Çocuklarda Diyabet, Belirtileri ve Tedavisi

içerik

Diyabet çocuklarda: nedenleri, tanı, belirtileri ve tedavisi

Çocuklarda Diyabet, Belirtileri ve Tedavisi

Diyabet için geçerlidir patoloji endokrin sistem ile ilgili bir ihlal salgı fonksiyonları pankreas. Sonuç olarak, bu rahatsız üretimi insülin. Bu oldukça ağır bir hastalıktır, tedaviye kötü yanıt.

Diabetes Mellitus çocuklarda olabilir 1 ve tip 2, göre, hangi, seçilir, uygun tedavi ve diyet. Anne bilmek çok önemli faktörler gelişimi etkileyen bir hastalık olarak ortaya çıkar ve teşhis edilir.

Bu bir hastalık

Diabetes Mellitus çocuklarda ikinci sırada şehirdeki tüm kronik hastalıklar. Nedenleri pusuda ihlal karbonhidrat metabolizması.

Anlamak için faktörler, provoke eğitim, diyabet, anlamak gerekir ne tam olarak temsil eden bir hastalık.

Şeker, vücuda giren, bozuldu durumuna şekeri olarak hareket eden bir enerji üssü için gerekli normal bir insan varlığı. Onun emilimi için gerekli olan insülin.

Bu hormon hücreleri tarafından üretilen pankreas, ve eğer bir nedenden dolayı bir ihlali oluşur, bu özelliği bir glikoz kalır onun orijinal durumda.

Türleri ve formu

Nedenine bağlı olarak diyabet, çocuklarda sınıflandırılır ve türüne bağlı olarak şekil. Her şeyden önce, hastalığı ayrılır 1. ve 2. tip. Anlamak çok önemlidir, hangi nedenlerle ortaya çıkan, hangi belirtileri ve tedavisi, her türlü.

Temel diyabet çocuklarda tip 1 yatıyor ihlali işleyen bir bağışıklık sistemi, zaman, pankreas hücreleri başlar algılanması düşmanca ve yok kendi bağışıklık. Bu form hastalığın tanısı genellikle yeterli ve tetiklendiğini genetik yatkınlık, hem de dış faktörlerin etkisi. Onlara şunlardır:

Daha:

İlaç “Trikvilar”: görüşler, deyim

Ne derler tüketiciler hakkında ürün «Trikvilar»? Yorumlar hakkında hastalara bu tedaviyi kabul aşağıdadır. Ayrıca, bu makalede sunulan bilgiler hakkında bu uygulamadan kaldırılıyor, onun tedavi edici özellikleri, maliyet ve contra endikas…

Kan alkol içeriği

Alma, insan vücudu, alkol özelliği yoluyla emilir mukoza mide ve bağırsak duvarı. Eğer mide boş, alkol emilimini oluyor yaklaşık bir saat. Onun doldururken bu süre iki kat artar. Bu nedenle, eğer kan alkol içeriği aynı iki insan, bir пьянеет daha hız…

 • Bulaşıcı hastalık;
 • Beslenme bozukluğu;
 • Stresli bir durum;
 • Birikimi toksik maddeler.

Eğer bir çocuk doğdu diyabet gelişimi için, hastalık ve bozuklukları üretmek insülin gerekli etki, bir veya birden çok dış faktörler.

Gizli aşamasında bağışıklık hücreleri çok yavaş bir şekilde tüketmek, insülin üreten dokusu. Sabah bir çocuğun şekeri normal sınırlar içinde kalır, ve sonra gıda alımı gözlenir onun yarış.

Bu aşamada pankreas hala ile başa çıkmak için bir yük, ancak отмирании 85 % hücre hastalığı geçer aktif bir sahne.

Bu Genellikle neden çocuklar düşmek tanısı ile hastaneye “ketoasidoz” veya “кетоацидотическая koma”. Bu durum gerçeği ile karakterizedir ve şekeri çok üstün bir performans çıkmış. Tamamen tedavi otoimmün diyabet sadece mümkün değildir, ancak doğru bir uyum reçete dr önlemek krizler ve erken yıkım damar sistemi. Hasta çocuğun yaşam boyu insülin almak.

Uzun bir süre boyunca tip 2 diyabet olarak kabul edildi hastalığı olan yaşlılar, ancak, giderek ondan bir zarar görmeye başladı gençler.

Özü bir hastalık olduğunu, pankreasın ürettiği insülin yeterli miktarda, ancak bütün bu algılanan bir organizma.

Daha sık ortaya çıkar, ergenlik dönemi gibi bu dönemde hormonlar başlar fren duyarlılık dokularda insülin. Temel nedenleri arasında hastalığın oluşumunu vurgulamak gibi:

 • Aşırı kilo ve obezite;
 • Hareketsiz yaşam tarzı;
 • Hormonal preparatlar;
 • Endokrin sistem hastalıkları.

Özellikle riskini artırır diyabet kalıtsal yatkınlık. Hastalığın seyrini bu tip çoğunlukla asemptomatik ve değişiklik testlerinde görülmektedir. Diyabet tedavisi çocuklarda dayanır doğruysa, diyet ve ilaç kullanımı ilaçların düşürmek ve kan şekeri seviyesini de düzenleyen düzeyi, eşlik eden hastalıklar.

MODY Diyabet çoğunlukla tespit çocuklarda 10 yaşından küçük. Temel nedeni onun oluşumu, hücre hasarı, genetik düzeyde. Çoğunlukla bu hastalık vardır неосложненное sızıntı, başlangıçta çocuk olmadan ek insülin enjekte.

Neonatal diyabet tespit özellikle çocuklarda 6 ay-in yaş, çok nadir ve kalıtsal doğa.

Nedenleri

Diabetes Mellitus – kronik hastalığı olan bir çok hasta için oldukça rahat bir tedavi. Orada birkaç nedeni gelişimi arasında ayırmak gerekir:

 • Genetik yatkınlık;
 • Sık sık soğuk algınlığı hastalığı;
 • Aşırı yemek yeme;
 • Aşırı ağırlık;
 • Hareketsiz yaşam tarzı.

Görünüm diyabet çocuklarda olabilir doğasında genetik düzeyde, ebeveynler bu hastalık ile doğuyor zaten hasta bir çocuk. Bu hastalık ortaya çıkabilir hemen veya birkaç yıl sonra.

Çok tehli bir artış kan şekeri kadının hamilelik döneminde. Unutulmamalıdır ki, o çok iyi plasentayı geçer ve kan dolaşımına girer çocuk ve ihtiyaçlarını fetal dönemde minimal, aşırı biriken deri altı yağ dokusu.

Böyle bir durumda, çocuk ile doğarlar büyük bir ağırlık.

Tüketimi için gıda büyük miktarda легкоусваиваемых karbonhidrat neden büyük bir yük hücreleri bebeğin insülin üreten. Sonuçta, onlar çok hızlı bir şekilde tahliye stoklarını ve artık normal bir iş, keskin bir düşüş ile sonuçlanan, insülin, kan.

Geldiğinde, büyük miktarda şeker, vücut aşırı değil bildirilir ve yatırılır yağ şeklinde. Molekül yağ reseptörleri sorumlu işlenmesi için glikoz yapmak geçirimsiz yapmak. Sonuç olarak bu bile yeterli miktarda insülin kandaki şeker miktarını azalır.

Sessiz bir yaşam tarzı yol açar, kilo, neden olabilir neden diyabet. Sık sık soğuk algınlığı bağışıklık sistemi sürekli olarak ürettiği antikorlar için mücadele virüsler ve bakteriler. Bunun sonucu olarak, saldırı başlayabilirsiniz vücudun kendi hücreleri, özellikle olanlar, insülin üretmek. Bu yol da pankreas ve sınırlı sayıda.

Temel belirtiler

çoğunlukla diyabet, çocuklarda gelişen okul öncesi ya da ergenlik döneminde ortaya çıktığında, fizyolojik at yarışı büyüme çocuk. Çünkü vücut çok enerji gerektirir, bu aşamada ortaya çıkan klinik belirtileri vardır. Arasında temel belirtileri diyabet çocuklarda vurgulamak gibi:

 • Dramatik kilo kaybı;
 • Sürekli susuzluk;
 • Sık idrara çıkma;
 • Sık sık açlık hissi;
 • Cilt kuruluğu, döküntü bir görünüm ve гнойничков;
 • Terleme, kırmızı dil kaplama;
 • Baş ağrısı, bilinç bozukluğu.

