru yolu izlemek ve bu yolda yorulmakta her insanın karşılaşacağı bir durumdur. Güzel ve kaliteli yaşam sırasında her insanın bünyesinde bir takım tepkiler oluşabilmektedir.

Bunun ilk ve en basit örneği diş gıcırdamasıdır. Tıp alanında bruksizm adı ile bilinen diş gıcırdaması bir çok insanın başına gelmektedir. Diş gıcırdatma neden olur sorusuna verilecek en net cevaplardan birisi psikolojidir.

Psikoloji insan yaşamanı ciddi seviyelerde etkileyen ve somut olarak görünmeyen bir durumdur. Gece veya gündüz saat fark etmeksizin diş gıcırtması olabilmektedir. Sadece yetişkin veya gençlerde görülen bir durum değildir. Her yaştan insanın karşılaşması mümkündür.

Aynı şekkilde tek bir sebebide yoktur. Hastalığın birden fazla nedeni bulunmaktadır.

Diş Gıcırdatma Nedenleri

Yapılan araştırmalara göre diş gıcırdatma nedenleri bir hayli geniş çapta incelenip çeşitli sebeplerden ötürü vücut içerisinde görülebilmektedir. Diş gıcırdatma hastalığının ilk nedeni psikolij etkenlerdir. Bir çok hastalığın olduğu gibi bu sorunun da başı strestir.

Günlük telaşlar, yoğunluklar, arkadaş, eş, aile problemleri gibi yüzlerce sorunun bir arada olması bireyin vücudunda çeşitli problemlere yol açabilmektedir. Bunun yanında diş gıcırdatmasının diğer nedeni de yaşam biçimdir. Bu alanda bir nevi psikoloji ile bağlantılıdır.

Kişi sosyal alandaki statüsü, arkadaş çevresi içindeki tutumu, alkol tüketim seviyesi, uyuşturucu madde bağımlılığı, uyku düzeni, kafein tüketimi ve sigara alışkanlığı gibi yaşam düzenini etkileyecek her etken diş gıcırdatmasına sebep olabilmektedir.
Diş gıcırdatma nedenleri arasında bulunan diğer etkenlerde uyku bozuklukları, diş yapılarının bozulması, vitamin ve mineral eksikliğidir.

Hepsinin bu hastalık üzerinde ayrı ayrı etkisi bulunmaktadır. Diş gıcırdatmasına neden olan etmenlerden biriside midedeki besinlerin yemek borusuna çıkması, antidepresan haplar, parkinson hastalığı ve reflü problemidir.

Gece Diş Gıcırdatma

Diş gıcırdatma durumu sadece uyku sırasında değil uyanık olunan bir zamanda da kendini gösterebilmektedir. Bu durum ciddi bir mesele olup her yaştan insanın karşılaşacağı bir sorundur. Gece diş gıcırdatma durumu uyku sırasında gerçekleşir.

Bu hareket uyku sırasında bilinçsiz bir şekilde yapılmaktadır. Uykunun her anında gerçekleşmektedir. Bazı aralıklar daha yoğun bazı aralıklar ise daha sakin bir şekilde yapılmaktadır. Diş gıcırdatma durumu genellikle sesli bir şekilde yapılmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre gün içerisinde stresli bir ortamda bulunulmuş ise uykuda diş gıcırtılması mümkündür. Hastalıkta baskın bir cinsiyet bulunmamaktadır. Günün uyanılan ilk saatlerinde çene bölgesine bir ağrı hissedilmektedir.

İlerleyen saatlerde ise bu ağrı daha hafif bir hal almaktadır.

Her yaştan insanda diş gıcırtma sorunu olduğu gibi bebeklerde de bu olayın yaşanması çok norladir. Bebeklerde diş gıcırdatma durumu;

 • Stresli bebekler genellikle uyku sırasında dişlerini sık bir şekilde gıcırdatırlar. Bunun yanında nefes alamadıkları zaman, huysuz bir şekilde uyuduklarında ve gün içerisinde bir arkadaşı veya aile bireyi ile kavga ettikten sonra diş gıcırdatması duyulmaktadır. Türkiye genelinde her 10 çocuktan 3’ünde diş gıcırdatması gözlenmektedir. Bu çocukların ortalama yaşı 5’ten küçüktür.
 • Bebeklerin diş gıcırdatmasının diğer bir sebebide lokal faktörlerdir. Bu sorunun halk arasında bilinen durumu ağız bölümündeki kapanış sorunudur. Lokal olarka sorun yaşayan bebeklerde diş yapısı bozukluğu, yüksek dolgu yapımı ve erken diş teması önemli bir etkendir.
 • Bebek çağındaki bireylerin diş gıcırdatması sorunu yaşamasında etkil olan diğer sebeplerden biriside yetersiz beslenme, endokrin bozukluğu ve bağırsak parazitleridir
 • Yetişkinler kadar bebekleride psikolojik faktörler oldukça etkilemektedir. Günlük stresler, sıkıntılı gruplar, obsesyon, uykusuzluk ve çeşitli nedenlerden ötürü gerginlikler bebeğin gece uykusunda diş gıcırdatması yaşamasını sağlamaktadır.
 • Kulak ağrısı ve diş çıkarmada diş gıcırdatmasına yol açabilmektedir.
 • Özellikle hiperaktif çocuklarda görülen diş gıcırdatması durumu çocuğun dişlerine zarar vermemektedir. Bu durum dışarıya tepki olarak hafif bir baş ağrısı ve kulak ağrısı olarak yansımaktadır.

