Çocuklarda Diş Sıkma ve Gıcırdatma

içerik

Diş Sıkma Nedenleri ve Tedavisi — Multi Yaşam

Çocuklarda Diş Sıkma ve Gıcırdatma

Diş sıkma uyanıkken veya uyurken (bilinçsizce) olabilir. Uyurken kenetlenme veya ritmik kasılmalar şeklinde ortaya çıkar. En yaygın görülen belirtisi, sabah kalkınca yaşanan baş ağrısıdır.

Diş sıkma aşağıdaki belirtilere de neden olabilir:

 • Boğaz, çene ve yüz kaslarında ağrı
 • Oyulmuş dişler veya diş kırılması
 • Dişlerde hassasiyet
 • Dilde diş izleri, dil yarası, iç yanakta yara
 • Çiğneme esnasında ağrı
 • Çene ekleminde rahatsızlık
 • Uyku problemleri
 • Omuz, boyun ağrısı
 • (Hiperaktif) çocuklarda kulak ağrısı

1) Kaygı Bozuklukları Ve Öfke

Diş sıkma vakalarının %70 gibi büyük bir kısmına yoğun yaşanan bazı duygu durumları neden olmaktadır. Stres, aşırı endişe gibi kaygı bozuklukları (anksiyete) ve öfke uyurken ya da uyanıkken diş sıkmaya neden olabilir.

2) Sigara Ve Alkol

Kötü bir yaşam tarzı diş sıkmaya neden olabilir. Sigara ve diğer tütün mamulleri bu sonuca götürebildiği gibi çok miktarda alkol veya kafein almak da diş sıkmaya neden olabilir.

Not: Başta kokain ve ekstazi olmak üzere, uyuşturucu maddelerin yol açacağı sorunlardan biri de diş sıkmadır.

3) Hiperaktif Kişilik

DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) yaşayan kişilerde sinirsel aktivite ve enerji metabolizması yoğun çalıştığı için stres hormonları yükselebilir. Bu durum (çocuklar da dahil olmak üzere) diş sıkmaya yol açabilir.

4) Sorunlu Diş Pozisyonları

Ağız kapanışının sağlıklı olmasına imkan vermeyen çarpık diş dizilimi diş sıkmaya yol açabilir. Ağzı tam kapatabilmek, çiğneyebilmek vb. eylemler için harcanan efor çene kaslarında başka sorunlara da neden olabilir.

5) Uyku Sorunları Ve Diğer Nedenler

Uyku sırasında nefes kesilmesi, horlama, uykuyu alamama vb. belirtilere yol açan obstrüktif uyku apnesi gibi uyku sorunları yaşayan kişilerde sık sık diş sıkma görülmektedir. Aşağıdaki etkenler bu uyku sorunlarına yol açabilir:

 • Kronik sinüzit, burun tıkanmaları
 • Aşırı kilolu olmak, yakın zamanda kilo almış olmak
 • Menopoz
 • Alt çenenin üst çeneden geride olması
 • Boyun çevresinin çok geniş olması (erkeklerde)
 • Yatıştırıcı etkisi olan ilaçlar kullanmak

6) Diğer Nedenler

Aşağıdakiler de diş sıkmaya yol açabilir:

Odaklanma: Ağır nesne kaldırmak vb. bir görev üzerinde aşırı yoğunlaşan kişide diş sıkma görülecektir. Kısa süreli olduğu zaman sorun olmaz; ancak araba kullanırken ve veya okuma-yazma esnasında görülen uzun süreli diş sıkma, soruna yol açabilir.

Oral Alışkanlıklar: Kalem veya pipet kemirmek, sakız çiğnemek gibi ağzı sürekli meşgul tutan alışkanlıklar, sonradan diş sıkmaya dönüşebilir.

1) Stresten Kurtulun

Başta stres olmak üzere sıkıntı verecek düzeyde yaşanan yoğun duygu durumlarını hafifletmek, birçok vakanın kendiliğinden kaybolmasını sağlayacaktır.

Evde Uygulayabilecekleriniz
Yatmadan önce nefes egzersizleri yapın. Oturun, gözlerinizi kapatın, nefes alıp verişinizde sabit bir ritim tutmaya çalışın. Kendinizi rahatlamış hissedene kadar oturmaya devam edin. Ayrıca;

 • Uyumadan önce alkol veya kafein tüketmeyin. Sıcak bitki çayları deneyin.
 • Sevdiklerinizle geçirdiğiniz kaliteli zamanlar diş sıkmadan kurtulmak için çok etkili olacaktır.
 • Sizi huzurlu hissettirecek yoga vb. meditasyon teknikleri keşfedin.

Profesyonel Destek Alın
Kaygı bozukluğu vakalarında Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) önerilir. Bir uzmanın yorumu, yönlendirmesi ve tedavisi ihtiyacınız olan şey olabilir.

