Çocuklarda Diyabet, Belirtileri ve Tedavisi

içerik

Çocuklarda diyabet belirtileri ve başa çıkma yöntemleri neler?

Çocuklarda Diyabet, Belirtileri ve Tedavisi

Diyabet sadece yetişkinlikte değil, çocukluk çağında da görülüyor. Çocuklarda görülen türü Tip 1 diyabet olan hastalığın, 2 yaş altında oldukça ender görülmesine karşın, son yıllarda yeni yeni tanı konan çocukların sıklıkla 5 yaş altında olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serap Semiz, ailelere Tip 1 diyabetle başa çıkma yollarını anlattı.

Tip 1 diyabetin, çocuk ve ergenlik dönemi diyabet hastalarının yüzde 90’ını oluşturduğunu ve en sık 5-6 yaş ve ergenlik döneminde ortaya çıktığını ifade eden Prof. Dr. Serap Semiz, son yıllarda 5 yaşın altındaki çocuklarda da görülme sıklığının arttığını vurguluyor.

Prof. Dr.

Semiz, şu bilgileri veriyor:

“Genetik temelde çevresel faktörlerin tetiklediği Tip 1 diyabet, otoimmün bir hastalık.

Yani bizi hastalıklardan koruyan bağışıklık sistemimiz, bazen kendi vücudumuzdaki sağlıklı hücreleri de yabancı sanarak saldırabiliyor.

Pankreasın insülin üreten beta hücrelerine karşı bir atak olduğunda da, insülin eksikliğine bağlı olarak diyabet ortaya çıkıyor. Bu durumda kişiye vücudunun ihtiyacı olan insülinin dışarıdan verilmesi gerekiyor.

 Bu belirtilerle ele veriyor

Diyabetle başa çıkmada belirtilerin erken fark edilmesi önem taşıyor. Aileler bu konuda dikkatli olmalı. Diyabetin tanınmasında ‘çok su içme, çok idrara çıkma, idrar kaçırma’ gibi bulgular önemli. Bu bulguların fark edildiği çocuklarda diyabetin araştırılması gerekiyor. Bu belirtiler fark edilmediğinde daha ağır semptomlarla karşılaşılabilinir.

Tip 1 diyabet daha ileri boyutlarda ağır sıvı kaybı, kusma, kilo kaybı, karın ağrısı, nefeste aseton kokusu, sık soluma, bilinç bozukluğu, taşikardi, hipotansiyon ve şok şeklinde ortaya çıkıyor. İlk tanıda hastaların yüzde 12-60’ında ‘diyabetik ketoasidoz’ denen, vücutta metabolik dengesizliğe yol açan ve komaya kadar ilerleyebilen ağır bir klinik tablo gelişebiliyor.”

Belirleyici faktör, kan şekeri düzeyi

Diyabet tanısı, açlık ve tokluktaki kan şekeri düzeyine bakılarak ölçülüyor.

Buna göre, açlık kan şekerinin 126 mg/dl, rastgele bakılan kan şekerinin veya yemekten 2 saat sonra bakılan (tokluk) kan şekerinin ise 200 mg/dl ve üzerinde olması diyabeti düşündürüyor.

Bir de üç ayda bir yapılan ve kandaki glikoz yoğunluğunu tespit etmeye yarayan HbA1c testinin, yüzde 5,8 ve üzerinde çıkması diyabet şüphesini güçlendiriyor.

Tedavinin anahtarları

İnsülin tedavisi gerektiren Tip 1 diyabette uygulanacak tedavi modelinin; hasta, ailenin yaşam biçimi ve okul saatleri dikkate alınarak düzenlenmesi gerekiyor. İnsülin gereksiniminin yaş ve kiloya göre düzenlendiğini belirten Prof. Dr. Serap Semiz, en doğru dozun hipoglisemiye neden olmadan ulaşılan ve en iyi kan şekeri kontrolünü sağlayan doz olduğunu ifade ediyor.

Tip 1 diyabetinde insülin alımının yanı sıra beslenme şekli ve egzersiz tedavinin ayrılmaz bir parçası. Diyabet beslenmesinde önceleri sabit kalori ve sabit öğün planı uygulanırken, son yıllarda daha esnek, hastanın farklı günlerde ve öğünlerde farklı miktarda besin alımını sağlayan ‘karbonhidrat sayımı’ modeli tercih ediliyor.

Prof. Dr.

Semiz, bu modelde karbonhidrat tipinden ziyade alınan karbonhidrat miktarının temel alındığının altını çizerek, beslenme planıyla ilgili ipuçları vermeyi sürdürüyor: “Günlük alınan kalori, çocuğun yaş, cins ve aktivite durumuna uygun olmakla birlikte büyüme ve gelişmesini sağlayacak şekilde ayarlanmalı. Diyabete bağlı komplikasyonların önlenmesinde, genel sağlıklı beslenme prensipleri uygulanmalı, düşük kolesterol ve doymuş yağ içeren, yeterli miktarda lifli gıdanın olduğu beslenme şekli uygulanmalı.”

Kan şekerini dengeliyor

Aktif yaşam biçimi ve egzersiz, herkes için olduğu kadar diyabetli çocuklar için de yararlı. İnsülin duyarlılığını artıran fiziksel aktivite, kan basıncı ve lipid düzeyinde iyileşme de sağlıyor.

Ayrıca sporun psikososyal açıdan, diyabetli kişinin özgüvenini artırma, fiziksel olarak zindelik sağlama gibi etkileri de bulunuyor.

“Ağır egzersizin hipogliseminin yanı sıra stres hormonlarını artırarak, kan şekerini yükseltme ve ketozu uyarma dezavantajları unutulmamalı” uyarısında Semiz, bu nedenle spor öncesi, spor sırasında ve sonrasında kan şekerinin takip edilmesinin de önemine değiniyor.

Hastalıkla ilgili eğitim verilmeli

Çocuklarda diyabetin tedavisinde, tanısı konan hasta ve ailenin diyabet temel eğitimi ve beceri eğitimi alması, hastalığın yönetilebilmesi için önemli bir adım.

Eğer eğitim tanıdan kısa bir süre sonra verilirse, hasta ve ailesi henüz hastaneden taburcu olmadan önce diyabeti yönetebiliyor ve acil sorunlar ile başa çıkabilecek hale geliyor.

Diyabetin takibinde hastanın günde 4-6 kez kan şekerinin takip edilmesi ve kayıtlarının tutulmasının önemine de değinen Prof. Dr.