Diş Gıcırdatma Tedavisi

Dişleri gıcırdatma tedavisi yöntemleri arasında dişleri korumak ilk esasdır. Bunun için kullanılan en etkili yöntem ise diş koruma aparatlarıdır.

Silikon malzemeden yapılan bu aparatlar gece uyumadan önce takılıp dişlerin üzerine baskı düşmesini önleyip, dişlerin birbiri ile sürtünmesini engellemektedir. Gece aparatları her ne kadar günü kurtarmaya yönelik yapılsa da hastalığın geçirilmesine yönelik bir tedavi değildir.

Diş gıcırdatma tedavisi ciddi bir sorun olup bir psikolog desteği ile tedavi edilmelidir.

diş gıcırdatma tedavisi

Bu sorunu yaşayan hastalar sürekli olarak stres altında bulunmamalı ve kendilerini huzurlu bir yaşamın eşiğine atmalıdırlar. Bu sayede beyinlerini rahatlatık gece yarılarında diş ağrılarını ve çene sıkışmalarını önlemiş olurlar.

Diş gıcırdatma problemi yaşayan diğer hastalar için ise önerilen yöntemlerden biriside uyku düzeni ve kalitesidir. Güzel bir uyku hem gecenizi korur hem de gün içerisinde daha rahat hareket edip uyku sorununuzu ortadan kaldırmayı sağlar.

Gece yatmadan önce yeme alışkanlığının bırakılması, sigara ve alkol tüketiminin bırakılması ve düzenli spor yapılması uyku düzenini ayarlayıp bireyi bit hayli rahatlatmaktadır.

Diş Gıcırdatma Aparatı

Diş gıcırdatma sorunu kişinin istemsiz bir şekilde yaptığı ve çeşitli sorunlardan ötürü oluşması mümkün olan bir hastalıktır. Bu hastalığın zararlarını en az seviyeye getirmek için sizlerde evinizde diş gıcırdatma aparatını bulundurup dişlerinizin zarar görmesini önleyebilirsiniz.

Diş gıcırdatma aparatı nı kullanmadan önce doktorunuza başvurmalı gerekli bilgileri sormalısınız. Ağızda protez,köprü, hassasiyet, yara ve vb. şeyler var ise kullanımı önerilmeyen bir üründür. Bunun yanında ağız bölgesinden kolayca çıkması, dişlerin şeklini almaması ve rahatsızlık vermesi durumunda ürün kullanımı bırakılmalıdır.

Kullanımı sırasında özen gösterilen bu ürün gece rahat uyuyup sabah uyandığınızda çene ve diş ağrısı çekmenizi önlemektedir.

Источник: http://saglikloji.com/uyurken-dis-gicirdatma-neden-olur-dis-gicirdatma-uykuda-tedavisi/

Uykuda Diş Gıcırdatma Nasıl Geçer?

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Problemi Kalıcı Hasara Neden Olabilir!

Geceleri bilinçsiz bir şekilde diş gıcırdatmanın tıptaki adı bruksizmdir. Bruksizmde genelde geceleri dişler sıkılır, çene kenetlenir ve dişler gıcırdatılır. Bu durum normal olmayan bir durum olarak belirlenir. Genelde uyurken ortaya çıkar fakat bazı insanlarda yaşadığı olaylara göre gündüzde gözlenebilir.

Bu durum uyku esnasında olduğu için pek çok insan bu durumu fark etmez. Ancak yakınlarının durumu fark etmesiyle haberdar olurlar. Normal yaşantıda dişlerden bu kadar rahatsız edici bir sesin çıkması imkansızken, bruksizmde bu durumla karşılaşılıyor.

Yazımızın devamında diş gıcırdatmanın tüm detaylarından bahsedeceğiz.