 • Yetkin kişilerce uygulanacak hipnoz tedavileri etkili sonuçlar sağlayabilir.
 • Doktorunuzda biofeedback teknikleri ile ilgili bilgi isteyin. Biofeedback sayesinde çene kaslarınızı daha kontrollü şekilde kullanmayı öğrenebilirsiniz.

2) Kas Gevşetme Egzersizleri

 • Çene kaslarınıza parmak uçlarınızla oval hareketler ile masaj yapın.
 • Dilinizin ucunu ön dişlerinizin arasına alın, bekletin.
 • “Sarhoş olmuşçasına” kaslarınızı serbest bırakarak peltek cümleler kurun: “Şu an mutluyum ve kelimeleri tam çıkaramıyorum.”
 • Ağzınızı iki parmağınız girecek kadar açın, bu konumda bir saat boyunca durmaya çalışın. Kapattığınızı fark ederseniz yavaşça tekrar açın.

3) İlaç Tedavisi

Kalsiyum ve magnezyum kas fonksiyonlarını düzenler, sinir sistemi sağlığı için gereklidir; eksiklikleri halinde kas krampları ve kenetlenme oluşabilir. Kalsiyum ve magnezyum takviyesi alabilirsiniz.

 • Diş sıkmanın neden olduğu çene hasarı için iltihap giderici ilaçlar gerekli olabilir.
 • Eczacınıza kas gevşetici ilaçlar için danışın.
 • Botoks şırıngaları önerilebilir.
 • Doktor tarafından kaygı bozukluğu ilaçları veya antidepresanlar önerilebilir.

4) Ağız Koruyucular Ve Diğer Tedaviler

Diş sıkma ve gıcırdatmanın hasarından korumak için gece yatmadan önce ağız koruyucular kullanılabilir. Ayrıca;

 • Yatmadan önceki bir saat boyunca parlak ışıktan uzak durun.
 • Boğaz ve çene civarına soğuk ya da sıcak uygulama yapabilirsiniz.

Источник: https://multiyasam.com/dis-sikma-nedenleri-ve-tedavisi/

Diş Gıcırdatma Belirtileri ve Nedenleri

Çocuklarda Diş Sıkma ve Gıcırdatma

Bruksizm (diş gıcırdatma) çoğunlukla uyku sırasında meydana gelen güçlü çene hareketlerinin yol açtığı çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma problemidir. Toplumumuzda oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Çoğunlukla bu alışkanlığa sahip olan kişiler, bu rahatsızlığını fark etmez.Diş gıcırdatmanın nedenleri nelerdir?

Bruksizmin (diş gıcırdatması) oluş sebepleri hakkında çeşitli görüşler mevcuttur. Bazı araştırmacılar buruksizmin dişler arasındaki kapanış ilişkisinin bozulmasından dolayı meydana geldiğini, bazıları ise santral sinir sistemindeki bir hastalığın yol açtığını, bazı araştırmacılar da bu iki sebebi de içeren çok yönlü bir sorun olduğunu düşünmektedir.

Duygusal açıdan yaşanan problemler de bu soruna neden olabilir. Stres, diş gıcırdatma ve sıkma probleminin en belirgin sebepleri arasındadır.

 • Aşırı sinirli, hassas, titiz bir yapıya sahip olmak
 • Malokluzyon (dişlerin diziliş ve sıralanışındaki bozukluklar)

Diş gıcırdatması sonucu ağız ve dokularında ne tür rahatsızlıklar oluşur ve belirtileri nelerdir?

Dişlerin çiğneyici yüzünde oluşan aşınma: Dişlerin birbirleri ile sürtünmesi neticesinde meydana gelen aşınma bütün dişleri kapsayabilirse de özellikle ön dişlerde daha etkili olur.

Dişlerde kırılma: Dişleri sıkma ve gıcırdatma neticesi ön dişlerin köşelerinde arka dişlerin çıkıntılı bölümlerinde mikro çatlaklar meydana gelir. Röntgen ile görülemeyen bu çatlaklar zamanla büyür ve dişlerin kırılmasına yol açar.

Dişlerde aşırı hassasiyet: Çoğunlukla soğuğa karşı hassasiyet ortaya çıkar. Ani diş sızlamaları başlar.

Diş etinin geriye çekilmesi ve çoğunluka bu durum ile birlikte meydana gelen dişin boynunda diş eti hizasında oluşan çentik şeklindeki aşınmalar: Bu durumun meydana gelmesine sebep olarak ilerleyen yaşa bağlı diş eti çekilmesi ya da aşırı baskı uygulanarak yapılan diş fırçalama olarak etkenler sıralansa da, bruksizm hastalığının dişlerde bu gibi oluşumlara yol açtığı bilinmelidir.