Serap Semiz, kan şekeri 250 mg/dl değerinin üstünde olduğunda, kusma ve enfeksiyon, karın ağrısı durumlarında kan veya idrarda mutlaka ‘keton ölçümü’ önerilmesi gerektiğini söylüyor. Çocuğun 3 ay ara ile yapılacak fiziki muayene ile büyüme gelişmesinin değerlendirilmesi, yılda en az 3-4 defa HbA1c ölçümü ve komplikasyonlara yönelik yıllık değerlendirmeler de diyabetin takip ve tedavisinde önem taşıyor.
Etiketler: Diyabet Nedir?tip 1 diyabet

Источник: https://www.gidahatti.com/cocuklarda-diyabet-belirtileri-ve-basa-cikma-yontemleri-neler-74617/

Çocuklarda Şeker Hastalığı (Diyabet) Neden Olur? – Sağlık Ocağım .NET

Çocuklarda Diyabet, Belirtileri ve Tedavisi

Diyabet, çocuklarda da görülen bir hastalıktır. Özellikle tip 1 denilen diyabet zaten çocuk ve gençlerde ortaya çıkan, mutlaka pankreas ve insülin yetersizliğine giden bir durumdur. Çocuklarda özellikle aşılama sonrası, viral enfeksiyonlar sonrası, bazı ilaçların kullanımı sonrası, psikolojik stres sonrası tip 1 diyabet oluşumu ortaya çıkabilir.

Tip 1 diyabet gençlik çağı diyabeti olarak ta adlandırılır. Genellikle 35 yaşından sonra tanısı konulur. Tip 1 diyabetlilerin hastalık başlamasından itibaren insülin kullanmaları önerilir.

Tip 1 diyabet sorununda, pankreas çok az insülin üretir veya hiç insülin üretmez.

Kanda insülin reseptörlerini uyarmaya yetecek kadar insülin olmadığı zaman, hücre yüzeyindeki reseptörler (kapılar) kapalı durumda kalır ve hücrenin içine giremeyen şeker kanda biriktiği için kan şekeri seviyesi yükselir.

İnsülinin tek görevi kan şekerini düzenlemek değildir. Özellikle gelişme dönemindeki çocuklarda boyun uzaması, dokuların canlılığının korunması ve hücre gelişimi insülinin kontrolü altındadır.

Ailede tip 1 diyabeti olan akraba var ise çocukta tip 1 diyabet gelişimi ailesinde diyabet olmayan çocuklara göre daha fazladır.

Çocuklarda veya gençlerde sadece genetik yatkınlık değil, çevresel faktörlerin de bu hastalığın ortaya çıkmasında etken olduğu konusunda veriler vardır.

Çocuklarda diyabet (şeker hastalığı) belirtileri

Çocuklarda diyabet belirtileri

Diyabet belirtileri çocuklarda da erişkinlerinkine benzer belirtiler görülür. Tip 1 diyabeti genç popülasyonda ilk öne çıkan belirti büyüme ve gelişimin duraklaması dır.

Çocuk yaşta tip 1 diyabeti olanlarda akranlarına göre daha kısa kalmaları ve daha küçük yapılı olmaları bundan kaynaklanır. Kısa süre sonrası ise kan şekeri yüksekliğine ait belirtiler meydana çıkmaya başlar.

Bu belirtiler, ağız kuruluğu, çok su içme, sık idrara çıkma, çok fazla yemek yeme, ani kilo kaybı ve bu belirtiler genellikle bir anda ortaya çıkmaya başlar.

Daha önce gece altını ıslatma sorunu olmayan çocuklarda geceleri altını ıslatma sorunu, özellikle ergenlik dönemine yaklaşan kızlarda vajinal mantar enfeksiyonu, kusma, karın ağrıları, çocuğun kendini halsiz ve yorgun hissetmesi, okul başarısında azalma, tekrarlayan deri enfeksiyonları gibi belirtiler de görülebilir.

Çocuklarda diyabet (şeker hastalığı) teşhisi

Çocuklarda diyabet tanısı damarlardan veya parmak ucundan alınan kan glukozunun ölçülmesi ile alınır. Kan şekeri değerleri, açlık kan şekerinin 126 mg/dl üzeri diyabet, 100 altı normaldir. Tokluk kan şekerinin 200 mg/dl üzeri olması diyabet, 140 altı normaldir.

Çocuklarda diyabet (şeker hastalığı) tedavisi

Çocuklarda gelişen tip 1 diyabeti, vücuttan tamamen uzaklaştıracak ve vücudun kendi insülini ni üretmesini sağlayarak bir tedavi, insülin enjeksiyonları dışında yoktur. Tedavi insilün tedavisi, beslenme desteği ve egzersiz tedavisi olarak planlanır. İnsülin kullanımı, insülin şişeleri buz dolabının kapağında saklanır.

İnsülinler enjektörler, insülin kalemleri ve insülin pompaları şeklinde uygulanır. İnsülin enjeksiyonu iğnesi, günde iki veya dört kere yemek öncesi yapılır.

Her çocuk için kullanılması gereken insülin şeması çocuğun kendi doktoru tarafından, her çocuğa göre farklı düzenlenir. İnsülin kullanan çocuklarda da günün belli zamanlarında, günde dört veya altı defa olmak üzere kan şekeri ölçümü yapılır.

Şeker hastalığı olan çocuğa ve ailesine diyabet ekibi tarafından eğitim verilir.

Şeker hastalığı olan çocuklarda beslenme

Şeker hastası çocukların beslenmesi

Şeker hastalığı olan çocuğun beslenmesinde üç ana, üç ara öğün olması gereklidir. Beslenme planına uymayan çocuklarda az beslendiği zaman kan şekeri düşüklüğü (hipoglisemi), fazla beslendiği zaman kan şekeri yükselmesi meydana gelir.

Bu nedenle çocukların okulda ve sınıfta öğün almasının desteklenmesi ve takip edilmesi oldukça önemlidir.Egzersiz konusunda çocuğun desteklenmesi, diyabet tedavisinde fayda sağlar.

Aynı zamanda çocuğun sağlıklı akranlarından uzaklaştırılmaması sağlanır ve çocuk kendini daha iyi hisseder. Çocuğun egzersiz yapacağı esnada kan şekeri çok yüksek ya da düşük olmaması önemlidir. Çok yoğun egzersizlerden önce insülin dozu azaltılmalı ve ara öğün alınmalıdır.

Şeker hastası çocuklar her türlü egzersiz yapabilir. Gerekli eğitim verilerek yarışmalı sporlara katılabilir. Diyabet çocuklarda da erişkinler de egzersiz ve spor için engel teşkil etmediği gibi egzersiz ve yürüyüş şekeri dengelemede çok faydalıdır.

Şeker hastalığı ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/cocuklarda-seker-hastalg-cocuklarda/

Çocuklarda Diyabet Hastalığı

Çocuklarda Diyabet, Belirtileri ve Tedavisi

Diyabet, diğer bilinen ismi ile şeker hastalığı, vücudumuzdaki pankreans adı verilen salgı bezinin yetecek seviyede insülin  hormonunu salgılamamasından ya da ürettiği insülin hormonunu etkin bir şekilde kullanamamasından dolayı ortaya çıkan ve tüm yaşam boyu devam eden bir hastalıktır.

Yediğimiz besinler vücudumuzun başlıca yakıtı olan şekere dönüşmek üzere parçalanırlar. Sonra bu şeker kana karışır ve kandaki şeker oranı yükselmeye başlar.

Sağlıklı normal kişilerde bu durumda, kana geçen şeker pankreastan salgılanan insülin hormonuyla hücrelere taşınır.