Çocuk içmek için başlar, çok akışkan, hatta soğuk mevsimlerde ve hatta geceleri kalkar, susuzluğunu gidermek için. Tüketimi, büyük miktarlarda sıvı başlar öne sürü idrar, onunla nasıl atılır fazla şeker. Ayrıca, sık görülen yatak ıslatma.

Ana belirtileri diyabet çocuklarda vurgulamak için keskin düşüş, vücut kitle indeksi, glikoz gibi duruyor birincil enerji kaynağı olarak. Bir güncel hastalık glikoz miktarı, gelen hücreler azalır, yani, önemli ölçüde bozulur onları yemek. Çünkü çocuk sayısı azalan enerji, bir şey olur, halsiz, zayıf ve çabuk yorgun.

Run diagnostics

Hastalıkların varlığı şüpheleniyorsanız mutlaka geçirmek için kapsamlı bir tanı diyabet çocuklarda içerir:

 • Muayene doktor;
 • Kan testleri ve idrar şekeri için;
 • Test glukoz toleransı;
 • Biyokimyasal kontrol kan.

Gerek muayene dermatolog, pediatrist, gastroenterolog, göz doktoru, endokrinolog. Analizler ve testler belirlemenize yardımcı olur ve kan şekeri düzeyini ortaya çıkarmak olası ihlali. Gerekebilir ULTRASON iç organların.

Kapsamlı bir tanı sağlayacak doğru tanı koymak ve atama zamanında, kapsamlı bir tedavi içeren özel bir diyet, egzersiz ve gerekirse atanır insülin tedavisi. Zamanında teslim edilen tanı önlemek için yardımcı olacaktır коматозного durumu ve çocuğun ölümü.

Özellikleri tedavisi

Diyabet Tedavisi çocuklarda büyük ölçüde kendi türüne bağlıdır. Yeterli tedavi atar doktor-endokrinolog. Diyabet tedavi, ima ilkelerin gözetilmesi gibi:

 • Hijyen mukoza ve cilt;
 • Spor;
 • Beslenme tedavisi;
 • Psikolojik destek.

Tedavisi İçin tip 1 diyabet çocuklarda genellikle uygulanan hormon terapisi. Böylece, pankreas hücreleri insülin salgılayan az miktarda gerekir telafi etmek için ona bir miktar kan. Bu durumda dikkat edilmesi gereken bir özellik glikoz üretimini göre yemek, eğer vücut kullanır tüm şeker stokları, neden olur, enerji голоданию.

Bu nedenle, uygulamanın yanı sıra, ilaç ilaçlar, mutlaka düzenlemek için doğru beslenme çocuğun, açlık kabul edilemez. Öğünler arasında da yapmak aperatifler.

Zorunlu günlük kan şekeri kontrolü kullanarak özel bir glikoz metre. Gereken rehberlik özel günlüğü görüntüleyen tüketimi için gıda günü, stresli bir durum, onlar neden daha yüksek düzeyde glikoz. Bu sayede doktor doğru tedavi seçmek için.

Başka bir tedavi yöntemi tip 1 diyabet, pankreas nakli, bu izin normale sağlığı ve kurtulmak gerek ömür boyu insülin enjeksiyonu.

2 türü diyabet mutlaka geçirmek için tedavi altta yatan hastalığın. Bu ortadan kaldırmak temel belirtileri hastalıklar. Çocuklar, hastalar, tip 2 diyabet, uymanız gereken bir diyet. Böyle bir durumda, çocuğun vücudunda mevcut insülin, ancak dikkat etmek gerekiyor, ani sıçramalar şekeri.

Önemli diyet tamamen ortadan kaldırılmıştır легкоусваиваемые karbonhidratve alımını sınırlamak için, tüm diğer tür. Ayrıca, gerekli uygulama сахароснижающих ilaçlar, özellikle gibi «Amaryl», «Манинил», «Диабетон». Gerekli korumak için ilaçlar karaciğer, özellikle, gibi «Essentiale Forte N» yanı sıra keten tohumu yağı kaynağı yağ asitleri içerir.

Normalleştirmek İçin kan dolaşımını, kullanımını gösterir gibi ilaçların «Trental» ve «Вазинит». Ayrıca gerekli vitamin kompleksleri. Güç için bir göz atar «Taurin». Bu amino asit vardır сахароснижающее eylem, hem de besler yardımcı olur ve gözün retina. Çocuklar, diyabet, veremem, tanıdık bir yaşam tarzı, bu yüzden ebeveynler onları motive etmek için çok iyi bir örnek.

Insülin Uygulama

Diyabet Tedavisi büyük ölçüde bağlıdır, ne o sahneye kondu. Eğer çocuk bir durum koma veya ketoasidoz, tedavisi hastane ortamında gerçekleştirilir, onu koymak için bir damlalık ile, çözümleri, yardımcı olan toksinlerin vücuttan çekmek, kurtarmak için kan kimyasal bileşimi ve seçilir gerekli doz insülin. Geri yüklemek için kullanımı gösterilmiştir plazma glikoz ve insülin.

Gerekli görüldüğü diyet ile diyabet çocuklarda tip 1, güç büyük ölçüde bağlıdır ve doz insülin. Endokrinolog ise özel bir menü göz önüne alındığında, yaş, ağırlık, yerçekimi akışının bir hastalık.

Tedavi yardımı insülin, dikkate değer bir şey olur 2 çeşit yani болюсный veya bazal. İnsülin kısa etkili bağlanabilir olurdu, «Хумулин Kontrolü» ya da «Humalog». Ayrıca, kullanılabilir araçlar rus yapımı. Болюсный insülin başlar hemen aynı ve maksimum süresi yaklaşık 4-8 saat İse, hızlı bir asimilasyon karbonhidrat, vücuda giren gıda ile birlikte.

İnsülin uzun etkili aktif hale gelir ile 30 dakika sonra enjeksiyon ve hareket boyunca 20-30 saat. Bu bankası araçlara bağlanabilir «Ультратард NM», «Хумулин-NPH», «Инсуман Базаль», «».

Bir Çocuk öğretmek gerekir doğru bir şekilde kullanmak ve saklamak için insülin. Önemlidir o olduğunun tüm sorumluluğu kendi sağlık ve anlaşılır bir ihtiyaç, enjeksiyon, enjeksiyon, hayatı buna bağlı bir adam.

Eğer yanlış hesaplanan insülin miktarını bir durum gelişebilir hipoglisemi. İndirgeme şeker oluyor sadece yanlış hesaplanan doz. Bu teşvik gıdaların tüketimi bir miktar karbonhidrat ve aşırı fiziksel aktivite.

Hesaplama ekmek birimleri

Mutlaka uyulması gereken kurallar, çocukların diyabetli, bu izin süresini uzatmak ve yaşam kalitesini artırmak. Avrupa'da hemen hemen her ürünün üzerinde belirtilen içerik, ekmek birimleri. Bu yardımcı olanlara diyabet, herhangi bir sorun olmadan almak bir yemek.

Kendiniz hesaplayın ekmek birimi. Tüm ürünlerde belirtilen miktarda karbonhidrat. Bu miktar bölmek için 12 ile çarpın, ağırlık, belirtilen paketi. Diyet diyabet çocuklarda, ima kısıtlama karbonhidrat alımı gibi herhangi bir hata neden olabilir bozulma vardır.

Bir kan şekeri Kontrolü

Çocuk-диабетику sürekli kontrol kan şekeri. Bunun için kullanabileceğiniz özel bir cihaz – kan şekeri ölçüm cihazı. Artık çok sayıda farklı seçenek böyle bir ürün, bu yüzden pick up ve onu kendi ihtiyaçlarına göre. Bu cihaz çok sık kullanıyorsanız, bu mutlaka olmalı, kaliteli ve güvenilir.

Ne Zaman küçük bir çocuk, şekeri seviyesini ölçmek için bir kan şekeri ölçüm cihazı, veliler, ve o büyüdükçe, o-ebilmek uygulamak için cihazı kendiniz bu nedenle tasarım meli var olmak basit. Çok kullanışlı bir cihaz özel test-şeritler. Ancak, bir süre son kullanma tarihleri mutlaka takip etmek gerekir. Geç şeritler vermek hata olabilir tehli bir çocuk için bir diyabetik.