Dişlerde sallanma: Uzun yıllar süren gıcırdatma neticesi dişler gevşer ve sallanmaya başlar. Aşırı basınç dişleri saran kemik desteğinin kaybolmasına yol açar. Bu durumu telafi etmek adına dişlerin kökleri hizasında ekstra kemik çıkıntıları ortaya çıkar.

Yanaklarda iritasyon (tahriş): Özellikle dişleri birbirlerine temas ettikleri kapanış çizgisi hizasında, yanağın iç bölümünde çizgi ya da kabartı şeklinde fibröz bir oluşum ortaya çıkar. Bu oluşum sebebi ile sıklıkla “yanak ısırma” olayı vuku bulur.

Kas ağrısı: Özellikle şakak ve yanak bölgesindeki kasların aşırı çalışması bu bölgelerde kas ağrısına yol açar.

Çene ekleminde ağrı: Çene eklemine aşırı yüklenilme sebebi dolayısıyla eklemde ağrı, çıtırtı ve kenetlenme meydana gelebilir.

Bu belirtiler diş gıcırdatmasının hemen başlangıcından itibaren ortaya çıkmaz. Olayın şiddetine ve süresine göre kimi zaman yıllar sonra kendini gösterebilir. Çoğunlukla belirtilerin tümü birden olmayabilir. Kimi zaman çok az belirti gösterebilir.

 Tedavi

Tedavinin amacı dişlerde çene ekleminde meydana gelebilecek kalıcı zararları engellemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır

Diş hekimi tarafından uygulanan, uyku esnasında dişlerin birbirleri ile temasını önlemek için alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek uygulanan “gece koruyucuları”, diş gıcırdatması semptomatik tedavisinde kullanılan en önemli araçtır. Fakat gece koruyucularının çoğunlukla tek başlarına yeterli olmaz.

Bu sebeple hastalığın ortaya koyduğu tabloya göre gece koruyucularının yanında bazı ilave tedavilerinde uygulanması gerekmektedir.

Stres terapisi

 • Rahat uyumayı sağlayıcı önlemler,
 • Kas gevşetici ilaç uygulaması,
 • Hatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi,
 • Eksik olan dişlerin yerine koyulabilmesi için protez uygulamaları.

Tedavi edilmezse ne gibi sonuçlara yol açar?

Dişlerdeki aşınmalar neticesi dikey boyutta azalma, dişlerde, çene eklemi ve çiğneme kaslarında ağrı, fonksiyon kısıtlılığı, çene kilitlenmesi (daha çok stress kaynaklıdır), ileri vakalarda ise ameliyat gerektirecek eklem deformasyonları meydana getirebilir.

Çocuklarda diş gıcırdatma

Diş gıcırdatma çocuklarda oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Özellikle uyku esnasında yapılan gıcırdatmalar aileler tarafından daha kolay fark edilebilir. Sebepleri ise, gelişimsel olabileceği gibi psikolojik ve sistemik çeşitli problemlerden de kaynaklanabilir bu sebeple tedavinin bu sebebe göre uygulanması gerekir.

Diş gıcırdatma tıp dilinde Bruksizm olarak isimlendirilir. Çoğunlukla uyku esnasında, dişleri kontrolsüz bir şekilde sıkarak yapılan bir durumdur. Pedodontistlerin yaptığı araştırmalarda; dış gıcırdatmanın üç ana grupta toplandığı bildirilmiştir:

 • Daimi dişlenmeye geçildiğinde, yani karma dentisyon denilen sırada, süt dişlerini dökme sırasında oluşan biyokimyasal ajanlar ve bu sebepten dolayı oluşan diş sıkma
 • Sistemik çeşitli sorunlara bağlı diş sıkma (bağırsak parazitleri, sinüs akıntıları vb.)
 • Çocuğun yaşadığı psikolojik faktörlere bağlı diş sıkma; yeni kardeşinin olması, anne-babanın kavgaları ya da okul başarısızlıkları gibi faktörler sebebiyledir.

Çocuklarda diş gıcırdatma tespit edildiği andan itibaren, en mühim sorun, neden oluştuğunu saptamaktır. Şayet bu büyüme gelişme esnasında oluşan bir süreçse, tedavi etmek düşünülemez.

Fakat neden, sistemik bir problemse; mesela nazofarengeal bir akıntı, sinüs akıntısı varsa ya da bir bağırsak sorunu ya da endokrin ile ilgili hormonal bir problem mevcut ise, ilgili uzmanın buna yönelik bir tedavi uygulaması gerekir.

Çocukta şayet psikolojik bir problem  varsa, zaten aile bunu tespit etmekte güçlük çekmeyecektir. Bu durumda etkenin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması için çalışılmalıdır. Ardından ise palyatif tedaviye geçilebilir.

Önce sebep saptanmalı

Diş gıcırdatmaya sebep olan faktör ortadan kaldırıldıktan sonra sıkma sürüyor ise ve bu durum rahatsızlık verecek seviyede ise ağız içerisine ufak bir aparey hazırlanabilir.

