Çocuklarda Diyabet, Belirtileri ve Tedavisi

Diyabet çocuklarda: nedenleri, tanı, belirtileri ve tedavisi

Çocuklarda Diyabet, Belirtileri ve Tedavisi

Diyabet için geçerlidir patoloji endokrin sistem ile ilgili bir ihlal salgı fonksiyonları pankreas. Sonuç olarak, bu rahatsız üretimi insülin. Bu oldukça ağır bir hastalıktır, tedaviye kötü yanıt.

Diabetes Mellitus çocuklarda olabilir 1 ve tip 2, göre, hangi, seçilir, uygun tedavi ve diyet. Anne bilmek çok önemli faktörler gelişimi etkileyen bir hastalık olarak ortaya çıkar ve teşhis edilir.

Bu bir hastalık

Diabetes Mellitus çocuklarda ikinci sırada şehirdeki tüm kronik hastalıklar. Nedenleri pusuda ihlal karbonhidrat metabolizması.

Anlamak için faktörler, provoke eğitim, diyabet, anlamak gerekir ne tam olarak temsil eden bir hastalık.

Şeker, vücuda giren, bozuldu durumuna şekeri olarak hareket eden bir enerji üssü için gerekli normal bir insan varlığı. Onun emilimi için gerekli olan insülin.

Bu hormon hücreleri tarafından üretilen pankreas, ve eğer bir nedenden dolayı bir ihlali oluşur, bu özelliği bir glikoz kalır onun orijinal durumda.

Türleri ve formu

Nedenine bağlı olarak diyabet, çocuklarda sınıflandırılır ve türüne bağlı olarak şekil. Her şeyden önce, hastalığı ayrılır 1. ve 2. tip. Anlamak çok önemlidir, hangi nedenlerle ortaya çıkan, hangi belirtileri ve tedavisi, her türlü.

Temel diyabet çocuklarda tip 1 yatıyor ihlali işleyen bir bağışıklık sistemi, zaman, pankreas hücreleri başlar algılanması düşmanca ve yok kendi bağışıklık. Bu form hastalığın tanısı genellikle yeterli ve tetiklendiğini genetik yatkınlık, hem de dış faktörlerin etkisi. Onlara şunlardır:

Daha:

Skleroterapi

Varis – «salgın» modern dünyada. Giderek bu hastalık tanısı değil, sadece yaşlı hastalarda, aynı zamanda genç nesil. Eğer daha önce hastalar varis hastalığı istenen ven kaldırma boyunca, bugün yeni tedavi yöntemleri varis. Basınç sk…

Kekik: uygulama halk hekimliği, yararlı özellikleri

Halk hekimliğinde uygulanan çeşitli bitkiler. Bunlardan hazırlanan ilaçlı tentürler, çaylar. Yararlı özellikleri kekik kullanmak için izin için bir tedavi, farklı rahatsızlıkları. Popüler tarifler yazıda sunulacak. Açıklama Kekik – bitki-çalı o…

 • Bulaşıcı hastalık;
 • Beslenme bozukluğu;
 • Stresli bir durum;
 • Birikimi toksik maddeler.

Eğer bir çocuk doğdu diyabet gelişimi için, hastalık ve bozuklukları üretmek insülin gerekli etki, bir veya birden çok dış faktörler.

Gizli aşamasında bağışıklık hücreleri çok yavaş bir şekilde tüketmek, insülin üreten dokusu. Sabah bir çocuğun şekeri normal sınırlar içinde kalır, ve sonra gıda alımı gözlenir onun yarış.

Bu aşamada pankreas hala ile başa çıkmak için bir yük, ancak отмирании 85 % hücre hastalığı geçer aktif bir sahne.

Bu Genellikle neden çocuklar düşmek tanısı ile hastaneye “ketoasidoz” veya “кетоацидотическая koma”. Bu durum gerçeği ile karakterizedir ve şekeri çok üstün bir performans çıkmış. Tamamen tedavi otoimmün diyabet sadece mümkün değildir, ancak doğru bir uyum reçete dr önlemek krizler ve erken yıkım damar sistemi. Hasta çocuğun yaşam boyu insülin almak.

Uzun bir süre boyunca tip 2 diyabet olarak kabul edildi hastalığı olan yaşlılar, ancak, giderek ondan bir zarar görmeye başladı gençler.

Özü bir hastalık olduğunu, pankreasın ürettiği insülin yeterli miktarda, ancak bütün bu algılanan bir organizma.

Daha sık ortaya çıkar, ergenlik dönemi gibi bu dönemde hormonlar başlar fren duyarlılık dokularda insülin. Temel nedenleri arasında hastalığın oluşumunu vurgulamak gibi:

 • Aşırı kilo ve obezite;
 • Hareketsiz yaşam tarzı;
 • Hormonal preparatlar;
 • Endokrin sistem hastalıkları.

Özellikle riskini artırır diyabet kalıtsal yatkınlık. Hastalığın seyrini bu tip çoğunlukla asemptomatik ve değişiklik testlerinde görülmektedir. Diyabet tedavisi çocuklarda dayanır doğruysa, diyet ve ilaç kullanımı ilaçların düşürmek ve kan şekeri seviyesini de düzenleyen düzeyi, eşlik eden hastalıklar.

MODY Diyabet çoğunlukla tespit çocuklarda 10 yaşından küçük. Temel nedeni onun oluşumu, hücre hasarı, genetik düzeyde. Çoğunlukla bu hastalık vardır неосложненное sızıntı, başlangıçta çocuk olmadan ek insülin enjekte.

Neonatal diyabet tespit özellikle çocuklarda 6 ay-in yaş, çok nadir ve kalıtsal doğa.

Nedenleri

Diabetes Mellitus – kronik hastalığı olan bir çok hasta için oldukça rahat bir tedavi. Orada birkaç nedeni gelişimi arasında ayırmak gerekir:

 • Genetik yatkınlık;
 • Sık sık soğuk algınlığı hastalığı;
 • Aşırı yemek yeme;
 • Aşırı ağırlık;
 • Hareketsiz yaşam tarzı.

Görünüm diyabet çocuklarda olabilir doğasında genetik düzeyde, ebeveynler bu hastalık ile doğuyor zaten hasta bir çocuk. Bu hastalık ortaya çıkabilir hemen veya birkaç yıl sonra.

Çok tehli bir artış kan şekeri kadının hamilelik döneminde. Unutulmamalıdır ki, o çok iyi plasentayı geçer ve kan dolaşımına girer çocuk ve ihtiyaçlarını fetal dönemde minimal, aşırı biriken deri altı yağ dokusu.

Böyle bir durumda, çocuk ile doğarlar büyük bir ağırlık.

Tüketimi için gıda büyük miktarda легкоусваиваемых karbonhidrat neden büyük bir yük hücreleri bebeğin insülin üreten. Sonuçta, onlar çok hızlı bir şekilde tahliye stoklarını ve artık normal bir iş, keskin bir düşüş ile sonuçlanan, insülin, kan.