Diyabetli hastalarda insülin eksik ya da  yetersiz olduğu için hücre içine giremez ve kandaki miktarı dengesizce yükselmeye başlar.

İnsülin kanımızdaki şeker oranının yükselmesini sağlar. Eğer vücudumuzda insülin olmaz ise, vücudumuza giren gıdalar gerektiği şekilde kullanılamaz. Eğer bu hormon tamamen eksik ise,  o zaman diyabet hastalığı ortaya çıkar. Bu duruma, tip 1 diyabet denir.

Yani insüline bağımlı olan diyabettir. Bu durum genellikle çocuklarda ya da gençlerde daha sık rastlanır. Pankreasta bulunan ve insülin üreten hücrelerin zedelenmesiyle ortaya çıkan diyabet türüdür.

Bu kategorideki hastalar ömür boyu dışarıdan insülin takviyesi almak zorundadır.

Bunun tersi olarak, eğer insülin hormonu varsa  ama miktarı az ise ya da vücutta insüline karşı bir direnç varsa bu tür diyabete Tip 2 diyabeti denir. Yani insüline bağımlı olmayan diyabettir.

Bu durumda genellikle 35 yaşının üzerindeki kişilerde daha sık görülür.

Bu durum yapılan egzersizlerle, diyet ile, kullanılan bazı ilaçlarla tedavi edilebilirken, tıp 1 diyabetinde ömür boyu insülin alınması gerekir.

Çocuklarda Diyabet Hastalığı Neden Olur?

Çocuklarda astımdan sonra, maalesef en sık karşılaşılan hastalıklardan biri de diyabettir. Yukarıda da bahsedildiği gibi, çocuklarda görülen diyabet  tip  1 diyabetidir. Yani insülin eksikliği ile ortaya çıkar. Bazı zaman aileden genetik olarak ya  da alınan çeşitli enfeksiyonlar sonucu çocuklarda diyabet görülme riski vardır.

İnsülin, kan şekerinin normal  olmasını sağlayan bir hormondur. Çocukluk  dönemi diyabeti olarak adlandırılan bu durumda, bu insülin beta hücreleri tarafından yapılamamaktadır.

Besinlerle vücuda alınan şeker, insülin üretilmediği için kullanılamıyor ve kan şekeri yükselmeye başlıyor. Kanda normalden çok daha fazla şeker bulunduğu için, bu hücrelere zarar vermeye başlıyor.

Çünkü vücutta bulunan fazla şeker adeta bir zehir gibidir. Bunun sonucunda çocukluk çağı diyabeti ortaya çıkıyor.

Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

* Aşırı derecede su içmek ve su içme isteği hissetmek

*Ani iştahın açılması ve normalden çok daha fazla yemek yemek

*Sürekli idrara çıkmak, özellikle geceleri bu ihtiyaç için sık sık uyanmak, hatta bazı çocuklarda  idrar kaçırma probleminin başlaması

*Ciltte ve ağız içinde kuruluk hissetmek

*Devamlı olarak halsizlik  hissetmek ve çabuk yorgunluk hissi

*Vücuttaki herhangi bir yaranın çok geç iyileşmesi

*Bazı zaman bulanık etrafı bulanık görmek

*Uzun süreli kilo kaybı olası veya büyüme çağındaki çocuğun  yeteri kadar kilo alamaması

*Özellikle ergenlik öncesi kız çocuklarında vajinal mantar enfeksiyonlarının görülmesi

*Çok ileri safhalarda bulantı ve kusma

*Genel anlamda huzursuzluk  ve  okul başarısının azalması

*Tekrarlayan deri enfeksiyonları

*Şiddetli karın ağrısı

*Ağız etrafında görülen yaralar

Tüm bu belirtilerin içinde  uzmanlara göre  en belirgin olan dört faktör şunlardır: Çok su içen, çok idrar yapan, kilo kaybeden, halsiz çocuklarda akla ilk gelen faktör şeker hastalığı olma olasılığıdır.

Bu bulguların önemli bir kısmı çocukta görülüyorsa, zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü çocukluk çağındaki diyabetin büyük bir kısmı komaya neden olabilir ve ağır klinik bulgular  seyredilebilir.

Diyabet Hastalığının Teşhisi Nasıl Koyulur?

Diyabetin tanısı için öncelikle kanda ve idrarda çeşitli  kimyasal testler yapılır.

*İdrarda şeker bulunması: Normal bir insanda idrarla şeker kaybı fark edilmez fakat diyabet bulunan kişide bu oran oldukça fazladır.

*Açlık kan şekerine bakılması: Bu oran normalde 126 mg/dl nin altında olmalıdır. Günün herhangi bir saatinde yapılan ölçümde 200 mg/dl nin  üzerinde bir sayının çıkması diyabet hastalığının göstergesidir.

*Glukoz tolerans testi: Bu test diyabet teşhisi konması  açısından son derece önemlidir. Kişiye aç karnına vücut ağırlığının kg ı başına bir gr şeker verilir. Diyabet hastası olmayan kişi  için sonraki iki saat içinde ortalama  90 mg/dl den 120-140 mg/dl  ye kadar çıkar ve normal değerinin altına döner.

Diyabet hastası olan kişide zaten açlık kan şekeri  110 mg/dl nin üzerinde olduğu için bu test uygulandığında sonuç çok daha fazla çıkar. Dört beş saat sonra bu oran düşer ama hiç bir zaman ilk düzeyinin altına inmez.

*Soluğun aseton kokması:Diyabet hastalığı olan kişinin nefesi aseton şeklinde kokabilir.Çünkü aseton nefes verirken buharlaşır.

Diyabet Hastalığının Tedavisi

Diyabet hastası olan çocuklarda diyet ve insülin tedavisi önerilmektedir. Hastalığın teşhisinden bir yıl sonra çocuğunuzun  insülin  ihtiyacının  çok az olduğunu  gözlemleyebilirsiniz.

İnsülinin  karından ya da kalçadan  enjekte edilmesi   tavsiye edilmektedir. Bazı zaman uzmanların tavsiyesiyle uygun görülen başka bölgeden de iğne yapılmaktadır. Şeker hastalığına yönelik eğitim  verilebilir.

Beslenme  planlamasının  yapılabilir. Çocuk egzersizlere teşvik edilebilir.

Uzman doktorlar bu tedavilerin aksine bazı ailelerin aktarlardaki otlardan, bitkilerden medet ummanın çocuklar için hiç bir faydası olmadığının altını önemle çiziyor.

İnsülini bırakıp çocuklara, meyve sebze ve aktarlardan ot alıp kaynatılarak suyunun  çocuğa içirilmesi ve bu durumdan medet beklenmesi son derece yanlıştır. Bu durum çocuk açısından zararlıdır. Çünkü  çocuklarda görülen diyabetin insülin dışında başka bir tedavisi yoktur.

Çocuğa verilen insülinin tek bir dozu dahi verilmez ise çocuk eski tablosuna geri dönebilir. Bu durumda uygulanan tüm tedavi boşuna gitmiş olur ve tekrardan en baştan başlanması gerekebilir. Çocukalara diyabet teşhisi konduğu andan itibaren hemen insüline başlanmalıdır.