Olası komplikasyonlar

Diyabetin Komplikasyonları olabilir keskin ve sonraki. Akut bozuklukları oluşabilir herhangi bir döneminde hastalık ve gerektiren yardımcı olmak acil yardım. Bunların arasında:

 • гипергликемическую kime;
 • гипогликемическую kime;
 • Etki iç organları.

Temel гипергликемической komada yatıyor insülin eksikliği. Gelişir o yavaş yavaş ve bu gözlenen uyku hali, halsizlik, güçlendirilmiş susuzluk ve idrara çıkma. Ayrıca, olabilir, karın ağrısı, bulantı ve kusma. Böyle bir durumda, hemen bir ambulans çağırın.

Hipoglisemik koma oluşur aşırı dozda insülin. Akar o hevesle, cilt kapakları hemen ıslak olunca, çocuk overexcited var öğrenciler dilate, iştahı artırır. Bu durumda, onu beslemek veya giriş intravenöz glukoz çözeltisi. Çok sık diyabetli çocuklar – özürlü olarak görülmektedirihlali, birçok çalışması, iç organların. Arasında geç komplikasyon hastalığının ayırmak gerekir:

 • офтальмопатия;
 • Nefropati;
 • Artropati;
 • Nöropati;
 • Ensefalopati.

Diyabet gözlenen patolojik bir lezyon görme organları. Bu şeklinde kendini gösteren lezyon optik sinir veya görme keskinliğinde azalma. De olur yenilgi eklem ile karakterizedir güçlü ağrı ve sınırlı hareketlilik.

Ensefalopati değiştirir zihniyet ve ruh hali bir çocuk olduğunu dile hızlı değişen ruh hali, dengesizlik ve neden depresyon. Buna ek olarak, oluşabilir, böbrekler ve sinir sistemi. Komplikasyonlar çok tehli, bu nedenle düzenli tedavi, diyet, hem de kan şekeri kontrol etmek için.

Hastalığı Önleme

şimdilik bu Kadar etkili önleme diyabet çocuklarda, ancak, hastalığın ortaya çıkmasını önlemek için çocuğun genetik yatkınlık, uymak gerekir низкоуглеводную bir diyet. Ayrıca, gerek stres önlemek yürütmek, temperleme, uygulamak, vitamin kompleksleri.

Önemli yürütmek için zamanında önleyici muayene için zamanında fark edilmesi olası bir ihlal.

Источник: https://tostpost.com/tr/sa-l-k/3865-diyabet-ocuklarda-nedenleri-tan-belirtileri-ve-tedavisi.html

Çocuklarda Diyabet Hastalığı

Çocuklarda Diyabet, Belirtileri ve Tedavisi

Diyabet, diğer bilinen ismi ile şeker hastalığı, vücudumuzdaki pankreans adı verilen salgı bezinin yetecek seviyede insülin  hormonunu salgılamamasından ya da ürettiği insülin hormonunu etkin bir şekilde kullanamamasından dolayı ortaya çıkan ve tüm yaşam boyu devam eden bir hastalıktır.

Yediğimiz besinler vücudumuzun başlıca yakıtı olan şekere dönüşmek üzere parçalanırlar. Sonra bu şeker kana karışır ve kandaki şeker oranı yükselmeye başlar.

Sağlıklı normal kişilerde bu durumda, kana geçen şeker pankreastan salgılanan insülin hormonuyla hücrelere taşınır.

Diyabetli hastalarda insülin eksik ya da  yetersiz olduğu için hücre içine giremez ve kandaki miktarı dengesizce yükselmeye başlar.

İnsülin kanımızdaki şeker oranının yükselmesini sağlar. Eğer vücudumuzda insülin olmaz ise, vücudumuza giren gıdalar gerektiği şekilde kullanılamaz. Eğer bu hormon tamamen eksik ise,  o zaman diyabet hastalığı ortaya çıkar. Bu duruma, tip 1 diyabet denir.

Yani insüline bağımlı olan diyabettir. Bu durum genellikle çocuklarda ya da gençlerde daha sık rastlanır. Pankreasta bulunan ve insülin üreten hücrelerin zedelenmesiyle ortaya çıkan diyabet türüdür.

Bu kategorideki hastalar ömür boyu dışarıdan insülin takviyesi almak zorundadır.

Bunun tersi olarak, eğer insülin hormonu varsa  ama miktarı az ise ya da vücutta insüline karşı bir direnç varsa bu tür diyabete Tip 2 diyabeti denir. Yani insüline bağımlı olmayan diyabettir.

Bu durumda genellikle 35 yaşının üzerindeki kişilerde daha sık görülür.

Bu durum yapılan egzersizlerle, diyet ile, kullanılan bazı ilaçlarla tedavi edilebilirken, tıp 1 diyabetinde ömür boyu insülin alınması gerekir.

Çocuklarda Diyabet Hastalığı Neden Olur?

Çocuklarda astımdan sonra, maalesef en sık karşılaşılan hastalıklardan biri de diyabettir. Yukarıda da bahsedildiği gibi, çocuklarda görülen diyabet  tip  1 diyabetidir. Yani insülin eksikliği ile ortaya çıkar. Bazı zaman aileden genetik olarak ya  da alınan çeşitli enfeksiyonlar sonucu çocuklarda diyabet görülme riski vardır.

İnsülin, kan şekerinin normal  olmasını sağlayan bir hormondur. Çocukluk  dönemi diyabeti olarak adlandırılan bu durumda, bu insülin beta hücreleri tarafından yapılamamaktadır.

Besinlerle vücuda alınan şeker, insülin üretilmediği için kullanılamıyor ve kan şekeri yükselmeye başlıyor. Kanda normalden çok daha fazla şeker bulunduğu için, bu hücrelere zarar vermeye başlıyor.

Çünkü vücutta bulunan fazla şeker adeta bir zehir gibidir. Bunun sonucunda çocukluk çağı diyabeti ortaya çıkıyor.

Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

* Aşırı derecede su içmek ve su içme isteği hissetmek

*Ani iştahın açılması ve normalden çok daha fazla yemek yemek

*Sürekli idrara çıkmak, özellikle geceleri bu ihtiyaç için sık sık uyanmak, hatta bazı çocuklarda  idrar kaçırma probleminin başlaması

*Ciltte ve ağız içinde kuruluk hissetmek

*Devamlı olarak halsizlik  hissetmek ve çabuk yorgunluk hissi

*Vücuttaki herhangi bir yaranın çok geç iyileşmesi

*Bazı zaman bulanık etrafı bulanık görmek

*Uzun süreli kilo kaybı olası veya büyüme çağındaki çocuğun  yeteri kadar kilo alamaması

*Özellikle ergenlik öncesi kız çocuklarında vajinal mantar enfeksiyonlarının görülmesi

*Çok ileri safhalarda bulantı ve kusma

*Genel anlamda huzursuzluk  ve  okul başarısının azalması

*Tekrarlayan deri enfeksiyonları

*Şiddetli karın ağrısı

*Ağız etrafında görülen yaralar

Tüm bu belirtilerin içinde  uzmanlara göre  en belirgin olan dört faktör şunlardır: Çok su içen, çok idrar yapan, kilo kaybeden, halsiz çocuklarda akla ilk gelen faktör şeker hastalığı olma olasılığıdır.

Bu bulguların önemli bir kısmı çocukta görülüyorsa, zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü çocukluk çağındaki diyabetin büyük bir kısmı komaya neden olabilir ve ağır klinik bulgular  seyredilebilir.

Diyabet Hastalığının Teşhisi Nasıl Koyulur?

Diyabetin tanısı için öncelikle kanda ve idrarda çeşitli  kimyasal testler yapılır.

*İdrarda şeker bulunması: Normal bir insanda idrarla şeker kaybı fark edilmez fakat diyabet bulunan kişide bu oran oldukça fazladır.

*Açlık kan şekerine bakılması: Bu oran normalde 126 mg/dl nin altında olmalıdır. Günün herhangi bir saatinde yapılan ölçümde 200 mg/dl nin  üzerinde bir sayının çıkması diyabet hastalığının göstergesidir.

*Glukoz tolerans testi: Bu test diyabet teşhisi konması  açısından son derece önemlidir. Kişiye aç karnına vücut ağırlığının kg ı başına bir gr şeker verilir. Diyabet hastası olmayan kişi  için sonraki iki saat içinde ortalama  90 mg/dl den 120-140 mg/dl  ye kadar çıkar ve normal değerinin altına döner.