Geldiğinde, büyük miktarda şeker, vücut aşırı değil bildirilir ve yatırılır yağ şeklinde. Molekül yağ reseptörleri sorumlu işlenmesi için glikoz yapmak geçirimsiz yapmak. Sonuç olarak bu bile yeterli miktarda insülin kandaki şeker miktarını azalır.

Sessiz bir yaşam tarzı yol açar, kilo, neden olabilir neden diyabet. Sık sık soğuk algınlığı bağışıklık sistemi sürekli olarak ürettiği antikorlar için mücadele virüsler ve bakteriler. Bunun sonucu olarak, saldırı başlayabilirsiniz vücudun kendi hücreleri, özellikle olanlar, insülin üretmek. Bu yol da pankreas ve sınırlı sayıda.

Temel belirtiler

çoğunlukla diyabet, çocuklarda gelişen okul öncesi ya da ergenlik döneminde ortaya çıktığında, fizyolojik at yarışı büyüme çocuk. Çünkü vücut çok enerji gerektirir, bu aşamada ortaya çıkan klinik belirtileri vardır. Arasında temel belirtileri diyabet çocuklarda vurgulamak gibi:

 • Dramatik kilo kaybı;
 • Sürekli susuzluk;
 • Sık idrara çıkma;
 • Sık sık açlık hissi;
 • Cilt kuruluğu, döküntü bir görünüm ve гнойничков;
 • Terleme, kırmızı dil kaplama;
 • Baş ağrısı, bilinç bozukluğu.

Çocuk içmek için başlar, çok akışkan, hatta soğuk mevsimlerde ve hatta geceleri kalkar, susuzluğunu gidermek için. Tüketimi, büyük miktarlarda sıvı başlar öne sürü idrar, onunla nasıl atılır fazla şeker. Ayrıca, sık görülen yatak ıslatma.

Ana belirtileri diyabet çocuklarda vurgulamak için keskin düşüş, vücut kitle indeksi, glikoz gibi duruyor birincil enerji kaynağı olarak. Bir güncel hastalık glikoz miktarı, gelen hücreler azalır, yani, önemli ölçüde bozulur onları yemek. Çünkü çocuk sayısı azalan enerji, bir şey olur, halsiz, zayıf ve çabuk yorgun.

Run diagnostics

Hastalıkların varlığı şüpheleniyorsanız mutlaka geçirmek için kapsamlı bir tanı diyabet çocuklarda içerir:

 • Muayene doktor;
 • Kan testleri ve idrar şekeri için;
 • Test glukoz toleransı;
 • Biyokimyasal kontrol kan.

Gerek muayene dermatolog, pediatrist, gastroenterolog, göz doktoru, endokrinolog. Analizler ve testler belirlemenize yardımcı olur ve kan şekeri düzeyini ortaya çıkarmak olası ihlali. Gerekebilir ULTRASON iç organların.

Kapsamlı bir tanı sağlayacak doğru tanı koymak ve atama zamanında, kapsamlı bir tedavi içeren özel bir diyet, egzersiz ve gerekirse atanır insülin tedavisi. Zamanında teslim edilen tanı önlemek için yardımcı olacaktır коматозного durumu ve çocuğun ölümü.

Özellikleri tedavisi

Diyabet Tedavisi çocuklarda büyük ölçüde kendi türüne bağlıdır. Yeterli tedavi atar doktor-endokrinolog. Diyabet tedavi, ima ilkelerin gözetilmesi gibi:

 • Hijyen mukoza ve cilt;
 • Spor;
 • Beslenme tedavisi;
 • Psikolojik destek.

Tedavisi İçin tip 1 diyabet çocuklarda genellikle uygulanan hormon terapisi. Böylece, pankreas hücreleri insülin salgılayan az miktarda gerekir telafi etmek için ona bir miktar kan. Bu durumda dikkat edilmesi gereken bir özellik glikoz üretimini göre yemek, eğer vücut kullanır tüm şeker stokları, neden olur, enerji голоданию.

Bu nedenle, uygulamanın yanı sıra, ilaç ilaçlar, mutlaka düzenlemek için doğru beslenme çocuğun, açlık kabul edilemez. Öğünler arasında da yapmak aperatifler.

Zorunlu günlük kan şekeri kontrolü kullanarak özel bir glikoz metre. Gereken rehberlik özel günlüğü görüntüleyen tüketimi için gıda günü, stresli bir durum, onlar neden daha yüksek düzeyde glikoz. Bu sayede doktor doğru tedavi seçmek için.

Başka bir tedavi yöntemi tip 1 diyabet, pankreas nakli, bu izin normale sağlığı ve kurtulmak gerek ömür boyu insülin enjeksiyonu.

2 türü diyabet mutlaka geçirmek için tedavi altta yatan hastalığın. Bu ortadan kaldırmak temel belirtileri hastalıklar. Çocuklar, hastalar, tip 2 diyabet, uymanız gereken bir diyet. Böyle bir durumda, çocuğun vücudunda mevcut insülin, ancak dikkat etmek gerekiyor, ani sıçramalar şekeri.

Önemli diyet tamamen ortadan kaldırılmıştır легкоусваиваемые karbonhidratve alımını sınırlamak için, tüm diğer tür. Ayrıca, gerekli uygulama сахароснижающих ilaçlar, özellikle gibi «Amaryl», «Манинил», «Диабетон». Gerekli korumak için ilaçlar karaciğer, özellikle, gibi «Essentiale Forte N» yanı sıra keten tohumu yağı kaynağı yağ asitleri içerir.

Normalleştirmek İçin kan dolaşımını, kullanımını gösterir gibi ilaçların «Trental» ve «Вазинит». Ayrıca gerekli vitamin kompleksleri. Güç için bir göz atar «Taurin». Bu amino asit vardır сахароснижающее eylem, hem de besler yardımcı olur ve gözün retina. Çocuklar, diyabet, veremem, tanıdık bir yaşam tarzı, bu yüzden ebeveynler onları motive etmek için çok iyi bir örnek.

Insülin Uygulama

Diyabet Tedavisi büyük ölçüde bağlıdır, ne o sahneye kondu. Eğer çocuk bir durum koma veya ketoasidoz, tedavisi hastane ortamında gerçekleştirilir, onu koymak için bir damlalık ile, çözümleri, yardımcı olan toksinlerin vücuttan çekmek, kurtarmak için kan kimyasal bileşimi ve seçilir gerekli doz insülin. Geri yüklemek için kullanımı gösterilmiştir plazma glikoz ve insülin.

Gerekli görüldüğü diyet ile diyabet çocuklarda tip 1, güç büyük ölçüde bağlıdır ve doz insülin. Endokrinolog ise özel bir menü göz önüne alındığında, yaş, ağırlık, yerçekimi akışının bir hastalık.

Tedavi yardımı insülin, dikkate değer bir şey olur 2 çeşit yani болюсный veya bazal. İnsülin kısa etkili bağlanabilir olurdu, «Хумулин Kontrolü» ya da «Humalog». Ayrıca, kullanılabilir araçlar rus yapımı. Болюсный insülin başlar hemen aynı ve maksimum süresi yaklaşık 4-8 saat İse, hızlı bir asimilasyon karbonhidrat, vücuda giren gıda ile birlikte.