Öncelikle çocuğa kendi tedavisi uygulanmalıdır.Sonraki aşamada doktorun onay  verdiği şekilde başka yöntemler uygulanabilir. İnsülinden sonra eğer çocuğun doktoru da onay veriyorsa şu yöntemler uygulanabilir:

1. Doğal Sağlık Tedavileri

*Homeopati alanında uygulanan tedaviler dengeleyici bir özelliğe sahiptir. Bazı diyabet hastaları sadece homeopati tedavisi görmektedir. Ama mutlaka homeopati uzmanı, sertifikası sağlık bakanlığınca onaylanmış bir uzman olmalıdır.

*Bira mayası olan krom,  kan şekerini düzenleyici  ve metabolizmayı ayarlayıcı bir özelliğe sahiptir. Bir çay kaşığı bira mayası  şeker hastası çocukların yemeklerine ilave edilebilir.

*Sarımsak ve soğan kan şekeri seviyesini düşürücü etkiye sahiptir. Çocuklar bunları yemeğe teşvik edilebilir. Eğer  çocuklar tatlarından dolayı yemek istemezler ise ya yemeklerinin salatalarının   içine karıştırılır y ada sarımsak tabletleri kullanılabilir. Bu tabletlerin günde bir defa verilmesi yeterlidir.

*Ayurveda uzmanlar  kandaki şeker miktarını dengelemek için özel terapiler uygulamaktadırlar.Bu terapilerden olumlu sonuçlar alınabilir.

*Krom pikolinat adı verilen maddenin  kandaki şeker miktarı üzerinde çok büyük düşürücü etkisi olduğu, yapılan klinik testleriyle onaylanmıştır. Bu maddenin etkisi çok büyük olduğu için  doktor tavsiyesi almadan, deneyimli bir besin terapistinin uygulaması olmadan kesinlikle tek başına uygulanmamalıdır.

*Dihidropiandrosteron adlı  hormon da şeker hastalığını önleyebilir. Bu dihidropiandrosteron tedavisi içinde deneyimli bir besin terapistine ihtiyaç vardır.

2. Faydalı Terapiler

Gene diyabet hastalığında asıl tedavi uygulandıktan sonra, eğer doktor uygun görürse bazı uygulanabilecek terapi yöntemleri şöyle sıralanabilir:

Akupunktur, besin  terapisi, geleneksel çin terapileri, herbalizm, ayurveda faydalı terapiler olarak belirtilebilir.

3. Evde  Yapabilecekleriniz

Çocuk anlayacağı yaşa geldiğinde diyabetin açıklanarak,  kan şekerini ölçmek  öğretilebilir. Çocuğunuz dokuz yaşına geldiğinde ona vücuduna insülin enjekte etmeyi dikkatlice öğretilebilinir.

Kan şekerinin dışarıda da düşmesi ihtimaline karşı sürekli olarak çocuğunuzun çantasında ve evin kolay bulunabilecek kısmında kesme şeker bulundurulmalıdır. Çocuğunuzun öğretmenine mutlaka durum bildirilmelidir.Bunun yanı sıra öğretmene hipoglisemi ve hiperglisemi hastalıklarının belirtileri  anlatılmalıdır.

Bu durumda ne yapılacağı hakkında bilgi verilmelidir. Çocuğa lif ve karbonhidrat yönünden zengin gıdalar verilebilir. Çocuğa  mutlaka  günde üç ana öğün, iki yada üç ara  öğün  verilebilir. Bu öğünler ve yenilecek gıdalar  uzman bir diyetisyene gidilerek miktarları ve çeşitleri çocuğa göre ayarlanabilir.

Diyabetin süregelen bir  hastalık olmasının yanında, tedavi ve ek yöntemlerle kontrol altına alındıktan sonra, normal hayata  devam ettirilebilineceği unutulmamalıdır.

Источник: https://evdesifa.com/cocuklarda-diyabet-hastaligi/

Çocuğunuz çok tuvalete gidiyorsa dikkat edin

Çocuklarda Diyabet, Belirtileri ve Tedavisi

Genelde yetişkinlerle ilişkilendirilen diyabeti çocuklarla ilişkilendirmek oldukça zordur. Ama ne yazık ki çocuklarda diyabet hastalığı büyük bir gerçektir ve yetişkinlerin yaşadıkları sorunlara benzer sorunlar yaşarlar.

Peki çocuklarda diyabet belirtileri nelerdir? Çocuklarda diyabet tedavisi nasıl yapılır? Çocuklarda diyabet belirtileri nelerdir? İşte çocuklar için ciddi sorun teşkil eden ve çocukların hayatını resmen zindana çeviren diyabet hastalığı ile ilgili tüm merak edilenler.

Çocuklarda diyabet hastalığı ile ilgili detayları sizlere aktarmadan önce bu yazımız içerisinde hangi konulara değineceğimizi, hangi başlıkları inceleyeceğimizi sizlere aktaracağız. Sizde bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak çevrenizdeki kişilerin bilgilenmesine destek olabilirsiniz. İşte çocuklarda diyaber hastalığı ile ilgili başlıklar.

 • Diyabet nedir?
 • Diyabet türleri nelerdir?
 • Çocuklarda diyabetin nedenleri, sebepleri nelerdir?
 • Çocuklarda diyabet için risk faktörleri nelerdir?
 • Diyabetin belirtileri nelerdir?
 • Diyabet nasıl teşhis edilir?
 • Diyabet çocuklarda tedavi edilebilir mi?
 • Çocuklarda diyabetle nasıl mücadele edilir?
 • Diyabetli bir çocuğu beslemek için ne yapmalı?
 • Çocuklarda diyabetin komplikasyonları nelerdir?
 • Çocuklarda diyabeti önleyebilir misiniz?

Biliyoz.com ekibi olarak yaptığımız araştırma sonucunda çocuklarda diyabet hastalığı, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bir çok gerçeğe ulaştık ve bu araştırma notlarını sizlerle paylaşmak istedik. Fakat her yazımızda belirttiğimiz üzere burada yazılanların hepsi bilgi amaçlıdır. Her türlü sorun, teşhis ve tedavisi icin bir uzmandan destek almanız tavsiye edilir.

Diyabeti genellikle yetişkinlerle ilişkilendirilir ve bu hastalığı çocuklarla ilişkilendirmek hiç te kolay değildir. Ancak ne yazık ki, çocuklarda diyabet bir gerçektir ve yetişkinlerin karşılaştığı gibi benzer zorluklara yol açar.

Çocuklar uzun bir ömre sahiptir ve diyabet normal bir yaşam sürdürmenin önündeki bir engel olabilir. Peki, ebeveynler çocuklarda diyabeti nasıl yönetir? Çocukluk çağı diyabetinin belirtileri ve işaretleri nelerdir? Çocuklarda diyabet ile ilgili bilinmesi gerekenlerin hepsini bu yazımızda bulacaksınız. Fakat önce diyabet nedir hep birlikte öğrenelim.

Diyabet Nedir?