Diyabet hastası olan kişide zaten açlık kan şekeri  110 mg/dl nin üzerinde olduğu için bu test uygulandığında sonuç çok daha fazla çıkar. Dört beş saat sonra bu oran düşer ama hiç bir zaman ilk düzeyinin altına inmez.

*Soluğun aseton kokması:Diyabet hastalığı olan kişinin nefesi aseton şeklinde kokabilir.Çünkü aseton nefes verirken buharlaşır.

Diyabet Hastalığının Tedavisi

Diyabet hastası olan çocuklarda diyet ve insülin tedavisi önerilmektedir. Hastalığın teşhisinden bir yıl sonra çocuğunuzun  insülin  ihtiyacının  çok az olduğunu  gözlemleyebilirsiniz.

İnsülinin  karından ya da kalçadan  enjekte edilmesi   tavsiye edilmektedir. Bazı zaman uzmanların tavsiyesiyle uygun görülen başka bölgeden de iğne yapılmaktadır. Şeker hastalığına yönelik eğitim  verilebilir.

Beslenme  planlamasının  yapılabilir. Çocuk egzersizlere teşvik edilebilir.

Uzman doktorlar bu tedavilerin aksine bazı ailelerin aktarlardaki otlardan, bitkilerden medet ummanın çocuklar için hiç bir faydası olmadığının altını önemle çiziyor.

İnsülini bırakıp çocuklara, meyve sebze ve aktarlardan ot alıp kaynatılarak suyunun  çocuğa içirilmesi ve bu durumdan medet beklenmesi son derece yanlıştır. Bu durum çocuk açısından zararlıdır. Çünkü  çocuklarda görülen diyabetin insülin dışında başka bir tedavisi yoktur.

Çocuğa verilen insülinin tek bir dozu dahi verilmez ise çocuk eski tablosuna geri dönebilir. Bu durumda uygulanan tüm tedavi boşuna gitmiş olur ve tekrardan en baştan başlanması gerekebilir. Çocukalara diyabet teşhisi konduğu andan itibaren hemen insüline başlanmalıdır.

Öncelikle çocuğa kendi tedavisi uygulanmalıdır.Sonraki aşamada doktorun onay  verdiği şekilde başka yöntemler uygulanabilir. İnsülinden sonra eğer çocuğun doktoru da onay veriyorsa şu yöntemler uygulanabilir:

1. Doğal Sağlık Tedavileri

*Homeopati alanında uygulanan tedaviler dengeleyici bir özelliğe sahiptir. Bazı diyabet hastaları sadece homeopati tedavisi görmektedir. Ama mutlaka homeopati uzmanı, sertifikası sağlık bakanlığınca onaylanmış bir uzman olmalıdır.

*Bira mayası olan krom,  kan şekerini düzenleyici  ve metabolizmayı ayarlayıcı bir özelliğe sahiptir. Bir çay kaşığı bira mayası  şeker hastası çocukların yemeklerine ilave edilebilir.

*Sarımsak ve soğan kan şekeri seviyesini düşürücü etkiye sahiptir. Çocuklar bunları yemeğe teşvik edilebilir. Eğer  çocuklar tatlarından dolayı yemek istemezler ise ya yemeklerinin salatalarının   içine karıştırılır y ada sarımsak tabletleri kullanılabilir. Bu tabletlerin günde bir defa verilmesi yeterlidir.

*Ayurveda uzmanlar  kandaki şeker miktarını dengelemek için özel terapiler uygulamaktadırlar.Bu terapilerden olumlu sonuçlar alınabilir.

*Krom pikolinat adı verilen maddenin  kandaki şeker miktarı üzerinde çok büyük düşürücü etkisi olduğu, yapılan klinik testleriyle onaylanmıştır. Bu maddenin etkisi çok büyük olduğu için  doktor tavsiyesi almadan, deneyimli bir besin terapistinin uygulaması olmadan kesinlikle tek başına uygulanmamalıdır.

*Dihidropiandrosteron adlı  hormon da şeker hastalığını önleyebilir. Bu dihidropiandrosteron tedavisi içinde deneyimli bir besin terapistine ihtiyaç vardır.

2. Faydalı Terapiler

Gene diyabet hastalığında asıl tedavi uygulandıktan sonra, eğer doktor uygun görürse bazı uygulanabilecek terapi yöntemleri şöyle sıralanabilir:

Akupunktur, besin  terapisi, geleneksel çin terapileri, herbalizm, ayurveda faydalı terapiler olarak belirtilebilir.

3. Evde  Yapabilecekleriniz

Çocuk anlayacağı yaşa geldiğinde diyabetin açıklanarak,  kan şekerini ölçmek  öğretilebilir. Çocuğunuz dokuz yaşına geldiğinde ona vücuduna insülin enjekte etmeyi dikkatlice öğretilebilinir.

Kan şekerinin dışarıda da düşmesi ihtimaline karşı sürekli olarak çocuğunuzun çantasında ve evin kolay bulunabilecek kısmında kesme şeker bulundurulmalıdır. Çocuğunuzun öğretmenine mutlaka durum bildirilmelidir.Bunun yanı sıra öğretmene hipoglisemi ve hiperglisemi hastalıklarının belirtileri  anlatılmalıdır.

Bu durumda ne yapılacağı hakkında bilgi verilmelidir. Çocuğa lif ve karbonhidrat yönünden zengin gıdalar verilebilir. Çocuğa  mutlaka  günde üç ana öğün, iki yada üç ara  öğün  verilebilir. Bu öğünler ve yenilecek gıdalar  uzman bir diyetisyene gidilerek miktarları ve çeşitleri çocuğa göre ayarlanabilir.

Diyabetin süregelen bir  hastalık olmasının yanında, tedavi ve ek yöntemlerle kontrol altına alındıktan sonra, normal hayata  devam ettirilebilineceği unutulmamalıdır.

Источник: https://evdesifa.com/cocuklarda-diyabet-hastaligi/

Çocuklarda Diyabet Türleri, Belirtileri ve Diyabet Tedavisi

Çocuklarda Diyabet, Belirtileri ve Tedavisi

Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Kliniği'nden Uzm. Dr. Figen Günindi “çocuklarda diyabet” hakkında bilgi verdi.

Dr. Günindi, “Diyabet insülin üretimi salınımı veya etkisinde yetersizlik sonucu ortaya çıkan kan şekeri yüksekliği ile karakterize kronik seyirli bir hastalıktır.

İnsülin kandaki şekerin hücre içine girmesi ve enerji olarak kullanılmasını sağlayan Anahtar hormondur ve pankreas tarafından üretilir.

Pankreas yeterli insülin üretemediği zaman şeker hücre içine giremez ve enerjiye dönüşemez. Kan şekeri yükselmeye başlar ve diyabet gelişir” dedi.

ÇOCUKLARDA DİYABET TÜRLERİ

Çocuklarda ve genç erişkinlerde en sık rastlanan diyabet tipinin, Tip1 diyabet olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Günindi “Ancak obezite sıklığındaki artış nedeniyle çocuklarda Tip2 Diyabet riski de artmaktadır.

Bunların dışında yenidoğan döneminde ortaya çıkan neonatal diyabet, gebelikte ortaya çıkan Gestasyonel Diyabet ve tek gen hastalığına bağlı (MODY) diyabet tipleri de bulunmaktadır. Ülkemizde, çoğu Tip1 diyabet olmak üzere her yıl bin 700 civarında çocuk ve ergene diyabet tanısı konulmaktadır” şeklinde konuştu.

TİP1 DİYABET NASIL ORTAYA ÇIKAR?

Tip1 diyabetin çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıktığını dile getiren Günindi, “Doğuştan var olan, diyabete yatkınlık sağlayan doku grupları diyabet gelişme riskini artırır.

Bizi hastalıklardan koruyan bağışıklık sistemimiz bazı durumlarda insülin salgılayan hücreleri yabancı algılayarak yok edebilir. Bunun dışında diyabete genetik yatkınlığı olan kişilerde virüslere bağlı enfeksiyonlar, gıdalardaki katkı maddeleri, stres, diyabeti başlatan tetikleyici faktör olabilir.