Genelde diş gıcırdatmanın en büyük sebebi psikolojik nedenlerdir. Günlük hayatta yaşanan maddi ve manevi sorunlar kişiler üzerinde psikolojik baskı yaratır. Bu durumda ise günlük yaşanan gerginlikten dolayı uyku esnasında kendini ve dişlerini sıkma durumu gözlenebilir. Fakat bunun dışında da pek çok nedeni görülür.

 • Yüksek yapılmış dolgular,
 • Protez dişlerin kapanmaması,
 • Erken dişsel temaslar görülmesi,
 • Olması gerekenden daha düşük yapılmış dolgular,
 • Dişler arasındaki boşluğun bozulması,
 • Yetersiz beslenme,
 • Bağırsak parazitleri,
 • Endokrin bozuklukları,
 • Sinüzit sebebiyle gelen dişsel uyartılar,
 • Obsesyon,
 • Uykusuzluk,
 • Aşırı stres,
 • Sürekli gerginlik hali,
 • Kıskançlık,
 • Agresiflik,
 • Titiz olma hali.
 • Diş minelerinde oluşacak rahatsızlıklardan dolayı diş boylarının kısalması,
 • Aniden gerçekleşen diş sızlamaları,
 • Dişlerde kırılma,
 • Diş etlerinde çekilmeler görülmesi,
 • Dişlerde soğuğa karşı hassasiyet artışı,
 • Çiğneyici diş yüzeylerinde aşınmalar gözlenmesi,
 • Diş ve çene arası bağların gevşemesi, bunun sonucunda diş sallanmaları ve diş dökülmeleri görülmesi,
 • Baş ağrısı,
 • Çene ve şakaklarda görülen ağrılar,
 • Yanak bölgesinde oluşan ağrılar,
 • Ağız yaralarının gözlenmesi,
 • Ameliyat gerektirecek eklem deformasyonlarının gözlenmesi.

Çocuklarda görülen diş gıcırdatma tedavisinde ilk önce basit çözümler önerilmelidir. Başlangıç olarak ne kadar fazla diş gıcırdattığı ve bu gıcırdatmanın şiddeti öğrenilmelidir. Sonrasında ağız için muayenesi yapılmalıdır. Eğer dişlerde çok fazla aşınma gözleniyorsa bu bölgelere ona göre tedavi yöntemi uygulanır.

Dişlerin kapanış ilişkisi kontrol edilip, bozukluklara karşı basit aşınma türleriyle bu sorun düzeltilir. Eğer bu çözümler fayda etmiyorsa ağız içi basit aparatlar takılarak sorun giderilmeye çalışır. Ayrıca çocukta yukarıda belirtilen bağırsak paraziti ya da diğer sistemik faktörlerin varlığını araştırılmalıdır.

Diş gıcırdatma problemi yaşayan yetişkinlerin tedavi yöntemi olarak gece plağı kullanmaları önerilir. Diğer bir isimle ısırma plağı olarak adlandırılır. Bu koruyucu plak geceleri uyurken takılmalıdır.

Fakat esas tedavi yöntemi stresi ortadan kaldırmaktır. Stresi yok ederken aynı zamanda dişleri de koruma altına almanız gerekiyor. Tedavi akut problemleri çözmeye yönelik uygulanır.

Tedavi sırasında bir diş hekimi ve bir fizyoterapistin birlikte çalışması gerekebilir.

Stres kaynaklı diş gıcırdatma tedavisinde kas gevşetici ilaçlar ve psikolojik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Diş gıcırdatma çene eklemlerine aşırı derecede zarar vermişse bu deformasyonun çözümü, çok ileri safhalarda gözlenecek olan cerrahi tedavilerdir.

Splintler kas spazmını çözerek diş arklarına gelen ve gelebilecek olan aşırı kuvvetlerin şiddetini en aza indirerek tanının konmasına yardımcı olurlar.

Aynı zamanda alt çeneye yeni bir konum vererek sorun yaşanan eklem ve kas sistemini rahatlatmaya çalışırlar.

Dişlerden kaynaklanan diş gıcırdatma ve diş sıkmada hatalı dental işlemler düzeltilerek bu alışkanlık zamanla ortadan kaldırılabilir.

Dişte taş gibi bir madde hissedilmesi durumlarında elektrik şoku verilecek bu his ortadan kaldırmaya çalışılır. Hem taş hissini yok ederken hem de diş gıcırdatmanın neden olduğu boyun sertliği ve baş ağrısı da engellenmiş olur. Gece yatmadan önce alt ve üst dişlere plastik bir cisim takılır, kullanılacak alet yardımıyla denetim altına alınması planlanır.