İnsülin uzun etkili aktif hale gelir ile 30 dakika sonra enjeksiyon ve hareket boyunca 20-30 saat. Bu bankası araçlara bağlanabilir «Ультратард NM», «Хумулин-NPH», «Инсуман Базаль», «».

Bir Çocuk öğretmek gerekir doğru bir şekilde kullanmak ve saklamak için insülin. Önemlidir o olduğunun tüm sorumluluğu kendi sağlık ve anlaşılır bir ihtiyaç, enjeksiyon, enjeksiyon, hayatı buna bağlı bir adam.

Eğer yanlış hesaplanan insülin miktarını bir durum gelişebilir hipoglisemi. İndirgeme şeker oluyor sadece yanlış hesaplanan doz. Bu teşvik gıdaların tüketimi bir miktar karbonhidrat ve aşırı fiziksel aktivite.

Hesaplama ekmek birimleri

Mutlaka uyulması gereken kurallar, çocukların diyabetli, bu izin süresini uzatmak ve yaşam kalitesini artırmak. Avrupa'da hemen hemen her ürünün üzerinde belirtilen içerik, ekmek birimleri. Bu yardımcı olanlara diyabet, herhangi bir sorun olmadan almak bir yemek.

Kendiniz hesaplayın ekmek birimi. Tüm ürünlerde belirtilen miktarda karbonhidrat. Bu miktar bölmek için 12 ile çarpın, ağırlık, belirtilen paketi. Diyet diyabet çocuklarda, ima kısıtlama karbonhidrat alımı gibi herhangi bir hata neden olabilir bozulma vardır.

Bir kan şekeri Kontrolü

Çocuk-диабетику sürekli kontrol kan şekeri. Bunun için kullanabileceğiniz özel bir cihaz – kan şekeri ölçüm cihazı. Artık çok sayıda farklı seçenek böyle bir ürün, bu yüzden pick up ve onu kendi ihtiyaçlarına göre. Bu cihaz çok sık kullanıyorsanız, bu mutlaka olmalı, kaliteli ve güvenilir.

Ne Zaman küçük bir çocuk, şekeri seviyesini ölçmek için bir kan şekeri ölçüm cihazı, veliler, ve o büyüdükçe, o-ebilmek uygulamak için cihazı kendiniz bu nedenle tasarım meli var olmak basit. Çok kullanışlı bir cihaz özel test-şeritler. Ancak, bir süre son kullanma tarihleri mutlaka takip etmek gerekir. Geç şeritler vermek hata olabilir tehli bir çocuk için bir diyabetik.

Olası komplikasyonlar

Diyabetin Komplikasyonları olabilir keskin ve sonraki. Akut bozuklukları oluşabilir herhangi bir döneminde hastalık ve gerektiren yardımcı olmak acil yardım. Bunların arasında:

 • гипергликемическую kime;
 • гипогликемическую kime;
 • Etki iç organları.

Temel гипергликемической komada yatıyor insülin eksikliği. Gelişir o yavaş yavaş ve bu gözlenen uyku hali, halsizlik, güçlendirilmiş susuzluk ve idrara çıkma. Ayrıca, olabilir, karın ağrısı, bulantı ve kusma. Böyle bir durumda, hemen bir ambulans çağırın.

Hipoglisemik koma oluşur aşırı dozda insülin. Akar o hevesle, cilt kapakları hemen ıslak olunca, çocuk overexcited var öğrenciler dilate, iştahı artırır. Bu durumda, onu beslemek veya giriş intravenöz glukoz çözeltisi. Çok sık diyabetli çocuklar – özürlü olarak görülmektedirihlali, birçok çalışması, iç organların. Arasında geç komplikasyon hastalığının ayırmak gerekir:

 • офтальмопатия;
 • Nefropati;
 • Artropati;
 • Nöropati;
 • Ensefalopati.

Diyabet gözlenen patolojik bir lezyon görme organları. Bu şeklinde kendini gösteren lezyon optik sinir veya görme keskinliğinde azalma. De olur yenilgi eklem ile karakterizedir güçlü ağrı ve sınırlı hareketlilik.

Ensefalopati değiştirir zihniyet ve ruh hali bir çocuk olduğunu dile hızlı değişen ruh hali, dengesizlik ve neden depresyon. Buna ek olarak, oluşabilir, böbrekler ve sinir sistemi. Komplikasyonlar çok tehli, bu nedenle düzenli tedavi, diyet, hem de kan şekeri kontrol etmek için.

Hastalığı Önleme

şimdilik bu Kadar etkili önleme diyabet çocuklarda, ancak, hastalığın ortaya çıkmasını önlemek için çocuğun genetik yatkınlık, uymak gerekir низкоуглеводную bir diyet. Ayrıca, gerek stres önlemek yürütmek, temperleme, uygulamak, vitamin kompleksleri.

Önemli yürütmek için zamanında önleyici muayene için zamanında fark edilmesi olası bir ihlal.

Источник: https://tostpost.com/tr/sa-l-k/3865-diyabet-ocuklarda-nedenleri-tan-belirtileri-ve-tedavisi.html

Çocuklarda Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir? Teşhis, Önlemler ve Tedavi » Bilgiustam

Çocuklarda Diyabet, Belirtileri ve Tedavisi

Onlarca yıldır tip 2 diyabet sadece yetişkinlere yönelik bir sağlık sorunuydu. Aslında tip 2 diyabet bir zamanlar yetişkin başlangıçlı diyabet olarak adlandırıldı. Ancak bir zamanlar yetişkinlerin yüz yüze kaldığı bu hastalık, çocuklarda da yaygın olmaya başladı.

Tip 2 diyabet, vücudun glikoz olarak da bilinen şekeri nasıl metabolize ettiğini etkileyen kronik bir durumdur. 2011 ve 2012 arasında çocuklarda yeni diyabet tanılarının yaklaşık yüzde 23’ü tip 2 diyabet idi.

2001 yılına kadar tip 2 diyabet, ergenlerde yeni teşhis edilen diyabet vakalarının yüzde 3’ünden daha azını oluşturuyordu.

 2005 ve 2007’deki çalışmalar, tip 2’nin şu anda diyabet vakalarının yüzde 45’ini oluşturduğunu göstermektedir.

Çocuklarda Tip 2 Diyabet Nedenleri

Aşırı kilolu olmak, tip 2 diyabetin gelişimiyle yakından ilişkilidir. Aşırı kilolu çocukların doğru orantılı olarak insülin direnci de artmaktadır. Vücut insülini düzenlemeye çalışırken yüksek kan şekeri potansiyel olarak ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

Bu hastalık genetik bir rolde oynayabilir. Örneğin, bir ebeveynin veya akrabada da tip 2 diyabet durumu varsa, çocukta da tip 2 diyabet riski artar.