Yakın akrabalarında (anne, baba, kardeş, çocuk) Tip1 diyabet olan kişilerde diyabet gelişme riski daha fazladır” diye konuştu.

DİYABETİN BELİRTİLERİ

Diyabetli çocukların pankreaslarında, insülin üreten hücrelerin tahrip olması nedeniyle insülin üretilemediğini söyleyen Dr. Günindi,

“İnsülin eksikliği nedeniyle vücut şekeri kullanamaz ve kan şekeri yükselir. Fazla şekeri atmak için sık ve bol idrar çıkarma başlar. Sıvı kaybı nedeni ile ağız kuruluğu ve susama hissi olur.

İdrarla kaybedilen sıvı kaybını gidermek için çok Su içme, gece idrara çıkma, daha önce idrar kaçırmayan çocuklarda gece işemesi başlar.

Şeker enerji kaynağı olarak kullanılamadığı için sık yemek yemeye rağmen açlık hissi olur.

Vücut enerji üretmek için kendi yağ ve proteinini yakar, yağ ve kas dokusu yıkımına bağlı kilo kaybı gelişir. Gece sık uyanma, şeker yüksekliği, enerji eksikliğine bağlı halsizlik, çocukta davranış değişikliklerine neden olabilir. Bu belirtiler genellikle bir aydan kısa sürelidir.

Fark edilmediği veya zamanında tanı konmadığı durumda bulantı, kusma, karın Ağrısı, dalgınlık, hızlı ve derin solunum, ağızda Aseton kokusu ve ardından diyabetik ketoasidoz denilen koma hali gelişir. İnatçı enfeksiyonlar ve tekrarlayan mantar enfeksiyonları, özellikle bebeklerde düzelmeyen bez bölgesi dermatiti, ergenlik öncesi kızlarda vajinal kandidiyazis diğer belirtilerdir” dedi.

DİYABETİ NASIL TANIRIZ?

Diyabet tanısının açlık, tokluk veya rastlantısal olarak bakılan kan şekerinin düzeyine göre konulduğunu belirten Dr. Günindi, “Normal kan şekeri değerleri en az 8 saatlik açlık sonrası 80-100 mg/dl arasında, toklukta (yemekten 2 Saat sonra) 140 mg/dl altında olmalıdır.

Açlık kan şekeri 126 mg/dl üzerinde veya Oral Glukoz Tolerans Testinin 2. saatinde 200 mg/dl üzerinde olması; bunun dışında çok su içme, çok idrar çıkarma şikayetleri olan kişilerde herhangi bir zamanda ölçülen kan şekerinin 200 mg/dl üzerinde olması diyabet olarak tanımlanır” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARDA DİYABET TEDAVİSİ

Tip1 diyabette insülin eksikliğinin olduğunu ve ihtiyaç olan insülinin dışarıdan verilmesi gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Günindi

“Sağlıklı kişilerde açlıkta sürekli olarak aynı düzeyde (bazal) ve yemek sonrası kan şekerinin yükselmesini önlemek için hızlıca ve bol miktarda (bolus) insülin salgısı olmaktadır. Diyabetli kişilerde insülin tedavisi fizyolojik insülin salınımına en uygun şekilde kullanılmaktadır.

Ülkemizde rekombinan DNA tekniği ile elde edilen insülin analogları kullanılmaktadır. Sığır ve domuz insülini ile domuzdan elde edilen semisentetik insülin kullanılmamaktadır. İnsülin hayati bir hormondur ve bağımlılık yapmaz.

Tip1 diyabet kronik bir hastalıktır ve sürekli insülin tedavisi yanında, diyabetik hasta ve ailesinin eğitimi, beslenme planlaması ve egzersiz tedavinin önemli bileşenleridir.

Diyabet eğitimine, insülin tedavisine eşdeğer bir önem verilmelidir” açıklamalarında bulundu.(İHA)

Источник: https://www.diyadinnet.com/saglik-1860-cocuklarda-diyabet-turleri-belirtileri-ve-diyabet-tedavisi

Çocuklarda Şeker Hastalığı (Diyabet) Neden Olur? – Sağlık Ocağım .NET

Çocuklarda Diyabet, Belirtileri ve Tedavisi

Diyabet, çocuklarda da görülen bir hastalıktır. Özellikle tip 1 denilen diyabet zaten çocuk ve gençlerde ortaya çıkan, mutlaka pankreas ve insülin yetersizliğine giden bir durumdur. Çocuklarda özellikle aşılama sonrası, viral enfeksiyonlar sonrası, bazı ilaçların kullanımı sonrası, psikolojik stres sonrası tip 1 diyabet oluşumu ortaya çıkabilir.

Tip 1 diyabet gençlik çağı diyabeti olarak ta adlandırılır. Genellikle 35 yaşından sonra tanısı konulur. Tip 1 diyabetlilerin hastalık başlamasından itibaren insülin kullanmaları önerilir.

Tip 1 diyabet sorununda, pankreas çok az insülin üretir veya hiç insülin üretmez.

Kanda insülin reseptörlerini uyarmaya yetecek kadar insülin olmadığı zaman, hücre yüzeyindeki reseptörler (kapılar) kapalı durumda kalır ve hücrenin içine giremeyen şeker kanda biriktiği için kan şekeri seviyesi yükselir.

İnsülinin tek görevi kan şekerini düzenlemek değildir. Özellikle gelişme dönemindeki çocuklarda boyun uzaması, dokuların canlılığının korunması ve hücre gelişimi insülinin kontrolü altındadır.

Ailede tip 1 diyabeti olan akraba var ise çocukta tip 1 diyabet gelişimi ailesinde diyabet olmayan çocuklara göre daha fazladır.

Çocuklarda veya gençlerde sadece genetik yatkınlık değil, çevresel faktörlerin de bu hastalığın ortaya çıkmasında etken olduğu konusunda veriler vardır.

Çocuklarda diyabet (şeker hastalığı) belirtileri

Çocuklarda diyabet belirtileri

Diyabet belirtileri çocuklarda da erişkinlerinkine benzer belirtiler görülür. Tip 1 diyabeti genç popülasyonda ilk öne çıkan belirti büyüme ve gelişimin duraklaması dır.

Çocuk yaşta tip 1 diyabeti olanlarda akranlarına göre daha kısa kalmaları ve daha küçük yapılı olmaları bundan kaynaklanır. Kısa süre sonrası ise kan şekeri yüksekliğine ait belirtiler meydana çıkmaya başlar.

Bu belirtiler, ağız kuruluğu, çok su içme, sık idrara çıkma, çok fazla yemek yeme, ani kilo kaybı ve bu belirtiler genellikle bir anda ortaya çıkmaya başlar.

Daha önce gece altını ıslatma sorunu olmayan çocuklarda geceleri altını ıslatma sorunu, özellikle ergenlik dönemine yaklaşan kızlarda vajinal mantar enfeksiyonu, kusma, karın ağrıları, çocuğun kendini halsiz ve yorgun hissetmesi, okul başarısında azalma, tekrarlayan deri enfeksiyonları gibi belirtiler de görülebilir.

Çocuklarda diyabet (şeker hastalığı) teşhisi

Çocuklarda diyabet tanısı damarlardan veya parmak ucundan alınan kan glukozunun ölçülmesi ile alınır. Kan şekeri değerleri, açlık kan şekerinin 126 mg/dl üzeri diyabet, 100 altı normaldir. Tokluk kan şekerinin 200 mg/dl üzeri olması diyabet, 140 altı normaldir.

Çocuklarda diyabet (şeker hastalığı) tedavisi

Çocuklarda gelişen tip 1 diyabeti, vücuttan tamamen uzaklaştıracak ve vücudun kendi insülini ni üretmesini sağlayarak bir tedavi, insülin enjeksiyonları dışında yoktur. Tedavi insilün tedavisi, beslenme desteği ve egzersiz tedavisi olarak planlanır. İnsülin kullanımı, insülin şişeleri buz dolabının kapağında saklanır.

İnsülinler enjektörler, insülin kalemleri ve insülin pompaları şeklinde uygulanır. İnsülin enjeksiyonu iğnesi, günde iki veya dört kere yemek öncesi yapılır.

Her çocuk için kullanılması gereken insülin şeması çocuğun kendi doktoru tarafından, her çocuğa göre farklı düzenlenir. İnsülin kullanan çocuklarda da günün belli zamanlarında, günde dört veya altı defa olmak üzere kan şekeri ölçümü yapılır.