Diyabet, pankreasın çok az insülin ürettiği veya hiç insülin üretmediği bir durumdur. Yetersiz veya hiç üretilmeyen insülin, vücudun yiyeceklerden enerji almasını zorlaştırır.

Vücudumuz yiyecekleri, hücrelerin enerji olarak kullanması için glikoz adı verilen daha basit bir şekere böler. Ancak glikoz hücrelere sadece insülin hormonu ile verilebilir. Yetersiz insülin veya insülin eksikliği, glikozun hücrelere girmesini imkansız hale getirir. Sonuç olarak, glikoz kan dolaşımında birikirken, hücreler enerji almaz. Peki çocuklarda diyabet çeşitleri nelerdir?

Çocuklarda Diyabet Çeşitleri Nelerdir?

Çocuklarda tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi iki tür şeker yani diyabet hastalığı vardır:

Tip 1 diyabet: Bu otoimmün hastalık, pankreasın çok az insüline dönüşmesine neden olur. Çoğunlukla çocukları etkiler ve bu nedenle çocuk diyabeti olarak da adlandırılır. Tip 1 diyabet kronik bir problemdir. Ülkemizde dahi binlerce Tip 1 diyabet hastası vardır. ABD de ise yaklaşık 1,25 milyon çocuk bu hastalığa yakalanmıştır.

Tip 2 diyabet: Pankreas yeterli insülin üretmez veya vücut hücreleri glikoza izin vermek için doğru şekilde insülin kullanamaz.

Tip 2 en yaygın diyabet şeklidir ve diyabet hastalarının yaklaşık % 90’ı Tip 2 diyabet hastasıdır. Tip 2 diyabet genellikle obeziteye bağlı olarak yaygınlaşmaktadır.

diyabetin çeşitlerini hep birlikte öğrendik peki ya çocuklarda diyabetin nedenleri, diyabetin sebepleri nelerdir?

Çocuklarda Diyabetin Nedenleri, Sebepleri Nelerdir?

Kesin nedenler bilinmemektedir. Bununla birlikte tıp uzmanları, tip 1 diyabetin , otoimmün bir hastalık olduğu için genetik faktörler nedeniyle meydana geldiğine inanmaktadır. Bağışıklık sistemi hücreleri, insülin üretiminden sorumlu pankreas hücrelerine saldırır ve tahrip eder. Hatalı genler, çevre ve yaşam tarzı gibi faktörler tarafından tetiklenir.

Tip 2 diyabetin tam olarak nedeni de bilinmemektedir. Fakat bu hastalığı obezite gibi faktörler tetiklemektedir. Aynı zamanda, stres, sıkıntı gibi faktörler de ileri yaşlarda hastalığın tetikçisi olarak ortaya çıkar.

Çocuklarda Diyabetin Risk Faktörleri Nelerdir?

Çocuğun diyabete duyarlılığını artıran ortak faktörleri tek tek sıralamak gerekirse karşımıza çıkan sonuçlar şunlardır.

 • Aile öyküsü
 • Annede hamilelikte diyabet varsa (gebelik diyabeti)
 • Çocuğun doğum kilosu

Fazla kilolu veya obez olmak, çocuklarda tip 2 diyabetin en yaygın nedenlerinden biridir. (Çocuklukta obezite gerçek görünmeyebilir, ancak ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, Amerika’da yaşayan her 5 çocuktan 2 tanesi obez)

 • Pankreasta kaza veya enfeksiyon nedeniyle yaralanma veya hasar

Başka bir otoimmün veya genetik hastalığa sahip olmak. Örneğin, genetik bozukluğu olan kistik fibrozlu çocuklar diyabet geliştirme riski altındadır.

Çocuğunuz yukarıdaki risk faktörlerinden bir kaçına sahipse ve iyi durumda değilse, diyabet semptomlarını kontrol etmek için bir uzmandan destek almak şarttır. Şimdi sırada diyabetin belirtileri var. Peki diyabetin belirtileri nelerdir?

Çocuklarda Diyabet Belirtileri Nelerdir?

çocuklarda diyabet belirtileri

Diyabetli bir çocuk aşağıdaki belirtileri gösterecektir. Ebeveynler çocuklarındaki bu değişimleri kolayca fark edebilir.

 • Artan idrara çıkma. Çocuğunuz gün içerisinde daha fazla tuvalete giriyor veya geceleri tuvalet için sık sık uyanıyorsa.
 • Küçük çocuklar yatağını ıslatıyorsa.
 • Daha fazla yemek yiyor ve kilo almıyorsa.
 • Sürekli susuzluk yaşıyorsa.
 • Görme sorunu. Çocuk bulanık görme hakkında şikayet ediyorsa.
 • Uyuşukluk ve sık yorgunluk gibi semptomlar varsa.
 • Ruh hali ve sinirli tavırlar sergiliyorsa.
 • Kaşıntılı veya ciltte kuruma varsa.
 • Ellerde ve ayaklarda karıncalanma hissi olduğunu söylüyorsa.
 • Tekrarlanan mide bulantısı ve kusma olayları yaşıyorsa.
 • Deride koyu, halka benzeri yamalar, ense (boynun arkası), koltuk altları, dirsek ve diz kıvrımları gibi bölgelerde kırışıklıklar ve kıvrımlar meydana geliyorsa.

Diyabet şüphesi ile çocuğunuzu doktora götürmenizde fayda vardır.

Diyabet Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorlar diyabeti tespit etmek için aşağıdaki teşhis önlemlerini kullanır.

Kan testi:

Bir takım testler içerir. Birincil testler şeker testi ve açlık şeker testidir.

Oral glikoz tolerans testi, doktor gözetiminde şekerli bir içecek verildikten sonra kan şekeri seviyelerini kontrol eden açlık glikoz testinin bir çeşididir.

Diğer bir test, son üç aydır hemoglobindeki ortalama glikoz miktarını gösteren hemoglobin A1C testidir. Kan testleri sırasında c-peptid seviyeleri ve vücuttaki antikorlar gibi diğer bileşikler de kontrol edilir.

İdrar testi:

Diyabetli bir çocuğun idrarda normalden daha yüksek glikoz seviyelerine sahip olması gerekir.

Doktorlar, kan testinde kontrol edilen farklı bileşiklerin seviyelerine ve değerlerine bağlı olarak tip 1 veya 2 diyabeti belirler. Çocuğun kan şekeri normalden daha yüksek ancak diyabetik olacak kadar yüksek değilse, diyabet öncesi aşamalara baş vurulur. Peki sizce diyabet tedavi edilebilir mi hep birlikte öğrenelim.

Çocuklarda Diyabet Tedavi Edilebilir mi?

çocuklarda diyabet tedavisi

Diyabetin tedavisi maalesef yoktur. Birçok kurum hücre tedavisi yoluyla, bağışıklık sistemini sayarak veya insülin üretimini sağlamak için bir tedavi bulmaya çalışmaktadır, ancak bunlar sadece gelişimin ilk aşamalarındadır .

Bununla birlikte, diyabet ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri ile etkili bir şekilde yönetilebilir.

Çocuklarda Diyabetle Nasıl Mücadele Edilir?