Bunun dışında çocuğun ağız içerisindeki dolgularının kontrolü de önem teşkil eder. Çünkü süt dişlerinde yüksek yapılmış bir dolgu ya da yanlış kapanışlar diş sıkmaya yol açabilir.

Bir diş hekiminin bunu saptamalı ve aileyi yönlendirmelidir.

Sistemik rahatsızlıklar mevcut ise; kimi zaman bağırsaklarında parazit olduğu düşünülen çocuklar dahi yalnızca diş sıkmayla tespit edilebilir.

Çünkü bağırsak parazitlerinin sebep olduğu spazm tükürük akışını arttırarak, kaslarda kasılmaya yol açabilir ve bu yüzden çocuk uyurken dişlerini sıkıp gıcırdatabilir.

Bu gibi durumlarda, diğer nedenler elimine ediliyorsa, sistemik sorunun tespiti için çocuk doktoruna başvurmak gerekebilir.

Sebebe göre tedavi yapılır

Bruksizmin tedavisi nedenlerle doğrudan ilgilidir.

 • Şayet çocuğun sistemik sorunu ve buna bağlı diş gıcırdatması mevcut ise; bu sorunun tedavi edilmemesi vücutta başka problemlere neden olabileceği için ilk olarak o sistemik durumun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Tedaviye paralel olarak da diş sıkma ve gıcırdatma da ortadan kalkmaktadır.
 • Şayet bu psikolojik bir problemse ve sürekliliği mevcut ise bu da ayrı bir problem teşkil etmektedir. Burada, problemi kaldırmaya yönelik aile ve hekimin beraber çalışması ve bu süreç içerisinde çocuğa diş sıkmayı önleyici geçici bir aparey hazırlanması gerekmektedir.
 • Bunların haricinde normal büyüme gelişmeyle ilgili bir diş sıkma ve gıcırdatma mevcut ise; bu zaten çocuk diş değiştirdikçe ortadan kalkacak ve bir sorun teşkil etmeyecektir.

Çocuğun geleceği için tedavi mutlaka gereklidir!

 Gıcırdatma ilerleyen yaşlarda da devam eder mi ve devam ederse de ne gibi sonuçlar ortaya çıkarır?
Şayet bu soruna sebep olan etken psikolojikse, çocuk büyüdüğü zaman da aynı şekilde diş gıcırdatma ve sıkma sürebilir.

Çünkü streslere verdiği cevap olarak bunu uykuda çözme ve diş sıkma gibi bir alışkanlıklar edinmiştir ve bu daimi dentisyonda da etkili olur. O zaman ciddi sorunlarla da karşılaşma riski içerisine girer.

Çünkü diş sıktığı için tüm çiğneme kasları ve yüz kaslarında da sürekli bir stres ve gerilim olacağından ileride eklem rahatsızlıkları boyun ve sırt ağrılarına yol açabilir.

Aynı zamanda dişsel olarak da; diş eti çekilmeleri, diş yüzeyinde aşınmalar ve çene yüksekliğinde azalmalara yol açar, hem işlevsel hem de psikosomatik çeşitli bulgular da meydana gelebilir. Yani dişini sıktığı için başı ağrıyabilir, sırt ve boynu ağrıyabilir. Bunun dışında dişleri aşındığı için çürüğe karşı daha dayanıksız hale gelir.

Bunların hepsi şayet psikolojikse ve çocukluk döneminde başlamışsa, esasında doktorlar ve aileler için uyaran olurlar, çocuğun bu stresini ortadan kaldırmaya yönelik çeşitli tedaviler tercih edilmesinde büyük bir etken olurlar.

Çocuğun stresi o dönemde azaltılırsa, ileride daha dirençli olması ve bu sayede diş sıkma sorunun önüne geçilmiş olur.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/dis-gicirdatma-belirtileri-ve-nedenleri/

Diş Gıcırdatmanın Nedeni İyi Belirlenmeli

Çocuklarda Diş Sıkma ve Gıcırdatma

Diş gıcırdatma çocuklarda sık rastlanılan bir sorun. Özellikle uyku sırasında yapılan gıcırdatmalar aileler tarafından daha kolay fark edilebiliyor.

Nedenleri gelişimsel olabileceği gibi psikolojik ve sistemik bazı sorunlardan da kaynaklandığından tedavinin nedene bağlı yapılması gerekiyor.

Diş Hekimi Rüyan Genç Tunç, bebeklerde ve çocuklarda diş gıcırdatmayla ilgili önemli bilgileri bizlerle paylaşıyor.

Diş gıcırdatma tıp dilinde Bruksizm olarak adlandırılır. Genellikle uyku sırasında, dişleri bilinç dışı bir şekilde sıkarak yapılan bir eylemdir.