Çocuklarda Tip 2 Diyabet Belirtileri

Tip 2 diyabetin belirtilerini her zaman tespit etmek kolay değildir. Çoğu durumda hastalık yavaş yavaş gelişir ve semptomları tespit etmek zorlaşır. Birçok insan herhangi bir semptom hissetmez. Diğer durumlarda çocuklar hiç belirti göstermeyebilir.

Çocuğunuzun şeker hastası olup olmadığı konusunda tedirginliğiniz varsa bu altı belirtiye dikkat edin:

1. Aşırı yorgunluk: Çocuğunuz olağanüstü yorgun veya uykulu görünüyorsa kan şekeri değişiklikleri enerji seviyelerini etkiliyor olabilir.

2. Sık idrara çıkma: Kan dolaşımındaki aşırı şeker seviyeleri sık lavaboya gitme isteği gösterebilir.

3. Aşırı susama: Aşırı susamış olan çocuklar yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olabilirler.

4. Artan açlık: Diyabetli çocuklar, vücutlarındaki hücrelere yakıt sağlamak için gerekli olan insülini alamazlar. Bunu sağlamak için beyin ihtiyaç anında açlık hissini tetikler. Gıda en iyi enerji kaynağı haline gelir, bu nedenle çocuklar daha sık açlık çekebilirler. Bu durum hiperfazi ya da iştah artışı olarak bilinmektedir.

5. Yavaş iyileşen yaralar: İyileşmeye veya iyileşmeye karşı dirençli olan yaralar veya enfeksiyonlar tip 2 diyabetin bir belirtisi olabilir.

6. Koyulaştırılmış cilt: İnsülin direnci, genellikle koltuk altlarında ve boyunda cildin koyulaşmasına neden olabilir. Çocuğunuzda tip 2 diyabet varsa koyu tenli bölgeleri fark edebilirsiniz. Bu duruma akantoz nigrikans denir.

Teşhis

Çocuklarda tip 2 diyabet, bir çocuk doktoru tarafından test edilmesini gerektirir. Doktorunun tip 2 diyabet şüphesi varsa muhtemelen bir idrar glikoz testi, kan şekeri testi, glikoz tolerans testi veya A1C testi gerçekleştirecektir.

Bazen bir çocuk için tip 2 diyabet tanısının konması birkaç ay sürer.

Risk Faktörleri

Çocuklarda diyabet, 10 ila 19 yaşları arasında en yaygın olanıdır. Bir çocuk aşağıdaki durumlarda tip 2 diyabet için risk altında olabilir:

-Sahip oldukları bir kardeş veya diğer yakın akrabasında tip 2 diyabet olması.-Ciltte oluşan koyu lekeler.

-Aşırı kilolu veya obez olma.

Tedavi

Tip 2 diyabetli çocuklar için tedavi, yetişkinler için yapılan tedaviye benzer. Tedavi planı çocuğunuzun büyüme ihtiyaçları ve özel endişelerine göre değişecektir. Çocuğunuzun semptomlarına ve ilaç gereksinimlerine bağlı olarak çocuğunuzu denetleyen öğretmenler, koçlar ve diğer kişiler çocuğunuzun tip 2 diyabet tedavisi hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Kan Şekeri İzleme

Çocuğunuzun kan şekeri seviyelerini takip etmek ve tedaviye verdikleri yanıtı izlemek için evde günlük kan şekeri izlemenin önemi büyük olacaktır. Bir kan şekeri ölçüm cihazı bunu kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Diyet ve Egzersiz

Çocuğunuzun doktoru çocuğunuza sağlıklı kalması için diyet ve egzersiz tavsiyeleri vermelidir. Çocuğunuzun gün içinde aldığı karbonhidrat miktarına dikkat etmelisiniz .

Her gün onaylanmış, denetlenen fiziksel egzersiz formlarına katılmak çocuğunuzun sağlıklı bir kilo aralığında kalmasına yardımcı olacak ve tip 2 diyabetin olumsuz etkilerini azaltacaktır.

Potansiyel Komplikasyonlar

Tip 2 diyabetli çocuklar, yaşlandıkça ciddi sağlık sorunları için daha büyük bir risk altına girmektedirler. Tip 2 diyabetli çocuklar için ortak rahatsızlıkların başında vasküler kalp hastalığı gelmektedir.

 Tip 2 diyabetli çocuklarda göz problemleri ve sinir hasarı gibi diğer komplikasyonlar da ortaya çıkabilir ve daha hızlı ilerleyebilir. Tanı konulan çocuklarda kilo kontrolü zorlukları, yüksek tansiyon ve hipoglisemi de olur.

 Zayıflamış görme ve kötü böbrek fonksiyonları da ortaya çıkan rahatsızlıklar arasındadır.

Görünüm

Diyabet, çocuklarda tanı koymak ve tedavi etmek için daha zor olduğundan tip 2 diyabetli çocukların sonuçlarının tahmin edilmesi kolay değildir.

 Gençlerde tip 2 diyabet, tıpta nispeten yeni bir konudur. Nedenleri, sonuçları ve tedavi yöntemleri üzerine araştırmalar halen devam etmektedir.

 Gençlerden tip 2 diyabetli olmanın uzun vadeli sonuçlarını analiz etmek için gelecekteki çalışmalara ihtiyaç vardır.

Çocuklarda Tip 2 Diyabet Nasıl Önlenir?

Çocuklara aşağıdaki adımları atmaları için teşvik ederek diyabetten kaçınmalarına yardımcı olabilirsiniz:

Sağlıklı alışkanlıklar edinin. İyi dengelenmiş yemekler yiyen, şeker ve rafine edilmiş karbonhidrat alımını kısıtlayan çocukların fazla kilolu olma ve diyabet geliştirme olasılığı daha düşüktür.

Hareket edin. Düzenli egzersiz diyabetin önlenmesi için önemlidir. Organize sporlar veya mahalle oyunları çocukların hareket etmesini ve aktif olmasını sağlamak için harika yollardır. Televizyon süresini sınırlandırın ve bunun yerine dışarıda oynamayı teşvik edin.

Sağlıklı bir şekilde kilo verin. Sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlıkları çocukların sağlıklı kilo almasına yardımcı olabilir. Çocuklar için iyi bir örnek oluşturmak da önemlidir. Çocuğunuzla aktif olun ve kendinizi iyi göstererek iyi alışkanlıkları teşvik edin.

Kaynakça:

DOI

Yazar: Tuncay Bayraktar

Источник: https://www.bilgiustam.com/cocuklarda-tip-2-diyabet-belirtileri-nelerdir-teshis-onlemler-ve-tedavi/

Çocuklarda Diyabet: belirti ve çocuklarda diyabet belirtileri, tedavisi

Çocuklarda Diyabet, Belirtileri ve Tedavisi

 Ne yazık ki, diyabet – obez insanlar, o maruz yetişkinler ve çocuklar sadece bir hastalıktır. Kadın dergisi JustLady çocuk ve tedavisi hastalığın özellikleri hakkında konuşun.

Genellikle çocuk ve ergenler duyarlı diyabet I-tipi, insüline bağımlı formu. Hastalığın ortaya çıkışında rol Lider bir genetik yatkınlığı oynar, ama sık sık hastalık stres sonucu olduğunda bir örnek bulabilirsiniz.