Diş gıcırdatma tedavisinin esas amacı, çene ekleminde oluşabilecek herhangi bir kalıcı hasarın önüne geçmektir. Bunun için gece plağı kullanılırken yanında da botoks tedavisi uygulanması olumlu sonuçlar verilebilir.

Çok kolay bir uygulama olmakla birlikte etkisi 6-9 ay arası sürebiliyor.

Yanağın alt kısmında yer alan çiğneme kasına belirli bir noktadan botoks enjekte edilir ve bu sayede kasta gerçekleşen istenmeyen kasılmalar önlenmiş olur.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı melisa
 • 2 çay kaşığı kişniş
 • 1 çay kaşığı ökseotu
 • 1 çay kaşığı anason
 • 1 çay kaşığı sarı kantaron
 • 1 çay kaşığı meyan kökü
 • 1 çay kaşığı şerbetçiotu

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri karıştırıp soğuk suyun altında yıkayın.

2 su bardağı kaynar suyun içerisine karışımı ekleyin ve 1 dakika kaynatın.

10 dakika demlendirip gece yatmadan 1 saat önce tüketin.

Источник: https://evdesifa.com/uykuda-dis-gicirdatma-nasil-gecer/

Diş gıcırdatma (bruksizm) nedenleri ve tedavisi

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Problemi Kalıcı Hasara Neden Olabilir!

 • Sabahları çenede ağrı ile uyanmak
 • Dişlerin çiğneyici yüzünde oluşan aşınma
 • Dişlerde kırılma
 • Dişlerde aşırı hassasiyet
 • Diş etinin çekilmesi
 • Dişlerde sallanma
 • Yanak iç yüzeylerinde ve dil kenarlarında tahriş
 • Baş, çene ve boyun ağrıları
 • Çene eklemlerinden gelen sesler
 • Ağzı tam olarak açamama

Bruksizm (diş gıcırdatma, diş sıkma) genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma sorunu olarak tanımlanıyor. Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Umut Güler, “Diş gıcırdatma rahatsızlığını tetikleyen faktörlerin başında stres geliyor. Bu nedenle gün ışığının azaldığı, gecelerin uzadığı, stresin ve depresyonun tırmanışa geçtiği kış günlerinde diş gıcırdatma sorunu daha sık görülüyor” diye konuştu. Prof. Dr. Güler, bruksizm hastalığı ile ilgili şu bilgileri verdi:

Diş gıcırdatma en çok çene kaslarını etkiliyor

Bruksizm, çene eklem problemlerine yol açan diş gıcırdatma ve diş sıkma alışkanlığıdır. Genellikle geceleri uyku sırasında görülen bu rahatsızlık, bazı kişilerde güçlü çene hareketleri yüzünden gün içerisinde de ortaya çıkabilir.

Diş sıkma alışkanlığının iki ana nedeni vardır. Bunlardan ilki stres; ikincisi ise kapanış bozukluğudur. Stresli gün geçiren kişilerde uyku sırasında bilinçsizce ortaya çıkan diş sıkma hareketi, dişlere ve vücudun baş boyun gibi bölgelerine de zarar verir. Stres, en çok çene kaslarını etkiler.

Diş gıcırdatma sinirli kişilerde daha sık görülüyor

Bruksizme neden olan en önemli etkenlerin başında stres gelir. Ancak stres dışında aşırı sinirli, hassas, titiz bir yapıya sahip olmak; dişlerin sıralanışındaki bozukluklar ve yanlış yapılmış dolgu ve kaplamalar da bruksizm sebepleri arasında yer alır. Toplumumuzda da sıklıkla görülen bu rahatsızlıktan çoğu zaman hastanın kendisinin de haberi olmamaktadır.

Diş gıcırdatma tedavisinde botoks yöntemi ve diş gıcırdatmayı önleyen aparatlar

Ağız ölçüsü alınarak oluşturulan ve dişlerin birbirine değmesini engelleyen silikon gece koruyucusu, bruksizmin en yaygın önleme şekillerinden biridir.

Gece koruyucusunun tek başına yeterli olmadığı durumlarda, stres terapisi, kas gevşetici ilaç uygulaması, hatalı yapılmış dolgu ve kaplamaların yenilenmesi gibi ek tedavilere gidilebilir.

Tüm bu tedavilerden netice alınamadığı durumlarda ise en etkili yöntem botoks tedavisidir. Bu yöntemde yanağın alt kısmında bulunan çiğneme kasına botoks yapılarak kastaki stres kaldırılabilir ve istenmeyen kasılmalar yok edilebilir.

Etkisi 6-9 ay boyunca süren botoks uygulamasının sonunda kişi, diş sıkma alışkanlığından kurtulabilir.

Bruksizmde erken teşhis çok önemlidir. Çünkü süre geçtikçe dişlerde ve çevre dokularda geri dönüşümsüz hasarlar oluşabilir.