Her iki diyabet türü, kan şekerini kontrol ederek ve değişmesine izin vermeyerek diyabetle mücadele edilebilir. İşte bir çocuğun diyabetiyle mücadele edilmesinin yolları.

1- Kan şekerini izleyin:

Çocuğun kan şekerini doktorun önerdiği programa göre periyodik olarak kontrol edin.

Çocuğunuzun kan şekerini ve insülin seviyeleri gibi diğer parametreleri bir laboratuvar testiyle kontrol etmek ve doktor ile sürekli görüşmek akıllıca bir yöntem olacaktır.

Kan şekeri izlenmesi, kan şekeri ani bir artış veya azalışını tespit etmeye yardımcı olur.

2- İnsülin enjeksiyonu:

Doktor çocuğa insülin enjeksiyonu yaptıysa, önerildiği şekilde aralıklarla kullanın. Bu enjeksiyonlar, sizin tarafınızdan veya çocuğunuz tarafından uygulanabilir.

İnsülin enjeksiyonu ince ve küçük iğneli, neredeyse ağrısız hale getiren özel bir şırıngadır. Üst kolda, uyluğun ön tarafında veya alt göbek üzerinde verilir.

Ayrıca, insülin pompası adı verilen ve gün içinde çeşitli zaman aralıklarında vücutta yavaş yavaş insülin salgılayan alternatif bir seçenek vardır. İnsülin pompası, takılan küçük bir dijital cihazdır.

Küçük bir tüp insülini göbeğe bantlanmış küçük bir iğneden geçirir. Kemer üzerine oturan ana pompa modülü kan şekeri izler ve vücuda ilgili miktarlarda insülin verir.

Pompa, pankreasın bir süre boyunca küçük dozlarda insülin verme yolunu taklit eder. Bununla birlikte, insülin pompalarının periyodik olarak programlanması / kalibre edilmesi gerekir ve ayrıca tek kullanımlık insülin enjeksiyonlarına kıyasla pahalıdır.

3- Diyet yönetimi:

Diyet kan şekeri ve çocuğunuzun ihtiyacı olan insülin miktarını belirleyecektir.

Çocuğunuzun yemek planı yağ ve karbonhidrat oranı düşük gıdalardan oluşmalı ancak protein gibi diğer besinler açısından zengin olmalıdır.

Çocuğunuz için kişisel bir diyet planı için bir diyetisyene baş vurmak doğru bir adım olacaktır.

4- Fiziksel aktivite:

Fiziksel aktivite, kan şekeri kullanımını düzenlemeye yardımcı olurken, aynı zamanda vücudu insülin kullanımında verimli kılar.

Tip 2 diyabetli çocuklar için düzenli egzersiz önemlidir. Çocuk obez veya fazla kilolu ise, egzersiz yaparak kilo vermeleri gerekir. Uzmanlar, bir çocuğun her gün en az bir saat aktif olması gerektiğini belirtir. Çocuklar yaşlarına uygun orta ila şiddetli egzersizler yapabilir. Ebeveynler, çocuğu teşvik etme aktivitesinin bir parçası olabilir.

Çocuğun yaşına, diyabetin tipine ve genel sağlıklarına bağlı olarak değişebileceğinden tek bir diyabet yönetim planı yoktur. Çocuğunuzun doktoru ve diyetisyeni, çocuğunuz için özel olarak hazırlanmış doğru diyabet yönetim planını elde etmenize yardımcı olabilir.

Diyabetli Bir Çocuğu Beslemek İçin Ne Yapmalı?

Öncelikle doktorunuzun önerdiği şekilde beslenilmeli ve gerekirse bir diyetisyenden destek alınmalı. Uzman doktorunuzun yenmeyecek dediği besin maddelerinde kesinlikle uzak durulmalı, aksi taktirde kotü sonuçlarla baş başa kalınabilir.

Çocuklarda Diyabetin Komplikasyonları Nelerdir?

Kronik yüksek kan şekeri vücuttaki hemen hemen tüm organı ve sistemi etkiler. İşte kötü yönetilen diyabetin olası komplikasyonları.

 • Genellikle kol ve bacak gibi uzuvlarda dokunun ölümüne neden olan kangren.
 • Dolaşım sistemi inme gibi problemler.
 • Görme ile ilgili sorunlar, şaşılık hatta körlük dahil.
 • Böbrek sorunları.
 • Kalbin işleyişindeki komplikasyonlar. Aşırı durumlar kalp yetmezliği gibi.
 • Hipoglisemi – aşırı düşük kan şekeri – aşırı dozda insülin enjeksiyonu nedeniyle.

Diyabet komplikasyonları sadece kan şekerini kontrol etmek için hiçbir çaba göstermediğiniz zaman ortaya çıkar. Diyabetin uygun şekilde yönetimi bu tür sorunların önlenmesine yardımcı olur.

Çocuklarda Diyabeti Önleyebilir misiniz?

Tip 1 diyabet genetik olduğu için önlenmesi zordur. Sağlıklı yaşam tarzı uygulamaları ile tip 2 diyabet riski en aza indirilebilir. Bir çocuğun diyabet riskini azaltmak için yapılabilecekler şu şekilde sıralanabilir.

Yeterli fiziksel aktivite: Fiziksel aktivite vücut ağırlığını kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Fazla kilolu ve obez olmak, tip 2 diyabete neden olan en önemli risk faktörüdür. Çocuğunuzu günde en az bir saat egzersiz yapmaya teşvik edin. Tüm egzersizleri bir defada yapmak zorunda değiller, ancak 15 dakikalık dört seansa ayırıyorlar.

Sağlıklı dengeli beslenme: Çocuğun menüsünden soda ve şekerli içecekleri çıkarın. Atıştırmalıklar arasında meyve verin. Şekeri çocuğun diyetinden çıkarmanıza gerek yoktur. Tatlılar tamam ama küçük bir porsiyonda ve günde bir kereden fazla olmasın. Sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak ve çocuğun tüm gerekli besinleri almasını sağlamak için dengeli bir diyet gereklidir.

Beslenme alışkanlıklarını değiştirin: Çocuğunuzun TV izlerken yemek yemesine izin vermeyin. Normalden daha fazla yemelerine neden olabilir. Ayrıca, aşırı yemek yemeyi önlemek için bir seferde yemeğin küçük kısımlarını servis edin. Çocuğu tabaklarında olanları bitirmesi için zorlamayın. Bir çocuk tok olduğunu söylüyorsa, daha fazla yemek yemeleri konusunda ısrar etmeyin.

Diyabet yaşam boyu süren bir durumdur, ancak çocuğunuzun büyümesinde bir bozulma olması gerekmez. Dikkatli sağlık seçimleri yaparak durumlarını yönetmelerine yardımcı olun. Çocuğun diyetini kontrol ederek ve sağlıksız yiyecekleri sağlıklı yiyeceklerle değiştirerek destek olabilirsiniz.

Bizim anlattığımız diyabeti önleme fikirleri sadece bilgi amaçlı olarak sunulmaktadır. En doğru ve sağlıklı bilgi doktorunuz tarafından size sunulacaktır.