Çocuk çok acı çekti falan korkuttu – duygular yeterince güçlü olsaydı, hastalık gelişebilir.

Başlığı altında Birlikte Kilo: Ayrı yemekler, bölünmüş gıda diyet, ayrı bir güç kaynağı ayrı kurallar ilkeleri

nedeni başka olabilir – bir bulaşıcı hastalık, çocukluk çağı hastalıkları (örn, suçiçeği), zıplama ve başkalarının komplikasyonlar sonucu.

Bir ailenin hastaları varsadiyabet, Bu çocuğa karşı bazı önleyici tedbirler almak mantıklı.

Bu kabul edilse diyabet türüne karşı özel önlemler Ben-hayır, genel kurallar yararlanmak için değerÇocuklarda diyabet mellitus önlenmesi:

– Overeating eleyin- Un ürünlerinin kullanımını sınırlamak için – Şeker tüketimini kontrol etmek için – Egzersiz

– Soğuk algınlığı önlenmesi

Semptomlar ve çocuklarda diabetes mellitus işaretleri

Semptomlar ve çocuklarda diabetes mellitus işaretleri Oldukça hızlı görünür: susuzluk, yorgunluk, sık idrara çıkma. Çocuk geceleri içki ister ve o iştah çok yiyor, ama besbelli kilo kaybetme.

Eğer şüpheleniyorsanızÇocuk diyabet gelişirSen kendi basit bir araştırma deneyebilirsiniz. Örneğin, okul sağlığı için, içecek ve çocuk sıvı gıda, hem de görüntüler alır su miktarı, yaklaşık bir buçuk litre olmalıdır. Eğer dokunmak yapışkan bir normalden daha yüksek puan, ve idrar varsa – bu bir doktoru görmek zamanı.

I-diyabet tip hasta her zaman hızla helak hangi olmadan insülin iğnesi gerektiğini farklılık olması. İlaç sadece bir doktor olabilir reçete.

Birdiyabet komplikasyonları Şiddetli kilo kaybı Bu tür sıklıkta diyabetik koma sebebi haline lipid metabolizmasını, bozulur. Kontrol eksikliği yağ bozulması, bilinç bozukluğu, bayılma ürünleri zehirlenmesi oluşabilir.

BazenÇocuklarda diyabet belirtileri ve semptomları çok net ortaya değildir. Örneğin, çocuk deri (püstüler karakter) hakkında döküntüleri muzdarip ya da dişeti iltihabı vardır, dış genital – Bu da bebeğin hasta olduğunu bir işareti olabilir.

Çocuklarda diyabetin tedavi

Çocuklarda Diyabet Erişkinlerde olduğu gibi aynı dikkatli gözlem ve tedavi gerektirir. İlk etapta, bir doktor reçete uygun bir diyet, gözetilmesi olduğunu.

Çocuk reddetme veya yetkisiz ürünlerin alımını sınırlamak için, normalden daha fazla yemek zorunda olacak. Ailelerinden kıskançlık bir sürü var.

Bütün aile aynı kuralları takip edecek olursa, bebek onun hastalık ayı çok zor olmayacaktır.

Fiziksel aktivite bir parçası olarak gerekliÇocuklarda diyabet mellitus tedavisi.

Çocuklarda istihdam derste şeker emer ve normal kan seviyesini düşük tutmak için yeteneğini geliştirir. Bunun bir sonucu olarak, insülin dozu azaltılabilir.

Ancak,-çok kararsız diyabet tip kan şekeri düzeyi. Bu, belirli bir zaman ve eğitim yoğunluğunu planlamak için anne bilmek bir zorunluluktur.

Okulda beden eğitimi itibarenDiyabetli çocuklar ücretsiz değil onlar hareket ve oyun, ama onlar düzgün, özellikle oyunda, kendi durumunu değerlendirmek mümkün değildir çünkü çünkü. Ebeveynler anlamak gerekir. Yani onunla başa çıkmak için gerekli olan, ancak tam olarak zamanı ve yetişkin gözetiminde hesaplanan.

Böylece hastalığı şiddetlendirebilir bulaşıcı hastalıklardan çocuğu korumak olduğunu izlemek ve bakım için gereklidir. Bu arada, sık sık soğuk algınlığı da diyabet belirtisi olabilir.

IçinÇocuklarda diyabet mellitus tedavisiInsülin hariç, doktorlar bazen gerekirse, yağ metabolizmasını düzenleyen ilaçlar reçete.

Suçlu pankreas (bu insülin üreten) olur bir hastalık – Zaten belirtildiği, diyabet gibi. Bugün, bilim adamları yoğun insülin hormonunun üretiminden sorumlu olan hücreler, nakli olasılığını araştırdık. Çalışma pankreas yapay vücut gelişmesi için implantasyon ile devam etmektedir.

Bununla birlikte, uygulamada, bu tedavilerin verilmesinden önce yaygın uzaktır. Bu nedenle sağlamak için gereklidirÇocuk diyabet hastaları Maksimum konfor ve uyanık kontrolü.

Ve psikologlar örnek ihlallerine çocuğu neden olmadan her işlem ve yasağı gereksiz dikkat vurgulayan olmadan, sedasız bunu tavsiye (bir şey yasaklandı önünde yemek). Ama çocuk açıkça o özel bir şekilde ve tam bir hayat yaşamak istiyorum basit kuralları takip gerekeni biliyordu.

Alexander Panyutin
Kadın dergisi JustLady

Etiketler: şeker, diyabet, ergen, yetişkin, hastalık, ilaç kullanımı, bir çocuk, bir belirti, bir işaret

Источник: https://jladytr.github.io/hastalklarn-salk153/ocuklarda-diyabet9348.html

Çocuğumun Diyabet Hastası Olduğunu Nasıl Anlarım Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Diyabet, Belirtileri ve Tedavisi

Yakın zamana kadar, çocuklarda ve gençlerde görülen yaygın diyabet tipi tip 1 idi. Tip 1 diyabet hastalarında pankreas, insülin salgılamaz. İnsülin, vücudunuza enerji vermek için hücrelerinize glikoz veya şekerin girmesine yardımcı olan bir hormondur. İnsülin salgılanmazsa kanda çok fazla şeker kalır.

Çocuklarda Diyabet (Şeker Hastalığı)

Şimdi gençlerde ve çocuklarda tip 2 diyabet de görülmektedir. Tip 2 diyabet, yetişkin başlangıçlı diyabet olarak adlandırılırdı. Ama şimdi obezite nedeniyle, çocuklarda ve gençlerde daha yaygın hale geliyor. Tip 2 diyabetle vücut, insülini iyi salgılamaz veya kullanmaz.

Aşırı kilolu olan, ailesinde obezite öyküsü olan ya da aktif olmayan çocuklar, daha fazla tip 2 diyabet riski taşırlar. Afro-Amerikan, Latin Amerika, Yerli Amerikalı / Alaska Yerli, Asyalı Amerikalı veya Pasifik Adalı olan çocukların da daha yüksek riskleri vardır.