İleri vakalarda dişlerin ağız içinde görünen kısımlarının tamamen aşınıp alt yüz yüksekliğinin azalır. Hastalarda yüz asimetrileri ve estetik sorunların ortaya çıkar. Kişilerin önemsemediği bu rahatsızlık ciddiye alınmazsa, tüm dişlerin tamamen kaybına bile yol açabilir.

İmplant tedavisi planlanan hastaların bu tedaviden önce mutlaka diş sıkma sorununun çözümlenmesi gerekir. Aksi takdirde, buruksizm hastalarında, aşırı ve dengesiz kuvvetlere maruz kalınması nedeniyle implantlar çok kısa bir sürede kaybedilebilir.

Stres kaynaklı diş gıcırdatma dişlere ciddi zararlar veriyor

Halk arasında diş gıcırdatması olarak bilinen bruksizm uzmanlara göre Türkiye’de her 10 çocuktan üçünde görülüyor.

Çoğu zaman uykuda yaşandığı için geç fark ediliyor hastalık, reflüden, barsak parazitlerine kadar pek çok hastalığın habercisi.

Bruksizmin tedavi edilmediğinde uyku bozuklukları ve dişlerde çürümeye neden olabileceğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şeyda Eren, çocuklarda diş gıcırdatma nedenleri ve tedavisi hakkında şu bilgileri verdi:

Çocukta diş gıcırdatma enfeksiyon belirtisi

Çocuklarda diş sıkma ve gıcırdatma çok sık karşılaşılan problemlerden biridir. Türkiye’ de yaklaşık her 10 çocuktan üçü diş gıcırdatma sorunu yaşıyor. Ailelerin oldukça sık olarak şikâyette bulunduğu konulardan birisi de çocuklarının uyku sırasında, bazen de gün içerisinde dişlerini gıcırdatmasıdır. Diş gıcırdatma farklı nedenlere bağlı olabilir.

Diş çürükleri, boğaz enfeksiyonları, barsak parazitleri, duygu durum bozuklukları gibi rahatsızlıklar çocuklarda diş gıcırdatmaya neden olabilir. Bunların yanında çocukların günlük yaşadıkları stres ve kişisel sıkıntılar da bağlı olabilir. Diş gıcırtmasıyla beraber ağızdan su akma ve sabah kalktığında boğazda yanma varsa reflünün varlığına işarettir.

Okul dönemi çocuklarında diş gıcırdatma daha sık görülür

3 ila 7 yaş arasındaki çocuklarda diş gıcırdatma sorunu daha sık görülebilir. Bunun nedeni bu dönemde okul, kreş dönemi başlar dolayısıyla çocuğun dış ortama uyum surecidir.

Bu nedenle oluşabilen stres diş gıcırdatmasına neden olabilir, bunun yanı sıra bu dönemde dışarıda abur cubur yeme ve fast fooda yönelim artabilir, bu sebeplerden oluşan barsak parazitleri veya reflü sorunu oluşabilir.

Dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu olan çocukların en önemli sorunu beynin çok hızlı düşünmesi ve beynin hızına vücudun erişememesidir. Bu da kendini çeşitli hızlı atipik davranışlarla ortaya koyabilir. Diş gıcırdaması da bunlardan birisidir.

Çocukların dişlerini gıcırdatması dişlerde aşınma ve çürüklere, uyku bozukluklarına, çene sıkma sonucu çene eklemlerinde aşınma ve yapı bozukluğuna neden olabilir.

Çocuklarda diş gıcırdatma tedavisinin ilk adımı altta yatan nedeni bulmak

Çocuklarda diş gıcırdatma sorunu tespit edildiği zaman, öncelikle bu hastalığın altına yatan nedenlerin detaylı bir şekilde araştırılması, diş gıcırdatmanın neden oluştuğunu bulmak önemlidir.

Çocuğun diş gıcırdatma nedeni paraziter hastalıksa yani barsakta oluşan parazitler nedeniyle oluşmuşsa dışkı tahlili yapıldıktan sonra antiparaziter tedavi uygulanmalı ve tedavi 6 ay sonra tekrarlanmalıdır. Eğer neden ağız-diş sağlığı ile ilgili bir sorunsa diş hekimine başvurarak uygun tedaviyi başlamak gerekmektedir.

Sebep reflü ise çocuğun beslenme programının yeniden düzenlenmesi gerekir. Mesela; yatmadan 2 saat önce beslenmeyi kesmek, yatak başını 45 derece yükseltmek, çikolata, soda, kola ürünleri tüketmemek gibi önlemlerdir. Eğer bu önlemler yeterli olmazsa antireflü tedavi başlanmalıdır.