Çocukların uyku sırasında dişlerini gıcırdattığı genellikle aileler tarafından rahatça fark edilmektedir. Aslında çocuklarda yoğun karşılaşılan durumlardandır.

  Pedodontistlerin yaptığı araştırmalarda; dış gıcırdatmanın üç ana grupta toplandığı görülmüştür:

 • Daimi dişlenmeye geçildiğinde, yani karma dentisyon dediğimiz sırada, süt dişlerini dökme esnasında meydana gelen biyokimyasal ajanlar ve buna bağlı diş sıkma
 • Sistemik birtakım problemlere bağlı diş sıkma (bağırsak parazitleri, sinüs akıntıları vb.)
 • Çocuğun yaşadığı psikolojik etkenlere bağlı diş sıkma; yeni kardeşinin olması, anne-babanın kavgaları ya da okul başarısızlıkları gibi etkenlere bağlı olabilir.

Çocuklarda diş gıcırdatma tespit edildiği andan itibaren, en önemli sorun, neden oluştuğunu bilmektir. Eğer bu büyüme gelişme sırasında oluşan bir süreçse, tedavi etmek gibi bir şey düşünülmez.

Ancak sebep sistemik bir rahatsızlıksa; mesela nazofarengeal bir akıntı, sinüs akıntısı varsa ya da bir bağırsak problemi veya endokrin ile ilgili hormonal bir problem varsa, ilgili doktorun buna yönelik bir tedavi uygulaması gerekir.

Çocukta eğer psikolojik bir sorun varsa, zaten aile bunu tespit etmekte çok fazla zorlanmaz. Bu durumda etkenin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması önemlidir. Sonrasında palyatif tedaviye geçilebilir.

Önce nedeni bulunmalı?

Diş gıcırdatmaya neden olan etken ortadan kaldırıldıktan sonra sıkma devam ediyorsa ve bu durum rahatsızlık verecek derecede ise ağız içerisine ufak bir aparey hazırlanabilir.

Bunun yanı sıra çocuğun ağız içerisindeki dolgularının kontrolü de önemlidir. Çünkü süt dişlerinde yüksek yapılmış bir dolgu ya da yanlış kapanışlar diş sıkmaya neden olabilir.

Bir diş hekiminin bunu tespit ederek aileyi yönlendirmesi gerekir.

Sistemik rahatsızlıklar söz konusu ise; bazen bağırsaklarında parazit olduğu düşünülen çocuklar bile sadece diş sıkmayla tespit edilebilir.

Çünkü bağırsak parazitlerinin yarattığı spazm tükürük akışını arttırarak, kaslarda kasılmaya sebep olabilir ve bundan dolayı çocuk uyurken dişlerini sıkıp gıcırdatabilir.

Bu tip durumlarda, diğer sebepler elimine ediliyorsa, sistemik rahatsızlığın tespiti için çocuk doktoruna başvurmakta fayda vardır.

Nedene göre tedavi yapılır

Bruksizmin tedavisi sebeplerle direkt alakalıdır.

 • Eğer çocuğun sistemik rahatsızlığı ve buna bağlı diş gıcırdatması varsa; bu problemin tedavi edilmemesi vücutta başka sorunlara yol açabileceği için öncelikle o sistemik durumun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Tedaviye paralel olarak da diş sıkma ve gıcırdatma da ortadan kalkmaktadır.
 • Eğer bu psikolojik bir sorunsa ve devamlılığı varsa bu da ayrı bir sorun teşkil etmektedir. Burada, sorunu kaldırmaya yönelik aile ve hekimin birlikte çalışması ve bu süreç içerisinde çocuğa diş sıkmayı engelleyici geçici bir aparey hazırlanması gerekmektedir.
 • Bunların dışında normal büyüme gelişmeyle ilgi bir diş sıkma ve gıcırdatma varsa; bu zaten çocuk diş değiştirdikçe ortadan kalkacak ve bir problem teşkil etmeyecektir.
 • Öte yandan süt dişlerinde meydana gelen diş sıkma ve gıcırdatmalarda karşılaşacağımız diş aşınmaları daimi dişlerde de sorun teşkil edebilir. Bu nedenle bir yandan sıkmanın sebebi tespit edilirken, bir yandan da diş hekimiyle iletişime geçilmelidir.
 • Diş hekimi tarafından aşınmaya meyilli yüzeyler için koruyucu florlu ajanlar uygulanabilir. Daimi dişlere yönelik birtakım planlamalar yapılabilir. Bunlar çocuk daimi dentisyona geçtiğinde ortadan kalkacağını düşündüğümüz için basit koruyucu yöntemler olabilir.

Çocuğun geleceği için tedavi şart!

 “Gıcırdatma ilerleyen yaşlarda da devam eder mi ve devam ederse de ne gibi sonuçlar ortaya çıkarır?” gibi sorularla da karşılaşabiliriz. Eğer etken psikolojikse, çocuk büyüdüğü zaman da aynı şekilde devam edebilir.