Şeker hastalığı olan çocuğa ve ailesine diyabet ekibi tarafından eğitim verilir.

Şeker hastalığı olan çocuklarda beslenme

Şeker hastası çocukların beslenmesi

Şeker hastalığı olan çocuğun beslenmesinde üç ana, üç ara öğün olması gereklidir. Beslenme planına uymayan çocuklarda az beslendiği zaman kan şekeri düşüklüğü (hipoglisemi), fazla beslendiği zaman kan şekeri yükselmesi meydana gelir.

Bu nedenle çocukların okulda ve sınıfta öğün almasının desteklenmesi ve takip edilmesi oldukça önemlidir.Egzersiz konusunda çocuğun desteklenmesi, diyabet tedavisinde fayda sağlar.

Aynı zamanda çocuğun sağlıklı akranlarından uzaklaştırılmaması sağlanır ve çocuk kendini daha iyi hisseder. Çocuğun egzersiz yapacağı esnada kan şekeri çok yüksek ya da düşük olmaması önemlidir. Çok yoğun egzersizlerden önce insülin dozu azaltılmalı ve ara öğün alınmalıdır.

Şeker hastası çocuklar her türlü egzersiz yapabilir. Gerekli eğitim verilerek yarışmalı sporlara katılabilir. Diyabet çocuklarda da erişkinler de egzersiz ve spor için engel teşkil etmediği gibi egzersiz ve yürüyüş şekeri dengelemede çok faydalıdır.

Şeker hastalığı ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/cocuklarda-seker-hastalg-cocuklarda/

Nedenlerinin Belirtileri Ve Tedavi – Çocuklarda Diyabet

Çocuklarda Diyabet, Belirtileri ve Tedavisi

Last Updated on December 20, 2017

Diyabetik hastaların sayısı önemli ölçüde dünyada artan görmek şok edici. Ve ne yazık ki çocuklar bir istisna vardır. Bu hastalık her yaştan çocuğu etkiliyor ve çocuklar arasında diyabet oranı muazzam gidiyor.

Diyabet çocuğunuzun hayatı boyunca yakın takip gerektiren kronik bir durumdur.

Bununla birlikte, bazı kullanışlı bilgilerle, bir anne olarak, bu hastalıkla yaşamak ve iyi yönetmek için nasıl sergiyi de çocuğunuzun en hayati ortağı haline gelebilir.

Çocuklarda Diyabet Nedir?

Yediğimiz gıdalarda şeker glikoz dönüştürülür ve kan farklı hücreler, dokular ve beyin gibi organlara bu glikozu dolaşır. Glikoz vücutta hücreler için önemli bir enerji kaynağıdır.

Bununla birlikte, kanda glukoz artan bir düzeyde hücre, doku ve organların zarar verir. Pankreas tarafından üretilen hormon insülin kanda şeker seviyesini düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

vücudun kapasitesi insülin teslim veya hormon insülin, kandaki glikoz düzeylerinin neden devre dışı tepki zaman Diyabet oluşur.

Çocuklarda Diyabet Üç Türü

 1. Tip 1 (insüline bağımlı diyabet ya da juvenil diyabet): Bu çocuklar arasında en sık bulunan diyabettir. Pankreas insülin üretemez zaman Tip 1 diyabet ortaya çıkar. İnsülin yoktur yana, hücreler kandan şeker emer ve vücut ihtiyacı enerjiye dönüştürmek mümkün olmayacaktır.

  Bu yüksek kan şekeri seviyeleri ile sonuçlanır

 2. Tip 2: Tip 2 diyabet çocuklarda ise nadiren görülür. Ancak, tip 2 diyabetli çocuk sayısı son zamanlarda artan bir eğilim gösteriyor.

  Pankreas halen insülin yapıyor de aşağıda, üretim ihtiyaçlarını karşılamak için ya çok yavaş olacaktır ya da vücut insüline direnç geliştirir

 3. Prediyabet: Prediyabet kan şekeri seviyeleri yüksek ama şeker hastalığı olarak teşhis için yeterli değildir yüksek olduğu bir durumdur.

  Prediyabet koşul kontrol ediliyorsa, o zaman Tip 1 başlangıcını geciktirmek veya çocuklarda Tip 2 diyabet olabilir

zamanlarda her iki ebeveyn ve doktor bir sürü başka şeyler karmaşık hale getirebilir prediyabet ve diyabet semptomlarını bakmaktadır. Bu diyabetik ketoasidoz (DKA) olarak adlandırılan bir durum, Tip I diyabetli çocuklarda ahlak lider nedenden yol açabilir

Ne Çocuklarda Diyabet sebep olur?

Burada çocuklarda diyabetin bazı nedenleri şunlardır:

 • Tip 1: Çocuğun bağışıklık sistemi yabancı cisim olanla karıştırıp insülin üretir ve onu yok eder pankreas, adacık hücrelerini saldırdığında Tip 1 diyabet olur. Adacık hücreleri tahrip edildikten sonra, çocuğun pankreas insülin üretemez. Kimse kesin olarak bilmemekle birlikte bu doğrudur, ama genler bunu neden oldukları bilinmektedir neden. Bir ebeveyn veya bir atadan geçirilebilir genetik hastalıktır. Ama tıpkı diyabet genleri genellikle tip 1 diyabet neden olacak kadar değildir alma. Büyük olasılıkla çocuk daha sonra tip 1 diyabete neden bazı virüse maruz kalması gerekir
 • Tip 2: Kesin nedeni henüz bilinmemektedir rağmen sağlıksız yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları ve açık hava etkinlikleri eksikliği çocuklarda tip 2 diyabet sonuçları insülin direnci ana nedeni olabilir. Kalıtım da önemli bir rol oynayabilir. Aslında, tip 2 diyabeti olan çocuklar büyük bir yüzdesi, her iki ya da şeker hastalığı ile en az bir üst var. Ekstra yağlar zor hücreleri insüline yanıt vermek için yapmak Benzer şekilde obezite başka suçlu. Çocuk “daha az etkin” veya hareketsiz bir yaşam tarzı yaşıyorsa etkin olmayan bir vücut insülin düzenleyen mücadele Benzer şekilde, o tip 2 diyabete yakalanma şansı daha yüksek olur

Çocuklarda Tip 1 diyabet belirtileri:

 • Ani ruh hali: çocuklar birdenbire huzursuz veya sinirli huysuz, dönecek. Diğer çeşitli sorunların bir belirtisi olabilir rağmen ani ruh değişikliğin diğer belirtileri ile birlikte görünüyorsa, sen diyabet şüpheli olabilir
 • Vizyon değişiklikler: o diyabet hastası ise Çocuğunuz bulanık görme veya diğer görme sorunları yaşayabilirsiniz. Diyabet şeker konsantrasyonu kandaki yüksek ve tıpkı diğer hücreler ve dokulardan gibi, akışkan çok çocuğunuzun gözlerinin lensler alınabilir olmasıdır. Bu açıkça odaklanmak için çocuğunuzun yeteneğini etkileyebilir. Çocuğunuz çok küçükse yazık ki, o bunu anlamak mümkün olmayabilir. Ama sonunda bunu anlamaya
 • Karın ağrısı, bulantı veya kusma: Dönüşümlü mide ağrısı bazen diyabet belirtisi olabilir. Yüksek kan şekeri seviyeleri peristaltizmin sindirim sistemi boyunca yiyecek taşımak bağırsak kaslarının istemsiz kasılma ve gevşeme yavaşlatmak ortaya çıkar. Normalden daha uzun süre midede yiyecek tutulmasına Bu sonuç. Bu bazen çocukta mide ağrısı, bulantı ve kusmaya neden olabilir
 • Mantar enfeksiyonu: tip 1 diyabetli çocukların maya enfeksiyona daha yatkındır. Bebekler bebek bezi döküntüler almak için daha yatkındır. Kızlar vajinal mantar enfeksiyonu daha yatkındır

Çocuklarda tip 2 diyabet belirtileri:

 • Açıklanamayan kilo kaybı: Ani kilo kaybı, iştah artışı rağmen, çocuklarda tip 2 diyabet belirtisi olabilir
 • Sık enfeksiyon: o nedenle çeşitli enfeksiyonlara onu daha yatkın hale tip 2 diyabet hastası olduğunda çocuğunuzun direnç gücü bozulmuş gibi
 • Cilt koyulaşması: Akantozis nigrikans, parmaklar, kasık, dirsek, diz ve boyun arasında, özellikle koltuk altı gibi kıvrım ve kırışıklıklar ciltte koyu ve kalınlaştırılmış yamalar ile karakterize edilen bir cilt durumu,. Bunlar karanlık yamalar insülin direncinin önemli bir göstergesidir

Çocuklarda diyabet Diğer belirtiler

 • Artan susuzluk: Çocuğun kan dolaşımında şeker miktarı arttıkça, dokulardan sıvı buna göre ortaya çıkartır. Çocuk diyabetik olduğu, Buna ek olarak, idrar ve idrar hacmi sıklığı artar. Bu her zaman çocuğun susuz yapacak
 • Aşırı Yorgunluk: bedeni normal vücut fonksiyonları için enerji sağlamak için yeterli şeker olmaz şeker hastalığı çeken çocuk son derece yorgun veya uykulu görünebilir
 • Sık idrara çıkma: sıklığı ve idrar miktarındaki su sonuçların artan alımı. Hatta tuvalet eğitimi çocuk uykusunda yatağını ıslatmasını başlayabilir
 • Artan açlık: Glukoz veya şeker doku ve organların enerji kaynağıdır. İnsülin olmadan, hücreler kandan glikozu emmek için mümkün olmayacaktır. Çocuğunuzun vücut yeterli enerjiyi almıyorsa gıda enerjisinin sonraki en iyi kaynağı olduğunda, o çocukta aşırı açlık yol açabilir
 • Meyveli kokulu nefes: Bir meyveli kokulu nefes çocuklarda diyabetin başka bir yaygın belirtisidir. Çocuğun vücut enerjiye şeker açmak için yeterli insülin yoksa, bu alternatif olarak yağ kullanır. Şişman bozulunca, ketonlar olarak adlandırılan yan ürünleri vücutta biriken alır. Bu meyveli kokan nefes sorumludur
 • Yaralar Yavaş şifa: iyileşmesi zaman alır yaralar veya enfeksiyonların her türlü çocuklarda tip 2 diyabetin bir işareti olabilir

Çocuklarda Diyabet Tanı

belirtilerden herhangi çocuğunuzda diyabet gösterirse, doktor durumu teşhis için bazı testler önerebilir. Bu test şunlardır:

 • Rastgele kan şekeri testi: Bu test, herhangi rastgele bir zamanda çocukta kan şekeri seviyesini test etmek yapılır. Test sonuçları yüksek şeker seviyesini göstermek o zaman doktor diyabet teyit edilebilir. Test sonuçları, normal çıkıp ama doktor hala çocukta diyabet şüphelenirse Ama eğer kan şekeri seviyelerinin modelini belirlemek için ileri testler isteyebilir
 • G hemoglobin testi: Bu test son iki ya da üç ay boyunca çocuğunuzun ortalama kan şekeri düzeylerini bilmek yapılır. Test ayrıca A1c testi olarak bilinen ve hemoglobin sıkışmış kan şekeri yüzdesini ölçer. A1C düzeyleri iki ayrı testte 6.5 yüksekse o zaman çocuklarda diyabet gösterecektir
 • Açlık kan şekeri testi: Bazı doktorlar kan şekeri testi açlık önerebilir. Bu testte, bir kan örneği, bir gece aç kaldıktan sonra alınacaktır

Çocuğunuz diyabet tanısı ise, doktor da çocuk vardır diyabet tipinin bilinmesi amacıyla otoantikorlar kontrol etmek için kan testi çalışacaktır.

diyabet doğrulanırsa, doktor endokrin sistemi ve diyabet ile ilişkili hastalıkları olan çocukların tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor böyle bir hastalıktır pediyatrik endokrinolog çocuğunuzu se edebilir.

Pediatrik endokrinolog sonra çocuğunuz için bir tedavi ders tasarlayacak.

Nasıl Çocuklarda Diyabet tedavisinde?

Diyabet tedavisi ve yönetim dikkatle yapılmalıdır hayat boyu bir görevdir. Sürekli izleme ve onu doğru zamanında ilaç almak yapım çocuğun kan şekeri düzeylerini kayıt vb çocuğunuzun diyetinin özel bakımı, günlük rutin bir parçası haline gelecektir.

Doktor çocuğunuza insülin enjeksiyonları önerebilir. İnsülinin farklı türleri vardır. Hızlı etkili insülin, kısa süreli etki eden insülin, orta etkili insülin, uzun etkili insülin. Doktor tarafından reçete insülin dozu ve tipi, zamanla, yaş ve koşullar ile değiştirebilir gereksinimi bağlıdır.

Çocuklarda diyabet tedavisinde diğer yolları:

 • Çocuğunuz kilolu ise, o kontrol altında kan şekeri seviyesini düşük tutmak için kilo kaybeder çok önemlidir. vb fiziksel aktiviteler, tanıtan yoga, artan sağlıklı bir diyet takip geri almak veya normal vücut ağırlığını korumak için yardımcı olacaktır
 • onların büyümesi için gerekli olan besin yoksun olmayacaktır böylece çocuğun taze meyve ve sebze çok sahip olduğundan emin olun. çocuk kontrol altında kan şekeri seviyesini düşük tutmak amacıyla iyi dengelenmiş ve sağlıklı beslenmenin edilmelidir. Ayrıca zihin çocuğunuzun sağlık durumu tutarak önlemek için Çocuğunuz için sağlıklı beslenme planı tebeşir ve dahil etmek ne olduğu size rehberlik ve hangi edecek diyetisyen yardımı alabilir
 • artırarak çocuğunuzun fiziksel aktiviteler daha fazla kalori ve yağ yakılır ve hücreler insülin ve kontrol altında tutulur kan şekeri seviyesinin daha etkin cevap başlar. Doktorlar çocuklar için günde fiziksel aktivitelerin en az 60 dakika tavsiye
 • Vücut çocuğun vücut tarafından üretilen insülin olumlu yanıt yardımcı olacaktır insülin veya ilaç reçete dozu takip edin. Doktor yaşı, ihtiyacına bağlı olarak dozajı değiştirebilir ve çocuk ilaç nasıl yanıt. Dikkatlice doktorun talimatları takip etmek önemlidir

Çocuğunuzun diyabet gibi ömür boyu hastalıktan muzdarip görmek üzücü olduğunu. Ama bunun yerine karamsar duygu, diyabet yönetiminde ortağı olarak çocuğunuzla birlikte çalışır. bir meydan okuma olarak alın ve çocuğunuz için normal bir yaşam tarzı sürdürmek için deneyin. diyabet tedavi edilebilir ama kesinlikle yönetilebilir olmasalar unutmayın!

Sella Suroso is a certified Obstetrician/Gynecologist who is very passionate about providing the highest level of care to her patients and, through patient education, empowering women to take control of their health and well-being. Sella Suroso earned her undergraduate and medical diploma with honors from Gadjah Mada University. She then completed residency training at RSUP Dr. Sardjito.

Источник: https://askwomenonline.org/nedenlerinin-belirtileri-ve-tedavi-cocuklarda-diyabet/

Çocuğumun Diyabet Hastası Olduğunu Nasıl Anlarım Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Diyabet, Belirtileri ve Tedavisi

Yakın zamana kadar, çocuklarda ve gençlerde görülen yaygın diyabet tipi tip 1 idi. Tip 1 diyabet hastalarında pankreas, insülin salgılamaz. İnsülin, vücudunuza enerji vermek için hücrelerinize glikoz veya şekerin girmesine yardımcı olan bir hormondur. İnsülin salgılanmazsa kanda çok fazla şeker kalır.

Çocuklarda Diyabet (Şeker Hastalığı)

Şimdi gençlerde ve çocuklarda tip 2 diyabet de görülmektedir. Tip 2 diyabet, yetişkin başlangıçlı diyabet olarak adlandırılırdı. Ama şimdi obezite nedeniyle, çocuklarda ve gençlerde daha yaygın hale geliyor. Tip 2 diyabetle vücut, insülini iyi salgılamaz veya kullanmaz.

Aşırı kilolu olan, ailesinde obezite öyküsü olan ya da aktif olmayan çocuklar, daha fazla tip 2 diyabet riski taşırlar. Afro-Amerikan, Latin Amerika, Yerli Amerikalı / Alaska Yerli, Asyalı Amerikalı veya Pasifik Adalı olan çocukların da daha yüksek riskleri vardır.