Özellikle dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi altında psikolojik problemlerin yattığı durumlarda, hangisine daha çabuk ulaşabiliyorsak, psikolog, pedagog, çocuk psikiyatrisi gibi uzmanlara başvurmak, gerekli tedaviyi başlamak gerekmektedir.

Diş gıcırdatma (bruksizm) nedir, tedavi edilebilir mi?

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Umut Güler,

Diş gıcırdatma tedavisi nasıl yapılır?

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/dis-gicirdatma-bruksizm-nedenleri-ve-tedavisi/

Neden dişlerimizi gıcırdatırız?

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Problemi Kalıcı Hasara Neden Olabilir!

Diş gıcırdatma genellikle uyku halindeyken ortaya çıktığı için çoğu kişi dişlerini gıcırdattığının farkında değildir. Ancak hafif ve düzenli bir baş ağrısı ya da çenenizin ağrıması, bruksizmin göstergesi bir belirti olabilir. Çoğunlukla insanlar, geceleri dişlerini gıcırdattığını duyan kişiler yoluyla bunu öğrenir.

Dişlerinizi gıcırdattığınızdan şüphe ediyorsanız, diş doktorunuzla görüşün. Doktorunuz ağzınızı ve dişlerinizi muayene edip, çene hassasiyeti ya da dişlerde anormallik gibi bruksizm belirtilerinin sizde olup olmadığını kontrol edebilir.

Diş gıcırdatmak neden zararlıdır

Bazı durumlarda kronik diş gıcırdatma, dişlerin kırılma, gevşeme ya da dökülmelerine neden olabilir. Ayrıca diş köklerinin zayıflamasına yol açar. Bunların gerçekleşmesi köprü, kuron, kök kanalı, implant, kısmi ya da tam protez gibi tedavileri gerektirebilir.

Şiddetli diş gıcırdatmaları yalnızca dişlerinize zarar verip, bazılarını kaybetmenize neden olmakla kalmaz, ayrıca çenenizi etkiler, duyma kaybına neden olur, temporomandibular (alt çeneye ait) hastalıklarına neden olabilir ya da ilerlemesine yol açabilir ve hatta yüzünüzün görünümünü değiştirebilir.

Diş gıcırdatmaya nasıl engel olabilirsiniz

Diş doktorunuz geceleri uyku sırasında dişlerinizi gıcırdamaktan korumak için size bir ağız koruyucusu verebilir.

Eğer diş gıcırdatmanızın nedeni stresse, doktorunuza ya da dişçinize stresinizi azaltmanın yollarını danışabilirsiniz. Bir stres danışmanına görünmek, egzersiz programına başlamak, bir fizik tedavi ve kas uzmanıyla görüşmek ya da kas gevşetici almak size önerebileceğimiz seçeneklerden bazılarıdır.

Diş gıcırdatmanıza engel olmak için aşağıdaki tavsiyeleri de size yardımcı olabilir:

• Kola, çikolata ve kahve gibi kafein içeren yiyecek ve içeceklerden sakının ya da tüketimini azaltın.

• Alkolden uzak durun. Diş gıcırdatmaları alkol tüketiminden sonra çoğalma eğilimi gösterir.

• Kalem gibi gıda olmayan hiçbir şeyi çiğnemeyin. Sakız çiğnemekten uzak durun, çünkü bu çene kaslarınızın sıkıştırma hareketine daha da alışmasına neden olarak, diş gıcırdatma ihtimalinizi çoğaltır.

• Dişlerinizi sıkmamak ya da gıcırdatmamak için kendinizi eğitin. Gün içinde dişlerinizi sıktığınızı ya da gıcırdattığınızı fark ederseniz, dilinizi dişlerinizin arasına yerleştirerek çene kaslarınızı gevşemesini için eğitebilirsiniz.

• Geceleri çene kaslarınızı rahatlatmak için sıcak bir bezi kulak memenizin hemen ön tarafına, çenenize yerleştirebilirsiniz.

Çocuklarda diş gıcırdatması görülür mü.

Diş gıcırdatma problemi yalnızca yetişkinlerde görülen bir sorun değildir. Çocukların yaklaşık %15-33’ü dişlerini gıcırdatır. Dişlerini gıcırdatan çocukların bunu en sık yaptıkları dönemler, bebeklik dişlerinin ve kalıcı dişlerinin çıktığı dönemdir.

Bu iki dönem tamamen geçtiğinde, çocuklar diş gıcırdatma alışkanlıklarını bırakma eğilimine girerler.
Çocuklar çoğunlukla uyanık oldukları saatlerde değil, uyku esnasında dişlerini gıcırdatırlar.