Çocuklarda tip 2 diyabet riskini azaltmak için:

 • Sağlıklı bir kiloda olmasını sağlayın
 • Fiziksel olarak aktif olduklarından emin olun
 • Daha küçük porsiyonlarda sağlıklı yiyecekler yemeleri için teşvik edin
 • TV, bilgisayar, tablete zaman sınırı getirin.

Tip 1 diyabetli çocuk ve gençlerin insülin alması gerekebilir. Tip 2 diyabet, diyet ve egzersiz ile kontrol edilebilir. Aksi halde, hastalar oral diyabet ilaçları veya insülin almalıdır. Uzman bir doktorun yönlendirmesiyle yapacağınız A1C olarak adlandırılan kan testi ile diyabetinizi nasıl yönetmeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Diyabet Nedir?

Diyabet, vücudun kandaki ana şeker türü olan glikozu nasıl etkilediğini ortaya çıkaran bir hastalıktır.

Diyabette Ne Olur?

Vücudumuz, yediğimiz gıdaları, ihtiyaç duyduğumuz glikoz ve diğer besin maddelerine ayırır ve bunlar daha sonra gastrointestinal sistemden kan dolaşımına emilir. Glikoz seviyesi kanda yemek yedikten sonra yükselir ve pankreası insülin hormonu üretmek için tetikler. Ancak diyabetli kişilerde vücut, insüline uygun şekilde cevap veremez.

İnsülin, hücrelerin kapılarını açan ve glikozun içeri girmesini sağlayan bir anahtar gibi çalışır. İnsülin olmadan, glikoz hücrelere giremez (kapılar kilitlidir ve hiçbir anahtar yoktur) ve böylece kan dolaşımında kalır. Sonuç olarak, kandaki şeker seviyesi normalden daha yüksek kalır.

Yüksek kan şekeri seviyeleri bir problemdir, çünkü bir takım sağlık sorunlarına neden olabilirler.

Tip 1 Diyabet Nedir?

Tip 1 ve Tip 2 diyabetin her ikisi de kan şekeri seviyelerini normalden daha yüksek seviyelere çıkarır. Ancak bunu farklı şekillerde yaparlar.

Tip 1 diyabette pankreas insülin salgılama yeteneğini kaybeder, çünkü vücudun bağışıklık sistemi insülin üreten hücrelere saldırır ve bu hücreleri tahrip eder. Kimse bunun neden olduğunu tam olarak bilmiyor, ama bilim adamları genlerle ilgili bir şey olduğunu düşünüyor.

Tip 2 diyabet, daha farklıdır. Tip 2 diyabetli bir kişi hali hazırda insülin üretir ancak vücut normal olarak yanıt vermez.

Glikoz hücrelere daha az girebilir ve enerji sağlama işini yapabilir (insülin direnci olarak adlandırılan problem budur). Bu kan şekeri seviyesini yükseltir, dolayısıyla pankreas daha fazla insülin üretmek için haddinden fazla çalışır.

Sonuç olarak bu durum; pankreasın kan şekeri seviyesini normal tutmak için yeterli insülin üretememesine neden olur.

İnsülin direnci olan kişiler, tip 2 diyabet geliştirebilir veya geliştirmeyebilir. Hepsi, pankreasın kan şekeri seviyelerini normal tutmak için yeterli insülin salgılayıp salgılayamayacağına bağlıdır. Çok fazla olan yüksek kan şekeri seviyeleri, bir kişinin diyabet geliştirdiğine işarettir.

Çocuğumun Diyabet Hastası Olduğunu Nasıl Anlarım?

Diyabet hastalığından şüphelenen ebeveynlerin aklına gelen ilk sorular, çocuğumun diyabet hastası olduğunu nasıl anlarım, çocuklarda diyabet belirtileri nelerdir soruları gelmektedir. İşte çocuklarda ve ergen gençlerdeki diyabet hastalığı belirtileri

Çocuklarda Tip 1 Diyabet Belirtileri

Tip 1 diyabet yavaş yavaş gelişir, ancak belirtileri aniden ortaya çıkabilir. Sizde veya çocuğunuzda aşağıdaki belirtilerden birkaçının olduğunu fark ederseniz, doktora görünmek için acilen randevu alın.

Çocuklar ve ergenler arasında tip 1 diyabetin en sık görülen semptomları şunlardır:

 • Aşırı susuzluk ve sık sık idrara çıkma
 • Açlık
 • Kilo kaybı
 • Yorgunluk
 • Sinirlilik
 • Ağız kokusu,

Bazı vakalarda bulanık görüşte bir artış yaşanabilir. Kızlar bir mantar enfeksiyonu geliştirebilir. Kilo kaybı genellikle tanıdan önce sık görülen bir semptomdur.

Çocuklarda Tip 2 Diyabet Belirtileri

Tip 2 diyabet belirtileri şunlardır :

 • Özellikle geceleri daha sık idrara çıkma
 • Artan susuzluk
 • Yorgunluk
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Muhtemelen bir enfeksiyon ile cinsel organların etrafında oluşan kaşınma
 • Kesik ya da yaralardaki yavaş iyileşme
 • Göz merceği kuruduğunda bulanık görüş
 • Acanthosis nigricans ve polikistik over sendromu (PCOS) adı verilen koyu, kadifemsi deri lekeleri gibi başka insülin direnci belirtileri de olabilir.

Çocuklarda tip 1 diyabet belirtileri, birkaç hafta boyunca hızlı bir şekilde gelişmeye eğilimlidir. Tip 2 diyabet semptomları daha yavaş gelişir ve aylar veya yıllar boyunca tanı konmayabilir.

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini çocuğunuzda fark ederseniz, hemen doktorunuza başvurunuz.

Diyabet Hastası Çocuğuma Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Diyabet, yakın dikkat ve takip gerektiren kronik bir durumdur. Onunla yaşamayı öğrenmede çocuğunuzun en önemli ortağı siz olacaksınız.

Diyabetli çocuklar veya gençlerde şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Normal vücut ağırlığına ulaşmasını sağlayın ve bu kiloyu koruması için ona yardımcı olun.
 • Kan şekeri seviyesini düzenli olarak izleyin.
 • Doktoru veya diyetisyeni tarafından belirlenen şekilde sağlıklı bir diyet uygulamasını sağlayın.
 • Sağlıklı bir kilo elde etmek için düzenli fiziksel aktivite yapmasını ve insülinin daha etkili salgılanmasını sağlayın.
 • İnsüline daha etkili bir şekilde yanıt vermesine yardımcı olan insülin veya diğer ilaçları kullandırın.
 • Mümkün olan en iyi diyabet kontrolünü elde etmek için doktorları ile yakın bir şekilde iletişim kurmaya özen gösterin.
 • Komplikasyonlar ve diğer diyabetle ilişkili sağlık problemlerinin belirtileri için çocuğunuzu yakından izleyin.

Diyabetle yaşamak herkes için bir meydan okumadır, ancak çocuklar ve gençler genellikle diyabetle başa çıkmakta zorlanırlar. Küçük çocuklar niçin kan testlerine ve ilaçlara ihtiyaç duyulduğunu anlamayabilirler. Korkmuş, öfkeli ve agresif olabilirler.