Çocuklarda diyabet hakkında paylaşacak bir şeyiniz var mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Источник: https://biliyoz.com/cocuklarda-diyabet-seker-belirtileri-ve-tedavisi/

Nedenlerinin Belirtileri Ve Tedavi – Çocuklarda Diyabet

Çocuklarda Diyabet, Belirtileri ve Tedavisi

Last Updated on December 20, 2017

Diyabetik hastaların sayısı önemli ölçüde dünyada artan görmek şok edici. Ve ne yazık ki çocuklar bir istisna vardır. Bu hastalık her yaştan çocuğu etkiliyor ve çocuklar arasında diyabet oranı muazzam gidiyor.

Diyabet çocuğunuzun hayatı boyunca yakın takip gerektiren kronik bir durumdur.

Bununla birlikte, bazı kullanışlı bilgilerle, bir anne olarak, bu hastalıkla yaşamak ve iyi yönetmek için nasıl sergiyi de çocuğunuzun en hayati ortağı haline gelebilir.

Çocuklarda Diyabet Nedir?

Yediğimiz gıdalarda şeker glikoz dönüştürülür ve kan farklı hücreler, dokular ve beyin gibi organlara bu glikozu dolaşır. Glikoz vücutta hücreler için önemli bir enerji kaynağıdır.

Bununla birlikte, kanda glukoz artan bir düzeyde hücre, doku ve organların zarar verir. Pankreas tarafından üretilen hormon insülin kanda şeker seviyesini düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

vücudun kapasitesi insülin teslim veya hormon insülin, kandaki glikoz düzeylerinin neden devre dışı tepki zaman Diyabet oluşur.

Çocuklarda Diyabet Üç Türü

 1. Tip 1 (insüline bağımlı diyabet ya da juvenil diyabet): Bu çocuklar arasında en sık bulunan diyabettir. Pankreas insülin üretemez zaman Tip 1 diyabet ortaya çıkar. İnsülin yoktur yana, hücreler kandan şeker emer ve vücut ihtiyacı enerjiye dönüştürmek mümkün olmayacaktır.

  Bu yüksek kan şekeri seviyeleri ile sonuçlanır

 2. Tip 2: Tip 2 diyabet çocuklarda ise nadiren görülür. Ancak, tip 2 diyabetli çocuk sayısı son zamanlarda artan bir eğilim gösteriyor.

  Pankreas halen insülin yapıyor de aşağıda, üretim ihtiyaçlarını karşılamak için ya çok yavaş olacaktır ya da vücut insüline direnç geliştirir

 3. Prediyabet: Prediyabet kan şekeri seviyeleri yüksek ama şeker hastalığı olarak teşhis için yeterli değildir yüksek olduğu bir durumdur.

  Prediyabet koşul kontrol ediliyorsa, o zaman Tip 1 başlangıcını geciktirmek veya çocuklarda Tip 2 diyabet olabilir

zamanlarda her iki ebeveyn ve doktor bir sürü başka şeyler karmaşık hale getirebilir prediyabet ve diyabet semptomlarını bakmaktadır. Bu diyabetik ketoasidoz (DKA) olarak adlandırılan bir durum, Tip I diyabetli çocuklarda ahlak lider nedenden yol açabilir

Ne Çocuklarda Diyabet sebep olur?

Burada çocuklarda diyabetin bazı nedenleri şunlardır:

 • Tip 1: Çocuğun bağışıklık sistemi yabancı cisim olanla karıştırıp insülin üretir ve onu yok eder pankreas, adacık hücrelerini saldırdığında Tip 1 diyabet olur. Adacık hücreleri tahrip edildikten sonra, çocuğun pankreas insülin üretemez. Kimse kesin olarak bilmemekle birlikte bu doğrudur, ama genler bunu neden oldukları bilinmektedir neden. Bir ebeveyn veya bir atadan geçirilebilir genetik hastalıktır. Ama tıpkı diyabet genleri genellikle tip 1 diyabet neden olacak kadar değildir alma. Büyük olasılıkla çocuk daha sonra tip 1 diyabete neden bazı virüse maruz kalması gerekir
 • Tip 2: Kesin nedeni henüz bilinmemektedir rağmen sağlıksız yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları ve açık hava etkinlikleri eksikliği çocuklarda tip 2 diyabet sonuçları insülin direnci ana nedeni olabilir. Kalıtım da önemli bir rol oynayabilir. Aslında, tip 2 diyabeti olan çocuklar büyük bir yüzdesi, her iki ya da şeker hastalığı ile en az bir üst var.
  Ekstra yağlar zor hücreleri insüline yanıt vermek için yapmak Benzer şekilde obezite başka suçlu. Çocuk “daha az etkin” veya hareketsiz bir yaşam tarzı yaşıyorsa etkin olmayan bir vücut insülin düzenleyen mücadele Benzer şekilde, o tip 2 diyabete yakalanma şansı daha yüksek olur

Çocuklarda Tip 1 diyabet belirtileri:

 • Ani ruh hali: çocuklar birdenbire huzursuz veya sinirli huysuz, dönecek.

  Diğer çeşitli sorunların bir belirtisi olabilir rağmen ani ruh değişikliğin diğer belirtileri ile birlikte görünüyorsa, sen diyabet şüpheli olabilir

 • Vizyon değişiklikler: o diyabet hastası ise Çocuğunuz bulanık görme veya diğer görme sorunları yaşayabilirsiniz.

  Diyabet şeker konsantrasyonu kandaki yüksek ve tıpkı diğer hücreler ve dokulardan gibi, akışkan çok çocuğunuzun gözlerinin lensler alınabilir olmasıdır. Bu açıkça odaklanmak için çocuğunuzun yeteneğini etkileyebilir. Çocuğunuz çok küçükse yazık ki, o bunu anlamak mümkün olmayabilir.

  Ama sonunda bunu anlamaya

 • Karın ağrısı, bulantı veya kusma: Dönüşümlü mide ağrısı bazen diyabet belirtisi olabilir. Yüksek kan şekeri seviyeleri peristaltizmin sindirim sistemi boyunca yiyecek taşımak bağırsak kaslarının istemsiz kasılma ve gevşeme yavaşlatmak ortaya çıkar.

  Normalden daha uzun süre midede yiyecek tutulmasına Bu sonuç. Bu bazen çocukta mide ağrısı, bulantı ve kusmaya neden olabilir

 • Mantar enfeksiyonu: tip 1 diyabetli çocukların maya enfeksiyona daha yatkındır. Bebekler bebek bezi döküntüler almak için daha yatkındır. Kızlar vajinal mantar enfeksiyonu daha yatkındır

Çocuklarda tip 2 diyabet belirtileri:

 • Açıklanamayan kilo kaybı: Ani kilo kaybı, iştah artışı rağmen, çocuklarda tip 2 diyabet belirtisi olabilir
 • Sık enfeksiyon: o nedenle çeşitli enfeksiyonlara onu daha yatkın hale tip 2 diyabet hastası olduğunda çocuğunuzun direnç gücü bozulmuş gibi
 • Cilt koyulaşması: Akantozis nigrikans, parmaklar, kasık, dirsek, diz ve boyun arasında, özellikle koltuk altı gibi kıvrım ve kırışıklıklar ciltte koyu ve kalınlaştırılmış yamalar ile karakterize edilen bir cilt durumu,. Bunlar karanlık yamalar insülin direncinin önemli bir göstergesidir

Çocuklarda diyabet Diğer belirtiler

 • Artan susuzluk: Çocuğun kan dolaşımında şeker miktarı arttıkça, dokulardan sıvı buna göre ortaya çıkartır. Çocuk diyabetik olduğu, Buna ek olarak, idrar ve idrar hacmi sıklığı artar.