Çocukların neden dişlerini gıcırdattığına dair kesin bir bilgi yoktur, ancak nedenler arasında düzensiz hizalanmış dişler, üst ve alt dişlerin birbirine tam yerleşmemesi, hastalık ya da diğer tıbbi durumlar (beslenme yetersizliği, kıl kurdu, alerjiler, endokrin (içsalgı bezi) hastalıkları) ve endişe ve stres gibi psikolojik etkenler sayılabilir.

Çocuklarda diş gıcırdatmasına nasıl engel olunur.

Bebek dişlerinin gıcırdatılması çok ender olarak sorunlara yol açar. Ancak diş gıcırdatma çenede ağrıya, baş ağrısına, diş aşınmasına ve altçene rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Çocuğunuzun dişleri aşınmış gibi görünüyorsa ya da çocuğunuz dişlerindeki hassaslık ya da ağrıdan şikâyet ediyorsa doktorunuza başvurun.

• Çocuğunuzun dişlerini gıcırdatmasını engellemek için aşağıdaki tavsiyeleri faydalı bulabilirsiniz:

• Özellikle yatmadan önce çocuğunuzun stresini mümkün olduğunca azaltmaya çalışın.

• Kaslarını gevşetmek için masaj yapmayı ya da egzersiz yaptırmayı deneyin.

• Çocuğunuzun yeterince su içtiğinden emin olun. Vücuttaki suyun azalmasının dişleri gıcırdatmayla bir ilgisi olabilir.

• Çocuğunuzun dişlerini gıcırdatıp gıcırdatmadığını öğrenmek için, diş doktorunuzdan çocuğunuzu muayene etmesini isteyin.

• Okul öncesi dönemdeki çocuklara genellikle herhangi bir müdahalede bulunulması gerekmez. Ancak yaşça daha büyük çocukların dişlerini gıcırdatmalarına engel olmak için geçici kuron takılabilir ya da ağız koruması gibi diğer yöntemlere ihtiyaç duyulabilir.

Источник: http://www.haber7.com/agiz-ve-dis/haber/2262245-neden-dislerimizi-gicirdatiriz

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Neden Olur, Tedavisi Nedir?

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Problemi Kalıcı Hasara Neden Olabilir!

Çocuklarda diş gıcırdatma çoğu zaman ebeveynler tarafından fark edilebiliyor olsa da dikkat edilmesi gereken ve bazı sağlık problemlerinin belirtisi olan bir durumdur. Çocuklarda diş gıcırdatmanın tedavi edilebilmesi için altta yatan sebep bulunmalıdır. Daha sonra tanıya yönelik tedavi ile diş gıcırdatma probleminin önüne geçilebilmektedir.

Peki çocuklarda diş gıcırdatama neden olur ve nasıl tedavi edilir? Bu soruların cevaplarını bugün sizlerle paylaşacağız.

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Neden Olur?

Tıp dilinde adı Bruksizm olan, halk arasında ise diş gıcırdatma olarak bilinen bu problem, gecelerin istemsiz bir şekilde dişlerin gıcırdatılması ve çenenin kasılması ile oluşur.

Bu problem bazen çocuğun kendisi tarafından fark edilebiliyor olsa bile genellikle çıkan sesten ve çene hareketlerinden ötürü anne ve babalar çocuklarının diş gıcırdatma problemini daha kolay fark edebiliyorlar.

Diş gıcırdatma, çocuklarda çok sık karşılaşılan bir durumdur. Birkaç farklı sebebe bağlı olarak gelişebilen diş gıcırdatma probleminin sonucu olarak çocuklarda çene, boyun ve baş ağrıları oluşabilmektedir. Diş gıcırdatma problemini sadece çocuklar değil yetişkinler de yaşayabilmektedir.

Çocuklarda diş gıcırdatma aşağıda sıraladığımız faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilir:

GenetikFaktörler: Bazı araştırmalar çocuklarda diş gıcırdatmanın, aile bireylerinde bruksizm sahibi olmasına bağlı gelişebildiğini göstermektedir. (1)

PsikolojikSebepler: Birçok araştırma diş gıcırdatmanın psikolojik etmenler ile oldukça önemli bir bağı olduğunu göstermiştir. Stresli bir yaşam diş gıcırdatmaya sebep olabilmektedir.

Diş gıcırdatma problemi yaşayan çocukların bu probleme sahip olmayan çocuklara oranla anksiyete belirtileri gösterdiğini belirten araştırmalar bulunmaktadır.

(2) Bazı araştırmalar aşırı sinirli halin ya da hayal kırıklığının diş gıcırdatmaya sebep olabildiğini belirtmektedir.