Gençler, kendilerini akranlarından farklı hissedebilirler ve diyabetlerinin izin verdiğinden daha kaygısız bir yaşam tarzı isterler. Tedavi planlarını iyi bir şekilde takip ettikleri zaman bile, ergenlikteki doğal vücut değişiklikleri diyabetlerini kontrol altına almakta onları zorlar. Bu durumda da hayal kırıklığına uğrayabilirler.

Diyabetli bir çocuğa sahip olmak zaman zaman bunaltıcı görünebilir, ama yalnız değilsiniz. Sorularınız veya sorunlarınız varsa, uzman doktorunuza başvurun. Uzman doktorunuz, tıbbi sorunlarınıza yardımcı olabilir; size ve çocuğunuza destek ve yardımda bulunabilir.

Saraçoğlu Çocuklarda Tip 1 Diyabet Tedavisi Kürü

Источник: https://saglikhaberleri.com/cocugumun-diyabet-hastasi-oldugunu-nasil-anlarim-belirtileri-ve-tedavisi/

Diyabet çocuklarda da çok yaygın!

Çocuklarda Diyabet, Belirtileri ve Tedavisi

İnsülin, vücutta şeker dengesini denetleyen en önemli hormonların başında geliyor. Bu hormon, hücreler için beslenme kaynağı olan şekerin hücre içine girmesinde anahtar görevi görüyor. Diyabet yani şeker hastalığı da işte bu insülin hormonlarındaki bozulmalardan kaynaklanıyor. Son yıllardadiyabet çocukluk çağında da sıklıkla görülüyor.

Tip 1 diyabet, Tip 2 diyabetten daha agresif!

Diyabetin Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki temel çeşidi bulunuyor. Eskiden Tip 2 diyabete daha çok ileri yaşlarda rastlanırken, günümüzde çocukluk çağında aşırı kilo artışına bağlı olarak çokça görülüyor.

Genellikle 5-7 yaş ve ergenlik döneminde görülen Tip 1 diyabete ise, artık 5 yaş altında, hatta bebeklerde dahi rastlanıyor. Tip 2 diyabetin başlangıcı sinsi ilerliyor ve ilk dönemlerde çok bulgu vermiyor. Tip 1 diyabet olarak adlandırılan türde de ailede diyabetli kimse yoksa belirtiler fark edilemeyebiliyor.

Tip 1, Tip 2 diyabetten farklı olarak çok daha hızlı ilerliyor ve genellikle durum kötüye gittiğinde doktora başvurulmuş oluyor.

Geceleri altını ıslatabilir
Diyabette vücut, yüksek şekeri önce idrarla atmaya çalışıyor. Şeker atılırken su da atılacağından daha fazla idrara çıkma başlanıyor. Diyabetli kişilerde görülen sık idrara çıkma isteği nedeniyle günlük tuvalete gitme sayısında artış oluyor.

Kişi artık geceleri de tuvalete kalkmaya başlıyor. Çocuklarda ise bu durum aniden başlayan gece altını ıslatma şeklinde kendini gösteriyor. Öte yandan vücut, idrarla kaybedilen suyu yerine koymak için su içme isteğini uyararak su tüketimini artırıyor.

Su içilmediği takdirde ağızda kuruluk hissi ortaya çıkıyor.

Tip 1 diyabet domino etkisi yaratıyor
Özellikle Tip 1 diyabetlilerde, hücre düzeyinde bir açlık durumu söz konusu olduğunda karaciğere enerji göndermesi için sinyaller gönderiliyor.

Bu defa karaciğer, enerji elde etmek için yağları yakmaya başlıyor. Tüm bu çabalara rağmen hücre içine enerji giremiyor. Bu durumda da iştahın açılması ve çok yemeye rağmen kilo alamama hatta kilo kaybı görülmeye başlanıyor.

Hücrenin enerjisiz kalması halsizliğe, yorgunluğa neden oluyor.

Diyabet belirtilerine dikkat!

Yüksek şeker düzeyine bağlı, yaraların geç iyileşmesi, kız çocuklarında genital bölgede inatçı mantar enfeksiyonlarına bağlı sürekli kaşıntı ve kızarıklık da diyabetin bulgusu olabiliyor.

Karaciğerin enerji elde etmek için yağların yakması karın ağrısı, kusma gibi şikâyetlere neden olabiliyor. Bu şikayetler idrar yolu enfeksiyonu, ishal, kabızlık gibi karın ağrısına neden olan diğer hastalıklarla karışabiliyor.

Durum şiddetlendiğinde; hızlı nefes alıp-verme ortaya çıkıyor ve özellikle küçük çocuklar yanlışlıkla gribal enfeksiyon veya bronşit tanısı alabiliyor.


Diyabetik komaya giriyor

Takip eden bulgular; ağızda çürük meyve kokusu, yanaklarda kızarıklık, sıvı kaybına bağlı deride yumuşama şeklinde oluyor.

En şiddetlenmiş durum ise ‘diyabetik ketoasidoz’ adı verilen bir tür koma halidir. Son derece tehli olan bu durum özellikle Tip 1 diyabetli çocuklarda çok yaygın görülüyor.

Tanı konulması ne kadar gecikirse diyabetik komanın oluşma ihtimali de o kadar artıyor.

Diyabet testi ile teşhis ediliyor
Diyabete bağlı şikâyetler olduğunda tanı konulması için açlık ve tokluk kan şekeri düzeyine bakılması gerekiyor.

Açlık kan şekerinin 126 mg/dl, rastgele bakılan kan şekerinin veya yemekten 2 saat sonra bakılan (tokluk) kan şekerinin 200 mg/dl ölçülmesi tanı konulmasına yardımcı oluyor. Özellikle Tip 2 diyabetten şüpheleniliyorsa, şeker yükleme testi yapılarak tanı doğrulanmaya çalışılıyor.

Üç aylık vücut şeker düzeyi konusunda fikir almak için de ‘HbA1c’ denilen ölçüm yöntemi kullanılıyor.

Başka hastalıklarla karıştırılıyor
Diyabet tanısından sonra çocukların ve ailelerinin yaşam tarzını mutlaka değiştirmesi gerekiyor. Düzgün takip ve kurallara uyulduğu müddetçe çocuklar, sağlıklı bir şekilde büyüyebiliyor.

Diyabetin başlangıç bulguları, çocukluk döneminde görülen başka pek çok sağlık sorunuyla karıştırılabiliyor. Bu nedenle erken evrede tanı koymak oldukça güç hale geliyor. Oysa ki çocuklar ne kadar erken dönemde tanı alırlarsa o kadar az zarar görüyorlar.

Bunun için de diyabetin bulgularının bilinmesi, en önemlisi de çocuklarda da olabileceği ihtimalinin her zaman düşünülmesi gerekiyor.

Video: Diyabeti tetikleyen etmenler nelerdir?

İlginizi çekebilir

Diyabette kışa özel 10 altın kural

Diyabetin 7 önemli sinyali

İnsülin direnci diyabete yol açabilir!