Çünkü streslere verdiği cevap olarak bunu uykuda çözme ve diş sıkma gibi bir alışkanlık varsa bu daimi dentisyonda da etkili olur. O zaman ciddi problemlerle de karşılaşma olasılığı yüksektir.

Çünkü diş sıktığı için bütün çiğneme kasları ve yüz kaslarında da devamlı bir stres ve gerilim olacağından ileride eklem rahatsızlıkları boyun ve sırt ağrılarına sebep olabilir.

Aynı zamanda dişsel olarak da; diş eti çekilmeleri, diş yüzeyinde aşınmalar ve çene yüksekliğinde azalmalara sebep olarak, hem fonksiyonel hem de psikosomatik bir takım bulgular da ortaya çıkabilir. Yani dişini sıktığı için başı ağrıyabilir, sırt ve boynu ağrıyabilir.

Aynı zamanda dişleri aşındığından çürüğe karşı daha dayanıksız hale gelebilir. Bunların hepsi eğer psikolojikse ve çocukluk döneminde başlamışsa, aslında bizim için uyaran olup, çocuğun bu stresini ortadan kaldırmaya yönelik birtakım tedavileri seçmemizde büyük faktördür.

Çocuğun stresi o dönemde azaltılırsa, ileride daha dirençli olması ve böylece diş sıkmaması sağlanmış olur.

Источник: https://www.annebebek.com.tr/cocuk/detay/id/419

Çocuklarda Diş Gıcırdatma – BitkiselDestek.com

Çocuklarda Diş Sıkma ve Gıcırdatma

Hastalıklar Ansiklopedisi kategorisinde sizin için derlediğimiz Çocuklarda Diş Gıcırdatma başlıklı makalemizin PDF formatına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
Çocuklarda Diş Gıcırdatma – PDF

Çocuklarda Diş Gıcırdatma başlıklı Hastalıklar Ansiklopedisi kategorisinde bulunan makalemizin text formatına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
Çocuklarda Diş Gıcırdatma – TEXT

Çocuklarda Diş Gıcırdatma hakkında merak edilenler;

Çocuklarda diş gıcırdatmanın nedenler hakkında.. .Çocuklarınaşı günleri, çocuklarda normal kilo, kilo alımı, diş tedavileri veyadiş gıcırdatmaları hakkında tüm merak ettikleriniz ve bitkisel tedavi

yöntemleri bu makalemizde yer almaktadır. 

Çocukhastalıklarının tedavisine yardımcı aynı zamanda gelişimlerinde faydalı

olan %100 bitkisel ürünlerimizi görmek için tıklayınız. 

Bruksizm (diş gıcırdatma) genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayıdır. Toplumumuzda sık rastlanır. Genellikle bu alışkanlığa sahip bireyler bundan habersizdir.Tıp dilinde 'bruksizm' adıyla bilinen diş gıcırdatma, 7'den 70'e her yaştan insanda görülebiliyor. Bruksizm, uyku sırasında ortaya çıkan hastalıklar içerisinde uykuda konuşma ve horlamadan sonra üçüncü sırada geliyor.

Görülme sıklığının, yüzde 10 ile 20 arasında olduğu tahmin ediliyor. Agresif, sinirli, saldırgan ve hiperaktif kişilerde daha çok rastlanıyor. Gıcırdatma sık ve şiddetliyse önemli rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Son yıllarda ki araştırmalar, diş gıcırdatmanın alerjik çocuklarda üç misli fazla görüldüğünü gösteriyor. Gıcırdatma, saman nezlesi, sinüzit, burun kemiği eğriliği, burun polipleri olanlarda daha fazla. Bunlar genellikle ağzı açık yatan, horlayan ve ağzı akan çocuklar.

Bu çocuklarda kulak ağrısı ve kulak iltihaplarına da sık rastlanıyor.

Diş gıcırdatmanın sebepleri nelerdir?

Bruksizmin (diş gıcırdatması) oluş nedenleri hakkında çeşitli görüşler vardır.

Bazı araştırmacılar buruksizmin dişler arasındaki kapanış ilişkisinin bozulmasından kaynaklandığını, bazıları santral sinir sistemindeki bir hastalığın neden olduğunu bazı araştırmacılar da bu iki nedeni de kapsayan çok yönlü bir problem olduğunu ileri sürmektedirler.

Duygusal stresler (Herkes stresin bruksizmin nedenleri arasında en önemli faktör olduğu konusunda fikir birliği içerisindedir. Vücudumuzda stres belirtilerini ilk olarak gördüğümüz yer ağız dokularıdır. Stres bruksizmin hem oluş nedeni hem de olayın şiddetini artıran en önemli faktör olarak belirlenmiştir.)