Çocuklarda psikolojik temelli diş gıcırdatma çok görülebildiği gibi yetişkinlerde de bu sebep ile diş gıcırdatma yaygın bir problemdir. Stresli iş hayatı, maddi ve manevi sorunların kişi üzerindeki psikolojik baskısı, gece istem dışı çene kasılması diş gıcırdatmaya sebep olabilir.

İlaç Kullanımı: Bruksizm yani diş gıcırdatmanın bir diğer sebebi ise ilaç kullanımıdır. Bazı hormon tetikleyiciler, ilaçlar ve uyuşturucuların diş gıcırdatmaya sebep olabileceği gözlemlenmiştir.

Serotonin inhibitörü ilaçların bruksizm üzerindeki etkilerinin, ilacın dozunun düşürülmesi ile birlikte azaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca yetişkinlerde görülen diş gıcırdatmanın bir sebebi yoğun kafein tüketimi olabilmektedir.

Kafein ile diş gıcırdatma arasında ilişki olduğu bazı çalışmalarda gözlemlenmiştir. (3)

Diş gıcırdatma tek bir sebebe bağlı olmadığı ve ilk bakışta tanı kolayca konulamadığı için tedavi süreci başlamadan önce çocuğun düzgün bir muayeneden geçmesi gerekmektedir.

Eğer çocuğunuzda diş gıcırdatma probleminin olduğunu düşünüyorsanız bu durumu bir pedodontist (çocuk diş hekimi) ile görüşmeniz doğru bir karar olacaktır.

Muayene sırasında diş hekimi dişlerin genel durumunu bakacak, diş minesinin üzerini inceleyecek, dişlerin hassasiyetini ölçecek ve çene kaslarını inceleyecektir. Bu muayenelerin yanısıra çocuğunuza onu sıkan herhangi bir probleminin olup olmadığını sorabilir.

Özellikle psikolojik sebepler ile diş gıcırdatma problemi sıklıkla gelişebildiği için bu sorular doğru tanının konulmasında büyük önem taşımaktadır. Muayenenin sonunda hekim, çocuğun düzenli kullanmış olduğu ilaçlar var ise bunlar ile ilgili bilge almak isteyebilir.

Tüm bu bilgiler ışığında diş hekimi çocuğun diş gıcırdatma sebebini bulacaktır. Bu konu ile ilgili siz de bildiğiniz her detayı hekim ile paylaşmalısınız.

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Nelere Sebep Olabilir?

Diş gıcırdatmanın genel sağlığa doğrudan olumsuz bir etkisi olmasa da çocuklarda baş ağrısı, kulak ağrısı ve boyun ağrısı gibi normalde görülmemesi gereken sorunların gelişmesine sebep olabilir.

Ayrıca diş yüzeylerinde ve dolgularda bozulmalara ve uzun süre içerisinde tedavi olunmazsa çene ağrılarına, dişlerin kırılmasına ya da dişlerde hassasiyete sebep olabilir.

Yetişkinlerde sık sık görülen ve oldukça önemli olan diş eti çekilmesi hakkında bilgi almak için “Diş Eti Çekilmesi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda diş gıcırdatma, tedavisi olan bir problemdir. Her ne kadar çok hızlı ve kolay bir şekilde geçiyor olmasa da kontrol altına alındıktan sonra çocuğun yaşam kalitesini yükseltir; diş ve çene sağlığının korunmasını sağlar.

Diş gıcırdatma problemleri hem çocuklardahem de yetişkinlerde, daima tanıya göre yapılır. Bu sebeple:

 • Eğer genetik faktörler ile diş sıkma ya da diş gıcırdatma problemleri oluşuyorsa bu durum çocuğun büyümesi ile birlikte azalarak kaybolabilir. Kaybolmadığı takdirde kişiye özel üretilen gece plağı ile tedaviye devam edilir.
 • Eğer psikolojik sebepler ile problem oluşuyor ise bir uzman yardımı ile psikolojik destek görmek diş gıcırdatma probleminin zamanla kendiliğinden geçmesine yardımcı olabilir. Çocuğunuzun duygularını olumsuz etkileyen olayları onunla konuşmanız, ona yardımcı olmak istediğinizi belirtmeniz ve onunla düşüncelerinizi paylaşmanız, üzerindeki stresin azalmasına yardımcı olabilir.
 • Eğer medikal ilaçların kullanımına bağlı gelişen bir durum ise ilaçlar değiştirilebilir ya da dozları azaltılarak diğer tedaviye devam edilirken diş sıkma ve diş gıcırdatma problemleri kontrol altına alınmaya çalışılır.

Источник: https://www.eniyivitamin.com/cocuklarda-dis-gicirdatma-ve-tedavi-yontemleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.