Şeker bağımlılığından kurtulmanın yolları

Diyabetiniz varsa besinleri böyle tüketin!

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/diyabet-cocuklarda-da-cok-yaygin

Çocuklarda Diyabet Nasıl Olur? Belirtileri Nelerdir? | Anneysen.com

Çocuklarda Diyabet, Belirtileri ve Tedavisi

Çocukluk çağında da görülebilen ve ciddi bir endokrin sorunu olan diyabet, kontrol altına alınmadığında ciddi sorunlara yol açabiliyor.

Çocuklarda diyabet nasıl ortaya çıkar, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir merak ediyorsan yazımızı okumalısın.

Çocuklarda diyabetin nedeninin çok şekerli, tatlı gıdaları tüketmek olduğu düşünülür. Tabii ki sağlıksız beslenmenin de bu konudaki rolü yüksek. Ancak çocuklarda diyabet gelişimi diğerlerinden farklı değil.

Diyabet, aslında bir bağışıklık sistemi hastalığı. Pankreasın ürettiği insülinin vücut tarafından yabancı madde olarak algılanması ve parçalanması nedeniyle oluşuyor. Hal böyle olunca kan şekeri düşürülemiyor ve ortaya diyabet sorunu çıkıyor. Tabii bunun altında yatan çevresel ve genetik faktörler de söz konusu. Bunlar dışında;

Çocuklarda diyabet sorunu son zamanlarda gittikçe artmaya başladı. Uzmanlar önceleri çocuklarda senede 2-3 kez diyabet vakasına rastladıklarını ancak bu sayının ayda 2-3’e yükseldiğini söylüyorlar.

Çocuklarda şeker hastalığı belirtileri nelerdir?

Çocuklarda diyabet belirtilerinin en önemlisi sık sık idrara çıkma ve su içme isteğidir. Bu iki durumda gözle görülür bir artış başlar, özellikle okul çağındaki çocukların sürekli öğretmenlerinden izin alarak tuvalete gitme eğiliminde oldukları görülür. Başlarda bu durum dersten kaytarmak için bahane gibi görülse de dikkat çekici bir boyut aldığında incelenmesi gerekir.

Bunlar dışında;

 • İştah artışı ve bu artışa rağmen kilo kaybı,
 • Performans düşüklüğü,
 • Çabuk yorulma,
 • Ağız kuruluğu,
 • Solunum sıkıntıları,
 • Kusma,
 • Karın ağrısı,
 • Kız çocuklarında genital mantar,
 • Ağız kokusu gibi durumlarda çocuklarda şeker hastalığı belirtilerindendir.

Bu arada diyabet 6. aydan sonra tüm bebeklerde görülebilir. Peki bebeklerde şeker hastalığı belirtileri nelerdir?

 • Bebeğin altını daha sık ıslatmaya başlaması,
 • Huzursuzluk,
 • Bebeğin kokusunda değişiklik (diyabet nedeniyle vücutta yükselen keton kokusu),
 • Zor iyileşen pişik,
 • Kilo alımının durması bebeklerde diyabet belirtilerindendir.

Yukarıdaki belirtiler çok spesifik olduğu ve ani şekilde ortaya çıktığı için akıllara hemen diyabet fikrini getirir. Bu fikri kesinleştirmek için bir kan testi yapılır ve açlık kan şekerine bakılır.

“Çocuklarda şeker kaç olmalı?” sorunu yanıtlayalım. Çocuklarda kan şekeri değerlerinin tokken 150-200, açken ise 125’in üzerinde olması, diyabet teşhisi koymak için yeterlidir. Kesin sonuca varmak için kan değerlendirmesi 2.

kez de yapılabilir.

Eğer tüm bu testlere rağmen hala diyabet durumu kesinleştirilemiyorsa şeker yükleme testine başvurulabilir. Bu testin çocuk için hiçbir zararı yoktur.

Çocuklarda diyabet hangi sorunlara neden olur?

Çocuklarda şeker hastalığının erken teşhisi çok önemlidir. Bu soruna müdahale edip kontrol altına alınmadığında birçok organ olumsuz etkilenebilir. Özellikle;

 • Göz,
 • Böbrek,
 • Kalp,
 • Sinir sorunları gibi durumlar söz konusu olabilir.

Çocuklarda ve bebeklerde diyabet tedavisi nasıldır?

Diyabet, kesin çözümü olmayan kronik bir hastalıktır. Yani ömür boyu bu sorun devam eder. Bu yüzden çocuğun kan şekeri artışını kontrol altına alması gerekir.

Tedavide kan şekerini kontrol altına almak için insülin iğnesi ve bazı ilaçlar kullanılır. Bu iğnenin uygulanması çok kolaydır ve dozları doktor tarafından belirlenir. Ayrıca sık sık kan şekeri seviyesine bakılması gerekir.

İnsülin iğnesi kullanımı çocukların sosyal hayatını etkileyebilir. Bu yüzden bu alışkanlığın doğru kazandırılması ve çocuğa şeker hastası olduğunun doğru bir şekilde anlatılması önemlidir.

Bu durumu doğru bir şekilde anlatmak için bir pedagogdan yardım alınabilir.

Diyabetli çocuğun beslenmesi nasıl olmalıdır?

Çocukların hayatında şekerli, kalorili gıdalar büyük yer tutar. Çocuklar bunları tüketmekten büyük keyif alır ve hatta bu gıdaların etrafında sosyalleşebilirler. Ancak diyabetin en büyük düşmanı bu gıdalardır.

Bu yüzden çocuğa sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir.

Ancak bu demek değildir ki çocuk hayatı boyunca çikolata ya da dondurma yiyemeyecek! Ölçülü ve kontrollü olunduğu sürece, insülin dozu da ayarlanarak çocuğa bu gıdalar verilebilir.

Ancak diyabetli çocuğun beslenmesinde her zaman düşük karbonhidratlı, az şekerli gıdalara yer vermek çok önemlidir. Bu konuda çocuğu şeker hastası olan annelere büyük görev düşüyor.

Ayrıca az az ve sık sık beslenmek kan şekerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Böylece şekerin ani düşüşleri de engellenmiş olur.

Çocuğuna Sağlıklı Beslenme Alışkanlığını Nasıl Kazandıracağını Biliyor musun?

Diyabetli çocuklar spor yapabilir mi?

Elbette, sporun diyabeti kontrol altına alma konusundaki etkisi oldukça büyük. Günde 30 dakika egzersiz yapmak, kan şekerini olması gereken değerlerde tutar. Ancak ağır egzersizler kan şekerinin düşmesine neden olacağı için özellikle akşam saatlerinde yapılmamalıdır.

Profesyonel yardıma ne dersin? Çocuk spor merkezlerimize göz atabilirsin.

Источник: https://www.anneysen.com/1-6-yas-cocuk/makale/cocuk-sagligi-ve-hastaliklari-cocuklarda-diyabet-nasil-olur-cocuklarda-seker-hastaligi-belirtileri-nelerdir_11375

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.