DİŞ GICIRDATMASI SONUCU AĞIZDA MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER

Dişlerin çiğneyici yüzünde oluşan aşınma: Dişlerin birbirleri ile sürtünmesi sonucunda oluşan aşınma tüm dişleri kapsayabilirse de özellikle ön dişlerde daha etkilidir.Dişlerde kırılma: Dişleri sıkma ve gıcırdatma sonucunda ön dişlerin köşelerinde arka dişlerin çıkıntılı kısımlarında mikro çatlaklar oluşur.

Röntgen ile saptanamayan bu çatlaklar zamanla büyüyerek dişlerin kırılmasına neden olur.

Diş etinin geriye çekilmesi ve genellikle bununla birlikte oluşan dişin boynunda diş eti hizasında oluşan çentik şeklindeki aşınmalar: Bu durumun oluşmasına neden olarak ilerleyen yaşa bağlı diş eti çekilmesi ya da aşırı baskı uygulanarak yapılan diş fırçalama gösteriliyorsa da , bruksizm hastalığının dişlerde bu gibi oluşumlara neden olduğu bilinmelidir.

Dişlerde aşırı hassasiyet: Genellikle soğuğa karşı hassasiyet gelişir.Dişlerde sallanma: Yıllar süren gıcırdatma sonucu dişler gevşeyerek sallanmaya başlar. Aşırı basınç dişleri saran kemik desteğinin kaybolmasına neden olur. Bu durumu telafi etmek için dişlerin kökleri hizasında ekstra kemik çıkıntıları gelişir.

Yanaklarda iritasyon (tahriş): Özellikle dişleri birbirlerine temas ettikleri kapanış çizgisi hizasında, yanağın iç kısmında çizgi ya da kabartı şeklinde fibröz bir oluşum meydana gelir. Bu oluşum nedeni ile sıklıkla “yanak ısırma” olayı ile karşılaşılır.Kas ağrısı: Özellikle şakak ve yanak bölgesindeki kasların aşırı çalışması bu bölgelerde kas ağrısına neden olur.

Baş ağrısı: yukarıda belirtilen kas ağrısı zaman zaman baş ağrısı şeklinde kendini gösterir.

Çene ekleminde ağrı : Çene eklemine aşırı yüklenilme nedeni ile eklemde ağrı, çıtırtı ve kenetlenme olabilmektedirDiş hekimi tarafından uygulanan, uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan “gece koruyucuları”, diş gıcırdatması semptomatik tedavisinde kullanılan en önemli araçtır. Ancak gece koruyucularının çoğunlukla tek başlarına yeterli olamayabilmektedir.Bu nedenle hastalığın sergilediği tabloya göre gece koruyucularının yanında bazı ek tedavilerinde uygulanması gerekmektedir:Stres terapisiKas gevşetici ilaç uygulamasıRahat uyumayı sağlayıcı önlemlerHatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi

Eksik olan dişlerin yerine koyulabilmesi için protez uygulamaları.

Источник: http://bitkiseldestek.com/cocuklarda-dis-gicirdatma

Çocuklarda Diş Gıcırdatmasının Nedenleri ve Tedavisi | Anneysen.com

Çocuklarda Diş Sıkma ve Gıcırdatma

Çocuğuna gözün gibi bakıyorsun, yediğini içtiğini düzenli olarak takip ediyorsun, ufacık bir hastalık belirtisi bile ödünü koparmaya yetiyor. Ve bir gün çocuğunun uykuda dişlerini gıcırdattığını fark ettin. Acaba bunu ne zamandan beri neden yapıyor?

Çocuklarda diş gıcırdatması hakkında araştırmamızı yaptık ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şeyda Eren’le konuştuk.

Diş gıcırdatma yani tıptaki adıyla bruksizm, genellikle uykudayken çeneyi sıkıp dişleri gıcırdatma olayıdır. Dediğimiz gibi genelde uykudayken dişler gıcırdatıldığından ve sıkıldığından genelde kişiler bunu fark etmez.

Çocuklarda diş gıcırdatmasının nedenleri neler?

 • Stres,
 • Diş çürükleri,
 • Boğaz iltihapları,
 • Bağırsak parazitleri,
 • Duygu durum bozuklukları uyurken diş gıcırdatma nedenleri arasındadır.

Kış aylarının eksik olmayan hastalığı: 5 Soruda Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonu

Uykuda diş gıcırdatma sebepleri, aslında rahatsızlıkların neler olduğuna da işaret eder.

Çocuklarda diş gıcırdatmasının yanında ağızdan su akması ve sabahları boğazda ağrı olması, reflünün habercisi, aklında olsun.

Ayrıca çocuklarda diş sıkma ve gıcırdatma, dikkat eksikliği ve hiperaktivite kaynaklı atipik davranışlardan dolayı da meydana gelebilir.