  Bu her zaman çocuğun susuz yapacak

 • Aşırı Yorgunluk: bedeni normal vücut fonksiyonları için enerji sağlamak için yeterli şeker olmaz şeker hastalığı çeken çocuk son derece yorgun veya uykulu görünebilir
 • Sık idrara çıkma: sıklığı ve idrar miktarındaki su sonuçların artan alımı.

  Hatta tuvalet eğitimi çocuk uykusunda yatağını ıslatmasını başlayabilir

 • Artan açlık: Glukoz veya şeker doku ve organların enerji kaynağıdır. İnsülin olmadan, hücreler kandan glikozu emmek için mümkün olmayacaktır.

  Çocuğunuzun vücut yeterli enerjiyi almıyorsa gıda enerjisinin sonraki en iyi kaynağı olduğunda, o çocukta aşırı açlık yol açabilir

 • Meyveli kokulu nefes: Bir meyveli kokulu nefes çocuklarda diyabetin başka bir yaygın belirtisidir. Çocuğun vücut enerjiye şeker açmak için yeterli insülin yoksa, bu alternatif olarak yağ kullanır.

  Şişman bozulunca, ketonlar olarak adlandırılan yan ürünleri vücutta biriken alır. Bu meyveli kokan nefes sorumludur

 • Yaralar Yavaş şifa: iyileşmesi zaman alır yaralar veya enfeksiyonların her türlü çocuklarda tip 2 diyabetin bir işareti olabilir

Çocuklarda Diyabet Tanı

belirtilerden herhangi çocuğunuzda diyabet gösterirse, doktor durumu teşhis için bazı testler önerebilir. Bu test şunlardır:

 • Rastgele kan şekeri testi: Bu test, herhangi rastgele bir zamanda çocukta kan şekeri seviyesini test etmek yapılır. Test sonuçları yüksek şeker seviyesini göstermek o zaman doktor diyabet teyit edilebilir. Test sonuçları, normal çıkıp ama doktor hala çocukta diyabet şüphelenirse Ama eğer kan şekeri seviyelerinin modelini belirlemek için ileri testler isteyebilir
 • G hemoglobin testi: Bu test son iki ya da üç ay boyunca çocuğunuzun ortalama kan şekeri düzeylerini bilmek yapılır. Test ayrıca A1c testi olarak bilinen ve hemoglobin sıkışmış kan şekeri yüzdesini ölçer. A1C düzeyleri iki ayrı testte 6.5 yüksekse o zaman çocuklarda diyabet gösterecektir
 • Açlık kan şekeri testi: Bazı doktorlar kan şekeri testi açlık önerebilir. Bu testte, bir kan örneği, bir gece aç kaldıktan sonra alınacaktır

Çocuğunuz diyabet tanısı ise, doktor da çocuk vardır diyabet tipinin bilinmesi amacıyla otoantikorlar kontrol etmek için kan testi çalışacaktır.

diyabet doğrulanırsa, doktor endokrin sistemi ve diyabet ile ilişkili hastalıkları olan çocukların tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor böyle bir hastalıktır pediyatrik endokrinolog çocuğunuzu se edebilir.

Pediatrik endokrinolog sonra çocuğunuz için bir tedavi ders tasarlayacak.

Nasıl Çocuklarda Diyabet tedavisinde?

Diyabet tedavisi ve yönetim dikkatle yapılmalıdır hayat boyu bir görevdir. Sürekli izleme ve onu doğru zamanında ilaç almak yapım çocuğun kan şekeri düzeylerini kayıt vb çocuğunuzun diyetinin özel bakımı, günlük rutin bir parçası haline gelecektir.

Doktor çocuğunuza insülin enjeksiyonları önerebilir. İnsülinin farklı türleri vardır. Hızlı etkili insülin, kısa süreli etki eden insülin, orta etkili insülin, uzun etkili insülin. Doktor tarafından reçete insülin dozu ve tipi, zamanla, yaş ve koşullar ile değiştirebilir gereksinimi bağlıdır.

Çocuklarda diyabet tedavisinde diğer yolları:

 • Çocuğunuz kilolu ise, o kontrol altında kan şekeri seviyesini düşük tutmak için kilo kaybeder çok önemlidir. vb fiziksel aktiviteler, tanıtan yoga, artan sağlıklı bir diyet takip geri almak veya normal vücut ağırlığını korumak için yardımcı olacaktır
 • onların büyümesi için gerekli olan besin yoksun olmayacaktır böylece çocuğun taze meyve ve sebze çok sahip olduğundan emin olun. çocuk kontrol altında kan şekeri seviyesini düşük tutmak amacıyla iyi dengelenmiş ve sağlıklı beslenmenin edilmelidir. Ayrıca zihin çocuğunuzun sağlık durumu tutarak önlemek için Çocuğunuz için sağlıklı beslenme planı tebeşir ve dahil etmek ne olduğu size rehberlik ve hangi edecek diyetisyen yardımı alabilir
 • artırarak çocuğunuzun fiziksel aktiviteler daha fazla kalori ve yağ yakılır ve hücreler insülin ve kontrol altında tutulur kan şekeri seviyesinin daha etkin cevap başlar. Doktorlar çocuklar için günde fiziksel aktivitelerin en az 60 dakika tavsiye
 • Vücut çocuğun vücut tarafından üretilen insülin olumlu yanıt yardımcı olacaktır insülin veya ilaç reçete dozu takip edin. Doktor yaşı, ihtiyacına bağlı olarak dozajı değiştirebilir ve çocuk ilaç nasıl yanıt. Dikkatlice doktorun talimatları takip etmek önemlidir

Çocuğunuzun diyabet gibi ömür boyu hastalıktan muzdarip görmek üzücü olduğunu. Ama bunun yerine karamsar duygu, diyabet yönetiminde ortağı olarak çocuğunuzla birlikte çalışır. bir meydan okuma olarak alın ve çocuğunuz için normal bir yaşam tarzı sürdürmek için deneyin. diyabet tedavi edilebilir ama kesinlikle yönetilebilir olmasalar unutmayın!

Sella Suroso is a certified Obstetrician/Gynecologist who is very passionate about providing the highest level of care to her patients and, through patient education, empowering women to take control of their health and well-being. Sella Suroso earned her undergraduate and medical diploma with honors from Gadjah Mada University. She then completed residency training at RSUP Dr. Sardjito.

Источник: https://askwomenonline.org/nedenlerinin-belirtileri-ve-tedavi-cocuklarda-diyabet/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.