Çocuklarda tip 2 diyabet riskini azaltmak için:

 • Sağlıklı bir kiloda olmasını sağlayın
 • Fiziksel olarak aktif olduklarından emin olun
 • Daha küçük porsiyonlarda sağlıklı yiyecekler yemeleri için teşvik edin
 • TV, bilgisayar, tablete zaman sınırı getirin.

Tip 1 diyabetli çocuk ve gençlerin insülin alması gerekebilir. Tip 2 diyabet, diyet ve egzersiz ile kontrol edilebilir. Aksi halde, hastalar oral diyabet ilaçları veya insülin almalıdır. Uzman bir doktorun yönlendirmesiyle yapacağınız A1C olarak adlandırılan kan testi ile diyabetinizi nasıl yönetmeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Diyabet Nedir?

Diyabet, vücudun kandaki ana şeker türü olan glikozu nasıl etkilediğini ortaya çıkaran bir hastalıktır.

Diyabette Ne Olur?

Vücudumuz, yediğimiz gıdaları, ihtiyaç duyduğumuz glikoz ve diğer besin maddelerine ayırır ve bunlar daha sonra gastrointestinal sistemden kan dolaşımına emilir. Glikoz seviyesi kanda yemek yedikten sonra yükselir ve pankreası insülin hormonu üretmek için tetikler. Ancak diyabetli kişilerde vücut, insüline uygun şekilde cevap veremez.

İnsülin, hücrelerin kapılarını açan ve glikozun içeri girmesini sağlayan bir anahtar gibi çalışır. İnsülin olmadan, glikoz hücrelere giremez (kapılar kilitlidir ve hiçbir anahtar yoktur) ve böylece kan dolaşımında kalır. Sonuç olarak, kandaki şeker seviyesi normalden daha yüksek kalır.

Yüksek kan şekeri seviyeleri bir problemdir, çünkü bir takım sağlık sorunlarına neden olabilirler.

Tip 1 Diyabet Nedir?

Tip 1 ve Tip 2 diyabetin her ikisi de kan şekeri seviyelerini normalden daha yüksek seviyelere çıkarır. Ancak bunu farklı şekillerde yaparlar.

Tip 1 diyabette pankreas insülin salgılama yeteneğini kaybeder, çünkü vücudun bağışıklık sistemi insülin üreten hücrelere saldırır ve bu hücreleri tahrip eder. Kimse bunun neden olduğunu tam olarak bilmiyor, ama bilim adamları genlerle ilgili bir şey olduğunu düşünüyor.

Tip 2 diyabet, daha farklıdır. Tip 2 diyabetli bir kişi hali hazırda insülin üretir ancak vücut normal olarak yanıt vermez.

Glikoz hücrelere daha az girebilir ve enerji sağlama işini yapabilir (insülin direnci olarak adlandırılan problem budur). Bu kan şekeri seviyesini yükseltir, dolayısıyla pankreas daha fazla insülin üretmek için haddinden fazla çalışır.

Sonuç olarak bu durum; pankreasın kan şekeri seviyesini normal tutmak için yeterli insülin üretememesine neden olur.

İnsülin direnci olan kişiler, tip 2 diyabet geliştirebilir veya geliştirmeyebilir. Hepsi, pankreasın kan şekeri seviyelerini normal tutmak için yeterli insülin salgılayıp salgılayamayacağına bağlıdır. Çok fazla olan yüksek kan şekeri seviyeleri, bir kişinin diyabet geliştirdiğine işarettir.

Çocuğumun Diyabet Hastası Olduğunu Nasıl Anlarım?

Diyabet hastalığından şüphelenen ebeveynlerin aklına gelen ilk sorular, çocuğumun diyabet hastası olduğunu nasıl anlarım, çocuklarda diyabet belirtileri nelerdir soruları gelmektedir. İşte çocuklarda ve ergen gençlerdeki diyabet hastalığı belirtileri

Çocuklarda Tip 1 Diyabet Belirtileri

Tip 1 diyabet yavaş yavaş gelişir, ancak belirtileri aniden ortaya çıkabilir. Sizde veya çocuğunuzda aşağıdaki belirtilerden birkaçının olduğunu fark ederseniz, doktora görünmek için acilen randevu alın.

Çocuklar ve ergenler arasında tip 1 diyabetin en sık görülen semptomları şunlardır:

 • Aşırı susuzluk ve sık sık idrara çıkma
 • Açlık
 • Kilo kaybı
 • Yorgunluk
 • Sinirlilik
 • Ağız kokusu,

Bazı vakalarda bulanık görüşte bir artış yaşanabilir. Kızlar bir mantar enfeksiyonu geliştirebilir. Kilo kaybı genellikle tanıdan önce sık görülen bir semptomdur.

Çocuklarda Tip 2 Diyabet Belirtileri

Tip 2 diyabet belirtileri şunlardır :

 • Özellikle geceleri daha sık idrara çıkma
 • Artan susuzluk
 • Yorgunluk
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Muhtemelen bir enfeksiyon ile cinsel organların etrafında oluşan kaşınma
 • Kesik ya da yaralardaki yavaş iyileşme
 • Göz merceği kuruduğunda bulanık görüş
 • Acanthosis nigricans ve polikistik over sendromu (PCOS) adı verilen koyu, kadifemsi deri lekeleri gibi başka insülin direnci belirtileri de olabilir.

Çocuklarda tip 1 diyabet belirtileri, birkaç hafta boyunca hızlı bir şekilde gelişmeye eğilimlidir. Tip 2 diyabet semptomları daha yavaş gelişir ve aylar veya yıllar boyunca tanı konmayabilir.

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini çocuğunuzda fark ederseniz, hemen doktorunuza başvurunuz.

Diyabet Hastası Çocuğuma Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Diyabet, yakın dikkat ve takip gerektiren kronik bir durumdur. Onunla yaşamayı öğrenmede çocuğunuzun en önemli ortağı siz olacaksınız.

Diyabetli çocuklar veya gençlerde şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Normal vücut ağırlığına ulaşmasını sağlayın ve bu kiloyu koruması için ona yardımcı olun.
 • Kan şekeri seviyesini düzenli olarak izleyin.
 • Doktoru veya diyetisyeni tarafından belirlenen şekilde sağlıklı bir diyet uygulamasını sağlayın.
 • Sağlıklı bir kilo elde etmek için düzenli fiziksel aktivite yapmasını ve insülinin daha etkili salgılanmasını sağlayın.
 • İnsüline daha etkili bir şekilde yanıt vermesine yardımcı olan insülin veya diğer ilaçları kullandırın.
 • Mümkün olan en iyi diyabet kontrolünü elde etmek için doktorları ile yakın bir şekilde iletişim kurmaya özen gösterin.
 • Komplikasyonlar ve diğer diyabetle ilişkili sağlık problemlerinin belirtileri için çocuğunuzu yakından izleyin.

Diyabetle yaşamak herkes için bir meydan okumadır, ancak çocuklar ve gençler genellikle diyabetle başa çıkmakta zorlanırlar. Küçük çocuklar niçin kan testlerine ve ilaçlara ihtiyaç duyulduğunu anlamayabilirler. Korkmuş, öfkeli ve agresif olabilirler.

Gençler, kendilerini akranlarından farklı hissedebilirler ve diyabetlerinin izin verdiğinden daha kaygısız bir yaşam tarzı isterler. Tedavi planlarını iyi bir şekilde takip ettikleri zaman bile, ergenlikteki doğal vücut değişiklikleri diyabetlerini kontrol altına almakta onları zorlar. Bu durumda da hayal kırıklığına uğrayabilirler.

Diyabetli bir çocuğa sahip olmak zaman zaman bunaltıcı görünebilir, ama yalnız değilsiniz. Sorularınız veya sorunlarınız varsa, uzman doktorunuza başvurun. Uzman doktorunuz, tıbbi sorunlarınıza yardımcı olabilir; size ve çocuğunuza destek ve yardımda bulunabilir.

Saraçoğlu Çocuklarda Tip 1 Diyabet Tedavisi Kürü

Источник: https://saglikhaberleri.com/cocugumun-diyabet-hastasi-oldugunu-nasil-anlarim-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.