Çocukların dişlerini gıcırdatması en çok hangi dönemde görülür?

“2 yaşındaki oğlum diş gıcırdatıyor, ne derdi var?”, “5 yaş, diş gıcırdatma için çok erken değil mi?” gibi sorular çok soruluyor.

Diş gıcırdatmasının başlıca sebebi, stres. Çocuklarda da en çok kreş ve okul döneminde diş sıkma ve gıcırdatması oluyor.

Çünkü bu dönemde çocukların dış ortama, anaokuluna uyum sağlaması, evden ayrılması gibi faktörler strese yol açıyor. Elbette daha küçük yaşlarda da diş gıcırdatması olmayacak demek değil.

Ama genel olarak 3-7 yaş arası, çocuklarda diş gıcırdatmasının en çok görüldüğü dönem.

“Evet, çocuğum anaokuluna başladı ve stres içinde.” diyorsan: Çocuğumu Anaokuluna Nasıl Alıştırabilirim?

Ayrıca bu dönemlerde abur cuburlarla, şeker, çikolata ve fast food tarzı yiyeceklerle beslenme, ne yazık ki çok görülüyor. Dolayısıyla diş hastalıkları, bağırsak parazitleri ve reflü gibi sorunlar da diş gıcırdatmasına neden olabiliyor.

Aman diyelim, miniğinin vücuduna bunları sokma: Bunlar Adeta Öcü: Çocuğunu Uzak Tutman Gereken 18 Yiyecek

Çocukların dişlerini sıkması ve gıcırdatması ne tür sorunlara yol açar?

Bruksizm;

 • Dişlerde aşınma ve çürüklere,
 • Çene eklemlerinde aşınmaya ve yapı bozukluklarına,
 • Uyku sorunlarına neden olur.

Çocuklarda diş gıcırdatmasının tedavisi nasıldır?

Uykuda diş gıcırdatmasının tedavisi için bazı anneler “Çocuk uyuyor, farkında değil. Uyandırıp yapma diyemem ya.” gibi düşüncelere kapılıyor. Ya da bu sorun çok fazla önemsenmeyebiliyor. Fakat bu sorun hem dişlerde yapısal sorunlara neden oluyor hem de çocuğun uyku kalitesi bozuluyor.

Tedavi için diş gıcırdatmasının nedeninin ne olduğunu anlamak önemli.

 • Paraziter bir hastalıktan kaynaklanıyorsa dışkı tahlilinden sonra antiparaziter bir tedavi uygulanır. Bu tedaviye 6 ay sonra tekrar edilir.
 • Ağız ve diş sağlığı ile ilgili bir sorundan kaynaklanıyorsa pedodontist (çocuk diş hekimi) nasıl bir tedaviye karar verirse o uygulanır.
 • Reflüden kaynaklanıyorsa çocuğunun beslenme programını düzenlemen gerektiğini anlamalısın. Yatmadan 2 saat önce beslenmeyi kesmek, yatak başını 45 derece yükseltmek, asitli içecekleri, çikolatayı, cipsi tüketmemesini sağlamak yapabileceklerin arasında.
 • DEHB yani dikkat bozukluğu ve hiperaktiviteden şüpheleniyorsan çocuğunu psikiyatriste götürmelisin.

Bu da ilgini çekebilir: Çocuklarda 4-5 Yaş Sendromu Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Çocuklarda diş gıcırdatma için hangi doktora gidilir?

Diş gıcırdatmasının birçok sebebi olabilir. Peki, öyleyse çocuğunu hangi doktora götürmelisin?

İlk olarak diş doktoruna götür, ağız ve diş sağlığından kaynaklanan bir sorun değilse beslenme uzmanının ve psikiyatristin yolunu tutabilirsiniz. Sağlıklı beslendiğinden eminsen sorun büyük ihtimalle psikolojiktir.

Bebeklerde diş gıcırdatması normal mi?

Çocuklarda olduğu gibi bebeklerde de diş gıcırdatması ve sıkması görülebilir. Diş gıcırdatma ile ilgili tüm nedenler bebekler için de geçerli. Ayrıca gaz sancıları da bebeklerde diş gıcırdatmasına neden olabilir. Bunun dışında bebekler oyun ve ilgi istedikleri için de dişlerini gıcırdatabilir.

Uyku öncesi bebeğine daha fazla ilgi ve sıcaklık göster. Dişlerini gıcırdatmasında azalma varsa fizyolojik bir sorunu çok büyük bir ihtimalle yoktur.

Görünürde hiçbir sorun yokken bebeğin dişlerini gıcırdatmaya devam ediyorsa doktora danışmanda fayda var.

Источник: https://www.anneysen.com/1-6-yas-cocuk/makale/cocuk-sagligi-ve-hastaliklari-cocuklarda-dis-gicirdatmasinin-nedenleri-ve-tedavisi_2533

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.